Në një protestë në përkrahje të ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, mbajtur në Kosovë, lideri i Nismas për Kosovën, Fatmir Limaj ka kërkuar të vendoset drejtësia.
Kosova përkujton Rugovvën, Thaçi e Mustafa vlerësojnë veprën e tij Kosova përkujton Rugovvën, Thaçi e Mustafa vlerësojnë veprën e tij
Udhëhqësit dhe qytetarët e Kosovës përkujtuan ish-presidentin historik Ibrahim Rugova në 11-vjetorin e ndarjes nga jeta.

Kosovë-Serbi, bisedimet e para pas “trenit” Kosovë-Serbi, bisedimet e para pas “trenit”
24 janari do të vendosë për herë të parë përballë Qeverinë e Kosovës dhe atë serbe në të njëjtën tryeze që pas incidentit të trenit me mbishkrime provokuese, i ndaluar në kufi nga pala kosovare.

Rusia, plan për Kosovën? Rusia, plan për Kosovën?
Një eksperte e njohur dhe mjaft e respektuar britanike, Mary Dejevsky, mendon se Rusia po e afron idenë e njohjes së pavarësisë së Kosovës si pjesë e arritjes së një marrëveshjeje më të gjërë mes Moskës dhe Uashingtonit kur Donald Trump të marrë në duart e tij frerët e kombit amerikan.

Situata pas trenit, Thaçi bisedë telefonike me Biden Situata pas trenit, Thaçi bisedë telefonike me Biden
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendëspresidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në rajon.

Haradinaj mund të mos fitojë lirinë deri më 13 shkurt Haradinaj mund të mos fitojë lirinë deri më 13 shkurt
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj mund të mos kthehet në Kosovë deri më 13 shkurt.

Gjermania, në linjën e Amerikës: Kosova i kontrollon vet kufijtë, edhe veriun Gjermania, në linjën e Amerikës: Kosova i kontrollon vet kufijtë, edhe veriun
Provokimet e shtetit serb, për presidentin e Kosovës Hashim Thaçi do të vazhdojnë derisa ai ta njohë Kosovën e të heqë dorë nga politikat hegjemoniste dhe nacionaliste.

“Treni”, Ambasada e SHBA: E drejtë e Kosovës të ruajë kufijtë “Treni”, Ambasada e SHBA: E drejtë e Kosovës të ruajë kufijtë
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë ka reaguar në lidhje me episodin e fundjavës së kaluar, kur treni serb me parulla nacionaliste tentoi të hynte në territorin e Kosovës.

Thaçi për Reuters: Serbia po ndjek modelin e Krimesë Thaçi për Reuters: Serbia po ndjek modelin e Krimesë
Serbia ka në plan të përvetësojë një pjesë të Veriut të Kosovës, pikërisht ashtu siç bëri Rusia me Krimenë në vitin 2014. Kështu thotë Presidenti kosovar Hashim Thaçi në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Thaçi: Serbia, skenar për ndarjen e Kosovës Thaçi: Serbia, skenar për ndarjen e Kosovës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për Radion Europa e Lirë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e "skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës".

SHBA: Veriu, e drejtë e Kosovës SHBA: Veriu, e drejtë e Kosovës
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përkrahur veprimin e institucioneve të Kosovës për t’i dërguar forcat speciale policore në pikën kufitare në veri, me qëllimin të ndalohej hyrja e trenit të paligjshëm serb.

Incidenti me trenin, mediet gjermane: Vuçiç, presion për BE-në Incidenti me trenin, mediet gjermane: Vuçiç, presion për BE-në
U përdor gjuhë e fortë këtë fundjavë mes Kosovës e Serbisë. Treni i kthyer nga Beogradi në justifikim përplasjesh solli erë lufte, me deklarata si ato të presidentit serb Nikoliç për angazhimin e ushtrisë në rast nevoje, e KFOR-it nga ana tjetër që thotë se palët duhet të ndjekin rrugën e dialogut, por ai mbetet në gatishmëri për të ndërhyrë nëse situata përshkallëzohet.

