Presidenti rus Vladimir Putin pritet të zhvillojë një bisedë telefonike me presidentin e SHBA, Donald Trump në ditët e ardhshme.
Vallëzimi i parë Vallëzimi i parë
“Faleminderit, ishte një ditë e jashtëzakonshme”, tha Donald Trump përpara se të largohej nga zyra ovale e të përgatitej për ballot inauguruese.

Grabitja spektakolare e diamantëve, 7 të arrestuar në Holandë Grabitja spektakolare e diamantëve, 7 të arrestuar në Holandë
Pesë burra dhe dy gra janë arrestuar nën dyshimin e përfshirjes në vjedhjen e diamantëve me vlerë 75 milionë euro në vitin 2005, në aeroportin Schipol të Amstërdamit.

Prokurorët amerikanë kërkojnë konfiskimin e “thesarit” të Guzman Prokurorët amerikanë kërkojnë konfiskimin e “thesarit” të Guzman
Prokurorët amerikanë po përpiqen të sekuestrojnë pasurinë dhe asetet e baronit meksikan të drogës, “El Chapo”, që të enjten u ekstradua nga Meksika në Shtetet e Bashkuara.

Femrat kundër Trump, protesta në shumë vende të botës Femrat kundër Trump, protesta në shumë vende të botës
Tre martesa dhe dy divorce nuk janë detyrimisht tregues se e ke të vështirë të gjesh gjuhën me femrat, por një farë hije dyshimi e lënë.

Politika e së ardhmes, Marine Le Pen: Është patriotizmi Politika e së ardhmes, Marine Le Pen: Është patriotizmi
Marine Le Pen, liderja i Frontit Nacional Francez deklaroi para një samiti politikanësh të krahut të djathtë në Gjermani se patriotizmi është politika e të ardhmes.

Turqi, zgjerohet pushteti i Erdogan Turqi, zgjerohet pushteti i Erdogan
Pas debatesh të zgjatura, betejash verbale e përplasjesh fizike, parlamenti turk e miratoi paketën e ndryshimeve kushtetuese që zgjerojnë pushtetin e presidentit Rexhep Taip Erdgoan.

Pakënaqësia ndaj Trump, mur kartoni në Meksikë Pakënaqësia ndaj Trump, mur kartoni në Meksikë
Një mur me kuti kartoni përpara Ambasadës amerikane në Mexico City ishte shprehja më e qartë e asaj çfarë mendojnë meksikanët për Presidencën Trump.

Urdhri i fundit i Obamës, një sulm në Siri Urdhri i fundit i Obamës, një sulm në Siri
Urdhri i fundit i Barak Obamës për një sulm ajror në Siri u dha vetëm pak orë përpara se t’i dorëzonte çelesat e zyrës ovale pasardhësit të tij, Donald Trump. megjithatë, sipas Pentagonit, goditja rezultoi tepër e suksesshme.

Itali, përplaset autobusi me të rinj, 16 të vdekur Itali, përplaset autobusi me të rinj, 16 të vdekur
16 të rinj të vdekur dhe 40 të tjerë të plagosur ishte bilanci i një aksidenti tragjik të ndodhur në Itali, ku një autobus i një akademie sportive hungareze u përplas me bordurat anësore të rrugës.

Protesta në mbarë botën kundër Trump Protesta në mbarë botën kundër Trump
Një mur me kuti kartoni përpara ambasadës amerikane në Mexico City ishte shprehja më e qartë e asaj çfarë mendojnë meksikanët për presidencën “Trump”. Ngritja e murit në kufi me Meksikën ishte një prej zotimeve më të forta të fushatës së biznesmenit republikan, e tani që ai u vendos në krye të Shtëpisë së Bardhë, frika se ky premtim do të bëhet realitet nuk i lë më vend shpresës.

Donald Trump shënjestron Obamacare Donald Trump shënjestron "Obamacare"
Vetëm pak orë pas ceremonisë së betimit, Donald Trump hodhi hapat e parë si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës me nënshkrimin e disa dokumenteve, një prej të cilëve ishte urdhri ekzekutiv që synon përmbushjen e njërit prej premtimeve më të zjarrta të fushatës së tij: përmbysjen e aktit te përballueshëm të kujdesit shëndetësor.

