Krahas kalimit të pushtetit Barack Obama i dorëzoi dhe llogarinë e presidentit në Twitter pasardhësit të tij, Donald Trump.
5 truke për jetgjatësinë e baterisë 5 truke për jetgjatësinë e baterisë
Smartphone vijnë gjithnjë e me më shumë karakteristika, aplikacione pa fund por që përdorimi i tyre të shkarkon shpejt baterinë. The Verge na tregon disa truke si të zgjatim jetën e tyre.

Google Plus nuk ka vdekur Google Plus nuk ka vdekur
Google Plus nuk ka vdekur, por vjen me një stil të ri. Rrjeti social i krijuar nga kolosi i Mountain Vievv në 2011 në sfidë me Facebook pothuajse ‘u zhduk’ por rikthehet në skenë dhe do të jetë online që nga 24 janari.

iPhone 8 do të njohë fytyrën e përdoruesit iPhone 8 do të njohë fytyrën e përdoruesit
Duhen dhe disa muaj deri në publikimin e iPhone 8 po zërat për risitë e saj janë të pafundme. Më e fundit, sipas Cowen and Company thotë se smartphone i Apple për këtë 10-vjetor mund të njohë fytyrën e përdoruesit.

Facebook bllokon “Russia Today” Facebook bllokon “Russia Today”
Russia Today, agjencia e ruse e lajmeve në gjuhën angleze dhe e mbështetur nga Kremlini, është bllokuar nga Facebook deri pas ceremonisë së inaugurimit të Donald Trump si President.

Facebook akuzohet për diskriminim Facebook akuzohet për diskriminim
Një koalicion prej më shumë se 70 grupimesh dhe shoqatash për të drejtat e njeriut i kanë kërkuar Facebook që të qartësojë më shumë rregullat mbi bazën e të cilave fshin një postim në rrjetin social.

Çfarë mendoni për logon e re të Mozilla? Çfarë mendoni për logon e re të Mozilla?
Disa muaj pas publicitetit për procesin e dizenjimit, Mozilla ka vendosur për logon e re mes 7 finalisteve. Opsionet ishin nga më të çuditshmet por në fund, kompania vendosi për zgjedhjen më të thjeshtë: Protokolli.

Japoni, tualetet hi-tech me simbole të njëjta Japoni, tualetet hi-tech me simbole të njëjta
Tualetet japoneze do të bëhen më të lehta në përdorim, pasi prodhuesit kanë rënë dakord të standardizojnë simbolet në panelet e kontrollit.

Viti i makinave fluturuese Viti i makinave fluturuese
Sot makina nuk është më një mjet luksi dhe numri i tyre në mbarë botën vazhdon të rritet me shpejtësi të llahtashme, aq sa në shumë qendra urbane, problemi më i madh, veç ndotjes që shkaktojnë është edhe trafiku.

Ky aplikacion ju tregon më të dobët Ky aplikacion ju tregon më të dobët
Një programues kinez, aplikacioni i të cilit i bën përdoruesit të duken më të dobët në selfie që bëjnë është vlerësuar me një pasuri prej 4.6 miliardë dollarë.

Aplikacione për ata që jetojnë larg shtëpisë Aplikacione për ata që jetojnë larg shtëpisë
Jeta larg shtëpisë nuk është gjithmonë e lehtë: që nga spostimi i kontakteve të nevojshme që kemi në shtëpi por jo në qytetin ku shkojmë për të studiuar apo punuar.

Canary Speech, aplikacioni që lindi nga një histori e dhimbshme Canary Speech, aplikacioni që lindi nga një histori e dhimbshme
Më zërin mund të bëjmë gjëra të mrekullueshme. Të këndojmë, të bërtasim, të pëshpërisim fjalë të ëmbla. Gjithashtu e përdorim për të aktivizuar pajisje apo të tregojmë se kush jemi në banka.

