Trajneri i Paderborn mbetet në këmbë
Debutoi në mënyrën më të mirë me ekipin e tij në Bundesligën gjerman, por ka mbetur në këmbë.

Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave
Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave
Në Angli është mbajtur Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave dhe fituesi i këtij kompeticioni të çuditshëm është David Greenman, i cili hëngri 33 thelpinj hudhrash brenda 60 sekondash.

Foto me kufomën e dekompozuar
Foto me kufomën e dekompozuar
Një varrmihës në Spanjë është pezulluar nga puna pasi ka pozuar me një kufomë të dekompozuar që sapo e kishte nxjerrë nga arkivoli.

Si i pastron dhëmbët një qen
Si i pastron dhëmbët një qen
Ky qen ka gjetur menyren perfekte per te pastruar dhembet dhe per t\'™u argetuar ne te njejten kohe.

Duket makinë, lundron si varkë…është një Ferrari
Duket makinë, lundron si varkë…është një Ferrari (FOTO)
Duket si makinë, lundron si një varkë, por në të vërtetë është një Ferrari…ose më saktë, një kopje identike e drunjtë e “Kokëkuqes” së famshme italiane.

Pasdite rikthehet me fenomenet e verës
Pasdite rikthehet me fenomenet e verës
Pushimet përfunduan…të paktën për pjesën më të madhe të atyre që në këtë 1 shtator i janë rikthyer rutinës. E për të shoqëruar familjet shqiptare në orët e pasdites në Top Channel u rikthye emisioni i Pasdites.

Cfarë është virusi Ebola?
Cfarë është virusi Ebola?
Ebola konsiderohet si një prej epidemive më të rrezikshme që është përhapur me shpejtësi në disa vende të Afrikës perëndimore. Origjina e virusit është e panjohur, por sipas të dhënave të deritanishme, lakuriqët e natës janë “rezervuarë” të virusit.

Nëna e pashpirt, rreh e kërcënon me thikë vajzën 5-vjeçare Nëna e pashpirt, rreh e kërcënon me thikë vajzën 5-vjeçare
Një nënë e pashpirt, siç vlerësohet në rrjetet sociale, ka kërcënuar vajzën e saj se do t’i presë gjuhën, nëse nuk do të flasë rrjedhshëm.

Kamioni i pandalshëm shkatërron gjithçka gjen para Kamioni i pandalshëm shkatërron gjithçka gjen para
Pamje të rënda nga një aksident në Kinë janë publikuar për të ndërgjegjësuar drejtuesit e mjeteve, kryesisht ato të tonazheve të rënda.

I moshuari hero, nxjerr bombolën në flakë nga shtëpia e fqinjit I moshuari hero, nxjerr bombolën në flakë nga shtëpia e fqinjit
Një i moshuar është kthyer në një hero për banorët e Wuxi në Kinën lindore, pasi ka  vënë në rrezik jetën e tij për të nxjerrë nga shtëpia e fqinjit një bombol gazi në flakë që të mos shpërthente aty.

Thjesht momenti i duhur Thjesht momenti i duhur
Ndonjëherë fotot më të çuditshme realizohen krejt rastësisht. Megjithatë, ju duhet të keni një vizion krijues, si dhe një aftësi për të parë perspektiva të reja.

Vritet me armë në dasmë balerina shtatzënë Vritet me armë në dasmë balerina shtatzënë
Një grua shtatzënë është qëlluar për vdekje gjatë një ceremonie martesore në skenë, pasi nuk pranoi të kërcente me një të ftuar të dehur.

Kufij të çuditshëm që ndajnë shtete Kufij të çuditshëm që ndajnë shtete
Për shumë shtete vija kufitare është e shenjtë, e disa prej tyre kanë ndërtuar e po ndërtojnë mure për të pasur një kontroll sa më të mirë të tyre.

Publikohen zbukurimet e Shtëpisë së Bardhë Publikohen zbukurimet e Shtëpisë së Bardhë
Në Shtetet e Bashkuara periudha e festave ka nisur zyrtarisht, dhe Shtëpia e Bardhë ka postuar foto të transformimit të saj, dekorime që janë bërë në kujdesin e zonjës së parë, Michelle Obama. Ky është viti i fundit që ata kalojnë festat si familje presidenciale.

Tigrat siberianë, sherr për një femër (Fotot) Tigrat siberianë, sherr për një femër (Fotot)
Dy tigra siberianë që janë në rrezik zhdukjeje janë fotografuar duke u zënë për një femër. Fotografi Ingo Gerlach ishte dëshmitari fatlum në sherrin brutal që ndodhi në Parkun Orsa-Björn të Suedisë.

Të ndëshkohesh me muzikë Të ndëshkohesh me muzikë
Në Kanada ka masa të rrepta për këdo që e nget makinën në gjendje të dehur. Ato mjaftojnë që personi të mendohet dy herë, përpara se të afrojë gotën e alkoolit, kur e di që më pas do të jetë në timon.

Të rinjtë në Birmingham e gjejnë justifikimin Të rinjtë në Birmingham e gjejnë justifikimin
Është vetëm fundjava e parë e muajit dhjetor dhe të rinjtë britanikë e kanë përdorur atë si justifikim për të nisur festimet për festat e fundvitit.

Frikë nga lartësitë? Ky është makthi juaj Frikë nga lartësitë? Ky është makthi juaj
Nëse keni frikë nga lartësitë, atëherë ngritja e një kampi në një lartësi të tillë në faqen e një shkëmbi, me siguri do të ishte makthi juaj i kthyer në realitet.

Australi, natyra jep spektakël (Video) Australi, natyra jep spektakël (Video)
Një grumbullim i frikshëm stuhish goditi qytetin autralian Brisbane, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë, dëme materiale dhe njerëz të plagosur, por gjithashtu edhe një mundësi unike për foto spektakolare.

Dresden nis festën, ëmbëlsirë gjigante për Krishtlindje Dresden nis festën, ëmbëlsirë gjigante për Krishtlindje
U deshën 7 ditë e një ekip prej më shumë se 60 bukëpjekësish për ta përgatitur dhe tani qyteti i Dresdenit mund të krenohet me Stollen-in me të madh në bote, siç quhet nga vendasit ëmbëlsira tradicionale e Krishtlindjeve.

Të bësh të lumtur prindërit Të bësh të lumtur prindërit
Rasti i radhës që ka mbërritur në redaksinë e emisionit “Dua të të bëj të lumtur” ka qenë ai i Nevilës, një vajzë që vendosi të bëjë të lumtur prindërit e saj, të cilët kanë pasur një jetë plot sakrifica për fëmijët e tyre.

Fenomen i rrallë në Uells Fenomen i rrallë në Uells
Ndërsa temperaturat vijojnë të jenë të ulëta, një fenomen natyror tepër i rrallë është formuar në veri të Uellsit në orët e para të mëngjesit.

Festat e fundvitit, “shthuren” studentët e Oxford Festat e fundvitit, “shthuren” studentët e Oxford
Studentë përreth Oxfordit kanë dalë në rrugë të veshur me të kuqe, veshjen tipike të babagjyshit të ri, për të festuar para kohe krishtlindjet në një nga lokalet e zonës që kishte organizuar këtë eveniment.

I shpëtuan Hitlerit, por jo kohës I shpëtuan Hitlerit, por jo kohës
Makineria naziste e luftës ushqehej kryesisht me paratë e grumbulluara nga sende me vlerë që grabiteshin me forcë në vendet e pushtuara.

I riu më i pasur në botë I riu më i pasur në botë
Një pjesë e mirë e moshatarëve të tij në mbarë botën janë ende në kërkim të një pune, ndërsa ai vetë është sot i riu më i pasur nën 30 vjeç.

Kush është krimineli? Kush është krimineli?
Në këtë foto vetëm njëri është krimineli, tjetri është i pafajshëm.

Mjekët i shpëtojnë jetën, i heqin tumorin nga fytyra Mjekët i shpëtojnë jetën, i heqin tumorin nga fytyra
Një burrë me një tumor në fytyrë, përmasa e të cilit shkonte sa thuajse koka e tij, ka evituar një vdekje të dhimbshme, pasi mjekët arritën t’i hiqnin masën e tepërt.

1914, kur futbolli ndalonte luftën... 1914, kur futbolli ndalonte luftën...
Lufta e Parë Botërore do të mbahet mend gjithmonë për mizorinë e saj, me 9 milionë jetë të humbura në betejë dhe rreth 7 milionë të tjerë si civilë.

“Chanel N.5” kundër trenit me shpejtësi të lartë “Chanel N.5” kundër trenit me shpejtësi të lartë
Konsiderohet aroma më e famshme në botë dhe prej dekadash ka selinë e saj në Grase, qytezë e rajonit të Provencës, e njohur ndryshe si kryeqyteti botëror i parfumit, industria e të cilit daon që në shekullin XVI.

Për muaj mjalti në Hënë…vërtetë Për muaj mjalti në Hënë…vërtetë
Konkurrenca duket se ka shtyrë agjencitë turistike më të mëdha në botë që të nisin të shohin që tani përtej planetit tonë.

Para dhe pas talebanëve… Para dhe pas talebanëve…
Afganistani nuk ka qenë gjithmonë një vend i rrezikshëm për vizitorët. Para lëvizjes talebane dhe ardhjes së tyre në pushtet, që pasoi vendosjen dhe zbatimin e rreptë të ligjit fetar, në këtë vend të Azisë Qendrore, njerëzit ishin mikpritës, të qeshur dhe paqësorë.

Piloti artist shkruan “Hello” në qiell Piloti artist shkruan “Hello” në qiell
Një pilot i paidentifikuar, por i njohur për mesazhet që lë në qiell për radarët, arriti që të kompletojë projektin e tij më ambicioz.

Mannequin Challenge, realizimi më i madh në një shkollë shqiptare "Mannequin Challenge", realizimi më i madh në një shkollë shqiptare
Pas kovave me akuj mbi kokë, rrjeti është pushtuar nga një tjetër sfidë! Quhet Mannequin Challenge dhe bën fjalë për video ku njerëzit xhirohen të ngrirë gjatë veprimeve të ndryshme, ndërkohë që në sfond luhet kënga Black Beatles, e Rae Sremmurd dhe Gucci Mane.

Pas Pearl Harbour, ky avion ka një mision të ri Pas Pearl Harbour, ky avion ka një mision të ri
Ky avion i mbijetuar i leckosur dhe ende me stemën “U.S Navy” mori ëmblemën zog i vjetër para luftës. Gri nga mosha dhe vitet në shërbim, avioni veteran do të jetë prej 7 dhjetorit një nga mjetet antike të Luftës së Dytë Botërore, i lodhur dhe që ka nevojë për vëmendje.

Të filmosh aksidentin tënd (VIDEO) Të filmosh aksidentin tënd (VIDEO)
Një djalë i ri ishte në Facebook Live teksa filmonte veten që ecte me 190 km/h (116 mph) në autostradë, kur u përplas me një kamion dhe barrierën e rrugës.

Mumja 2100 vjeçare kineze ende në “formë” Mumja 2100 vjeçare kineze ende në “formë”
Ajo mund të jetë rreth 2,100 vjeçare, por ende ka lëkurë të butë, të gjitha flokët e qerpikët e saj dhe krahët e këmbët ende mund të përthyhen.

Magjia e botës së kafshëve Magjia e botës së kafshëve
Foto magjepse që shfaqin botën e egër janë bërë pjesë e konkursit vjetor nga Muzeu i Historisë së Natyrës në Londër.

National Geographic: Ja pamjet më mahnitëse të planetit National Geographic: Ja pamjet më mahnitëse të planetit
Një libër-album i ri i publikuar nga National Geographic teregon pamjet më mahnitëse të kapura nga aparati fotografik ndonjëherë.

Stephen Hawking: Grykësia jonë, fundi ynë! Stephen Hawking: Grykësia jonë, fundi ynë!
Listës së gjatë të parashikimeve që ka bërë për fundit tonë, shkencëtari britanik Stephen Hawking i ka shtuar edhe një tjetër, shumë më të çuditshme nga gjithë paralajmërimet e mëhershme që ka bërë.

“Philip Morris” do të ndalë prodhimin e cigareve “Philip Morris” do të ndalë prodhimin e cigareve
“Philip Morris International”, kompania më e madhe e duhanit në nivel global, ka njoftuar faktin se mund të nisë ndalimin gradual të shitjes së cigareve, pas lançimit të produktit të ri “Iqos” në tregun britanik.

Studimi i priftit rus: Dinosaurët u zhdukën në kohën e Jezusit Studimi i priftit rus: Dinosaurët u zhdukën në kohën e Jezusit
Një studim i fundit që ka për autor një prift të kishës ortodokse ruse ka arritur në një përfundim që ka habitur jo vetëm rusët, por edhe pjesën tjetër të globit.

“Shqiptari më i urryer”, studentët australianë sfidojnë Martin Shkrelin “Shqiptari më i urryer”, studentët australianë sfidojnë Martin Shkrelin
Martin Shkreli, shqiptari që u kthye në simbolin e lakmisë pasi rriti çmimin e një ilaçi që shpëton jetë  “Daraprim” nga 13 dollarë në 750 dollarë, është sfiduar nga një grup studentësh australianë.

Speci matrioshka në...Burrel - VIDEO Speci matrioshka në...Burrel - VIDEO
Një qytetar nga Burreli ka dërguar në seksionin “Ti Raporton” në Top Channel një video mjaft interesante, të një speci ku brenda të cilit gjenden edhe katër spec të tjerë.

Luani sulmon trajnerin në kafaz (Kujdes! Pamje të rënda) Luani sulmon trajnerin në kafaz (Kujdes! Pamje të rënda)
Pamje të tmerrshme janë publikuar së fundmi nga një cirk në Egjipt, ku një luan ka sulmuar trajnerin gjatë shfaqjes ndërsa ndodheshin në kafaz.

Reagimi i vogëlushes pasi provon për herë të parë brokoli (Video) Reagimi i vogëlushes pasi provon për herë të parë brokoli (Video)
Një vajzë e vogël ka vënë duart në kokë pasi provoi brokoli për herë të parë në jetën e saj.

“Koha për të ngrënë, fëmijë”! “Koha për të ngrënë, fëmijë”!
Këto janë fotot fantastike që tregojnë se si një arushë “peshkon” për tre të vegjëlit e saj e më pas i jep për të ngrënë salmonin e sapokapur.

Ndërron jetë krijuesi i “Big Mac” Ndërron jetë krijuesi i “Big Mac”
Michael “Jim” Delligatti, personi që krijoi hamburgerin që në Amerikë njihet si “Big Mac”, ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare.

SHBA, sa thjesht vidhen 1,6 milionë dollarë - VIDEO SHBA, sa thjesht vidhen 1,6 milionë dollarë - VIDEO
Policia amerikane është vënë në kërkim të një hajduti, i cili u largua bashkë me një kovë të mbushur plot me flori, vlera e të cilit arrin 1,6 milionë dollarë.

Greku nuk pranon humbjen, godet anëtarin e jurisë - VIDEO Greku nuk pranon humbjen, godet anëtarin e jurisë - VIDEO
Ka shumë njerëz që nuk i marrin mirë humbjet, e një prej tyre mesa duket është edhe greku Giannis Magos, i cili nuk ka qenë dakord me vendimin e jurisë në një konkurs e “bodybuilding”.

Fundi i Sidës? Eksperimentohet një vaksinë e re Fundi i Sidës? Eksperimentohet një vaksinë e re
Prej tre dekadash çdo 1 dhjetor dëgjojmë raste tragjike të njerëzve të prekur nga sëmundja e Sidës. Virusi ka vrarë me dhjetëra milionë njerëz në mbarë botën, pjesa më e madhe e të cilëve të rinj, duke lënë jetim me miliona fëmijë.

Njihuni me “Fëmijët e Pasur të Greqisë” Njihuni me “Fëmijët e Pasur të Greqisë”
Adoleshentët që vijnë nga familjet e pasura në vendin fqinj nuk mund të ngeleshin pas bashkëmoshatarëve të tyre në shtete të ndryshme të botës duke hapur një llogari në “Instagram” me emrin “Rich Kids of Greece” (Fëmijët e Pasur të Greqisë).

“Kuqezi je Ti” në arenën e NBA “Kuqezi je Ti” në arenën e NBA
Për të tretin vit me radhë, në Kanada u organizua me rastin e 28 Nëntorit “Albanian Heritage Night”, ku në arenën e NBA u dëgjua “Kuqezi je ti!”.

“Shtriga” antike me lëkurën e paprekur “Shtriga” antike me lëkurën e paprekur
Autoritetet tajlandeze kanë mbetur të habitura kur kanë nxjerrë nga një varr i hershëm trupin e pajetë të një gruaje, lëkura e të cilës ishte thuajse e paprekur dhe akoma me tatuazhet mbi të.

Kjo ju krijon haluçinacione Kjo ju krijon haluçinacione
Kontakti i syve është një gjë e fuqishme. Ekspertët thonë se të ndihmon në intervistat e punës por dhe të ndihmon të flirtosh.

Ja pse nuk duhet të ndalosh makinën në trafik Ja pse nuk duhet të ndalosh makinën në trafik
Trafiku në Nju Jork është shumë i rënduar zakonisht, kështu që ata që ndalojnë në mes të rrugës për të bërë foto me makinën e tyre nuk ndihmojnë në lehtësimin e tij.

Gëzuar me një birrë belge: Është eksperiencë kulturore Gëzuar me një birrë belge: Është eksperiencë kulturore
Nëse do t’iu jepet mundësia të ngrini një gotë birre nga Belgjika, mbajeni mend mirë dhe të jeni të sigurtë: ajo do të jetë një eksperiencë kulturore.

Super transformim në 10 muaj Super transformim në 10 muaj
Kur një mikeshë e Harshi Suraweera publikoi një foto në “Facebook” ajo ishte e papërgatitur për reagimin e njerëzve.  

Studimi: Puna në zyrë më e dëmshme për shëndetin Studimi: Puna në zyrë më e dëmshme për shëndetin
Puna fizike është e lodhshme, por qëndrimi para kompjuterit për një kohë të gjatë është akoma më e rrezikshme për shëndetin. Këto janë fjalët e ekspertëve amerikanë dhe anglezë, të cilët përmes dy studimeve të ndryshme kanë nxjerrë një listë të problemeve që mund të shfaqen në qoftë se kalohen shumë orë duke punuar në zyrë.

Një hap larg vdekjes - VIDEO Një hap larg vdekjes - VIDEO
Pamjet e një gruaje që i shpëton për një “fije” vdekjes janë bërë publike nga policia britanike për të ndërgjegjësuar kalimtarët e tjerë që të respektojnë sinjalistikën përkatëse rrugore.

Gruaja e Hitlerit ka pozuar nudo?! Gruaja e Hitlerit ka pozuar nudo?!
Një pikëpyetje e madhe është ngritur rreth dy fotove të një femre e cila shfaqet krejt e zhveshur për të simbolizuar e shfaqur bukurinë Ariane, të cilën Hitleri e përdori edhe si motiv për luftën e tij, “pastrimi i racës”. Por kush është gruaja në foto?

Siguri e lartë për djalin e Trump (FOTO) Siguri e lartë për djalin e Trump (FOTO)
Agjentë të armatosur të Shërbimeve Sekrete dhe një anije e Rojës bregdetare amerikane me një mitraloz, mund të duket si një siguri e tepruar për një fëmijë, por jo në qoftë se emri i tij është Barron Trump, djali i vogël i presidentit të zgjedhur amerikan.

Sekreti i jetëgjatësisë Sekreti i jetëgjatësisë
Italiania Emma Morano, personi i vetëm i gjallë në botë që ka lindur në shekullin e XIX, festoi ditëlindjen e saj të 117 duke ndjekur ende dietën e saj të pandryshueshme prej dy vezësh të gjalla në ditë.

“Kjo xhirafë nuk ishte e tepërt” “Kjo xhirafë nuk ishte e tepërt”
Adhuruesit e kafshëve kanë mbetur gojëhapur teksa kanë parë pamjet e një xhirafe që i shpëton për mrekulli një luaneshe, në një episod dramatik të shfaqur në Planet Earth II.

Djali i Escobar: Babai im u vetëvra Djali i Escobar: Babai im u vetëvra
Djali i baronit të drogës, Pablo Escobar deklaron se i ati i tij është vetëvrarë për të mos u dorëzuar, dhe nuk është vrarë nga policia kolumbiane.

Merimanga sulmon bletët dhe e pëson keq Merimanga sulmon bletët dhe e pëson keq
Të sulmosh hojet e bletëve nuk është një ide e zgjuar, as kur je një merimangë gjigante dhe e frikshme…dhe një video që po përhapet me shpejtësi në internet e tregon këtë.

Rusia përforcon sigurinë, ‘rinovon’ qentë Rusia përforcon sigurinë, ‘rinovon’ qentë
Në fushën e sigurisë qentë kanë filluar të zënë një vend të rëndësishëm duke parandaluar përmes nuhatjes sulme me lëndë plasëse ose trafik kokaine.

Tmerri i “Bukuroshes së fjetur” Tmerri i “Bukuroshes së fjetur”
Beth Goodier duhet të kishte përfunduar universitetin dhe sot të ishte një psikologe fëmijësh, ashtu siç kishte ëndërruar që e vogël. Por në moshën 17-vjeçare, një e papritur e pakëndshme ja ndërpreu ëndrrën.

Pa provime, në Universitet do të hyhet me…ADN Pa provime, në Universitet do të hyhet me…ADN
Gjurmët e suksesit tonë në jetë përveç vullnetit, e ndoshta edhe fatit, fshihen më së shumti tek ADN-ja jonë. Sipas një grupi studiuesish, ky zinxhir bart suksesin dhe prirjet në jetët tona.

Vajzat gati për “Twerk”, por vogëlushi bëhet ylli - VIDEO Vajzat gati për “Twerk”, por vogëlushi bëhet ylli - VIDEO
Kjo supozohej të ishte thjesht një video e dy vajzave të cilat shfaqin aftësitë e tyre në "twerk".

Luksi i britanikëve, një shtëpi vetëm për fundjavat Luksi i britanikëve, një shtëpi vetëm për fundjavat
Ndërsa shumica e njerëzve janë me fat nëse marrin një fundjavë pushim, për Fëmijët e Pasur të Britanisë duket se fundjavat nuk mbarojnë kurrë.

Rruga që zhduket në det dy herë në ditë Rruga që zhduket në det dy herë në ditë
“Passage du Gois” është një rrugë që lidh Gulf of Burnwf me ishullin e Noirmoutier, në Francë. Për shkak të rritjes së nivelit të ujit, rruga është e kalueshme vetëm 2 herë në ditë për disa orë përpara se të përmbytet. Pjesën tjetër të kohës qëndron e fshehur 4 metra nën ujë.

Flamur nga burgu Flamur nga burgu
Nuk është e nevojshme të kërkosh dyqane suveniresh për të blerë simbolin e shqiptarëve.

Ndryshimet drastike ndër vite të qyteteve të mëdha - FOTO Ndryshimet drastike ndër vite të qyteteve të mëdha - FOTO
Bota ka pësuar ndryshime të mëdha në vitet e fundit dhe kjo gjë mund të vihet re edhe në disa prej qyteteve  më ta mëdha të globit.

Shqetësuese, kjo është fjala më e kërkuar në 2016-n Shqetësuese, kjo është fjala më e kërkuar në 2016-n
Mund të keni menduar shpeshherë për të, apo të keni dëgjuar për të. Ndoshta edhe mund të keni rënë prè e saj, por fjala që ka vrarë më shumë veshin e njerëzve këtë vit e për të cilën janë interesuar ata, sipas “Dictionary.com” është “ksenofobia”.

Art me rërë Art me rërë
Skulptura gjigante prej rëre mbushën bregdetin e Key West në Florida, si pjesë e edicionit të tretë të konkursit ndërkombëtar të artit me rërë.

“Shqipërinë e kemi këtu të gjithë” “Shqipërinë e kemi këtu të gjithë”
Policia e Tiranës ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarëve festat e Nëntorit. Punëonjës të ndryshëm të policisë vendore, që nga salla operative, e deri tek patrullat e përgjithshme, bashkë me festën e urimit shprehin dhe dashurinë e përkushtimin ndaj atdheut.

Akrobatja bie nga 5 metra lartësi Akrobatja bie nga 5 metra lartësi
Një akrobate dhe gjimnaste në 3 Lojëra Olimpike ka pësuar një rënie të tmerrshme gjatë një performance në Cirkun e Diellit në Brisbane të Australisë.

Melania, mbretëresha e Youtube Melania, mbretëresha e Youtube
Videoklipi i saj, “Dollhouse” apo “shtëpia e kukullave” është një prej më të klikuarëve në “Youtube” me më shumë se 80 milionë shikime, në 28 tetor doli në treg albumi i parë “Cry Baby” dhe ajo, Melania Martinez konsiderohet tashme talenti i ri i skenës pop. 21-vjeçarja me origjinë portorikane  ishte konkurrente e edicionit të tretë të “The voice”-it në SHBA, po u eliminua në javën e 5-te. Por që prej atëherë, jeta e saj ka ndryshuar shumë.

Mrekullia Hudson tashmë një film Mrekullia Hudson tashmë një film
Thuajse çdo person që udhëton me avion përfishet nga frika, por për 155 pasgjerët e “Flight 1549”, më 15 janar 2009, çdo tmerr i imagjinuar u kthye në realitet.

Brezi më i “çmendur” në Australi?! Brezi më i “çmendur” në Australi?!
Nëse në Shqipëri jugu i vendit është epiqendra e pushimeve për adoleshentët që sapo kanë mbaruar shkollën, në Australi, Bregu i Artë është vendi tyre i preferuar, ku me mijëra nxënës zbarkojnë për të festuar.

Vajzat që ngrenë “temperaturat” në dëborë Vajzat që ngrenë “temperaturat” në dëborë
Ndërsa po afron sezoni për ski, shumë njerëz janë vënë në kërkim të pistave më të mira për ta shfrytëzuar sa më tepër këtë periudhë pushimesh dimërore.

Edhe një automjet 4x4 mund të “fundoset” në rërë Edhe një automjet 4x4 mund të “fundoset” në rërë
Edhe një automjeti 4x4 “Toyota” nuk duhet t’i besosh shumë kur bëhet fjalë të lëvizësh me të në buzë të deti.

Qyteti i majmunëve Qyteti i majmunëve
Majmunët janë atraksioni më i famshëm në provincën tajlandeze të Lopburit, duke joshur një numër të madh turistësh e rrjedhimisht duke kontribuar në ekonominë lokale. Në shenjë falenderimi, autoritetet i shtrojnë çdo vit një banket frutash.

Në kërkim të perfeksionit... me bikini shumë të vogla (Fotot) Në kërkim të perfeksionit... me bikini shumë të vogla (Fotot)
Fotot e mëposhtme tregojnë se çfarë bëjnë femrat braziliane për t’u nxirë sa më mirë në plazh. Nën diellin e nëntorit, shumë femra zgjedhin bikini shumë të vogla për të marrë ngjyrën e dëshiruar.

Mrekullia e 8-vjeçares me 1 mijë e 1 probleme Mrekullia e 8-vjeçares me 1 mijë e 1 probleme
Historia e një vajze të vogël në jetën e së cilës kanë kaluar vuajtje të mëdha ka qenë në takimin e sotëm të programit “Dua të të bëj të lumtur”, në Top Channel.

Çmenduritë e adoleshentëve norvegjezë në fundin e shkollës Çmenduritë e adoleshentëve norvegjezë në fundin e shkollës
Përfundimi i shkollës për adoleshentët në Norvegji shoqërohet me 3 javë shthurje totale. Festa të çmendura ku të gjithë duhet të pinë e marrëdhënie seksuale në publik, këto janë vetëm disa pjesa nga shthurja e tyre që duket se tashmë po kthehet në traditë.

“Alienët i kemi nën këmbë” “Alienët i kemi nën këmbë”
Njerëzimi ka drejtuar prej shekujsh sytë nga qielli në kërkim të formave të tjera të jetës, kërkime që në dekadat e fundit kanë avancuar më së shumti.

Fotot që ndryshuan botën Fotot që ndryshuan botën
Revista Time ka zgjedhur 100 fotot që kanë ndryshuar botën. Një skuadër kuratorësh, historianësh dhe fotoredaktorësh në të gjithë botën kanë dërguar sugjerimet e tyre pranë revistës.

Darkë me Babagjyshin Darkë me Babagjyshin
Brukseli ka hyrë në atmosferën e festave të fundvitit dhe në frymën e tyre, një grupi të ftuarish iu rezervua një trajtim special; një darke nga slita e Babagjyshit të Vitit të Ri, e bashkë me të pamja e mrekullueshme nga lart e qytetit natën.

Barcelonë, “njeriu merimangë” nga Franca ngjit “Torre Agbar” Barcelonë, “njeriu merimangë” nga Franca ngjit “Torre Agbar”
“Njeriu merimangë” francez, Alan Robert ngjiti një prej qiellgërvishtëseve më të larta të Barcelonës, pa asnjë masë mbrojtëse.

Ja çfarë ndodh në një stacion metroje në Japoni Ja çfarë ndodh në një stacion metroje në Japoni
Shpesh kemi parë edhe në urbanët e Tiranës të tejmbushjen me pasagjerë, por mos mendoni se kjo gjë ndodh vetëm në kryeqytetin shqiptar.

Meteori shpërthen mbi Florida, banorët në panik – VIDEO Meteori shpërthen mbi Florida, banorët në panik – VIDEO
Një meteor që ka shpërthyer shumë pranë tokës ka shndritur aq shumë sa dhjetëra banorë të alarmuar kanë telefonuar policinë me pretendimin se ka filluar një sulm alien, raporton “The Sun”.

Birra “trashëgimi kulturore” Birra “trashëgimi kulturore”
Nga format e saj më të lehta e deri tek ato më të fortat e prodhuara nëpër manastire, birra belge shijohet në mbarë botën.

E premtja e zezë në dyqanet amerikane E premtja e zezë në dyqanet amerikane
E premtja e zezë parashikohet të tërheqë më shumë se 137 milionë blerës sivjet, 20 milionë më shumë se vitin e kaluar, e sipas zyrtarëve amerikanë, kjo shifër nuk llogarit vetëm blerjet nëpër dyqane, por edhe ato online.

Personi i gabuar për t’u grabitur - VIDEO Personi i gabuar për t’u grabitur - VIDEO
Pronari i një dyqani është përleshur me grabitësin e armatosur duke arritur që ta nxjerrë jashtë atë.

Binjaket 100-vjeçare tregojnë sekretin e jetëgjatësisë Binjaket 100-vjeçare tregojnë sekretin e jetëgjatësisë
Padyshim që janë nga çiftet binjake më jetëgjata në botë, Irene Crump dhe Phyllis Jones kanë festuar ditëlindjet e tyre të 100 me letra nga Mbretëresha dhe një vizitë në një lokal nate.

Foto të rralla nga Koreja e Veriut, një imazh i ri i shtetit komunist Foto të rralla nga Koreja e Veriut, një imazh i ri i shtetit komunist
Izolimi në vetvete e Koresë së Veriut e ka kthyer në një shtet misterioz, ku lajmet më të bujshme janë ato që prodhon lideri i tyre, Kim Jong-un, që herë pas here teston raketa balistike duke kërcënuar perëndimin, apo mashtron popullin e tij me lajme të tipit “Koreja e Veriut fituese e botërorit Brazil 2014”.

Hapet pas 5 shekujsh varri i Jezu Krishtit Hapet pas 5 shekujsh varri i Jezu Krishtit
Shkencëtarët u lejuan që të hapin për herë të parë që prej vitit 1555 vendin ku besohet se është varrosur Jezu Krisht pas kryqëzimit të tij.

Mund ta dalloni rrezikun në këtë foto? Mund ta dalloni rrezikun në këtë foto?
Një grua nuk e pa se sa afër e kishte rrezikun teksa bënte foto gjatë pushimeve, por e vuri re vetëm pasi pa fotot më pas.

Mos u ngatërroni me këtë lopë - VIDEO Mos u ngatërroni me këtë lopë - VIDEO
Një lopë, ndoshta ka menduar t’i bëjë një surprizë të hidhur një personi që ajo ndesh në rrugë dhe i ka kthyer kurrizin.

Më trego firmën të të them personalitetin Më trego firmën të të them personalitetin
Firma, e mbani mend? Ai shkrimi me stilolaps ku pretendohet se jeni ju, kur firmosni në dokumente të ndryshme.

Kung-fu Panda në jetën reale - VIDEO "Kung-fu Panda" në jetën reale - VIDEO
Ata nuk njihen si anëtarë të frikshëm të mbretërisë së kafshëve, por këto dy panda mund ta ndryshojnë atë pikëpamje teksa përleshen me njëri-tjetrin.

Qyteti antik i të pasurve Qyteti antik i të pasurve
Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar rrënojat e atij që e përshkruajnë një qytet antik që daton mbi 5 mijë vite më parë, i populluar me ndërtesa dhe varre gjigante.

9 gra për 40 vite, i prishen planet nga gruaja e 8-të 9 gra për 40 vite, i prishen planet nga gruaja e 8-të
I cilësuar si britaniku me më shumë martesa, 68-vjeçari Ron Sheppard po planifikon dasmën e tij të nëntë. Por ai ka një problem, gruaja e tij e tetë po ia vështirëson divorcin.

Stili nuk njeh moshë Stili nuk njeh moshë
Mendoni se keni stil? Mund të jetë vërtet kështu, por me siguri jo aq sa Ali. Ai është 86-vjeç, por nuk asnjë arsye për të pasur zili disa blogera të famshëm më të rinj se ai, sa i përket stilit.

Të jesh pesënjakë Të jesh pesënjakë
Pesënjakët e vetëm kosovarë që lindën 21 vite më parë tashmë janë rritur. Edhe pse prejardhjen e kanë nga Dumnica e Vushtrisë, sot familja Bekteshi jeton në një banesë prej 60 metrash katrorë, në afërsi të Prishtinës.

Çmenduria e radhës?! Babai i heq djalit dhëmbin me makinë Çmenduria e radhës?! Babai i heq djalit dhëmbin me makinë
Thonë se çmenduria nuk njeh limite. Si e tillë është cilësuar edhe gjesti i një babai në SHBA, i cili ka përdorur makinën për t’i hequr dhëmbin djalit të tij minoren.

E mrekullueshme, 8-vjeçari asiston në lindjen e së motrës E mrekullueshme, 8-vjeçari asiston në lindjen e së motrës
Mund ta quash një mrekulli, ose diçka të jashtëzakonshme nga një njeri i jashtëzakonshëm. Një djalosh vetëm 8 vjeç ka ndihmuar nënën të sillte në jetë motrën e tij në kushte shtëpiake, në një ngjarje që ka ndodhur në Wolverhampton të Anglisë.

Mesazhi 12-vjeçar i fshehur në një foto Mesazhi 12-vjeçar i fshehur në një foto
Disa thonë që është vendosur aty aksidentalisht dhe jo me vetëdije, të tjerë thonë se pikërisht ai ka qëne qëllimi, por ajo që dimë ne është që në një vizatim 12-vjeçar, ka ekzistuar prej kohësh një mesazh sekret.

U shanë në WhatsApp, 20 kamzhikë për dy gra U shanë në WhatsApp, 20 kamzhikë për dy gra
Ligjet dhe rregullat që duhet të zbatojnë gratë në Arabinë Saudite për t’i shpëtuar ndëshkimit të ‘drejtësisë’ janë të ashpra dhe siç duket nuk shtrihen vetëm në publik, por edhe në komunikimin virtual.

Motoçiklisti i pafat, fillimisht makina e më pas e godet shtylla Motoçiklisti i pafat, fillimisht makina e më pas e godet shtylla
Një motoçiklist mund ta ketë pandehur veten me shumë fat për dy sekonda, pasi shpëtoi mrekullisht nga përplasja me makinë që mund t’i kishte marrë jetën, por nuk e priste që goditja e dytë t’i vinte nga shtylla.

Sateliti i humbur para 50 viteve dërgon befas sinjal Sateliti i humbur para 50 viteve dërgon befas sinjal
Një satelit i hedhur në hapësirë pesë dekada më parë dhe që humbi kontaktet me Tokën shumë shpejt, ka lënë me gojën hapur shkencëtarët, të cilët kanë konfirmuar se disa mesazhe misterioze të dërguara nga hapësira kanë si burim LES1.

Anije aliene në Mars?! Anije aliene në Mars?!
Në serinë e fundit të pretendimeve të çuditshme përreth Marsit, gjahtarët e UFO-ve besojnë se kanë dalluar një anije kozmike aliene në sipërfaqen e planetit.

Realizon 100 operacione, ende e pakënaqur për rezultatin Realizon 100 operacione, ende e pakënaqur për rezultatin
Një 26-vjeçare e fiksuar me ndërhyrjet plastike ka realizuar mbi 100 të tilla dhe ende nuk është e kënaqur nga fiziku i saj i ri.

Të dobësohesh duke ngrënë Të dobësohesh duke ngrënë
Pietro Parisi, kuzhinieri italian me karrierë të pasur në kuzhinën ndërkombëtare, ka një kurë për t’u dobësuar duke ngrënë. Sot, ai peshon 70 kg dhe është e vështirë të besosh se dikur peshonte 200.

Jeni dembel apo sportiv? Kjo varet nga gjenet Jeni dembel apo sportiv? Kjo varet nga gjenet
Kur dikush jo thotë të bëni një shëtitje, ju ktheheni sërish në shtrat se përtoni? Mund të jetë edhe faji i gjeneve tuaja. Kështu thotë një studim i ri i universitetit të Georgia që ka parë lidhjen mes mungesës së motivimit dhe ushtrimeve fizike, me karakteristikat e dopaminës, neurotransmetuesi i kënaqësisë dhe motivimit.

Tokio, bie borë në nëntor Tokio, bie borë në nëntor
Bora nuk është pazakontë në Tokio, me përjashtim të faktit që u deshën 54 vjet që ajo të binte në nëntor. Banorët e kryeqytetit japonez u surprizuan të enjten nga reshjet e borës, pasi zakonisht temeperaturat në këtë kohë të vitit janë mbi 10 gradë celsius.

Parajsa e Trump, rezidenca Kështjellë në Florida Parajsa e Trump, rezidenca Kështjellë në Florida
“Një parajsë në Palm Beach”, kështu përkufizohet rezidenca e Donald Trump në Florida.

“Sfida e manekinit” në një vend të pazakontë “Sfida e manekinit” në një vend të pazakontë
Nuk dihet se nga nisi, por po përhapet me shpejtësi duke premtuar se do të kthehet në një sfidë të ngjashme si “Ice Bucket Challenge” e para pak viteve.

Ju çmend trafiku?! Imagjinoni të jeni këtu - VIDEO Ju çmend trafiku?! Imagjinoni të jeni këtu - VIDEO
Qëndrimi në radhë në trafik është stresues për këdo, por imagjinoni nëse jeni nisur për në shtëpi dhe para jush ka me mijëra makina të cilat krijojnë një varg të gjatë disa kilometra. A nuk është kjo një situatë vërtetë stresuese.

“Hitleri u arratis në Argjentinë, vdiq në Paraguaji” “Hitleri u arratis në Argjentinë, vdiq në Paraguaji”
Është dokumentuar mirë që diktatori nazist u vetëvra në fund të Luftës së Dytë Botërore për të mos rënë në duart e Ushtrisë së Kuqe, që po i afrohej me shpejtësi bunkerit të tij në Berlin.

Fëmijët e pasur të Iranit Fëmijët e pasur të Iranit
Nëse shikoni fotot e publikuara në Instagram, do ju falej nëse do të mendonit se fëmijët e pasur të Iranit jetojnë në Beverly Hills.

“Gjeli shpërthyes” “Gjeli shpërthyes”
Përmes një videoje ilustruese, Komisioni i Sigurisë së Konsumatorit në Shtetet e Bashkuara i paralajmëroi amerikanët të mos e fusin gjelin e ngrirë të detit në fritezën me vaj të përvëluar.

21 vendet që duhet të vizitoni në 2017-n 21 vendet që duhet të vizitoni në 2017-n
Planeti ynë është me të vërtetë i mrekullueshëm dhe ka kaq shumë bukuri, aq sa duket e pamundur që të mund t’i vizitosh të gjitha.

Çmenduria e dy të rinjve, kaluan natën në tualetin e stadiumit për të parë Man.Utd -Arsenal Çmenduria e dy të rinjve, kaluan natën në tualetin e stadiumit për të parë Man.Utd -Arsenal
Dy të rinj britanikë janë bërë protagonistë të një ngjarje aspak normale fundjavën e kaluar. Ata kaluan një natë të tërë në tualetin e stadiumit “Old Trafford” për të ndjekur ditën e tjetër ndeshjen e futbollit mes Manchester United dhe Arsenalit.

Shakaja më e hidhur në internet?! Shakaja më e hidhur në internet?!
Një personazh i njohur për rrengjet e tij të publikuara në Youtube, Derek Deso, i ka bërë së fundmi një shaka të dashurës së tij, një shaka e cila e ka kaluar paksa limitin.

E rrallë, shfaqet dhelpra e zezë E rrallë, shfaqet dhelpra e zezë
Në pamje të parë kjo kafshë e errët mund të ngatërrohet me një qen, por krijesa misterioze në fakt është një dhelpër e rrallë e zezë.

Femra që paguhet për të poshtëruar meshkujt Femra që paguhet për të poshtëruar meshkujt
Një dominuese ka zbuluar katalogun e mjeteve që përdor për të torturuar dhe poshtëruar meshkujt që e paguajnë atë për të bërë pikërisht këto gjëra.

“Më pëlqen shumë të ridizenjoj gruan time” “Më pëlqen shumë të ridizenjoj gruan time”
Një kirurg plastik e ka bërë bashkëshorten e tij si të re pas lindjes së dy fëmijëve. 47-vjeçari Phillip Craft, i cili ka një klinikë private në Majemi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, thotë se i ka dhënë gruas së tij, 43-vjeçares Anna, trupin perfekt falë ndërhyrjeve që i ka bërë përgjatë viteve.

