Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro prezantoi të mërkurën para punonjësve të Arkivës Qendrore të Filmit, drejtoren e re të këtij institucioni, fituese e konkursit të çelur nga Ministria e Kulturës pas dorëheqjes së ish-drejtueses Elvira Diamanti.
Arben Golemi i dhuron GKA punimet më të mira Arben Golemi i dhuron GKA punimet më të mira
Amstërdami është një nga qytetet që e ka më për zemër dhe që e pikturon shpesh, por edhe opera “Garnier” nuk mbetet pas, po kështu edhe qyteti i Beratit me lagjjen e njohur të Mangalemit dhe kishën e Shën Triadhës.

“Taulanti kërkon një motër” rrëfen shpullat e Yllka Mujos “Taulanti kërkon një motër” rrëfen shpullat e Yllka Mujos
Donald Kokona është një arkitekt mjaft i zoti në Tiranë. Emri i tij mund të mos jetë i dëgjuar për të gjithë, por nëse kujton rolin e Taulantit në filmin “Taulanti kërkon një motër”, menjëherë të vjen në mendje fëmija më i famshëm i kohës.

Ditëlindja e Dritëroit Ditëlindja e Dritëroit
Dritëro Agollin e kanë kujtuar me tinguj, poezi e promovime në ditën e lindjes së tij, më 13 tetor. Lirika e tij e mrekullueshme ishte mes familjarësh, miq, e personalitete, që në dritën e një qiriri i kushtuan një pasdite.

Gjirokastër, polifonia kalon te të rinjtë Gjirokastër, polifonia kalon te të rinjtë
Gjirokastra i ka rezistuar futjes sazeve në muzikën e saj popullore. Qyteti ruan me fanatizëm polifoninë, veçanërisht atë me katër zëra.

Audicionet e fundit të “The Voice Kids” në Tiranë Audicionet e fundit të “The Voice Kids” në Tiranë
Takimi i fundit në audicionet e “The Voice Kids” ishte edhe njëherë Tirana, për këtë të shtunë.

“Vendi i Shqiponjave”, me sytë e francezes “Vendi i Shqiponjave”, me sytë e francezes
Ajo ka dashur që e vogël të vizitojë Shqipërinë, por dëshira iu shtua edhe më tej, kur sëbashku me familjen, në kohen e diktaturës, ndalohet në kufirin shqiptar për të mos u lejuar të kalojë e të vizitojë Shqipërinë.

Absurdi në Teatrin Kombëtar Absurdi në Teatrin Kombëtar
Naun Shundi sjell të parën shfaqe të zhanrit absurd prej shumë kohësh në teatër. Ai është autori dhe regjisori i premierës “Misto”, që vjen që prej 13 tetorit në Teatrin Kombëtar.

Shtëpia mesdhetare Shtëpia mesdhetare
Tirana do të ketë një instalacion të ri që inagurohet këtë të shtunë. Është kubi i quajtur “Shtëpia mesdhetare”, që po ndërtohet me përmasa 4X4, me shufra inoksi, të cilat përthyejnë realitetin urban.

“E Zhdukura”, nga Kana në Top Channel “E Zhdukura”, nga Kana në Top Channel
Duke filluar nga 25 tetori, vetëm një javë pas prezantimit të saj në Festivalin e Kanës, telenovela "E Zhdukura", do të nisë transmetimin në TopChannel.

Teatër, drama amerikane “Euridita” në Piramidë Teatër, drama amerikane “Euridita” në Piramidë
“Euridita”, një vepër që i përket dramaturgjisë bashkëkohore amerikane, çel sezonin artistik në Teatrin e Metropolit. Jonida Beqo, drejtuesja e këtij institucioni ka zgjedhur që për këtë vepër të zhvendosë skenën te Piramida, duke marrë përsipër tri role në të: regjinë, kostumet dhe aktrimin në rolin e vdekjes.

Bileta on-line në Muze Bileta on-line në Muze
Pas Parkut Kombëtar të Butrintit në vitin 2012 dhe Muzeut Historik Kombëtar në vitin 2014, Muzeu i Krujës, Kalaja e Beratit, Muzeu Onufri në Berat, Kalaja e Gjirokastrës, Parku Kombëtar Arkeologjik i Apolonisë dhe ai i Shkodrës, kanë të njëjtin sistem biletarie, falë mbështetjes së dhënë nga Fondi Amerikan për Zhvillim prej 530 mijë dollarësh.

