Sic ishte paralajmëruar, Kuvendi nisi sesionin e ri parlamentar me shqyrtimin e dekreteve të Presidentit të Republikës që kishte kthyer disa nga ligjet më të rëndësishme të miratuara nga mazhoranca në seancën e fundit të sesionit të kaluar më 31 korrik.


Mbledhja e parë e grupit parlamentar të Partisë Demokratike për këtë sesion të ri ishte një axhendë opozitare, që do të zhvillohet e gjitha jashtë Parlamentit. Rikonfirmimit e vendimit të mëparshëm e bëri publik kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili bëri përgjegjës kryeministrin Edi Rama për atë që e quan qëndrim anti-demokratik dhe konfrontues me opozitën.
Nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ishte i ftuari i parë në këtë sezon të ri në “Revistën Televizive të Mbrëmjes”, e cila është rikthyer në Top Channel.

Studentët e universiteteve private që u mbyllën, të cilët do të drejtohen në univeristetet publike duhet të paraqiten pranë komisoneve të vlerësimit që pritet të ngrihen këto ditë në këto univeristete.

VIDEO

POLITIKE
Nga Jala, gjatë një takimi me të rinjtë eurosocialistë, sekretari për Rininë në Partinë Socialiste, Erion Veliaj, bashkëbisedoi për disa nga çështjet e qeverisjes së sotme, duke u ndalur veçanërisht në zgjedhjet e ardhshme vendore dhe reformat e Ministrisë së Mirëqenies Sociale.

AKTUALITET
Pas atij të Pavarësisë, persona të paidentifikuar kanë dëmtuar edhe memorialin e “Post Bllokut” që përkujton vuajtjet dhe krimet e diktaturës komuniste.

“Arrest shtëpie" për 4 punonjës, vetëm dy “arrest me burg” dhe një “detyrim paraqitje”

Akademiku dhe gjuhëtari i shquar u nda nga jeta në moshën 94 vjeçare

EKONOMI
Parashikimi i indeksit që mat vlerësimin e anëtarëve të Dhomës Amerikane të Tregtisë mbi klimën e biznesit në vend është rritur nga 40.21 % që ishte në vitin 2013 në 43 % për 2014-n.

Izraeli: Suksesin tonë do ta ndajmë me vendet mike, si Shqipëria

MAQEDONI
Në Maqedoni këtë të hënën ka filluar viti i ri shkollor për 280 mijë nxënës të shkollave fillore dhe atyre të mesme. Sipas Ministrisë së Arsimit, nëpër shkollat e gjithë vendit për herë të parë në banka janë ulur 20.000 nxënës të klasave të para, rreth 35 për qind e të cilëve janë shqiptarë.

KRONIKE
Numri i vrasjeve për korrikun, i krahasuar me një vit më parë, është ulur në 61.5 për qind. Në buletinin e përmuajshëm që publikon Ministria e Brendshme, krimi i vrasjes rezulton të jetë ulur më shumë nga të gjithë treguesit e tjerë.

Ikën Sokol Bizhga, zv/Drejtor i Përgjithshëm tani Haki Çako

BOTA
Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës ka akuzuar Rusinë se ka nisur një “luftë të madhe”, nga e cila mund të vriten me mijëra persona. Ndërsa Rusia vazhdon të mohojë akuzat.

52-vjeçarja që ndihmoi ushtarët ukrainas, viktimë e torturave dhe poshtërimit publik

Mjekët në Stokholm janë duke analizuar rastin e një pacienti të dyshuar

SOCIALE
Të shtatë objektet të cilat ndodhen në krah të Korpusit Qendror në sheshin Nënë Tereza të Tiranës do të hiqen dhe e gjithë sipërfaqja do të gjelbërohet.

Punësohen në Lazarat. Veliaj: Jo parà fëmijëve lypësa, i marrin tutorët

KOMENTE
Në fundjavë iu dha lamtumira akademikut dhe gjuhëtarit të shquar, profesor Shaban Demirajt, i cili u nda nga jeta në moshën 94 vjeçare.


