Ngjarja e para pak ditëve e transmetuar në emisionin “Fiks Fare”, ku një person tentoi të vetëvritej “live” duket se është moda më e fundit e importuar nga Perëndimi. Në Tiranë ka çdo ditë persona që duan t’i japin fund jetës dhe tentativa u dështon.
Të lindurit në vitet ’80 të rrezikuar, vaksina e “Fruthit” duhet përsëritur Të lindurit në vitet ’80 të rrezikuar, vaksina e “Fruthit” duhet përsëritur
Personat e lindur në vitet ‘80-‘90 duhet  të ribëjnë vaksinën ndaj “Fruthit” për shkak se në atë kohë është bërë vetëm një dozë e vaksinës dhe nuk është përsëritur dhe se në atë kohë janë hasur probleme me zinxhirin ftohës të ruajtjes së vaksinave.

Pagat online, vihet në funksion sistemi i kontrollit Pagat online, vihet në funksion sistemi i kontrollit
Për 96 mijë punonjësit e administratës publike, kalkulimi i pagës do të bëhet përmes një formati të unifikuar që do të kontrollohet nga Departamenti i Administratës Publike dhe Ministria e Financave.

Konviktet e QS nr.2, rikonstruksion me efiçencë energjie Konviktet e QS nr.2, rikonstruksion me efiçencë energjie
Godinat e qytetit Studenti nr. 2 do të rikonstruktohen sipas parimit të efiçencës energjitike. Kryebashkiaku Erion Veliaj, ministri i Energjisë Damian Gjiknuri dhe ambasadorja gjermane në Tiranë përuruar sot nisjen e punimeve sipas projektit që do të mund të kursejë 20% energji.

Bllokimi i rrugëve, Rama viziton pacientin e ambulancës Bllokimi i rrugëve, Rama viziton pacientin e ambulancës
Kryeministri Edi Rama, i shoqëruara nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka vizituar mbrëmjen e së hënës familjen e pacientit, ambulanca me të cilën ai udhëtonte, u bllokua për rreth 40 minuta për shkak të protestës së opozitës.

Lungomare, shefi i operacioneve të BE inspekton punimet Lungomare, shefi i operacioneve të BE inspekton punimet
Projekti i shëtitores buzë deti në Vlorë pritet të perfundojë në maj. Ky është premtimi që ka marrë në Vlorë shefi i operacioneve pranë delegacionit të BE në Shqipëri.

Shkodër, nisin punimet për urën e vjetër të Bunës Shkodër, nisin punimet për urën e vjetër të Bunës
Ministrat Bushati dhe Kodheli moren pjesë këtë të hënë në ceremoninë e fillimit të punimeve për rikonstruksionin e Urës së Bunës.

Protestojnë fermerët, kërkojnë dëmshpërblim për dëmet nga ngrica Protestojnë fermerët, kërkojnë dëmshpërblim për dëmet nga ngrica
Fermerët dibranë kërkojnë dëmshpërblim për dëmet që shkaktoi moti i keq i javës së kaluar.

Pemët në Kashar dhe Farkë, Veliaj me biznesin e komunitetin mysliman Pemët në Kashar dhe Farkë, Veliaj me biznesin e komunitetin mysliman
Nismës së Bashkisë së Tiranës për të mbjellë sa më shumë pemë, i është bashkuar edhe Komuniteti Mysliman Shqiptar duke kontribuar me 100 pemë, si bli dhe gështenja, në parkun pranë liqenit të Farkës.

25 vite “Tirana International School” 25 vite “Tirana International School”
25-vjetori i “Tirana International School” është festuar në një mbrëmje gala me nxënës, prindër dhe përfaqësues të trupit diplomatik në Shqipëri.

Reforma në arsim, Nikolla: Me shumë punë arritëm ndryshimin Reforma në arsim, Nikolla: Me shumë punë arritëm ndryshimin
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbështetur edhe një herë reformën në sistemin arsimor dhe kësaj radhe me fakte konkrete që kanë dalë nga raporti kombëtar mbi perceptimin e prindërve dhe mësueve të reformës në arsim.

