Zoran Zaev shprehet i kënaqur me dinamikën e bisedimeve të krijimit të qeverisë së re të Maqedonisë.
Greqia dështon të sigurojë këstin e ardhshëm të ndihmës Greqia dështon të sigurojë këstin e ardhshëm të ndihmës
Greqia ka dështuar të sigurojë një marrëveshje për të zhbllokuar këstin e ardhshëm të ndihmës shumë-miliardëshe, pasi bisedimet me ministrat e financave të Eurozonës u ndërprenë.

Stabiliteti në Mesdheun Lindor, në Greqi zhvillohet konferenca e dytë Stabiliteti në Mesdheun Lindor, në Greqi zhvillohet konferenca e dytë
Me pjesëmarrjen e 9 vendeve arabe dhe shtatë shteteve europiane, midis tyre edhe Shqipëria, si dhe te përfaqësuesve të Ligës Arabe dhe Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit, filloi punimet në Rodos të Greqisë konferenca e dytë për Sigurinë dhe Stabilitetin në Mesdheun Lindor.

Qeveria e Maqedonisë, Zaev takon Selën. Ndahen postet për Aleancën Qeveria e Maqedonisë, Zaev takon Selën. Ndahen postet për Aleancën
Kreu i LSDM-së, njëherazi personi i mandatuar me krijimin e qeverisë së re maqedonase, Zoran Zaev vazhdon të hënën bisedimet me partitë politike, të cilat me firmat e tyre u bënë pjesë e shumicës parlamentare.

Athinë, anarkistët përleshen sërish me forcat e rendit Athinë, anarkistët përleshen sërish me forcat e rendit
Athina është kthyer sërish në arenë përleshjesh mes anarkistëve dhe forcave të rendit. Përballja e radhës filloi rreth mesnatës, në zonën pranë Politeknikumit të Athinës, e u shtri në pothuaj çdo rrugicë të lagjes rebele “Eksarqia”.

Kroacia voton për zgjedhjet vendore, test për kryeministrin Plenkoviç Kroacia voton për zgjedhjet vendore, test për kryeministrin Plenkoviç
Në Kroaci votohet të dielën për zgjedhjet administrative, të konsideruara një test kyç për kryeministrin konservator Andrej Plenkoviç.

Maqedoni, neglizhuan dhunën, konfirmohet pezullimi i 15 policëve Maqedoni, neglizhuan dhunën, konfirmohet pezullimi i 15 policëve
Ministria e Brendshme maqedonase konfirmoi pezullimin e 15 policëve, të cilët nuk kryen detyrën e tyre më 27 prill, dita e episodit të dhunshem në Parlament, ku mbetën të plagosur dhjetëra vetë.

Greqia, i vetmi vend që nuk ka varreza për muslimanët Greqia, i vetmi vend që nuk ka varreza për muslimanët
Për herë të parë pas më shumë se një shekulli, në Athinë dhe Selanik të Greqisë do të happen varreza për muslimanët.

Ligj në Itali, gjoba për prindërit që nuk vaksinojnë fëmijët Ligj në Itali, gjoba për prindërit që nuk vaksinojnë fëmijët
Italia ka nisur prej disa muajsh fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinimin e fëmijëve, teksa janë shfaqur disa raste me sëmundje të cilat parandalohen prej tyre, si meningjiti.

Gjendja në rajon, Mogherini thërret në takim krerët e Ballkanit Gjendja në rajon, Mogherini thërret në takim krerët e Ballkanit
Shefja e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë në Bashkimin Europian, Federica Mogherini po planifikon më 24 maj në Bruksel, një takim joformal me krerët e qeverive të 6 vendeve të Ballkanit.

LSDM nuk humb kohë: Kabineti, brenda 10 ditësh LSDM nuk humb kohë: Kabineti, brenda 10 ditësh
LSDM-ja do ta dorëzojë brenda 10 ditësh, në Kuvendin maqedonas, programin dhe përbërjen e kabinetit qeveritar.

Greqia miraton masat shtrënguese dhe pret këstin e radhës Greqia miraton masat shtrënguese dhe pret këstin e radhës
Parlamenti grek miratoi me 153 vota pro të deputetëve të partive të koalicionit qeveritar, nga 281 ligjvënës të pranishëm në sallë, projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me kreditorët, që përmban një paketë të re masash shtrënguese, me vlere 4.9 mld euro , midis të cilave reduktimin e pensioneve dhe rritjen e taksave.

