Donald Trump do të bëhet president të premten, me një shkallë mbështetjeje prej vetëm 40 për qind, që sipas qendrës që ka kryer hulumtimin “CNN/ORC” është më e ulëta e çdo presidenti të kohëve të fundit, si dhe 44 pikë nën atë të presidentit Barack Obama.
Detajet e traditës 200-vjeçare të betimit të Donald Trump Detajet e traditës 200-vjeçare të betimit të Donald Trump
Të premten, më 20 janar, Donald Trump dhe Mike Pence do të marrin pjesë në një traditë më shumë se 200-vjeçare tashmë: atë të betimit të Presidentit dhe zv/Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Trump ngatërron Ivankat Trump ngatërron Ivankat
Nuk mund të ishte me surreal zgjimi për Ivanka Majiç, një grua nga Brighton, e cila është ngatërruar me vajzën e Presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump.

26 demokratë bojkotojnë Donald Trump 26 demokratë bojkotojnë Donald Trump
Numri i ligjvënësve demokratë në Kongres, që kanë vendosur të bojkotojnë inaugurimin e Donald Trump të premten, sa vjen e rritet.

Trump: NATO, e vjetëruar; Irritohen diplomatët europianë, e përshëndet Rusia Trump: NATO, e vjetëruar; Irritohen diplomatët europianë, e përshëndet Rusia
Në komentet e fundit që pritet të shkaktojnë tensione të reja me aleatët më të afërt europianë të Shteteve të Bashkuara, presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump e përshkroi NATO-n si një aleancë “e vjetëruar” dhe shtoi se kombe të tjera europiane me gjasë do të ndjekin shembullin e Britanisë për t’u larguar nga Bashkimi Europian.

Ish-agjenti britanik: FBI injoroi dosjen ruse për Trump Ish-agjenti britanik: FBI injoroi dosjen ruse për Trump
Ish-agjenti i shërbimeve sekrete britanike, Christopher Steele ka qenë shumë i shqetësuar për mosinteresimin e FBI-së amerikane, së cilës i ranë në dorë të dhëna për dosjen e supozuar ruse për Donald Trump.

Antikonformistja Kidman: Amerikanët ta mbështesin Trumpin! Antikonformistja Kidman: Amerikanët ta mbështesin Trumpin!
Nicole Kidman ka dhënë një mesazh, i cili rrallëherë mund të dëgjohet nga elitat e “Hollywood”-it: Amerikanët duhet ta mbështesin presidentin e zgjedhur Donald Trump.

Trump premton “të vërtetën për sulmet ruse” Trump premton “të vërtetën për sulmet ruse”
Donald Trump premton të lëshojë brenda 90 ditësh një raport të plotë mbi akuzat e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të Amerikës. Përmes një serie mesazhesh në Twitter, Presidenti i zgjedhur i cilësoi pretendimet e deritanishme si “fakte të sajuara nga operativë shumë të dobët politikë”.

SHBA, Sekretari i zgjedhur i Mbrojtjes: Putin po përpiqet ta shpërbëjë NATO-n SHBA, Sekretari i zgjedhur i Mbrojtjes: Putin po përpiqet ta shpërbëjë NATO-n
Gjenerali i dalë në pension, James Mattis, i cili pritet të bëhet i pari oficer ushtarak karriere që udhëheq Pentagonin që prej viteve ’50, tha gjatë kësaj të enjteje se ai vet besonte se presidenti rus Vladimir Putin po përpiqej të “shpërbënte” aleancën atlantiko-veriore NATO, e cila ka shërbyer si gardiane e sigurisë amerikane dhe europiane prej më shumë se gjysmëshekulli.

Kabineti “Trump”, të përzgjedhurit me qëndrime kontradiktore me presidentin Kabineti “Trump”, të përzgjedhurit me qëndrime kontradiktore me presidentin
Ende pa nisur punën, në kabinetin e Donald Trumpit po shfaqen krisjet e para. Disa prej të përzgjedhurve të manjatit i janë kundërvënë një pjese të politikave të tij, të kthyera në subjektin e seancave dëgjimor në Senat.

