Bullgaria, vendi më i varfër i Bashkimit Europian, kërkon një rrugë më të pastër anëtarësimi të Ballkanit perëndimor me shpresën se kjo do të parandalojë kthimin e paqëndrueshmërisë që goditi rëndë rajonin më të trazuar të kontinentit të vjeter dy dekada më parë.
LSDM, sukses në zgjedhjet lokale në Maqedoni LSDM, sukses në zgjedhjet lokale në Maqedoni
46 komuna dhe qyteti i Shkupit kanë zgjedhur kryetarët që do ti drejtojnë për katër vitet e ardhshme, ndërsa 34 komuna të tjera do të shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni.

Gjermania: Greqia nuk mbron kufirin. Mban hapur korridorin ballkanik Gjermania: Greqia nuk mbron kufirin. Mban hapur korridorin ballkanik
Greqia nuk po mbron më kufijtë e saj në veri, si dhe kufijtë me Bullgarinë, e lejon emigrantët që të shkojnë drejt Gjermanisë nëpërmjet rrugës së ashtuquajtur “korridori ballkanik”.

Presionet, Vuçiç: Brukseli më kërkoi Kosovën në OKB Presionet, Vuçiç: Brukseli më kërkoi Kosovën në OKB
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç pretendon se Brukseli i ka bërë presion që të pranojë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Zaev fiton zgjedhjet lokale në Maqedoni Zaev fiton zgjedhjet lokale në Maqedoni
Partia e kryeministrit Zoran Zaev, LSDM e konsideron veten fituesen e zgjedhjeve lokale në Maqedoni.

Zgjedhjet lokale në Maqedoni, procesi kalon i qetë Zgjedhjet lokale në Maqedoni, procesi kalon i qetë
Maqedonasit votuan në zgjedhjet lokale që konsiderohen si një tregues serioz jo vetëm për situatën në vend, por edhe për rrugën e tij drejt integrimit.

Pavlopoulos kërcënon sërish: Me “pakicat”, Tirana po dëmton rrugën drejt BE Pavlopoulos kërcënon sërish: Me “pakicat”, Tirana po dëmton rrugën drejt BE
Dy ditë pas votimit nga Parlamenti shqiptar të ligjit për pakicat kombëtare kanë ardhur edhe reagimet e Athinës zyrtare.

Zgjedhjet lokale në Maqedoni, test për Zaevin Zgjedhjet lokale në Maqedoni, test për Zaevin
Në orën 7 të mëngjesit, në Maqedoni janë hapur qendrat e votimit për zgjedhjet lokale, të pritura po me aq interes sa edhe ato të përgjithshme.

Maqedonia, “zgjedhjet në test” Maqedonia, “zgjedhjet në test”
Zgjedhjet lokale të së dielës konsiderohen si testi më i rëndësishëm për proceset demokratike në Maqedoni, pas zgjedhjeve parlamentare të dhjetorit të vitit të kaluar dhe formimit të Qeverisë së re katër muaj më vonë, me çka u mbyll kriza e gjatë politike në vend.

Ligji për minoritetet, Borisov: Fituam në Shqipëri Ligji për minoritetet, Borisov: Fituam në Shqipëri
Kryeministri bullgar Bojko Borisov, në një postim në rrjetin social Facebook, e ka cilësuar si një arritje historike për Bullgarinë faktin që Shqipëria njohu minoritetin bullgar në vend.

Presidenca bullgare e BE, prioritet Ballkani Perëndimor Presidenca bullgare e BE, prioritet Ballkani Perëndimor
Bullgaria merr në janar për herë të parë presidencën e radhës të BE-së, ndersa unioni perballet me sfida të vështira, të tilla si negociatat për Brexitin apo debatet për një politikë të përbashkët të emigracionit.

Ambasadori amerikan kritikoi Vulin, Daçiç: SHBA të mos ndërhyjnë Ambasadori amerikan kritikoi Vulin, Daçiç: SHBA të mos ndërhyjnë
Ambasadori amerikan, e gjithashtu ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihen në punët e brendshme të Serbisë. Ky ka qenë reagimi i ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç, pas deklaratave të përfaqësuesit të lartë amerikan në vend, Kyle Scott, ndaj ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin.

