Operacionet plastike
29/06/2011 19:10
Operacionet plastike
Natyra nuk i ka krijuar të gjithë njerëzit të njëjtë, por duket e papranueshme që njerëzit të klasifikohen në të bukur dhe jo të bukur.

Një hundë e madhe që të shqetëson sa herë del para pasqyrës, veshë të mëdhenj apo shumë shqetësime të tjera estetike, po çojnë drejt sallave të operacioneve plastike gjithnjë e më shumë njerëz, e kryesisht të rinj.

Ky fenomen me origjinë amerikane erdhi në vendin tonë në fund të shkeullit XX. Kirurgu estetik Lad Filaj tregon se si u thye tabuja e paprekshmërisë së trupit në shoqërinë tonë.

“Sigurisht kirurgjia estetike e mirëfilltë ka qenë tabu dhe nuk është zhvilluar në atë sistem, është e vërtetë që sot nuk është më tabu bërja e një operacioni plastik. Ky shërbim hyri në Shqipëri dhe ka një dyndje goxha të madhe”, shprehet Filaj.

Kirurgjia estetike, njëra nga llojet e kirurgjisë plastike, pasi u bë një nga mjetet kryesore për zbukurimin e VIP-ave në mbarë botën, shumë shpejt u kthye në një obsesion edhe për njerëzit e thjeshtë. Bisturia duket se është objekti kryesor që po ndihmon femrat të jenë më të bukura në pasarelat e improvizuara jetës së tyre. Doktori tregon arsyet përse u fut në kulturën shqiptare kirurgjia estetike.

“Si çdo e re që u fut në Shqipëri u fut edhe kirurgjia estetike, kjo erdhi si pasojë e rritjes së mirëqenies, rritjes së kërkesave ndaj vetes për mirëmbajtjen e pamjes fizike. Filloi çdo njeri të kërkonte më shumë shërbime”, thotë Filaj.

Megjithë idenë se pamja ka një rol vendimtar në suksesin e një personi janë të shumtë ata që ende mendojnë se trupi është dhuratë e natyrës dhe si i tillë nuk duhet prekur.

“Realisht nuk më pëlqejnë vajzat që kanë bërë operacione plastike, se është një ndryshim që duket, është shumë e dukshme. Jam e mendimit që tiparet kanë një lidhje me njëra-tjetrën dhe po ta ndryshosh do ketë një mospërputhje me pjesën tjetër të fytyrës”, thotë një e re.

“Jam komplet kundër, të gjitha shfryhen, s’janë natyrale, do isha vetëm për ndonjë rast që ka ndonjë mungesë nga ana e Zotit për ta rregulluar. Çfarë do të ndryshoje tek vetja po të kishe mundësi? Unë nuk do ndryshoja asgjë, i kam mundësitë financiare, por faleminderit Zotit”, shprehet një e re.

Në krijimin e një opinioni pozitiv apo negativ në lidhje me kirurgjinë estetike kanë edhe pamjet e njerëzve të njohur pas këtyre ndërhyrjeve. Dështime të kirugjisë apo të mjekëve, kjo nuk dihet.

Tendenca për të mos pranuar këto lloj ndëryrjesh në trupin e njeriut duket se është edhe tek moshat e mëdha të cilët ende nuk e pranojnë këtë realitet.

Përtej këtyre kundërshtive për kulturën e kirurgjisë estetike, duket se në një moshë të caktuar pranohen edhe ndërhyrje të tilla.

Përveç këtyre opinioneve duket se në vendin tonë ende nuk ka një informim të plotë rreth kushteve për të pasur rini të përjetshme.

“Ka ende një informim jo të saktë mbi kirurgjinë estetike, mbi operacionet, mbi rrisqet”, sqaron doktor Filaj.

