Drejtoria Monumenteve Kulturës në Berat vijon punën për restaurimin dhe mirëmbajtjen jo vetëm të lagjeve muzeale, por dhe objekte të rëndësisë së veçantë, sic janë objektet e kultit.
Ekspozita holandeze për Shqipërinë e viteve ‘80 Ekspozita holandeze për Shqipërinë e viteve ‘80
Foto të jashtëzakonshme të burrave e fëmijëve që transportojnë qumësht hipur mbi kuaj në Shqipërinë e para 30 viteve, bunkerë të përhapur në çdo cep të vendit, bujq, gra me shami e këmbësorë, të fiksuar bardh e zi në objektivin e fotografëve holandezë gjatë komunizmit në vendet e ish-Bllokut Lindor.

Lashtësia shqiptare, “thesarët” në Muzeun Historik Kombëtar Lashtësia shqiptare, “thesarët” në Muzeun Historik Kombëtar
Një tur në Muzeun Historik Kombëtar fillon me Pavionin e Lashtësisë, një ndër më të vizituarit për kulturën e pasur materiale të qytetërimit ilir, por njëkohësisht edhe krahasimin e tij me qytetërimet e tjera romake dhe latine të kohës.

Festival në shtëpinë e “zanave” Festival në shtëpinë e “zanave”
Gushti do të bëjë bashkë në një festival në Theth, kantautorë si Elina Duni, Vlashent Sata e Shpat Deda, përzierë me misticizmin e rrëfenjave të vjetra shqiptare të maleve. Pikërisht në vendin ku janë frymëzuar tregimet e orëve dhe të zanave.

Shuhet Ylli Popa Shuhet Ylli Popa
Akademiku Ylli Popa, një emër i njohur në jetën akademike shqiptare, është ndarë nga jeta pasditen e së martës, në moshën 87-vjeçare.

Marubi i manipuluar Marubi i manipuluar
Për çfarë manipulojmë, për satirë, humor, glamor, propagandë politike? Të shumta janë arsyet. Pikërisht këtë ka dashur të sjellë edhe ekspozita "Manipulim" në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi në Shkodër.

Më pak jetë kulturore Më pak jetë kulturore
Instituti i Statistikave ka njoftuar se në tremujorin e parë të vitit 2017 janë realizuar 213 shfaqje kulturore në të gjithë vendin, duke shënuar një rënie me 25% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Teatri Eksperimental, një sukses. Londo: Çelësi është te strategjia Teatri Eksperimental, një sukses. Londo: Çelësi është te strategjia
Teksa institucionet e tjera kulturore kanë pësuar rënie, sipas INSTAT-it, Teari Kombëtar Eksperimental është institucioni kulturor që ka realizuar numrin më të lartë të shfaqjeve: plot 102 në vetëm 3 muaj, duke pasur edhe një rritje prej 10% të numrit të spektatorëve, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Te “plaka” në Gjirokastër Te “plaka” në Gjirokastër
“Pazari i vjetër”, lagjja e parë dhe më e vjetër e Gjirokastrës, e njohur edhe si “plaka” e qytetit, është sot hapësira më e aneksuar në atë që përbën qendrën historike. Banorët tregojnë se braktisja, largimet e familjeve dhe harresa rrezikojnë të zhdukin një prej copëzave më unike të trashëgimisë historike dhe shpirtërore të qytetit të Gjirokastrës.

Heronjtë e panjohur Heronjtë e panjohur
Fama e piktorit shqiptar Helidon Haliti ka mbërritur deri në Kinë. Por pak kush në Shqipëri e di që pasioni tij më i madh është të pikturojë në tablo të vogla, vetëm disa cenmtitera.

Kanuni flet “spanjisht” Kanuni flet “spanjisht”
Cilat ishin institucionet që funksiononin gjatë periudhës së Kanunit të Lekë Dukagjinit? Mbi cfarë normash dhe dokesh juridike funksiononte shoqëria? Cili ishte foklori dhe etnologjia? Të gjitha këto sot nuk janë më, por mbartin rëndësinë e trashëgimisë së një dokumenti të rëndësishëm ligjvënës për kohën.

Traktet në ekspozitë Traktet në ekspozitë
Imagjinoni një “Facebook” në fillimvitet ’40. Ai nuk do të ishte me mesazhe, foto, apo vizatime. Në një kohë kur bota ziente nga lufta, mëyra më e efektshme e komunikimit për mesazhe ishte trakti. Me përmbajtje edukative, fetare, tregtare, apo politike.