Greqi, Parlamenti voton masat shtrënguese. Jashtë shpërthen dhuna Greqi, Parlamenti voton masat shtrënguese. Jashtë shpërthen dhuna
Në kohën kur brenda Parlamentit grek, Qeveria “Tsipras” po përballej me opozitën në debatin për votimin e masave shtrënguese që duhet të marrë Greqia me qëllim marrjen e dorëzanisë së radhës prej FMN-së dhe Bashkimit Europian, mijëra grekë protestonin jashtë godinës kundër këtyre masave.

Islamizmi në Ballkan, financim nga sauditët dhe Turqia Islamizmi në Ballkan, financim nga sauditët dhe Turqia
Shtetet arabe financojnë islamizmin në Ballkan. “Arabia Saudite, - thotë gazeta “Die Welt”, - forcon ndikimin duke zgjeruar vehabizmin, ndërsa Turqia tenton të luajë rol më të rëndësishëm në territoret e dikurshme të Perandorisë Osmane”.

Zaev, bisedime me shqiptarët. Në Shkup festohet rënia e Gruevskit Zaev, bisedime me shqiptarët. Në Shkup festohet rënia e Gruevskit
Zoran Zaev ka nisur pa humbur kohë, bisedimet për krijimin e koalicionit qeverisës, pasi presidenti Gjorge Ivanov u bind më në fund t’i dorëzonte mandatin e krijimit të ekzekutivit.

Hoyt Brian Yee: Rusia, ndikim malinj në Ballkan Hoyt Brian Yee: Rusia, ndikim malinj në Ballkan
Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee paralajmëron se, Rusia i ka rritur përpjekjet e saj për të ndikuar mbi politikën në Ballkan.

Greqi, tërmet me magnitudë 5.2 në Rodos Greqi, tërmet me magnitudë 5.2 në Rodos
Një tërmet i fuqishëm është regjistruar në zonën detare në jug të ishullit të Rodosit. Sipas Institutit Gjeologjik të Athinës, tërmeti kishte një intensitet prej 5.2 ballë të shkallës Rihter.

Mogherini-Hahn: Mirëpresim vendimin e Ivanov. Të formohet qeveria Mogherini-Hahn: Mirëpresim vendimin e Ivanov. Të formohet qeveria
Pas mandatimit të Zoran Zaev nga ana e presidentit Gjorge Ivanov për formimin e qeverisë së re në Maqedoni kanë reaguar përmes një deklarate të përbashkët, Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, dhe Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Johannes Hahn.

Greqi, dhunë gjatë grevës 24-orëshe kundër masave shtrënguese Greqi, dhunë gjatë grevës 24-orëshe kundër masave shtrënguese
Mijëra grekë kanë vërshuar mesditën e së mërkurës në qendër të Athinës, Selanikut dhe qyteteve të mëdha të vendit, duke iu përgjigjur thirrjes së konfederatave të sektorit publik “Adedy” dhe atij privat “GSEE”, për një grevë të përgjitshme 24 orëshe.

Dorëzohet Ivanov, mandaton Zaevin për formimin e qeverisë Dorëzohet Ivanov, mandaton Zaevin për formimin e qeverisë
Më në fund, Gjorge Ivanov u dorëzua përpara presioneve të brendshme e atyre ndërkombëtare. Pas zhytjes së vendit në një krizë të thellë politike dhe ecejakeve të politikanëve europianë e amerikanë në Shkup, kreu i shtetit maqedonas u bind t’i dorëzonte udhëheqësit të opozitës, Zoran Zaev, mandatin e formimit të qeverisë.

Dhunë në parlamentin grek. Protagonistë, deputetët e Agimit të Artë Dhunë në parlamentin grek. Protagonistë, deputetët e Agimit të Artë
Megjithse kamerat nuk kanë treguar vazhdimësinë e një skene që nga dhunë verbale, thuhet se kaloi në dhunë fizike, sherri që ka ndodhur në parlamentin grek gjatë seances për diskutimin e paketës së re të masave, ka qenë I paprecedentë.

