Mbi 139 milionë lekë është buxheti për Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve për vitin 2017, miratuar me vota unanime gjatë mbledhjes së sotme.
Balla: PD të kthehet në Komision Balla: PD të kthehet në Komision
“I bëj thirrje PD të vazhdojmë mbledhjen e komisionit atje ku e kemi lënë”. Ftesën për t’u ulur sërish bashkë në Komisionin e Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Taulant Balla ja drejtoi PD duke hedhur poshtë përfundimisht atë çka për demokratët është kusht i panegociueshëm për zgjedhje të lira dhe të ndershme, votimin dhe numërimin elektronik.

Meta pret ambasadoren e Islandës Meta pret ambasadoren e Islandës
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti ambasadoren e Islandës në Shqipëri, Estrid Brekkan, me të cilën vlerësuan nivelin shumë të mirë të marrëdhënieve politike dypalëshe dhe atë në nivel ndërkombëtar.

Basha: Nuk bojkotojmë! PD merr pjesë dhe fiton zgjedhjet Basha: Nuk bojkotojmë! PD merr pjesë dhe fiton zgjedhjet
Një ditë pasi prezantoi memorandumin e partive opozitare për zgjedhjet e qershorit, Lulzim Basha mblodhi në selinë e Partisë Demokratike krerët e kësaj partie në rrethe për t’i njohur me këtë platformë.

Idrizi: LSI? Nuk i trembemi 'luftës'. Manjani të mos hallakatet Idrizi: LSI? Nuk i trembemi 'luftës'. Manjani të mos hallakatet
Shpëtim Idrizi kreu i PDIU-së, u tregua tepër i rezervuar me LSI-në. Në Top Story, Idrizi artikuloi qartë pretendimet e tij se, për kauzën e partisë së tij do t’i nevojiteshin të gjitha forcat politike. Por ai nuk iu shmang luftës politike, nëse dikush do ta sulmonte partinë çame

PD kushtëzon zgjedhjet, Berisha e Topalli kundër bojkotit PD kushtëzon zgjedhjet, Berisha e Topalli kundër bojkotit
Kur kanë mbetur 5 muaj nga dita e zgjedhjeve, Partia Demokratike ka nisur krijimin e koalicionit për votën e lirë.

Basha: Kandidatët e PD-së për deputet do i nënshtrohen vetting-ut Basha: Kandidatët e PD-së për deputet do i nënshtrohen vetting-ut
Pas mbledhjes ku koalicioni opozitar nënshkroi memorandumin për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe kërkesa e tyre e patejkalueshme ishte votimi dhe numërimi elektronik, Basha mblodhi kryesinë e PD-së.

Votimi elektronik, Ruçi: Nëse thotë OSBE/ODIHR Votimi elektronik, Ruçi: Nëse thotë OSBE/ODIHR
Kreu i Grupi Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi i quajti të vonuara propozimet e Partisë Demokratike për reformën zgjedhore, veçanërisht ato që flasin për votimin dhe numërimin elektronik.

Pesë kushtet e PD për zgjedhjet e qershorit Pesë kushtet e PD për zgjedhjet e qershorit
Ashtu siç ishte paralajmëruar, opozita parlamentare ka përcaktuar si çështje të saj parësore në seancën e parë për 2017, çështjen e zgjedhjeve. Partia Demokratike parashtroi me anë të kreut të Grupit Parlamentar, Edi Paloka pesë kushtet e saj për zgjedhjet e ardhshme.

Basha: Opozita, mesazh të qartë qeverisë për zgjedhjet Basha: Opozita, mesazh të qartë qeverisë për zgjedhjet
Kryetari i PD, Lulzim Basha ka deklaruar në orët e pasdites se memorandumi i nënshkruar mes partive të opozitës i dërgon një përgjigje të qartë koalicionit qeverisës sa i takon zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Opozita firmos memorandumin: Votim dhe numërim elektronik Opozita firmos memorandumin: Votim dhe numërim elektronik
Koalicioni opozitar ka nënshkruar një memorandum për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kërkesa e tyre e patejkalueshme ishte votimi dhe numërimi elektronik.