Athinë, ekzekutohet avokati i njohur grek Athinë, ekzekutohet avokati i njohur grek
Një ndër avokatët më të njohur grekë është ekzekutuar mbrëmjen e së enjtes në kryeqytetin Athinë.

Erdogan në Serbi, Daçiç këndon “Osman Aga” për “Sulltanin” Erdogan në Serbi, Daçiç këndon “Osman Aga” për “Sulltanin”
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan vazhdon vizitën në Serbi, e pas nënshkrimit të 12 marrëveshjeve një ditë më parë në Beograd, përgatitet të firmosë edhe 4 të tjera në Novi Pazar.

Erdogan në Serbi, Vuçiç: Presidenti turk flet edhe shqip Erdogan në Serbi, Vuçiç: Presidenti turk flet edhe shqip
Turqia po tenton të forcojë ndikimin e saj në Ballkan dhe gjatë vizitës së tij në Beograd, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan premtoi rritje të investimeve dhe tregtisë me Serbinë.

Daçiç argëton Erdoganin me këngën e Osman Agës (Video) Daçiç argëton Erdoganin me këngën e Osman Agës (Video)
Autoritetet serbe kanë shtruar një darkë për nder të delegacionit turk, të kryesuar nga presidenti Erdogan, të cilët vizituan Serbinë gjatë ditës së djeshme.

Zgjedhjet në Maqedoni, fushatë e qetë. Probleme mes LSDM-VMRO Zgjedhjet në Maqedoni, fushatë e qetë. Probleme mes LSDM-VMRO
Fushata për zgjedhjet lokale në Maqedoni ka hyrë në javën përfundimtare. Partitë, koalicionet dhe kandidatët e pavarur ia kanë paraqitur tashmë elektoratit programet e tyre zgjedhore, ndërsa njohësit e çështjeve politike thonë se, faktor përcaktues se kujt do t’ia besojnë votën qytetarët vazhdon të mbetet partia, e jo kandidati.

Letra serbe për BE-në: Kosova, si Katalunja Letra serbe për BE-në: Kosova, si Katalunja
Aleksandar Vuçiç deklaroi se, teksti i letrës që Serbia do t’i dërgojë BE-së për referendumin e Katalunjës ka përfunduar dhe ai e ka vënë tashmë firmën e tij, por me kërkesë të Spanjës, që i druhet një përshkallëzimi të situatës, ka vendosur që Brukselit t’ia nisë në një datë më të vonë.

Erdogan në Beograd për tregtinë dhe...Gylenin Erdogan në Beograd për tregtinë dhe...Gylenin
I shoqëruar nga dhjetra biznesmenë, Recep Taip Erdogan zbriti në Beograd në një vizitë zyrtare, ku u prit nga Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç.

Greqi, leje qëndrimi elektronike për emigrantët Greqi, leje qëndrimi elektronike për emigrantët
Departamenti i Politikave të Migracionit në Greqi ka kompletuar detyrimin e këtij vendi, i njëjtë për të gjitha vendet anëtare të BE-së, për dhënien e lejeve të qëndrimit me të cilat pajisen shtetasit e vendeve të treta që banojnë ligjërisht në vend, tashmë në formë elektronike.

Greqi, arrestohen trafikantët e heroinës Greqi, arrestohen trafikantët e heroinës
Një shtetas shqipar, 29 vjeç dhe një shtetase rumune 38, janë arrestuar nga Departamenti i Antidrogës së Janinës.

Putin e Vuçiç, për Kosovën: Hapi kutinë e pandorës Putin e Vuçiç, për Kosovën: Hapi kutinë e pandorës
Pas referendumit në Katalunjë, bota e pa se ka bërë një gabim fatal me njohjen e Kosovës shtet, pasi hapi kutinë e pandorës me pasoja të pakthyeshme.

Greqi, pensionistët kundër reduktimit të radhës Greqi, pensionistët kundër reduktimit të radhës
Qindra grekë të moshuar protestuan të premten jashtë Gjykatës Administrative të vendit, në përpjekje për të ndaluar reduktimin e fundit të pensioneve të tyre, si pasojë e reformave të miratuara për të përmbushur kërkesat e huadhënësve ndërkombëtarë.