Zbulimi që mund të ndryshojë historinë e njerëzimit Zbulimi që mund të ndryshojë historinë e njerëzimit
Zbulimi i disa strukturave në Antarktidë me një ngjashmëri të tmerrshme me piramidat e Egjiptit, ka habitur shkencëtarët dhe nëse konfirmohet që bëhet fjalë për vepra të dorës së njeriut, mund të ndryshojnë krejtësisht historinë tonë.

Kur era “hedh tutje” avionin më të madh në botë të pasagjerëve Kur era “hedh tutje” avionin më të madh në botë të pasagjerëve
Nëse i keni bezdi fluturimet, atëherë kjo video me uljen dramatike të një avioni në aeroportin Schiphol të Amsterdamit me siguri që do të trazojnë stomakun tuaj.

Forca shkatërruese e tërmetit, pamje të kapura me “drone” në Zelandën e Re Forca shkatërruese e tërmetit, pamje të kapura me “drone” në Zelandën e Re
Pak ditë më parë Zelanda e Re u godit nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë, nga i cili humbën jetën të paktën 2 persona, me dhjetëra të tjerë u plagosën, ndërsa dëmet materiale ishin të shumta.

Bukuria e albinëve shfaqur përmes fotove Bukuria e albinëve shfaqur përmes fotove
Fotografja ruse Yulia Taits ka realizuar një set fotografik për të nxjerrë në pah “bukurinë natyrale” të albinëve.

Edhe pse bardhezi këto foto ju ngelin në mendje Edhe pse bardhezi këto foto ju ngelin në mendje
Fotot bardhezi janë jashtëzakonisht magjepse. E për ndonjë arsye, ato duken më goditëse se sa ato me ngjyra.

Rreh prindërit se nuk i pëlqeu shtëpia që i blenë - VIDEO Rreh prindërit se nuk i pëlqeu shtëpia që i blenë - VIDEO
Shumica e njerëzve do t'ua dinin jashtëzakonisht për faleminderit prindërve të tyre, nëse ata do t’u blinin me lekët e tyre një apartament, por ky nuk është rasti i personazhit të videos.

Ja pse luani nuk duhet trajtuar si një mace - VIDEO Ja pse luani nuk duhet trajtuar si një mace - VIDEO
Një djali të ri pakistanez mund t’i kishte kushtuar jetën dëshira për të përkëdhelur një luan.

Arma e komunizmit Arma e komunizmit
Mikhail Kallashnikov në vitin 1946 dizenjoi armën më famëkeqe, AK47. Shkencëtarit rus ju kërkua të krijonte një armë të re për të zëvendësuar armët jo shumë efikase të ushtrisë së kuqe dhe shpikësi, në fakt mori shumë nga elementet e një arme të nazistëve e quajtur MP 44.

Japoni, një pemë e artë për Krishtlindje Japoni, një pemë e artë për Krishtlindje
Atmosferën e festave të fundvitit në kryeqytetin e Japonisë, Tokio, e afroi akoma më shumë një pemë tepër e veçantë Krishtlindjesh. Bredhi i rrallë 2 metra i lartë është krijuar nga 19 kg ar i pastër dhe prej këtij metali të çmuar janë prodhuar edhe fijet e zbukurimit.

Fotografi të mrekullueshme balenash Fotografi të mrekullueshme balenash
Rita Kluge është një fotografe e vlerësuar me çmime të ndryshme që na sjell fotografi të mrekullueshme balenash. Ajo ka notuar në ujërat e thella të Tongës e Tahitit për të shkrepur këto foto.

Shokuese, rreh barbarisht shoqen e klasës (VIDEO) Shokuese, rreh barbarisht shoqen e klasës (VIDEO)
Pushimi mes orëve në një klasë adoleshentësh në Rusi u kthye në një sulm të dhunshëm mbi një 15-vjeçare.

Astrit Patozi i këndon Sokol Olldashit Astrit Patozi i këndon Sokol Olldashit
Më 20 nëntor bëhen 3 vjet pa Sokol Olldashin, që humbi jetën në një aksident tragjik. Një nga miqtë e tij të ngushtë ishte dhe Astrit Patozi, i cili ka vendosur ta përkujtojë mikun e tij duke i kënduar me kitarë, një pasion dhe i vetë Olldashit.

Ambicia për të qënë lakuriq! Ambicia për të qënë lakuriq!
Jemi në nëntor, por këta modelë lakuriq duket se nuk e ndjejnë të ftohtin e dimrit.

“Kali i Trojës” së ISIS “Kali i Trojës” së ISIS
Beteja gjithnjë e më e dëshpëruar për Mosulin po sheh se ISIS ka dërguar një sërë tankesh në luftë, por këto të rejat janë bërë prej druri.

Fëmijët më të zgjuar, ata që kanë nënat në punë Fëmijët më të zgjuar, ata që kanë nënat në punë
Fëmijët e nënave që punojnë janë më “të zgjuar” se ata që i kanë mamatë në shtëpi. Kjo del nga një studim i bërë nga “London School of Economics and Political Science” në Universitetin e Oksfordit.

Prishet “miqësia”, ariu polar vret qenin - VIDEO Prishet “miqësia”, ariu polar vret qenin - VIDEO
Javën e kaluar pamjet e një ariu polar, i cili po luante me një qen në Manitoba të Kanadasës bën xhiron e globit duke u cilësuar edhe si një miqësi e çuditshme.

Gjahtarët e alienëve  “identifikojnë” Mbretin e Marsit Gjahtarët e alienëve  “identifikojnë” Mbretin e Marsit
Teoristë konspirativë deklarojnë se miliona vite më parë në sipërfaqen e planetit të kuq ka nisur një luftë e madhe që përfundoi me vdekjen e Mbretit të Marsit.

A do guxonit të notonit në këtë pishinë!? A do guxonit të notonit në këtë pishinë!?
Një pishinë spektakolare, por edhe shumë e frikshme është ndërtuar së fundmi në Tirolin jugor në Itali.

“Brexit” i Krishtlindjeve “Brexit” i Krishtlindjeve
Tregjet gjermane të Krishtlindjeve janë një traditë në Britani po aq sa ç’janë dhe në Bavari. Por në vitin e 16 të çeljes së atij të Birminghamit, tregtarët shqetësohen për të ardhmen e tyre. Qyteti i dytë më i madh i Anglisë feston 50 vite partneriteti me Frankfurtin, kohë kjo më e gjatë sesa vetë anëtarësimi i Mbretërisë së Bashkuar në Bashkimin Europian.

14-vjeçarja që shpreson të ringjallet pas 2 shekujsh 14-vjeçarja që shpreson të ringjallet pas 2 shekujsh
Një gjykatës britanik ka dhënë një vendim sa historik, aq edhe të kontestueshëm duke i njohur të drejtën një 14-vjeçareje të sëmurë termale me kancer që të vendoset në gjendje të ngrirë frigoriferike me shpresën e gjetjes së një kure në të ardhmen.

Dasma indiane kthehet në tragjedi Dasma indiane kthehet në tragjedi
Një dasmë indiane që u kthye në një tragjedi. Policia në shtetin verior të Harianas po kërkon Sad’vi Deva Thakur, e ftuara e një feste gëzimi, e cila hapi zjarr dhe plumbat i morën jetën tezes së dhëndrit dhe plagosën rëndë 3 persona të tjerë.

Gëzuar ditelindjen Mickey Mouse! Gëzuar ditelindjen Mickey Mouse!
Kushdo që është rritur duke parë filma të animuar, pa dyshim që ka adhuruar Mickey Mouse, personazhi që ka rritur shumë breza fëmijësh dhe që është mjaft i kërkuar edhe sot.

Kur Krishtlindjet vijnë shumë herët Kur Krishtlindjet vijnë shumë herët
Me më shumë se 30 000 drita, njerëz prej dëbore, babagjyshë të shumtë dhe drerë, një familje angleze ka vendosur që dekorimin e shtëpisë për Krishtlindje ta bëjë që tani.

Një ditë e madhe për një çift të vogël Një ditë e madhe për një çift të vogël
Paulo Gabriel da Silva Barros dhe Katyucia Lie Hoshino janë shndërruar në çiftin e martuar më të shkurtër në botë. Të dy së bashku janë 181,41 cm në total dhe kanë hyrë në librin e rekordeve Guinness.

Jo thjesht photoshop, por edhe shumë fantazi Jo thjesht photoshop, por edhe shumë fantazi
Average Rob nuk është thjesht një mjeshtër i photoshop, por më tepër një njeri i imagjinatës.

Çaj nga 75 metra; Hidhet nga ura, thyen rekordin Guinness Çaj nga 75 metra; Hidhet nga ura, thyen rekordin Guinness
Pasioni për biskotat dhe hedhjet nga lartësia e regjistroi Simon Berrin në Guinness. Rekordin e ri botëror, i riu anglez e arriti në Brey duke u hedhur nga një lartësi prej 75 metrash dhe jo vetëm.

Fazani “Trump” Fazani “Trump”
E quajnë kuqalashi i vogël, megjithatë famën nuk e ka marrë nga puplat që i mbulojnë trupin, por nga ato të kokës. Të shtrira dhe në ngjyrë të fortë të verdhë, pamja e tyre të sjell shumë shpejt dikë në mendje.

Djemtë që u futën në Camp Nou si të ishin në shtëpinë e tyre (Video) Djemtë që u futën në Camp Nou si të ishin në shtëpinë e tyre (Video)
Munki Motion Parkour është një grup të rinjsh, të cilët hyjnë fshehurazi nëpër godina emblematike dhe stadiume futbolli në të gjithë Evropën e më pas postojnë videot e bëmave të tyre.

Heroi i vogël i familjes (Video) Heroi i vogël i familjes (Video)
Ky është momenti kur një djalë i vogël arrin të shpëtojë vëllain e tij, pasi bebi ra nga tryeza ku po e ndërronte e ëma.

Qentë që “fluturojnë” (Foto) Qentë që “fluturojnë” (Foto)
Fotografja Julia Christe ka publikuar një libër me foto qensh që “fluturojnë”.

81.4 mln $ për pikturën “Mullarët” 81.4 mln $ për pikturën “Mullarët”
“Mullarët”, pjesë e një serie pikturash për të njëjtin subjekt të Claude Monet, theu rekordin si vepra e shitur më shtrenjtë e artistit.

Policet në Rusi, modele për një kauzë Policet në Rusi, modele për një kauzë
Ato duken si modele kur pozojnë para kamerës në setin e fundit të fotove, por bëhet fjalë për policet e Rusisë, të cilat kanë realizuar një konkurs për të treguar se femrat janë edhe të bukura edhe të forta.

A do të guxonit të mbanit në krahë këtë mace? A do të guxonit të mbanit në krahë këtë mace?
Ka mënyra të ndryshme për të testuar frikën tek vetja, si filmat e frikshëm, apo thjesht duke dalë nga zona juaj e rehatisë.

Oxford: Fjala e re për 2016 është “post e vërteta” Oxford: Fjala e re për 2016 është “post e vërteta”
“Pos-truth”, post e vërteta është fjala e re e vitit sipas ekspertëve të fjalorëve Oxford.

Qielli siç nuk e keni parë ndonjëherë Qielli siç nuk e keni parë ndonjëherë
Disa foto të mrekullueshme të mijëra yjeve të shndritshëm që ndriçojnë qiellin indonezian do ju lënë me gojë hapur.

Jepini një kockë të shkretit! (Video) Jepini një kockë të shkretit! (Video)
Një video e një qeni që mundohet të kapë një kockë të vizatuar në fundin e tasit të tij po bën xhiron e botës.

Si ta hap raftin pa thyer pjatat? Si ta hap raftin pa thyer pjatat?
Një vendim shumë i thjeshtë shtëpiak ka vënë në mendime botën e internetit. Një nënë ka postuar një fotografi të raftit të saj, ku duken një grumbull pjatash porcelani që po rrëzohen nëse rafti do të hapet.

Dhitë adoptojnë majmunin e braktisur Dhitë adoptojnë majmunin e braktisur
Një majmun i vogël i vetmuar, pasi humbi mes xhunglave të Kinës, gjeti një familje të re kur mbërriti në një fermë dhish. Krijesa e vogël u filmua nga mediat lokale në kontenë Tongu në provincën lindore Jiangxi teksa qëndronte mbi shpinën e një prej dhive që tashmë duket se është bërë nëna e tij adoptive.

Zbulon me dron që e tradhton gruaja (VIDEO) Zbulon me dron që e tradhton gruaja (VIDEO)
Një përdorues i Reddit dyshonte prej disa kohësh që e shoqja e tradhtonte, kështu që përdori një dron për ta ndjekur. Në fund ai zbuloi se e shoqja, me të cilën ishin të martuar prej 18 vitesh, “takonte dikë tjetër”.

Gjendet i braktisur një mjet lundrues misterioz Gjendet i braktisur një mjet lundrues misterioz
Një mjet i vogël lundrues pa asnjë person ka dalë në breg në një fshat të vogël irlandez, ndërsa dyshohet të ketë ardhur nga Kanadaja.

Fustani i Monroe, në ankand Fustani i Monroe, në ankand
Imazhi i aktores Marilyn Monroe, teksa këndonte “Gëzuar ditëlindjen z. President” për John Kennedyn në vitin 1962, është historik, ashtu si dhe fustani ngjyrë mishi, që i nxirrte në pah format e lakuara.

“1 mijë vite nga shfarosja. Të arratisemi nga ky planet” “1 mijë vite nga shfarosja. Të arratisemi nga ky planet”
Njerëzimit i kanë mbetur pak shekuj kohë për të planifikuar arratisjen nga planeti ynë i brishtë dhe nëse nuk do të gjejë rrugët e mënyrat për t’u larguar prej tij, rrezikon të shfaroset.

Dasma miliardere, nga pistoleta dalin vetëm para Dasma miliardere, nga pistoleta dalin vetëm para
Një video në të cilën dallohen shuma të mëdha parash, të cilat nuk hidhen, por “qëllohen” në ajër në një dasmë në Nigeri, ka bërë xhiron e botës.

Ja si ta mbani diabetin nën kontroll Ja si ta mbani diabetin nën kontroll
Në të gjithë botën, personat e prekur nga diabeti janë me miliona, por të diagnostikuarit janë edhe më pak.

Brenda shtëpisë miliona dollarëshe të Donald Trump Brenda shtëpisë miliona dollarëshe të Donald Trump
Me protestuesit që vijojnë ende të jenë në rrugë jashtë shtëpisë së tij, Donald Trump ka qenë i detyruar të organizojë administratën e tij të re larg apartamentit me vlerë 100 milionë $ në Nju Jork.

Meghan Markle: Për Princ Harry lë karrierën Meghan Markle: Për Princ Harry lë karrierën
Aktorja Meghan Markle ka rënë “kokë e këmbë” në dashuri me Princ Harry dhe është e gatashme të sakrifikojë karrierën e saj, ka bërë të ditur një mik i saj për revistën “People”.

“Nike” befason me produktin më të ri “Nike” befason me produktin më të ri
Fansat e kanë pritur me padurim hedhjen në treg të atleteve “Nike” që lidhen vet. Por ato nuk kanë për të qenë të lira. Kompania e njohur amerikane njoftoi se, këpuca e re sportive “HyperAdapt 1.0” do të kushtojë plot 720 dollarë.

Në kërkim të filxhanit të përsosur të kafesë Në kërkim të filxhanit të përsosur të kafesë
Matematicienët kanë hedhur një hap më shumë drejt të kuptuarit se çfarë e bën një filxhan kafeje perfekte. Përmes disa përllogaritjeve komplekse, ata kanë hedhur dritë mbi proceset e nxjerrjes së pluhurit të kafesë nga kokrrat përmes mullirit bluajtës.

Efikasiteti japonez Efikasiteti japonez
Ndërsa drejtuesit e makinave në mbarë botën janë të detyruar të vuajnë gropat në rrugë, autoritetet japoneze kanë dhënë një leksion efikasiteti duke rregulluar një gropë gjigante në vetëm një javë.

Jeta e mjerueshme e emigrantëve në Nju Jork Jeta e mjerueshme e emigrantëve në Nju Jork
Emigrantët në Nju Jork kanë pasur një jetë me të vërtetë të vështirë 100 vite më parë.

Çfarë nuk duhet të bëni kur zgjoheni Çfarë nuk duhet të bëni kur zgjoheni
Mënyra se si e nisni ditën ndikon në të përditshmen tuaj. Nëse e nisni pa energji ditët tuaja do të jenë joproduktive, dhe ndoshta jeni duke bërë një nga 7 gabimet e zakonshme të mëngjesit. The Independent na rrëfen se çfarë nuk duhet të bëjmë.

Imazhe mahnitëse të “superhënës” nga e gjithë bota Imazhe mahnitëse të “superhënës” nga e gjithë bota
Hëna ju afrua Tokës në pikën më të afërt të orbitës së saj që prej vitit 1948. Njerëzit në të gjithë botën dolën në rrugë apo u ngjitën në ndërtesa të larta për të shijuar këtë fenomen natyror të bukur e të rrallë.

Ameerah, princesha që thyen tabutë në Lindjen e Mesme Ameerah, princesha që thyen tabutë në Lindjen e Mesme
Ameerah Al Taweel është princesha 33-vjeçare e Arabisë Saudite që frymëzon me dëshirën e saj për ta bërë botën më të mirë.

Superhëna, pamja spektakolare që vjen pas 70 vitesh "Superhëna", pamja spektakolare që vjen pas 70 vitesh
Superhena i la pa fjalë berlinezet. Pamja më e bukur e satelitit të vetëm natyror të tokës në 70 vjet ishte një rast që nuk duhej humbur.

I aksidentuan bashkëshorten, “Kafsha” kërkon të vendosë drejtësi I aksidentuan bashkëshorten, “Kafsha” kërkon të vendosë drejtësi
Një shofer automjeti në Marbella të Spanjës e ka futur veten në telashe të mëdha pasi ka aksidentuar para pak kohësh një 27-vjeçare, e cila ishte duke lëvizur me një motor.

Zbulohet eliksiri i rinisë Zbulohet eliksiri i rinisë
Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur formulën e “eliksirit” të rinisë së përhershme dhe thonë se testimet e para për këtë do të fillojnë që në vitin e ardhshëm.

70-vjeçari akuzohet për një vrasje të ndodhur 50 vjet më parë 70-vjeçari akuzohet për një vrasje të ndodhur 50 vjet më parë
Një 70-vjeçar është akuzuar në Angli për vrasjen e një vogëlushi 18 muajsh të ndodhur rreth 50 vite më parë.

Tërmeti shemb malin në Zelandën e Re, lopët në mëshirë të fatit (Video) Tërmeti shemb malin në Zelandën e Re, lopët në mëshirë të fatit (Video)
Të paktën dy persona humbën jetën, me dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur, ndërsa u shënuan edhe shumë dëme materiale nga tërmetet e fundit që goditën Zelandën e re gjatë dy ditëve të fundit.

Viti 2016, më i nxehti në histori Viti 2016, më i nxehti në histori
Edhe pse kanë analizuar të dhënat e vetëm 9 muajve, shkencëtarët janë 90 për qind të sigurtë se vitin 2016 do të thyejë rekordin global, si viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë.

Sa mirë i njihni ngjyrat? Sa mirë i njihni ngjyrat?
Një kuic i ri i kërkon përdoruesve të gjejnë cili është efekti më i errët i një ngjyre për të testuar nivelin e njohjes së ngjyrave.

Motori i dashurisë Motori i dashurisë
Vespa feston ditëlindjen e 70. Për të gjithë vespistët në Tiranë, organizohet edicioni i katërt i paradës për këtë motor ikonë, jo vetëm të kulturës italiane, por të mbarë botës. Vespa nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe një mënyrë jetese.

Spektakli qiellor në orën 12:23 Spektakli qiellor në orën 12:23
Sidnej u bë një prej qyteteve të para që shijoi pamjen e hënës më të madhe e më të shndritshme në gati 7 dekada.

Lindi më herët, por është më i vogël se vëllai binjak Lindi më herët, por është më i vogël se vëllai binjak
Kur lindin dy binjakë, sigurisht që njëri është pak minuta më i madh se tjetri, por në këtë rast ka një arsye të çuditshme pse këta dy fëmijë janë të dy më të mëdhenjtë.

Para dhe pas photoshopit Para dhe pas photoshopit
Në kopertinat e revistave më të mëdha botërore spikasin femrat jashtëzakonisht të bukura, e pa asnjë rrudhë në fytyrë, pavarësisht moshës së tyre.

Teoria më e re konspirative: Trump ka lindur në Pakistan Teoria më e re konspirative: Trump ka lindur në Pakistan
Pasi Trump pretendoi për disa vite se Presidenti Barack Obama nuk ka lindur në SHBA, një agjensi pakistaneze ka ngritur të njëjtin pretendim për Presidentin e zgjedhur të SHBA-ve, Donald Trump.

Të fluturosh mbi dragua në “Realitetin Virtual” - VIDEO Të fluturosh mbi dragua në “Realitetin Virtual” - VIDEO
Marrëzia Virtuale sjell pamje qesharake të lojtarëve të cilët përkulen sa para mbrapa mbi një “dragua” druri ndërsa mbajnë të vendosura syzet e “Realitetit Virtual”.

700 paund nata, për të fjetur në mes të xhunglës 700 paund nata, për të fjetur në mes të xhunglës
Turizmi në xhunglat e Tanzanisë ka ekzistuar gjithmonë, por sëfundmi atje ofrohet një shërbim ekstra, të cilin jo çdokush mund ta përballojë.

Shokohet Lisa Snowdon, i dashuri është i martuar Shokohet Lisa Snowdon, i dashuri është i martuar
Modelja britanike Lisa Snowdon ka deklaruar se ka pësuar një shok të rëndë kur ka mësuar se Jay Bothroyd ishte ende i martuar kur ata filluan të dilnin bashkë.

Kur Zoti të merr një ëngjëll, të dhuron një tjetër Kur Zoti të merr një ëngjëll, të dhuron një tjetër
Historia e Rilindës fillon më datë 9.04.1982, kur kjo vogëlushe vjen në jetë në një familje të mbushur me dashuri dhe qetësi. Mamaja dhe babai i saj ishin njerëz të varfër dhe të thjeshtë, por ajo me motrat e vëllezërit, 5 fëmijë, jane rritur pa e ndjerë varfërinë si një problem.

Gjithçka për dashurinë Gjithçka për dashurinë
Natë dhjetori të vitit 1988, më datë 9, në fshatin Zhelizhan të qytetit Lushnjes, një familje gëzonte për ardhjen në jetë të djalit të tyre pas tre vajzave. Ai ishte Fatjoni.

Jetë mizore për njerëz të mrekullueshëm Jetë mizore për njerëz të mrekullueshëm
Kjo është historia e një njeriu shumë të dashur për ne, një burri të mençur të quajtur Gani Muho. Ai ka lindur në vitin 1932 në një fshat të vogël të Sarandës, të quajtur Pandelejmon. Familja e tij ishte një familje e thjeshtë, ku Ganiu pati një fëmijëri normale.

Granata e dorës e kryqëzorëve Granata e dorës e kryqëzorëve
Një granatë dore e kohës së kryqëzorëve është gjetur në Izrael. Ka qenë një familje që e ka gjetur objektin në det dhe ia ka dorëzuar Autoritetit Izraelit të Antikitetit.

Donald Trump heq dorë nga paga e presidentit Donald Trump heq dorë nga paga e presidentit
Presidenti i zgjedhur republikan Donald Trump thotë se nuk do ta pranojë rrogën e presidentit. Pyetja vjen pas shqetësimeve se çfarë do të ndodhë me të ardhurat e tij në prag të kalimit në Shtëpinë e Bardhë.

Donald Trump shet “Shtëpinë e Bardhë” Donald Trump shet “Shtëpinë e Bardhë”
Shtëpia që dikur i përkiste gjyshit të Donald Trump në një fshat të Gjermanisë, ka dalë në shitje.

Obama, 8 vite si president në foto Obama, 8 vite si president në foto
Pete Souza, fotografi zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, ka bërë rreth 2 milionë foto të Presidentit Barack Obama. Ai e ka kapur numrin 1 të Amerikës në të gjitha situatat, kur ishte duke u relaksuar me familjet e tij ose ulur në dhomë duke pritur të dëgjojë nga operacioni për vrasjen e Osama Bin Laden në maj të vitit 2011.

Kur veshi rritet në krahun e pacientit Kur veshi rritet në krahun e pacientit
Mjekët e një spitali në Kinë kanë mundur që të rrisin një vesh në krahun e një mashkulli që e humbi veshin në një aksident automobilistik. Si pjesë e kësaj procedura unike që bëhet për herë të parë në Kinë, mjekët morën kërc nga brinjët e pacientit dhe e prenë atë në formë e veshit.

A do të heqë dorë Trump nga luksi i tepërt për “Air Force One”? A do të heqë dorë Trump nga luksi i tepërt për “Air Force One”?
Në momentin kur Donald Trump udhëtoi nga Nju Jorku drejt Uashingtonit këtë javë, për të diskutuar tranzicionin e pushtet me presidentin në largim Barack Obama, ai përdori avionin e tij privat dhe tepër luksoz, të cilin me “përkëdheli” e quan edhe si “T-Bird”.

Në prag të “Guinness”-it Në prag të “Guinness”-it
I ka ngelur për të vizituar edhe 15 shtete në harkun kohor prej 40 ditësh, që të thyejë rekordin “Guiness” si e para femër që ka vizituar çdo vend të botës në më pak se dy vite.

Shpejt, puthuni! (VIDEO) Shpejt, puthuni! (VIDEO)
Puthja është shumë e mirë për ju. Të puthësh për 10 sekonda, kalon plot 80 milionë baktere, të shpërndash mikrobet ndihmon të dy partnerët të mbrohen nga të njëjtat infeksione. Mos ndaloni kurrë së puthuri.

A ka qënë Donald Trump në “I vetëm në shtëpi”? A ka qënë Donald Trump në “I vetëm në shtëpi”?
Teksa botës i duhet të pranojë lajmin se Donald Trump është Presidenti i ardhshëm i SHBA, duhet të shohim disa nga daljet e tij përpara kamerës.

Harrojini avionët e jahtet private, “Fëmijët e Pasur” nxjerrin armët Harrojini avionët e jahtet private, “Fëmijët e Pasur” nxjerrin armët
Fëmijët e Pasur përreth globit në mënyrë konstante sfidojnë njëri-tjetrin duke publikuar foto që shfaqin jetën luksoze nga banjat me shampanjë tek djegia e shumave të konsiderueshme parash.

Indi, 6-vjeçari adhurohet si Perëndi Indi, 6-vjeçari adhurohet si Perëndi
Një 6-vjeçar është duke u adhuruar si rimishërim i një Zoti hindu nga banorët e zonës. Për shkak të gjendjes  shëndetësore, fëmija ka një ballë të zgjeruar dhe sy të ngushtë.

Tmerri nën ujë, për një selfie me peshkaqenin Tmerri nën ujë, për një selfie me peshkaqenin
Mund të jenë të paktë ata persona që pavarësisht rrezikut hyjnë nën ujë për të realizuar një foto selfie me peshkaqenin dhe kjo padyshim që ua çon adrenalinën në maksimum.

Pse në Kanada? Musk ju çon në Mars Pse në Kanada? Musk ju çon në Mars
Shumë amerikanë e kanë ende të vështirë të mësohen me faktin se nga janari Donald Trump do të jetë Presidenti i tyre, aq sa një pjesë thonë se po e mendojnë seriozisht të emigrojnë në Kanada.

Vetëvrasje gjatë klipit?! Vetëvrasje gjatë klipit?!
Shikuesit e videos janë habitur teksa kanë parë një person të vetëhidhet nga një objekt gjatë klipit të një këngëtareje malaziane.

Të vish në ndihmë të krokodilit Të vish në ndihmë të krokodilit
Zyrtarët e departamentit për botën e egër në Sri Lanka kanë shpëtuar një krokodil rreth 5 metra të gjatë pasi ai ishte bllokuar në një kanal teksa kërkonte për ushqim.

Obama Presidenti i fundit i SHBA?! Obama Presidenti i fundit i SHBA?!
“The Simpsons” parashikuan zgjedhjen e Donald Trump, por një fjali e Baba Vangas, jo vetëm që interpretohet si parashikimi i zgjedhjes së presidentit të parë afro-amerikan në Shtetet e Bashkuara, por edhe se ai do të jetë i fundit.

Teoria që po përhapet më shumë pas fitores së Trump Teoria që po përhapet më shumë pas fitores së Trump
Në qershor, kur britanikët votuan për të dalë nga Bashkimi Europian, një teori doli në dritë dhe u përhap kudo.

Ja ku do të jetojë Obama pasi të largohet nga Shtëpia e Bardhë Ja ku do të jetojë Obama pasi të largohet nga Shtëpia e Bardhë
Edhe pak kohë i kanë mbetur Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, deri në fund të këtij mandati, ku pas përfundimit të tij do t’i duhet të lëvizë nga Shtëpia e Bardhë.

Foto të rralla nga jeta e Presidentit të 45-të të SHBA-së Foto të rralla nga jeta e Presidentit të 45-të të SHBA-së
Manjati i pasurive të patundshme, biznesmen, zotërues konkursesh të bukurisë, ylli i “reality shoë”-t, e tani, në kulmimin shpërthyes të një fushate populiste e ndjeshëm të polarizuar, President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Reagimet e forta të mediave botërore pas fitores së Trump Reagimet e forta të mediave botërore pas fitores së Trump
Fitorja e Trump ka qenë e papritur për shumë liderë botërorë, por edhe një habi për shumë redaksi nëpër botë.

Miss BumBum tradhton Messin me një tjetër lojtar Miss BumBum "tradhton" Messin me një tjetër lojtar
Ndoshta mund të marrë fund “persekutimi” i Miss BumBum, emri i vërtetë i së cilës është Suzy Cortez, ndaj mesfushorit të Barcelonës Lionel Messit.

Harxhon 100.000 £ për t’u dukur si Barbi Harxhon 100.000 £ për t’u dukur si Barbi
Një grua e cila ka shpenzuar mbi 100.000 paund për t’u dukur si idhulli i saj, Barbi, ka deklaruar se do të divorcohet nga bashkëshorti i saj nëse ai do t’i kërkojë që të mos bëjë më ndërhyrje kirurgjikale.

Ankthi i komentuesit të CNN: Si do ua shpjegoj fëmijëve të mi Ankthi i komentuesit të CNN: Si do ua shpjegoj fëmijëve të mi
Van Jones, komentues i CNN dhe një ish punonjës i administratës Obama e ka shfaqur hapur ankthin e tij për fitoren e Donald Trump. “Tetë vjet me Obamën dhe tani ky fakt”, thotë Jones.

“The Simpson” e parashikuan 16 vjet më parë “The Simpson” e parashikuan 16 vjet më parë
Ambicien për të marrë Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump e ka shprehur më shumë se dy dekada më parë. Atëherë, por edhe deri pak ditë para votimit, të paktë ishin ata që besonin se ai do ta jetësonte këtë ambicie.

Profesori zhvishet para studentëve, salla boshatiset Profesori zhvishet para studentëve, salla boshatiset
Profesori i anatomisë i ka befasuar të gjithë studentët e tij kur është zhveshur i tërë para tyre gjatë një ore leksioni në një universitet në Dagestan, në jugperëndim të Rusisë.

“Brexit”? Britanikët shqetësohen më shumë për “Toblerone”-n “Brexit”? Britanikët shqetësohen më shumë për “Toblerone”-n
“Brexit” për shumë britanikë mund të thotë diçka, për disa të tjerë asgjë. Disa prej tyre as nuk duan t’ia dinë se çfarë është dhe çfarë ndikimesh do të ketë në jetën e tyre, për vet faktin se anglezët të tillë janë: mendojnë se mund t’ia dalin edhe pa bashkëpunimin me të tjerët. Ndërkohë që për të tjerë është një shqetësim i madh, sepse do të thotë largim nga shumë përfitime që përfitonte Mbretëria e Bashkuar si pjesë e Bashkimit Europian.

“Toka drejt fundit. Elita politike po ndërton bunkere për vete” “Toka drejt fundit. Elita politike po ndërton bunkere për vete”
Pas retorikës së ashpër dhe kërcënimeve bërthamore mes Perëndimit dhe Rusisë, nuk qëndrojnë interesat e kundërta dhe lufta për influencë, por diçka shumë më e madhe.

Indi, aktorët mbyten gjatë xhirimit të filmit Indi, aktorët mbyten gjatë xhirimit të filmit
Yjet e filmave indianë Anil Kumar dhe Raghav Uday janë deklaruar të vdekur ndërsa vijojnë kërkimet për trupat e tyre të pajetë.

Tmerr në avion, bashkë me pasagjerët udhëton edhe një gjarpër Tmerr në avion, bashkë me pasagjerët udhëton edhe një gjarpër
Imagjinoni se jeni duke udhëtuar në avion dhe diçka nuk shkon mirë. Jo nuk janë turbulencat, por një gjarpër në avion.

10 VIP-at që kaluan në depresion pas lindjes 10 VIP-at që kaluan në depresion pas lindjes
Deri në 85% të grave përjetojnë çrregullime të ndjeshme të humorit, menjëherë pas lindjes.Gratë në Shqipëri e fshehin dhe nuk kërkojnë ndihmë, megjithatë edhe në perëndim stigma e depresionit postpartum është e fortë, pasi shoqëria pret që një nënë të jetë vetëm e lumtur.

Poston foto nudo, rusët shpërthejnë ndaj gruas së zv/ministrit Poston foto nudo, rusët shpërthejnë ndaj gruas së zv/ministrit
Pushimet e luksit të bashkëshortes së zv/ministrit rus të mbrojtjes në Rusi janë kthyer në temë debati, ku shumë kanë kërkuar edhe ndëshkim të rëndë zyrtar ndaj tij.

Si të mos propozosh një femër - VIDEO Si të mos propozosh një femër - VIDEO
Reagimi i së dashurës për propozimin për martesë nuk ka shkuar ashtu siç ai e kishte menduar.

Cassini në vitin e fundit të jetës Cassini në vitin e fundit të jetës
Saturni është një ndër planetët më misteriozë të sistemit tonë diellor dhe disa prej këtyre mistereve NASA synon t’i zbardhë në vitin e fundit të misionit të sondës Cassini, para se ta orientojë atë në një mision vetëvrasës në atmosferën e planetit.

Sende të çuditshme që sekuestrohen në aeroport Sende të çuditshme që sekuestrohen në aeroport
Në çdo vend të botës aeroportet janë pika me siguri tepër të lartë dhe të mund të kalosh gjera të ndaluara është jo vetëm e vështirë, por edhe një risk i lartë pasi jo vetëm mund të humbasësh fluturimin, por mund të përfundosh edhe në burg.

Hoteli mahnitës me 7 yje Hoteli mahnitës me 7 yje
Një shikim mbi Shangain, linja të pastra të xhamit dhe çelikut, eleganca e detajeve të stilit të viteve ’20. Ky është hoteli i ri me 7 yje, “Wanda Reign on the Bund”, i dizenjuar nga studioja arkitekturore Foster and Partners dhe Heatherwick.

Hajduti hyn ta grabisë, pronarja: Prit sa të pi çajin Hajduti hyn ta grabisë, pronarja: Prit sa të pi çajin
Grabitësi hyn në dyqan, i kërkon punonjësit të japë të gjitha lekët që ka, por përgjigja që jep kjo pronare është bërë virale në internet.

Kujdes nga foka, mund t’ju kafshojë Kujdes nga foka, mund t’ju kafshojë
Dëshira për të realizuar një foto selfie me fokën ngjatë pushimeve në ishullin  e Gran Canaria të Spanjës, për pak sa nuk i ka kushtuar këmbën një turisteje britanike.

Rusi, fenomeni i rrallë natyror habit banorët Rusi, fenomeni i rrallë natyror habit banorët
Natyra ka dhuruar një spektakël të pazakonte në Gjirin Ob, në veriperëndim të Siberisë në Rusi.

Lumturia që forcon një lidhje! Lumturia që forcon një lidhje!
Prova e radhës për stafin e emisionit “Dua të të bëj të lumtur” ka qenë një histori dashurie mes dy të rinjve, Genci dhe Ola.

Të jetosh në ishull Të jetosh në ishull
Naim Muha, ish-komandant në ishullin e Sazanit gjatë kohës së regjimit komunist, kishte një ëndërr që sipas tij ishte tepër vonë që të realizohej. Por stafi i emisionit “Dua të të bëj të lumtur” ka treguar se ëndrrat mund të bëhen realitet.

Mos i përqafoni! Ata na urrejnë! Mos i përqafoni! Ata na urrejnë!
Përfundimi i një studimi disamujor për sjelljen e qenve në momentin kur përqafohen nga njerëzit ka mbërritur në një rezultat tronditës…të paktën për ata që e kanë një qen në shtëpi.

Konkursi i birrës më të mirë Konkursi i birrës më të mirë
80 ekspertë ndërkombëtarë të birrës janë mbledhur në Bruksel me rasin e një konkursi 3-ditor ndërkombëtar, që përzgjedh prodhimet më të mira. Juria do të shijoje 1250 lloje birrash nga 32 vende të botës, përpara se të vendosë për fitueset në 73 kategori. 

NASA përgatitet për goditjen nga asteroidi NASA përgatitet për goditjen nga asteroidi
Atmosfera e Tokës bombardohet vazhdimisht nga trupa të vegjël qiellorë, që sapo fërkohen me ajrin digjen dhe në rastin më të keq shkaktojnë pak dëme në tokë, si në rastin e meteorit që ra në rajonin rus Chelyabinsk, më 15 shkurt të 2013.

Dashuria nuk pyet, propozim martese në ndeshje futbolli (VIDEO) Dashuria nuk pyet, propozim martese në ndeshje futbolli (VIDEO)
Një person i dashuruar nuk mendohet shumë për vendin ku do t’ia shprehë ndjenjat e tij personit të zemrës.

Nuk është ashtu siç duket (FOTO) Nuk është ashtu siç duket (FOTO)
Logo e një kompanie ka si qëllim që të japë një impakt maksimal tek klientët e saj potencialë. Por disa dizenjues kanë marr vëmendje si logot më të këqija të mundshme, që lënë hapësirë interpretimi.

I gjallë apo i vdekur!? I gjallë apo i vdekur!?
Banorët mbetën të alarmuar kur panë një person të zhytur në baltë në një lum në Peru, gjysmë të zhveshur dhe menjëherë alarmuan policinë duke menduar se kishte vdekur.

Nëpër rrugët e qytetit kalojnë dhe... krokodilë (VIDEO) Nëpër rrugët e qytetit kalojnë dhe... krokodilë (VIDEO)
Ndodh në Meksikë, ku një krokodil i vogël është parë në rrugët kryesore të qytetit.

Fqinjët e shqetësonin duke bërë seks, por ja përgjigja që merr Fqinjët e shqetësonin duke bërë seks, por ja përgjigja që merr
Të gjithë kemi nga ata që i quajmë ‘fqinj të këqinj”, që bëjnë zhurmë, që ngrejnë volumin e muzikës etj.

“Sheqerka” britanike: Nuk dal me persona që s’janë të pasur “Sheqerka” britanike: Nuk dal me persona që s’janë të pasur
25-vjeçarja britanike Simone Toon e quan veten një “Zonjushë e kohës së lirë” dhe ajo e pranon publikisht se nuk do të lidhej apo të dilte në takim me një person jo të pasur.

Spanjë, grevë kundër “detyrave të shtëpisë” për nxënësit Spanjë, grevë kundër “detyrave të shtëpisë” për nxënësit
Mijëra prindër në Spanjë nisën një grevë kundër shkollave shtetërore këtë javë, për shkak të sasisë së madhe të detyrave të shtëpisë që u jepen fëmijëve.

“Hirushja” e rrjeteve sociale “Hirushja” e rrjeteve sociale
Në epokën e rrjeteve sociale, ndonjëherë mjafton një shkrepje për të përfunduar në faqet e para të tabloidëve ndërkombëtarë.

Renditja, Shqipëria në vendet më paqësore në botë Renditja, Shqipëria në vendet më paqësore në botë
Institutit për Ekonominë dhe Paqen ka publikuar raportin vjetor për vendet më të paqësore në botë, ku theksohet fakti i përparimit dhe i rritjes së qetësisë në Kosovë dhe Vietnam, pavarësisht konflikteve që kanë kaluar këto shtete.

10 “sekrete” për tatuazhet 10 “sekrete” për tatuazhet
Forma e tyre shpreh një “substancë”, një mendim, një emocion, një kuptim, që ka patjetër një vlerë, e cila duhet shfaqur gjithnjë para të tjerëve.

Miqësia e çuditshme 34-vjeçare Miqësia e çuditshme 34-vjeçare
Shumica e njerëzve marrin një mace apo një qen si kafshë shtëpiake, por ky nuk është rasti i japonezit Nobumitsu Murabayashi.

Kendall Jenner flet për sëmundjen e saj Kendall Jenner flet për sëmundjen e saj
Sezoni i 12-të i “Keeping With The Kardashians” do të rikthehet me një episod të ri ditën e dielë dhe fokusi do të jetë Kendall Jenner, vajza e katërt e Kris Jenner.

Lindja e Hënës, proces i dhunshëm Lindja e Hënës, proces i dhunshëm
Më 14 nëntor, hëna do të jetë shumë afër me tokën dhe do të duket 14 përqind më e madhe dhe 30 përqind më e shndritshme sesa në një mbrëmje të zakonshme. Fotografë profesionistë dhe amatorë do të përdorin këtë ditë për të realizuar disa shkrepje të mahnitshme me aparatet e tyre.

Super hëna, do të ndodhë më 14 nëntor Super hëna, do të ndodhë më 14 nëntor
Pas 70 vitesh, bota do të shohë një ‘show’ spektaktolar astronomik, i cili nuk do të përsëritet deri në 2034.

