Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave do të jetë në dispozicion të njerëzve të drejtësisë jo vetëm jashtë orarit zyrtar, por edhe të shtunën e të dielën për të marrë formularët e kërkuar nga ligji i Vettingut.
Dy dekada nga viti i mbrapshtë ’97 Dy dekada nga viti i mbrapshtë ’97
Njëzet vite më parë, nga Lushnja nisën shkëndijat e para të një revolte popullore, e cila me shpejtësi do të përhapej në të gjithë vendin. Mijëra qytetarë dolën në rrugë, morën armët dhe dogjën godina, në kërkim të parave të humbura në firmat piramidale. Një revoltë, e cila është shenjuar në historinë e Shqipërisë, si ngjarja më e rëndë e 27 viteve të fundit.

Investimet në rrjet, OSHEE njofton kufizime energjie në Tiranë Investimet në rrjet, OSHEE njofton kufizime energjie në Tiranë
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) ka bërë të ditur se disa zona të Tiranës do të kenë kufizime të energjisë elektrike paraditen e së mërkurës.

Dorëzimi i armëve, 15 raste në 24 orët e fundit Dorëzimi i armëve, 15 raste në 24 orët e fundit
Policia e Shtetit nuk ka një shifër të saktë të armëve ilegale në duart e qytetarëve, por thotë se procesi i dorëzimit vullnetar po ecën me ritme të kënaqshme.

98-vjetori i vdekjes, homazhe në nder të Ismail Qemalit 98-vjetori i vdekjes, homazhe në nder të Ismail Qemalit
Në ditën e 98-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit janë bërë homazhe para varrit të tij dhe Ushtarit të Panjohur në qytetin e Vlorës.

Nishani: Ekstremizmi në rajon, duhet më shumë angazhim nga BE Nishani: Ekstremizmi në rajon, duhet më shumë angazhim nga BE
Zhvillimet më të fundit në rajon tregojnë se ka qarqe ekstremiste e nacionaliste që dëshirojnë të kthejnë rajonin pas në vitet e errëta të konflikteve, dhe për këtë kërkohet një rol më i madh i Bashkimit Europian.

Rama për Rilindjen e fshatit: Gati programi i ri për rindërtimin Rama për Rilindjen e fshatit: Gati programi i ri për rindërtimin
Kryeministri Edi Rama ka shfrytëzuar takimin me kreret lokalë për të folur për programin e ri të rindërtimit që do të lançohet shumë shpejt nga qeveria. Ai tha se ky program do të ketë tre shtylla, dhe kërkoi përfshirjen e vendorëve të ccfarëdo partie në këtë program.

Ulet ndotja e ajrit, Bashkia e Tiranës nxit qytetarët të lëvizin pa makina Ulet ndotja e ajrit, Bashkia e Tiranës nxit qytetarët të lëvizin pa makina
Bashkia e Tiranës thotë se ndotja në kryeqytet po ulet. Disa matje të bëra në javët e para të 2017-s dhe disa shifra të bëra publike nga ky institucion, tregojnë se niveli i grimcave mikroskopike që tregojnë ndotjen ka qenë më i ulet në ajër.

“Shqiponja”, Ministria greke e Mbrojtjes: Dënim maksimal për 7 ushtarët “Shqiponja”, Ministria greke e Mbrojtjes: Dënim maksimal për 7 ushtarët
Ministri grek i Mbrojtjes kërkon dënimin maksimal për 7 ushtarët grekë me origjinë shqiptare që janë fotografuar brenda një reparti ushtarak në Mesologji të Greqisë, teksa bëjnë me pëllëmbët e tyre simbolin e shqiponjës dy krenare.

Tifozë dhe gjyqtarë, “BIRN” denoncon aventurën spanjolle Tifozë dhe gjyqtarë, “BIRN” denoncon "aventurën" spanjolle
Tre gjyqtarë të Apelit të Durrësit akuzohen për korrupsion pasiv.

