Lojrat Olimpike “Sochi 2014”
09/02/2014
40-vjeçari Ole Einar Bjoerndalen ka fituar medaljen e artë në 10 km sprint, duke lënë pas krahëve austriakun Landertinger dhe çekun Soukup.

Për sportistin norvegjez, kjo ishte medalja e shtatë olimpike, e 11 në garat individuale, dhe tashmë është vetëm 1 medalje më pak se bashkëkombasi i tij, Bjorn Daelie, rekordmen absolut i kësaj disipline.

Ndërkohë, Bjoerndalen bëhet njëkohësisht dhe sportisti më i vjetër në moshë, që fiton një medalje ari në olimpiadë.

Norvegjia fiton 2 medalje në skiatlon
Bjoergen fiton arin, Weng zë vendin e tretë

Norvegjia ka fituar një tjetër medalje në Sochi dhe këtë me Marit Bjoergen, e cila ka triumfuar në disiplinën Skiatlon 15 km, duke fituar medaljen e tetë olimpike në karrierën e saj.

Në pod, bashkë me të, është ngjitur Charlotte Kalla në vendin e dytë, ndërsa bronxin e fitoi norvegjezja 22-vjeçare Heidi Weng.

Ndërsa në kampin e meshkujve, medaljen e artë e fitoi amerikani Kotsenburg, i cili do të hyjë në historinë e këtyre lojrave, si medalja e parë e arit e fituar në “Sochi 2014”.

Rusia triumfon në patinazh

Medalje ari në kategorinë individuale dhe ekipore

Rusja Yulia Lipnitskaya fitoi medaljen e artë në patinazhin artistik, pasi arriti të mbledhë 72.9 pikë, duke lënë në vendin e dytë italianen Carolina Kostner, me rreth 2 pikë më pak.

Rusia zuri vendin e parë edhe në rang ekipor, falë një super performance të dyshes Ksenia Stolbova dhe Fedor Klimov.

Duel familjar në disiplinën Mogul
Lapointe mposht motrën e saj, merr medaljen e artë

Medaljen e fundit të artë, të ditës së parë, e fitoi kanadezja Justine Dyfur Lapont, në disiplinën Mogul. 19-vjeçarja fitoi duelin familjar në këtë garë, pasi mposhti motrën e saj, e cila zuri vendin e dytë. Medaljen e bronxit e fitoi amerikanja Hannah Kearney. / Top Channel

Login per te komentuar

TE REKOMANDUARA PER JU

SHBA, 26-vjecarja perdhunon ne gjume 31-vjecarin
Një 26-vjeçare amerikane është akuzuar për përdhunim pasi një burrë e ka denoncuar në polici duke thënë se në kohën që po flinte, është zgjuar befas dhe ka parë vajzën me emrin Chantae Gilman sipër tij.

Bebi brazilian me 3 prinder
Për herë të parë në Brazil, një gjykatës në Rio Grande do Sul ka lejuar një foshnje të regjistrohet në gjendjen civile me dy nëna dhe një baba. Gjykatësi tha se prindërit biologjikë dhe partnerja femër e nënës së fëmijës kërkuan një ndryshim në certifikatën e të voglit dhe kjo gjë është pranuar.

“Luani Shqiptar” ne aksion
Në disa zona të Shqipërisë po zhvillohet stërvitja “Luani Shqiptar 2014”, mes forcave ushtarake shqiptare dhe atyre britanike.

Rama, koke me koke me Nishanin
Vetëm një javë pas takimit të parë për Bankën e Shqipërisë, kryeministri Edi Rama ishte sërish në zyrën e kryetarit të shtetit Bujar Nishani.

Donetsk, ushtria dëbon rebelët nga aeroporti
Trupat qeveritare ukrainase deklarojnë se kanë zmbrapsur një sulm të rebelëve pro-rusë në aeroportin e Donetskut.