Zuckerberg paditet për VR Zuckerberg paditet për VR
Mark Zuckerberg do të dalë para një gjykate në Dallas për të mbrojtur perandorinë e tij nga akuzat se ka vjedhur teknologjinë për ndërtimin e realtitetit virtual me pajisjen Oculus.

Shefi i Samsung rrezikon arrestimin Shefi i Samsung rrezikon arrestimin
Prokurori special i Koresë së Jugut ka kërkuar arrestimin e shefit të Samsung-ut, Lee Jae-yong, nën akuzat për ryshfet, përvetësim dhe dëshmi të rreme.

Messenger nuk do ju shkarkojë më baterinë Messenger nuk do ju shkarkojë më baterinë
Facebook bën të ditur se ka rregulluar një anomali në aplikacionin e Messenger për Android, i cili shkaktonte dhe shkarkim të baterisë.

A është shpërdorim parash Fitness Tracker? A është shpërdorim parash Fitness Tracker?
Çiklisti Peter Dumbreck ka shënuar rekord të ri personal në tre ditë çiklizëm. Ai përdor një kompjuter Garmin 810 Edge, një monitorues zemre dhe një matës fuqie.

SpaceX u rikthehet fluturimeve SpaceX u rikthehet fluturimeve
Kompania amerikane e fluturimeve hapësinore, SpaceX iu rikthye misioneve për në orbitë duke hedhur me sukses nga brigjet e Kalifornisë raketën e saj Falcon 9.

Pogba, futbollisti i parë me emoji Pogba, futbollisti i parë me emoji
Paul Pogba është futbollisti i parë që ka emoji e tij, simbolin grafik të përdorura në mesazhe, email apo rrjete sociale.

Del në treg motori elektrik që arrin 200 km/orë Del në treg motori elektrik që arrin 200 km/orë
E ka parë dritën e prodhimit në vitin 2014 dhe tani pas më shumë se dy vjetësh del në shitje për tregun Europian. Flasim për motorin elektrik “Johammer J1”, i prodhuar nga një kompani austriake, me të njëjtin emër.

“Whatsapp”-i mund të përgjohet “Whatsapp”-i mund të përgjohet
Muaj më parë, “Facebook” reklamoi me të madhe se aplikacioni “whatsapp”, i blerë më herët nga kompania e Mark Zukerberg, ishte më i sigurti në botë dhe nuk mund të përgjohej apo spiunohej në asnjë mënyrë.

Nintendo prezanton Switch Nintendo prezanton Switch
Nintendo do të prezantojë tastjerën e re, të shumëpritur, Nintendo Switch, më 3 mars. Ajo do të kushtojë 299.99 dollarë në Shtetet e Bashkuara, 279.99 paund në Britani dhe 29.980 jen në Japoni, më tepër nga sa publiku e ka pritur.

eBay, një program verifikimi për markën eBay, një program verifikimi për markën
eBay, tregu online prej 20 vjetësh synon edhe më shumë mbi shitjen e produkteve të vërteta dhe për këtë ka sjëllë një program verifikimi që quhet eBay Authenticate.

Google Maps nuk është vetëm një navigator Google Maps nuk është vetëm një navigator
Google Maps është navigatori më i përdorur në të gjithë botën dhe është aplikacioni dixhital më i shkarkuar.

Volkswagen gjobitet me 4.3 miliardë dollarë Volkswagen gjobitet me 4.3 miliardë dollarë
Departamenti amerikan i Drejtësisë ka arritur një marrëveshje me prodhuesin gjerman të makinave, Volkswagen, lidhur me akuzat për anashkalim të standarteve amerikane të ndotjes që shkaktojnë makinat me naftë. Komentet i bëri Prokurorja e Përgjithëshme e Shteteve të Bashkuara, Loretta Lynch.

Ish-punonjësit padisin Microsoft Ish-punonjësit padisin Microsoft
Dy ish-punonjës të Microsoft kanë paditur kompaninë me akuzën se nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur shëndetin e tyre mendor.