Teatri shqiptar, në Kinë me veprën e Shekspirit Teatri shqiptar, në Kinë me veprën e Shekspirit
Një trupë e teatrit shqiptar do të marë pjesë për herë të parë në Kinë. “Zbutja e Kryeneçes” e Shekspirit është vepra e përzgjedhur për të qenë pjesëmarrëse në dy festivale atje dhe përgatitjet janë thuajse drejt përfundimin për nisjen në shtator.

“Dokufest” në Prizren, filmat konkurrentë shfaqen në 10 kinema “Dokufest” në Prizren, filmat konkurrentë shfaqen në 10 kinema
Në Prizren po mbahet edicioni i 16-të i festivalit të filmit dokumentar, “Dokufest”, në të cilin këtë vit shfaqen rreth 250 filma. Gjithësej 10 kinema janë të vendosura në Prizren, në Kalanë e Prizrenit, apo edhe afër lumit.

Ekskluzive: Shkëlzen Doli sjell në Tiranë evenimentin muzikor mbarëshqiptar Ekskluzive: Shkëlzen Doli sjell në Tiranë evenimentin muzikor mbarëshqiptar
Më 23 shtator në Tiranë do të zhvillohet në sheshin “Skënderbej” një mega ‘show outdoor’ “Shkëlzen Doli - Albanian Soul”.

“Hamam” në art “Hamam” në art
Që nga Roma e lashtë, e deri te Perandoria Osmane, hamamet ishin qendrat estetike të kohës, të cilat artisti Helidon Gjergji i risjell në vëmendje. Ai i quan institucione liberale, ku njerëz të besimeve e kulturave të ndryshme takohen në të njëjtin vend nën në regjim diktatorial si në rastin e perandorive. Ndaj, idenë e tij, ai e ka konkretizuar në çiftin e hamameve në Galerinë Kombëtare të Shkupit.

Festivali në Plavë e Guci Festivali në Plavë e Guci
Plava dhe Gucia për tre ditë me radhë mirëpritën edicionin e dytë të festivalit, “Kënga dhe vallja shqipe na bashkon”, i cili përkoi edhe me 20-vjetorin e veprimtarisë së përvitshme: “Alpet shqiptare, Vuthaj 2017”.

Legjenda kthehet në shtëpi Legjenda kthehet në shtëpi
Legjenda e Rozafës ka frymëzuar breza të ndryshëm artistësh nga Shkodra, të cilët kanë bërë bashkë punimet e tyre në një ekspozitë.

Monumenti në dru në rrezik, i gdhendur në rrapin 500-vjeçar Monumenti në dru në rrezik, i gdhendur në rrapin 500-vjeçar
Monumenti 3 metra i lartë i Idriz Sulit i vendosur në qendër të fshatit Zhulat ka filluar të kalbet. Vepra e realizuar pak vite më parë prej Murat Kerajt njihet si skulptura e vetme masive në dru e krijuar në Shqipëri.

Netët e muzikës klasike në Durrës Netët e muzikës klasike në Durrës
Bienalja “Netët e muzikës klasike” solli në Durrës koncertin e përshtatur për kuartet “Shtatë fjalët e fundit të Krishtit në kryq” të kompozitorit austriak Jozef Heiden.

Panairi i librit në Durrës Panairi i librit në Durrës
Në një nga sheshet më të frekuentuara bregdetare në Durrës është çelur mbrëmjen e se enjtes edicioni i dytë i panairit të librit shqip “Durrës Script”.

“Dokufest” në Prizren “Dokufest” në Prizren
Qyteti i Prizrenit është gati për festivalin e filmit dhe të dokumentarit “Dokufest”, festivali më i madh kinematografik në Kosove. Këtë vit, edicioni i 16-të i festivalit do të mbahet nga data 4 gusht deri më 12 gusht, ndërsa pritet të shfaqen 250 filma, nga të cilët 102 prej tyre janë në garë.

Ndërhyrja në ish-Kinostudio, hapësirë për artistët Ndërhyrja në ish-Kinostudio, hapësirë për artistët
Oborri rreth Ministrisë së Kulturës së bashku me asetet natyrore: kopshtin me ullinj, koleksionin e vjetër të ish-Kinostudios me makinat e përdorura si rekuizite, do të kthehen në një park arti.

Arkiva, dosjet online; Shërbimi i ri për të marrë informacion Arkiva, dosjet online; Shërbimi i ri për të marrë informacion
2 milionë tituj dosjesh të Drejtorisë së Arkivave do të mund të aksesohen online përmes një katalogu që i ofrohet çdokujt që dëshiron të marrë këtë shërbim.