Pas trenit, sot muri në veri. Kuvendi i Mitrovicës mblidhet për ta legalizuar Pas trenit, sot muri në veri. Kuvendi i Mitrovicës mblidhet për ta legalizuar
Kryebashkiaku i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç kujton se është e drejta e administratës lokale të ndërtojë ç’të dojë në territorin që ajo drejton, si dhe i dërgon një paralajmërim pushtetit qëndror në Prishtinë, duke i thënë se rrëzimi i murit të ndërtuar nga serbët në veri të Ibrit i kapërcen kompetencat e tij.

Thaçi: Kërcënimet për luftë, të papranueshme Thaçi: Kërcënimet për luftë, të papranueshme
Qindra serbë protestuan sot në Mitrovicën veriore për trenin e  nisur nga Beogradi që u ndalua të hynte në Kosovë. Atyre iu drejtua edhe zv/kryeministri dhe ministrat serbë të qeverisë së Prishtinës. Presidenti Nikoliç akuzon administratën e Obamës dhe thotë se shqiptarët duan luftë. Ndërkohë që Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në reagimin e tij shprehet se qëllimet e Serbisë sot janë të njëjta me ato të Milosheviçit

Serbët e Kosovës në protestë Serbët e Kosovës në protestë
Incidenti me trenin me parulla “Kosova është Serbi” ka nxitur edhe serbët e zonës ku ai do të mbërrinte në stacionin e fundit, të dalin në mbrojtje të idesë së Beogradit.

Presidenti Thaçi, mesazh “social” Serbisë: Shpresoj t’i keni marrë leksionet Presidenti Thaçi, mesazh “social” Serbisë: Shpresoj t’i keni marrë leksionet
Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se shpreson që Serbia ta ketë marrë një leksion pas provokimit të radhës.

Beograd, presidenti Nikoliç akuzon Obamën Beograd, presidenti Nikoliç akuzon Obamën
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka akuzuar edhe administratën amerikane në largim, duke thënë se i duket sikur vendimet e Prishtinës janë orvatjet e fundit të saj.

Mitrovicë, serbët në protestë kundër forcave speciale Mitrovicë, serbët në protestë kundër forcave speciale
Dhjetëra qytetarë serbë janë tubuar në Mitrovicën e Veriut për të protestuar praninë gjatë një nate më parë të forcave speciale të Policisë së Kosovës në pikën kufitare të Jarinjës.

BE reagon për trenin serb: Beogradi e Prishtina t’i rikthehen dialogut BE reagon për trenin serb: Beogradi e Prishtina t’i rikthehen dialogut
Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini, dhe ekipi i saj po e vëzhgojnë nga afër zhvillimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës këto ditët e fundit, e një vëmendje e veçantë i është kushtuar ngjarjes së të shtunës, thuhet në një deklaratë për shtyp të lëshuar nga zyra e saj.

Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia
Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një pasojë të qartë, e ajo është përshkallëzimi i tensioneve.

18 vjet nga masakra e Reçakut 18 vjet nga masakra e Reçakut
Në Kosovë është përkujtuar masakra e Reçakut, e cila ndodhi 18 vjet më parë, kur forcat serbe të sigurimit vranë 45 civilë shqiptarë.

Hoxhaj: Serbia, burim konfliktualiteti në rajon Hoxhaj: Serbia, burim konfliktualiteti në rajon
Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ashpër ndaj zhvillimeve të fundit me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës.

Ndalet treni serb, Mustafa: S’do ta lejonim hyrjen e tij Ndalet treni serb, Mustafa: S’do ta lejonim hyrjen e tij
Auroritetet kosovare kishin urdhëruar ndalimin e hyrjes së trenit serb të nisur nga Beogradi, përpara se ai të ndalej nga vet serbët 10 km larg kufirit me Kosovën, në Rashkë.