Trump: S’ka material kompromentues. Lajmi, nga njerëz të sëmurë Trump: S’ka material kompromentues. Lajmi, nga njerëz të sëmurë
Donald Trump, në konferencën e parë për shtyp si president i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, i ka quajtur “lajme të rreme” zërat se Rusia ka material kompromentues ndaj tij.

Rusia mohon: Asnjë material seksual kundër Donald Trump Rusia mohon: Asnjë material seksual kundër Donald Trump
“Rusia nuk grumbullon materiale kompromentuese për askënd. As për Donald Trump, as për rivalen e tij në zgjedhjet presidenciale amerikane, Hillary Clinton”.

Prokurori i Trump, test të vështirë në Senat Prokurori i Trump, test të vështirë në Senat
Emri i përzgjedhur nga Donald Trump për postin e Prokurorit të Përgjithshëm të Shteteve të Bashkuara, pritet të përballet me një seancë dëgjimore të vështirë në senatin amerikan këtë të martë.

“Golden Globes”, Meryl Streep thumbon presidentin Trump “Golden Globes”, Meryl Streep thumbon presidentin Trump
Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Globi i Artë”, triumfi i “La La Land” ishte i parashikuar. Filmi i Damien Chazelle mori 7 çmime, ndër të cilët dhe atë të muzikalit më të mirë dhe aktorëve më të mirë protagonistë në një komedi, të rrëmbyera nga Ryan Gosling dhe Emma Stone.

Takimi me krerët e inteligjencës, Trump: Hakerimi, asnjë efekt tek zgjedhjet Takimi me krerët e inteligjencës, Trump: Hakerimi, asnjë efekt tek zgjedhjet
Pirateria nuk pati asnjë efekt në rezultatin e zgjedhjeve. Kështu ka deklaruar presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump pas takimit me krerët e shërbimeve të inteligjencës.

Raketa e Koresë së Veriut, Trump: Nuk ka për të ndodhur! Raketa e Koresë së Veriut, Trump: Nuk ka për të ndodhur!
Pretendimet se Korea e Veriut po krijon një raketë ndërkontinentale të aftë të godasë Amerikën nuk e bindin Presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Ankesat për tranzicionin, Obama i telefonon Trumpit Ankesat për tranzicionin, Obama i telefonon Trumpit
Presidenti amerikan, Barack Obama, i telefonoi pasardhësit të tij, presidentit të zgjedhur Donald Trump. Biseda u përqendrua tek domosdoshmëria për të vazhduar tranzicionin e pushtetit pa probleme dhe në mënyrë efikase.

Putin i dërgon letër Trumpit: Letër e këndshme, mendime korrekte Putin i dërgon letër Trumpit: Letër e këndshme, mendime korrekte
Ekipi i tranzicionit të presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, ka publikuar këtë të premte një letër, që sipas tyre i është dërguar atij nga presidenti rus, Vladimir Putin. “Një letër shumë e këndshme nga Vladimir Putin, mendimet e tij janë shumë korrekte”, është shprehur Trumpi në lidhje me letrën, që daton më 15 dhjetor.

Trump emëron shef të tregtisë “armikun” e Kinës Trump emëron shef të tregtisë “armikun” e Kinës
Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump vazhdon t’i hedhë benzinë zjarrit të debateve për emërimet në kabinetin e tij të ardhshëm dhe personazhi i fundit bën pjesë në majën e listës së emrave kontradiktorë.

Trump, zyrtarisht president Trump, zyrtarisht president
Zyrtarizimin e fitores së tij nga Kolegji Elektoral, Donald Trump e përshëndeti me një mesazh në “Twitter”.

Ekipi privat i sigurisë, ekspertët: Trump po luan me zjarrin! Ekipi privat i sigurisë, ekspertët: Trump po luan me zjarrin!
Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump ka punësuar nëj ekip privat për sigurinë dhe kundërzbulimin në mitingjet e tij të zhvilluara gjatë turit të falenderimeve, ndërsa burime me njohje nga planet e tij thonë se, disa prej tyre mund të mbeten në ekip pasi ai të bëhet president.

SHBA, Donald Trump konfirmohet sot si president SHBA, Donald Trump konfirmohet sot si president
Kolegji Elektoral amerikan pritet të zgjedhë gjatë ditës së sotme edhe zyrtarisht Donald Trumpin si presidentin e ardhshëm të Shteteve të Bashkuara, në një votim që si zakonisht është veçse rutinë, por që këtë herë ndodh mes akuzave për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhje me synimin për të ndikuar.

