Kufiri, Haradinaj në Malin e Zi
Çështja e demarkacionit do ta çojë shumë shpejt Ramush Haradinajn në Podgoricë, njoftojnë mediat vendase, sipas të cilave, Kryeministri i Kosovës do të diskutojë me autoritetet e atjeshme shtetërore këtë ngërç ende të pazgjidhur plotësisht.

Marrëveshja me Serbinë, Thaçi: Mund të ketë referendum Marrëveshja me Serbinë, Thaçi: Mund të ketë referendum
Kosova dhe Serbia duhet të përmbyllin kapitullin e armiqësive me një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve reciproke. Kështu u shpreh presidenti kosovar, Hashim Thaçi, në një intervistë për “Radio Europa e Lirë”.

Hoxhaj i përgjigjet Vuçiç: Njohja e Kosovës, e vetmja rrugë Hoxhaj i përgjigjet Vuçiç: Njohja e Kosovës, e vetmja rrugë
Zëvendës kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj i është përgjigjur qëndrimeve të presidentit serb Aleksandar Vuçiç sa i takon së ardhmes së Kosovës.

UNESCO, Kosova i ka votat. Vuçiç, thirrje OKB-së: Mos e lejoni! UNESCO, Kosova i ka votat. Vuçiç, thirrje OKB-së: Mos e lejoni!
Ka qenë radha e Aleksandar Vuçiç të mbante një fjalim në OKB, e presidenti serb shfrytëzoi rastin për të prekur mes të tjerash edhe çështjen e Kosovës.

Kosovë, nis fushata për zgjedhjet lokale Kosovë, nis fushata për zgjedhjet lokale
Presidenti Hashim Thaçi ka njoftuar këtë të enjte fillimin zyrtarisht të fushatës për zgjedhjet komunale në Kosovë.

Nju Jork, Mogherini takohet me Thaçin e Vuçiç Nju Jork, Mogherini takohet me Thaçin e Vuçiç
Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini u takua në Nju Jork me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

BE kërkon demarkacionin, edhe për Malin e Zi s’ka pakt të ri BE kërkon demarkacionin, edhe për Malin e Zi s’ka pakt të ri
Ditën e parë të punës si Kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj shkarkoi komisioni shtetëror që negocioi me Malin e Zi çështjen e demarkacionit të kufirit.

Thaçi do të takohet me Trump në Asamblenë e OKB-së Thaçi do të takohet me Trump në Asamblenë e OKB-së
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të takohet me kreun e Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump, në kuadrin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që nis punimet në Nju Jork.

Serbi, përgatitet dialogu me Kosovën: Kisha të mos bëjë presion Serbi, përgatitet dialogu me Kosovën: Kisha të mos bëjë presion
Zëvendëskryeministrja serbe, Zorana Mihajloviç citohet nga shtypi vendas të pohojë se, pret që Kisha Ortodokse e Serbisë të jetë partnere gjatë dialogut të brendshëm mbi Kosovën, e të mos ushtrojë presion mbi presidentin Aleksandar Vuçiç.

Katër vdekje brenda 24 orësh në QKUK, nisin hetimet Katër vdekje brenda 24 orësh në QKUK, nisin hetimet
Vdekja e 4 personave brenda 24 orësh, javën e kaluar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, po hetohet pas dyshimeve të ngritura nga inspektorët e Ministrisë së Shëndetësisë, se shkaktar i tyre ka qenë një element i përdorur gjatë operacioneve, gazi oksidol.

Akuza ndaj ministrit serb të Bujqësisë, Haradinaj: Nuk ka qenë i përfshirë Akuza ndaj ministrit serb të Bujqësisë, Haradinaj: Nuk ka qenë i përfshirë
Nenad Rikalo është emëruar pak ditë më parë në krye të Ministrisë së Bujqësisë në kabinetin e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, por menjëherë ndaj tij kanë nisur akuzat për torturimin e qytetarëve të Prishtinës gjatë viteve të luftës.

“Lista Serbe” merr mbështetjen e partisë së Putinit “Lista Serbe” merr mbështetjen e partisë së Putinit
Partia politike e kreut rus, Vladimir Putin, “Rusia e bashkuar” i shprehu mbështetjen “Listës Serbe” dhe përpjekjeve të saj për të luftuar për të drejtat dhe përmirësimin e jetës së serbëve të Kosovës, si pjesë e institucioneve të reja.

Merkel uron Haradinaj: Detyra të vështira ju presin Merkel uron Haradinaj: Detyra të vështira ju presin
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka uruar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj për detyrën e re.

Dialogu Kosovë-Serbi, Thaçi në VOA: Të përfshihet edhe SHBA Dialogu Kosovë-Serbi, Thaçi në VOA: Të përfshihet edhe SHBA
Pak pasi Aleksandar Vuçiç deklaroi se, deri në fund të tetorit do të përmbyllet dialogu i brendshëm mbi Kosovën, presidenti i kësaj të fundit Hashim Thaçi i mëshon nevojës për një fazë vendimtare në bisedimet me Beogradin.

Vuçiç: Nuk ndryshojmë qëndrim ndaj Haradinajt. Transparentë për Kosovën Vuçiç: Nuk ndryshojmë qëndrim ndaj Haradinajt. Transparentë për Kosovën
Aleksandar Vuçiç deklaron se gjatë muajit tetor do të nisë periudha e re e dialogut brenda vendit për çështjen e Kosovës, në varësi të marrëdhënieve me të cilën Serbia, sipas kreut të saj të shtetit, do të ketë një të ardhme më të sigurtë.

Hahn, të premten në Beograd. Bisedime edhe për Kosovën Hahn, të premten në Beograd. Bisedime edhe për Kosovën
Zgjidhja e çështjes së Kosovës, gjendja në Ballkanin Perëndimor dhe avancimi i Serbisë drejt anëtarësimit në BE do të jenë në fokus të vizitës së Komisionerit për Politikat e Fqinjësisë dhe Negociatat e zgjerimit, Johannes Hahn, ditën e premte në Serbi.

Haradinaj merr zyrtarisht detyrën; Mustafa i dorëzon “stafetën” Haradinaj merr zyrtarisht detyrën; Mustafa i dorëzon “stafetën”
Kryeministri i ri i Kosovës, Ramush Haradinaj mori këtë të hënë zyrtarisht detyrën nga ish-kryeministri, Isa Mustafa.

Porositë e BE-së për qeverinë e Haradinajt: Reformë në Drejtësi Porositë e BE-së për qeverinë e Haradinajt: Reformë në Drejtësi
Bashkimi Europian ka reaguar dy ditë pas zgjedhjes së kryeministrit të ri të Kosovës, Ramush Haradinaj, duke i kujtuar punët që e presin si kryetar i ekzekutivit.

Haradinaj: Qeveria ime, qeveri e qytetarëve Haradinaj: Qeveria ime, qeveri e qytetarëve
Ramush Haradinaj iu drejtua rrjeteve sociale për të përcjellë mesazhin e parë drejtuar qytetarëve të Kosovës pas marrjes së drejtimit të vendit.

Kosovë, dështon seanca e thirrur nga opozita Kosovë, dështon seanca e thirrur nga opozita
Parlamenti i Kosovës u mblodh të dielën në seancë të jashtëzakonshme, me kërkesë të partive opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Alternativa, për të debatuar për programin e qeverisë së re, e zgjedhur të shtunën.

Kosovë, Kuvendi voton qeverinë Haradinaj Kosovë, Kuvendi voton qeverinë Haradinaj
Kuvendi i Kosovës ka votuar pasditen e vonë të së shtunës qeverinë e re që do të drejtohet nga Ramush Haradinaj.

Mustafa: Masakër serbe në institucionet e Kosovës Mustafa: Masakër serbe në institucionet e Kosovës
Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka cilësuar si “të tmerrshme” gjendjen në Kuvendin e Kosovës, ku pritet të votohet qeveria e re e kryesuar nga Haradinaj.

Kosovë, deputeti i Nismës i prish planet Haradinajt Kosovë, deputeti i Nismës i prish planet Haradinajt
Për Ramush Haradinaj, që këtë të shtunë pritet të prezantojë kabinetin e tij, duket se kanë dalë pengesat e para. Deputeti i Nismës, Zafir Berisha ka deklaruar se nuk do t’ia japë votën ish-komandantit të UÇK-së për drejtimin e qeverisë.

Kosovë, mungon Lista Serbe, shtyhet votimi i qeverisë Kosovë, mungon Lista Serbe, shtyhet votimi i qeverisë
Kuvendi i Kosovës është mbledhur pasditen e së shtunës për të votuar qeverinë e re që do të udhëhiqet nga Ramush Haradinaj.

Haradinaj, gati kabinetin e ri Haradinaj, gati kabinetin e ri
Kabineti qeverisës i Ramush Haradinajt duhet të votohet sot në Kuvendin e Kosovës, ku ekzekutivi i ri merr besimin për të qeverisur gjatë katër viteve të ardhshme.

Veseli: Qeveria e Kosovës votohet të shtunën Veseli: Qeveria e Kosovës votohet të shtunën
Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në mbledhjen e zhvilluar të premten mori vendimin që seanca e jashtëzakonshme për votimin e Qeverisë “Haradinaj” të mbahet të shtunën, në orën 16:00.

Konferencë Haradinaj-Veseli: Të premten prezantohet kabineti Konferencë Haradinaj-Veseli: Të premten prezantohet kabineti
Ramush Haradinaj, i mandatuari për kryeministër, dhe kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të Kosovës kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp, nga ku kanë njoftuar se duke nisur nga e premtja Kosova do të ketë kabinetin e ri qeveritar.

Thaçi mandaton Haradinaj për formimin e qeverisë Thaçi mandaton Haradinaj për formimin e qeverisë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pranuar propozimin e partive të koalicionit për mandatimin e Ramush Haradinajt në krye të qeverisë së ardhshme.

Veseli, kryetar me votat serbe. Pakicat, në koalicion me “komandantët e luftës” Veseli, kryetar me votat serbe. Pakicat, në koalicion me “komandantët e luftës”
Tre muaj nga zgjedhjet e 11 qershorit dhe pas 6 përpjekjeve të dështuara, seanca konstituive e Parlamentit të Kosovës më në fund arriti të finalizohet. Me 62 vota pro e 52 kundër, kryetari i ri i Kuvendit është kandidati i koalicionit “PAN”, Kadri Veseli.

Serbët hyjnë në qeveri, në koalicion me “komandantët e luftës” Serbët hyjnë në qeveri, në koalicion me “komandantët e luftës”
Pas 6 përpjekjeve të dështuara për ta përmbyllur më në fund seancën konstituive të Parlamentit të Kosovës, u vendos që Kuvendi të mblidhej sërish me zgjedhjen e kryetarit dhe nënkryetarëve të tij si të vetmen pikë të rendit të ditës.

Kosovë-Serbi, Phillips: SHBA të jenë të pranishme në dialog Kosovë-Serbi, Phillips: SHBA të jenë të pranishme në dialog
Profesor David Phillips, i Universitetit Kolumbia, bën thirrje në një raport të ri për njohjen e Kosovës nga Serbia.

Shugurimi i Katedrales Shën Tereza në Prishtinë Shugurimi i Katedrales Shën Tereza në Prishtinë
Në 20-vjetorin e ndarjes nga jeta të Shenjtores Nënë Terezë është bërë në Prishtinë Shugurimi i Katedrales "Shën Tereza".

Qeveria e re frenohet nga serbët Qeveria e re "frenohet" nga serbët
Lista Serbe është e gatshme që të jetë partner konstruktiv në institucionet e ardhshme të Kosovës dhe të punojë për përparimin e pozitës së të gjithë qytetarëve, e në veçanti të serbëve në hapësirën e Kosovës, thonë zyrtarët e Listës Serbe.

Pakti i AKR me PAN, Mustafa: Koalicion pazaresh Pakti i AKR me PAN, Mustafa: Koalicion pazaresh
Pakti që zhbllokon situatën politike dhe institucionale në Kosovë u arrit vetëm disa orë pas largimit të AKR-së nga koalicioni me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

AKR në koalicion, bëhen numrat për qeverinë në Kosovë AKR në koalicion, bëhen numrat për qeverinë në Kosovë
Partia Aleanca për Kosovën e Re e Behgjet Pacollit, me nënshkrimin e marrëveshjes për të qenë pjesë e koalicionit PAN, i hap rrugë rrugën krijimit të Qeverisë dhe sigurisht përfundimi të krizës politike.

Pacolli zgjidh ngërçin; Haradinaj drejt Qeverisë Pacolli zgjidh ngërçin; Haradinaj drejt Qeverisë
Duket se kriza politike në Kosovë po shkon drejt zgjidhjes pasi partia Aleanca për Kosovën e Re e Behgjet Pacolllit i është bashkuar koalicionit PAN fitues të zgjedhjeve.

Fqinji del dëshmitar në gjyqin e të akuzuarit për krime lufte Fqinji del dëshmitar në gjyqin e të akuzuarit për krime lufte
I dyshuar për krime lufte në Kosovë, në fshatin Sopi të Komunës së Suharekës, Bogdan Mitroviç, i arrestuar ditë më parë, është duke u mbajtur në paraburgim.

Letra e Pacollit: Pse AKR duhet në qeveri Letra e Pacollit: Pse AKR duhet në qeveri
Përmes një letre drejtuar anëtarëve të partisë dhe me titullin “Përse AKR duhet të jetë në qeveri”, Behgjet Pacolli argumenton vendimin e shkëputjes nga koalicioni me LDK-në.

LDK: Formojmë qeverinë me Vetëvendosjen, ftojmë edhe AKR LDK: Formojmë qeverinë me Vetëvendosjen, ftojmë edhe AKR
Lidhja Demokratike e Kosovës thotë se është duke harmonizuar qëndrimet me Vetëvendosjen dhe fton edhe AKR-në që t’i bashkohet tryezës së bisedimeve për formimin e qeverisë së re.

AKR braktis LDK-në, s’përjashtohet afrimi me PAN AKR braktis LDK-në, s’përjashtohet afrimi me PAN
Aleanca Kosova e Re e Begjet Pacollit është shkëputur nga koalicioni me Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe me gjasa do t’i bashkohet koalicionit të PDK-së, AAK-së dhe Nismës.

Thirrja e BE-së: Kosova nuk ka kohë për të humbur Thirrja e BE-së: Kosova nuk ka kohë për të humbur
Bashkimi Europian ka dërguar apelin e radhës për tejkalimin e ngërçit politik dhe formimin pa vonesa të institucioneve të reja në Kosovë.

Thaçi pas dialogut: Klasa politike të bashkohet Thaçi pas dialogut: Klasa politike të bashkohet
Pas bisedimeve të zhvilluara në Bruksel me homologun Vuçiç dhe shefen e Politikës së Jashtme të BE Federica Mogherini, Hashim Thaçi i ka përsëritur apelin klasës politike kosovare që të tejkalojë ngërçin.

Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi dhe Vuçiç takim miqësor Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi dhe Vuçiç takim miqësor
Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini po ndërmjetëson në Brukesl takimin e radhës mes Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb, Aleksandër Vuçiç.

Thaçi: Pajtim me Serbinë. Koha për marrëveshje përfundimtare Thaçi: Pajtim me Serbinë. Koha për marrëveshje përfundimtare
Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç udhëtojnë të enjten drejt Brukselit, për një takim me shefen e diplomacisë europiane, Federica Mogherini, e cila shprehet e bindur se deri në fund të vitit 2019, vendet e Ballkanit do të arrijnë hapa konkretë drejt integrimit në BE.

Kriza, vakuum kushtetues. Zgjidhja mund të mbërrijë nga Thaçi "Kriza, vakuum kushtetues. Zgjidhja mund të mbërrijë nga Thaçi"
Kriza politike në Kosovë dhe pamundësia e partive për të siguruar shumicën e nevojshme për konstituimin e Kuvendin ka nxjerrë në pah një vakuum konstitucional në vend.

Gruaja e Stavilecit sulmohet nga persona të panjohur Gruaja e Stavilecit sulmohet nga persona të panjohur
Bashkëshortja e zëdhënësit të Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh ministër në detyrë, Blerand Stavileci, u sulmua nga persona të panjohur, të cilët i shkaktuan asaj lëndime trupore.

Mogherini pret Thaçin e Vuçiç më 31 gusht Mogherini pret Thaçin e Vuçiç më 31 gusht
Përfaqësuesja e lartë për Marrëdhëniet e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë në BE, njëkohësisht zëvendëspresidente e Komisionit Europian, do të organizojë një takim me presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiç, më 31 gusht në Bruksel.

Kosovë, ndërkombëtarët të shqetësuar për emërimet në Gjyqësor Kosovë, ndërkombëtarët të shqetësuar për emërimet në Gjyqësor
Ambasada e Shteteve të Bashkuara, ajo e Britanisë së Madhe dhe zyra e Bashkimit Europian në Prishtinë kritikuan të premten Këshillin Gjyqësor të Kosovës, për procesin e emërimit të kryetarit të Gjykatës së Apelit, si dhe të kryetarit të Gjykatës së Lartë.

Kosova, ende pa qeveri Kosova, ende pa qeveri
Mes paqartësish të mëdha, Kuvendi i Kosovës u mblodh sërish në përpjekje për të përmbyllur seancën konstituive të nisur në 3 gusht e më pas të ndërprerë disa herë.

Kosovë, qeveria e re brenda javës Kosovë, qeveria e re brenda javës
Gjysma e dytë e javës mund të sjellë një përpjekje të re për zhbllokimin e ngërçit politik në Kosovë, e cila do t’i hapë rrugë krijimit të institucioneve bazuar në zgjedhjet e 11 qershorit.

Kualifikueset e Botërorit në basketboll, Kosova rrezikon t'i luajë jashtë ndeshjet Kualifikueset e Botërorit në basketboll, Kosova rrezikon t'i luajë jashtë ndeshjet
Ashtu si në kualifikueset e Botërorit 2018 në futboll, historia e Kosovës rrezikon të përsëritet tashmë edhe në basketboll.

Rikthehet McAllister: Serbia e Kosova, drejt BE-së pa bllokuar njëra-tjetrën Rikthehet McAllister: Serbia e Kosova, drejt BE-së pa bllokuar njëra-tjetrën
David McAllister, njeriu që ndërmjetësoi fundin e krizës politike parazgjedhore në Shqipëri, tani e kthen vëmendjen te një tjetër ngërç, edhe më i vështirë për t’u zgjidhur: mosmarrëveshjet mes Kosovës e Serbisë.

Homazhe për Bajram Rexhepin Homazhe për Bajram Rexhepin
Homazhe janë mbajtur deri në mesditë në sallën e Kuvendit të Kosovës në nder të kryeministrit të parë të pasluftës, Bajram Rexhepi, i cili ndërroi jetë të hënën në Turqi pas disa muajve të kaluar atje në spital, për shkak të një hemorragjie cerebrale.

Rama: Rexhepi, shqiptar i ndershëm e patriot; Ngushëllime edhe nga Meta Rama: Rexhepi, shqiptar i ndershëm e patriot; Ngushëllime edhe nga Meta
Kryeministri i vendit, Edi Rama, si dhe presidenti Ilir Meta kanë shprehur ngushëllimet e tyre për ndarjen nga jeta të ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi, të cilin e kanë vlerësuar për kontributet e tij.

Ndahet nga jeta Bajram Rexhepi, ish-kryeministër i Kosovës Ndahet nga jeta Bajram Rexhepi, ish-kryeministër i Kosovës
Ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë në moshën 63-vjeçare në Turqi, ku ndodhej i shtruar në spital prej kohësh pas një hemorragjie cerebrale që e kishte futur në koma.

AKR: Të tejkalohet ngërçi politik AKR: Të tejkalohet ngërçi politik
Deputeti i Aleancës Kosova e Re, Korab Sejdiu beson se në seancën e 24 gushtit do të përfundojë bllokada për formimin e qeverisë së re.

Thaçi: Marrëveshje me Serbinë Thaçi: Marrëveshje me Serbinë
Shtypi gjerman po e ndjek me vëmendje të veçantë debatin që ndezi në Kosovë e Serbi eseja e botuar nga Aleksandar Vuçiç në mes të korrikut.

Vuçiç, debati për Kosovën. Komenti për nismën e “pajtimit historik me shqiptarët” Vuçiç, debati për Kosovën. Komenti për nismën e “pajtimit historik me shqiptarët”
Pas debateve një ditë më parë në Këshillin e Sigurimit mbi Kosovën, “Deutsche Welle” analizon apelet e Aleksandar Vuçiçit për dialog dhe "pajtim historik me shqiptarët".

Enver Hoxhaj: Kryeparlamentari zgjidhet më 24 gusht Enver Hoxhaj: Kryeparlamentari zgjidhet më 24 gusht
Deputeti nga radhët e PDK-së, Enver Hoxhaj, pas takimit konsultativ mbi qeverisjen e vendit është shprehur se Kadri Veseli do të zgjidhet kryeparlamentar më 24 gusht, ndërsa shumë shpejt do të formohet edhe qeveria.

Haradinaj: Situata do sqarohet shpejt. Donim qeveri me bazë të gjerë Haradinaj: Situata do sqarohet shpejt. Donim qeveri me bazë të gjerë
Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit PAN, - mes Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, - Ramush Haradinaj është shprehur këtë të mërkurë se shumë shpejt do të qartësohet situata politike në vend.

Prishtina: Propozimet e Daçiç të rrezikshme dhe të papranueshme Prishtina: Propozimet e Daçiç të rrezikshme dhe të papranueshme
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj u është përgjigjur propozimeve të homologut të tij serb, Ivica Daçiç, i cili ndër të tjera ka hedhur idenë edhe për ndryshime kufijsh.

Kosova, ende pa udhëheqje. Shqetësim nga përfaqësitë diplomatike Kosova, ende pa udhëheqje. Shqetësim nga përfaqësitë diplomatike
Kuvendi i Kosovës u mblodh për të katërtën herë radhazi në përpjekje për të zgjedhur udhëheqjen e re.

Kuvendi i Kosovës, të hënën përpjekja e radhës Kuvendi i Kosovës, të hënën përpjekja e radhës
Të hënën, për të katërtën herë radhazi pritet të mbahet vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit nga kryesuesi i seancës, deputeti Adem Mikullovci.

BE, apel Kosovës: Krijoni sa më shpejt institucionet! BE, apel Kosovës: Krijoni sa më shpejt institucionet!
Bashkimi Europian i bën thirrje partive politike në Kosovë që të formojnë sa më shpejt insititucionet.

Kosovë, dështon sërish seanca. Koalicioni i luftës bllokon Kuvendin Kosovë, dështon sërish seanca. "Koalicioni i luftës" bllokon Kuvendin
Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur as këtë të enjte të zgjedhë kryetarin e Kuvendit dhe nënkryetarët, pasi në sallë nuk kanë qenë të pranishëm deputetët e koalicionit mes PDK-së, AAK-së dhe Nismës, PAN, dhe as ata të komuniteteve pakicë.

Kosovë, asnjë rezultat nga takimi konsultativ i partive Kosovë, asnjë rezultat nga takimi konsultativ i partive
Takimi konsultativ i partive politike në Kosovë nuk ka sjellë ndonjë rezultat për të zgjidhur situatën e krijuar rreth konstituimit të institucioneve të reja.

Kosovë, ndalohen 11 serbë e rusë. Kaluan kufirin ilegalisht Kosovë, ndalohen 11 serbë e rusë. Kaluan kufirin ilegalisht
Përmes një komunikate për mediet, Policia e Kosovës ka njoftuar arrestimin e 11 personave të kombësisë serbe e ruse, të dyshuar për kalim të paautorizuar të kufirit.

Viets: Kosova rrezikohet nga një ngërç politik afatgjatë Viets: Kosova rrezikohet nga një ngërç politik afatgjatë
Për ambasadoren gjermane në Prishtinë, Angelika Viets, kriza politike në Kosovë është pasojë edhe e armiqësive të vjetra e egoizmave partiakë.

Gazeta gjermane: Zgjedhjet e reja në Kosovë, rrezik për planet e BE Gazeta gjermane: Zgjedhjet e reja në Kosovë, rrezik për planet e BE
E përditshmja gjermane “Tageszeitung”, në një artikull të botuar në numrin e sotëm të saj trajton krizën politike në Kosovë, ku edhe pse dy muaj nga mbajtja e zgjedhjeve nuk është krijuar ende qeveria e re.

Dështon sërish seanca, Kosova nuk zgjedh dot kryeparlamentarin e ri Dështon sërish seanca, Kosova nuk zgjedh dot kryeparlamentarin e ri
Seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës është shtyrë për të enjten e ardhshme, të paktën kështu raportojnë mediat kosovare bazuar në burimet e tyre brenda forcave politike.

Kosovë, nuk zgjidhet kryeparlamentari. Dështon seanca e Kuvendit Kosovë, nuk zgjidhet kryeparlamentari. Dështon seanca e Kuvendit
Seanca konstituive e legjislativit kosovar u mbyll vetëm me betimin e deputetëve, por pa zgjedhur kryetarin dhe Kryesinë e Kuvendit.

Konstituohet Parlamenti në Kosovë Konstituohet Parlamenti në Kosovë
Seanca konstituive e kuvendit të Kosovës ka rinisur në orën 15.00 pasi u ndërpre më herët nga drejtuesi i saj, deputeti më i vjetër Adem Mikullovci.

Kosovë, mblidhet Parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet Kosovë, mblidhet Parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet
Në Kosovë është mbledhur Parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet e qershorit dhe sfida e parë e tij pas konstituimit është zgjedhja e kryetarit të ri të tij.

Kosovë, protestojnë punëtorët e KEK Kosovë, protestojnë punëtorët e KEK
Grupe punëtorësh të Korporatës Energjetike të Kosovës protestuan sot në Prishtinë pas paralajmërimeve se termocentralet e vendit mund të pushojnë së prodhuari energji elektrike për shkak të mungesës së rezervave të qymyrit.

Kurti: Kemi programin për të shëruar Kosovën Kurti: Kemi programin për të shëruar Kosovën
Albin Kurti, i nominuar nga Lëvizja Vetëvendosje si kandidat për Kryeministër nëse kjo forcë politike siguron shumicën në Parlament premtoi përmes rrjeteve sociale “shërimin e plagëve të popullit”.

Kuvendi mblidhet të enjten, PAN me Veselin për Kryeparlamentar Kuvendi mblidhet të enjten, PAN me Veselin për Kryeparlamentar
Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se janë dërguar ftesat për deputetët e rinj të zgjedhur, për pjesëmarrje në seancën konstituive të 3 gushtit.

Dështimi me FMN, Kosova rrezikon edhe 50 mln euro të BE-së Dështimi me FMN, Kosova rrezikon edhe 50 mln euro të BE-së
Për shkak të mungesës së programeve të Fondi Monetar Ndërkombëtar, që vjen si pasojë e dështimit të marrëveshjes së re, Kosova rrezikon që të humbasë edhe 50 milionë euro nga Bashkimi Europian.

Ngërçi politik dëmton ekonominë Ngërçi politik dëmton ekonominë
Mungesa e gjatë e një qeveri stabel ka shkaktuar rënie të investimeve të huaja në Kosovë.

LDK: Jo Veseli kryetar Kuvendi. Qeveri pa PDK-në LDK: Jo Veseli kryetar Kuvendi. Qeveri pa PDK-në
Lëvizja Demokratike e Kosovës nuk pranon emrin e kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli për kryetar të Kuvendit.

Thaçi vendos, Kuvendi i Kosovës mblidhet më 3 gusht Thaçi vendos, Kuvendi i Kosovës mblidhet më 3 gusht
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi vendosi qe mbledhja e pare e Parlamentit të Kosovës të dalë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit, të mbahet më 3 gusht.

Thaçi: Partitë të gjejnë sa më shpejt formulën e qeverisjes Thaçi: Partitë të gjejnë sa më shpejt formulën e qeverisjes
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se e mira për vendin do të ishte që partitë politike të gjejnë formulën pet zhbllokimin e ngërçit post-zgjedhor.

Mustafa: Qeveria jonë, hapa historike drejt BE-së Mustafa: Qeveria jonë, hapa historike drejt BE-së
Kreu i LDK-së, Isa Mustafa deklaron se pavarësisht pengesave që ka patur gjatë qeverisjes, kabineti i drejtuar prej tij ja arriti që të afrojë vendin më shumë me Bashkimin Europian.

Qeveria e re, Presidenti Thaçi fton partitë politike në takim Qeveria e re, Presidenti Thaçi fton partitë politike në takim
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur qe të hënën e ardhshme të mbajë një takim konsultativ me përfaqësues të partive politike.

Gjykata Speciale, Kosova pret emrat e të akuzuarve Gjykata Speciale, Kosova pret emrat e të akuzuarve
Raporti i senatorit zviceran Dick Marty, për Këshillin e Evropës i ka kushtuar Kosovës shumë. Pretendimet e tij për krime lufte dhe tregti me organe e zbehën imazhin e saj.

E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi, analistët: Konsensus dhe paqe E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi, analistët: Konsensus dhe paqe
Dialogu Serbi-Kosovë u shoqërua me tensione mes të dyja vendeve. Niveli i ri pritet të sqarojë të ardhmen e të dyja vendeve dhe ritmin drejt BE-së. Por, e ardhmja e dialogut varet nga shumë faktorë.

Lirohet Sami Lushtaku Lirohet Sami Lushtaku
Kreu i Komunës së Skënderajt, ish-komandat i UÇK-së në zonën e Drenicës, Sami Lushtaku ka fituar lirinë.

Takimi në Bruksel, Thaçi-Vuçiç angazhohen për një fillim të ri Kosovë-Serbi Takimi në Bruksel, Thaçi-Vuçiç angazhohen për një fillim të ri Kosovë-Serbi
Kosova dhe Serbia do të përgatiten për një fazë të re bisedimesh. Marrëveshjet e arritura në Bruksel duhet të zbatohen pa u vonuar.

Armë nga Kosova në SHBA. I implikuar ish-shoferi i konsullatës Armë nga Kosova në SHBA. I implikuar ish-shoferi i konsullatës
Ish-shoferi i Konsullatës së Kosovës në Nju Jork rezulton mes 8 personave të akuzuar nga autoritetet amerikane për një seri veprash të rënda penale, nga trafiku i armëve tek pastrimi i parave.

Brnabiç: Për Kosovën kompromis historik. Dialog me shqiptarët Brnabiç: Për Kosovën kompromis historik. Dialog me shqiptarët
Kandidatja karizmatike për kryeministre të Serbisë, Ana Brnabiç, ka folur për herë të parë për Kosovën gjatë shpalosjes së programit të saj qeverisës.

Kosovë, Veseli uron Ramën për fitoren në zgjedhje Kosovë, Veseli uron Ramën për fitoren në zgjedhje
Fitoren në zgjedhjet e 25 qershorit, Edi Ramës ia ka uruar edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës në detyrë dhe kreu i PDK-së, Kadri Veseli.

Gjakovë, Kusari-Lila konfirmon humbjen e kampionit Gjakovë, Kusari-Lila konfirmon humbjen e kampionit
Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar vdekjen e Sali Riza Gërqinës, kërkimi për trupin e të cilit vazhdon edhe sot.

Deputeti gjerman: Qeveria e re, mision i vështirë Deputeti gjerman: Qeveria e re, mision i vështirë
Deputeti i Bundestagut gjerman, Torsten Frei e sheh një mision të vështirë, thuajse të pamundur formimin e qeverisë së re të Kosovës nga rezultati i zgjedhjeve të 11 qershorit.

INTERPOL, për anëtarësimin e Kosovës vendoset në shtator INTERPOL, për anëtarësimin e Kosovës vendoset në shtator
Komiteti ekzekutiv i INTERPOL-it ka vendosur që aplikimi i Kosovës për t’u anëtarësuar në agjencinë policore të hyjë në axhendën e bisedimeve të Asamblesë së Përgjithshme që do të mbahet në Pekin, nga 26 më 29 shtator.

Thaçi pret ministren sllovene të Mbrojtjes, diskutohet krijimi i FAK Thaçi pret ministren sllovene të Mbrojtjes, diskutohet krijimi i FAK
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi priti në një takim ministren sllovene të Mbrojtjes, Andreja Katic. Thaçi i shprehu ministres mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Sllovenisë dhe u shpreh i gatshëm për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Edhe Prishtina me aplikacion për qytetarët Edhe Prishtina me aplikacion për qytetarët
Edhe Prishtina është bërë me një aplikacion që u vjen në ndihmë qytetarëve të saj për të denoncuar shqetësimet e tyre të përditshme.

Bizneset e Kosovës, shtohen operacionet e tranzitit në Durrës Bizneset e Kosovës, shtohen operacionet e tranzitit në Durrës
Bizneset e Kosovës kanë rritur ndjeshëm praninë e tyre në portin detar të Durrësit përmes lëvizjes së mallrave tranzit nga ky port.

Raporti për Kosovën, PE: Sa më shpejt qeveria proeuropiane Raporti për Kosovën, PE: Sa më shpejt qeveria proeuropiane
Parlamenti Europian i kërkon klasës politike të Kosovës që të mos humbasë më kohë dhe të formojë sa më parë një qeveri që të ndjekë kursin europian të vendit duke plotësuar dy kushtet për liberalizimin e vizave.

Haradinaj i ftoi për koalicion, LDK: Kurrë me PDK-në Haradinaj i ftoi për koalicion, LDK: Kurrë me PDK-në
Rezultati i zgjedhjeve të së dielës nuk është certifikuar ende, por enigmat janë zbardhur. Fitues ka dalë koalicioni mes PDK-së, AAK-së dhe Nismës, me kandidat për Kryeministër, Ramush Haradinajn.

“ISIS shqiptar”, padia në Kosovë: Nën urdhrat e Muhaxherit “ISIS shqiptar”, padia në Kosovë: Nën urdhrat e Muhaxherit
Prokuroria Speciale e Kosovës ngriti aktakuzë kundër 9 personave për terrorizëm. Sipas aktakuzës, 3 prej të pandehurve, me qëllim që të frikësojnë popullsinë, të destabilizojnë shtetet e Ballkanit e të krijojnë Shtetin Islamik, i janë përgjigjur thirrjes së pjesëtarit të organizatës terroriste ISIS, Lavdrim Muhaxheri, për akte terroriste.

Haradinaj: Ja si bashkohen shqiptarët Haradinaj: Ja si bashkohen shqiptarët
Në Top Story-n e kësaj të hënë, Ramush Haradinaj komentoi deklaratat e Kryeministrit Rama dhe Presidentit Hashim Thaçi, që thanë se nëse shqiptarëve do t’u mungojë perspektiva europiane, opsioni i tyre do të ishte bashkimi.

“Dialog me Serbinë vetëm me njohjen e Kosovës” “Dialog me Serbinë vetëm me njohjen e Kosovës”
Një tjetër sfidë për qeverinë e re që do të dalë nga zgjedhjet e parakohshme në Kosovës është edhe dialogu me Serbinë. Cili është plani i Haradinajt nëse do të arrijë të sigurojë shumicën e nevojshme për të formuar kabinetin e tij?

Haradinaj: Ushtria do të formohet Haradinaj: Ushtria do të formohet
Në Top Story, Ramush Haradinaj shprehu bindjen se deputetët serbë të dalë nga zgjedhjet e fundit, nuk do të kundërshtojnë formimin e ushtrisë së Kosovës.

Haradinaj: Qeveria ime, jo qeveri e pakicës Haradinaj: Qeveria ime, jo qeveri e pakicës
Një ditë pasi qytetarët e Kosovës folën dhe disa orë nga certifikimi i rezultatit, që e pa koalicionin e “krahut të luftës” që të dilte fitues, por me gjasa pa numrat për të formuar i vetëm qeverinë e re, Ramush Haradinaj flet në Top Story me Sokol Ballën.

Zgjedhjet në Kosovë, koalicioni i krerëve të UÇK del në krye Zgjedhjet në Kosovë, koalicioni i krerëve të UÇK del në krye
Zgjedhjet e Kosovës pritet të kenë zyrtarizimin e rezultateve brenda dy javësh nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Haradinaj: Do ta krijojmë qeverinë. Kosova nuk do të mbahet peng Haradinaj: Do ta krijojmë qeverinë. Kosova nuk do të mbahet peng
Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë përfunduan me renditjen në vend të parë të koalicionit të luftës. Surpriza ishte renditja e Lëvizjes Vetëvendosje në vendin e dytë, ndërsa në vend të tretë është LDK.

Rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë, prin PAN. VV e dyta, LDK e treta Rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë, prin PAN. VV e dyta, LDK e treta
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të Kosovës ka numëruar 91 për qind të votave të zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Kosovë, festë edhe për serbët Kosovë, festë edhe për serbët
Lista Serbe ka festuar fitoren në zgjedhjet parlamentare të Kosovës. Kjo parti ka fituar shumicën e votave të serbëve të Kosovës dhe festa ka filluar menjëherë në sheshin e Mitrovicës veriore.

Kosovë, krahu i luftës shpall fitoren Kosovë, krahu i luftës shpall fitoren
Vetëm pak minuta pas mbylljes së vendvotimeve në Kosovë, fitues doli koalicioni i ish-krerëve të UÇK-së, me Ramush Haradinajn kandidat për kryeministër.

“Exit poll”: Krahu i luftës fiton zgjedhjet në Kosovë “Exit poll”: Krahu i luftës fiton zgjedhjet në Kosovë
Kosova mbajti zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Procesi i votimit përfundoi rreth orës 19:00, ndërsa pjesëmarrja ishte e ulët.

Kosovë, zgjedhjet në Leposaviç nën masa të rrepta policore Kosovë, zgjedhjet në Leposaviç nën masa të rrepta policore
Leposaviçi në veri të Kosovës është qyteti i vetëm, ku zgjedhjet e jashtëzakonshme u zhvilluan nën masat e rrepta të sigurisë.

Demarkacioni dhe zgjedhjet, zgjidhja që ofrojnë udhëheqësit Demarkacioni dhe zgjedhjet, zgjidhja që ofrojnë udhëheqësit
Ramiz Dreshaj është 76 vjeç dhe është rritur në malet e Rugovës. Në vendin e origjinës, ku kanë ngelur pak banorë, punon me familjen e thotë se prej kur mban mend, kufiri ka qenë në majat e malit.

Kosovë, votojnë udhëheqësit: Qytetarët të vendosin për fatin e tyre Kosovë, votojnë udhëheqësit: Qytetarët të vendosin për fatin e tyre
Udhëheqësit e Kosovës votuan që në orët e para të mëngjesit. Porositë e tyre ishin për një proces zgjedhor të qetë dhe demokratik, duke shpresuar që vota e qytetarëve do t’u sjellë mundësinë për një qeverisje të mirë.

Kosovë, votojnë edhe serbët. Gjuriç, në Mitrovicë Kosovë, votojnë edhe serbët. Gjuriç, në Mitrovicë
Zgjedhjet janë duke u zhvilluar edhe në veriun e Kosovës. Vendvotimet u hapën që në mëngjes dhe nuk pati incidente. Votuesit serbë në veri kanë mundësi të votojnë në shumë qendra votimi, e për herë të parë zgjedhjet organizohen tërësisht nga KQZ-ja dhe jo nga OSBE-ja, si më parë.

Kosova voton në zgjedhjet parlamentare. Marrin pjesë edhe serbët Kosova voton në zgjedhjet parlamentare. Marrin pjesë edhe serbët
Procesi zgjedhor ka filluar në tërë territorin e Kosovës, pasi të gjitha qendrat e votimit janë hapur. Problemet kanë qenë të vogla dhe nuk kanë ndikuar në mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Kosovë, prokurorët në zgjedhje. Do vëzhgojnë procesin e votimit Kosovë, prokurorët në zgjedhje. Do vëzhgojnë procesin e votimit
Veç strukturave të policisë, në zgjedhjet e së dielës në Kosovë do të jenë në terren dhe një numër i madh prokurorësh, për të mbikëqyrur çdo parregullësi gjatë procesit të votimit dhe atij të numërimit.

Kosovarët duan ndryshim. Çfarë pritet nga zgjedhjet e së dielës? Kosovarët duan ndryshim. Çfarë pritet nga zgjedhjet e së dielës?
Kosova është sot në ditën e heshtjes zgjedhore para se votuesit e saj nesër në mëngjes të hedhin votën për koalicionin politik që duan t’i qeverisë në katër vitet e ardhshme.

Zgjedhjet në Kosovë, në terren 30 mijë vëzhgues Zgjedhjet në Kosovë, në terren 30 mijë vëzhgues
Rreth 3 mijë vëzhgues të shoqërisë civile do të ndjekin zgjedhjet e Kosovës në të gjitha qendrat e votimit, ndërsa numërimi dhe rezultatet e para pritet të dalin disa orë pas mbylljes së procesit.

Zgjedhjet në Kosovë, mbyllja e fushatës për koalicionin e LDK-së Zgjedhjet në Kosovë, mbyllja e fushatës për koalicionin e LDK-së
Koalicioni rreth Lidhjes Demokratike të Kosovës, me në krye ish-ministrin e Financave, Avdullah Hoti, ka përmbyllur fushatën me porositë se fitorja e koalicionit të tyre nënkupton çlirimin e Kosovës dhe një rrugë të re të saj.

Zgjedhjet në Kosovë, koalicioni “UÇK” mbyll fushatën në Prishtinë Zgjedhjet në Kosovë, koalicioni “UÇK” mbyll fushatën në Prishtinë
Koalicioni i ish-krerëve të UÇK-së e ka përmbyllur fushatën gjatë një tubimi në Prishtinë.

Zgjedhjet në Kosovë, policia në gatishmëri edhe në veri Zgjedhjet në Kosovë, policia në gatishmëri edhe në veri
Policia e Kosovës është në gatishmëri maksimale për zgjedhjet e së dielës. Zëdhënësi i saj, Baki Kelani thekson se të gjitha strukturat e policisë janë në gatishmëri.

Mbyllet fushata në Kosovë Mbyllet fushata në Kosovë
Në Kosovë mbyllet sot fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme të së dielës, një proces që nisi menjeherë pas shpërberjes së Parlamentit,  ku me një mocion mosbesimi më 9 maj u rrëzua qeveria Mustafa, produkt i një koalicioni të vitit 2014 me Partinë Demokratike të Kosovës.

Muhaxheri “vdes zyrtarisht”. Shqiptari i ISIS u qëllua nga dronët e SHBA Muhaxheri “vdes zyrtarisht”. Shqiptari i ISIS u qëllua nga dronët e SHBA
Tri herë është dhënë lajmi për vrasjen e Lavdrim Muhaxherit, i cili konsiderohej si udhëheqësi i grupit shqiptar të luftëtarëve të Shtetit Islamik në Siri. Konfirmimin për vdekjen e tij e ka dhënë edhe Policia e Kosovës, e cila ka njoftuar se është vrarë një shtetas kosovar, por nuk ka dhënë ndonjë të dhënë për identitetin e tij.

Fushata në Kosovë, premtime për ekonominë Fushata në Kosovë, premtime për ekonominë
Përpara zgjedhjeve të 11 qershorit, partitë në Kosovë i kanë fokusuar tek ekonomia ofertat e tyre politike drejtuar qytetarëve të lodhur nga premtimet boshe.

NATO: Demarkacioni nuk na përket NATO: Demarkacioni nuk na përket
NATO nuk ka rol të drejtpërdrejtë te demarkacioni i kufijve, as mbi shtetet e saj anëtare, e as mbi vendet e tjera.

Qershori i zgjedhjeve, shqiptarë që votojnë dy herë Qershori i zgjedhjeve, shqiptarë që votojnë dy herë
Bardhyl Hasanpapaj është prishtinas nga Tropoja. Ka ardhur për studime në vitin 2000 dhe tashmë e ka kthyer në vendlindje. Tropojani është asistentpedagog në Fakultetin e Drejtësisë, në universitetin publik, e ka edhe një kompani ku punëson 24 persona.

Destinacioni, Kosovë. Nga Manastiri i Deçanit, te Parku i aventurave Destinacioni, Kosovë. Nga Manastiri i Deçanit, te Parku i aventurave
Edhe Kosova po i kthen sytë nga turizmi, si potencial i zhvillimit të ekonomisë së vendit. Turizmi i aventurës, ai etnokulturor janë pikat e forta, me të cilat synohet tërheqja e vizitorëve.

Serbët e Kosovës, të ndarë. “Lista serbe” shantazhon me largime nga puna Serbët e Kosovës, të ndarë. “Lista serbe” shantazhon me largime nga puna
Lista Serbe kërkon votën në Graçanicë. Kjo është lista e vetme e mbështetur nga Beogradi dhe me porosi kundër formimit të ushtrisë së Kosovës. Qëndrimi i serbëve në Kosovë është në momente kritike, sikurse edhe mbijetesa e tyre.

Gjykata Speciale dhe ushtria do “tronditin” Kosovën Gjykata Speciale dhe ushtria do “tronditin” Kosovën
Oferta të shumta për qytetarët e Kosovës dhe premtime për planet e qeverisë së re. Zgjedhjet për Kuvendin e Kosovës kanë sjellë në ofertë rritje pagash, pensionesh, dyfishim të buxhetit, formimin e ushtrisë së Kosovës, heqjen e vizave dhe zgjidhjen e krizës ekonomike.

Engel: BE të frenojë anëtarësimin e Serbisë, s’përballet me krimet Engel: BE të frenojë anëtarësimin e Serbisë, s’përballet me krimet
Ligjvënësi amerikan Eliot Engel e dënoi ashpër qëndrimin e autoriteteve serbe që nuk i lejuan hyrjen në Serbi, ish presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga.

Iu ndalua ta mbante në Beograd, Jahjaga publikon fjalimin Iu ndalua ta mbante në Beograd, Jahjaga publikon fjalimin
Për ndalimin e vizitës së saj në Beograd ka reaguar edhe vet ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila përmes rrjeteve sociale ka publikuar edhe fjalimin që pritej të mbante në festivalin “Mirëdita dobar dan”.

Serbët pengojnë Jahjagën. Nuk i garantojnë sigurinë e vizitës Serbët pengojnë Jahjagën. Nuk i garantojnë sigurinë e vizitës
Aktivistët për të drejtat e njeriut dhe kundërshtarët e tyre i kanë bërë një pritje të veçantë artistëve kosovarë në Serbi.

Kosovë, më shumë votues sesa banorë Kosovë, më shumë votues sesa banorë
Numri i votuesve në Kosovë është më i lartë sesa numri i banorëve, në bazë të regjistrimit të popullsisë. Kosova ka në regjistrat e saj rreth 1 milion e 873 mijë votues, kurse numri i banorëve është 1 milion e 739 mijë.

Veseli: T’i japim kuptim lirisë Veseli: T’i japim kuptim lirisë
Kadri Veseli është autori i fillimit të ri për Kosovën. Programi i Partisë Demokratike të Kosovës, që ka nxjerrë kandidat për kryeministër Ramush Haradinajn, do të fitojë në këto zgjedhje, beson ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës.

Hoxhaj: Vuçiç si parardhësit, përçon sinjale negative për rajonin Hoxhaj: Vuçiç si parardhësit, përçon sinjale negative për rajonin
Pas betimit të Aleksandar Vuçiç si president dhe zotimit se Serbia nuk do të heqë kurrë dorë nga Kosova, reagoi ministri i Jashtëm kosovar Enver Hoxhaj.

Kandidati i “Vetëvendosjes”, Kurti premton ndryshim Kandidati i “Vetëvendosjes”, Kurti premton ndryshim
Mitrovica është qyteti i minatorëve. Albin Kurti ka protestuar vazhdimisht në Kosovë. Tani ka vendosur që të konsultohet me të gjithë. Lëvizja Vetëvendosje nuk ka qenë në pushtet në nivel qëndror asnjëherë. Me këtë ide, Kurti u thotë minatorëve se është koha për ndryshime.

Transparenca e partive në Kosovë, “DW”: Më shumë shpenzime sesa buxheti Transparenca e partive në Kosovë, “DW”: Më shumë shpenzime sesa buxheti
Partitë politike që do të garojnë në zgjedhjet e 11 qershorit nënshkruan një deklaratë për rritjen e transparencës financiare gjatë fushatës zgjedhore, e cila filloi zyrtarisht këtë 31 maj.

Kosovë, nis fushata zgjedhore 10-ditore Kosovë, nis fushata zgjedhore 10-ditore
Që nga mesnata, në Kosovë ka nisur zyrtarisht fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit, edhe pse më herët, si fillim partitë, e më pas dy koalicionet e mëdha, kanë qenë vazhdimisht të angazhuar në aktivitete elektorale.

Hoti, rivali i Haradinajt: Dialog me fqinjët, dyfishim të buxhetit Hoti, rivali i Haradinajt: Dialog me fqinjët, dyfishim të buxhetit
Obiliqi është qyteti i energjisë në Kosovë. Avdullah Hoti, ish-ministër i Financave është kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër. Ai premton një energji të re me koalicionin bashkë me Behgjet Pacollin dhe partinë e re Alternativa.

Haradinaj për kryeministër: Dialog me fqinjët, bashkëpunim me Tiranën Haradinaj për kryeministër: Dialog me fqinjët, bashkëpunim me Tiranën
Qyteti i verës dhe i prodhimeve të shumta, Rahoveci është kryeqyteti i bujqësisë në Kosovë. Ky është një prej vendeve që ka zgjedhur lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, për të përgagtitur fushatën në garën për kryeministër.

Diaspora pa votuar, Daka: Jo për faj të KQZ-së Diaspora pa votuar, Daka: Jo për faj të KQZ-së
Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka, në një intervistë për Radion Europa e Lirë thotë se zgjedhjet e parakohshme janë një sfidë për institucionin që ajo drejton, nisur nga koha e shkurtër që është në dispozicion për organizimin e tyre.

Kosovë, Mustafa: Prioritet, ekonomia dhe punësimi Kosovë, Mustafa: Prioritet, ekonomia dhe punësimi
Kryeministri në ikje i Kosovës, Isa Mustafa ka publikuar prioritetet që do të ndjekë qeveria e re që do të dalë nga zgjedhjet e parakohshme.

Stadiumi i ri i Mitrovicës, premtim fushate apo projekt? Stadiumi i ri i Mitrovicës, premtim fushate apo projekt?
Stadiumi aktual i Mitrovicës ka një kapacitet prej 18 mijë vendesh, por edhe një projekt rinovimi që do ta përshtasë më mirë me normat e UEFA-s dhe të FIFA-s.

Kosovë-SHBA, marrëveshje bashkëpunimi për sigurinë bërthamore Kosovë-SHBA, marrëveshje bashkëpunimi për sigurinë bërthamore
Agjencia e Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Sigurinë Bërthamore ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me Departamentin e Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kosovë, 5 të arrestuar për “vepra terroriste” Kosovë, 5 të arrestuar për “vepra terroriste”
Policia e Kosovës ka arrestuar 5 persona, me dyshimin se po përgatiteshin për vepra terroriste, ose vepra penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës, ndërsa pas komunikatës raportohet se të ndaluarit janë në kuadër të hetimeve për plagosjen e avokatit Azem Vllasi.

Zgjedhjet në Kosovë, Beogradi po shantazhon serbët Zgjedhjet në Kosovë, Beogradi po shantazhon serbët
Beogradi zyrtar po u bën presion qytetarëve serbë të Kosovës, që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës të votojnë vetëm për “Listën Serbe”, si dhe po përdor forma shantazhi ndaj 5 subjekteve të tjera politike serbe, të cilat janë pjesë e garës zgjedhore.

Dialogu Kosovë-Serbi, analistët: Mungon vullneti Dialogu Kosovë-Serbi, analistët: Mungon vullneti
Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk pritet të vazhdojë para vjeshtës. Lobimet perëndimore ishin për ulje tensionesh në rajon. Por, zhvillimet e fundit bënë që gjuha e vjetër të rikthehet në vizionet e reja.

Kosovë, sulmohen me armë zyrat e PDK në Skënderaj Kosovë, sulmohen me armë zyrat e PDK në Skënderaj
Policia e Kosovës konfirmon se mbrëmë rreth mesnate, zyrat e Partisë Demokratike të Kosovës në Skënderaj janë sulmuar me armë zjarri.

11 Qershori, serbët e Kosovës garojnë të ndarë në 6 lista 11 Qershori, serbët e Kosovës garojnë të ndarë në 6 lista
Serbët e Kosovës takuan kreun e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Qeveria e Beogradit mbështet pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhjet e Kosovës. Por, të gjithë serbët duhet të votojnë për “Listën Serbe”. Kandidaturat e tjera janë në dobi të partive shqiptare.

Zgjedhjet në Kosovë, DW: Sistemi favorizon koalicionet parazgjedhore Zgjedhjet në Kosovë, DW: Sistemi favorizon koalicionet parazgjedhore
Në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit, Kosova do të shkojë me koalicione të mëdha parazgjedhore, praktikë kjo që ndodh për herë të parë në vend.

Çifti Haradinaj: Sfidat e jetës sonë Çifti Haradinaj: Sfidat e jetës sonë
Anita dhe Ramush Haradinaj janë shfaqur për herë të parë bashkë në një studio televizive. Ata u rrëfyen në një intervistë ekskluzive për “Pasdite në Top Channel”.

Koalicioni i UÇK-së. PDK, AAK dhe Nisma, bashkë në zgjedhje Koalicioni i UÇK-së. PDK, AAK dhe Nisma, bashkë në zgjedhje
Partia Demokratike e Kosovës është bashkuar në koalicion parazgjedhor me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismën për Kosovën. Kandidat për kryeministër është kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj.

LDK zyrtarizon kandidatin për kryeministër. Hoti zëvendëson Mustafën LDK zyrtarizon kandidatin për kryeministër. Hoti zëvendëson Mustafën
Lidhja Demokratike e Kosovës konfirmoi zyrtarisht se, ministri i deritanishëm i Financave, Avdullah Hoti do të jetë kandidat i saj për kryeministër në zgjedhjet e 11 qershorit.

Zgjedhjet në Kosovë, qeveria ndan 4.9 mln euro Zgjedhjet në Kosovë, qeveria ndan 4.9 mln euro
Plot 4.9 milionë euro është shuma, që Qeveria e Kosovës do të shpërndajë për zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit.

Mustafa tërhiqet, nuk do kandidojë për kryeministër Mustafa tërhiqet, nuk do kandidojë për kryeministër
Kreu i LDK-së, Isa Mustafa tregoi se mund të mos kandidojë më për postin e kryeministrit të Kosovës.

Nishani në Kosovë, homazhe në varrin e Ibrahim Rrugovës Nishani në Kosovë, homazhe në varrin e Ibrahim Rrugovës
Vizitën e tij në Kosovë, presidenti i Republikës Bujar Nishani dhe delegacioni që e shoqëron e vazhduan me homazhe në varrin e Ibrahim Rrugovës. Kreu i shtetit vendosi një kurorë me lule në vendin ku prehet njeriu i konsideruar si presidenti “historik” i Kosovës.

Kosovë, dhunohet barbarisht gazetarja Arbana Xharra Kosovë, dhunohet barbarisht gazetarja Arbana Xharra
Gazetarja dhe anëtarja e re e PDK-së në Kosovë, Arbana Xharra, është dhunuar fizikisht mbrëmë nga disa persona në Prishtinë.

SHBA: Kuvendi foli, tani zgjedhjet! SHBA: Kuvendi foli, tani zgjedhjet!
“Deutsche Welle” citon Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë të pohojë se, vendi duhet të lëvizë drejt një tranzicioni të qëndrueshëm.

Kosova voton më 11 qershor Kosova voton më 11 qershor
Kosova voton më 11 qershor. Presidenti caktoi  datën e zgjedhjeve të parakohshme, pas një takimi me partitë politike.

Nishani-Thaçi: BE, alternativa e vetme Nishani-Thaçi: BE, alternativa e vetme
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani vizitoi Kosovën, ndoshta për herë të fundit si kryetar i shtetit shqiptar. Për dy homologët, e ardhmja e Shqipërisë dhe Kosovës ka një rrugë të përbashkët, integrimin europian që nuk mund ta ndalë askush, as përplasjet politike brenda dy vendeve, ndonëse nuk e ndihmojnë këtë rrugë.

Kosovë, Thaçi mbledh partitë. Data e zgjedhjeve, 11 ose 18 qershor Kosovë, Thaçi mbledh partitë. Data e zgjedhjeve, 11 ose 18 qershor
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të vendosë datën e zgjedhjeve në konsultim me KQZ-në. Pasi u takua me përfaqësuesit e partive politike mëngjesin e së enjtes, kreu i shtetit kosovar deklaroi se data do të jetë 11 ose 18 qershori.

Mustafa: PDK i shërbeu klientelës së krimit dhe korrupsionit Mustafa: PDK i shërbeu klientelës së krimit dhe korrupsionit
Kryeministri në ikje i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se qeveria e vendit ra për shkak të korrupsionit dhe kapjes së shtetit.

