Për ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj, largimi i mjekëve nga Shqipëria është shqetësim real, ashtu sikurse ndodh me ikjen e “trurit” nga vendi edhe në fusha të tjera.
“Kafe me gjyshin”, nismës i bashkohen 100 lokale në Tiranë “Kafe me gjyshin”, nismës i bashkohen 100 lokale në Tiranë
“Kafe me gjyshin” është nisma e re e bashkisë së Tiranës, të cilës i janë bashkuar 100 lokale në kryeqytet. Të moshuarit mund ta pijnë kafen në disa lokale me vetëm 20 lekë.

Musine Kokalari, gruaja që trembi komunistët Musine Kokalari, gruaja që trembi komunistët
Musine Kokalari u përndoq për gati 4 dekada. Por nga 10 shkurti, dosja e saj u hap me kërkesë të vetë familjes, për të hedhur dritë mbi ata që e survejuan dhe ata që e dënuan gjatë regjimit komunist. Top Channel hap për herë të parë dosjen dhjetëra vjeçare të disidentes së burgosur dhe internuar nga diktatura.

Mësim mes shiut; Shkolla e rrënuar në Spolat të Lushnjës Mësim mes shiut; Shkolla e rrënuar në Spolat të Lushnjës
Baltë, lagështi dhe  xhama të thyer e dyer të shkatërruara. Ky është mjedisi ku mësojnë 120 nxënës të shkollës 9-vjeçare në fshatin Spolat të Lushnjës.

Zharrëza, Rama: Zgjidhim problemin njëherë e mirë Zharrëza, Rama: Zgjidhim problemin njëherë e mirë
Kryeministri Edi Rama në komunikimin e tij javor ka folur për protestën e banorëve të Zharrëzës, duke garantuar se qeveria do të jetë në krahë të tyre.

Banorët e Zharrëzës: Garanci për t’u dëmshpërblyer Banorët e Zharrëzës: Garanci për t’u dëmshpërblyer
Në takimin 3 orësh që patën me zv.Kryeministrin Niko Peleshi dhe zv.ministrin e Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë Ilir Bejta, banorët e Zharrëzës thonë se morën garanci se do të dëmshpërblehen në masën 100 përqind.

Takimi me banorët, MEI: Rivlerësim të dëmeve Takimi me banorët, MEI: Rivlerësim të dëmeve
Ministria e Energjitikës ka dalë me një deklaratë pas takimit të zhvilluar më përfaqësuesit e banorëve të Zharrëzës, ku thotë se u dakordësua mes palëve për vazhdimin e procesit të verifikimit dhe dëmshpërblimit të dëmeve.

Zharrëza, Peleshi: Javën e ardhshme nis dëmshpërblimi Zharrëza, Peleshi: Javën e ardhshme nis dëmshpërblimi
Zv.Kryeministri Niko Peleshi tha se nuk ka më arsye pse të protestohet në lidhje me lëkundjet e tokës në Zharrëz. Ai thotë se protesta e banorëve përshpejtoi procesin e nisur prej kohësh nga Qeveria për dëmshpërblimin e tyre, ndërsa shtoi se vijimi i protestave nuk ka më arsye.

Vazhdon protesta kundër “Velierës”: Dako, si terrroristët në Palmira Vazhdon protesta kundër “Velierës”: Dako, si terrroristët në Palmira
Ka vijuar edhe të shtunën protesta kundër betonizimit të sheshit para Torrës Veneciane, ku Bashkia e Durrësit po investon për ndërtimin e “Velierës”, një objekt që synon të kthehet në simbolin modern të qytetit bregdetar.

Mollët bëhen uthull, zgjidhja e fermerëve të Korçës Mollët bëhen uthull, zgjidhja e fermerëve të Korçës
Llazo Dudo është një 70 vjeçar nga Polena, i cili prej disa vitesh prodhon uthullën e mollës. Ai tregon se fillimisht kjo ide i erdhi nga nevoja për të gjetur një zgjidhje, pasi mollët e kultivuara i mbeteshin stok.

Markatat ushqimore, Peleshi: Partneritet urban-rural Markatat ushqimore, Peleshi: Partneritet urban-rural
Zv.kryeministri Niko Peleshi u ka kërkuar bashkive të nxitojnë me projektin e Markatave Ushqimore, të lançuar nga qeveria shqiptare.