SHBA, stafi i Trumpit mbërrin në Shtëpinë e Bardhë SHBA, stafi i Trumpit mbërrin në Shtëpinë e Bardhë
Stafi i Presidentit Donald Trump ka mbërritur pasditen e kësaj të premteje në Shtëpinë e Bardhë, në më pak se dy orë pasi kreu i ri i shtetit bëri betimin zyrtar.

“Mikesha speciale” e telefonatës së fundit të Obamës “Mikesha speciale” e telefonatës së fundit të Obamës
Barack Obama zgjodhi një mikeshë speciale për telefonatën e fundit të tij si president ndaj një udhëheqësi të huaj, përpara se Donald Trump të bënte betimin dhe të hynte në Shtëpinë e Bardhë.

Palmira, të tjera shkatërrime nga militantët e ISIS Palmira, të tjera shkatërrime nga militantët e ISIS
Militantët e Shtetit Islamik kanë shkatërruar një nga monumentet më të famshme të qytetit të lashtë të Palmirës, Tetrapilonin dhe fasadën e teatrit romak. Qeveria siriane humbi kontrollin e Palmirës në dhjetor, në të dytën herë që grupi xhihadist hyri dhe shkatërroi zonën e shpallur pjesë e trashëgimisë botërore nga “UNESCO”, në konfliktin gjashtëvjeçar në Siri.

Kthimi i retorikës së ashpër në fjalimin e Trump Kthimi i retorikës së ashpër në fjalimin e Trump
Në fjalimin tradicional pas betimit, të mbushur me prirjet nacionaliste që karakterizuan dhe fushatën e tij, Donald Trump është zotuar se do të fokusohet tek interesat e Uashingtonit, tek forcimi i kufijve të Amerikës, forcimi i infrastrukturës së saj, kthimin në vend të fabrikave të punës dhe zhdukjen e terrorizmit.

Sulm me makinë, viktima e të plagosur në Australi Sulm me makinë, viktima e të plagosur në Australi
Tre viktima e rreth 29 të plagosur është ky bilanci i një sulmi me makinë në qendër të Melburnit, jo shumë larg zonës ku këto ditë po mbahet kampionati i tenisit Australian Open.

Gjysma tjetër e Obamës, zv.presidenti jo tradicional Joe Biden Gjysma tjetër e Obamës, zv.presidenti jo tradicional Joe Biden
Kur i vuri në qafë Medaljen presidenciale të Lirisë, nderimi më i lartë civil që mund t’i bëhet një qytetari amerikan, Obama tha mes të tjerash se homazhi për zëvendësin e tij do t’i jepte internetit mundësinë e fundit që të tallej me atë që e quan “Bromanca” mes dy miqve të ngushtë.

Si u thinj një President, 8 vitet e Obamës dhe trashëgimia që la Si u thinj një President, 8 vitet e Obamës dhe trashëgimia që la
Barack Obama hyri në Shtëpinë e Bardhë si diçka e re në historinë e Amerikës. Nuk u zgjodh në bazë eksperience, as për rolin e tij si kreu i ndonjë partie apo lëvizjeje. Nuk kishte qenë as guvernator, as gjeneral e as ligjvënës veteran. Nuk u bë president aksidentalisht, sepse parardhësi i tij vdiq papritur në detyrë.

Trump pritet nga Obama në Shtëpinë e Bardhë Trump pritet nga Obama në Shtëpinë e Bardhë
Donald Trump mbërriti në Shtëpinë e Bardhë, atë që do të konsiderohet si shtëpia e tij për të paktën 4 vitet e ardhshme. Presidenti i zgjedhur dhe bashkëshortja e tij Melania u pritën në hyrje të ndërtesës më të famshme të botës nga presidenti në largim Barack Obama dhe Zonja e Parë e Amerikës, Michelle, mëngjesin e së premtes, vetëm pak para ceremonisë së bëtimit.