Çfarë shihni në këtë foto? Çfarë shihni në këtë foto?
Ajo që mund të duket si një vizatim i zakonshëm mund të jetë një sekret i shëmtuar. Kjo foto është bërë virale në internet, dhe interpretimi bëhet në dy mënyra.

13 punët më të mira për njerëzit që duan të punojnë më pak se 40 orë në javë 13 punët më të mira për njerëzit që duan të punojnë më pak se 40 orë në javë
Të punosh pak e të fitosh shumë. “Businessinsider” ka bërë një listë me 13 profesionet që të lejojnë të fitosh shumë, duke punuar më pak se 40 orë në javë në Shtetet Bashkuara të Amerikës.

Kërcënohet me jetë pornostari sirian në Gjermani Kërcënohet me jetë pornostari sirian në Gjermani
I mbërritur si refugjat në Gjermani në moshën 15-vjeçare në vitin 2012, nga Siria, e cila sapo kishte filluar luftën e saj të brendshme, sot në moshën 19-vjeçare Antonio Suleiman ka zgjedhur një profesion që jo shumë në atdheun e tij e shohin me sy të mirë.

“Kardashianët” e sërfit “Kardashianët” e sërfit
Njësoj si familja Kardashian, familja australiane Coffey përbëhet nga disa motra tërheqëse dhe një vëlla.

Pamje të frikshme, peshkaqeni noton pranë sërfistëve (VIDEO) Pamje të frikshme, peshkaqeni noton pranë sërfistëve (VIDEO)
Byron Bay në bregdetin australian njihet si një nga zonat më te rrezikshme nga peshkaqenët. Megjithatë ky fakt nuk i ndalon sërfistën të praktikojnë sportin e tyre të preferuar edhe pse mund të rrezikojnë edhe jetën.

Shtëpia kërcen, por nuk bie (VIDEO) Shtëpia kërcen, por nuk bie (VIDEO)
Tërmeti i 11 marsit 2011 në Japoni ishte nga më të fuqishmit, plot 9 ballë, por ndërtesat e larta mbijetuan.Së fundmi në internet është postuar një video 4 minutëshe, ku tregohet një apartament në katet e larta të një grataçele, ku gjithçka bie në tokë.

Teleskopi gjigant mund të spostohet në Spanjë Teleskopi gjigant mund të spostohet në Spanjë
Projekti për një prej teleskopëve më të mëdhenj në botë mund të detyrohet ta ndryshojë pozicionimin e tij në një kontinent tjetër.

A është kjo dasma më e shtrenjtë në botë? A është kjo dasma më e shtrenjtë në botë?
Miliarderët rusë vazhdojnë të çudisin me shpenzimet marramendëse. Një nuse ruse, vajzë e një manjati të naftës ka pasur dasmën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave pasi ka shpenzuar pa hesap për një dasmë si në përralla.

Irina Shayk drejt martesës?! Irina Shayk drejt martesës?!
Ndërkohë që Bradley Cooper dhe Irina Shayk janë një ndër çiftet më simpatike të Hollywood, ata preferojnë ta mbajnë sa më sekrete lidhjen e tyre, duke dalë shumë rrallë në publik së bashku.

Peshku me këmbë gjendet në Zelandën e Re Peshku me këmbë gjendet në Zelandën e Re
James u përpoq menjëherë ta shpëtonte peshkun plotësisht të në mënyrë që më pas të mund ta çonte në ndonjë akuarium, por për fat të keq ai nuk mbijetoi.

Thjesht momenti perfekt Thjesht momenti perfekt
Ndonjëherë ne na duket se jemi duke jetuar jetën tona shumë shpejt. Nxitojmë në kohë dhe hapësirë duke menduar vetëm për punët tona dhe nuk vëmë re gjerat e mahnitshme që na rrethojnë.

7-vjeçari propozon shoqen, ajo i shkruan letër refuzimi 7-vjeçari propozon shoqen, ajo i shkruan letër refuzimi
Jessica Kerfoot iu përgjigj ofertës së James Coton me një letër, të cilën e kishte shkruar me dorë, duke i thënë se nuk donte të ishte e dashura e tij, sepse tashmë ishte duke parë një djalë tjetër. I zhgënjyer, James ia tregoi letrën nënës së tij, kur dy familjet u takuan të dielën për  një drekë në Sheffield.

Happy Halloween! Happy Halloween!
Bota e sportit nuk qëndroi aspak indiferente ndaj festës së përvitshme të Halloween-it. Një pjesë e mirë e emrave më të njohur në disiplina të ndryshme u përfshinë në atmosferën e Halloween duke veshur maska të ndryshme.

Të brendshmet që çmendën Hitlerin Të brendshmet që çmendën Hitlerin
Nëse do të pyesni se çfarë e çmendi Hitlerin, mendohuni mirë. Eva Braun ka përdorur këto të brendshme rozë për të zgjuar epshin tek Adolf.

Brenda shtëpisë 7.2 mln paund të Neymar Brenda shtëpisë 7.2 mln paund të Neymar
Pak ditë më parë, Neymar nënshkroi kontratën e re me Barcelonën dhe tashmë futbollisti brazilian i ka bërë një “dhuratë vetes”, një shtëpi 7.2 milionë paund.

Metoda që kthen dioksidin e karbonit në oksigjen Metoda që kthen dioksidin e karbonit në oksigjen
Kimistët e dinë të gjithë që kur vjen puna tek molekulat, ato janë dembele dhe nuk e kanë me dëshirë të madhe ndryshimin. Por nëse ngacmohen siç duhet ato jo vetëm që ndryshojnë, por kthehen edhe në burime jetike për ekzistencën tonë.

Halloween në Tiranë; Festa nis në shkolla e vijon në klubet e natës Halloween në Tiranë; Festa nis në shkolla e vijon në klubet e natës
Sipas gojëdhënave data e ringjalljes së shpirtrave që i paraprin ditës së të vdekurve po rritet gjithmonë e më shumë në përmasa si festë.

Reja gjigante që do përplaset me galaksinë tonë Reja gjigante që do përplaset me galaksinë tonë
Astronomët kanë zbuluar që njëra prej reve të panumërta dhe gjigante gazi që orbitojnë rreth galaksisë tonë, Rruga e Qumështit, po i drejtohet me shpejtësi përplasjes me të.

Shndërrimi i një reparti ushtarak në një resort sportiv Shndërrimi i një reparti ushtarak në një resort sportiv
Cilido që ka kaluar rrugës për në Skrapar, nëse ka kthyer kokën në të djathtë, shikimi i është ndeshur me ish-repartet e braktisur.

20 të dashur, 20 iPhone, një shtëpi 20 të dashur, 20 iPhone, një shtëpi
Të blesh një shtëpi është një vendim i rëndësishëm, aq më tepër në këtë periudhë kur çmimet e tyre janë në rritje në pjesën më të madhe të globit dhe për të përballuar koston e saj, për disa nuk mjaftojnë as kursimet e gjithë jetës.

Një ari i murrmë në Mars?! Një ari i murrmë në Mars?!
Sa herë që NASA vendos të ndajë me publikun imazhe të shkrepura nga roboti i saj në sipërfaqen e Marsit, aq herë ndizen zërat e ‘ufologëve’ që thuajse në të gjitha rastet mundohen të interpretojnë imazhet si ‘prova’ të ekzistencës së tyre.

Bletët po kthehen në ‘zombi’ Bletët po kthehen në ‘zombi’
Ka disa vite që shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara janë munduar që të kuptojnë shkakun e uljes së popullsisë në shumë prej kolonive të bletëve dhe duket se shkakun e ka nxjerrë një grup studiuesish nga Kalifornia.

Bileta falas për të njohur më mirë Europën Bileta falas për të njohur më mirë Europën
Biletë treni falas, për të njohur më mirë Europën! Kjo është nisma më e re e Parlamentit Europian, sipas së cilës, çdo i ri që mbush 18 vjeç do të sigurojë një biletë ndërrajonale “Interrail”, për të udhëtuar me tren në Europë.

“Mos ma prish gjumin!” (Video) “Mos ma prish gjumin!” (Video)
Ndonjëherë duhet ta mendosh dy herë, nëse do t’u prishësh qetësinë kafshëve, e aq më tepër kur ke të bësh me një panda, që peshon plot 120 kg.

A është ky një pozicion joge?! (VIDEO) A është ky një pozicion joge?! (VIDEO)
Videoja tregon një vajzë që tregon fleksibilitetin e trupit teksa performon një sërë lëvizjesh joga.

Izrael, konkurs bukurie me të mbijetuarat e Holokaustit Izrael, konkurs bukurie me të mbijetuarat e Holokaustit
Nën tingujt e këngës “Stayin Alive” të Bee Gees, apo “Pretty Woman”, 14 gra të moshuara sfiluan në pasarelë si pjesë e një konkursi vjetor bukurie, në qytetin Haifa të Izraelit, që nderon të mbijetuarat e Holokaustit.

Nuk është as karriera dhe as paraja që ju bën të lumtur Nuk është as karriera dhe as paraja që ju bën të lumtur
Kur është hera e fundit që jeni ndjerë vërtetë të lumtur? Një lumturi të tillë që ndihesh sikur ke fituar një medalje ari në lojërat olimpike? Është e mrekullueshme, por shpesh e rrufeshme. Dhe shumë prej nesh nuk i gëzon gjithmonë lumturisë.

Kylie Jenner, femra më seksi këtë Halloween Kylie Jenner, femra më seksi këtë Halloween
Një nga motrat e familjes së madhe Kardashian, Kylie Jenner, është cilësuar nga mediat rozë si vajza e veshur më bukur për festën e Halloween.

Prapësirat e fëmijëve kur janë vetëm Prapësirat e fëmijëve kur janë vetëm
Padyshim që ata janë si engjëj dhe ua mbushin zemrën me kënaqësi të gjithëve atyre që i rrethojnë, por gabimet e tyre të pafajshme janë edhe më argëtuese.

Kimioterapia po vret pacientët! Kimioterapia po vret pacientët!
Pacientët duhet të paralajmërohen për rreziqet që vijnë pas nënshtrimit të kimioterapisë, pasi kërkimet e fundit tregojnë se kjo lloj terapie është shkaktare për vdekjen e 50% të pacientëve në disa spitale në Britaninë e Madhe.

Ish-pornostarja gjen dashurinë tek 70-vjeçari milioner Ish-pornostarja gjen dashurinë tek 70-vjeçari milioner
Një ish-pornostare tajlandeze ka deklaruar se ka gjetur dashurinë e jetës së saj, e për t'ia arritur kësaj e ka ndihmuar Budizmi.

“Anija e shpëtimit” “Anija e shpëtimit”
Konkursi i letërsisë për nxënësit e shkollave është fituar këtë vit nga një vajzë me origjinë shqiptare, e cila mori çmimin “Astalli” duke treguar historinë e ardhjes së babait të saj në Itali në vitin 1991.

Paqja e pamundur atë e bijë Paqja e pamundur atë e bijë
Marsida u paraqit në emisionin “Dua të të bëj të lumtur” me një kërkesë të vajzës së saj e cila do ta shohë mamin të lumtur. Gjatë adoleshencës së saj Marsida ishte dashuruar me një djalë që i përket komunitetit egjiptian.

Heroi i ujit Heroi i ujit
Top Channel realizoi dëshirën e dy fëmijëve të cilët kërkonin të lumturonin babain e tyre. Besarti dhe Triera Ismaili iu drejtuan emisionit “Dua të të bëj të lumtur” që të bënin një befasi Ismail Kasumit që merret prej gjysmëshekulli me zhytje.

Si të mësoheni me ndryshimin e orës? Si të mësoheni me ndryshimin e orës?
Natën mes 29 dhe 30 tetorit ndryshon ora, duke u spostuar akrepat jnë orë pas. Kthimi i orës diellore shënon dhe ardhjen e dimrit. Drita pakësohet dhe bashkë me stinën ndryshon dhe ritmi jonë. Për këtë është shumë e rëndësishme të mendosh për mirëqënien tënde në mënyrë strategjike.

Vetëm dy muajsh dhe flet (VIDEO) Vetëm dy muajsh dhe flet (VIDEO)
Christian Jones është vetëm dy muajsh por është bërë mjaft i njohur në internet. Nëna e tij, Samantha Jones po mundohej ti dërgonte një video të djalit shoqes së saj, Amber në Snapchat.

Ukrainë, ndërroi emrin për një “iPhone 7” Ukrainë, ndërroi emrin për një “iPhone 7”
Një ukrainas ka ndryshuar zyrtarisht emrin e tij, pasi një dyqan pajisjesh elektronike ofroi produktin më të fundit të kompanisë “Apple”, për 5 të parët që do ta bënin diçka të tillë.

Foto 'topless' në timon, përplas makinën e policisë Foto 'topless' në timon, përplas makinën e policisë
Për përdorimin e telefonit gjatë drejtimit të automjetit është folur shumë, pasi është një shkaktar për aksidente rrugore, por kur drejtuesi i automjetit tenton të realizojë edhe foto, atëherë aksidenti është shumë i mundshëm.

Natyra vijon të surprizojë Natyra vijon të surprizojë
Ndërsa ka edhe një javë kohë nga mbyllja e pranimit të fotove të reja për konkursin për foton më të bukur të natyrës për vitin 2016 nga “National Geographic”, imazhet e sjella së fundmi vijojnë të surpizojnë.

Bill Gates do të dhurojë pasurinë Bill Gates do të dhurojë pasurinë
Është njeriu më i pasur në botë, pasuri që duket se nuk do t’ua kalojë fëmijëve të tij, të paktën jo një pjesë të madhe të saj.

Doni të jeni trendi? Çorapet e shkurtra janë në modë Doni të jeni trendi? Çorapet e shkurtra janë në modë
Çorapet e shkurtra janë në modë këtë sezon vjeshtë-dimër 2016. Tendencat e stinës vendosin në vend të parë çorapet e tilla që mund të vishen me funde, fustane, pantallona treçerkshe apo të shkurtra. Ato shkojnë me çdo lloj këpuce, që nga të ngushtat e deri tek çizmet e shkurtra, e sandalet të larta apo të sheshta. Ja disa këshilla:

Kafshët më të “frikshme” për Halloween Kafshët më të “frikshme” për Halloween
Dita e Halloween prej vitesh është kthyer në një ditë për të festuar për shumë të rinj amerikanë dhe evropianë, e së fundmi edhe për ata shqiptarë, ku synimi është të maskohesh e të bëhesh sa më i frikshëm.

Saturni ndryshon ngjyrë, habitet NASA Saturni ndryshon ngjyrë, habitet NASA
Një pjesë e madhe e Saturnit po ndryshon me shpejtësi ngjyrën dhe ky fenomen ka lënë pa fjalë edhe vetë NASA-n, që për momentin nuk është në gjendje që ta shpjegojë atë.

Zgjidhet misteri i kryqit gjigant Zgjidhet misteri i kryqit gjigant
Misteri i kryqit gjigant i shfaqur në një pyll pranë kufirit britanik me Irlandën është zgjidhur. Simboli fetar 100 metra i gjatë ka habitur pasagjerët që fluronin pranë për në aeroportin e Derry në Irlandën Veriore.

E drejta për të ‘harruar’ punën E drejta për të ‘harruar’ punën
Pritet të ndodhë së shpejti në Francë, ku punonjësit nuk mund të shqetësohen më për punën jashtë orarit zyrtar. Nëse në fundjavë mund të jesh me miqtë e familjen dhe të mbërrin një email urgjent nga puna, sigurisht që do të shqetësohesh dhe do të duhet të kthesh përgjigje.

Presidenti Duterte: Zoti më tha të mos shaj më Presidenti Duterte: Zoti më tha të mos shaj më
Ka pak muaj që është në krye të vendit, por Rodrigo Duterte është bërë Presidenti më i famshëm që kanë patur ndonjëherë Filipinet dhe jo vetëm për politikat e tij të kontestuara, por edhe për deklaratat e bëra në publik.

Maskat presidenciale Maskat presidenciale
Më 31 tetor, ditën e Hallouinit, kandidatët Donald Trump dhe Hillary Clinton mund t’i gjeni kudo nëpër Nju Jork.  Në fakt jo ata dora vetë, por njerëzit që do të mbajnë veshur maskat e tyre do të jenë të shumtë pasi shitjet kanë shënuar rekord.

E braktisur për të vdekur, foshnja dyditëshe ia del të mbijetojë E braktisur për të vdekur, foshnja dyditëshe ia del të mbijetojë
Një foshnjë dyditëshe, me kordonin umbilikal ende të hequr nga trupi i saj është gjetur e braktisur nga patrullat e policisë dy ditë më parë në Oman.

Trendi i çuditshëm, tatuazhet me pijen e preferuar Trendi i çuditshëm, tatuazhet me pijen e preferuar
Adhuruesit e tatuazheve kanë filluar të bëhen pjesë e një trendi të ri, duke bërë tatuazhe me pijen e tyre të preferuar.

E kush e ka mendjen tek fëmija?! E kush e ka mendjen tek fëmija?!
Për fëmijët, kryesisht për ata që janë në fillore, spektaklet argëtuese me shokët e klasës janë gjithmonë një diçka që nuk duhen humbur.

SHBA, nxënësi godet mësuesen, rrihet nga shokët e klasës - Video SHBA, nxënësi godet mësuesen, rrihet nga shokët e klasës - Video
Një video shokuese në të cilën shfaqet momenti teksa një nxënës sulmon shokun e klasës, pasi ky i fundit godet me grusht mësuesen.

Fauna drejt zhdukjes Fauna drejt zhdukjes
Deri në vitin 2020, dy të tretat e botës së egër do të zhduket, nëse nuk merren masa që tani. Raporti i fundit i Fondit botëror të saj, WWF, bën të bien këmbanat e alarmit për faunën në planetin tonë.

Askush nuk e di, por Republika Çeke quhet kështu... Askush nuk e di, por Republika Çeke quhet kështu...
Emri i ri është miratuar nga Parlamenti çek në prill në mënyrë që emërtimi të jetë sa më i thjeshtë për kompanitë dhe skuadrat sportive për të përdorur produktet dhe veshjet.

“Shtëpia e tmerrit” “Shtëpia e tmerrit”
“Halloween”-i mund të nënkuptojë çdo gjë, nga argëtimi tek frika dhe në Nju Jork mënyrat e kremtimit të tij janë të ndryshme. Ata që kërkojnë emocione të forta i janë drejtuar shtëpisë më të madhe të argëtimit të banuar nga fantazmat, “The Uninvited: Awakening”, për të parë, nuhatur dhe ndierë tmerrin nga afër.

Tërmet? Çfarë duhet të bëni Tërmet? Çfarë duhet të bëni
Tërmeti i të mërkurës në Itali rikthen në vëmendje dëmet që mund të shkaktojë lëkundja e tokës, por emergjencat civile publikojnë një sërë rregullash të emergjencës për të minimizuar në maksimum dëmet në njerëz.

Një nënë mizore apo e ashpër? Një nënë mizore apo e ashpër?
Të jesh prind, është përgjegjësi e madhe për edukimin e fëmijës. Por një nënë në Kuala Lampur shkon në ekstrem për të ndëshkuar vajzën e saj, e cila ka luajtur me shoqet pas shkolle.

Çfarë shihni në këtë foto? Çfarë shihni në këtë foto?
Ky iluzion optik mund të tregojë diçka më shumë për jetën tuaj. Kur shihni këtë iluzion optik, profesorët e psikologjisë shpjegojnë se ju zgjidhni atë që është i lidhur me jetën tuaj. Informacioni merret nga truri juaj, procesohet dhe vendos mbi inkoshienecën tënde.

Lulet lulëzojnë edhe në vjeshtë (FOTOGALERI) Lulet lulëzojnë edhe në vjeshtë (FOTOGALERI)
Tulipanë delikatë, trëndafile e lule të tjera në formatet të mëdha. Lulet lulëzojnë edhe në vjeshtë.

Reduktimi i faunës, 58% më pak që nga viti 1970 Reduktimi i faunës, 58% më pak që nga viti 1970
Popullsia e faunës në botë është reduktuar me 58% që prej vitit 1970. Shifra tronditëse është përfudimi i një studimi të kryer nga Shoqëria Zoologjike e Londrës në bashkëpunim me Fondin Botëror për Kafshët.

Obama tallet nga vajza Obama tallet nga vajza
Fjalimet impresionuese janë një karakteristike e presidencës së Barak Obamës, por duket se jo gjithmonë vlerësohen kur mbahen në tryezën e ngrënies. Presidenti rrëfeu gjatë shfaqjes në një program televiziv, se vajza e tij e vogël Sasha ishte tallur me të, ndërsa ai diskutonte për rrjetet sociale.

200 mijë dollarë për t’u shndërruar në “Barbie” 200 mijë dollarë për t’u shndërruar në “Barbie”
Një shndërrim thuajse total i pamjes i ka kushtuar 39-vjeçares Amanda Love të paktën 200 mijë dollarë deri tani.

Mafia në foto Mafia në foto
“Këto foto më shkaktojnë ende dhimbje”. Kështu e nis rrëfimin e saj për BBC, fotografja italiane Letizia Battaglia, e bërë e famshme për shkrepjet e bëra në Siçili në kulmin e aktivitetit të mafias.

“Drag Queen” “Drag Queen”
“Drag Queen”-et ishin veshur për të lënë mbresë në garën e 30 të përvitshme të takave të larta në Washington DC. Një paradë parapriu shfaqjen ndërsa kostumet e përdorura ishin nga më të larmishmet. Nga “Star Trek”-u te Britney Spears, sirenat dhe kandidatët presidencialë, ajo ishte një mpleksje mode dhe qesendie bashkë.

A është ky një qen? A është ky një qen?
Nëse mendoni se kostumet e roleve janë të shtrenjta, mendohuni dhe njëherë. Semba dhe qeni i saj Chihuahua op realizojnë kostumet e mrekullueshme për 0 dollarë. Nga Cthulhu tek Hello Kitty, nuk ka asgjë që ata të dy nuk mund ta bëjnë.

10 vendet më të frikshme për t’u vizituar 10 vendet më të frikshme për t’u vizituar
Në prag të Halloween, një ditë për të frikësuar veten e të tjerët pa shkak, harrojini “shtëpitë fantazmë” dhe merrni në konsideratë vende reale që të fusin të dridhurat më tepër se çdo film horror.

A mund të vrasë kancerin sistemi jonë imunitar? A mund të vrasë kancerin sistemi jonë imunitar?
Një tjetër fitore në avancimin e trajtimeve me imunoterapi për kancerin këtë vit. Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve në SHBA kqa pranuar ilaçin e imunoterapisë të quajtuar Keytruda, i cili stimulon sistemin imunitar të trupit, për trajtimin e parë të pacientëve me kancer në mushkëri, shkruan CNN.

A është kjo rruga më panoramike në Europë? A është kjo rruga më panoramike në Europë?
Të udhëtosh me makinë shpesh pamja që ofron ajo rrugë mund të kthehet në një pamje monotone, por kjo vështirë se mund të thuhet për rrugët nëpër majat Alipine të Grossglockner në Austri.

Ju duhet vetëm një lugë dhe një tabaka metalike Ju duhet vetëm një lugë dhe një tabaka metalike
E ndjeni veten shpesh të përgjumur në punë dhe nuk flini dot natën? Nuk jeni i vetmi që privoheni nga gjumi. Por tashmë një test do ju tregojë se sa të lodhur jeni vërtetë.

Galaxy S8, ja çfarë mund ta shpëtojë Samsung Galaxy S8, ja çfarë mund ta shpëtojë Samsung
Sipas aludimeve më të fundit gjenerata e ardhshme e Samsung Galaxy do të ketë një ekran 5,5 inch ultra hd, por nuk do të ketë butonin kryesor “Home”.

Ç’ndodh kur harron frenat e dorës Ç’ndodh kur harron frenat e dorës
Për fat të mirë nuk pati probleme, por një burrë në një autostradë të Zvicrës vuri re se makina e tij po lëvizte vetë, teksa sapo kishte dalë prej mjetit.

Në luftë, por vendi më bujar në botë Në luftë, por vendi më bujar në botë
Një shtet i rrënuar nga lufta dhe i sunduar nga një juntë ushtarake shtypëse për dekada të tëra, gjithsesi është “strehë” e njerëzve më bujarë të botës.

Tmerruese, miu bëhet pre i merimangës gjigante - VIDEO Tmerruese, miu bëhet pre i merimangës gjigante - VIDEO
Është mëse e zakonshme që insekte të ndryshme të bien pre e rrjetës së merimangës e të bëhen më pas darka e kësaj të fundit, por që edhe një mi të kishte të njëjtin fund, pak kush e kishte menduar.

Rruga më e rrezikshme për në shkollë Rruga më e rrezikshme për në shkollë
Pas disa vitesh të mundimshme rrugës për në shkollë përmes malit, duke vënë në rrezik edhe jetët e tyre, për fëmijët e një fshati në Kinë më në fund po ndërtohet një shkallare që do ua bëjë rrugëtimin më pak të rrezikshëm.

Në kërkim të perfeksionit Në kërkim të perfeksionit
Një nënë 39-vjeçare është në kërkim të fondeve që do të plotësojnë kërkesat e saj ekonomike për t’iu nënshtruar një operacioni të katërt plastik në gjoks që do ta bënin sipas saj perfekte.

Qiellgërvishtësi që po fundoset Qiellgërvishtësi që po fundoset
Një qiellgërvishtës 350 milionë dollarësh po fundoset gradualisht në San Françisko të Floridas, duke shqetësuar banorët e tij.

Studimi, kush ka më shumë gjasa për divorc Studimi, kush ka më shumë gjasa për divorc
Femrat që presin deri në moshën 26-vjeçare për tu martuar kanë mundësi më të madhe për një martesë jetëgjatë.

9 sekrete që meshkujt nuk ua thonë femrave 9 sekrete që meshkujt nuk ua thonë femrave
Shpesh thuhet se një lidhje ndërtohet mbi besimin. Edhe pse në Reddit shumica e meshkujve e mbështesin këtë, pjesa më e madhe e tyre thonë se ka ende gjëra të pathëna.

“Barazia gjinore”, femrat pijnë alkool sa meshkujt “Barazia gjinore”, femrat pijnë alkool sa meshkujt
Barazia mes meshkujve dhe femrave është një nga sfidat globale ku është shënuar progres i konsiderueshme vitet e fundit.

Shtëpitë e murgjve (FOTO) Shtëpitë e murgjve (FOTO)
Mes kodrinave në luginën Gar Larung në Kinën qendrore mijëra shtëpiza të vogla duken si të paketuara të vendosura pranë njëra tjetrës.

Frenkie tregon se çfarë e nxori nga depresioni Frenkie tregon se çfarë e nxori nga depresioni
Ylli britanik Frenkie Essex ka treguar se marrja me stërvitje e ka nxjerrë nga gjendja e depresionit ku kishte hyrë vitin e kaluar.

Ngjarja e rrallë, bebja lind dy herë Ngjarja e rrallë, bebja lind dy herë
Ndonjëherë duhet besuar në mrekulli pasi edhe mund të ndodhin. Këtë e tregon historia e Lynlee Boemer,  vogëlushja e cila lindi 2 herë.

Fantazma e ndonjë shkrimtari?! Fantazma e ndonjë shkrimtari?!
Një fenomen i çuditshëm është vënë re në një muze, ndërsa nga një raft librash kanë fluturuar krejt papritur një grumbull fletëpalosjesh, duke lënë të habitur anëtarët e stafit.

Karboni prek të tjera nivele Karboni prek të tjera nivele
Në vitet dhe shekujt që do të pasojnë, shtatori i 2016 do të hyjë në librat e historisë si një datë e rëndësishme për klimën e Tokës dhe jo për mirë.

A e besoni se këta VIP-a janë moshatarë?! A e besoni se këta VIP-a janë moshatarë?!
Kur shohim foto të yjeve të filmave apo muzikantëve, shpesh është e vështirë që të hamendësosh se cilët janë moshatarë.

“Ta ndëshkoj apo ta përqafoj?” “Ta ndëshkoj apo ta përqafoj?”
Një baba pati surprizën e jetës teksa shikonte për qindra herë pamjet e kameras së sigurisë së shtëpisë dhe pa se çfarë bënte i biri.

Të pabesë dhe në gjumë Të pabesë dhe në gjumë
Një moment që mund të kapet rrallë në objektiv, një ‘luftë’ me dy kafshëve më të mëdha të familjes së maceve, luanit dhe leopardit.

Obama, fotot më prekëse në tetë vjet president Obama, fotot më prekëse në tetë vjet president
Fotografi zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, Pete Souza ka si detyrë të dokumentojë dy mandatet e Obamës në zyrë.

Dëshironi të ndryshoni? Stilet e stinës për flokët Dëshironi të ndryshoni? Stilet e stinës për flokët
Hijëzime për të nisur dimrin dhe flokë mjaft të shkurtër për ata që guxojnë. Kasketë, të lirshme apo me efekt të shpupurisur, është i thjeshtë për tu menaxhuar dhe sjell rikthim tek balukja, protagonistja absolute. Ja si të zgjidhni lukun e ri në bazë të formës së fytyrës.

Mos e provoni këtë kur t’ju bllokojnë makinën Mos e provoni këtë kur t’ju bllokojnë makinën
E kanë quajtur ‘idiot’ pasi nuk arriti të nxirrte automjetin e tij nga karroatreci, ku e kishin lidhur mjetin me zinxhirë.

A është ky qeni më i bukur në botë? A është ky qeni më i bukur në botë?
Ka flokë të gjatë e të errët, pozon shkëlqyeshëm dhe ka një shikim fantastik. Për këto arsye është një superyll i rrjeteve sociale. Por, Tea nuk është një nga ato modelet që postojnë foto me bikini në Instagram…

Misteri i planetit të nëntë Misteri i planetit të nëntë
Një planet i madh fshihet afër sistemit tonë diellor, dhe mund të shkaktojë një lëkundje të tij, sipas shkencëtarëve.

Delet “pushtojnë” Madridin (FOTO) Delet “pushtojnë” Madridin (FOTO)
Qindra dele kaluan në rrugët e Madridit në festivalin e përvitshëm të organizuar nga barinjtë spanjollë, në shenjë proteste për rrezikun gjithnjë në rritje që i kanoset të drejtave për kullotje e migrim masiv në kope nëpër shtigjekalimet e vendit, si pasojë e zgjerimit të zonave urbane dhe zbatimit të praktikave moderne bujqësore.

Zombie-t “pushtojnë” qytetin Zombie-t “pushtojnë” qytetin
Qyteti i Meksikos u “pushtua” nga zombie-t të shtunën me rastin e aktivitetit të 9 vjetor të njohur si “Zombie Walk”.

Një gjyshe muskuloze Një gjyshe muskuloze
Po ta shohësh nga fotot që shpërndan në internet, duket një zonjë e moshës së mesme, por ajo është një gjyshe…muskuloze.

Mirësevini në vendin e banuar më të ftohtë në botë Mirësevini në vendin e banuar më të ftohtë në botë
Vendi më i ftohtë i banuar në Tokë është një fshat i vogël në Siberi, i quajtur Ojmjakon. Në këtë vend është regjistruar temperatura rekord -67 gradë Celsius.

Konferenca botërore e Robotëve 2016 Konferenca botërore e Robotëve 2016
Sistemet e zgjuara robotike, të krijuara për lehtësimin e së përditshmes, janë kthyer në njërin prej subjekteve më të rëndësishme të Konferencës botërore të Robotëve 2016.

14 vjeç dhëndër? Jo, në Egjipt është 12 dhe martohet me kushërirën 14 vjeç dhëndër? Jo, në Egjipt është 12 dhe martohet me kushërirën
Një 12 vjeçar në do të martohet me kushërirën e tij 11 vjeçe, pas babai i nuses së ardhshme ka dhënë bekimet e tij.

Modelja ruse nxjerr veten në ankand, për të bërë bamirësi Modelja ruse nxjerr veten në ankand, për të bërë bamirësi
Një modele ruse e fiksuar pas imazhit të kukullës Barbi, ka ofruar të shesë veten për një natë për atë person që do të paguajë shpenzimet shëndetësore të fansese së saj që vuan nga multiskleroza.

Të rrezikosh jetën tënde për atë të peshkaqenit Të rrezikosh jetën tënde për atë të peshkaqenit
Një grup peshkatarësh në Afrikën e Jugut i është dashur të “luftojnë” me një peshkaqen për ta rikthyer atë në det, pasi kishte rënë më herët në rrjetat e tyre.

Mbani frymën! Mos shikoni poshtë! (VIDEO) Mbani frymën! Mos shikoni poshtë! (VIDEO)
Pamjet e një djali që kalon mes dy gradaçelave janë vizioni më i frikshëm që mund të shohësh. Filmimet janë bërë në ndërtesat e larta të Hong Kongut, ku mendohet se është tarraca e ndërtesave të Hollivudit.

Trendi i kapeleve të dimrit Trendi i kapeleve të dimrit
E ngushtë apo e gjerë, e vogël apo e madhe, apo edhe qesharake, por kapelja është mjaft në modë këtë sezon.

Kryeministri ‘neutralizon’ qytetarin e revoltuar Kryeministri ‘neutralizon’ qytetarin e revoltuar
Kanadaja është një ndër vendet që merret si shembull për lirinë, ekonominë, standardin e jetesës dhe mirëqënien sociale. Por edhe atje ka persona që janë të pakënaqur me politikën.

Kujtimet e mira dhe të këqija ruhen në 2 neurone të ndryshme Kujtimet e mira dhe të këqija ruhen në 2 neurone të ndryshme
Ekzistojnë hapësira të ndara mirë mes kujtimeve të të bukura dhe atyre të këqija. Truri i ruan ato në hapësira të ndryshme.

“Një kokërr” mollë lufton kancerin “Një kokërr” mollë lufton kancerin
Lëngu i frutit, ka efekte për parandalimin e kancerit të zorrës së trashë, edhe pse nuk është akoma e qartë mënyra ku substancat e quajtura “polifenol” eliminojnë tumorin.

Këshilla si të kaloni frikën Këshilla si të kaloni frikën
Ka më shumë gjasa që dikush të vdesë nga vetëvrasja, mbytja, elektriciteti apo goditja nga rrufeja. Por asnjë nga këto shifra nuk ju bën të ndiheni më të sigurt.

Në rezidencën (luksoze) të Papëve Në rezidencën (luksoze) të Papëve
Hapja e dyerve të kishës dhe transparenca ishin ndër premtimet të përsëritura më fort nga Papa Françesku menjëherë pasi u zgjodh në krye të Vatikanit.

Në kërkim të jetës në Mars… Në kërkim të jetës në Mars…
Katër miliardë vite më parë, kur jeta në Tokë sapo kish nisur të lulëzonte, në Mars ishte në perëndimin e saj. Kështu të paktën thotë një ndër teoritë më të përhapura mbi evolucionin e jetës dhe sistemit tonë diellor.

Kujdes me sheqerin artificial Kujdes me sheqerin artificial
Konsumimi i  më shumë se dy pijeve me sheqer ose me ëmbëlsues artificial rrit maksimalisht rrezikun e diabetit. Ky është përfundimi i një studimi suedez, i cili tregon se konsumimi i më shumë se 200 ml nga to, dyfishon mundësitë e zhvillimit të diabetit të tipit 2.

A janë fëmijët pasanik të Nigerisë më mizorë? A janë fëmijët pasanik të Nigerisë më mizorë?
Fëmijët e pasur të Instagramit nuk zhgënjejnë kur vjen fjala tek ekspozimi i pasurisë së tyre në rrjetet sociale. Por përgjithësit bëhet fjalë për pasanikët e vegjël të Britanisë, SHBA-së dhe Rusisë të cilët njihen për avionët e tyre privat, veshjet firmato dhe pushimet luksoze.

Lufta me dema mund të rikthehet në Katalunjë Lufta me dema mund të rikthehet në Katalunjë
Vendimi i gjykatës spanjolle për të rrëzuar ligjin katalonjas që ndalon luftën me dema ka zemëruar separatistët katalonjas dhe aktivistët e mbrojtjes së kafshëve.

Emigranti i vetëm që dëshiron të largohet nga Britania Emigranti i vetëm që dëshiron të largohet nga Britania
Një mjek, kirurg-plastik, nga Siria kërkon të largohet nga Britania e Madhe dhe të kthehet në Aleppon e shkatërruar nga lufta, pasi ai nuk mund të ushtrojë profesionin e tij.

Nga shërbyes çaji, në “VIP” i rrjeteve sociale Nga shërbyes çaji, në “VIP” i rrjeteve sociale
Nga shitës i thjeshtë çaji në një treg të Islamabadit, 18-vjeçari Arshad Khan u kthye brenda natës në sensacion të internetit, kur fotoja e tij u përhap me shpejtësi marramendëse pas hedhjes në Instagram. Pamja e të riut ka mahnitur shumë njerëz, por modestia e tij kalon çdo kufi.

Lindita Nikolla rikthehet të japë mësim Lindita Nikolla rikthehet të japë mësim
"Pasdite në Top Channel" ka rikthyer për herë të parë pas 26-vitesh për të dhënë mësim në gjimnazin "Petro Nini Luarasi" për të dhënë mësim, ministren e Arsimit, Lindita Nikolla.

Si të silleni në takimin e parë? Si të silleni në takimin e parë?
Takimi i parë me një person që pëlqeni shumë, është shumë emocionues dhe kjo gjë është shumë normale, pasi nuk dini çfarë të prisni nga personi tjetër. Ajo që te rinjtë shpesh mendojnë, është se si t’i bëjnë sa më shumë përshtypje personit tjetër, në mënyrë që t’i ngelin sa më gjatë në mendje.

Restorantet më të pabesueshëm në botë Restorantet më të pabesueshëm në botë
Nga restoranti më i vogël në botë, vetëm për dy persona, të të shërbejnë majmunët, restorant në burg apo të darkosh në një ambient të mbushur me mace.

Viktima nga “loja e mbytjes”, alarm në Brazil Viktima nga “loja e mbytjes”, alarm në Brazil
Quhet “loja e mbytjes” dhe po shqetëson jo pak qytetarët në Brazil që kanë nisur një fushatë kundër saj.

Vaji i ullirit i bën shumë keq bebeve Vaji i ullirit i bën shumë keq bebeve
Të përdorësh vaj ulliri apo luledielli në lëkurën e një foshnje mund të shkaktojë ekzemë në pjesë të tjera të lëkurës, sipas një studimi të ri.

Pantallonat treçerekshe, tre mënyra si ti kombinoni Pantallonat treçerekshe, tre mënyra si ti kombinoni
Quhen Cropped Pants ose Culottes, pantallonat treçerekshe që janë mjaft në modë për sezonin vjeshtë-dimër 2016.

Mos e provoni këtë në dasmë! Mos e provoni këtë në dasmë!
Një dasmë që për pak sa nuk u kthye në tragjedi, një çift që donte të fiksonte në aparat çastet më të veçanta të lumturisë së tyre, por për pak sa nuk ndodh një tragjedi.

Gazetat në televizion i lexon... macja Gazetat në televizion i lexon... macja
Një mace e humbur në Turqi është bërë mjaft e njohur në rrjetet sociale gjatë një transmetimi live në televizion.

Akrepa për zbukurimin e thonjve Akrepa për zbukurimin e thonjve
Vendosja e akrepave në thonj si pjesë e manikyrit, është mania që po përhapet gjerësisht në Meksikë.

Gjahtari i alienëve ‘kap’ 234 sinjale të dyshimta Gjahtari i alienëve ‘kap’ 234 sinjale të dyshimta
Në korrik të vitit të kaluar, Stephen Hawking i prezantoi botës realizimin e projektit të tij madhor, i pagëzuar edhe si “Gjahtari i alienëve”.

Shimpanzea që tymos Shimpanzea që tymos
Duhanpirja nuk është më një ves ekskluzivisht njerëzor. Një shimpanze në një kopësht zoologjik koreano-verior, jo por tërheq gjithnjë e më shumë vizitorë për për vesin e saj.

Sa pranë rrezikut! Sa pranë rrezikut!
Deri më sot njerëzimi ka arritur të zbulojë vetëm 5 përqind të oqeaneve dhe duke pasur parasysh që ata mbulojnë më shumë se 70 përqind të planetit tonë, shumë të panjohura mund të fshihen në të.

A do të prekemi nga cunami? A do të prekemi nga cunami?
Dëmet që mund të shkaktojë një cunami mund të jenë edhe më të mëdha për shkak të ndryshimeve klimaterike. Kështu thonë studiuesit që po krijojnë një sistem paralajmërimi për Europën dhe po shohin mundësinë e reduktimit të impaktit në njerëz dhe ndërtesa.

Një mënyrë e re për të pirë verën Një mënyrë e re për të pirë verën
Ndoshta ju ka ndodhur që keni dashur të shijoni një shishe vere, por nuk keni pasur gotë?

A duhen lejuar fëmijët në dasma? A duhen lejuar fëmijët në dasma?
Vendimi për të marrë apo jo fëmijët në një dasmë ka hapur mjaft debat në rrjetet sociale. Shumë prej njerëzve janë kundër, pasi shohin fëmijët që vërdallosen nëpër sallë, apo dhe që mund të shkatërrojnë ditën e rëndësishme të një çifti. Për këtë ka argumenta pro dhe kundër.

Si ishte jeta në alpet e Zvicrës 100 vite më parë (Fotot) Si ishte jeta në alpet e Zvicrës 100 vite më parë (Fotot)
Kur mendojmë për alpet zvicerane, i imagjinojmë plot me skiatorë me kostume shumëngjyrëshe, teleferikë dhe turistë duke ngrënë çokollatë pas një dite të lodhshme duke u marrë me sport.

Si të mbash gjallë tërheqjen seksuale? Si të mbash gjallë tërheqjen seksuale?
Një çift 70-vjeçarësh në Vienë kanë festuar 50-vjetorin e martesës së tyre duke botuar një libër për jetën seksuale që kanë kaluar.

