Komisioni i arsimit, opozita kërkon praninë e ministres; rrëzohet kërkesa Komisioni i arsimit, opozita kërkon praninë e ministres; rrëzohet kërkesa
Në mbledhjen e komisionit parlamentar të edukimit, opozita, me propozim të deputetit Luçiano Boçi ka kërkuar thirrjen e menjëhershme të ministres së Arsimit për seancë dëgjimore në lidhje me maturantët dhe procesin e pranimit.

Britani, Corbyn rizgjidhet në krye të Laburistëve Britani, Corbyn rizgjidhet në krye të Laburistëve
Jeremy Corbyn do të vazhdojë të qëndrojë në krye të Partisë Laburiste britanike, pavarësisht përçarjeve të verifikuara muajt e fundit në radhët e saj.

Sherret e adoleshentëve, policia në alarm, e pakënaqur me psikologët Sherret e adoleshentëve, policia në alarm, e pakënaqur me psikologët
Rastet e plagosjes së gjimnazistëve në sherre, ku janë përdorur armë të ftohta, kanë vënë në alarm Policinë e Tiranës. Ndonëse shkollat e mesme, por dhe ato 9-vjeçare monitorohen nga shërbimet e policisë, uniformat blu kërkojnë bashkëpunimin e stafit pedagogjik dhe punonjësve të sigurisë në këto institucione arsimore.

Rikthim te gjuha shqipe. Në gjimnaze do të bëhet si lëndë e veçantë Rikthim te gjuha shqipe. Në gjimnaze do të bëhet si lëndë e veçantë
Pas 32 vitesh, futet lënda e gjuhës shqipe në shkollat e mesme, si fillim në klasat e dhjeta.

Kamera sigurie në rrugë, Tahiri: Do jemi vend më i sigurt Kamera sigurie në rrugë, Tahiri: Do jemi vend më i sigurt
Me miratimin e ligjit për masat shtesë, Shqipëria do të jetë një vend më i sigurt, sipas ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Gjatë inaugurimit të repartit të ri të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Vaqarr të Tiranës, Tahiri foli për një sistem kamerash sigurie që do të instalohen në rrugë.

Kosovë, ministri Bajrami: Mësimdhënësit e viteve ’90 të mos kërkojnë dekorata Kosovë, ministri Bajrami: Mësimdhënësit e viteve ’90 të mos kërkojnë dekorata
Duke e përmendur edhe veten, si pjesë e arsimit të viteve ’90, Arsim Bajrami tha se mësimdhënësit e asaj kohe nuk duhet të kërkojnë dekorata.

Pranimet në universitete, Nikolla: 75% e kuotave bosh për fazën e dytë Pranimet në universitete, Nikolla: 75% e kuotave bosh për fazën e dytë
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka bërë publike numrin e studentëve të rinj të regjistruar në shkollat e larta në fazën e parë ku vetëm 25% e kuotave janë zënë dhe 75% të tyre mbeten të lira për raundin e dytë.

Konferenca kundër ekstremizmit, Shqipëria përfaqësohet nga Bushati Konferenca kundër ekstremizmit, Shqipëria përfaqësohet nga Bushati
Për të dytin vit radhazi, Shqipëria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vatikani, Jordania, Maroku dhe UNESCO, organizuan gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së aktivitetin “Lufta kundër radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm përmes edukimit”.

PD: Padrejtësia vazhdon, 20 mijë maturantë të braktisur pas fazës së parë PD: Padrejtësia vazhdon, 20 mijë maturantë të braktisur pas fazës së parë
Kreu i Departamentit të Arsimit në Partinë Demokratike, Luciano Boci deklaroi se “rreth 20 mijë maturantë janë sot edhe një herë të braktisur nga Edi Rama”.