Arkiva e pasurisë kulturore, prezantohet sistemi online Arkiva e pasurisë kulturore, prezantohet sistemi online
Në Ministrinë e Kulturës u prezantua këtë të hënë faza e parë e projektit “Krijimi i Qendrave të Informimit Publik për Regjistrimin Online të Pasurive Kulturore Kombëtare”.

Festa e lakrorit Festa e lakrorit
Lakrori me dy peta i pjekur në saç, i konsideruar si një prej gatimeve më të veçanta korçare për të 10-n vit radhazi është ofruar për shijuesit e kulinarisë përmes "Festës së Lakrorit".

Rikonstruksioni i Amfiteatrit te Parku i Liqenit Rikonstruksioni i Amfiteatrit te Parku i Liqenit
Bashkia e Tiranës ka nisur rikonstruksionin e Amfiteatrit te kodrat e Parkut të Liqenit, për ta shndërruar atë në një arenë natyrore për artistët. Madje kjo, sipas bashkisë ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e artistëve, ndër ta edhe e sopranos me famë botërore Inva Mula.

“Koktejl” në kinema “Koktejl” në kinema
Kjo verë do të jetë një koktejl i vërtetë me shumëllojshmëri zgjedhjesh për çdo shije kinematografike. Aksion, komedi, e madje edhe filma horror rezervon muaji gusht, premierat e së cilëve edhe për publikun shqiptar do të vijnë paralel me kinematë botërore.

Gruaja me duar të arta Gruaja me duar të arta
Ajo është një nga ato gra që me plot gojën e meriton t’i thuash i ka duart e arta. Prej më shumë se 40 vitesh Rabije Spaho qëndis kostumet popullore nga të gjitha trevat e Shqipërisë.

Shuhet rapsodi 107-vjeçar Shuhet rapsodi 107-vjeçar
Rapsodi legjendar Gjokë Nonaj u shua në moshën 107 vjeçare dhe të premten u përcoll në banesën e fundit në varrezat e Kodër-Marlekajt, në Lezhë.

Dita zë fill...në Sarajevë "Dita zë fill"...në Sarajevë
“Dita zë fill”, filmi artistik me metrazh të gjatë i Gentian Koçit do të ketë premierën botërore në “Sarajevo Film Festival” në garën kryesore. I njohur si një nga më të rëndësishmit në Europë, ky festival e çel siparin më 11 gusht.

Ekspozita e artit të zyrave Ekspozita e artit të zyrave
54 vepra arti në pikturë e skulpturë, pjesë e fondit të artë të GKA, i prezantohen të restauruara për herë të parë publikut.

Tjetër zbulim në Durrës, arkeologët: Mbase pallat perandorak Tjetër zbulim në Durrës, arkeologët: Mbase pallat perandorak
Një tjetër zbulim i ri arkeologjik në Durrës përforcon bindjen mbi rëndësinë dhe madhështinë e qytetit buzë Adriatikut edhe në periudhën e Antikitetit të vonë, kur Perandoria Bizantine përballej me një sërë problemesh dhe investime të tilla ishin të pazakonta.

Parku i skulpturave në Korçë Parku i skulpturave në Korçë
Pesë pavilione të reja të shtuara në “Parkun Rinia” të qytetit të Korçës, duke u kthyer në një atraksion të veçantë.

Doktori i trurit Doktori i trurit
Ardhja e neurokirurgut Henri Marsh në Shqipëri për herë të parë ishte për të operuar një diplomat britanik, ndërsa kësaj here për të folur për librin e tij BestSeller “Do no harm”, frazë që shpesh i atribuohet Hipokratit, “Mos bëj dëm”.

Promovimi i Tiranës Promovimi i Tiranës
Dhjetë vende, dhjetë këngëtare, një qytet. Me fuqinë e muzikës 10 artistë janë bashkuar në një lëvizje promovuese të qytetit të Tiranës, ku këngët e tyre kanë vendosur që t’i shoqërojnë me videoklipe në pika të ndryshme të kryeqytetit për të promovuar sa më shumë Tiranën.

“Dokufest” në Tiranë “Dokufest” në Tiranë
Dokufest, festivali me i njohur i filmit në Kosovë, çel siparin në Prizren më 4 gusht, por organizatorët ndodhen në Tiranë për t’i sjellë publikut këtu mbrëmjen e së martës disa prej filmave.

Gërmimet në Adrianopol Gërmimet në Adrianopol
Arkeologë shqiptarë dhe italianë nisën misionin e tyre të 12-të në Luginën e Drinosit, të përqendruar në rrënojat e qytetit antik të Adrianopolit.