Monumenti i rrezikuar, kisha e Barmashit kërcënohet nga harresa Monumenti i rrezikuar, kisha e Barmashit kërcënohet nga harresa
Në kishën ortodokse të fshatit Barmash të Ersekës, koha është ndalur. E braktisur me ndalimin e besimit fetar në vitet e diktaturës, kisha post bizantine e Shën Mërisë, e ngritur në shekullin XVII nuk është restauruar kurrë.

Administratorët e pallateve, ligji detyron të jenë në çdo ndërtim Administratorët e pallateve, ligji detyron të jenë në çdo ndërtim
Banorët e pallateve të para viteve ‘90 kanë dyshime nëse u nevojitet ose jo një administrator si në pallatet e reja, pasi mendojnë se administratori duhet vetëm nëse ka ashensor, pa llogaritur detyrimet e tjera të përbashkëta.

Dita e Tokës, aksion pastrimi në Shkodër Dita e Tokës, aksion pastrimi në Shkodër
Në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, Korporata Elektroenergjitike Shqiptare në bashkëpunim me Drejtorinë Arsimore Rajonale të Shkodrës, kanë ndërmarrë një aksion masiv në pastrimin e disa zonave turistike si Ura e Mesit, Kalaja, Ura e Bunës dhe Velipojë.

Nikolla: Do të vijojmë me investimet në arsim Nikolla: Do të vijojmë me investimet në arsim
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, deklaroi se do të vijojnë investimet në arsim, që, sipas saj, do të mundësojnë “barazinë reale në procesin e edukimit”.

“Fiks Fare” zgjidh problemin e kanalit që përmbyste familjet në Fushë Kuqe “Fiks Fare” zgjidh problemin e kanalit që përmbyste familjet në Fushë Kuqe
“Fiks Fare” ka zgjidhur problemin e 100 familjeve në fshatin Fushë Kuqe të Kurbinit. Ata, prej 10 vitesh përmbyten nga kanali kullues. Ky i fundit është mbyllur në një pjesë të tij nga një banor i zonës, i cili ka ndërtuar biznesin e tij privat.

Rruga te Kodra e Priftit, Veliaj: Fushata nuk do ndikojë në punën e bashkisë Rruga te "Kodra e Priftit", Veliaj: Fushata nuk do ndikojë në punën e bashkisë
Me fokusin tek puna e përdishtme, bashkia Tiranë ka nisur ndërtimin e rrugës “Dalip Topi” në zonën e njohur si “Kodra e Priftit”.

Kukës, rehabilitohen pallatet e 4 blloqeve të para Kukës, rehabilitohen pallatet e 4 blloqeve të para
Në Kukës ka filluar puna për rehabilitimin e fasadave të pallateve. Fazës së parë i janë nënshtruar 4 blloqe pallatesh në lagjen 3 të qytetit.

Bino: Duhen vaksina të reja për mbrojtje nga 5 sëmundje Bino: Duhen vaksina të reja për mbrojtje nga 5 sëmundje
Shqipëria duhet të përfshijë në kalendarin kombëtar të vaksinimit edhe 5 vaksina të tjera në moshën fëminore, të cilat parandalojnë sëmundje të rënda. Përveç vendeve të Bashkimit Europian janë të përfshira në kalendar edhe në vendet fqinje apo vende me të ardhura sa vendi ynë.

Veliaj: Çështje kohe prezenca në çdo lagje me investime Veliaj: Çështje kohe prezenca në çdo lagje me investime
Gjatë nisjes së punimeve për ndërtimin e plotë të rrugës “Faik Konica” në Tiranë, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se është çështje kohe prezenca në çdo lagje me investime.

Meta: Arsim për punësim, të shtojmë praktikat mësimore Meta: Arsim për punësim, të shtojmë praktikat mësimore
Kreu i LSI-së Ilir Meta është takuar me të rinjtë e Fierit që studiojnë në gjimnazet profesionale. LSI tha ai ka programin e veçantë në arsim “Mëso dhe Fito”.