Programi për bujqësinë, Rama në Gramsh: Epokë e re ndryshimi Programi për bujqësinë, Rama në Gramsh: Epokë e re ndryshimi
Kryeministri Edi Rama është ndalur këtë të martë në Gramsh, në një bashkëbisedim me fermerët në fshatin Mashan, për të prezantuar pikat kryesore të programit për bujqësinë, që në fokus ka familjen fermere, si motorin e zhvillimit të fshatit. Kreu i qeverisë i ka ftuar ata të përfitojnë sa më shumë nga fondet në bujqësi.

UET mbush 10 vjeç UET mbush 10 vjeç
Universitetit Europian të Tiranës shënoi 10 vjetorin e tij. Në një ceremoni ku merrnin pjesë personalitete të arsimit dhe politikes, administratori i UET-së, dhe një ndër themeluesit këtij Universiteti privat Henri Çili kujton hapat e parë të hedhura drejt një modeli tjetër Universiteti.

Gjosha: Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, e patjetërsueshme Gjosha: Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, e patjetërsueshme
Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, priti Duncan Norman, ambasadorin e ri të  Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë. 

Humbësit as tek privati; Studimet në Universitetet jopublike vetëm nëse fiton Humbësit as tek privati; Studimet në Universitetet jopublike vetëm nëse fiton
Maturantët të cilët nuk do te jene fitues në asnjë nga dhjetë degët për të cilat kane aplikuar nuk duhet të mbajnë shpresë se mund të regjistrohen në Universitete private pasi është kundrejt pagesës.

Rama në Veri, Basha: S'është për hallet e njerëzve, por për shfaqje Rama në Veri, Basha: S'është për hallet e njerëzve, por për shfaqje
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas vizitave të kryeministrit Edi Rama në disa prej bashkive veriore të vendit. Sipas tij, tani që ditët e mandatit po i sosin, shefi i qeverisë u nis për Vermosh, Tamarë, Malësi të Madhe, Vaun e Dejës, Pukë etj.

Vuajtjet e burrave në Shqipëri Vuajtjet e burrave në Shqipëri
Një studim serioz ka gjetur se burrat në Shqipëri vuajnë jo vetëm sa gratë, por edhe nga të njëjtat sindroma.

PD, aksion ligjor në mbështetje të maturantëve PD, aksion ligjor në mbështetje të maturantëve
Kreu i Departamentit të Arsimit në PD, Luçiano Boçi ka deklaruar të premten se opozita do të nisë aksionin ligjor në mbështetje të maturantëve.

Konferencë ndërkombëtare kundër ekstremizmit të dhunshëm Konferencë ndërkombëtare kundër ekstremizmit të dhunshëm
“Ka mangësi në koordinim dhe vetëm përmes bashkëpunimit mund të garantohet siguria”. Në këtë përfundim arritën ambasadorët Lu e Vlahutin gjatë diskutimeve për ekstremizmin e dhunshëm, ku veç zyrtarëve të lartë, morën pjesë edhe përfaqësues të komuniteteve fetare dhe ekspertë të sigurisë.

Thaçi, në Kanada. Kërkon më shumë bashkëpunim Thaçi, në Kanada. Kërkon më shumë bashkëpunim
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka postuar në profilin e tij në “Facebook” njoftimin lidhur me takimin e tij me kryeministren kanadeze, Kathlen Wynne.

Nis viti i ri shkollor, shkollat hapin dyert për 392 mijë nxënës Nis viti i ri shkollor, shkollat hapin dyert për 392 mijë nxënës
Ka nisur sot procesi mësimor për 392 mijë nxënës në të gjithë shkollat 9-vjeçare dhe ato të mesme në vend.

Rama takon maturantët: Fitorja juaj, tregues i funksionimit të reformës Rama takon maturantët: Fitorja juaj, tregues i funksionimit të reformës
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me një grup maturantësh që kanë fituar të drejtën për të ndjekur studimet e larta.

Viti i ri shkollor, Klosi: Të nxisim arsimin profesional Viti i ri shkollor, Klosi: Të nxisim arsimin profesional
Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi ka vizituar shkollën profesionale “S. Bandilli” në Berat.

