Kosova dhe Serbia duhet të përmbyllin kapitullin e armiqësive me një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve reciproke. Kështu u shpreh presidenti kosovar, Hashim Thaçi, në një intervistë për “Radio Europa e Lirë”.
UNESCO, Kosova i ka votat. Vuçiç, thirrje OKB-së: Mos e lejoni! UNESCO, Kosova i ka votat. Vuçiç, thirrje OKB-së: Mos e lejoni!
Ka qenë radha e Aleksandar Vuçiç të mbante një fjalim në OKB, e presidenti serb shfrytëzoi rastin për të prekur mes të tjerash edhe çështjen e Kosovës.

Nju Jork, Mogherini takohet me Thaçin e Vuçiç Nju Jork, Mogherini takohet me Thaçin e Vuçiç
Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini u takua në Nju Jork me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Serbi, përgatitet dialogu me Kosovën: Kisha të mos bëjë presion Serbi, përgatitet dialogu me Kosovën: Kisha të mos bëjë presion
Zëvendëskryeministrja serbe, Zorana Mihajloviç citohet nga shtypi vendas të pohojë se, pret që Kisha Ortodokse e Serbisë të jetë partnere gjatë dialogut të brendshëm mbi Kosovën, e të mos ushtrojë presion mbi presidentin Aleksandar Vuçiç.

Vuçiç: Nuk ndryshojmë qëndrim ndaj Haradinajt. Transparentë për Kosovën Vuçiç: Nuk ndryshojmë qëndrim ndaj Haradinajt. Transparentë për Kosovën
Aleksandar Vuçiç deklaron se gjatë muajit tetor do të nisë periudha e re e dialogut brenda vendit për çështjen e Kosovës, në varësi të marrëdhënieve me të cilën Serbia, sipas kreut të saj të shtetit, do të ketë një të ardhme më të sigurtë.

Hahn, të premten në Beograd. Bisedime edhe për Kosovën Hahn, të premten në Beograd. Bisedime edhe për Kosovën
Zgjidhja e çështjes së Kosovës, gjendja në Ballkanin Perëndimor dhe avancimi i Serbisë drejt anëtarësimit në BE do të jenë në fokus të vizitës së Komisionerit për Politikat e Fqinjësisë dhe Negociatat e zgjerimit, Johannes Hahn, ditën e premte në Serbi.

Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi dhe Vuçiç takim miqësor Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi dhe Vuçiç takim miqësor
Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini po ndërmjetëson në Brukesl takimin e radhës mes Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb, Aleksandër Vuçiç.

Thaçi: Pajtim me Serbinë. Koha për marrëveshje përfundimtare Thaçi: Pajtim me Serbinë. Koha për marrëveshje përfundimtare
Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç udhëtojnë të enjten drejt Brukselit, për një takim me shefen e diplomacisë europiane, Federica Mogherini, e cila shprehet e bindur se deri në fund të vitit 2019, vendet e Ballkanit do të arrijnë hapa konkretë drejt integrimit në BE.

Mogherini pret Thaçin e Vuçiç më 31 gusht Mogherini pret Thaçin e Vuçiç më 31 gusht
Përfaqësuesja e lartë për Marrëdhëniet e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë në BE, njëkohësisht zëvendëspresidente e Komisionit Europian, do të organizojë një takim me presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiç, më 31 gusht në Bruksel.

Rikthehet McAllister: Serbia e Kosova, drejt BE-së pa bllokuar njëra-tjetrën Rikthehet McAllister: Serbia e Kosova, drejt BE-së pa bllokuar njëra-tjetrën
David McAllister, njeriu që ndërmjetësoi fundin e krizës politike parazgjedhore në Shqipëri, tani e kthen vëmendjen te një tjetër ngërç, edhe më i vështirë për t’u zgjidhur: mosmarrëveshjet mes Kosovës e Serbisë.

E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi, analistët: Konsensus dhe paqe E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi, analistët: Konsensus dhe paqe
Dialogu Serbi-Kosovë u shoqërua me tensione mes të dyja vendeve. Niveli i ri pritet të sqarojë të ardhmen e të dyja vendeve dhe ritmin drejt BE-së. Por, e ardhmja e dialogut varet nga shumë faktorë.

Takimi në Bruksel, Thaçi-Vuçiç angazhohen për një fillim të ri Kosovë-Serbi Takimi në Bruksel, Thaçi-Vuçiç angazhohen për një fillim të ri Kosovë-Serbi
Kosova dhe Serbia do të përgatiten për një fazë të re bisedimesh. Marrëveshjet e arritura në Bruksel duhet të zbatohen pa u vonuar.

Tahiri: Nisim dialogun pasi të lirohet Haradinaj Tahiri: Nisim dialogun pasi të lirohet Haradinaj
Ministrja për Dialogun në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri tha gjatë kësaj të marte se dialogu me Beogradin mund të vazhdojë pasi të lirohet dhe të kthehet në Kosovë kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, si dhe pasi Kuvendi të shfuqizojë rezolutën për pezullimin e bisedimeve.

McCain në Serbi: Dialogoni me shqiptarët McCain në Serbi: Dialogoni me shqiptarët
Senatori amerikan, John McCain, dhe presidenti i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë folur para gazetarëve pas takimit që patën në Beograd.

Frikë nga ushtria e Kosovës, Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë Frikë nga ushtria e Kosovës, Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë
Serbia ka mbledhur Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të diskutuar për vendimet e Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë në një ushtri të rregullt. Takimi me agjencitë e sigurisë konfirmon kundërshtimet e Beogradit, duke e paraqitur ushtrinë e Kosovës si rrezik. Por kjo vë në pikëpyetje edhe dialogun e Brukselit.

