Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në Parlament në orët e vona të seancës, duke iu drejtuar kryeministrit Edi Rama tha se kriminalizimi dhe droga janë e reja, ndryshimi mes 2013 dhe 2017.
Nikolla shpalos prioritetet e qeverisë për arsimin Nikolla shpalos prioritetet e qeverisë për arsimin
Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka shpalosur para deputetëve programin për arsimin, ku foli mbi objektivat që do të arrihen që në 300 ditët e para. Ajo foli për mësimin dixhital, dixhitalimin e shërbimeve të MAS dhe bashkëqeverisjen me prindërit.

Programi për diasporën, Majko: Realizim të votës së emigrantëve Programi për diasporën, Majko: Realizim të votës së emigrantëve
Tashmë në cilësinë e ministrit të Shtetit të Diasporën, Pandeli Majko foli në Kuvend mbi nevojën e votës së emigrantëve. Ai tha se kërkesës së qendrave të organizuara të emigracionit në shumë vende, politika shqiptare i është përgjigjur për realizim.

Ahmetaj: Programi, rritje të qëndrueshme ekonomike Ahmetaj: Programi, rritje të qëndrueshme ekonomike
Ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka hedhur poshtë pretendimet e kreut të PD, se programi ekonomik i qeverisë “Rama 2” është i dështuar.

Integrimi, ish-ministrja Gjosha: Është ulur rëndësia e procesit Integrimi, ish-ministrja Gjosha: Është ulur rëndësia e procesit
Ish ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha tha në Parlament se është ulur rëndësia e procesit të integrimit të Shqipërisë. Sipas saj deri në çeljen e negociatave ishte i nevojshëm ministria e Integrimit si institucion, pasi kapacitetet njerëzore janë aseti më i rëndësishëm.

Basha: Marrëveshja u varros! Basha: Marrëveshja u varros!
Bilanci i errët i mandatit të parë të Edi Ramës, sipas Lulzim Bashës u pasua nga paraqitja e një programi qeverisës bosh për 4 vitet e ardhshme.

Blushi në Kuvend: Rilindja për fat të mirë po bie Blushi në Kuvend: Rilindja për fat të mirë po bie
Rilindja po bie, ka deklaruar në Kuvend kreu i LIBRA-s, Ben Blushi duke akuzuar se as opozita dhe as qeveria nuk duan të shkojnë në zgjedhje.

Vendimi për vettingun, debate në Kuvend Vendimi për vettingun, debate në Kuvend
Vendimi i tre ditëve më parë i Parlamentit për rikthimin e dosjeve të kandidatëve tek Avokati i Popullit ka qënë objekt debati mes kreut të LIBRA-s, Ben Blushi dhe deputetit socialist Taulant Balla.

Zharrëza zbret në Kuvend, replika Blushi-Gjiknuri; reagon Rama Zharrëza zbret në Kuvend, replika Blushi-Gjiknuri; reagon Rama
Debati për Zharrëzën është zhvendosur në Kuvend mes kreut të LIBRA-s Ben Blushi dhe ministrit të Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri.

“Vettingu, kusht i negociatave”; Rama fton opozitën për dialog “Vettingu, kusht i negociatave”; Rama fton opozitën për dialog
Kryeministri Edi Rama e ka akuzuar opozitën se ka hyrë në çadrën e protestës për të bllokuar vettingun, proces që duhet të nisë javën e ardhshme në këtë parlament. Rama tha se vettingu është kushti i vetëm për të hapur negociatat me BE-në.

Braçe: Nevoja për karrierë kur prodhon llafe nuk sjell asgjë Braçe: Nevoja për karrierë kur prodhon llafe nuk sjell asgjë
Ben Blushit i është përgjigjur deputeti socialist Erion Braçe, duke dhënë se nevoja për karrierë personale kur prodhon llafe nuk sjell asgjë.