Veliaj: Mbështesni vettingun. Korrupsioni në gjykata ka bllokuar projektet Veliaj: Mbështesni vettingun. Korrupsioni në gjykata ka bllokuar projektet
Korrupsioni në gjykata ka bllokuar 40 projekte të bashkisë së Tiranës, prandaj vettingu është i domosdoshëm. Ka qënë kjo deklarata e kryebashkiakut Erion Veliaj. Ai ka inspektuar përfundimin e punimeve në një zonë periferike të Tiranës, e cila ishte kthyer në shqetësim për banorët e zonës.

Moratoriumi i pyjeve, Agasi: Rritet importi i lëndës drusore Moratoriumi i pyjeve, Agasi: Rritet importi i lëndës drusore
Afërsisht një vit nga hyrja në fuqi e moratorimit të pyjeve, kreu i Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit, Ergys Agasi thotë se është rritur me 30 % importi i lëndës drusore.

“Fiks Fare”, të rrezikuar nga shtëpia e të dhunuar nga babai “Fiks Fare”, të rrezikuar nga shtëpia e të dhunuar nga babai
Një nënë me probleme shëndetësore dhe dy fëmijët nga fshati Vlashuk i Kuçovës rrezikojnë jetën nga amortizimi i banesës dhe skamja e madhe. Që prej vitit 2013, familja nuk merr ndihmë ekonomike. Bashkia e Kuçovës premton zgjidhje.

Vlorë, toka poshtë landfillit fsheh antikitete Vlorë, toka poshtë landfillit fsheh antikitete
Pas shumë diskutimesh, landfilli i Vlorës u vendos të ndërtohet në fshatin Sherisht, që ndodhet 15 km larg qytetit. Por arkeologët ngrenë alarmin pasi në atë vend gjenden mbetje arkeologjike mijëravjeçare.

Kryqi i Kuq, ndihma për familjet e dëmtuara në Elbasan Kryqi i Kuq, ndihma për familjet e dëmtuara në Elbasan
Kryqi i Kuq shqiptar, në bashkëpunim me autoritetet vendore të Elbasanit ka shpërndarë ndihma për familjet e prekura nga zjarri dy ditë më parë.

Marshimi për Zharrzën mbërrin në Durrës Marshimi për Zharrzën mbërrin në Durrës
Protestuesit e Zharrzës, të cilët mbërritën në Durres ndalesën e fundit e kanë tek Ministria e Energjitikës në Tiranë. Kryetari i grevës shprehet se ndjehen të mashtruar, të injoruar nga qeveria dhe presin zgjidhje përfundimtare për problemin e tyre, që nuk ka asnjë lidhje me protestën politike të opozitës në kryeqytet.

Transporti urban, Veliaj: Qytetarët udhëtojnë më lirë për distanca të largëta Transporti urban, Veliaj: Qytetarët udhëtojnë më lirë për distanca të largëta
Një tjetër linjë e re i është shtuar Tiranës, ajo e ish Stacionit të Trenit- Farkë, të cilit i shtohen edhe 5 autobusë. Kreu i bashkisë Erion Veliaj ka inspektuar këtë linjë ku u shpreh se qytetarët mund të udhëtojnë më lirë për distanca më të largëta, duke riorganizuar linjat në periferi.

“Fiks Fare”, protestuesit e Zharrëzës: PD na ka zënë vendin, duam të drejtat tona “Fiks Fare”, protestuesit e Zharrëzës: PD na ka zënë vendin, duam të drejtat tona
Pas 3 javësh greve urie, banorët e Zharrëzës kanë nisur në këmbë marshimin e tyre drejt kryeqytetit, për të protestuar mbi ndërprerjen e kërkimeve të naftës, që po u shemb shtëpitë.

“Fiks Fare”, mësuesja mallkon dhe kërcënon nxënësit në shkollën e Surrelit “Fiks Fare”, mësuesja mallkon dhe kërcënon nxënësit në shkollën e Surrelit
“Fiks Fare” denoncoi këtë të enjte një skandal të ndodhur në një shkollë 9-vjeçare të Tiranës. Kamerat e “Fiksit” kanë filmuar një mësuese të ciklit të ulët, e cila me një fjalor fyes dhe kërcënues tremb nxënësit e klasës së dytë. Skandali ka ndodhur pikërisht në shkollën 9-vjeçare “Ymer Lala” në Surrel të Tiranës, nga ku prindërit kanë denoncuar rastin e rëndë të mësueses kujdestare të klasës së dytë.

