Objektet e padobishme pas 20 viteve
21/05/2013
Objektet e padobishme pas 20 viteve
Gjithcka materiale e vënë në shërbim të njeriut synon gjatë gjithë kohës përmirësimin. Risitë teknologjike janë gjithmonë në përmirësim për të qenë sa më të dobishme dhe praktike në duart tona.

Ky evolucion “nxjerr” në pension objekte konkurente me funksione të njëjta, që për një arsye apo për një tjetër nuk janë më në lartësinë e duhur, s’janë më praktike apo se produkti i ri është më i përshtatshëm.

Shekulli i 20-të do të mbahet mend si shekulli i bumit teknologjik. Shkenca avancoi dhe nga qarkullimi u zhdukën mjaft objekte dhe aksesorë të jetesës së përditëshme, që u zëvendësuan ose nga gjenerata e re e tyre, ose nga një tjetër aksesor më praktik dhe më i dobishëm.

Mjafton të përmendim revolucionin në transport. Shpikja e makinës së parë në fund të shekullit të 19-të, çoi gradualisht në zhdukjen e mjeteve të transportit “primitive”, që ishin kryesisht kuajt dhe karrocat e tërhequr prej tyre.

Sigurisht, evolucioni vazhdon. Çdo brez, ndoshta pa e vënë re bëhet dëshmitar “i braktisjes” së një objekti për të përqafuar një tjetër më të përparuar. Por cilët do jenë disa nga objektet që për ne do jenë të padobishëm pas 20 viteve?

Së pari syzet miopike. Me zhvillimin e teknologjisë gradialisht po zëvendësohen nga operacionet kirurgjike dhe lentet. Zhdukja është e sigurtë…të paktën në formën që ne njohim sot.

Portofoli. Me ritmet e zhvillimit teknologjik gjithnjë e më pak njerëz paguajnë me para në dorë. Shumica zgjedhin të paguajnë nëpërmjet shërbimeve online, nga telefoni apo nga kompjuteri. Në shtetet e zhvilluara ky aksesor është në zhdukje, por vec tij, drejt zhdukjes po shkojnë edhe kartat e kreditit dhe bankomatet, të cilat “shumë shpejt” do të jenë vetëm një kujtim.

Radiot në makinë. Vështirë të gjenden edhe në këto kohë, ndërsa me telefonat inteligjentë në qarkullim, thuajse të gjitha kompanitë e prodhimit të automjeteve ndërtojnë një sistem të përshtatshëm për këta telefona, që përmbajnë muzikë, video, radio dhe GPS. Kur i ke të gjitha në një, pse të përdorësh radion tradicionale?

Çelsat. Gjithnjë e më shumë po përhapen dyert me kode kalimi, apo ato më të sofistikuarat me anë të retinës së syrit. Këto kanë një shtrirje të gjërë në vendet e zhvilluara. I vetmi problem i tyre është se si të hysh në shtëpinë tënde në rast të ikjes së energjisë elektrike?

Metri. Është përdorur për qindra vite me radhë nga ndërtuesit dhe fajtorë për zhdukjen e tij janë sërish telefonat inteligjentë dhe aplikacionet e shumta që ata ofrojnë, një ndër të cilët është edhe ai i matjes së distancave.

Kukullat. Nuk mund të themi se do të zhduken krejtësisht, por që do të shndërrohen në një masë të madhe të padobishme po, dhe kjo falë zëvendësimit nga gjenerata e re, ajo e kukullave 3D.

MP3. Është një ndër urat lidhëse mes një celulari të thjeshtë dhe një telefoni inteligjent. Me përhapjen e këtij të fundit, duket aq i padobishëm, sa kalimi i tij “në arkiv” thuajse ka ndodhur.

Bateritë alkalinë. Edhe në këtë sektor ka patur zhvillime me hapa gjigantë. Shumëkush ka nëpër telekomandat e televizorit të tij bateri të tilla. Këto njihen si bateri tradicionale të cilat përdoren e më pas hidhën. Ato po humbasin gjithnjë e më shumë konkurencën me bateritë e gjeneratës së re, ato të rikarikueshme.

Faksi. U shndërrua në simbol të komunikimit në vitet ’90. Por sot, skaneri, posta elektronike dhe aplikacionet e ndryshme në celular, po e zhdukin atë.