Hahn: Kosova të mbetet e fokusuar tek prioritetet Hahn: Kosova të mbetet e fokusuar tek prioritetet
Bashkimi Europian nuk i ka mirëpritur zhvillimet e fundit në Kosovë, që po çojnë vendin në zgjedhje të parakohshme, më 18 qershor.

Veç Isa i trishtuar. Përse të gjitha partitë, veç LDK, votuan mocionin Veç Isa i trishtuar. Përse të gjitha partitë, veç LDK, votuan mocionin
Të gjithë e rrëzuan Mustafën. Gati për një fillim të ri, ishte mesazhi i kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, i cili shpjegoi arsyet pse e shkarkuan.

Kosovë, Thaçi shpërndan Parlamentin Kosovë, Thaçi shpërndan Parlamentin
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi shpërndau Parlamentin menjëherë pas rrëzimit të Qeverisë me 78 vota pro, 34 kundër dhe 3 abstenime.

Rrëzimi i qeverisë, Haradinaj: Vija të kuqe për PDK apo LDK Rrëzimi i qeverisë, Haradinaj: Vija të kuqe për PDK apo LDK
Në një konferencë për shtyp pas rrëzimit të qeverisë, udhëheqësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj tha se ndihet mirë që ka pasur një reflektim të deputetëve në pushtet për rrëzimin e qeverisë “Mustafa”, një bashkëqeverisje mes PDK-së dhe LDK-së.

Prishet koalicioni, edhe Kosova zgjedhje më 18 qershor Prishet koalicioni, edhe Kosova zgjedhje më 18 qershor
Partia Demokratike e Kosovës i dha fund koalicionit qeveritar me Lidhjen Demokratike të Kosovës, pas 3 vitesh bashkëqeverisjeje. Me 78 vota pro, 34 kundër dhe 3 abstenime, Kuvendi votoi mocionin e mosbesimit për Qeverinë “Mustafa”, prodhim i një krize paszgjedhore të vitit 2014. Pas rrëzimit pritet që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, të cilat edhe në Kosovë mund të mbahen më 18 qershor.

Do të diskutohej Demarkacioni, Mustafa “bojkoton” qeverinë Do të diskutohej Demarkacioni, Mustafa “bojkoton” qeverinë
Kosova ka hyrë në një javë që po shihet si përcaktuese për të ardhmen e ekzekutivit të saj. Mbledhja e sotme e tij, ku pritej të dërgohej për miratim në Kuvend projektligji i Demarkacionit, u shty për të mërkurën, dita kur është caktuar edhe seanca e mosbesimit ndaj Qeverisë.

Kosovë, edhe PDK-ja do ta votojë mocionin? Kosovë, edhe PDK-ja do ta votojë mocionin?
Java e ardhshme do të jetë vendimtare sa i përket zhvillimeve politike në Kosovë. Të hënën është caktuar seanca për votimin e Demarkacionit me Malin e Zi në Kuvend, ndërsa të mërkurën pritet të shqyrtohet mocioni, me nismëtare partinë “Nisma për Kosovën”, e cila pretedenton se i ka firmat e mjaftueshme të deputetëve për rrëzimin e qeverisë së Kosovës.

Hoxhaj takon Kotzias. I kërkon Greqisë njohjen e Kosovës Hoxhaj takon Kotzias. I kërkon Greqisë njohjen e Kosovës
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj u prit në Athinë nga homologu i tij grek, Nikos Kotzias.

Kosovë, mocion mosbesimi për qeverinë e Mustafës Kosovë, mocion mosbesimi për qeverinë e Mustafës
Me nismën e partisë së Fatmir Limajt, opozita kosovare mblodhi firmat për një mocion mosbesimi për qeverinë e Isa Mustafës, kabinet i dalë nga një marrëveshje paszgjedhore e vitt 2014 mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Partisë Demokratike, të drejtuar në atë kohë nga Hashim Thaçi.

Thaçi: Shqipëria e madhe, fantazi. Beogradi e përdor për Serbinë e madhe Thaçi: Shqipëria e madhe, fantazi. Beogradi e përdor për Serbinë e madhe
Për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, Beogradi po e përdor “Shqipërinë e Madhe” për të legjitimuar “Serbinë e Madhe”.

Prerjet 50 euroshe më të falsifikuarat në Kosovë Prerjet 50 euroshe më të falsifikuarat në Kosovë
Kosova viteve të fundit është bërë pjesë e shteteve që bien viktime e depërtimit dhe qarkullimit të parave të falsifikuara, nga të cilat më së shumti dëmtohen bizneset e vogla, të cilat janë shënjestër i personave që i fusin në qarkullin këto kartëmonedha të falsifikuara.

Rikthehet Haradinaj: Shqiptarët nuk i nënshtrohen Serbisë Rikthehet Haradinaj: Shqiptarët nuk i nënshtrohen Serbisë
Ramush Haradinaj u prit nga simpatizantët e tij teksa kthehej në Kosovë. Pas vendimit të Gjykatës së Colmarit në Francë, kreu i AAK-së mbërriti në sheshin kryesor të Prishtinës.

Qeveria serbe, mbledhje të jashtëzakonshme pas lirimit të Haradinajt Qeveria serbe, mbledhje të jashtëzakonshme pas lirimit të Haradinajt
Qeveria e Serbisë ka caktuar një mbledhje të jashtëzakonshme për shkak të lirimit të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, pasi kërkesa e Serbisë për ekstradim në Beograd u refuzua.

Rama: Fitimtar në Prishtinën tonë Rama: Fitimtar në Prishtinën tonë
Kryeministri Edi Rama përshëndeti vendimin e gjykatës franceze të Kolmarit me një status në rrjetet sociale.

Ramush Haradinaj, i lirë Ramush Haradinaj, i lirë
“Tani jam i lirë. Është refuzuar kërkesa për ekstradimin tim në Serbi. Po shpresoj që do të kthehem sot në Kosovë. Tani do të shkoj për të marrë pasaportën në Strasburg, pasi ka ende disa procedura të vogla”.

Dekreti i Presidentit, Ramush Haradinaj merr shtetësinë shqiptare Dekreti i Presidentit, Ramush Haradinaj merr shtetësinë shqiptare
Edhe pse Ramush Haradinaj është ende në Francë, në pritje të vendimit të gjykatës për ekstradimin ose jo të tij në Serbi, nga Tirana vijnë lajme të mira për familjen Haradinaj.

Ambasadori francez në Prishtinë: Ndaj Haradinajt, akuza të reja Ambasadori francez në Prishtinë: Ndaj Haradinajt, akuza të reja
Ambasadori francez në Kosovë deklaron se Ramush Haradinaj po mbahet ende në Francë, jo për akuzat për të cilat është shpallur i pafajshëm nga drejtësia ndërkombëtare, por për disa akuza të reja të ngritura nga Serbia.

SHBA: Miratoni kufirin SHBA: Miratoni kufirin
Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euro-aziatike, Hoyt Brian Yee bën thirrje për mbylljen e çështjes së kufirit Kosovë-Mali i Zi.

Presheva “trazon” Serbinë. Musliu: T’i bashkohemi Kosovës e Shqipërisë Presheva “trazon” Serbinë. Musliu: T’i bashkohemi Kosovës e Shqipërisë
Shqiptarët duan sërish luftë. Këto janë kryetitujt e shtypit serb. Shkrimet plotësuese janë se 80 për qind e heroinës dhe drogës në Europë eksportohet nga Kosova.

Veseli, bisedë me Hoyt Yee: Demarkacioni, në Kuvend javën e ardhshme Veseli, bisedë me Hoyt Yee: Demarkacioni, në Kuvend javën e ardhshme
Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar këtë të premte një bisedë telefonike me zv.ndihmës Sekretarin e Shtetit, Hoyt Brian Yee, me të cilin kanë diskutuar mbi zhvillimet politike në Kosovë dhe bashkëpunimin dypalësh me Amerikën.

Xhudo, Kelmendi rishpallet kampione e Europës në Poloni Xhudo, Kelmendi rishpallet kampione e Europës në Poloni
Në raundin e parë, asaj iu desh vetëm pak kohë për të vendosur supremacinë në tapet, por forma e mirë e Majlinda Kelmendit nuk u ndal me një përballje.

Thaçi: BE po vonohet Thaçi: BE po vonohet
Pas kryeministrit shqiptar Edi Rama, edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaron se mungesa e një perspektivë të anëtarësimit do të ketë pasoja.

Të zhdukurit e luftës. Në Serbi për shqiptarët e Kosovës Të zhdukurit e luftës. Në Serbi për shqiptarët e Kosovës
Një minierë e vjetër mund të ketë fshehur gjurmët e krimeve të luftës në Kosovë. Në afërsi të Rashkës, në vendin e quajtur Kizhevak, dyshohet se forcat serbe zhvendosën nga territori i Kosovës për në Serbi kufomat e shqiptarëve, duke tentuar të fshehin gjurmët.

Kosovë, Dionis Thaçi triumfon në “Bodybuilding” Kosovë, Dionis Thaçi triumfon në “Bodybuilding”
Dionis Thaçi u shpall fitues i Kupës së Kosovës në “BodyBuilding” dhe “Fitness”, duke lënë pas me pikë rivalët e tjerë, pas vendimit të jurisë së përbërë nga 5 persona.

Thaçi: Ushtria brenda vitit. Askush s’mund të verë veto Thaçi: Ushtria brenda vitit. Askush s’mund të verë veto
Kosova do ta ketë ushtrinë e saj këtë vit. Presidenti Hashim Thaçi, në një intervistë për Top Channel, thotë se do të tentojë që të bindë serbët që të jenë pjesë e procesit, por askush nuk mund të vendosë veto.

Kosovë, Thaçi uron besimtarët për Pashkë Kosovë, Thaçi uron besimtarët për Pashkë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u ka bërë të gjithë besimtarëve të krishterë urimet e tij të përzemërta për festën e Pashkëve.

Nderohet me “Urdhrin e Lirisë”, McCain: SHBA, në krah të Kosovës Nderohet me “Urdhrin e Lirisë”, McCain: SHBA, në krah të Kosovës
Senatori John McCain tha se ndihet krenar për arritjet e Kosovës, por kujtoi se ka shumë rrugë për të ecur përpara.

Kosovë, Këshilli i Sigurisë Kombëtare konfirmon dyshimet për sulme Kosovë, Këshilli i Sigurisë Kombëtare konfirmon dyshimet për sulme
Këshilli i Sigurisë Kombëtare në Kosovë ka konfirmuar dyshimet për mundësinë e sulmeve gjatë periudhës së festave në ditët e ardhshme.

Pashkët, Kosova në alarm Pashkët, Kosova në alarm
Në qytetin e Pejës është arrestuar mëngjesin e së premtes një person për nxitje të akteve terroriste nëpërmjet rrjeteve sociale.

Gabriel, në Kosovë dhe Serbi: Përkrahje për BE-në Gabriel, në Kosovë dhe Serbi: Përkrahje për BE-në
Brenda 24 orëve, Sigmar Gabriel vizitoi Serbinë e Kosovën dhe të hënën mbërrin në Tiranë. Gjatë ndalesave të tij, ministri i Jashtëm gjerman përcolli mesazhin se këto vende kanë mbështetjen e qartë të Berlinit në rrugën drejt BE-së.

Porosia e McCain: Ushtria, vetëm me ndryshime kushtetuese Porosia e McCain: Ushtria, vetëm me ndryshime kushtetuese
Senatori amerikan, John McCain ka porositur Kosovën të bëjë veprimet e duhura për progres. Ai gjatë qëndrimit të tij në Kuvendin e Kosovës, nga ku pritet votimi i demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, ka folur për lidhjet e tij me shqiptarët duke treguar se e bija e tij është birësuar pas vizitës së bashkëshortes në Bangladeshi si kërkesë e shënjtores Nënë Tereza për të shpëtuar dy vajza të sëmura nga jetimorja.

Merkel dhe Ballkani, ministri i Jashtëm në Kosovë: Votoni demarkacionin Merkel dhe Ballkani, ministri i Jashtëm në Kosovë: Votoni demarkacionin
Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel deklaroi në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Isa Mustafa se duhet ratifikuar Marreveshja e Demarkacionit nëse Kosova dëshiron lëvizjen e lirë në Europë.

McCain ndalon në Kosovë McCain ndalon në Kosovë
John McCain qëndron sot në Kosovë për takime me liderët e institucioneve dhe partive politike.

Mbledhja e dy qeverive, Nishani: Vëmendje Luginës së Preshevës Mbledhja e dy qeverive, Nishani: Vëmendje Luginës së Preshevës
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë.

Panos Kammenos viziton trupat greke në Kosovë Panos Kammenos viziton trupat greke në Kosovë
Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos vizitoi të martën trupat greke që operojnë në Kosovë në kuadër të misionit paqeruajtës.

Rrihte të bijën se nuk i bindej rregullave islamike, arrestohet kosovari Rrihte të bijën se nuk i bindej rregullave islamike, arrestohet kosovari
E rrihte vajzën minorene, sepse refuzonte të vishte shaminë e kokës, të lexonte Kuranin dhe të mësonte gjuhën arabe. Kjo është arsyeja dhe njëkohësisht akuza që ka çuar në arrestimin e një shqiptari nga Kosova, 38 vjeç, rezident në Siena të Italisë.

McCain viziton Kosovën McCain viziton Kosovën
Senatori amerikan, njëherësh ish-kandidat për Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John McCain, viziton të enjten Kosovën. Gjatë kësaj ndalese është parashikuar dhe mbajtja e një fjalimi përpara Kuvendit.

Tahiri: Nisim dialogun pasi të lirohet Haradinaj Tahiri: Nisim dialogun pasi të lirohet Haradinaj
Ministrja për Dialogun në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri tha gjatë kësaj të marte se dialogu me Beogradin mund të vazhdojë pasi të lirohet dhe të kthehet në Kosovë kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, si dhe pasi Kuvendi të shfuqizojë rezolutën për pezullimin e bisedimeve.

Kosovë, Selimi: Thaçi u tërhoq. FSK do të diskutohet në Bruksel Kosovë, Selimi: Thaçi u tërhoq. FSK do të diskutohet në Bruksel
Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, gjatë seancës plenare të Kuvendit të kësaj të marte kërkoi dorëheqjen e presidentit Hashim Thaçi, pasi sipas tij premtoi transformimin e FSK-së, por një premtim të tillë nuk e mbajti.

Kosovë, përçahen serbët e “Listës Serbe” Kosovë, përçahen serbët e “Listës Serbe”
Transformimi i “Listës Serbe” nga një nismë qytetare në parti politike e ka vënë para përçarjes këtë subjekt politik, që përfaqëson komunitetin serb të Kosovës në institucionet e vendit. Dy përfaqësues të saj, Slavko Simiç dhe Aleksandar Jablanoviç, kanë parashtruar secili më vete dokumentacionin në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për regjistrimin e “Listës Serbe” si parti politike.

McCain në Serbi: Dialogoni me shqiptarët McCain në Serbi: Dialogoni me shqiptarët
Senatori amerikan, John McCain, dhe presidenti i zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë folur para gazetarëve pas takimit që patën në Beograd.

Prishtinë, dy të plagosur nga të shtënat. Largohen autorët Prishtinë, dy të plagosur nga të shtënat. Largohen autorët
Dy të plagosur janë regjistruar pas të shtënave me armë zjarri në orët e para të mëngjesit të së dielës në Prishtinë.

Beteja e Koshares, Thaçi: Hapëm një kapitull të ri Beteja e Koshares, Thaçi: Hapëm një kapitull të ri
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar betejën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Koshare. Ai ka thënë se UÇK-ja ka dëshmuar në Koshare se ka qenë e përgatitur për të ndërmarrë operacione të luftës frontale.

Nga UÇK në TMK e FSK, transformimi që s’po mbaron Nga UÇK në TMK e FSK, transformimi që s’po mbaron
Në kazermën “Adem Jashari” në kryeqytetin e Kosovës, kadetët e Forcës së Sigurisë presin që ajo të kthehet në Ushtrinë e Kosovës. Në stilin amerikan, ata mësohen të bëhen ushtarë, por titullin nuk e kanë kështu.

Haradinaj, gjykata franceze shtyn për më 27 prill vendimin Haradinaj, gjykata franceze shtyn për më 27 prill vendimin
Seanca gjyqësore në Gjykatën e Apelit të Colmarit në Francë kundër udhëheqësit të AAK-së, Ramush Haradinaj, dikur ish-kryeministër i Kosovës, ka përfunduar pa një vendim.

Kosova nderon Ismail Kadarenë Kosova nderon Ismail Kadarenë
Ministria e Kulturës së Kosovës  i dha  Çmimin “Letërsia Shqipe” shkrimtarit Ismail Kadare. Duke e pranuar atë sot në Prishtinë, Kadare tha se ky çmim i dhënë nga Kosova kishte më më tepër kuptim se  çdo çmim tjetër.

Kolmar, pritet vendimi për Haradinajn Kolmar, pritet vendimi për Haradinajn
Në gjykatën franceze të Kolmarit pritet të merret sot vendimi për ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili është ndaluar më 4 janar nga autoritetet e Francës me një fletë-arrest të Serbisë.

Raportuesi për Serbinë: Jo në BE, pa njohur Kosovën Raportuesi për Serbinë: Jo në BE, pa njohur Kosovën
Raportuesi për Serbinë në Parlamentin Europian, njëkohësisht kryetar i Komisionit të tij të Politikës së Jashtme, David McAllister u tha medieve gjermane se Serbia nuk do të bëhet anëtare e Bashkimit Europian derisa të pranojë krimet e kryera në Kosovë.

Vendimi ndaj Haradinajt mund të shtyhet sërish Vendimi ndaj Haradinajt mund të shtyhet sërish
Gjykata e Apelit në Colmar të Francës, e cila pritej të vendoste më 6 prill fatin e ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, mbi ekstradimin ose jo në bazë të kërkesës së Serbisë, me shumë mundësi mund ta shtyjë sërish vendimin.

Manovrat ushtarake, “Politico”: Thaçi të përfshijë edhe pakicën serbe Manovrat ushtarake, “Politico”: Thaçi të përfshijë edhe pakicën serbe
Me muret e saj rezistente ndaj shpërthimeve, telat me gjemba dhe kullat e vrojtimit të gjelbëruara, kampi i ngritur në lindje të Kosovës ngjason me një bazë ushtarake, por nuk është ende e tillë.

Kosova josh Januzajn. Bunjaku premton finalet e “Euro 2020” Kosova josh Januzajn. Bunjaku premton finalet e “Euro 2020”
Në kulmin e shpërthimit të tij në Premier League, Adnan Januzaj ishte për pak kohë në fokusin e 5 ekipeve kombëtare, por forma e talentit nga Istogu erdhi duke rënë, aq sa të kalojë nga huazimi në huazim.

Thaçi: S’ka viza pa demarkacionin me Malin e Zi Thaçi: S’ka viza pa demarkacionin me Malin e Zi
Presidenti Hashim Thaçi, në një bashkëbisedim me gazetarët kërkoi nga koalicioni qeverisës që të kalojnë në Kuvend sa më parë marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë.

Kosovë, gjermania Viets: Ushtria, merrni në konsideratë deklaratën e NATO-s Kosovë, gjermania Viets: Ushtria, merrni në konsideratë deklaratën e NATO-s
Ambasadorja e Gjermanisë në Prishtinë, Angelika Viets ka thënë se raportet e Kosovës me Serbinë janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Pavarësisht provokimeve, - thotë ajo, - në kuadër të dialogut për normalizim tashmë prioritet është themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kosovë, Hoxhaj: Nuk mund t’i shmangemi ratifikimit të Demarkacionit Kosovë, Hoxhaj: Nuk mund t’i shmangemi ratifikimit të Demarkacionit
Ministri kosovar i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka raportuar këtë të hënë para Komisionit parlamentar për Stabilizim-Asociimin dhe pas mbledhjes tha se, Kosova nuk mund t’i shmanget në asnjë mënyrë ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi.

Serbët e Kosovës votuan: Beogradi të na ndihmojë Serbët e Kosovës votuan: Beogradi të na ndihmojë
Shkolla fillore “Mbreti Milutin” në Graçanicë. Serbët e Kosovës votuan për presidentin e Serbisë. Besimi mes qytetarëve është krijuar, por ai politik është kthyer në gjendjen e mëparshme të ngërçeve dhe bojkoteve.

Presheva, kutitë bosh Presheva, kutitë bosh
Personazhi kryesor I zgjedhjeve, fitorja e të cilit pritet, tha se Serbia më të rëndësishëm ka stabilitetin. Ashtu mendojnë edhe partnerët e tij.

AAK kërkon largimin e Qeverisë dhe zgjedhje të reja AAK kërkon largimin e Qeverisë dhe zgjedhje të reja
Qeveria e udhëhequr nga Isa Mustafa nuk ka arritur t’i zbatojë premtimet e saja për qytetarët e vendit. Kësisoj, sipas Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës vendi sa më parë duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Itali, arrestohen xhihadistët nga Kosova Itali, arrestohen xhihadistët nga Kosova
Policia dhe karabinierët kanë vënë në pranga tre shqiptarë të Kosovës dhe kanë ndaluar një minoren, që dyshohet se ishin pjesëtarë të një celule xhihadiste. Sipas “Corriere della Sera”, bëhet fjalë për Fisnik Bekaj, 24 vjeç, Dale Haziraj, 25 vjeç dhe Arjan Babaj, 27 vjeç, që punonin si kamarierë në disa lokale të qytetit.

Thaçi-Yee: Ushtria, me proces transparent e gjithëpërfshirës Thaçi-Yee: Ushtria, me proces transparent e gjithëpërfshirës
Në një periudhë sfiduese për rajonin, roli i SHBA-së si gjithmonë është vendimtar për ruajtjen e stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor.

Tensioni në Kosovë për zgjedhjet serbe, BE: Dialogoni! Tensioni në Kosovë për zgjedhjet serbe, BE: Dialogoni!
Bashkimi Europian shprehu keqardhjen e tij për mosrealizimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë, në frymën e dialogut të Brukselit, si dhe u bëri thirrje autoriteteve që t’iu mundësojnë pjesëmarrjen qytetarëve që duan të marrin pjesë në tubimet e organizuara në Kosovë për presidencialet serbe.

Diplomati amerikan në Kosovë: Ushtria, përmes Kushtetutës Diplomati amerikan në Kosovë: Ushtria, përmes Kushtetutës
Zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee vizitoi Kosovën në një kohë kur tema më e nxehtë është themelimi i ushtrisë përmes transformimit të FSK-së, proces të cilin amerikanët e dëshirojnë vetëm përmes ndryshimeve kushtetuese e jo me projektligje.

Zyrtari i DASH në Prishtinë, takime me krerët e shtetit Zyrtari i DASH në Prishtinë, takime me krerët e shtetit
Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për çështjet evropiane dhe euroaziatike, Hoyt Brian Yee filloi sot një vizitë dyditore në Prishtinë.

Vuçiç viziton Kosovën me leje të qeverisë së Prishtinës Vuçiç viziton Kosovën me leje të qeverisë së Prishtinës
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç pritet të udhëtojë të mërkurën drejt veriut të Kosovës, ku do të vizitojë kompleksin e Trepçës dhe do të takohet me minatorë e qytetarë të zonës, përpara se të mbajë një tubim elektoral në Leposaviç.

FSK-ja, institucioni më i besueshëm në Kosovë FSK-ja, institucioni më i besueshëm në Kosovë
Instituti kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave, “KIPRED”, shpalosi të premten e kaluar para mediave matjet e opinionit publik kosovar për periudhën nga 15 nëntori 2016 deri më 15 shkurt, në lidhje me institucionet e sigurisë në vend dhe drejtuesit kryesorë të tyre.

“Lista Serbe” kthehet në Kuvend. Gati votat për Demarkacionin “Lista Serbe” kthehet në Kuvend. Gati votat për Demarkacionin
Qeveria e Kosovës ka mirëpritur këtë të hënë kthimin e deputetëve të “Listës Serbe” në Kuvend, si dhe deklaratën e tyre në favor të votimit të Demarkacionit me Malin e Zi. Tashmë, ekzekutivi kosovar beson se i ka votat e nevojshme për ratifikimin e kësaj marrëveshjeje.

Suedi, vritet me thikë kosovari. U qëllua nga disa persona Suedi, vritet me thikë kosovari. U qëllua nga disa persona
Një 18-vjeçar nga Peja, i cili jetonte në Suedi ku edhe vazhdon studimet për mjekësi, është qëlluar për vdekje me thikë ndërsa ndodhej në shoqërinë e disa miqve të tij.

“Themeloj ushtrinë, ose dorëhiqem”, Thaçi i qëndron premtimit “Themeloj ushtrinë, ose dorëhiqem”, Thaçi i qëndron premtimit
“Nëse projektligji (për transformimin e FSK-së në ushtri) shkon në Kuvend dhe nuk miratohet, atëherë do të jap dorëheqjen”. Këto kanë qenë fjalët e presidentit Thaçi në momentin kur ndërmori nismën për të transformuar Forcën për Sigurinë e Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës. Një premtim që Thaçi ka ritheksuar se do ta mbajë, në një intervistë të dhënë për “KosovaPress”.

Kosovë-Islandë, trajneri mik pranon vështirësitë e sfidës Kosovë-Islandë, trajneri mik pranon vështirësitë e sfidës
Trajneri i Islandës, Heimir Hallgrimsson, në konferencën për mediet një ditë përpara sfidës me Kosovën, e pranoi se përballja me ta nuk do të jetë një sfidë e lehtë, sepse sipas tij, Kosova është një skuadër që është në rritje.

Engel: Gabuat me Kosovën. SHBA të mbështesin formimin e ushtrisë Engel: Gabuat me Kosovën. SHBA të mbështesin formimin e ushtrisë
Ligjvënësi amerikan Eliot Engel ia kushtoi Kosovës fjalimin e tij të së enjtes në Kongres, ku tha se Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë më shumë për të mbështetur aspiratat e saj drejt integrimit ndërkombëtar.

Ivanoviç kërkon një rigjykim të drejtë: S’jam fajtor Ivanoviç kërkon një rigjykim të drejtë: S’jam fajtor
Udhëheqësi i “Iniciativës Qytetare Serbe” (SDP), Oliver Ivanoviç u shpreh këtë të mërkurë se kërkon që procesi i rigjykimit të tij, që nis të premten në Gjykatën Themelore të Mitrovicës, të jetë i drejtë, efikas dhe të vërtetojë se ai nuk është përgjegjës për aktet për të cilat është i dyshuar.

Berlin, ministri Hoti kërkon heqjen e izolimit ndaj Kosovës Berlin, ministri Hoti kërkon heqjen e izolimit ndaj Kosovës
Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, Rexhep Hoti, i shoqëruar edhe nga këshilltari i ministrit Shala, Faton Peci, po qëndrojnë për një vizitë zyrtare në Berlin. Sipas njoftimit të këtij dikasteri, arsyeja e vizitës në Gjermani është takimi i bordit qeveritar për projektin “RYCO” (Regional Youth Cooperation Office).

Ushtria e Kosovës, ekspertët: Kapacitete të plota brenda 6-7 vitesh Ushtria e Kosovës, ekspertët: Kapacitete të plota brenda 6-7 vitesh
Njohësit e çështjeve ushtarake dhe ato të sigurisë kanë kërkuar të rishqyrtohet afati kohor 10-vjeçar, brenda të cilit parashikohet që ushtria e Kosovës të arrijë kapacitetet e plota.

Kosova e rajoni, Hoxhaj në seancën e Kongresit amerikan Kosova e rajoni, Hoxhaj në seancën e Kongresit amerikan
Në ditën e dytë të qëndrimit në Uashingron, ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka zhvilluar një sërë takimesh me zyrtarë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit të Kongresit amerikan, nga partia Republikane dhe ajo Demokrate.

Sfida në Shkodër, Kosova “kolaudohet” para Islandës Sfida në Shkodër, Kosova “kolaudohet” para Islandës
Milot Rashica, Samir Ujkani dhe Besart Berisha kanë provuar të gjithë më parë entuziazmin me fanellën kuqezi, por që të 3, tashmë pjesë e përfaqësueses së Kosovës, kanë tjetër qasje për të ardhmen.

Thaçi: Partnerët janë kundër metodologjisë, ngurrojnë të bindin serbët Thaçi: Partnerët janë kundër metodologjisë, ngurrojnë të bindin serbët
Në hapjen e konferencës së mbajtur në kuadër të Javës së Gruas, presidenti Hashim Thaçi nuk ka harruar të përmendë, veç temës në fjalë, edhe atë të transformimit të FSK-së në ushtri.

Pr.ligji për FSK-në mund të dërgohet në Gjykatën Kushtetuese Pr.ligji për FSK-në mund të dërgohet në Gjykatën Kushtetuese
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka dorëzuar pak kohë më parë kreut të Kuvendit, Kadri Veseli, propozimin për ndryshimin e ligjit për FSK-në. Sipas ndryshimeve të propozuara nga presidenti, FSK-ja pritet të mos e ndryshojë emrin, por të zgjerohen kompetencat e saj.

Thaçi këmbëngul për ushtrinë: Në NATO nuk hyhet me gjahtarë e zjarrfikës Thaçi këmbëngul për ushtrinë: Në NATO nuk hyhet me gjahtarë e zjarrfikës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi vijon t’i mëshojë qëndrimit të tij rreth transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Sipas tij, kjo është shumë e nevojshme, duke pasur parasysh tensionet që krijohen vazhdimisht në rajon.

Mustafa kundër Thaçit: Ushtria nuk krijohet pa koordinim me NATO dhe SHBA Mustafa kundër Thaçit: Ushtria nuk krijohet pa koordinim me NATO dhe SHBA
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa i ka dalë kundër nismës së presidenti Hashim Thaçi për transformimin e FSK-së në ushtri. Një gjë e tillë nuk mund të ndodhë pa koordinim me Amerikën dhe NATO-n, ka thënë shefi i ekzekutivit në përvjetorin e partisë së tij LDK në Podujevë.

Kosovë, akuza ndaj ministrit serb Jevtiç dhe dy zyrtarëve të tjerë Kosovë, akuza ndaj ministrit serb Jevtiç dhe dy zyrtarëve të tjerë
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë pranë Gjykatës Themelore të Prishtinës, kundër ministrit për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiç. Veç tij, akuzohen edhe Nenad Stojçetoviç, sekretar në të njëjtën ministri, si dhe Mihailo Prlinçeviç, drejtor i Departamentit të Administratës dhe Financave të kësaj ministrie.

Kosovë, Delawie kërkon ndalimin e nismës së Thaçit për ushtrinë Kosovë, Delawie kërkon ndalimin e nismës së Thaçit për ushtrinë
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i ka paralajmëruar autoritetet kosovare për pasoja, nëse themelojnë ushtrinë përmes ndryshimit të ligjit për FSK-në.

Merkel takohet me Vuçiç: Raportet mes Kosovës e Serbisë, më të mira Merkel takohet me Vuçiç: Raportet mes Kosovës e Serbisë, më të mira
Raportet e Serbisë me Kosovën janë të mira. Të paktën kështu pretendon Kancelarja gjermane, Angela Merkel, pas takimit me kryeministrin e Serbisë, njëkohësisht kandidat për president, Aleksandar Vuçiç.

Frikë nga ushtria e Kosovës, Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë Frikë nga ushtria e Kosovës, Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë
Serbia ka mbledhur Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të diskutuar për vendimet e Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë në një ushtri të rregullt. Takimi me agjencitë e sigurisë konfirmon kundërshtimet e Beogradit, duke e paraqitur ushtrinë e Kosovës si rrezik. Por kjo vë në pikëpyetje edhe dialogun e Brukselit.

Ushtria e Kosovës, ministri Demolli: Do ta votojmë projektligjin për FSK-në Ushtria e Kosovës, ministri Demolli: Do ta votojmë projektligjin për FSK-në
Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli ka thënë se së bashku me grupin parlamentar të LDK-së do ta përkrahin “projektligjin e FSK-së”, në momentin që ai do të dërgohet për votim në Kuvendin e Kosovës.

Roskam: Serbia po rrezikon stabilitetin në Kosovë Roskam: Serbia po rrezikon stabilitetin në Kosovë
Kongresmeni amerikan Peter Roskam shprehet se “çështja e Kosovës do të vazhdojë të jetë në fokusin e ligjvënësve amerikanë”, duke folur për gazetën “Washington Examiner”.

Vuçiç: I gatshëm ta vazhdoj dialogun me Prishtinën Vuçiç: I gatshëm ta vazhdoj dialogun me Prishtinën
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar këtë të hënë se është i gatshëm ta vazhdojë dialogun me Kosovën.

Pjesëmarrja në luftën e Sirisë, aktakuzë ndaj një të pandehuri Pjesëmarrja në luftën e Sirisë, aktakuzë ndaj një të pandehuri
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur këtë të hënë aktakuzë në Gjykatën Themelore të Gjakovës, ndaj shtetasit B.U. për vepra penale që lidhen me terrorizmin.

Thaçi: Pakicat mbështesin krijimin e ushtrisë së Kosovës Thaçi: Pakicat mbështesin krijimin e ushtrisë së Kosovës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se shumica qeverisëse në vend gëzon mbështetjen e pakicave për formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Ushtria e Kosovës, Thaçi ngulmon: Jap dorëheqjen nëse nuk realizohet Ushtria e Kosovës, Thaçi ngulmon: Jap dorëheqjen nëse nuk realizohet
Veprimet e fundit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, po shihen me pakënaqësi të madhe jo vetëm nga ambasadorët e huaj në Prishtinë, por edhe nga qeveritë qendrore duke përfshirë Uashingtonin dhe Brukselin.

Ushtria e Kosovës, serbët kundër: Krijimi legjitimon shtetin Ushtria e Kosovës, serbët kundër: Krijimi legjitimon shtetin
Kosova ka nisur planet për formimin e ushtrisë së saj. Forcat e Armatosura të Kosovës do të jenë ato që aktualisht njihen si Forca e Sigurisë.

Kosovë, konfiskohen 2 mln euro false; 2 të arrestuar Kosovë, konfiskohen 2 mln euro false; 2 të arrestuar
Policia e Kosovës arrestoi këtë të premte dy persona gjatë një operacioni ku u zbuluan dhe u konfiskuan kartëmonedha të falsifikuara me vlerë mbi 2 milionë euro.

Bashkësitë lokale trajnohen për përdorimin e “Platformës digjitale për pjesëmarrje publike” Bashkësitë lokale trajnohen për përdorimin e “Platformës digjitale për pjesëmarrje publike”
Drejtoria e Administratës Komunale në Prishtinë, në bashkëpunim me OSBE-në, mbajti trajnim me kryetarët e bashkësive lokale për përdorimin e “Platformës digjitale për pjesëmarrje publike”.

Veseli: Ushtria, gati për pak ditë Veseli: Ushtria, gati për pak ditë
Ushtria e Kosovës do të bëhet brenda pak ditësh me vendim unanim në Kuvend. Kjo është deklarata e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli.

Kosovë, rezolutë për lirimin e Haradinajt Kosovë, rezolutë për lirimin e Haradinajt
Me nismën e partisë së Ramush Haradinajt, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Kuvendi në Prishtinë ka miratuar këtë të enjte një rezolutë që kërkon lirimin e tij.

Ushtria e Kosovës, qeveria kosovare nuk tërhiqet Ushtria e Kosovës, qeveria kosovare nuk tërhiqet
Qeveria e Kosovës ka bërë me dije se qëndron në të njëjtën linjë me presidentin sa i takon krijimit të ushtrisë dhe ka filluar punën për të proceduar projektligjin që e shndërron FSK-në në Forca të Armatosura.

Thaçi: Krijimi i FAK, në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet Thaçi: Krijimi i FAK, në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha të mërkurën në mbrëmje se ndryshimi i misionit të Forcave të Sigurisë nuk është i njëanshëm dhe është në pajtueshmëri me Kushtetutën dhe ligjet e vendit.

SHBA: FSK ushtri vetëm përmes Kushtetutës SHBA: FSK ushtri vetëm përmes Kushtetutës
Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në një ushtri të mirëfilltë, por kjo nuk duhet të ndodhë jashtë kornizave të Kushtetutës së vendit.

NATO: Do të rishqyrtojmë qëndrimin kur të ndryshojë FSK NATO: Do të rishqyrtojmë qëndrimin kur të ndryshojë FSK
NATO mbështet FSK brenda mandatit aktual. Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, ka deklaruar për kallxo.com se e ardhmja e FSK-së është në duart e kosovarëve.

Mogherini në Kosovë: Pa viza pas Demarkacionit. Pajtim në Mitrovicë Mogherini në Kosovë: Pa viza pas Demarkacionit. Pajtim në Mitrovicë
Kosova mund të ecë përpara dhe qytetarët e saj të lëvizin pa viza, por kusht është votimi i demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Protesta në Prishtinë, kërkohet lirimi i kreut të AAK-së Protesta në Prishtinë, kërkohet lirimi i kreut të AAK-së
Protesta e zhvilluar në sheshin "Skëndërbe" në Prishtinë në përkrahje të Ramush Haradinajt i ka bërë bashkë të gjithë pa dallime partiake.

Mogherini: Vizat, vetëm pas demarkacionit Mogherini: Vizat, vetëm pas demarkacionit
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Frederica Mogherini e beri të qartë në Prishtinë se pret lajme të mira nga Parlamenti i Kosovës për të ratifikuar demarkacionin me Malin e Zi.

Demarkacioni, Mustafa: Nuk humbasim asnjë pëllëmbë tokë Demarkacioni, Mustafa: Nuk humbasim asnjë pëllëmbë tokë
Qeveria e Kosovës miratoi të premten raportin e grupit të ekspertëve të ngritur për çështjen e shumëdebatuar të demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Prokurori serb: Beogradi do ta humbasë betejën ndaj Haradinajt Prokurori serb: Beogradi do ta humbasë betejën ndaj Haradinajt
Një ish-prokuror serb i krimeve të luftës ka krahasuar rastin e Haradinajt me arrestimin e një ish-politikani të njohur boshnjak, të cilin Britania e Madhe nuk e kishte ekstraduar në Serbi për shkak të ndërhyrjeve politike.

Anëtarësimi i Serbisë në BE, Nikoliç: Shpresoj të mos na vihet kusht Kosova Anëtarësimi i Serbisë në BE, Nikoliç: Shpresoj të mos na vihet kusht Kosova
Presidenti në largim i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka shfaqur këtë të premte shpresën se, në bisedimet për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian të mos ketë kushte shtesë, të cilat Serbia nuk mund t’i përmbushë, siç është njohja e Pavarësisë së Kosovës.

Mungesa e votave, Demarkacioni drejt Arbitrazhit Mungesa e votave, Demarkacioni drejt Arbitrazhit
Duke qenë se aktualisht jo vetëm opozita, por edhe një numër i konsiderueshëm i deputetëve nga radhët e partive në pushtet nuk e mbështesin marrëveshjen aktuale, me bindjen se shënjimi i vijës kufitare është bërë në dëm të territorit të Kosovës, e ardhmja e “Demarkacionit” mbetet në udhëkryq.

Vuçiç: Kosova, pjesë e fushatës për presidencën serbe Vuçiç: Kosova, pjesë e fushatës për presidencën serbe
Kryeministri serb, njëkohësisht kandidat për President i këtij shteti, Aleksandar Vuçiç e mbuloi me mister përmbajtjen e bisedimeve që do të zhvillojë me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federika Mogerini.

Thaçi: Shqiptarët duhet të marrin në dorë fatin e tyre Thaçi: Shqiptarët duhet të marrin në dorë fatin e tyre
Edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar me tone kritike ndaj retorikës anti-shqiptare të presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov.

Shtyrja e vendimit për Haradinaj, Mustafa akuza Serbisë Shtyrja e vendimit për Haradinaj, Mustafa akuza Serbisë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka akuzuar Serbinë për ndikim të paligjshëm ndaj drejtësisë franceze, që këtë të enjte vendosi shtyrjen për në muajin prill vendimin për kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj.

Francë, shtyhet vendimi për ekstradimin e Haradinajt Francë, shtyhet vendimi për ekstradimin e Haradinajt
Gjykata e Apelit në Kolmar të Francës e shtyu sërish vendimin për Ramush Haradinajn. 2 marsi ishte data kur duhej të vendosej mbi ekstradimin e ish-kryeministrit të Kosovës, të akuzuar nga Beogradi për krime lufte. Por, fati i liderit të AAK-së tani do të mësohet në 6 prill.

Gjykata në Kolmar vendos sot për Haradinajn Gjykata në Kolmar vendos sot për Haradinajn
Gjykata e Apelit në qytetin Kolmar të Francës lindore, pritet të vendosë sot lidhur me kërkesën e autoriteteve serbe për ekstradimin e ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte.

Avokati Koci: Serbia nuk ka dëshmi, Haradinaj do të lirohet Avokati Koci: Serbia nuk ka dëshmi, Haradinaj do të lirohet
Gjykata franceze në Colmar pritet të marrë të enjten vendimin për lirimin apo ekstradimin në Serbi të udhëheqësit të AAK-së, Ramush Haradinaj, ish-kryeministër i Kosovës.

Thaçi: Së pari të mësojmë të vërtetën, pastaj të arrijmë pajtimin Thaçi: Së pari të mësojmë të vërtetën, pastaj të arrijmë pajtimin
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se shoqëria kosovare nuk mund të ndërtojë të ardhme më të mirë, nëse mbetet peng i së kaluarës.

Mustafa i bindur: Ratifikimi i Demarkacionit do të bëhet Mustafa i bindur: Ratifikimi i Demarkacionit do të bëhet
Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi do të ratifikohet nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Meta, telefonatë me Haradinajn. Solidaritet për procesin absurd Meta, telefonatë me Haradinajn. Solidaritet për procesin absurd
Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ka zhvilluar këtë të mërkurë një bisedë telefonike me ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, njëkohësisht kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Asnjë xhihadist për më shumë se një vit Asnjë xhihadist për më shumë se një vit
Prej më shumë se një viti, nuk ka pasur me qytetarë të Kosovës të cilët nisen drejt Lindjes së Mesme për të marrë pjesë në luftërat e rajonit.

Debati për Kosovën në OKB Debati për Kosovën në OKB
Në seancën e radhës së Këshillit të Sigurimit për Kosovën, përfaqësues të Beogradit dhe Prishtinës u përplasën përsëri mes tyre. Serbia përfaqësohej nga Presidenti Tomislav Nikoliç, ndërsa Kosova nga ambasadorja e saj në SHBA, Vlora Çitaku.

Kosovë, PE: Të themelohet menjëherë Asociacioni Kosovë, PE: Të themelohet menjëherë Asociacioni
Parlamenti Europian ka kërkuar nga autoritetet në Kosovë që të fillojnë menjëherë themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, në përputhje me marrëveshjen që është arritur në Bruksel.

Kosovë, akuzohet për terrorizëm imami Shefqet Krasniqi Kosovë, akuzohet për terrorizëm imami Shefqet Krasniqi
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore të Prishtinës, kundër të pandehurit Shefqet Krasniqi, për veprat penale “shtytja për kryerjen e veprave terroriste”, “nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mosdurimit kombëtar, racor, fetar apo etnik”, si dhe “shmangia nga tatimi”.

Bangladeshi njeh zyrtarisht Kosovën e pavarur Bangladeshi njeh zyrtarisht Kosovën e pavarur
Bangladeshi është bërë shteti i 114 në botë që ka njohur pavarësinë e Kosovës, pasi kabineti qeveritar i këtij vendi ka miratuar njohjen e Republikës së Kosovës si një shtet sovran dhe i pavarur.

Kostoja e bojkotit të “Listës Serbe” Kostoja e bojkotit të “Listës Serbe”
Bojkotimi i institucioneve të Kosovës nga zyrtarët e “Listës Serbe” i kanë kushtuar buxhetit kosovar plot 93.880 euro. Vendimi i marrë 10 tetorin e kaluar, në shenjë kundërshtimi për miratimin e ligjit për “Trepçën”, ka sjellë largimin e zv.kryeministrit, ministrave dhe deputetëve përfaqësues të serbëve në Kuvendin e Kosovës.

“Haradinaj” dhe “Demarkacioni”, në Këshillin e Sigurimit “Haradinaj” dhe “Demarkacioni”, në Këshillin e Sigurimit
Përkushtimi i Serbisë dhe i Kosovës për përparimin e dialogut është i dobët dhe humbja e momentit rrit rrezikun që në procesin e normalizimit të ketë ngecje.

Ish-presidenti kroat viziton FFK-në. Mbështetje futbollit kosovar Ish-presidenti kroat viziton FFK-në. Mbështetje futbollit kosovar
Kroacia mbetet një prej mbështetëseve më të mëdha të futbollit të Kosovës, e këtë e ritheksoi edhe këtë fundjavë Stipe Mesiç, ish-presidenti i vendit “dalmat” dhe një personazh me ndikim në rajon.

Haradinaj, Mesiç: Miku im do të kthehet shpejt në Kosovë Haradinaj, Mesiç: Miku im do të kthehet shpejt në Kosovë
Ish-presidenti kroat, Stipe Mesiç, gjatë qëndrimit të tij në Kosovë është takuar edhe me zyrtarë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përfshi këtu nënkryetarin Ardian Gjini.

Krimet e luftës, Kosova duhet të padisë Serbinë Krimet e luftës, Kosova duhet të padisë Serbinë
Në një tryezë shkencore që po zhvillohet në Prishtinë, sa i përket krimeve kundër njerëzimit në Kosovë gjatë viteve 1998-1999, është arritur në konkluzionin se qeveria e Kosovës duhet të ngrejë padi kundër Serbisë për gjenocidin ndaj shqiptarëve.

Thaçi: Serbia s’mund të bëhet lidere e Ballkanit me avionë rusë Thaçi: Serbia s’mund të bëhet lidere e Ballkanit me avionë rusë
Në një intervistë për prestigjiozen amerikane “The Wall Street Journal”, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se ka kaluar koha e dominimit në Ballkan.

Fotoja e Veselit alarmon mediet serbe: Trump, shuplakë Serbisë Fotoja e Veselit alarmon mediet serbe: Trump, shuplakë Serbisë
Nuk ka dhënë shumë detaje mbi kohën dhe përmbajtjen e takimit, por fotoja që kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka postuar në “Facebook” e ku shfaqet në krah të presidentit amerikan Donald Trump, ka mjaftuar për të alarmuar mediet serbe.

Kosovë, radikalizmi islamik ka ardhur bashkë me shërbimet e spiunazhit Kosovë, radikalizmi islamik ka ardhur bashkë me shërbimet e spiunazhit
Radikalizmi islamik në Kosovë e ka burimin pas luftës, teksa elementë të kësaj dukurie negative i kanë sjellë organizatat e huaja të spiunazhit për të dëmtuar imazhin e Kosovës në botë. Kështu janë shprehur disa nga folësit në Samitin e Komisioneve për Punët e Jashtme të parlamenteve të Europës, që zhvillon punimet prej dy ditësh në Prishtinë.

Asociacioni, pritet kthimi i “Listës Serbe” Asociacioni, pritet kthimi i “Listës Serbe”
Qeveria e Kosovës është duke pritur kthimin e përfaqësuesve të “Listës Serbe” në komisione dhe në Kuvend, për të filluar bisedimet për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Veseli publikon foton me Trump: Kemi mbështetjen e SHBA Veseli publikon foton me Trump: Kemi mbështetjen e SHBA
Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe udhëheqësi i PDK-së, Kadri Veseli ka publikuar në faqen e tij në “Facebook” fotografinë e takimit me presidentin amerikan, Donald Trump, pak ditë pas kthimit të tij nga Uashingtoni.

“AI”: Kosova e Serbia nuk bashkëpunuan për gjetjen e të zhdukurve “AI”: Kosova e Serbia nuk bashkëpunuan për gjetjen e të zhdukurve
“Amnesty International” vlerëson se të drejtat e njeriut janë në rrezik në të gjithë botën, për shkak të politikanëve që përdorin retorikë “helmuese dhe çnjerëzore” kundër pakicave etnike apo fetare, me qëllim forcimin e pushtetit të tyre.

NATO, e alarmuar nga ndikimi rus në rritje në Ballkan NATO, e alarmuar nga ndikimi rus në rritje në Ballkan
Përfshirja e Rusisë në vendet e Ballkanit po alarmon NATO-n. Komandanti i lartë i aleancës në Europë, gjenerali Curtis Scaparrioti tha të martën se NATO është e shqetësuar nga aktivitetet e Rusisë në Ballkan, e veçanërisht në Kosovë.

Meta: Kosova të nënshkruajë demarkacionin me Malin e Zi Meta: Kosova të nënshkruajë demarkacionin me Malin e Zi
Tirana zyrtare mbështet nënshkrimin e marrëveshjes së demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Samiti dyditor në Kosovë, Fajon: Mos pengoni vizat për interesa partiake Samiti dyditor në Kosovë, Fajon: Mos pengoni vizat për interesa partiake
Nën organizimin e Komisionit të Punëve të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, për dy ditë me radhë mbahet në Prishtinë, Samiti i Komisioneve për Punët e Jashtme të parlamenteve të shteteve të Europës.

Hoxhaj në Mynih, shpaloset axhenda europiane e Kosovës Hoxhaj në Mynih, shpaloset axhenda europiane e Kosovës
Ministri kosovar i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka zhvilluar një sërë takimesh dypalëshe me përfaqësues të shteteve dhe organizatave të ndryshme, në ditën e tretë të qëndrimit në Mynih, në kuadër të punimeve të Konferencës së Sigurisë.

Intervistë për “EFE”, Thaçi: Spanja të njohë Kosovën Intervistë për “EFE”, Thaçi: Spanja të njohë Kosovën
Në një intervistë për agjencinë spanjolle të lajmeve “EFE”, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka kërkuar nga Spanja njohjen sa më parë të shtetit të Kosovës, duke mos u kompleksuar nga krahasimi i pavlefshëm - sipas tij, - që bëjnë mes Kosovës dhe provincës së Katalunjës, që pretendon gjithashtu mëvetësim nga Spanja.

Thaçi kërkon vizat, Brukseli përsërit kushtin: Demarkacioni Thaçi kërkon vizat, Brukseli përsërit kushtin: Demarkacioni
Nga Mynihu, ku ndodhet në Konferencën e Sigurisë, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka përsëritur kërkesën për liberalizimin e vizave për shtetasit kosovarë.

Thaçi: Liberalizimi i vizave, peng i Demarkacionit Thaçi: Liberalizimi i vizave, peng i Demarkacionit
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përsëritur se, që qytetarët kosovarë të udhëtojnë pa viza në vendet e BE-së duhet të arrihet marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi.

Prizren, hiqen flamujt e Turqisë. MPJ dënon aktin vandal Prizren, hiqen flamujt e Turqisë. MPJ dënon aktin vandal
Në qytetin e Prizrenit janë hequr flamujt turq të vendosur në rrrugë. Njësoj si më 28 nëntor, kur një grup të rinjsh hoqën flamujt turq dhe videon e postuan në internet, edhe në ditën e Pavarësisë së Kosovës, ata e kanë motivuar heqjen e flamujve me faktin se kjo festë nuk është e Turqisë.

Mustafa: Krenar për Kosovën. Së shpejti vizat dhe demarkacioni Mustafa: Krenar për Kosovën. Së shpejti vizat dhe demarkacioni
Kosova festoi këtë të premte 9-vjetorin e themelimit të shtetit të saj. Kryeministri Isa Mustafa rrëfen për Top Channel bilancin e republikës.

Përvjetori i pavarësisë nis me nderimin e të rënëve Përvjetori i pavarësisë nis me nderimin e të rënëve
Kosova fiku sot 9 qirinj në tortën e ditëlindjes së saj si shtet i pavarur. Ceremonitë zyrtare kishin nisur që ditë më parë, por mëngjesi i 17 shkurtit i gjeti drejtuesit më të lartë të vendit në Prekaz, për të zhvilluar homazhe pranë varrit të komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari.

Përvjetori i Pavarësisë, Rama: Festë e mangët pa Ramushin Përvjetori i Pavarësisë, Rama: Festë e mangët pa Ramushin
Ndonëse një ditë më herët, Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një seancë solemne në nder të përvjetorit të 9 të shpalljes së Pavarësisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci tha se 9 vite më parë, pikërisht në sallën e Kuvendit përfundoi një ëndërr, për të filluar një ëndërr tjetër.

Thaçi publikon letrën e dërguar nga Trump Thaçi publikon letrën e dërguar nga Trump
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka publikuar letrën e dërguar nga presidenti amerikan Donald Trump, me rastin e përvjetorit të nëntë të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

Trump uron Kosovën Trump uron Kosovën
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i ka dërguar një letër urimi kreut të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e Ditës së Pavarësisë.

Qeveria e Kosovës, e shqetësuar për kërcënimin nga ISIS-i Qeveria e Kosovës, e shqetësuar për kërcënimin nga ISIS-i
Qeveria e Republikës së Kosovës është shqetësuar nga informacionet se Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” ka marrë një letër kërcënuese në emër të organizatës terroriste të ashtuquajtur Shteti Islamik.

Albin Kurti në Top Show: Metodat e reja që po ndjek Serbia ndaj Kosovës Albin Kurti në Top Show: Metodat e reja që po ndjek Serbia ndaj Kosovës
Kur na ndajnë vetëm dy ditë nga 9-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Ish-lideri i Vetëvendosje, Albin Kurti, i ftuar në studion e Top Show, ka pohuar se Pavarësia Kosovës i ka ardhur pikërisht nga protestat e 10 shkurtit 2007 të organizuar nga Vetëvendosje.

Veriu i Kosovës, Kodheli dhe Krsticevic letër NATO-s Veriu i Kosovës, Kodheli dhe Krsticevic letër NATO-s
Zhvillimet e fundit në veri të Kosovës kanë bërë që ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe homologu i saj kroat Damir Krsticevic t’i drejtohen sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, me një letër.

Zyrtari i SHBA në Prishtinë: Qëndrim për Kosovën nuk ndryshon Zyrtari i SHBA në Prishtinë: Qëndrim për Kosovën nuk ndryshon
Drejtori i Zyrës për Evropën Juglindore në Departamentin amerikan të Shtetit, Matthew Palmer zhvilloi këtë të hënë një vizitë në Prishtinë.

Anketa, serbët nuk do të luftonin për “rimarrjen” e Kosovës Anketa, serbët nuk do të luftonin për “rimarrjen” e Kosovës
Një studim i kryer nga Qendra për Politikat e Sigurisë në Beograd përmes një ankete tregon se pjesa më e madhe e qytetarëve të Serbisë nuk do të luftonin sërish për ta kthyer Kosovën nën Serbi.

Asociacion-Demarkacion, opozita gati t’i kundërshtojë. Qeveria, e vendosur Asociacion-Demarkacion, opozita gati t’i kundërshtojë. Qeveria, e vendosur
Partitë opozitare në Kosovë paralajmërojnë rezistencë të fortë për të mos lejuar kalimin në Kuvend të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, si dhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Komisioni për të vërtetën dhe pajtimin, nismë e Thaçit Komisioni për të vërtetën dhe pajtimin, nismë e Thaçit
Me nismën e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, është themeluar Komisioni për të vërtetën dhe për pajtim, në mbledhjen e parë të së cilës morën pjesë veç tij, edhe kryeministri Mustafa dhe kryeparlamentari Veseli.

VV, 10 vjet protesta. Albin Kurti: Do vazhdojmë, nuk heqim dorë VV, 10 vjet protesta. Albin Kurti: Do vazhdojmë, nuk heqim dorë
Albin Kurti zgjodhi Tiranën për të përcjellë mesazhet e lëvizjes Vetëvendosje në 10-vjetorin e protestave për respektimin e kufijve të Kosovës dhe bashkimin kombëtar.

“Haradinaj”, çështja mund të shtyhet përtej 2 marsit “Haradinaj”, çështja mund të shtyhet përtej 2 marsit
Njohës të së Drejtës Penale Ndërkombëtare në Kosovës paralajmërojnë se procedurat gjyqësore për rastin “Haradinaj” në Francë mund të mos përfundojnë në datën 2 mars, por të vazhdojë më tej.

“Formimi i ushtrisë së Kosovës, deklaratë e qartë nga Uashingtoni” “Formimi i ushtrisë së Kosovës, deklaratë e qartë nga Uashingtoni”
Analisti amerikan Daniel Serwer, në një intervistë për mediet boshnjake ka folur për rolin e administratës së Donald Trumpit në rajon, duke thënë se deklarata më e qartë deri më tani është ajo për formimin e ushtrisë së Kosovës.