Serbët padisin NATO-n: Përdori uranium gjatë bombardimeve Serbët padisin NATO-n: Përdori uranium gjatë bombardimeve
Kanë kaluar pothuajse 18 vjet nga ndërhyrja e NATO-s për të ndalur gjenocidin e makinerisë ushtarake të Millosheviçit në luftën e Kosovës, por serbët nuk e kanë hedhur pas krahëve atë.

Kriza i bllokoi, zgjedhjet lokale në Maqedoni shtyhen në tetor Kriza i bllokoi, zgjedhjet lokale në Maqedoni shtyhen në tetor
Përfaqësuesit e LSDM-së, BDI-së, Besës, Aleancës për shqiptarët dhe PDSH-së, arritën një marrëveshje kyçe me kreun e Parlamentit maqedonas, Talat Xhaferi, edhe pse takimi u bojkotua nga VMRO-DPMNE-ja.

Maqedoni, Xhaferi nis letrën e dytë tek Ivanov. Ekspertët: Qeveri brenda 10 ditësh Maqedoni, Xhaferi nis letrën e dytë tek Ivanov. Ekspertët: Qeveri brenda 10 ditësh
Kryeparlamentari i ri i Maqedonisë, Talat Xhaferi i ka nisur një letër të dytë presidentit Ivanov, përmes së cilës i kërkon mandatimin e kreut të shumicës së re parlamentare, Zoran Zaev, për formimin e qeverisë së re të vendit. Lajmi konfirmohet nga kabineti presidencial, por vendimi i presidentit mbetet ende i paqartë.

Aksident hekurudhor në Greqi. Dy viktima, 7 të plagosur Aksident hekurudhor në Greqi. Dy viktima, 7 të plagosur
Dy shtetas shqiptarë kanë shpëtuar për mrekulli nga aksidenti tragjik me një tren të linjës Athinë- Selanik, që ka ndodhur rreth orës 10 të mbrëmjes së të shtunës, në zonën e quajtur “Adhentro” në perëndim të Selanikut.

Maqedoni, Xhaferi tregon planin nëse nuk vepron Ivanov Maqedoni, Xhaferi tregon planin nëse nuk vepron Ivanov
Pas 20 majit, çdo gjë do të varet nga vullneti i shumicës parlamentare. Në një takim me gazetarë në Shkup, kreu i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi e bëri të qartë se po ta refuzojë presidenti Gjorgje Ivanov dhënien e  mandatit qeverisës brenda ditëve të parashikuara në afatet kushtetuese, mazhoranca ka çdo të drejtë ta krijojë vetë Ekzekutivin.

Selanik, panik në gjykatë. Gjuan me armë i afërmi i viktimës Selanik, panik në gjykatë. Gjuan me armë i afërmi i viktimës
Panik dhe frikë ka shkaktuar veprimi i një të afërmi të një personi që konsiderohet i vrarë disa vite më parë në Greqi, kur para ndërtesës së gjykatës, ku u zhvillua një prej seancave të kësaj çështjeje, ka nxjerrë pistoletën dhe ka qëlluar 4 herë në ajër para kamerave të stacioneve televizive.

Gjykata greke dënon luftëtarët e ISIS Gjykata greke dënon luftëtarët e ISIS
Gjykata e Komotinisë ka dënuar me 15 vjet burg dy ekstremistë islamikë të arrestuar nën akuzën e armëmbajtjes pa leje në janar 2016, në stacionin e autobusëve në Aleksandrupoli.

Spanja heq pengesën. Mali i Zi, gati për anëtarësimin në NATO Spanja heq pengesën. Mali i Zi, gati për anëtarësimin në NATO
Protokollin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO e ratifikoi edhe Senati spanjoll, duke hequr kështu një pengesë të madhe drejt përmbushjes së dëshirës së hershme të shtetit të vogël mes Adriatikut dhe maleve.

Greqi, transportonin klandestinë; arrestohet një shqiptar dhe një bullgar Greqi, transportonin klandestinë; arrestohet një shqiptar dhe një bullgar
Një shqiptar dhe një bullgar u arrestuan nga policia në Greqinë veriore, pasi në dy automjetet që po drejtonin ishin duke transportuar 27 emigrantë klandestinë nga Siria, Iraku dhe territoret palestineze.