A duhet të bësh dush në mëngjes, apo në darkë? A duhet të bësh dush në mëngjes, apo në darkë?
Mund të thuhet se është një rebus për filozofët prej shekujsh, apo të paktën që kur njerëzit filluan të lahen. A është më mirë të bësh dush në mëngjes apo në darkë?

Shitet me çmim stratosferik konjaku i vitit 1801 Shitet me çmim stratosferik konjaku i vitit 1801
Një markë britanike pijesh alkoolike ka arritur të shesë një shishe konjak të vjetër për rreth 270 000 dollarë. Bëhet fjalë për një Massougnes 1801 Cognac, që zotërohet nga “Brandy Classics” për më shumë se 20 vite.

Mësuesja e martuar, seks me nxënësin Mësuesja e martuar, seks me nxënësin
Një mësuese 25-vjeçare, e martuar, është arrestuar nën akuzën e marrëdhënieve seksuale me një prej nxënësve të saj në gjimnazin ku jepte mësim në Washington.

Ka 6 fëmijë, por trupi i saj është perfekt Ka 6 fëmijë, por trupi i saj është perfekt
Tenille Duncan ka 6 fëmijë, 4 të vetët, ndërsa 2 të tjerët të burrit të saj. Pavarësisht kësaj, ajo ka një trup perfekt.

Të kalosh “Halloween”-in në kështjellën e Drakulës Të kalosh “Halloween”-in në kështjellën e Drakulës
Festa e “Halloween”-it po afron dhe një vend i përsosur për ata që duan të përjetojnë adrenalinë dhe frikë në ditën që simbolizon rikthimin e shpirtrave të vdekur është edhe kështjella “Bran” në Transilvani të Rumanisë, e njohur ndryshe si “shtëpia e Drakulës”.

“Të gjithë për një” “Të gjithë për një”
Një quiz show jo i zakonshëm, “Të gjithë për një”, vjen mbrëmjen e së martës premierë në ekranin e Top Channel, për të ndërthurur kureshtjen me nostalgjinë e bankave të shkollës.

Elefantët nuk harrojnë Elefantët nuk harrojnë
Një vit me parë, Darrick Thomson, 42 vjeç i shpëtoi jetën dhe pasi Kham Lha e mori veten, e hodhi atë në Parkun Natyror të Elefantëve në Chiang Mai, Tajlandë.

As mbreti i vdekur nuk ofendohet As mbreti i vdekur nuk ofendohet
Të ofendosh mbretin në Tajlandë nuk është një ide e mirë, as kur ai ka vdekur. Një 43-vjeçare u ndëshkua me një masë “të moderuar” siç e quajtën mediat vendase, për ofendimin e bërë ndaj mbretit Bhumibol.

Amerikanë, përgatituni për eklipsin! Amerikanë, përgatituni për eklipsin!
Deri më 21 gusht të vitit të ardhshëm ka ende edhe shumë kohë, por amerikanët janë paralajmëruar që të jenë gati për një fenomen spektakolar dhe të rrallë, që ndodh një herë në 99 vite.

Bebet me tre prindër, specialisti: Një hap revolucionar Bebet me tre prindër, specialisti: Një hap revolucionar
Teknika që mundëson përdorimin e ADN-së së 3 prindërve është një hap revolucionar sa i përket riprodhimit njerëzor.

Radhë në shi për pica falas Radhë në shi për pica falas
Për më shumë se tre orë me qindra banorë në qytetin Bath në Angli mbajtën radhë në shi për të përfituar pica falas.

Menuja presidenciale Menuja presidenciale
Kuriozitetin e publikut, shefat e kuzhinës së Shtëpisë së Bardhë u përpoqën ta shuajnë me disa informacione mbi darkën që do të shtrohet aty në nder të Italisë dhe kryeministrit Matteo Renzi.

Të vështira për t’u bërë, por ju ndryshojnë jetën Të vështira për t’u bërë, por ju ndryshojnë jetën
Çfarë nuk është e vështirë për dikë, varet nga personi, por ajo që dihet për të gjithë është vlera e njohjes së kufijve të vetes, dhe ti zgjerosh gjithmonë ato.

5 mëngjeset më të mira për të humbur peshë 5 mëngjeset më të mira për të humbur peshë
Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, i cili nuk duhet shmangur as nëse dëshironi të bini në peshë.

Është 54 vjeç, por të gjithë mendojnë se është 21 Është 54 vjeç, por të gjithë mendojnë se është 21
Me një lëkurë të ndezur, flokët e trasha dhe asnjë rrudhë të dukshme, nuk është çudi që kjo 54-vjeçare te duket sa gjysma e moshës së saj.

Maskë për të gjetur partnerin Maskë për të gjetur partnerin
Gjetja e partnerit të duhur nuk është e lehtë. Por një kompani takimesh në Tokio këmbëngul se për të afruar njeriun e zemrës duhet të fshehësh sipërfaqësoren e të fokusohesh tek personaliteti.

Nju Jork, konkurs spektakolar me kungujt Nju Jork, konkurs spektakolar me kungujt
Simboli i festës së “Halloween”-it, kungulli ka qenë protagonist i një sërë aktivitesh të zhvilluara së fundmi në SHBA. Pas konkursit për zgjedhjen e kungullit më të madh, apo gdhëndjet më interesante, një tjetër garë është zhvilluar në Clarence të Nju Jorkut.

Të dobësohesh me supë Të dobësohesh me supë
Pak kalori dhe ngrohtësia e një pjate të ushqueshme e bërë në shtëpi, është sekreti i supës, që na kthen pas në fëmijëri, por dhe bëhet një aleate e bukurisë.

Bebi i lindur pa duar mëson të hajë me këmbë (Video) Bebi i lindur pa duar mëson të hajë me këmbë (Video)
Një video e postuar së fundmi në internet tregon se si një vajzë e vogël e lindur pa duar mëson të hajë me këmbë. Klipi tregon Vasilinën duke përdorur gishtat e këmbëve për të kapur pirunin dhe për të çuar ushqimin në gojën e saj.

Mirësevini në Ferr (Fotot) Mirësevini në Ferr (Fotot)
Ideja për të shkuar në Ferr nëpërmjet disa portave që ndodhen në planetin ku jetojmë qarkullon vërdallë për mijëra vjet. Pothuajse çdo besim e ka konceptin e vendit ku shpirtrat e mëkatarëve vuajnë dënimin pas kësaj jete.

Nis lundrimin superjahti 330 mln paund Nis lundrimin superjahti 330 mln paund
Një superjaht me vlerë 330 milionë paund, i cili mendohet se është më i madhi në botë, ka realizuar me sukses edhe testin e parë të lundrimit.

Po vjen Halloween, ja ç’bëjnë këto nëna shtatzënë Po vjen Halloween, ja ç’bëjnë këto nëna shtatzënë
Në fund të muajit do të jetë e vështirë që të mund t’i njohësh fëmijët me veshjet e tyre të çuditshme me rastin e festës së Halloween.

Test inteligjence i niveleve të larta... Test inteligjence i niveleve të larta...
Rrjeti social i “Facebook”-ut i ka “çmendur” përdoruesit e tij pas publikimit të një të ashtuquajturi “test inteligjence i nivelit të lartë” gjatë fillimit të këtij muaji, duke futur në mendime dhe tentativa zgjidhjeje me qindra e mijëra njerëz.

Dikur qytet i paqtë, tashmë i mbuluar nga rrënojat Dikur qytet i paqtë, tashmë i mbuluar nga rrënojat
Në vazhdën e valës së fundit të bombardimeve nga ajri, si dhe konfliktit civil të rreth 5 viteve e gjysmë në Siri, ndoshta mund të jetë e vështirë të imagjinohet se jo shumë kohë më parë, Aleppo ishte një qytet ku mbizotëronte paqja.

Një shfaqje e mrekullueshme force dhe shkathtësie (Foto) Një shfaqje e mrekullueshme force dhe shkathtësie (Foto)
Qindra studentë të arteve marciale po marrin pjesë në një konkurs në vendin e origjinës së njërës prej formave më të vjetra të luftimit. Edicioni i 11 i Festivalit Ndërkombëtar të Shaolin Wushu nis sot e do të vazhdojë deri në 20 tetor, në provincën Henan të Kinës.

Udhëtimet e punës? Gjykata e Drejtësisë: Të llogariten si kohë pune Udhëtimet e punës? Gjykata e Drejtësisë: Të llogariten si kohë pune
Kjo është diçka që shumica e njerëzve ndoshta mund të mos e dinë, por Gjykata europiane e Drejtësisë (ECJ), më e larta në Europë, ka vendosur se punonjësit që mund të sëmuren gjatë pushimeve mund të kërkojnë sërish pushime vjetore nga punëdhënësit e tyre.

Dashuri bardhezi Dashuri bardhezi
Kuti shkrepësesh të lidhura me filispanjë, dylbitë dhe aparaturat e babait ushtarak do të zgjonin tek një vajze 6-vjeçare pasionin, i cili do ta shoqëronte për gjithë jetën.

Ku punojnë femrat që tradhëtojnë më shumë? Ku punojnë femrat që tradhëtojnë më shumë?
Një studim me 5658 femra ka treguar se kush janë tradhëtarët më të mëdha. Përdoruesit e një faqe për takime, ku preferohet edhe nga të martuarit kanë nxjerrë të dhëna për profesionin e klientëve të tyre.

Ish-astronauti i NASA-s: Lufta hapësinore, e pashmangshme Ish-astronauti i NASA-s: Lufta hapësinore, e pashmangshme
Përsa kohë mbeten në kuadër të forumeve dhe faqeve konspiracioniste, teoritë për alienët janë pak të besueshme, por kur këto teori thuhen nga njëri prej 6 personave që kanë qenë në Hënë, atëherë gjërat bëhen pak më serioze.

“Alienët vizituan Tokën dhe do ta bëjnë sërish” “Alienët vizituan Tokën dhe do ta bëjnë sërish”
Konspiracionistët besojnë se disa monedha të gjetura së fundmi në Egjipt provojnë se jashtëtokësorët kanë vizituar Tokën në të shkuarën dhe jo vetëm kaq.

Rusia, një ushtri tullumbacësh Rusia, një "ushtri tullumbacësh"
Rusia ka treguar dhe po tregon me prepotencë fuqinë e vet ushtarake në Ukrainë dhe në Siri, por Moska duket se veç armatimeve reale, kujdeset fort edhe për imazhin.

Provohet shkencërisht/ Çokollata të bën mirë për zemrën Provohet shkencërisht/ Çokollata të bën mirë për zemrën
Studiuesit sjellin sërish në vëmendje se çokollata i bën mirë zemrës. Një dozë ditore e çokollatës së zezë, ndikon në shëndetin e zemrës.

Ai sot mbush 72 vjeç, por vjeshta i duket pranverë Ai sot mbush 72 vjeç, por vjeshta i duket pranverë
Një nga personazhet më të njohur të politikës shqiptare në 26 vitet e fundit feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ish kryeministri Sali Berisha në një mesazh në Facebook shprehet se sot vjeshta i duket pranverë.

Çmenduri! Foshnja nxirret në shitje në eBay Çmenduri! Foshnja nxirret në shitje në eBay
“Fëmija 40 ditëshe, me emrin Maria… në shitje!”. Është njoftimi tronditës që u shfaq në eBay dhe që u zhduk pas gjysmë ore falë ndërhyrjes së punonjësve të faqes së internetit dhe autoriteteve kompetente.

Qyteti portual që ka humbur ujin Qyteti portual që ka humbur ujin
Më veri të Republikës autonome të Karakalpakstanit, në Uzbekistan, ekziston një pamje me të vërtetë e çuditshme. Pikërisht këtu, të rrethuara nga rëra, anijet e peshkimit gjenden të bllokuara në shkretëtirën përvëluese, më shumë se 100 km nga deti.

NASA, 10 herë më shumë galaktrika në univers NASA, 10 herë më shumë galaktrika në univers
Mesa duket jemi gabuar, pasi në univers nuk janë 200 miliardë galaktika, por rreth dy trilionë. Këto janë lajmet e fundit nga NASA, e cila konfirmoi se numri i galatikave në universin e vëzhgueshëm është 10 herë më i lartë sesa mendohej.

Një shtëpi 300-vjeçare që do t’ju mahnisë Një shtëpi 300-vjeçare që do t’ju mahnisë
E ndërtuar në vitin e largët 1680, një shtëpi e vogël në brigjet e Cornwal, në Britaninë e Madhe në pamje të parë nga jashtë të krijon përshtypjen një ‘kasolle’, e pa përshtatshme për të banuar, por nëse futemi brenda në të gjithçka është moderne komode.

Femra më e fortë në botë?! Femra më e fortë në botë?!
Me një fytyrë engjëllore dhe një fizik të mbushur nga muskujt, ylli i fituesit në Rusi, Julia Vins ka mbi 325 mijë ndjekës në Instagram.

Helidon Haliti triumfon në bienalen e Hong Kongut Helidon Haliti triumfon në bienalen e Hong Kongut
Helidon Haliti, artisti shqiptar me famë botërore është nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh” në Hong Kong.

Gjahtari i gjarpërinjve Gjahtari i gjarpërinjve
India është shtëpia e qindra lloje gjapërinjsh, njëri më helmues se tjetri dhe nga të dhënat e autoriteteve vendase të shëndetësisë, çdo vit gjejnë vdekjen me qindra persona nga pickimi i këtyr zvarranikëve.

Ku janë alienët? Ku janë alienët?
Thuajse të gjithë shkencëtarët janë të një mendimi; diku atje në universin e pafund ekzistojnë jashtëtokësorët, por asnjëri nuk është në gjendje që t’i japë një përgjigjie të saktë atij që njihet si paradoksi Fermi.

Skocia e viteve 1880, e sjellë me ngjyra Skocia e viteve 1880, e sjellë me ngjyra
Një seri fotografish të viteve 1880 , sjellin të shkuarën e jetës gjatë mbretërimit të Mbretëreshës Viktoria në Skoci.

Breshka e mund lepurin edhe në realitet - VIDEO Breshka e mund lepurin edhe në realitet - VIDEO
Thuajse të gjithë e dinë fabulën se si breshka mund lepurin në garën e shpejtësisë, por që kjo të ndodhte edhe në realitet, pak kush mund ta imagjinonte.

Sulmohet nga peshkaqeni, shpëton mrekullisht Sulmohet nga peshkaqeni, shpëton mrekullisht
Një zhytës e ka gjetur veten të bllokuar në kafaz me një peshkaqen, ndërsa ky i fundit është futur papritur brenda, por mrekullisht ai ka shpëtuar.Modele trendi apo të çuditshme?! Modele trendi apo të çuditshme?!
Shumë njerëz guxojnë të provojnë modele të reja flokësh, e ndonjëherë pa marrë parasysh riskun se ato mund të duken shumë keq.

Ruhuni nga klonet! Ruhuni nga klonet!
Gjithkush para se të dalë nga banesa kujdeset të veshë diçka ndryshe që në rrugën që ai do përshkruaj, në shkollë, apo punë të mos ketë ndonjë person tjetër me veshje të ngjashme

Çfarë do të ndodhte nga lufta bërthamore? Çfarë do të ndodhte nga lufta bërthamore?
Folësi rus i lajmeve Dmitry Kiselyov ka paralajmëruar SHBA se ndonjë ‘sjellje e e pafytyrë” ndaj Moskës mund të kishte pasoja “bërthamore”.

Hiqi buzët para se të hash Hiqi buzët para se të hash
Mund të duket e çuditshme por ja që ndodh. Një aktore ruse ka shokuar fansat e saj teksa ka postuar një video ku i duhet të heqë buzët që të ushqehet.

Kinë, 1300 të moshuar humbin çdo ditë Kinë, 1300 të moshuar humbin çdo ditë
Çdo ditë në Kinë humbin 1300 të moshuar, pra, 500 mijë në vit, sipas një raporti të fundit të publikuar dhe në CNN.

Mund të ndodhë vetëm në Brazil, twerk nga pastrueset në rrugë Mund të ndodhë vetëm në Brazil, twerk nga pastrueset në rrugë
Tre femra të cilat punojnë si pastruese në rrugët e Belo Horizonte në Brazil kanë tërhequr vëmendjen e kalimtarëve teksa kanë filluar të performojnë me twerk të kapura pas makinës që grumbullon mbeturinat.

Çfarë ndodh po t’i afrohesh “Zonës 51”? Çfarë ndodh po t’i afrohesh “Zonës 51”?
Për ata që kanë qenë të vëmendshëm, “Zonën 51” mund të kenë hasur nëpër disa filma hollivudianë, ku përshkruhet si një zonë tepër sekrete e mbrojtur nga ushtria amerikane.

Qielli është limiti Qielli është limiti
Në Dubai ka filluar ndërtimi i “qiellgërvishtëses”, e cila do të jetë më e madhja në botë.

Asgardia, kombi i hapësirës Asgardia, kombi i hapësirës
Mund të ngjasojë më shumë me skenarin e një filmi fantastiko-shkencor, por “populli i parë hapësinor” mund të bëhet realitet brenda pak dekadave.

Fshati misterioz Fshati misterioz
Në një vend të madh si Kina ka hapësira të bollshme edhe për ide të çuditshme, e njëra prej të cilave është një fshat sa i pasur, aq edhe misterioz, të paktën për ata që jetojnë jashtë tij.

A mund t’i besosh “Mbretit të ri të Instagramit” që bën një jetë të çmendur?! A mund t’i besosh “Mbretit të ri të Instagramit” që bën një jetë të çmendur?!
Pronari i disa klubeve nate në Los Angeles, 43-vjeçari, Tony Toutouni, argëton 1.5 milion ndjekësit e tij në Instagram duke publikuar foto nga jeta e tij tejet luksoze dhe i rrethuar gjithmonë nga femra seksi.

Ta nisësh punën me një puthje në buzë ndaj shefit Ta nisësh punën me një puthje në buzë ndaj shefit
Donald Trump shkaktoi një debat te fortë në SHBA pas publikimit të një regjistrimi, ku ai dëgjohet të thotë se “kur je i pasur dhe i pushtetshëm, mund të bësh ç’të duash më femrat”.

Kontaktet mes Kinës e Perëndimit Kontaktet mes Kinës e Perëndimit
Kina dhe Perëndimi ishin në kontakt më shumë se 1.500 vite para se eksploruesi europian Marko Polo të mbërrinte në Kinë.

Nuk duhet të jesh shef që të të dëgjojnë njerëzit Nuk duhet të jesh shef që të të dëgjojnë njerëzit
Studimet psikologjike tregojnë se ka shumë mënyra për të motivuar njerëzit të bëjnë atë që ti dëshiron, madje duke mos e ditur se këtë e ke dashur ti.

Makeup i dimrit, në modë “volumi rus” Makeup i dimrit, në modë “volumi rus”
Vetëm një buzëkuq e ndryshon fytyrën e femrës, por fokusi është tek sytë. Për të patur një shikim të parrezistueshëm, nuk funksionon efekti “ujë e sapun”. Këtë sezon preferohen shmë qerpikët me “volum rus”, që bëhet me anë të trukut, apo duke vendosur qerpikë false.

Grabitja e Kim, veshjet dhe unaza dalin në shitje Grabitja e Kim, veshjet dhe unaza dalin në shitje
Tradita e kërkon që për Halloween njerëzit të maskohen dhe përgjithësisht të shndërrohen në personazhe të frikshëm.

Prindërit më të këqij në botë?! Prindërit më të këqij në botë?!
Prindërit përreth globit pyesin ndonjëherë veten nëse ata kanë bërë ndonjëherë një punë të mirë me rritjen e fëmijëve dhe disa gjëra të vogla i bëjnë të ndihen shpesh jo edhe aq të aftë.

Kujdes nga qeni?! Kujdes nga qeni?!
Përveçse gardhit apo edhe kamerave të sigurisë, tabela “Kujdes nga qeni” mund të shihet si një hap legjitim sigurie.

Tatuazh edhe në sy Tatuazh edhe në sy
Një 32-vjeçare ka rrezikuar të humbiste edhe shikimin për t’i bërë ngjyrë të kaltër pjesën e bardhë të syve.

Turistë me biçikleta Turistë me biçikleta
Me kroçeran Berlin, në Portin e Vlorës kane zbritur rreth 360 turistë. Të apasionuar pas biçikletave turistët, edhe pse me mot të keq, zgjodhën të udhëtojnë drejt Apolonisë.

Konkursi i kungujve dominohet nga zgjedhjet në SHBA Konkursi i kungujve dominohet nga zgjedhjet në SHBA
Gara presidenciale ka qenë kryefjale e një konkursi të zhvilluar në Flordia ku kunguj të gdhendur u ekspozuan nënujë. Mes punimeve interesante, ishin kungujt e pagëzuar si “Howl-ary Clinton” dhe “Donald Trumpkin”, ndërsa gara u fitua nga një fener i çuditshëm i quajtur votuesi i pavendosur.

Një garazh për makinën... në kuzhinë Një garazh për makinën... në kuzhinë
Teksa uragani Matthew i afrohej brigjeve amerikane shumë njerëz po mundoheshin të gjenin një strehë për tu mbrojtur, por një i ri ka menduar edhe për makinën e tij.

Xhamia e pazakontë Xhamia e pazakontë
Nga jashtë duket si gjithë xhamitë e tjera që hapin dyert për besimtarët myslimanë që t’i falen Zotit, por nga brenda është totalisht ndryshe nga objektet e tjera të kultit islam.

Dy hëna të Saturnit me oqeanë? Dy hëna të Saturnit me oqeanë?
Kur u nis nga Toka, misioni i sondës Cassini ishte dërgimi i sa më shumë të dhënave për planetët e largët të sistemit tonë diellor.

A është një fantazmë? (VIDEO) A është një fantazmë? (VIDEO)
Kamerat e trafikut kanë filmuar një hije të zezë teksa ecën në mes të rrugës ku kalojnë makinat dhe videoja është bërë virale në internet.

Dueti i vitit! Dueti i vitit!
U konsiderua si debati i fyerjeve personale. Një përplasje edhe më e ashpër se e para, e mbushur me fyerje të nivelit personal dhe ndryshe nga debati i parë, rivalët nuk ia dhanë dorën njëri-tjetrit kur hynë në sallë.

ISIS u shpall luftë edhe... maceve ISIS u shpall luftë edhe... maceve
ISIS ka miratuar një ligj antimace dhe në kalifat i është hapur rruga shfarosjes së tyre. Në Mosul, fortesa e fundit irakiane në duart e xhihadistëve, një “fatwa” (ligj islamik), ndalon mbajtjen e maceve nëpër shtëpi.

Jeta në rrugë, vështirësia e të qenurit i pastrehë Jeta në rrugë, vështirësia e të qenurit i pastrehë
Një raport i OKB vlerëson se rreth 100 milionë njerëz përreth globit nuk kanë një vend që ta quajnë shtëpi dhe çdo ditë përpiqen në dëshpërim që të mbijetojnë.

Një “hotel” luksoz me katër rrota! Një “hotel” luksoz me katër rrota!
Kushton 380 mijë paund, por për luksin e ofruar duket se është i justifikuar çmimi. Një hotel luksoz me katër rrota.

Miqësia e çuditshme e maces me kanarinat Miqësia e çuditshme e maces me kanarinat
Kur macet dhe zogjtë janë bashkë, zakonisht “historia” nuk shkon mirë për këta të fundit.

I publikojnë fotot intime, të dashurës së futbollistit i hakojnë ICloud I publikojnë fotot intime, të dashurës së futbollistit i hakojnë ICloud
E dashura e talentit të Blackburn, Anthony Stokes, është viktima më e fundit e hakerave të ICloud të cilët kanë publikuar foto intime të saj në internet.

Si duhet t’u zërë gjumi Si duhet t’u zërë gjumi
Nëse nuk ju zë gjumi kur dëshironi, duhet të kontrolli çdo lëvizje tuajën duke krijuar një orar. “Është mirë të filloni të bëni një rutinë, duke fjetur përditë në të njëjtën orë”, thotë Nitun Verma, një psikiatre nga Kalifornia.

A do e hanit një picë me flori? A do e hanit një picë me flori?
Në Australi duket se njerëzve u ka ardhur në majë të hundës pica e zakonshme dhe për këtë arsye kanë nisur të bëjnë pica floriri.

Fshati ku nuk dihet se çfarë ndodh në vendin tënd (Foto) Fshati ku nuk dihet se çfarë ndodh në vendin tënd (Foto)
Në një ngushticë të humbur mes Taxhikistanit dhe Pakistanit, ndodhet një fshat ku talebanët nuk kanë mundur të vendosin pushtetin e tyre.

Gjeni njeriun Gjeni njeriun
Kamuflazh është bërë pjesë e artit, disa modele kanë pozuar për një fotografe duke bërë njësh me peizazhin, kjo duke pikturuar imazhin që duhet të jetë pas tyre.

Restorantet që ju bëjnë ta harroni ushqimin Restorantet që ju bëjnë ta harroni ushqimin
Kur dikush vendos të shkojë në restorant sigurisht që ushqimi është elementi kryesor për të cilin interesohet, por në këto restorante ai kalon në plan të dytë.

Kupton në Facebook se... ka vdekur Kupton në Facebook se... ka vdekur
Candice Haines nuk ka vdekur. Ajo është shitëse dhe bën selfie, gjëra që një i vdekur nuk mund t’i bëjë.

Çfarë do të thotë të bësh gjithmonë selfie? Çfarë do të thotë të bësh gjithmonë selfie?
Fiksimi pas fotove ‘selfie’ është shenjë e një problemi mendor, paralajmërojnë ekspertët. Ato mund të tregojnë probleme psikologjike apo shqetësime në lidhje me persona të tjerë.

Emri garanton suksesin Emri garanton suksesin
Të dhënat e një kërkimi të dalë nga SHBA-të, shpjegojnë që një emër i thjeshtë, është i lehtë të mbahet mend dhe ndihmon në jetën profesionale, sepse favorizon memorizimin, aq sa mund të rezultojë simpatik.

Spektakli i horrorit! (video) Spektakli i horrorit! (video)
Arena është e rrethuar me një rrjetë për të shmangur që luftëtarët të përfundojnë në mes të publikut të entuziazmuar. Duhet të jetë një dyluftim stërvitor, por djemtë e mitur që hipin në ringun e improvizuar në Grozni të Çeçenisë nuk i kursejnë grushtet e shkelmat ndaj njëri tjetrit.

Burri kthen nusen në shtëpi 20 ditë pas dasmës Burri kthen nusen në shtëpi 20 ditë pas dasmës
Dihet, që arti i kulinarisë është gjithnjë një avantazh në një çift. Por për një të sapomartuar saudit, duket se ka qenë edhe më shumë. Burri, pas tre javësh martesë, ka kthyer nusen e tij në shtëpinë e prindërve, sepse ka zbuluar se ajo nuk dinte të gatuante.

“Mbreti” dhe “Mbretëresha” “Mbreti” dhe “Mbretëresha”
Shumëkush e sheh Lionel Messin si mbretin e futbollit, por ylli i Barcelonës tani ka siguruar një tjetër kurorë mbreti, kësaj radhe si tatuazh në krahun e tij.

Çfarë mund t'i dhurosh njeriut që ka gjithçka? Çfarë mund t'i dhurosh njeriut që ka gjithçka?
Çfarë mund ti dhurosh njeriut që ka gjithçka? Në rastin e Vladimir Putinit një uebsajt pro-Kremlinit ka menduar se dhurata më e përshtatshme është një libër kushtuar atij, të cilin e pagëzon si një fenomen kulturor global.

Atmosfera jonë ‘bombardohet’ nga rrezet X Atmosfera jonë ‘bombardohet’ nga rrezet X
Ka gjëra që na rrethojnë në përditshmërinë tonë që ne nuk i shohim, jo se nuk duam apo se jemi të pavëmendshëm, por për faktin e thjeshtë se nuk mundemi.

Kujdes nga kllouni! Kujdes nga kllouni!
Kllounë në anë të rrugës dhe krejt papritur nuk bëjnë më për të qeshur. Policia australiane ka paralajmëruar qytetarët për njerëz që dalin beftas në publik të veshur si kllounë, por Shtetet e Bashkuara kanë shkuar më larg, duke e cilësuar këtë si vepër penale.

“Takimet muzikore të dy botëve” “Takimet muzikore të dy botëve”
Dikur ishte kitarist i grupit te famshem Ritfolk, shumë i dashur për të rinjtë e etur për muzikën moderne, atë që dëgjohej përtej kufijve.

Kur fotografi të prish dasmën Kur fotografi të prish dasmën
Qëllimi i fotografit në ditën e dasmës është përjetësimi i momenteve më romantike dhe të bukura gjatë gjithë ceremonisë.

Si të menaxhoni miqësitë në punë Si të menaxhoni miqësitë në punë
Të kesh miq në punë është një dhuratë e mrekullueshme. Por kujdes, kjo nuk është një e drejtë dhe nuk duhet me patjetër të kesh miq. prandaj është e rëndësishme si për veten dhe për të tjerët të pranosh kritikat dhe... të evitosh thashethemet.

Doni të dukeni më të zgjuar se ç’jeni në të vërtetë? Doni të dukeni më të zgjuar se ç’jeni në të vërtetë?
Disa persona lindin më të zgjuar se të tjerët, natyrshëm çështje gjenetike. Por, kjo nuk do të thotë se ju nuk mund të dukeni më inteligjentë se ç’jeni. Ka disa mënyra të mbështetura edhe shkencërisht, që t’i bindni të tjerët se ju mund të jeni një Einstein i kohëve moderne. Më poshtë po përmbledhim vetëm 12 prej tyre.

Hoteli fluturues Hoteli fluturues
Është kompania më e madhe prodhuese e avionëve komercialë, që nisin nga ata që njihen si “Private Jet” e deri tek gjigantë fluturues për pasagjerë dhe transport. Por kryevepra e Boeingut është avioni “787 Dreamliner”, nëse mund ta quajmë avion…

Dashuria në luftë Dashuria në luftë
Ndryshe nga çiftet e tjera, ato mes guerilëve brenda Forcave të Armatosura Revolucionare, apo FARC, janë të dëshiruar për të qëndruar së bashku në mënyrë që të kapërcejnë vështirësitë e rreziqet. Për herë të parë një grup gueril të FARC në provincën perëndimore të Caucas në Kolumbi ka lejuar kamerën e një televizioni të hyjnë brenda kampit të tij për t’i ofruar publikut një tjetër anë të jetës së tyre, atë romantiken.

Spektakël në Nju Meksiko, qielli mbushet me balona Spektakël në Nju Meksiko, qielli mbushet me balona
Qielli i Nju Meksikos u mbulua nga qindra balona shumëngjyrëshe si pjesë e edicionit të 45 të Festivalit Ndërkombëtare të Albakërkit, që prej 5 ditësh po josh mijëra spektatorë.

Ana e errët e Los Anxhelesit (Fotot) Ana e errët e Los Anxhelesit (Fotot)
Një seri fotosh të mrekullueshme ka treguar jetën që bëhet në disa lagje të Los Anxhelesit.

Kufiri i moshës që njeriu nuk do e kalojë dot kurrë Kufiri i moshës që njeriu nuk do e kalojë dot kurrë
Kufiri natyror i jetës njerëzore nuk është më shumë se 125 vite. Sipas një studimi të fundit, edhe pse jetëgjatësia rritet gjithmonë e më shumë, askush nuk ka kaluar moshën 122 vjeç, moshë e arritur nga francezja Jeanne Calment në vitin 1997.

SHBA, çifti në overdozë në mes të rrugës SHBA, çifti në overdozë në mes të rrugës
Një video është bërë shumë shpejt virale në Facebook, ku një çift në overdozë heroinë janë filmuar nga kalimtarët. Videoja tregon rrezikun e varësisë nga droga në një shoqëri apatike.

I lindur në vitet 80? Ky është problemi juaj më i madh I lindur në vitet 80? Ky është problemi juaj më i madh
Fëmijët e lindur në vitet ’80 kanë gjysmën e pasurisë së atyre që kanë lindur në vitet ’70, kur kanë qënë në të njëjtën moshë dhe kjo nga rrethanat ekonomike.

Kafshët shtëpiake më të shëmtuara (Fotot) Kafshët shtëpiake më të shëmtuara (Fotot)
Profilet e Facebook-ut dhe Instagram-it janë të mbushura me kafshë shumë të bukura, por “Bored Panda” ka grumbulluar disa foto që tregojnë se ka edhe kafshë të shëmtuara.

Avantazhet dhe disavantazhet e eliminimit të mishit Avantazhet dhe disavantazhet e eliminimit të mishit
Nëse po mendoni të bëheni vegjetarianë, fillimisht duhet të dini se kush do të jenë pasojat e këtij vendimi. Sigurisht që ka të mira, por ka edhe të këqija. E nisim në fillim nga të këqijat.Video-Kurthi: Dorëhiqet nga gara Hillary Clinton Video-Kurthi: Dorëhiqet nga gara Hillary Clinton
Ndërsa duhen edhe 32 ditë nga zgjedhjet në SHBA, një komedian amerikan ka luajtur rolin e një gazetari në rrugët e New York duke i bërë kalimtarët që të besonin se Hillary Clinton ka dhënë dorëheqjen nga gara Presidenciale pasi është diagnostikuar me Zika.

Fëmijë me modele qesharake flokësh Fëmijë me modele qesharake flokësh
Në rrjete sociale ka filluar një mani e re dhe pjesë e saj janë ekskluzivisht fëmijët me flokët shpesh të çuditshme.

A e dalloni mesazhin e fshehur në foto?! A e dalloni mesazhin e fshehur në foto?!
Kur një femër e pashme franceze, e cila supozohej të ishte Louise Delage, një modele 25-vjeçare nga Parisi, u shfaq në Instagram në fillim të muajit gusht, ajo mblodhi me shpejtësi më tepër se 50 mijë ndjekës.

Kapi të gjithë, kryeministre! Kapi të gjithë, kryeministre!
Kryeministrja e Norvegjisë, Erna Solberg, është kapur nga gazetarët duke luajtur lojën “Pokemon Go” gjatë një seance në Parlament.

“Si e gjobita ministrin e Shëndetësisë” “Si e gjobita ministrin e Shëndetësisë”
Ervin Dervishi, ish-drejtuesi i policisë rrugore, i ftuar në emisioni “Pasdite në Top Channel” tregoi vështirësitë me personazhet e njohur kur shkelin kodin rrugor.

Polici që qëndroi dy ditë në koma Polici që qëndroi dy ditë në koma
Ish-drejtuesi i policisë rrugore, Ervin Dervishi, ka folur për herë të parë për sëmundjen që i rrezikoi jetën. I ftuar në emisionin “Pasdite në Top Channel”, Ervini tregoi se një mëngjes kur po dilte nga shtëpia për të ikur në punë u godit nga një ishemi në kokë.

Nazisti që vrau nazistët për Izraelin Nazisti që vrau nazistët për Izraelin
Në vitin 1962, Otto Skorzeny, një prej komandantëve më famëkeq të trupave naziste SS, të cilin Hitleri e kishte vlerësuar edhe me medaljen më të lartë “Kryqi i Kalorësve të Hekurt”, vizitoi memorialin kushtuar Holokaustit në Izrael.

Një ditë me Ervin Dervishin Një ditë me Ervin Dervishin
19 vite më parë, Ervin Dervishi ishte një i ri i cili e kishte shumë për zemër uniformën e policisë, motiv që si shumë bashkëmoshatar e shtyu të niste studimet në akademinë e rendit.

Kur policët mbajnë iso Kur policët mbajnë iso
Të gjithë e kanë parë korin e policëve të “Portokallisë” që me iso ironizonin fenomene e na bënin për të qeshur. Por pak e dinë se një grup policësh që këndojnë ekziston vërtet, madje kanë qenë frymëzimi për të krijuar rolet e aktorëve.

Harta astrologjike Harta astrologjike
Ndodhemi shpesh në situatën e vështirë për të gjetur idenë e duhur për të bërë një dhuratë. Mundësi ka shumë, por në të vërtetë shumë pak për të gjetur diçka speciale dhe të personalizuar. Dikujt i ka shkuar mendja për të krijuar idenë më të veçantë të dhuratave.

Dhimbje shpine? Gjashtë ushtrime që ju duhen Dhimbje shpine? Gjashtë ushtrime që ju duhen
Në ditët e sotme ku pjesa më e madhe e kohës kalohet ulur para kompjuterit dhimbja e shpinës është simptoma më e përhapur. Fizioterapistët kanë grupuar gjashtë ushtrime që mund t’i bëni në kushte shtëpie për të lehtësuar dhimbjet.

Beteja e vështirë me kancerin Beteja e vështirë me kancerin
Atë e njohim për rolet e tij komike në kinema, por historia e treguar rishtazi nga Ben Stiller flet për një betejë të vështirë, të luftuar për dy vite me radhë jashtë vëmendjes së publikut.

Rrathët e syve nuk tregojnë lodhjen Rrathët e syve nuk tregojnë lodhjen
Rrathët e zinj poshtë syve për shumicën prej nesh janë shprehi e lodhjes, apo një nate pa gjumë. Edhe nëse ke qënë zgjuar gjithë natën me fëmijën, apo thjesht ke kërycer deri në orët e para të mëngjesit na vjen të qeshim me shprehjen ‘dukesh i lodhur’.

“Dua të rris edhe më masën muskulare” “Dua të rris edhe më masën muskulare”
Historia e brazilianit Valdir Segato është shumë interesante. 48-vjeçari që quhet “Përbindëshi” ka injektuar në krahët e tij sasi të mëdha Synthol-i, një lloj vaji që rrit madhësinë e muskujve.

Policët, performancë muzikore në ashensor Policët, performancë muzikore në ashensor
Disa policë në Zelandën e Re kanë shpalosur talentin e tyre muzikor në ashensor. Pamjet janë marrë nga kamera e ashensorit, ku fillimisht kanë hyrë dy policë, dhe kanë nisur perkusionin.

Spektakël turistik Spektakël turistik
Publikimi i ri i agjencisë botërore të udhëtimeve, “Lonely Planet”, është një “bibël” udhëtimesh. Edhe pse është tepër i rëndë, ia vlen sepse brenda tij ka më tepër se 800 foto të mrekullueshme të vendeve të ndryshme nëpër botë. Në këtë listë nuk përjashtohet as Shqipëria.

Divorci, Brad Pitt i dëshpëruar pa Angelinën Divorci, Brad Pitt i dëshpëruar pa Angelinën
Është vërtet një periudhë e keqe për Brad Pitt. Lamtumira me Angelina Jolie ka vënë në provë të vështirë aktorin, i cili prej dy javësh nuk po e kupton akoma sesi jeta e tij është shkatërruar në këtë mënyrë.

Ja si duket shtëpia reale e Christian Grey Ja si duket shtëpia reale e Christian Grey
Ndërsa jemi duke pritur të kalojnë muajt, për t’u shfaqur në ekranin e madh premiera e pjesës së dytë e filmit “Fifty Shades of Grey”, le të bëjmë një xhiro në shtëpinë reale të Christian Grey.

Princesha qorton djalin në publik Princesha qorton djalin në publik
Dukesha Kate Middleton është fotografuar në një moment kur ka qenë duke qortuar djalin e saj. Mëmësia është një përvojë universale, madje edhe një Princeshë si Kate Middleton mund t’i ndodhë që të acarohet me fëmijën e saj dhe ta qortojë duke i folur nëpër dhëmbë.

Nuk do ta donit një festë të tillë ditëlindje (VIDEO) Nuk do ta donit një festë të tillë ditëlindje (VIDEO)
Baballarë e nëna janë përfshirë në një sherr masiv gjatë ditëlindjes së një fëmije. Ngjarja ka ndodhur në Floridan Jugore.

“Materia e çuditshme” fiton Nobelin “Materia e çuditshme” fiton Nobelin
Çmimi Nobel në Fizikë për vitin 2016 shkoi për punën kërkimore dhe zbulimet e bëra në fushën e studimit të formave të pazakonta të materies.

Edhe kjo është e drejtë! Edhe kjo është e drejtë!
Meshkuj dhe të gjithë nudo, janë fotot e reja të kalendarit të parë që i dedikohet modelëve flokëkuq.

A është ky djali i jashtëligjshëm i Bill Clinton? A është ky djali i jashtëligjshëm i Bill Clinton?
E ndërsa bashkëshortja e tij, Hillary Clinton, është kandidatja e parë femër për të zënë karrigen e Presidentit në SHBA, zërat se ish-Presidenti amerikan Bill Clinton ka një djalë të jashtëligjshëm me një prostitutë kanë rifilluar të qarkullojnë.

Princ Leka dhe Elia Zaharia, festa e fundit si beqarë Princ Leka dhe Elia Zaharia, festa e fundit si beqarë
Të gjithë po presin me kureshtje 8 tetorin kur familja mbretërore shqiptare do të organizojë dasmën e shumëpritur të Princit dhe Princeshës.

Dashuria është gjithandej Dashuria është gjithandej
Dashuria, kjo ndjenjë e fuqishme dhe e thellë që na lidh ngushtë me dikë dhe që na bën ta duam me gjithë zemër e të mos kursejmë asgjë për të, nuk është një ndjenjë “monopol” i njerëzve.

Era për pak sa nuk shkakton tragjedi (VIDEO) Era për pak sa nuk shkakton tragjedi (VIDEO)
Era e fortë në Birmingham për pak sa nuk ka shkaktuar një tragjedi ditën e diel në aeroportin e këtij qyteti, ku një avion “Airbus A321” dështoi të ulej në tentativën e parë, ndërsa me vështirësi të mëdha arriti në të dytën.

Fustanet më të çuditshme të nuseve Fustanet më të çuditshme të nuseve
Dita e ceremonisë martesore është një ditë e rëndësishme  dhe për shumë vajza përzgjedhja e fustanit të nusërisë është një sfidë më vete.

Ndjeheni të lodhur zgjoheni në mëngjes? Ndjeheni të lodhur zgjoheni në mëngjes?
Nëse zgjoheni në mëngjes dhe ndiheni disi të dobët nga imuniteti, mos fajësoni jastëkun apo dhomën e temperaturën që iu mban juve ngjitur me krevatin. Thjesht hiqni telefonin nga dora, pasi mund të jetë ai shkaktari i një gjendjeje të tillë.

