09:35 Top Show R
11:25 TF "100 vitrinat"
Programi i plote
PUBLICITET
Protesta e shqiptarëve në Gostivar
01/03/2012

Vrasja e dy të rinjve shqiptarë nga një polic maqedonas, dy ditë më parë në Gostivar, ka shkaktuar revoltë të madhe tek qytetarët. 

Mijëra shqiptarë kanë marrë pjesë në një marsh protestues që ka nis prej para godinës së Gjykatës së Gostivarit dhe ka përfunduar në qendër të qytetit pranë stacionit policor.

Protestuesit kanë kërkuar drejtësi dhe dënim maksimal për policin vrasës. Tubimi ku kanë marrë pjesë mijëra qytetarë ka përfunduar i qetë, ndërsa raportohet se pas protestës, grupe sporadike të protestuesve, kanë thyer xhamat e disa dyqaneve të maqedonasve.

“Qëllimi i këtij marshi protestues është që të senzibilizojmë opinionin si brenda vendit ashtu edhe më gjërë dhe të njoftojmë gjithë botën se çka po u ndodh shqiptarëve në trojet e veta entike. Jemi tubuar këtu, mijëra shqiptarë nga Gostivari dhe vendet tjera, të tregojmë se ne si qytetarë të barabartë të këtij vendi nuk tolerojmë që të vritemi nga dora e gjakësorëve, aq më tepër me armët dhe plumbat që blihen me paratë tona”, deklaroi Armend Sejdini, antar i këshillit që organizoi protestën.

Në të njëjtën kohë, protesta u mbajtën edhe në kryeqytetin Shkup. Ndërkohë, Partia Demokratike Shqiptare, duke reaguar ndaj kësaj ngjarje ka kërkuar ndihmën e Shqipërisë dhe Kosovës për mbrojtjen e shqiptarëve të Maqedonisë.

“Ekzekutimi i dy shqiptarëve nga një polic maqedonas është si rrjedhojë e një politike agresive e nacionaliste, jo vetëm e toleruar dhe ushqyer nga vasaliteti dhe politika nënshtruese e partisë së Ali Ahmetit, e cila burimin e ka që nga enciklopedia, përmendoret e kuajve në Shkup, brohoritjeve ku kërkohet vdekje për shqiptarët, që me kalimin e kohës ky shovinizëm i pa paparë mori karakter institucional.  i bëjmë apel shtetit shqiptar dhe atij të Kosovës që të ndërhyjnë për t’i mbrojtur shqiptarët e Maqedonisë”, u shpreh Gazmend Aliu, deputet i PDSH-së.

Për vrasjen e shqiptarëve në Gostivar është prononcuar edhe Ministja e Brendshme, Gordana Jankulovska, e cila ka thënë se rasti nuk ka prapavijë etnike. / Top ChannelFacebook


Më shumë nga Maqedonia
PDSH dorëzon “provat” ndaj BDI
Partia Demokratike Shqiptare ka dorëzuar në Komisionin për anti-korupsion dokumentet me të cilat gjatë ditëve të kaluara akuzoi funksionarët të BDI-së për përfshirje në afera korruptive gjatë ushtrimit të posteve zyrtare.
Maqedoni, fokusi te pjesëmarrja në qeveri
Cila parti shqiptare do të bëhet pjesë e qeverisë së re? Në këtë çështje janë përqendruar liderët e dy subjekteve më të mëdha të shqiptarëve, BDI dhe PDSH, në ditët e fundit të fushatës.
Maqedoni, VMRO në krye të sondazheve
Sipas një sondazhi të realizuar nga insituti 'Pavel Shatev' në Shkup, zgjedhjet parlamentare në Maqedoni do t’i fitojë partia VMRO-DPMNE e kryeministrit Nikolla Gruevski.
Protestë për dhunën ndaj shqiptarëve
Një grup studentësh shqiptarë kanë protestuar të premten para Gjykatës Themelore në Shkup, kundër dhunës së ushtruar ndaj familjes shqiptare në lagjen Radishan të dielën e kaluar.
Ahmeti: Gjithmonë gati për shqiptarët
Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka deklaruar se ai dhe partia e tij janë gjithmonë në krye të detyrës kur është në pyetje mbrojtja dhe avancimi i të drejtave të shqiptarëve.


Lajmet kryesore

Protesta e shqiptarëve në Gostivar
Gjin Gjoni mashtroi për pasurinë
Kallëzimi i ILKPD: Mbi 1.8 milionë euro te padeklaruara
Korrupsioni, akuza për Argita Berishën
Thellohet hendeku Qeveri-President
Athina dorëzon zemrën e Karelit
Ambasadorët mbështesin reformën
Llalla: Pajisjet e përgjimit i kemi me qira
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Lindja e Mesme, Vrasje, Aksidente rrugore, Akuzat për ushtrinë, Reforma territoriale, Vrasja ne burg, Siria
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.