SPORT
Ka zhgënjyer Reali i Madridit në këtë javë të dytë të kampionatit spanjoll pasi është mundur 4-2 nga Real Sociedad në fushën e kësaj të fundit.
Napoli ka bërë mrekullinë në shtesë. Callejon zhbllokon ndeshjen pas 3 minutash lojë, ndërkohë që Pinija brazon brenda pjesës dhe në shifrat 1-1 shkoi ky takim deri në minutën e 94, pasi në të 95-n Guzman ja del mbanë t'i japë tre pikët skuadrës së Benitezit që vuajti jo pak në këtë ndeshje të parë.
Vjen surpriza e parë në ditën e fundit të merkatos verore. Radamel Falcao nuk ka nënshkruar as për Juventusin dhe as për Manchester City, por do të luajë i huazuar tek Manchester United.
TEMAT E DITËSSONDAZH

A duhet te vazhdoje bojkoti i opozites ne Parlament?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...

SHOWBIZ & LIFESTYLE
Fansat mund të prekin nga afër 12 aktoret në këmbim të një donacioni
32-vjeçarja me ngjyrë lind fëmijën e bardhë
Arsyeja; ka bërë të vuajë vëllain Rob
36-vjeçarja i bashkohet Mesdheut
37-vjeçari që ka kapërcyer handikapin e tij fizik
Hakerat trembin botën e “showbizz”-it
Produkti më i ri i firmës Apple do të prezantohet në 9 shtator

PARASHIKIMI I MOTIT
01/09/2014
 

FOTO GALERI
Gruaja më e vjetër në botë është një meksikane 127-vjeçare
Al Pacino gjate kalimit ne tapetin e kuq te Festivalit te Filmit ne Venecia
Mali Errigal, Ireland
Roma - Mbetjet e pallatit Domus Aurea, ndërtuar nga dhe për Neronin janë të mbyllura për publikun, në të kundërt Koloseu merr më shumë se 10.000 vizitorë në ditë.
Indigjenet e Greenlandit mbijetuan për breza duke ngrene pothuajse asgje tjeter vec mishit. 64 banorë të fshatit të largët lindor në Grenlandë ende jetojnë nga gjuetia e peshkut, por të kombinuar me ushqime tradicionale vendase.
në top channel »
PUBLICITET
Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se në ditët në vijim duhet të formohen institucionet e reja të vendit, konform rezultateve zgjedhore, si dhe në përputhje me vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina, në cilësinë e kryesueses së Kuvendit ka kohë deri në fund të kësaj jave që të thërrasë seancën konstituitive, përndryshe këtë do ta bëjnë deptuetët e koalicionit paszgjedhor, LDK-AAK-Nisma. Kjo u bë e ditur pas një takimi mes krerëve të tri subjekteve politike në fjalë.

Bashkësia Islame e Kosovës i bashkohet forumit më të lartë botëror të dijetarëve myslimanë për ta konsideruar 'haram', apo të ndaluar, pjesëmarrjen në luftën e Sirisë dhe Irakut.

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka dekretuar vazhdimin e mandatit të gjyqtarëve ndërkombëtarë në Gjykatën Kushtetuese. Ky dekret duhet të nënshkruhej të dielën, pasi nga 1 shtatori Gjykata Kushtetuese nuk do të kishte kuorum të mjaftueshëm për të funksionuar.

MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139 139.6
USD 105.7 106.4
GBP 175 175.5
CHF 115 115.5
TREGJE DHE BURSA
0.00
0.00
0.00%
NASDAQ 4580.271
+22.577
+0.50%
S&P 500 2003.37
+6.63
+0.33%
FTSE 100 6825.31
+5.56
+0.08%
FTSE MIB 20345.850
-104.641
-0.51%
CAC 40 4379.73
-1.31
-0.03%
DAX 9479.03
+8.86
+0.09%
HANG SENG 24752.09
+10.029
+0.04%
Nikkei 225 15529.16
+52.561
+0.34%
S&P/ASX 100 4668.500
-6.700
-0.14%
Mundësi punësimi
Administrator i Rrjeteve Sociale
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.