Sërish në Tiranë, si dikur në një klasë Sërish në Tiranë, si dikur në një klasë
Eriona Jaho, Xhoan Shkreli, Francois Lefevre dhe Vlorent Xhafaj do të jenë bashkë në një koncert të vecantë, ashtu sic ata instrumentistë virtuozë janë.

Bregdeti në ekspozitë Bregdeti në ekspozitë
Mbizotërojnë koleksioni i imazheve bregdetare, por edhe portretet. Kështu vjen në Sarandë piktori Nestor Jonuzi. Ai ekspozon 40 vepra në Galerinë e Artit në Sarandë.

Skulpturat e reja në Korçë Skulpturat e reja në Korçë
Pesë skulptura dhe pavilione të reja janë shtuar në Parkun "Rinia" në Korçë, në kuadër të edicionit të 8 të Simpoziumit të Arkitekturës dhe Skulpturës, edicion ky i përqendruar tek arti aziatik.

Arjan Konomi sjell “Saga e jetëve legjendë” Arjan Konomi sjell “Saga e jetëve legjendë”
“Nëse ka njerëz që mrekullohen pas legjendave të vërtëta si mua, kështu qoftë”. Ata që ushqyen besimi tek mrekullitë në një jetë njerëzore janë të shumtë për Arjan Konomin, i cili njihet për kërshërinë e tij ndaj udhëtimit, eksplorimit dhe qënies njerëzore.

Zadrima, “republika” françeskane Zadrima, “republika” françeskane
At Gjergj Fishta e ka quajtur Zadrimën, “Zonjën hijerëndë, krenare dhe qëndrestare”. Kjo është toka e tij. Është fusha e Tej-Drinit në Ultërsirën Bregdetare, pjesë e fushës së Nën-Shkodrës në rrethin e Lezhës, e shtrirë mes Drinit të Lezhës në Perëndim dhe Malit të Hajmelit në Lindje.

“Rikardi III” në Butrint “Rikardi III” në Butrint
Edicioni i 15-të i Festivalit të Teatrit “Butrint 2000” kulmoi mbrëmjen finale me tragjedinë “Rikardi III” të Shekspirit, vënë në skenë nga aktorët e Teatrit Kombëtar të Kinës.

Orkestra e femrave Orkestra e femrave
Nuk është hera e parë që do të këndojë në Shqipëri, por është e para herë që sopranoja Arlinda Morava do të shoqërohet nga një orkestër shumë e veçantë.

“Verë dhe Portokalle” “Verë dhe Portokalle”
Trupa e humorit “Portokalli” ka pasur mbrëmjen e së hënës një nga shfaqet më të rëndësishme dhe më të suksesshmë në turin e saj, që ka nisur qysh në qershor dhe do të vijojë edhe përgjatë muajit gusht.

DR Who është grua! DR Who është grua!
Të rralla kanë qenë ato njoftime televizive që e kanë mbajtur publikun në ethe ashtu si emri i aktorit që do të interpretonte Time Lord në serialin britanik fantastiko-shkencor Doctor Who.

Rikthehet pazari tradicional i Libohovës Rikthehet pazari tradicional i Libohovës
Të paktën 30 biznese dhe njësi të vogla shitjeje u prezantuan në të parin Pazar tradicional në Libohovë pas një mungese më shumë se 80-vjeçare.

Violinisti Andre Rieu, më i ndjekuri prej dy vitesh Violinisti Andre Rieu, më i ndjekuri prej dy vitesh
Me miliona njerëz në të gjithë botën zgjedhin çdo muaj të vitit, të jenë pjesë e eventeve me muzikë klasike.

Ngjarje e rrallë, për herë të parë sot në Bajram Curri Ngjarje e rrallë, për herë të parë sot në Bajram Curri
Shqipëria e viteve ’90?  Si ka qenë? Çfarë misteresh mbart? Ndryshimet rrënjësore që pësoi jeta e shqiptarëve.


TEMAT E DITËSMË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
N/A 2425.55
-4.46
-0.18%
FTSE 100 7323.98
-63.89
-0.86%
NASDAQ 6216.5269
-5.3877
-0.0866%
FTSE MIB Index 21815.00
+26.10
+0.12%
CAC 40 5114.15
-32.70
-0.64%
DAX 12165.19
-38.27
-0.31%
HANG SENG 27047.57
-296.65
-1.08%
Nikkei 225 19470.41
-232.22
-1.18%
S&P/ASX 100 4763.60
-27.00
-0.56%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.