Kuvend, deputeti thyen bojkotin; debat Braçe-Blushi Kuvend, deputeti thyen bojkotin; debat Braçe-Blushi
Enjtja e sotme është e para pas protestës dhe bojkotit të deklaruar të opozitës javën e kaluar. Madje, dhe dera që lidh selinë e Partisë Demokratike me Parlamentin ishte e mbyllur.

“Arsimi profesional” shtyhet për seancën e radhës “Arsimi profesional” shtyhet për seancën e radhës
Projektligji për arsimin profesional do të shqyrtohet në seancën e radhës parlamentare, pasi opozita, njësoj si Lëvizja Socialiste për Integrim më herët kanë kërkuar rishqyrtimin e tij në Komisionin e Medias, përpara se të kalojë për miratim në Parlament.

Blushi: Nëse ndahet veriu i Kosovës, pasojë do ishte bashkimi me Shqipërinë Blushi: Nëse ndahet veriu i Kosovës, pasojë do ishte bashkimi me Shqipërinë
Kreu i LIBRA Ben Blushi, ka kritikuar diplomacinë shqiptare në lidhje me situatën në Kosovë, duke kërkuar që shteti shqiptar të merret seriozisht me këtë çështje. Për Blushin pasoja e vetme e ndarjes së Kosovës, do të ishte bashkimi i saj me Shqipërinë.

Berisha: Negociatat nuk do hapen, peng i lidhjes së Ramës me krimin Berisha: Negociatat nuk do hapen, peng i lidhjes së Ramës me krimin
Ish-kryeministri Sali Berisha, duke marrë fjalën në Parlament, ka deklaruar se negociatat e anëtarësimit me BE-në nuk do të hapen pavarësisht hyrjes në fuqi të ligjit të Vetting-ut.

Rama: 100 mln $ për rritje rrogash e pensionesh. Paloka: E bëni për vota Rama: 100 mln $ për rritje rrogash e pensionesh. Paloka: E bëni për vota
Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në seancën e sotme në Kuvend, ku pritet të votohet buxheti i vitit 2017, është shprehur krenar për qeverinë e tij.

Kuvend, batuta fyese mes Ramës dhe opozitës Kuvend, batuta fyese mes Ramës dhe opozitës
Nuk kanë munguar batutat fyese seancën e kësaj të enjteje në Parlament, mes kryeministrit Rama dhe deputetëve të opozitës.

Rama: Negociatat, peng i PD. Berisha: Dështaku kërkon të mbulojë dështimet Rama: Negociatat, peng i PD. Berisha: Dështaku kërkon të mbulojë dështimet
Ligji për vlerësimin e prokurorëve dhe gjyqtarëve ka qenë në fokus të fjalimit të kryeministrit Rama në seancën plenare të kësaj të enjteje.

Berisha: Qeveria, suksese imagjinare. Negociatat, kusht jo vetting-u Berisha: Qeveria, suksese imagjinare. Negociatat, kusht jo vetting-u
Ish-kryeministri Sali Berisha i ka cilësuar si “suksese imagjinare” deklaratat e kryeministrit dhe ministrit të Financave për rritjen e rrogave dhe pensioneve dhe rritjen ekonomike të shqipërisë.

Vetting-u, Rama: PD, akt anti-kombëtar. Berisha: Konsensusi, kushti real i BE Vetting-u, Rama: PD, akt anti-kombëtar. Berisha: Konsensusi, kushti real i BE
Çështja e Vetting-ut ka zbritur në seancën e kësaj të enjteje në Parlament, me kryeministrin Rama që ka akuzuar opozitën për bllokim të qëllimshëm të ligjit.

Mbetjet, Blushi: Po helmoni qytetarët. Plehrat e Europës, gati të vërshojnë Mbetjet, Blushi: Po helmoni qytetarët. Plehrat e Europës, gati të vërshojnë
Deputeti Ben Blushi, duke marrë fjalën në seancë plenare, ka deklaruar se dekreti i presidentit për ligjin e mbetjeve duhet të ishte sot në Parlament e jo të hiqej nga rendi i ditës.