Premiera e Floorless në kinematë shqiptare Premiera e "Floorless" në kinematë shqiptare
Shtatë persona që nuk njihen, gjenden për arsye të ndryshme, në të njëjtin supermarket në qytetin ku jetojnë, pesë minuta para mbylljes se tij. Pasi mbarojnë pazarin, e gjejnë veten në të njëjtin ashensor, dyert e të cilit mbyllen dhe nuk rihapen dot më.

Argjiro Fest mbyllet me takimin e miqësisë Argjiro Fest mbyllet me takimin e miqësisë
Për 4 ditë grupe  nga Kroacia, Bullgaria, Greqia, arbëreshët e Italisë, Kosova, Maqedonia etj. mbushën rrugët e Gjirokastrës  me paradat e veshjeve dhe muzikës si dhe koncertet e mbrëmjes në odeonin e qytetit.

Festivali, fitues dy rapsodë nga Gostivari Festivali, fitues dy rapsodë nga Gostivari
Dy rapsodë nga Gostivari fituan çmimin e parë në edicionin e tretë të festivalit të  këngës epiko-lirike në Burrel. Një juri e përbërë nga etnologë, kompozitore e këngëtare përzgjodhi Nebi Halili dhe Feti Selimin.

‘Tuneli’ në Tiranë, një film që i flet politikës ‘Tuneli’ në Tiranë, një film që i flet politikës
Vahiti është një aktivist politik, i cili plagoset gjatë një demostrate, kur partia e tij ishte në opozitë, por që  arrin të punësohet si shofer personal, kur udhëheqësi i partisë bëhet kryeministër.

Rikthimi në shtëpi, Angjelin Preljocaj rrëfehet në “Exclusive” Rikthimi në shtëpi, Angjelin Preljocaj rrëfehet në “Exclusive”
Për Angjelin Preljoçajn, koreografin francez me origjinë shqiptare, një nga më të mirët në botë, vizita në Shqipëri është rikthim në shtëpi.

“Gjurmë Shqiptare”: Nikaia dhe Astacia misterioze “Gjurmë Shqiptare”: Nikaia dhe Astacia misterioze
Ai njihet si para-Bylisi, një qytet që ndodhet shumë pranë, por që nuk njihet thuajse fare. Ku ndodhen Nikaia dhe Astacia?

Artisti i rrugës Artisti i rrugës
Fabio Stoli është student i Akademisë së Arteve. Ai studion aty për fagotin, por është i aftë të luajë në saksofon, kitarë e violinë.

Çelet Argjiro Fest 2017. Miqësi, folklor dhe artizanat Çelet Argjiro Fest 2017. Miqësi, folklor dhe artizanat
Argjiro Fest 2017 është hapur mbrëmjen e së premtes në qendrën historike të Gjrokastrës. Festa e  folklorit, artizanatit dhe miqësisë do të zgjasë 4 ditë dhe ka grumbulluar në qytet artizanë nga e gjithë Shqipëria, si dhe grupe folklorike nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Greqia, Bullgaria e Kroacia.

Një gjyshe si Marjana Kondi Një gjyshe si Marjana Kondi
Për artisten e dhjetëra roleve, emocionet dhe dashuria janë e pamasë në rolin më të ri që jeta i ka falur, atë të gjyshes.

Përlotet Marjana Kondi... dashuria për nënën! Përlotet Marjana Kondi... dashuria për nënën!
Aktorja Marjana Kondi e ftuar në emisionin “Pasdite në Top Channel” rrëfeu për përjetimet në jetën profesionale dhe atë personale. Largimi nga Teatri Kombëtar, 4 vite më parë ka qenë një moment jo i lehtë për aktoren, e cila me projekte sot vazhdon të jetë pjesë e teatrit edhe pse drejtori i teatrit e hoqi atë nga trupa e tij.

Shqiptari i “Mother”, Gent Bejko në filmin e Aronovsky Shqiptari i “Mother”, Gent Bejko në filmin e Aronovsky
Pjesëmarrja e aktorit Gent Bejko në radhën e tretë të aktorëve në produksionin e filmit “Mother” të Darren Arronovsky-it është dukshëm një sukses në karrierën e tij edhe për të ardhmen,që mbase do ta çojë atë shumë shpejt në radhën e parë ose të dytë në produksionet e Hollywoodit.

Preljoçaj “Still Life” Preljoçaj “Still Life”
Pas zbulimit te titullit te krijimit me te ri, koreografi francez me origjine shqiptare Angjelin Preljoçaj ka zbuluar për publikun edhe lëvizjet e premierës së tij më të re.

