Barazim me Milanin, Napoli mbetet në vendin e dytë

22/02/2016 00:00

Napoli humbi shansin ideal që të merrte kryesimin e Serisë A pasi pavarësisht impenjimit dhe publikut të “San Paolos” të denjë për finale Botërori, u ndal në shtëpi në një barazim 1-1.

Formacioni jugor nuk shkoi më shumë se një pikë kundër Milanit në një sfidë e cila u vendos që në fraksionin e parë të lojës duke mos finalizuar dot rokadën në krye me Juventusin.

Lorenco Insinje zhbllokoi rezultatin pas një goditjeje e cila u devijua duke mashtruar portierin 16-vjeçar të Milanit, Donaruma. Por, deliri i tifozëve napoletanë zgjati vetëm 5 minuta pasi pa shkuar në pushim, Bonaventura shënoi brenda zonës i lënë i lirë nga mbrojtësit vendas.

Në pjesën e dytë, Higuain dhe zëvendësuesi Mertens patën shanse që të kthejnë sfidën në favor të Napolit, por ishin të pafat në kuadratin e Milanit.

Me këtë barazim të kaltrit janë një pikë pas Juventusit kryesues, plotësisht në garë për titullin kampion.