Ura më e frikshme në botë
11/11/2011 11:30
Ura më e frikshme në botë
E ndërtuar buzë një gremine prej më shumë se një mijë metrash, një urë për këmbësorë mbi një shpat mali në Kinë është pa dyshim më e frikshmja në botë.

E sapoinauguruar, ura bëhet edhe më e frikshme duke patur parasysh që tabani i saj është i gjithi prej qelqi të tejdukshëm, çka të lejon të shikosh qartësisht poshtë se ku mund të përfundosh nëse kryen ndonjë hap të gabuar.

Në fakt, rrugëkalimi ndodhet në një lartësi prej 1 500 metrash mbi nivelin e detit, në majën e thepisur të malin Tianmen, në krahinën kineze të Zhangjiajie.

E gjatë 80 metra, ura lidh dy kreshta malore dhe mund të kalohet vetëm duke hequr këpucët, një rregull i vendosur për të mos bërë pis xhamin. Ndonëse është shndërruar në një tërheqje për shumë turistë, banorët vendas e kanë kritikuar këtë ndërtim, duke kërkuar që në vend të këtij kalimi, të ndërtohej një urë më praktike dhe mbi të gjitha, më pak e frikshme.

/ Top Channelcomments powered by Disqus

TË FUNDIT
VLERËSO KËTË LAJM

KRYESORET
LAJME TE NGJASHME
SONDAZH

KQZ deklaron se partitë janë në shkelje të ligjit dhe fushata nis zyrtarisht më 22 maj. Mendoni se partitë duhet të gjobiten dhe jo vetëm të paralajmërohen?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
në top channel »
PUBLICITET
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 140.2 140.5
USD 124.5 125
GBP 189 189.7
CHF 134.5 135
TREGJE DHE BURSA
N/A N/A
N/A
N/A
NASDAQ 4939.33
-77.60
-1.55%
S&P 500 2089.46
-25.03
-1.18%
FTSE 100 6949.07
+21.49
+0.31%
FTSE MIB 22705.05
+128.70
+0.57%
CAC 40 4994.60
+20.53
+0.41%
DAX 11414.85
+87.17
+0.77%
HANG SENG 27640.91
-114.63
-0.41%
Nikkei 225 19531.63
+11.62
+0.06%
S&P/ASX 100 4741.00
-114.10
-2.35%
SHOWBIZ & LIFESTYLE
Regjisori Tim Burton shtrohet në spital
U dëmtua në shesh-xhirimin e filmit

Ashton Kutcher rindërton shtëpinë e nënës së tij
Aktori i bën surprizë në një program televiziv

Aktori i Bollywood, Khan, dënohet me 5 vite burg për vrasje
Salman Khan akuzohet për aksidentimin me vdekje të një personi në vitin 2002

“Les Alyscamps” e Van Gogh shitet për 66.3 mln dollarë
Piktura është e vitit 1888 dhe çmimi fillestar ishte 40 mln dollarë

Çmimet “Met Gala”
Eventi i përvitshëm për mbledhje e fondeve për Muzeun Metropolitan

“Gruaja në dritare” në Teatrin Kombëtar
Një dramë sociale mbi familjen me regji të Rovena Lule Kuka.

Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.