Universitetet, Nikolla mbron skemën e re, Duma: Ka dështuar Universitetet, Nikolla mbron skemën e re, Duma: Ka dështuar
Skema e re e pranimit në universitete ngjalli protesta të maturantëve që ishin lënë jashtë studimeve në raundin e parë të saj. Por si funksionon kjo skemë dhe çfarë nuk shkonte me skemën e vjetër?

Nesër hapen shkollat, 27 mijë nxënës për herë të parë në banga Nesër hapen shkollat, 27 mijë nxënës për herë të parë në banga
Të martën nis procesi mësimor për sistemin parauniversitar. 27 mijë nxënës ulen për herë të parë në bankat e shkollës. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla bashkë me një grup mësuesish kanë përcjellë një mesazh urimi për të gjithë nxënësit, mësuesit dhe edukatoret.

Persekutimi i një biznesi shqiptar Persekutimi i një biznesi shqiptar
PLUS, operatori i katërt celular në Shqipëri, i krijuar në vitin 2009, prezantoi shërbimet e tij për publikun në vitin 2010, me një investim prej rreth 90 milionë eurosh dhe 310 të punësuar. Është e vetmja shoqëri shqiptare që operon në tregun e telefonisë së lëvizshme, me kapital dhe strukturë aksionere tërësisht vendase, duke kontribuar fuqishëm në bërjen realitet të uljes drastike të kostove të komunikimit. Të gjithë shqiptarët e mbajnë mend se nga sa shumë paguanin për shërbim celular përpara 2010. Krijimi i kësaj shoqërie erdhi pas vendimit politiko-rregullator të marrë nga organet kompetente shqiptare, përfshirë AKEP, për të shtuar numrin e operatorëve të telefonisë së lëvizshme me synim përmirësimin e shërbimit të ofruar konsumatorit kundrejt një tarife të drejtë dhe ndjeshëm më të ulët.

Nikolla: Të gjithë aplikuesit në shkollë, më shumë kuota se maturantë Nikolla: Të gjithë aplikuesit në shkollë, më shumë kuota se maturantë
Kur ka përfunduar procesi i ankimimit të maturantëve, të cilët nuk u renditën fitues dhe pretendonin se përllogaritjet e pikëve të tyre ishin bërë gabim, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla deklaroi se gjithçka ka qenë transparente, pasi edhe numri i ankimimeve ka qenë i vogël.

Veliaj “bashkiak” i Morinës, i çon ndihma shkollës 9-vjeçare Veliaj “bashkiak” i Morinës, i çon ndihma shkollës 9-vjeçare
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj udhëtoi këtë të shtunë për në Kukës, për të shpërndarë materialet bazë për shkollën “Gani Duraku” që ndodhet në këtë qytet.

“Fiks Fare”, qeveria hap qesen për Dibrën në prag të zgjedhjeve lokale “Fiks Fare”, qeveria hap "qesen" për Dibrën në prag të zgjedhjeve lokale
“Qesja” e investimeve të qeverisë, e çelur në këtë pragzgjedhje vetëm për Dibrën, përfshin shumë prej objekteve të tenderëve, që lidhen me investime konkrete në arsim, infrastrukturë etj. Pjesë e këtyre kanë qenë edhe premtimet e kandidatit Muharrem Rama në këtë fushatë.

Transporti i nxënësve, kritere për mjetet e përdorura nga shkollat Transporti i nxënësve, kritere për mjetet e përdorura nga shkollat
Në prag të sezonit të ri shkollor, Ministria e Brendshme, ajo e Tranpsorteve dhe ajo e Arsimit kanë përcaktuar kritere të rrepta sa i takon mjeteve që do të kryejnë trasportin e nxënësve.

Masat për vitin e ri shkollor, Prefekti i Tiranës takon krerët e policisë Masat për vitin e ri shkollor, Prefekti i Tiranës takon krerët e policisë
Të martën e ardhshme nis viti i ri akademik. Për këtë arsye, Prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi mblodhi në një takim drejtues të policisë së kryeqytetit të cilëve u kërkoi marrjen e masave për disiplinimin e trafikut në orët e mëngjesit.