Seriali “Gomorrah” në Top Channel Seriali “Gomorrah” në Top Channel
Pas suksesit të “Fronit të Shpatave” VI, në ekranin e Top Channel prej 12 tetorit do të pasojë seriali “Gomorrah”, bazuar mbi librin me të njëjtin titull të Roberto Saviano dhe filmit me regji të Matteo Garrone.

Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsinë Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsinë
Nobeli i sivjetshëm i letërsisë i shkon Kazuo Ishiguros, që në romanet e tij të përshkuara prej një force të madhe emocionale ka rrëfyer abisin e ndjesisë së gënjeshtër të lidhjes me botën.

Preljocaj në Tiranë Preljocaj në Tiranë
Ai ka mbërritur në Tiranë. Së bashku me trupën e tij të balerinëve, të cilët mbrëmjen e 4 tetorit do të ngjisin në skenën e Pallatit të Kongreseve dy krijime të tij.

Shqipëria sipas Pashk Përvathit Shqipëria sipas Pashk Përvathit
Një udhëtim në Telajo nga Alpet e Veriut deri në bregdetin e Jonit në 60 kuadro të cilat përbëjnë ekspozitën e 39-të të artistit Pashk Pervathi.

Frymëzim nga Kadareja Frymëzim nga Kadareja
11 artistë të arteve pamore morën pjesë në një aktivitet, duke sjellë përjetimet personale  me temë gurin nga skaje të ndryshme të qytetit të Gjirokastrës. Veprat frymëzohen nga pena e Kadaresë.

Teatri me shtëpi të re Teatri me shtëpi të re
Teatri Kombëtar do të zhvendoset në Teatrit Turbina deri në muajin shkurt, por se kur fillon puna për rindërtimin e Teatrit të ri Kombëtar në vendin ekzistues nuk ka ende një kohë të saktë.

Prodhimi i filmave shqip; “Shkolla” në Tiranë për të mësuar nga më të mirët Prodhimi i filmave shqip; “Shkolla” në Tiranë për të mësuar nga më të mirët
Njerëzit e kinemasë, që vendosin trendet e radhës në vazhdimësi do të jenë në Tiranë deri në 7 tetor.

“Balkan Film Market”, në Tiranë “Balkan Film Market”, në Tiranë
Nën shembullin e marketeve të ngjashme të zhvilluara në Berlin, Kanë, Trieste e Romë, tani edhe Shqipëria do të ketë marketin e saj të shkëmbimit kinematografik.

Shuhet Robert Elsie. Albanologu dhe përkthyesi i Fishtës ndërroi jetë Shuhet Robert Elsie. Albanologu dhe përkthyesi i Fishtës ndërroi jetë
Albanologu kanadez me origjinë gjermane, Robert Elsie ka ndërruar jetë në Berlin mbrëmjen e së dielës. Prej disa kohësh ai vuante nga një sëmundje e rëndë, e cila i mori edhe jetën në moshën 67-vjeçare.

Vepra e At Zef Pllumit, ekspozita me dorëshkrimet e tij Vepra e At Zef Pllumit, ekspozita me dorëshkrimet e tij
At Zef Pllumi ka një dekadë që nuk është mes nesh, por vepra e tij madhështore do të flasë gjithmonë si një kujtesë e një gjysmë shekull.

Rikthehet “Portokalli” Rikthehet “Portokalli”
“Portokalli” rikthehet në funksionin e saj të parë, mbushur plot me aktorë të rinj. Natyrisht me surpriza, por edhe figura veterane, që prej kësaj të diele në ekranin e Top Channel.

Gjurmë Shqiptare: Të fshehtat e fundit të Bajram Currit "Gjurmë Shqiptare": Të fshehtat e fundit të Bajram Currit
Si u eleminua Bajram Curri dhe çfarë fshihej pas përballjes së ashpër?

Stil dhe etno Stil dhe etno
Një muze i stilit etnovibe, bashkëkohor, por i frymëzuar nga tradita, mblodhi në Muzeun Historik Kombëtar të ftuar nga fusha të ndryshme për të celebruar modën në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulurore.

“Mother”, në kinema  “Mother”, në kinema 
Nominuar në kategorinë e filmit më të mirë për “Luanin e Artë” në Festivalin e Filmit në Venecia, ku dhe u shfaq premierë botërore, “Mother” rrëfen historinë e një çifti që vihet në provë kur miq të paftuar mbërrijnë në shtëpinë e tyre dhe u prishin qetësinë.