Qeveria, 1 milion dollarë për komunitetet fetare Qeveria, 1 milion dollarë për komunitetet fetare
Qeveria do të shpërndajë rreth 1 milion dollarë për komunitetet fetare në Shqipëri.

Protestojnë punëtorët e hekurudhave Protestojnë punëtorët e hekurudhave
Punonjës të Hekurudhës Shqiptare janë nisur në drejtim të Tiranës për të protestuar para Ministrisë së Transporteve, në mbrojtje të të drejtave të tyre.

Kukës, dëmtohen mjediset publike Kukës, dëmtohen mjediset publike
Dëme të shumta në mjediset ku është investuar së fundmi po ndodhin gjithnjë e më shpesh në qytetin e Kukësit.

Reshjet e shiut, përmbytet Vlora Reshjet e shiut, përmbytet Vlora
Reshjet e shiut shkaktuan përmbytje në Vlorë. Disa lagje janë zgjuar nën ujë, ku niveli i tij ka arritur deri në 30 cm.

Shërbimi i hemodializës nis në Elbasan, Manastirliu: shpejt dhe në Korçë Shërbimi i hemodializës nis në Elbasan, Manastirliu: shpejt dhe në Korçë
Shërbimi i hemodializës ka nisur të ofrohet së fundmi edhe në spitalin rajonal të Elbasanit. Pacientet që bëjnë dializë janë vizituar nga kryeministri i vendit Edi Rama.

Parada “gay”, leje çadrës Parada “gay”, leje çadrës
Aleanca LGBT i është drejtuar me një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ku e njofton se paraditen e 13 majit do të mbahet parada e gjashtë me biçikleta, e njohur me emrin “Tirana Gay Pride”.

Mbrojtja e fëmijëve, në Tiranë u trajtuan 440 raste Mbrojtja e fëmijëve, në Tiranë u trajtuan 440 raste
Me hyrjen në fuqi të ligjit të ri për mbrojtjen e fëmijëve, çdo njësi administrative duhet të ketë një strukturë të posaçme për mbrojtjen e tyre. Ligji i ri u dikton gjithashtu profesionistëve si mjekëve, arsimtarëve, edukatorëve të raportojnë kur një fëmijë dhunohet apo edhe kur dyshohet, përndryshe do të kallëzohen penalisht si shfrytëzuesi.

Veliaj: Këtë vit do të ndërhyjmë në 50 blloqe banimi Veliaj: Këtë vit do të ndërhyjmë në 50 blloqe banimi
Bashkia e Tiranës këtë vit do të ndërhyjë në 50 blloqe banimi në kryeqytet, duke i shndërruar në hapësira qetësie.

UKF, 600 mijë lekë debi qytetarit, pa pasur asnjë ditë ujë UKF, 600 mijë lekë debi qytetarit, pa pasur asnjë ditë ujë
Ujësjellësi i Fierit të faturon edhe nëse ti nuk ke një kontratë uji me ta. Ndonjëherë të faturon për ujë të harxhuar, edhe pse ty nuk të vjen uji në shtëpi, herë tjetër të sjell vetëm tarifën mujore, duke të bërë debitor, pa pasur nevojë për ndonjë kontratë.

“Plakat” sjellin dimrin “Plakat” sjellin dimrin
Pas ditëve të nxehta me diell, ku temperaturat arritën deri në 28 gradë celcius, rikthehet dimri në mes të pranverës. Reshjet kanë shkaktuar edhe përmbytje në zona të banuara, konkretisht në Kamëz.

Veliaj: Dhuratë për çdo maturant, veprat e Dritëro Agollit Veliaj: Dhuratë për çdo maturant, veprat e Dritëro Agollit
Bashkia e Tiranës është fokusuar gjatë këtij viti në ndërtimin e shkollave, palestrat e të cilave do të jenë në shërbim të nxënësve por dhe të komunitetit.

Jetë me sytë nga mali Jetë me sytë nga mali
Bimët e malit të Gramozit u sigurojnë jetesën 30% të familjeve në Ersekë. Në një qytet me shifra të larta papunësie, i kanë sytë nga mali.