Peza: Mirëpres hetimin e ILDKPKI, të veprojë me paanshmëri për këdo Peza: Mirëpres hetimin e ILDKPKI, të veprojë me paanshmëri për këdo
Deputeti socialist Alfred Peza mirëpret hetimin administrativ të ILDKPKI për pasurinë e tij. Në një status në Facebook deputeti socialist thotë se inkurajon institucionin që ti shkojë deri në fund, me shpejtësi, paanësi dhe profesionalizëm hetimit.

Nis hetimi për pasurinë e Alfred Pezës Nis hetimi për pasurinë e Alfred Pezës
Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave (ILDKPKI), ka filluar kontrollin e plotë dhe hetimin administrativ për deklaratat e interesave private të deputetit Alfred Peza.

Situata në Kosovë, Basha: Qeveria jonë të bëjë më shumë Situata në Kosovë, Basha: Qeveria jonë të bëjë më shumë
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kërkoi nga qeveria që të bëjë më shumë sesa deklaratat për shtyp në lidhje me situatën e krijuar në Kosovë ditët e fundit nga treni serb me parrulla “Kosova është Serbi”.

Moti i keq, Rama: Na gjeti të papërgatitur, por ia dolëm Moti i keq, Rama: Na gjeti të papërgatitur, por ia dolëm
Në komunikimin javor përmes rrjeteve sociale, kryeministri Edi Rama ka folur për situatën e krijuar në vend si pasojë e motit të keq.

Mediu me emigrantët në Greqi: Votoni të largojmë Ramën Mediu me emigrantët në Greqi: Votoni të largojmë Ramën
Në Athinë, në një takim me emigrantët shqiptarë në Greqi, Fatmir Mediu, kreu i partisë republikane akuzoi qeverinë shqiptare se me pazaret e saj te drogës dhe me injorancë në qeverisje e la vendin jashtë BE-së.

Bushati viziton Iranin, nuk flitet për muxhahedinët Bushati viziton Iranin, nuk flitet për muxhahedinët
Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare dyditore në Iran, me ftesë të homologut të tij Mohamad Zarif.

Partia Demokratike kushtëzon Parlamentin Partia Demokratike kushtëzon Parlamentin
Me nisjen e Parlamentit të hënën, Partia Demokratike do të radikalizojë edhe qëndrimin e saj përsa kohë nuk do të plotësohet kërkesa për votim dhe numërim elektronik.

Kreu i FRPD-së: Flet për votën njeriu që shkatërroi procesin politik Kreu i FRPD-së: Flet për votën njeriu që shkatërroi procesin politik
Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, reagoi pas fjalës së mbajtur nga kryeministri Edi Rama në 25-vjetorin e krijimit të FRESSH-it, duke thënë se kreu i qeverisë “mbajti një fjalim të gjatë, të gjatë, të gjatë dhe tha atë që e ka mjeshtrinë e tij më të madhe, mashtrim, mashtrim, mashtrim”.

PD: Peza, 1 miliardë e 100 milionë! PD: Peza, 1 miliardë e 100 milionë!
Partia Demokratike, me anë të zëdhënëses Ina Zhupa, kërkon transparencë dhe hetim për pasurimin e papritur të deputetit të Ramës, Alfred Pezës.

25-vjetori i FRESSH-it, Rama nuk përmend koalicionin 25-vjetori i FRESSH-it, Rama nuk përmend koalicionin
Në 25-vjetorin e Forumit Rinor Socialist, një nga ish-kryetarët nuk ishte. Mungesa e Ilir Metës ra në sy edhe gjatë fjalimit të kryeministrit Edi Rama, i cili nuk përmendi asnjëherë koalicionin, kur foli për reformat e qeverisë së tij në këtë mandat.

Koalicioni, Panariti: Duhet një analizë. Vendosim në prill Koalicioni, Panariti: Duhet një analizë. Vendosim në prill
Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti është bërë pjesë e debatit të lindur brenda mazhorancës.

