Toka rrezikon të rikthehet në ‘epokën e akullnajave’
18/01/2014
Toka rrezikon të rikthehet  në ‘epokën e akullnajave’
Aktiviteti diellor është në nivelin e tij më të ulët në 100 vitet e fundit dhe shkencëtarët paralajmërojnë ardhjen e një epoke ‘mini-akullnajore’.

Një epokë e tillë është regjistruar në vitin 1645, kur në qytetet më të mëdha të Europës së asaj periudhë temperaturat ranë aq shumë nën zero saqë ngrinë edhe lumenjtë. Të dhënat nga arkiva e Londrës flasin për ngrirjen e lumit Thames, i portretizuar edhe në një pikturë të Abraham Hondius.

Shkencëtarët thonë se mungesa e aktivitetit, apo ato që njihen ndryshe si stuhi diellore, mund të shkaktojnë ndryshime të mëdha në klimën e Tokës. Një vit më parë, NASA paralajmëroi se 2014 do të ishte viti i pikut të aktivitetit diellor, që do mbyllte ciklin e vet 11-vjeçar.

Por në fund të 2013, agjencia amerikane e hapësirës deklaroi se dicka e pazakontë po ndodhte me yllin tonë.

“Jam një fizikan dhe studiues i Diellit dhe fenomeneve të tij për 30 vjet tashmë, dhe kurrë më parë s’kam parë dicka të tillë. Fenomeni mund të na cojë në një mini-epokë akullnajash”, thotë Richard Harrison, studiues britanik në Laboratorin e Oksfordshajër.

“Kemi të dhëna që datojnë që prej 4 shkekujsh. 400 vjet vëzhgime dhe studime të Diellit dhe mund të themi që ylli ynë ndodhet në të njëjtën fazë si në vitin 1645, para se të mbërrinte mini-epoka akullnajore, kur ngriu edhe Lumi Thames”, thotë Lucie Green, një tjetër studiuese e diellit.

Megjithatë, Green shton se sot jemi në të tjera kushte me ato të 1645. Aktiviteti njerëzor, sipas saj, mund të kundërveprojë dhe ta zbusë dimrin e ashpër, që sipas tyre me 20 përqind mundësi do të prekë tokën. Studiuesit thonë se kjo mund të ndodhë në një afat kohor nga 1 deri në 40 vjet.

/ Top Channelcomments powered by Disqus

TË FUNDIT
VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME

SONDAZH

KQZ deklaron se partitë janë në shkelje të ligjit dhe fushata nis zyrtarisht më 22 maj. Mendoni se partitë duhet të gjobiten dhe jo vetëm të paralajmërohen?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
PUBLICITET
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 140 140.6
USD 126 126.8
GBP 190.5 191
CHF 134.5 135
TREGJE DHE BURSA
N/A N/A
N/A
N/A
NASDAQ 4970.30
-46.63
-0.93%
S&P 500 2106.90
-7.59
-0.36%
FTSE 100 6983.54
-2.41
-0.03%
FTSE MIB 22693.26
-523.91
-2.26%
CAC 40 5006.88
-75.09
-1.48%
DAX 11413.52
-206.33
-1.78%
HANG SENG 27755.54
-368.28
-1.31%
Nikkei 225 19531.63
+11.62
+0.06%
S&P/ASX 100 4855.10
-2.00
-0.04%
SHOWBIZ & LIFESTYLE
Të fshehtat (jo dhe aq) e Diellit
Nga Zot në burim i jetës në Tokë

Të qash në kushte luksi
Hoteli japonez ofron dhoma të veçanta për femrat

Java e modës kineze mbledh yjet në Nju Jork
Rihanna e tepron me veshjen, Beyonce me zhveshjen

Maskoti e tepron me alkoolin
“Super Leo” i Austrisë së Vjenës feston ditëlindjen

Emma Stone: Nuk e imagjinoj jetën pa aktrimin
Aktorja 26-vjeçare flet për ’OK’

Një pacient i pazakontë në spitalin australian
Koala kureshtare, në hollin e emergjencave

Mrekullia e pemës që frymëzoi “Avatar”
Regjisori James Cameron u frymëzua nga kjo pemë për të krijuar filmin fantastik.

Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.