Blushi: Dosjet nuk do hapen, procesi do jetë selektiv dhe i politizuar Blushi: Dosjet nuk do hapen, procesi do jetë selektiv dhe i politizuar
Deputeti Ben Blushi, duke marrë fjalën në seancën plenare të kësaj të enjteje ka shprehur skepticizmin e tij lidhur me pr/ligjin për hapjen e dosjeve.

Rama-Berishës: Vetting-u, makthi yt. Po bën gjithçka për ta penguar Rama-Berishës: Vetting-u, makthi yt. Po bën gjithçka për ta penguar
Duke marrë fjalën në Parlament, kryeministri Edi Rama u është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike dhe në veçanti atyre të eksponentit kryesor të saj, Sali Berisha.

Video/ Paloka godet ministrin Ilir Beqaj Video/ Paloka godet ministrin Ilir Beqaj
Seanca kuvendore e të enjtes është shoqëruar me mjaft debate, dhe për këtë drejtuesit të seancës iu desh të ndërpriste tre herë punimet.

Tensione në seancë, përjashtohet Noka; Berisha akuza Ramës Tensione në seancë, përjashtohet Noka; Berisha akuza Ramës
Seanca parlamentare e kësaj të enjteje është ndërprerë disa herë për shkak të tensioneve mes mazhorancës dhe opozitës. Ka qenë kjo e fundit që e ka nisur me një seri akuzash ndaj ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj.

Kalon “qeveria” e Drejtësisë, “kurban” Fufi. Biba, kryetar i KQZ-së Kalon “qeveria” e Drejtësisë, “kurban” Fufi. Biba, kryetar i KQZ-së
Ligji për organet e qeverisjes së drejtësisë, i mbetur pezull që prej 6 tetorit, ndryshoi, por pa konsensusin e opozitës.

Berisha: Rama, skllav i Beogradit. Problemi i sotëm, kanabisi Berisha: Rama, skllav i Beogradit. Problemi i sotëm, kanabisi
Ish-kryeministri Berisha, duke rimarrë fjalën në seancë plenare është përfshirë në debatin e retorikës nacionaliste mes kryeministrit Rama dhe kreut të PBDNJ, Vangjel Dule.

Blushi: Nacionalistët e sotëm po na qeverisin shumë keq Blushi: Nacionalistët e sotëm po na qeverisin shumë keq
Deputeti Ben Blushi, në kuadër të temës së nacionalizmit që po diskutohet këtë të enjte në Kuvend, deklaroi se nuk janë grekët dhe serbët armiqtë e Shqipërisë.

Rama, sulm Athinës e Dules: Do të bllokosh integrimin! Rama, sulm Athinës e Dules: Do të bllokosh integrimin!
Kryeministri Edi Rama, duke iu përgjigjur akuzave të kryetarit të PBDNJ-së për Himarën, e ka cilësuar si të shterpë debatin për planin urbanistik në qytetin jugor. Ai akuzoi Vangjel Dulen se po kërkon të pengojë procesin e integrimit të Shqipërisë.

Kuvend, Balla: Kemi hapur arkivat e komunizmit, së shpejti hapat e tjerë Kuvend, Balla: Kemi hapur arkivat e komunizmit, së shpejti hapat e tjerë
Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla, duke marrë fjalën në seancë plenare ka deklaruar se qeveria ka hapur tashmë arkivat e sigurimit të shtetit gjatë kohës së diktaturës dhe do të ndërmarrë hapa të mëtejshëm në ditët në vijim.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2502.22
+1.62
+0.06%
FTSE 100 7310.64
+46.74
+0.64%
NASDAQ 6426.922
+4.229
+0.066%
FTSE MIB Index 22530.83
+39.10
+0.17%
CAC 40 5281.29
+14.00
+0.27%
DAX 12592.35
-7.68
-0.06%
HANG SENG 27880.53
-229.80
-0.82%
Nikkei 225 20296.45
-51.03
-0.25%
S&P/ASX 100 4699.10
+23.30
+0.50%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.