Hyseni: Treni serb do kthehet mbrapsht, nuk hyn në Kosovë Hyseni: Treni serb do kthehet mbrapsht, nuk hyn në Kosovë
Për t’u njohur më shumë mbi incidentin e krijuar në kufirin mes Serbisë dhe Kosovës për shkak të trenit me mbishkrimin “Kosova është Serbi”, i lidhur ne linjë telefonike me studion e lajmeve të Top Channel ka qenë ministri i Brendshëm kosovar, Skënder Hyseni.

Akuzat e Vuçiç: Kosova, lojëra lufte! Policia e Kosovës vendosi eksploziv në shina Akuzat e Vuçiç: Kosova, lojëra lufte! Policia e Kosovës vendosi eksploziv në shina
Treni nga Beogradi për në Mitrovicë nuk arriti në stacionin e fundit. Pas 10 orësh rrugë, ai arriti deri në kufi. Kjo e irritoi qeverinë serbe.

Zyrtari i SHBA: Serbia dhe Kosova, dialog për çështjen Haradinaj Zyrtari i SHBA: Serbia dhe Kosova, dialog për çështjen Haradinaj
Një diplomat i lartë amerikan u bëri thirrje udhëheqësve të Serbisë dhe Kosovës që të angazhohen në dialog dhe të zbusin mosmarrëveshjet lidhur me çështjen e urdhër-arresteve, nisur nga arrestimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj.

Treni ndalet në Rashkë, policia e Kosovës në Jarinjë Treni ndalet në Rashkë, policia e Kosovës në Jarinjë
Treni i nisur nga Beogradi me destinacion Mitrovicën, të paktën nga ajo që raportojnë mediat serbe, është ndalur në zonën e Rashkës.

Alarmi për bombë, Policia e Kosovës kontrollon hekurudhën e trenit serb Alarmi për bombë, Policia e Kosovës kontrollon hekurudhën e trenit serb
Treni i nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës ka rritur tensionet në qytetin verior të Kosovës. Në mediat e Kosovës ka nisur të qarkullojë lajmi se është vendosur një sasi lënde eksplozive në hekurudhën ku parashikohet të kalojë ky tren.

Akuzohet për krime lufte, Limaj deklarohet i pafajshëm Akuzohet për krime lufte, Limaj deklarohet i pafajshëm
Në Gjykatën Themelore të Gjakovës, ku Fatmir Limaj është paraqitur në cilësinë e të akuzuarit për krime lufte, është mbajtur shqyrtimi fillestar. Prokurorja Drita Hajdari ka lexuar aktakuzën kundër tij, me anë së cilës akuzohet se ka kryer krime lufte gjatë luftës në Kosovë. Më konkretisht, për vrasjen e dy civilëve më 2 tetor të vitit 1998 në komunën e Malishevës.

Në liri me kusht në Francë, Haradinajn e pret viza amerikane Në liri me kusht në Francë, Haradinajn e pret viza amerikane
Ndërkohë që udhëheqësi i AAK-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj mbetet ende në Francë, edhe pas lirimit me kusht, ku u arrestua disa ditë më parë prej një urdhërarresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004, një lajm i mirë duket se ka mbërritur për të.

Haradinaj: Paraqita fakte, serbët jo Haradinaj: Paraqita fakte, serbët jo
I liruar me kusht në Francë, Ramush Haradinaj shpjegoi në telefon për televizionin KTV se çfarë ndodhi në Gjykatën e Kolmarit.

Presidenti Thaçi: Çështja e Kosovës, politikë zyrtare e Amerikës Presidenti Thaçi: Çështja e Kosovës, politikë zyrtare e Amerikës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se është fat i mirë, që çështja e Kosovës nuk ka qenë e lidhur vetëm me një kamp politik në Uashington, por ka qenë një politikë zyrtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një mbështetje e të dy kampeve politike, edhe republikan, edhe demokrat.

