Çështja e votimit elektronik është shndërruar në një debat në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Për Partinë Demokratike është e papranueshme që kryetari Denar Biba të dalë kundër.
Vota elektronike, kreu i KQZ: E pamundur Vota elektronike, kreu i KQZ: E pamundur
Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Denar Biba preferon të jetë i drejtëpërdrejtë kur rendit argumentat përse votimi elektronik është i pamundur në këto zgjedhje.

KQZ: Nuk ka kohë për votimin elektronik KQZ: Nuk ka kohë për votimin elektronik
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur një bashkëpunim me ekspertë nga Korea e Jugut  për të kryer një studim sesi mund të përdoret teknologjia në zgjedhje. Teorikisht, kjo është e mundur.

Bylykbashi: Arsyet pse Rama nuk do votimin elektronik Bylykbashi: Arsyet pse Rama nuk do votimin elektronik
Bashkëkryetari i reformës zgjedhore, Oerd Bylykbashi renditi 10 arsye përse, sipas tij, Kryeministri Rama i trembet votimit elektronik, i propozuar prej Partisë Demorkatike, 8 muaj më parë.

Votimi elektronik, LIBRA si opozita: Është i mundur Votimi elektronik, LIBRA si opozita: Është i mundur
Votimi dhe numërimi elektronik edhe për Ben Blushin duhet të jetë kusht i panegociueshëm për të siguruar zgjedhje të lira e të ndershme.

Balla: PD të kthehet në Komision Balla: PD të kthehet në Komision
“I bëj thirrje PD të vazhdojmë mbledhjen e komisionit atje ku e kemi lënë”. Ftesën për t’u ulur sërish bashkë në Komisionin e Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Taulant Balla ja drejtoi PD duke hedhur poshtë përfundimisht atë çka për demokratët është kusht i panegociueshëm për zgjedhje të lira dhe të ndershme, votimin dhe numërimin elektronik.

PD kushtëzon zgjedhjet, Berisha e Topalli kundër bojkotit PD kushtëzon zgjedhjet, Berisha e Topalli kundër bojkotit
Kur kanë mbetur 5 muaj nga dita e zgjedhjeve, Partia Demokratike ka nisur krijimin e koalicionit për votën e lirë.

Votimi elektronik, Ruçi: Nëse thotë OSBE/ODIHR Votimi elektronik, Ruçi: Nëse thotë OSBE/ODIHR
Kreu i Grupi Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi i quajti të vonuara propozimet e Partisë Demokratike për reformën zgjedhore, veçanërisht ato që flasin për votimin dhe numërimin elektronik.

Pesë kushtet e PD për zgjedhjet e qershorit Pesë kushtet e PD për zgjedhjet e qershorit
Ashtu siç ishte paralajmëruar, opozita parlamentare ka përcaktuar si çështje të saj parësore në seancën e parë për 2017, çështjen e zgjedhjeve. Partia Demokratike parashtroi me anë të kreut të Grupit Parlamentar, Edi Paloka pesë kushtet e saj për zgjedhjet e ardhshme.

Basha: Opozita, mesazh të qartë qeverisë për zgjedhjet Basha: Opozita, mesazh të qartë qeverisë për zgjedhjet
Kryetari i PD, Lulzim Basha ka deklaruar në orët e pasdites se memorandumi i nënshkruar mes partive të opozitës i dërgon një përgjigje të qartë koalicionit qeverisës sa i takon zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Opozita firmos memorandumin: Votim dhe numërim elektronik Opozita firmos memorandumin: Votim dhe numërim elektronik
Koalicioni opozitar ka nënshkruar një memorandum për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kërkesa e tyre e patejkalueshme ishte votimi dhe numërimi elektronik.

Blushi akuzon “të mëdhenjtë”: Duan zgjedhje pa reformë Blushi akuzon “të mëdhenjtë”: Duan zgjedhje pa reformë
Kryetari i partisë Libra, Ben Blushi ka akuzuar partitë e mëdha se nuk e duan reformën zgjedhore, pasi sipas tij ajo cënon interesat e tyre.

PD: Rama, veto votimit elektronik në zgjedhje PD: Rama, veto votimit elektronik në zgjedhje
Partia Demokratike ka deklaruar se kryeministri Rama vendosi veton në Komisionin e Reformës zgjedhore kundër votimit elektronik, “duke vrarë kështu reformën zgjedhore”.

Reforma zgjedhore drejt dështimit. Bie propozimi i PD për votën elektronike Reforma zgjedhore drejt dështimit. Bie propozimi i PD për votën elektronike
Nëse do të bëjmë një punë, një gram punë, është jo nëse do të bëhet votimi elektronik, por si do të behet?”, tha Gent Strazimiri, deputet i PD-së.

Mblidhet komisioni parlamentar i reformës zgjedhore Mblidhet komisioni parlamentar i reformës zgjedhore
Komisioni parlamentar për reformën zgjedhore është mbledhur paraditen e sotme për të diskutuar kërkesat e partive parlamentare për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kushtet e “të vegjëlve”: Ja çfarë duan për votimet e 2017-s Kushtet e “të vegjëlve”: Ja çfarë duan për votimet e 2017-s
Partitë e vogla parlamentare të opozitës ia bënë të qartë qëndrimin e tyre të unifikuar për zgjedhjet edhe ambasadores së Bashkimit Europian, Romana Vllahutin.

Zgjedhjet, Basha: Duam votim dhe numërim elektronik Zgjedhjet, Basha: Duam votim dhe numërim elektronik
Partitë e opozitës me në krye Partinë Demokratike kanë publikuar këtë të mërkurë qëndrimin e tyre për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, për të cilat, siç tha Lulzim Basha, duhet të vendosë vullneti qytetar dhe jo ai kriminal, siç e ka quajtur ai.