Në rresht për vettingun. Dorëzojnë deklarimet, të paqartë për afatet Në rresht për vettingun. Dorëzojnë deklarimet, të paqartë për afatet
Ligji i vettingut ka hyrë në fuqi, por zbatimi i tij mund të jetë me të papritura për shkak se ligji dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese mund të interpretohen në mënyra të ndryshme.

Moti, Emergjencat vijojnë shpërndarjen e ndihmave Moti, Emergjencat vijojnë shpërndarjen e ndihmave
Megjithëse situata e motit në vend është përmirësuar ndjeshëm, Emergjencat Civile kanë vijuar me shpërndarjen e ndihmame për banorët e Kurveleshit, në Tepelenë.

Rreziku nga ashensori, zjarrfikësit ndërhynë në 1.700 raste bllokimi Rreziku nga ashensori, zjarrfikësit ndërhynë në 1.700 raste bllokimi
Nisur nga rasti i fundit tragjik, ku një 29-vjeçare humbi jetën nga një zjarr që ra në ashensor, Top Channel bëri një vëzhgim mbi situatën e mirëmbajtjes së këtyre pajisjeve në disa pallate të kryeqytetit.

Hetimi për CEZ-in, Kalaj nuk paraqitet Hetimi për CEZ-in, Kalaj nuk paraqitet
Dëshmitari kyç në hetimin parlamentar për privatizimin e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë nga CEZ, Nue Kalaj nuk u paraqit përsëri përpara komisionit.

Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ndodhet në Barcelonë të Spanjës, ku merr pjesë në ministerialin e Mesdheut. Ai është takuar me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.

Vidhet kablli, Termat Romake në Durrës mbeten pa drita Vidhet kablli, Termat Romake në Durrës mbeten pa drita
Vjedhja e kabllit elektrik ka lënë pa energji elektrike Termat Romake dhe një pjesë të pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu”, në qendër të qytetit të Durrësit.

Protestë për pagat në Fier, punëtori i rafinerisë ngjitet në oxhak Protestë për pagat në Fier, punëtori i rafinerisë ngjitet në oxhak
Një punëtor i rafinerisë në Fier kërcënoi të vrasë veten, pasi nuk ka marrë pagat e katër muajve. Agim Myrdini, 59 vjeç, ishte duke protestuar në mesin e 150 puntorëve të tjerë këtë mëngjes, kur hipi në një oxhak me një shishe benzine me vete.

Bënë shqiponjën me duar; 7 ushtarë grekë me origjinë shqiptare rrezikojnë dënimin Bënë shqiponjën me duar; 7 ushtarë grekë me origjinë shqiptare rrezikojnë dënimin
Ngjarja ka ndodhur në një repart elitar të këmbësorisë së ushtrisë greke në Mesologji të Greqisë, ku 7 ushtarët e ushtrisë greke, por me origjinë shqiptare, janë fotografuar mbrëmjen e së premtes së kaluar dhe në vazhdim kanë publikuar foton e bërë  brenda ambienteve të repartit ushtarak duke bërë me pëllëmbët e tyre simbolin e shqipes dy krenare.

U falen taksat dhe gjobat 140 mijë shoferëve U falen taksat dhe gjobat 140 mijë shoferëve
Qeveria do u falë borxhet 140 mijë shoferëve që nuk kanë paguar taksat, gjobat dhe kamatëvonesat për periudhën janar 2011-dhjetor 2014. E njëjta gjë do të ndodhë edhe me pronarët e mjeteve, që kanë detyrime të pashlyera deri në dhjetorin e vitit 2010.

Veliaj: Shumë shpejt, në Tiranë do të ketë ujë 24 orë Veliaj: Shumë shpejt, në Tiranë do të ketë ujë 24 orë
Bashkia e Tiranës ka bërë të mundur ndërtimin e armaturës së tubacionit të Shën Mërisë, që furnizon rreth 1/3-ën e të gjithë territorit, duke shmangur dëmtimet e herëpashershme të rrjetit kryesor.