Mosbesimi i njerëzve ndaj kirurgjisë estetike lidhet kryesisht me rreziqet që mund të kenë ndërhyrje të tilla. Sipas kirurgut ai që thotë se ndërhyrjet në kirurgjinë estetike kanë komplikacion zero, gënjen.

“Nëse bëhet fjalë për kirurgjinë ka komplikacione, megjithatë ka edhe ndërhyrje paralele për të minimizuar ato. Pacienti duhet të jetë i mirëkonsultuar dhe të marrë përsipër rriskun bashkë me mjekun, kundrejt këtij shërbimi që merr dhe këtij shërbimi që paguan”, shprehet Filaj.

Megjithë problemet që mbart, në ditët e sotme kirurgjia estetike është kthyer në një industri që prodhon bukuri të përjetshme. / Top Channelcomments powered by Disqus
TE REKOMANDUARA PER JU

Raporti i ISHP-së mbi depresionin
Raporti i ISHP-së mbi depresionin
Rreth 47% e grave dhe 30% e burrave, të moshës 65-75 vjeç, në vendin tonë kanë shenja të depresionit.

“Turqia do të sulmojë. Assad, të largohet”
“Turqia do të sulmojë. Assad, të largohet”
Turqia do të luftojë kundër Shtetit Islamik dhe grupeve të tjera “terroriste” në rajon, por gjithashtu nuk do të heqë dorë nga synimi i saj për të parë Presidentin sirian Bashar al-Assad të largohet nga pushteti.

NATO, Stoltenberg: I sigurojmë mbrojtje Turqisë!
NATO, Stoltenberg: I sigurojmë mbrojtje Turqisë!
Në konferencën e parë për shtyp, pas marrjes zyrtare të postit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, duke zëvendësuar kështu Anders Fogh Rasmussen, lideri i ri i Aleancës Atlantiko-Veriore është ndalur kryesisht në sfidat më të vështira me të cilat përballet “aleanca më e sukseshme në histori”, siç theksoi ai.

Shkodran Mustafi kritikon Shqipërinë
Shkodran Mustafi kritikon Shqipërinë
Shkodran Mustafi ka kritikuar kombëtaren shqiptare duke deklaruar se “Shqipëria duhet të gjejë futbollistë të rinj të talentuar që t’i shndërrojë në lojtarë të mëdhenj dhe jo të presë që futbollistët e formuar jashtë kufijve shqiptarë të luajnë për të”.

Andreas Brehme, kampioni i botës që pastron WC-të
Andreas Brehme, kampioni i botës që pastron WC-të
Autori i golit që i dha fitoren Gjermanisë në Botërorin e vitit 1990 ka 250 mijë euro borxhe dhe aktualisht po pastron WC-të për të fituar bukën e gojës. Bëhet fjalë për Andreas Brehmen, një nga mbrojtësit e majtë më të mirë në historinë e futbollit, protagonist i Interit të rekordeve të Trapattonit dhe Gjermanisë së Beckenbauerit.


VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

Kryeministri, Edi Rama premtoi qe mazhoranca do te votoje kerkesat e opozites per komisione hetimore. Ne kushtet kur edhe deputetet qe dhunuan Strazimirin do te gjykohen nga Gjykata e Larte, mendoni qe pas ketyre zhvillimeve opozita do te nderprese bojkotin parlamentar?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.8 140.1
USD 110.4 111
GBP 178.8 179.5
CHF 115.3 116
TREGJE DHE BURSA
0.00
0.00
0.00%
NASDAQ 4422.085
-71.305
-1.59%
S&P 500 1946.16
-26.13
-1.32%
FTSE 100 6534.50
-23.02
-0.35%
FTSE MIB 20470.189
-236.121
-1.14%
CAC 40 4349.29
-15.98
-0.37%
DAX 9363.94
-18.09
-0.19%
HANG SENG 22932.98
-296.23
-1.28%
Nikkei 225 15661.99
-420.26
-2.61%
S&P/ASX 100 4402.600
-29.700
-0.67%
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.