Avokati i Haradinajt: Serbia po shantazhon Francën për ekstradimin. Nuk do të ndodhë Avokati i Haradinajt: Serbia po shantazhon Francën për ekstradimin. Nuk do të ndodhë
Arianit Koci, avokat i kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili mbahet në Francë që nga 4 janari në bazë të një fletarresti serb, ka shprehur bindjen se ekstradimi i tij në Serbi do të refuzohet.

Shtyhet vendimi për Ramush Haradinajn Shtyhet vendimi për Ramush Haradinajn
Këtë të enjte gjykatat franceze pritej të dilnin me një vendim në lidhje me Ramush Haradinajn, i ndaluar që në fillim të muajit janar nga autoritetet e këtij vendi në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar të Serbisë.

Vritet terroristi i ISIS, Ridvan Haqifi kërcënoi se ditë të zeza do vinin Vritet terroristi i ISIS, Ridvan Haqifi kërcënoi se ditë të zeza do vinin
Familja e Ridvan Haqifit ka hapur dyert e mortit për të riun nga Gjilani që luftonte në krah të ISIS-it në Siri e Irak.

Francë, sot vendimi për Haradinaj Francë, sot vendimi për Haradinaj
Në Kolmar të Francës merret sot vendimi për ekstradimin ose jo të Ramush Haradinajt në Serbi. Ish-kryeministri i Kosovës nuk ka lëvizur më nga ky qytet që prej 4 janarit, kur u arrestua në bazë të një fletë-arresti të Beogradit.

Thaçi në Bruksel, takime me Tusk dhe Tajani Thaçi në Bruksel, takime me Tusk dhe Tajani
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka nisur këtë të enjte një seri takimesh në Bruksel, me presidentin e Këshillit Evropian Donald Tusk dhe me presidentin e PE, Antonio Tajani.

Kosovë, ndalohet nga policia deputetja e VV, Aida Dërguti Kosovë, ndalohet nga policia deputetja e VV, Aida Dërguti
Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti është ndaluar mëngjesin e sotëm nga policia me urdhër të Gjykatës Themelore të Prishtinës.

Vritet luftëtari shqiptar i Shtetit Islamik Vritet luftëtari shqiptar i Shtetit Islamik
Një pjesëtar shqiptar i Shtetit Islamik, i njohur me nofkën “Al Kosovi”, ka mbetur i vrarë në luftime.

Gjykata Speciale, akuzat e para priten në qershor Gjykata Speciale, akuzat e para priten në qershor
Të martën janë emëruar zyrtarisht 19 gjykatësit e Gjykatës Speciale për Kosovën, që pritet të hetojë mbi krimet e supozuara të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Thaçi, vizitë dyditore në Bruksel. Takohet me krerët e BE-së Thaçi, vizitë dyditore në Bruksel. Takohet me krerët e BE-së
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është nisur këtë të mërkurë për një vizitë dyditore në Bruksel, ku do të pritet një përfaqësues të lartë të Bashkimit Europian.

9-vjetori i Pavarësisë, Qeveria e Kosovës ndan 70 mijë euro 9-vjetori i Pavarësisë, Qeveria e Kosovës ndan 70 mijë euro
Në mbledhjen e kësaj të mërkure të qeverisë është marrë vendim për themelimin e Këshillit Organizativ për shënimin e 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Dialogu Prishtinë-Beograd, pas zgjedhjeve në Serbi mes presidentëve Dialogu Prishtinë-Beograd, pas zgjedhjeve në Serbi mes presidentëve
Mes Beogradit dhe Prishtinës pritet të fillojë së shpejti një raund i ri bisedimesh.

Kosovë, Kuvendi debaton të enjten për transformimin e FSK-së në ushtri Kosovë, Kuvendi debaton të enjten për transformimin e FSK-së në ushtri
Në seancën parlamentare të së enjtes në Kuvendin e Kosovës do të debatohet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri.

Kosovë, Hoxhaj: Të shqetësuar me armatosjen e Serbisë Kosovë, Hoxhaj: Të shqetësuar me armatosjen e Serbisë
Në takimin me Komisionin për Punët e Jashtme të Kosovës, ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj informoi deputetët për raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pas provokimeve të fundit që kanë ardhur nga Beogradi në drejtim të Prishtinës.

Kosovë, krerët e shtetit diskutojnë për Demarkacionin, Asociacionin dhe ushtrinë Kosovë, krerët e shtetit diskutojnë për Demarkacionin, Asociacionin dhe ushtrinë
Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, përmbyllja e demarkacionit me Malin e Zi, si dhe shndërrimi i FSK-së në ushtri të rregullt kanë qenë në qendër të bisedimeve tripalëshe mes presidentit kosovar, Hashim Thaçi, kryeministrit Isa Mustafa dhe kryetarit të Parlamentit, Kadri Veseli.

“Specialja”, mësohen emrat e 19 gjyqtarëve “Specialja”, mësohen emrat e 19 gjyqtarëve
Emrat e 19 gjykatësve që do të gjykojnë krimet e supozuara të UÇK-së janë publikuar sot nga  Kryetarja e Dhomave të Specializuara, siç është edhe termi zyrtar me të cilin është themeluar Gjykata Speciale.

Kosovë, të enjten Mustafa thirret në interpelancë Kosovë, të enjten Mustafa thirret në interpelancë
Kryesia e Kuvendit të Kosovës vendosi gjatë mbledhjes së kësaj të hëne se, seanca e ardhshme plenare do të mbahet të enjtën më 9 shkurt, duke nisur nga ora 10.

Kosovë, s’ka unitet mes deputetëve për krijimin e ushtrisë Kosovë, s’ka unitet mes deputetëve për krijimin e ushtrisë
Deputetët e Kuvendit të Kosovës pritet të vendosin nëse do të zgjedhin opsionin e fuqizimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës me kompetenca shtesë, apo do të synojnë të arrijnë kompromis me kolegët nga radhët e komunitetit serb për themelimin e Forcave të Armatosura.

Shembja e murit, Ambasada e SHBA-ve mirëpret marrëveshjen Shembja e murit, Ambasada e SHBA-ve mirëpret marrëveshjen
Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka mirëpritur marrëveshjen e arritur për shembjen e murit në veri të Mitrovicës.

“The Independent”: Trump ndërton mure, Mitrovica i shemb “The Independent”: Trump ndërton mure, Mitrovica i shemb
“Donald Trump ndërton mure, Kosova i rrëzon”. Duke raportuar shembjen e murit të ndërtuar prej serbëve në Mitrovicë, e përditshmja britanike “The Independent” thekson kontrastin e thellë mes këtij veprimi dhe vendimit të debatueshëm të presidentit të ri amerikan për të ngritur një barrierë të pakalueshme në kufi me Meksikën.

Mitrovicë, shefja e BE-së Apostolova: Këtu s’do të ketë më mure Mitrovicë, shefja e BE-së Apostolova: Këtu s’do të ketë më mure
Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Nataliya Apostolova ka qenë e pranishme në momentin e nisjes së shembjes së murit në Mitrovicë, nga ku ka thënë se ai shënonte një moment tejet të rëndësishëm për qytetin e Mitrovicës.

Mitrovicë, shembet muri serb Mitrovicë, shembet muri serb
Në Mitrovicë nuk ka më mur. Ai u shemb sot në mesditë pas marrëveshjes që autoritetet e Kosovës arritën me serbët lokalë.

Prishja e murit në veri, Thaçi: Dialog për të gjitha kontestet Prishja e murit në veri, Thaçi: Dialog për të gjitha kontestet
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se rruga institucionale dhe dialogu janë format e duhura për zgjidhjen e problemeve ndëretnike.

Lista Serbe: Krenare me reflektimin e Vuçiç për murin Lista Serbe: Krenare me reflektimin e Vuçiç për murin
Mediat serbe raportojnë se Lista Serbe në Kosovë është shprehur krenare për qëndrimin dhe reflektimin e Aleksandër Vuçiç lidhur me maturinë e shprehur për çështjen e murit në Veri.

Muri, Prishtina: Pakt për shembjen e tij Muri, Prishtina: Pakt për shembjen e tij
Qeveria e Kosovës njoftoi përmes një deklarate të saj se është gjetur gjuha e përbashkët për rrëzimin e murit të ndërtuar nga serbët në Mitrovicë. Pakti është arritur siç duket gjatë takimit të Ministrit të Mjedisit, Shala me kryetarin e Mitrovicës Veriore, Goran Rakiç, takim i ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. 

Stoltenberg në Prishtinë: Dialogu, rruga e vetme Stoltenberg në Prishtinë: Dialogu, rruga e vetme
Stabiliteti i Ballkanit perëndimor është i rëndësishëm për NATO-n. Ka qenë ky mesazhi që sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg ka dhënë gjatë vizitës së tij në Prishtinë.

Stoltenberg do të vizitojë Kosovën Stoltenberg do të vizitojë Kosovën
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg pritet të vizitojë Kosovën, gjatë ditës së premte.

Hoxhaj: Serbia, fushatë keqinformimi në dëm të Kosovës Hoxhaj: Serbia, fushatë keqinformimi në dëm të Kosovës
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka akuzuar qeverinë e Serbisë se ka nisur një fushatë keqinformimi kundër Kosovës.

Serbia lëshon pe, pranon shembjen e murit në Mitrovicë Serbia lëshon pe, pranon shembjen e murit në Mitrovicë
Bisedimet e nivelit të lartë mes Serbisë dhe Kosovës në Bruksel kanë filluar të japin rezultatet e para. Beogradi lëshon pè lidhur me çështjen e murit në veri të Mitrovicës, e këtë e njoftoi vet kryeministri Aleksandar Vuçiç, gjatë një takimi me përfaqësuesit e “Listës Serbe” dhe kryetarin e Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç.

Kosovë, policia: Mediet serbe spekulojnë. S’ka shtim të forcave policore Kosovë, policia: Mediet serbe spekulojnë. S’ka shtim të forcave policore
Përmes një komunikate për mediet, Policia e Kosovës ka thënë se sipas vlerësimeve dhe informacioneve aktuale, gjendja e sigurisë në përgjithësi është e qëndrueshme.

Mustafa, kundër “gjuhës nxitëse” të Serbisë: Serbët e Kosovës, të sigurtë Mustafa, kundër “gjuhës nxitëse” të Serbisë: Serbët e Kosovës, të sigurtë
Duke folur për “Radion Europa e Lirë”, kryeministri kosovar Isa Mustafa ka riktheksuar përkushtimin e qeverisë së drejtuar prej tij për dialog, paqe dhe stabilitet, si dhe për normalizimin e marrëdhënieve me shtetet fqinje.

Mitrovicë, serbët e veriut protestojnë për Asociacionin dhe murin Mitrovicë, serbët e veriut protestojnë për Asociacionin dhe murin
Rreth 100 serbë janë mbledhur këtë të enjte në zonën e quajtur “Rruga e Mbretit” në veri të Mitrovicës, për të shprheur shqetësimin e tyre nga mosmarrja e një vendimi në raundin e mbrëmshëm të dialogut në Bruksel, mes Prishtinës dhe Beogradit, në lidhje me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Thaçi, i shqetësuar nga propaganda e Serbisë Thaçi, i shqetësuar nga propaganda e Serbisë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi shprehet i zhgënjyer dhe i shqetësuar me fushatën propagandistike të stilit të vjetër të Serbisë, që vazhdon të ndjellë frikë dhe urrejtje ndëretnike te komuniteti serb që jeton në pjesën veriore të Kosovës.

Rama në Prishtinë: Të fshijmë urdhërarrestet e së shkuarës Rama në Prishtinë: Të fshijmë urdhërarrestet e së shkuarës
Takimi me zyrtarë të lartë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në selinë e partisë së drejtuar nga Ramush Haradinaj, ka qenë ai që ngjalli interesin më të madh gjatë vizitës së kryeministrit Edi Rama në Kosovë.

Takimi i Brukselit, DW: Tmerrësisht i keq dhe pa asnjë rezultat Takimi i Brukselit, DW: Tmerrësisht i keq dhe pa asnjë rezultat
Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini i quajti konstruktive bisedimet e nivelit të lartë Kosovë-Serbi në Bruksel.

Prefiksi i Kosovës, realizohet telefonata e parë Prefiksi i Kosovës, realizohet telefonata e parë
Në Kosovës është realizuar telefonata e parë me prefiksin e ri +383.  Telefonata simbolike u bë gjatë një konference për shtyp në zyrat e “Telekomit” të Kosovës.

Pa marrëveshje në Bruksel, Mogerini lavdëron liderët Pa marrëveshje në Bruksel, Mogerini lavdëron liderët
Shefja e diplomacisë europiane, Federika Mogerini, e vlerësoi takimin e nivelit të lartë mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, që përfundoi pak para mesnate në Bruksel.

Kosovë-Serbi kthehen në tryezën e Brukselit Kosovë-Serbi kthehen në tryezën e Brukselit
Me një skenar të njëjtë si ai i javës së kaluar, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Frederica Mogherini priti këtë të mërkurë në zyrën e saj presidentët dhe kryeministrat e Kosovës e të Serbisë.

Pastrimi i parave, Kosova anëtarësohet në Egmont Group Pastrimi i parave, Kosova anëtarësohet në Egmont Group
Kosova u anëtarësua në Egmont Group, një organizatë që bashkërendon përpjekjet e vendeve kundër pastrimit të parave, krimit financiar dhe financimit të terrorizmit.

Përplas automjetin e ambasadorit Delawie, s’ka të lënduar Përplas automjetin e ambasadorit Delawie, s’ka të lënduar
Një ngjarje e rrallë ka ndodhur paraditen e kësaj të mërkurë në Prishtinë, teksa një automjet tip Audi është përplasur me makinën e ambasadorit amerikan Greg Delawie, në lagjen “Arbëria”.

Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi: Pres uljen e tensioneve Bisedimet Kosovë-Serbi, Thaçi: Pres uljen e tensioneve
Sot në Bruksel ulen sërish në një tryezë bisedimesh krerët e shtetit të Kosovës dhe Serbisë, në një takim të thirrur dhe të ndërmjetësuar nga përfaqësuesja e BE-së, Mogherini, pas incidentit me trenin nacionalist të nisur nga Beogradi.

Prishtinë, Shpend Ahmeti pret përfaqësuesen speciale të BE-së në Kosovë Prishtinë, Shpend Ahmeti pret përfaqësuesen speciale të BE-së në Kosovë
Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka pritur në takim shefen e Zyrës së BE-së/Përfaqësuesen Speciale të BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova. Në takim u diskutua situata e përgjithshme në Kosovë dhe roli i BE-së, me theks të veçantë në qeverisje lokale.

Gjyqi i Haradinajt, paraqitet në Francë kërkesa e Serbisë për ekstradim Gjyqi i Haradinajt, paraqitet në Francë kërkesa e Serbisë për ekstradim
Seanca për shqyrtimin e kërkesës serbe për ekstradimin e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, në Colmar të Francës do të zhvillohet më 9 shkurt.

Mitrovicë, shtyhet nga moti rrëzimi i murit të Mitrovicës Mitrovicë, shtyhet nga moti rrëzimi i murit të Mitrovicës
Institucionet e Kosovës janë të gatshme për ta rrënuar murin në veri të Mitrovicës, por rrëzimi i tij do të shtyhet për ditët në vazhdim, për shkak të shumë arsyeve, përfshirë këtu edhe kushtet klimatike në vend.

Lunaçek: Kosovë-Serbi, të detyruara të pajtohen. Do të ketë njohje Lunaçek: Kosovë-Serbi, të detyruara të pajtohen. Do të ketë njohje
Duke folur për “Radio Evropa e Lirë”, zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka shprehur këtë të martë idëne se perspektiva e Serbisë dhe Kosovës është e qartë, e sipas saj është pajtimi mes dy vendeve dhe integrimi në Bashkimin Europian.

Tsipras, në Serbi: Kosova, zgjidhje e pranueshme Tsipras, në Serbi: Kosova, zgjidhje e pranueshme
Vizita dyditore e kryeministrit grek, Alexis Tsipras, në Beograd ka zënë një vend kryesor në shtypin grek. Midis të tjerash, një rëndësi e veçantë u jepet deklaratave që ka bërë ai, për sa i përket shqetësimit nga rritja e zërave nacionalistë, irredentistë dhe intolerantë në rajon.

Interkonjeksioni, Prishtina: Të penalizohet Serbia Interkonjeksioni, Prishtina: Të penalizohet Serbia
I pyetur mbi bllokimin e linjës së interkonjeksionit Kosovë-Shqipëri, zëvendësministri i Energjisë së Kosovës thotë se Prishtina i ka kërkuar Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë në Vjenë të penalizojë Serbinë.

Thaçi: Muri në Mitrovicë, çështje e brendshme Thaçi: Muri në Mitrovicë, çështje e brendshme
Një ditë para takimit të dytë në nivel presidentësh dhe kryeministrash në Bruksel, kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi tha se muri i ngritur nga serbët në veri të vendit nuk do të diskutohet me autoritetet e Beogradit sepse është çështje e brendshme.

Tsipras në Beograd, pritet “mosnjohja” e Kosovës Tsipras në Beograd, pritet “mosnjohja” e Kosovës
Nga Lisbona, pas samitit të dytë të shteteve mesdhetare të BE-së, kryeministri grek Aleksis Tsipras shkon në Beograd për një vizitë dyditore, të cilën e ka përgatitur shumë kohë më parë ministri i Jashtëm Nikos Kotzias, por duket se edhe pala serbe ka shprehur dëshirën për realizimin e saj.

Serbi, reagime ndaj deklaratave të Thaçit për “DW” Serbi, reagime ndaj deklaratave të Thaçit për “DW”
Beogradi është indinjuar nga deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të bëra gjatë një interviste për “Deutsche Welle”, ku shprehej se Serbia po armatos serbët në veri të Kosovës.

Kosovë, autoritetet i ndalojnë hyrjen ministrit Vulin Kosovë, autoritetet i ndalojnë hyrjen ministrit Vulin
Autoritetet kosovare i kanë ndaluar hyrjen në territorin e Kosovës, ministrit serb të Punës, Aleksandar Vulin.

Kosovë-Serbi, dialogu vijon të mërkurën në Bruksel Kosovë-Serbi, dialogu vijon të mërkurën në Bruksel
Të mërkurën e 1 shkurtit, në Bruksel do të vijojë procesi i dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Thaçi, bisedë telefonike me Vuçiç: T’i zgjidhim problemet me dialog Thaçi, bisedë telefonike me Vuçiç: T’i zgjidhim problemet me dialog
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar këtë të shtunë një bisedë telefonike me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiç.

Tahiri në Prishtinë: Interpoli të rishikojë urdhër-arrestet e Serbisë Tahiri në Prishtinë: Interpoli të rishikojë urdhër-arrestet e Serbisë
Ministria e Brendshme shqiptare i ka kërkuar Interpolit të rishikojë të gjitha urdhër arrestet e Serbisë, përfshi këtu dhe rastin e arrestimit të Ramush Haradinajt, të cilin minsitri i Brendshëm Saimir Tahiri e ka quajtur të tepërt dhe të paligjshëm.

Dokumenti, SHBA nuk ndryshon strategji për Kosovën Dokumenti, SHBA nuk ndryshon strategji për Kosovën
Frikën se nën udhëheqjen e Donald Trump-it administrata amerikane do te ndryshojë politikat në Kosovë e ka shuar sekretari i ri i Mbrojtjes, James Mattis në një dëshmi me shkrim për Senatin.

Kosovë, jep dorëheqjen drejtori i AKI-së Kosovë, jep dorëheqjen drejtori i AKI-së
Drejtori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencë, Agron Selimaj ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij këtë të premte.

Kryeministrja May: Bashkë me SHBA ruajmë paqen në Kosovë Kryeministrja May: Bashkë me SHBA ruajmë paqen në Kosovë
Para republikanëve në Filadelfia të Amerikës, kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May dha zotimin për Kosovën dhe vendet e tjera, siguria e të cilave varet nga NATO.

Kosovë, ndryshimi i ligjit për FSK-në diskutohet në Kuvend Kosovë, ndryshimi i ligjit për FSK-në diskutohet në Kuvend
Në mbledhjen e fundit të mbajtur nga Komisioni për Punë të Brendshme dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, është propozuar të ndryshohet ligji për FSK-në. Lidhur me këtë çështje pritet të mbahet një debat në Parlamentin e Kosovës.

Haradinaj, brenda dy javësh në seancën e radhës Haradinaj, brenda dy javësh në seancën e radhës
Avokati i kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, Arianit Koçi, ka njoftuar se seanca e radhës për ish-kryeministrin kosovar do të mbahet brenda dy javësh.

Ardhja e Trump, ekspertja britanike: Rusia mund ta njohë Kosovën Ardhja e Trump, ekspertja britanike: Rusia mund ta njohë Kosovën
Skenaret mbi linjën që do të ndjekë Donald Trump në Ballkan, e veçanërisht në raport me serbët dhe Kosovën, janë të shumtë.

Mustafa: Dialogu Kosovë-Serbi, me takime më të shpeshta Mustafa: Dialogu Kosovë-Serbi, me takime më të shpeshta
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka deklaruar se dialogu ne mes Kosovës dhe Serbisë do të zhvillohet me takime më të shpeshta, dhe sipas tij, takimi i radhës do të mbahet në fillim të muajit shkurt.

Thaçi: Serbia po armatos Veriun Thaçi: Serbia po armatos Veriun
Presidenti Hashim Thaçi, në një intervistë për DW, thotë se Serbia është duke armatosur serbët në veri të Kosovës.

Thaçi: Dialogu në pikën finale. Kosova do respektojë zotimet e saj Thaçi: Dialogu në pikën finale. Kosova do respektojë zotimet e saj
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një deklaratë për mediat një ditë pas takimit të Brukselit ka deklaruar se, dialogu është në rrugën e duhur për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare.

Palët ulin tonet pas darkës së “pajtimit” Palët ulin tonet pas darkës së “pajtimit”
Pas takimit të nivelit më të lartë politik mes Kosovës dhe Serbisë, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini ftoi palët të zbatojnë marrëveshjen dhe të përmbahen në komente, mbi diskutimet që u zhvilluan me ndërmjetësimin e saj.

Parashikimi i publicistit amerikan: Kosova, test i Rusisë për Trumpin Parashikimi i publicistit amerikan: Kosova, test i Rusisë për Trumpin
Ditë më parë, ekspertja britanike për çështjet ruse, Mary Dejevsky hodhi idenë se Moska mund ta njohë Kosovën, si pjesë e përpjekjeve për afrimin e Rusisë me Amerikën, tani që në Zyrën Ovale është ulur Donald Trump.

Prokurori i Speciales: Nuk e kërkojmë ne Haradinajn Prokurori i Speciales: Nuk e kërkojmë ne Haradinajn
Zyra e prokurorit special për krime lufte në Kosovë, David Schwendiman, nuk ka lëshuar urdhër për arrestimin apo ekstradimin e Ramush Haradinajt në Serbi.

Darka e “pajtimit”, Thaçi: U kërkua njohja e Kosovës Darka e “pajtimit”, Thaçi: U kërkua njohja e Kosovës
Kosova dhe Serbia do ta vazhdojnë dialogun në nivelet më të larta. Ky ka qenë përfundimi i takimit Kosovë-Serbi në Bruksel.

Kosovë, konstituohet komisioni për matjen e territorit Kosovë, konstituohet komisioni për matjen e territorit
Kryeministri Isa Mustafa ka marrë pjesë mëngjesin e së martës në takimin konstituues të Komisionit të ekspertëve për matjen e territorit të Republikës së Kosovës, aty ku ishin të pranishëm gjithashtu zv.kryeministrat Hajredin Kuçi e Ramiz Kelmendi, ministri i Brendshëm Skënder Hyseni, si dhe vëzhgues ndërkombëtarë nga Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë dhe KFOR-i.

Serbia humbet në CAS, rrëzohet ankimimi kundër Kosovës Serbia humbet në CAS, rrëzohet ankimimi kundër Kosovës
Serbia ka humbur edhe betejën e fundit për të kundërshtuar njohjen e Kosovës nga UEFA. Apelimi i federatës serbe pas anëtarësimit të FFK-së, u rrëzua këtë të martë nga Arbitrazhi Sportiv.

Bisedimet Serbi-Kosovë, ulen Thaçi e Nikoliç Bisedimet Serbi-Kosovë, ulen Thaçi e Nikoliç
Sot rinis dialogu i mes Kosovës dhe Serbisë. Për herë të parë dy delegacionet do të drejtohen nga presidentët e dy shteteve që në këtë rast janë dy armiq të vjetër, Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikoliç.

Haradinaj: Nuk ekstradohem! Me Serbinë flasim vetëm për njohjen Haradinaj: Nuk ekstradohem! Me Serbinë flasim vetëm për njohjen
Ramush Haradinaj është i bindur se nuk do të ketë ekstradim të tijin në Serbi. “Pas meje qëndron e vërteta, - tha kreu i AAK-së në një intervistë për DW, - ndaj dhe ekstradimi nuk mund të ndodhë”.

Veseli: Ngjarjet në Veri, si në Krime para aneksimit. Duhet të dialogojmë Veseli: Ngjarjet në Veri, si në Krime para aneksimit. Duhet të dialogojmë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, teksa ka folur për gazetën prestigjioze austriake “Die Presse”, i ka krahasuar ngjarjet në veriun e Kosovës me operacionet e zhvilluara në gadishullin ukrainas të Krimesë, përpara se ai të aneksohej nga Rusia.

Kosovë-Serbi, Haradinaj nga Franca: Jo bisedime pa kushte Kosovë-Serbi, Haradinaj nga Franca: Jo bisedime pa kushte
Takimi i planifikuar për në datën 25 janar mes dy kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel, ka zemëruar Ramush Haradinajn.

Gjykata Speciale për Kosovën, presidentja nis zyrtarisht punën Gjykata Speciale për Kosovën, presidentja nis zyrtarisht punën
Presidentja e Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, ka nisur zyrtarisht punën e saj në konsolidimin e ekipit, që do të merret me hetimin e krimeve të supozuara të UÇK-së.

Kosovë-Serbi, BE: Ngjarjet e fundit, më shumë përkushtim në dialog Kosovë-Serbi, BE: Ngjarjet e fundit, më shumë përkushtim në dialog
Zyrtarë të Bashkimit Europian kanë theksuar se, progresi në normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës e Serbisë ka një rëndësi të madhe.

Kosovë, Thaçi: Nisim kapitullin e fundit të bisedimeve me Serbinë Kosovë, Thaçi: Nisim kapitullin e fundit të bisedimeve me Serbinë
Presidenti Hashim Thaçi është shprehur se Kosova dhe Serbia po hapin kapitullin e fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore, i cili është kujdesur të nënvizojë se takimet e radhës në Bruksel pritet të zhvillohen në nivel presidentësh, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian.

Kosovë, disa deputetë refuzojnë t’u rritet paga Kosovë, disa deputetë refuzojnë t’u rritet paga
Deputetët e Kuvendit të Kosovës, veç pagës mujore prej 1.500 eurosh gëzojnë edhe përfitime të tjera financiare për çdo aktivitet të tyre. Për dy seanca plenare gjatë muajit, ata marrin 240 euro të tjera, sikurse për pjesëmarrjen në mbledhjet e komisioneve parlamentare me plot 160 euro. Përafërsisht, të ardhurat mujore të deputetëve në total arrijnë ose tejkalojnë shumën prej 2.000 eurosh.

19 vite nga sulmi në familjen Jashari 19 vite nga sulmi në familjen Jashari
Kjo e diel shënon 19-vjetorin e sulmit të dytë të Serbisë mbi familjen Jashari, në Prekaz. Më 22 janar të vitit 1998, në orët e para të mëngjesit, forca të policisë serbe kishin lëvizur nga fabrika e municionit të gjuetisë, rreth 500 metra larg shtëpive të lagjes “Jashari”, e ishin drejtuar drejt kullës së Jasharëve për ta sulmuar atë me armë të ndryshme.

Ndalimi i Haradinajt: Limaj: Stop dialogut me Serbinë Ndalimi i Haradinajt: Limaj: Stop dialogut me Serbinë
Në një protestë në përkrahje të ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, mbajtur në Kosovë, lideri i Nismas për Kosovën, Fatmir Limaj ka kërkuar të vendoset drejtësia.

Kosova përkujton Rugovvën, Thaçi e Mustafa vlerësojnë veprën e tij Kosova përkujton Rugovvën, Thaçi e Mustafa vlerësojnë veprën e tij
Udhëhqësit dhe qytetarët e Kosovës përkujtuan ish-presidentin historik Ibrahim Rugova në 11-vjetorin e ndarjes nga jeta.

“Stacioni” i fundit i trenit, Brukseli. Bisedime Mustafa-Vuçiç “Stacioni” i fundit i trenit, Brukseli. Bisedime Mustafa-Vuçiç
Brukseli do të jetë stacioni i fundit për trenin serb dhe konfliktin rreth tij. Takimi që do të kenë delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë, e që kësaj radhe pritet të jetë në nivel të lartë, do të provojë ta kthejë dialogun në binarët e një rrugëtimi normal.

Kosovë-Serbi, bisedimet e para pas “trenit” Kosovë-Serbi, bisedimet e para pas “trenit”
24 janari do të vendosë për herë të parë përballë Qeverinë e Kosovës dhe atë serbe në të njëjtën tryeze që pas incidentit të trenit me mbishkrime provokuese, i ndaluar në kufi nga pala kosovare.

Rusia, plan për Kosovën? Rusia, plan për Kosovën?
Një eksperte e njohur dhe mjaft e respektuar britanike, Mary Dejevsky, mendon se Rusia po e afron idenë e njohjes së pavarësisë së Kosovës si pjesë e arritjes së një marrëveshjeje më të gjërë mes Moskës dhe Uashingtonit kur Donald Trump të marrë në duart e tij frerët e kombit amerikan.

Situata pas trenit, Thaçi bisedë telefonike me Biden Situata pas trenit, Thaçi bisedë telefonike me Biden
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendëspresidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në rajon.

Haradinaj mund të mos fitojë lirinë deri më 13 shkurt Haradinaj mund të mos fitojë lirinë deri më 13 shkurt
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj mund të mos kthehet në Kosovë deri më 13 shkurt.

Gjermania, në linjën e Amerikës: Kosova i kontrollon vet kufijtë, edhe veriun Gjermania, në linjën e Amerikës: Kosova i kontrollon vet kufijtë, edhe veriun
Provokimet e shtetit serb, për presidentin e Kosovës Hashim Thaçi do të vazhdojnë derisa ai ta njohë Kosovën e të heqë dorë nga politikat hegjemoniste dhe nacionaliste.

Beograd, Nikoliç takon ambasadorin e SHBA Beograd, Nikoliç takon ambasadorin e SHBA
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka pritur në një takim ambasadorin amerikan në Beograd , Kyle R. Scott, për të diskutuar për situatën e krijuar pas incidentit me trenin Beograd-Mitrovicë. Ky takim, i cili u përcoll vetëm me njoftime për shtyp, ka kthyer në një polemikë komunikatash ngjarjen.

“Treni”, Ambasada e SHBA: E drejtë e Kosovës të ruajë kufijtë “Treni”, Ambasada e SHBA: E drejtë e Kosovës të ruajë kufijtë
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë ka reaguar në lidhje me episodin e fundjavës së kaluar, kur treni serb me parulla nacionaliste tentoi të hynte në territorin e Kosovës.

Thaçi për Reuters: Serbia po ndjek modelin e Krimesë Thaçi për Reuters: Serbia po ndjek modelin e Krimesë
Serbia ka në plan të përvetësojë një pjesë të Veriut të Kosovës, pikërisht ashtu siç bëri Rusia me Krimenë në vitin 2014. Kështu thotë Presidenti kosovar Hashim Thaçi në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Thaçi: Serbia, skenar për ndarjen e Kosovës Thaçi: Serbia, skenar për ndarjen e Kosovës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për Radion Europa e Lirë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e "skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës".

SHBA: Veriu, e drejtë e Kosovës SHBA: Veriu, e drejtë e Kosovës
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përkrahur veprimin e institucioneve të Kosovës për t’i dërguar forcat speciale policore në pikën kufitare në veri, me qëllimin të ndalohej hyrja e trenit të paligjshëm serb.

Incidenti me trenin, mediet gjermane: Vuçiç, presion për BE-në Incidenti me trenin, mediet gjermane: Vuçiç, presion për BE-në
U përdor gjuhë e fortë këtë fundjavë mes Kosovës e Serbisë. Treni i kthyer nga Beogradi në justifikim përplasjesh solli erë lufte, me deklarata si ato të presidentit serb Nikoliç për angazhimin e ushtrisë në rast nevoje, e KFOR-it nga ana tjetër që thotë se palët duhet të ndjekin rrugën e dialogut, por ai mbetet në gatishmëri për të ndërhyrë nëse situata përshkallëzohet.

Pas trenit, sot muri në veri. Kuvendi i Mitrovicës mblidhet për ta legalizuar Pas trenit, sot muri në veri. Kuvendi i Mitrovicës mblidhet për ta legalizuar
Kryebashkiaku i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç kujton se është e drejta e administratës lokale të ndërtojë ç’të dojë në territorin që ajo drejton, si dhe i dërgon një paralajmërim pushtetit qëndror në Prishtinë, duke i thënë se rrëzimi i murit të ndërtuar nga serbët në veri të Ibrit i kapërcen kompetencat e tij.

Thaçi: Kërcënimet për luftë, të papranueshme Thaçi: Kërcënimet për luftë, të papranueshme
Qindra serbë protestuan sot në Mitrovicën veriore për trenin e  nisur nga Beogradi që u ndalua të hynte në Kosovë. Atyre iu drejtua edhe zv/kryeministri dhe ministrat serbë të qeverisë së Prishtinës. Presidenti Nikoliç akuzon administratën e Obamës dhe thotë se shqiptarët duan luftë. Ndërkohë që Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në reagimin e tij shprehet se qëllimet e Serbisë sot janë të njëjta me ato të Milosheviçit

Serbët e Kosovës në protestë Serbët e Kosovës në protestë
Incidenti me trenin me parulla “Kosova është Serbi” ka nxitur edhe serbët e zonës ku ai do të mbërrinte në stacionin e fundit, të dalin në mbrojtje të idesë së Beogradit.

Presidenti Thaçi, mesazh “social” Serbisë: Shpresoj t’i keni marrë leksionet Presidenti Thaçi, mesazh “social” Serbisë: Shpresoj t’i keni marrë leksionet
Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se shpreson që Serbia ta ketë marrë një leksion pas provokimit të radhës.

Beograd, presidenti Nikoliç akuzon Obamën Beograd, presidenti Nikoliç akuzon Obamën
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka akuzuar edhe administratën amerikane në largim, duke thënë se i duket sikur vendimet e Prishtinës janë orvatjet e fundit të saj.

Mitrovicë, serbët në protestë kundër forcave speciale Mitrovicë, serbët në protestë kundër forcave speciale
Dhjetëra qytetarë serbë janë tubuar në Mitrovicën e Veriut për të protestuar praninë gjatë një nate më parë të forcave speciale të Policisë së Kosovës në pikën kufitare të Jarinjës.

BE reagon për trenin serb: Beogradi e Prishtina t’i rikthehen dialogut BE reagon për trenin serb: Beogradi e Prishtina t’i rikthehen dialogut
Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini, dhe ekipi i saj po e vëzhgojnë nga afër zhvillimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës këto ditët e fundit, e një vëmendje e veçantë i është kushtuar ngjarjes së të shtunës, thuhet në një deklaratë për shtyp të lëshuar nga zyra e saj.

Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia Mediet e huaja: Kosova bllokon trenin “provokativ” nga Serbia
Për mediet e mëdha botërore, treni me mbishkrime nacionaliste serbe i nisur drejt Kosovës ka pasur një pasojë të qartë, e ajo është përshkallëzimi i tensioneve.

18 vjet nga masakra e Reçakut 18 vjet nga masakra e Reçakut
Në Kosovë është përkujtuar masakra e Reçakut, e cila ndodhi 18 vjet më parë, kur forcat serbe të sigurimit vranë 45 civilë shqiptarë.

Hoxhaj: Serbia, burim konfliktualiteti në rajon Hoxhaj: Serbia, burim konfliktualiteti në rajon
Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka reaguar ashpër ndaj zhvillimeve të fundit me trenin ilegal serb të nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës.

Ndalet treni serb, Mustafa: S’do ta lejonim hyrjen e tij Ndalet treni serb, Mustafa: S’do ta lejonim hyrjen e tij
Auroritetet kosovare kishin urdhëruar ndalimin e hyrjes së trenit serb të nisur nga Beogradi, përpara se ai të ndalej nga vet serbët 10 km larg kufirit me Kosovën, në Rashkë.

Hyseni: Treni serb do kthehet mbrapsht, nuk hyn në Kosovë Hyseni: Treni serb do kthehet mbrapsht, nuk hyn në Kosovë
Për t’u njohur më shumë mbi incidentin e krijuar në kufirin mes Serbisë dhe Kosovës për shkak të trenit me mbishkrimin “Kosova është Serbi”, i lidhur ne linjë telefonike me studion e lajmeve të Top Channel ka qenë ministri i Brendshëm kosovar, Skënder Hyseni.

Akuzat e Vuçiç: Kosova, lojëra lufte! Policia e Kosovës vendosi eksploziv në shina Akuzat e Vuçiç: Kosova, lojëra lufte! Policia e Kosovës vendosi eksploziv në shina
Treni nga Beogradi për në Mitrovicë nuk arriti në stacionin e fundit. Pas 10 orësh rrugë, ai arriti deri në kufi. Kjo e irritoi qeverinë serbe.

Zyrtari i SHBA: Serbia dhe Kosova, dialog për çështjen Haradinaj Zyrtari i SHBA: Serbia dhe Kosova, dialog për çështjen Haradinaj
Një diplomat i lartë amerikan u bëri thirrje udhëheqësve të Serbisë dhe Kosovës që të angazhohen në dialog dhe të zbusin mosmarrëveshjet lidhur me çështjen e urdhër-arresteve, nisur nga arrestimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj.

Treni ndalet në Rashkë, policia e Kosovës në Jarinjë Treni ndalet në Rashkë, policia e Kosovës në Jarinjë
Treni i nisur nga Beogradi me destinacion Mitrovicën, të paktën nga ajo që raportojnë mediat serbe, është ndalur në zonën e Rashkës.

Alarmi për bombë, Policia e Kosovës kontrollon hekurudhën e trenit serb Alarmi për bombë, Policia e Kosovës kontrollon hekurudhën e trenit serb
Treni i nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës ka rritur tensionet në qytetin verior të Kosovës. Në mediat e Kosovës ka nisur të qarkullojë lajmi se është vendosur një sasi lënde eksplozive në hekurudhën ku parashikohet të kalojë ky tren.

Akuzohet për krime lufte, Limaj deklarohet i pafajshëm Akuzohet për krime lufte, Limaj deklarohet i pafajshëm
Në Gjykatën Themelore të Gjakovës, ku Fatmir Limaj është paraqitur në cilësinë e të akuzuarit për krime lufte, është mbajtur shqyrtimi fillestar. Prokurorja Drita Hajdari ka lexuar aktakuzën kundër tij, me anë së cilës akuzohet se ka kryer krime lufte gjatë luftës në Kosovë. Më konkretisht, për vrasjen e dy civilëve më 2 tetor të vitit 1998 në komunën e Malishevës.

Në liri me kusht në Francë, Haradinajn e pret viza amerikane Në liri me kusht në Francë, Haradinajn e pret viza amerikane
Ndërkohë që udhëheqësi i AAK-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj mbetet ende në Francë, edhe pas lirimit me kusht, ku u arrestua disa ditë më parë prej një urdhërarresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004, një lajm i mirë duket se ka mbërritur për të.

Haradinaj: Paraqita fakte, serbët jo Haradinaj: Paraqita fakte, serbët jo
I liruar me kusht në Francë, Ramush Haradinaj shpjegoi në telefon për televizionin KTV se çfarë ndodhi në Gjykatën e Kolmarit.

Presidenti Thaçi: Çështja e Kosovës, politikë zyrtare e Amerikës Presidenti Thaçi: Çështja e Kosovës, politikë zyrtare e Amerikës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se është fat i mirë, që çështja e Kosovës nuk ka qenë e lidhur vetëm me një kamp politik në Uashington, por ka qenë një politikë zyrtare e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një mbështetje e të dy kampeve politike, edhe republikan, edhe demokrat.

Avokatja e Haradinajt: E bindur në lirimin e plotë të tij Avokatja e Haradinajt: E bindur në lirimin e plotë të tij
Avokatja e Ramush Haradinajt, Rachel Lindon, lirimin me kusht të klientit të saj e quan vetëm hapin e parë drejt lirisë së plotë të ish-komandantit të UÇK-së.

Haradinaj falenderon qytetarët: Krenar për mbështetjen! Haradinaj falenderon qytetarët: Krenar për mbështetjen!
Pak orë pasi fitoi lirinë me kusht, Ramush Haradinaj ka reaguar për herë të parë që pas ndalimit nga autoritetet franceze në bazë të një urdhër-arresti serb.

Lirohet me kusht Ramush Haradinaj Lirohet me kusht Ramush Haradinaj
Gjykata franceze ka liruar me kusht kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj, në seancën gjyqësore të mbajtur këtë të enjte.

Sjelljet destruktive të Serbisë, Tahiri kërkon sërish ndihmë nga BE Sjelljet destruktive të Serbisë, Tahiri kërkon sërish ndihmë nga BE
Pas sulmit me bombë, mbrëmjen e së martës, ndaj objektit qeveritar në Mitrovicën e Veriut, të përuruar më 28 dhjetor nga ana e ministres kosovare për Dialogun, në pajtim me marrëveshjen e Brukselit, ministrja Edita Tahiri i është drejtuar Bashkimit Europian me një letër, për të kërkuar nga BE-ja të ndërhyjë për ndaljen e sjelljeve destruktive të Serbisë ndaj Kosovës.

Nga SHBA, Thaçi: Kosova, në fokusin e administratës “Trump” Nga SHBA, Thaçi: Kosova, në fokusin e administratës “Trump”
Presidenti Hashim Thaçi, duke folur për “RTV Dukagjini” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë se nuk ka nevojë të ketë shqetësime, pasi do të vazhdojë përkrahja e palëkundur e këtij shteti karshi Kosovës.

Protesta në Kosovë për lirimin e Haradinajt Protesta në Kosovë për lirimin e Haradinajt
Në disa qytete të Kosovës janë mbajtur protesta për lirimin e Ramush Haradinajt, të burgosur në Francë prej një jave tashmë, në bazën e një fletarresti të Serbisë.

Mitrovicë, sulmohet me granatë objekti i ri qeveritar Mitrovicë, sulmohet me granatë objekti i ri qeveritar
Një mjet shpërthyes është hedhur sonte në objektin e Qeverisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut, të përuruar vetëm dy javë më parë. Lajmin e ka konfirmuar për “KALLXO.com”, zëvendëskomandanti rajonal i Policisë për Veriun e Kosovës, Besim Hoti.

Kosovë, rezoluta për Haradinajn s’gjen konsensus për ndërprerjen e dialogut Kosovë, rezoluta për Haradinajn s’gjen konsensus për ndërprerjen e dialogut
Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj është shprehur se nuk është arritur konsensus për një rezolutë të përbashkët në lidhje me ndalimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Serbia kërkon Haradinajn, seancë e jashtëzakonshme në Kosovë Serbia kërkon Haradinajn, seancë e jashtëzakonshme në Kosovë
Serbia është e bindur se faktet e saj nuk kanë qenë në tribunalin e Hagës. Ministria e Drejtësisë nisi një dosje në gjuhën frënge, me shpresën se autoritetet franceze do ta ekstradojnë Ramush Haradinajn para drejtësisë në Beograd.

Haradinaj, Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradim Haradinaj, Serbia i dorëzon Francës kërkesën për ekstradim
Ministria serbe e Drejtësisë u ka dërguar autoriteteve franceze kërkesën e ekstradimit të kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Lajmin e përcjell agjencia “Tanjug”, e cila citon për këtë pohim burime pranë ministrisë në fjalë.

Haradinaj, Mustafa: Në kontakt me autoritetet franceze Haradinaj, Mustafa: Në kontakt me autoritetet franceze
Kuvendi i Kosovës po mban paraditen e kësaj të marte një seancë të posaçme mbi rastin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i arrestuar në Francë në bazë të një urdhër-arresti të Serbisë.

Haradinaj, Tahiri: INTERPOL-i të anulojë urdhërarrestin serb Haradinaj, Tahiri: INTERPOL-i të anulojë urdhërarrestin serb
Përmes një letre dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të “INTERPOL”-it, Jurgen Stock, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri kërkon rishqyrtimin dhe rivlerësimin e urdhërarrestit ndërkombëtar për ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Arrestimi i Haradinajt, MPJ-ja e Francës: Veprim ligjor, jo politik Arrestimi i Haradinajt, MPJ-ja e Francës: Veprim ligjor, jo politik
Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Francës, Romain Nadal ka thënë të hënën nga Parisi se “veprimi ligjor ndaj Haradinajt nuk ka përmasa politike”. Sipas tij “procedurat që po zhvillohen ndaj tij janë të nisura mbi bazën e kërkesës së Interpolit”.

Kuvendi i Kosovës, të martën seancë të jashtëzakonshme për Haradinajn Kuvendi i Kosovës, të martën seancë të jashtëzakonshme për Haradinajn
Të martën, Kuvendi i Kosovës do të zhvillojë një seancë të jashtëzakonshme, ku do të diskutohet për arrestimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga policia franceze.

Arrestimi i Haradinajt, eksperti gjerman: Akuzat e vjetra, jo më të vlefshme Arrestimi i Haradinajt, eksperti gjerman: Akuzat e vjetra, jo më të vlefshme
Eksperti gjerman Christian Tomuschat mendon se akuzat e vjetra ndaj Ramush Haradinajt, të shpallur dy herë të pafajshëm nga Haga, nuk bëhen dot më shkak për arrestimin e tij.

Kosovë, 9 vite nga koalicioni i parë PDK-LDK Kosovë, 9 vite nga koalicioni i parë PDK-LDK
Më 9 janar të vitit 2008 është formuar koalicioni i parë qeveritar mes Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, me kryeministër Hashim Thaçin. Qeveria e atëhershme përbëhej nga kryeministri, dy zëvendëskryeministra dhe 17 ministra.

Thaçi, vizitë zyrtare në SHBA. Takime me Biden, Engel, McCain e të tjerë Thaçi, vizitë zyrtare në SHBA. Takime me Biden, Engel, McCain e të tjerë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka nisur një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të së cilës do të takojë zyrtarë të lartë të administratës amerikane, senatorë, kongresmenë e udhëheqës të “think tank”-eve, si dhe personalitete që kanë luajtur rol apo që do të luajnë rol në zhvillimet në Uashington në raport me Kosovën dhe me Ballkanin.

Haradinaj mund të lirohet të enjten. Me kusht derisa të vijë kërkesa për ekstradim Haradinaj mund të lirohet të enjten. Me kusht derisa të vijë kërkesa për ekstradim
Avokati i ish-kryeministrit të Kosovës dhe njëkohësisht udhëheqës i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka njoftuar se ky i fundit mund të lirohet me kusht gjatë ditës së enjte, ditë në të cilën është caktuar të zhvillohet seancë gjyqësore ndaj tij.

Kosovë, bora bllokon disa komuna Kosovë, bora bllokon disa komuna
Është veshtirësuar dukshëm situata e qarkullimit rrugor në rajonin e Prizrenit, pas reshjeve të dendura të borës. Më e vështirë është gjendja në rrugën Prizren-Prevallë, ku era e fortë dhe reshtjet po shkaktojnë rrëshqitje të borës, duke bërë që për disa orë kjo rrugë të jetë e bllokuar.

Kongresmeni Engel: Franca duhet ta lirojë Haradinajn Kongresmeni Engel: Franca duhet ta lirojë Haradinajn
Kongresmeni amerikan Eliot Engel e cilëson të papranueshëm ndalimin e liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Engel deklaroi se Franca duhet ta lirojë ish-kreun e UÇK-së sa më shpejt që të jetë e mundur, ndërsa Serbisë i bëri thirrje që të mos abuzojë me Interpolin.

Nikoliç bën arrogantin. Presidenti serb-Kosovës: Tani do të na shihni Nikoliç bën arrogantin. Presidenti serb-Kosovës: Tani do të na shihni
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç e nis festën në selinë e tij. Duhej të ishte në Koka, Shterpcë të Kosovës, por autoritetet e Prishtinës ia ndaluan hyrjen në territorin e saj.

Probleme nga moti me ngrica në Kosovë, shtyhen 3 fluturime nga “Adem Jashari” Probleme nga moti me ngrica në Kosovë, shtyhen 3 fluturime nga “Adem Jashari”
Temperaturat e ulëta dhe reshjet e vazhdueshme të dëborës në Kosovës kanë sjellë probleme të mëdha jo vetëm në akset malore dhe autostrada, por edhe në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”.

Prishtinë, marsh protestues për lirimin e Haradinajt Prishtinë, marsh protestues për lirimin e Haradinajt
Nën moton “Ramush Haradinaj është Kosova”, përballë Pallatit të Rinisë, pranë “Neë Born”-it ka filluar marshi protestues në mbështetje të kreut të AAK-së të arrestuar në Francë.

Kosovë, ngrihet akuzë për krime lufte ndaj një serbi Kosovë, ngrihet akuzë për krime lufte ndaj një serbi
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur këtë të premte aktakuzë kundër shtetasit serb B.S., për veprime që pretendohet se janë kryer në Fushë Kosovë, në datën 26 mars 1999 ose rreth saj.

Haradinaj: Takohemi shpejt në Kosovë. S’na trembin fletarrestet e Milosheviçit Haradinaj: Takohemi shpejt në Kosovë. S’na trembin fletarrestet e Milosheviçit
Ramush Haradinaj ka shfrytëzuar rrjetin social “Facebook” për të përcjellë mesazhin e tij të parë pas arrestimit. Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, që po mbahet në paraburgim në Francë, thotë se është për të ardhur keq që disa shtete respektojnë ende vendimet e ish-regjimit të Slobodan Milosheviçit, në një kohë kur vende të tjera si Gjermania apo Austria janë ndarë përfundimisht prej atij regjimi.

AAK: Po diskutohet lirimi me kusht i Haradinajt AAK: Po diskutohet lirimi me kusht i Haradinajt
Anëtari i AAK-së, Ahmet Isufi sqaroi se po diskutohet lirimi me kusht i kreut të kësaj partie, Ramush Haradinaj, të burgosur në Francë mbi bazën e një urdhërarresti serb.

Haradinaj mbetet në burg, reagon AAK. Ambasadori francez: Po të na njoftonte për vizitën... Haradinaj mbetet në burg, reagon AAK. Ambasadori francez: Po të na njoftonte për vizitën...
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj doli para Gjykatës së Apelit në Colmar, në Francën lindore, e cila vendosi ta mbajë atë nën arrest deri sa Serbia të paraqesë kërkesën zyrtare për ekstradimin e tij. Pas marrjes së kërkesës zyrtare, thuhet në një deklaratë të prokurorit të Përgjithshëm, gjykata do të vendosë për vlefshmërinë e saj.

Haradinaj, në paraburgim deri në mbërritjen e kërkesës për ekstradim Haradinaj, në paraburgim deri në mbërritjen e kërkesës për ekstradim
Gjykata e Apelit në Colmar të Francës vendosi këtë të enjte lënien në paraburgim të ish-kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, në pritje të marrjes së kërkesës formale për ekstradim për krime lufte nga Serbia.

Spekulimet mbi Muhaxherin, Policia e Kosovës: Nuk gjendet në Kosovë Spekulimet mbi Muhaxherin, Policia e Kosovës: Nuk gjendet në Kosovë
Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, përmes një komunikate për mediet ripërsërit faktin se, duke u mbështetur në informacionet e verifikuara operative, i dyshuari për aktivitete terroriste Lavdrim Muhaxheri nuk gjendet në territorin e Republikës së Kosovës.

Arrestimi i Haradinajt, Lunaçek: BE t’i bëjë presion Serbisë Arrestimi i Haradinajt, Lunaçek: BE t’i bëjë presion Serbisë
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Ulrike Lunaçek ka kërkuar nga Bashkimi Europian që t’i bëjë presion Serbisë për të hequr fletarrestet ndërkombëtare të lëshuara kohë më parë.

Kosova i refuzon hyrjen presidentit serb Nikoliç Kosova i refuzon hyrjen presidentit serb Nikoliç
Presidenti serb Tomislav Nikoliç nuk do ta vizitojë Kosovën, siç edhe kishte paralajmëruar, pasi siç raporton e përditshmja serbe “Vecerjnje Novosti” Prishtina zyrtare kishte lënë të presin për orë të tëra bashkëpunëtorët më të ngushtë të tij në pikën e kalimit mes Kosovës dhe Serbisë.

Kosovë, trajnerët e futbollit kërkojnë përmirësim të infrastrukturës sportive Kosovë, trajnerët e futbollit kërkojnë përmirësim të infrastrukturës sportive
Viti 2016 ka sjell lajme të mira për sportin kosovar, e veçanërisht për futbollin. Sporti numër një, pas shumë e shumë peripecive, në mars të 2016-s u bë pjesë e UEFA-s dhe FIFA-s, por infrastruktura nuk është në të njëjtin hap.

Urdhër-arrestet serbe, Tahiri: Masa reciproke Urdhër-arrestet serbe, Tahiri: Masa reciproke
Kosova nuk duhet të mbetet prapa në aplikimin e masave reciproke ndaj Serbisë.

Arrestimi i Haradinajt, ministri Hoxhaj: Po punojmë për ta liruar Arrestimi i Haradinajt, ministri Hoxhaj: Po punojmë për ta liruar
I kontaktuar nga Top Channel, ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, e ka cilësuar si të papranueshme arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë si dhe një thirrje për të tensionuar situatën në Ballkan.

Arrestimi i Haradinajt, avokati: Lirohet sot; Serbia kërkon ekstradimin Arrestimi i Haradinajt, avokati: Lirohet sot; Serbia kërkon ekstradimin
Përmes Facebook-ut, avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koçi sqaron se kreu i AAK-së do të paraqitet gjatë ditës së enjte në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm, të Gjykatës së Apelit në Kolmar.

Arrestohet në Francë Ramush Haradinaj Arrestohet në Francë Ramush Haradinaj
Policia franceze ka arrestuar kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai është arrestuar në bazë të një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia.

Kosovë, Thaçi: Vrasjet e dëshmitarëve sollën Gjykatën Speciale Kosovë, Thaçi: Vrasjet e dëshmitarëve sollën Gjykatën Speciale
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në një prononcim për “KosovaPress” ka thënë se Gjykata Speciale është produkt i kërcënimit dhe vrasjes së dëshmitarëve pas luftës, e jo rezultat i vendimeve politike të gabuara të institucioneve, siç akuzohen këto të fundit.

Suedi, vritet me 22 plumba kosovari. Arrestohet një bashkëpunëtor Suedi, vritet me 22 plumba kosovari. Arrestohet një bashkëpunëtor
Një shqiptar ka mbetur i vrarë pas 22 të shtënave me armë, në ditët e para të këtij viti në Malmo të Suedisë. Mediet vendase shkruajnë se autori ka qëlluar deri në momentin kur është siguruar se shënjestra ka ndërruar jetë.

Demarkacioni, Hasani: KE lejon ndryshimin, qeveria të gjejë zgjidhje Demarkacioni, Hasani: KE lejon ndryshimin, qeveria të gjejë zgjidhje
Deputeti i PDK në Kosovë, Nait Hasani është shprehur kundër marrëveshjes për vijën kufitare të Kosovës me Malin e Zi duke thënë se për deri sa ajo nuk ndryshohet, ai nuk do të lëvizë nga qëndrimi i tij.

Thaçi uron Kosovën: Në 2017 do të punojmë edhe më shumë Thaçi uron Kosovën: Në 2017 do të punojmë edhe më shumë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar qytetarët për natën e ndërrimit të viteve, duke vlerësuar me nota pozitive vitin që po lëmë pas.

Plani operacional i Policisë së Kosovës për Vitin e Ri Plani operacional i Policisë së Kosovës për Vitin e Ri
Policia e Kosovës ka njoftuar gjatë kësaj të premteje se ka përgatitur një plan operativ për të ofruar siguri, rend dhe qetësi publike në të gjithë territorin e vendit. Përmes një njoftimi për mediet, policia ka apeluar ndaj të gjithë qytetarëve që të respektojnë dispozitat ligjore për rregullat e trafikut rrugor.