Rrjetet e telefonisë fikse. Fibrat optike dhe telefonat celularë nuk janë më një ëndërr, dhe këto prej vitesh kanë fituar terren me hapa marramendës ndaj telefonisë konservatore.

Video-kamerat dhe aparatet fotografikë për amatorë. Që prej hedhjes së telefonit të parë me fotokamera, tregu i këtyre të fundit është vazhdimisht në rënie. Ato tashmë u interesojnë vetëm profesionistëve, ndërsa njerëzit e thjeshtë mjaftohen me fotot e marra nga aparatet celulare, mes të cilëve ka nisur edhe gara se kush hedh në treg kamerën me cilësore.

Miu dixhital (mouse). Ekranet me prekje dhe gjithë produktet e tjera, fillimisht të hedhura nga Apple, po nxjerrin gjithnjë e më shumë jashtë loje miun dixhital (mouse).

Karikuesit e baterive. Përse të karikosh telefonin apo cdo aparat tjetër duke shpenzuar kohë, ndërkohë që fare mirë këtë mund të bëjë vetë aparati, mjafton që të bjerë në konktakt me një objekt tjetër. Disa prej markave, kryesisht të telefonave celularë, kanë hedhur në treg produkte që vetëkarikohen në momentin që bien në kontakt me një trup tjetër, më të ngrohtë se ai. Aktualisht është ende në fazën fillestare, por për një kohë të shkurtër, nuk është cudi ta shohim të adoptohet botërisht.

Orët analoge dhe dixhitale. Orët janë të bukura, por të kufizuara me funksionet e tyre. Me hedhjen e smartwatch, do të duken gjithnjë e më arkaike e të lënë pas dore.

/ Top Channelcomments powered by Disqus
TE REKOMANDUARA PER JU

“Turqia do të sulmojë. Assad, të largohet”
“Turqia do të sulmojë. Assad, të largohet”
Turqia do të luftojë kundër Shtetit Islamik dhe grupeve të tjera “terroriste” në rajon, por gjithashtu nuk do të heqë dorë nga synimi i saj për të parë Presidentin sirian Bashar al-Assad të largohet nga pushteti.

Australia nis operacionet e para ndaj ISIS
Australia nis operacionet e para ndaj ISIS
Turqia ka përforcuar pozicionet ushtarake në kufi me Sirinë, ndërkohë që parlamenti vendas pritet të shprehet mbi kërkesën e qeverisë për t’u bërë pjesë e koalicionit ndërkombëtar kundër ISIS.

Matematika e bukurisë
Matematika e bukurisë
Çfarë lidhje ka mes matematikës dhe bukurisë?

Raporti i ISHP-së mbi depresionin
Raporti i ISHP-së mbi depresionin
Rreth 47% e grave dhe 30% e burrave, të moshës 65-75 vjeç, në vendin tonë kanë shenja të depresionit.

Transferohen prokurorët e deputetëve
Transferohen prokurorët e deputetëve
Prokurorët që po hetonin 3 deputetët e Kuvendit të Shqipërisë janë transferuar në të tjera poste. Rrjedhimisht edhe dosjet që ata po hetonin do t’i kalojnë prokurorëve të tjerë.

SHISH: Rrezikohemi nga xhihadizmi
SHISH: Rrezikohemi nga xhihadizmi
Prej kohësh, agjensitë inteligjente ndërkombëtare kanë pohuar se vendet e rajonit dhe Shqipëria janë të kërcënuara nga xhihadi ekstrem, por për herë të parë Shërbimi Informativ Shtetëror pohon se siguria kombëtare e vendit rrezikohet nga forcat e errëta të xhihadizmit ndërkombëtar.


VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

Si e vlerësoni këmbënguljen e qeverisë për reformën në Drejtësi?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.7 140
USD 109.6 110
GBP 179 179.5
CHF 115.8 116
TREGJE DHE BURSA
16804.711
-238.189
-1.40%
NASDAQ 4422.085
-71.305
-1.59%
S&P 500 1946.16
-26.13
-1.32%
FTSE 100 6557.52
-65.20
-0.98%
FTSE MIB 20706.311
-185.799
-0.89%
CAC 40 4365.27
-50.97
-1.15%
DAX 9382.03
-92.27
-0.97%
HANG SENG 22932.98
-296.23
-1.28%
Nikkei 225 16082.25
-91.27
-0.56%
S&P/ASX 100 4432.300
+35.000
+0.80%
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.