“Theresa May më në fund na qartësoi pak në lidhje me Brexit”. Ky ishte reagimi i parë i ardhur nga Gjermania pas fjalimit të kryeministres britanike, që foli gjatë në lidhje me synimet dhe objektivat e Londrës gjatë negociatave të shkëputjes.
Plani “May” për “Brexit”, Britania del nga tregu i përbashkët europian Plani “May” për “Brexit”, Britania del nga tregu i përbashkët europian
Marrëveshja përfundimtare e rënë dakord me Bashkimin Europian do të nënkuptojë daljen e Londrës nga tregu i vetëm europian. Kjo ishte deklarata që i jep fund çdo dileme, nëse do të ketë një “Brexit” të fortë apo të butë, në divorcin përfundimar mes Londrës dhe Brukselit.

Brexit, May përjashton një largim ‘gjysmak’ Brexit, May përjashton një largim ‘gjysmak’
Britania e Madhe përjashton mundësinë e një “anëtarësimi të pjesshëm në Bashkimin Europian”. Ky pritet të jetë mesazhi i kryeministres britanike, Theresa May, e cila do t’u adresohet me një fjalim kushtuar Brexit të gjithë qytetarëve britanikë, por tërthorazi edhe Brukselit.

Britania “post Brexit”, taksë për çdo punëtor nga BE-ja Britania “post Brexit”, taksë për çdo punëtor nga BE-ja
Britania po merr në konsideratë një masë drastike, për të gjobitur punëdhënësit me nga 1.000 paund (1.200 dollarë) në vit për çdo punonjës të kualifikuar që rekrutojnë nga Bashkimi Europian pasi ishulli të largohet nga unioni.

Theresa May kërkon, Angela Merkel përgjigjet Theresa May kërkon, Angela Merkel përgjigjet
Kryeministrja Theresa May, një ndër mbështetëset e Brexit, vazhdimisht përpiqet që të qetësojë britanikët duke deklaruar se synon arritjen e një marrëveshjeje me Brukselin për të siguruar në maksimum si kontrollin kufitar, ashtu edhe tregtinë e lirë me Bashkimin Europian për kompanitë britanike.

“Brexit”, Theresa May kërkon marrëveshje për britanikët e BE-së “Brexit”, Theresa May kërkon marrëveshje për britanikët e BE-së
Kryeministrja britanike Theresa May u ka thënë udhëheqësve të BE-së se, ajo kërkon një marrëveshje të hershme në negociatat mbi “Brexit” sa i përket statusit të britanikëve në Europë dhe shtetasve të BE-së në Britani.

Marrëveshja BE-Britani, mund të arrihet pas 10 vjetësh Marrëveshja BE-Britani, mund të arrihet pas 10 vjetësh
Marrëveshja e tregtisë post-Brexit ndërmjet Britanisë së Madhe dhe Europës mund të dojë edhe 10 vite kohë për t’u realizuar, por prapë ka shumë gjasë që të dështojë, kështu paralajmëroi ambasadori anglez në Bashkimin Europian.

Britani, plani për “Brexit”-in publikohet përpara aktivizimit të nenit 50 Britani, plani për “Brexit”-in publikohet përpara aktivizimit të nenit 50
Deputetët britanikë do të votojnë për herë të parë marsin e ardhshëm, për planin e qeverisë mbi “Brexit”-in. Kryeministrja Theresa May ra dakord që të plublikojë planin e saj për largimin nga BE-ja, për të shmangur një rebelim të mundshëm të konservatorëve dhe humbjen në dhomën e ulët të Parlamentit.

Britani, nis seanca dëgjimore për “Brexit”-in në Gjykatën Supreme Britani, nis seanca dëgjimore për “Brexit”-in në Gjykatën Supreme
Gjykata Supreme në Britaninë e Madhe ka filluar një seancë të rëndësishme për të vendosur nëse nevojitet apo jo miratimi i Parlamentit për nisjen e negociatave për daljen e vendit nga BE-ja.

Kushtet e Brexit, Malta: BE-ja nuk po luan bllofin Kushtet e Brexit, Malta: BE-ja nuk po luan bllofin
Liderët e Bashkimit Evropian nuk po bëjnë bllof kur thonë se Britania nuk do të ketë akses në tregun e përbashkët pas largimit nga blloku, nëse nuk pranon lëvizjen e lirë të njerëzve. Kështu deklaroi kryeministri i Maltës Joseph Muscat, në një intervistë për BBC.