Vuçiç: I gatshëm ta vazhdoj dialogun me Prishtinën Vuçiç: I gatshëm ta vazhdoj dialogun me Prishtinën
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar këtë të hënë se është i gatshëm ta vazhdojë dialogun me Kosovën.

Albin Kurti në Top Show: Metodat e reja që po ndjek Serbia ndaj Kosovës Albin Kurti në Top Show: Metodat e reja që po ndjek Serbia ndaj Kosovës
Kur na ndajnë vetëm dy ditë nga 9-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Ish-lideri i Vetëvendosje, Albin Kurti, i ftuar në studion e Top Show, ka pohuar se Pavarësia Kosovës i ka ardhur pikërisht nga protestat e 10 shkurtit 2007 të organizuar nga Vetëvendosje.

Dialogu Prishtinë-Beograd, pas zgjedhjeve në Serbi mes presidentëve Dialogu Prishtinë-Beograd, pas zgjedhjeve në Serbi mes presidentëve
Mes Beogradit dhe Prishtinës pritet të fillojë së shpejti një raund i ri bisedimesh.

Stoltenberg në Prishtinë: Dialogu, rruga e vetme Stoltenberg në Prishtinë: Dialogu, rruga e vetme
Stabiliteti i Ballkanit perëndimor është i rëndësishëm për NATO-n. Ka qenë ky mesazhi që sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg ka dhënë gjatë vizitës së tij në Prishtinë.

Pa marrëveshje në Bruksel, Mogerini lavdëron liderët Pa marrëveshje në Bruksel, Mogerini lavdëron liderët
Shefja e diplomacisë europiane, Federika Mogerini, e vlerësoi takimin e nivelit të lartë mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, që përfundoi pak para mesnate në Bruksel.

Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi: Pres uljen e tensioneve Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi: Pres uljen e tensioneve
Sot në Bruksel ulen sërish në një tryezë bisedimesh krerët e shtetit të Kosovës dhe Serbisë, në një takim të thirrur dhe të ndërmjetësuar nga përfaqësuesja e BE-së, Mogherini, pas incidentit me trenin nacionalist të nisur nga Beogradi.

Lunaçek: Kosovë-Serbi, të detyruara të pajtohen. Do të ketë njohje Lunaçek: Kosovë-Serbi, të detyruara të pajtohen. Do të ketë njohje
Duke folur për “Radio Evropa e Lirë”, zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka shprehur këtë të martë idëne se perspektiva e Serbisë dhe Kosovës është e qartë, e sipas saj është pajtimi mes dy vendeve dhe integrimi në Bashkimin Europian.

Serbi, reagime ndaj deklaratave të Thaçit për “DW” Serbi, reagime ndaj deklaratave të Thaçit për “DW”
Beogradi është indinjuar nga deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të bëra gjatë një interviste për “Deutsche Welle”, ku shprehej se Serbia po armatos serbët në veri të Kosovës.

Kosovë-Serbi, dialogu vijon të mërkurën në Bruksel Kosovë-Serbi, dialogu vijon të mërkurën në Bruksel
Të mërkurën e 1 shkurtit, në Bruksel do të vijojë procesi i dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Nikoliç pas bisedimeve: Prishtina shkeli marrëveshjen Nikoliç pas bisedimeve: Prishtina shkeli marrëveshjen
Për presidentin serb Tomisllav Nikoliç, Prishtina shkeli marrëveshjen për të mos komentuar lidhur me takimin e nivelit të lartë në Bruksel.

Palët ulin tonet pas darkës së “pajtimit” Palët ulin tonet pas darkës së “pajtimit”
Pas takimit të nivelit më të lartë politik mes Kosovës dhe Serbisë, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini ftoi palët të zbatojnë marrëveshjen dhe të përmbahen në komente, mbi diskutimet që u zhvilluan me ndërmjetësimin e saj.

Darka e “pajtimit”, Thaçi: U kërkua njohja e Kosovës Darka e “pajtimit”, Thaçi: U kërkua njohja e Kosovës
Kosova dhe Serbia do ta vazhdojnë dialogun në nivelet më të larta. Ky ka qenë përfundimi i takimit Kosovë-Serbi në Bruksel.

Vuçiç: Nuk kemi pritshmëri nga dialogu me Prishtinën Vuçiç: Nuk kemi pritshmëri nga dialogu me Prishtinën
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se nuk ka pritshëmri të mëdha nga takimi i zyrtarëve të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel.

Veseli: Ngjarjet në Veri, si në Krime para aneksimit. Duhet të dialogojmë Veseli: Ngjarjet në Veri, si në Krime para aneksimit. Duhet të dialogojmë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, teksa ka folur për gazetën prestigjioze austriake “Die Presse”, i ka krahasuar ngjarjet në veriun e Kosovës me operacionet e zhvilluara në gadishullin ukrainas të Krimesë, përpara se ai të aneksohej nga Rusia.

Kosovë-Serbi, Haradinaj nga Franca: Jo bisedime pa kushte Kosovë-Serbi, Haradinaj nga Franca: Jo bisedime pa kushte
Takimi i planifikuar për në datën 25 janar mes dy kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel, ka zemëruar Ramush Haradinajn.


MË TË LEXUARAT
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2496.84
+0.18
+0.01%
FTSE 100 7285.74
-15.55
-0.21%
NASDAQ 6380.1636
+9.5708
+0.1502%
FTSE MIB Index 22430.65
+41.08
+0.18%
CAC 40 5268.76
+1.64
+0.03%
DAX 12605.20
+10.39
+0.08%
HANG SENG 27513.01
+12.67
+0.05%
Nikkei 225 20330.19
-67.39
-0.33%
S&P/ASX 100 4690.30
-10.90
-0.23%

Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.