Avokatja e Haradinajt: E bindur në lirimin e plotë të tij Avokatja e Haradinajt: E bindur në lirimin e plotë të tij
Avokatja e Ramush Haradinajt, Rachel Lindon, lirimin me kusht të klientit të saj e quan vetëm hapin e parë drejt lirisë së plotë të ish-komandantit të UÇK-së.

Haradinaj falenderon qytetarët: Krenar për mbështetjen! Haradinaj falenderon qytetarët: Krenar për mbështetjen!
Pak orë pasi fitoi lirinë me kusht, Ramush Haradinaj ka reaguar për herë të parë që pas ndalimit nga autoritetet franceze në bazë të një urdhër-arresti serb.

Lirohet me kusht Ramush Haradinaj Lirohet me kusht Ramush Haradinaj
Gjykata franceze ka liruar me kusht kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj, në seancën gjyqësore të mbajtur këtë të enjte.

Sjelljet destruktive të Serbisë, Tahiri kërkon sërish ndihmë nga BE Sjelljet destruktive të Serbisë, Tahiri kërkon sërish ndihmë nga BE
Pas sulmit me bombë, mbrëmjen e së martës, ndaj objektit qeveritar në Mitrovicën e Veriut, të përuruar më 28 dhjetor nga ana e ministres kosovare për Dialogun, në pajtim me marrëveshjen e Brukselit, ministrja Edita Tahiri i është drejtuar Bashkimit Europian me një letër, për të kërkuar nga BE-ja të ndërhyjë për ndaljen e sjelljeve destruktive të Serbisë ndaj Kosovës.

Nga SHBA, Thaçi: Kosova, në fokusin e administratës “Trump” Nga SHBA, Thaçi: Kosova, në fokusin e administratës “Trump”
Presidenti Hashim Thaçi, duke folur për “RTV Dukagjini” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë se nuk ka nevojë të ketë shqetësime, pasi do të vazhdojë përkrahja e palëkundur e këtij shteti karshi Kosovës.

Protesta në Kosovë për lirimin e Haradinajt Protesta në Kosovë për lirimin e Haradinajt
Në disa qytete të Kosovës janë mbajtur protesta për lirimin e Ramush Haradinajt, të burgosur në Francë prej një jave tashmë, në bazën e një fletarresti të Serbisë.

Mitrovicë, sulmohet me granatë objekti i ri qeveritar Mitrovicë, sulmohet me granatë objekti i ri qeveritar
Një mjet shpërthyes është hedhur sonte në objektin e Qeverisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut, të përuruar vetëm dy javë më parë. Lajmin e ka konfirmuar për “KALLXO.com”, zëvendëskomandanti rajonal i Policisë për Veriun e Kosovës, Besim Hoti.

Kosovë, rezoluta për Haradinajn s’gjen konsensus për ndërprerjen e dialogut Kosovë, rezoluta për Haradinajn s’gjen konsensus për ndërprerjen e dialogut
Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj është shprehur se nuk është arritur konsensus për një rezolutë të përbashkët në lidhje me ndalimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Serbia kërkon Haradinajn, seancë e jashtëzakonshme në Kosovë Serbia kërkon Haradinajn, seancë e jashtëzakonshme në Kosovë
Serbia është e bindur se faktet e saj nuk kanë qenë në tribunalin e Hagës. Ministria e Drejtësisë nisi një dosje në gjuhën frënge, me shpresën se autoritetet franceze do ta ekstradojnë Ramush Haradinajn para drejtësisë në Beograd.

Haradinaj, Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradim Haradinaj, Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradim
Ministria serbe e Drejtësisë u ka dërguar autoriteteve franceze kërkesën e ekstradimit të kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Lajmin e përcjell agjencia “Tanjug”, e cila citon për këtë pohim burime pranë ministrisë në fjalë.

