Aksidenti, hetime edhe për rrugën
23/05/2012
Parametrat e rrugës ku ndodhi aksidenti në Himarë janë duke u hetuar nga prokuroria e Vlorës e cila po ndjek cështjen e aksidentit tragjik që i mori jetën 13 personave.

Përvec ekspertimit teknik të mjetit që u përfshi në aksident prokuroria po verifikon edhe vetë rrugën. Dyshimet e para flasin se rruga në kthesën ku ndodhi aksidenti ka pjerrësi në krahun e greminës dhe jo nga ana e malit.

Prokurorët kanë marrë në pyetje edhe studentët e mbijetuara për të mësuar në lidhje me castet e fundit të aksidentit dhe reagimin e drejtuesit të mjetit. Sipas dëshmive shoferi ka përmendur pamundësinë për të ndaluar.

Vendi i ngjarjes së rëndë është i njohur për pjerrësinë e madhe deri në 17 gradë dhe tabelat rrugore aty kërkojnë lëvizje me shpejtësi shumë të ulët.

Pikërisht tek shpejtësia, në orët e mbrëmjes së mërkurë, grupi hetimor zbardhi të dhënat e regjistruesit të kilometrazhit, sipas të cilave në momentin e aksidentit, autobusi ka qenë me 40 kilometra në orë.

Kjo shpejtësi sipas grupit hetimor ka qenë dy herë me e lartë se sa norma e lejuar në këtë lloj rruge. Ndërsa sa i takon anës teknike të mjetit, sipas tyre gjithcka ka rezultuar në rregull nga hetimet e deritanishme.


/ Top Channelcomments powered by Disqus

TË FUNDIT
VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

Qeveria nisi aksionin kombëtar për karburantet, kryesisht për cilësinë. Cili mendoni se është problemi më i madh në këtë fushë?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
PUBLICITET
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 140.2 140.7
USD 125.7 126.3
GBP 190 190.7
CHF 134 134.5
TREGJE DHE BURSA
N/A N/A
N/A
N/A
NASDAQ 5027.65
+22.26
+0.44%
S&P 500 2117.08
+8.79
+0.42%
FTSE 100 6985.95
+25.32
+0.36%
FTSE MIB 23224.95
+179.43
+0.78%
CAC 40 5094.78
+48.29
+0.96%
DAX 11643.42
+189.04
+1.65%
HANG SENG 28123.82
-9.18
-0.03%
Nikkei 225 19531.63
+11.62
+0.06%
S&P/ASX 100 4857.10
+8.70
+0.18%
SHOWBIZ & LIFESTYLE
Sfidat miliona dollarëshe të David Beckham si biznesmen
Pas suksesit në futboll, ish-kapiteni i Anglisë provon suksesin në një tjetër fushë

Princesha e Britanisë, portreti i parë me veshje bebesh
Një artist ka krijuar portretin e parë të princeshës së vogël dhe prindërve të saj, me një mijë veshje bebesh.

Sam Smith nuk flet dot
Këngëtari britanik ka probleme me kordat vokale

Redmayne, drejt një çmimi tjetër Oscar
Aktori britanik pritet të vlerësohet për rolin e tij në ‘The Danish Girl’

Një mik ri i për John Kerry
John Kerry ka vizituar në Nairobi National Park elefantin e vogël jetim

Anëtari i këshillit shkon në tualet, por…harron mikrofonin ndezur
Shkon në tualet, por harron mikrofonin ndezur dhe kolegët detyrohen të dëgjojnë zhurmat natyrale

Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.