Shumica e re, garanci Ivanovit. LSDM, BDI e Besa: Nuk do të shkelim Kushtetutën Shumica e re, garanci Ivanovit. LSDM, BDI e Besa: Nuk do të shkelim Kushtetutën
Partitë politike, që përbëjnë shumicën e re parlamentare në Maqedoni, janë të gatshme të firmosin një deklaratë ku theksohet se programi qeveritar do të jetë në përputhje me Kushtetutën e vendit.

Maqedoni, dy të arrestuar për sulmin ndaj Ziadin Selës Maqedoni, dy të arrestuar për sulmin ndaj Ziadin Selës
Dy persona, at e bir, janë arrestuar prej policisë maqedonase në lidhje me sulmin ndaj deputetit Ziadin Sela, gjatë mësymjes së dhunshme të Parlamentit më 27 prill.

“Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni “Der Spiegel”: Gruevski, përgjegjësi i krizës në Maqedoni
“Der Spiegel” e kthen sërish vëmendjen tek Maqedonia me një tjetër artikull të kushtuar situatës së brishtë në atë që e përjavshmja e njohur gjermane e përshkruan si shtetin më të brishtë të momentit në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Mogherini: Ballkani forcon BE-në. Jemi më të fortë pas “Brexit” Mogherini: Ballkani forcon BE-në. Jemi më të fortë pas “Brexit”
Bashkimi Europian jo vetëm nuk do të zmbrapset, por përkundrazi do të marrë hov të ri, duke e hedhur vështrimin në mënyrë të veçantë tek aderimi i vendeve ballkanike.

VMRO: Gruevski të largohet! VMRO: Gruevski të largohet!
Mediet në Maqedoni shkruajnë se njëri prej themeluesve të VMRO-DPMNE-së, njëherazi kryetar i Forumit të Patriotëve Mendjelirë, Vladimir Zmejkovski i ka bërë thirrje Nikola Gruevskit të largohet nga drejtimi i partisë.

“Ballkani”, në Kuvendin grek. Interpelancë për zhvillimet në Tiranë e Shkup “Ballkani”, në Kuvendin grek. Interpelancë për zhvillimet në Tiranë e Shkup
Deputetë të partisë opozitare “Demokracia e Re”, 18 të tillë, kanë kërkuar interpelancë me ministrin e Jashtëm Nikos Kotzias në Parlamentin grek, në lidhje me deklaratat e bëra nga ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos për ngjarjet e fundit në Shqipëri dhe Maqedoni, gjatë një interviste në kanalin televiziv “SKAI”.

Serbët kopjojnë rusët. Paradë në ditën e fitores mbi fashizmin Serbët kopjojnë rusët. Paradë në ditën e fitores mbi fashizmin
Serbia feston ditën e ushtrisë dhe fitoren kundër fashizmit me transportues, pushkë e armë të reja. Një pjesë e këtyre armëve, që kanë për qëllim mbrojtjen, janë prezantuar për herë të parë si prodhim serb.

“Countdown” i Xhaferit, Ivanovit i mbeten edhe 9 ditë kohë “Countdown” i Xhaferit, Ivanovit i mbeten edhe 9 ditë kohë
Talat Xhaferi është zyrtarisht kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, gjë që nënkupton fillimin e numërimit së prapthi të afatit 10-ditor për dhënien e mandatit për formimin e qeverisë së re.

Drogë në çokollata, arrestohen greku dhe shqiptarja në Selanik Drogë në çokollata, arrestohen greku dhe shqiptarja në Selanik
Një grek dhe një shqiptare u arrestuan në selanik me 90 kg hashash dhe lëndë të tjera narkotike, të cilat do t’i trafikonin në zona të ndryshme të qytetit.

Ziadin Sela del nga spitali: Dhuna në Kuvend nuk më step Ziadin Sela del nga spitali: Dhuna në Kuvend nuk më step
Ziadin Sela u rikthye në shtëpinë e tij në Strugë, edhe pse do të qëndrojë nën vëzhgimin e mjekëve në javët në vazhdim. Në Strugë u prit si hero, edhe pse veten nuk e konsideron si të tillë. Plagët, pas 10 ditëve ndoshta nuk janë të dukshme, por kjo ngjarje ka lënë gjurmë në jetën e tij.

