Avioni përplaset për hir të sigurisë
30/04/2012 16:20
Avioni përplaset për hir të sigurisë
Një avion “Boeing 727” u përplas në një shkretërirë në Meksikë në emër të sigurisë në aviacion.

Trupat e disa prej pasagjerëve ishin të dëmtuar rëndë, ndërsa të tjerë të shpërndarë në shkretëritë, por për fat të mirë, kufomat ishin vetëm manikinë, të vendosur brenda avionit, përplasja e të cilit u telekomandua nga toka.

Aksidenti u realizua qëllimisht, në kuadër të një dokumentari të “Discovery Channel”, i përqendruar në efektet e një përplasje serioze, por të mbijetueshme me tokën, të një avioni civil.

Video e publikuar e aksidentit tregoi se sa e madhe është forca me të cilën ndodh një impakt i tillë, ndërsa trupi i avionit u nda në dysh.Në jetën reale, një aksident i tillë do të kishte provokuar vdekjen e shumicës së udhëtarëve ose të të gjithëve në bord, nëse impakti me tokën do të kishte ndezur serbatorët.

Në aksidentin në fjalë, 170 manikinë u vendosën brenda “Boeing 727”, ndërsa shumë kamera u vendosën në brendësi të avionit, për të parë aksidentin nga këndvështrimi i udhëtarëve.

Eksperimenti nuk do të shërbejë vetëm për “Discovery Channel”, por edhe për ekspertët e aviacionit për të llogaritur forcat me të cilën përballet trupi i njeriut gjatë një ndodhie të tillë.Duke realizuar përllogaritjet e tyre, studiuesit presin të përpilojnë një listë udhëzimesh, të cilat do t’i paraqiten prodhuesve të mëdhenj të avionëve për zbatim, në mënyrë që kjo mënyrë e transportit të bëhet sa më e sigurt pr të gjithë.
/ Top ChannelLogin per te komentuar

TE REKOMANDUARA PER JU

Avionë luftarakë rusë pranë Alaskës
Avionë luftarakë rusë pranë Alaskës
Gjashtë avionë luftarakë rusë u kapën në brigjet e Alaskës nga radarët amerikanë dhe kanadezë.

Një i panjohur hyn në Shtëpinë e Bardhë
Një i panjohur hyn në Shtëpinë e Bardhë
Momente alarmi ka kaluar stafi i Shtëpisë së Bardhë. Pak para orës 20:00 të së premtes, rreth 02:00 me orën tonë, shërbimet sekrete përgjegjëse për sigurinë e selisë presidenciale kanë dhënë urdhër për evakuimin e pjesshëm të saj.

Të luash me anakondën gjigante
Të luash me anakondën gjigante
Të luash me vdekjen. Një grup peshkatarësh brazilianë u argëtuan duke provokuar një anakondë gjigante në lumenjtë e Amazonës dhe gjithë aventurën e tyre të rrezikshme vendosën ta filmojnë e më pas ta hedhin në internet.

Në pritje të Papa Françeskut
Në pritje të Papa Françeskut
Kur kanë mbetur pak orë nga nisja e vizitës historike të Papa Françeskut në Shqipëri, në aeroportin “Nënë Tereza”, ku ati i shenjtë do të ketë kontaktin e parë me vendin tonë, gjithçka është gati. Në një kohë rekord ajo që njihet si salla VIP është rikonstruktuar tërësisht.

Në pritje të Atit të Shenjtë
Në pritje të Atit të Shenjtë
Ditën e diel sheshi i ”Shën Pjetrit” zhvendoset në sheshin “Nënë Tereza”. Në orën 11:00 të së dielës Ati i Shenjtë do të mbajë Meshën në altarin e vendosur në sheshin “Nënë Tereza”.


VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

Si e vlerësoni cilësinë e infrastrukturës në sistemin shkollor parauniversitar?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.9 140.3
USD 108.3 108.8
GBP 178 178.5
CHF 115.5 116
TREGJE DHE BURSA
INDU 0.00
N/A
N/A
NASDAQ 4593.426
-13.637
-0.30%
S&P 500 2010.40
-0.96
-0.05%
FTSE 100 6837.92
+18.63
+0.27%
FTSE MIB 20972.350
-156.371
-0.74%
CAC 40 4461.22
-3.48
-0.08%
DAX 9799.26
+1.13
+0.01%
HANG SENG 24306.16
+137.439
+0.57%
Nikkei 225 16321.17
+253.6
+1.58%
S&P/ASX 100 4512.000
+13.200
+0.29%
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.