Protestat anti-Trump kthehen në të dhunshme. Rreth 100 të arrestuar Protestat anti-Trump kthehen në të dhunshme. Rreth 100 të arrestuar
Aktivistë të veshur me uniforma të zeza, të irrituar në lidhje me betimin e presidentit amerikan Donald Trump, arritën të thyenin xhamat e dyqaneve dhe automjeteve, si dhe bllokuan trafikun në Uashington, ndërsa u përleshën gjithashtu me policinë, e cila përdori gazin lotsjellës dhe granata tymuese.

Publikohen letrat e Bill Clinton dhe George W. Bush për pasardhësit Publikohen letrat e Bill Clinton dhe George W. Bush për pasardhësit
Letra prekëse e shkruar me dorë nga Presidenti George W. Bush për pasardhësin e tij Barack Obama në prag të betimit të tij në vitin 2009 është publikuar për herë të parë.

Donald Trump betohet si president i SHBA: Amerika do shkëlqejë sërish Donald Trump betohet si president i SHBA: Amerika do shkëlqejë sërish
Donald Trump është betuar si president i Shteteve të Bashkuara përpara 900 mijë të pranishëmve në Capitol Hill. “Do të kryej me besnikëri detyrën e presidentit të SHBA. Do të bëj më të mirën për të mbrojtur Kushtetutën e SHBA. Ndaj, Zot më ndihmo!”, ka pohuar Trump.

Të pranishmit në inaugurim Të pranishmit në inaugurim
Shumë prej tyre jo vetëm që nuk ishin dakord me të, por edhe e kritikuan ashpër, sidomos në ditët më të nxehta të fushatës.

Rusia me sytë nga Trumpi Rusia me sytë nga Trumpi
Nga Rusia vazhdojnë sinjalet e afrimit me njeriun që do të jetë shumë shpejt Presidenti i ri i Amerikës. Në ditën kur Donald Trump bën betimin në Capitol Hill, shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov sqaroi gjatë një konference për shtyp se Moska është e gatshme që të bëjë pjesën e saj për një dialog konstruktiv me Shtetet e Bashkuara.

Gjermanët humbin besimin tek SHBA Gjermanët humbin besimin tek SHBA
Betimi i Presidentit të ri amerikan ka rrëmbyer vëmendjen e botës. Por edhe pse asgjë nuk e pengon tashmë vendosjen e Donald Trumpit në krye të Shtëpisë së Bardhë, gjermanët ende e kanë të vështirë ta besojnë se Amerikën do ta drejtojë biznesmeni kontrovers.

Rrihen gratë në Parlament Rrihen gratë në Parlament
Rrahjet mes ligjvënësve në parlamentin turk nuk përbëjnë më një risi, por këtë herë protagonistë të sherrit kanë qënë dy deputete femra. Debati sërish nisi nga ndryshimet e propozuara kushtetuese që synojnë zgjerimin e pushtetit të presidentit Rexhep Tajip Erdoan.

Fjalimet më frymëzuese presidenciale Fjalimet më frymëzuese presidenciale
Më shumë sesa ceremoninë e betimit, të shumtë janë ata që mezi presin fjalimin pasues të Donald Trump dhe nëse Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara do të jetë mjaftueshëm frymëzues, jo vetëm për ata që i dhanë votën, por për gjithë amerikanët.

Tragjedia në Itali, gjenden 8 persona ende gjallë Tragjedia në Itali, gjenden 8 persona ende gjallë
Tetë persona janë gjetur të gjallë në hotelin “Rigopiano” të Italisë të mbuluar nga dëbora, pas ortekut gjigant të shkaktuar prej tërmeteve të së mërkurës në rajonet qëndrore të vendit.

Hollywoodi kundër Donald Trump Hollywoodi kundër Donald Trump
Alec Baldwin, Robert De Niro, Michale dhe Juliane Moore ishin mes aktorëve e regjisorëve hollivudiane që ju bashkuan një proteste kundër Donald Trumpit në Nju Jork, në prag të betimit të tij si president.