Turqi, presidenti Thaçi nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa” Turqi, presidenti Thaçi nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”
Gjatë vizitës zyrtare në Turqi, presidenti Thaçi është nderuar me titullin “Doctor Honoris Causa” në Universitetin “TOBB”, si dhe ka vizituar Odën Tregtare të Ankarasë, ku ka folur për potencialin ekonomik të Kosovës dhe ka ftuar investitorët potencialë që të investojnë në Kosovë.

Vokrri: Pa stadium, mund të përjashtohemi nga UEFA e FIFA Vokrri: Pa stadium, mund të përjashtohemi nga UEFA e FIFA
Mungesa e një stadiumi me standardet e UEFA-s dhe FIFA-s mund ta penalizojë Federatën e Futbollit të Kosovës, duke ia rikthyer edhe një herë në tavolinë çështjen nëse duhet apo jo që Kosova të jetë anëtare e dy organizatave më të rëndësishme të futbollit europian dhe botëror.

Kosovë, dorëhiqet ministrja serbe Mirjana Jevtiç Kosovë, dorëhiqet ministrja serbe Mirjana Jevtiç
Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, Mirjana Jevtiç ka inforumar gjatë kësaj të enjteje kryeministrin Isa Mustafa, për dorëheqjen e saj nga posti i dhënë nga kreu i ekzekutivit kosovar. Kjo gjë është konfirmuar nga kryetari i “Listës Serbe”, Slavko Simiç.

Kosovë, miratohet rezoluta: Muri i Mitrovicës shembet brenda janarit Kosovë, miratohet rezoluta: Muri i Mitrovicës shembet brenda janarit
Kuvendi i Kosovës ka miratuar këtë të enjte projektrezolutën e harmonizuar mes grupeve parlamentare, përmes së cilës kërkohet shembja e murit në Mitrovicë. Rezoluta mori votat pro të 74 deputetëve, ndërkohë që dy prej tyre abstenuan.

Kosova: BE-ja të ndalë sjelljet destruktive të Serbisë Kosova: BE-ja të ndalë sjelljet destruktive të Serbisë
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri njoftoi se mbrëmjen e së mërkurës kishte zhvilluar një bisedë telefonike me drejtoreshën për Europën Perëndimore, Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë në BE, Angelina Eichhorst, të cilën e ka informuar hollësisht në lidhje me tentativën e sulmit kundër zyrave të Qeverisë së Kosovës.

Kosovë, Prokuroria Speciale akuzon 4 persona për terrorizëm Kosovë, Prokuroria Speciale akuzon 4 persona për terrorizëm
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur këtëtë enjte një aktakuzë në Gjykatën Themelore të Prishtinës, kundër 4 të pandehurve për veprën penale të terrorizmit.

Lista Serbe “ngrin” pjesëmarrjen në institucionet e Kosovës Lista Serbe “ngrin” pjesëmarrjen në institucionet e Kosovës
Pas takimit të zhvilluar të martën me kryeministrin e Serbisë, deputetët e Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës vendosën të ngrijnë çdo bashkëpunim me institucionet e Kosovës dhe të njohin për kryetar Ekzekutivi vetëm Aleksandar Vuçiçin.

Hoxhaj: Serbia kërkon të destabilizojë Ballkanin Hoxhaj: Serbia kërkon të destabilizojë Ballkanin
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka akuzuar Serbinë se po përpiqet të cënojë paqen dhe të destabilizojë Ballkanin.

Konferenca e fundvitit, Mustafa: Demarkacioni? Opozita nuk e votoi për përfitime elektorale Konferenca e fundvitit, Mustafa: Demarkacioni? Opozita nuk e votoi për përfitime elektorale
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në konferencën e fundvitit me gazetarët tha ndër të tjera se opozita nuk e ratifikoi marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi për përfitime elektorale. Mustafa u shpreh se sjellja e opozitës nuk ka qenë e duhura për politikbërësit në Kosovë, e sipas tij në të ardhmen duhet të ketë bashkëpunim mes shumicës dhe opozitës.

Delawie: Nxis politikanët kosovarë të krijojnë Asociacionin Delawie: Nxis politikanët kosovarë të krijojnë Asociacionin
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie është shprehur se politikanët serbë duhet të kthehen në Parlamentin e Kosovës dhe të përfaqësojnë interesat e komuniteteve të tyre. Gjithashtu, diplomati amerikan ka thënë se njerëzit s’duhet të flasin për njëri-tjetrin, por me njëri-tjetrin.

Kosovë, përurohet objekti i Qeverisë në Mitrovicën e Veriut Kosovë, përurohet objekti i Qeverisë në Mitrovicën e Veriut
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka përuruar këtë të mërkurë objektin e Qeverisë së Kosovës në komunën e Mitrovicës së Veriut. Ky proces shënon shtrirjen dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës edhe në atë pjesë të vendit, në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe si rezultat i Marrëveshjes së Brukselit.

Kosovë, Kuvendi voton të enjten rezolutën për murin në Mitrovicë Kosovë, Kuvendi voton të enjten rezolutën për murin në Mitrovicë
Kuvendi i Kosovës pritet të mblidhet gjatë së enjtes, edhe pse jemi shumë pranë festimeve për Vitin e Ri, për të vijuar seancën plenare të javës së kaluar.

Gjermani, lirohen kosovarët e arrestuar për terrorizëm Gjermani, lirohen kosovarët e arrestuar për terrorizëm
Dy vëllezërit me origjinë nga Kosova, të cilët u arrestuan në Dusiburg të Gjermanisë nën dyshimet se po përgatisnin një sulm terrorist, janë liruar nga autoritetet.

Muri i Mitrovicës vë në udhëkryq dialogun Kosovë-Serbi Muri i Mitrovicës vë në udhëkryq dialogun Kosovë-Serbi
Mungesa e transparencës ka krijuar një paqartësi te qytetarët, si ata shqiptarë ashtu dhe ata serbë, në procesin e dialogut rreth marrëveshjeve të arritura dhe përmbajtjes së tyre, si dhe rreth efekteve që do të sjellin në jetën e tyre.

LDK feston 27-vjetorin e themelimit, Mustafa: Lavdi flijuesve për demokraci LDK feston 27-vjetorin e themelimit, Mustafa: Lavdi flijuesve për demokraci
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në përvjetorin e themelimit të LDK-së ka thënë se, 27 vite më parë, gratë dhe burrat më të mirë të Kosovës u bashkuan për t’i dhënë fund errësirës. Në këtë mënyrë, doktor Ibrahim Rugova u bë fener i të gjithë shqiptarëve.

Thaçi, para deputetëve: Specialja, avantazh për të vërtetën e Kosovës Thaçi, para deputetëve: Specialja, avantazh për të vërtetën e Kosovës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij të përvitshëm para deputetëve të Kuvendit të Kosovës ka folur për proceset e përgjithshme në vend, më pas për murin në veri, Gjykatën Speciale etj.

Thaçi pret Alfanon: BE ta shohë Ballkanin si interes strategjik Thaçi pret Alfanon: BE ta shohë Ballkanin si interes strategjik
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur këtë të premte në një takim ministrin e ri për Punëve të Jashtme të Italisë, Angelino Alfano. Thaçi e falënderoi ministrin Alfano për vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë dhe për mbështetjen e vazhdueshme të qeverisë italiane.

Mitrovicë, gjykata jep vendimin për policët e akuzuar për ryshfet Mitrovicë, gjykata jep vendimin për policët e akuzuar për ryshfet
Gjykata Themelore e Mitrovicës, në Vushtrri, ka marrë një vendim për 35 policët e arrestuar 3 ditë më parë. Për 15 policë është caktuar arresti shtëpiak, ndërkohë që për 20 të tjerë paraburgim me 30 ditë. Shumica e atyre në paraburgim janë policë serbë. Të arrestuarit janë policë të trafikut, të cilët dyshohen për marrje ryshfeti.

Kosovë, opozita do të bojkotojë fjalimin e presidentit Thaçi Kosovë, opozita do të bojkotojë fjalimin e presidentit Thaçi
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë seancës së të premtes do t’u drejtohet deputetëve me fjalimin e fundvitit. Mirëpo siç duket, këtë do ta bëjë vetëm para deputetëve të mazhorancës, pasi deputetët e opozitës nuk do të marrin pjesë.

Kosova, vatra e re e ISIS. Ushqen me rekrutë luftërat në Siri e Irak Kosova, vatra e re e ISIS. Ushqen me rekrutë luftërat në Siri e Irak
Instituti Amerikan i Paqes ka publikuar një raport special mbi dinamikën e radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë.

Goditen rrjetet që piratojnë sinjalin e “Digitalb” në Kosovë Goditen rrjetet që piratojnë sinjalin e “Digitalb” në Kosovë
Në Kosovë po zhvillohet një super-aksion i koordinuar kundër piraterisë televizive, në dëm të platformës “Digitalb”.

Thaçi nderohet me medaljen “Nderi i Akademisë” Thaçi nderohet me medaljen “Nderi i Akademisë”
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është ndertuar këtë të martë me medaljen “Nderi i Akademisë”, nga Akademia Shqiptare e Shkencave.

Obiliq, Mustafa vë gurthemelin e Qendrës së Kulturës Obiliq, Mustafa vë gurthemelin e Qendrës së Kulturës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa vuri gurthemelin e Qendrës së Kulturës në Obiliq, e cila do të mbajë emrin e heroit të kombit, Xhavit Haziri.

Daçiç: Do ta parandalojmë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO Daçiç: Do ta parandalojmë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO
Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç e ka “informuar” kryetarin e Parlamentin grek, Nikolaos Vucis, për situatën në Kosovë.

Kosovë, arrestohen 59 policë të akuzuar për ryshfet Kosovë, arrestohen 59 policë të akuzuar për ryshfet
Policia e Kosovës ka nisur këtë të hënë një aksion të gjerë për arrestimin e policëve të dyshuar për marrje ryshfeti. Inspektoriati Policor i Kosovës (IPK), në bashkëpunim me Prokurorinë e Shtetit, e ndërmerr këtë operacion pas një hetimi disamujor.

Kosovë, PDK ruan bastionin e Drenasit. Lladrovci, kryetar komune Kosovë, PDK ruan bastionin e Drenasit. Lladrovci, kryetar komune
Partia Demokratike e Kosovës ka shpallur fitoren e kandidatit të saj në zgjedhjet e jashtëzakonshme të zhvilluara në një prej bastioneve të saj, Drenas. Ramiz Lladrovci do të jetë kryetari i ri i kësaj komune, pasi mposhti në balotazhin e së dielës rivalin nga “Nisma për Kosovën”, Isa Xhemajlaj.

Kosovë, të dielën balotazhi për Drenasin Kosovë, të dielën balotazhi për Drenasin
Kandidatët për kryetar të komunës së Drenasit janë shprehur të bindur në fitoren e tyre të dielën, kur dhe do të zhvillohet raundi dytë i zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Kosovë, avokati Gashi: Kryeprokurori Sylë Hoxha gënjeu. Astrit Dehari është vrarë Kosovë, avokati Gashi: Kryeprokurori Sylë Hoxha gënjeu. Astrit Dehari është vrarë
Tomë Gashi, avokati i familjes Dehari ka thënë gjatë kësaj të premteje se Astrit Dehari nuk është vetërarë, por plagët që ka marrë janë të natyrës vetëmbrojtëse.

Kosovë, ambasadori amerikan Delawie: Kundër murit në Mitrovicë Kosovë, ambasadori amerikan Delawie: Kundër murit në Mitrovicë
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie është shprehur kundër ndërtimit të murit afër urës kryesore mbi lumin Ibër, në Mitrovicë.

Kosovë, Mustafa kërkon ndihmën e BE-së për të ndaluar Gjuriçin Kosovë, Mustafa kërkon ndihmën e BE-së për të ndaluar Gjuriçin
Për vizitën e shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, i cili ka hyrë në Kosovë pa lejen e institucioneve të Kosovës, kryeministri Isa Mustafa theksoi se veprimet e tij janë shumë të ulëta, sepse nuk mund të hyhet në një shtet në mënyrë ilegale.

Demarkacioni, Mustafa: Po punojmë që të sigurojmë votat Demarkacioni, Mustafa: Po punojmë që të sigurojmë votat
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se nuk ka ndonjë datë të caktuar, se kur do të procedohet ligji për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi, mirëpo ka thënë se po punohet që një gjë e tillë të ndodhë sa më shpejt.

Gjuriç, në Kosovë me autoambulancë. MPJ, notë proteste BE-së Gjuriç, në Kosovë me autoambulancë. MPJ, notë proteste BE-së
Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës e ka konsideruar të papranueshme ardhjen e Marko Gjuriç, drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, dhe e ka cilësuar si provokative sjelljen e tij në veri të Kosovës.

Kosovë, hyn në fuqi kodi telefonik ndërkombëtar +383 Kosovë, hyn në fuqi kodi telefonik ndërkombëtar +383
Kosova do të ketë nga kjo e enjte kodin telefonik +383, duke lënë në histori operatorët sllovenë dhe kodin nga Monako, të cilën Kosova ka shfrytëzuar prej vitesh. Telefonia fikse ka pasur kodin +381, ashtu si Serbia. Megjithatë, postat e të dyja vendeve nuk njohin adresat e njëra-tjetrës.

Kosovë, Apostolova: Muret nuk janë projekte të BE-së Kosovë, Apostolova: Muret nuk janë projekte të BE-së
Përfaqësuesja e Bashkimit Europian në Prishtinë, Natalia Apostolova ka deklaruar para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Integrimin Europian se ndërtimi i mureve, siç është ai në veri të Mitrovicës, nuk është projekt i BE-së.

Kosovë, emërohet kryetarja e Dhomave të Specializuara: Ekaterina Trendafilova Kosovë, emërohet kryetarja e Dhomave të Specializuara: Ekaterina Trendafilova
Ekaterina Trendafilova është emëruar kryetare e Dhomave të Specializuara të Kosovës. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi për mediet.

Nga Gjilani, Demolli: FSK, një hap larg transformimit në ushtri Nga Gjilani, Demolli: FSK, një hap larg transformimit në ushtri
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka vizituar Batalionin e Parë të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Gjilan. Bashkë me të ishte edhe ministri i FSK-së, Haki Demolli, i cili pas takimit tha se e informoi kryeministrin për arritjet e FSK-së gjatë këtij viti.

Mustafa: Më shumë përkrahje për Preshevën, Bujanocin e Medvegjën Mustafa: Më shumë përkrahje për Preshevën, Bujanocin e Medvegjën
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë vizitës në Gjilan ka pasur një drekë pune me përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Të pranishëm kanë qenë deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Fatmir Hasani; kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi; kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, Jonuz Musliu; si dhe kryetarja e Kuvendit Komunal të Preshevës, Ardita Sinani.

Kosovë, Tahiri: S’kemi pasur njohuri për murin ilegal. Do të shembet Kosovë, Tahiri: S’kemi pasur njohuri për murin ilegal. Do të shembet
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka njoftuar se Qeveria e Kosovës është duke punuar intensivisht për të zgjidhur problemin e krijuar në Mitrovicë, ku është ndërtuar sipas saj një mur ilegal duke cënuar lëvizjen e lirë dhe në kundërshtim me ligjet e Kosovës dhe marrëveshjen e Brukselit.

Kosovë, Lumezi kërkon më shumë në luftën ndaj korrupsionit Kosovë, Lumezi kërkon më shumë në luftën ndaj korrupsionit
Kryeprokurori i Shtetit të Kosovës, Aleksandër Lumezi ka pritur të hënën në një takim drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Sakip Imerin, kryeprokurorin e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Reshat Millaku, si dhe shefin e Departamentit special Antikorrupsion në Policinë e Kosovës, Shemsi Haziri.

Kosovë, “Nisma” e Limajt dërgon Thaçin në Kushtetuese? Kosovë, “Nisma” e Limajt dërgon Thaçin në Kushtetuese?
“Nisma për Kosovën” duket se ka në plan që të dërgojë presidentin e vendit, Hashim Thaçi, në Gjykatën Kushtetuese. Partia e Fatmir Limajt, materialet e mbledhura mbi përfshirjen e Thaçit në zgjedhjet për kryetar të Drenasit, të denoncuar deri më tani me komunikata publike, pritet t’i dërgojë te “gardiani” i Kushtetutës së vendit.

Drenas, Veseli: Demokracia deshi të vinim në balotazh Drenas, Veseli: Demokracia deshi të vinim në balotazh
Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë hapjes së fushatës zgjedhore për balotazhin që do të zhvillohet këtë të dielë në Komunën e Drenasit, ka theksuar se fushata e PDK-së do të kurorëzohet me fitoren e kandidatit Ramiz Lladrovci.

Demarkacioni, takim në Shkodër mes Mustafës dhe Markoviçit Demarkacioni, takim në Shkodër mes Mustafës dhe Markoviçit
Në një nga hotelet e qytetit të Shkodrës pati një takim kokë më kokë mes kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe kryeministrit malazes, Dushko Markoviç.

Shpërthim në koncertin e Trojas Shpërthim në koncertin e Trojas
Një shpërthim ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Sheshin “Zahir Pajaziti” në qendër të Prishtinës.

Veseli në Paris, ligjëratë para studentëve të Shkencave Sociale Veseli në Paris, ligjëratë para studentëve të Shkencave Sociale
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Francë ka mbajtur një ligjëratë në shkollën prestigjioze të Shkencave Sociale në Paris, “Sciences Po”.

Kosova në 100 fotot e vitit të revistës “Time” Kosova në 100 fotot e vitit të revistës “Time”
Kriza e refugjatëve, fushata amerikane presidenciale kanë dominuar pjesën më të madhe të 100 fotove të publikuara nga revista “Time”, si çdo fundvit.

Muri në Mitrovicë, serbët: Sipas marrëveshjes Muri në Mitrovicë, serbët: Sipas marrëveshjes
Ndërpriten përkohësisht punimet te muri i Mitrovicës.  Agjencia e lajmeve KosovaPress raporton se puntorët të cilët po punonin në mëngjes e kanë ndërprerë punën, pasi  filluan të ulin lartësinë e tij nga 2 metra, në  1 metër e 30 centimetra. 

Muri i Mitrovicës, BE: Të respektohet marrëveshja, hapësira të jetë e lirë Muri i Mitrovicës, BE: Të respektohet marrëveshja, hapësira të jetë e lirë
Atë që njoftoi ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri, pas takimit disaorësh me përfaqësuesit e Bashkimit Europian në Kosovë, mbi murin që ka filluar të ndërtohet në Mitrovicë, e ka njoftuar përmes një komunikate zyrtare për mediet edhe Zyra e BE-së në Prishtinë.

Kosovë, Tahiri: BE-ja kërkon rrëzimin e murit në Mitrovicë Kosovë, Tahiri: BE-ja kërkon rrëzimin e murit në Mitrovicë
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka zhvilluar gjatë së enjtes një takim disaorësh me përfaqësuesit e Bashkimit Europian, ku është biseduar për fillimin e ndërtimit të murit në Mitrovicë.

Kosovë, Qeveria ndalon punimet për murin tek ura e Ibrit Kosovë, Qeveria ndalon punimet për murin tek ura e Ibrit
Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës ka marrë një vendim këtë të enjte për të ndaluar kryerjen e punimeve të murit që po ndërtohet në afërsi të urës së Ibrit, në veri të Mitrovicës.

Ministeriali i OSBE-së, Bushati: Kosova, në organizatë Ministeriali i OSBE-së, Bushati: Kosova, në organizatë
Siguria në Europë dhe forcimi i bashkëpunimit kanë qënë në fokus të punimeve të këshillit të 23-të të Ministerialit të OSBE-së, në kuadër të Presidencës gjermane.

Kosovë-NATO, Thaçi: Marrëdhëniet në tjetër nivel Kosovë-NATO, Thaçi: Marrëdhëniet në tjetër nivel
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se marrëdhëniet e Kosovës dhe NATO-s tani e tutje do të kenë një cilësi tjetër të bashkëpunimit.

Muri në Mitrovicën e Veriut, Mustafa: Do zgjidhet në rrugë ligjore Muri në Mitrovicën e Veriut, Mustafa: Do zgjidhet në rrugë ligjore
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa deklaroi se çështja e murit serb në veri të Mitrovicës do të zgjidhet në rrugë ligjore.

Rakiç: Kosova nuk pyetet për veriun Rakiç: Kosova nuk pyetet për veriun
Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç sfidon qeverinë kosovare. Ai ka deklaruar se muri që është duke u ndërtuar në veri tek ura nuk do të shembet dhe se ministrja për Dialog nuk do të pyetet kurrë se çfarë do të ndërtohet në veri.

Kufiri me Malin e Zi, Mustafa: Liderët e opozitës, kauzë të rremë Kufiri me Malin e Zi, Mustafa: Liderët e opozitës, kauzë të rremë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka akuzuar krerët e opozitës për shtirje në prezantimin e pretendimeve të tyre sa i takon vijës së demarkacionit me Malin e Zi.

Kosovë, Veseli pritet nga homologu francez Claude Bartolone Kosovë, Veseli pritet nga homologu francez Claude Bartolone
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, është pritur në Asamblenë Nacionale të Francës nga homologu i tij Claude Bartolone, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Kosovë, qeveria alarmohet nga muri “serb” në Mitrovicë Kosovë, qeveria alarmohet nga muri “serb” në Mitrovicë
Qeveria e Kosovës është alarmuar nga fillimi i ngritjes së një muri ndarës afër urës së lumit Ibër, nga serbët në veri të Mitrovicës.

“Kumanova”, Kosova kërkon detaje nga Maqedonia “Kumanova”, Kosova kërkon detaje nga Maqedonia
Prokuroria Speciale e Kosovës është duke hetuar rastin “Kumanova”, por mbetet në pritje të shkresave nga ana e autoriteteve maqedonase për t’i zhvilluar çuar më tej hetimet.

BE, Hahn: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, parakusht për Serbinë BE, Hahn: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, parakusht për Serbinë
Implemetimi i shpejtë nga ana e Serbisë, zbatimi i detyrimeve në sundimin e ligjit, si dhe arritja e marrëveshjeve në dialogun me Kosovën janë parakushte të rëndësishme. Kështu ka deklaruar komisioneri i Zgjerimit në BE, Johanes Hahn.

“Java antikorrupsion” në Kosovë mbledh përfaqësuesit e “Quint”-it “Java antikorrupsion” në Kosovë mbledh përfaqësuesit e “Quint”-it
Në hapjen e “Javës së antikorrupsionit në Kosovë”, ambasadorët e shteteve të “Quint”-it në Prishtinë kanë bërë thirrje për luftimin e korrupsionit nga institucionet e vendit, e veçanërisht ato të drejtësisë.

Kosovë, balotazh në Drenas mes PDK-së dhe NISMA-s Kosovë, balotazh në Drenas mes PDK-së dhe NISMA-s
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë, pasi janë numëruar 70 nga 72 vendvotime (97.22%) ka bërë publik rezultatin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Komunën e Drenasit. Sipas këtij rezultati, do të shkohet në balotazh.

Kosovë, votohet për kryetarin e ri të Drenasit Kosovë, votohet për kryetarin e ri të Drenasit
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka njoftuar mëngjesin e kësaj të diele se, në orën 07:00 janë hapur të gjitha vendvotimet në Komunën e Drenasit, për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Komunës, ku në garë janë 6 kandidatë.

Mustafa përuron urën lidhëse mes Zveçanit dhe Leposaviçit. Pengohet nga serbët Mustafa përuron urën lidhëse mes Zveçanit dhe Leposaviçit. Pengohet nga serbët
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka qëndruar këtë të premte për vizitë në veri të vendit, ku ka marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të urës që lidh Zveçanin me Leposaviçin, dy komunat veriore të Kosovës.

Singapori njeh pavarësinë e Kosovës Singapori njeh pavarësinë e Kosovës
Singapori është shteti më i ri që njeh Kosovën. Lajmin e ka konfirmuar ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

Thaçi: Konsolidimi i sundimit të ligjit, prioritet Thaçi: Konsolidimi i sundimit të ligjit, prioritet
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se, konsolidimi i sundimit të ligjit është një nga prioritetet kryesore të shtetit.

Mustafa: Të bëjmë reformën zgjedhore. Është domosdoshmëri Mustafa: Të bëjmë reformën zgjedhore. Është domosdoshmëri
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se zgjedhjet e jashtëzakonshme në Drenas janë një arsye më shumë për të bërë reformën zgjedhore.

Thaçi: Të përforcojmë shkëmbimin e përvojave ndërshtetërore Thaçi: Të përforcojmë shkëmbimin e përvojave ndërshtetërore
Gjatë qëndrimit në Tiranë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zhvilloi një takim edhe me kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta, me të cilin bisedoi për bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve.

“Pavarësia” në Preshevë, shqiptarët festojnë “Pavarësia” në Preshevë, shqiptarët festojnë
Flamuri shqiptar në Preshevë, për këtë zakonisht shkohet në burg. Por, tani në këtë qytet ku jetojnë shqiptarët në Serbi Festa e Flamurit është pak më e lehtë. 28 nëntori gjithmonë lë një shije të keqe.

Kosovë, sulmohet konsullata e Turqisë në Prizren. MPJ: Akt vandal Kosovë, sulmohet konsullata e Turqisë në Prizren. MPJ: Akt vandal
Konsullata e Turqisë në Prizren është sulmuar me koktej molotovi në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne. Nga sumi nuk ka të lënduar, ndërsa policia ka arrestuar disa të dyshuar.

Kosovë, Veseli përuron shtatoren: Ukshin Hoti, ikonë e lëvizjes kombëtare Kosovë, Veseli përuron shtatoren: Ukshin Hoti, ikonë e lëvizjes kombëtare
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përuruar të dielën shtatoren e Ukshin Hotit në universitetin që mban emrin e tij në Prizren. Kryeparlamentari Veseli është shprehur se ndihet i nderuar që sot, në këtë vend të edukimit të brezave të ri, po përuron shtatoren e njërit prej personaliteteve më të shquar të luftës për liri dhe pavarësi.

Festa në Kosovë, flamuri dhe Çlirimi në shtëpinë e Isa Boletinit në Mitrovicë Festa në Kosovë, flamuri dhe Çlirimi në shtëpinë e Isa Boletinit në Mitrovicë
Ceremonitë për festën e Flamurit në Kosovë nisën me homazhet e Presidentit Hashim Thaçi në varrin e udhëheqësit Ibrahim Rugova në Prishtinë.

28 Nëntori, Thaçi: Krenar për flamurin kuqezi 28 Nëntori, Thaçi: Krenar për flamurin kuqezi
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar përmes një postimi në Facebook 104-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.

Kosovë, papunësia bie në 26.2 përqind Kosovë, papunësia bie në 26.2 përqind
Ministri i Punës dhe Mirëqënies Sociale, Arban Abrashi ka thënë se rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore të publikuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, janë inkurajuese. Ai në një postim në Facebook, duke komentuar këto rezultate ka thënë se papunësia nga 35.3 përqind sa ishte në vitin 2014 këtë vit del të jetë 26.2 përqind.

Kosovë, Apeli lë në fuqi dënimet për Zeqirja Qazimin dhe të tjerët Kosovë, Apeli lë në fuqi dënimet për Zeqirja Qazimin dhe të tjerët
Zeqirja Qazimit dhe të dënuarve të tjerë së bashku me të, për vepra penale që lidhen me terrorizmin, iu janë lënë në fuqi dënimet e vendosura nga Gjykata Themelore e Ferizajt. Lajmin e bëri të ditur Gjykata e Apelit me anë të një komunikate, sipas së cilës janë refuzuar ankesat e Prokurorisë dhe palës mbrojtëse.

Kosovë, Thaçi: Sot liberalizimin e vizave, nesër BE-në Kosovë, Thaçi: Sot liberalizimin e vizave, nesër BE-në
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në “Facebook” e ka përshëndetur takimin përurues të Këshillit për Stabilim-Asociim ndërmjet Bashkimit Europian dhe Kosovës.

Kosova, Hahn: Janë plotësuar 93 nga 95 kushte Kosova, Hahn: Janë plotësuar 93 nga 95 kushte
Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, gjatë një konference për shtyp në Bruksel ka thënë se, ndërsa në rastin e Kosovës ishin vendosur 95 kushte, deri më tani janë përmbushur 93 prej tyre.

Marrëveshjet me BE-në, Kosova njihet ende me nënshënim Marrëveshjet me BE-në, Kosova njihet ende me nënshënim
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri pati thënë në vitin 2012 se “shënimi është si flluskë bore që kalon pas dimrit”, duke paralajmëruar kështu heqjen e shpejtë të shenjës (*) mbi emrin e Kosovës, e që shoqërohej me një nënshënim.

Takimi i parë i këshillit të MSA-së BE-Kosovë Takimi i parë i këshillit të MSA-së BE-Kosovë
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa udhëheq këtë të premte në Bruksel delegacionin e Kosovës në takimin e parë të Këshillit të Sabilizim-Asociimit BE-Kosovë.

Dita e Falenderimit, Thaçi: Mirënjohje Shteteve të Bashkuara Dita e Falenderimit, Thaçi: Mirënjohje Shteteve të Bashkuara
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e ditës së Falënderimit, ka kujtuar kontributin që ushtarët, diplomatët dhe qytetarët amerikanë kanë dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Prishtinë, protestë për vdekjen e aktivistit Astrit Dehari Prishtinë, protestë për vdekjen e aktivistit Astrit Dehari
Përfaqësues të shoqërisë civile dhe qytetarë parakaluan këtë të enjte në qendër të Prishtinës, duke kërkuar drejtësi për veprimtarin e lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari.

28 nëntori, ditë pushimi në Kosovë 28 nëntori, ditë pushimi në Kosovë
Qeveria kosovare ka marrë një vendim për ta shpallur ditë pushimi 28 nëntorin, e cili në Kosovë shënohet si ditë memoriale dhe jo festë zyrtare në të cilat pushohet.

Vdekja e aktivistit, masa disiplinore për 4 persona Vdekja e aktivistit, masa disiplinore për 4 persona
Inspektorati i Ministrisë së Drejtësisë në Kosovë ka njoftuar se gjatë zbatimit të procedurës së inspektimit, në pajtim me detyrat dhe detyrimet e veta ligjore, ka dërguar raportin e Inspektimit të procedurave te ndjekura me rastin e vdekjes së të burgosurit Astrit Dehari.

Thaçi dekoron personalitete nga Maqedonia Thaçi dekoron personalitete nga Maqedonia
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dekoroi me “Mirënjohje” mbi 100 personalitete nga Maqedonia për merita në çështjet shqiptare, por edhe për kontributin e dhënë në kuadër të fqinjësisë së mirë.

Kosovë, shpërthim në një dyqan në Pejë Kosovë, shpërthim në një dyqan në Pejë
Një shpërthim është verifikuar paraditen e kësaj të hëne në Pejë, në rrugën “Adem Jashari”.

Mitrovicë, shpërthen granata në hyrje të burgut, nuk ka të lënduar Mitrovicë, shpërthen granata në hyrje të burgut, nuk ka të lënduar
Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar në orët e para të ditës së diele para hyrjes kryesore të burgut në veri të Mitrovicës. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Besim Hoti, deklaroi se nga shpërthimi nuk ka të plagosur dhe as dëme.

Thaçi: Samiti i ardhshëm i diasporës, në Prishtinë Thaçi: Samiti i ardhshëm i diasporës, në Prishtinë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka cilësuar një iniciativë të jashtëzakonshme organizimin e Samitit të Diasporës shqiptare, e cila është bashkuar këto ditë në Tiranë.

Raporti i autopsisë së Deharit, VV: I pabesueshëm Raporti i autopsisë së Deharit, VV: I pabesueshëm
Pas konferencës së kryeprokurorit të Prokurorisë së Prizrenit, Sylë Hoxha, në lidhje me raportin e autopsisë së Astrit Deharit, aktivistit të VV-së që humbi jetën ditë më parë në burg, ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje.

Kryeprokurori Hoxha: Astrit Dehari u vetëvra Kryeprokurori Hoxha: Astrit Dehari u vetëvra
Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, në një konferencë për media ka thënë të gjitha provat tregojnë Astrit Dehari, aktivisti i Vetëvendosjes që humbi jetën ditë më par në burg, është vetëvrarë dhe se ekzaminimet e kryera eliminojnë çdo mundësi për ndonjë ndërhyrje të jashtme.

Hoxhaj: Shqiptarët, faktor në Ballkan Hoxhaj: Shqiptarët, faktor në Ballkan
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, vijon me prezantimin e librit të tij “Ngritja e një shteti” në Tiranë. Në një takim me studentë, Hoxhaj deklaroi se për shqiptarët në rajon ka pasur ndryshime pozitive duke shtuar se tashmë kemi janë faktor në Ballkan.

Policia: Lavdrim Muhaxheri urdhëroi sulmet ndaj Izraelit Policia: Lavdrim Muhaxheri urdhëroi sulmet ndaj Izraelit
Pak orë pas deklaratës së Thaçit, edhe Policia e Kosovës njoftoi për operacionin anti-terror që parandaloi ssulmin ndaj skuadrës së Izraelit. Në deklaratë thuhet se institucionet që mbikëqyrin elementët ekstremistë, mësuan që Lavdrim Muhaxheri u jepte urdhra personave të arrestuar për sulme terroriste në Ballkan.

Këshilli i Sigurimit; serbët kërkojnë Trepçën, Çitaku: Është e Kosovës Këshilli i Sigurimit; serbët kërkojnë Trepçën, Çitaku: Është e Kosovës
Ambasadorja kosovare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, i është përgjigjur në Këshillin e Sigurimit, pretendimeve serbe të shpalosura nga ministri i Jashtëm, Ivica Daçiç.

Sulmi terrorist ndaj Izraelit, Thaçi përgëzon strukturat e sigurisë Sulmi terrorist ndaj Izraelit, Thaçi përgëzon strukturat e sigurisë
Përgatitja për një sulm terrorist në ndeshjen Shqipëri-Izrael konfirmohet për herë të parë edhe zyrtarisht. Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një mesazh publik në rrjetin social “Facebook” i përgëzon sktrukturat e sigurisë për përkushtim dhe suksesin.

Kosovë, Apeli dënon Sami Lushtakun dhe Sylejman Selimin Kosovë, Apeli dënon Sami Lushtakun dhe Sylejman Selimin
Gjykata e Apelit të Kosovës ka bërë publik aktgjykimin për rastet “Drenica I” dhe “Drenica II”, përmes të cilave të gjithë komandantët dhe ushtarët e UÇK-së, që kanë qenë pjesë e këtyre dy gjykimeve, i ka shpallur fajtorë dhe i ka dënuar me burg. Lajmin e ka bërë publik avokati Tomë Gashi, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”.

Serwer: Trump mund të këshillohet për ndarjen e Kosovës Serwer: Trump mund të këshillohet për ndarjen e Kosovës
Analisti amerikan Daniel Serwer, në një shkrim analitik të publikuar në ‘peacefare.net’, ka shkruar se presidenti i ri amerikan Donald Trump mund të marrë këshilla nga strategët e tij, për rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve të tjera të botës në vija etnike.

Hahn, i ashpër me Kosovën: Po bëni lojëra në dëm të qytetarëve Hahn, i ashpër me Kosovën: Po bëni lojëra në dëm të qytetarëve
Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn rikujtoi se kushtet e Kosovës për liberalizimin e vizave janë të qarta dhe se ajo ka zbatuar 93, nga 95 sa kishte gjithsej.

Kosovë, Kelmendi: Të përkushtuar për avancimin e shkëmbimeve tregtare Kosovë, Kelmendi: Të përkushtuar për avancimin e shkëmbimeve tregtare
Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi priti në një takim kryetaren e Bashkisë së Sarandës, Florjana Koka, si dhe nënkryetarin Kristo Kiço.

Kodi telefonik i Kosovës, Hahn përshëndet arritjen e marrëveshjes Kodi telefonik i Kosovës, Hahn përshëndet arritjen e marrëveshjes
Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn përshëndeti arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për prefiksin telefonik të Kosovës.

Kosova bëhet me kod telefonik Kosova bëhet me kod telefonik
Edhe Kosova do të ketë kodin e saj telefonik që është +383. Kodi do të bëhet efektiv pas datës 15 dhjetor. Gjithë kodet e tjera që ka Kosova nuk do të përdoren më pas kësaj date.

MIE: Raporti i progresit njeh përparimet në shumë fusha MIE: Raporti i progresit njeh përparimet në shumë fusha
Ministria e Integrimeve Europiane e vlerëson si mjaft pozitiv Raportin e Progresit , duke thënë se ka pasur përparime në shumë fusha, të cilat luajnë rol të drejtpërdrejt për liberalizimin e vizave.

Opozita këmbëngul për zgjedhje të reja Opozita këmbëngul për zgjedhje të reja
Krerët e partive politike në vend kanë zhvilluar dje një takim triorësh me Komisionerin Johannes Hahn dhe nënkryetaren e Parlamentit Europian Ulrike Lunaçek, e shefen e BE-së në Kosovë, Natalya Apostolova. Mirëpo, ky takimi i ndërkombëtarëve me liderët e subjekteve politike nuk solli ndonjë rezultat konkret.

Hahn takohet me Mustafën: S’ka liberalizim, pa përmbushjen e kritereve Hahn takohet me Mustafën: S’ka liberalizim, pa përmbushjen e kritereve
Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, në një konferencë për mediet në Prishtinë ka thënë se, axhenda për reforma europiane e lançuar në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës është një qartësim i detyrave, të cilat kanë institucionet kosovare në rrugën drejt bllokut.

Kosovë, Thaçi pret Hahnin: Vonesat e BE-së për liberalizimin e vizave, padrejtësi historike Kosovë, Thaçi pret Hahnin: Vonesat e BE-së për liberalizimin e vizave, padrejtësi historike
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur këtë të premte në një takim Komisionerin e Bashkimit Europian për Politikat e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat për Zgjerimin, Johannes Hahn. Kreu i shtetit kosovar ka theksuar edhe një herë se, vonesat që po i bëhen Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave janë të papranueshme.

Hungari, shkatërrohet grupi nga Kosova i trafikimit të emigrantëve Hungari, shkatërrohet grupi nga Kosova i trafikimit të emigrantëve
Një ditë aksioni ishte e enjtja për “EUROPOL”-in dhe policinë hungareze, të cilat, të mbështetura nga Qendra europiane për Mbrojtjen e Emigrantëve, kanë zbërthyer një grup kriminal të organizuar nga Kosova, të cilët ishin të përfshirë në trafikimin e emigrantëve.

Kosovë, Lunaçek takohet me Thaçin e Veselin. Flitet për integrimin Kosovë, Lunaçek takohet me Thaçin e Veselin. Flitet për integrimin
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur këtë të enjte eurodeputeten Ulrike Lunaçek, me të cilën është biseduar mbi procesin integrues të Kosovës.

Hahn, të premten në Prishtinë. Në fokus, kriza politike Hahn, të premten në Prishtinë. Në fokus, kriza politike
Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn do të vizitojë të premten Kosovën, për të diskutuar me udhëheqësit e partive mbi të gjitha, mënyrat sesi mund të tejkalohet kriza politike në vend.

Kreu i Kuvendit të Kosovës priti ministrin e Jashtëm Britanik, Boris Johnosn Kreu i Kuvendit të Kosovës priti ministrin e Jashtëm Britanik, Boris Johnosn
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Komonuellthit të Mbretërisë së Bashkuar, njëherësh deputet i Parlamentit, Boris Johnson, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Kosovë, Thaçi uron presidentin Trump Kosovë, Thaçi uron presidentin Trump
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, për fitoren në zgjedhjet presidenciale.

Hahn: Kosova, hapa përpara për heqjen e vizave Hahn: Kosova, hapa përpara për heqjen e vizave
Komisioni Europian njohu ecurinë pozitive të Kosovës në përpjekje për të marrë liberalizimin e vizave.

Zgjedhjet në SHBA, Bugajski: Clinton, më e mirë për Kosovën dhe Ballkanin Zgjedhjet në SHBA, Bugajski: Clinton, më e mirë për Kosovën dhe Ballkanin
Në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, Janusz Bugajski, nga Qendra për Analiza të Politikës Europiane me seli në Uashington, thotë se Hillary Clinton do të ishte shumë më e mirë për Kosovën dhe për rajonin e Ballkanit, pasi ajo jo vetëm që do ta vazhdonte politikën e presidentit Obama, por do të dëshironte të arrinte edhe kompletimin e misionit.

Kosovë, PDK-LDK me kandidatë të ndarë në Drenas. Dorëhiqet ambasadori i Kosovës në Tiranë Kosovë, PDK-LDK me kandidatë të ndarë në Drenas. Dorëhiqet ambasadori i Kosovës në Tiranë
Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Drenas ka shpallur kandidatin e saj për kryetar komune, në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale që do të mbahen më 4 dhjetor.

Vdekja e aktivistit të VV, Delawie: Vdekjet në burg, gjithmonë shqetësuese; O’Connell kërkon hetim transparent Vdekja e aktivistit të VV, Delawie: Vdekjet në burg, gjithmonë shqetësuese; O’Connell kërkon hetim transparent
Pas vdekjes së ish-aktivistit të “Vetëvendosjes”, Astrit Dehari, ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka vlerësuar se, vdekjet që ndodhin brenda burgut janë gjithmonë shqetësuese.

Avioni ulet në Beograd, shtetas të Kosovës në aeroportin serb Avioni ulet në Beograd, shtetas të Kosovës në aeroportin serb
Avioni nga Vjena për në Prishtinë është detyruar të aterroj në aeroportin “Nikolla Teslla” të Beogradit, pas një defekti që ka patur njëri nga motorët e linjës së rregullt të avionit.

Kosovë, hetime për vdekjen e aktivistit të VV në paraburgim Kosovë, hetime për vdekjen e aktivistit të VV në paraburgim
Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Sokol Zogaj, tha se zyrtarët e këtij shërbimi janë tashmë në Prizren dhe po interesohen për sqarimin e vdekjes së veprimtarit të LVV-së, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit.

Vdes në paraburgim aktivisti i Vetëvendosjes Vdes në paraburgim aktivisti i Vetëvendosjes
Një aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje ka ndërruar jetë në rrethana ende të paqarta në burgun e Prizrenit. Astrit Dehari ka ndërruar jetë gjatë transportit nga dhomat e paraburgimit për në Spitalin Rajonal të qytetit.

Kosovë, aksion policor kundër shfrytëzimit dhe trafikimit të femrave Kosovë, aksion policor kundër shfrytëzimit dhe trafikimit të femrave
Policia e Kosovës ka realizuar mbrëmjen e së enjtes një operacion të gjerë të koduar “Nëntori”, gjatë të cilit janë kontrolluar 32 lokale, pas dyshimeve për veprimtari të jashtëligjshme të shfrytëzimit dhe trafikimit të qenieve njerëzore.

Filmi që çmitizon luftën Filmi që çmitizon luftën
“Home sweet home”, filmi me regji të Faton Bajraktarit dhe skenar të Zymber Kelmendit, me shumë gjasa do të përfaqësojë Kosovën në garën “Oscar”. Megjithëse lista zyrtare shpallet pas 15 dhjetorit, sfida është pothuajse e fituar, pas lobimit dhe kritikes pozitive për filmin.

Reforma zgjedhore, Thaçi mbledh partitë, opozita e bojkoton Reforma zgjedhore, Thaçi mbledh partitë, opozita e bojkoton
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ftuar liderët e partive politike në vend për të diskutuar për reformën zgjedhore.

Kosovë, “EULEX” sqaron kërkesën e gjyqtarit për kushtetutshmërinë e “Trepçës” Kosovë, “EULEX” sqaron kërkesën e gjyqtarit për kushtetutshmërinë e “Trepçës”
Misioni i Bashkimit Europian për Sundimin e Ligjit në Kosovë, “EULEX” bëri të ditur se, rasti i ngritur këtë të enjte nga një gjykatës ndërkombëtar rreth “Ligjit për Trepçën” ka të bëjë me një rast specifik gjyqësor, që po pret vendim nga ana e gjykatës.

Itali, arrestohet kosovari. Bënte propagandë xhihadiste Itali, arrestohet kosovari. Bënte propagandë xhihadiste
Policia e Antiterrorit e qytetit të Breshas në Itali ka arrestuar në orët e para të mëngjesit të së enjtes shtetasin 24-vjeçar nga Kosova, Gafurr Dibrani, me akuzën e terrorizmit ndërkombëtar dhe përhapjes së propagandës xhihadiste.

Vrasja e vëllezërve Bytyçi, familjarët kërkojnë drejtësi në Serbi Vrasja e vëllezërve Bytyçi, familjarët kërkojnë drejtësi në Serbi
Fatos Bytyçi, vëllai i tre shqiptaro-amerikanëve të vrarë pas luftës së Kosovës në Serbi, ka takuar zyrtarët e lartë të shtetit serb nga të cilët ka kërkuar drejtësi.

Kosovë, Veseli: FSK është gati. Së shpejti bëhet ushtri Kosovë, Veseli: FSK është gati. Së shpejti bëhet ushtri
Kreu i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli vizitoi këtë të martë kazermën e FSK-së në Mitrovicë, ku takoi pjesëtarët e Brigadës së Reagimit të Shpejtë, të cilët ditë më parë fituan medaljen e artë në garën ushtarake më sfiduese dhe më prestigjioze në botë, “Cambrain Patrol”, të mbajtur në Britaninë e Madhe.

Serbia liron kryepolicin e Mitrovicës, Nehat Thaçi Serbia liron kryepolicin e Mitrovicës, Nehat Thaçi
Autoritetet serbe të drejtësisë kanë liruar nga paraburgimi një prej oficerëve më të lartë të Policisë së Kosovës, konkretisht kryepolicin e Mitrovicës së Veriut, i cili u dënua një muaj më parë pasi iu ngrit akuza për terrorizëm.

Kosovë, protestë në Drenas kundër dënimeve ndaj komandantëve të UÇK-së Kosovë, protestë në Drenas kundër dënimeve ndaj komandantëve të UÇK-së
Një grup veteranësh lufte dhe qytetarësh të Drenasit janë mbledhur këtë të hënë në sheshin kryesor “Fehmi Lladrovci” të qytetit, për të protestuar kundër dënimit nga Gjykata e Apelit të një grupi të pjesëtarëve të UÇK-së nga rajoni i Drenicës për krime lufte.

Kërkesa e “Listës Serbe” për “Trepçën” hidhet poshtë nga Kushtetuesja Kërkesa e “Listës Serbe” për “Trepçën” hidhet poshtë nga Kushtetuesja
Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka refuzuar kërkesën e “Listës Serbe” për të shqyrtuar kushtetutshmërinë e ligjit për “Trepçën”, të miratuar disa javë më parë nga Kuvendi i Kosovës.

Prishtinë, digjen 3 automjete. S’ka të lënduar, hetohet ngjarja Prishtinë, digjen 3 automjete. S’ka të lënduar, hetohet ngjarja
Tri vetura janë djegur mbrëmjen e së shtunës në rrugën “Ahmet Krasniqi”, në Prishtinë.

Kosovë, miratohet rezoluta për vlerat e luftës së UÇK-së Kosovë, miratohet rezoluta për vlerat e luftës së UÇK-së
Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën në mbrojtje të vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, një ditë pasi në Kuvend u zhvilluan debate të ashpra dhe të tensionuara.

Kosovë, projektrezolutë për vlerat e luftës së UÇK-së. Incident në Kuvend Kosovë, projektrezolutë për vlerat e luftës së UÇK-së. Incident në Kuvend
Ashtu siç ishte njoftuar që prej së mërkurës, Kuvendi i Kosovës, pasi zhvilloi një seancë të jashtëzakonshme parlamentare mbi vlerat e luftës së UÇK-së, deputetët e të gjithë grupeve parlamentare dolën me një projektrezolutë të harmonizuar, në të cilën thuhet se pjesëtarët e UÇK-së ishin faktorë vendimtarë për sjelljen e lirisë.

“Kosova, në dashuri me familjen Clinton” “Kosova, në dashuri me familjen Clinton”
Fushata presidenciale amerikane është ndoshta ajo që po ndiqet me më shumë interes në historinë e këtij vendi, kjo edhe për shkak të pjesëmarrjes në garë të një kandidati kontrovers si Donald Trump.

Deputeti milioner emërohet zv.kryeministër i Kosovës Deputeti milioner emërohet zv.kryeministër i Kosovës
Kryeministri Isa Mustafa ka marrë këtë të enjte një vendim për emërimin e biznesmenit Ramiz Kelmendi, në postin e zëvendëskryeministrit në Qeverinë e Republikës së Kosovës.

Reportazhi i “Le Iene”, Policia e Kosovës jep sqarime Reportazhi i “Le Iene”, Policia e Kosovës jep sqarime
Pas reportazhit të publikuar mbrëmjen e së martës nga emisioni investigativ “Le Iene” në Itali, lidhur me atë që ata e konsideronin si kampi i rekrutimit të ISIS-it në Kosovë, ka reaguar Policia e Kosovës, e cila ka dashur të informojë në mënyrë të drejtë opinionin publik.

Në mbrojtje të UÇK, debati për luftën pas dënimit të ish-komandantëve Në mbrojtje të UÇK, debati për luftën pas dënimit të ish-komandantëve
Kuvendi i Kosovës është përfshirë nga debati në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës.

“Drenica II”, PDK: Dënimi i grupit, tendencë për inkriminimin e luftës së UÇK-së “Drenica II”, PDK: Dënimi i grupit, tendencë për inkriminimin e luftës së UÇK-së
Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj dënimit të komandantëve e luftëtarëve të UÇK-së. PDK-ja, përmes një reagimi për mediet ka thënë se, me këto dënime jo të drejta, haptazi vërehet tendenca e inkriminimit të luftës së drejtë të UÇK-së dhe e krijimit të barazpeshës mes kësaj lufte dhe agresionit të Serbisë.

Kosovë, të dhënat e fundit: 140 shtetas janë aktualisht në Siri dhe Irak Kosovë, të dhënat e fundit: 140 shtetas janë aktualisht në Siri dhe Irak
Gjatë punimeve të Konferencës ndërkombëtare kundër Ekstremizmit të Dhunshëm, të mbajtur në Kosovë, përfaqësuesi i Departamentit kundër Terrorizmit në Policinë e Kosovës, Blerim Rama ka bërë të ditur se aktualisht, numri i kosovarëve që janë pjesë e organizatave terroriste është 140.

“Le Iene” shkon në Kosovë...në “kampin e rekrutimit të ISIS” “Le Iene” shkon në Kosovë...në “kampin e rekrutimit të ISIS”
Mbrëmjen e së martës, emisioni investigativ “Le Iene” në Itali i ka dedikuar një reportazh çështjes së rekrutimit të luftëtarëve të Shtetit Islamik, duke u fokusuar këtë herë në Kosovë, aty ku kamerat thuhet se kanë qenë në kampin e supozuar të rekrutimit të militantëve. Reportazhi është publikuar nën titullin “Në kampin e rekrutimit të ISIS”.

Kosovë, të enjten seancë e jashtëzakonshme për çështjen “Drenica” Kosovë, të enjten seancë e jashtëzakonshme për çështjen “Drenica”
Kuvendi i Kosovës ishte parashikuar të mblidhej sot në një seancë të jashtëzakonshme, për të diskutuar rreth dënimeve të ish-udhëheqësve të UÇK-së në çështjen “Drenica”.

“Drenica II”, Apeli i ul dënimin Sylejman Selimit “Drenica II”, Apeli i ul dënimin Sylejman Selimit
Gjykata kosovare e Apelit në Prishtinë ka marrë një vendim këtë të hënë në lidhje me gjykimin e rastit “Drenica II”.

“Home Sweet Home” drejt “Oscars”, Thaçi siguron mbështetje financiare “Home Sweet Home” drejt “Oscars”, Thaçi siguron mbështetje financiare
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur këtë të hënë ekipin e filmit “Home Sweet Home”, i cili do të përfaqësojë Kosovën në Akademinë e çmimeve “Oscar”, si propozim zyrtar në kategorinë “Filmi më i mirë i huaj”.

Ish-kryeministrja sllovake: Njohim Kosovën, nëse arrihet akord nga dialogu me Serbinë Ish-kryeministrja sllovake: Njohim Kosovën, nëse arrihet akord nga dialogu me Serbinë
Ish-kryeministrja e Sllovakisë, Iveta Radiçova tha për “Radion Evropa e Lirë” se, njohja e pavarësisë së Kosovës nga vendi i saj varet nga përfundimi i bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Deklarata për vizat, Veseli e procedon për në Kuvend Deklarata për vizat, Veseli e procedon për në Kuvend
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka proceduar për miratim në seancën e ardhshme plenare projektdeklaratën e propozuar nga vet ai për liberalizimin e vizave.

NATO, Thaçi: Vonesat në integrimin e Ballkanit Perëndimor, hapësirë për ideologjitë e rrezikshme NATO, Thaçi: Vonesat në integrimin e Ballkanit Perëndimor, hapësirë për ideologjitë e rrezikshme
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë pjesë këtë të dielë në seminarin e 93-të “Rose Roth” të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila po i zhvillon punimet në Prishtinë. Ndër të tjera, Thaçi ka thënë se Kosova është një rast i mirë për t’i dhënë leksione të rëndësishme bashkësisë ndërkombëtare.

Një delegacion i KQZ-së së Shqipërisë viziton homologët kosovarë Një delegacion i KQZ-së së Shqipërisë viziton homologët kosovarë
Këtë të premte, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Republikës së Kosovës qëndroi për një vizitë zyrtare një delegacion i KQZ-së së Republikës së Shqipërisë.

Plagoset një 19 vjeçar në Prishtinë, policia në kërkim të autorit Plagoset një 19 vjeçar në Prishtinë, policia në kërkim të autorit
Një person i moshës 19-vjeçare njoftohet të jetë plagosur me armë zjarri pasditen e kësaj të premteje, rreth orës 16:00, në rrugën “Azem Gafurri” të kryeqytetit kosovar.

Kosovë, për transformimin e FSK-së në ushtri nevojitet përkrahja e Francës Kosovë, për transformimin e FSK-së në ushtri nevojitet përkrahja e Francës
Mbështetja dhe përkrahja e Francës për Kosovën në drejtim të ndërtimit dhe funksionalizimit të sektorit të sigurisë, me theks të veçantë transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës, është mëse i nevojshëm, nëpërmjet mekanizmave të fuqishëm që posedon aktualisht Franca, kudo në organizatat me peshë të organizimave europiane e më gjerë.

Kosovë, Delawie: Ka ardhur koha për vepra kundër korrupsionit Kosovë, Delawie: Ka ardhur koha për vepra kundër korrupsionit
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka deklaruar se ka ardhur koha që deklarimet për luftën kundër korrupsionit të kalojnë në vepra.

NATO, Asambleja parlamentare organizon seminar në Prishtinë NATO, Asambleja parlamentare organizon seminar në Prishtinë
Duke nisur prej të shtunës, samiti i Asamblesë parlamentare të NATO-s, me pjesëmarrjen e ligjvënësve nga vendet anëtare dhe ato partnere, do të mbahet në Prishtinë. Samiti do të hapet nga një fjalim i kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli, si dhe kreu i zyrës së BE-së në Kosocë, ambasadorja Natalya Apostolova.

Shqipëri-Kosovë, Veseli bën thirrje për unitet Shqipëri-Kosovë, Veseli bën thirrje për unitet
Nëpëmjet një reagimi në rrjetin social “Facebook”, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka bërë thirrje për unitet mes shqiptarëve, e jo për polemika e ndarje të panevojshme, siç ndodhi pas vizitës së fundit të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, në Beograd.

Mustafa: Jemi të kënaqur në bashkëpunimin me Shqipërinë Mustafa: Jemi të kënaqur në bashkëpunimin me Shqipërinë
Gjatë punimeve të Konventës së parë të Industrisë së Drurit në Kosovë, kryeministri Isa Mustafa ka thënë se bashkëpunimi me Shqipërinë nuk mungon por, siç është shprehur ai, është e natyrshme që në marrëveshjet e arritura të mos ketë një situatë ideale, duke nënkuptuar se jo çdo gjë që është shkruar zbatohet në kohën e duhur.

Kosova pritet t’i luajë ndeshjet si vendase në Gjermani Kosova pritet t’i luajë ndeshjet si vendase në Gjermani
Përfaqësuesja e Kosovës me shumë gjasa mund të mos i luajë më në Shqipëri ndeshjet e ardhshme si pritëse.

Prishtinë, vjedhjet me maska po terrorizojnë qytetarët Prishtinë, vjedhjet me maska po terrorizojnë qytetarët
Kryeqyteti i Kosovës është terrorizuar kohët e fundit nga fenomeni i vjedhjeve, e për qytetarët e Prishtinës shqetësues veçanërisht janë bërë të ashtuquajturat “maska të zeza”.