Ballkani, në qendër të vëmendjes së presidencës bullgare Ballkani, në qendër të vëmendjes së presidencës bullgare
Ballkani Perëndimor konsiderohet rajon problematik i Europës. Katër vende nga ky rajon duan të angazhohen për paqen dhe për një pranim të shpejtë të Serbisë në BE. Ato duan edhe të bashkëpunojnë më ngushtë ekonomikisht, thotë “Deutsche Welle”.

Serbia, paralele mes Katalunjës dhe Kosovës Serbia, paralele mes Katalunjës dhe Kosovës
Serbia nuk vonoi të hiqte paralele mes situatës së Katalunjës dhe Kosovës, shkëputjen e së cilës, sipas Ivica Daçiç, fuqitë botërore e mirëpritën, ndërsa referendumin katalanas e dënojnë me forcë.

Referendumi në Katalunjë ndiqet me vëmendje në Ballkan Referendumi në Katalunjë ndiqet me vëmendje në Ballkan
Zhvillimet rreth referendumit në Katalunjë po përcillen me shumë vëmendje nga vendet e Ballkanit Perëndimor, ku - siç pohon “Deutsche Welle”, - ka shumë tendenca separatiste.

Selanik, takimi i dytë ministror rajonal Selanik, takimi i dytë ministror rajonal
Me nismën e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, fillon këtë të mërkurë në Selanik, takimi i dytë ministror midis Greqisë, Shqipërisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë, me synimin që ai të kthehet në një mjet të sinqertë dialogu mes fqinjëve të vendeve të Ballkanit Jugor.

“Vëllazëria” e Lindjes, takim Greqi-Serbi-Rumani-Bullgari “Vëllazëria” e Lindjes, takim Greqi-Serbi-Rumani-Bullgari
Udhëheqësit e Bullgarisë, Serbisë, Greqisë dhe Rumanisë bënë së bashku thirrje për paqe dhe prosperitet në Ballkan, si edhe për aderimin e Serbisë në Bashkimin Europian.

Letonia mbështet zgjerimin: Rajoni është gati Letonia mbështet zgjerimin: Rajoni është gati
Për vendet kandidate, radhitja në politikën e jashtme të BE-së ka rëndësi kyçe, sipas ministrit të Jashtëm të Letonisë, Edgars Rinkevics.

Peng prej 6 muajsh, policia greke liron biznesmenin Peng prej 6 muajsh, policia greke liron biznesmenin
Policia greke ka finalizuar një super operacion për lirimin e një biznesmeni të marrë peng 6 muaj më parë.

Greqi, shmanget atentati me bombë ndaj presidentit Pavlopoulos Greqi, shmanget atentati me bombë ndaj presidentit Pavlopoulos
Antiterrori grek është vënë në alarm pas gjetjes së një bombe në aksin Korinth-Tripoli. Sipas burimeve policore, mekanizmi shpërthyes u gjet mesditën e së premtes, prej punonjësve të mirëmbajtjes së autostradës, i cili njoftoi autoritetet.

Trump fton për vizitë kryeministrin grek Tsipras Trump fton për vizitë kryeministrin grek Tsipras
Kryeministri grek Alexis Tsipras do të shkojë për një vizitë zyrtare në SHBA në gjysmën e dytë të muajit tetor, pas një ftese nga presidenti amerikan Donald Trump. Lajmi njoftohet nga zyra kryeministrore, sipas së cilës data e mundshme e takimit do të jetë 17 tetori.

Pastroi 4 mld USD me “Bitcoin”, kërkohet nga SHBA dhe Rusia Pastroi 4 mld USD me “Bitcoin”, kërkohet nga SHBA dhe Rusia
Shtetasi rus Alexander Vinnik, i shumëkërkuar si nga Rusia, ashtu edhe nga SHBA, pasi akuzohet se ka kryer një krim kibernetik në një operacion të madh për pastrimin e 4 mld dollarëve duke përdorur monedhën elektronike “Bitcoin”, është sjellë për t’u gjykuar nga hyrja e pasme në Gjykatën e Selanikut, nën shoqërimin e forcave të shumta policore.