Flamuri shqiptar realizohet me 25 mijë pllaka Flamuri shqiptar realizohet me 25 mijë pllaka
Flamuri, simbol i një kombi është vlera më e madhe për qytetarët që e mbrojnë por dhe e shfaqin në mënyra të ndryshme. Ideja e radhës është ajo e realizimit të flamurit me 25 mijë copa pllakash.

Yoshinori Ohsumi fiton Nobelin e Mjekësisë Yoshinori Ohsumi fiton Nobelin e Mjekësisë
Çmimi Nobel i Mjekësisë për vitin 2016 i shkon japonezit Yoshinori Ohsumi, për zbulimet e tij në lidhje me mekanizmin e autofagisë, procesi i asimilimit dhe riciklimit nga trupi i përbërësve qelizorë.

Vizitoni Lisbonën? Mund të qëndroni në hotelin e Ronaldos Vizitoni Lisbonën? Mund të qëndroni në hotelin e Ronaldos
Cristiano Ronaldo përuron hotelin e tij të dytë, pjesë e zinxhirit të hoteleve që portugezi ka krijuar në bashkëpunim me kompaninë “Pestana”.

Nusja me fustan 200 mijë euro (FOTO) Nusja me fustan 200 mijë euro (FOTO)
Një 19-vjeçare sllovake ka qënë një ndër nuset e rralla e veshur me të bardha me një fustan që kushton 200 mijë dollarë. Me të bardha?...jo, ajo është veshur me flori.

Pensionistët heronj, nderohen pasi kapin hajdutin (Video) Pensionistët heronj, nderohen pasi kapin hajdutin (Video)
Tre pensionistë janë nderuar nga policia britanike pasi arritën të kapnin një person të kërkuar, të cilën e panë teksa po vidhte në banesën e një gruaje që kishte ndërruar jetë.

Kuba autentike, imazhe para vërshimit të turistëve Kuba autentike, imazhe para vërshimit të turistëve
Imazhe që tregojnë një anë tjetër të Kubës, atë të jetës së përditshme të kubanezëve para hapjes për turistët e shumtë që u shumëfishuan pas arritjes së "paqes" me SHBA.

Mbyllet vizita në Kanada, princi Xhorxh vjedh vëmendjen Mbyllet vizita në Kanada, princi Xhorxh vjedh vëmendjen
Me buzëqeshje dhe duke përshëndetur me duar Duka dhe Dukesha e Kembrixhit u larguan nga Kanadaja pas një vizite 8 ditore, ku fëmijët e tyre, princi Xhorxh dhe princesha Sharlot vodhën të gjithë vëmendjen.

Rituali i tmerrshëm tajlandez (KUJDES! Pamje të rënda) Rituali i tmerrshëm tajlandez (KUJDES! Pamje të rënda)
Shpata, shkopa kebabi dhe shtiza nga më të ndryshmet janë disa nga objektet që tajlandezët ngulin nëpër faqe për festivalin e përvitshëm të vegjetarianëve.

Kura rezultative kundër HIV-it Kura rezultative kundër HIV-it
Lajme të mira vijnë për luftën ndaj virusit HIV, pasi shkencëtarët thonë se kanë bërë një hap përpara me metodën e re. Një pacient i infektuar nuk dha më shenja të virusit, pasi provoi kurën e 5 universiteteve më të mira britanike, në bashkëpunim me shërbimin shëndetësor kombëtar.

11 vendet më të sigurta në botë 11 vendet më të sigurta në botë
Indeksi për paqen në botë gjatë vitit 2016 është publikuar nga një “think tank” i Institutit për Ekonominë dhe Paqen. Prej tij mësohen vendet më të sigurta për të jetuar dhe ato më të rrezikshme, të cilat duhen shmangur, në mbarë botën.

Vrasje brutale në Japoni Vrasje brutale në Japoni
Plot 19 persona u vranë dhe 26 të tjerë u plagosën gjatë një akti brutal të therjes së cilitdo që dilte përpara pa dallim, të ndodhur të hënën në Tokio, duke e kthyer atë si vrasjen më masive në dekada të tëra për Japoninë.

E keni tepruar me pije dje? Ja se çfarë të hani sot E keni tepruar me pije dje? Ja se çfarë të hani sot
Të gjithë ju që të shtunën e teproni me pijet alkoolike deri në orët e para të ditës tjetër, mund të keni një të dielë pa dhimbje koke. Mjafton që të hani ushqimet e duhura dhe nuk do të jeni të trullosur pasi të zgjoheni.

Campanópolis, fshati mesjetar me materiale të ricikluara Campanópolis, fshati mesjetar me materiale të ricikluara
Antonio Campana ishte një biznesmen milioner falë një supermarketi të ngritur prej vet atij. Por, kur u diagnostikua me sëmundje tumorale në fyt, ai vendosi të shiste gjithçka dhe t’i dedikonte pjesën e mbetur të jetës ndërtimit të një ëndrre.

Dibra turistike Dibra turistike
Nga maja më e lartë e Shqipërisë tek Lugina e Drinit apo ujërat termale, zona e Dibrës ka të gjithë potencialin për t’u shndërruar në një atraksion të rëndësishëm turistik.

Nga viktimë e dhunës në sipërmarrëse Nga viktimë e dhunës në sipërmarrëse
Të paktën një ndër tre gra në botë është dhunuar fizikisht,   përdhunuar ose ka rënë viktimë e abuzimit në familje. Shumë prej tyre nuk duan që ta kujtojnë dhe tregojnë atë që kanë përjetuar.

Shtetet më pak mikpritëse për të huajt Shtetet më pak mikpritëse për të huajt
Kuvajti, Arabia Saudite dhe Republika Çeke janë në krye të listës së The Expat Insider, si vende të papëlqyeshme për të huajt. Në raportin vjetor për 2016 theksohet se vlerësimi bëhet në bazë të cilësisë së jetës, sigurisë, dhe lehtësirave të qëndrimit.

Ju do fluturonit me pilote femra? Ju do fluturonit me pilote femra?
Një avion që drejtohet totalisht prej femra ka kryer dhe fluturimin e parë, nga Brunei në Jeddah të Arabisë Saudite.

“Birra moderne” më e vjetër daton 133 vjet më parë “Birra moderne” më e vjetër daton 133 vjet më parë
“Birra moderne” më e vjetër në botë është zbuluar 133 vite më parë, dhe pihet ende. Prodhuesit e birrës Carlsberg në Kopenhagen kanë qënë duke pastruar qilarët kur kanë gjetur një shishe të pahapur që datonte në vitin 1883.

Shumë larg pesë yjeve Shumë larg pesë yjeve
Në Shtetet e Bashkuara ka disa vende ku duhet mbyllur menjëherë tregëtia. Vende që shfaqen frikshëm të braktisura.

“Euromillions”, “jackpot” marramendës “Euromillions”, “jackpot” marramendës
Të gjithë ata, që besojnë se fati mund t’u trokasë në derë me një biletë, kanë marrë pjesë në lotarinë “Euromillions”, ku “Jackpot”-i kap shifrën e 130 milionë eurove. Edhe pse mundësitë për të fituar shumën e plotë janë shumë të pakta, shumë qytetarë kanë ëndërruar se çdo të bëjnë me aq parà.

Lamtumirë Roki dhe Smoki! Lamtumirë Roki dhe Smoki!
Dy arushët Roki dhe Smoki tashmë do të kenë një shtëpi të re. Paraditen e së premtes ata kaluan orët e fundit në kafazët e improvizuar përkohësisht në Kopshtin Zoologjik, pasi tanimë jeta e këtyre kafshëve do të marre një drejtim të ri.

Pandat e festës kineze Pandat e festës kineze
Në qendrën e mbarështimit të pandave gjigande në Chengdu të Kinës, 23 këlyshë bënë prezantimin e tyre në shoqëri përpara ditës kombëtare të Kinës.

Rosetta e mbyll me “harakiri” Rosetta e mbyll me “harakiri”
Misioni 12-vjeçar i Rosetta-s, sondës së Agjencisë Hapësinore Europian (ESA) për studimin e kometave, përfundoi me një “harakiri” mbi sipërfaqjen e një komete të largët të sistemit tonë diellor.

Atraksioni turistik në Kinë, liqeni i kuq Atraksioni turistik në Kinë, liqeni i kuq
Një liqen i kripur në provincën veriore kineze të është shndërruar ne një atraksion te ri turistik pasi një pjesë e tij është bërë e kuqe.

“Baristi i vitit”, një grua “Baristi i vitit”, një grua
Baristi më i mirë i vitit është në fakt një grua. Francezja Jennifer Le Nechet bëhet e para femër, që rrëmben këtë titull, duke shpalosur përpara jurisë aftësitë e saj me shishet, gotat dhe një gamë të gjerë koktejesh vibruese.

Ofendohet nga producenti, “transformohet” Ofendohet nga producenti, “transformohet”
Një këngëtare të cilës i ishte thënë se ishte shumë e shëndoshë për të realizuar një video, shprehet se ky ka qenë edhe motivimi i duhur për të rënë në peshë.

Filmohet duke puthur një tjetër, i fejuari e fal Filmohet duke puthur një tjetër, i fejuari e fal
I fejuari i gruas, e cila u filmua teksa puthte një burrë tjetër në festën e saj të beqarisë, e ka falur nusen e tij të ardhshme dhe ka pranuar se martesa e planifikuar do të zhvillohet.

Një lëvizje e vogël i shpëton jetën Një lëvizje e vogël i shpëton jetën
Një studente britanike, e cila kishte përfunduar në koma pas një aksidenti të rëndë, shpëtoi mrekullisht pasi lëvizi këmbën pak momente para se mjekët t’i fiknin aparaturën që e mbante në jetë.

29 shtatori, dita e kafesë 29 shtatori, dita e kafesë
Parapëlqeni ta nisni ditën me një filxhan kafeje? Duke nisur nga kjo e enjte e për një javë, në shumë vende të botës shënohet ajo që quhet si “Dita e kafesë” e që manifestohet me ofrimin e kafeve falas për ata që preferojnë ta konsumojnë. Janë pikërisht ditët dedikuar pijes më të dashur, që zgjon kombe të tëra mbi këtë botë e që i mban industritë gjallë.

Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane
Një grua etiopiane që ushqen fëmijën ndërsa mban në dorë një kallashnikov AK47 është një nga pak imazhet që tregojnë se si bota e jashtme po ndikon në këto fise indigjene.

Fundi i trishtë i një luani Fundi i trishtë i një luani
Njëri prej dy luanëve që ia kishin mbathur nga kafazët e kopshtit zoologjik të Lajpcigut në Gjermani është qëlluar për vdekje, pasi përpjekjet për të përdorur qetësuesit dështuan.

Të jesh e gruaja adoleshente e një manjati nafte Të jesh e gruaja adoleshente e një manjati nafte
Një manjat nafte, 55 vjeçar, i ka blerë gruas së tij adoleshente si dhuratë në Bentley e cila kushton 830,000 paund. Valentin Romanov, kreu i zyrës në Singapor të kompanisë së naftës shtetërore ruse “Lukoil”, është martuar në korrik me 18-vjeçaren Elizaveta Adamenko në Francë.

Këta persona i çojnë tatuazhet në ekstrem Këta persona i çojnë tatuazhet në ekstrem
Përmes një sërë kandidatësh fotografët sfidojnë stereotipet e lidhura me personat që i çojnë tatuazhet në ekstrem.

Foto historike që ndoshta nuk i keni parë kurrë Foto historike që ndoshta nuk i keni parë kurrë
Mes fotove të shumta të së shkuarës, janë disa që e tregojnë historinë nga një tjetër perspektivë.

Gazetarja myslimane pozon për Play Boy Gazetarja myslimane pozon për Play Boy
Revista e famshme Playboy duket se ka hyrë në një epokë të re. kopertina e muajit tetor ka në qendër të saj një gazetare amerikane myslimane, e cila e veshur me hixhab, do të zëvendësojë stereotipin e revistës: Pikërisht vajzat që pozojnë nudo.

Virgjëria në ankand për 130 mijë euro Virgjëria në ankand për 130 mijë euro
Studimet universitare nuk janë vetëm pasion dhe vullnet për të mësuar, por edhe llogari financiare dhe për shumë të rinj në Rusi, kostoja e tyre është e papërballueshme.

Dëshironi një “vaj ekspres”? Dëshironi një “vaj ekspres”?
Të prodhosh vaj ulliri në shtëpi si të jesh duke përgatitur një kafè nuk është një utopi. Një i ri nga Kalabria e Italisë ka ideuar robotin e parë të aftë të transformojë ullinjtë në vaj ekstra të virgjër. Ideja titullohet “Revoilution” dhe, siç mund të kuptohet nga emri, përbën një revolucion të vërtetë.

Fusha futbolli jodrejtkëndëshe (FOTO) Fusha futbolli jodrejtkëndëshe (FOTO)
Fushata të pazakonta futbolli janë ndërtuar në zona të mbipopulluara në Bankok, në komunitetin Khlong Toei.

Kolonizimi i planetit Mars Kolonizimi i planetit Mars
Sipërmarrësi miliarder Elon Musk paraqiti vizionin e tij për ndërtimin e një kolonie njerëzore në Mars, për njerëz që mund të përballojnë çmimin prej 200 mijë dollarësh për biletë.

I thyen telefonin burrit, gruaja rrihet për vdekje I thyen telefonin burrit, gruaja rrihet për vdekje
Një burrë kinez është arrestuar pasi ka rrahur për vdekje gruan e tij sepse ajo, sipas tij, i kishte thyer ekranin e celularit.

Lind fëmija i parë me tri ADN Lind fëmija i parë me tri ADN
Shkenca mund të arrijë një ditë të shmangë defektet gjenetike të trashëgueshme. Lindja e një bebi me tri ADN, në sajë të një teknike krejtësisht të re, u konfirmua nga mjekët amerikanë, që e realizuan këtë proces në Meksikë.

100-vjeçarja feston ditëlindjen me “Makarena” 100-vjeçarja feston ditëlindjen me “Makarena”
Një gjyshe ka provuar se mosha nuk është një limit kur vjen puna tek kërcimi, duke festuar ditëlindjen e saj të 100 me “Makarena”.

Pak ditë nga vdekja, 22-vjeçarja fiton betejën me anoreksinë Pak ditë nga vdekja, 22-vjeçarja fiton betejën me anoreksinë
Një 22-vjeçare të cilës mjekët i kishin dhënë pak shpresa për mbijetesë për shkak të anoreksisë duke qenë se ajo peshonte vetëm 31 kg, ka rreth 120 mijë ndjekës në Instagram ndërsa ka publikuar herë pas here foto nga rikuperimi i gjendjes së saj shëndetësore.

NASA publikon zbulimin: Shtëllunga avulli në sipërfaqen e Europas NASA publikon zbulimin: Shtëllunga avulli në sipërfaqen e Europas
Ashtu siç paralajmëruan javën e shkuar, emrat më në zë të agjencisë amerikane të hapësirës dolën në një telekonferencë për të dhënë lajmin; prova të reja dhe më bindëse për ekzistencën e një mega-oqeani nën sipërfaqen e akullt të Europas.

Dory, qeni që nuk e njeh frikën Dory, qeni që nuk e njeh frikën
Shumica nuk do të guxonte që t’i afrohej ndonjë luani, e jo më të ndeshej me tre prej tyre për t’u marrë ushqimin.

Modelingu, fusha ku burrat diskriminohen financiarisht Modelingu, fusha ku burrat diskriminohen financiarisht
Mund të konsiderohet pa frikë si e vetmja industri, ku të paktën aktivistët për barazi gjinore nuk kanë pse të ankohen për të drejtat e grave. Në industrinë e modës janë vetëm burrat ata që mund të ngrenë zërin për padrejtësi kur vjen puna te fitimet.

Po ndodh një krim, a e dalloni? Po ndodh një krim, a e dalloni?
Të paktë janë ata turistë që nuk mund të duan të bëjnë foto me dy fëmijë të vegjël të veshur me rrobat tradicionale në ndonjë pikë turistike, por akoma edhe më të paktë janë ata që e dinë se kjo mund të jetë e rrezikshme.

Paralajmërimi i Stephen Hawking për alienët Paralajmërimi i Stephen Hawking për alienët
Në 2010, Stephen Hawking, shkencëtari i famshëm britanik dhe një nga zërat më me peshë në fushën e astrofizikës, paralajmëroi që të mos kontaktohen alienët, pasi njerëzimi rrezikon shfarosjen.

Stella Maxwell, nudo për “Victoria’s Secret” Stella Maxwell, nudo për “Victoria’s Secret”
Modelja britanike, Stella Maxwell ka shfaqur format e saj perfekte duke forcuar gjithmonë e më tepër pozicionin e saj si imazhi i “Victoria’s Secret”.

Tashmë ka një kurë për rënien e flokëve Tashmë ka një kurë për rënien e flokëve
Një kurë për tullacët duket se është në horizont pasi një ilaç i ri duket se ndihmon në “rilindjen” e flokëve brenda 4 muajve.

Vdes gruaja më e moshuar shqiptare Vdes gruaja më e moshuar shqiptare
Gruaja më e vjetër në Shqipëri u nda nga jeta mesditën e së dielës, e rrethuar nga fëmijët e saj, nipërit dhe dy breza stërnipërish. Një familje e madhe për të cilën nënë Qerimja ishte e lumtur dhe falenderonte Zotin.

Nga Marina, te Trump dhe...AP Nga Marina, te Trump dhe...AP
Atë e njohin shumë qytetarë të Tiranës, veçanërisht përdoruesit e shpeshtë të taksive të zonës përreth “Piramidës”. Por, ai ka dalë edhe në televizion, një herë në emisionin “Top Show” dhe një tjetër herë në “Wake Up”, herën e parë i ftuar gjatë një puntate ku merrte pjesë edhe prezantuesja e “Procesit Sportiv”, Marina Vjollca.

Maratona e Tiranës Maratona e Tiranës
Me qëllimin për të argëtuar, por edhe për të ushtruar aktivitete sportive, Bashkia e kryeqytetit ka nisur përgatitjet për Maratonën e Tiranës, aktivitet që do të mbahet më 9 tetor, me synimin që të kthehet në një ngjarje të përvitshme.

Dhomat e gjumit rreth e rrotull botës Dhomat e gjumit rreth e rrotull botës
Një libër i ri që ka dokumentuar vendet ku njerëzit flenë gjumë na ka sjellë një pamje të mrekullueshme të ndryshimeve në kulturat e vendeve të ndryshme anembanë botës.

Ndryshimi drastik, nëna e dy fëmijëve humbet 60 kg Ndryshimi drastik, nëna e dy fëmijëve humbet 60 kg
Të jesh nënë e dy fëmijëve është thuajse e pamundur që të kesh një trup me linja të shkëlqyera, por ky nuk është rasti i 23-vjeçares Natalie Burtina.

Zoti president, a ma bën një “selfie”? Zoti president, a ma bën një “selfie”?
George W. Bush dhe Barack Obama nuk janë thjesht dy krerë të lartë që kanë udhëhequr Shtëpinë e Bardhë, por edhe dy miq të mirë jashtë pas skene. E këtë gjë e kanë treguar edhe gjatë përurimit të Muzeut të parë kombëtar mbi historinë afro-amerikane në Uashington DC.

Gjarpri më i madh në histori Gjarpri më i madh në histori
Punimet për ndërtimin e një godine në shtetin brazilian të Paras, kanë nxjerrë në sipërfaqe ndoshta zvarranikun më të madh që ka parë ndonjëherë njerëzimi.

Bukë misri dhe dhallë Bukë misri dhe dhallë
Ka pak ditë që ka mbushur plot 115 vite, ndërsa thotë se ka kohë që nuk i numëron më ato. Por ajo është me mendje të kthjellët edhe në këtë shekull të dytë të jetës së saj. Qerime Ballobani nga fshati Snosen i Gramshit, kujton me saktësi çdo periudhë historike.

Fëmijët mund të bëhen shumë të frikshëm Fëmijët mund të bëhen shumë të frikshëm
Lindja e një fëmije është mrekullia më e madhe e jetës, por teksa gëzimi i jetës fillon të rritet, sjellja e tyre shpesh bëhet alarmuese.

Java e modës në Milano Java e modës në Milano
Pardesytë retro, puplat dhe ngjyrat e ndezuara që të rikthenin pas në vitet ’60 e ’70, dominonin koleksionin pranverë-verë të “Prada”-s, që u prezantua në Milano. Modelet mbanin veshje prej mëndafshi, funde me dizajne nostlagjike dhe çanta shumëngjyrëshe, diçka për të cilën shquhet marka prestigjioze.

I hynë hajdutë në shtëpi, gruaja i pret me të shtëna pistolete (Video) I hynë hajdutë në shtëpi, gruaja i pret me të shtëna pistolete (Video)
Kamerat e sigurisë kanë kapur momentin kur një grua amerikane është ngritur nga shtrati në mes të natës dhe ka qëlluar me pistoletë tre hajdutë të armatosur të cilët kishin hyrë në shtëpinë e saj.

Në pasarelë edhe meshkujt mbi peshë Në pasarelë edhe meshkujt mbi peshë
Në Tokio të Japonisë u është dhënë shansi të zbresin në pasarelë edhe meshkujve mbi peshë. Qëllimi i koleksionit të veshjeve me djemtë dhe burrat “ekstra-large” ishte thyerja e tabuve të obezitetit. Pesha mesatare e një mashkulli të rritur në këtë vend është vetëm 66 kg.

Fëmijët e pasur të Dubait shfaqin “xhevahirët” Fëmijët e pasur të Dubait shfaqin “xhevahirët”
Duket se në rrjetet sociale është kthyer në një sfidë mes fëmijëve të pasanikëve më të mëdhenj të botës për të tregues se kush jeton më tepër në luks.

Miss-i rus shpreson të shesë virgjërinë Miss-i rus shpreson të shesë virgjërinë
Rasti i një 17-vjeçarje që u rendit e dyta në Miss Moscow në muajin qershor, ka vënë në lëvizje autoritetet ruse, që po hetojnë për një rrjet të mundshëm që rekruton vajza të virgjëra kundrejt një çmimi në Dubai.

“Ringjallja” e luftëtarit Moche “Ringjallja” e luftëtarit Moche
Teknologjia po bën sot mrekulli dhe arkeologët falë saj kanë mundur të krijojnë së fundi në 3D  fytyrën e lordit ikonë të Sipanit në Peru, plot 1.900 vjet pas vdekjes së tij.

Djathi, sekreti i një jete të shëndetshme Djathi, sekreti i një jete të shëndetshme
Të hash shumë djathë mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Një studim i Universitetit të Kopenhagenit zbuloi se djathi i bën shumë mirë zemrës.

Natyra e dhunshme dhe mahnitëse Natyra e dhunshme dhe mahnitëse
Këto foto mahnitëse të zogjve, kafshëve, peshqve dhe peizazhet e bukura janë më të fundit nga fotografitë që lakmojnë çmimin e parë të National Geographic në konkursin e vitit për natyrën.

Nga kabina e pilotit Nga kabina e pilotit
Christiaan van Heijst dhe Daan Krans ndajnë të njëjtin profesion dhe pasion. Ata janë pilotë, por pëlqejnë të bëjnë foto, por jo foto të zakonshme, nga ato që të lënë pa frymë, nga kabina e pilotit të avionit.

NASA paralajmëron një lajm të madh NASA paralajmëron një lajm të madh
Për shumë të apasionuar pas studimit dhe vështrimit të hapësirës, NASA ndan me publikun vetëm majën e ajsbergut të materialeve që ka dhe njoftimi i fundit i agjencisë ka ndezur rrjetet sociale.

Adoleshenti gjigant Adoleshenti gjigant
Është zyrtarisht adoleshenti më i gjatë në botë dhe për më tepër, vazhdon të rritet me 18 centimetra në vit.

Dështimet e photoshop-it te VIP-at Dështimet e photoshop-it te VIP-at
Jemi të vetëdijshëm se shumica e fotove të modeleve e personave të famshëm në kopertinat e revistave dhe posterave të ndryshëm i nënshtrohen ndërhyrjeve me “photoshop”.

Franca ndalon enët plastike Franca ndalon enët plastike
“Stop përdorimit të enëve plastike”, është vendimi që ka marrë Franca.  Ky ligj do të hyjë në fuqi në 2020-ën, dhe zëvendësimi i tyre do të bëhet me material organik, i cili mund të shpërbëhet.

Prodhohet vera e parë ngjyrë blu Prodhohet vera e parë ngjyrë blu
Verën e njohim si të bardhë të kuqe dhe rozë, por sot në raftet e supermarketit dhe në kinoteka do të jetë e mundur që të gjeni edhe verëra ngjyrë blu. Për prodhimin e saj thuhet se nuk janë përdorur ngjyrues artificialë.

Fëmijët e pasur të Singaporit nuk njohin limite Fëmijët e pasur të Singaporit nuk njohin limite
Singapori është qyteti më i shtrenjtë në botë, por duket se nuk është problem për një grup 20-vjeçarësh që i kanë të pafundme llogaritë bankare.

Jam dhe unë këtu! Jam dhe unë këtu!
Kafshët kanë aftësinë të kthejnë një foto normale në një foto të veçantë dhe të pazakontë, sidomos kur ato nuk duhet të ishin fare aty.

Dielli do të shkatërrojë Tokën Dielli do të shkatërrojë Tokën
Janë me dhjetra teoritë që mundohen të parashikojnë sesi do të mbërrijë fundi i Tokës, që nga ato fetare e deri tek të tjerat shkencore.

Amaneti i Edmond Tupes "Amaneti" i Edmond Tupes
Besoni apo jo në jetën e përtejme nuk është çudi që në të ardhmen një “copë” nga trupi juaj të gjendet mes relikteve që shiten në eBay. Pak kohë më parë, aty u shfaq në ankand fragmenti i një kocke që pretendohej nga pronari se i përkiste një shenjti katolik. Mediat ndërkombëtare thonë se kjo tendencë është përhapur nga viti në vit dhe kryesisht bëhet fjalë për personazhet e njohura, elementet e të cilëve ruhen si përçues të gjenialitetit dhe forcës krijuese.

Otzi, mumia që mahnit shkencëtarët edhe 25 vjet pas gjetjes Otzi, mumia që mahnit shkencëtarët edhe 25 vjet pas gjetjes
Rreth 25 vjet më parë në Europë u gjet një mumie nga udhëtarët pranë kufirit mes Austrisë dhe Italisë.

Si e ëma dhe e bija! Si e ëma dhe e bija!
Shumë femra ëndërrojnë që të kenë një vajzë. Ato duan që t’ju rregullojnë flokët, t’ju blejnë rroba, të duken të bukura dhe t’ju japin këshillat më të mira.

Kur puberteti të merr për mbarë Kur puberteti të merr për mbarë
Sot ata janë të famshëm dhe të bukur. Disa prej tyre njihen si persona që vishen bukur, ndërsa të tjerë janë imazhe të kompanive më të mira të modës.

Kush kopjon kë? Kush kopjon kë?
Zyrtarisht, kjo është një mundësi për Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit që t’i njoftojnë të vegjlit e tyre me cepin më të largët të Komonuelthit, vendin i cili ka pasur një lidhje të veçantë me Familjen Mbretërore.

Mjegulla, 100 mijë vdekje të parakohshme në Indonezi Mjegulla, 100 mijë vdekje të parakohshme në Indonezi
Mjegulla e shkaktuar kryesisht nga zjarrvëniet e qëllimshme nëpër pyje, në Indonezi, mund të ketë shkaktuar 100 mijë vdekje të parakohshme gjatë vitit të kaluar. Ky është konkluzioni i një studimi amerikan të ndërmarrë nga universitetet e Harvardit dhe Columbias.

As gjenitë nuk arrijnë majat, pa mësues As gjenitë nuk arrijnë majat, pa mësues
Për 45 vite kanë ndjekur zhvillimin e fëmijëve gjeni. Ajo që shkencëtarët zbuluan në fund ishte se, edhe të miturve me nivelet më të larta të koefiçentit të inteligjencës “IQ” u nevojiten mësuesit për arritjen e potencialit të plotë të tyre.

Ja çfarë i duhet punonjësve për të qenë më produktivë Ja çfarë i duhet punonjësve për të qenë më produktivë
Bimët në zyrë shtojnë produktivitetin e stafit me 1/5. Ky është përfundimi i shkencëtarëve britanikë, të cilët janë të bindur se lulet përmirësojnë performancën intelektuale, kënaqësinë në punë dhe mirëqenien.

Qeni i vogël që bën zap 3 luanë Qeni i vogël që bën zap 3 luanë
Një video për të qeshur ka “mbirë” në Youtube tregon një qen të vogël që tremb tre këlyshë luani që po përpiqeshin t’i merrnin ushqimin.

Të jetosh në Kinë Të jetosh në Kinë
Pamjet të pabesueshme nga Kina tregojnë se si njerëzit atje durojnë radhët e gjata, trafikun dhe çdo problem tjetër në një nivel tjetër nga pjesa tjetër e botës.

Nis “Oktoberfest” Nis “Oktoberfest”
Festa më e madhe e birrës në botë, “Oktoberfest” nisi të shtunën mes masave të rrepta të sigurisë. Kryebashkiaku i Mynihut, Dieter Reiter, i vendosi rubinetin fuçisë së parë të birrës duke e shpallur zyrtarisht të hapur festivalin e famshëm.

Format më të gabuara të vetullave Format më të gabuara të vetullave
Të arrish formën perfekte të vetulla mund të jetë sfiduese dhe synimi i çdo femre.

“Darkë me të bardha” “Darkë me të bardha”
Manhatani i poshtëm u shndërrua për pak orë në Paris, ndërsa mijëra njerëz të veshur me të bardha u mblodhën në një piknik të frymëzuar nga kryeqyteti francez me maska e paruke të Maria Antonietës.

Emrat më në modë Emrat më në modë
Familjet shqiptare kanë tashmë prirjen që fëmijëve të tyre t’u vendosin një emër të huaj. Statistikat e fundit nga Instituti i Statistikave bërë për emrat e fëmijëve, tregon se më të pëlqyerit për vajzat dhe djemtë janë Amelia dhe Noel.

Si ndërtoheshin kështjellat Si ndërtoheshin kështjellat
Mjeshtërit e gurit në Francë po përpiqen të hedhin dritë mbi misteret e ndërtimeve mesjetare përmes ngritjes së një keshtjelle me teknikat dhe materialet e përdorura në shekullin e 13.

Fotot e mrekullueshme që bën 16-vjeçari gjerman Fotot e mrekullueshme që bën 16-vjeçari gjerman
Është vetëm 16 vjeç, por fotografitë e tij duket sikur janë bërë nga një fotograf profesionist. Jannik Obenhoff kap peizazhe që të lënë me gojë hapur dhe falë talentit të tij ka rreth 330 000 ndjekës në Instagram.

Dy stjuardesa shqiptare mes më të bukurave në botë Dy stjuardesa shqiptare mes më të bukurave në botë
Blogeri “A Fly Guy” ka grumbulluar një seri fotosh të stjuardesave më seksi në botë, ku mes tyre janë edhe dy shqiptare: njëra bjonde dhe tjetra brune.

Doni të gjeni punë? Bëni tatuazhe Doni të gjeni punë? Bëni tatuazhe
Personave që kanë tatuazhe u thuhet që do e kenë vështirë të gjejnë punë me vizatime në trup, por duket se nuk është aspak kështu. Sipas një studimi të ri, tatuazhi në fakt të ndihmon të gjesh punë.

“Helmetat e bardha”, pretendentë për “Nobelin e Paqes” “Helmetat e bardha”, pretendentë për “Nobelin e Paqes”
Pasi u kandiduan për çmimin Nobel për Paqen, pjesëtarët e grupit të mbrojtjes civile në Siri, të njohur ndryshe se “Helmetat e bardha”, do të përfshihen në një dokumentar që do të publikohet globalisht në rrjetin televiziv “Netflix”.

Fenomeni i hënës së plotë Fenomeni i hënës së plotë
Mbrëmja e së premtes sjell fenomenin e hënës së plotë, por bashkë me të, njerëzit që jetojnë kryesisht në Europë, Afrikë, Azi dhe Australi kanë mundësinë të shohin një eklips.

Vuajtjet e burrave në Shqipëri Vuajtjet e burrave në Shqipëri
Një studim serioz ka gjetur se burrat në Shqipëri vuajnë jo vetëm sa gratë, por edhe nga të njëjtat sindroma.

Nëse fëmijët fshihen, “askush” nuk i gjen Nëse fëmijët fshihen, “askush” nuk i gjen
Loja klasike “Kuka fshehti” ka kalur nga brezi në brez dhe fëmijët nuk ngopen me të. Fatkeqësisht kjo nuk do të thotë se ata janë të mirë në këtë lojë.

Stjuardesat më seksi? Stjuardesat më seksi?
Prej ditës së parë të reklamimit të fluturimeve me avion, një staf i pashëm është një aset i rëndësishëm në konkurrencën ndaj kompanive të ndryshme ajrore.

Sfilata njujorkeze me “hijab” Sfilata njujorkeze me “hijab”
E ndërsa veshjet myslimane janë kthyer në një temë debati botëror, një koleksion veshjesh i prezantuar në Nju Jork, ku të gjitha modelet kanë sfiluar me “hijab”, ka thyer të gjitha pritshmëritë.

Kjo mund t’i shpëtojë jetën, por a do ia bënit këtë fëmijës suaj? - VIDEO Kjo mund t’i shpëtojë jetën, por a do ia bënit këtë fëmijës suaj? - VIDEO
Rreziku nga mbytja në liqen, det apo edhe pishinë është një fakt i rëndësishëm që çdo prind e merr parasysh për fëmijën e tij, por a bën gjënë e duhur për ta evituar atë?!

Rikthimi i arteve marciale në Kinë Rikthimi i arteve marciale në Kinë
Një grup i praktikuesve të arteve marciale në Pekin kanë nisur përpjekjet e tyre për të ruajtur traditën dhe principet antike të këtij sporti në vendin aziatik duke parë se ato kanë filluar të zhduken.

Fluturon, fluturon...Trump Fluturon, fluturon...Trump
Dy kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara, Hillary Clinton dhe Donald Trump prekën lartësi të reja të enjten kur avionë të vegjël me tiparet e tyre u lëshuan në ajër në një plazh në jug të Kalifornisë.

Batica në lumë, pamje spektakolare nga Kina Batica në lumë, pamje spektakolare nga Kina
Dallgë të larta baticë janë ngritur nga ujërat e lumit Qiantang në lindje të Kinës duke ofruar një pamje spektakolare për banorët e zonës dhe për turistët.

Çajniku që u ble për 3.5 milionë dollarë Çajniku që u ble për 3.5 milionë dollarë
Një çajnik i rrallë kinez nga dinastia Qianlong është shitur për rreth 3.5 milionë dollarë, 10 herë më shumë sesa pritej.

New York, Ralph Laurent prezanton koleksionin e ri New York, Ralph Laurent prezanton koleksionin e ri
Stilisti veteran Ralph Lauren prezantoi koleksionin e shumëpritur të veshjeve të tij në javën e modës në New York. Stilisti tregon se përzgjedhja e vendit ku u zhvillua sfilata se nuk ishte rastësore.

BBC shkruan për Shqipërinë: Ja çfarë mund t’u mësojë vendeve të mëdha BBC shkruan për Shqipërinë: Ja çfarë mund t’u mësojë vendeve të mëdha
Në një kohë kur refugjatëve po u mbyllen dyert në të gjithë botën, duket se ka shumë gjëra për të mësuar nga prirja e Shqipërisë për mikpritje.

Macet që kushtojnë mijëra dollarë Macet që kushtojnë mijëra dollarë
Mund të duket absurde, por është e vërtetë. Macet kushtojnë, madje ka mace që kushtojnë deri në 100 mijë dollarë.

Shpërndarësi i drogës dënohet falë Instagram-it Shpërndarësi i drogës dënohet falë Instagram-it
Një shpërndarës droge në Angli ishte vënë nën hetim nga policia pas fotove të publikuara në Instagram ku shfaqej me Lamborgini, ora Rolex apo edhe në një vaskë me para.

Kujdes me publikimin e fotove në internet Kujdes me publikimin e fotove në internet
Gjithmonë duhet të siguroheni se fotot që keni ndër mend të publikoni online nuk kanë ndonjë gjë të çuditshme.

Obeziteti ndryshon traditën Obeziteti ndryshon traditën
Në një botë të munduar gjithmonë e më shumë nga kërcënimi i obezitetit, njerëzit kanë nisur t’i shikojnë më me kujdes ushqimet që zgjedhin të hanë.

Basketboll në Alpe (FOTO) Basketboll në Alpe (FOTO)
Ylli i basketbollit francez dhe i NBA, Tony Parker solli këtë sport në alpet zvicerane. Ish-kampioni i Europës në këtë disiplinë sportive ishte i pranishëm në një ndeshje basketbolli të luajtur në një fushë të krijuar në zonën e akullt të Aletsch, më e madhja në Alpet e vendit helvet.

“Hëna e tërbuar” në Kinë (VIDEO) “Hëna e tërbuar” në Kinë (VIDEO)
Festivali i mesit të vjeshtës në Kinë është koha kur njerëzit kthejnë kokën nga hëna, por banorët e qytetit Fuzhu patën mundësinë që të shihnin shumë më nga afër këtë trup qiellor që i bllokoi rrugën.

10 vende që duhet t’i vizitoni patjetër 10 vende që duhet t’i vizitoni patjetër
Planeti ynë është me të vërtetë i mrekullueshëm dhe ka kaq shumë bukuri, aq sa duket e pamundur që të mund t’i vizitosh të gjitha.

Portrete kafshësh të pikturuar te njerëzit Portrete kafshësh të pikturuar te njerëzit
Një artiste ka krijuar një seri fotografish të atyre që duket se janë portrete kafshësh. Por, po të shikoni me vëmendje, duket që pikturat janë bërë në trupa njerëzish.

I grabitet shtëpia, por hajdutët i lënë dy letra I grabitet shtëpia, por hajdutët i lënë dy letra
Nëse keni pasur fatkeqësinë që t’iu jetë vjedhur ndonjëherë shtëpia kur nuk keni qenë aty,mendoni se hajdutët nuk do të lënë asgjë pas.

Kur bën idhullin tatuazh, dështimi është pak Kur bën idhullin tatuazh, dështimi është pak
Për disa super fansa bërja e një tatuazhi me emrin apo fytyrën e idhullit të tyre në trup është një nivel i ri për të treguar devotshmërinë që ata kanë për këta yje.

Shndërrim total vetëm me “make up” Shndërrim total vetëm me “make up”
Një grua italiane ka aftësinë që të bëhet Mbretëresha Elizabetë, Hulk Hogan, Sylvester Stallone apo Johny Depp. Si e bën këtë? Vetëm me anë të “make up”-it.

Turpërohet nga ish i dashuri, transformohet tërësisht Turpërohet nga ish i dashuri, transformohet tërësisht
Një grua dikur obeze ka treguar se një koment i ish-të dashurit e shtyu që merrte një vendim tepër të rëndësishëm për jetën e saj, të binte në peshë duke humbur edhe 40 kg.

Modeli i keq i një gjenerate Modeli i keq i një gjenerate
Nga “street fighter” (Boksier rruge) në idhull të adoleshentëve. Nga këtu merr udhë një histori e gjatë këngësh, tekstesh dhe klipesh e reperit që vazhdimisht prodhon lajm.

Ndërtesa e përmbysur në Gjermani Ndërtesa e përmbysur në Gjermani
Është hapur vetëm në fillim të këtij viti, por menjëherë është kthyer në një nga objektet më të vizituara në Gjermani nga turistët.

Shfaqet liqeni i llavës Shfaqet liqeni i llavës
Liqeni i llavës në majën e vullkanit “Kilauea” të Hawaiit është i dukshëm për të parën herë që prej majit të vitit 2015.

Kampionati më i çuditshëm në Angli Kampionati më i çuditshëm në Angli
Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, sepse në fund të fundit, edhe emrin ashtu e ka: kampionati i hedhjes së sallamit të zi. Ndaj, ky i fundit ishte përbërësi kryesor i garës së veçantë të zhvilluar në fshatin e vogël anglez Ramsbottom.

15 mëngjeset më të shëmtuara? 15 mëngjeset më të shëmtuara?
Është vakti më i rëndësishëm i ditës, por shumë prej nesh nuk kanë kohë ta shijojnë dhe jo më ta gatuajnë.

Rusi, i vënë zjarrin vetes për të marrë më tepër “Like” Rusi, i vënë zjarrin vetes për të marrë më tepër “Like”
Disa pamje të rënda nga Rusia tregojnë një grup adoleshentësh që ndodhen mbi një urë dhe i vënë zjarrin njëri-tjetrit e më pas hidhen në ujë dhe e gjitha bëhet për të marrë sa më tepër pëlqime në rrjetet sociale.

Përfundon shkollën djalë, kthehet nga pushimet vajzë Përfundon shkollën djalë, kthehet nga pushimet vajzë
Përfundoi vitin shkollor si djalë dhe u kthye nga pushimet e verës si vajzë. Kjo është historia e një adoleshenti me banim në Midëllsbrou të Anglisë, i cili thotë se është si Kim Kardashiani.

Si t’u prishësh të tjerëve foton Si t’u prishësh të tjerëve foton
Kulla e pjerrët e Pizës është padyshim një nga atraksionet turistike më të mëdha në botë, duke pasur mijëra vizitorë çdo ditë.

Lumi i kuq në Siberi Lumi i kuq në Siberi
Misteri i ngjyrës së kuqe të lumit Daldikan në Siberi më në fund është zgjidhur dhe nuk bëhet fjalë për shenja apokalipsi biblik.