Uji i ndotur në Durrës, shqetësimi nga amortizimi i ujësjellësit Uji i ndotur në Durrës, shqetësimi nga amortizimi i ujësjellësit
Shumë banorë në qytetin bregdetar të Durrësit ankohen për ndotje të ujit të pijshëm, që po vë në rrezik shëndetin e tyre dhe po rrit ndjeshëm kostot mujore të familjeve durrsake. Shkak i ndotjes është amortizimi i rrjetit të ujësjellësit, në të cilin nuk investohet prej disa dekadash.

E sëmurë dhe e pastrehë; Familjes së 10-vjeçares iu dogj dhe shtëpia E sëmurë dhe e pastrehë; Familjes së 10-vjeçares iu dogj dhe shtëpia
Përveç shtëpisë së djegur të mërkurën në Elbasan, edhe vajza 10 vjeçare e familjes e ka përjetuar rëndë ngjarjen dhe shëndeti i saj është rënduar.

Shkodër, invalidët paguajnë biletë në autobus Shkodër, invalidët paguajnë biletë në autobus
Prej vitesh, invalidëve në Shkodër u mohohet e drejta për transport falas në linjat urbane të qytetit. Gjina Ndou udhëton çdo ditë me autobus dhe paguan biletën, pavarësisht se ka statusin e invalidit.

Këndi i forcës tek Liqeni, Veliaj: Mbarojmë investimet në kohë rekord Këndi i forcës tek Liqeni, Veliaj: Mbarojmë investimet në kohë rekord
Këndi i forcës tek liqeni Artificial ka përfunduar në kohë rekord për bashkinë e Tiranës, dhe kreu i saj, Erion Veliaj tha se kur institucioni lejohet të punojë, investimet mbarojnë shumë shpejt.

BBC: Shqiptaret, më të trafikuarat në Britani BBC: Shqiptaret, më të trafikuarat në Britani
Gratë dhe vajzat e varfëra shqiptare përbëjnë numrin më të madh të viktimave të trafikut njerëzor në Britaninë e Madhe. Sipas një reportazhi të britanikes BBC, mes 3266 viktimave të trafikimit në vitin 2015, 600 prej tyre vinin nga Shqipëria.

Rritet punësimi në Lezhë, 1.000 të larguar nga ndihma ekonomike Rritet punësimi në Lezhë, 1.000 të larguar nga ndihma ekonomike
Autoritetet në Lezhë thonë se shifrat e punësimit janë rritur vitin e kaluar. Mbi 1.000 persona të regjistruar si punëkërkues pranë zyrës së punës janë larguar nga skema, duke u punësuar në biznese të ndryshme, kryesisht fasoneri.

Rritet besimi te Shëndetësia, Beqaj: Një në dy shqiptarë mendojnë pozitivisht Rritet besimi te Shëndetësia, Beqaj: Një në dy shqiptarë mendojnë pozitivisht
Një në dy shqiptarë besojnë në Shërbimin Shëndetësor Publik. Këto janë të dhënat e një sondazhi bazuar në opinionin publik për vitin 2015, i cili për ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj është viti i parë kur shpenzimet publike kanë kaluar më shumë se gjysmën e shpenzimeve të bëra nga familjet shqiptare.

Linjë e re urbanësh në Tiranë, Materniteti i ri- Ish fusha e Aviacionit Linjë e re urbanësh në Tiranë, Materniteti i ri- Ish fusha e Aviacionit
Tiranës i shtohet një linjë e re autobusësh, nga materniteti i ri tek ish fusha e Aviacionit, duke u shtuar edhe 17 mjete transporti urban.

Denoncimi i Fiksit: Rrezikon jetën se nuk ka kartën e shëndetit Denoncimi i Fiksit: Rrezikon jetën se nuk ka kartën e shëndetit
Në fund të vitit të kaluar, qeveria miratoi një ligj për personat e pasiguruar, të cilët përfitonin shërbime spitalore dhe barna falas.

Pakt social me katër bashki veri-lindore Pakt social me katër bashki veri-lindore
Pas përurimit të zyrave të reja të punës, ministri Klosi dhe ministrja Kodheli vizituan qendrën e formimit profesional dhe shkollën e formimit profesional të Bulqizës, ku për herë të parë janë hapur disa kurse të reja kualifikimi si rrobaqepësi, parukeri kozmetike, punëtorë për pasurim minerali, elektromekanikë dhe zjarmëtarë për minierë.