Presidenti serb, Vuçiç: Kosovën nuk e kemi humbur Presidenti serb, Vuçiç: Kosovën nuk e kemi humbur
Serbia nuk e ka humbur Kosovën, e për këtë jep garanci presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Në një intervistë për televizionin serb, “RTS 1”, Vuçiç më shumë se te çdo temë tjetër është ndalur te Kosova, e nuk ka ngurruar të garantojë serbët se “Kosova është ende e Serbisë, përndryshe vet ai nuk do të luftonte kaq shumë”.

Merkel ul bursën greke. Athina, e shqetësuar nga liberalët pro “Grexit” Merkel ul bursën greke. Athina, e shqetësuar nga liberalët pro “Grexit”
Ndryshimet në skenën politike të Gjermanisë kanë dhënë mesazhet e tyre të para negative në Greqi, hallka më e dobët ekonomike e Eurozonës.

Koalicioni i Merkelit, analistët: Aleatët e rinj, pro Ballkanit Koalicioni i Merkelit, analistët: Aleatët e rinj, pro Ballkanit
Dy ditë pas zgjedhjeve parlamentare në Gjermani, ku CDU-ja e Angela Merkelit fitoi shumicën e votave, por do t’i duhet të formojë një koalicion për të qeverisur vendin, shumë pyetje janë ngritur mbi ndikimin që do të ketë rezultati i zgjedhjeve të së dielës në bllokun europian, e sidomos në procesin e zgjerimit.

Maqedoni, në garë për shqiptarët. Fushata “zbut” edhe Gruevskin Maqedoni, në garë për shqiptarët. Fushata “zbut” edhe Gruevskin
Ethet e fushatës kanë përfshirë partitë politike në Maqedoni, për zgjedhjet lokale të 15 tetorit, të parat e organizuara në vend pas krijimit mes shumë vështirësish të qeverisë së re të koalicionit.

Siguria në Ballkan, Pavl: Mbështesim aspiratat euroatlantike Siguria në Ballkan, Pavl: Mbështesim aspiratat euroatlantike
Nga siguria në Ballkanin Perëndimor përfiton e gjithë Europa, e prandaj ne kemi investuar kaq shumë në sigurinë dhe stabilitetin e këtij rajoni. Kështu u shpreh gjenerali Petr Pavl, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s, në një intervistë ekskluzive për “Deutsche Welle”-n.

Strategji antiçame, krijohet shoqata kontroverse e ish-deputetit grek Strategji antiçame, krijohet shoqata kontroverse e ish-deputetit grek
Pas disa muajsh qetësie dhe rënies së toneve, e veçanërisht pas fotografive nga Nju Jorku i largët, ku  buzëqeshjet dhe atmosfera miqësore e homologëve Kotzias e Bushati përçonin mesazhin se, përsëri Athina dhe Tirana janë pranë për të zgjidhur çështjet që u ka lënë peng e kaluara, një sfide e re vjen tashmë nga një grup qytetarësh grekë në lidhje me çështjen çame.

Athinë, anarkistët sulmojnë stacionin e policisë dhe PASOK-un Athinë, anarkistët sulmojnë stacionin e policisë dhe PASOK-un
Një grup anarkistësh kanë sulmuar me gurë dhe kokteje molotovi një stacion policie në lagjen “Eksarqia” të Athinës. Ngjarja ndodhi gjatë orëve të para të mëngjesit, kur një grup prej rreth 50 anarkistësh sulmuan në mënyrë të beftë stacionin e policisë, në rrugën “Kalidromiu”, në kufirin e lagjes rebele të Athinës.

Zgjedhjet në Gjermani, grekët duan Schulz Zgjedhjet në Gjermani, grekët duan Schulz
Grekët po presin zgjedhjet në Gjermani këtë të dielë me më shumë interes sesa vetë gjermanët. Kjo, pasi sipas tyre, bëhet fjalë për një moment historik që mund të zgjidhë shumë çështje që lidhen me të ardhmen e Greqisë.