Integrimi i Serbisë, BE vendos kushte të tjera Integrimi i Serbisë, BE vendos kushte të tjera
Serbisë i janë shtuar kushte të reja, sa i përket negociimit të “kapitullit 35” me Bashkimin Europian. Të paktën kështu thonë burime diplomatike nga Brukseli për median serbe “Politika”.

Kosovë, zv.drejtori i policisë: Efektivët nuk e kanë të ndaluar të kalojnë në Serbi Kosovë, zv.drejtori i policisë: Efektivët nuk e kanë të ndaluar të kalojnë në Serbi
Në raportin e tij para Komisionit për Punët e Brendshme, zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Naim Rexha ka dhënë hollësi rreth arrestimit nga autoritetet serbe të drejtorit të Policisë Rajonale të Mitrovicës Jugore, Nehat Thaçi.

Kosovë, shkrirje të disa ministrive? Tahiri: Nuk jam në dijeni Kosovë, shkrirje të disa ministrive? Tahiri: Nuk jam në dijeni
Ditët e fundit në Kosovë po përflitet mundësia e shkrirjes së tri ministrive. Bëhet fjalë për Ministrinë e Integrimit Europian, Ministrinë e Diasporës dhe Ministrinë për Dialogun, e udhëhequr nga Edita Tahiri.

Kosovë, deputetët e Kuvendit do të kërkojnë liberalizimin e vizave Kosovë, deputetët e Kuvendit do të kërkojnë liberalizimin e vizave
Grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës do të dalin me një deklaratë të përbashkët rreth procesit të liberalizimit të vizave, në veçanti për kriterin e Demarkacionit, për t’i garantuar të gjitha vendet e Bashkimit Europian se, Kosova është e gatshme të përfundojë shënjimin e kufirit të saj me Malin e Zi.

Mustafa pret luftëtarin britanik të UÇK-së, Jon Harrison Mustafa pret luftëtarin britanik të UÇK-së, Jon Harrison
Kryeministri Isa Mustafa ka pritur sot në një takim veteranin britanik që luftoi krah Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jon Harrison, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë.

Kosovë, ambasadori Minxhozi: Mos i fryjmë zjarrit që nuk ekziston Kosovë, ambasadori Minxhozi: Mos i fryjmë zjarrit që nuk ekziston
Kryeministri Rama nuk ka folur “për Kosovën” në Serbi, por “në interes të Kosovës”. Kështu është shprehur në një intervistë për të përditshmen “Zëri”, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Mal i Zi, mes të arrestuarve për terrorizëm edhe 6 serbë nga Mitrovica Mal i Zi, mes të arrestuarve për terrorizëm edhe 6 serbë nga Mitrovica
Në mesin e 20 personave të arrestuar gjatë ditës së dielë në Podgoricë, të dyshuar për sulme terroriste në ditën e zgjedhjeve parlamentare të Malit të Zi, gjenden edhe 6 persona nga veriu i Mitrovicës. Lajmi bëhet i ditur nga “KosovaPress”.

VV në Bruksel, flasin për Zajednicën, refugjatët, qeverisjen VV në Bruksel, flasin për Zajednicën, refugjatët, qeverisjen
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, kreu i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe deputeti Albin Kurti janë duke zhvilluar një takim me bashkatdhetarët në Bruksel.

Mitrovicë, fillon pastrimi i lumit “Trepça” Mitrovicë, fillon pastrimi i lumit “Trepça”
Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka inspektuar gjatë ditës punët në pastrimin e lumit “Trepça”, që derdhet në Sitnicë.

Tahiri: Pa zbatim të marrëveshjeve, s’ka bisedime me Serbinë Tahiri: Pa zbatim të marrëveshjeve, s’ka bisedime me Serbinë
Kryenegociatorja e Kosovës, Edita Tahiri ka deklaruar se nuk do të ketë më bisedime në Bruksel për tema tjera pa u zhbllokuar më parë marrëveshjet e arritura për Telekomin dhe KOSST-in.

Bojkoti i Kosovës, Rama: Duhet dialog. Të mos pengojmë procesin Bojkoti i Kosovës, Rama: Duhet dialog. Të mos pengojmë procesin
Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka asnjë mësim për të dhënë dhe asnjë këshillë të pakërkuar për askënd, aq më pak kur bëhet fjalë për lidershipin në Kosovë.

Beograd, refuzohet kërkesa për lirimin e Nehat Thaçit Beograd, refuzohet kërkesa për lirimin e Nehat Thaçit
Gjykata Speciale në Beograd e hodhi poshtë kërkesën e mbrojtjes së nënkolonelit të Policisë së Kosovës, Nehat Thaçi, që t’i ndërpritet paraburgimi i caktuar në fund të muajit shtator nga Gjykata e Nishit.

Hoxhaj: Marrëdhëniet Kosovë-Serbi, pa ndihmën e Shqipërisë Hoxhaj: Marrëdhëniet Kosovë-Serbi, pa ndihmën e Shqipërisë
Pas vizitës së kryeministrit Rama në Beograd, ku ndër të tjera janë prekur edhe çështja e njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe ajo e kompleksit metalurgjik të “Trepçës”, ka reaguar ministri i Jashtëm kosovar, Enver Hoxhaj.

Kosovë, Veseli paralajmëron ndryshime në qeveri Kosovë, Veseli paralajmëron ndryshime në qeveri
Udhëheqësi i Partisë Demokratike të Kosovës, e njëherazi kryeparlamentar, Kadri Veseli ka thënë se partia e tij është në proces të ndërrimit të gjysmës së ministrave të saj në Qeverinë e Kosovës.

Apeli i Vetëvendosjes për Ramën Apeli i Vetëvendosjes për Ramën
Nga Prishtina në drejtim të Tiranës erdhën thirrje për anulimin e vizitës së kryeministrit Rama në Beograd. Ka qenë deputeti i lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri që përmes një statusi në Facebook i ka kërkuar Ramës që të mos udhëtojë në Serbi, vend që nuk ka kërkuar falje për krimet e kryera në Kosovë.

Serbia njeh Kosovën e pavarur. Të paktën kështu ua mësojnë fëmijëve Serbia njeh Kosovën e pavarur. Të paktën kështu ua mësojnë fëmijëve
Ai është vetëm një atlas gjeografik për fëmjë, por botimi më i ri i Shtëpisë Botuese “Vulkan” ka terrorizuar opinionin serb.

Kosovë, Kuvendi miraton rezolutën. Kërkohet lirimi i Thaçit Kosovë, Kuvendi miraton rezolutën. Kërkohet lirimi i Thaçit
Kuvendi i Kosovës ka miratuar me 51 vota pro, 13 kundër dhe 8 abstenime, rezolutën e propozuar nga deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj, përmes së cilës kërkohet lirimi i drejtorit rajonal të Policisë së Mitrovicës, Nehat Thaçi.

Vuçiç: Trepça është e Serbisë; Kosova bojkoton Samitin e Beogradit Vuçiç: Trepça është e Serbisë; Kosova bojkoton Samitin e Beogradit
 “Trepça është e Serbisë”. Kështu ka vlerësuar kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, dhe kabineti i tij qeveritar. Ekzekutivi serb vendosi se, të gjitha vendimet e Kosovës për “Trepçën” nuk vlejnë.

Kosovë, Lumezi pranon kërkesat e Thaçit Kosovë, Lumezi pranon kërkesat e Thaçit
Mesditën e së hënës, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi njoftoi dërgimin e 4 letrave për llogari të kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi, përmes të cilave ai kërkonte hetimin e disa prej rasteve të ndodhura ndër vite e që ende nuk janë zbardhur nga organet e drejtësisë, përfshi krime lufte dhe atentatin ndaj ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Kosovë, Lumezi takon O’Connell. Në fokus, dhuna seksuale gjatë luftës Kosovë, Lumezi takon O’Connell. Në fokus, dhuna seksuale gjatë luftës
Kryeprokurori i Shtetit të Kosovës, Aleksandër Lumezi ka pritur në një takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Prishtinë, Ruairi O’Connell, me të cilin është biseduar mbi thellimin e bashkëpunimit mes zyrës së prokurorit të Shtetit dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Kosovë, Mustafa: Arrestimi i Nehat Thaçit, politik. Kemi kërkuar kthimin e tij Kosovë, Mustafa: Arrestimi i Nehat Thaçit, politik. Kemi kërkuar kthimin e tij
Në seancën e sotme të jashtëzakonshme parlamentare, kryeministri kosovar Isa Mustafa e ka cilësuar arrestimin e kryepolicit të Mitrovicës si politik dhe ka shtuar se kjo nuk ndihmon në normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Kosova zyrtarisht pjesë e Asamblesë Parlamentare të KiE Kosova zyrtarisht pjesë e Asamblesë Parlamentare të KiE
Duke filluar nga janari i vitit 2017, Kosova do të marrë pjesë në seancat e asamblesë parlamentare të Këshillit të Europës me një delegacion të përbërë nga tre anëtarë, pozitë, opozitë, dhe pakica.

Dialogu, Tahiri: Shuarja e strukturave paralele, kusht për Asociacionin Dialogu, Tahiri: Shuarja e strukturave paralele, kusht për Asociacionin
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri është shprehur këtë të hënë duke thënë se shuarja e strukturave paralele të Serbisë brenda Kosovës është kusht për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Kosovë, seancë e jashtëzakonshme për kryepolicin e Mitrovicës Kosovë, seancë e jashtëzakonshme për kryepolicin e Mitrovicës
Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen të martën në një seancë të jashtëzakonshme, për të diskutuar mbi arrestimin e drejtorit të Policisë së Kosovës për Rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi.

Kosovë, Thaçi kërkon zbardhjen e vrasjeve të pasluftës. Mes tyre, edhe atentati ndaj Rugovës Kosovë, Thaçi kërkon zbardhjen e vrasjeve të pasluftës. Mes tyre, edhe atentati ndaj Rugovës
Ashtu siç ishte paralajmëruar, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka dërguar këtë të hënë 4 letra zyrës së kryeprokurorit të Shtetit dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës, përmes të cilave inkurajon dhe u bën thirrje institucioneve të drejtësisë në vend t’u kushtojnë një vëmendje të veçantë disa rasteve që shqetësojnë qytetarët e Kosovës.

Hoxhaj merr mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave Hoxhaj merr mbështetjen e Holandës për liberalizimin e vizave
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj po vijon vizitën zyrtare në Holandë, ku është takuar me deputetë të Komisionit parlamentar për Politikën e Jashtme, me të cilët ka diskutuar kryesisht për çështjen e liberalizimit të vizave dhe thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit parlamentar ndërmjet dy vendeve.

Kosovë, Kuvendi miraton në parim projektligjin për “Trepçën” Kosovë, Kuvendi miraton në parim projektligjin për “Trepçën”
Kuvendi i Kosovës miratoi në parim projektligjin për “Trepçën” me 82 vota pro, 12 abstenime dhe asnjë kundër, pas një seance të gjatë shqyrtimi të ditës së premte, e cila do të pasohet nga një seancë e dytë për miratimin në tërësi të saj.

Kosova nuk u bën ballë kroatëve, mposhtet 6-0 në Shkodër Kosova nuk u bën ballë kroatëve, mposhtet 6-0 në Shkodër
Kosova nuk mundi dot të lërë shenjë në derbin ballkanas ndaj Kroacisë, në një sfidë të luajtur në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës, apo siç konsiderohet “shtëpia” e tyre e dytë.

Morina “rihap” dyert për kosovarët. Dyndje drejt Shkodrës për sfidën me Kroacinë Morina “rihap” dyert për kosovarët. Dyndje drejt Shkodrës për sfidën me Kroacinë
Hera e fundit që është parë një eksod kaq i madh i shqiptarëve të Kosovës drejt Shqipërisë ka qenë në vitin e largët 1999. Sigurisht, për arsye krejtësisht të ndryshme nga “eksodi” që kemi parë mesditën e sotme, në vitin 2016. Për herë të parë, përfaqësuesja e Kosovës do të zhvillojë ndeshjen me Kroacinë në “shtëpi”. Në shtëpinë e madhe të të gjithë shqiptarëve, në Shkodër.

Policia e Kosovës “pushton” Shkodrën Policia e Kosovës “pushton” Shkodrën
Shumë efektivë të Policisë së Kosovës janë shpërngulur sot në Shkodër, për të ofruar edhe më tepër siguri para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes Kosovë-Kroaci.

Kadri Veseli, në Shkodër për përfaqësuesen e Kosovës Kadri Veseli, në Shkodër për përfaqësuesen e Kosovës
Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli është nisur për në Shqipëri, për të ndjekur nga afër ndeshjen e përfaqësueses së Kosovës ndaj Kroacisë.

“Trepça”, Veseli nënshkruan pr.ligjin e proceduar nga qeveria. Të premten në Kuvend “Trepça”, Veseli nënshkruan pr.ligjin e proceduar nga qeveria. Të premten në Kuvend
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas procedimit nga ana e qeverisë të projektligjit për “Trepçën”, ka nënshkruar këtë të mërkurë shkresën, duke ua shpërndarë më pas deputetëve të Kuvendit, në mënyrë që të kenë informacionet e duhura për seancën e së premtes, ku pritet edhe votimi i këtij projektligji.

Kosova luan në Shkodër, në Prishtinë nis rikonstruksioni i stadiumit Kosova luan në Shkodër, në Prishtinë nis rikonstruksioni i stadiumit
Stadiumi “Loro Boriçi” i Shkodrës do të presë më 6 tetor skuadrën përfaqësuese të Kosovës, e cila do të përballet me Kroacinë në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Botërorit të vitit 2018.

Kosovë, Veseli nënshkruan memorandum bashkëpunimi me investitorin amerikan Kosovë, Veseli nënshkruan memorandum bashkëpunimi me investitorin amerikan
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka nënshkruar gjatë së martës një marrëveshje mirëkuptimi me kompaninë amerikane “Stone Alliance”, e cila do të investojë në Kosovë.

Veseli takohet me futbollistët e Kosovës, premton premio Veseli takohet me futbollistët e Kosovës, premton premio
Një ditë para udhëtimit të përfaqësueses së Kosovës në futboll, në ndeshjen kundër Kroacisë për kualifikueset e botërorit 2018, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, vizitoi lojtarët e përfaqësueses gjatë stërvitjeve në stadiumin e “Ferronikelit” në Drenas.

Meta pret Thaçin, vlerësime për bashkëpunimin vëllazëror mes dy vendeve Meta pret Thaçin, vlerësime për bashkëpunimin vëllazëror mes dy vendeve
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në vizitën e tij të parë si kreu i shtetit kosovar në Shqipëri, pas ndalesave në Presidencë e Kryeministri, ku takoi Nishanin e Ramën, është ndalur edhe në Kryesinë e Kuvendit, ku është pritur nga kryetarparlamentari Ilir Meta, nën shoqërinë e dy ministrave të kabinetit të tij, Memli Krasniqi e Lutfi Zharku.

Thaçi, vizitë si president: Faleminderit Shqipërisë për mbështetjen Thaçi, vizitë si president: Faleminderit Shqipërisë për mbështetjen
Hashim Thaçi, në cilësinë e Presidentit të Republikës së Kosovës, ka vizituar për herë të parë Shqipërinë.

Pas Nju Jorkut, Hoxhaj paralajmëron tri njohje të reja për Kosovën Pas Nju Jorkut, Hoxhaj paralajmëron tri njohje të reja për Kosovën
Nga takimet e kryera gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj pret tri njohje të reja për Kosovën. Tri njohjet, që pritet të vijnë deri në fund të këtij viti, i bëri të ditura Ministria e Punëve të Jashtme me anë të një komunikate.

Nish, 30 ditë paraburgim kryepolicit të Mitrovicës Nish, 30 ditë paraburgim kryepolicit të Mitrovicës
Gjykata e Nishit ka marrë vendimin për të lënë në paraburgim prej 30 ditësh, drejtorin e policisë rajonale të Mitrovicës, Nehat Thaçin. Lajmin e ka bërë të ditur një burim i “KosovaPress”-it.

Arrestimi i kryepolicit, Tahiri: Reciprocitet, nëse Serbia vijon me arrestimet Arrestimi i kryepolicit, Tahiri: Reciprocitet, nëse Serbia vijon me arrestimet
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka thënë se kanë kërkuar nga pala serbe, gjatë negociatave të fundit që janë zhvilluar, lirimin e drejtorit të Policisë Rajonale, Nehat Thaçi, që është duke u mbajtur nga pala serbe.

Veteranët, Mustafa: Kosova rrezikon marrëveshjet me FMN Veteranët, Mustafa: Kosova rrezikon marrëveshjet me FMN
Një numër veteranësh në Kosovë nuk i kanë marrë pensionet për muajin shtator. Fondi i parashikuar për këtë kategori në buxhetin e shtetit nuk ka as një cent më.

Mitrovicë, kryetari Bahtiri dënon arrestimin e Nehat Thaçit Mitrovicë, kryetari Bahtiri dënon arrestimin e Nehat Thaçit
Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka dënuar ashpër arrestimin nga ana e Policisë Kufitare serbe të nënkolonel Nehat Thaçit, drejtor i Drejtorisë Rajonale të Policisë së Kosovës në Mitrovicë.

MPJ, MPB dhe zyra e BE-së në Beograd, në negociatat për lirimin e Thaçit MPJ, MPB dhe zyra e BE-së në Beograd, në negociatat për lirimin e Thaçit
Në një prononcim për “Indeksonline”, shefi i kabinetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, Bashmir Xhemaj ka theksuar se kjo ministri është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet serbe dhe institucionet e tjera të ndërlidhura me rastin e arrestimit të kryepolicit të Mitrovicës në Bujanoc.

Bruksel, Haliti në diskutime për vizat dhe MSA-në Bruksel, Haliti në diskutime për vizat dhe MSA-në
Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti po qëndron për një vizitë zyrtare në Bruksel, për të parë nga afër ecurinë e procesit të liberalizimit të vizave për Kosovën dhe për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA).

Arrestohet në Bujanoc kryepolici i Mitrovicës. Akuzohet për terrorizëm Arrestohet në Bujanoc kryepolici i Mitrovicës. Akuzohet për terrorizëm
Shefi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi është transferuar nga qyteti jugor i Nishit në Beograd. Me çështjen e tij do të merret Prokuroria Speciale për Krimet e Organizuara.

Bruksel, Tahiri: Qëndrimi i Kosovës për kodin telefonik, i prerë Bruksel, Tahiri: Qëndrimi i Kosovës për kodin telefonik, i prerë
Në Bruksel zhvillohet këtë të mërkurë dita e tretë e dialogut teknik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian.

Kosovë, Thaçi mbështet bashkëpunimin e odave ekonomike të rajonit Kosovë, Thaçi mbështet bashkëpunimin e odave ekonomike të rajonit
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur këtë të mërkurë një delegacion të kryesuar nga Sekretari i Përgjithshëm i Asociacionit të Odave Europiane të Ekonomisë dhe Industrisë, “Eurochambres”, Arnaldo Abruzzini.

I kthyeri nga Siria: Ju rrëfej për shqiptarët që luftojnë atje I kthyeri nga Siria: Ju rrëfej për shqiptarët që luftojnë atje
Që nga viti 2012 e deri më sot, 314 shqiptarë të Kosovës, në mesin e të cilëve 44 gra dhe 28 fëmijë, kanë shkuar në Siri, duke iu bashkuar fillimisht grupeve opozitare që luftonin kundër qeverisë së presidentit sirian, Bashar al-Assad, e më pas edhe grupeve ekstremiste si Shteti Islamik.

Kosovë, festohet dita e komunitetit boshnjak. Mustafa premton mbështetje Kosovë, festohet dita e komunitetit boshnjak. Mustafa premton mbështetje
Qeveria e Kosovës ka shënuar këtë të mërkurë Ditën e komunitetit boshnjak në vend. Në organizimin për nder të kësaj dite, i pranishëm ka qenë edhe kryeministri Isa Mustafa, i cili është shprehur se historia e komunitetit boshnjak është histori bashkëjetese.

Kosovë, deputeti i PDK-së: Referendum për bashkim me Shqipërinë Kosovë, deputeti i PDK-së: Referendum për bashkim me Shqipërinë
Deri dje e kemi dëgjuar nga disa parti opozitare të Kosovës, por tashmë është edhe një deputet nga radhët e PDK-së në pushtet, që ka thënë se Kosova duhet të shfrytëzojë të drejtën kushtetuese për të miratuar ligjin, e më pas të organizojë referendum për bashkim me Shqipërinë.

Kosovë, Mustafa: Në SHBA na u rikonfirmua mbështetja për liberalizimin e vizave Kosovë, Mustafa: Në SHBA na u rikonfirmua mbështetja për liberalizimin e vizave
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka folur rreth takimeve të tij që ka zhvilluar gjatë vizitës në Nju Jork. Ai rrëfen se është takuar me presidentin Obama, ish-presidentin Clinton, Sekretarin e Shtetit John Kerry, Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, e shumë të tjerë.

Kosovë, granatë dore në ndërtesën qeveritare. Largohet nga policia Kosovë, granatë dore në ndërtesën qeveritare. Largohet nga policia
Policia e Kosovës ka rrethuar ndërtesën e dytë qeveritare të Kosovës, aty ku ndodhet edhe Administrata e Pensioneve te ndërtesa e ish-Rilindjes në Prishtinë, pas dyshimeve për një mjet shpërthyes.

Kosovë, alarm për bombë në godinën e qeverisë Kosovë, alarm për bombë në godinën e qeverisë
Një alarm për bombë është dhënë mesditën e sotme në Prishtinë nga punonjësit e zyrës së Administratës Pensionale të Kosovës, raportojnë mediat kosovare.

Dialogu në Bruksel, nisin bisedimet për kodin telefonik Dialogu në Bruksel, nisin bisedimet për kodin telefonik
Këtë të hënë, delegacioni i Republikës së Kosovës, i kryesuar nga ministrja për Dialogun, Edita Tahiri, ka filluar takimet me homologët serbë për Telekomin, diskutime që do të zgjasin 4 ditë, deri më 29 shtator.

Kosovë, BIK: Xhaminë e Ibrit do ta rindërtojmë, herët a vonë! Kosovë, BIK: Xhaminë e Ibrit do ta rindërtojmë, herët a vonë!
Bashkësia Islame e Kosovës ka këmbëngulur në vazhdimësi për rindërtimin e xhamisë së rrënuar afër urës mbi lumin Ibër, në veri të MItrovicës. Madje për këtë qëllim ka pasur tri donacione dhe leje ndërtimi nga komuna. Por, e vetmja gjë që ka munguar ka qenë siguria.

Kosovë, Veseli: Dikujt po i pëlqejnë skenat e Sirisë Kosovë, Veseli: Dikujt po i pëlqejnë skenat e Sirisë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka komentuar në lidhje me largimin e banorëve nga banesat e uzurpuara në lagjen “Dardania”. Kryeparlamentari u shpreh se nuk është ithtar i veprimeve policore, veçanërisht në ditët me shi të vjeshtës.

Tahiri: Javën e ardhshme Kosova do ketë prefiksin e saj Tahiri: Javën e ardhshme Kosova do ketë prefiksin e saj
Ministrja për Dialogun, Edita Tahiri thotë se BE ka vendosur që javën e ardhshme të mbahen bisedime tre ditore mes Kosovës dhe Serbisë.

SHBA, dënohet “hacker”-i kosovar që i dha të dhëna Shtetit Islamik SHBA, dënohet “hacker”-i kosovar që i dha të dhëna Shtetit Islamik
Një pirat kompjuterik me shtetësi kosovare, i cili ndihmoi Shtetin Islamik duke u dhënë emrat e mbi 1.000 punonjësve qeveritarë dhe ushtarakë të Shteteve të Bashkuara, si objektiva të mundshëm për xhihadistët, është dënuar me 20 vite burgim.

Kosova anëtarësohet në ACEEEO. Loboi edhe KQZ Kosova anëtarësohet në ACEEEO. Loboi edhe KQZ
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të Kosovës është anëtari më i ri i Shoqatës ndërkombëtare të Trupave të Menaxhimit të Zgjedhjeve (ACEEEO).

Kosovë, sherr mes dy adoleshentësh në Mitrovicë. Theret me thikë 17-vjeçari Kosovë, sherr mes dy adoleshentësh në Mitrovicë. Theret me thikë 17-vjeçari
Një nxënës i moshës 17-vjeçare është therur me thikë nga një bashkëmoshatar i tij, rreth orës 16:00 të kësaj të enjteje në rrugën “UÇK”, në Mitrovicë.

Kosovë, ministri Bajrami: Mësimdhënësit e viteve ’90 të mos kërkojnë dekorata Kosovë, ministri Bajrami: Mësimdhënësit e viteve ’90 të mos kërkojnë dekorata
Duke e përmendur edhe veten, si pjesë e arsimit të viteve ’90, Arsim Bajrami tha se mësimdhënësit e asaj kohe nuk duhet të kërkojnë dekorata.

Kosovë, Tahiri-Apostolova: Të përshpejtohet zbatimi i marrëveshjeve me Serbinë Kosovë, Tahiri-Apostolova: Të përshpejtohet zbatimi i marrëveshjeve me Serbinë
Ministrja e Qeverisë së Republikës së Kosovës për Dialogun, Edita Tahiri ka pritur sot në një takim njohës shefen e re të zyrës së Bashkimit Europian, njëherësh edhe përfaqësuese e posaçme e BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova.

Kosovë, Thaçi dekoron gjeneralin e KFOR-it, Sir Jackson Kosovë, Thaçi dekoron gjeneralin e KFOR-it, Sir Jackson
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në një takim komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin Sir Michael David Jackson, të cilin e ka dekoruar me medaljen ushtarake për shërbimin në Kosovë.

Kosovë, Delawie në tryezën e OEAK: Korrupsioni gjymton ekonominë Kosovë, Delawie në tryezën e OEAK: Korrupsioni gjymton ekonominë
Korrupsioni paraqet një pengesë të madhe për demokracinë dhe sundimin e ligjit, prish sistemin politik, institucionet dhe udhëheqësinë e tyre dhe nxit destabilitetin. Korrupsioni dëmton gjithashtu edhe sigurinë.

Ish-kryeadministratori i OKB-së, Kouchner: Kosova, histori suksesi Ish-kryeadministratori i OKB-së, Kouchner: Kosova, histori suksesi
Për ish-kryeadministratorin e OKB-së në Kosovë, Bernard Kouchner, Gjykata speciale për Krimet e supozuara të Luftës nuk e dëmton imazhin e vendit. Duke folur në një intervistë pas marrjes së titullit “Honoris Causa” nga Universiteti Europian i Tiranës, ish-ministri i Jashtëm francez tregon sesi e sheh Kosovën pas 17 vitesh.

Kosovë, policia ndërhyn për dëbimin e banorëve. Një 12-vjeçare bie nga kati i dytë Kosovë, policia ndërhyn për dëbimin e banorëve. Një 12-vjeçare bie nga kati i dytë
Një vajzë e moshës rreth 12-vjeçare është hedhur nga banesa e saj në lagjen “Dardani”, aty ku gjatë mbrëmjes së të hënës, Policia e Kosovës ndërhyri për largimin e banorëve nga objekti i banimit.

Kisha ortodokse serbe, UP kërkon që t’i rikthehet prona Kisha ortodokse serbe, UP kërkon që t’i rikthehet prona
Pas tensioneve të krijuara kohët e fundit rreth kishës së papërfunduar ortodokse në territorin e Universitetit “Hasan Prishtina”, ka reaguar edhe vet Universiteti i Prishtinës.

Kosovë-Serbi, më 26 shtator flitet për telekomunikacionin Kosovë-Serbi, më 26 shtator flitet për telekomunikacionin
Një raund i ri bisedimesh mes Kosovës e Serbisë në Bruksel është planifikuar të mbahet më 26 shtator, ku temë kyçe pritet të jetë telekomunikacioni.

OKB: Kosova e Serbia, zgjidhje për të shpërngulurit e luftës OKB: Kosova e Serbia, zgjidhje për të shpërngulurit e luftës
Duke u bazuar në një vizitë pesëditore në Kosovë e Serbi, një ekspert i të drejtave të njeriut nga Kombet e Bashkuara ka kërkuar nga Qeveria e Serbisë dhe ajo e Kosovës të gjejnë një zgjidhje urgjente dhe të qëndrueshme, për qytetarët që janë shpërngulur gjatë luftës para 17 viteve.

Gjilani përkujton rivarrimin e dëshmorëve të kombit Gjilani përkujton rivarrimin e dëshmorëve të kombit
Komuna e Gjilanit ka shënuar sot 17-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit në “Varrezat e Dëshmorëve”.

Gazetarët rusë, 200 euro gjobë dhe ndalim 5-vjeçar për të hyrë në Kosovë Gazetarët rusë, 200 euro gjobë dhe ndalim 5-vjeçar për të hyrë në Kosovë
Gazetarët rusë të arrestuar mbrëmë në Kosovë, Oksana Sazonova dhe Sergej Belous, janë gjobitur me nga 200 euro secili dhe u është ndaluar hyrja në shtetin e Kosovës për 5 vitet e ardhshme.

Kosovë, Mustafa njofton kompletimin e ekipit menaxhues për Asociacionin Kosovë, Mustafa njofton kompletimin e ekipit menaxhues për Asociacionin
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka zhvilluar këtë të premte një takim me shefen e re të zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, zëvendësshefen e misionit të OSBE-së, Paivi Nikander, si dhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara, Greg Delawie.

Arrestohet dy gazetarë rusë, injoruan pajisjen me viza nga shteti i Kosovës Arrestohet dy gazetarë rusë, injoruan pajisjen me viza nga shteti i Kosovës
Dy gazetarë rusë të “Noboctnoi Front”, Oksana Sazonova dhe Sergej Belous, janë arrestuar mbrëmjen e së enjtes, rreth orës 18:30, në Hoçë të Madhe afër Rahovecit, ndërsa kanë qenë të shoqëruar edhe nga ish-kryetari i komunës së Shtërpcës, Zvonko Mihajlloviç.

Hoxhaj takohet me Kurz. I premtohet heqja e vizave së shpejti Hoxhaj takohet me Kurz. I premtohet heqja e vizave së shpejti
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ndodhet në një vizitë zyrtare në Austri, ku këtë të premte ka takuar homologun e tij austriak, Sebastian Kurz. Temë e diskutimeve mes tyre ka qenë procesi i liberalizimit të vizave për qytetarët kosovarë.

Gjykata speciale e Hagës për Kosovën, kryeprokurori: Do të punoj pa frikë Gjykata speciale e Hagës për Kosovën, kryeprokurori: Do të punoj pa frikë
Kryeprokurori i Gjykatës Speciale për Krime Lufte në Kosovë, David Schwendiman u zotua të punojë fort e pa frikë në hetimet, ku mund të përfshihen disa prej politikanëve të lartë në vend.

Veseli pret Veliajn: Të shkëmbejmë përvojat më të mira Veseli pret Veliajn: Të shkëmbejmë përvojat më të mira
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në një takim kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, gjatë paradites së kësaj të enjteje.

Kosovë, aktakuzë për 5 të pandehur. Mes tyre imamë e hoxhallarë Kosovë, aktakuzë për 5 të pandehur. Mes tyre imamë e hoxhallarë
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur këtë të enjte, pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, aktakuza kundër 5 të pandehurve: Bedri Robaj, ish-imam në xhaminë pranë Termokosit në Prishtinë; Idriz Bilibani, hoxhë nga Prizreni; Enes Goga, kryeimam nga Peja; Mazllam Mazllami, imam nga Prizreni; si dhe ndaj të pandehurit Fuad Ramiqi.

Komuna e Prishtinës ndalon punimet në Kishën Serbe Komuna e Prishtinës ndalon punimet në Kishën Serbe
Komuna e Prishtinës ka ndaluar punën në Kishën që ndodhet në kampusin e Universitetit të Prishtinës. Këtë e ka bërë të ditur vetë kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti.

VV: Shteti gjysmëautoritar kremton për demokracinë VV: Shteti gjysmëautoritar kremton për demokracinë
Lëvizja Vetëvendosje, në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, theksoi se nuk mund të jetë demokratik një shtet që arreston deputetët. Vetëvendosje thekson se demokracia është hapësira dhe përmbajtja që u garanton të drejta, barazi dhe mirëqenie qytetarëve, ndërkaq, sipas tyre, të tria këto, po mungojnë në Kosovë.

Në vitin 2017 nis punën Gjykata Speciale Në vitin 2017 nis punën Gjykata Speciale
Në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm duhet të jetë gjithçka gati për të filluar punën Gjykata Speciale, që do të merret me krimet në Kosovë. Kështu ka deklaruar sekretari i gjykatës, Fidelma Donlon, e cila ka thënë se tashmë është në proces emërimi i gjyqtarëve.

Mustafa takon Veliajn: Thellim partneritetit të gjithanshëm me shtetin shqiptar Mustafa takon Veliajn: Thellim partneritetit të gjithanshëm me shtetin shqiptar
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Mustafa dhe Veliaj kanë biseduar për progresin që po arrihet në të dyja shtetet, me theks të posaçëm për rezultatet në fusha konkrete që lidhen me përmirësimin e jetës së qytetarëve.

Mustafa me komandantin e ri të KFOR-it: Vlerësim maksimal për kontributin tuaj Mustafa me komandantin e ri të KFOR-it: Vlerësim maksimal për kontributin tuaj
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim komandantin e ri të KFOR-it, Gjeneral Major Giovanni Fungo. Gjatë takimit, kryeministri Mustafa e njoftoi për arritjet në Kosovë dhe për prioritetet e qeverisë në avancimin e gjithanshëm të progresit.

Haradinaj: Janë shtuar votat kundër demarkacionit Haradinaj: Janë shtuar votat kundër demarkacionit
Ramush Haradinaj ka njoftuar se partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të marrë pjesë në seancën e radhës së Kuvendit.

Plagosja e Noizyt, arrestohet reperi Cozman Plagosja e Noizyt, arrestohet reperi Cozman
Për përplasjen me armë të ndodhur në Prishtinë pasditen e së martës, policia e Kosovës arrestoi Ylber Abdullahun, i njohur si reperi Cozman, vëllain e tij dhe një mik të afërt të tyre,  shtetasin Albert Krasniqi.

Kosovë, Hoxhaj takon Avramopoulos: Liberalizimi i vizave, së shpejti Kosovë, Hoxhaj takon Avramopoulos: Liberalizimi i vizave, së shpejti
Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj është takuar në Strasburg me Komisionerin për Migracionin dhe Punët e Brendshme të BE-së, Dimitris Avramopoulos, me të cilin ka diskutuar për çështjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

FIFA lejon Rashanin të përfaqësojë Kosovën FIFA lejon Rashanin të përfaqësojë Kosovën
Kombëtarja e Kosovës në futboll ka marrë këtë të martë një tjetër lajm të mirë nga FIFA.

“Luftë” mes këngëtarëve në Prishtinë, plagoset Noizy “Luftë” mes këngëtarëve në Prishtinë, plagoset Noizy
Amerika e viteve ‘80-‘90, ku grupet e hip-hopit ishin në luftë mes tyre, tashmë duket se po kopjohet në Shqipëri e Kosovë. Në 20-vjetorin e vdekjes se ikonës se repit botëror, Tupac Shakur, Prishtina është shndërruar në arenë e përplasjes me armë mes grupeve rivale OTR dhe Babastars.

Thaçi, në Kanada. Kërkon më shumë bashkëpunim Thaçi, në Kanada. Kërkon më shumë bashkëpunim
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka postuar në profilin e tij në “Facebook” njoftimin lidhur me takimin e tij me kryeministren kanadeze, Kathlen Wynne.

Kosovë, mungesa e dialogut të brendshëm rrezikon proceset politike Kosovë, mungesa e dialogut të brendshëm rrezikon proceset politike
Analistët në Kosovë thonë se, në vend mungon dialogu i brendshëm politik, i cili do të trajtonte temat e interesit kombëtar. Ndër temat kryesore që do të përfshiheshin në dialog, me qëllim arritjen e një konsensusi të përgjithshëm, përmenden bisedimet me Serbinë dhe të gjitha marrëveshjet që prodhojnë ato, e më pas marrëveshjet e tjera ndërkombëtare, siç ishte rasti i Demarkacionit me Malin e Zi, integrimi europian, si dhe formimi i Forcave të Armatosura, reformat zgjedhore e kushtetuese, e të tjera.

Kosova, BE-ja shqyrton në tetor liberalizimin e vizave Kosova, BE-ja shqyrton në tetor liberalizimin e vizave
Bashkimi Europian planifikon të rishqyrtojë heqjen e vizave për Kosovën, Turqinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë, në një takim që do të mbahet në Luksemburg gjatë tetorit, siç bëjnë të ditur mediet serbe dhe ato kosovare.

Kosovë, Mustafa: Bajramin e kremtojmë në gjendje më të mirë ekonomike Kosovë, Mustafa: Bajramin e kremtojmë në gjendje më të mirë ekonomike
Në pritjen e organizuar nga Bashkësia Islame e Kosovës për të uruar zëvendësin e myftiut Naim Tërnava, Reshat Mexhidin, këtë të hënë ishte edhe kryeministri Isa Mustafa, me bashkëpunëtorët e tij.

Hoxhaj takon Mogherinin në Bruksel: Më shumë presion ndaj Serbisë Hoxhaj takon Mogherinin në Bruksel: Më shumë presion ndaj Serbisë
Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka nisur një vizitë dyditore në Bruksel dhe Strasburg. ku do të zhvillojë takime me krerët më të lartë të institucioneve të BE-së dhe Këshillit të Europës.

Kosovë, BIK uron qytarët për Kurban Bajramin Kosovë, BIK uron qytarët për Kurban Bajramin
Zëvendëskryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Reshat Mexhiti, nëpërmjet një letre ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit.

Kosovë, flamuri amerikan ulet në gjysmështizë në nder të viktimave të 11 shtatorit Kosovë, flamuri amerikan ulet në gjysmështizë në nder të viktimave të 11 shtatorit
Në nderim të viktimave të sulmit terrorist të 11 shtatorit të vitit 2001 në SHBA, flamuri amerikan u ul këtë të dielë në gjysmështizë nga Garda e Nderit e Policisë së Kosovës, ndërsa zjarrfikëset në Prishtinë parakaluan me alarme të ndezura në sheshin “Bill Clinton”.

Kosovë, nënkryetari i Kuvendit Haliti: Demarkacioni mund të përfundojë në Arbitrazh Kosovë, nënkryetari i Kuvendit Haliti: Demarkacioni mund të përfundojë në Arbitrazh
Çështja e demarkacionit ka përçarë politikën kosovare gjatë muajve të fundit, me shumicën qeverisëse të vendosur ta ratifikojë në Kuvendin e Kosovës, ndërsa opozitën të vendosur ta kundërshtojë, e ndoshta edhe ta bllokojë, përmes protestave masive në rrugë dhe në Parlament.

Kosovë, përplasje fizike mes zyrtarëve të Ministrisë së Jashtme Kosovë, përplasje fizike mes zyrtarëve të Ministrisë së Jashtme
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur këtë të premte në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës. Dy zyrtarë të kësaj ministrie janë përfshirë në një përleshje fizike, pas disa mosmarrëveshjeve që kishin ndërmjet tyre.

Tragjedia në Shkup, trupi i Begajt do të kthehet në Kosovë Tragjedia në Shkup, trupi i Begajt do të kthehet në Kosovë
Autopsia e 6 viktimave nga rrëzimi i avionit privat më 6 shtator në afërsi të Shkupit ka përfunduar. Bazuar në raportin e Institutit për Mjekësinë Ligjore në Shkup, asnjëri prej tyre nuk ka pasur djegie në trup dhe se vdekja ka qenë e menjëhershme.

Çollaku, shef i stafit të Presidentit. Thaçi e mirëpret Çollaku, shef i stafit të Presidentit. Thaçi e mirëpret
Pas dorëheqjes nga Ministria e Integrimit Europian, Bekim Çollaku ka nisur zyrtarisht punën si shef i stafit të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Lajmi është konfirmuar nga vet presidenti, i cili me anë të një postimi ka uruar Çollakun në detyrën e re.

Kosova, letër në OKB kundër Jeremiç Kosova, letër në OKB kundër Jeremiç
Mediat në Serbi dhe disa të tjera ndërkombëtare kanë raportuar se Konsullata e Kosovës në Nju Jork u ka dërguar një letër përfaqësuesve të shteteve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, përmes së cilës shprehin kundërshtimin e tyre të fuqishëm për zgjedhjen e mundshme të serbit Vuk Jeremiç, si Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së.

Demarkacioni, Mustafa konsultohet me drejtuesit e AKP-së dhe të Policisë Kufitare Demarkacioni, Mustafa konsultohet me drejtuesit e AKP-së dhe të Policisë Kufitare
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa priti në takime drejtorin e bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, drejtorin menaxhues të AKP-së, Ekrem Hajdari, si dhe drejtorin e Departamentit të Kufijve në Policinë Kufitare, kolonel Shaban Guda.

BE, Koçijançiç: Ekipi për Asociacionin nuk është formuar ende BE, Koçijançiç: Ekipi për Asociacionin nuk është formuar ende
Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Maja Koçijançiç ka hedhur poshtë lajmet se është diskutuar çështja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në kuadër të dialogut teknik, që po zhvillohet në Bruksel.

Rrëzimi i avionit në Shkup, familja kërkon trupin e Visar Begajt në Kosovë Rrëzimi i avionit në Shkup, familja kërkon trupin e Visar Begajt në Kosovë
Familjarët e Visar Begajt, i cili humbi jetën tragjikisht si pasojë e rrëzimit të një aeroplani privat dy ditë më parë në afërsi të Shkupit, kërkojnë që trupi i tij, pas procedurave ligjore të kthehet në Kosovë dhe jo në Itali.

Kosovë, Thaçi pret kreun e KFOR-it: Misioni, i pazëvendësueshëm Kosovë, Thaçi pret kreun e KFOR-it: Misioni, i pazëvendësueshëm
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka takuar gjeneral-majorin Giovanni Fungo, komandantin e XXI-të të KFOR-it, i cili ka marrë detyrën më 1 shtator.

Serbia: S’na bezdis heqja e vizave për Kosovën. Por kemi një kusht! Serbia: S’na bezdis heqja e vizave për Kosovën. Por kemi një kusht!
Qeveria e Serbisë nuk shqetësohet nëse shtetasit e Kosovës udhëtojnë pa viza nëpër Europë, mirëpo brengosëse për të është pajisja me pasaporta e serbëve, të cilët jetojnë në Republikën e Kosovës.

Takimi i Thaçit me Papën shkakton panik në Beograd Takimi i Thaçit me Papën shkakton panik në Beograd
Vizita e presidentit Thaçi në Vatikan dhe takimi i tij i dytë brenda një kohë të shkurtër me Papa Françeskun ka shkaktuar panik në Serbi. Shumica e mediave atje, janë marrë këtë të mërkurë me vizitën dhe paralajmërimin e Thaçit se Papa pritet të vizitojë shumë shpejt Kosovën.

Raundi i ri i dialogut, Mustafa-Vuçiç takohen në Nju Jork në fund të shtatorit Raundi i ri i dialogut, Mustafa-Vuçiç takohen në Nju Jork në fund të shtatorit
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiç, do të takohen në fund të shtatorit në Nju Jork, në atë që pritet të jetë një raund i ri i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Kushtetuta e Kaçanikut, Thaçi: Do të nderohet përjetësisht; Veseli: Kyç për çlirimin Kushtetuta e Kaçanikut, Thaçi: Do të nderohet përjetësisht; Veseli: Kyç për çlirimin
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar 26-vjetorin e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Thaçi ka shprehur se kjo është dita e unifikimit të plotë së popullit kosovar. Ai ka siguruar se, Kushtetuta e Kaçanikut dhe delegatët e saj do të nderohen përjetësisht.

Veseli pret futbollistët e Kosovës: Jemi një Brazil i vogël Veseli pret futbollistët e Kosovës: Jemi një Brazil i vogël
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli doli në pritje të heronjve të përfaqësueses së Kosovës në futboll.

17-vjetori i Policisë së Kosovës, Thaçi: Shembull për tërë rajonin 17-vjetori i Policisë së Kosovës, Thaçi: Shembull për tërë rajonin
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në 17-vjetorin e themelimit të Policisë së Kosovës ka thënë se ajo është kthyer në një forcë që simbolizon më së miri vizionin për Kosovën. Këtë të martë, ai ka kujtuar sukseset e Policisë së Kosovës, por edhe sakrificat e saj.

Demarkacioni, Beogradi mbron “Listën Serbe”: Fajtor koalicioni PDK-LDK Demarkacioni, Beogradi mbron “Listën Serbe”: Fajtor koalicioni PDK-LDK
Qeveria e Serbisë ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Isa Mustafa, se deputetët e Listës “Srpska” ishin “fajtorë” për mosratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi, në seancën e 1 shtatorit.

Gjukanoviç: Demarkacioni, çështje e brendshme e Kosovës Gjukanoviç: Demarkacioni, çështje e brendshme e Kosovës
Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka deklaruar këtë të martë se demarkacioni i kufirit ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës është “çështje e brendshme e vet Kosovës”.

Liberalizim vetëm pas demarkacionit Liberalizim vetëm pas demarkacionit
Komiteti për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme (LIBE) diskutoi këtë të hënë draftin e dorëzuar nga raportuesja speciale për Kosovën për çështjen e liberalizimit të vizave, Tanja Fajon.

Nis viti i ri shkollor, presidenti Thaçi: Të rrisim gjenerata, që do të ndërtojnë shtetin Nis viti i ri shkollor, presidenti Thaçi: Të rrisim gjenerata, që do të ndërtojnë shtetin
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka uruar të gjithë nxënësit në fillimin e vitit të ri shkollor. Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se ata do të mësojnë edhe për të kaluarën tonë të dhimbshme, me plot sakrifica, por shumë krenare.

Kosovë, demarkacioni do të riprocedohet në Kuvend Kosovë, demarkacioni do të riprocedohet në Kuvend
Qeveria e Kosovës pritet ta riprocedojë në Kuvend projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, menjëherë pasi të fillojë sesioni i ri i vjeshtës.

PE, komiteti “LIBE” vendos rreth liberalizimit të vizave për Kosovën PE, komiteti “LIBE” vendos rreth liberalizimit të vizave për Kosovën
Komiteti për të drejtat civile, drejtësinë dhe çështjet e brendshme (LIBE) në Parlamentin Europian pritet që pasditen e kësaj të hëne të votojë për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke i hapur kështu “dritën jeshile” Parlamentit Europian të vendosë nëse qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e BE-së.

Papa Françesku është takuar me Thaçin: Plane për të vizituar Kosovën Papa Françesku është takuar me Thaçin: Plane për të vizituar Kosovën
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka konfirmuar përmes një publikimi në rrjetin social “Facebook” se ditën e djeshme, gjatë ceremonisë së shenjtërimit të Nënë Terezës është takuar privatisht me Papa Françeskun në Vatikan.

Kosovë, Çollaku: Pres votim pozitiv nga LIBE. Demarkacioni, jo pengesë Kosovë, Çollaku: Pres votim pozitiv nga LIBE. Demarkacioni, jo pengesë
Komiteti për të Drejtat Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme (LIBE) i Parlamentit Europian pritet të votojë pasditen e kësaj të hëne për liberalizimin e vizave për Kosovën, një hap pararendës ky, para se Parlamenti Europian të vendosë nëse qytetarët e Kosovës të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e BE-së.

Protesta kundër Jeremiç bashkon politikën në Kosovë Protesta kundër Jeremiç bashkon politikën në Kosovë
Shenjimi i vijës kufitare me Malin e Zi ka përçarë thellësisht pozitën dhe opozitën në Kosovë, por një protestë qytetare ka bashkuar elementë nga të dyja kahet e politikës në Prishtinë.

Kosovë, analistët: Nëse rikthehet, demarkacioni mund të miratohet Kosovë, analistët: Nëse rikthehet, demarkacioni mund të miratohet
Qeveria nuk i pati votat e mjaftueshme për ta miratuar projektligjin e demarkacionit, ndaj e tërhoqi për një seancë tjetër votimin. Kështu vlerësojnë analistët politikë në Kosovë.

Prishtinë, të shtunën protestë kundër Vuk Jeremiçit në OKB Prishtinë, të shtunën protestë kundër Vuk Jeremiçit në OKB
Protesta kundër Vuk Jeremiçit duket se do t’i bëjë bashkë të gjitha subjektet politike të Kosovës.

Lista serbe: Demarkacioni, nuk vumë kushte Lista serbe: Demarkacioni, nuk vumë kushte
Nenad Rashic, deputet i Kuvendit të Kosovës nga Lista Serbe, thotë se ky subjekt politik nuk ka pasur kërkesa të veçanta për qeverinë e Kosovës dhe se janë shfrytëzuar për t’i dhënë fund tensioneve gjatë votimit të marrëveshjes për demarkacionin.

Pse nuk u votua demarkacioni? Pse nuk u votua demarkacioni?
Në mbrëmje situata në Prishtinë ishte më e qetë se gjatë ditës. Ratifikimi i shenjimit të vijës kufitare me Malin e Zi u hoq nga rendi i ditës në Kuvend dhe ai që e njoftoi këtë ishte vetë Kryeministri Isa Mustafa.

Kosovë, ja kushtet e “Listës Serbe” për votimin e Demarkacionit Kosovë, ja kushtet e “Listës Serbe” për votimin e Demarkacionit
Kreu i grupit parlamentar të “Listës Serbe” në Kuvendin e Kosovës, Slavko Simiç i ka dërguar ditë më parë deputetëve dhe anëtarëve serbë të Qeverisë së Kosovës një letër, në të cilën u ka kërkuar që të mos marrin pjesë në procesin për zgjidhjen e problemit të projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Shtyrja e demarkacionit, Lunacek e Fajon të “zhgënjyera”. Të hënën votohet liberalizimi Shtyrja e demarkacionit, Lunacek e Fajon të “zhgënjyera”. Të hënën votohet liberalizimi
Raportuesja e posaçme e Parlamentit Europian për Kosovën, Ulrike Lunaçek, si dhe raportuesja për liberalizimin e vizave, Tanja Fajon, kanë shprehur keqardhjen e tyre për shtyrjen në Kuvend të ratifikimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Demarkacioni hiqet nga rendi i ditës; Mustafa: S’ka kushte për votim Demarkacioni hiqet nga rendi i ditës; Mustafa: S’ka kushte për votim
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka lajmëruar heqjen e votimit të Demarkacionit me Malin e Zi nga rendi i ditës.

Malazezët e Kosovës: Shqiptarët e malazezët nuk janë e nuk bëhen armiq Malazezët e Kosovës: Shqiptarët e malazezët nuk janë e nuk bëhen armiq
Sllobodan Vujiçiç është nga Prishtina. Veten e quan malazez nga Kosova. Në kafene me miqtë dhe në lagjen e tij në kryeqytetin kosovar ndihet si në shtëpi.

Prishtinë, policia gjen 80 çanta me bomba molotov Prishtinë, policia gjen 80 çanta me bomba molotov
Rreth 80 çanta të mbushura me shishe të koktej molotovi janë gjetur në një bodrum të një ndërtesë në lagjen “Dardania” në Prishtinë.

Demarkacioni me Malin e Zi, Kuvendi i Kosovës voton sot marrëveshjen Demarkacioni me Malin e Zi, Kuvendi i Kosovës voton sot marrëveshjen
Pas pak orësh, në Kosovë pritet të mblidhet në një seancë Parlamenti që do të diskutojë dhe votojë një nga marrëveshjet që ka ngjallur më shumë reagime.

Demarkacioni me Malin e Zi, të enjten votimi në Kuvend Demarkacioni me Malin e Zi, të enjten votimi në Kuvend
Demarkacioni i kufirit të Kosovës me Malin e Zi do të votohet për herë të parë. Ky është kushti që Kosova të marrë liberalizimin e vizave.

Thaçi në veri të Mitrovicës: Bashkëpunimi, shpresë për të ardhmen Thaçi në veri të Mitrovicës: Bashkëpunimi, shpresë për të ardhmen
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për herë të parë ka vizituar pikën më të largët kufitare të Kosovës në veri të Mitrovicës.

Britaniku O’Connell: Dhuna e kërcënimet e kthejnë Kosovën në ditë të errëta Britaniku O’Connell: Dhuna e kërcënimet e kthejnë Kosovën në ditë të errëta
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell është shprehur i bindur se korrupsioni dhe nepotizmi janë “sëmundje kanceroze” që e shkatërrojnë Kosovën dhe, nëse kultura e pandëshkueshmërisë lejon politikanët e lartë të vazhdojnë me krimin, kjo do ta shkatërrojë shtetin.

Prishtinë, Vetëvendosje publikon orarin e protestës. Policia e Kosovës, në gatishmëri Prishtinë, Vetëvendosje publikon orarin e protestës. Policia e Kosovës, në gatishmëri
Lëvizja Vetëvendosje, përmes llogarisë së saj në rrjetin social “Facebook”, ka publikuar orarin e nisjes së qytetarëve nga të gjitha qendrat e Kosovës për në protestën e 1 shtatorit që mbahet në Prishtinë.

Kosovë, aktivistët e Vetëvendosjes do të dalin para gjykatës Kosovë, aktivistët e Vetëvendosjes do të dalin para gjykatës
Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, që u arrestuan një ditë më parë për sulmin me granatë në Kuvendin e Kosovës, janë dërguar në Pallatin e Drejtësisë, ku pritet të paraqiten në gjykatë.

Kosovë, PDK zëvendëson Grabovcin. Pajaziti, shef i grupit parlamentar Kosovë, PDK zëvendëson Grabovcin. Pajaziti, shef i grupit parlamentar
Partia Demokratike e Kosovës ka vendosur gjatë një mbledhjeje të kësaj të marte, që Zenun Pajaziti të jetë shefi i grupit parlamentar të partisë më të madhe në koalicionin qeverisës, pas dorëheqjes së deputetit Adem Grabovci.

Kosovë, ministrja Tahiri: Pas 17 vitesh hapëm urën mbi lumin Ibër Kosovë, ministrja Tahiri: Pas 17 vitesh hapëm urën mbi lumin Ibër
Ministrja kosovare për Dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ishte këtë të martë për një vizitë pune në Mitrovicë, për të inspektuar punimet për rivitalizimin e urës mbi lumin e Ibrit, pas heqjes së barrikadës më 14 gusht, si rezultat i marrëveshjes së Brukselit.

Mustafa: Të pagjeturit, plaga më e madhe e Kosovës së lirë Mustafa: Të pagjeturit, plaga më e madhe e Kosovës së lirë
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, me rastin e 30 gushtit që shënon Ditën ndërkombëtare për Personat e Zhdukur, i ka përkujtuar dhe ka shprehur dhimbjen për të pagjeturit në Kosovë. Mustafa ka theksuar se, të pagjeturit janë plaga më e rëndë e shoqërisë kosovare, që nga përfundimi i luftës.

Demarkacioni, Veseli takohet me ambasadorët e “Quint”-it Demarkacioni, Veseli takohet me ambasadorët e “Quint”-it
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në një takim ambasadorët e vendeve të “Quint”-it, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend.

Sulmi me granata-hedhës ndaj Kuvendit, ndalohen 6 aktivistë të VV Sulmi me granata-hedhës ndaj Kuvendit, ndalohen 6 aktivistë të VV
Policia e Kosovës ka ndaluar gjashtë persona si të dyshuar autorë të sulmit me granata-hedhës mbi godinën e Kuvendit të Kosovës.

Të zhdukurit e luftës, BE: Prishtina e Beogradi të zbardhin fatin e të pagjeturve Të zhdukurit e luftës, BE: Prishtina e Beogradi të zbardhin fatin e të pagjeturve
Me rastin e Ditës ndërkombëtare të Personave të Zhdukur, Kuvendi i Kosovës ka mbajtur këtë të hënë një tryezë, në të cilën është diskutuar për personat e zhdukur gjatë luftës së Kosovës. Thomas Gnocchi, nga zyra e BE-së në Kosovë, tha se është e drejtë humane që të gjithë të dinë për fatin e familjarëve të tyre.

Kosovë, kreu i KFOR-it: Situata e sigurisë, e qetë por e brishtë Kosovë, kreu i KFOR-it: Situata e sigurisë, e qetë por e brishtë
Me rastin e ndërrimit të komandës së KFOR-it, gjeneral-major Guglielmo Luigi Miglietta mbajti një konferencë për shtyp lidhur me aktivitetet e “KFOR XX” të ndërmarra gjatë mandatit të tij. Miglietta ka vlerësuar sigurinë në vend, duke thënë se situata në Kosovë është e qetë, por e brishtë.

