Objektet e padobishme pas 20 viteve
21/05/2013
Objektet e padobishme pas 20 viteve
Gjithcka materiale e vënë në shërbim të njeriut synon gjatë gjithë kohës përmirësimin. Risitë teknologjike janë gjithmonë në përmirësim për të qenë sa më të dobishme dhe praktike në duart tona.

Ky evolucion “nxjerr” në pension objekte konkurente me funksione të njëjta, që për një arsye apo për një tjetër nuk janë më në lartësinë e duhur, s’janë më praktike apo se produkti i ri është më i përshtatshëm.

Shekulli i 20-të do të mbahet mend si shekulli i bumit teknologjik. Shkenca avancoi dhe nga qarkullimi u zhdukën mjaft objekte dhe aksesorë të jetesës së përditëshme, që u zëvendësuan ose nga gjenerata e re e tyre, ose nga një tjetër aksesor më praktik dhe më i dobishëm.

Mjafton të përmendim revolucionin në transport. Shpikja e makinës së parë në fund të shekullit të 19-të, çoi gradualisht në zhdukjen e mjeteve të transportit “primitive”, që ishin kryesisht kuajt dhe karrocat e tërhequr prej tyre.

Sigurisht, evolucioni vazhdon. Çdo brez, ndoshta pa e vënë re bëhet dëshmitar “i braktisjes” së një objekti për të përqafuar një tjetër më të përparuar. Por cilët do jenë disa nga objektet që për ne do jenë të padobishëm pas 20 viteve?

Së pari syzet miopike. Me zhvillimin e teknologjisë gradialisht po zëvendësohen nga operacionet kirurgjike dhe lentet. Zhdukja është e sigurtë…të paktën në formën që ne njohim sot.

Portofoli. Me ritmet e zhvillimit teknologjik gjithnjë e më pak njerëz paguajnë me para në dorë. Shumica zgjedhin të paguajnë nëpërmjet shërbimeve online, nga telefoni apo nga kompjuteri. Në shtetet e zhvilluara ky aksesor është në zhdukje, por vec tij, drejt zhdukjes po shkojnë edhe kartat e kreditit dhe bankomatet, të cilat “shumë shpejt” do të jenë vetëm një kujtim.

Radiot në makinë. Vështirë të gjenden edhe në këto kohë, ndërsa me telefonat inteligjentë në qarkullim, thuajse të gjitha kompanitë e prodhimit të automjeteve ndërtojnë një sistem të përshtatshëm për këta telefona, që përmbajnë muzikë, video, radio dhe GPS. Kur i ke të gjitha në një, pse të përdorësh radion tradicionale?

Çelsat. Gjithnjë e më shumë po përhapen dyert me kode kalimi, apo ato më të sofistikuarat me anë të retinës së syrit. Këto kanë një shtrirje të gjërë në vendet e zhvilluara. I vetmi problem i tyre është se si të hysh në shtëpinë tënde në rast të ikjes së energjisë elektrike?

Metri. Është përdorur për qindra vite me radhë nga ndërtuesit dhe fajtorë për zhdukjen e tij janë sërish telefonat inteligjentë dhe aplikacionet e shumta që ata ofrojnë, një ndër të cilët është edhe ai i matjes së distancave.

Kukullat. Nuk mund të themi se do të zhduken krejtësisht, por që do të shndërrohen në një masë të madhe të padobishme po, dhe kjo falë zëvendësimit nga gjenerata e re, ajo e kukullave 3D.

MP3. Është një ndër urat lidhëse mes një celulari të thjeshtë dhe një telefoni inteligjent. Me përhapjen e këtij të fundit, duket aq i padobishëm, sa kalimi i tij “në arkiv” thuajse ka ndodhur.

Bateritë alkalinë. Edhe në këtë sektor ka patur zhvillime me hapa gjigantë. Shumëkush ka nëpër telekomandat e televizorit të tij bateri të tilla. Këto njihen si bateri tradicionale të cilat përdoren e më pas hidhën. Ato po humbasin gjithnjë e më shumë konkurencën me bateritë e gjeneratës së re, ato të rikarikueshme.

Faksi. U shndërrua në simbol të komunikimit në vitet ’90. Por sot, skaneri, posta elektronike dhe aplikacionet e ndryshme në celular, po e zhdukin atë.

Rrjetet e telefonisë fikse. Fibrat optike dhe telefonat celularë nuk janë më një ëndërr, dhe këto prej vitesh kanë fituar terren me hapa marramendës ndaj telefonisë konservatore.