Vdekja në ashensor, hetimet në ngërç Vdekja në ashensor, hetimet në ngërç
Policia e Tiranës do të referojë në prokurori për hetime të mëtejshme ngjarjen ku ngeli e vdekur në ashensor 30-vjeçarja Drilona Duriçi. Por, burimet thanë për Top Channel se referimi do të bëhet në formën e materialit vlerësues, çka do të thotë se do t’i takojë organit të akuzës që të vendosë se për çfarë vepre do ta regjistrojë procedimin penal.

Klos, ndërhyn ushtria për hapjen e rrugës Klos, ndërhyn ushtria për hapjen e rrugës
Forcat e xhenios të Forcave të Armatosura kanë bërë të mundur hapjen e rrugës ndërmjet fshatrave Kurdali dhe Kurqelaj të Bashkisë së Klosit, e cila ishte bllokuar që prej muajit nëntor, pas rrëshqitjes së dherave si pasojë e reshjeve të shiut në atë periudhë.

“Gjurmë Shqiptare”: Fustanellat shqiptare “Gjurmë Shqiptare”: Fustanellat shqiptare
Ai ishte një kapedan që sfidoi turqit e grekët. Disa herë e internuan dhe torturuan, por ai nuk u tërhoq.

21 Janari, Veliaj: Reforma në gjykata, shpresë e re 21 Janari, Veliaj: Reforma në gjykata, shpresë e re
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar përmes një statusi në rrjetet sociale ngjarjet e 21 janarit të 6 viteve më parë.

21 Janari, homazhe në nder të viktimave 21 Janari, homazhe në nder të viktimave
Për të gjashtin vit radhazi, Edi Rama dhe familjarët e Hekuran Dedës, Ziver Veizit, Faik Myrtajt dhe Aleks Nikës marshuan në heshtje në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, duke vendosur lule në vendet ku më 21 janarin e 2011-s ata u vranë.

21 Janari, dy padi në Strasburg 21 Janari, dy padi në Strasburg
Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka nisur shqyrtimin e dy padive që lidhen me ngjarjet e 21 Janarit.

21 Janari, Rama: Drejtësia më pranë se kurrë. Rigjykim pas reformës 21 Janari, Rama: Drejtësia më pranë se kurrë. Rigjykim pas reformës
Në 6-vjetorin e 21 Janarit, Kryeministri Edi Rama u shpreh se sot drejtësia për katër vrasjet në bulevard është më afër se kurrë dhe kjo falë reformës në drejtësi.

Përkujtohet Ziver Veizi, një prej viktimave të 21 janarit Përkujtohet Ziver Veizi, një prej viktimave të 21 janarit
Një ceremoni në fshatin Zenelaj në Gjirokastër ka përkujtuar 6-vjetorin e ngjarjes së 21 janarit. Familjarë , banorë dhe ministrat Çuçi e Kumbaro kanë vendosur kurora me lule në varrin e te ndjerit Ziver Veizi , protestuesit të vrarë më 21 janar 2011.

Edhe pas 10 ditësh pa dëborë, zona e Thethit e bllokuar Edhe pas 10 ditësh pa dëborë, zona e Thethit e bllokuar
Ndonëse ka rreth 10 ditë që nuk ka pasur reshje bore dhe temperaturat janë rritur ndjeshëm, rruga për në fshatin Theth vazhdon të jetë e pakalueshme.

“21 Janari”, përvjetori i gjashtë… “21 Janari”, përvjetori i gjashtë…
Sot është përvjetori i gjashtë i protestës së 21 Janarit 2011, ku para Kryeministrisë mbetën të vrare 4 persona.

Ushtria hap akset e bllokuara nga dëborë Ushtria hap akset e bllokuara nga dëborë
Rruga malore drejt Golemit në njësinë administrative të Çepos në Gjirokastër, është aksi i fundit rural që po zhbllokohet këtë të shtunë në këtë Qark.