Telefonët e HTC të tregojnë çfarë të veshësh Telefonët e HTC të tregojnë çfarë të veshësh
Smartphone-i i fundit i HTC ka një program që studion sjelljet dhe planifikimet e pronarit të tij dhe më pas bënë rekomandime në bazë të asaj që ka përpunuar.

Facebook nxjerr Projektin Gazetaresk Facebook nxjerr Projektin Gazetaresk
Facebook intensifikon luftën ndaj lajmeve false dhe forcon lidhjet me mediat për të ndihmuar në rritjen e audiencës së tyre dhe për të promovuar përmbajtje me cilësi në rrjet.

Spotify i ofron punë Barack Obamës Spotify i ofron punë Barack Obamës
Presidenti Barack Obama ka bërë shaka më herët kur është shprehur se shpreson për një punë në Spotify pasi të largohet nga Shtëpia e Bardhë.

Norvegjia mbyll sinjalin “FM” Norvegjia mbyll sinjalin “FM”
Norvegjia është i pari vend në botë që fillon mbylljen e sinjaleve analoge të radios. Vendi nordik nis kështu ndërprerjen e sinjalit “FM” në orën 11:11, sipas orës lokale, të mërkurën, për t’ia lënë vendin transmetimeve audiodixhitale.

Dhe në videot e Facebook do të ketë reklama Dhe në videot e Facebook do të ketë reklama
Facebook kërkon të bëjë para edhe me videot. Sipas ReCode rrjeti social po punon mbi futjen e reklamave në mes të videove që shihen në platformë, që do të shpërnndahen nga editorët.

KE forcon sigurinë online KE forcon sigurinë online
Komisioni Europian ka propozuar rregulla të reja për të përforcuar sigurinë në komunikimet elektronike, rregulla që thotë gjithashtu se hapin mundësi të reja për bizneset.

“Pasqyra e Borëbardhës” “Pasqyra e Borëbardhës”
Pasqyra tashmë nuk thotë vetëm kush është më e bukur, por të mëson dhe si të bëhesh e tillë. Pajisja që e bëri ziliqare shtrigën e Borëbardhës u publikua në Ces 2017, eventi më i rëndësishëm i elektronikës në botë.

Yahoo! ndërron emër Yahoo! ndërron emër
Yahoo! ndryshon emër, dhe revolucionarizohet me daljen nga skena të administratores së deleguar Marissa Mayer dhe bashkëthemeluesit David Filo, teksa pritet finalizimi i tratativave me Verizon Communications.

Si sot, 10 vjet më parë Si sot, 10 vjet më parë
Një telefon, një lexues muzike, një pajisje për të bërë kërkime në internet dhe për të kontrolluar emailin.

Martin Shkrelit i pezullohet llogaria në Twitter Martin Shkrelit i pezullohet llogaria në Twitter
Shqiptaro-amerikanit Martin Shkreli i është pezulluar llogaria në Twitter pasi akuzohet për ngacimin e gazetares Lauren Duca.

Alisa, arma sekrete e Putin? Alisa, arma sekrete e Putin?
Gratë hakere janë të pakta, por që ekzistojnë, kjo është e sigurtë. Më e komplikuar është të kuptosh nëse dikush nga ato bën pjesë tek skuadra e piratëve informatikë të Vladimir Putin, të akuzuar si dora e gjatë e Kremlinit për të influencuar zgjedhjet amerikane dhe për të çorientuar opinionin publik.

Në pritje të Nokia E1, kompania publikon foto Në pritje të Nokia E1, kompania publikon foto
Viti 2017 është parashikuar të jetë mjaft i suksesshëm nga gjiganti i telefonëve, Nokia. Në fund të muajit shkurt pritet që të dal në treg modeli i ri nga kompani, Nokia E1.

Ligji i ri në Francë, e drejta për të qenë “offline” Ligji i ri në Francë, e drejta për të qenë “offline”
E drejta për të mos u shqetësuar nga punëdhënësi jashtë orarit të punës, tashmë mbrohet me ligj në Francë.