Obama mbetet i bindur: Putin urdhëroi sulmet kibernetike në zgjedhje Obama mbetet i bindur: Putin urdhëroi sulmet kibernetike në zgjedhje
Barack Obama mbetet i bindur se urdhri për sulmet kibernetike gjatë fushatës presidenciale në Shtetet e Bashkuara ka ardhur nga maja e piramidës ruse të pushtetit.

Trump mbyll turin e falenderimeve. Bën betimin më 20 janar Trump mbyll turin e falenderimeve. Bën betimin më 20 janar
Donald Trump i ka hyrë një turneu postelektoral, në shtetet që i dhanë fitoren gjatë zgjedhjeve të 8 nëntorit. Me gajzerë nga pompat e ujit, përshëndetjen e vajzave me veshjet tradicionale të jugut dhe ndonjë batutë për transmetuesit televizivë, të cilët prisnin që ai të humbiste, Trump është kthyer aty ku nisi fushata e tij e pagjasë presidenciale.

Politika e Trumpit për Ballkanin, Pano: Nuk do të ketë ndryshime të mëdha Politika e Trumpit për Ballkanin, Pano: Nuk do të ketë ndryshime të mëdha
Njohësi i çështjeve të Ballkanit dhe profesori i historisë, Nikolla Pano vlerëson se zgjedhja e Donald Trumpit president nuk do të sjellë ndryshime dramatike në politikën e SHBA-ve në Ballkan.

Trump dhe Deutsche Bank, akuza për konflikt interesi Trump dhe Deutsche Bank, akuza për konflikt interesi
Presidenti i zgjedhur Donald Trump ka në plan të njoftojë muajin e ardhshëm se do ta kalojë kontrollin e bizneseve të tij në duart e fëmijëve dhe drejtuesve ekzekutivë, për të eliminuar çdo konflikt të mundshëm interesi.

SHBA, ish-shefi i CIA-s: Trump, fajtor nëse sulmohet Amerika SHBA, ish-shefi i CIA-s: Trump, fajtor nëse sulmohet Amerika
Ish-drejtori i CIA-s, Leon Panetta deklaroi gjatë së mërkurës se presidenti i zgjedhur, Donald Trump rrezikon të fajësohet në rast të një sulmi potencial ndaj Shteteve të Bashkuara, nëse ai refuzon të marrë njoftimet nga agjencitë e inteligjencës më shpesh.

Sekretari i Shtetit, Trump zgjedh mikun e Putinit Sekretari i Shtetit, Trump zgjedh mikun e Putinit
Donald Trump skarton Mit Romney-n dhe zgjedh drejtorin e përgjithshëm të Exxon Mobil, Rex Tillerson si Sekretar Shteti.

Trump ndryshon mendje për konfliktin e interesit mbi bizneset e tij Trump ndryshon mendje për konfliktin e interesit mbi bizneset e tij
Donald Trump nuk e ka bërë ende të qartë sesi ka në plan të ndajë interesat e tij të biznesit nga  presidenca që do të marrë zyrtarisht në 20 janar.

Trump kundër CIA-s: Hakerat rusë, “teori konspirative” Trump kundër CIA-s: Hakerat rusë, “teori konspirative”
Donald Trump ka reaguar sërish ndaj pretendimeve të inteligjencës amerikane se hakera rusë kanë ndërhyrë në zgjedhjet në shtetet e bashkuara. “A mund ta imagjinoni nëse rezultatet do të ishin të kundërta dhe ne do të përpiqeshim të luanim me kartën Rusi? Kjo sigurisht do të quhej një teori konsipirative!”, shkruan ai në Twitter.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2267.89
-6.75
-0.30%
FTSE 100 7220.38
-106.75
-1.46%
NASDAQ 5538.73
-35.39
-0.63%
FTSE MIB Index 19296.16
+48.91
+0.25%
CAC 40 4859.69
-22.49
-0.46%
DAX 11540.00
-14.71
-0.13%
HANG SENG 22840.97
+122.82
+0.54%
Nikkei 225 18813.53
-281.71
-1.48%
S&P/ASX 100 4728.30
-41.20
-0.86%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.