Manjani vijon replikat me Tahirin: Punë, jo hashash Manjani vijon replikat me Tahirin: Punë, jo hashash
Nga burgu i grave, ku asistoi lirimin e të dënuarave, njëra prej të cilave do të angazhohet pranë emisionit “The Voice” në Top Channel, ministri i Drejtësisë Ylli Manjani vijoi replikat në distancë me kolegun e tij në qeveri, Saimir Tahiri.

PDIU: Çamëri, jo LSI. Komision të posaçëm për çështjen çame PDIU: Çamëri, jo LSI. Komision të posaçëm për çështjen çame
Në mesin e debateve në distancë mes PS, LSI dhe PDIU lidhur me koalicionin e ardhshëm, deputetja Mesila Doda, në një dalje për mediat bëri pubilke kërkesën depozituar kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, për ngritjen e një komisioni të posaçëm në lidhje me tragjedinë çame.

PD: Rama vazhdon të tallë studentët me reformën e tij PD: Rama vazhdon të tallë studentët me reformën e tij
Partia Demokratike ka ironizuar deklaratat e kryeministrit Rama se, reforma në arsim ka ndihmuar të rinjtë të arrijnë rezultate të larta në testin PISA.

Koalicioni teston veten, Rama takon Metën Koalicioni teston veten, Rama takon Metën
Kanabisi tashmë është zyrtarisht një motiv më shumë në përplasjen mes PS dhe LSI.

Blushi akuzon “të mëdhenjtë”: Duan zgjedhje pa reformë Blushi akuzon “të mëdhenjtë”: Duan zgjedhje pa reformë
Kryetari i partisë Libra, Ben Blushi ka akuzuar partitë e mëdha se nuk e duan reformën zgjedhore, pasi sipas tij ajo cënon interesat e tyre.

PD: Rama, veto votimit elektronik në zgjedhje PD: Rama, veto votimit elektronik në zgjedhje
Partia Demokratike ka deklaruar se kryeministri Rama vendosi veton në Komisionin e Reformës zgjedhore kundër votimit elektronik, “duke vrarë kështu reformën zgjedhore”.

Të hënën mblidhet Kuvendi, përcaktohet rendi i ditës Të hënën mblidhet Kuvendi, përcaktohet rendi i ditës
Me kërkesë të kryetarit Ilir Meta, Kuvendi i Shqipërisë do të zhvillojë të hënën e ardhshme seancën e parë për vitin e ri 2017.

Kolegji Zgjedhor rrëzon deputetin Tahiri Kolegji Zgjedhor rrëzon deputetin Tahiri
“Njoftojmë pushimin e çështjes që i përket palëve ndërhyrëse, asaj paditëse Dashamir Tahiri dhe të paditurës KQZ, me shpalljen e moskompetencës së Kolegjit Zgjedhor dhe dërgimin e çështjes për gjykim në Gjykatën Administrative të shkallës së parë në Tiranë”.

Nisin procedurat për anëtarët e KLGJ dhe KLP që zgjidhen nga Kuvendi Nisin procedurat për anëtarët e KLGJ dhe KLP që zgjidhen nga Kuvendi
Avokatët dhe juristët që kanë interes të kandidojnë për anëtar të Këshillit të Lartë Gjyqësor apo dhe të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, duhet të paraqesin kërkesën dhe dokumentat drejtuar Avokatit të Popullit brenda datës 28 janar.

Reforma zgjedhore drejt dështimit. Bie propozimi i PD për votën elektronike Reforma zgjedhore drejt dështimit. Bie propozimi i PD për votën elektronike
Nëse do të bëjmë një punë, një gram punë, është jo nëse do të bëhet votimi elektronik, por si do të behet?”, tha Gent Strazimiri, deputet i PD-së.

Mblidhet komisioni parlamentar i reformës zgjedhore Mblidhet komisioni parlamentar i reformës zgjedhore
Komisioni parlamentar për reformën zgjedhore është mbledhur paraditen e sotme për të diskutuar kërkesat e partive parlamentare për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

PD: Malësitë e varfra të Përrenjasit, të rrënuara nga moti i acartë dhe braktisja e qeverisë PD: Malësitë e varfra të Përrenjasit, të rrënuara nga moti i acartë dhe braktisja e qeverisë
Drejtuesit e Partisë Demokratike janë takuar me banorët e njësisë Stravaj, që, sipas tyre, kanë pësuar një goditje të rëndë nga moti i acartë i këtyre ditëve, që ka sjellë izolim total.

