1 ton çokollatë, për ndërtimin e murit të Berlinit
09/11/2019 18:51

Tre dekada pas rënies së murit të Berlinit, pastiçieri Patrick Roger krijoi një kopje të tij prej çokollate në punishten e vet. Muri gati shtatë metra i gjatë do të shkatërrohet, të paktën pjesërisht në mënyrë simbolike në orën 10 e gjysmë të natës, koha kur turma gjigante e njerëzve ishte mbledhur rreth murit të vërtetë 9 nëntorin e vitit 1989. “Teknikisht, është e qartë se me çokollatën nuk prodhon dot pjesë të këtyre përmasave, është mjaft e rëndë. Është dhe e vështirë për tu punuar, sepse bie, e dëmtohet. Por ideja është që kur të vijë ora për rrëzimin e tij, çdo kalimtar do të ketë mundësinë të marrë një copëz të këtij muri prej çokollate dhe ta ruajë si kujtim”, shprehet Patrick Roger. Gati 1 ton çokollatë është përdorur për realizimin e murit të veçantë, grafitit që shfaqen në sipërfaqen e të cilit përcjellin idenë e lirisë së rifituar.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Komisioni i Senatit miraton emërimin e Yuri Kim
21/11 19:26
Miratohet buxheti 2020, shtohen fondet për Ballkanin perëndimor
21/11 19:15
Konkurrencë me Kinën! Trump kthen sytë nga Apple për rrjetin 5G
21/11 19:10
“Afera e spiunazhit”/ A mund të dëmtohen marrëdhëniet Rusi-Serbi?
21/11 18:28
Tusk zgjedhet kryetar i Partisë Popullore Evropiane, kritikon autokratët
21/11 18:17
Amnesty International/Modeli ekonomik i FB dhe Google kërcënim për të drejtat e njeriut
21/11 15:14
Sfilatë në Venecian e përmbytur. Stefano Ricci prezanton koleksionin vjeshtë-dimër 2020
21/11 14:29
Aston Martin paraqet SUV e parë / Fuoristrada u prezantua në Los Angeles
21/11 14:26
Kina synon Marsin/ Kinezët duan të zbarkojnë në planetin e kuq vitin tjetër
21/11 14:24
Thellohet kriza në familjen mbretërore angleze
21/11 12:53
“Sa mirë te jesh francez”, renditja e kombësive. Në krye Franca. Shqipëria në zonën gri
21/11 12:36
Iran/ 106 persona të vrarë në protesta, udhëheqësit rrezikojnë të përfundojnë në litar
21/11 11:41
Ambasadori në BE “godet” Trump: Isha pjesë e përpjekjeve që Ukraina të niste hetim për Biden dhe djalin e tij
21/11 11:26
“Diplomati shpëton veten dhe vë në rrezik presidencën e Trump-it!”
20/11 19:14
Zgjerimi i BE: Propozimi francez nuk është i vetmi
20/11 18:15
Vrasja e gazetares në Maltë, arrestohet biznesmeni i njohur
20/11 16:14
Ankandi kontrovers/ Kërkohet tërheqja e sendeve në shitje të Adolf Hitlerit dhe Eva Brown
20/11 15:08
Shegë në vend të opiumit/ Biznesi i ri i vendasve në Kandahar
20/11 14:55
Francë/ Vendim gjykate për rosat, pas gjelit i jepet të drejtë të bëjnë kuak-kuak
20/11 14:53
Gjendet në një anije të mbytur konjaku 100 vjeçar
20/11 12:45