Kosovë, qytetarët e Rugovës marrin përsipër sulmin ndaj Mentor Shalës Kosovë, qytetarët e Rugovës marrin përsipër sulmin ndaj Mentor Shalës
Qytetarët e Rugovës kanë marrë sërish përsipër sulmin ndaj shtëpisë së Mentor Shalës. Një person i identifikuar me emrin “dërguesi” ka dërguar një “e-mail” në redaksinë e “Telegrafit”, ku thuhet se qytetarët e Rugovës marrin përsipër sulmin ndaj drejtorit të RTK-së, Mentor Shala.

Prishtinë, bombë para banesës së drejtorit të RTK Prishtinë, bombë para banesës së drejtorit të RTK
Një shpërthim ka ndodhur të dielën mbrëma para shtëpisë së drejtorit të përgjithshëm të Radio Televizionit të Kosovës, Mentor Shala.

Kosova, përballë dilemave: Ratifikim i Demarkacionit, ose zgjedhje Kosova, përballë dilemave: Ratifikim i Demarkacionit, ose zgjedhje
Kosova ka hyrë në javën e aktiviteteve politike, të cilat po përcillen me tensione e polemika të ashpra, rreth çështjes nëse Kuvendi duhet apo jo ta ratifikojë marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Protestë për kthimin e serbëve Protestë për kthimin e serbëve
Serbët e nisur drejt Mushishtit në Suharekë nuk e vizituan dot fshatin ku kanë jetuar përpara luftës. Protesta e banorëve i ka detyruar të kthehen mbrapsht. Edhe pse rruga ishte liruar dhe siguruar nga policia, pas ngjarjes së orëve të para të ditës, ata nuk kanë pranuar më që ta çojnë deri në fund rrugëtimin e tyre.

Çitaku në OKB: Serbia të heq dorë nga Kosova Çitaku në OKB: Serbia të heq dorë nga Kosova
“Kosova është e gatshme të vazhdojë tutje, por Serbia duhet të heqë dorë nga Kosova. Serbia duhet të kthehet në të kaluarën dhe të reflektojë. Për shumicën e fëmijëve që janë vrarë në Kosovë, kurrë askush nuk është gjykuar, edhe pse ka dëshmi se kush ishin kryesit e veprave”, ka thënë kështu ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku, gjatë fjalimit të saj në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ngjarje e rëndë në Deçan, vriten me armë zjarri 2 persona Ngjarje e rëndë në Deçan, vriten me armë zjarri 2 persona
Një tjetër ngjarje e rëndë ka ndodhur gjatë orëve të mbrëmjes së të enjtes në Kosovë, këtë herë në Deçan, ku 2 persona janë vrarë me armë zjarri.

Kosova shton radhët, Valon Berisha braktis Norvegjinë Kosova shton radhët, Valon Berisha braktis Norvegjinë
Mesa duket do të përsëritet sërish rasti i dy vëllezërve kosovarë që luajnë me kombëtare të ndryshme në futbollin europian. Këtë radhë protagonistë janë Valon dhe Veton Berisha të cilët me realitetin e ri në futbollin europian nuk do të jenë më të dy në përfaqësueset e Norvegjisë.

Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi, protesta shtrihet në Tiranë Demarkacioni Kosovë-Mali i Zi, protesta shtrihet në Tiranë
Protesta kundër shënimit të vijës së demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi është shtrirë edhe në Tiranë. Profesorë dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë njoftuar mbajtjen ditën e hënë në mesditë të një manifestimi përpara selisë së Ambasadës së Kosovës kundër këtij projekti.

Sulmi ndaj RTK dënohet nga qeveria e Kosovës Sulmi ndaj RTK dënohet nga qeveria e Kosovës
Qeveria e Kosovës, përmes një njoftimi për media, dënoi ashpër sulmin me mjet shpërthyes ndaj Radio Televizionit të Kosovës (RTK), të kryer mbrëmjes e së hënës në rrethana ende të paqarta.

Thaçi: Kauzat e opozitës kundër demarkacionit, të rreme Thaçi: Kauzat e opozitës kundër demarkacionit, të rreme
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka përsëritur qëndrimin e tij se Kosova nuk ka humbur asnjë metër katrorë me marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

Serbia lavdëron UNMIK-un për zbatimin e Rezolutës 1244 në Kosovë Serbia lavdëron UNMIK-un për zbatimin e Rezolutës 1244 në Kosovë
Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka pritur sot përfaqësuesin special të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, njëherësh sheh i UNMIK-ut, Zahir Taninin në prag të mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të KB, në të cilën do të shqyrtohet raporti tremujor i punës së këtij misioni në Kosovë.

Kosovë, Çollaku: Demarkacioni forcon sovranitetin Kosovë, Çollaku: Demarkacioni forcon sovranitetin
Koalicioni qeverisës në Kosovë po përballet me një nga vendimet më sfiduese që nga themelimi, e që ndërlidhet me ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Mustafa vlerëson kontributin e Zhbogarit për Kosovën Mustafa vlerëson kontributin e Zhbogarit për Kosovën
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim lamtumirës shefin e deritashëm të Zyrës së BE-së në Kosovë, përfaqësues special i BE-së, Samuel Zhbogar.

Kosovë, VV: S’ka stabilitet pa dorëheqjen e Veselit dhe Thaçit Kosovë, VV: S’ka stabilitet pa dorëheqjen e Veselit dhe Thaçit
Lëvizja Vetëvendosje edhe një herë u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të dalin në protestat e organizuara kundër korrupsionit, pasi siç thanë ata vetëm kështu mund të largohen të korruptuarit.

Kosovë, Mustafa rithekson zotimet nga takimi me Biden-in Kosovë, Mustafa rithekson zotimet nga takimi me Biden-in
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka ritheksuar zotimin e tij se autoritetet në Prishtinë do t’i zbatojnë obligimet ndërkombëtare që kanë marrë për sipër.

OSBE trajnon 36 policë nga veriu i Mitrovicës OSBE trajnon 36 policë nga veriu i Mitrovicës
Një trajnim pesë javor i organizuar nga misioni i OSBE-së për 36 policë të Njësive për Reagim të Shpejtë të Policisë së Kosovës nga Mitrovica e Veriut, me temë teknikat e arrestimit dhe vetë-mbrojtjes duke respektuar të drejtat e njeriut, ka përfunduar sot në Vushtrri.

Kosovë, nuk ka asociacion pa zhbërjen e strukturave paralele Kosovë, nuk ka asociacion pa zhbërjen e strukturave paralele
Autoritetet në Kosovë thonë se hapat drejt krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe do t’i ndërmarrin kur Beogradi zyrtar të ketë zhbërë strukturat paralele në veriun e Kosovës.

Jahjaga: Përjetësisht mirënjohëse ndaj SHBA-ve Jahjaga: Përjetësisht mirënjohëse ndaj SHBA-ve
Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka thënë se do të jemi përjetësisht mirënjohëse ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës që kanë mbështetur Kosovën në përpjekjen e saj për të ndërtuar shtet të lirë dhe të pavarur.

Joe Biden në Kosovë: Miratoni demarkacionin Joe Biden në Kosovë: Miratoni demarkacionin
Pas Beogradit, zëvendëspresidenti Amerikan Joe Biden, udhëtoi drejt Kosovës në kuadër të një vizite dy ditore në rajon për të nxitur vendet drejt rrugës së duhur të integrimit europian.

Joe Biden, vizitë në Prishtinë Joe Biden, vizitë në Prishtinë
Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden mbërriti mbrëmjen e së martës në Prishtinë për një vizitë zyrtare. Rreth orës 22:00, avioni i zëvendësit të presidentit Obama është ulur në aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë.

Biden në Beograd: Përmirësim marrëdhënieve me Kosovën Biden në Beograd: Përmirësim marrëdhënieve me Kosovën
Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, është kthyer edhe një herë në Ballkan në fund të karierës së tij politike. I angazhuar për Kosovën dhe në krizën e shkatërrimit të Jugosllavisë, Biden tani ka sjellë porositë e tij nga Uashingtoni për Ballkanin.

Kosovë, dorëhiqet shefi i grupit të PDK-së Kosovë, dorëhiqet shefi i grupit të PDK-së
Adem Grabovci ka dhënë dorëheqje nga posti i shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së.

Thaçi, homazhe në memorialin e dy fëmijëve serbë të vrarë në 2003 Thaçi, homazhe në memorialin e dy fëmijëve serbë të vrarë në 2003
Presidenti i Kosovës ka kryer këtë të hënë homazhet duke vendosur një kurorë me lule pranë memorialit të dy fëmijëve serbë të vrarë në vitin 2003, në shenjë pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve. Por kjo lëvizje e tij është kritikuar menjëherë nga shumë qytetarë kosovarë.

Gjuriç: Të hënën rifillojnë bisedimet në Bruksel për Asociacionin Gjuriç: Të hënën rifillojnë bisedimet në Bruksel për Asociacionin
Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka thënë në një intervistë për “RTS”-në se, të hënën në Bruksel do të rifillojnë bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës, mbi Asociacionin e Komunave me shumicë serbe dhe Telekomunikacionin.

Veseli: Hasan Prishtina, model për ata që luftuan për lirinë e Kosovës Veseli: Hasan Prishtina, model për ata që luftuan për lirinë e Kosovës
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përkujtuar luftëtarin Hasan Prishtina, në 83-vjetorin e rënies së tij.

Thaçi: Vizita e Biden, historike. Miqësia Kosovë-SHBA, e përjetshme Thaçi: Vizita e Biden, historike. Miqësia Kosovë-SHBA, e përjetshme
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka cilësuar historike vizitën e zëvendëspresidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, në Kosovë.

Kosovë, nis puna për heqjen e barrikadës. Pas 16 vitesh bashkohet Mitrovica Kosovë, nis puna për heqjen e barrikadës. Pas 16 vitesh bashkohet Mitrovica
Në Mitrovicë kanë nisur këtë të dielë punimet për heqjen e barrikadës mbi urën e lumit Ibër, urë e cila lidh dy pjesë të qytetit, atë të veriut me atë të jugut. Një urë që qëndron gjithashtu e mbyllur prej 16 vitesh nga serbët, që prej fundit të luftës, duke mbajtur edhe qytetin të ndarë.

Kosovë, nisin përgatitjet për rivitalizimin e urës mbi lumin Ibër Kosovë, nisin përgatitjet për rivitalizimin e urës mbi lumin Ibër
Përfaqësues të kompanisë “Sintek-K-ing” për Kosovën dhe Maqedoninë, përfitues të tenderit për rivitalizimin e urës kryesore mbi lumin Ibër, me në krye menaxherin e projektit Bujar Zeçiri, kanë filluar përgatitjet për realizimin e projektit.

Kosovë, Murat Meha nën mbrojtjen e Policisë për 24 orë Kosovë, Murat Meha nën mbrojtjen e Policisë për 24 orë
Pas hedhjes së një mjeti shpërthyes gjatë së martës te shtëpia e kryetarit të Komisionit Shtetëror për Demarkacionin, Murat Meha, Policia e Kosovës i ka ofruar atij mbrojtje.

Rinia kosovare: Kosova nuk ofron stabilitet social për të rinjtë Rinia kosovare: Kosova nuk ofron stabilitet social për të rinjtë
Qeveria e Rinisë Europiane në Kosovë (KREK) ka vendosur që në Ditën ndërkombëtare të Rinisë të flasin për problemet e të rinjve. Presidenti i kësaj organizate, Avdullah Hasani, gjatë një konference për mediet të organizuar lidhur me Ditën botërore të Rinisë, është shprehur se të rinjtë nuk shohin asnjë perspektivë në Republikën e Kosovës, ndeshen me probleme të vështira për t’u zgjidhur dhe i vetmi opsion që u mbetet është të marrim rrugën e emigrimit.

Hyseni pret ambasadorin italian: Ndihmë për anëtarësimin e Kosovës në Interpol Hyseni pret ambasadorin italian: Ndihmë për anëtarësimin e Kosovës në Interpol
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni ka pritur këtë të premte në një takim ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi.

Kosovë, Mustafa: Qeveria riformatohet pas ratifikimit të demarkacionit Kosovë, Mustafa: Qeveria riformatohet pas ratifikimit të demarkacionit
Riformatimi i Qeverisë së Kosovës do të ndodhë pas përfundimit të ratifikimit të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi.

Demarkacioni, ambasadori Delawie: Në përputhje me hartën në flamurin e Kosovës Demarkacioni, ambasadori Delawie: Në përputhje me hartën në flamurin e Kosovës
Në debatin për demarkacionin të datës 3 gusht, ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Greg Delawie kishte prezantuar qëndrimin e qartë amerikan në favor të ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi.

Kosovë, arrest shtëpie 30-ditor për Çaushin e Konjufcën. VV: Rezistenca nuk ndalet Kosovë, "arrest shtëpie" 30-ditor për Çaushin e Konjufcën. VV: Rezistenca nuk ndalet
Vetëm një ditë pasi hodhën gaz lotsjellës në ambientet e Kuvendit të Kosovës, deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, si dhe shefit të grupit parlamentar, Glauk Konjufca, iu është caktuar masa e sigurisë “arrest shtëpie prej 30 ditësh”. Gazi lotsjellës u kthye sërish në ambientet e Kuvendit kosovar, edhe këtë herë për shkak të marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, e cila kundërshtohet nga partitë opozitare.

Kosovë, pas gazit lotsjellës vendoset data e seancës së demarkacionit Kosovë, pas gazit lotsjellës vendoset data e seancës së demarkacionit
Pavarësisht hedhjes së gazit lotsjellës për të disatën herë, Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur këtë të mërkurë, që seanca për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi të mbahet më 1 shtator, duke nisur nga ora 10:00.

Kosovë, koalicioni duket se nuk i ka votat për ratifikimin e Demarkacionit Kosovë, koalicioni duket se nuk i ka votat për ratifikimin e Demarkacionit
Numri i deputetëve që po e kundërshtojnë marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi tashmë është rritur, madje edhe në radhët e partive të koalicionit qeverisës.

Tensione në kufirin Kosovë-Mali i Zi, policia malazeze pengon banorët Tensione në kufirin Kosovë-Mali i Zi, policia malazeze pengon banorët
Policia e Malit të Zi ka penguar banorët e fshatrave të Deçanit dhe Pejës, të cilët ishin nisur këtë të mërkurë për te maja e Kullës së Zhlepit dhe bjeshkët e tjera të fshatrave kufitare. Policia ka penguar banorët me pretendimin se ajo tokë është e Malit të Zi, ndërkohë protestuesit kanë bllokuar rrugën, duke shkaktuar kaos në trafik.

Zv.presidenti amerikan, Joe Biden viziton Kosovën javën e ardhshme Zv.presidenti amerikan, Joe Biden viziton Kosovën javën e ardhshme
Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden do të vizitojë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme. Njoftimi është bërë mbrëmjen e së martës nga Shtëpia e Bardhë.

Serbi, Vuçiç: Çështja e Kosovës, sfidë për qeverinë Serbi, Vuçiç: Çështja e Kosovës, sfidë për qeverinë
Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë se çështja e Kosovës mbetet një sfidë e madhe për mandatin e qeverisë së tij, e cila nuk e njeh shpalljen në mënyrë të njëanshme të Pavarësisë së - siç thotë ai, - krahinës jugore serbe.

Kosovë, Delawie shprehet i zhgënjyer me gazin lotsjellës nga Vetëvendosja Kosovë, Delawie shprehet i zhgënjyer me gazin lotsjellës nga Vetëvendosja
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, teksa po qëndron në Prizren tha se, kjo javë ka filluar me medaljen e artë olimpike të Kelmendit, por se është thellësisht i zhgënjyer me atë që ndodhi këtë të martë në Parlament.

Kosovë-Serbi, arrihet marrëveshja për tekstet shqip në Luginën e Preshevës Kosovë-Serbi, arrihet marrëveshja për tekstet shqip në Luginën e Preshevës
Ministri i Arsimit nga Republika e Serbisë, Srgjan Verbiç, si dhe kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar për Luginën e Preshevës, kanë nënshkruar këtë të martë marrëveshjen për sigurimin e teksteve shkollore për mësim në gjuhën shqipe.

Kelmendi gjunjëzon kritikët, kalon me sukses antidopingun Kelmendi "gjunjëzon" kritikët, kalon me sukses antidopingun
Majlinda Kelmendi nuk është futur në histori vetëm si e para sportiste që i siguroi një medalje të artë olimpike shtetit të Kosovës, pas triumfit të siguruar në sportin e xhudos në “Rio 2016”, por ka triumfuar së fundi edhe ndaj disa kritikëve, të cilët dyshonin për paraqitjen e saj, duke kaluar me sukses edhe testin për doping.

Demarkacioni, gaz lotsjellës në Komisionin e Jashtëm Demarkacioni, gaz lotsjellës në Komisionin e Jashtëm
Gazi lotsjellës është rikthyer sërish në Parlamentin e Kosovës. Gazi është hedhur nga Driton Caushi i Lëvizjes Vetëvendosje , i cili më vonë përfundoi në pranga.

Kosovë, të martën mësohet dita e seancës për Demarkacionin Kosovë, të martën mësohet dita e seancës për Demarkacionin
Javën që lamë pas, Qeveria e Kosovës mori vendim në mbledhjen e saj, që projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi të dërgohej në Kuvend.

Kosovë, AAK e Nisma kthehen në Kuvend Kosovë, AAK e Nisma kthehen në Kuvend
Daut Haradinaj është kthyer në krye të Komisionit për Punët e Brendshme dhe Sigurinë, pas një kohe të gjatë, për shkak se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kishte vendosur të bojkotonte punët e Parlamentit të Kosovës.

Sulmi ndaj Kuvendit, me elemente terroriste. Por s’ka vend për panik Sulmi ndaj Kuvendit, me elemente terroriste. Por s’ka vend për panik
Anëtarët e Komisionit të Punëve të Brendshme, Sigurisë dhe Mbikëqyrjes së FSK-së, Fadil Demaku dhe Rexhep Selimi kërkuan nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, që të raportojë rreth sulmeve të fundit, atij kundër Kuvendit të Kosovës dhe incidentin në “BeerFest”.

Mustafa paralajmëron format tjetër të dialogut në Bruksel Mustafa paralajmëron format tjetër të dialogut në Bruksel
Kryeministri Isa Mustafa ka paralajmëruar një format krejtësisht tjetër për bisedimet me Serbinë në Bruksel. Ai ka deklaruar se dialogu, si i tillë nuk po jep rezultate dhe ka akuzuar Serbinë për papërgjegjshmëri totale lidhur me zbatimin e marrëveshjeve.

Rio, Thaçi u kërkon Brazilit, Argjentinës dhe Sllovakisë ta njohin Kosovën Rio, Thaçi u kërkon Brazilit, Argjentinës dhe Sllovakisë ta njohin Kosovën
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka vazhduar takimet me presidentë dhe udhëheqës shtetërorë gjatë qëndrimit të tij në Rio de Janeiro të Brazilit.

PD dënon ashpër sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës PD dënon ashpër sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës
Mbrëmjen e së premtes, thuajse 24 orë pas ngjarjes së shënuar në Prishtinë, ka reaguar edhe Partia Demokratike e Shqipërisë, e cila ka dënuar ashpërsisht sulmin me armë ndaj Kuvendit të Kosovës.

Xhudistja në Rio, Kelmendi: Dua t’i tregoj botës se jemi të barabartë Xhudistja në Rio, Kelmendi: Dua t’i tregoj botës se jemi të barabartë
Të valëvisësh flamurin mund të jetë një çështje e vështirë, si thikë me dy presa në Kosovë. Flamuri kuqezi me shqiponjën dykrenare i Shqipërisë shfaqet kudo në kryeqytetin kosovar, Prishtinë. Ndërkohë në Mitrovicë, në pjesën veriore të urës së famshme mbi lumin Ibër, që ndan dy pjesët e qytetit, ai serb valëvitet në mënyrë sfiduese.

Meta dënon sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës Meta dënon sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës
Edhe kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ka dënuar sulmin ndaj godinës së Kuvendit të Kosovës.

Bushati dënon sulmin ndaj Kuvendit Bushati dënon sulmin ndaj Kuvendit
Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka dënuar sulmin me granatahedhës në selinë e Kuvendit të Kosovës.

Antitank ndaj Kuvendit të Kosovës, pa të lënduar. Mustafa: Sulm ndaj Pavarësisë Antitank ndaj Kuvendit të Kosovës, pa të lënduar. Mustafa: Sulm ndaj Pavarësisë
Pas sulmit së të mërkurës në mbrëmje në orën 23:00 në Kuvendin e Kosovës, policia ka dhënë detaje mbi ngjarjen. Edhe pse autorët mbeten ende të paidentifikuar, forcat blu kanë arritur të gjejnë në vendngjarje prova si: mjet për hedhjen e predhave, shishe benzine dhe një motoçikletë e djegur jo larg nga vendi i ngjarjes.

Kosovë, politika dënon sulmin ndaj Kuvendit Kosovë, politika dënon sulmin ndaj Kuvendit
Rruga “Agim Ramadani” në Prishtinë i është kthyer normalitet dhe autoritetet kanë lejuar lëvizjen e qytetarëve pas sulmit me mjete shpërthyese ndaj Kuvendit të Kosovës. Mediat kosovare shkruajnë se ndërtesa e Kuvendit u sulmua në orët e vona të ditës së enjte me predha antitank.

Marrëveshja “Fulbright”, Veseli uron të rinjtë kosovarë Marrëveshja “Fulbright”, Veseli uron të rinjtë kosovarë
Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka uruar këtë të enjte të rinjtë e Kosovës, pas kalimit të marrëveshjes “Fulbright” me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Demarkacioni, analistët: Do të kalojë, njësoj si zgjedhja e Thaçit president Demarkacioni, analistët: Do të kalojë, njësoj si zgjedhja e Thaçit president
Diskutimet në tryezën e organizuar për demarkacionin me Malin e Zi kanë zgjatur 12 orë, ndërkaq pozita dhe opozita nuk i kanë përafruar qëndrimet e tyre.

Kosovë, Kuvendi nuk arrin të votojë projektligjin për mbrojtjen e fëmijëve Kosovë, Kuvendi nuk arrin të votojë projektligjin për mbrojtjen e fëmijëve
Deputetët e Kuvendit të Kosovës shqyrtuan në parim projektligjin për mbrojtjen e fëmijëve, mirëpo në mungesë të kuorumit nuk arritën ta votojnë atë.

Serbi, Gjuriç: Nuk do ta heqim Kosovën nga Kushtetuta Serbi, Gjuriç: Nuk do ta heqim Kosovën nga Kushtetuta
Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka deklaruar se Serbia nuk do ta ndryshojë Kushtetutën e saj, gjë që do të kërkonte heqjen e Kosovës prej saj, pasi kjo paraqet besimin e 90 për qind të popullsisë.

Veseli: Kufijtë dhe territori ynë janë të paprekshëm Veseli: Kufijtë dhe territori ynë janë të paprekshëm
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, përmes një postimi në “Facebook” ka bërë të ditur se kufijtë dhe territori i vendit janë të paprekshëm.

O’Connell: Britania njeh kufijtë e Kosovës, sipas planit “Ahtisaari” O’Connell: Britania njeh kufijtë e Kosovës, sipas planit “Ahtisaari”
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, përmes një postimi në “Facebook” ka thënë se procesi i demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi është çështje dypalëshe.

Mustafa: Pranoni faktet, nuk guxojmë të luajmë me interesat e popullit Mustafa: Pranoni faktet, nuk guxojmë të luajmë me interesat e popullit
Në fjalën e tij drejtuar të pranishmëve në debatin për Demarkacionin me Malin e Zi, kryeministri Isa Mustafa ka thënë se shënjimi i vijës kufitare me vendet fqinje është proces historik.

Thaçi: Demarkacioni mbështetet nga presidenti Obama. Të dëshmojmë se jemi shtet serioz Thaçi: Demarkacioni mbështetet nga presidenti Obama. Të dëshmojmë se jemi shtet serioz
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë fjalimit të tij në debatin për demarkacionin me Malin e Zi tha se, ky debat i ka munguar Kosovës prej një viti.

Kosovë, “Mirror” i bën jehonë panikut të Festivalit të Birrës Kosovë, “Mirror” i bën jehonë panikut të Festivalit të Birrës
Jehona e ngjarjeve të ndodhura në festivalin e birrës, të mbajtur në Prishtinë pak ditë më parë, ku mbetën të lënduar mbi 50 persona, ka bërë që të shkruhet edhe në mediet ndërkombëtare, siç është ajo “Mirror” në Britaninë e Madhe. Sipas saj, besohet se një prej të pranishmëve ka gjuajtur me një armë lodër duke shkaktuar panik mes turmës. “Kishte pamje frikësuese, teksa qindra njerëz po vraponin pasi dikush bërtiti ‘ISIS’ për të bërë shaka”, shkruan “Mirror”.

Demarkacioni ratifikohet më 11 gusht në Kuvendin e Kosovës Demarkacioni ratifikohet më 11 gusht në Kuvendin e Kosovës
Debati shkencor për vijën kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi pritet t’i hapë rrugë thirrjes së seancës parlamentare për ratifikimin e marrëveshjes së arritur me shtetin fqinj.

Kosovë-Shqipëri, bashkëpunim për forcimin e sundimit të ligjit Kosovë-Shqipëri, bashkëpunim për forcimin e sundimit të ligjit
Ministrja kosovare e Drejtësisë, Dhurata Hoxha priti në një takim ambasadorin e Republikës së Shqipërisë, Qemal Minxhozi, me të cilin diskutuan për bashkëpunimin dhe marrëdhëniet ndërshtetërore në fushën e drejtësisë.

Kosovë, të mërkurën debati mbi demarkacionin me Malin e Zi Kosovë, të mërkurën debati mbi demarkacionin me Malin e Zi
Kur kanë mbetur edhe pak orë nga diskutimi në debat publik lidhur me shënjimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi, Kryesia e Kuvendit u mblodh për të koordinuar lidhur me axhendën dhe mbarëvajtjen e këtij debati.

Thaçi vendos Papa Françeskun në zyrë Thaçi vendos Papa Françeskun në zyrë
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka gjetur një vend shumë të posaçëm për të vendosur një fotografi.

Mustafa: Asociacioni, i ndërlidhur me zhbërjen e strukturave paralele Mustafa: Asociacioni, i ndërlidhur me zhbërjen e strukturave paralele
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë një vizite në fshatin Plemetin ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi. Ai bëri të ditur se dialogu do të vazhdojë, ndërkaq për Asociacionin e Komunave serbe tha se ndërlidhet me zhbërjen e strukturave paralele.

Thaçi pret përfaqësuesin special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Thaçi pret përfaqësuesin special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur këtë të hënë përfaqësuesin special të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Zahir Tanin, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin e institucioneve të Republikës së Kosovës me zyrën e Përfaqësuesit Special për çështjet me interes reciprok.

Ministrja Tahiri në Bruksel: Serbia të heqë bllokadat Ministrja Tahiri në Bruksel: Serbia të heqë bllokadat
Ministrja për Dialogun, Edita Tahiri ka udhëtuar sot për në Bruksel, për të marrë pjesë në raundin e ri të bisedimeve, të thirrura nga Bashkimi Europian.

Zgjatja e mandatit të EULEX, tashmë me staf të përgjysmuar Zgjatja e mandatit të EULEX, tashmë me staf të përgjysmuar
Vazhdimi i mandatit të EULEX-it deri më 14 qershor 2018 parashikon edhe rikonfigurimin e misionit. Ky rikonfigurim, i cili nënkupton përgjysmimin e stafit, do të kryhet deri në muajin dhjetor të këtij viti. Kështu ka thënë zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç.

Kosovë, asnjë i arrestuar për incidentin në Festivalin e Birrës Kosovë, asnjë i arrestuar për incidentin në Festivalin e Birrës
Policia e Kosovës nuk e ka arrestuar ende personin që ka gjuajtur me pistoletë dy net më parë, i cili ishte shkaktari i gjithë asaj që ndodhi në Festivalin e Birrës, që u mbajt në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Prishtinë, të shtëna në festivalin e birrës, mbi 40 të lënduar Prishtinë, të shtëna në festivalin e birrës, mbi 40 të lënduar
Mbi 40 persona kanë kërkuar ndihmën mjekësore në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës pas të shtënave në festivalin e birrës në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Demarkacioni, Thaçi viziton Podgoricën. Takime me krerët e shtetit malazez Demarkacioni, Thaçi viziton Podgoricën. Takime me krerët e shtetit malazez
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi po qëndron për një vizitë disaorëshe në Podgoricë të Malit të Zi, bëjnë të ditur burime të “lajmi.net”.

Kosovë, tryezë për bashkëpunimin me Maqedoninë mbi axhendës europiane Kosovë, tryezë për bashkëpunimin me Maqedoninë mbi axhendës europiane
Zëvendësministri i MIE-së, Ramadan Ilazi, ka pritur delegacionin e lartë nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë, të udhëhequr nga Arber Ademi, zëvendëskryeministër përgjegjës për Integrim Europian.

Ivanoviç, thirrje serbëve të veriut: Formojeni vet Asociacionin; Reagime nga Kosova Ivanoviç, thirrje serbëve të veriut: Formojeni vet Asociacionin; Reagime nga Kosova
Kryetari i nismës qytetare “Serbia, Drejtësia, Demokracia”, Oliver Ivanoviç, i cili ndodhet në burg, u ka rekomanduar udhëheqësve serbë të veriut të Kosovës ta formojnë vet Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, pasi këtë gjë Prishtina nuk do ta bëjë sipas tij.

Ahmeti, sërish kandidat i VV-së për Prishtinën Ahmeti, sërish kandidat i VV-së për Prishtinën
Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe i Komunës së Prishtinës njëkohësisht, Dardan Sejdiu ka bërë të ditur se në forcën politike që përfaqëson ekziston konsensusi, që Shpend Ahmeti të jetë sërish kandidat, edhe për një tjetër mandat në postin aktual.

Veseli takohet me Madeleine Albright, e fton të vizitojë Kosovën Veseli takohet me Madeleine Albright, e fton të vizitojë Kosovën
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ndodhet në një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku është takuar me mikeshën e Kosovës, Madeleine Albright, të cilën e ka falënderuar për mbështetjen e vazhdueshme që vazhdon t’i ofrojë vendit.

Përcillen në banesën e fundit të rinjtë nga Kosova Përcillen në banesën e fundit të rinjtë nga Kosova
Me qindra vetë, ndër të cilët dhe zyrtarë shtetërorë, morën pjesë në varrimin e 21-vjeçarit kosovar, Dijamant Zabergja, një prej 9 viktimave të çmendurisë së 18-vjeçarit iraniano-gjerman, që sulmoi më 22 korrik qendrën tregtare “Olympia” të Mynihut.

Kosovë, familjet Zabërgja dhe Segashi, bashkë në varrimet e fëmijëve të tyre Kosovë, familjet Zabërgja dhe Segashi, bashkë në varrimet e fëmijëve të tyre
Varrezat e qytetit të Podujevës u mbushën me shumë qytetarë, të cilët shkuan atje për t’i dhënë lamtumirën e fundit 14-vjeçares Armela Segashi.

Marrja e Jarinjes dhe Bërnjakut, Thaçi mbron vendimin e tij: Shoi shpresat e Serbisë Marrja e Jarinjes dhe Bërnjakut, Thaçi mbron vendimin e tij: Shoi shpresat e Serbisë
Tashmë janë bërë 5 vite, që kur me urdhër të kryeministrit të asaj kohe Hashim Thaçi, Njësia Speciale e Policisë së Kosovës mori aksionin për t’i vënë nën kontroll pikat kufitare në veri të Kosovës, Jarinje dhe Bërnjak. Për këtë ditë dhe për faktin pse e mori atë vendim në atë kohë, ka folur vet Presidenti Hashim Thaçi për “Radio Dukagjinin”.

Kosovë, mbërrijnë trupat e pajetë të viktimave të tragjedisë së Mynihut Kosovë, mbërrijnë trupat e pajetë të viktimave të tragjedisë së Mynihut
Në orët e para së të martës në Aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë kanë mbërritur trupat e pajetë të Armela Segashit dhe Diamant Zabërgjës, dy shqiptarëve nga Kosova të cilët mbetën të vrarë në një sulm të armatosur në një qendër tregtare në Mynih të Gjermanisë.

Serbi, Kushtetuta pritet të ndryshojë në 2017-n. Fshihet Kosova? Serbi, Kushtetuta pritet të ndryshojë në 2017-n. Fshihet Kosova?
Vitin e ardhshëm, Serbinë me siguri e pret ndryshimi i Kushtetutës, e përveç çështjeve të tjera, në referendum qytetarët e Serbisë pritet do të vendosin edhe për fshirjen e preambulës për Kosovën.

Veseli, në ceremoninë e nominimit të Clintonit për presidente Veseli, në ceremoninë e nominimit të Clintonit për presidente
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, njëherazi kreu i Partisë Demokratike, Kadri Veseli ka udhëtuar për në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sulmi në Mynih, e diela ditë zie në Kosovë Sulmi në Mynih, e diela ditë zie në Kosovë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi vendosi të shpallë të dielën dite zije në nder të tre shqiptarëve të vrarë në sulmin e Mynihut.

Sulmi në Gjermani, tre shqiptarë mes viktimave Sulmi në Gjermani, tre shqiptarë mes viktimave
Tre shqiptarë të Kosovës dyshohet se janë mes viktimave të sulmit të armatosur të ndërmarrë ditën e premte në një qendër tregtare në Mynih të Gjermanisë.

SHBA, përkrahje pa rezerva në realizimin e objektivave të Ministrisë së Drejtësisë SHBA, përkrahje pa rezerva në realizimin e objektivave të Ministrisë së Drejtësisë
Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha ka pritur këtëtë premte në një takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, i cili ishte i shoqëruar nga ushtruesi i detyrës së zëvendësambasadorit, njëherazi udhëheqës i misionit të USAID-it, James Hope.

Kosovë, Bahtiri: Për hapjen e urës mbi Ibër vendosin BE-ja dhe serbët Kosovë, Bahtiri: Për hapjen e urës mbi Ibër vendosin BE-ja dhe serbët
“Nuk është në duart e mia, se po të ishte ura e Ibrit do të ishte e lirë. Por është në duart e Bashkimit Europian, ndaj dhe po presim që ata të vendosin”.

Kosovë, pjesëtarë të FSK-së stërvitje parashutizmi në Kroaci Kosovë, pjesëtarë të FSK-së stërvitje parashutizmi në Kroaci
Një ekip oficerësh dhe ushtarësh të FSK-së, i përbërë prej 6 vetash, kanë kryer për dy javë trajnimin bazik për parashutizëm luftarak në Republikën e Kroacisë, në Akademinë Ushtarake të Zagrebit.

Kosovë, Kuvendi hap dyert për bashkatdhetarët në mërgim Kosovë, Kuvendi hap dyert për bashkatdhetarët në mërgim
Kuvendi i Republikës së Kosovës ka hapur këtë të enjte dyert për të gjithë bashkatdhetarët, të cilët aktualisht gjenden për pushime në Kosovë, duke u mundësuar atyre që të vizitojnë mjediset e institucionit më të lartë legjislativ dhe përfaqësues të vendit, si dhe të takohen me deputetët.

Kosova, Vuçiç: Do të jetojmë pranë shqiptarëve edhe nëse jo bashkë Kosova, Vuçiç: Do të jetojmë pranë shqiptarëve edhe nëse jo bashkë
Me shqiptarët e Kosovës do të jetojmë gjatë 1.000 viteve të ardhshem dhe për këtë arsye duhet të bashkëpunojmë në dobi të të dyja palëve, të gjejmë kornizën më të mirë të mundshme politike dhe të mos i dëmtojmë interesat tona kombëtare. Kështu është shprehur këtë të mërkurë kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

“Wikileaks”, Kosova përmendet në “e-mail”-et e partisë së Erdoganit “Wikileaks”, Kosova përmendet në “e-mail”-et e partisë së Erdoganit
“Wikileaks” ka filluar të publikojë “e-mail”-et në lidhje me partinë e Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Në njërin prej tyre, që janë shkëmbyer mes anëtarëve të partisë “Adalet ve Kalkavan Partisi” (Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim) përmendet edhe Kosova.

Kosovë, Tahiri: Progres në konsolidimin e institucioneve në veri të vendit Kosovë, Tahiri: Progres në konsolidimin e institucioneve në veri të vendit
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka deklaruar këtë të mërkurë se është arritur progres në proceset për vendosjen dhe konsolidimin e institucioneve shtetërore në veri të vendit, në shumë fusha të rëndësishme, duke thënë se janë duke bërë përgatitje intensive për përmbushjen e këtij procesi.

Gjakova bëhet me pajisje mamografie Gjakova bëhet me pajisje mamografie
Të martën në Gjakovë u përurua qendra e mamografisë që i vjen në ndihmë shumë femrave në këtë komunë, por jo vetëm. Kjo pajisje është një “armë” më tepër në luftën kundër kancerit të gjirit, sëmundje kjo që po përhapet shumë në Kosovë.

Kosovë, Abrashi dërgon në Kushtetuese argumente kundër Rashiç Kosovë, Abrashi dërgon në Kushtetuese argumente kundër Rashiç
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi ka dorëzuar informacione shtesë në Gjykatën Kushtetuese, kundrejt një lënde të deponuar nga ish-ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, tani deputet, Nenad Rashiç dhe 10 deputetëve serbë, lidhur me kushtetutshmërinë e udhëzimit që kërkon informacione bazike për marrjen e pensionit.

Bruksel, Serbia hap dy kapituj të ri. Vuçiç: Kapitulli 35 për Kosovën, i vështirë Bruksel, Serbia hap dy kapituj të ri. Vuçiç: Kapitulli 35 për Kosovën, i vështirë
Një ditë pasi shefi i diplomacisë kosovare Hoxhaj tha se brenda dy viteve Kosova parashikon përfundimin e demarkacionit me Serbinë, kryeministri serb Aleksandar Vuçiç deklaroi se kjo u bë vetëm për konsum të brenshëm politik në Prishtinë.

Zhbogar: Demarkacioni dhe Asociacioni, bllokadë në jetën politike Zhbogar: Demarkacioni dhe Asociacioni, bllokadë në jetën politike
Kriza dhe paralizimi i jetës politike në vend konsiderohet të jetë ndër problemet madhore, të cilat do të trajtojë raporti i ri i progresit për Kosovën.

Kosovë, demarkacionin me Malin e Zi e ka përcaktuar NATO? Kosovë, demarkacionin me Malin e Zi e ka përcaktuar NATO?
Në Kosovë është kthyer në çështje tepër të rëndësishme, që mban peng edhe liberalizimin e vizave për qytetarët kosovarë që duan të udhëtojnë lirshëm në vendet e zonës “Schengen” të Bashkimit Europian.

Kosovë, Mustafa pret ekspertin amerikan: Të fokusuar në zhvillim e vendit Kosovë, Mustafa pret ekspertin amerikan: Të fokusuar në zhvillim e vendit
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa priti në një takim ekspertin amerikan të çështjeve politike në Ballkan, Daniel Serwer. Gjatë takimit u bisedua për proceset aktuale në Kosovë dhe për zhvillimet në rajon e më gjerë.

Bruksel, Kerry e Vuçiç për marrëdhëniet Kosovë-Serbi Bruksel, Kerry e Vuçiç për marrëdhëniet Kosovë-Serbi
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç pritet të bisedojë sot në Bruksel me Sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry, siç njoftojnë medie serbe për “hapat e dëshirueshëm e më të prekshëm në normalizimin e marrëdhënieve Beograd-Prishtinë”, si dhe për konfirmimin e rrugës së Serbisë drejt anëtarësimit në BE.

Kosovë, AGK dhe KMSHK: Qeveria synon t’i vërë nën kontroll mediet Kosovë, AGK dhe KMSHK: Qeveria synon t’i vërë nën kontroll mediet
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) dhe Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës (KMSHK), kanë reaguar përmes një konference për media duke shprehur shqetësim lidhur me nismën ligjore për mbrojtjen e fëmijëve në mediet e shtypura dhe ato “online”.

Kosovë, Hoxhaj: E dinim se anëtarësimi në OKB do të ishte i vështirë Kosovë, Hoxhaj: E dinim se anëtarësimi në OKB do të ishte i vështirë
Në dhjetor të vitit 2007, Enver Hoxhaj dhe Hashim Thaçi kishin pritur miq ndërkombëtarë në selinë e PDK-së, në Prishtinë.

Demarkacioni, Mustafa: Konsensus me të gjithë spektrin politik e qytetar Demarkacioni, Mustafa: Konsensus me të gjithë spektrin politik e qytetar
Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se, së bashku me PDK-në po bëjnë përpjekje për konsensus brenda koalicionit, për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacionin.

Thaçi: Ushtria e Kosovës, multietnike dhe me standardet e NATO-s Thaçi: Ushtria e Kosovës, multietnike dhe me standardet e NATO-s
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur i kënaqur me deklaratën e NATO-s, të lëshuar pas samitit të aleancës të mbajtur në Varshavë, më herët gjatë këtij muaji.

AAK: Debati për demarkacionin, i drejtë edhe pse i vonuar! AAK: Debati për demarkacionin, i drejtë edhe pse i vonuar!
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, në opozitë, ka thënë se vendimi i Kryesisë së Kuvendit për Demarkacionin është i drejtë, ndonëse i vonuar.

Masakra e Nices, Thaçi: Jemi në krah të popullit francez Masakra e Nices, Thaçi: Jemi në krah të popullit francez
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u ka shprehur ngushëllimet të gjithë familjeve të viktimave në Francë, duke thënë se Kosova është gjithmonë me popullin francez, sidomos në kohë të vështira.

Kosovë, kryesia e Kuvendit cakton 3 gushtin për debatin mbi Demarkacionin Kosovë, kryesia e Kuvendit cakton 3 gushtin për debatin mbi Demarkacionin
Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti ka njoftuar se Kryesia e ka vendosur që në datën 3 gusht të mbahet debati profesionalo-shkencor mes Komisionit shtetëror për Demarkacionin dhe grupit të njohësve profesionistë, për diskutim dhe ballafaqim faktesh për çështjen e përcaktimit të vijës kufitare mes Kosovës e Malit të Zi.

Rreziku nga ekstremizmi, thirrje klerikëve për të pasur kujdes Rreziku nga ekstremizmi, thirrje klerikëve për të pasur kujdes
Ekstremizmi fetar po fiton terren gjithmonë e më shumë si antivlerë përkundrejt vlerës së tolerancës që shoqëria shqiptare e ka patur gjithmonë, sidomos kjo e dukshme tek shqiptarët e Kosovës, ku shumë të rinj kërkojnë shpëtim të gjendjes së tyre të vështirë duke përqafuar këto rryma ekstreme.

Mustafa-Krasniqi përplasen për demarkacionin Mustafa-Krasniqi përplasen për demarkacionin
Çështja e demarkacionit vazhdon të rëndojë mbi politikën kosovare. Marrëveshja e cila kushtëzon edhe liberalizimin e vizave për Kosovën është bërë shkak përplasjeje mes Kryetari të Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, dhe kryeministrit Isa Mustafa.

Gërmimet te kampusi universitar, deri tani asnjë mbetje mortore Gërmimet te kampusi universitar, deri tani asnjë mbetje mortore
Asgjë nuk është gjetur në pikën e parë të gërmimeve për varrezat e dyshuara në kampusin e Universitetit të Prishtinës. Lajmin e ka bërë të ditur për “KohaVision”, kreu i Komisionit qeveritar për Të Pagjeturit, Prenk Gjeta.

AAK: Demarkacioni, aspak kusht për formimin e FAK. Mashtrim AAK: Demarkacioni, aspak kusht për formimin e FAK. Mashtrim
Departamenti për Politikat e Mbrojtjes dhe të Sigurisë, në AAK, kërkon nga Qeveria e Kosovës që të mos i ndërlidhë situatat e dështuara të saj mes FAK-ut, ASK-së dhe Demarkacionit, gjoja si kusht që këto tri çështje të ndërlidhen me njëra-tjetrën.

Kosovë, Veseli realizon premtimin për pagat e specializantëve Kosovë, Veseli realizon premtimin për pagat e specializantëve
Dy muaj më parë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kishte pritur në një takim përfaqësuesit e një grupi specializantësh të mjekësisë, të cilët e informuan atë me problemin me të cilin ishin duke u ballafaquar.

Nuland: Dialogu Prishtinë-Beograd, në rrugën e duhur Nuland: Dialogu Prishtinë-Beograd, në rrugën e duhur
Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland ka thënë gjatë vizitës së saj në Beograd se, procesi i bisedimeve mes Prishtinës dhe Beogradit po zhvillohet në drejtimin e duhur. Ajo ka shtuar se SHBA-të janë të gatshme që ta përshpejtojnë dhe ndihmojnë këtë proces, duke deklaruar se është një proces që do të zgjasë.

Kosovë, Demarkacioni nuk do të procedohet gjatë kësaj jave Kosovë, Demarkacioni nuk do të procedohet gjatë kësaj jave
Marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi nuk do të procedohet për ratifikim në Kuvend as gjatë kësaj jave. Kjo, për shkak se partnerët e koalicionit kanë qëndrime të ndryshme mbi mënyrën sesi duhet menaxhuar procesi.

Kosovë, pas protestave arrihet ndarja e buxhetit për specialistët e papunë Kosovë, pas protestave arrihet ndarja e buxhetit për specialistët e papunë
Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani ka njoftuar se do të ndahet buxheti për angazhimin e përkohshëm të specialistëve të papunë.

Kosovë, opozita: Nuk do ta lejojmë ratifikimin e “Demarkacionit” Kosovë, opozita: Nuk do ta lejojmë ratifikimin e “Demarkacionit”
Opozita, e më konkretisht dy partitë parlamentare AAK dhe NISMA, vazhdojnë të kundërshtojnë ratifikimin e marrëveshjes së nënshkruar një vit më parë për Demarkacionin me Malin e Zi.

Kosovë, Dhurata Hoxha pranon zyrtarisht detyrën e ministres së Drejtësisë Kosovë, Dhurata Hoxha pranon zyrtarisht detyrën e ministres së Drejtësisë
Në kuadër të emërimeve të reja në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Ministri i deritanishëm i Drejtësisë, Hajredin Kuçi i ka dorëzuar këtë të mërkurë detyrën ministres së sapoemëruar në këtë post, Dhurata Hoxha.

Kosovë, të mërkurën nisin gërmimet për varrezën e dyshuar në UP Kosovë, të mërkurën nisin gërmimet për varrezën e dyshuar në UP
Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu i ka thënë “Radios Evropa e Lirë” se, gërmimet e terrenit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, për kontrollin e një vendndodhjeje të dyshuar si varrezë, do të fillojnë ditën e mërkurë më 13 korrik.

Njohjet e pavarësisë, Hoxhaj: Nuk do të lëmë gur pa lëvizur pa rritur numrin Njohjet e pavarësisë, Hoxhaj: Nuk do të lëmë gur pa lëvizur pa rritur numrin
Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar këtë të martë ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell.

Kosovë, tkurret qeveria. Tre ministri shkrihen me atë të Punëve të Jashtme Kosovë, tkurret qeveria. Tre ministri shkrihen me atë të Punëve të Jashtme
Zvogëlimi i numrit të ministrive në Qeverinë e Kosovës do të ndodhë shumë shpejt. Burime të “Telegrafi”-t bëjnë të ditur se dikasteret e para që do t’i nënshtrohen këtij procesi janë Ministria e Diasporës, Ministria e Dialogut dhe ajo e Integrimit Europian, të cilat do të shkrihen duke formuar Ministrinë e Punëve të Jashtme, të drejtuar nga Enver Hoxhaj.

Kosovë, shtyhet mbledhja e qeverisë me demarkacionin në rend dite Kosovë, shtyhet mbledhja e qeverisë me demarkacionin në rend dite
Edhe pse Qeveria e Kosovës kishte parashikuar që në mbledhjen e së mërkurës të kishte si pikë të rendit të ditës edhe demarkacionin me Malin e Zi, kjo mbledhje nuk do të mbahet, pasi është shtyrë për një tjetër ditë me kërkesë të kryeministrit Isa Mustafa.

Demarkacioni, në Kuvend me procedurë të përshpejtuar të mërkurën? Demarkacioni, në Kuvend me procedurë të përshpejtuar të mërkurën?
Qeveria e Kosovës duket e vendosur që çështjen e kufirit me Malin e Zi në versionin aktual ta dërgojë për ratifikim në Kuvend. Pavarësisht thirrjeve dhe kundërshtimeve të opozitës, kryeministri Isa Mustafa ka në plan që ta çojë deri në fund kërkesën e mbështetur si nga Bashkimit Europian, ashtu dhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës së fundmi.

Kosovë, Hoxha zëvendëson Kuçin te Drejtësia Kosovë, Hoxha zëvendëson Kuçin te Drejtësia
Partia Demokratike e Kosovës ka bërë publike përmes një konference për mediet, zëvendësimin e postit të ministrit të Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, post që do të udhëhiqet tashmë nga një femër.

Kosovë, deputetët nuk votojnë raportin e RTK-së Kosovë, deputetët nuk votojnë raportin e RTK-së
Në mungesë votash, Kuvendi nuk ka miratuar Raportin e Radiotelevizionit të Kosovës për vitin 2015.

Kosovë, Kuvendi në unison: 5 Shtatori, Ditë e Bamirësisë Kosovë, Kuvendi në unison: 5 Shtatori, Ditë e Bamirësisë
Me 61 vota pro, Kuvendi i Kosovës ka miratuar propozimin për shpalljen e 5 Shtatorit si “Dita e Bamirësisë - Nënë Tereza”.

Kosovë, Nuland: Demarkacioni, i rëndësishëm për eurointegrimin Kosovë, Nuland: Demarkacioni, i rëndësishëm për eurointegrimin
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa priti në një takim ndihmëssekretaren amerikane të Shtetit për Çështjet e Europës dhe Euroazisë, Victoria Nuland, me të cilën diskutuan për zhvillimet në Kosovë, për bashkëpunimin dhe përkrahjen e mëtejshme të SHBA-ve për Kosovën.

Nuland takon edhe Presidentin Thaçi: Kosova t’i përmbushë detyrat para vjeshtës Nuland takon edhe Presidentin Thaçi: Kosova t’i përmbushë detyrat para vjeshtës
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti në një takim pune nënsekretaren e Shtetit të SHBA-ve, Victoria Nuland, të cilën e njoftoi mbi zhvillimet e fundit në Kosovë dhe për prioritetet e tij si president i vendit.

Në Kosovë edhe Carpenter, flitet për FSK-në dhe situatën e sigurisë Në Kosovë edhe Carpenter, flitet për FSK-në dhe situatën e sigurisë
Veç vizitës së ndihmëssekretares amerikane të Shtetit, Victoria Nuland, e cila gjatë turit të saj ballkanik ka programuar edhe një ndalesë në Prishtinë, Kosovën e viziton këtë të dielë edhe zëvendësndihmësi i Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Michael Carpenter.

Nuland zbret në Kosovë: Angazhim në luftën ndaj korrupsionit Nuland zbret në Kosovë: Angazhim në luftën ndaj korrupsionit
Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland ka deklaruar se forcimi i sundimit të ligjit, i sistemit të drejtësisë dhe luftimi i korrupsionit e krimit të organizuar janë thelbësore për përparimin e Kosovës.

Haradinaj, letër publike Mustafës: Mos bëni tradhti ndaj vendit. Reagon kryeministri Haradinaj, letër publike Mustafës: Mos bëni tradhti ndaj vendit. Reagon kryeministri
Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së Daut Haradinaj i është drejtuar me një letër të hapur kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Mustafa: SHBA, ndihmë në arsim, shkencë dhe ekonomi Mustafa: SHBA, ndihmë në arsim, shkencë dhe ekonomi
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa mori pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit mes Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për zhvillimin e programit “Fullbright”.

Victoria Nuland, të dielën edhe në Kosovë. Nuk flet për mediet Victoria Nuland, të dielën edhe në Kosovë. Nuk flet për mediet
Tanimë është bërë e ditur agjenda e zëvendëssekretares së Shtetit amerikan, Victoria Nuland, e cila do të vizitojë të dielën edhe Kosovën, si pjesë e turit të saj ballkanik.

Guyana, Hoxhaj kërkon njohjen e pavarësisë nga 5 vende të CARICOM-it Guyana, Hoxhaj kërkon njohjen e pavarësisë nga 5 vende të CARICOM-it
Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë vizitës në Guyana ka vazhduar lobimin për t’i sjellë njohje të reja Kosovës. Sipas një njoftimi të MPJ-së, Hoxhaj ka kërkuar nga përfaqësuesit e 5 vendeve jonjohëse, anëtare të CARICOM-it, që ta pranojnë Pavarësinë e Kosovës.

Kosovë, mashtronte qytetarët në emër të KFOR-it, arrestohet personi Kosovë, mashtronte qytetarët në emër të KFOR-it, arrestohet personi
Pas një pune hetimore të realizuar nga ana e hetuesve të stacionit policor “Qendra”, të enjten në orën 9 të mëngjesit, policia arrestoi në flagrancë të dyshuarin B. Haziri, në përpjekje për të mashtruar viktimën e radhës A. Q. nga Ferizaj.

Mustafa: Institucionet t’u mundësojnë qytetarëve lëvizjen e lirë në BE Mustafa: Institucionet t’u mundësojnë qytetarëve lëvizjen e lirë në BE
Pas miratimit të propozimit për liberalizimin e vizave nga ana e Komitetit për Politikën e Jashtme, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka shkruar se, tani institucionet duhet t’i adresojnë çështjet e mbetura dhe t’u krijojnë mundësinë qytetarëve të lëvizin të lirë në vendet e Bashkimit Europian.

Liberalizimi i vizave, pengohet edhe nga krimi e korrupsioni. Jo vetëm demarkacioni Liberalizimi i vizave, pengohet edhe nga krimi e korrupsioni. Jo vetëm demarkacioni
Liberalizimin e vizave po e pengojnë dhe çështje të tjera, si krimi i organizuar, korrupsioni dhe migrimi legal, e jo vetëm mosmiratimi i Demarkacionit. Kështu kanë deklaruar disa nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, sipas të cilëve duhet që çështja e demarkacionit të shqyrtohet para se të sillet në Kuvend, pasi sjellja për miratim do të kundërshtohet fuqishëm dhe do të jetë një provokim i radhës.

Edhe Kosova pjesë e rezolutës për gratë, paqen dhe sigurinë Edhe Kosova pjesë e rezolutës për gratë, paqen dhe sigurinë
Ambasadorja Marriët Schuurman, përfaqësuese speciale e NATO-s për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, ka ftuar Igballe Rogovën, drejtore ekzekutive e Rrjetit të Grupeve të Grave të Kosovës, për të qenë anëtare e panelit këshillues të shoqërisë civile të NATO-s për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, i cili është krijuar rishtazi.

Kosovë, të enjten shkatërrohen mbi 2.382 armë të lehta Kosovë, të enjten shkatërrohen mbi 2.382 armë të lehta
Kosova do t’i bashkohet të enjten Ditës ndërkombëtare për Shkatërrimin e Armëve të lehta si çdo vit.

Autostrada Nish-Durrës, Serbia zgjidh disa probleme me një “gur” Autostrada Nish-Durrës, Serbia zgjidh disa probleme me një “gur”
Serbia do të nisë vitin tjetër ndërtimin e autostradës nga Nishi në drejtim të Merdarës, për t’u lidhur më pas me autostradën në drejtim të Shqipërisë.

Kosovë, përkujtohen të rënët e betejës së Loxhës në 18-vjetorin e saj Kosovë, përkujtohen të rënët e betejës së Loxhës në 18-vjetorin e saj
Në 18-vjetorin e betejës së lavdishme të Loxhës dhe rënies heroike të luftëtarëve të lirisë, Rrustem Bruqi, Lumni Surdulli e Enver Alaj, si dhe në përkujtim të drejtuesit të kësaj beteje, kolonelit Tahir Zemaj, këtë të mërkurë janë organizuar homazhe përkujtimi në nderim të jetës dhe veprës heroike të luftëtarëve të kësaj beteje.

Mustafa: Franca, partner i rëndësishëm i Kosovës Mustafa: Franca, partner i rëndësishëm i Kosovës
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë sot në nënshkrimin e marrëveshjes, me të cilën Shteti Francez do të akordojë një kredi prej 66 milionë eurosh për Kosovën, me kamatë tejet atraktive.

Ekspertët vlerësojnë përkushtimin e BE-së në Kosovë Ekspertët vlerësojnë përkushtimin e BE-së në Kosovë
Ekspertët e integrimeve evropiane në Kosovë vlerësojnë se pohimet e liderëve të Bashkimit Evropian, ku theksohet përkushtimi i tyre për t’i ndihmuar vendet e Ballkanit, në samitin e Parisit, janë të rëndësishme.