Implante falas për fëmijët që nuk dëgjojnë Implante falas për fëmijët që nuk dëgjojnë
Fëmijët që kanë probleme të theksuara me dëgjimin, tanimë mund të kryejnë implantin koklear falas në shërbimin e ORL-së në QSUT.

Strehimi i romëve, Veliaj inspekton ndërtimin e banesave sociale Strehimi i romëve, Veliaj inspekton ndërtimin e banesave sociale
Për 6 muaj, 60 familje të komunitetit rom që preken nga projekti i rehabilitimit të lumit të Tiranës në zonën e Bregut të Lumit, do të sistemohen në 60 banesa të reja sociale, të cilat kanë nisur të ndërtohen nga Bashkia e Tiranës pranë ish-repartit ushatark në Shkozë.

Rikonstruktohet rruga në Vlorë, gati për sezonin turistik Rikonstruktohet rruga në Vlorë, gati për sezonin turistik
Rikonstruksioni i rrugës “Veledin Kollozi” është një nga projektet e rëndësishme të parashikuara në programin e investimeve të bashkisë së Vlorës, për përmirësimin dhe modernizimin e infrastrukturës rrugore në qytet.

Korça me bashki të re, projekti inovativ Korça me bashki të re, projekti inovativ
Në Korçë prej pak ditësh ka nisur një projekt i ri urban që ka të bëjë me rikonceptimin e disa prej institucioneve me kryesore që lidhen me shërbimin e qytetarëve të saj.

LRI, paketë propozimesh për Maturën Shtetërore LRI, paketë propozimesh për Maturën Shtetërore
Forumi rinor i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka depozituar në minsitrinë e Arsimit një paketë propozimesh për përmirësimin e Maturës Shtetërore.

Miratohen kriteret për kredi të butë, Veliaj: Përfitojnë 1 mijë familje Miratohen kriteret për kredi të butë, Veliaj: Përfitojnë 1 mijë familje
Mbështetja për shtresat në nevojë ishte fokusi i mbledhjes së sotme të Këshillit Bashkiak të Tiranës. Për vitin 2017, Bashkia e Tiranës do të japë 1.000 kredi të buta për familjet e reja apo në vështirësi ekonomike, për të mundësuar lehtësimin e strehimit të tyre.

Pakti i mirëqënies sociale Pakti i mirëqënies sociale
Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë nënshkroi paktin social me Bashkitë Kukës, Has dhe Tropojë. Pakti i mirëqenies sociale, që u firmos në Kukës ka në thelb kalimin e kompetencave nga pushteti qëndror tek ai vendor për shërbimet sociale.

PD bojkoton Këshillin Bashkiak, Veliaj: Interesi i tyre, pushteti PD bojkoton Këshillin Bashkiak, Veliaj: Interesi i tyre, pushteti
Këshilltarët e djathtë në Këshillin Bashkiak të Tiranës e kanë transferuar protestën nga para Kuvendit në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, duke refuzuar edhe votimin e disa vendime tepër të rëndësishme, siç janë miratimi i kritereve për dhënien e kredive të buta për shtresat në nevojë si dhe për shpërndarjen e bursave për nxënësit dhe studentët.

Fiks Fare: Nëna me 2 fëmijë, në mes të rrugëve nga frika e ish-burrit Fiks Fare: Nëna me 2 fëmijë, në mes të rrugëve nga frika e ish-burrit
Frika nga ish-bashkëshorti, i cili vuan nga skizofrenia, por edhe mungesa e një banese ka detyruar një nënë bashkë me dy fëmijët e saj që të jetojë në një çadër të improvizuar prej plasmasi, në mes të fshatit Bërxullë.

“Down” dhe normal, Emiliano histori suksesi, por shumica nuk shkon në shkollë “Down” dhe normal, Emiliano histori suksesi, por shumica nuk shkon në shkollë
Ai vuan nga sindroma “down”, por kjo nuk e pengon të bëjë një jetë normale. Pas kopshtit Emiliano tani është në klasën e katërt në shkollën “100 Vjetori” në Kamëz.

Rafineria e naftës, marrëveshje për kontratat e punëtorëve Rafineria e naftës, marrëveshje për kontratat e punëtorëve
Pas protestave disamujore në kërkim të pagave, duket se ka marrë zgjidhje edhe problemi i punëtorëve të rafinerisë së naftës në Fier.

