Juppe: Nuk e mbështesim sulmin ndaj Iranit
16/03/2012 18:50
Juppe: Nuk e mbështesim sulmin ndaj Iranit
Qeveria franceze, përmes ministrit të Jashtëm, Alain Juppe është shprehur kundër një sulmi eventual ndaj Iranit nga Izraeli.

“Franca është gati të rreshtohet përkrah Izraelit nëse siguria e tij kërcënohet, por jo për ta ndihmuar që të sulmojë vendet e tjera, në veçanti Iranin”, ka deklaruar Juppe. Në një intervistë për “Le Monde” mbi çështjen iraniane, Juppe ka thënë se, Franca mbetet e prerë përsa u përket sanksioneve ndaj Iranit, të cilat nuk do të hiqen derisa të plotësohen kushtet e vendosura në bazë të rezolutës 1929. Fuqitë botërore janë të ndara për mënyrën se si duhet të qasen ndaj Teheranit, i cili dyshohet se po zhvillon programin e tij të diskutueshëm me qëllim ndërtimin e armëve bërthamore.
Franca është gati të rreshtohet përkrah Izraelit nëse siguria e tij kërcënohet, por jo për ta ndihmuar që të sulmojë vendet e tjera

Alain Juppe
Ministër i Jashtëm i Francës


Pak ditë më parë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëroi se nuk do të presë gjatë për kryerjen e një sulmi ndaj impianteve bërthamore iraniane.

Ai deklaroi për televizionin izraelit Channel 2 se nuk kishte një sahat, por shtoi se: “Kjo nuk është çështje ditësh apo javësh, por nuk është as çështje vitesh”.

Ndërsa presidenti amerikan Barakc Obama, në konferencën për shtyp me Daivd Cameron, deklaroi se besonte se ka ende hapësirë për gjetjen e një zgjidhjeje diplomatike me Iranin.

Vetë Teherani insiston se programi i tij bërthamor ka qëllime paqësore, por shumë vende perëndimore dhe Izraeli druhen se po prodhon armë atomike. / Top Channel
Irani
Kerry takon ministrin e Jashtëm iranian
Bisedime në Nju Jork për projektet bërthamore dhe sanksionet
Irani kundërshton sanksionet e reja
Rouhani: Nuk janë në përputhje me frymën e bisedimeve
Irani përmbush detyrimet për uraniumin
Kompletohet procesi i deshkallëzimit të uraniumit të pasuruar, në nivele të padëmshme apo për qëllime paqësore
Login per te komentuar

TE REKOMANDUARA PER JU

Turqia mbyll kufirin me Sirinë
Turqia mbyll kufirin me Sirinë
Turqia nisi të mbyllë një pjesë të pikave kufitare me Sirinë, pas njoftimeve se gjatë dy ditëve të fundit në vend kanë hyrë të paktën 130.000 refugjatë kurdë.

Nisin sulmet ajrore në Siri 
Nisin sulmet ajrore në Siri
Shtetet e Bashkuara dhe aleatët kane filluar sulmet ajrore ndaj Shtetit Islamik në Siri, ka thënë të hënën Pentagoni. Përveç bombardimeve nga ajri, janë duke u lëshuar raketa edhe nga anijet në rajon.

Shqipëri-Danimarkë, ja çmimet e biletave
Shqipëri-Danimarkë, ja çmimet e biletave
Kur kanë mbetur vetëm 19 ditë nga zhvillimi i ndeshjes së dytë kualifikuese të Shqipërisë për Europianin e vitit 2016, këtë herë ndaj Danimarkës më 11 Tetor, sfidë që do të zhvillohet në stadiumin e ri “Elbasan Arena” në orën 20:45, Federata shqiptare e Futbollit ka bërë publik edhe çmimet e biletave, që do të variojnë sipas sektorëve të ndryshëm të stadiumit.

Tjetër “skandal” i FIFA-s. “Jo Katarit”
Tjetër “skandal” i FIFA-s. “Jo Katarit”
Ai që nxiti dyshimet e para mbi Botërorin e futbollit në Katar, në vitin 2022, ka qenë vet presidenti i FIFA-s Sepp Blatter me komentin “ishte një gabim”.

10 gjërat që të huajt nuk dinë për Shqipërinë
10 gjërat që të huajt nuk dinë për Shqipërinë
Papa Françesku mbërriti në Shqipëri të dielën në një vizitë 1-ditore, e para në një vend me shumicë myslimane dhe e katërta që prej marrjes së detyrës në krye të Kishës Katolike, pas Brazilit, Izraelit dhe Koresë së Jugut.

Papa për Top Channel: Shqiptarët, popull i ri dhe i bukur
Papa për Top Channel: Shqiptarët, popull i ri dhe i bukur
Papa Françesku ka folur për vizitën e tij në Shqiperi, në avionin papnor, ku siç dihet e shoqëronin edhe tre gazetarë shqiptarë.


VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

Si e vlerësoni cilësinë e infrastrukturës në sistemin shkollor parauniversitar?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.9 140.2
USD 107.8 108.1
GBP 177 177.5
CHF 115.5 116
TREGJE DHE BURSA
0.00
0.00
0.00%
NASDAQ 4527.689
-52.10
-1.14%
S&P 500 1994.29
-16.11
-0.80%
FTSE 100 6773.63
-45.66
-0.67%
FTSE MIB 20673.000
-299.350
-1.43%
CAC 40 4442.55
-18.67
-0.42%
DAX 9749.54
-49.72
-0.51%
HANG SENG 23949.971
-5.52
-0.02%
Nikkei 225 16205.9
-115.27
-0.71%
S&P/ASX 100 4500.300
+46.300
+1.04%
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.