Kreu i komunës Bogovinë u vra nga ish-vartësi Kreu i komunës Bogovinë u vra nga ish-vartësi
Vrasja e Hazbi Idrizit, kryetarit të Komunes së Bogovinës në Tetovë të Maqedonisë, duket se është kryer për motive të dobta nga një ish-vartës i tij.

Vritet kryekomunari shqiptar në Maqedoni Vritet kryekomunari shqiptar në Maqedoni
Kryetari i Komunës së Bogovinës në Tetovë të Maqedonisë, Hazbi Idrizi është qëlluar për vdekje pas një zënke verbale, e cila më pas është përshkallëzuar deri në nxjerrjen e armës.

DW: Gruevski, mundësi për gjakderdhje DW: Gruevski, mundësi për gjakderdhje
Mbi një muaj më parë, Dojce Vele paralajmëronte krijimin e strukturave paraushatarake në Maqedoni dhe kërcënimin e destabilitetit, i cili u shfaq qartë me sulmin e dhunshëm në Parlament.

Loja e rrezikshme arrin në Greqi Loja e rrezikshme arrin në Greqi
Departamenti i Krimit Elektronik në Greqi ka dhënë alarmin për lojën vdekjeprurëse që qarkullon në internet, të quajtur “Sfida e Balenës Blu” (Blue Whale Challenge).

Tërhiqet Gruevski? Zaev, në spital te Sela: Ai na shpëtoi Tërhiqet Gruevski? Zaev, në spital te Sela: Ai na shpëtoi
Përmes veprimit që bëri, Ziadin Sela u përpoq të na shpëtonte ne të tjerëve. Zoran Zaev e ka vizituar në spital drejtuesin e LR-PDSH-së, e prej tij ka mësuar arsyen përse lëvizi nga vendi, kur fillimisht ishte prapa Zaevit e në atë pozicion mund të mos kishte marrë goditje aq të forta.

Greqi, të shtëna në një lokal shqiptarësh Greqi, të shtëna në një lokal shqiptarësh
Një sherr banal në një lokal në rrugën “Sepolion 5”, në lagjen me të njëjtin emër të kryeqytetit grek, mbrëmjen e kësaj të enjteje, për pak mund të shkaktonte viktima.

“INA”: Tensionet në Shkup, do të vriteshin shqiptarët! “INA”: Tensionet në Shkup, do të vriteshin shqiptarët!
Agjencia e lajmeve “INA” pretendon se, një ish-funksionar i Qeverisë maqedonase ka planifikuar, me ndihmën e shërbimeve të një vendi fqinj, eliminimin e 3 deputetëve shqiptarë të Parlamentit të vendit.

Ultimatumi i Xhaferit: 10 ditë Ivanovit për mandatimin e kryeministrit Ultimatumi i Xhaferit: 10 ditë Ivanovit për mandatimin e kryeministrit
Gjorge Ivanov, - sipas kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, - ka 10 ditë kohë në dispozicion për të mandatuar kryeministrin e ri të vendit.

Mediat greke: BE, zyrë “emergjence” në Shkup Mediat greke: BE, zyrë “emergjence” në Shkup
Mediat greke bëjnë me dije se Komisioni Europian duke parë gjendjen në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, ka krijuar ditët e fundit në Shkup zyrën e menaxhimit të informacionit me përfaqësimin e gjithë vendeve anëtare, midis të cilave është edhe Greqia.

Serbia, e irrituar me deklaratat e Zaevit Serbia, e irrituar me deklaratat e Zaevit
Marrëdhëniet e Serbisë me Zoran Zaev janë tensionuar, ende pa e marrë pushtetin në Shkup, pas një interviste për “Kurir”-in e Beogradit, ku tha se Serbia mbështet Nikola Gruevskin dhe VMRO-në, pasi ajo drejtohet nga nacionalistë si Aleksandar Vuçiç.


TEMAT E DITËS

MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2394.02
+12.29
+0.52%
FTSE 100 7513.08
+16.74
+0.22%
NASDAQ 6133.62
+49.92
+0.82%
FTSE MIB Index 21408.43
+89.85
+0.42%
CAC 40 5359.83
+36.95
+0.69%
DAX 12678.35
+58.89
+0.47%
HANG SENG 25403.15
+11.81
+0.05%
Nikkei 225 19613.28
-65.00
-0.33%
S&P/ASX 100 4781.50
-10.60
-0.22%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.