Dita e Donald Trump; festë dhe protestë Dita e Donald Trump; festë dhe protestë
Mijëra persona pritet që të jenë të pranishëm në Capitol Hill dhe miliona të tjerë pritet ta ndjekin nga ekrani. Kjo është dita e Donald Trump, kur miliarderi realizon një ambicie të hershme të tij.

Trump përcjell mesazhe uniteti Trump përcjell mesazhe uniteti
Ndoshta mund të jetë Presidenti i zgjedhur që ka përçarë më shumë amerikanët, por në mesazhin e dhënë në vigjilje të inaugurimit të tij, Donald Trump përcolli mesazhe uniteti.

“Fishekzjarre” koreano-veriore për inaugurimin e Trump “Fishekzjarre” koreano-veriore për inaugurimin e Trump
Inaugurimin e Donald Trump si President të Shteteve të Bashkuara do ta “mirëpresë” edhe Koreja e Veriut…me mënyrën e saj.

“El Chapo” ekstradohet në SHBA “El Chapo” ekstradohet në SHBA
Pas një kalvari të gjatë ligjor, ish-bosi i drogës Joaquin Guzman është ekstraduar drejt shteteve të bashkuara të Amerikës.

Nisin ceremonitë e Trump; Presidenti i zgjedhur: Ju premtoj ndryshimin Nisin ceremonitë e Trump; Presidenti i zgjedhur: Ju premtoj ndryshimin
Presidenti i zgjedhur Donald Trump vijoi traditën e së enjtes para betimit me ceremoninë e zakonshme të vendosjes së kurorës në varrezën kombëtare Arlington.

Tragjedia e hotelit italian Tragjedia e hotelit italian
Pas fatkeqësisë që preku hotelin “Rigopiano”, të mbuluar nga një ortek bore më 18 janar, ende nuk ka informacione për disa prej viktimave, të identifikuara nga mediet italiane me emra dhe me foto.

Thatësira në Bolivi, dorëhiqet ministrja e Ambientit Thatësira në Bolivi, dorëhiqet ministrja e Ambientit
Thatësira më e ashpër në 25 vite që ka përfshirë Bolivinë, ka detyruar ministren e Ambientit të vendit që të japë dorëheqjen.

Tranzicioni “elektronik”, Obama me Twitter të ri Tranzicioni “elektronik”, Obama me Twitter të ri
Përgjatë 8 muajve të fundit, Presidenti, Zonja e Parë dhe stafi i Shtëpisë së Bardhë kanë përdorur mediet sociale dhe teknologjinë për të komunikuar me njerëz anembanë vendit dhe globit, lidhur me çështjet më të rëndësishme të kohës sonë.

Orteku në Itali, dhjetëra të zhdukur nën dëborë dhe 4 viktima Orteku në Itali, dhjetëra të zhdukur nën dëborë dhe 4 viktima
Kryeministri italian Paolo Gentiloni tha se italianët janë me frymën pezull, ndërsa skuadrat e shpëtimit kërkojnë për shenja jete në një hotel luksoz në male, të gllabëruar nga një ortek në Italinë Qendrore, duke varrosur nën tonelata borë dhe rrënoja rreth 30 persona.

Nderime kreut të ri të shtetit! Nderime kreut të ri të shtetit!
Donald Trump dhe familja e tij mbërritën në Uashington DC vetëm pak pasdites së kësaj të enjteje. Fillimisht zbriti nga avioni familja e presidentit të zgjedhur, me djalin e tij Barron që pasoi.

Misioni i fundit i Obamës, SHBA bombardojnë ISIS në Libi Misioni i fundit i Obamës, SHBA bombardojnë ISIS në Libi
E nisi me premtimin për t’u dhënë fund luftërave të Amerikës, por po e mbyll mandatin e tij të dytë dhe përfundimtar në sulm.

Sondazhet në Francë, socialistët të fundit. Le Pen udhëheq Sondazhet në Francë, socialistët të fundit. Le Pen udhëheq
Vetëm pak ditë para raundit të parë të “primareve” mes socialistëve francezë, cilido kandidat i së majtës rezulton të mbetet sërish pas 4 kandidatëve kryesorë për president në Francë.