Kosovë, Fajon: Demarkacioni shtyn votimin e liberalizimit të vizave Kosovë, Fajon: Demarkacioni shtyn votimin e liberalizimit të vizave
Raportuesja e Parlamentit Europian për liberalizimin e vizave për Kosovën, Tanja Fajon njoftoi shtyrjen e vendimit, i cili pritej të merrej në mesin e korrikut në Komitetin për Çështjet e Brendshme. Shkak është bërë mosratifikimi i marrëveshjes për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi nga ana e Parlamentit të Kosovës, pasi kjo çështje prej shumë kohësh ka sjellë debate, protesta dhe dhunë në Prishtinë.

Fiter Bajrami në Kosovë, Tërnava dënon ekstremizmin Fiter Bajrami në Kosovë, Tërnava dënon ekstremizmin
“Islami ka të bëjë me dashurinë, mëshirën e paqen, dhe çdo krim në emër të fesë është i pafalshëm”.

Kosovë, Kuçi: Institucionet e drejtësisë s’japin llogari. Shfrytëzoni mekanizmat Kosovë, Kuçi: Institucionet e drejtësisë s’japin llogari. Shfrytëzoni mekanizmat
Ligji Antimafia, mandati i EULEX-it dhe ndryshimet në Kodin Penal ishin temat, për të cilat anëtarët e Komisionit parlamentar për Integrimin Europian në Kosovë kanë kërkuar të dinë për proceset që kanë mbetur, duke thirrur për raportim ministrin e Drejtësisë Hajredin Kuçi.

Kosovë, Veseli i kërkon opozitës të lërë folklorizmat mbi demarkacionin Kosovë, Veseli i kërkon opozitës të lërë folklorizmat mbi demarkacionin
Seanca e radhës e Kuvendit të Kosovës do të mbahet pas 3 ditësh dhe në rend dite, në seancën e 7 korrikut, përsëri nuk do të jetë demarkacioni.

Pavarësia e SHBA-ve, Mustafa:  4 korriku, simbol i lirisë, pavarësisë dhe demokracisë Pavarësia e SHBA-ve, Mustafa:  4 korriku, simbol i lirisë, pavarësisë dhe demokracisë
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, me rastin e 4 korrikut, Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, ka uruar popullin dhe qeverinë amerikane.

Kosovë, Tërnava uron Fitër Bajramin: Festë e paqes, e sakrificës dhe unitetit Kosovë, Tërnava uron Fitër Bajramin: Festë e paqes, e sakrificës dhe unitetit
Me mesazh urimi, myftiu i Kosovës Naim Tërnava i është drejtuar opinionit të gjerë me rastin e përfundimit të Muajit të shenjtë të Ramazanit dhe kremtimit të festës së Fitër Bajramit.

Lëvizja pa viza, të rinjtë e Kosovë janë pesimistë për këtë vit Lëvizja pa viza, të rinjtë e Kosovë janë pesimistë për këtë vit
Kushti i fundit për liberalizimin e vizave për Kosovën, i vënë nga Komisioni Europian, mbetet ratifikimi nga Kuvendi i marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

Hoxhaj: Së shpejti dy shtete do ta njohin Kosovën Hoxhaj: Së shpejti dy shtete do ta njohin Kosovën
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka paralajmëruar se së shpejti dy shtete do ta njohin Republikën e Kosovës. Në një intervistë për televizionin “21”, Hoxhaj ka thënë se bëhet fjalë për një shtet të Afrikës dhe një tjetër të Amerikës Latine.

Kosovë, Dodë Gjergji: Nuk jemi imunë ndaj terroristëve Kosovë, Dodë Gjergji: Nuk jemi imunë ndaj terroristëve
Ngjarjet e Parisit, Brukselit, Stambollit e Bangladeshit shpejt mund të vijnë në Prishtinë, Shkup ose në Tiranë, sepse kjo frymë e urrejtjes ka depërtuar edhe te disa prej njerëzve tanë, prandaj institucionet tona fetare, kulturore, politike dhe shtetërore duhet të mos bëjnë “sehir”, duke menduar që jemi imunë nga kjo e keqe.

Kosovë, kryeministri Mustafa niset për në samitin e Parisit Kosovë, kryeministri Mustafa niset për në samitin e Parisit
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka udhëtuar për në Paris, ku do të marrë pjesë në Samitin e udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor.

Kosovë, Thaçi pret kreun e NATO-s në Europë. Merr mbështetje për FA Kosovë, Thaçi pret kreun e NATO-s në Europë. Merr mbështetje për FA
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në një takim komandantin e ri të Forcave Supreme të NATO-s në Europë, gjeneralin Curtis Scaparrotti, i cili ishte i shoqëruar edhe nga komandanti i KFOR-it, Guglielmo Luigi Miglietta.

Kosovë, Veseli prej senatoren Ernst: Mbështetja nga SHBA, pasuri për vendin tonë Kosovë, Veseli prej senatoren Ernst: Mbështetja nga SHBA, pasuri për vendin tonë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli priti në një takim senatoren republikane nga Iowa, Joni Ernst, me të cilën diskutoi për arritjet dhe sfidat e institucioneve në Kosovë.

Kosovë, Hoti: Buxheti, në rritje prej performancës së mirë Kosovë, Hoti: Buxheti, në rritje prej performancës së mirë
Qeveria e Kosovës ka miratuar rishikimin e buxhetit të Kosovës për gjashtëmujorin e parë, pasi u tha se janë krijuar të ardhura të reja prej 65.2 milionë eurosh, duke e kaluar kufirin e parashikuar në fillim të vitit.

Kosovë, do të ketë hetime për “varrezën masive” në UP Kosovë, do të ketë hetime për “varrezën masive” në UP
Javën e ardhshme do të fillojnë hetimet te vendi i dyshuar për varrezë masive në oborrin e Universitetit të Prishtinës.

Mali i Zi, notë proteste Kosovës për veprimet e VV-së Mali i Zi, notë proteste Kosovës për veprimet e VV-së
Ministria e Punëve të Jashtme dhe Integrimit Europian në Malin e Zi, gjatë kësaj të enjteje i ka dërguar një notë proteste Kosovës për vendosjen e flamurit të Shqipërisë dhe tabelës me mbishkrimet “Republika e Kosovës” dhe “Mirësevini”, nga deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje në territorin e Malit të Zi.

Kosovë, Aeroporti i Prishtinës edhe me fluturime për në Paris Kosovë, Aeroporti i Prishtinës edhe me fluturime për në Paris
Programi i ri stimulues i lançuar nga “Limak Kosovo International Airport”, ka ndikuar në shtimin e frekuencave në linjat ekzistuese dhe zgjerimin e listës së destinacioneve nga Aeroporti ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, si dhe anasjelltas.

Kosovë, shqetësues niveli i trafikut të qenieve njerëzore Kosovë, shqetësues niveli i trafikut të qenieve njerëzore
Niveli i luftimit të trafikimit të qenieve njerëzore, edhe këtë vit ka dalë me rezultate jo të kënaqshme në Kosovë. Departamenti amerikan i Shtetit ka shprehur shqetësime serioze për Kosovën sa i përket trafikimit të qenieve njerëzore.

Kosovë, Mustafa: Fuqizimi i rolit të gruas, zhvillim për vendin Kosovë, Mustafa: Fuqizimi i rolit të gruas, zhvillim për vendin
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa mori pjesë në konsultimet e nivelit të lartë rreth procesit të integrimit europian dhe barazisë gjinore, të organizuar nga Ministria e Integrimit Europian, Agjencia për Barazi Gjinore dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore.

Vulin, Haradinajt: S’mund ta ndryshoni historinë serbe, meqë s’keni tuajën Vulin, Haradinajt: S’mund ta ndryshoni historinë serbe, meqë s’keni tuajën
“Disa shqiptarë dëshirojnë që ta ndryshojnë historinë serbe”, ka deklaruar ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale të Serbisë, Aleksandar Vulin. Ai ka shtuar se kjo po bëhet për shkak se shqiptarët ndiejnë mungesën e historisë së tyre.

Kosovë, ministri i Kulturës Shala viziton Italinë Kosovë, ministri i Kulturës Shala viziton Italinë
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, bashkë me një delegacion nga MKRS-ja, do të qëndrojnë për një vizitë zyrtare në Republikën e Italisë, ku do të zhvillojnë takime me autoritetet italiane të fushës së kulturës.

Mustafa e Thaçi, telegrame ngushëllimi homologëve turq pas sulmit terrorist Mustafa e Thaçi, telegrame ngushëllimi homologëve turq pas sulmit terrorist
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka shprehur ngushëllime pas sulmit terrorist në Stamboll, i cili la të vdekur dhjetëra njerëz dhe qindra të tjerë u plagosën. Telegram ngushëllimi, kryeministri Mustafa i ka dërguar edhe kryeministrit të Turqisë, Binali Yildirim.

Qeveria e Kosovës, vendim për pikë të përbashkët kufitare me Shqipërinë gjatë verës Qeveria e Kosovës, vendim për pikë të përbashkët kufitare me Shqipërinë gjatë verës
Në mbledhjen e së mërkurës, Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin për krijimin e një pike të përbashkët të kontrollit kufitar me Republikën e Shqipërisë gjatë sezonit veror.

Kosovë, promovohet libri “Zhurmuesit e Demokracisë” i ish-kryeparlamentarit Jakup Krasniqi Kosovë, promovohet libri “Zhurmuesit e Demokracisë” i ish-kryeparlamentarit Jakup Krasniqi
Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” u promovua libri më i ri i historianit dhe politikanit, Jakup Krasniqi, me titull “Zhurmuesit e Demokracisë”. Përmes këtij libri, autori Jakup Krasiniqi sjellë rrjedhën e Kosovës në shumë aspekte e me theks të veçantë politikën e sotme.

Përmendorja e Car Llazarit, Gjuriç së bashku me ministrat e Qeverisë së Kosovës Përmendorja e Car Llazarit, Gjuriç së bashku me ministrat e Qeverisë së Kosovës
Vetëm pak kohë përpara se të zbulohej përmendorja e Car Llazarit në Mitrovicën Veriore, drejtori i zyrës për Kosovën, Marko Gjuriç, është afruar deri tek ura e Ibrit, në të ashtuquajturin “Parku i paqes”, ku ndahet pjesa veriore me atë jugore të qytetit.

Kosovë, Garda e Iowas vijon përkrahjen e palëkundur për FSK-në Kosovë, Garda e Iowas vijon përkrahjen e palëkundur për FSK-në
Ministri i MFSK-së, Haki Demolli dhe komandanti i FSK-së, Rrahman Rama pritën sot në takime të ndara komandantin e Gardës Kombëtare të Ajovës (SHBA), Timothy Orr me bashkëpunëtorë.

Kosovë, kërkohet seancë dëgjimore për Demarkacionin Kosovë, kërkohet seancë dëgjimore për Demarkacionin
Komisioni parlamentar për Integrime Evropiane ka kërkuar seancë dëgjimore në Kuvendin e Kosovës ku do të diskutohet për Demarkacionin me Malin e Zi. Në këtë seancë është propozuar që të ftohet edhe kryetari i Komisionit qeveritar për demarkacion Murat Meha si dhe njohës tjerë të kësaj çështje.

Takon kreun e EULEX-it, Hyseni: Siguria në Kosovë, e qetë Takon kreun e EULEX-it, Hyseni: Siguria në Kosovë, e qetë
Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni ka pritur në një takim ushtruesin e detyrës së shefit të EULEX-it në Kosovë, Bernd Thran.

Kosovë, KIPRED: Shteti ka dështuar në parandalimin e islamit radikal Kosovë, KIPRED: Shteti ka dështuar në parandalimin e islamit radikal
Institucionet e Kosovës dhe partitë politike kanë dështuar të reagojnë në shenjat e rritjes që merren me masa për parandalimin e radikalizmit islam, edhe pse e kanë pasur obligim ligjor.

Kosovë, deputetët e VV-së “shenjojnë” kufirin me Malin e Zi Kosovë, deputetët e VV-së “shenjojnë” kufirin me Malin e Zi
Sot deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje vendosën tabelën e shtetit të Kosovës në pikën ku duhet të jetë kufiri me Malin e Zi.

Hoti: Nuk do të ketë rritje të taksave e as të akcizës Hoti: Nuk do të ketë rritje të taksave e as të akcizës
Hyrja në fuqi e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA) ka bërë që doganat e Kosovës të sigurojnë 5 milionë euro më pak të ardhura.

Kosovë, shënohen rreth 3.000 përdorues të drogave Kosovë, shënohen rreth 3.000 përdorues të drogave
Numri i përdoruesve të substancave narkotike në Kosovë është rreth 3 mijë. Ndërsa vetëm këtë vit janë regjistruar 283 raste të posedimit të këtyre substancave dhe 185 raste të konsumimit.

Kosovë, bizneset i shmangen tatimit. Lëshojnë kuponë jofiskalë Kosovë, bizneset i shmangen tatimit. Lëshojnë kuponë jofiskalë
Shumë biznese në Kosovë po i shmangen tatimit, duke lëshuar kuponë të padeklaruara në autoritetet fiskale. Edhe Administrata Tatimore, brenda dy muajve të fundit ka evidentuar 335 biznese që nuk kanë instaluar kasat fiskale, si dhe kanë hasur në 638 të tilla që kanë funksionuar, mirëpo të dhënat e tyre nuk janë pasqyruar, bën të ditur “KosovaPress”.

Dinari valuta e dytë në Kosovë, BQK pranon dhe hesht Dinari valuta e dytë në Kosovë, BQK pranon dhe hesht
Lejimi që të shkelet Kushtetuta e Republikës së Kosovës nga Banka Qendrore e Kosovës, e cila duhet të jetë rregullator i ekonomisë së vendit, duket të jetë normale për guvernatorin Bedri Hamza. Qytetarët nëpër komuna me shumicë të minoritetit serbë në Kosovë vazhdojnë të shfrytëzojnë valutën serbe “Dinari” për këmbime mallrash e shërbimesh të ndryshme.

Hoxhaj: Vendimi i Britanisë, paqartësi në politikat e zgjerimit të BE-së Hoxhaj: Vendimi i Britanisë, paqartësi në politikat e zgjerimit të BE-së
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka theksuar se “vota britanike për dalje nga BE-ja” do të sjellë paqartësi me efekte të drejtpërdrejta “në politikën e zgjerimit të BE-së”.

24 qershori, egjiptianët e kërkojnë festë zyrtare. Mustafa i mbështet 24 qershori, egjiptianët e kërkojnë festë zyrtare. Mustafa i mbështet
Komuniteti egjiptian në Kosovë ballafaqohet ende me probleme të shumta. Kështu u tha në një konferencë të thirrur nga Qeveria e Kosovës gjatë së premtes. Prej disa vitesh ky komunitet po kërkon të drejtat e tyre, ndërsa datën 24 qershor duan që të njihet si ditë zyrtare në Republikën e Kosovës.

Mustafa: Trende pozitive në rritjen e të ardhurave nga ATK-ja Mustafa: Trende pozitive në rritjen e të ardhurave nga ATK-ja
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka vizituar sot Administratën Tatimore të Kosovës, ku u prit nga drejtori i Përgjithshëm Sakip Imeri.

Haradinaj e Vujiçiç kërkojnë qasje të drejtë për demarkacionin Haradinaj e Vujiçiç kërkojnë qasje të drejtë për demarkacionin
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në një takim kryetarin e komunitetit malazez në Kosovë, Slobodan Vujiçiç, ku u diskutua për pozitën e pjesëtarëve të këtij komuniteti, si dhe për çështjen e demarkacionit.

Yagcilar merr përkrahjen turke për bashkëpunim dypalësh Yagcilar merr përkrahjen turke për bashkëpunim dypalësh
Ministri i Administratës Publike, Mahir Yagcilar, po qëndron në vizitë zyrtare në Ankara, ku është pritur nga zëvendëskryeministri i Republikës së Turqisë, Yildirim Turkes, i cili ka shprehur gatishmërinë e shtetit turk për vazhdimin e mbështetjes ndaj Kosovës në aspektin e thellimit të bashkëpunimit dypalësh.

Pejë, 6 serbë sulmojnë 4 oficerë policie. Arrestohen Pejë, 6 serbë sulmojnë 4 oficerë policie. Arrestohen
Katër zyrtarë policorë kanë pësuar lëndime trupore si pasojë e një sulmi nga 6 pasagjerë.

Me mijëra shqiptarë të shpërngulur nga Lugina e Preshevës Me mijëra shqiptarë të shpërngulur nga Lugina e Preshevës
Qeveria e Kosovës dhe Shqipërisë, si dhe subjektet politike në Luginën e Preshevës, duhet urgjentisht të zgjidhin çështjen e të drejtave të shqiptarëve në atë pjesë, por gjithashtu duhet të ndahet një fond prej 10 milionë eurosh për investime atje.

Kosovë, Administrata Publike shënon Ditën e Shërbimit Civil Kosovë, Administrata Publike shënon Ditën e Shërbimit Civil
Ministria e Administratës Publike (MAP) për të shtatën herë me radhë shënoi sot 23 qershorin, Ditën ndërkombëtare të Shërbimit Civil. Kjo ditë ka për qëllim njohjen e vlerave dhe virtyteve të shërbimit civil ndaj komunitetit, duke vënë në pah kontributin e tyre në procesin e zhvillimit, në mbështetje të punës së shërbyesve civil.

Tiranë, pema bllokon rrugën “Don Bosko”. Rrëzohet gjatë punimeve Tiranë, pema bllokon rrugën “Don Bosko”. Rrëzohet gjatë punimeve
Në Tiranë, përgjatë rrugës “Don Bosko” po bëhen punime për trotuarët anësorë, por gjatë ndërhyrjeve në të, njëra ndër pemët e mbjella është rrëzuar mbi rrugë duke bllokuar edhe trafikun për të paktën 20 minuta.

Thaçi, mes 20 krerëve botërorë në përurimin e kanalit të Panamasë Thaçi, mes 20 krerëve botërorë në përurimin e kanalit të Panamasë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vizitave në shtete të ndryshme të rajonit dhe Evropës, të premten ai do të udhëtojë për në Panama.

Krerët e drejtësisë diskutojnë për fuqizim të sundimit të ligjit Krerët e drejtësisë diskutojnë për fuqizim të sundimit të ligjit
Në Prishtinë sot u mbajt tryeza me temën “Mekanizmat Koordinues për fuqizimin e sundimit të ligjit”, me pjesëmarrje nga përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë, Këshilli Gjyqësor i Kosovës, Këshilli Prokurorial i Kosovës, Instituti Gjyqësor i Kosovës, Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP).

Veseli: Etika parlamentare, nevojë urgjente për përmirësimin e imazhit institucional Veseli: Etika parlamentare, nevojë urgjente për përmirësimin e imazhit institucional
Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka marr pjesë sot në Konferencën për etikën parlamentare dhe krijimin e Komisionit për etikën parlamentare, gjatë së cilës tha se kjo etikë është nevojë urgjente institucionale.

Rritet numri i pacientëve nga temperaturat e larta Rritet numri i pacientëve nga temperaturat e larta
Ditët e para të kësaj jave, kanë sjell temperatura të larta në gjithë territorin e vendit. I nxehti i këtyre ditëve po quhet si ‘i nxehtë afrikanë’, çka edhe sjell pasoja në shëndetin e të moshuarve, grave shtatzëna dhe të sëmurëve kronikë.

Kosovë, nevojë urgjente mbrojtja nga sulmet kibernetike Kosovë, nevojë urgjente mbrojtja nga sulmet kibernetike
Një delegacion i kryesuar nga zëvendësministri i MPB-së, Nehat Mustafa, njëherit koordinatorNacional i Strategjisë për Siguri Kibernetike, ka vizituar Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”, ku u prit nga Ali Krasniqi menaxher i Departamentit të TIK të aeroportit.

Mogherini-Thaçit: Liberalizimi? Kriteri i fundit, ratifikimi i demarkacionit Mogherini-Thaçit: Liberalizimi? Kriteri i fundit, ratifikimi i demarkacionit
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini ka kërkuar nga Presindeti Hashim Thaçi, që Kosova të përmbush edhe kriterin e fundit për liberalizimin e vizave, atë të miratimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Kosovë, deficit tregtar prej 2.6 miliardë eurosh vitin e kaluar Kosovë, deficit tregtar prej 2.6 miliardë eurosh vitin e kaluar
Humbja që ka pësuar vitin e kaluar sektori i sigurimeve në Kosovë është 77 milionë euro. Këto humbje thuhet të kenë ardhur si rezultat i vendimit të Kuvendit për zbritjen e policave të sigurimit kufitar për bashkatdhetarët.

Veseli, takim me kreun e Etikës së Kongresit amerikan Ashmawyn Veseli, takim me kreun e Etikës së Kongresit amerikan Ashmawyn
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, takoi sot drejtorin e Zyrës për Etikë në Kongresin amerikan, Omar Ashmawy, me të cilin bisedoi për punën dhe zhvillimet në Kuvendin e Kosovës, si dhe mundësitë e bashkëpunimit në fushën e etikës parlamentare.

Dialogu Kosovë-Serbi, BE-ja drejt një qasjeje të re Dialogu Kosovë-Serbi, BE-ja drejt një qasjeje të re
Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, praktikisht është pezulluar për një fazë të gjatë dhe tashmë ekzistojnë edhe sinjale se Bashkimi Evropian do ta ndryshojë qasjen ndaj këtij dialogu, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë.

Kosovë, më 1 korrik nis seanca ndaj ish-kreut të Kushtetueses Kosovë, më 1 korrik nis seanca ndaj ish-kreut të Kushtetueses
Gjykimi i ish-kreut të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës do të nis që nga 1 korriku. Enver Hasani në këtë proces gjyqësor akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare për kohën sa ishte Kryetar i Gjykatës Kushtetuese.

Jevtic: Edhe 17 vjet pas lufte, mbi 200 mijë të zhvendosur Jevtic: Edhe 17 vjet pas lufte, mbi 200 mijë të zhvendosur
Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Refugjatëve, ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic në një letër të hapur për opinionin vlerëson që edhe 17 vjet pas luftës në Kosovë ende çështja e kthimit të zhvendosurve është tema e cila tek individët dhe organizatat politike has në reagimin e gabuar dhe negativ.

Mustafa: Kosova, pjesë e paqes dhe stabilitetit në rajon e në botë Mustafa: Kosova, pjesë e paqes dhe stabilitetit në rajon e në botë
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në punimet e Takimit Ndërkombëtar të Lidershipit, në të cilin po marrin pjesë rreth 250 përfaqësues nga shtete të ndryshme të botës. Mustafa, po ashtu, ka zhvilluar një takim të veçantë me ish-guvernatorin e Karolinës së Jugut, David Beasley, dhe pjesëmarrës të tjerë të nivelit të lartë në Takimin Ndërkombëtar të Lidershipit në Prishtinë.

Demarkacioni me Malin e Zi, drejt rishikimit Demarkacioni me Malin e Zi, drejt rishikimit
Marrëveshja për demarkacionin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi po shkon drejt rishikimit, thonë analistët politik.

Juristët kosovarë: EULEX-i? Pak i dobishëm, por i nevojshëm Juristët kosovarë: EULEX-i? Pak i dobishëm, por i nevojshëm
Misioni i BE-së për Sundim të Ligjit në Kosovë, EULEX, konsiderohet i nevojshëm për drejtësinë vendore, derisa kjo e fundit të zhvishet nga politika. Juristët kosovarë thonë se Kosova ende ka nevojë për praktikat e Bashkimit Evropian, prandaj votimi i ligjvënësve për t’ia vazhduar mandatin edhe për dy vjet vlerësohet i arsyeshëm.

Veseli: Ballkani, dikur vatër lufte. Kemi nevojë për pajtim Veseli: Ballkani, dikur vatër lufte. Kemi nevojë për pajtim
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka folur në Takimin Ndërkombëtar të Lidershipit, i cili po mbahet nën patronazhin e tij.

Kosova ndalon librat e Serbisë, dështon Panairi i Graçanicës Kosova ndalon librat e Serbisë, dështon Panairi i Graçanicës
Panairi i librit, i cili është pritur të mbahet në Graçanicë nga 15 qershori deri më 1 korrik, është anuluar për shkak të ndalesës së hyrjes së librave në gjuhën serbe në Kosovë.

Arrestohet kosovari i dyshuar për dy vrasje në Britani Arrestohet kosovari i dyshuar për dy vrasje në Britani
Shqiptari i dyshuar për vrasjen dhe zhdukjen e një çifti pensionistësh britanikë u arrestua ne Luksemburg. Emigranti 42-vjeçar nga Kosova, Ali Qazimaj, u gjet në një hotel pas një kërkimi 2 javor ndërkombëtar.

Kosovë, përkujtohet me shtatore 73-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit Kosovë, përkujtohet me shtatore 73-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit
Në nder të 73-vjetorit të lindjes së veprimtarit, atdhetarit dhe intelektualit, Ukshin Hoti, në oborrin e Universitetit Publik të Prizrenit nisën punimet për shtatoren, që do t’i dedikohet atij. Figura e veprimtarit u vlerësua lart nga përfaqësues të institucioneve të shtetit, të cilët thanë se gjeneratat e reja do të edukohen nën frymën e profesor Hotit.

Kosovë, Kuvendi voton për zgjatjen me dy vite të mandatit të EULEX Kosovë, Kuvendi voton për zgjatjen me dy vite të mandatit të EULEX
Me 84 vota pro dhe 6 kundër, Kuvendi i Kosovës miratoi projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Europian, mbi Misionin e BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, duke ia zgjatur mandatin me dy vite atij.

Kosova, më shumë bashkëpunim me Maqedoninë në arsim Kosova, më shumë bashkëpunim me Maqedoninë në arsim
Kosova dhe Maqedonia u zotuan për një bashkëpunim më të madh në sferën e arsimit. Ministrat e Arsimit të të dyja vendeve, Arsim Bajrami dhe Pishtar Lutfiu, zhvilluan një takim në Prishtinë, gjatë të cilit diskutuan për një bashkëpunim më të madh akademik, duke shpallur një konkurs të përbashkët të kërkimeve shkencore.

Kosova i vendos kushte Serbisë, Gjuriç i bën apel Brukselit Kosova i vendos kushte Serbisë, Gjuriç i bën apel Brukselit
Qeveria e Kosovës fajëson Serbinë për atë që e cileson si bllokim të zbatimit të marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut të zhvilluar në Bruksel, “duke mos ndërmarrë asnjë hap në drejtim të përmbushjes së detyrimeve të saj”.

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Fajon: Kushtet janë përmbushur Liberalizimi i vizave për Kosovën, Fajon: Kushtet janë përmbushur
Komisioni për lirinë qytetare, drejtësinë dhe punët e brendshme të Parlamentit Europian zhvilloi të enjten debatin e parë lidhur me raportin për heqjen e vizave për Kosovën. Draftraporti është përgatitur dhe prezantuar të enjten nga deputetja sllovene, Tanja Fajon, e cila është zgjedhur si raportuesja për procesin e liberalizimit të vizave me Kosovën.

Mogherini pranon propozimin e Kosovës për rinovimin e mandatit të EULEX-it Mogherini pranon propozimin e Kosovës për rinovimin e mandatit të EULEX-it
Bashkimi Evropian ka pranuar ftesën e autoriteteve të Kosovës, që EULEX-it t’i vazhdohet mandati për dy vite dhe ka këmbëngulur në kërkesën për marrjen e rasteve të reja, si nga prokurorët, po ashtu edhe nga gjyqtarët.

Pasuria e zyrtarëve publikë, edhe Thaçit do t’i kontrollohet prejardhja Pasuria e zyrtarëve publikë, edhe Thaçit do t’i kontrollohet prejardhja
Agjencia Kundër Korrupsionit nga sot deri në fund të këtij viti do të kontrollojë pasurinë e zyrtarëve të lartë publikë.

Veseli pret Tahirin: Dialogu me Serbinë po fuqizion shtetësinë Veseli pret Tahirin: Dialogu me Serbinë po fuqizion shtetësinë
Ministrja për Dialogun, Edita Tahiri është pritur sot në një takim nga kryetari i Parlamentit, Kadri Veseli, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e përgjithshme politike në vend dhe për bashkëpunimin e koordinimin ndërinstitucional në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Kosovë, kalojnë në komision projektligjet për EULEX-in Kosovë, kalojnë në komision projektligjet për EULEX-in
Komisioni për Legjislacionin, Mandatet dhe Imunitetin i Kuvendit të Kosovës ka përfunduar mbledhjen e kësaj të enjteje, gjatë së cilës kanë votuar edhe dy projektligjet në lidhje me EULEX-in.

Hyseni, vizitë në Itali. Alfano përkrah heqjen e vizave për kosovarët Hyseni, vizitë në Itali. Alfano përkrah heqjen e vizave për kosovarët
Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës, Skënder Hyseni është takuar në Romë me homologun e tij italian, Angelino Alfano. Në njoftim thuhet se ministrat kanë biseduar për një varg çështjesh të interesit të ndërsjelltë dhe në funksion të forcimit të mëtejshëmë marrëdhënieve dypalëshe të sigurisë Kosovë-Itali.

EULEX-i pa mandat, shtyhen çështjet gjyqësore. Mes tyre edhe e Sylës EULEX-i pa mandat, shtyhen çështjet gjyqësore. Mes tyre edhe e Sylës
Avokati Tomë Gashi i ka thënë “KosovaPress”-it se seanca gjyqësore që ishte parashikuar të mbahej sot ndaj ish-deputetit Azem Syla dhe të tjerëve nuk është mbajtur. Kjo, për arsye se - siç thotë Gashi, -mandati i EULEX-it ka përfunduar dhe nuk dihet nëse do të vazhdohet.

Kosovë, 8 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës. Sfidë mbetet zbatimi i saj Kosovë, 8 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës. Sfidë mbetet zbatimi i saj
Sot bëhen 8 vite nga hyrja në fuqi e Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Ish-anëtari i Komisionit për Hartimin e Kushtetutës, njëherazi nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Arsim Bajrami ka vlerësuar të martën për “Epokën e re” se funksioni kryesor i Kushtetutës është realizuar.

BE, 29 milionë euro për Gjykatën Speciale të Kosovës BE, 29 milionë euro për Gjykatën Speciale të Kosovës
Këshilli i Bashkimit Europian ka dhwnw 29.1 milionë euro për Gjykatën Speciale. Kjo u bë e ditur nga një zyrtare e KE-së, e cila ka shtuar se këto parà u ndanë bashkë me 34 milionë euro tw tjera për mandatin e ri të EULEX-it.

Osmani: Prekja e Kushtetutës jo vetëm për ushtrinë Osmani: Prekja e Kushtetutës jo vetëm për ushtrinë
Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Vjosa Osmani ka thënë se zvarritja e formimit të ushtrisë së Kosovës po bëhet me qëllim që ndryshimet kushtetuese të paraqiten si të domosdoshme, dhe në këtë mënyrë të bëhen koncesione të reja me Serbinë. Osmani, e cila ditë më parë në Kuvendin e Kosovës ka thënë se Lista Serbe nuk mund ta bllokojë formimin e ushtrisë, në një intervistë për “lajmi.net” ka sqaruar ndryshimet e nevojshme ligjore që duhen bërë që Kosova të ketë një ushtri me kapacitete të plota veprimi dhe të gatshme për anëtarësim në partneritet për paqe.

Kroacia premton mbështetje për Kosovën Kroacia premton mbështetje për Kosovën
Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka pritur sot në një takim njoftues ambasadoren e Kroacisë, Marija Kapitanovic, të cilës i ka dëshiruar mirëseardhje në Kosovë, duke theksuar bashkëpunimin e shkëlqyer ndërshtetëror.

Gjuriç: Nuk kushtëzohemi me anëtarësimin e Kosovës në OKB Gjuriç: Nuk kushtëzohemi me anëtarësimin e Kosovës në OKB
Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka mohuar lajmin në media se integrimi i Serbisë në BE, do të kushtëzohet më anëtarësimin e Kosovës në OKB.

18 vite pas luftës, Besarta, e mbijetuara e Jasharëve 18 vite pas luftës, Besarta, e mbijetuara e Jasharëve
Sytë e saj panë shumë. Ishin sytë e një 10-vjeçareje e cila mbajti mbi supe peshën e rëndë të një lufte plotë ideale.

Kuvendi i Kosovës, seanca e së enjtes pa demarkacionit në rend dite Kuvendi i Kosovës, seanca e së enjtes pa demarkacionit në rend dite
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur në mbledhjen e mbajtur këtë të hënë, që seanca e radhës parlamentare të mbahet të enjten e 16 qershorit.

Kosovë, tryezë ndërministrore për të drejtat e fëmijëve Kosovë, tryezë ndërministrore për të drejtat e fëmijëve
Zyra e kryeministrit të Kosovës ka zhvilluar një takim ndërministror për të drejtat e fëmijëve, ku u tha se Kosova ka bërë përpjekje për përmirësimin e të drejtave dhe kushteve të fëmijëve. Megjithatë, në këtë tryezë u tha se ka vend për përmirësime, pasi fëmijët e komunitetit RAE ende vazhdojnë të mos kenë jetë të mirë.

Gjermania: Serbia në BE, jo pa anëtarësimin e Kosovës në OKB Gjermania: Serbia në BE, jo pa anëtarësimin e Kosovës në OKB
Gjermania nuk do të ratifikojë marrëveshjen për pranimin e Serbisë në BE, derisa Kosova të bëhet anëtare me të drejta të plota e OKB-së.

17 vjet nga hyrja e forcave të NATO-s në Kosovë 17 vjet nga hyrja e forcave të NATO-s në Kosovë
Sot shënohen plot 17 vjet që kur NATO u fut në Kosovë për t’i dhënë fund masakrave dhe shovinizmit serb mbi qytetarët e pafajshëm të Kosovës. Që atëherë, kjo datë kujtohet si Dita e Lirisë së Kosovës nga agresioni serb.

Kosovë, varrezë masive pranë kishës në kampusin e Universitetit të Prishtinës? Kosovë, varrezë masive pranë kishës në kampusin e Universitetit të Prishtinës?
Prokuroria Speciale e Kosovës do të duhet që së shpejti të urdhërojë fillimin e gjurmimeve brenda kampusit të Universitetit të Prishtinës, afër kishës së kontestuar ortodokse.

Kosovë, Çollaku: Ja prioritetet e fondeve të BE-së për 2016-n Kosovë, Çollaku: Ja prioritetet e fondeve të BE-së për 2016-n
Qeveria e Kosovës në javën që po lëmë pas, miratoi në parim nismën për lidhjen e Marrëveshjes Financiare për IPA 2016, ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian e cila nënkupton shfrytëzimin e afro 70 milionë eurove për financimin dhe zhvillimin e disa sektorëve kyç në vend.

Kosovë, qytetarët e Mitrovicës: “Lugina e diellit”, tendencë për ndarjen e vendit Kosovë, qytetarët e Mitrovicës: “Lugina e diellit”, tendencë për ndarjen e vendit
Ndërtimi i një kolonie të re nga Serbia për kolonistë serbë në veri të Kosovës, është ndryshim i gjeografisë etnike dhe tendencë për një ndarje territoriale të Kosovës në të ardhmen.

Ymeri: Lidhja Shqiptare e Prizrenit, frymëzim për politikën shqiptare Ymeri: Lidhja Shqiptare e Prizrenit, frymëzim për politikën shqiptare
Në përvjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri e ka quajtur atë, si projektin e lindjes së Shqipërisë. Ymeri tha gjithashtu se ky projekt mbetet frymëzim i politikës shqiptare dhe çdo rrymë politike jo në përputhje me atë, i përket një projekti jo shqiptar.

WSJ: Heqja e vizave për Kosovën, vendimi në shtator WSJ: Heqja e vizave për Kosovën, vendimi në shtator
Shpresat e Kosovës dhe Gjeorgjisë, që Bashkimi Europian t’u aprovojë lëvizjen pa viza gjatë kësaj vere kanë marrë një godjtje, pasi vendimi është shtyrë për shkak të disa shqetësimeve të reja që janë ngritur nga shtetet anëtare.

Mustafa viziton Graçanicën me flamuj serbë: Ndihem si në komunën e Kosovës Mustafa viziton Graçanicën me flamuj serbë: Ndihem si në komunën e Kosovës
Kryeministri Isa Mustafa, gjatë një vizite në komunën e Graçanicës ku u takua me kryetarin e kësaj komune, Valdeta Kostiç, tha se qeveria që ai drejton ka shumë arsye që ta përkrahë këtë komunë dhe të investojë atje, pasi edhe qytetarët e Graçanicës duhet të kenë të drejtën e punësimit dhe të jenë pjesë e zhvillimit ekonomik të Kosovës.

Kosovë, PDK-AAK-Nisma: E nevojshme rinovimi i mandatit të EULEX Kosovë, PDK-AAK-Nisma: E nevojshme rinovimi i mandatit të EULEX
Për shkak të dështimit të institucioneve në Kosovë që të vendosin rend dhe ligj, EULEX-it duhet t’i vazhdohet mandati. Kështu kanë deklaruar dy krerët e subjekteve opozitare, Ramush Haradinaj i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Fatmir Limaj nga Nisma për Kosovën.

Edhe historianët kundër demarkacionit me Malin e Zi Edhe historianët kundër demarkacionit me Malin e Zi
Shenjimi i vijës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi nuk po ratifikohet në Parlament. Kjo vijë demakracioni vazhdon të kundërshtohet nga ana e ekspertëve, sepse në dëm të Kosovës janë rreth 8 mijë hektarë të rrethinave të Pejës, Rugovës dhe Podgurit.

Jahjaga, në Poloni: Drejtësi për gratë e përdhunuara nga forcat serbe gjatë luftës Jahjaga, në Poloni: Drejtësi për gratë e përdhunuara nga forcat serbe gjatë luftës
Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga konsideron se Serbia duhet t’i kërkojë falje Kosovës, për krimet që ka bërë gjatë luftës së fundit në vend, me theks të veçantë në abuzimet seksuale nga regjimi serb, të cilat i ka cilësuar si “çnjerëzore”.

Kosovë, rikthimi i VV në Kuvend shoqërohet edhe votim e kritika Kosovë, rikthimi i VV në Kuvend shoqërohet edhe votim e kritika
Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, prej kohësh bojkotonte seancat e Kuvendit, por e enjtja shënoi një kthesë 180 gradë në këtë qëndrim, me pjesëmarrjen e kësaj force politike në Parlament.

Kosovë, Thaçi: Grup pune pa Beogradin për themelimin e Asociacionit Kosovë, Thaçi: Grup pune pa Beogradin për themelimin e Asociacionit
Presidenti Hashim Thaçi ka thënë gjatë kësaj të enjteje se, autoritetet e Kosovës do të formojnë një grup pune në ditët në vazhdim, i cili do të merret me themelimin e Asociacionit të Komunave serbe.

Abdullahu: Serbia mban peng marrëdhëniet ndërkombëtare të Kosovës Abdullahu: Serbia mban peng marrëdhëniet ndërkombëtare të Kosovës
Autoritetet në Prishtinë thonë se pengesat e bëra nga Serbia janë faktori kryesor i mospranimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, në veçanti në institucionet evropiane. Krahas mospranimit nga 5 vendet e BE-së, bllokimi i Kosovës nga Serbia i ka pamundësuar asaj të jetë pjesë e një numri organizatash jo vetëm rajonale, por dhe më gjerë.

Kosovë, rruga Gjilan-Prishtinë merr emrin “Beau Biden” Kosovë, rruga Gjilan-Prishtinë merr emrin “Beau Biden”
Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për emërtimin e rrugës Gjilan-Prishtinë me emrin e djalit të zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden, Beau Biden, i cili ka ndërruar jetë me 30 maj, 2015 në moshën 46 vjeçare.

Ndryshe nga VV, AAK-ja vijon bojkotin e Kuvendit Ndryshe nga VV, AAK-ja vijon bojkotin e Kuvendit
Për dallim nga ish-partneri i bllokut opozitar, Lëvizjes Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk do të marrë pjesë as në seancën e nesërme të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Pjesëmarrja e këtij subjekti politik në seancat e Kuvendit do të jetë vetëm atëherë kur të trajtohet çështja e demarkacionit me Malin e Zi.

Kosovë, kapen 58 kg marijuanë me destinacion Zvicrën. Arrestohen 5 vetë Kosovë, kapen 58 kg marijuanë me destinacion Zvicrën. Arrestohen 5 vetë
Policia e Kosovës ka arrestuar 5 persona të dyshuar gjatë së martës, ndërsa ka konfiskuar 58 kilogramë substancë narkotike e dyshuar e llojit marijuanë. Drejtoria për Hetimin e Trafikimit të lëndëve Narkotike, pas hetimeve disamujore ka zbuluar drogën në disa ulëse të një mobilierie që gjendet në aksin rrugor Ferizaj-Shkup.

Veseli, në Britani. Takohet me homologun Bercow Veseli, në Britani. Takohet me homologun Bercow
Në vazhdën e takimeve me drejtues të lartë të shtetit britanik në Londër, këtë të martë kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli është pritur në takim nga kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit të Britanisë së Madhe, John Bercow.

Mustafa: Libri, udhërrëfyes i së ardhmes së Kosovës Mustafa: Libri, udhërrëfyes i së ardhmes së Kosovës
Në Prishtinë është hapur këtë të martë me një ceremoni zyrtare, panairi i 18 i librit “Prishtina 2016”. Në hapjen e tij mori pjesë edhe kreu i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, i cili e quajti ngjarje të rëndësishme për Kosovën dhe për kulturën këtë panair.

Lufta kundër terrorizmit, Hyseni: Bosnja e Serbia na pengojnë Lufta kundër terrorizmit, Hyseni: Bosnja e Serbia na pengojnë
Bashkëpunimi ndërkombëtar dhe shkëmbimi i informacioneve mes institucioneve të sigurisë së vendeve të ndryshme janë thelbësore për luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm, por në këtë pikë Kosova përballet me probleme, vlerësojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës dhe njohës të rrethanave të sigurisë në vend.

Kosovë, Vetëvendosje heq dorë nga bojkoti. Kthehet në Kuvend Kosovë, Vetëvendosje heq dorë nga bojkoti. Kthehet në Kuvend
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, përmes një deklarate për shtyp gjatë kësaj të hëne tha se, kryesia e forcës politike të udhëhequr prej tij ka vendosur që ata të kthehen në Kuvend.

Kosovë, serbët e veriut: Asociacioni, një mashtrim i madh Kosovë, serbët e veriut: Asociacioni, një mashtrim i madh
Qytetarët serbë të veriut të Kosovës thonë se, Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, i parashikuar në marrëveshjen e Brukselit, por prej shumë muajsh i debatueshëm, ka pak gjasa të mbrojë interesat e tyre dhe se, e ka zbehur rëndësinë e tij me stërzgjatjen e krijimit.

Kosovë, qeveria përgatitet për 2.3 mld euro borxh për investime Kosovë, qeveria përgatitet për 2.3 mld euro borxh për investime
Qeveria e Kosovës do të marrë borxh 2.3 miliardë euro brenda tri viteve të ardhshme, ndërsa me këto parà parashikohet realizimi i 39 projekteve kryesisht infrastrukturore.

Kosovë, AAK dhe Nisma kërkojnë zgjedhje të parakohshme Kosovë, AAK dhe Nisma kërkojnë zgjedhje të parakohshme
Dy formacionet politike opozitare të Kosovës, AAK dhe Nisma, kanë kërkuar përmes një konference të përbashkët për shtyp të kësaj të hëne shpalljen e zgjedhjeve të reja. Udhëheqësit e të dy partive thanë se, Qeveria e Kosovës po tenton t’i fusë jashtë radhe në Kuvend, dy marrëveshje që sipas tyre janë të dëmshme për vendin.

Dokumentar për ata që urdhëruan krimet në Kosovë Dokumentar për ata që urdhëruan krimet në Kosovë
Sulmet brutale të luftës në Kosovë nga këndvështrimi i gazetarëve serbëve, mbase nuk kanë për qëllim një “mea cupla”, por mbi to është ngritur një punë më shumë se dyvjeçare kërkuese.

Publikoi pyetjet e përgjigjet e provimit në “Facebook”, arrestohet Publikoi pyetjet e përgjigjet e provimit në “Facebook”, arrestohet
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë, pasi dyshohet se ka publikuar pyetjet dhe përgjigjet e provimit të maturës në rrjetin social “Facebook”.

Data nuk dihet, por...Mustafa: Do t’i vizitoj komunat e veriut të Kosovës Data nuk dihet, por...Mustafa: Do t’i vizitoj komunat e veriut të Kosovës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka premtuar këtë të dielë se do të vizitojë një ditë komunat në veri të vendit, por edhe nuk e bën të ditur datën se kur mund të ndodhë diçka e tillë, edhe pse sipas tij pritet së shpejti.

Kosovë, Serbia e shqetësuar për themelimin e Forcave të Armatosura Kosovë, Serbia e shqetësuar për themelimin e Forcave të Armatosura
Themelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës mund të jetë vetëm një kërcënim për stabilitetin dhe të ardhmen paqësore të serbëve dhe shqiptarëve. Kështu shprehen në Beograd. Shefi i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç i ka thënë “TribunaChannel” se, një destabilizim të tillë nuk do ta donte asnjëra palë.

Kosovë-Shqipëri, diaspora kërkon të mësojë shqip nga atdheu Kosovë-Shqipëri, diaspora kërkon të mësojë shqip nga atdheu
Tri marrëveshje të rëndësishme për bashkëpunimin në fushën e arsimit dhe të shkencës janë nënshkruar një vit më parë ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë.

Kosovë, myftiu Tërnava uron besimtarët për Muajin e Ramazanit Kosovë, myftiu Tërnava uron besimtarët për Muajin e Ramazanit
Me rastin e fillimit të Muajit të madhërishëm të Ramazanit, myftiu i Kosovës Naim Tërnava ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë, duke iu dëshiruar agjërim të lehtë.

Kosovë, zjarrfikësit protestojnë për kushtet e punës Kosovë, zjarrfikësit protestojnë për kushtet e punës
Rreth 300 zjarrfikës, nga 720 që janë gjithsej në të gjithë Kosovën, protestuan të enjten para ndërtesës së Qeverisë, në shenjë pakënaqësie për kushtet e punës dhe për mosrregullimin e statusit të tyre juridik.

Kosovë, sulmohet me armë zjarri komuna e Mitrovicës Kosovë, sulmohet me armë zjarri komuna e Mitrovicës
Ndërtesa e Komunës së Mitrovicës është vënë në shënjestër të një sulmi me armë zjarri. Persona të panjohur qëlluan me 6 plumba në drejtim të godinës, duke thyer xhamat e disa dritareve në katin e tretë të saj. Fatmirësisht nuk pati të lënduar.

Ndryshime në qeverinë e Kosovës. Hoxhaj, kryediplomat. Kuçi, edhe zv.kryeministër Ndryshime në qeverinë e Kosovës. Hoxhaj, kryediplomat. Kuçi, edhe zv.kryeministër
Qeveria e Kosovës është riformatuar pas largimit të ish-zv.kryeministrit dhe ish-ministrit të Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, i cili ka marrë tashmë postin e Presidentit të Republikës.

Hoti: Kaq shumë veteranë rrezikojnë marrëveshjen me FMN-në Hoti: Kaq shumë veteranë rrezikojnë marrëveshjen me FMN-në
Numri i madh i veteranëve të luftës që ka rezultuar pas verifikimit mund të vërë në rrezik marrëveshjen me Fondin Monetar Ndërkombëtar. Janë plot 46.230 veteranë në total, një shifër që ka tejkaluar parashikimet e qeveritarëve për numrin e pjesëmarrësve në luftën e UÇK-së.

Kosovë, publikohen pasuritë e zyrtarëve për vitin 2016 Kosovë, publikohen pasuritë e zyrtarëve për vitin 2016
Agjencia kosovare kundër Korrupsionit ka publikuar gjatë kësaj të enjteje regjistrat e deklarimit të përvitshëm të pasurive të zyrtarëve të lartë publik, në pajtim me ligjin për deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurive, si dhe deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e dhuratave.

Prishtinë, përgatitjet e fundit përpara takimit ndërqeveritar Prishtinë, përgatitjet e fundit përpara takimit ndërqeveritar
Prishtina është duke zhvilluar përgatitjet e fundit përpara takimit të tretë të përbashkët të dy qeverive, asaj të Kosovës dhe të Shqipërisë.

Nishani pret krerët e Vetëvendosjes: Kontributi juaj, rëndësi për Kosovën Nishani pret krerët e Vetëvendosjes: Kontributi juaj, rëndësi për Kosovën
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim kryetarin e lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri dhe deputetin e kësaj partie, Albin Kurti.

Publikohet axhenda e takimit ndërqeveritar mes Kosovës dhe Shqipërisë Publikohet axhenda e takimit ndërqeveritar mes Kosovës dhe Shqipërisë
Mbledhja e tretë e përbashkët e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, do të mbahet më 3 qershor në ambientet e Bibliotekës Kombëtare, vend që tashmë i ka përfunduar përgatitjet për të pritur delegacionin shqiptar, teksa priten të nënshkruhen 7 marrëveshje në fusha të ndryshme mes tyre.

Kosovë, kompania franceze dorëzon dokumentet për Brezovicën Kosovë, kompania franceze dorëzon dokumentet për Brezovicën
Fituesi i projektit zhvillimor për kompleksin turistik “Brezovica” në Kosovë, konsorciumi francez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes”, ka dorëzuar në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë dokumentet e kërkuara sipas kontratës.

Kosovë, Mustafa: Numri i veteranëve, tej parashikimeve Kosovë, Mustafa: Numri i veteranëve, tej parashikimeve
Qeveria e Kosovës ka shqyrtuar gjatë mbledhjes së kësaj të mërkure, raportin e komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, invalidit dhe veteranit të UÇK së. Sipas asaj që deklaroi Mustafa, numri i këtyre i ka tejkaluar parashikimet. Kjo, pasi ministri për Punën dhe Mirëqenien Sociale, Arban Abrashi deklaroi se numri i tyre kap shifrën e 46.230 personave. Megjithatë, pas rekomandimeve të FMN-së, mbetet që kjo çështje të rregullohet në të ardhmen.

Kosovë, dështon përcaktimi i vendndodhjes së Ambasadës shqiptare në Prishtinë Kosovë, dështon përcaktimi i vendndodhjes së Ambasadës shqiptare në Prishtinë
Mbledhja e Kuvendit komunal të Prishtinës, gjatë së cilës do të përcaktohej zona e ndërtimit të Ambasadës së Shqipërisë, dështoi për shkak të mungesës së kuorumit. Anëtarët e LDK-së dhe PDK-së nuk ishin të pranishëm.

Dita kundër duhanit, edhe Kosova me paketa të standardizuara nga viti 2017 Dita kundër duhanit, edhe Kosova me paketa të standardizuara nga viti 2017
Kosova pritet të nisë së shpejti paketimet e standardizuara të duhanit. Pa logo, ngjyra e informacione promovuese dhe me një paketim njëngjyrësh, standard për të gjitha llojet, e me këtë Kosova po synon të zvogëlojë numrin e personave që pinë duhan dhe të ndërgjegjësojë qytetarët për rrezikun që shkakton ky ves, veçanërisht të rinjtë.

Kosovë, interes masiv për Panairin e Punës Kosovë, interes masiv për Panairin e Punës
Numri i të rinjve që u interesuan për vende të lira pune në Panairin e Punës në Prishtinë ishte i madh, edhe pse pritshmëritë e tyre janë të ulëta. Atje u prezantuan mbi 1.000 vende të lira pune nga kompanitë vendore, kompani nga Gjermania, Zvicra dhe Austria me pronarë shqiptaro-gjermanë. Interesimi më i madh ishte për kompanitë gjermane.

Kosovë, “demarkacioni” mund të bashkojë sërish opozitën Kosovë, “demarkacioni” mund të bashkojë sërish opozitën
Pavarësisht mospajtimeve dhe ndarjes që pësuan në rrugët e tyre të të bërit opozitë, tri subjektet politike; Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën; duket se janë të gatshme të ribashkohen për të parandaluar ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi në Kuvend.

Kosovë, shënohet Dita Olimpike. Vrapim 350 metra nga mbi 1.000 fëmijë Kosovë, shënohet Dita Olimpike. Vrapim 350 metra nga mbi 1.000 fëmijë
Në Prishtinë është shënuar këtë të premte “Dita Olimpike”, me vrapimin 350-metërsh të mbi 1.000 fëmijëve pjesëmarrës të lindur në vitin 2008, që përkon me Pavarësinë e Kosovës.

Kosovë, furgoni merr flakë në lëvizje. Asnjë i lënduar Kosovë, furgoni merr flakë në lëvizje. Asnjë i lënduar
Një automjet i tipit furgon është përfshirë nga flakët pasditen e kësaj të enjteje në autostradën e Kosovës, në vendin e quajtur Duhel, në Suharekë.

Kosovë, Kuvendi miraton ligjin kundër financimit të terrorizmit Kosovë, Kuvendi miraton ligjin kundër financimit të terrorizmit
Me 58 vota pro dhe 7 abstenime, Kuvendi i Kosovës miratoi në lexim të dytë projektligjin për “Parandalimin e pastrimit të parave dhe Luftimin e financimit të terrorizmit”.

Kosovë, aksion për pastrimin e vendgrumbullimeve ilegale të mbeturinave Kosovë, aksion për pastrimin e vendgrumbullimeve ilegale të mbeturinave
Një aksion i titulluar “Ta pastrojmë Kosovën” është organizuar në 30 komuna të Kosovës, ku qytetarët kanë larguar në mënyrë vullnetare pikat ilegale të grumbullimit të mbeturinave.

Kosovë, tryezë diskutimi mes investitorëve dhe huaj dhe qeverisë Kosovë, tryezë diskutimi mes investitorëve dhe huaj dhe qeverisë
Platforma e dialogut mes investitorëve europianë dhe Qeverisë së Kosovës ka nisur punimet këtë të martë në Prishtinë, me qëllim lehtësimin e dialogut mes dy palëve për të ndihmuar drejt një zhvillimi të qëndrueshëm ekonomik.

Kosovë, raporti i OEK për investimet e huaja sheh përmirësime Kosovë, raporti i OEK për investimet e huaja sheh përmirësime
Oda Ekonomike e Kosovës ka publikuar hulumtimin  e titulluar “After Care”, lidhur me investimet e huaja. Sipas këtij raporti, në shumicën e faktorëve që tërheqin investimet e huaja ka përmirësime.

Hysenaj zgjidhet në krye të AGK Hysenaj zgjidhet në krye të AGK
Gazetarët, fotoreporterët dhe operatorët e medieve kosovare kanë zgjedhur redaktorin e gazetës “Zëri” Shkelqim Hysenaj për kryetar të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ndërsa për këtë pozitë kishin kandiduar edhe Shkumbin Ahmetxhekaj nga RTK dhe Enis Veliu nga Zëri.

Kosovë, aktakuzë ndaj ish-zyrtarit të Ministrisë së Brendshme, Besnik Berisha Kosovë, aktakuzë ndaj ish-zyrtarit të Ministrisë së Brendshme, Besnik Berisha
Prokuroria Themelore e Prishtinës ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore kundër Besnik Berishës, ish-udhëheqësit të Divizionit të Prodhimit në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës.

Kosovë, 10 vite burg për bashkëpunëtorin e Lavdrim Muhaxherit Kosovë, 10 vite burg për bashkëpunëtorin e Lavdrim Muhaxherit
Gjykata Themelore e Ferizajt ka dënuar me 10 vite burg imamin Zekirja Qazimi, i cili akuzohej për rekrutim për terrorizëm dhe nxitje të urrejtjes e përçarjes kombëtare, racore apo etnike.

Para vizitës në Mal të Zi, Thaçi: Politika do të jetë unike në miratimin e “Demarkacionit” Para vizitës në Mal të Zi, Thaçi: Politika do të jetë unike në miratimin e “Demarkacionit”
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është optimist se, spektri politik do të jetë unik për të miratuar “Demarkacionin” me Malin e Zi, si kusht për heqjen e vizave.

Kosovë, ngrihet aktakuza për 20 të pandehur, përfshi Ukë Rugovën Kosovë, ngrihet aktakuza për 20 të pandehur, përfshi Ukë Rugovën
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër 20 të pandehurve në rastin “Rugova”, ku djali i ish-Presidentit të Kosovës, Ukë Rugova akuzohet si kreu i një grupi të krimit të organizuar, që merrej me trafikimin e emigrantëve.