Fushëbardha e braktisur Fushëbardha e braktisur
Fushëbardha në Gjirokastër ishte dikur një prej zonave më të rëndësishme për industrinë e fosforit dhe atë të përpunimit të drurit. Sot, 200 banorë që ende jetojnë mes maleve, flasin për varfëri, për të ardhura minimale dhe mungesë të shërbimeve.

Nisma e bashkisë së Tiranës, ulet me 50% përdorimi i qeseve plastike Nisma e bashkisë së Tiranës, ulet me 50% përdorimi i qeseve plastike
Nismës së bashkisë për reduktimin e qeseve plastike i janë bashkuar edhe 10 markete të tjera.

Nismë për të ushqyer shëndetshëm fëmijët Nismë për të ushqyer shëndetshëm fëmijët
Bashkia e Tiranës promovon edhe nismën “Buka n’strajc”, e cila synon të nxisë të ushqyerit shëndetshëm për fëmijët.

Nuk ka rritje tarifash, zv/dekani i Ekonomikut: E fundit ishte në 2014-n Nuk ka rritje tarifash, zv/dekani i Ekonomikut: E fundit ishte në 2014-n
Opozita akuzon qeverinë se ka rritur tarifat e studimit gjatë vitit akademik 2016. Përmes një statusi në Facebook, ish lideri i Partisë Demokratike, Sali Berisha shkruan se pagesat e studimit në krahasim me 2015-n janë rritur në masën 247%. Por, zv. dekani i fakultetit Ekonomik, në universitetin e Tiranës ka një përgjigje tjetër për këtë.

Veliaj në Shëngjergj: Investojmë njësoj, si në qendër dhe në periferi Veliaj në Shëngjergj: Investojmë njësoj, si në qendër dhe në periferi
Kreu i bashkisë së Tiranës ka inspektuar ambientet sportive në shkollën e Shëngjergjit, ku tha se prioritet i institucionit të tij mbeten investimet në zonat rurale, në mënyrë që kushtet të jenë të njëjta si në qytet, edhe në fshat.

“Fiks Fare”, apel për ndihmë! Foshnja 7-muajshe me tumor në sy “Fiks Fare”, apel për ndihmë! Foshnja 7-muajshe me tumor në sy
Sëmundja e rëndë e foshnjës 7-muajshe, pas diagnostikimit me tumor në sy, ka detyruar babanë e tri vajzave që të apelojë për ndihmë, me qëllim që të shpëtojë jetën e saj. Në kushte të vështira ekonomike, fillimisht ai është drejtuar te mjekët e QSUT-sw, por i është marrë përsipër vetëm heqja e syrit të së bijës, për shkak të mungesës së mjeteve logjistike.

“Fiks Fare”, nënë e bir jetojnë në çadrën e dhënë nga Bashkia e Beratit “Fiks Fare”, nënë e bir jetojnë në çadrën e dhënë nga Bashkia e Beratit
Prej rreth dy muajsh, Burbuqe Elezaj jeton në një çadër të dhënë nga Bashkia e Beratit, pasi tërmeti i fundit ia bëri shtëpinë të pabanueshme. Ajo ka rritur e vetme dy fëmijë të mbetur jetimë, ndërsa të ardhura ekonomike ka vetëm kempin e djalit, prej 10 mijë lekësh.

Peripeci ligjore për të huajt që zgjedhin Shqipërinë Peripeci ligjore për të huajt që zgjedhin Shqipërinë
Një i huaj duhet të blejë shtëpi në Shqipëri që të pajiset me leje qëndrimi. Ligji shqiptar për të huajt, i miratuar në vitin 2013, nuk ka parashikuar këtë trend të ri të të moshuarve të huaj që vijnë nga vendet e BE, apo vendet nordike në Shqipëri për të jetuar, duke krijuar barriera për ta.