Lufta ndaj terrorizmit, Turqia kalon nga mbrojtja në sulm Lufta ndaj terrorizmit, Turqia kalon nga mbrojtja në sulm
Duke shprehur sërish vendosmërinë e vendit të tij në lidhje me operacionet ushtarake të ndërmarra në Siri dhe në Irak, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka premtuar se Turqia do të shkojë kudo ku e ka burimin kërcënimi terrorist.

Erdogan, në prag mitizimi. HRW: Turqia, drejt një regjimi autokratik Erdogan, në prag mitizimi. HRW: Turqia, drejt një regjimi autokratik
Deputetët e Parlamentit turk pritet të zhvillojnë raundin e dytë dhe të fundit të votimit mbi ndryshimet kushtetuese, që i japin presidentit Recep Tayyip Erdogan fuqi të tjera gjithëpërfshirëse. Sipas planeve, presidenti do të mund të zgjedhë ministrat dhe gjykatësit, ndërkohë që posti i kryeministrit nuk do të ekzistojë më.

Betimi i Trumpit, Kina: Delegacioni i Tajvanit minon marrëdhëniet tona Betimi i Trumpit, Kina: Delegacioni i Tajvanit minon marrëdhëniet tona
Lufta e fjalëve mes Kinës dhe Donald Trump është përshkallëzuar sërish, teksa Kina u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara të mos lejojnë delegacionin tajvanez të marrë pjesë në betimin e tij.

Shpenzimet e mbrojtjes, Gjermania shkon në 1.2% të GDP-së për 2017-n Shpenzimet e mbrojtjes, Gjermania shkon në 1.2% të GDP-së për 2017-n
Gjermania planifikon të shtojë shpenzimet në fushën e mbrojtjes në afro dy miliardë euro gjatë këtij viti, por mbetet gjithsesi larg objektivit të kërkuar nga aleanca e Atlantikut të Veriut.

Teheran, të paktën 20 zjarrfikës të vrarë nga shembja e ndërtesës Teheran, të paktën 20 zjarrfikës të vrarë nga shembja e ndërtesës
Të paktën 20 zjarrfikës u vranë, pasi ndërtesa e lartë ku ata po përpiqeshin të fiknin një zjarr masiv u shemb. Tragjedia ndodhi në Teheran dhe kreytari i bashkisë së kryeqytetit konfirmoi numrin e viktimave.

Kore e Jugut, bosi i “Samsung” i shpëton arrestimit Kore e Jugut, bosi i “Samsung” i shpëton arrestimit
Një gjykatë në Korenë e Jugut ka hedhur poshtë një kërkesë të prokurorëve për të lëshuar një urdhër-arrest për shefin e “Samsung”, Lee Jae-yong.

Masakra e Stambollit, shënjestra u ndryshua në fund Masakra e Stambollit, shënjestra u ndryshua në fund
Mbrëmjen e ndërrimit të viteve ishte urdhëruar të sulmonte sheshin “Taksim” në Stamboll, por ndërroi mendje momentet e fundit duke zgjedhur klubin e natës “Reina”.

Manovra sekrete ushtarake nga Britania e Madhe Manovra sekrete ushtarake nga Britania e Madhe
Pa njoftuar median, në sekret të plotë dhe vetëm me një fotografi në Twitter, Ministria britanike e Mbrojtjes ka njoftuar në orët e para të ditës së sotme manovrën ushtarake të transportimit të tankeve britanike drejt Francës dhe në kthim, për të testuar rrjetin hekurudhor në rast të një pushtimi të Evropës Lindore.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2271.31
+7.62
+0.34%
FTSE 100 7198.44
-10.00
-0.14%
NASDAQ 5555.33
+15.25
+0.28%
FTSE MIB Index 19479.46
-11.50
-0.06%
CAC 40 4850.67
+9.53
+0.20%
DAX 11630.13
+33.24
+0.29%
HANG SENG 22885.91
-164.05
-0.71%
Nikkei 225 19137.91
+65.66
+0.34%
S&P/ASX 100 4692.10
-31.30
-0.66%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.