Reforma zgjedhore, ndasi të mëdha mes palëve Reforma zgjedhore, ndasi të mëdha mes palëve
Pesë muaj para zgjedhjeve, Komisioni i Posaçëm për Reformën Zgjedhore ende është në fazën fillestare të punës. Mbledhja e së martës me dyer të mbyllura, vetëm sa e rikonfirmoi këtë,  kur dy bashkëkryetarët pohuan se kanë rënë dakort të hartojnë një listë, prej së cilës të identifikojnë çështjet që i ndajnë dhe ato që i bashkojnë.

Reforma zgjedhore, LSI këmbëngul për listat e hapura Reforma zgjedhore, LSI këmbëngul për listat e hapura
Kur të mblidhet të martën, Komisioni për Reformën Zgjedhore nuk do të ketë një axhendë të unifikuar qëndrimesh.

Votimi elektronik i pamundur, KLSH: Kartat nuk kanë të dhënat Votimi elektronik i pamundur, KLSH: Kartat nuk kanë të dhënat
Dështimi i votimit elektronik, që do t’i jepte fund manipulimit të zgjedhjeve duke rritur besueshmërinë e tyrë, është parë më së shumti si rezultat i mosmarrëveshjeve politike. Por edhe sikur forcat politike të arrijnë marrëveshje, Shqipëria sërish nuk mund të realizojë votim elektronik për shkak të abuzimeve me sistemin teknik.

Meta: Në zgjedhjet e ardhshme, me lista të hapura Meta: Në zgjedhjet e ardhshme, me lista të hapura
LSI i ka të qarta kërkesat për të ndryshuar Kodin Zgjedhor, kur pritet që puna e komisionit të posacëm të reformës zgjedhore të zgjatet edhe me 60 ditë.

Reforma zgjedhore, Balla: Gati drafti për ligjin e partive Reforma zgjedhore, Balla: Gati drafti për ligjin e partive
Nënkryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka deklaruar se, ekspertët e mazhorancës e kanë gati draftin e ndryshimeve të ligjit për partitë politike, në kuadër të reformës zgjedhore.

Reforma zgjedhore, Bylykbashi: Të shqyrtohet me urgjencë platforma e PD Reforma zgjedhore, Bylykbashi: Të shqyrtohet me urgjencë platforma e PD
Partia Demokratike kërkon që të shqyrtohet urgjentisht platforma e saj për reformën zgjedhore, pasi nuk ka asnjë garanci për zgjedhje të lira dhe të ndershme më 18 qershor.

Reforma zgjedhore, mësues e noterë për votat Reforma zgjedhore, mësues e noterë për votat
Kreu i partisë së re LIBRA, Ben Blushi deklaroi këtë të premte se reforma zgjedhore ka dështuar dhe për këtë ka akuzuar dy partitë e mëdha.

Reforma Zgjedhore, Balla: Depolitizim KQV-ve Reforma Zgjedhore, Balla: Depolitizim KQV-ve
Taulant Balla, deputet i Partisë Socialiste, tha se duhen depolitizuar Komisionet e Qendrave të Votimit.

Kreu i KQZ-së: Nuk ka kohë për ndryshime të mëdha Kreu i KQZ-së: Nuk ka kohë për ndryshime të mëdha
Për propozimet e partive të mëdha për reformën zgjedhore, kryetari i ri i KQZ-së, Denar Biba, përgjigjet shumë shkurt: “Nuk ka kohë”.

Reforma Zgjedhore, PS rrëzon ekspertët për “listat e hapura” Reforma Zgjedhore, PS rrëzon ekspertët për “listat e hapura”
Ekspertë të çështjeve zgjedhore kërkojnë të bëhen pjesë e procesit për hartimin e një Kodi të ri Zgjedhor, me propozime që tashmë janë pjesë e tryezës së punës. Edhe për këto amendime, Oerd Bylykbashi dhe Taulant Balla, dy bashkëkryetarë të komisionit, janë të ndarë në qëndrime.

PR: Hapja e negociatave, detyrim për reformën zgjedhore PR: Hapja e negociatave, detyrim për reformën zgjedhore
Partia Republikanë ka përshëndetur vendimin e Komisionit Europian për të rekomanduar hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian, por thotë se ky vendim është një detyrim ndaj klasës politike shqiptare për të nisur urgjentisht reformën zgjedhore.

Reforma zgjedhore, eksperti i lartë i OSBE vjen në Tiranë Reforma zgjedhore, eksperti i lartë i OSBE vjen në Tiranë
Një ekspert i lartë për zgjedhjet ka nisur një vizitë tre ditore në Shqipëri, për të ofruar dhe konsulencën e tij për reformën zgjedhore në vend, para zgjedhjeve të 2017.

Reforma zgjedhore, Borchardt: Bëni draftin e përbashkët që të sjellim ekspertët Reforma zgjedhore, Borchardt: Bëni draftin e përbashkët që të sjellim ekspertët
Kreu i OSBE-së në Shqipëri, Berndt Borchardt kërkon që sugjerimet për reformën zgjedhore të bëhen formale, dhe vetëm më pas OSBE do të jetë e gatshme të ndihmojë këtë proces.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2280.07
+14.87
+0.66%
FTSE 100 7150.34
-0.84
-0.01%
NASDAQ 5600.96
+48.01
+0.86%
FTSE MIB Index 19499.54
+171.13
+0.89%
CAC 40 4830.03
+8.62
+0.18%
DAX 11594.94
+49.19
+0.43%
HANG SENG 22949.86
+51.34
+0.22%
Nikkei 225 18787.99
-103.04
-0.55%
S&P/ASX 100 4687.40
+31.50
+0.68%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.