“Fëmijët e Pasur të Londrës” kthehen në shkollë “Fëmijët e Pasur të Londrës” kthehen në shkollë
Fëmijët e pasur të Londrës janë kthyer në shkollat e tyre private pas pushimeve tepër të shtrenjta dhe janë siguruar që të kthehen me stil - me avionët privat të baballarëve.

Një tjetër megastrukturë ‘aliene’ Një tjetër megastrukturë ‘aliene’
Një vit më parë shkencëtarët zbuluan një fenomen të çuditshëm dhe të pashpjegueshëm në yllin “KIC 8462852”. Sipas këtij zbulimi, ylli në fjalë humbet rreth 25 përqind të rrezeve të tij në mënyrë sistematike një herë në disa vite.

Koleksioni i pabesueshëm i Abramovich Koleksioni i pabesueshëm i Abramovich
Ai njihet si një prej personave më të pasur të planetit dhe si pronari miliarder i ekipit londinez të Chelsea.Para dhe pas ditës së parë të shkollës Para dhe pas ditës së parë të shkollës
Nesër starton edhe viti i ri shkollor dhe shumë nxënës do të ulen për herë të parë në bankat e shkollës.

Delfinët flasin dhe dëgjojnë me pjekuri Delfinët flasin dhe dëgjojnë me pjekuri
Ka disa dekada që dihet që delfinët kanë një formë të përparuar komunikimi me njëri-tjetrin dhe përdorin tingujt që lëshojnë për të treguar që janë të lumtur, të stresuar, të ndarë nga familja apo të kërcënuar.

Ja si debutuan 20 yjet e kinemasë botërore Ja si debutuan 20 yjet e kinemasë botërore
Për yjet e Hollivudit, rruga për dhjetëra çmime dhe tarifat miliona dollarëshe ka filluar me aktrimin e tyre të parë në një film.

“Shes grua! E përdorur, por ka ende për të dhënë” “Shes grua! E përdorur, por ka ende për të dhënë”
Një burrë me sens humori të veçantë nxori në shitje në eBay gruan e tij. Edhe pse ai bëri shaka, ofertat vërshuan lumë dhe çmimi arriti në nivele të larta.

Përdhunohet se konsumoi mish viçi Përdhunohet se konsumoi mish viçi
Një grua indiane denoncoi sulmin e një grupi kriminal që kishin përdhunuar atë dhe kushërirën e saj 14-vjeçare, ndërsa vranë edhe dy të afërm të tyre, pasi u akuzuan si myslimanë që konsumuan mish viçi.

Bota në një pikë uji (Fotot) Bota në një pikë uji (Fotot)
Këto foto tregojnë se si strukturat më të mëdha të botës mund të futen në pika të vogla uji.

Puthja ikonë e pasluftës Puthja ikonë e pasluftës
Gruaja e puthur nga një marinar, në një fotografi që simbolizoi fundin e Luftës së Dytë Botërore, u nda nga jeta në moshën 92-vjeçare. Greta Zimmer Friedman humbi jetën nga pneumonia në një spital të Richmondit në Virxhinia.

Gjumi, procesi që “përpunon” atë çka duam të mbajmë mend Gjumi, procesi që “përpunon” atë çka duam të mbajmë mend
Një studim i fundit ka zbuluar se gjatë gjumit, eksperiencat të cilat i keni më për zemër kanë më shumë gjasa që të hyjnë në kujtesën tuaj afatgjatë.

30 foto të cilat nuk do i besoni se janë të vërteta 30 foto të cilat nuk do i besoni se janë të vërteta
Ju nuk keni nevojë që të jeni një fotograf profesionist për të kapur një foto të jashtëzakonshme. Një foto e tillë bëhet duke e shkrepur në çastin e duhur.

U sulmua me acid, sfilon në pasarelën e Nju Jorkut U sulmua me acid, sfilon në pasarelën e Nju Jorkut
Një modele indiane, e shpërfytyruar si pasoje e një sulmi me acid, sfidoi perceptimin e bukurisë duke sfiluar në pasarelën e javës së modës në Nju Jork. E buzëqeshur, 19-vjeçarja Reshma Quereshi u shfaq me një fustan të bardhë me qëndisje, të dizenjatores Archana Kochhar.

7-vjeçarja shihet si Perëndeshë në Nepal 7-vjeçarja shihet si Perëndeshë në Nepal
Një vajzë 7-vjeçare në Nepal është përzgjedhur për të qenë një perëndeshë e gjallë qëkurse ishte foshnjë, pasi i ka ‘qerpikët si të lopës’ dhe ‘zërin të qartë si të rosës’.

Konkursi i National Geographic, pamje spektakolare Konkursi i "National Geographic", pamje spektakolare
Konkursi vjetor i National Geographic për fotografinë më të bukur të natyrës për vitin 2016 sjell shkëlqimin rrezëllitës të planetit tonë.

Rrëmbimi nga alienët, një shaka e tepërt - VIDEO Rrëmbimi nga alienët, një shaka e tepërt - VIDEO
Një televizion brazilian ka organizuar një video gazmore duke futur në kurth pasagjerët e taksive.

20 ndërtesat më të çuditshme në botë 20 ndërtesat më të çuditshme në botë
Ende mendoni se një shtëpi duhet të ketë një pamje të zakonshme nga ato çfarë jemi mësuar t’i shohim gjatë gjithë kohës? Atëherë përgatituni të shikoni ndërtesat më të çuditshme.

Flamuri i pikës zero Flamuri i pikës zero
U deshën 13 vjet për të zgjidhur misterin, por përgjigja më në fund qëndron sot në memorialin e 11 shtatorit  në Nju Jork.

Natyra e egër po zhduket me shpejtësi Natyra e egër po zhduket me shpejtësi
Revolucioni industrial i dha një tjetër hov shtrirjes së dorës së njeriut në natyrë dhe sot, sipas një grupi shkencëtarësh, situata është alarmante.

NASA, mision 7 vjeçar, material nga asteroidi Bennu NASA, mision 7 vjeçar, material nga asteroidi Bennu
Marrja e një kampioni nga asteroidi Bennu, do të jetë misioni më i ri i Agjencisë Hapësinore amerikane, NASA.

Kabinat e klasit të parë më luksozet në botë Kabinat e klasit të parë më luksozet në botë
Të udhëtosh për orë të tëra me avion sigurisht që është e lodhshme dhe stresuese, por nëse udhëtimi do të bëhej në kabinën e klasit parë të një avioni, me siguri që gjithçka do të ishte më e lehtë.

Si të mbani përjetësisht një lidhje Si të mbani përjetësisht një lidhje
Ajo që na bën ne të lumtur në një marrëdhënie është kujdesi që tregon secili prej partnerëve ndaj njëri-tjetrit. Nuk duhen gjëra të mëdha për të treguar dashurinë, por gjëra të vogla dhe gjeste të guximshme.

Ndryshimi dramatik i ngjyrës së lumit Daldykan Ndryshimi dramatik i ngjyrës së lumit Daldykan
Autoritetet në Rusi nuk po i japin dot përgjigje se, përse është shndërruar në ngjyrë të kuqe një lum, i cili shtrihet në afërsi të kompleksit industrial “Norilsk Nikel” pranë Arktikut, fenomen ky i pazakontë.

Para dhe pas Photoshop-it Para dhe pas Photoshop-it
Photoshop-i ua ka bërë më të lehtë jetën njerëzve që duan të jenë gjithmonë të bukur dhe në formë. Programi që përpunon fotografitë bën mrekulli edhe në fytyrën dhe fizikun e të famshmeve që tentojnë të fshehin çdo “defekt”.

Trendi i ri i fustaneve të nusërisë Trendi i ri i fustaneve të nusërisë
Fustani i bardhë nuk do të dalë asnjëherë jashtë mode, por nëse ju nuk jeni tip klasik, atëherë ka zgjidhje edhe për ju.

3900 euro një drekë në fshat 3900 euro një drekë në fshat
Gatimet e restorantit nuk kishin të sharë dhe pamja e tij për nga kodrat rreth Jeruzalemit ishte idilike. Por, kur i erdhi fatura në fund të vaktit, grupi i tetë turistëve kinezë mbeti pa fjalë. Letra shënonte plot 16 500 shekel apo rreth 3 900 euro.

Zbulohet shkaktari i murtajës së madhe të Londrës Zbulohet shkaktari i murtajës së madhe të Londrës
Testet e ADN-së kanë konfirmuar për të parën herë identitetin e bakterit fajtor për murtajën e tmerrshme të Londrës. Epidemia që pllakosi qytetin në vitet 1665-1666 shënon dhe shpërthimin më të madh të murtajës bubonike në Britani.

Arratisje spektakolare nga rajoni i policisë, 25 vjeçari këput prangat (VIDEO) Arratisje spektakolare nga rajoni i policisë, 25 vjeçari këput prangat (VIDEO)
Një 25 vjeçar është bërë protagonist i një arratisje spektakolare nga një rajon policie në Las Vegas të premten e kaluar.

“Basic Instinct” në parlamentin britanik (VIDEO) “Basic Instinct” në parlamentin britanik (VIDEO)
Deputetja Lucy Frazer pati një moment të pakëndshëm në parlamentin britanik në momentin që Kryeministrja Theresa May po mbante një fjalim, ku vlerësoi sportistët britanikë të Lojërave Olimpike.

Sa kohë u nevojitet fëmijëve për të kuptuar se u janë ndërruar prindërit? Sa kohë u nevojitet fëmijëve për të kuptuar se u janë ndërruar prindërit?
Shumë të rinjve u është përsëritur herë pas here nga prindërit që të heqin nga dora pajisjet elektronike kur janë në tavolinën e ngrënies. Por prindërit do të shokohen akoma edhe më tepër nëse mësojnë se për fëmijët ata nuk janë fare aty, derisa t’u shkëputet interneti.

Kim nuk lë vend pa i nxjerrë Kim nuk lë vend pa i nxjerrë
Kim Kardashian i pëlqen të dalë lakuriq dhe këtë e dimë të gjithë. Mirëpo, tashmë ajo ka gjetur një mënyrë tjetër për të ekspozuar trupin, por me rroba veshur.

20 kompanitë ajrore më të sigurta 20 kompanitë ajrore më të sigurta
Që kur u krye fluturimi i parë i pasagjerëve, në vitin 1913, avionët shkurtuan distancat dhe revolucionarizuan shoqërinë tonë në të gjitha fushat.

Nuk hahet më shumë nga ç'mund të tresësh Nuk hahet më shumë nga ç'mund të tresësh
Në përgjithësi gjarpërinjtë ushqehen rrallë, por kur e bëjnë atë sigurohen që të kenë rezerva për javë, e ndoshta edhe muaj.

Foto në ditën e parë dhe të fundit të shkollës Foto në ditën e parë dhe të fundit të shkollës
Kujtimet e ditëve të shkollës do të qëndrojnë përgjithmonë me në dhe herët ose vonë do të përfundojmë duke ju treguar fëmijëve për ditët kur ishim në moshën e tyre.

Në jahtin 225 milionë paund të manjatit rus Në jahtin 225 milionë paund të manjatit rus
‘King of Bling’s’ është jahti 225 milionë paund në pronësi të manjatit rus Andrey Melnichenko, i njohur edhe si “Mbreti Bling”, me një pasuri që shkon deri në 8.5 miliardë paund.

Qytetet më të shtrenjtë në botë për të jetuar Qytetet më të shtrenjtë në botë për të jetuar
Për të gjithë ata që janë kuriozë për qytetet më të shtrenjta në botë, Njësia e Inteligjencës e “The Economist” publikon çdo vit një raport.

“Facebook”-u, shkuesi i ditëve të sotme! (VIDEO) “Facebook”-u, shkuesi i ditëve të sotme! (VIDEO)
Brezat e mëparshëm nuk kishin akses tek kaq shumë njerëz, në të njëjtën kohë, në çdo orë të ditës. Sot është krejt ndryshe.

Ndotja, pasoja edhe për trurin e njeriut Ndotja, pasoja edhe për trurin e njeriut
Mushkëritë nuk janë i vetmi shqetësim, që duhet të kenë banorët e qyteteve të ndotura. Studimet më të fundit tregojnë se, grimcat e njohura si magnetite, të prodhuara nga motorët e mjeteve apo zjarret, mund të hyjnë në trurin e njeriut.

Jam ende shumë e dobët "Jam ende shumë e dobët"
Një 27-vjeçare amerikane, e cila është 130 kg larg të qenurit gruaja më e shëndoshë në botë, dëshiron të shëndoshet deri sa të mos mundet më të lëvizë.

Gjithçka për të shpëtuar këlyshin, por luanët nuk falin Gjithçka për të shpëtuar këlyshin, por luanët nuk falin
Një moment zemërthyes është filmuar teksa një gjirafë nënë është detyruar të shohë tufën e luanëve teksa hanë të voglin e saj.

Ndërron jetë personi që ka kryer transplantin e parë të fytyrës Ndërron jetë personi që ka kryer transplantin e parë të fytyrës
Personi i parë në botë i cili ka bërë transplant fytyre ka ndërruar jetë. Francezja Isabelle Dinoire në vitin 2005 iu nënshtrua një operacioni që shndërroi imazhin e saj, pasi kirurgët i vendosën një hundë dhe një gojë të re.

“Kortezhi”, ekuivalenti i “Bishës” “Kortezhi”, ekuivalenti i “Bishës”
Putin do të jetë përfituesi i parë i një limuzine luksoze të krijuar nga rusët, gjatë vitit të ardhshëm. Ai pritet të marrë në zotërim mjetin e njohur me emrin “Kortezh” apo “Cortege” deri në fund të vitit 2017.

Suedi, ish-ministrja gjobitet me afro 5.000 dollarë Suedi, ish-ministrja gjobitet me afro 5.000 dollarë
Ish-ministrja suedeze për Arsimin e Lartë është gjobitur me rreth 5.000 dollarë për shkak se ka drejtuar automjetin e saj në gjendje të dehur, një shkelje që e detyroi atë të jepte dorëheqjen gjatë muajit të kaluar.

Të regjistrohen “drone”-t! Të regjistrohen “drone”-t!
Një sërë shoqatash europiane aviacioni kanë bërë thirrje për regjistrimin e të gjitha pajisjeve të vogla të telekomanduara, të njohura edhe si “drone”.

Aventura “e çmendur” e alpinistëve në Malin e Bardhë Aventura “e çmendur” e alpinistëve në Malin e Bardhë
Alpinizmi është një sport i bukur, që kërkon njëkohësisht edhe një guxim të jashtëzakonshëm. Një gjë të tillë e vërteton edhe një foto e publikuar në rrjetet sociale, ku shfaqen disa turistë që përpiqen të kalojnë një çarje të thellë në Malin e Bardhë, maja më e lartë e Alpeve europiane.

Fotot 100-vjeçare Fotot 100-vjeçare
Kapiteni William Chambers ishte një pilot britanik i Luftës së Parë Botërore që kishte edhe mundësinë dhe pasionin që në atë kohë të përdorte një aparat fotografik.

Pandat nuk janë në zhdukje Pandat nuk janë në zhdukje
Panda tashmë nuk është një specie e rrezikuar. Në saje të zhvillimit të habitatit të tyre, numri i pandave gjigante është rritur me 17% nga viti 2004 deri në vitin 2014. Në atë vit në Kinë u numëruan 1864 panda.

Trendi i ri i lyerjes së flokëve Trendi i ri i lyerjes së flokëve
A keni pasur gjithmonë dëshirën të eksperimentoni me ngjyrën e flokëve por ju ka munguar guximi? Trendi i ri në botë mund t’ju lejojë që të lyeni flokët me 7 ngjyra të ndryshme por në të njëjtën kohë të mbani edhe atë aktuale.

Kinë, liqeni që po mahnit turistët Kinë, liqeni që po mahnit turistët
Në Qinghai të Kinës gjendet një liqen aspak normal, pasi uji përmban shumë kripë. Ai është një liqen jo shumë i madh dhe më i vjetri në Kinë, ku rezulton të jetë krijuar përpara 3 mijë vjetëve.

Fëmijët “gjarpërinj” të Indisë Fëmijët “gjarpërinj” të Indisë
Sayali dhe Siddhant, përkatësisht 13 dhe 11 vjeç dhe janë vëlla e motër. Askush nuk i pranon në shkollë dhe vendasit i kanë cilësuar si të prekur nga magjia, për shkak të një sëmundjeje të rëndë që kanë në lëkurë.

Piktura të bëra nga puthjet Piktura të bëra nga puthjet
Artistja kanadeze, Alexis Fraser ka zhvilluar një teknikë shumë origjinale dhe kurioze: krijon në fakt piktura të pabesueshme, duke puthur telajon.

10 mësuesit më kreativë 10 mësuesit më kreativë
Të jesh mësues nuk është thjesht një profesion, shumë më tepër se kaq. Nëse ju keni mbaruar studimet, atëherë profesori që kujtoni më shumë është ai që ka arritur t’ju motivojë apo që orët e leksionit i shndërronte në orë argëtimi.

Zgjidhja për qentë e rrugës Zgjidhja për qentë e rrugës
Qentë e rrugës janë një shqetësim për komunitetin në qytetin kilian të Quilpues. Prandaj, një grup ka menduar që qyteti tani e tutje të përfitojë nga të njëjtit.

Ja çfarë bën vëllai për vëllanë Ja çfarë bën vëllai për vëllanë
Janë të dy minorenë, por njëri prej tyre i mitur, ndërsa tjetri po lavdërohet si hero, pikërisht sepse shpëtoi të parin nga mbytja. Bëhet fjalë për dy vëllezër, të cilët ndodheshin në pishinën e kopshtit të tyre të mbikëqyrur nga gjyshja, njëri 9 vjeç dhe tjetri dyvjeçar.

Një fund i lumtur... për antilopën Një fund i lumtur... për antilopën
Ky është momenti kur një antilopë i shpëtoi nofullave të një krokodili, i cili i kafshoi bishtin, por nuk arriti dot ta tërhiqte në lumë.

Nju Jork, “gllabëruesi” i krahëve të pulës ruan titullin kampion Nju Jork, “gllabëruesi” i krahëve të pulës ruan titullin kampion
Këtë punë, më mirë lërua në dorë profesionistëve. Jo të gjithë e përballojnë kampionatin amerikan të krahëve të pjekura të pulave dhe eventi i përvitshëm, edicioni i 15 i të cilit u zhvillua në Buffalo të Nju Jorkut, e dëshmoi këtë më së miri.

Miqësia që nuk do të zgjasë shumë Miqësia që nuk do të zgjasë shumë
Felinët e mëdhenj nuk njihen për karakterin e tyre miqësor, por këto foto të mrekullueshme tregojnë një tigër dhe një luan (të dy këlyshë) që janë bërë shokë për kokë në një kopsht zoologjik të Japonisë.

Imagjinata e mamasë e kthen foshnjën në top modele Imagjinata e mamasë e kthen foshnjën në top modele
Të gjithë fëmijët janë të bukur, por nënat kujdesen që ata të duken edhe më bukur kur i zgjedhin veshjen.

Modelja që po rekrutohet nga ISIS Modelja që po rekrutohet nga ISIS
Një modele britanike, e cila ka pozuar toples për “The Sun”, raportohet se ka përdorur Facebook për të biseduar me një anëtar britanik të ISIS që ndodhet në Siri, i cili po përpiqet të rekrutojë femra për “Kalifatin”.

Ngjitja e shkallëve, thyhen rekorde në Pekin Ngjitja e shkallëve, thyhen rekorde në Pekin
Synimi është prerja e finishit në majën e një qiellgërvishtësi dhe ngjitja sigurisht që duhet të bëhet nga shkallët. Kjo është disiplina më e re sportive që  ka bërë për vete shumë persona vitet e fundit.

Zbulohet misteri i grafiteve Zbulohet misteri i grafiteve
Është apo nuk është ai. Vargu i gjatë i hipotezave mbi identitetin e Banksy-it pasurohet me një kapitull të ri.

Jupiteri si kurrë më parë! Jupiteri si kurrë më parë!
Jupiteri nuk është ashtu siç e kemi imagjinuar, madje madje as ashtu siç e kemi parë deri më tani.

Jo vetëm njerëzit bëjnë Joga Jo vetëm njerëzit bëjnë Joga
Praktikimi i lashtë i jogës është padyshim një shpikje njerëzore, por edhe disa kafshë kanë “treguar” aftësitë e tyre.

“Pornografia është për të dështuarit” “Pornografia është për të dështuarit”
Ish-modelja e “Playboy”-t, Pamela Anderson, e njohur edhe për rolin e saj në serialin e famshëm “Baywatch”, është bashkuar me një rabin për të folur kundër pornografisë.

Në pritje të peshkut Në pritje të peshkut
Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë në jetë që të presim me padurim në tryezë që mamaja të na shtrojë ushqimin.

Futbollisti pa këmbë (VIDEO) Futbollisti pa këmbë (VIDEO)
Futbolli është sporti më i dashur në të gjithë botën dhe kjo nuk mund të vihet aspak në diskutim. Një histori mjaft e veçantë vjen nga Bangladeshi, ku një i ri pa këmbë asnjëherë nuk hoqi dorë nga ëndrra e tij për të luajtur futboll dhe tani edhe pse me aftësi të kufizuara, arrin të luajë sportin më të bukur në botë dhe të jetë i barabartë me shokët e tij.

Ja pse fëmijët nuk duhen lënë vetëm në asnjë moment Ja pse fëmijët nuk duhen lënë vetëm në asnjë moment
Çdo prapësi që fëmijët bëjnë, e bëjnë më sinqeritet dhe me gjithë zemër. Nuk ka asnjë problem nëse ata lyejnë me bojë tapetin apo gjëra të tjera, pasi kjo është një mënyrë që ata përdorin për të njohur botën.

“Frikë të dal nga shtëpia, më dinë pedofil” “Frikë të dal nga shtëpia, më dinë pedofil”
Një 42-vjeçar britanik tregon se është i frikësuar të dalë nga shtëpia pasi fotoja e tij është shpërndarë nëpër shkolla dhe e akuzojnë për pedofili.

Një tortë e veçantë Një tortë e veçantë
Një mama ka zgjedhur një mënyrë tepër të veçantë për t’i treguar vajzës së saj përse nuk duhet të pijë.

“Unaza e zjarrtë”, shfaqje spektakolare në Afrikë “Unaza e zjarrtë”, shfaqje spektakolare në Afrikë
Astrologë në disa pjesë të Afrikës kanë qenë dëshmitarë të një shfaqjeje spektakolare të një “unaze të zjarrtë” në qiell, kur Dielli ishte joplotësisht i eklipsuar nga Hëna.

Vetëm policia mund ta kapte këtë krokodil në Australi Vetëm policia mund ta kapte këtë krokodil në Australi
Është dashur ndihma e policisë në Australi për kapjen e një krokodili 4,33 metra të gjatë, të cilin pronarët e zonës ku ishte parë të lëvizte, nuk e neutralizonin dot të vetëm.

10 vjet burg dhe 2000 fshikullime kamzhiku ateistit 10 vjet burg dhe 2000 fshikullime kamzhiku ateistit
Një gjykatë në Arabinë Saudite ka dënuar me 10 vite burg dhe 2000 fshikullime kamzhiku një burrë që në Twitter shkroi se ishte ateist.

Shumë pikante për t’u ngrënë! Shumë pikante për t’u ngrënë!
Ben Sumadiwiria është një shef i ri kuzhine i cili nuk mundi dot të refuzonte sfidën për të ngrënë ato që konsiderohen makaronat më pikante në botë.

Vdekja nuk mashtrohet Vdekja nuk mashtrohet
Një 25-vjeçare britanike, që pretendonte se mund të kontrollonte vdekjen e humbi betejën me të.

“GoTopless” për të drejtat e grave “GoTopless” për të drejtat e grave
Për të disatin vit me radhë në Nju  Jork dhe Los Anxheles u zhvillua parada “GoTopless”, një nismë e një grupi organizatash që promovojnë të drejta të barabarta gjinore.

Stuhi mbi Tokë Stuhi mbi Tokë
Duke u rrotulluar përreth tokës rreth 250 milje larg sipërfaqes, stafi i Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor ka mundësinë të shohë pamje spektakolare nga toka.

Jeta luksoze e kanadezeve trafikante Jeta luksoze e kanadezeve trafikante
Foto me bikini në Bermuda, me arra kokosi në Tahiti dhe xhiro me motora në Peru, këto janë pak nga fotot që dy kanadet, të akuzuara për trafik droge në Australi, kanë publikuar nga pushimet e tyre super luksoze.

Spanjë, beteja me domate Spanjë, beteja me domate
Me mijëra pjesëmarrës janë shënuar në festën e përvitshme “Tomatina”, gjatë së cilës gjithsecili qëllon me domate njëri-tjetrin, duke krijuar një ambient tërësisht të kuq pas betejave nëpër rrugë në lindje të Spanjës.

Një sinjal nga alienët? Një sinjal nga alienët?
Astronomët e përfshirë në kërkimin e shenjave të inteligjencës jashtëtokësore, të njohur ndryshe si SETI, i kanë kthyer instrumentat e tyre nga një yll i ndodhur 94 vite-dritë larg Tokës, pas një sinjali të fuqishëm të diktuar nga një teleskop rus.

Joga në aeroplan Joga në aeroplan
Një grua që po udhëtonte me avion nga Los Angeles (SHBA) në Cabo San Lucas (Meksikë) i habiti të gjithë kur nisi të bënte joga në vendin e saj.

Në gjurmët e Marilyn Monroe Në gjurmët e Marilyn Monroe
Courtney Stodden kishte vetëm një dëshirë për ditëlindje, të bëhej Marilyn Monroe për një ditë.

Djegiet më qesharake nga dielli Djegiet më qesharake nga dielli
Stinës së verës po i vjen fundi, po ashtu edhe sezonit të pushimeve në plazh. Shumica prej nesh ka marrë masat që të ruhet nga rrezet e forta të diellit ndërsa jemi në plazh, ndër vite mund edhe të na ketë ndodhur që të jemi djegur, por ka disa raste sa ekstreme, po aq qesharake që vështirë se mund të arrihen.

Ja çfarë ndodh pas inspektimit të beftë të sheikut në Dubai Ja çfarë ndodh pas inspektimit të beftë të sheikut në Dubai
Një inspektim i papritur në zyrat e shërbimit civil nga sunduesi i Dubait rezultoi në atë që për sheikun Mohammed konsiderohej pamje e papranueshme dhe tepër shqetësuese. Kjo, sepse ai u gjend përpara tryezave të boshatisura, të cilat normalisht duhej të ishin të zëna nga zyrtarë të niveleve të larta madje.

E arratisura i kërkon policisë që të përdorin foto tjetër E arratisura i kërkon policisë që të përdorin foto tjetër
Një adoleshente australiane mendoi se telashet kishin përfunduar me arratisjen nga institucioni i riedukimit në Surry Hills, por u gabua.

145-vjeçari që pret vdekjen që kur ishte 122 145-vjeçari që pret vdekjen që kur ishte 122
Pretendon se ka 145 vite mbi supe dhe thotë se ndjehet i lodhur nga jeta e ka shprehur dëshirën për të vdekur.

Drogë, arrestime dhe “twerk” në karnavalet e Notting Hill Drogë, arrestime dhe “twerk” në karnavalet e Notting Hill
Policia britanike duket se ka “rimarrë” kontrollin në ditën e dytë të karnavaleve në Notting Hill, ku ditën e djeshme ka pasur 6 persona të plagosur me thika dhe mbi 100 të arrestuar për posedim droge dhe armësh të ftohta.

Masakër natyrore, rrufeja vret mbi 300 drerë në Norvegji Masakër natyrore, rrufeja vret mbi 300 drerë në Norvegji
Një kope e tërë drerësh është shfarosur në atë që mund të quhet “masakër natyrore”. Më tepër se 300 drerë të egër janë vrarë nga një rrufe në Norvegjinë qendrore.

Një fundjavë e çmendur britanike Një fundjavë e çmendur britanike
Britanikët njihen për jetën e tyre të shthurur të natës. Daily Mail i ka kushtuar një shkrim një fundjave të “zakonshme” të britanikëve. E nëse për ta është thjesht një fundjavë, veprimet e tyre në klubet e natës e pas tyre mund të cilësohen të çmendura për pjesën tjetër të botës.

Vizitë e papritur ushtarakëve rusë në Siri Vizitë e papritur ushtarakëve rusë në Siri
Atletet ruse, mes të cilave edhe rekordmenja botërore e kërcimit me shkop Yelena Isinbayeva, u kanë bërë një surprizë të rrallë ushtarakëve rusë të ndodhur në bazën ajrore siriane, të cilën Rusia e përdor për të goditur luftëtarët e Shtetit Islamik.

Simulimi i jetesës në Mars Simulimi i jetesës në Mars
Pas 365 ditësh, 6 shkencëtarë dolën nga habitati që simulonte jetën në Mars, pranë një vullkani në Hauai. Që prej 29 gushtit të vitit 2015, grupi jetoi në ambiente të ngushta brenda një kupole, pa ajër e ushqim të freskëk apo privatësi.

20 foto që dëshmojnë se fëmijët mund të flenë kudo 20 foto që dëshmojnë se fëmijët mund të flenë kudo
Për orë të tëra ata mund të vërdallisen nëpër shtëpi apo edhe në ambiente të tjera, pastaj menjëherë e...në gjumë kur i përfundojnë “bateritë”.

Jeta e djalit të adoptuar të Tom Cruise Jeta e djalit të adoptuar të Tom Cruise
Me një baba që ka një pasuri prej 480 milionë $ dhe një jetë në listën e aktorëve më të mirë rë Hollywood, 21-vjeçari padyshim që ka një jetë të privilegjuar.

Kafshë të çuditshme e plot ngjyra Kafshë të çuditshme e plot ngjyra
Mbretëria e kafshëve është e mbushur me ngjyra dhe ndonjëherë ato mund të gjenden në vend më pak të parashikuara.

Ngatërrohen në maternitet, shokët mësojnë të vërtetën pas 41-vitesh Ngatërrohen në maternitet, shokët mësojnë të vërtetën pas 41-vitesh
Dy shokë të ngushtë 41-vjeçarë kanë shpërthyer në lot kur kanë mësuar se ata janë ndërruar në maternitet dhe kanë jetuar me familjet biologjike të njëri-tjetrit.

Aromë pishash në Shebenik Aromë pishash në Shebenik
Parku i Shebenikut është një nga zonat e mbrojtura në vend. Ai shtrihet në zonën malore mes Elbasanit dhe Librazhdit dhe vitet e fundit është shndërruar në një destinacion të rëndësishëm të turizmit malor.

Meshkujt me flokë perceptohen si më tërheqës dhe të suksesshëm Meshkujt me flokë perceptohen si më tërheqës dhe të suksesshëm
Shumë meshkuj e kanë frikë rënien e flokëve dhe një studim i ri ka konfirmuar se frika e tyre është me vend. Ata që nuk kanë flokë janë më pak tërheqës për femrat.

Fotoja që përloti botën Fotoja që përloti botën
Historia e këtij çifti të moshuarish kanadezë po mallëngjen rrjetin. Të martuar prej 62 vjetësh, ata janë detyruar të jetojnë në shtëpi të ndryshme të kujdesit për të moshuar. Është mbesa e tyre 29-vjeçare e cila publikoi një foto të 83-vjeçarit Wolfram Gottschalk dhe bashkëshortes së tij Anita, 81 vjeç, teksa fshijnë lotët me shami dhe shtrëngojnë duart e njëri-tjetrit.

Kapet pas 40 vjet kërkimesh peshku “hundëderr” Kapet pas 40 vjet kërkimesh peshku “hundëderr”
Ekzistonte si një legjendë urbane dhe për të ishte folur për më shumë se 40 vjet, por ka qenë një 19 vjeçar ai që ka arritur të kapë peshkun gjigant 3 metra të gjatë, i cili peshonte 295 kilogramë, pranë qytetit të Lillooet, në lumin Fraser të Kanadasë.

Të bllokuar në ishull për një javë, ja si shpëtuan Të bllokuar në ishull për një javë, ja si shpëtuan
Dy persona mbetën të bllokuar në një ishull të pabanuar në Paqësor për 7 ditë, ndërsa u shpëtuan këtë të premte pasi u pikasën nga një avion i marinës amerikane.

5 gjëra që gjithmonë duhet t’i mbani sekret 5 gjëra që gjithmonë duhet t’i mbani sekret
Janë disa gjëra, të cilat është më mirë që t’i mbani për vete. Tu tregoni të tjerëve për to, pavarësisht dëshirës së madhe që mund të keni, nuk do ju sjellë asgjë të mirë. Më poshtë janë disa nga gjërat, që ju gjithmonë duhet t’i mbani sekret.

3 orë betejë me ariun 3 orë betejë me ariun
Një fermer indian ka arritur t’i mbijetojë betejës së tmerrshme prej 3 orësh me një ari, duke habitur edhe mjekët se si ka arritur ta marrë veten me gjithë plagët e marra kryesisht në kokë nga sulmi i kafshës së egër.

“Ku je sot, nuk je nesër” “Ku je sot, nuk je nesër”
Disa muaj më parë, ai ishte një nga personat më të rëndësishëm në Britaninë e Madhe, ndërsa shoqërohej kudo nga badiguard, eskortë, kameramanë dhe gazetarë të etur për të marrë një përgjigje nga David Cameron.

Tale, një mrekulli bregdetare Tale, një mrekulli bregdetare
Në zemër të vijës bregdetare shqiptare, plazhi i Tales shtrihet në një gjatësi prej rreth 12 km nga Kunja deri në Grykderdhjen e Matit. Nga një plazh krejtësisht i virgjër, Talja është zbuluar vetëm kohët e fundit nga pushuesit, që siç na thonë sipërmarrësit e zonës, në një ditë mund të jenë me mijëra.

Vogëlushi që nuk do t’i ndërpresësh kërcimin Vogëlushi që nuk do t’i ndërpresësh kërcimin
Kur fëmijët duan diçka është e vështirë që t’ua ndalosh dhe këtë e dinë më mirë të gjithë prindërit.

Historia e trishtë e dy binjakëve Historia e trishtë e dy binjakëve
Kur lindën, ishin aq identikë sa mamaja e tyre e kishte të vështirë t’i njihte, sot janë aq ndryshe sa askush nuk i beson që janë identikë.

Betejë titanësh…për një peshk Betejë titanësh…për një peshk
Arinjtë nuk kanë qejf që të ndajnë me të tjerët ushqimin, madje as me llojin e vetë dhe si hamës të mëdhenj, janë gati të luftojnë për ta mbrojtur këtë ‘parim’.

Makinat e luksit të sheikëve të Katarit në Londër Makinat e luksit të sheikëve të Katarit në Londër
Nëse je një super miliarder ka vetëm një mënyrë për të udhëtuar në Londër gjatë verës: Të jesh në një prej flotës së supermakinave që zotëron.

Paketimet më të çuditshme të ushqimeve Paketimet më të çuditshme të ushqimeve
Shumë persona marrin ushqim me vete kur shkojnë në shkollë, punë apo edhe pushime të ndryshme.

30 km trafik...dikush tentoi të hidhet nga ura 30 km trafik...dikush tentoi të hidhet nga ura
Një ngjarje aspak e zakontë ka ndodhur në Somerset të Anglisë, ku me mijëra persona kanë mbetur të bllokuar në trafik për më shumë se 3 orë.

Atelieri i Edukimit Atelieri i Edukimit
Fëmijë të moshave të ndryshme për çdo të martë dhe të enjte paradite gjatë muajve të verës, marrin leksione të thjeshta pikture në Atelierin e Edukimit në Galerinë Kombëtare të Arteve.

“Piramida njerëzore” në Indi “Piramida njerëzore” në Indi
Njerëzit e mbledhur në Festivalin Janmashtami në perëndim të Indisë sfiduan një urdher të Gjykatës Supreme për lartësinë e “piramidave njerëzore”, që shoqërojnë rëndom evente të tilla. Festivali mjaft popullor kremton lindjen e perëndisë hindu, Krishna.

Ndihmë me spagetin e Amatriçes Ndihmë me spagetin e Amatriçes
Shefa të kuzhinës në Itali e në pjesë të tjera të botës po përdorin talentin e tyre, por edhe pjatën tradicionale të Amatriçes për të ndihmuar në mbledhjen e fondeve për viktimat e tërmetit të një dite më parë.

SHBA, del me sukses transplanti më i shtrenjtë i fytyrës SHBA, del me sukses transplanti më i shtrenjtë i fytyrës
Një vit pasi iu nënshtrua transplantit më të kushtueshëm të fytyrës në histori, Patrick Hardison konfirmon suksesin e operacionit revolucionar.

Irlandë, kufizim interneti për priftërinjtë që përdorin aplikacionin për homoseksualë Irlandë, kufizim interneti për priftërinjtë që përdorin aplikacionin për homoseksualë
Kisha Katolike e Irlandës po mendon që të kufizojë aksesin në internet të atyre që do të bëhen priftërinj, pas zërave se studentët e rinj po takohen duke përdorur aplikacionin për homoseksualë që quhet Grindr.

Kthehet i dehur, e dashura i ngre kurth me një tranvestit (Video) Kthehet i dehur, e dashura i ngre kurth me një tranvestit (Video)
Një shaka që askush nuk do të donte që t’i bëhej. Një video-kurth tregon reagimin e një burri kur zgjohet nga një tranvestit në Tajlandë, i cili e bëri të mendojë se ai kishte tradhtuar të dashurën me të.

Zbulohet planeti më i afërt ku mund të ketë jetë Zbulohet planeti më i afërt ku mund të ketë jetë
Shkencëtarët e Agjencisë Hapësinore Europiane besojnë se kanë gjetur planetin më të afërt jashtë sistemit tonë diellor ku mund të ketë formë jetë aliene. Bëhet fjalë për një planet të zbuluar në sistemin diellor Proxima, vetëm 4 vite dritë larg Tokës.

Toka merr fund në shtator…sipas konspiracionistëve Toka merr fund në shtator…sipas konspiracionistëve
Teorive të shumta për fundin e Tokës u shtohet edhe një, që jo vetëm thotë se jeta në shtëpinë tonë të përbashkët do të shuhet, por edhe që kjo do të ndodhë brenda muajit shtator.

Shtëpia ku lindi piktura Shtëpia ku lindi piktura
Shkolla e piktures në Shqipëri e ka zanafillën pikërisht në një shtëpi tiranase, e cila ka qenë në pronësi të prefektit të parë të kryeqytetit shqiptar, Qamil Pepa.

Art në kabinat elektrike Art në kabinat elektrike
Kabina elektrike dhe të telekomunikacionit gjen rëndom në kryeqytet, në çdo rrugë të Tiranës, si një trashegimi e mobilimit urban, i cili në të shumtën e rasteve krijon ndotje vizive për shkak të posterave dhe reklamave të ndryshme që qytetarët ngjisin në to.

“Burkini”, moda e plazhit “Burkini”, moda e plazhit
Që kur Franca e ndaloi me ligj mbulimin e plotë të femrave në plazh, shitjet online të atij që njihet si “burkini” janë rritur në 200%.

Zbulohet arsyeja pse na duhet gjumi Zbulohet arsyeja pse na duhet gjumi
Të gjithë e kemi të nevojshëm gjumin. Në fakt, 1/3 e jetës sonë e kalojmë në gjumë. Shkencëtarët gjithmonë janë munduar të zbulojnë se çfarë ndodh gjatë kësaj kohe dhe duket se e kanë gjetur më në fund.

Merr më tepër seç duhet gaz të “lumtur” dhe.../ VIDEO Merr më tepër seç duhet gaz të “lumtur” dhe.../ VIDEO
Të shkosh tek dentisti nuk është diçka e gëzueshme për shumë njerëz, veçanërisht kur keni për të hequr ndonjë dhëmballë.

57 vjet më parë Havai u bë SHBA. Si do të kishte qenë më vete? 57 vjet më parë Havai u bë SHBA. Si do të kishte qenë më vete?
Në vitin 1959, një shumicë dërrmuese e banorëve të Havait votuan që të bëhen shteti i 50-të i Amerikës. Por si do të ishin sot, po të kishin qenë të pavarur?

Gjeniu 11-vjeçar i kimisë organike Gjeniu 11-vjeçar i kimisë organike
Ke arritur të hysh në universitet, je në një kurs kimie organike, që përgjithësisht mendon se e kupton dhe ndjehesh i/e plotësuar me veten.

Filipine, gjendet perla më e madhe në botë Filipine, gjendet perla më e madhe në botë
Autoritetet në Filipine deklarojnë se kanë gjetur perlën më të madhe natyrale në botë, e cila peshon 34 kilogramë.

Fyerje raciste modeles Fyerje raciste modeles
Me ngjyrë dhe mbipeshë, Michelle Marie, e njohur në “Twitter” si “modelja e linjave të bëshme”, është gjendur përballë një rrebeshi fyerjesh nga përdoruesit e rrjetit social.

Foto që krijojnë ide të gabuar Foto që krijojnë ide të gabuar
Një pozicion jo i duhur i kamerës apo shkrepja në momentin e gabuar të aparatit mund të kthejë një foto të pafajshme në diçka që duket krejt tjetër.

Valuta e burgjeve në SHBA, makaronat kalojnë duhanin Valuta e burgjeve në SHBA, makaronat kalojnë duhanin
Makaronat i kanë marrë vendin e parë duhanit duke u bërë malli më i vlefshëm në burgjet amerikane. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Michael Gibson-Light, një studiues në universitetin e Arizonës, i cili tha se reduktimi i cilësisë dhe sasisë së ushqimit në burgje për shkak të shkurtimit të fondeve i ka shndërruar makaronat në mall të vlefshëm.

Mirëserdhët në ferr! Mirëserdhët në "ferr"!
Minatorët e kripës në Etiopi u duhet të punojnë edhe në temperatura që arrijnë deri në 60 gradë celsius dhe gjithçka në këmbim të rreth 5 paundëve në ditë.

Çfarë është duke bërë Hollande?! Çfarë është duke bërë Hollande?!
Diferencat në gjatësi i vënë njerëzit shpesh herë në siklet. Diçka e tillë i ka ndodhur edhe Presidentit francez, Francois Hollande, kur ka pasur përballë Sandrine Gruda.