Fiks Fare/ Kodet e shërbimeve seksuale në sallonet e masazhit Fiks Fare/ Kodet e shërbimeve seksuale në sallonet e masazhit
Pronarët e salloneve të masazhit në Tiranë përdorin kode për shërbimet seksuale në qendrat e tyre. Janë disa qendra masazhi ku vajzat që punojnë atje ofrojnë masazhe erotike, të quajtura "body body" (nudo, trup më trup) dhe "happy end" (seks oral).

Tempulli i “sherrit”, tension dhe mirëkuptim mes dy feve Tempulli i “sherrit”, tension dhe mirëkuptim mes dy feve
11 vjet më parë Ambasada amerikane mbështeti financiarisht restaurimin e objektit të lashtë në kalanë e “Rozafës”, pa ditur se kështu do të nxirrte në sipërfaqe një debat po aq të vjetër dhe delikat: atë se cilit kult, i përkiste ky tempull.

Festime në Tiranë pas betimit të Trumpit Festime në Tiranë pas betimit të Trumpit
Një grup i vogël ka festuar në një lokal afër qendrës në Tiranë, fitoren e Donald Trumpit dhe betimin e tij si President.

Donaldi “uron” Donaldin: Shpresojmë të vazhdojë forcimi i marrëdhënieve Donaldi “uron” Donaldin: Shpresojmë të vazhdojë forcimi i marrëdhënieve
Betimi i Presidentit të ri Donald Trump në Shtetet e Bashkuara shënon edhe kulmin e një përplasjeje jo të vogël mijëra kilometra larg Uashingtonit, në Shqipëri. Palët politike në Tiranë kanë qenë të ndara në preferencat e tyre për dy Donaldët amerikanë.

Mesazh i Ambasadës Amerikane me rastin e përurimit Presidencial Mesazh i Ambasadës Amerikane me rastin e përurimit Presidencial
Ambasada Amerikane ka përcjellë falenderimin për të gjithë shqiptarët për mirëpritjen e treguar për inaugurimin e Donald Trump si President të Shteteve të Bashkuara.

Hetim pasurisë së Pezës Hetim pasurisë së Pezës
Katër ditë pasi Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive nisi  kontrollin e pasurive të deputetit Alfred Peza dhe të familjarëve të bashkëlidhur me të, edhe Prokuroria e Përgjithshme ka regjistruar këtë të premte procedimin penal.

21 Janari, Tahiri: Dëmshpërblimi, detyrim 21 Janari, Tahiri: Dëmshpërblimi, detyrim
Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri thotë për Top-Channel se Qeveria ishte e detyruar të dëmshpërblente familjet e viktimave të 21 Janarit, vetëm pak ditë para përvjetorit të 6-të të ngjarjeve, pasi ka qenë në pritje të vendimit të gjykatave.

Zhbllokohet Kurveleshi, ushtria hap rrugën e zënë nga dëbora Zhbllokohet Kurveleshi, ushtria hap rrugën e zënë nga dëbora
Aksi dytësor drejt 5 fshatrave malorë të Kurveleshit ka filluar të funksionojë prej mëngjesit të se premtes për mjetet “off road”.

Vazhdon dorëzimi i armëve në shkallë vendi Vazhdon dorëzimi i armëve në shkallë vendi
Në kuadër të fushatës sensibilizuese për procesin e dorëzimit të armëve të zjarrit dhe materialeve të tjera luftarake, në Komisariatet e Policisë Lezhë dhe Mirditë u bë dorëzimi vullnetar i një mitralozi kundërajror, një kallashnikovi, një pushke dhe 1120 fishekëve luftarakë.

Tiranë, zjarr në ashensorin e një pallati; vdes 30-vjeçarja Tiranë, zjarr në ashensorin e një pallati; vdes 30-vjeçarja
Një zjarr i rënë në ashensorin e një pallati në zonën e Freskut në Tiranë, i mori jetën një gruaje 30-vjeçare. Ngjarja e rëndë u regjistrua në orën 10:15 minuta të së premtes.