Britani, 60 deputetë konservatorë thirrje për largim nga tregu i BE-së Britani, 60 deputetë konservatorë thirrje për largim nga tregu i BE-së
60 deputetë konservatorë në Britani, mes të cilëve 7 ministra, i kanë bërë thirrje që Britania të dalë nga tregu i përbashkët europian dhe sistemi i përbashkët doganor kur braktisë BE-në.

Britania siguron Gjermaninë për daljen nga BE Britania siguron Gjermaninë për daljen nga BE
Kryeministrja britanike Theresa May e siguroi homologen e saj gjermane se përgatitjet për daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian janë në udhë të mbarë dhe se procesi ligjor do të fillojë nga fundi i muajit mars.

Beteja ligjore për Brexit, Skocia e Uellsi mund të ndërhyjnë Beteja ligjore për Brexit, Skocia e Uellsi mund të ndërhyjnë
Pas vendimit për të çuar në Parlament mënyrën si do nisë Brexit-i,  Gjykata e Lartë britanike konfirmoi se qeveria skoceze dhe ajo e Uellsit do të kenë të drejtën e fjalës në betejën ligjore mbi zbatimin e nenit 50 të traktatit të Lisbonës.

Pa plan për Brexit?! Qeveria britanike mohon raportimet Pa plan për Brexit?! Qeveria britanike mohon raportimet
Qeveria britanike ka mohuar se nuk ka asnjë ide se nga është publikuar një memo, e cila tregon se Londra nuk ka asnjë plan konkret për Brexit, të cilin nuk do ta ketë as në 6 muajt e ardhshëm.

Britani, May: Kemi mundësinë historike të “udhëheqim” në botë Britani, May: Kemi mundësinë historike të “udhëheqim” në botë
Britania post “Brexit”-it ka një mundësi historike për të ndërmarrë një rol të ri si udhëheqës global i tregtisë së lirë. Kjo është ajo që pritet të thuhet nga kryeministrja Theresa May, në fjalimin e saj të parë mbi politikën e jashtme në banketin e kryebashkiakut të Londrës.

Vendimi i gjykatës, qeveria britanike: Nuk e vonon dot “Brexit”-in Vendimi i gjykatës, qeveria britanike: Nuk e vonon dot “Brexit”-in
Plani i Theresa May, për të nisur negociatat për “Brexit”-in në fund të marsit të ardhshëm, nuk do të pengohet nga vendimi i Gjykatës së Lartë, që vendosi se Parlamenti duhet të votojë për këtë çështje.

“Brexit”, Steinmeier: Procesi mund të vijojë pavarësisht vendimit të gjykatës “Brexit”, Steinmeier: Procesi mund të vijojë pavarësisht vendimit të gjykatës
“Brexit”-i, sipas ministrit të Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, me shumë gjasë do të vazhdojë si proces, pavarësisht vendimit të Gjykatës së Lartë të Mbretërisë së Bashkuar, që detyron qeverinë të konsultohet me Parlamentin përpara se të aktiviziojë nenin 50 të Traktatit të Lisbones, për shkëputjen nga blloku europian.

Britani, “Brexit” në duart e Parlamentit Britani, “Brexit” në duart e Parlamentit
Vetem Parlamenti e ka në duar nisjen e procesit të largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Vendimi i Gjykatës së Lartë është një goditje e madhe për kryeministren Theresa May dhe të gjithë bashkëpunëtorët e fushatës pro Brexit.

Blair: Ne, kryengritësit anti-Brexit Blair: Ne, kryengritësit anti-Brexit
Ish-Kryeministri britanik Tony Blair duke e quajtur “katastrofik” rezultatin e referendumit për shkëputjen e Britanisë nga Bashkimi Europian, ka deklaruar për BBC se Britania duhet t’i mbajë të gjitha opsionet e hapura.

Theresa May ndryshoi mendje. Para referendumit, komente kundër “Brexit” Theresa May ndryshoi mendje. Para referendumit, komente kundër “Brexit”
Kryeministrja aktuale britanike, Theresa May, privatisht ka paralajmëruar një muaj përpara referendumit të “Brexit”-it se kompanitë e huaja në vend do të largoheshin nga vendi, nëse Britania do të votonte për largimin nga Bashkimi Europian.