PS mbyll fushatën në Dibër, Rama: “Arbri”, me ne dhe me Sheron PS mbyll fushatën në Dibër, Rama: “Arbri”, me ne dhe me Sheron
Deputetë e ministra të PS por edhe aleatët e saj në qeverisje, LSI e PDIU, kërkuan përpara dibranëve votën për kandidatin e majtë Muharem Rama.

Basha: Hetim për maturantët Basha: Hetim për maturantët
Kandidati i Partisë Demokratike për kryetar bashkie të Dibrës, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e PD, Lulzim Basha u takuan me maturantë dhe studentë të Dibrës.

Kroacia të dielën në zgjedhje, premtimet tek ulja e taksave Kroacia të dielën në zgjedhje, premtimet tek ulja e taksave
Të dyja partitë e mëdha të Kroacisë premtojnë ulje taksash, ndërsa zotimet e tyre për reforma rrënjësore vijnë me tone të ulura përpara zgjedhjeve të parakohshme të së dielës.

Turqi, pezullohen mbi 11 mësues në prag të vitit të ri shkollor për lidhje me PKK Turqi, pezullohen mbi 11 mësues në prag të vitit të ri shkollor për lidhje me PKK
Më shumë se 11 mijë mësues në të gjithë Turqinë janë pezulluar për shkak të dyshimeve për lidhje me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), vetëm një javë përpara se të nisë viti i ri shkollor.

Kuvendi miraton ndryshimet në buxhet Kuvendi miraton ndryshimet në buxhet
Kuvendi miratoi me 73 vota pro në seancë plenare, aktin normativ të Qeverisë që ndryshon buxhetin e këtij viti.

Faza e dytë e fituesve nis më 23 shtator, por protestat vazhdojnë Faza e dytë e fituesve nis më 23 shtator, por protestat vazhdojnë
Orges Balla është njëri nga maturantët me mesatare 9.71 dhe ka fituar në shtatë degë, por jo atë që ai preferon.

Arsimi, kritika nga LSI. Nikolla: Sistemi është i mirë Arsimi, kritika nga LSI. Nikolla: Sistemi është i mirë
Ministrja e Arsimit nuk pranoi në Parlament ndonjë defekt të sistemit që përzgjedh maturantët për në Arsimin e Lartë.

Inflacioni, në dy përqind. Rriten çmimet e Arsimit dhe ushqimeve Inflacioni, në dy përqind. Rriten çmimet e Arsimit dhe ushqimeve
Inflacioni u rikthye për herë të parë që nga fundi i vitit të kaluar në fashën e objektivit ligjor të Bankës së Shqipërisë. Instituti i Statistikave raportoi se në gusht, indeksi i çmimeve të konsumit shënoi nivelin 2 përqind, kur për 7 muaj me radhë ka qenë poshtë këtij niveli. 

Skema e pranimit në universitete, Rama: Garanton meritën Skema e pranimit në universitete, Rama: Garanton meritën
Skema e re e pranimeve në universitete ka shkaktuar debate në seancën plenare, ky Kryeministri Edi Rama iu përgjigj akuzave të Jozefina Topallit për këtë çështje.

Refugjatët sirianë në Turqi, BE-ja lançon programin historik humanitar Refugjatët sirianë në Turqi, BE-ja lançon programin historik humanitar
Bashkimi Europian lançon këtë herë programin humanitar më të madh në historinë e unionit, me një vlerë totale prej 348 milionë eurosh, e që ka të bëjë me një “sistem tërësisht inovativ”, përmes të cilit bëhet transferimi i parave drejtpërdrejt te refugjatët sirianë në Turqi.

Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbrojtur sistemin e pranimit në institucionet e arsimit të lartë, duke e cilësuar si “sistemin më të mirë që përdoret në të gjitha sistemet e arsimit europian”.