Të gjithë akset kombëtare, të qarkullueshme Të gjithë akset kombëtare, të qarkullueshme
Gjatë 24 orëve të kaluara mbi vendin tonë ka mbizotëruar mot me vranësira të çrregullta që janë shoqëruar me reshje të dobta, kryesisht në vendet malore reshjet kanë qenë në formë dëbore. Të gjithë akset rrugore kombëtare janë të qarkullueshme, disa akse rurale pjesërisht me zinxhirë.

Ringjallja sociale e “Piramidës” Ringjallja sociale e “Piramidës”
“Na ishte një herë në të ardhmen” është slogani, me të cilin synohet ringjallja sociale dhe artistike e një prej ndërtesave më të njohura të të gjithë Shqipërisë, Piramidës në Tiranë.

CEZ, komisioni i opozitës, pyetet ish-avokatja e Shtetit CEZ, komisioni i opozitës, pyetet ish-avokatja e Shtetit
E thirrur nga komisioni hetimor për CEZ, i ngritur nga opozita, ish-Avokatja e Shtetit në qeverinë “Berisha”, pohoi se qeveria Rama ka marrë përsipër të zgjidhë me marrëveshje jo vetëm kontratën e saj me CEZ, por edhe marrëveshjen që çekët kishin me kompaninë DIA, duke konfirmuar dyshimet e opozitës.

Avari në avion, anulohet fluturimi i Ramës në Singapor Avari në avion, anulohet fluturimi i Ramës në Singapor
Avioni me të cilin do të udhëtonte Kryeministri, Edi Rama dhe delegacioni që e shoqëronte në Singapor, nuk u nis në fluturimin e planifikuar për në Europë.

Dekriminalizimi, tre deputetë e një kryebashkiak në ikje Dekriminalizimi, tre deputetë e një kryebashkiak në ikje
Janë edhe 16 zyrtarë të tjerë të lartë, mes tyre deputetë dhe nje  kryebashkiak, të cilët po kalojnë nën “sitën” e Prokurorisë së Përgjithshme për verifikimin e pastërtisë së figurës së tyre.

SHBA: Mos harxhoni para e kohë për dokumenta të panevojshme për vizë SHBA: Mos harxhoni para e kohë për dokumenta të panevojshme për vizë
Ambasada Amerikane u kërkon shtetasve shqiptarë përmes një postimi,  të shpërndarë në rrjetet sociale dhe jo pa humor, që të mos harxhojnë para dhe energji të kota për një vizë turistike në SHBA.

Planet vendore, 130 mln lekë për 7 bashki Planet vendore, 130 mln lekë për 7 bashki
Shtatë bashki do të mbështeten financiarisht nga qeveria  për hartimin e planeve të përgjithshme vendore.

“Vettingu”, 100 ditët e fundit. Në 4 shkurt nis aplikimi “Vettingu”, 100 ditët e fundit. Në 4 shkurt nis aplikimi
Njerëzit e vettingut janë 25, por përzgjedhja e tyre do të kërkojë pak kohë. Më saktë, rreth 100 ditë. Këto 100 ditë është afati që kanë për të aplikuar dhe për të marrë vendime kandidatët, presidenti, operacioni ndërkombëtar i monitorimit dhe Parlamenti.

“21 Janari”, Gjykata: Garda, fajtore për vetëvrasjen e djalit të Myrtajt “21 Janari”, Gjykata: Garda, fajtore për vetëvrasjen e djalit të Myrtajt
Gjykata Administrative e Tiranës ka njohur si viktimë të pestë lidhur me demonstratën e 21 janarit 2011 edhe Bardhosh Myrtajn, i cili i dha fund jetës tre muaj pasi i ati Faik Myrtaj u vra në bulevard.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2280.56
+15.36
+0.68%
FTSE 100 7150.34
-0.84
-0.01%
NASDAQ 5603.18
+50.24
+0.90%
FTSE MIB Index 19499.54
+171.13
+0.89%
CAC 40 4830.03
+8.62
+0.18%
DAX 11594.94
+49.19
+0.43%
HANG SENG 22949.86
+51.34
+0.22%
Nikkei 225 18787.99
-103.04
-0.55%
S&P/ASX 100 4687.40
+31.50
+0.68%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.