Përse radikalizohen të rinjtë? Teologët fajësojnë hoxhallarët për manipulim Përse radikalizohen të rinjtë? Teologët fajësojnë hoxhallarët për manipulim
Teologë dhe sociologë kosovarë kanë fajësuar institucionet e shtetit, të cilat kanë dështuar të artikulojnë qëndrimet rreth luftimit të ekstremizmit dhe ofrimit të mundësisë për sekularizmin.

Kongresi amerikan kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO Kongresi amerikan kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO
Kongresi i Shteteve të Bashkuara i ka kërkuar adminstratës së presidentit Obama të procedojë me ndihma konkrete të gjithanshme që bënjë të mundur integrimin e Kosovës në NATO.

Kosovë, miratohet në parim pr.ligji për luftimin e financimit të terrorizmit Kosovë, miratohet në parim pr.ligji për luftimin e financimit të terrorizmit
Me 59 vota pro, 4 abstenime dhe asnjë kundër, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim projektligjin për “parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit”.

Kosovë, Hahn takon udhëheqësit politikë: Demarkacioni, kusht për vizat Kosovë, Hahn takon udhëheqësit politikë: Demarkacioni, kusht për vizat
Gjashtë muaj pas krizës së thellë politike, teksa opozita bllokonte punën e institucioneve me gaz lotsjellës dhe komunikimi mes udhëheqësve politikë ishte ndërprerë, Komisioneri për Zgjerimin Johannes Hahn ka arritur që t’i bindë krerët e shumicës dhe opozitës të ulen në një tryezë të përbashkët.

Kosovë, eurodeputetët takohen me krerët e shtetit për MSA-në Kosovë, eurodeputetët takohen me krerët e shtetit për MSA-në
Deputetë të Parlamentit Europian, të kryesuar nga eurodeputeti Tonino Picula, kanë qëndruar të hënën në Prishtinë, ku janë takuar me deputetët kosovarë të Komisionit parlamentar për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit.

Kosova, Vokrri: Do të interesohemi në FIFA për lojtarët tanë me kombëtaret e huaja Kosova, Vokrri: Do të interesohemi në FIFA për lojtarët tanë me kombëtaret e huaja
Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri është kthyer nga Meksika me shumë optimizëm për të ardhmen e futbollistëve kosovarë, pas pranimit në UEFA dhe në FIFA.

Kosovë, protesta e opozitës: Qeveria po shet territorin për vizat Kosovë, protesta e opozitës: Qeveria po shet territorin për vizat
Mijëra qytetarë janë mbledhur këtë të shtunë në sheshin “Skenderbeu” në Prishtinë, në protestën e dy subjekteve opozitare AAK dhe Nisma për të kundërshtuar demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi dhe Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Anëtarësimi në FIFA, reagojnë krerët e politikës së Kosovës Anëtarësimi në FIFA, reagojnë krerët e politikës së Kosovës
Kryesia e Federatës së Futbollit të Kosovës organizoi një pritje zyrtare për rezultatet në Prishtinë. Momenti i votimit “pro” është duatrokitur, ndërsa për këtë fitore të shumëpritur, Federata kishte bërë gati edhe fishekzjarret e festës.

Kosova, anëtarja e 210 e FIFA-s. Merr 141 vota pro Kosova, anëtarja e 210 e FIFA-s. Merr 141 vota pro
Kosova është tashmë anëtare me të drejta të plota në organizmin më të lartë drejtues të futbollit botëror, FIFA, pasi siguroi 141 vota pro dhe vetëm 23 kundër në Kongresin e 66, që po i zhvillon punimet në Meksiko Siti.

Në pritje të anëtarësimit të Kosovës në FIFA Në pritje të anëtarësimit të Kosovës në FIFA
Pas pranimit në UEFA, e premtja e sotme është një tjetër ditë e rëndësishme për futbollin kosovar. Në këto momente, në Meksiko Siti po zhvillohet Kongresi i FIFA-s, aty ku do të votohet në lidhje me kërkesën e Federatës Kosovare të Futbollit për t’u anëtarësuar me të drejta të plota edhe në këtë organizëm.

Kosovë, opozita proteston të shtunën. Haradinaj: Më masivja që nga paslufta Kosovë, opozita proteston të shtunën. Haradinaj: Më masivja që nga paslufta
Dy partitë opozitare në Kosovë, AAK dhe NISMA, kanë paralajmëruar se protesta e ftuar për të shtunën, duke nisur nga ora 14:00, në Prishtinë do të jetë më masivja që nga paslufta.

Demarkacioni me Malin e Zi, para heqjes së vizave Demarkacioni me Malin e Zi, para heqjes së vizave
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se Kuvendi duhet ta ratifikojë së shpejti marrëveshjen për demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të zi, pasi sipas tij, kusht i Bashkimit Europian është që kjo të ndodhë para se Parlamenti Europian të votojë për heqjen e vizave.

Haradinaj në “Top Story”: Alternativa jonë e re, dialog dhe njohje reciproke me Serbinë Haradinaj në “Top Story”: Alternativa jonë e re, dialog dhe njohje reciproke me Serbinë
Në pjesën e tretë të emisionit “Top Story” të kësaj të enjteje, përballë gazetarit Sokol Balla ishte ulur kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, një prej partive më të zëshme opozitare në Kosovë, e cila është në prag të mbajtjes së një proteste tepër masive këtë të shtunë në Prishtinë.

Dekriminalizim dhe në Kosovë, Thaçi: Të pastrojmë dhe drejtësinë Dekriminalizim dhe në Kosovë, Thaçi: Të pastrojmë dhe drejtësinë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka paralajmëruar se do të iniciojë një kod për dekriminalizimin e skenës politike në Kosovë, për t’ua pamundësuar njerëzve me aktakuza të bëhen pjesë e institucioneve.

“Drenica” nis në Apel “Drenica” nis në Apel
Gjykata e Apelit në Kosovë ka nisur të mërkurën gjykimin e rastit të grupit “Drenica” pas ankesave të avokatëve mbrojtës të ish-komandantëve të UÇK-së Sylejman Selimi dhe Sami Lushtaku, të cilët në Shkallën e Parë janë dënuar njëri me 6 e tjetri me 12 vjet burg për krime lufte.

Mustafa: Do rishohim formatin e bisedimeve me Serbinë Mustafa: Do rishohim formatin e bisedimeve me Serbinë
Kosova do të rishikojë formatin e bisedimeve me Serbinë. Kryeministri Isa Mustafa tha për Zërin e Amerikës se shkak për këtë është bërë qëndrimi i Beogradit ndaj Prishtinës.

Kosovë, Kuvendi njofton dy seanca plenare. Demarkacioni, ende jo në agjendë Kosovë, Kuvendi njofton dy seanca plenare. Demarkacioni, ende jo në agjendë
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur për mbajtjen e dy seancave plenare, më 18 dhe 25 maj, ndërsa në agjendën e tyre nuk është vendosur ende ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, si kusht për hyrjen në fuqi të lëvizjes pa viza.

Kosovë, përkujtohen të rënët e luftimeve të Kumanovës Kosovë, përkujtohen të rënët e luftimeve të Kumanovës
Familjarët e të vrarëve nga Kosova, në ngjarjet e Kumanovës një vit më parë, kanë përkujtuar të afërmit e tyre në një ceremoni përkujtimore në Prishtinë.

Kosovë, Veseli takon Delawie; diskutohet bashkëpunimi dypalësh Kosovë, Veseli takon Delawie; diskutohet bashkëpunimi dypalësh
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur këtë të martë në një takim ambasadorin amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, i cili e ka uruar për zgjedhjen si lideri i ri i PDK-së, duke i ofruar bashkëpunim të mëteshëm.

Në prag të Kongresit, FIFA do të vendosë edhe për Kosovën Në prag të Kongresit, FIFA do të vendosë edhe për Kosovën
Zyrtarët më të lartë të FIFA  mbërritën në Meksikë, ku më 12 dhe 13 maj do të mbahet Kongresi i 66-të i këtij institucioni.

Kosovë, PDK: Ende shpejt për formatimin e qeverisë Kosovë, PDK: Ende shpejt për formatimin e qeverisë
Një ditë pas përmbylljes së Konventës së Partisë Demokratike të Kosovës, e cila rezultoi me zgjedhjen e Kadri Veselit kryetar, zëdhënësi Bleran Stavileci tha se nuk do të ketë ndonjë formatim të shpejtë të qeverisë.

Kosovë, monument me pjesëza formuese për Ditën e Europës Kosovë, monument me pjesëza formuese për Ditën e Europës
Përfaqësues të shoqërisë civile në Kosovë kanë zbuluar një monument për Ditën e Europës. Sipas ideatorit të projektit, simbolika e këtij instalacioni, që imiton një “lojë formuese”, është se Bashkimi Europian nuk është i plotë pa Kosovën.

Kosovë, vijon riatdhesimi i azilkërkuesve të paligjshëm Kosovë, vijon riatdhesimi i azilkërkuesve të paligjshëm
Kosova po vazhdon të riatdhesojë mijëra qytetarë nga vendet e Bashkimit Europian, të cilët kanë ikur përmes rrugëve ilegale dy vite më parë, ndërsa ka rënë në zero numri i azilkërkuesve të rinj.

Veseli kryetar i PDK-së me asnjë votë kundër Veseli kryetar i PDK-së me asnjë votë kundër
Me 740 vota të delegatëve të Konventës së Jashtëzakonshme të Partisë Demokratike të Kosovës dhe pa asnjë votë kundër, Kadri Veseli është zgjedhur kryetar i ri partisë më të madhe kosovare.

Delegacion gjerman në Kosovë, Thaçi: I kemi tejkaluar ngërçet politike Delegacion gjerman në Kosovë, Thaçi: I kemi tejkaluar ngërçet politike
Përfaqësues të shoqatës gjermane për politikën e jashtme “DGAP” kanë vizituar këtë të premte Kosovën, ku janë pritur nga krerët më të lartë të institucioneve për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit politike.

Mogherini, në Kosovë pas heqjes së vizave: Ju jeni Europë! Mogherini, në Kosovë pas heqjes së vizave: Ju jeni Europë!
Kryediplomatja e Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka qëndruar në Prishtinë një ditë pas rekomandimit për heqjen e vizave për kosovarët, ndërsa në një seancë solemne të Kuvendit të Kosovës, ajo i ka siguruar deputetët e shumicës dhe opozitës se, Bashkimi Europian do të vazhdojë ta ndihmojë Kosovën.

Kosovë, memorial në Lladoc kushtuar dëshmorëve të UÇK-së Kosovë, memorial në Lladoc kushtuar dëshmorëve të UÇK-së
Një memorial që do të përkujtojë bazën e parë të UÇK-së u përurua këtë të enjte në fshatin Lladoc të Podujevës. Përmendorja prej  bronzi i rikthen simbolikisht në bazën e tyre dëshmorët Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu, Edmond Hoxha dhe Ilir Konushevci. Memoriali është ngritur me përkujdesin e Qeverisë së Kosovës.

Kosovë, Enver Hoxhaj emërohet ministër i Jashtëm Kosovë, Enver Hoxhaj emërohet ministër i Jashtëm
Enver Hoxhaj do të jetë ministri i Jashtëm i Kosovës, që do të zëvendësojë në këtë detyrë Hashim Thaçin, i zgjedhur president i vendit.

Thaçi takon ambasadorët: Gati të intensifikojmë dialogun me Serbinë Thaçi takon ambasadorët: Gati të intensifikojmë dialogun me Serbinë
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Bashkimit Evropian të akredituar në Prishtinë, me të cilët ka diskutuar për vizionin e tij si president për hapat që duhet të ndjekë Kosova në normalizimin e raporteve me Serbinë dhe për rrugën drejt integrimeve evropiane.

Propozimi për heqjen e vizave, Mogherini: Krenare për Kosovën Propozimi për heqjen e vizave, Mogherini: Krenare për Kosovën
Rekomandimi për heqjen e vizave me Kosovën nga Komisioni Europian është përshëndetur nga Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini.

Kosovë, 5 Maji kërkohet të shpallet Ditë kombëtare e Dëshmorëve Kosovë, 5 Maji kërkohet të shpallet Ditë kombëtare e Dëshmorëve
Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së i kërkuan zyrtarisht qeverisë, që 5 majin ta shtojë në kalendar si Ditën kombëtare të Dëshmorëve në Kosovë.

Kosova, pa viza në “Schengen”. E përshëndet Rama dhe Basha Kosova, pa viza në “Schengen”. E përshëndet Rama dhe Basha
Komisioni Europian ka rekomanduar heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës. Komisioneri për Migracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, Dimitris Avramopoulos, gjatë prezantimit të rekomandimit në Bruksel tha se, shpreson që brenda 3 muajve Parlamenti Europian dhe Këshilli i ministrave të miratojnë hyrjen në fuqi të regjimit pa viza për kosovarët.

Anëtarësimi i Kosovës në UEFA, Serbia do ta çojë në CAS Anëtarësimi i Kosovës në UEFA, Serbia do ta çojë në CAS
Serbia është e tronditur nga vendimi që e bëri Kosovën anëtare të UEFA-s dhe do të kërkojë ta anulojë këtë përmes Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv (CAS) në Lozanë të Zvicrës.

BE-ja, sondazh për liberalizimin e vizave. Alternativë edhe Kosova BE-ja, sondazh për liberalizimin e vizave. Alternativë edhe Kosova
Bashkimi Europian ka publikuar një sondazh në faqen informuese mbi liberalizimin e vizave për në vendet e zonës “Schengen”, përmes të cilit kërkon të marrë mendimin e lexuesve dhe anketuesve se, cili prej 4 vendeve, me të cilat BE-ja është në negociata për heqjen e vizave, do të duhet ta fitojë më parë një lehtësim të tillë.

Incidenti në aeroport, anulohen disa fluturime e të tjera shtyhen Incidenti në aeroport, anulohen disa fluturime e të tjera shtyhen
Incidenti që ndodhi mbrëmjen e së hënës në Aeroportin e Prishtinës e ka mbajtur për rreth 24 orë të mbyllur atë. Qindra udhëtarë, që kanë pasur në plan të fluturojnë këtë të martë në vende të ndryshme, po vazhdojnë të mbahen nëpër hotele në Prishtinë, ndërsa komisioni për hetimin e aksidenteve aeronautike vazhdon hetimin mbi incidentin.

Heqja e vizave, KE: Kosova i ka plotësuar kushtet Heqja e vizave, KE: Kosova i ka plotësuar kushtet
Kosova përfundimisht ka plotësuar të gjitha rekomandimet që Komisioni Evropian i kishte vendosur si kusht për të fituar liberalizimin e vizave. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e KE, Mina Andreeva.

Del nga pista një avion në Aeroportin e Prishtinës Del nga pista një avion në Aeroportin e Prishtinës
Një avion pasagjerësh i kompanisë “Turkish Airlines” ka dalë nga pista gjatë orëve të mbrëmjes së të hënës në Aeroportin e Prishtinës.

Kosova, shpresë për vizat. Thaçi: Jemi duke numëruar orët Kosova, shpresë për vizat. Thaçi: Jemi duke numëruar orët
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është shprehur i bindur se, pas plotësimit të të gjitha kritereve të kërkuara, Kosova do të marrë gjatë kësaj jave rekomandimin për heqjen e vizave nga ana e Komisionit Europian.

Thaçi takon presidentin e FFK-së Thaçi takon presidentin e FFK-së
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në takim udhëheqësit e Federatës së Futbollit të Kosovës, një ditë para kongresit të UEFA-s në Budapest, ku do të vendoset pranimi ose jo i Kosovës në Federatën Evropiane të Futbollit.

“Reuters”: Kosovës i hiqen vizat të mërkurën “Reuters”: Kosovës i hiqen vizat të mërkurën
Agjencia e lajmeve “Reuters” raportoi të dielën se shtetasit kosovarë do të kenë mundësi që të lëvizin pa viza shumë shpejt, pasi Bashkimi Europian ka vlerësuar se kushtet e vendosura janë plotësuar nga institucionet kosovare.

“1 Maji” në Kosovë, të rinjtë “e harruar nga shteti dhe të shtypur nga shefat” “1 Maji” në Kosovë, të rinjtë “e harruar nga shteti dhe të shtypur nga shefat”
Kanë qenë afro 50 të rinj, ata që kanë shprehur pakënaqësitë e tyre në Prishtinë në ditën e punëtorëve, duke marshuar nga sheshi “Zahir Pajaziti” deri para ndërtesës së Qeverisë. Parulla kryesore që mbanin në duar të rinjtë protestues ishte “Të harruar nga shteti, të shtypur nga shefi”.

EULEX, një muaj paraburgim për Azem Sylën EULEX, një muaj paraburgim për Azem Sylën
Ish deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji nga një gjyqtar i EULEX-it.

Mbyllet PriFilmFest, Gruaja e mirë zgjidhet fitues Mbyllet PriFilmFest, "Gruaja e mirë" zgjidhet fitues
Filmi “Gruaja e mirë” i regjisores serbe Mirjana Karanovic, është zgjedhur si më i miri i edicionit të tetë të festivalit ndërkombëtar të filmit PriFilmFest, që u mbyll natën e së premtes.

Ligji antimafia, nisma pas dështimit me ligjin e konfiskimit të pasurive Ligji antimafia, nisma pas dështimit me ligjin e konfiskimit të pasurive
Rezultatet e dobëta në luftën kundër krimit dhe konfiskimit të pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme, ka shtyrë Kuvendin e Kosovës që të kërkojë hartimin e një ligji të ri anti mafia.

Kosova, javën e ardhshme në UEFA Kosova, javën e ardhshme në UEFA
Të martën e ardhshme, Federata e Futbollit të Kosovës do të jetë anëtare e UEFA-s. Kjo është ajo që publikohet në media të ndryshme serbe, sipas të cilave, qeveria e futbollit evropian ka vendosur të ndryshojë statutin e saj në Kongresin që do të mbajë në Budapest, për të favorizuar anëtarësimin e Kosovës, gjë të cilën ato e cilësojnë një skandal.

“Eurovision”-i ndalon valëvitjen e flamurit të Kosovës “Eurovision”-i ndalon valëvitjen e flamurit të Kosovës
Flamuri i Kosovës është vendosur në listën e flamujve të ndaluar, përkrah atij të ISIS-it, në Festivalin europian të Këngës, “Eurovision”.

Azem Syla i dorëzohet EULEX-it Azem Syla i dorëzohet EULEX-it
Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Azem Syla është kthyer nga Shqipëria dhe i është dorëzuar Policisë së EULEX-it në pikëkalimin kufitar në Morinë.

Mbledhja e dy qeverive, më 3 qershor Mbledhja e dy qeverive, më 3 qershor
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka njoftuar kabinetin qeveritar se, në konsultim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, kanë vendosur zhvillimin e mbledhjes së radhës të dy qeverive, ndërsa axhenda e saj pritet të harmonizohet gjatë javëve në vijim.

Kosovë, deputeti në kërkim i PDK-së jep dorëheqjen Kosovë, deputeti në kërkim i PDK-së jep dorëheqjen
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, i cili akuzohet nga Prokuroria si kreu i një grupi kriminal për tjetërsim pronash, ka paraqitur të enjten pasdite dorëheqjen nga pozita e deputetit.

Kosovë, deputeti i dyshuar Azem Syla mund të jetë në Shqipëri Kosovë, deputeti i dyshuar Azem Syla mund të jetë në Shqipëri
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, i cili po kërkohet nga Policia e EULEX-it dhe ajo e Kosovës, si i dyshuar kryesor i grupit kriminal prej 51 personash, ende nuk është kthyer në Kosovë.

Kosovë, mbyllet gjyqi ndaj imamit “xhihadist” Zeqirja Qazimi. Pritet vendimi Kosovë, mbyllet gjyqi ndaj imamit “xhihadist” Zeqirja Qazimi. Pritet vendimi
Të enjten në Ferizaj është zhvilluar seanca e fundit shqyrtuese në gjykimin e hoxhës Zeqirja Qazimit, i njohur edhe si mësuesi i Lavdrim Muhaxherit dhe Ridvan Haqifit, udhëheqësve të shqiptarëve të Kosovës në ISIS.

Thaçi: Tensioni politik në Kosovë, i tejkaluar Thaçi: Tensioni politik në Kosovë, i tejkaluar
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vlerësuar qetësinë politike të krijuar pas ndaljes së protestave dhe gazit lotësjellës. Në një takim me përfaqësues të Aleancës Kosovare të Bizneseve, presidenti ka inkurajuar vazhdimin e dialogut mes partive për të dalë nga kriza.

Zgjedhjet serbe, OSBE: Në Kosovë, proces i rregullt Zgjedhjet serbe, OSBE: Në Kosovë, proces i rregullt
Zgjedhjet e parakohshme politike në Serbi, të zhvilluara të dielën edhe në zonat me shumicë serbe të Kosovës janë mbajtur në mënyrë të rregullt dhe pa incidente.

Kosovë, kthehet pas 17 vitesh “i zhdukuri” i luftës Kosovë, kthehet pas 17 vitesh “i zhdukuri” i luftës
Sejdi Thaçi nga Zajmi i Klinës, emri i të cilit figuron në memorialin e personave të zhdukur dhe martirëve të kësaj komune, është rikthyer në Kosovë pas 17 vjetësh.

Mustafa në Bruksel, ende pa konfirmim për heqjen e vizave Mustafa në Bruksel, ende pa konfirmim për heqjen e vizave
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është pritur të mërkurën në Bruksel nga presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe nga shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, me të cilët ka diskutuar për liberalizimin e vizave dhe proceset e tjera integruese.

Kosovë, përkujtohet masakra e Mejës; Thaçi: Drejtësi për viktimat Kosovë, përkujtohet masakra e Mejës; Thaçi: Drejtësi për viktimat
Për të përkujtuar 376 të vrarët në masakrën e Mejës, të mërkurën në këtë fshat të Gjakovës u mblodhën bashkë familjarë e zyrtarë të lartë.

Kosovë, aksion polici-EULEX kundër krimit të organizuar. I dyshuar edhe deputeti i PDK-së Kosovë, aksion polici-EULEX kundër krimit të organizuar. I dyshuar edhe deputeti i PDK-së
Rreth 350 policë të EULEX-it dhe të Kosovës kanë realizuar aksionin më të madh kundër krimit të organizuar, ku dyshohet se janë të përfshirë 40 persona, ndërsa listën e kryeson ish-komandanti i UÇK-së, Azem Syla, i cili është deputet i Partisë Demokratike të Kosovës.

Kosovë, tryezë diskutimi mbi sfidat për të pagjeturit e luftës Kosovë, tryezë diskutimi mbi sfidat për të pagjeturit e luftës
Komisioni qeveritar për të pagjeturit organizoi një tryezë lidhur me sfidat në procesin e zbardhjes së fatit të personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë.

Ngrihet Fondi për Garancitë Kreditore Ngrihet Fondi për Garancitë Kreditore
Kosova ka themeluar Fondin për Garanci Kreditore, i cili do të ndihmojë ndërmarrjet e vogla dhe të mesme për marrjen e kredive, duke u mbuluar 50 për qind të kolateralit dhe hipotekave në bankat tregtare.

Kosovë, pas zgjedhjeve serbe pritet zgjidhja për kodin telefonik Kosovë, pas zgjedhjeve serbe pritet zgjidhja për kodin telefonik
Përfundimi i zgjedhjeve në Serbi pritet të zhbllokojë edhe zbatimin e marrëveshjes për telekomunikacionin me Kosovën, në bazë të të cilit do të merret prefiksi ndërkombëtar +383.

Veseli, optimist për daljen nga kriza politike në Kosovë Veseli, optimist për daljen nga kriza politike në Kosovë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është shprehur optimist se, shumë shpejt klasa politike do të gjejë një zgjidhje për daljen nga kriza, ndërsa ka treguar se komunikimi mes partive të koalicionit dhe atyre të opozitës tashmë ka filluar.

Kosovë, kryhet me sukses operacioni i rrallë kirurgjikal Kosovë, kryhet me sukses operacioni i rrallë kirurgjikal
Një ndërhyrje e ndërlikuar kirurgjikale është kryer me sukses këtë të hënë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Bëhet fjalë për ngjitjen e gishtit të një pacienti, të cilin e kishte prerë me sharrë elektrike.

Kosovë, shpërblime xhudisteve medaliste të Europianit të Rusisë Kosovë, shpërblime xhudisteve medaliste të Europianit të Rusisë
Këtë të hënë në Prishtinë është zhvilluar ceremonia e ndarjes së shpërblimeve shtetërore për xhudistet, të cilat i sollën Kosovës një medalje të artë dhe një bronzi nga kampionati europian i xhudos në Rusi.

Serbët e Kosovës votojnë Vuçiçin Serbët e Kosovës votojnë Vuçiçin
Serbët e Kosovës kanë votuar në frymë të njëjtë me ata të Serbisë, ku partia e kryeministrit Aleksandër Vuçiç, sipas numërimit  të shumicës së votave është e para, ndërsa Partia Radikale e Vojsllav Sheshel nuk ka patur ndonjë mbështetje të madhe.

Pritshmëritë e shqiptarëve, Presheva shpreson një qasje të re të Beogradit Pritshmëritë e shqiptarëve, Presheva shpreson një qasje të re të Beogradit
Shqiptarët e Luginës së Preshevës votojnë për qeveritë e tyre lokale dhe për deputet në kuvendin e Serbisë.

Kampionja e Europës në xhudo: E emocionuar për flamurin dhe himnin kosovar në Rusi Kampionja e Europës në xhudo: E emocionuar për flamurin dhe himnin kosovar në Rusi
Xhudistja Majlinda Kelmendi, fituese e kampionatit europian, si dhe Nora Gjakova, e cila përfundoi e treta në garë, janë kthyer nga Rusia, atje ku bënë që flamuri dhe himni i Kosovës të nderohej nga ushtarët rusë. Kjo bëri që ekipi i xhudos të nderohet me pritje zyrtare nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, dhe kabineti i tij.

Kosovë, votohet për zgjedhjet serbe nën organizimin e OSBE-së Kosovë, votohet për zgjedhjet serbe nën organizimin e OSBE-së
Nën organizimin e OSBE-së, serbët e Kosovës votuan këtë të dielë për zgjedhjet parlamentare në Serbi, në 5 qendra grumbulluese të hapura me disa degë, në të gjitha vendbanimet me shumicë serbe në Kosovë.

Mustafa: Zgjedhjet serbe, vetëm një grumbullim votash Mustafa: Zgjedhjet serbe, vetëm një grumbullim votash
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka cilësuar mbajtjen e zgjedhjve të Serbisë në Kosovë vetëm një proces që ka lidhje me pikat e grumbullimit të votave të qytetareve që kanë dy shtetësi.

Dita Botërore e Librit, evente kulturore në Prishtinë Dita Botërore e Librit, evente kulturore në Prishtinë
Në Ditën Botërore të Librit, në Prishtinë është organizuar “Festivali i Librit 2016”, ku lexuesit kanë shkëmbyer libra me njëri-tjetrin.

Kosovë, hetim vdekjes së ish-ushtarit të UÇK-së Kosovë, hetim vdekjes së ish-ushtarit të UÇK-së
Policia e Kosovës vazhdon hetimet mbi vrasjen e një ish-ushtari të UÇK-së, për të cilin mediat kosovare kanë hedhur dyshime se ka qenë një ndër dëshmitarët e Gjykatës Speciale.

Kosovë, shënohet dita e komunitetit turk. I ftuar edhe zv.kryeministri i Turqisë Kosovë, shënohet dita e komunitetit turk. I ftuar edhe zv.kryeministri i Turqisë
Zëvendëskryeministri i Turqisë, Numan Kurtulmush po qëndron për një vizitë në Kosovë me rastin e shënimit të ditës së komunitetit turk.

Fillon “PriFilmFest”, i rikthyer në Prishtinë Fillon “PriFilmFest”, i rikthyer në Prishtinë
Filmi “Mediterranea”, që trajton sfidat e emigrantëve afrikanë në drejtim të Europës, ka hapur edicionin e 8 të Festivalit ndërkombëtar të Filmit “PriFilmFest” mbrëmjen e së  premtes.

Kosovë, Veseli zyrtarizon kandidaturën për kreun e PDK-së Kosovë, Veseli zyrtarizon kandidaturën për kreun e PDK-së
Kryetari në detyrë i PDK-së, Kadri Veseli ka shpallur këtë të premte edhe zyrtarisht kandidaturën për të marrë drejtimin e partisë më të madhe në vend, e cila deri tani është udhëhequr nga Hashim Thaçi, President i Kosovës.

Delegacioni franko-gjerman: Kosova, drejt liberalizimit të vizave Delegacioni franko-gjerman: Kosova, drejt liberalizimit të vizave
Gjatë vizitës në Prishtinë, ministrat e Shtetit për Çështjet Europiane nga Franca dhe Gjermania kanë konfirmuar se, Kosova i ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, ndaj dhe presin që në javët e ardhshme Komisioni Europian të shpallë rekomandimin.

Zgjedhjet në Serbi, OSBE do të hapë 5 qendra në Kosovë Zgjedhjet në Serbi, OSBE do të hapë 5 qendra në Kosovë
Misioni i OSBE-së në Kosovë sqaron rolin që do te ketë gjatë votimit të serbëve të Kosovës për zgjedhjet e Serbisë këtë të diel.

Kosovë, delegacion franko-gjerman për vizat dhe integrimin Kosovë, delegacion franko-gjerman për vizat dhe integrimin
Ministri gjerman i Shtetit për Europën, Michael Roth, bashkë me Sekretarin francez të Shtetit për Çështjet e Europës, Harlem Desir, kanë nisur një vizitë të përbashkët në Prishtinë për të takuar krerët më të lartë të shtetit.

Kosovë, çelet Panairi ndërkombëtar i Turizmit Kosovë, çelet Panairi ndërkombëtar i Turizmit
Në prag të pushimeve verore, në Prishtinë ka nisur prezantimi i destinacioneve turistike nga agjenci nga Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e të tjerë vende, në kuadër të Panairit ndërkombëtar të Turizmit, Hotelerisë dhe Gastronomisë.

Kosovë, të premten hapet zyrtarisht gara për kreun e PDK-së Kosovë, të premten hapet zyrtarisht gara për kreun e PDK-së
Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës ka vendosur që, nga e premtja, të hapë zyrtarisht garën për kryetarin e partisë, ndërsa votimi për pasardhësin e Hashim Thaçit në PDK do të bëhet në Konventën e partisë më 7 maj.

Mitrovicë, dhjetëra familje në banesat kolektive të Trepçës Mitrovicë, dhjetëra familje në banesat kolektive të Trepçës
Në Stantërg të Mitrovicës, pikërisht në lagjen ku është xhiruar filmi “Shok”,  i cili për herë të parë nominoi Kosovën për Oscar, që nga paslufta dhjetëra familje shfrytëzojnë për banim banesat kolektive të Trepçës me kushte minimale për jetën.

Kosovë, çelet java e të pagjeturve; Gjetaj: Çështja, peng e politikës Kosovë, çelet java e të pagjeturve; Gjetaj: Çështja, peng e politikës
Çështja e mbi 1.600 personave të pagjetur që nga koha e luftës në Kosovë po mbahet peng nga politika. Kështu ka deklaruar kryesuesi i komisionit qeveritar, Prenk Gjetaj, në hapjen e javës së personave të pagjetur, e cila nisi këtë të enjte me vendosjen e luleve në në memorialin pranë Kuvendit.

Kosovë, takohen liderët e pozitës dhe opozitës Kosovë, takohen liderët e pozitës dhe opozitës
Disa muaj pas gazit lotsjellës dhe bllokimit të institucioneve e refuzimit për dialog, liderët e partive politike kosovare nga pozita dhe opozita janë ulur së bashku në një tryezë të përbashkët.

Hahn, ndërmjetësim në Kosovë Hahn, ndërmjetësim në Kosovë
Më 17 maj Kosovën do ta vizitojë Komisioneri Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, i cili do të takojë liderët politikë atje për të parë mundësinë e zgjidhjes së krizës politike.

Kosovë, Apeli liron ish-gjeneralin serb Bojoviç Kosovë, Apeli liron ish-gjeneralin serb Bojoviç
Milovan Bojoviç, ish-gjeneral i ushtrisë serbe, është lënë i lirë sot nga Gjykata e Apelit pasi ishte arrestuar duke kaluar ilegalisht kufirin me Kosovën pranë Podujevës.

Thaçi-Veseli, takim në Presidencë për bashkëpunimin ndërmjet institucioneve Thaçi-Veseli, takim në Presidencë për bashkëpunimin ndërmjet institucioneve
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në një takim kryeparlamentarin Kadri Veseli, për të diskutuar intensifikimin e bashkëpunimit mes institucioneve që drejtojnë.

Kosovë, ligj kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit Kosovë, ligj kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit
Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit.

Kosovë-Serbi, marreveshje për njohjen e certifikatave ADR Kosovë-Serbi, marreveshje për njohjen e certifikatave ADR
Qeveria e Kosovës njofton se, me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel është arritur një marrëveshje me Serbinë për njohjen reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme (ADR) mes të dy shteteve.

Visar Ymeri ndalohet sërish Visar Ymeri ndalohet sërish
Policia e Kosovës ka ndaluar sërish kryetarin e Vetëvendosjes Visar Ymeri për ta dërguar në seancë gjyqësore për rastin e rrahjes së deputetëve të Vetëvendosjes me atë të PDK-së, Bekim Haxhiu më 2012.

Raporti mbi Asociacionin: Vendimi i Kushtetueses, konfuz Raporti mbi Asociacionin: Vendimi i Kushtetueses, konfuz
Themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe paraqet një sfidë për stabilitetin politik në Kosovë, sundimin e ligjit dhe kredibilitetin e Bashkimit Europian, thuhet në një raport nga “Marrëveshja e madhe”, një nismë qytetare për mbikëqyrjen e negociatave Kosovë-Serbi.

Liberalizimi i vizave, rekomandim pozitiv me kushte për Kosovën Liberalizimi i vizave, rekomandim pozitiv me kushte për Kosovën
Komisioni Evropian pritet të japë rekomandim pozitiv për heqjen e vizave për kosovarët, por si kusht do të vendoset një kuotë e posaçme, e cila nënkupton pezullimin e liberalizimit të vizave, nëse një numër i caktuar i shtetasve kosovarë kërkojnë azil në vendet e Bashkimit Evropian.

Mustafa: Politikanët serbë po manipulojnë serbët e Kosovës për vota Mustafa: Politikanët serbë po manipulojnë serbët e Kosovës për vota
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka komentuar zgjedhjet e Serbisë, e veçanërisht fushatën që udhëheqësit serbë po bëjnë në Kosovë me tone nacionaliste kundër shtetësisë së Kosovës.

Kosovë, protestë e veteranëve invalidë të UÇK-së Kosovë, protestë e veteranëve invalidë të UÇK-së
Përfaqësues të veteranëve të UÇK-së, nga të gjitha zonat operative, kanë protestuar të hënën para Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, lidhur me vonesat e pensioneve të invalidëve të luftës, që sipas tyre ndodhin për shkak të mungesës së një komisioni mjekësor, i cili vlerëson shkallën e invaliditetit.

Kosovë, aktivitet në përkujtim të lojërave tradicionale Kosovë, aktivitet në përkujtim të lojërave tradicionale
Lojërat tradicionale, të cilat në epokën dixhitale duket se kanë mbetur vetëm në kujtesën e të moshuarve, janë rikthyer të hënën përmes një aktiviteti në Prishtinë, për nder të ditës ndërkombëtare të monumenteve dhe lokaliteteve.

Ekstremizmi i dhunshëm, ministrja italiane e Mbrojtjes në Kosovë Ekstremizmi i dhunshëm, ministrja italiane e Mbrojtjes në Kosovë
Ministrja italiane e Mbrojtjes, Roberta Pinotti vizitoi këtë të hënë Prishtinën, ku u takua me presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Isa Mustafa. Takimet e veçanta kanë pasur temë temë kryesore ekstremizmin dhe terrorizmin.

Kosovë-Maqedoni, lëvizje vetëm me letërnjoftime Kosovë-Maqedoni, lëvizje vetëm me letërnjoftime
Nga e diela në mesditë, ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë ka hyrë në fuqi marrëveshja për lëvizje vetëm me letërnjoftime.

Ndahet opozita, AAK dhe Nisma lënë vetëm Vetëvendosjen Ndahet opozita, AAK dhe Nisma lënë vetëm Vetëvendosjen
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë vendosur të bashkohen në një koalicion opozitar të veçantë, duke konfirmuar përçarjet dhe mospajtimet me forcën më të madhe opozitare, Lëvizjen Vetëvendosje.

Kosova pritet të zgjerojë listën e serbëve “non grata” për krimet e luftës Kosova pritet të zgjerojë listën e serbëve “non grata” për krimet e luftës
Qeveria e Kosovës pritet të zgjerojë listën e zyrtarëve serbë, që do t’u ndalohet hyrja në Kosovë për shkak të krimeve dhe spastrimit etnik të shqiptarëve gjatë luftës së vitit 1999.

Kosovë, ish-deputetja e AAK-së i bashkohet Vetëvendosjes Kosovë, ish-deputetja e AAK-së i bashkohet Vetëvendosjes
Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, e cila para pak ditësh dha dorëheqjen nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, parti e Ramush Haradinajt, këtë të dielë i është bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje.

Në këmbë drejt Shqipërisë, përkujtohet eksodi i vitit 1999 Në këmbë drejt Shqipërisë, përkujtohet eksodi i vitit 1999
Si sot shtatëmbëdhjetë vjet më parë, qytetarët e Kukësit pritën shqiptarët e Kosovës që kaluan kufirin.

Në kërkim të të zhdukurve...17 vite nga mbarimi i luftës, ende 1670 të pagjetur Në kërkim të të zhdukurve...17 vite nga mbarimi i luftës, ende 1670 të pagjetur
17 vjet pas çlirimit të Kosoves, lufta nuk ka përfunduar ende për disa qindra familje shqiptare. Kjo pasi ende edhe sot e kësaj dite, nuk dihet fati i 1670 shqiptareve të zhdukur.

Kosovë, dëshmojnë rojet e liqenit të Badovcit kundër të akuzuarve për terrorizëm Kosovë, dëshmojnë rojet e liqenit të Badovcit kundër të akuzuarve për terrorizëm
Në Gjykatën e Krimeve të Rënda të Prishtinës ka vazhduar këtë të premte gjykimi ndaj 5 të akuzuarve për terrorizëm, të cilët janë arrestuar në korrik të vitit të kaluar te liqeni i Badovcit. Besnik Latifi, Gazmend Haliti, Milazim Haxhija, Fehmi Musa dhe Enis Latifi ishin duke regjistruar një video propaganduese, si dhe duke lexuar betimin e kreut të ISIS-it.

Djegia e flamurit kosovar në Podgoricë, Prishtina me notë proteste Djegia e flamurit kosovar në Podgoricë, Prishtina me notë proteste
Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi i ka dërguar një notë proteste Malit të Zi, pas djegies së flamurit të Kosovës para objektit të Ambasadës kosovare në Podgoricë.

Gjuriçit i ndalohet hyrja në Kosovë; serbëve, letërnjoftimet e strukturave ilegale Gjuriçit i ndalohet hyrja në Kosovë; serbëve, letërnjoftimet e strukturave ilegale
Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi ka marrë vendim për t’ia ndaluar për një kohë të pacaktuar hyrjen në Kosovë Marko Gjuriçit, drejtorit të zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

Kosovë, rihapet çështja e rrahjes së deputetit të PDK-së në 2012-n Kosovë, rihapet çështja e rrahjes së deputetit të PDK-së në 2012-n
Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur ta rihapë çështjen e rrahjes së deputetëve të Vetëvendosjes me deputetin e PDK-së, para Kuvendit të Kosovës më 28 qershor 2012.

Kosovë, përkujtohet eksodi masiv i 15 prillit 1999 Kosovë, përkujtohet eksodi masiv i 15 prillit 1999
Brenda 10 minutash, ditën e 15 prillit të vitit 1999, ushtria, policia dhe paramilitarët serbë dëbuan mijëra shqiptarë nga Mitrovica, duke i orientuar në drejtim të Pejës dhe më pas drejt Shqipërisë. Kolona ishte ndër më të gjatat, pasi ishin bashkuar edhe refugjatë të ardhur nga Drenica e vende të tjera ku kishte luftime.

Mustafa ngarkon ministrat përgjegjës për organizimin e mbledhjes së përbashkët Mustafa ngarkon ministrat përgjegjës për organizimin e mbledhjes së përbashkët
Dy qeveritë e Kosovës dhe të Shqipërisë pritet që mbledhjen e ardhshme të përbashkët ta zhvillojnë brenda pak javësh në Prishtinë.

17 vite më pas do të rikujtohet eksodi masiv i kosovarëve drejt Shqipërisë 17 vite më pas do të rikujtohet eksodi masiv i kosovarëve drejt Shqipërisë
Në përvjetorin e 17 të eksodit masiv të shqiptarëve të Kosovës drejt Shqipërisë do të organizohet kalimi simbolik i kufirit, për të rikujtuar përvojën e dhimbshme të dhjetëra mijërave njërëzve, që u dëbuan me forcë nga regjimi i Milosheviçit.

Kosovë, tryezë diskutimesh për riaplikimin në UNESCO Kosovë, tryezë diskutimesh për riaplikimin në UNESCO
Përfaqësues të shoqërisë civile, zyrtarë të lartë shtetërorë dhe diplomatë të akredituar në Prishtinë, kanë diskutuar këtë të enjte për dështimin e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, si dhe për hapat që duhet të ndërmarrë shteti i ri për të aplikuar sërish vitin e ardhshëm.

Shpërndarja e metadonit në Kosovë, reagon MSH pas denoncimit në “Fiks Fare” Shpërndarja e metadonit në Kosovë, reagon MSH pas denoncimit në “Fiks Fare”
Pas denoncimit në emisionin investigativ “Fiks Fare” në Top Channel, të abuzimeve që ndodhin në Kosovë me metadonin, substancën që duhet të luftojë varësinë nga droga, Ministria e Shëndetësisë në Kosovë pritet që të kryejë verifikimet ndaj farmacive, për të vërtetuar dhënien pa recetë të tij siç u pasqyrua në faktet e publikuara nga emisioni.

Kosovë, Presidenti Thaçi takohet me ambasadorin Delawie Kosovë, Presidenti Thaçi takohet me ambasadorin Delawie
Në kuadër të takimeve të tij të para si President i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur këtë të enjte ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

Kujtesa përmes fotografisë Kujtesa përmes fotografisë
Viktimat nuk mund të flasin, por përmes fakteve është i mundur dokumentimi i së shkuarës. Terrori dhe gjenocidi serb në Kosovë përgjatë luftës, është në thelb të ekspozitës së çelur në Muzeun Historik Kombëtar, që ka për qëllim mosharrimin dhe mospërsëritjen e historisë.

Grup ekspertësh për statutin e Asociacionit të Komunave Serbe Grup ekspertësh për statutin e Asociacionit të Komunave Serbe
Kundërshtimet e shumta të opozitës ndaj marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese, e cila vlerësoi se 23 pika të marrëveshjes nuk ishin në përputhje të plotë me Kushtetutën, kanë shtyrë qeverinë që të mos ngutet me hartimin e statutit për Asociacionin.

Kosova do të lejojë serbët e saj të votojnë për zgjedhjet e Serbisë Kosova do të lejojë serbët e saj të votojnë për zgjedhjet e Serbisë
Qeveria e Kosovës është pajtuar, që të lejojë votimin e serbëve të Kosovës në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, më 24 prill.

Kosova, më afër UEFA-s e FIFA-s, delegacioni dypalësh viziton Prishtinën Kosova, më afër UEFA-s e FIFA-s, delegacioni dypalësh viziton Prishtinën
Pak ditë para se Kosova të votohet për pranimin në UEFA dhe më pas në FIFA, zyrtarë të lartë të këtyre dy organizatave më të rëndësishme të futbollit europian e botëror kanë vizituar Kosovën.

Kosovë, 7 muaj burgim të dënuarit për terrorizëm Samet Imishti Kosovë, 7 muaj burgim të dënuarit për terrorizëm Samet Imishti
Pak muaj pas operacionit antiterror me jehonë ndërkombëtare të Policisë së Kosovës, në bashkëpunim me atë italiane, këtë të martë Gjykata Themelore ka dënuar me 7 muaj burg shtetasin kosovar Samet Imishti.

Thaçi-Mustafa, takimi i parë pas zgjedhjes së presidentit Thaçi-Mustafa, takimi i parë pas zgjedhjes së presidentit
Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa zhvilluan mëngjesin e së martës takimin e parë zyrtar.

Sheshel nuk guxon të shkojë në Mitrovicë: Prishtina e Beogradi më penguan Sheshel nuk guxon të shkojë në Mitrovicë: Prishtina e Beogradi më penguan
Pas shpalljes si person i padëshirueshëm nga Qeveria e Kosovës dhe paralajmërimeve se do të arrestohej po të hynte në Kosovë, kryetari i Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel është tërhequr dhe i ka përshëndetur radikalët e mbledhur në veri të Mitrovicës përmes një lidhjeje telefonike.

Sheshel paralajmëron hyrjen në Kosovë, policia: Nëse vjen do arrestohet Sheshel paralajmëron hyrjen në Kosovë, policia: Nëse vjen do arrestohet
Paralajmërimi i kryetarit të Partisë Radikale të Serbisë, Vojisllav Sheshel se do të vizitojë sot veriun e Kosovës për të marrë pjesë në tubimin e partisë së tij në Mitrovicën e Veriut ka alarmuar Policinë e Kosovës, e cila paralajmëron se do ta arrestojë atë menjëherë pasi Ministria e Punëve të Jashtme në Prishtinë e ka shpallur person non grata.

Kosovë, ndalohet sërish kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri Kosovë, ndalohet sërish kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri është shoqëruar nga policia për në gjykatë, për të marrë pjesë në rastin e gjykimit mbi përleshjen mes deputetëve të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi e Florin Krasniqi, me deputetin e PDK-së, Bekim Haxhiu, në qershor të vitit 2012.

Heqja e vizave për Kosovën, BE jep përgjigje në fund të muajit Heqja e vizave për Kosovën, BE jep përgjigje në fund të muajit
Komisioni Europian pritet të rishikojë deri në fund të muajit çështjen e heqjes së vizave edhe për Kosovën, duke shqyrtuar nëse vendi i ka plotësuar kushtet e parashtruara nga Brukseli për të përfituar nga udhëtimi lirshëm brenda zonës “Schengen”.

Kosovë, përkujtohet 17-vjetori i rënies së heroit që hapi kufirin kosovaro-shqiptar Kosovë, përkujtohet 17-vjetori i rënies së heroit që hapi kufirin kosovaro-shqiptar
Nën patronazhin e kryeministrit të Kosovës, në Prishtinë është përkujtuar 17-vjetori i rënies së hartuesit të planit për hapjen e kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë, heroit të kombit Agim Ramadani.

Kosovë-Shqipëri, tashmë me një pikë të përbashkët kontrolli kufitar Kosovë-Shqipëri, tashmë me një pikë të përbashkët kontrolli kufitar
Kosova dhe Shqipëria kanë rënë dakord që t’i heqin kontrollet e dyfishta kufitare, duke propozuar një model të ri për të shmangur radhët në prag të sezonit turistik.

Daçiç në Kosovë: Presim ndëshkimin e shqiptarëve për krime ndaj serbëve Daçiç në Kosovë: Presim ndëshkimin e shqiptarëve për krime ndaj serbëve
Pas Kryeministrit të Serbisë, Kosovën e ka vizituar edhe zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili në manastirin e Gracanicës u prit nga qindra simpatizantë. Ai deklaroi lidhur me Gjykatën Speciale, nga e cila tha se pret të procedohen krimet ndaj serbëve.

Kosovë, aksidentohen 5 automjete; 10 të plagosur Kosovë, aksidentohen 5 automjete; 10 të plagosur
Mëngjesin e së dielës, në autostradën Fushë Kosovë-Prishtinë ka ndodhur një aksident zinxhir, në të cilin janë përfshirë 5 automjete.

Dashuria nuk njeh kufij! Dashuria nuk njeh kufij!
Dashuria nuk ka kufij, nuk njeh gjuhë e madje as kromozome. Nisi, një kampion bote në not nga Danimarka i lindur me sindromën “down”, është dashuruar me Medinën nga Kosova, e cila po ashtu sfidon veten në këtë sport. Ata janë dashuruar me shikim të parë, në një kampionat për garues me këtë sindromë, në Itali.

8-vjetori i Kushtetutës së Kosovës, hartuesit akuzojnë klasën politike 8-vjetori i Kushtetutës së Kosovës, hartuesit akuzojnë klasën politike
Me rastin e 8-vjetorit të miratimit të Kushtetutës së Kosovës, në Fakultetin Juridik në Prishtinë është organizuar një seminar me hartuesit e dokumentit themeltar dhe ish-kryetarin e Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani.

Panariti në Pejë, fton fermerët kosovarë të investojnë në Shqipëri Panariti në Pejë, fton fermerët kosovarë të investojnë në Shqipëri
Ministri shqiptar i Bujqësisë, Edmond Panariti, i shoqëruar nga disa fermerë nga Shqipëria kanë takuar fermerë të komunës së Pejës në Kosovë, për të diskutuar format e thellimit të bashkëpunimit.

Fabrika e këpucëve përfshihet nga flakët Fabrika e këpucëve përfshihet nga flakët
Një fabrikë e këpucëve, e cila ndodhet në magjistralen Ferizaj-Shkup, është përfshirë nga zjarri, ndërsa tre punëtorë të saj dhe një zjarrfikës kanë marrë lëndime të lehta gjatë përpjekejeve për të neutralizuar flakët.

Kosovë, takimet e para të Thaçit me delegacionet e pranishme Kosovë, takimet e para të Thaçit me delegacionet e pranishme
Pjesëmarrësit në ceremoninë e solemne të Presidentit Hashim Thaçi, gjatë pasdites së kësaj të premteje kanë zhvilluar takime të ndryshme me krerët e shtetit të Kosovës.

Kosovë, arrestohet bashkëpunëtori i Milosheviçit. Sheshel shpallet “non grata” Kosovë, arrestohet bashkëpunëtori i Milosheviçit. Sheshel shpallet “non grata”
Policia e Kosovës ka arrestuar shtetasin serb, Milovan Bojoviç, i dyshuar për krime lufte në Kosovë, i cili më 7 prill ka tentuar të futet ilegalisht nga pjesa kufitare në Merdarë.

Kosovë, ndahen çmimet në fushën e Teatrit Kosovë, ndahen çmimet në fushën e Teatrit
Aktori Selman Jusufi është nderuar me çmimin e përvitshëm për Teatër, i ndarë nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, Kujtim Shala.

Thaçi merr detyrën e Presidentit; Jahjaga i dorëzon Kushtetutën Thaçi merr detyrën e Presidentit; Jahjaga i dorëzon Kushtetutën
Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi zyrtarizoi marrjen e detyrës së re në një ceremoni solemne në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ku të pranishëm ishin 1.200 të ftuar, mes të cilëve presidentë, kryeministra, kryeparlamentarë dhe përfaqësues të vendeve të rajonit dhe më gjerë.

Kosovë, policia në ndjekje të...policisë! Kosovë, policia në ndjekje të...policisë!
Kjo është një sekuencë tepër e shkurtër e filmuar në çastet e betimit të Hashim Thaçit si President i Republikës së Kosovës. Sigurisht nuk bëhet fjalë për ambientet brenda Kuvendit, ku zhvillohej ceremonia, por për ngjarjet që ndodhnin nga jashtë godinës së institucionit ligjvënës kosovar.

Thaçi betohet si president i Kosovës, protesta jashtë Parlamentit Thaçi betohet si president i Kosovës, protesta jashtë Parlamentit
Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë betimin në një seancë solemne në Kuvend, ku të pranishëm ishin familja e ish-presidentit Ibrahim Rugova dhe personalitete të tjera të vendit, ndërsa edhe pse ishin të ftuar, aty munguan përfaqësues të familjes Jashari.

Jahjaga “dorëzon çelsat” e Presidencës, takimet e fundit me të rinjtë Jahjaga “dorëzon çelsat” e Presidencës, takimet e fundit me të rinjtë
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka përmbyllur ditën e fundit si kryetare e shtetit me një agjendë të ngjeshur aktivitetesh, ndërsa fjalimin e fundit e mbajti para studentëve të Fakultetit Juridik, ku edhe vetë ka mbaruar studimet.

Kosovë, arsimtarëve të periudhës së luftës do t’u njihet përvoja e punës Kosovë, arsimtarëve të periudhës së luftës do t’u njihet përvoja e punës
Pensionistëve, të cilët gjatë viteve 1990-’99 kanë punuar në arsim, do t’u njihet përvoja e punës për këtë periudhë.

Kosovë, edukimi që në shkollat fillore si mjet kundër ekstremizmit Kosovë, edukimi që në shkollat fillore si mjet kundër ekstremizmit
Numri i madh i kosovarëve, që kanë shkuar për të luftuar në Siri e Irak, ka nxitur Qeverinë të mobilizojë institucionet për parandalimin e ekstremizmit, duke nisur që nga shkollat fillore.

Kosovë, vlerësimet e misionit të FMN-së për ekonominë Kosovë, vlerësimet e misionit të FMN-së për ekonominë
Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar, i cili vizitoi Prishtinën për të bërë rishikimin e dytë të programit ekonomik të Kosovës të mbështetur me marrëveshje “Stand-By”, ka bërë disa vlerësime në përfundim të vizitës.

Kosovë, drejtori i AKI-së takohet me kreun e CIA-s në SHBA Kosovë, drejtori i AKI-së takohet me kreun e CIA-s në SHBA
Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Agron Selimaj është takuar me drejtorin e CIA-s, John O. Brennan, gjatë një vizite zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Targat e Kosovës, ende problem për qarkullim në komunat veriore Targat e Kosovës, ende problem për qarkullim në komunat veriore
Komunat veriore të Kosovës të populluara me serbë vazhdojnë të mbeten të pasigurta për lëvizjen e automjeteve me targa të Republikës së Kosovës. Makinat që lëvizin rrugëve të Leposaviçit, Zveçanit, Zubin Potokut dhe Mitrovicës së Veriut mbajnë ende targa me inicialet serbe të paraluftës “KM”, ndryshe “Kosovska Mitrovica” apo “Mitrovica e Kosovës”.

Ligji për dëshmorët, zgjerohen kategoritë e përfshira Ligji për dëshmorët, zgjerohen kategoritë e përfshira
Në ligjin për statusin dhe të drejtat e dëshmorëve, invalidëve, veteranëve, pjesëtarëve të UÇK-së, viktimave civile dhe familjeve të tyre, pritet të përfshihen edhe të rënët dhe të plagosurit, si pasojë e torturave në burgjet e ish-Jugosllavisë, demostrata dhe në forma të tjera të rezistencës, që nga viti 1965 e deri në çlirimin e Kosovës.

Beteja tregtare me Serbinë, me MSA-në Kosova shpreson të ulë importet Beteja tregtare me Serbinë, me MSA-në Kosova shpreson të ulë importet
Kosova vazhdon të importojë më së shumti nga Serbia. Sipas statistikave të muajit shkurt, përqindja e importit nga Serbia është 14.5%, ndërsa nga Shqipëria 3.5%.

Kosovë, “Ferronikeli” ndal punën. Rrezikojnë 900 punonjës të kombinatit Kosovë, “Ferronikeli” ndal punën. Rrezikojnë 900 punonjës të kombinatit
Kompania më e madhe e privatizuar deri tani në Kosovë, ajo e përpunimit të nikelit në Drenas, prej 4 ditësh ka ndalur prodhimin. Rreth 900 punonjës të Kombinatit të “Ferronikelit” nuk po punojnë, me arsyetimin se ka rënë çmimi i nikelit në bursën ndërkombëtare.

Zonat e minuara, ende problem në Kosovën e pasluftës Zonat e minuara, ende problem në Kosovën e pasluftës
Lufta e fundit në Kosovë ka lënë pas një numër të madh pajisjesh të pashpërthyera, të cilat vazhdojnë të rrezikojnë jetët e qytetarëve. Që nga përfundimi i luftës, në Kosovë kanë humbur jetën 113 persona, si pasojë e shpërthimit të minave dhe mjeteve të tjera shpërthyese, ndërsa 437 të tjerë janë lënduar.

Mogherini pret Jahjagën, në fokus proceset e rajonit Mogherini pret Jahjagën, në fokus proceset e rajonit
Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini priti sot në Bruksel presidenten e Kosovës Atifete Jahjaga, e cila të enjten më 7 prill përmbyll mandatin e saj.

Thaçi president, Kushtetuesja rrëzon kallëzimin e opozitës Thaçi president, Kushtetuesja rrëzon kallëzimin e opozitës
Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka shpallur të papranueshme padinë e opozitës kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit president më 26 shkurt.