Kuvendi, debat për studentët; replika Berisha-Peleshi Kuvendi, debat për studentët; replika Berisha-Peleshi
Sali Berisha, deputet i Partisë Demokratike, deklaroi në seancën plenare të së enjtes se “pseudoreforma në arsim ka lënë mijëra gjimnazistë jashtë universiteteve”.

Blushi: Në 3 vjet qeveria varfëroi shqiptarët. Rilindja, frikë nga dija Blushi: Në 3 vjet qeveria varfëroi shqiptarët. Rilindja, frikë nga dija
Deputeti Ben Blushi, duke marrë fjalën në seancën e sotme parlamentare ka akuzuar qeverinë se mashtron opinionin publik me shifrat e saj mbi rritjen ekonomike dhe efektet e saj.

Madonna në betejë për djalin Madonna në betejë për djalin
Madonna dhe ish-bashkëshorti i saj Guy Ritchie, po përballem me një betejë ligjore për kujdestarinë e djalit të tyre 16-vjeçar, Rocco.

Foto në ditën e parë dhe të fundit të shkollës Foto në ditën e parë dhe të fundit të shkollës (FOTO)
Kujtimet e ditëve të shkollës do të qëndrojnë përgjithmonë me në dhe herët ose vonë do të përfundojmë duke ju treguar fëmijëve për ditët kur ishim në moshën e tyre.

Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme
Kryetari i Partisë Demokratike ka reaguar për skemën e re të pranimit të studentëve nëpër universitete. Lulzim Basha thotë se reforma prodhoi padrejtësi dhe hodhi poshtë mundin e maturantëve.

Gara për universitetet, të rinjtë në protestë; Top Channel heton problemin Gara për universitetet, të rinjtë në protestë; Top Channel heton problemin
Një grup maturantësh kanë protestuar para Kryeministrisë duke kundërshtuar skemën e re të pranimit të studentëve, pasi ndonëse kanë mesatare të lartë nuk kanë fituar.

Nikolla qetëson maturantët: Nuk janë lista përfundimtare Nikolla qetëson maturantët: Nuk janë lista përfundimtare
Lindita Nikolla, ministrja e Arsimit dhe Sportit qetësoi maturantët gjatë një takimi me ta, duke thënë se lista e parë nuk është ajo përfundimtare e fituesve.

Rama: Më të mirët zgjedhin të parët! Procedurat janë transparente Rama: Më të mirët zgjedhin të parët! Procedurat janë transparente
Me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” Kryeministri Edi Rama ka sqaruar edhe një herë maturantët për rregullat që do t’i shpallin ata fitues në një nga degët që do të zgjedhin.

“Oxford” e “Cambridge” hapin dyert edhe për të varfërit “Oxford” e “Cambridge” hapin dyert edhe për të varfërit
Universitetet më të mira britanike, si ai i Oxfordit dhe Cambridge-it, kanë ndryshuar politikën e pranimit të stundentëve. Studentët e vitit të ri akademik nuk vijnë vetëm nga shtresa elitare e shoqërisë, apo nga shkollat e shtrenjta private.

Fituesit në Universitete, në UT janë 19 mijë Fituesit në Universitete, në UT janë 19 mijë
Në Universitetin e Tiranës nga 90 mijë aplikime janë shpallur fitues 19 mijë studentë të rinj në raundin e parë, ndërkohë që për shkak se maturantët kanë patur të drejtë zgjedhjeje në 10 programe dhe mund të kenë fituar disa, pritet të ketë vende bosh.

Suedi, ish-ministrja gjobitet me afro 5.000 dollarë Suedi, ish-ministrja gjobitet me afro 5.000 dollarë
Ish-ministrja suedeze për Arsimin e Lartë është gjobitur me rreth 5.000 dollarë për shkak se ka drejtuar automjetin e saj në gjendje të dehur, një shkelje që e detyroi atë të jepte dorëheqjen gjatë muajit të kaluar.