Përdorimi i euros, BQE paralajmëron Ballkanin Përdorimi i euros, BQE paralajmëron Ballkanin
Banka Qendrore Europiane paralajmëron Ballkanin nga përdorimi i shtuar i Euros. BQE-ja e përshkruan një fenomen të tillë si sfidë serioze ndaj politikave rajonale, sepse mund të prekë linjën monetare të veprimit e ta vendosë ekonominë në rrezik, për shkak të ndryshimeve të kursit të këmbimit.

UNESCO, Kosova i ka votat. Vuçiç, thirrje OKB-së: Mos e lejoni! UNESCO, Kosova i ka votat. Vuçiç, thirrje OKB-së: Mos e lejoni!
Ka qenë radha e Aleksandar Vuçiç të mbante një fjalim në OKB, e presidenti serb shfrytëzoi rastin për të prekur mes të tjerash edhe çështjen e Kosovës.

Trafiku i drogës, kapen dy grekë në kufirin me Shqipërinë Trafiku i drogës, kapen dy grekë në kufirin me Shqipërinë
Dy shtetas grekë u arrestuan gjatë orëve të para të mëngjesit të së premtes, duke transportuar hashash në afërsi të kufirit shqiptaro-grek. Atyre iu gjetën në makinë 107 kilogramë drogë e llojit kanabis.

Alarm i fruthit në Greqi Alarm i fruthit në Greqi
Organet greke të shëndetit janë vënë në alarm pasi vala e përhapjes së fruthit në vend është më e lartë se sa shifrat zyrtare që jep Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Infektive, e cila disa ditë më parë ka paralajmëruar se Greqia ndodhet në një fazë epidemike të sëmundjes.

Gjermania si model, serbët kanë shpresa te mbështetja e Berlinit Gjermania si model, serbët kanë shpresa te mbështetja e Berlinit
“Mbështetja e Berlinit është me rëndësi kyçe për serbët”, ka pohuar kryeministrja serbe, Ana Brnabiç. “Për shumë serbë - thotë kryetarja e ekzekutivit në Beograd, - Gjermania përbën modelin e shtetit ideal, jo thjesht për arsyet ekonomike, por më së pari nga pikëpamja sociale”.

Kryeministrja serbe, pjesë e marshimit ‘Gay Pride’ Kryeministrja serbe, pjesë e marshimit ‘Gay Pride’
Kryeministrja e Serbisë është bërë kreu i parë i një qeverie në Ballkan, që merr pjesë në marshimin ‘Gay Pride’.

Ish-i dërguari i SHBA në Ballkan: Jo integrim të pjesshëm Ish-i dërguari i SHBA në Ballkan: Jo integrim të pjesshëm
Ish-i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin në fundin e viteve 1990, James Pardew foli për “Zërin e Amerikës” mbi sfidat me të cilat po përballet rajoni, si dialogu Kosovë-Serbi, zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni, si dhe ndikimi rus në Ballkan.

Athinë, përleshje në përvjetorin e 4-t të vrasjes së muzikantit Athinë, përleshje në përvjetorin e 4-t të vrasjes së muzikantit
Policia greke u është përgjigjur me gaz lotsjellës dhjetëra protestuesve që kanë hedhur bomba molotov para disa zyrave të “Agimit të Artë” në një lagje të Athinës, mbrëmjen e së shtunës.

Zgjedhjet lokale në Maqedoni, bashkëpunim LSDM-BDI Zgjedhjet lokale në Maqedoni, bashkëpunim LSDM-BDI
Mesnatën e së enjtes skadoi afati për paraqitjen e listave të kandidatëve në zgjedhjet lokale të Maqedonisë.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2557.64
+4.47
+0.18%
FTSE 100 7546.48
+19.51
+0.26%
NASDAQ 6624.0044
+18.2031
+0.2756%
FTSE MIB Index 22416.71
-11.60
-0.05%
CAC 40 5361.49
-1.38
-0.03%
DAX 13008.44
+4.74
+0.04%
HANG SENG 28697.49
+4.69
+0.02%
Nikkei 225 21336.12
+80.56
+0.38%
S&P/ASX 100 4861.50
+36.00
+0.75%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.