Haradinaj, Mustafa: Në kontakt me autoritetet franceze Haradinaj, Mustafa: Në kontakt me autoritetet franceze
Kuvendi i Kosovës po mban paraditen e kësaj të marte një seancë të posaçme mbi rastin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i arrestuar në Francë në bazë të një urdhër-arresti të Serbisë.

Arrestimi i Haradinajt, MPJ-ja e Francës: Veprim ligjor, jo politik Arrestimi i Haradinajt, MPJ-ja e Francës: Veprim ligjor, jo politik
Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Francës, Romain Nadal ka thënë të hënën nga Parisi se “veprimi ligjor ndaj Haradinajt nuk ka përmasa politike”. Sipas tij “procedurat që po zhvillohen ndaj tij janë të nisura mbi bazën e kërkesës së Interpolit”.

Kuvendi i Kosovës, të martën seancë të jashtëzakonshme për Haradinajn Kuvendi i Kosovës, të martën seancë të jashtëzakonshme për Haradinajn
Të martën, Kuvendi i Kosovës do të zhvillojë një seancë të jashtëzakonshme, ku do të diskutohet për arrestimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga policia franceze.

Arrestimi i Haradinajt, eksperti gjerman: Akuzat e vjetra, jo më të vlefshme Arrestimi i Haradinajt, eksperti gjerman: Akuzat e vjetra, jo më të vlefshme
Eksperti gjerman Christian Tomuschat mendon se akuzat e vjetra ndaj Ramush Haradinajt, të shpallur dy herë të pafajshëm nga Haga, nuk bëhen dot më shkak për arrestimin e tij.

Kosovë, 9 vite nga koalicioni i parë PDK-LDK Kosovë, 9 vite nga koalicioni i parë PDK-LDK
Më 9 janar të vitit 2008 është formuar koalicioni i parë qeveritar mes Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, me kryeministër Hashim Thaçin. Qeveria e atëhershme përbëhej nga kryeministri, dy zëvendëskryeministra dhe 17 ministra.

Thaçi, vizitë zyrtare në SHBA. Takime me Biden, Engel, McCain e të tjerë Thaçi, vizitë zyrtare në SHBA. Takime me Biden, Engel, McCain e të tjerë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka nisur një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të së cilës do të takojë zyrtarë të lartë të administratës amerikane, senatorë, kongresmenë e udhëheqës të “think tank”-eve, si dhe personalitete që kanë luajtur rol apo që do të luajnë rol në zhvillimet në Uashington në raport me Kosovën dhe me Ballkanin.

Haradinaj mund të lirohet të enjten. Me kusht derisa të vijë kërkesa për ekstradim Haradinaj mund të lirohet të enjten. Me kusht derisa të vijë kërkesa për ekstradim
Avokati i ish-kryeministrit të Kosovës dhe njëkohësisht udhëheqës i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka njoftuar se ky i fundit mund të lirohet me kusht gjatë ditës së enjte, ditë në të cilën është caktuar të zhvillohet seancë gjyqësore ndaj tij.

Kosovë, bora bllokon disa komuna Kosovë, bora bllokon disa komuna
Është veshtirësuar dukshëm situata e qarkullimit rrugor në rajonin e Prizrenit, pas reshjeve të dendura të borës. Më e vështirë është gjendja në rrugën Prizren-Prevallë, ku era e fortë dhe reshtjet po shkaktojnë rrëshqitje të borës, duke bërë që për disa orë kjo rrugë të jetë e bllokuar.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2271.31
+7.62
+0.34%
FTSE 100 7198.44
-10.00
-0.14%
NASDAQ 5555.33
+15.25
+0.28%
FTSE MIB Index 19479.46
-11.50
-0.06%
CAC 40 4850.67
+9.53
+0.20%
DAX 11630.13
+33.24
+0.29%
HANG SENG 22885.91
-164.05
-0.71%
Nikkei 225 19137.91
+65.66
+0.34%
S&P/ASX 100 4692.10
-31.30
-0.66%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.