PD, Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët PD, Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët
Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma ka deklaruar këtë të martë se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

Fiks Fare, ja si merren provimet tek Universiteti Bujqësor Fiks Fare, ja si merren provimet tek Universiteti Bujqësor
Fiks Fare u rikthye në ekranin e Top Channel për sezonin e ri dhe tema e hapjes së këtij sezoni ishte një plagë e hershme e arsimit dhe gjithë shoqërisë shqiptare; korrupsioni.

Fiks Fare rikthehet sonte; ja si merren provimet në universitet shtetëror Fiks Fare rikthehet sonte; ja si merren provimet në universitet shtetëror
Fiks Fare rikthehet këtë të hënë në ekranin e Top Channel dhe tema e hapjes së sezonit të ri të emisionit investigativ është një plagë e hershme e arsimit shqiptar.

15-vjetori i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes; Kodheli: Të ecim përpara 15-vjetori i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes; Kodheli: Të ecim përpara
Forcat e Armatosura kanë festuar sot 15-vjetorin e themelimit të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, e cila organizon dhe drejton përgatitjen, arsimimin dhe kualifikimin e vazhdueshëm të oficerëve, nënoficerëve dhe civilëve në Forcat e Armatosura.

Veliaj: Këtë javë përfundojmë 4 kopshtet e mbetura Veliaj: Këtë javë përfundojmë 4 kopshtet e mbetura
Të gjitha kopshtet në Tiranë, si në qendër ashtu edhe në periferi, ofrojnë të njëjtat kushte cilësore për fëmijët e kryeqytetit.

Ndërtimi i shkollave, Veliaj: Fund mësimit me dy turne Ndërtimi i shkollave, Veliaj: Fund mësimit me dy turne
Bashkia e Tiranës nisi ndërtimin e shkollës së re në zonën e Kombinatit. Shkolla 9-vjeçare “Betim Muço” është godina e dytë që nis të ndërtohet në kuadër të projektit për ndërtimin e 20 shkollave në kryeqytet, të cilat do të zgjidhin përfundimisht problemin e mësimit me dy turne që vijon prej vitesh.

Një kravatë për ditëlindje Një kravatë për ditëlindje
Kryeministri Rama ka vizituar të premten Ministrinë e Arsimit, jo për ministren Nikolla apo për inspektim, por për një suprizë, për një nga punonjësit më të vjetër të saj, Ilir Kaninit.

Rama me fermerët për ujitjen dhe financimin e bujqësisë Rama me fermerët për ujitjen dhe financimin e bujqësisë
Kryeministri Edi Rama lajmëroi nisjen e një projekti të ri për ujitjen e kullimin e tokave bujqësore me tubacione të mbyllura.  Zona e parë është zgjedhur Myzeqeja.

Dibër, kandidati i majtë zhvillon takime në Arras, Çidhën e Mustafë Dibër, kandidati i majtë zhvillon takime në Arras, Çidhën e Mustafë
Kandidati i koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, Muharem Rama zhvilloi takimet elektorale në njësinë administrative të Arrasit dhe fshatrat Çidhën e Mustafë.

PS e Dibrës: Kallëzimi i PD, alibi për humbjen PS e Dibrës: Kallëzimi i PD, alibi për humbjen
Shtabi elektoral i Partisë Socialiste në Dibër ka reaguar ndaj deklaratave të Partisë Demokratike, që akuzon një sërë personash si të përfshirë në një grup të strukturuar kriminal, sipas saj me qëllim blerjen dhe kanosjen e votuesve dibranë.

PD: Një grup kriminal po blen votat në Dibër PD: Një grup kriminal po blen votat në Dibër
Partia Demokratike thotë se prej 10 ditësh në Dibër po vepron një grup i strukturuar kriminal, që po blen votat dhe kërcënon votuesit dibranë për llogari të kandidatit të maxhorancës, Muharem Rama.

