Si mund të kursesh në detergjentë?
07/02/2013 19:00
Të bësh vetë produkte pastrami është një mënyrë e mirë për të kursyer para’ dhe për të kontrolluar kimikatet në shtëpinë tuaj. Kjo është e mundur dhe madje është edhe e lehtë. Disa receta të cilat s’kanë përbërës toksikë, por edhe disa të tjera me përbërës të tillë janë nga më të përdorshmet nga amvisat nikoqire në botë.

Nëse ju provoni t’i bëni këto, sigurohuni që t’i etiketoni që ta dini se çfarë janë dhe mos harroni mbajini larg fëmijëve.

Si të bësh një pastrues xhamash?

Për këtë nevojitet një shishe ujë tonik dhe 2 lugë çaji uthull e bardhë në një çerek litre ujë të ngrohtë. Futini në një shishe sprucuese dhe nisni punën.

Ose një recetë tjetër për pastrues xhamash: Një gjysmë filxhani amoniak të lëngshëm dhe 1 shishe alkool 70 gradësh që mund t’i gjeni lehtësisht në farmaci. Përzijini mirë, futini në një shishe spray dhe mos harroni të shënoni sipër se çfarë është.

Si të bësh një disinfektues?

Për këtë shërben uthulla e bardhë, 3 lugë gjelle sapun me bazë vaj ulliri dhe 30 pika çaj bimor që mund të jetë çaj me gjethe limoni. Përzijini në një shishe spray dhe hidhini pak ujë në fund.

Si të bësh një pastrues gjeneral

Për një pastrues që mund ta përdorni për shumë gjëra, mjafton të përzieni ujë tonik, uthull të bardhë dhe ujë të zakonshëm.  

Pastrues që nuk gërryen

Spërkatini vendin që do pastroni me sodë buke ose hidheni mbi sfungjerin dhe filloni fërkimin. Më pas me sodë buke dhe me lëng limoni bëni një pastë dhe përdorni sfungjerin për të pastruar.

Si të pastrosh hidrosanitaret?

Për këtë mjafton sodë buke dhe uthull e bardhë. Të dyja bashkë janë zbardhues shumë të mirë. Hidhini ujë tualetit, spërkateni me sodë buke dhe më pas me një spray hidhni uthullën e bardhë. Fërkojeni dhe do shikoni që këto dy përbërës bashkë janë një dinamit i vërtëtë.
 
Pastrues mobiljeje

Një çerek filixhani uthull e bardhë ose një gjysmë filxhani lëng limoni i përzierë me treçerek filxhani vaj ulliri, do i shkëlqente mobiljet tuaja. Për këtë duhet përdorur një leckë e butë.

Pastrues ajri

Mjaftojnë 2 filxhanë me ujë të nxehtë të përziera me 2 lugë gjelle sodë buke për të pastruar ajrin. Nëse preferoni për ta bërë dhe aromatike këtë përzierje, shtojini një esencë vaji aromatike.

Pastrues tapeti

Është shumë e thjeshtë. Spërkatni sodë buke, lëreni të veprojë për gjysmë ore dhe më pas përdorni fshesën me korent.

Pastrues dyshemeje

Gjysmë filxhani uthull me 4 litra ujë. Kini kujdes, përbërjet me uthull mos i përdorni mbi mermer ose shtrim çimento të hollë.  

Pastrues parketi

Disa pika ilaç enësh përzijini me 4 litra ujë të ngrohtë dhe me një leckë të shtrydhur mirë, fërkoni parketin.

Pastrues lavastoviljeje

Për një pastrues të tillë, duhet gjysmë filxhani sapuni i lëngshëm me bazë vaji ulliri. Gjysmë filxhani ujë. 1 lugë çaji lëng limoni. 3 pika ekstrakti çaji bimor dhe çerek filxhani verë e bardhë.

Përzijeni fillimisht sapunin me ujin. Më pas shtoni pjesën tjetër të përbërësve deri sa të bëhen një masë. Përdorni 2 lugë gjelle për çdo larje.

Detergjent për larje rrobash

1 kallëp sapuni të grirë dhe gjysmë filxhani sodë larjeje që mund ta gjeni në farmaci.
Përdorni 1 lugë gjelle për larje ose 2 për rroba me njolla. Kjo përbërje krijon pak shkumë dhe funksionon më mirë kur hidhet nga kapaku ku futen rrobat.

Zbutës rrobash

Nëse doni t’i zbusni rrobat shtoni gjysmë filxhani uthull të bardhë në ciklin e shpërlarjes.

Këto ide jo vetëm që mund t’ju kursejnë para’ dhe ju mbajnë larg nga kimikatet.

/ Top Channelcomments powered by Disqus

TË FUNDIT
VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

Dy partitë më të mëdha në vend, PS dhe PD, kanë premtuar zhvillimin e një fushate të qetë dhe pozitiviste për zgjedhjet e 21 Qershorit. Mendoni se fushata do të jetë e tillë?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
PUBLICITET
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.9 140.2
USD 128.7 129.2
GBP 195 195.5
CHF 134.5 135
TREGJE DHE BURSA
N/A N/A
N/A
N/A
NASDAQ 5092.08
+36.02
+0.71%
S&P 500 2117.69
+4.76
+0.23%
FTSE 100 7070.70
+17.03
+0.24%
FTSE MIB 23427.35
+227.92
+0.98%
CAC 40 5201.45
+22.54
+0.44%
DAX 11810.85
+87.27
+0.74%
HANG SENG 28060.98
+233.28
+0.84%
Nikkei 225 20020.04
-167.61
-0.83%
S&P/ASX 100 4954.40
+72.90
+1.49%
SHOWBIZ & LIFESTYLE
Një ukrainas më i pasuri i Anglisë
Për herë të parë Mbretëresha nuk hyn në listën e 300 miliarderëve

Gjimnazisti që mban në kurriz shokun e tij deri në shkollë
Tre vite rresht që bën këtë sakrificë

Sandra Bullock: Djali im nuk e di se jam e famshme
Aktorja nuk e lë djalin ta shohë nëpër filma

Elbasan, “Skampa” çel sezonin turistik
Vihet në skenë komedia italiane “Burri i trëndafilave”

Ishulli “parajsë”, i destinuar për të mos u vizituar kurrë
Quhet “North Sentinel” dhe banohet nga një fis i mistershëm, që i pret vizitorët me shigjeta

Robert Downey Jr. na prezanton vajzën e tij
Aktori tregon fotografinë e vogëlushes 5-muajshe

“Të gjithë sytë tek Blue Ivy”
Blue Ivy ka qënë qendra e vëmendjes në dasmën e gjyshes së saj

Much Nano Show
Pas librit, gazetari dhe analisti vjen me një ‘stand up comedy’

Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.