“Portokalli” ndez dritat, Altin Basha zbulon detaje... “Portokalli” ndez dritat, Altin Basha zbulon detaje...
Spektakli më i dashur i humorit për shqiptarët, “Portokalli”, rikthehet këtë të diel në ekranin e Top Channel me energji të reja, aktorë të rinj.

Librat e Kristoforidhit ekspozohen për herë të parë Librat e Kristoforidhit ekspozohen për herë të parë
Një ekspozitë me libra të vjetër të paktën 130-vjeçarë është hapur në ambientet e Muzeut Kombëtar të Arsimit në Korçë.

Dita e Trashëgimisë Kulturore, Kumbaro: Trashëgimia, motor zhvillimi Dita e Trashëgimisë Kulturore, Kumbaro: Trashëgimia, motor zhvillimi
Në Ditën Kombëtare të Kulturës, ministrja Mirela Kumbaro vizitoi Muzeun Onufri në qytetin e Beratit.

Zbulohet skica e Mona Lisës Zbulohet skica e Mona Lisës
Një vizatim me karbon, i ruajtur në një koleksion të veçantë prej më shumë se 150 vitesh, mund të jetë skicë e Mona Lisës.

“8 femrat” franceze, pas Korçës shfaqet në Tiranë “8 femrat” franceze, pas Korçës shfaqet në Tiranë
Ato janë 8 femra të gjendura brenda një shtëpie, pas vrasjes së burrit të vetëm të ndodhur në të. Dyshimi ngrihet mbi të gjitha dhe secila reagon nëpërmjet karakterit të saj, duke përzierë humorin me misterin.

“Moonlight”, ekspozita me imagjinatën e Joni Krajës “Moonlight”, ekspozita me imagjinatën e Joni Krajës
Ana e errët e hënës, pjesa kryesore e ajsbergut e zhytur nën sipërfaqe, janë metafora të njohura të nënvetëdijës. Në vijën ndarëse midis së dukshmes e të padukshmes ekziston imagjinata, ajo imagjinatë që artistin Joni Kraja e çon larg në hapësirë për të sjellë një cikël të ri punësh, me titull “Moonlight”.

Lucia Nadin nderohet nga UT me “Honoris Causa” Lucia Nadin nderohet nga UT me “Honoris Causa”
Studiuesja e njohur veneciane Lucia Nadin është nderuar këtë të enjte nga Universiteti i Tiranës me titullin “Honoris Causa”.

Premiera e Preljocajt Premiera e Preljocajt
Një javë para premierës botërore të krijimit më të ri të Angjelin Preljocaj, Ambasada e Francës ka zbuluar vetëm se kjo shfaqje e koreografit francez me origjinë shqiptare do të interpretohet nga 6 artistë, duke mbajtur ende të fshehtë titullin e pjesës.

Shqiptarja “idol” e Suedisë Shqiptarja “idol” e Suedisë
Erika Bitanji, vajza nga Shkodra ka kohë që ka rënë në sy për talentin e saj në muzikë e kërcim në “Swedish Idol” dhe kjo e ka çuar në netët “live” të “talent show”-t.

Ekspozitë me koleksionin e vulave shtetërore të Arkivës së Shtetit Ekspozitë me koleksionin e vulave shtetërore të Arkivës së Shtetit
Përveç koleksionistëve, që ruajnë me fanatizëm vulat institucionale të hershme të shtetit shqiptar, sot është e pamundur t’i gjesh ato në qarkullim.

10 vjet pa At’ Zef Pllumin, ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare 10 vjet pa At’ Zef Pllumin, ekspozitë në Bibliotekën Kombëtare
10-vjetori i ndarjes nga jeta të At’ Zef Pllumit është kutjuar këtë të hënë në Bibliotekën Kombëtare përmes një ekspozite me foto e vepra “In memoriam At’ Zef Pllumi”.

“Albanian Soul” “Albanian Soul”
“Shkëlzen Doli, Albanian Soul” i dhuroi kryeqytetit një natë të mrekullueshme, me pjesëmarrjen e një publiku të gjerë me mijëra vetë nga e gjithë shqiptaria.


TEMAT E DITËSMË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
NASDAQ 6624.22
+0.56
+0.01%
N/A 2561.26
+1.90
+0.07%
FTSE 100 7542.87
+26.70
+0.36%
FTSE MIB Index 22354.69
+16.91
+0.08%
CAC 40 5383.81
+22.44
+0.42%
DAX 13043.03
+47.97
+0.37%
HANG SENG 28668.61
-43.15
-0.15%
Nikkei 225 21476.76
+113.71
+0.53%
S&P/ASX 100 4865.00
+2.90
+0.06%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.