“Kasapët” e Hitlerit “Kasapët” e Hitlerit
Përgjatë viteve që ishte në pushtet, Adolf Hitleri arriti që të manipulojë një popull të tërë për të realizuar masakrën më të madhe në historinë e njerëzimit, që do të merrte fund me Luftën e Dytë Botërore.

Operacioni i rrallë, i nxirren 40 thika nga stomaku Operacioni i rrallë, i nxirren 40 thika nga stomaku
Mjekët në Indi i nxorën nga stomaku 40 thika një personi që prej dy muajsh kishte nisur të praktikonte këtë hobi të çuditshëm.

Trafikanti i drogës u maskua si plak, iu fsheh policisë për 4 muaj Trafikanti i drogës u maskua si plak, iu fsheh policisë për 4 muaj
Arriti t’i fshihej policisë për 4 muaj, duke u maskuar si një person i moshuar, por në fund autoritetet amerikane arritën ta zbulojnë e më pas ta vënë në pranga 31-vjeçarin Shaun Miller.

Modelet e flokëve më qesharakë në botë Modelet e flokëve më qesharakë në botë
Nëse keni dalë të pakënaqur nga berberi, mos u mërzisni. Kemi mbledhur për ju një seri fotosh që tregojnë se ka edhe shumë më keq.

Pornografia, armiku i martesës së lumtur Pornografia, armiku i martesës së lumtur
Çiftet e martuara që shikojnë porno e dyfishojnë rrezikun e divorcit. Ky është përfundimi i një studimi që saktëson se femrat që shikojnë materiale me pullë të kuqe janë 3 herë më të prirura të kërkojnë ndarjen.

Kryeministri i Japonisë maskohet si Super Mario Kryeministri i Japonisë maskohet si Super Mario
Brazili u dha përshëndetjen e fundit Lojërave Olimpike në një festë shumëngjyrëshe dhe ritmike, pavarësisht reshjeve të shiut që binin vazhdimisht.

Australi, huliganët lëshojnë krokodilë në shkollë Australi, huliganët lëshojnë krokodilë në shkollë
Një grup prej tre vandalësh hynë me forcë në ambientet e një shkolle në Australi dhe shkaktuan një sërë dëmesh materiale. Por, e veçanta e këtij incidenti ishte se ata lëshuan tre krodokilë brenda në shkollë.

Përplaset nga miku që po bënte “drift”-VIDEO Përplaset nga miku që po bënte “drift”-VIDEO
Entuziazmi i në personi duke brohoritur për mikun e tij që po bënte drifting duket se i ka kushtuar shumë pasi makina është përplasur me të.

Njihuni me “Charlie”, gjelin me “pantallona”- VIDEO Njihuni me “Charlie”, gjelin me “pantallona”- VIDEO
Pamje qesharake të një gjeli i cili vesh një palë të shkurtra ngjyrë blu është shpërndarë me shpejtësi marramendëse në internet.

Shuhet kitaristi i “3 Doors Down” Shuhet kitaristi i “3 Doors Down”
Ish-kitaristi i grupit të famshëm muzikor “3 Doors Down”, ka ndërruar jetë. Lajmin e konfirmoi babai i Matt Roberts.

Historia e karikaturës Historia e karikaturës
Karikatura është një ndër artet më të vjetër. Vetë koncepti i saj ka lindur si diçka për të ngarkuar.

Holanda ndalon shitjet e makinave me benzinë dhe dizel Holanda ndalon shitjet e makinave me benzinë dhe dizel
Holanda do të ndalojë shitjen e makinave me benzinë dhe dizel, për t’i ndaluar më pas tërësisht në vitin 2035.

Nju Jork, hiqet testi i anglishtes për taksistët Nju Jork, hiqet testi i anglishtes për taksistët
Ata që aspirojnë të bëhen taksistë në Nju Jork nuk do t’u duhet të japin më provimin e gjuhës angleze për të siguruar liçencën.

Vajza e lartësive Vajza e lartësive
Një pjesë e mirë e njerëzve i urren lartësitë, por ka nga ata që i adhurojnë ato. Dhe këtu bëhet fjalë për lartësi të mëdha si Kilimanxharo apo Mali i Bardhë.

Hapet ura më e gjatë prej xhami Hapet ura më e gjatë prej xhami
Më në fund ka përfunduar dhe është inauguruar për mijëra vizitorë këtë fundjavë. Kina ja ka arritur të vendosë një rekord të ri botëror për urën më të lartë e më të gjatë prej xhami.

Zbulohet e vërteta e objekteve misterioze në brigjet britanikë Zbulohet e vërteta e objekteve misterioze në brigjet britanikë
Pushuesit janë befasuar, madje disa të tjerë edhe janë tmerruar, nga disa objekte në formën e topit të bejsbollit që kanë dalë nëpër brigjet e Devon dhe Cornwall në Britani.

Femrat më seksi në “Rio 2016” Femrat më seksi në “Rio 2016”
E ndërsa “Rio 2016” po i drejtohet fundit, në garë kanë marrë pjesë edhe shumë femra tërheqëse, të cilat janë një arsye më tepër për të mos humbur asnjë moment nga ky eveniment sportiv.

Kur fëmijët veshin veten Kur fëmijët veshin veten
Nga kostumet e superheronjve tek të brendshmet të veshuar si aksesorë të jashtëm këto foto tregojnë se si vishen  fëmijët, kur kjo u lihet në dorë atyre.

Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë Del në shitje shtëpia më e shtrenjtë në botë
Shtëpia më e shtrenjtë në botë ka dalë në shitje dhe kushdo mund ta blejë atë.... nëse ka 1 miliard euro.

Festa e shfrenuar e të rinjve britanikë Festa e shfrenuar e të rinjve britanikë
Gushti është muaji kur mijëra të nxënës të shkollave të mesme në Birmingam marrin përgjigjet e provimeve të viti akademik.

Venecia, banorët shpërthejnë kundër turistëve Venecia, banorët shpërthejnë kundër turistëve
Banorët e Venecias, në Itali, kanë shpërthyer indinjatën e tyre ndaj turistëve të huaj, të cilët sipas tyre nuk respektojnë rregullat e qytetit.

Kremlini hap dyert Kremlini hap dyert
Duke filluar nga viti 2017, selia e Kremlinit do të jetë më e hapur për publikun falë një serie dekretesh të firmosura këto ditë nga presidenti Vladimir Putin.

Seks në transmetim direkt Seks në transmetim direkt
Në një lidhje direkte gjithçka mund të ndodhë aq më tepër kur raportohet nga lojërat e Rios, që organizatorët thonë se “bashkuan njerëzit”.

Dëshira për 105-vjetorin e lindjes Dëshira për 105-vjetorin e lindjes
Për ditëlindjen e një të afërmi të gjithë bëjnë gjithçka për t’i plotësuar dëshirat, aq më tepër kur i afërmi mbush 105 vjeç.

E tmerrshme! Ja çfarë ndodh në një stacion treni në Indi E tmerrshme! Ja çfarë ndodh në një stacion treni në Indi
Nëse mendoni se keni bërë një udhëtim jo të rehatshëm, pasi të shihni këtë video me siguri që do të ndryshoni mendje.

Trump “lakuriq”, statuja në disa qytete Trump “lakuriq”, statuja në disa qytete
Statuja në përmasa reale dhe lakuriqe të Donald Trump u shfaqën në disa qytete amerikane dhe tërhoqën vëmendjen e shumë njerëzve.

Lëmoshë 5 dollarë lypësit, por vërshojnë kritikat Lëmoshë 5 dollarë lypësit, por vërshojnë kritikat
Thuhet se asnjë vepër e mirë nuk kalon pa u ndëshkuar dhe të paktën në rastin e kryeministrit australian kjo shprehje duket e vërtetë.

5 vende tabu për turistët e botës 5 vende tabu për turistët e botës
Duket se globalizmi i ka dhënë mundësi kujtdo që ka dëshirë dhe para të udhëtojë ku të dojë

Ngordh tigri më i vjetër në botë Ngordh tigri më i vjetër në botë
Tigri më i vjetër i botës, Machli, ka ngordhur këtë të enjte pasi ishte në gjendje kritike për jetën së paku për 2-3 javë, në Parkun Kombëtar “Ranthambore” të Indisë, në shtetin Rajasthan në veriperëndim. Tigri ishte 19 vjeç, më i vjetri në mbarë botën.

Kujdes! Është makiazh…me pamje të rënda Kujdes! Është makiazh…me pamje të rënda
Makiazhi është magjik për femrat, që mund të zbukurojë ose të tmerrojë në kuptimin e plotë të fjalës, si në rastin e një vajze amerikane.

Shenja e tmerrshme nga sulmi i një tigri (Kujdes! Pamje të rënda) Shenja e tmerrshme nga sulmi i një tigri (Kujdes! Pamje të rënda)
Disa muaj më parë, teksa ndodhej për peshkim me miqtë e tij, u sulmua befasisht nga një tigër, që nuk ja doli mbanë t’i marrë jetën, por e shpërfytyroi përgjithmonë.

Të lindësh në qiell Të lindësh në qiell
Nuk ndodh shpesh që një nënë t’i japë jetë një fëmije në avion, por foshnja me emrin Haven pati fatin e veçante të lindte në një fluturim të nisur nga Dubai me destinacion Manilen.

Çiftet e lumtura shohin ëndrra të bukura Çiftet e lumtura shohin ëndrra të bukura
Të jesh në një marrëdhënie të mirë jo vetëm që ju bën më të lumtur, por ndihmon edhe që natën të shikoni ëndrra të bukura.

Videoja që tregon horrorin e luftës në Siri Videoja që tregon horrorin e luftës në Siri
Tmerri i luftës në Siri është përmbledhur në një video të një djali të vogël, i cili qëndron vetëm në një stol të ambulancës dhe i mbuluar nga pluhuri, pasi një sulm ajror i ka shkatërruar shtëpinë.

Pabarazia racore, problem i theksuar në Britani Pabarazia racore, problem i theksuar në Britani
Minoritetet etnike dhe me ngjyrë në Britaninë e Madhe përballen ende me pabarazi racore në shumë fusha të jetës, përfshirë arsimin dhe shëndetësinë. Komisioni i të Drejtave të Njeriut dhe Barazisë, i cili gjithashtu shqyrtoi fusha si punësimi, strehimi, paga dhe drejtësia, tha se ka zbuluar një panoramë alarmante.

Shkollë antiimperialiste në Bolivi Shkollë antiimperialiste në Bolivi
Presidenti i Bolivisë Evo Morales hapi një akademi të re ushtarake, e cila sipas tij do të ofrojë kurse për të kundërshtuar influencën e SHBA-së në botën në zhvillim.

Nuk ka si përkëdheljet e nënës/ VIDEO Nuk ka si përkëdheljet e nënës/ VIDEO
Asgjë nuk krahasohet me dashurinë dhe përkëdheljet e nënës dhe ky djalë i vogël e tregon më së miri

Shpërthen 19-vjeçarja: Modelingu më çoi drejt drogës Shpërthen 19-vjeçarja: Modelingu më çoi drejt drogës
Një ish-yll i kopertinave të revistës Vogue ka fajësuar industrinë e modelingut për çrregullimin në ushqim që e çuan atë drejt përdorimit të drogës dhe alkoolit kur ishte një adoleshente.

Njeriu që mposht Usain Bolt Njeriu që mposht Usain Bolt
Usain Bolt konsiderohet njeriu më i shpejtë në botë dhe jo më kot. Xhamajkani e mbrojti këtë titull edhe në lojërat olimpike të Rios. Por është dikush që arrin ta mposhtë atë.

Lufta e Dytë Botërore siç nuk e keni parë Lufta e Dytë Botërore siç nuk e keni parë
Dy ishin vatrat më të ndezura të Luftës së Dytë Botërore, beteja për Europën dhe tjetra ajo kundër Japonisë në Azinë Lindore.

Qenit nuk ja bën dot me hile Qenit nuk ja bën dot me hile
Nuhatja është një ndër pikat më të forta të qenve, që po t’i shtosh dashurinë dhe besnikërinë për të zotin apo një person tjetër të familjes që u ka munguar, ajo që prodhohet është një situatë e jashtëzakonshme.

Krijesa misterioze në Portugali (VIDEO) Krijesa misterioze në Portugali (VIDEO)
Një gjallesë misterioze është filmuar në një zonë në Portugali. Imazhet e kësaj krijese janë shpërndarë në internet me shpejtësi, ndërsa tani ende nuk ka një përcaktim të qartë se me çfarë kemi të bëjmë.

10 cilësi që ju bëjnë më pak tërheqës 10 cilësi që ju bëjnë më pak tërheqës
Kërkime të ndërmarra nga ekspertë në vende të ndryshme kanë dëshmuar se disa cilësi personale na bëjnë me pak tërheqës në sytë e të tjerëve.

E pabesueshme, por është i njëjti person, ja si u dobësua E pabesueshme, por është i njëjti person, ja si u dobësua
Një mësuese e shkollës fillore ka veshur bikini për herë të parë në jetën e saj pas humbjes së 95 kg dhe heqjes së 5 kg lëkurë të tepërt.

Sandra Bullock pranë martesës… Sandra Bullock pranë martesës…
Ka kaluar më shumë se një vit që nga koha kur ata të dy nisën të shoqëroheshin me njëri-tjetrin dhe dashuria e tyre sa vjen e bëhet më e fortë.

“Nuk i kam edhe aq të mëdha” “Nuk i kam edhe aq të mëdha”
Shumë femra ëndërrojnë që të kenë buzë të plota, por një grua angleze e ka ekzagjeruar paksa. Ajo ka shpenzuar 2000 stërlina për t’i fryrë ato, por rezultati është kritikuar shumë.

Toka në pikën e “vlimit” Toka në pikën e “vlimit”
Qe prej vitit 1880, muaji korrik që lamë pas ka thyer rekordin si muaji më i nxehtë në histori. Sipas të dhënave të fundit të NASA-s secili nga 9 muajt e fundit të këtij viti, ka thyer rekordin përkatës krahasuar me temperaturat e viteve më parë.

‘Love story’ në Rio ‘Love story’ në Rio
Lojërat Olimpike të Rio De Janeiros mund të cilësohen edhe ato më romantiket. Një tjetër propozim martese është parë në  këtë ngjarje sportive dhe këtë radhë ai ka ndodhur në përfundim të garës së hipizmit.

Jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtër Jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtër
Një shprehje e vjetër popullore thotë se jetëgjati nuk bëhet kurrë jetëshkurtër dhe duket se pamjet që vijnë nga Kina e vërtetojnë më së miri këtë.

Tigri shpëton njeriun nga leopardi / VIDEO Tigri shpëton njeriun nga leopardi / VIDEO
Guximi i tepruar mund t’i kushtonte jetën një punonjësi të kopshtit zoologjik në Meksikë, por falë ndërhyrjes së një tigri ai ka shpëtuar pa asnjë dëmtim.

“Varreza” e shtëpive të luksit “Varreza” e shtëpive të luksit
“Qytetet fantazmë" të Kinës janë të shumtë, por njëri prej tyre në veçanti rrezikon të kthehet në një varrezë të shtëpive të luksit.

Pamje horrori, përplas kalimtarin e më pas kërcen mbi të Pamje horrori, përplas kalimtarin e më pas kërcen mbi të
Një video e çuditshme ka pushtuar rrjetet sociale teksa dallohet një femër e cila kërcen mbi një person të pajetë, të cilin e sapo e kishte përplasur ajo vetë.  

Streha e Erdogan, hoteli më e vizituar në Turqi Streha e Erdogan, hoteli më e vizituar në Turqi
Hoteli më i vizituar në Turqi, pas goditjes së madhe që ka marrë sektori i turizmit në vend, rezulton se është “Grand Yazici Turban”. Por, jo rastësisht është ky resort pushimi. Ai është hoteli ku po qëndronte presidenti Erdogan mbrëmjen kur ndodhi grushti i shtetit.

Shkencëtarët ‘konfirmojnë’ jetën pas vdekjes Shkencëtarët ‘konfirmojnë’ jetën pas vdekjes
Vdekja është një pasojë e pashmangshme për të gjithë ne dhe herët e vonë që të gjithë do të përballemi me të. Por, natyra njerëzore është tejet kureshtare dhe që në hapat e para, shoqërinë tonë e ka ‘lodhur’ më shumë se çdo gjë tjetër pyetja; a ka jetë pas vdekjes?

Ja ku jetojnë femrat me gjoksin më të madh Ja ku jetojnë femrat me gjoksin më të madh
Është zbuluar se kush janë femrat me gjoksin më të madh në botë. Sipas “Target Map”, Finlanda, Norvegjia, Rusia dhe Suedia kanë bollëkun më të madh përsa i përket dekoltesë.

Seul, sinjalistikë e re për të fiksuarit pas celularit Seul, sinjalistikë e re për të fiksuarit pas celularit
Celularët janë padyshim një send që zor se njerëzit e lëshojnë nga dora. Bashkë me këtë varësi për teknologjinë e re dhe virtualen, vijnë edhe shumë probleme të tjera që pasqyrohen mjaft rëndë në botën reale, mbi të gjitha ato në lëvizjen e njerëzve në trafik.

Mbrohet “artisti” që krijon kukulla për pedofilët Mbrohet “artisti” që krijon kukulla për pedofilët
Një burrë që krijon për pedofilët kukulla seksi që i ngjajnë fëmijëve të vegjël, e quan veten “artist” dhe thotë se e bën këtë për të mbrojtur fëmijët nga abuzimi i maniakëve.

Tribuja që nuk i harron kurrë të parët e saj Tribuja që nuk i harron kurrë të parët e saj
Foto të jashtëzakonshme që tregojnë një shef tribuje duke mbajtur në dorë mbetjet e njërit prej të parëve të tij janë publikuar kohët e fundit.


Djali i Mr. Bean, ushtarak si personazhi i të atit?
Djali i Mr. Bean, ushtarak si personazhi i të atit?
Djali i aktorit britanik, Rowan Atkinson, apo siç njihet botërisht me emrin e personazhit të tij komik Mr. Bean ka zgjedhur ushtrinë si karrierën e tij.

Përgatituni për hotelin “Xhungël” në Dubai Përgatituni për hotelin “Xhungël” në Dubai
Dubai tashmë është i njohur për ndërtesat më të larta në botë, ishujt masivë artificiale dhe shpenzimet marramendëse e të tepruara, por ajo së shpejti do të jetë “shtëpia” e një tjetër ndërtimi spektakolar.

Nudo për të mbrojtur tigrat Nudo për të mbrojtur tigrat
Në Londër është zhvilluar një manifestim i veçantë për të sensibilizuar dhe mbledhur fonde për mbrojtjen e tigrave dhe të habitateve të tyre natyrore.

Festa e Birrës; Mbi 100 mijë vizitorë në Korçë Festa e Birrës; Mbi 100 mijë vizitorë në Korçë
E kanë quajtur Paris të vogël, qytet të dashurisë, të serenatave, të artit, mësonjëtores, apo birrës. Korça është qyteti që gjithmonë tërheq turistë për atë çka ofron.

Lineker mban premtimin e dhënë Lineker mban premtimin e dhënë
Ish-ylli i kombëtares angleze të futbollit, tanimë prezantues i emisionit kryesor të fubollit në “BBC”, e mbajti premtimin e bërë një vit më parë në “Twitter”, kur shkroi se do të prezantonte emisionin e pari të sezonit të ri të rubrikës sportive me të brendshme.

Pushime evropiane për kryeministren britanike Pushime evropiane për kryeministren britanike
Fakti që u bë kryeministre nuk ndryshoi asgjë në portofolin e pushimeve të Theresa May-t. Shefja e Londrës, sikurse ka bërë 25 vitet e fundit, zgjodhi sërish alpet e Zvicrës për të kaluar pushimet 2-javore së bashku me bashkëshortin e saj Philipp.

Televizori mund të shkaktojë probleme fertiliteti te meshkujt Televizori mund të shkaktojë probleme fertiliteti te meshkujt
Olimpiada nuk është mirë të ndiqet i ulur përpara televizorit. Sidomos për meshkujt që pretendojnë të bëhen prindër. Kërkuesit shkencorë kanë zbuluar se të shikosh më shumë se 5 orë në ditë televizor mund të ulë numrin e spermatozoidëve.

Qentë u bashkohen familjeve në sherr Qentë u bashkohen familjeve në sherr
Një zënkë mes dy familjeve fqinje është përshkallëzuar edhe mes qenve të tyre, që u kanë dalë në mbrojtje familjeve përkatëse.

Paguan 400 $ në muaj për të jetuar në dollap Paguan 400 $ në muaj për të jetuar në dollap
Në pamundësi për të jetuar në një apartament me qira në San Francisko, një 25-vjeçar vendosi që të jetojë në një dollap. Kutia e ndërtuar nga pronari i apartamentit, i gjerë 2.5 metra, i lartë 1.2 dhe i thellë 1 metra, i ka kushtuar 400 dollarë në  muaj.

“Minishalqiri”, fruti me shije të çuditshme “Minishalqiri”, fruti me shije të çuditshme
Ngjyra dhe forma e kukamelonit është e njëjtë me atë të shalqirit. (edhe pse dimensionet janë dukshëm të largëta). Ky frut njihet ndryshe edhe me emrin shkencor melothria scabra.

Qytetet fantazmë të Kinës Qytetet fantazmë të Kinës
Në Kinë ka qindra qytete kanë pothuajse çdo gjë  që nevojitet për një mënyrë jetese moderne, urbane: komplekset e apartamenteve shumëkatëshe, gradaçela dhe madje edhe artin publik. Aty mund të gjesh çdo gjë, përveç një faktori shumë të rëndësishëm: njerëzit.

Transformimet e pabesueshme të aktorëve Transformimet e pabesueshme të aktorëve
Sot ata mund të jenë njerëzit më tërheqës duke dalë thuajse gjithmonë të buzëqeshur para kamerave.

Si ky hajdut nuk keni parë kurrë/ VIDEO Si ky hajdut nuk keni parë kurrë/ VIDEO
Një hajdut ka qenë tepër i dëshpëruar për të vjedhur një biçiklet e cila ishte e lidhur në një pemë, e për këtë iu desh që ta priste gjithë pemën.

Tenton të kalojë lumin duke “treguar muskujt”, por e pëson Tenton të kalojë lumin duke “treguar muskujt”, por e pëson
Një grua është përpjekur të kalojë lumin duke pretenduar të zvarritej me duar mbi të tra druri të rrëzuar, por nuk ia ka dalë dot.

Peshkaqeni 400-vjeçar Peshkaqeni 400-vjeçar
Peshkaqenët e Groenlandës janë shpallur vertebrorët më jetëgjatë në planetin tonë. Shkencëtarët përdorin teknikën e  përcaktimit të moshës me radiokarbon për 28 kafshë dhe zbuluan se një prej femrave të këtij lloji peshkaqeni ishte thuajse 400-vjeçare.

Kana ndalon burkinin Kana ndalon burkinin
Kryebashkiaku i Kanës në jug të Francës, ndaloi përdorimin e kostumeve të plazhit që mbulojnë të gjithë trupin dhe që njihen me emrin burkinis.

Objekt misterioz në kufijtë e sistemit tonë diellor Objekt misterioz në kufijtë e sistemit tonë diellor
Një objekt misterioz në kufijtë e sistemit tonë diellor po habit komunitetin e shkencëtarëve me orbitën e tij.

Leximi i librave të shton jetën Leximi i librave të shton jetën
Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që lexojnë rregullisht libra jetojnë mesatarisht dy vite më shumë sesa ata që nuk lexojnë.

Mos i ripërdorni shishet e ujit, bëhen më të pistë se tualetet Mos i ripërdorni shishet e ujit, bëhen më të pistë se tualetet
Uji është një element jetik dhe shumë i rëndësishëm për jetën e njeriut, por nuk duhet të përdorni asnjëherë të njëjtën shishe për të mbushur ujë, pasi është e dëmshme për shëndetin.

Foto të dështuara me sukses Foto të dështuara me sukses
Një nga veçoritë e smartfonave është edhe fotot panoramike, që të lejojnë të fotografosh në ekstreme atë pjesë që të realitetit imazhit që një aparat normal nuk mund ta arrijë.

Dua të flas me Donald Trump... Dua të flas me Donald Trump...
Të ngjisësh një grataçelë në Manhatan në orën e pikut të mbylljes së zyrave është e vështirë, por jo e pamundur.

Hapet tarraca e parë nudiste në Londër (Fotot) Hapet tarraca e parë nudiste në Londër (Fotot)
Tarraca e parë për nudistë do të hapet këtë javë në Londër, në një përpjekje për të tërhequr sa më shumë turistë që duan të shohin zhveshur panoramën e kryeqytetit anglez.

Zbulohet një lloj i ri dinosauri Zbulohet një lloj i ri dinosauri
Një kafshë e re është zbuluar në Siberi nga minatorët e diamanteve, të cilët kanë njoftuar se kanë gjetur një lloj të ri dinosauri. Krijesa u zbulua në Udaçni të Jakutskut.

A duhet t’u thoni lamtumirë reçipetave? A duhet t’u thoni lamtumirë reçipetave?
Reçipetat mund të shkaktojnë shumë probleme: dëmtim muskujsh, dhembje koke dhe probleme me lëkurën. Ky është mendimi i ekspertes së shëndetit të femrave, Dr. Priyanjalee Perera, e cila thotë se duhet hequr dorë përfundimisht nga reçipetat.

Ky është trashëgimtari i 9 miliardë paundëve Ky është trashëgimtari i 9 miliardë paundëve
Hugh Richard Louis Grosvenor, djali 25-vjeçar i Dukës së Westminster, sapo është bërë një nga beqarët më të kërkuar të Britanisë pasi trashëgoi një pasuri prej 9 miliardë paund të babait të tij.

10 vende të mrekullueshme, ku s’ka më banorë 10 vende të mrekullueshme, ku s’ka më banorë
Ndër vite njerëzit lëvizin sa në një vend në tjetrin për një jetë më të mirë, por rrallëherë ky fenomen mund të shkaktojë braktisjen totale të një qyteti apo godine që është e mrekullueshme.

Momenti kur luani sulmon një fëmijë Momenti kur luani sulmon një fëmijë
Natyra e ka gatuar kafshën të egër dhe sado që të mendojmë se e kemi zbutur atë, kafsha do të dalë të paktën në një rast tek instiktet e veta.

Itali, projektligji “Savino” Itali, projektligji “Savino”
Deputetja italiane Elvira Savino ka propozuar një projektligj, i cili dënon me burg prindërit që ushqejnë fëmijët e tyre me dietën vegjetariane. I njohur si “projektligji Savino” ai e konsideron këtë dietë si të rrezikshme për shëndetin.

Ja pse bëhet trafik në Rusi Ja pse bëhet trafik në Rusi
Një motor sportiv me një femër mbi të tërheq gjithnjë vëmendjen dhe nëse femra është lakuriq ndodh që të bllokohet trafiku fare.

Kisha do të “bombardojë” me Bibla territoret e ISIS-it Kisha do të “bombardojë” me Bibla territoret e ISIS-it
Një kishë në Suedi ka lajmëruar se do të hedhë me dron mijëra kopje të Biblës në zonat e Irakut që kontrollohen nga militantët e ISIS-it, në një përpjekje për të “përcjellë shpresën dhe dashurinë e ungjillit”.

63 vite martuar, vdesin brenda 20 minutash 63 vite martuar, vdesin brenda 20 minutash
Një çift i moshuar, të martuar prej më shumë se 60 vitesh, vdiqën brenda gjysmë ore, në të njëjtën dhomë dhe i mbajtën dorën njëri-tjetrit në minutat e fundit të jetës.

Në Europë habit mbulimi, në Iran ndërkohë... (Foto) Në Europë habit mbulimi, në Iran ndërkohë... (Foto)
Në turneun e volejbollit në plazh, në Lojërat Olimpike “Rio 2016”, veshja e dy lojtareve egjiptiane në ditën e dytë të turneut, shkaktoi kuriozitet.

Ja ku jetojnë VIP-at Ja ku jetojnë VIP-at
Kalifornia është kapluar nga një prej thatësirave më të këqija të regjistruara ndonjëherë në historinë e saj, por ndërkohë shumë VIP-a të cilët jetojnë në këto zona nuk mund të lejojnë që kopshtet e tyre jeshile të kthehen në kafe prej thatësirës.

Binjaku i palindur po rritej brenda saj Binjaku i palindur po rritej brenda saj
Stomaku i një foshnje ishte aq shumë i fryrë sa ajo as mund të hante dhe pinte, por pas vizitës në spital ka ardhur edhe zbulimi shokuese edhe për vetë mjekët.

Mijëra të arrestuar në luftën ndaj drogës Mijëra të arrestuar në luftën ndaj drogës
Masat e rrepta të ndërmarra nga Presidenti i sapozgjedhur Rodrigo Duterte në luftën ndaj drogës, përveçse vrasjeve pa kriter të trafikantëve ka sjellë edhe një mbipopullim të burgjeve të vendit.

Në Britani nis stina e “paradës së bukurisë” Në Britani nis stina e “paradës së bukurisë”
Në Britani e cilësojnë si stina e paradës së bukurisë. Por nuk bëhet fjalë për bukuri femërore. Bëhet fjalë për sezonin e supermakinave që nisin të qarkullojnë rrugëve të vendit ishullor, apo qoftë edhe të parkuara.

“Pokemon Go”, jo vetëm lojë “Pokemon Go”, jo vetëm lojë
Disa prej lojtarëve që janë fiksuar pas lojës “Pokemon Go” u kanë bërë thirrje pjesëmarrësve të vendosin në dispozicion të ardhura për bamirësi, në vendet ku ka mbledhje të shumta të dashamirësve të kësaj loje.

Breshkë 400 kilogramëshe në Patok Breshkë 400 kilogramëshe në Patok
Një breshkë rreth 400 kg është kapur nga peshkatarët në Lagunën e Patokut. Kjo është hera e parë që në rrjetat e peshkatarëve bie një breshkë me të tillë peshë. Biologët dhe studiuesit e fushës shprehen se, një breshkë pak më e vogël është kapur rreth viteve ’60 në këtë zonë, por kurrsesi 400 kg.

Të dashuruar dhe me tatuazhe Të dashuruar dhe me tatuazhe
Kur dy persona janë bashkë për një kohë të gjatë, ata gjejnë një mënyrë unike për të shfaqur dashurinë dhe dedikimin për njëri-tjetrin. Disa përgatisin surpriza dhe takime romantike me dhurata të shtrenjta.

Shkrepje në çastin e duhur Shkrepje në çastin e duhur
Mos nxitoni të jepni mendimin tuaj, këto foto thjesht janë shkrepur në çastin e duhur.

Si ndryshuan Sasha dhe Malia në 8 vite në Shtëpinë e Bardhë Si ndryshuan Sasha dhe Malia në 8 vite në Shtëpinë e Bardhë
Barack Obama është në muajt e fundit si President i SHBA-ve. Në 8 vite në Shtëpinë e Bardhë, ai përjetoi ulje-ngritje, por deklaroi se koha kishte fluturuar edhe pse është i vetëdijshëm se është më i plakur.

Ku jetojnë njerëzit më të gjatë e më të shkurtër Ku jetojnë njerëzit më të gjatë e më të shkurtër
Njerëzit më të gjatë në botë janë holandezët, 1.83 metra dhe më të shkurtrit janë banorët e Timorit Lindor, me një mesatare prej 1.60 metra.

Çfarë ndryshimi në vetëm 10 muaj Çfarë ndryshimi në vetëm 10 muaj
Një ndryshim drastik do të quhej pak për atë çfarë Ross Gardner ka bërë në 10 muaj duke humbur rreth 80 kg.

Ankandi i Christie’s Ankandi i Christie’s
“Tejet të zakonshmes” mban titullin ankandi I organizuar nga “Christie’s” ku do të shfaqen për publikun fillimisht dhe më pas për adhuruesit, sende vërtet të rralla.

Notari kanadez i drejton gishtin e mesit babait Notari kanadez i drejton gishtin e mesit babait
Për shumë prindër nëse fëmija i tij do t’i drejtonte gishtin e mesit do të ishte tepër shokuese, por jo për babanë e notarit kanadez Santo Condorelli.

Simpson shokon ndjekësit e CBB, shfaqet nudo pas romancës në dush Simpson shokon ndjekësit e CBB, shfaqet nudo pas romancës në dush
Marnie Simpson ka tejkaluar vetveten në episodin e Big Brother në Britani këtë të hënë, teksa është shfaqur krejtësisht e zhveshur live për mijëra ndjekës të këtij spektakli, pasi ka dalë nga dushi.

Dashuria për të vegjlit Dashuria për të vegjlit
Dashuria e prindërve për fëmijët nuk përshkruhet. Ata do të bënin gjithçka, ashtu sikurse dikur kanë bërë prindërit tuaj me ju. Janë kujdesuar që ju te jeni të sigurtë dhe të keni ato që dëshironi.

Foto që të bëjnë të mendosh Foto që të bëjnë të mendosh
Ndonjëherë jemi shumë të zënë sa që harrojmë gjërat më të rëndësishme në jetë. Këto foto, që janë përdorur edhe si reklama, të bëjnë vërtetë të ndalosh dhe të mendosh.

Nga sot ‘hamë’ të ardhmen Nga sot ‘hamë’ të ardhmen
Nga sot, shtëpia jonë e përbashkët nuk përmbush dot më kërkesat tona dhe hyjmë në një fazë të re; atë të konsumit të burimeve që u takojnë brezave të ardhshëm.

Davidi kundër Goliathit, beteja mes dy qenve Davidi kundër Goliathit, beteja mes dy qenve
Një qenush duket se nuk ka kursyer aspak energjitë e tij në përpjekje për t’i “vjedhur” një copë rrobe nga një qen disa herë më i madh sesa ai.

Derinkuyu, qyteti i nëndheshëm 3000-vjeçar Derinkuyu, qyteti i nëndheshëm 3000-vjeçar
Janë 13 kate që zbresin në nëntokë, me sistem ventilimi dhe me rreth pesëmbëdhjetë mijë degë që çojnë ajrin edhe në nivelet më të thella. Por ajo që është më e pabesueshme, mbetet fakti se në qytetin e nëndheshëm mund të jetojnë rreth 20 mijë njerëz.

“Rio 2016”, vjedhjet në rrugë sfidojnë spektaklin/ VIDEO “Rio 2016”, vjedhjet në rrugë sfidojnë spektaklin/ VIDEO
Lojërat Olimpike të cilat po zhvillohen në Rio de Zhaniero të Brazilit, krahas problemeve të shumta organizative ka edhe një tjetër problem akoma edhe më të madh, që ndoshta nuk prek sportistët, por tifozët e shumtë që kanë udhëtuar nga çdo skaj i globit.

Ilustrime komike; Personazhet e përrallave dhe varësia nga interneti Ilustrime komike; Personazhet e përrallave dhe varësia nga interneti
Ilustrime komike, te cilat nxisin reflektim, por edhe revolte. Pjesëza mendimesh të shkëputura ne fragmente, Jolin Matraku i bën bashkë në ekspozitën e saj personale në një teknikë pak të përdorur, atë të artit grafik.

Grimi bën mrekulli Grimi bën mrekulli
Rihanna, Kim Kardashian, Ellie Goulding, Hilary Swank e shumë femra të tjera të famshme të cilat sa herë dalin në skenë janë të mrekullueshme, sinonim i perfektes.

Torta si këto nuk keni parë Torta si këto nuk keni parë
Në vitet e fundit është shumë në modë realizmin i tortave në forma dhe dizajnë të ndryshme.

Librat e Verës Librat e Verës
“Kur humbisni në një libër nuk keni humbur vetëm në historinë e tij, por keni dalë edhe më të rritur”, është shprehur Flober dhe stina e Verës është koha e duhur kur mund t’i japim vetes kohën për libra dhe lexime.

TV “Çezma e Lekës” TV “Çezma e Lekës”
Faik Shako kishte profesionin e kovaçit në fillim të viteve ‘90.  Por ai bëri një kapërcim të madh kur mësoi përdorimin e kamerës, mikserin e zërit dhe transmetuesin e një sinjali televiziv në zonën e Bradasheshit.

“Nuk të lë kurrë vetëm” “Nuk të lë kurrë vetëm”
Ky është momenti i trishtë kur një qen i dëshpëruar mundohet për rreth një orë që të zgjojë shokun e tij të pajetë, pasi ky i fundit u përplas nga një makinë.

Buzëqeshja e një vullkani Buzëqeshja e një vullkani
Hauai nuk tërheq turistë vetëm për plazhet, rërën e pastër dhe kulturën e banorëve vendas, por tërheq edhe për shkak të vullkaneve.

10 rezidencat më të shtrenjta në botë 10 rezidencat më të shtrenjta në botë
Ato nuk mund të quhen thjesht shtëpi banimi, edhe pse në shumicën e rasteve banohet nga vetëm një familje.

Aventura e tre gjysheve me hashashin holandez Aventura e tre gjysheve me hashashin holandez
Kush mendon se të moshuarat mblidhen bashkë vetëm për të bërë ndonjë thashethem, duhet që të shohë tre ‘gjyshe’ britanike që provojnë hashashin për herë të parë.

Pokemon Go; Hakmarrja Pokemon Go; Hakmarrja
Hera-herës, del ndonjë gjeni me shpikje revolucionare që na ndryshon mënyrën e jetës me shpikje si printimi, makinat, televizioni, iPhone dhe...Pokemon Go.

Një kafe dhe një...seks oral Një kafe dhe një...seks oral
Londra do të bëhet qyteti i dytë me një bar-kafe ku në menu, përveç produkteve të kafesë, do të ketë edhe një shërbim të veçantë.

Guximtarë apo të çmendur? Guximtarë apo të çmendur?
Guximtarë apo të çmendur? Këtë vendoseni ju, por disa njerëz e shohin rrezikun në sy dhe e sfidojnë.

Të brendshmet më seksi që keni parë Të brendshmet më seksi që keni parë
Do t’i vishnit këto të brendshme për të dashurin tuaj?! ASOS mendon që po, pasi nxori në shitje të brendshmet fjongo më seksi që mund të keni parë ndonjëherë.

“Pushime” të mbara Sasha Obama! “Pushime” të mbara Sasha Obama!
Ajo është e bija e njeriut më të rëndësishëm të botës, quhet Sasha Obama dhe kuptohet qartë që është vajza e presidentit amerikan Barack Obama.

Ishujt Lofoten në Norvegji, magjia e re e “Hollivudit” Ishujt Lofoten në Norvegji, magjia e re e “Hollivudit”
Ishujt norvegjezë Lofoten janë edhe një peizazhet më magjike turistike të botës. Por vitin e fundit, ato janë kthyer në një shesh të madh xhirimi, kjo për shkak se shumë regjisorë dhe skenaristë kanë përzgjedhur rivierën norvegjeze për të realizuar filma të mëdhenj hollivudianë.

“Bukë, kripë e zemër” në faqet e “Indipendent” “Bukë, kripë e zemër” në faqet e “Indipendent”
Një tjetër lajm i mirë për turizmin në veçanti, por sidomos për kulturën kulinare shqiptare, është jehona e bërë në prestigjiozen “Indipendent”. Një udhëtim në shijen e hollë të kuzhinës shqiptare nga Elisabeth Gowing tregon përpjekjen e lëvizjes “slow food” që një grup shefash kuzhine në Shqipëri po e kthejnë në tendencë.

Mullinjtë me ujë Mullinjtë me ujë
Mullinjtë me ujë kanë qenë një nga shpikjet më të rëndësishme të njerëzimit dhe që i kanë shërbyer atij për një kohë të gjatë. Tashmë që teknologjia ka avancuar, ata janë zëvendësuar nga mullinjtë elektrikë, më të shpejtë dhe me kapacitete të mëdha.

Jeta e të dashurit me partneren me dy vagina Jeta e të dashurit me partneren me dy vagina
Një muaj pasi kishin nisur të shoqëroheshin me njëri-tjetrin, vajza u detyrua t’i tregonte të vërtetën. “Kam diçka ndryshe nga vajzat e tjera”, i tha ajo.

Të dobëtat “janë jashtë mode” Të dobëtat “janë jashtë mode”
U përpoq për muaj me radhë me dieta të forta dhe shumë punë në palestër që të gjente famën nëpër rrjetet sociale, por asnjëherë nuk ia doli.

Nxirja e lëkurës, mite dhe të vërteta Nxirja e lëkurës, mite dhe të vërteta
Si dhe kur mund të ekspozoheni në diell pa pësuar ndonjë rrezik? A është i mirë kremi mbrojtës kundra rrezeve të dëmshme i një viti më parë? Po poshtë çadrës a jeni të sigurt?

A duket si një 45-vjeçare? A duket si një 45-vjeçare?
Modelja japoneze, Risa Hirako është kthyer në një sensacion në rrjetet sociale për shkak të fotove të saj provokuese me bikini dhe lëkurën e saj të freskët.

Foto të kapura në momentin e duhur Foto të kapura në momentin e duhur
Ndonjëherë, na duket sikur po e jetojmë jetën tonë shumë shpejt; vrapojmë në kohë dhe hapësirë duke u marrë me punët e përditshme dhe shpesh harrojmë të vëmë re të gjitha gjërat e vogla dhe të mrekullueshme që gjenden përreth nesh.

Parodi kundër terrorit Parodi kundër terrorit
Parodia është një ndër “armët” më perfekte për t’iu kundërvënë terrorit dhe këtë e di më mirë Terje Sporsem, komedian norvegjez.

“Harry Potter dhe fëmija i mallkuar” “Harry Potter dhe fëmija i mallkuar”
Skenari i xhirimit të skenave në Londër i “Harry Potter dhe fëmija i mallkuar, pjesët një dhe dy” shitën më shumë se dy milionë kopje të printuara në Amerikën e Veriut, në vetëm dy ditët e para të publikimit. Lajmi njoftohet këtë të mërkurë nga “Scholastic”, një rekord që as “Hamilton” nuk e ka arritur.