Video-kamerat dhe aparatet fotografikë për amatorë. Që prej hedhjes së telefonit të parë me fotokamera, tregu i këtyre të fundit është vazhdimisht në rënie. Ato tashmë u interesojnë vetëm profesionistëve, ndërsa njerëzit e thjeshtë mjaftohen me fotot e marra nga aparatet celulare, mes të cilëve ka nisur edhe gara se kush hedh në treg kamerën me cilësore.

Miu dixhital (mouse). Ekranet me prekje dhe gjithë produktet e tjera, fillimisht të hedhura nga Apple, po nxjerrin gjithnjë e më shumë jashtë loje miun dixhital (mouse).

Karikuesit e baterive. Përse të karikosh telefonin apo cdo aparat tjetër duke shpenzuar kohë, ndërkohë që fare mirë këtë mund të bëjë vetë aparati, mjafton që të bjerë në konktakt me një objekt tjetër. Disa prej markave, kryesisht të telefonave celularë, kanë hedhur në treg produkte që vetëkarikohen në momentin që bien në kontakt me një trup tjetër, më të ngrohtë se ai. Aktualisht është ende në fazën fillestare, por për një kohë të shkurtër, nuk është cudi ta shohim të adoptohet botërisht.

Orët analoge dhe dixhitale. Orët janë të bukura, por të kufizuara me funksionet e tyre. Me hedhjen e smartwatch, do të duken gjithnjë e më arkaike e të lënë pas dore.

/ Top Channelcomments powered by Disqus
TE REKOMANDUARA PER JU

Turqia do të hapë kufirin për kurdët
Turqia do të hapë kufirin për kurdët
Më në fund nga Turqia vjen një dritë jeshile për mbrojtësit e Kobanës.

Infermieri britanik i shpëton Ebolas
Infermieri britanik i shpëton Ebolas
Arriti t`i mbijetojë sëmundjes më të frikshme të momentit dhe kjo është shumë po të mendohet se Ebola ka marre mbi 4.500 jetë njerëzish e me vështirësi po vihet nën fre.

25 vjet, 900 mijë kilometra, e njëjta makinë 
25 vjet, 900 mijë kilometra, e njëjta makinë (FOTO)
Ishte 51 vjeç kur vendosi që pas 30 viteve punë si menaxher i tek kompania fluturimeve “Lufthansa” dhe pak para shembjes së Murit të Berlinit, të hiqte dorë nga gjithçka dhe të niste një udhëtim përreth botës me makinë dhe me bashkëshorten e tij të tretë.

385 mln vite nga akti i parë seksual
385 mln vite nga akti i parë seksual
Paleontologu australian, John Long i Universitetit Flinders në Adelajde një ditë ra në gjurmët e një kocke në formë L të një fosili placodermi, (peshk koracor, kushërinj të zhdukur të peshqevë modernë).

“Pajtohen” sllavë e shqiptarë
“Pajtohen” sllavë e shqiptarë
Eventi kulturor treditor zhvilluar ne Ulqin “Dolcinium internacional festival” me pjesëmarrjen e grupeve folklorike te Shqiperise, Kosoves, Malit te Zi, Serbise, Sllovenisë, Polonisë, Rumanise dhe Kroacise ka startuar ne diten e pare te tij me aktivitetin e panairit te shegëve ne fshatin Katerkolle te Ulqinit qe njihet per kultivimin ketij fruti.

Shtyrja e vizitës, Gjurgjeviç: Fituan forcat ekstremiste
Shtyrja e vizitës, Gjurgjeviç: Fituan forcat ekstremiste
Shtyrja e vizitës së Kryeministrit, Edi Rama në Serbi, për mediat serbe duket si një lehtësim. Pavarësisht që nuk ka shumë komente, ato kujtojnë zënkat në rrjetet sociale dhe incidentet, që kanë ndodhur gjatë kësaj kohe për shkak të ndeshjes. Por, analistët mendojnë se fushata mediale e krijuar fsheh dhe qëllime të tjera.


VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHMESONDAZH

Mendoni se vizita e kryeministrit Rama ne Beograd do të çtensionojë marrëdheniet midis dy vendeve?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139 139.5
USD 109 109.5
GBP 175.5 175.5
CHF 115 115.5
TREGJE DHE BURSA
16399.67
+19.26
+0.12%
NASDAQ 4316.075
+57.637
+1.35%
S&P 500 1904.01
+17.25
+0.91%
FTSE 100 6267.07
-43.22
-0.68%
FTSE MIB 18540.100
-160.881
-0.86%
CAC 40 3991.24
-41.94
-1.04%
DAX 8717.76
-132.51
-1.50%
HANG SENG 23070.26
+47.049
+0.20%
Nikkei 225 15111.23
+578.721
+3.98%
S&P/ASX 100 4427.900
+38.400
+0.87%
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.