PDIU “ftoh” Ramën me Metën?!; Manjani: Për koalicionin, përgjigje në 19 prill PDIU “ftoh” Ramën me Metën?!; Manjani: Për koalicionin, përgjigje në 19 prill
Ylli Manjani është ministri i LSI-së që kritikon më shumë publikisht qeverinë. Në një intervistë për Top Story, ai e cilësoi problem shume serioz çështjen e hashashit, për të cilin tha se në mbledhjen e qeverise është diskutuar konkretisht vetëm të mërkurën.

Replika Bushati-Poposki. Përgjigjja ndaj akuzës së Shkupit: Zbatim “Ohrit” Replika Bushati-Poposki. Përgjigjja ndaj akuzës së Shkupit: Zbatim “Ohrit”
“Barazia, liria dhe demokracia, si 3 elementë themelorë të Marrëveshjes së Ohrit nuk janë zbatuar në mënyrën e duhur, çfarë të lë një përshtypje apo shije të hidhur, që kemi të bëjmë me dy komunitete, që në fakt janë shtetformues, sllavo-maqedonasit dhe shqiptarët, të cilët pak komunikojnë me njëri-tjetrin”, është shprehur ministri i Jashtëm Bushati më 9 janar.

Haradinaj, PD: Lirimi me kusht, jo drejtësi e plotë. Presion Serbisë Haradinaj, PD: Lirimi me kusht, jo drejtësi e plotë. Presion Serbisë
Partia Demokratike ka deklaruar se është e shqetësuar nga vendimi i sotëm i autoriteteve gjyqësore franceze që Ramush Haradinaj të mos kthehet në Kosovë.

Kushtet e “të vegjëlve”: Ja çfarë duan për votimet e 2017-s Kushtet e “të vegjëlve”: Ja çfarë duan për votimet e 2017-s
Partitë e vogla parlamentare të opozitës ia bënë të qartë qëndrimin e tyre të unifikuar për zgjedhjet edhe ambasadores së Bashkimit Europian, Romana Vllahutin.

Tirana zyrtare përshëndet lirimin e Haradinaj. Rama: Fund absurditetit Tirana zyrtare përshëndet lirimin e Haradinaj. Rama: Fund absurditetit
“Mirukthefsh në Prishtinë i dashur Ramush. Mbyllet episodi absurd, por beteja për fshirjen e listës së urdhër-arresteve te vjetra vazhdon”, ka komentuar në Facebook kryeministri Rama lirimin me kusht të Ramush Haradinajt.

“Haradinaj”, Bushati: Arrestimi cëon marrëdhëniet Shqipëri-Serbi “Haradinaj”, Bushati: Arrestimi cëon marrëdhëniet Shqipëri-Serbi
Arrestimi i Ramush Haradinaj mund të përkeqësojë edhe marrëdhëniet e Tiranës me Beogradin. Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, në një intervistë për një televizion maqedonas është shprehur se i është bërë e qartë Serbisë se marrëdhëniet varen nga ecuria e procesit të gjithëanshëm me Kosovën.

PD, Alibeaj: Droga, alternativa e vetme e qeverisë Rama PD, Alibeaj: Droga, alternativa e vetme e qeverisë Rama
Sekretari për Rendin dhe Sigurinë në PD, Enkelejd Alibeaj ka deklaruar këtë të enjte se, karteli qeveritar i drogës vazhdon aktivitetin pa ndërprerje.

Shkëlzen Berisha: Nuk kam lidhje me Kalajn. S’pati takim Shkëlzen Berisha: Nuk kam lidhje me Kalajn. S’pati takim
Pasi Komisioni Parlamentar Hetimor i drejtuar nga socialistët, shpërndau sot kopje të një e-maili të drejtuesve të CEZ, sipas te cilit implikohet emri i Nuel kalajt direkt me familjarë si dhe më vetë ish-kryeministrin Sali Berisha, reagoi djali i tij.