“Brexit”, bankat drejt largimit nga Mbretëria e Bashkuar “Brexit”, bankat drejt largimit nga Mbretëria e Bashkuar
Bankat e mëdha po përgatisin transferimin jashtë Mbretërisë së Bashkuar për shkak të frikës nga “Brexit”-i.

Brexit, nesër takimi Juncker-May; KE: S’ka negociata pa zyrtarizim Brexit, nesër takimi Juncker-May; KE: S’ka negociata pa zyrtarizim
Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker do të zhvillojë të premten një takim dypalësh me kryeministren britanike Theresa May, në kuadër të një samiti europian.

Sekretari i Jashtëm Boris Johnson, me dy qëndrime ndaj “Brexit”-it Sekretari i Jashtëm Boris Johnson, me dy qëndrime ndaj “Brexit”-it
Gazeta prestigjioze e së dielës “The Sunday Times” ka botuar përmbajtjen e një artikulli të shkruar nga ish-kryebashkiaku i Londrës dhe Sekretari i Jashtëm aktual i Britanisë, Boris Johnson, ku ai kërkonte që Britania të qëndronte në Bashkimin Europian.

Skocia, drejt një referendumi të dytë për pavarësi Skocia, drejt një referendumi të dytë për pavarësi
Skocia duket e vendosur të shkëputet prej Mbretërisë së Bashkuar, pavarësisht dështimit të një referendumi mbi këtë çështje, përpara se të mbahej një tjetër referendum, më i rëndësishëm ky, për largimin e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian.

“Brexit”, shkëputja nuk e çliron Britaninë nga barra e pagesave drejt BE-së “Brexit”, shkëputja nuk e çliron Britaninë nga barra e pagesave drejt BE-së
Zyrtarë britanikë besojnë se Mbretërisë së Bashkuar mund t’i duhet të paguajë ende shumë parà BE-së, që të sigurojë kushte preferenciale tregtie pas “Brexit”-it.

Brexit, May: Jo votim në Parlament Brexit, May: Jo votim në Parlament
Kryeministrja britanike Theresa May, ka hedhur poshtë idenë e një votimi të dytë nga Parlamenti për Brexit. Sipas saj, te paragjykosh dhe anashkalosh vendimin dhe vullnetin e  popullit britanik në referendumin e qershorit është e papranueshme.

Stërlina në pikiatë, për herë të parë euro më e vlefshme Stërlina në pikiatë, për herë të parë euro më e vlefshme
Anglezët që nisen për në Europë do të tronditen jo pak kur të arrijnë në aeroportet e kryeqytetit britanik. Kjo, pasi pikat e këmbimit valutor në to ofrojnë për herë të parë më pak se 1 euro për 1 stërlinë.

“Brexit”, emigrantët britanikë që jetojnë në BE padisin Junckerin “Brexit”, emigrantët britanikë që jetojnë në BE padisin Junckerin
Emigrantët britanikë që jetojnë në Bashkimin Europian kanë ngritur padi ndaj presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, për shkak të urdhrit të tij për të parandaluar diskutimet formale mbi “Brexit”.

Kaos në UKIP-in anti-BE. Dorëhiqet pas 18 ditësh pasuesja e Farage Kaos në UKIP-in anti-BE. Dorëhiqet pas 18 ditësh pasuesja e Farage
Ndodhi shumë shpejt dhe askush nuk e priste. Diane James, e cila zëvendësoi Nigel Farage si udhëheqëse në partinë “UKIP” në Mbretërinë e Bashkuar, dha dorëheqjen pas 18 ditësh në krye të postit.

“Brexit”, kryeministrja May: Procesi nis marsin e ardhshëm “Brexit”, kryeministrja May: Procesi nis marsin e ardhshëm
Plani për daljen nga Bashkimi Europian është gati dhe Britania e Madhe do të nisë procesin e divorcit brenda marsit të vitit 2017, kur edhe do të kërkohet zbatimi i “nenit 50” të Traktatit të Lisbonës.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2267.89
-6.75
-0.30%
FTSE 100 7220.38
-106.75
-1.46%
NASDAQ 5538.73
-35.39
-0.63%
FTSE MIB Index 19296.16
+48.91
+0.25%
CAC 40 4859.69
-22.49
-0.46%
DAX 11540.00
-14.71
-0.13%
HANG SENG 22840.97
+122.82
+0.54%
Nikkei 225 18813.53
-281.71
-1.48%
S&P/ASX 100 4728.30
-41.20
-0.86%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.