Gjelbërimi i Tiranës, Veliaj: 8 mijë pemë dhe 32 mijë bimësi Gjelbërimi i Tiranës, Veliaj: 8 mijë pemë dhe 32 mijë bimësi
Në më pak se një vit në Tiranë janë mbjellë 8 mijë pemë dhe 32 mijë bimësi në të gjitha parqet dhe rrugët ndërsa Plani i Përgjithshëm Vendor parashikon mbjelljen e 2 milionë pemëve deri në vitin 2030.

Hashash në klasë, policia me prindërit “arrestojnë” dy adoleshentët Hashash në klasë, policia me prindërit “arrestojnë” dy adoleshentët
Gati gjysmë kilogrami kanabis u gjet nga policia në një klasë të shkollës 9-vjeçare “Avni Rustemi” në kryeqytet.

Veliaj inspekton linjën e Porcelanit, zgjatet deri në Linzë Veliaj inspekton linjën e Porcelanit, zgjatet deri në Linzë
Linja e transportit urban të Porcelanit ka qënë linja e radhës e inspektuar nga kryetari i bashkisë Erion Veliaj. Tashmë kjo linjë është zgjatur deri në Linzë, duke ofruar një shërbim dinjitoz për qytetarët, por ndërkohë njihet edhe aboneja.

Veliaj vlerëson ndërhyrjet në infrastrukturë Veliaj vlerëson ndërhyrjet në infrastrukturë
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj është shprehur entuziast lidhur me punët e bëra në infrastrukturë, ato që sipas tij nuk kanë shumë të dukur, por nëse nuk do të ishin bërë do të kishte pasoja.

Skandali i IKMT-së dhe Gjykatës, Fiksi gjen pronarin e ndërtimit në Velipojë Skandali i IKMT-së dhe Gjykatës, "Fiksi" gjen pronarin e ndërtimit në Velipojë
Një qytetar u gjobit gabimisht nga disa institucione për ndërtim pa leje në Velipojë. Ai quhej Eduart Franja nga fshati Pistull i Bashkisë Vau i Dejës. Babai i dy fëmijëve të mitur i ishte lënë kohë deri më 15 shkurt për të paguar 5 milionë lekë të vjetra, ndryshe do t’i sekuestrohej shtëpia dhe toka bujqësore.

Pranimi në universitete, orientimet për përgatitjen e maturantëve Pranimi në universitete, orientimet për përgatitjen e maturantëve
Maturantët duhet të nisin të orientohen që tani për mënyrën se si do të aplikojnë për të ndjekur studimet e larta, pikët lëndëve me zgjedhje që u rrisin ose jo shanset për t’u renditur fitues.

Fasadat e “gjalla”, Veliaj: Do t’i kthejmë në piktura për fëmijë Fasadat e “gjalla”, Veliaj: Do t’i kthejmë në piktura për fëmijë
Ndërtimi i këndeve të lojërave për fëmijët e kryeqytetit, në qendër dhe në periferi, po shoqërohet edhe me përmirësimin e fasadave të pallateve.

“Fiks Fare”, laboratorët analizojnë ujin e gazuar si të ishte urinë “Fiks Fare”, laboratorët analizojnë ujin e gazuar si të ishte urinë
Eritrocite, leukocite në ujin e gazuar me duhan! Këto janë fletanalizat që firmosën 9 laboratorë privatë në Tiranë për mostrat e ujit të gazuar të përzier me duhan, që gazetarët e “Fiks Fare” dorëzuan për t’u analizuar.

Dashuria nuk burgoset! Historitë e dy çifteve që falin dhe shpresojnë Dashuria nuk burgoset! Historitë e dy çifteve që falin dhe shpresojnë
Të dashuruarit nuk i ndan as mohimi i lirisë. Ndërsa për shumë persona takimi ditën e sotme ishte diçka mëse e zakonshme, për ata që vuajnë dënimin në burg dita e sotme është e veçantë.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2368.40
+1.06
+0.04%
FTSE 100 7264.17
+20.47
+0.28%
NASDAQ 5846.09
+0.79
+0.01%
FTSE MIB Index 18908.96
+312.30
+1.68%
CAC 40 4850.80
+5.56
+0.11%
DAX 11832.80
+28.77
+0.24%
HANG SENG 23925.05
-40.65
-0.17%
Nikkei 225 19107.47
-176.07
-0.91%
S&P/ASX 100 4752.00
-15.40
-0.32%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.