Klosi dhe Bushati, përfaqësuesit e PS në ceremoninë e Trump Klosi dhe Bushati, përfaqësuesit e PS në ceremoninë e Trump
Ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi, njëherazi anëtar i kryesisë së Partisë Sociale, si dhe deputeti Ervin Bushati do përfaqësojnë forcën më të madhe politike në vend në ceremoninë e inagurimit të presidentit të ri amerikan Donald Trump.

“CEZ”, Balla: Ja prova e lidhjes së sekserit dhe Berishës (Foto) “CEZ”, Balla: Ja prova e lidhjes së sekserit dhe Berishës (Foto)
Deputeti i PS, njëkohësisht kryetar i komisionit hetimor parlamentar për privatizimin e OSHEE-së, Taulant Balla ka paraqitur këtë të mërkurë për mediat një mesazh elektronik, që sipas tij vërteton rolin e shtetasit Nuel Kalaj në marrëveshjen mes CEZ dhe qeverisë Berisha.

Zgjedhjet, Basha: Duam votim dhe numërim elektronik Zgjedhjet, Basha: Duam votim dhe numërim elektronik
Partitë e opozitës me në krye Partinë Demokratike kanë publikuar këtë të mërkurë qëndrimin e tyre për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, për të cilat, siç tha Lulzim Basha, duhet të vendosë vullneti qytetar dhe jo ai kriminal, siç e ka quajtur ai.

Manjani për 11 Janarin: I çuditshëm injorimi i Ditës së Republikës Manjani për 11 Janarin: I çuditshëm injorimi i Ditës së Republikës
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, me anë të një mesazhi në Tëitter ka shprehur habinë e tij për atë që e cilëson si “injorim” të 11 Janarit, Ditës së Republikës.

CEZ-i, Balla: Komisioni po i shkon gjërave deri në fund CEZ-i, Balla: Komisioni po i shkon gjërave deri në fund
Taulant Balla, kryetari i komisionit hetimor parlamentar për çështjen CEZ, shkroi në Facebook se “më në fund, një Komision Hetimor Parlamentar po i shkon gjërave deri në fund”.

Moti, Basha akuzon Ramën: Qeveria të shpallë emergjencën Moti, Basha akuzon Ramën: Qeveria të shpallë emergjencën
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte sot në Kukës për të parë nga afër gjendjen e krijuar prej dëborës e ngricave. Basha u shpreh se ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me qytetarët, me drejtuesit e bashkive dhe këshilltarët bashkiakë, si dhe me degët e Partisë Demokratike për t’iu gjendur sa më pranë njerëzve.

PD: Rama, shpenzime luksi PD: Rama, shpenzime luksi
Partia Demokratike akuzoi Kryeministrin Rama për shpenzime luksi, në një kohë që sipas saj, shkollat në vend janë mbyllur për shkak të mungesës së ngrohjes.

Reforma zgjedhore, ndasi të mëdha mes palëve Reforma zgjedhore, ndasi të mëdha mes palëve
Pesë muaj para zgjedhjeve, Komisioni i Posaçëm për Reformën Zgjedhore ende është në fazën fillestare të punës. Mbledhja e së martës me dyer të mbyllura, vetëm sa e rikonfirmoi këtë,  kur dy bashkëkryetarët pohuan se kanë rënë dakort të hartojnë një listë, prej së cilës të identifikojnë çështjet që i ndajnë dhe ato që i bashkojnë.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2267.89
-6.75
-0.30%
FTSE 100 7220.38
-106.75
-1.46%
NASDAQ 5538.73
-35.39
-0.63%
FTSE MIB Index 19296.16
+48.91
+0.25%
CAC 40 4859.69
-22.49
-0.46%
DAX 11540.00
-14.71
-0.13%
HANG SENG 22840.97
+122.82
+0.54%
Nikkei 225 18813.53
-281.71
-1.48%
S&P/ASX 100 4728.30
-41.20
-0.86%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.