Rriten fitimet e Samsungut, pavarësisht flakëve Rriten fitimet e Samsungut, pavarësisht flakëve
Fitimet e Samsungut gjatë vitit të kaluar janë rritur me 50%, pavarësisht problemeve që kompania pati me flakët që pushtonin celularët “Galaxy Note 7”, tërheqja nga tregu e të cilëve i kushtoi 3 miliardë dollarë.

A është ky Samsung Galaxy S8? A është ky Samsung Galaxy S8?
Një foto po qarkullon orët e fundit “online” dhe thuhet se bëhet fjalë për foton e Samsungut të ri S8.

Makina e së ardhmes, sipas Toyota-s Makina e së ardhmes, sipas Toyota-s
Me zhvillimin e teknologjisë koncepti për makinën e së ardhmes vjen gjithnjë e më i ndryshëm.

Identifikohet burimi i sinjalit alien Identifikohet burimi i sinjalit alien
Një sinjal misterioz, i cili vinte nga thellësia e universit më në fund i është zbuluar edhe burimi prej nga vinte.

Britania investon te armët lazer Britania investon te armët lazer
Armë lazer si ato që shohim në filma janë ende larg, por janë qartësisht në objektivat e ardhshme të ushtrive në të gjithë botën. SHBA e vende të tjera kanë eksperiementuar me disa forma lazeri për përdorime ushtarake dhe garës i është bashkuar së fundmi edhe Britania e Madhe.

Dysheku që të ndalon të gërrhasësh Dysheku që të ndalon të gërrhasësh
Në momentin që sapo ju ka zënë gjumi, gjëja më e keqe është që të ndërpriteni nga gërrhitja e partnerit tuaj. Por, më në fund, duket se ka një zgjidhje.

Prezantohet rivali i Teslës Prezantohet rivali i Teslës
Faraday Future, kompania misterioze elektrike që do të sfidojë Teslën, më në fund ka zbuluar prodhimin e saj të parë.

Droni ambulancë Droni ambulancë
Në disa zona rurale, njerëzit nuk mund të presin për orë të tëra për mbërritjen e ndihmës mjekësore.

Apple synon Indinë Apple synon Indinë
Ndoshta nga prilli 2017, Apple do të nisë prodhimin e iPhone në Indi. Sipas Times of India, një furnizues tajvanez i Apple, Vvistron, po ndërton një impiant në Peenya për të prodhuar telefonin e Apple të destinuar për tregun indian. Një nga premtuesit për smartphone, bashkë me atë kinez.

Twitter, postimet mund të redaktohen Twitter, postimet mund të redaktohen
Twitter mund të vendosë edhe mundësinë e redaktimit të postimeve që kemi publikuar. Në një sesion publik “pyetje dhe përgjigje”, në mikroblog, numri një i komapnisë, Jack Dorsey është pro kërkesave të përdoruesve.

Teknologjitë që i dhamë lamtumirën në 2016 Teknologjitë që i dhamë lamtumirën në 2016
Nga Vine tek kufjet me portë, në 2016 u dekretua ‘vdekja’ për të paktën pesë teknologji që kishin nisur të perëndonin. Revista Mit Technology Review ka renditur pesë kryesoret, mes të cilave dhe Pebble, Project Ara.

Androidi luksoz me baterinë 7000 mAh Androidi luksoz me baterinë 7000 mAh
Smartphone luksoz nuk kanë lidhje me prakticitetin, efiçencën apo gjëra të tjera që mund ti lidhim me botën utilitare të elekotronikës moderne të konsumit.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2271.31
+7.62
+0.34%
FTSE 100 7198.44
-10.00
-0.14%
NASDAQ 5555.33
+15.25
+0.28%
FTSE MIB Index 19479.46
-11.50
-0.06%
CAC 40 4850.67
+9.53
+0.20%
DAX 11630.13
+33.24
+0.29%
HANG SENG 22885.91
-164.05
-0.71%
Nikkei 225 19137.91
+65.66
+0.34%
S&P/ASX 100 4692.10
-31.30
-0.66%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.