Grabitja e bankës, 3 të arrestuar; mes tyre djali i Nehat Kullës Grabitja e bankës, 3 të arrestuar; mes tyre djali i Nehat Kullës
Policia e Tiranës arrestoi tre grabitës të dyshuar për vjedhjen e filialit të një banke në zonën e ish-Bllokut, njëri prej të cilëve është djali i një prej personazheve më të njohur të botës së krimit në vitet '90, Nehat Kullës.

Klosi në kampin rinor të FRESSH: 300 mijë vendet e punës, realitet Klosi në kampin rinor të FRESSH: 300 mijë vendet e punës, realitet
Organizimin e kampit veror të të rinjve socialistë të FRESSH në Jalë e ka mbyllur ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi. Fillimisht, ministri Klosi përshëndeti përfshirjen e të rinjve pranë PS.

E zë gjumi në mbledhje, ekzekutohet me kundërajror E zë gjumi në mbledhje, ekzekutohet me kundërajror
Koreja e veriut e ka kthyer në rrugë vrasjen e atyre që i konsideron si kërcënim për lidershipin e vendit. Armiqtë politikë të Kim Jong Un ekzekutohen, ndoshta për të krijuar edhe frikë tek elita se kush kundërshton qeverinë, do të përfundojë shumë shpejt si ata.

Rama: Po negociojmë për Rrugën e Arbrit. PD nuk la asgjë Rama: Po negociojmë për Rrugën e Arbrit. PD nuk la asgjë
Në transmetimin e drejtpërdrejtë përmes rrjeteve sociale, Kryeministri Edi Rama iu përgjigj edhe akuzave të Partisë Demokratike për nisjen e punimeve në bulevardin e Peshkopisë dhe Rrugën e Arbrit.

Tregu i telefonisë celulare, “Plus Communication” kontrakton një nga firmat më të mëdha ligjore në botë Tregu i telefonisë celulare, “Plus Communication” kontrakton një nga firmat më të mëdha ligjore në botë
“Plus Communication” do të përfaqësohet nga “K&L Gates”, pasi sipas saj rregullatorët e telefonisë celulare nuk janë duke lejuar zhvillimin e një konkurrence sipas standardeve të BE-së.

Veliaj përuron rikonstruksionin e kopshtit “Harry Potter” në Kombinat Veliaj përuron rikonstruksionin e kopshtit “Harry Potter” në Kombinat
Nisma “Adopto një kopsht” ka realizuar një tjetër projekt. Në lagjen e Kombinatit përfundoi rikonstruksioni i kopshtit “Harry Potter”.

Veliaj: Jo më shkolla me dy turne Veliaj: Jo më shkolla me dy turne
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka ndjekur nga afër punimet për ndërtimin e shkollës “Hoxha Tahsin”, në njësinë bashkiake nr.2 në kryeqytet.

Shehu: Krijimi i kushteve për arsimim dhe mundësive për punësim do të jetë prioritet Shehu: Krijimi i kushteve për arsimim dhe mundësive për punësim do të jetë prioritet
Kandidati për kryetar bashkie në Dibër, Sherefedin Shehu, së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilluan një takim me të rinjtë në Peshkopi. Krijimi i kushteve për arsimim dhe mundësive për punësim janë prioritet i tij.

Shqipëri-Kinë, marrëveshje për lehtësimin e vizave Shqipëri-Kinë, marrëveshje për lehtësimin e vizave
Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati gjatë takimit në Kinë me homologun e tij Uang Ji siguroi palën kineze se Shqipëria njeh politikën e një Kine të vetme.

Franca rrit sigurinë në shkolla; trajnohen edhe fëmijët Franca rrit sigurinë në shkolla; trajnohen edhe fëmijët
Mes masave të reja të marra në Francë, ku sulmet e kanë tronditur fort ndjenjën e sigurisë, është dhe forcimi i mbrojtjes në shkolla. Prania policore do të shtohet ndjeshëm në institucionet e mësimdhënies në mbarë vendin, ndërsa nxënësit vetë do t’u nënshtrohen trajnimeve mbi mënyrën e sjelljes në rast sulmi.