Vaksinat për kafshët, falas. Por nuk po përdoren Vaksinat për kafshët, falas. Por nuk po përdoren
Sëmundje si dermatoza nodulare, që i detyroi fermerët të asgjësojnë kafshët e gjalla, bruceloza, apo sëmundje të tjera rrezikojnë të përsëriten, nëse vaksinimi i kafshëve nuk kryhet në kohën e duhur.

Palma për Vlorën, nis gjelbërimi i shëtitores së re Palma për Vlorën, nis gjelbërimi i shëtitores së re
Në shëtitoren buzë detit që po ndërtohet në Vlorë kanë filluar të mbillen palmat. 200 pemët që do të përforcojnë tiparet mesdhetare të  qytetit janë të llojit “Uashington” me gjatësi 8 metra. Një palmë e tillë është blerë 40 mijë lekë.

Tirana 2030, miratohet plani urbanistik i kryeqytetit Tirana 2030, miratohet plani urbanistik i kryeqytetit
Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi planin e ri urbanistik të Tiranës, që synon ti kthejë kryeqytetin qytetarëve përmes hapësirave të mëdha për këmbësorët.

Një gjyshe kujdestare Një gjyshe kujdestare
Afërdita është 3 herë gjyshe, por ajo tani është shndërruar edhe në mama për mbesën e saj, pasi u braktis nga vetë e bija e Afërditës, vetëm 2 ditë pasi kishte lindur. As e ëma, as i ati nuk e deshën vogëlushen e porsa ardhur në jetë. E çuan në shtëpinë e foshnjes, nga ku e nxorri gjyshja, një grua që edhe sot zotohet me jetën e saj se nuk do ta lërë kurrë vetëm.

Prefektët e Tiranës Prefektët e Tiranës
Kur janë mbushur 105 vjet nga krijimi i institucionit të Prefektit të Tiranës, një album me prefektët dhe nënprefektët e saj rrëfen edhe momentet historike kulmore të kryeqytetit.

Mësuesja me paterica, pa punë dhe pa mundësi për kurim Mësuesja me paterica, pa punë dhe pa mundësi për kurim
Që prej lindjes, 56-vjeçarja Dituri nga Zhulati i Gjirokastrës, vuan nga sëmundje e skeletit që i krijon vështirësi në lëvizje ndaj gjithnjë ka ecur me patericë ose shkop.

Veliaj: Së shpejti do ndërtohet shkollë e re tek “Astiri” Veliaj: Së shpejti do ndërtohet shkollë e re tek “Astiri”
Kreu i bashkisë s ë Tiranës ka përuruar këndin e lojërave pranë zonës së “Astirit” në kryeqytet, ku tha se është vetëm fillimi i transformimit të kësaj zone. Ky është këndi i dytë i lodrave më i madh në Tiranë, pas atij të Liqenit Artificial.

Përfundon projekti, Berati e Kuçova me 24 orë ujë Përfundon projekti, Berati e Kuçova me 24 orë ujë
Qyteti i Beratit dhe Kuçova do të furnizohet me 24 orë ujë të pijshëm. Përfundimi i dy fazave të punimeve për rrjetin ujëjellës nga burimi Bogovë deri te konsumatori ka finalizuar më në fund këtë projekt.

Shemben zyrat e pushtetit lokal në Shishtavec Shemben zyrat e pushtetit lokal në Shishtavec
Godina e njësisë administrative Shishtavec e bashkisë Kukës është shembur. Godina dy katëshe kishte dhënë shenja prej kohësh për shkak të gërryerjes së truallit ku është ndërtuar dhe bazamentit të saj.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
NASDAQ 6025.49
+41.67
+0.70%
N/A 2388.61
+14.46
+0.61%
FTSE 100 7275.64
+10.96
+0.15%
FTSE MIB Index 20805.52
+121.11
+0.59%
CAC 40 5277.88
+9.03
+0.17%
DAX 12467.04
+12.06
+0.10%
HANG SENG 24551.65
+95.71
+0.39%
Nikkei 225 19189.36
+110.03
+0.58%
S&P/ASX 100 4917.20
+37.40
+0.77%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.