Maçoku më frikacak në botë (Foto) Maçoku më frikacak në botë (Foto)
Një maçok me sy të mëdha është bërë shumë i famshëm për shkak se mimika e tij tregon frikë gjatë gjithë kohës.

“Kujdes kë quani të shëmtuar” “Kujdes kë quani të shëmtuar”
“Kujdes kë quani të shëmtuar”, ky është trendi më i ri i përdoruesve të Facebook në luftën ndaj bullizmit në shkolla.

E pabesueshme si shpëton fëmija/ VIDEO E pabesueshme si shpëton fëmija/ VIDEO
Në Shqipëri ekziston shprehja “dritë-gjati, s’bëhet dritë-shkurtër”, e kjo shprehje do t’i shkonte për shtat personazhit të kësaj videoje, një fëmije i cili i shpëton mrekullisht kamionit i cili po ecte mbrapsht.

Me bikini dhe e dehur, rusja thyen makinën e policisë Me bikini dhe e dehur, rusja thyen makinën e policisë
Rusët shquhen për sherret e tyre pas pirjeve pafund të alkoolit, por që edhe femrat ruse të ishin po kaq agresive e të fuqishme pas disa gotave të kthyer më tepër kjo nuk besojmë të jetë dëgjuar më parë.

10 ditë në aeroport duke pritur… 10 ditë në aeroport duke pritur…
Dashuria nuk njeh kufij…edhe kur bëhet fjalë për njën “romancë online”. Një 41-vjeçar holandez u shtrua në spital në Kinë pas 10 ditësh qëndrimi në një aeroport të vendit aziatik, në pritje të vajzës që kishte njohur në një rrjet social.

Momenti prekës i takimit të fundit me qenin Momenti prekës i takimit të fundit me qenin
Dëshira e fundit e çdonjeriu që përqafon realitetin dhe numëron ditët që i kanë mbetur është që të kalojë sa më shumë kohë me të dashurit e vet.

Vajza e Obamës kërcen “twerk” Vajza e Obamës kërcen “twerk”
Nuk është e lehtë të jesh fëmija i një personaliteti të rëndësishëm aq më tepër kur babai yt është Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama.

Jeta e “dritave të kuqe” në Tajlandë Jeta e “dritave të kuqe” në Tajlandë
Mijëra turistë dynden në shtetin e Azisë Juglindore çdo vit për të përjetuar eksperiencën e jetës së natës të vendit.

10 shenja që tregojnë se keni të dashurën më të mirë në botë 10 shenja që tregojnë se keni të dashurën më të mirë në botë
Femra, keni dashur ndonjëherë të jeni e dashura më e mirë për partnerin tuaj? Atëherë kontrolloni listën e mëposhtme dhe shikoni nëse ja keni arritur qëllimit apo... jeni pranë.

Asteroidi që po kërcënon Tokën Asteroidi që po kërcënon Tokën
Shkencëtarët e NASA-s janë vënë në punë për të përllogaritur mundësitë që një asteroid që orbiton pranë tokës çdo gjashtë vjet të mund ta godasë atë pas një shekulli.

Streçet nuk janë pantallona Streçet nuk janë pantallona
Sa fillon e ngrohet koha, vajzat nxitojnë të veshin streçe, por disa prej tyre duhet ta kuptojnë që streçet nuk zëvendësojnë pantallonat ose të paktën ato që janë në këto foto.

Jezu Krishti është gjallë! Jezu Krishti është gjallë!
Jezu Krishti është një shofer autobusi i dalë në pension. Ai jeton në Bërnli të Anglisë dhe më parë quhej John Edward Birtwhistle. 77-vjeçari e ndërroi emrin në gjendjen civile pasi kuptoi se kishte “veti shëruese” dhe se në jetën e kaluar ishte i biri i Zotit.

Shpellari i kohëve moderne (Fotot) Shpellari i kohëve moderne (Fotot)
Pedro Luca ka 40 vite që jeton në një shpellë, në Argjentinë. 79-vjeçari mbijeton pa elektricitet në shpellën e tij që ndodhet në një mal të provincës veriore Tucuman.

Kujdes nga peshkaqeni! (Video) Kujdes nga peshkaqeni! (Video)
Videoja daton në vitin 2014, por është rikthyer sërish të jetë virale për faktin se është xhiruar frika e tmerrshme që i ka shkaktuar një peshkaqen i madh një gruaje në një akuarium të Uashingtonit, aty ku ajo kishte shkuar së bashku me familjen.

Rreziku që vjen nga tatuazhet e mëdha dhe të zeza Rreziku që vjen nga tatuazhet e mëdha dhe të zeza
Tatuazhet e mëdha dhe të zeza mund të krijojnë përbërës kancerogjenë kur ekspozohen ndaj rrezeve të diellit. Ky është mendimi i dermatologëve australianë.

Striptiste në funeral (Video) Striptiste në funeral (Video)
Një burri kinez iu dha lamtumira e fundit me një kërcim striptistesh në funeral. Vajzat e veshura vetëm me të brendshme dhe çizme të gjata kërcyen në mënyrë provokuese rreth arkivolit të të ndjerit.

Berati, mes 10 vendeve me energji pozitive shpirtërore Berati, mes 10 vendeve me energji pozitive shpirtërore
Ka disa vende në botë, ku përjeton një lidhje ndryshe me hyjnoren, ku përfshihesh nga një energji e rrallë, së cilës nuk arrin t’i japësh dot shpjegim, e ku përqëndrimi në nivelin shpirtëror është shumë më i madh.

Hajduti e pëson nga një superfemër me bikini Hajduti e pëson nga një superfemër me bikini
Mikaela Kellner, është oficerja e policisë suedeze, që së fundmi është bërë protagoniste e një arrestimi fantastik në një park të Stokholmit, ndërsa ishte me bikini duke marrë rreze dielli nën shoqërinë e miqve të saj.

‘I fut duart’ tjetrës në sy të të dashurës ‘I fut duart’ tjetrës në sy të të dashurës
Sa besnik e keni të dashurin? Kësaj pyetjeje i jep përgjigjie një kanal i hapur në Youtube përmes kurtheve të ngritura për njeriun që keni në krah.

E frikshme, por ky peshkaqen po ju “buzëqesh” E frikshme, por ky peshkaqen po ju “buzëqesh”
Mund të ketë shumë pak gjëra të frikshme me të cilat mund të jeni ndeshur në botë, por një ndër to është edhe “buzëqeshja” e ofruar nga një peshkaqen.

Peshkatarët befasohen nga diçka misterioze në oqean Peshkatarët befasohen nga diçka misterioze në oqean
Peshkatarët u habitën totalisht kur para tyre panë diçka gjigante, për të cilën në fillim menduan të ishte një anije ose ndonjë balonë e rënë në det.

23 liderë botërorë kur ishin të rinj... 23 liderë botërorë kur ishin të rinj...
Kur liderë e diktatorë lënë shenjë në skenën globale, ndonjëherë është vështirë të imagjinohen se si ata kanë qenë kur ishin në moshë të re.

“Asfalti i Hitlerit” “Asfalti i Hitlerit”
Një gjykatë në Dyseldorf urdhëroi disa pronarë shtëpish të paguajnë për një rrugë, ndërtimi i së cilës ka nisur në 1937-n.

Pushteti të plak Pushteti të plak
Kur hedhin hapin e parë drejt Shtëpisë së Bardhë janë më të qeshur, më të rinj dhe me më pak rrudha në fytyrë, por kur dalin prej saj, dalin me më shumë thinja dhe më të zbehtë.

E zë gjumi në tren, kthehet në shtëpi pas 27 vitesh E zë gjumi në tren, kthehet në shtëpi pas 27 vitesh
Kur ishte vetëm pesë vjeç dhe po udhëtonte me tren drejt shtëpisë së tij, e zuri papritur gjumi dhe “udhëtimi” për t’u kthyer tek prindërit i zgjati plot 27 vite.

Zbuloni ditën kur flihet më mirë Zbuloni ditën kur flihet më mirë
Një studim i kryer së fundmi në Britaninë e Madhe ka treguar se kush është dita kur njeriu fle më mirë. E çuditshme, por kjo ditë nuk i përket fundjavës.

200 mijë eurot tërheqin karrocën me dhi 200 mijë eurot tërheqin karrocën me dhi
Kush mendon se Lamborghini-t janë makina luksi, që shërbejnë vetëm për adrenalinë dhe shpejtësi, gabohet.

Reja “Winnie the Pooh” Reja “Winnie the Pooh”
Për më të mëdhenjtë mund të duket thjeshtë një masë reshë, ndërsa për fëmijët është një “Winnie the Pooh” gjigant në qiell.

Tajvan, tempujt e lutjes Tajvan, tempujt e lutjes
Ne Pingtung të Tajvanit, punëtorët e fabrikës “Chuanso” nuk kanë kohë të marrin frymë. Atyre u duhet t’i japin dorën e fundit tempujve të lëvizshëm të përmasave të ndryshme, përpara se të vendosen nëpër kamionë e të dërgohen në destinacionin e tyre përfundimtar.

Shqipëria, mes 10 vendeve për t'u vizituar Shqipëria, mes 10 vendeve për t'u vizituar
Armenia, Nikaragua, Nepali, Irani, Kosova, Uzbekistani, Shqipëria, Timori Lindor, Gjeorgjia, Tunizia. Në pamje të parë nuk kanë asgjë të përbashkët, janë shtete që shtrihen nga njëri kontinent në tjetrin, por gjithsesi e kanë një të përbashkët. Revista “National Geographic” i përfshin ato në një listë tepër të vyer të vendeve që meritojnë më shumë turistë. Sipas saj, këto janë destinacione të mrekullueshme dhe që do t’iu lënë me gojën hapur.

Poloni, Papa del huq dhe rrëzohet para meshës (Video) Poloni, Papa del huq dhe rrëzohet para meshës (Video)
Papa Françesku ka dalë huq dhe është rrëzuar përtokë, teksa ishte duke u ngjitur drejt një altari në ambient të hapur, për të mbajtur një meshë në vendin e shenjtë polak të Jasna Goras.

Lufta ndaj baktereve Lufta ndaj baktereve
Prej kohësh, shkencëtarët paralajmërojnë se duhen antibiotikë të rinj, pasi mikrobet po krijojnë rezistencë ndaj atyre aktualë, që në shumicën e rasteve janë përdorur pa asnjë kriter.

Kur të mërzitet deti dhe rëra Kur të mërzitet deti dhe rëra
Jeni mërzitur nga Karaibet? Nga ato plazhet me rërë të argjend, nga palmat dhe ujërat kristal?

Mbretëresha e bukurisë dhe e... kokainës "Mbretëresha" e bukurisë dhe e... kokainës
Ishte zgjedhur “miss” Kolumbia, aktualisht drejtonte një program televiziv, madje drejtonte edhe një butik mode, por tashmë të gjitha këto i përkasin të shkuarës, pasi Juliana Lopez-it do t’i duhet t’i kalojë në burg 15 vitet e ardhshme të jetës së saj.

Një peshkaqen “fluturues”! Një peshkaqen “fluturues”!
Një nga grabitqarët më vdekjeprurëse në botë, peshkaqeni i bardhë ka demostruar fuqinë e tij në ujërat pranë një ishulli në Afrikën e Jugut.

Kapen duke bërë seks në publik, turistët i kërkojnë falje tajlandezëve Kapen duke bërë seks në publik, turistët i kërkojnë falje tajlandezëve
U kapën para pak ditës në një rrugë në Tajlandë duke kryer marrëdhënie seksuale në publik dhe tashmë duket se çifti, djali irlandez dhe vajza amerikane, janë penduar për kryerjen e marrëdhënies seksuale në publik dhe kanë kërkuar falje.

Mania “Pokemon Go” Mania “Pokemon Go”
Është loja më e fundit virtuale që po çmend disa pjesë të globit, e kësaj manie nuk i kanë shpëtuar as rusët. Sfida është të ndjekësh krijesat virtuale të quajtura “Pokemon” në vende nga më të ndryshmet, nisur nga ambienti ku ti ndodhesh.

A është ky qeni më i gjatë në botë? A është ky qeni më i gjatë në botë?
Ka një pamje të tmerrshme kur qëndron ulur në divan pranë të zotërve të tij, ky është qeni Great Dane, i cili ka një gjatësi prej 213 centimetrash nëse do të ngrihej mbi dy këmbë dhe peshon mbi 70 kilogram.

Fjalët që nuk duhen përdorur në një debat në çift Fjalët që nuk duhen përdorur në një debat në çift
Në një marrëdhënie me partnerin apo partneren, debatet janë të pashmangshme dhe shpesh situatat mund të përshkallëzohen e nga goja të dalin fjalë të pakendshme që nuk ndihmojnë aspak.

Njerëzit më të gjatë në botë Njerëzit më të gjatë në botë
Kur vjen fjala te gjatësia, meshkujt holandezë dhe femrat letoneze i shohin nga lart të gjithë të tjerët. Mesatarja e holandezëve është 183 cm, ndërsa ajo e letonezeve 170 cm.

Të besosh tek fati, edhe Trump është supersticioz Të besosh tek fati, edhe Trump është supersticioz
Mund të tingëllojë e çuditshme, por gati një e katërta e amerikanëve janë supersticiozë. Si person të tillë e përshkruan veten dhe kandidati republikan në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, Donald Trump, i cili gjithmonë kur mbaron së ngrëni, hedh pas shpatullës disa kokrra kripe.

Shpella nënujore më e thella në botë Shpella nënujore më e thella në botë
Një shpellë gjigande që ndodhet në Detin e Kinës Jugore besohet të jetë në e thella në botë, të paktën këtë përfundim kanë arritur studiuesit nga Kina.

Demi ‘shkatërron’ bankën në Spanjë (VIDEO) Demi ‘shkatërron’ bankën në Spanjë (VIDEO)
Një video mjaft interesante është kapur gjatë një festivali kombëtar në qytetin e Cheste, në rajonin lindor spanjoll të Valencias. Një dem në vend që të ndiqte në rrugë njerëzit, ka vendosur të futet brenda një banke.

Hipopotamët e Pablo Eskobarit nuk ndalojnë së çiftëzuari, trembin biologët Hipopotamët e Pablo Eskobarit nuk ndalojnë së çiftëzuari, trembin biologët
Pablo Eskobar, bosi famëkeq i drogës, u vra nga policia kolumbiane në vitin 1993. Autoritetet i sistemuan kafshët që gjetën në kopshtin e tij privat zoologjik, por jo katër hipopotamët që çanë gardhet dhe jetuan në natyrë.

Sozia e Hemingway Sozia e Hemingway
Fituesin e konkursit të sozisë së Ernest Hemingway e përshëndetën me duartrokitje frekuentuesit e një bari në Key West të Floridës, ku gara zhvillohet çdo vit.

“Gala Italia 2016” “Gala Italia 2016”
Vlora priti edicionin e katërt të “Gala Italia 2016”, një aktivitet që tashmë është kthyer në një traditë. I organizuar nga Konsullata e Përgjithshme italiane në Vlorë, “Gala Italia 2016” i është dedikuar ekselencave të reja italiane në botën e modës dhe muzikës.

Qeni mban gjallë djalin e humbur në mal Qeni mban gjallë djalin e humbur në mal
Nëse nuk ju mjaftojnë arsyet se përse qeni është miku më i mirë i njeriut, ja ku mbërrin një tjetër nga Meksika.

“Twerk” me hundë “Twerk” me hundë
Susan është 39 vjeçe, me profesion avokate, por tashmë ajo është bërë e njohur nga një video e postuar në rrjetet sociale, ku me anë të hundës së saj të pikturuar ndjek ritmet e këngës “Work” të Rihanna-s.

Rreth botës për 11 ditë Rreth botës për 11 ditë
Rusi Fyodor Konyukhov mund të ketë vendosur një rekord të ri botëror të fluturimit me balonë.

Samarxhiu modern Samarxhiu modern
Në këtë çerekshekulli në Shqipëri shumë zanate të para viteve ’90 janë harruar. Njëri prej tyre është edhe ai i samarxhiut, por që së fundmi duket se i është përshtatur edhe kohës.

90 vite stil mbretëror 90 vite stil mbretëror
Publiku i thjeshtë do të ketë mundësi të shohë nga afër veshjet e Mbretëreshës Elizabeta. '90 vite stil nga garderoba e Mbretëreshës", quhet ekspozita e hapur ne Buckingham Palace me rastin e 90-vjetorit të sovranes.

Ana e errët e Rios, drogë, vrasje, varfëri Ana e errët e Rios, drogë, vrasje, varfëri
Jo shumë larg nga luksi i Rios, Ipanema apo Copacabana, rrugët e ngushta të çojë në lagjet e varfra e të zymta ku varfëria, bandat e drogës dhe të rinjtë e armatosur dominojnë jetën.

Ja si duhet të jemi që t’u mbijetojmë aksidenteve Ja si duhet të jemi që t’u mbijetojmë aksidenteve
Shpejtësia është faktori kryesor i aksidenteve rrugore, më pas renditet edhe alkooli dhe shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor.

Dy “kushërinjtë” e Tokës Dy “kushërinjtë” e Tokës
Pak vite më parë, në kërkim të jetës jashtëtokësore, teleskopët e hedhura në orbitë nga agjencia amerikane e hapësirës, NASA dhe ajo europiane, ESA kapën dy planete që i quajtën “kushërinjtë e Tokës”.

61-vjeçari që do të varrosë veten të gjallë 61-vjeçari që do të varrosë veten të gjallë
Një 61-vjeçar britanik ka vendosur të varrosë veten të gjallë dhe për më tepër, ta transmetojë atë për 3 ditë me radhë në Facebook.

Familja Beckham kërkon një rezidencë 6 milionë paund Familja Beckham kërkon një rezidencë 6 milionë paund
Ndodh shpesh që familjet e famshme dhe të pasura të kërkojnë një stil të ri jetese nga modernia tek ajo klasike edhe nëse kjo gjë kërkon 6 milionë paund.

Apeli i fëmijëve sirianë: Na ‘kapni’ si “Pokémon Go” Apeli i fëmijëve sirianë: Na ‘kapni’ si “Pokémon Go”
Me imazhin e Pokemon në duar, ata kërkojnë ‘të kapen’ e ‘të shpëtohet’, në vend të personazheve të videolojës japoneze. Apeli i drejtohet të gjithë komunitetit ndërkombëtar dhe vjen nga fëmijët sirianë.

Dyluftimet mesjetare, pjesë të Olimpiadave Dyluftimet mesjetare, pjesë të Olimpiadave
Të apasionuar pas kësaj pjese të së shkuarës, një grup britanikësh janë nismëtarët e përpjekjeve për ta shndërruar dyluftimin kalorsiak në sport olimpik.

Volejbollistja që po çmend rrjetin (FOTO/VIDEO) Volejbollistja që po çmend rrjetin (FOTO/VIDEO)
Ndonjëherë, volejbolli mund të shndërrohet në një sport interesant, sidomos kur bëhet fjalë për atë femëror.

Inuitët, të parët që përdorën syze, por jo për t’u mbrojtur nga dielli Inuitët, të parët që përdorën syze, por jo për t’u mbrojtur nga dielli
Në ditët e sotme, syzet janë kthyer në një aksesor mjaft i rëndësishëm për mbrojtjen e syve nga dielli. Por, a e dini kur janë krijuar ato?

Vajza që jeton në një legen Vajza që jeton në një legen
Si çdo adoleshent tjetër, ajo është e ndritshme, një vajzë e lumtur që ëndërron se një ditë do të hap dyqanin e saj.

Modelja që i mashtroi të gjithë Modelja që i mashtroi të gjithë
Breanne Rice, një modele britanike, ia ka dalë që për 10 vite të mos linte asnjë të kuptonte se ajo vuante nga një sëmundje e quajtur vitiligo, e cila i ka krijuar njolla në fytyrë.

Kur britanikët i zë vapa... Kur britanikët i zë vapa...
Britania, po ashtu si edhe pjesa më e madhe e Europës në këtë kohë, është përfshirë nga një valë e të nxehtit, me temperatura që kalojnë mbi 35 gradë celsius.

Fushat e futbollit më të çuditshme në botë Fushat e futbollit më të çuditshme në botë
Pa më të voglin dyshim futbolli është sporti më popullor dhe më i dashur në botë. Mjafton një hapësirë e çfarëdoshme dhe mund të nisë loja. Të gjithë kemi improvizuar ambiente nga më të ndryshmet për ta luajtur këtë lojë.

Të bezdisur nga djersa? “Pa të, do të vdisnim nga i  nxehti” Të bezdisur nga djersa? “Pa të, do të vdisnim nga i  nxehti”
Të bezdisur nga djersa? Në fakt, duhet ta falenderojmë thotë eksperti i mjedisit në universitetit e Kentit, Vybarr Cregan-Reid; pa të, do të vdisnim nga i nxehti.

Pokemon GO rrezikon jetën e boshnjakëve "Pokemon GO" rrezikon jetën e boshnjakëve
Loja e re e “Nintendo”-s, “Pokemon Go” mund të ketë pushtuar botën e telefonave “smart”, por ajo duket se ka shkaktuar edhe pasoja që askush nuk do t’i mendonte. Loja i kërkon përdoruesve të ecin pranë lagjeve të jetës reale, ndërsa kërkojnë të kapin personazhe të tillë si Pikachu në ekranet e telefonave “smart”. Formula e re ka bërë për vete miliona njerëz dhe e ka çuar në 7.5 miliardë vlerën aksioneve të “Nintendo”-s në bursë.

Si të ruani miqësinë pas një lidhjeje të re Si të ruani miqësinë pas një lidhjeje të re
Kur problemet me xhelozinë i përkasin rrethit shoqëror situata bëhet frustante dhe e trishtë, sepse të folurit hapur është i vështirë.

Djaloshi që do të bëhet mbret Djaloshi që do të bëhet mbret
Për aq kohë sa ka qenë e mundur Prince William është lejuar të rritet pa e ditur se e ardhmja e jetës së tij ka qenë e hartuar.

Skënderbeu si aset turistik Skënderbeu si aset turistik
Kështjella e Krujës është renditur e dyta në kasifikimin e Skyscanner ndër dhjetë më tërheqëset në Evropë për turistët, duke i dhënë atyre një arsye historike për ta vizituar.

Udhëtim në hotelet më mahnitës në botë Udhëtim në hotelet më mahnitës në botë
Hotel pa mure në Alpet italiane, në një pemë, në tren, aeroplan, në një banesë eskimeze, madje edhe dhoma që lundrojnë në ujë. Për pushime sa më origjinale, ideja e këtyre personave ka krijuar vende pushimi nga më të veçantat.

Aktorja e “Ghostbuster”, fyerje raciste në rrjetin social Aktorja e “Ghostbuster”, fyerje raciste në rrjetin social
Në serinë më të re të sagës “Ghostbuster” protagonistët janë vetëm femra, dhe kjo gjë duket se nuk i ka pëlqyer adhurueseve të filmit, të cilët në shënjestër të zemërimit të tyre kanë vënë në veçanti aktoren me ngjyrë Lesli Jones.

Si të mbroheni nga kanceri, ja këshillat e ekspertëve Si të mbroheni nga kanceri, ja këshillat e ekspertëve
Ekspertët e kancerit në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) kanë publikuar një kod prej 12 pikash që synon parandalimin e kancerit.

Kjo vajzë akuzohet për pedofili, ja pse (Video) Kjo vajzë akuzohet për pedofili, ja pse (Video)
Një vajzë braziliane është akuzuar për pedofili në “Facebook”  pas publikimit të një video ku ajo performon kërcimin “twerk” para një fëmije.

Tatuazhe “katastrofikë” Tatuazhe “katastrofikë”
Për të bërë një tatuazh për disa persona është vendimi më i vështirë për t’u marrë, për të tjerë jo vetëm që nuk e kanë problem, madje e ekzagjerojnë.

Jeta “sekrete” e kafshëve (Video) Jeta “sekrete” e kafshëve (Video)
Ndërsa janë në pritje të pronarit të tyre kafshët bëjnë gjestet nga më të ndryshmet, duke kërcyer mbi mobilie apo edhe duke i gërvishtur ato, por për pjesën më të madhe të njerëzve gjestet e kafshëve kur janë vetëm mbetet një mister.

Femrat kanë nevojë për më tepër gjumë, arsyeja është e çuditshme Femrat kanë nevojë për më tepër gjumë, arsyeja është e çuditshme
Femrat duhet të flenë më tepër gjumë se burrat, kjo për shkak të trurit të tyre kompleks. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar së fundmi.

Seks përpara universitetit Seks përpara universitetit
Një çift është regjistruar duke kryer marrëdhënie seksuale para hyrjes së Universiteti të Barcelonës në mesditë.

Festivali i fishkëllimave Festivali i fishkëllimave
Të apasionuarit pas fishkëllimës patën mundësinë ta shfaqnin talentin e tyre në një sallë koncertesh në Kawasaki të Japonisë, ku u mbajt festivali botëror i fishkëllimave.

Të famshëm që çmenden pas fëmijëve Të famshëm që çmenden pas fëmijëve
Prindërimi është emocioni më i madh për çdo person. Por edhe të jesh një person i famshëm e me shumë para nuk e zhvlerëson në asnjë moment këtë emocion.

Abi Clarke tregon “pak” nga asetet e saj Abi Clarke tregon “pak” nga asetet e saj
E njohur për fizun e saj, britanikja Abi Clarke nuk zhgënjen asnjëherë, as edhe kur vishet serioze.

Kur të vjen për vizitë një fokë (Video) Kur të vjen për vizitë një fokë (Video)
Dy vajza në Florida të SHBA-së, u ka ndodhur një surprizë e këndshme teksa kishin dalë për me tavolina sërfi në plazh, duke zënë edhe një “mik” të ri.

Pamje mahnitëse nga bregdeti britanik Pamje mahnitëse nga bregdeti britanik
Vija bregdetare e Britanisë është e mbushur me disa prej plazheve  më spektakolare dhe drithëruese, me kalata emocionuese dhe fshatrat të bukur peshkimi.

Vdekja që trazoi botën Vdekja që trazoi botën
Një rrokullimë ngjarjesh tronditëse, në pjesë të ndryshme të botës këto muajt e fundit, i ka shtyrë njerëzit të kalojnë nga një përjetim dhimbjeje në tjetrin. Për një grup përdoruesish të “Twitter”-it ekziston një arsye, përse globi është kaq i trazuar këto kohë.

Historia përsërit vetveten Historia përsërit vetveten
Në orët e trazuara të natës që Turqia la pas, mes qindra fotove nga ngjarjet që befasuan këdo dhe që për shumë ishin një rrufe në qiell të pastër, ishte edhe njëra ku tregohej një qytetar turk i vendosur përballë një tanku të ushtarakëve pjesëmarrës në grushtin e shtetit.

A është kjo sportistja më seksi? A është kjo sportistja më seksi?
Chelsea Pezzola, 23 vjeçarja nga Florida është golfiste profesioniste dhe është shndërruar shumë shpejt në një hit në rrjetet sociale falë performancës në sport, por më tepër falë fotove të saj provokuese.

Totti dhe Ilary Blasi “arratisen” në Sardenja Totti dhe Ilary Blasi “arratisen” në Sardenja
Pushime në çift për Ilary Blasi dhe Francesco Totti, pas relaksit në Sabaudia me gjithë familjen, prezantuesja e BB në Itali dhe kapiteni i Romës janë “arratisur” në Sardenja për të shijuar pak ditë pushimesh vetëm të dy.

Qeni hero vetësakrifikohet për të mbrojtur familjen Qeni hero vetësakrifikohet për të mbrojtur familjen
Thuhet se qeni është miku më besnik i njeriut dhe ndonjëherë kjo besnikëri shkon deri në vetëflijim.

Arsyet më qesharake që i bëjnë fëmijët të qajnë Arsyet më qesharake që i bëjnë fëmijët të qajnë
Çdo kujt mund t’i ketë ndodhur që të hasë në ndonjë fëmijë që qan apo ulëret pa arsye, por ka edhe nga ata fëmijë që qajnë për arsyet nga më qesharaket.

Defty “shpërthen” sërish Defty “shpërthen” sërish
Duket se pushimet për të dashurën e mbrojtësit të Leicester, 22-vjeçaren Ashleigh Defty nuk kanë fund.

Fytyra më e bukur në botë Fytyra më e bukur në botë
Ish-bashkëshortja e Johnny Depp ka fytyrën më të bukur në botë sipas shkencës. Fytyra e Amber Heard është 91.85% e ngjashme me “Greek Golden Ratio of Beauty Phi”, e cila për mijëra vite mendohej se kishte formulën sekrete të perfeksionit.

Kalatë virtuale Kalatë virtuale
Ndodh që sapo sheh një tur virtual të një kalaje, të linde interesi ta përjetosh ‘live’ këtë eksperiencë.

Rreziku nga mbipesha Rreziku nga mbipesha
Mbipesha sjell probleme shëndetësore për të gjithë, por ata që rrezikojnë më shumë vdekjen e parakohshme prej saj janë meshkujt.

Të vraposh me demat Të vraposh me demat
Festivali 9 ditor i San Ferminit në Spanjë u mbyll këtë vit me tetë të lënduar lehtë, e pa incidente të mëdha.

Superpaga e berberit të Hollande Superpaga e berberit të Hollande
Lajmi se berberi i presidentit francez, Francois Hollande, paguhet gati 10,000 euro në muaj ka shkaktuar një furtunë mediatike në vend e ka zemëruar jo pak njerëz.

Në burg “miss”-i për të cilën bosët bënë luftë Në burg “miss”-i për të cilën bosët bënë luftë
E gjatë, fizik ëndrrash dhe sy ngjyrë smeraldi, diku mes akullit dhe zjarrit. Këto veti dhe ky shikim i dhanë titullin Miss Bosnja dhe vendin në kopertinën e “Playboy” pak vite më parë.

Hiqi duart, o majmun! Hiqi duart, o majmun!
Çdo ditë, mijëra turistë në Bangkok vizitojnë Botën e Safarit për të takuar kafshët dhe për të bërë foto me to. Por, një turisteje nuk i shkoi mirë seti fotografik me dy orangutangë, të cilët përfituan nga rasti për të mbushur duart.

Jeta në fiset primitive në Etiopi Jeta në fiset primitive në Etiopi
Një fotograf irlandez ka hedhur dritë për atë se çfarë ndodh në Omo Valley, në një prej fiseve më të vjetra në Etiopi.

Si realizohen realisht “superfotot” Si realizohen realisht “superfotot”
Çdo ditë shumë prej nesh hasin në dhjetëra foto jo të zakonshme dhe disa prej nesh ndalen e mendojnë se si janë realizuar realisht.

28-vjeçarja fiton betejën me aknet, ja se si 28-vjeçarja fiton betejën me aknet, ja se si
Gjithsecili prej nesh vuan nga shfaqja e akneve rastësore, por një 28-vjeçare ka vuajtur për 10 vite prej tyre dhe dëshpërimisht nuk ia kishte dalë që të kurohej.

Policja kineze çarmatos brenda sekondës agresorin Policja kineze çarmatos brenda sekondës agresorin
Një femër, anëtare e ndërhyrjes së shpejtë në policinë kineze është filmuar teksa ka çarmatosur një person i cili mbante një thikë në dorë.

Kinezët çmenden pas të fejuarës së futbollistit italian Kinezët çmenden pas të fejuarës së futbollistit italian
Me mbërritjen në Shandong Luneng, futbollisti italian Graziano Pelle është shoqëruar nga e fejuara e tij Viktoria Varga, për të cilën tifozët kinezë çmenden.

Peshku i madh e ha të voglin, por krokodili i ha të dy Peshku i madh e ha të voglin, por krokodili i ha të dy
Është e vështirë të jesh në fund të zinxhirit ushqimor, ashtu siç i ka ndodhur edhe këtij peshku të pafat i cili ka “fluturuar” mbi ujë për të kapur një peshk fluturues, por ai bashkë me darkën e tij janë kthyer në darkën e një krokodili.

“Ja si ‘çahet’ në politikë” “Ja si ‘çahet’ në politikë”
Clarity Engel është një studente 19-vjeçare që i pëlqen të publikojë foto të sajat në rrjetet sociale, por vajza është përballur me kritika të shumta, duke u akuzuar edhe se kurrë nuk do të gjejë një punë.

Pokemon Go shqetëson monumentet kombëtare Pokemon Go shqetëson monumentet kombëtare
Pokemon Go është aplikacioni dhe loja më e kërkuar për telefona celularë në botë, duke marrë një famë të jashtëzakonshme.

Përbërësi misterioz i akullores së zezë Përbërësi misterioz i akullores së zezë
Një nga gjërat më të përhapura nëpër fotot e Instagram-it këtë verë ka qenë akullorja e zezë që ngjalli kureshtje nëpër rrugët e Amerikës, pasi nuk është bërë thjesht me ngjyrues, por me një shije të re.

Studimi: Njerëzit me flokë të kuqe më të rrezikuar nga kanceri Studimi: Njerëzit me flokë të kuqe më të rrezikuar nga kanceri
Njerëzit të cilët mbartin një gen të “heshtur” të flokëve të kuq kanë një risk më të lartë për kancerin e lëkurës që lidhet me rrezet e diellit, paralajmërojnë ekspertët.

Pamje mahnitëse, delfinët shoqërojnë varkën e peshkimit Pamje mahnitëse, delfinët shoqërojnë varkën e peshkimit
Një grup peshkatarësh janë habitur kur papritur janë gjendur të rrethuar nga një tufë masive delfinësh.

Mamatë më të këqija?! Mamatë më të këqija?!
Të dy prindërit, por kryesisht mamaja është imazhi i jetës për një fëmijë, por çfarë ndodh kur ato kanë një sjellje jo fort të hijshme.

Kjo ndodh dy herë në vit në Manhatan Kjo ndodh dy herë në vit në Manhatan
Për herë të dytë këtë vit Manhattanhenge ka dhuruar spektalin e saj në qiell.

A luani dot me këto taka?! A luani dot me këto taka?!
Jo më kot Brazili quhet “djepi” i talenteve në futbollin për meshkuj dhe femra, por rrallë kush mund të shohë një femër me taka dhe minifund që shfaq aftësitë e saj në freestyle.

Me bikini në shatërvanin 400 vjeçar, zemërohen italianët Me bikini në shatërvanin 400 vjeçar, zemërohen italianët
Tre turiste nuk kanë arritur t’i rezistojnë temperaturave të nxehta në kryeqytetin italian dhe me bikini janë futur në shatërvanin 400 vjeçar “Fontana dell’Acqua Paola”.

Përmbajtja e tmerrshme e një cigareje Përmbajtja e tmerrshme e një cigareje
Miliona njerëz përreth botës e dinë që vesi i tyre është katastrofik për shëndetin , por një studim i ri ka zbuluar se shumica e duhanpirësve nuk e kanë idenë se çfarë kimikatesh thithin.

Babai më i ndjekur në rrjetet sociale Babai më i ndjekur në rrjetet sociale
Një baba sa qesharak aq edhe i dashur ka fituar mijëra ndjekës në rrjetet sociale falë fotove gazmore të modifikuara të djalit të tij duke bërë punët e shtëpisë dhe shumë modele të tjera.

Turistët çmendin spanjollët në Magaluf Turistët çmendin spanjollët në Magaluf
Femra të nxira nga dielli e gjysmë të zhveshura të shtrira në rrugë, apo meshkuj që mbajnë në njërën dorë birrën e në tjetrën një kukull seksi janë pamje normale në Magaluf të Spanjës.

Trendi i ri: Me “sutjena” peshku Trendi i ri: Me “sutjena” peshku
Është trendi më i fundit në “Instagram” për femrat që postojnë me bikini dhe që gjithashtu pëlqejnë peshkimin.

Në kërkim të filistinëve Në kërkim të filistinëve
Zbulimi është bërë në 2013-n, por vetëm tani shkencëtarët izraelitë ishin mjaftueshëm të bindur për ta bërë publike gjetjen për herë të parë të një varreze filistine.

Ngre 500 kg, më pas humb ndjenjat Ngre 500 kg, më pas humb ndjenjat
Eddie Hall është bërë njeriu i parë në histori që ngre gjysmë toni, por kjo arritje për pak sa nuk e vrau, pasi venat e gjakut në kokë i shpërthyen dhe për disa çaste humbi ndjenjat.

Ekzorcizëm për qen në Japoni Ekzorcizëm për qen në Japoni
Një spa për qentë në Japoni ka njoftuar se do të ofrojë edhe një shërbim tjetër përveç atyre të zakonshmëve për mikun më të mirë të njeriut. Bëhet fjalë për ekzorcizëm.

Insektet, protagonistët e finales së Evropianit (Fotot) Insektet, protagonistët e finales së Evropianit (Fotot)
Përgatitjet për finalen e “Euro 2016” mes Francës dhe Portugalisë u penguan nga insektet, që pak para fillimit të ndeshjes “pushtuan” “Stade de France” të Parisit.

Dermatologët: Ja si të mbroheni më mirë nga dielli Dermatologët: Ja si të mbroheni më mirë nga dielli
Mbrojtja karshi diellit merr një rëndësi të lartë në muajt e verës për shkak të  intesitetit të lartë të rrezeve. Përgjatë gjithë vitit, por sidomos në këtë kohë kremi i diellit konsiderohet tashmë një artikull i përdorimit të përditshëm.

SHBA, Xhekpoti i shkon një banori të Indianas SHBA, Xhekpoti i shkon një banori të Indianas
Në Indiana të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dikush u zgjua mëngjesin e së shtunës me 540 milionë dollarë. Fati i trokiti në derë lojtarit të Xhekpotit të shtatë më të madh në histori, i njohur si Mega Millions.

Një kamping i gjithi nudo Një kamping i gjithi nudo
Më shumë se 300 nudistë kanë shijuar një javë festivali në natyrë. Natyrizmi Britanik organizoi “Nudefest”-in në Somerset për herë të parë dhe gjithçka shkoi vaj.

Një shtyllë druri mban në këmbë një tempull të tërë Një shtyllë druri mban në këmbë një tempull të tërë
Një strukturë e tërë e cila mbahet vetëm nga një shtyllë druri, e vendosur në një luginë në Taining të Kinës, tempulli Ganlu ka tërhequr mijëra turistë.

Porta e Ferrit Porta e Ferrit
Këto foto dramatike ofrojnë një pamje të rrallë të “Portës së Ferrit”, një nga liqenet vullkanike më të vjetër në botë. Fotografi portugez Joel Santos ka pilotuar një dron mbi liqen për të shkrepur fotot, ndërkohë që vetë ka qendruar vetëm disa metra larg bregut.

Punonjësi i skenës kthehet në yllin e festivalit Punonjësi i skenës kthehet në yllin e festivalit
Nico Terrein, një teknik i ekipit që merret me dritat në Festivalin e Garorock në Marmande të Francës është kthyer në yllin e show-it para mijëra personave.

Bebja boksier, stërvitet si Rocky Balboa (Video) Bebja "boksier", stërvitet si Rocky Balboa (Video)
Pamjet e një fëmije që sa ka filluar të ecë teksa “stërvitet” në të njëjtën mënyrë si Silvester Stalone në filmin Rocky II është kthyer brenda pak orëve në një videot më të ndjekura.

Trendi më i ri i Instagramit “çmend” edhe të rriturit Trendi më i ri i Instagramit “çmend” edhe të rriturit
Një trend i ri pushtoi mediat sociale gjatë kësaj jave, duke nisur prej Japonisë fillimisht, e më pas thuajse në të gjithë botën. Ishin pikërisht disa nëna të reja, që shfrytëzonin momentet më të përshtatshme për të shkrepur foto me foshnjat e tyre, por me një të veçantë: duke ua mbuluar të pasmet me një frut të ngjashëm si pjeshka.

Këta njerëz janë të çmendur! Këta njerëz janë të çmendur!
Ka nisur në Spanjë festivali 9 ditor i vrapimit të demave, i cili organizohet çdo vit që prej 1910-s.

Fotot që tregojnë se babai nuk duhet lënë vetëm me bebin Fotot që tregojnë se babai nuk duhet lënë vetëm me bebin
Të lësh babain vetëm në shtëpi me fëmijën e vogël është e sigurtë që do të çojë në ide të tmerrshme, por shumë qesharake. Ky koleksion fotosh tregon se baballarët nuk duhen lënë kurrë pa mbikqyrje.

Thjesht perfekte për bikini Thjesht perfekte për bikini
Tashmë që temperaturat po mbërrijnë kulmin e tyre e të gjithë po bëhen gati për plazh një detaj tepër i rëndësishëm janë rrobat e plazhit.

Mesuesja pranon: Kam bërë seks me nxënësin Mesuesja pranon: Kam bërë seks me nxënësin
Pasi është kapur mat nga policia në një parking teksa po kryente aktin seksual me një nxënës, 27-vjeçarja Amanda Dreier, e cila është edhe e martuar, ka rrëfyer gjithçka.

Palestra torturuese Palestra torturuese
Suvd-erdene është vetëm 9 vjeç, por që tani bën ushtrime me krahët pa i vënë këmbët në tokë, e si shumë nga shoqet e ekipit mund ta mbajë të gjithë peshën e trupit të saj me dhëmbë.

Të shpëtojmë pandën Të shpëtojmë pandën
Lindja e tij në fillim të qershorit, në një kopësht zoologjik të Belgjikës, ishte një ngjarje aq e rrallë sa shumë nxituan ta përshkruajnë si “mrekulli të vërtetë”.

E kush nuk do të donte kamariere si këto? (Foto +18) E kush nuk do të donte kamariere si këto? (Foto +18)
Një restorant i ri në Berlin po tërheq vëmendjen duke lejuar klientët që të hanë zhveshur dhe gjithashtu duke i tërhequr ata me kamariere të cilat shërbejnë ushqimin po zhveshur.

Shthurja e San Ferminit Shthurja e San Ferminit
Duket se turistet që kanë shkuar në Pamplona për të qenë pjesë e Festivalit të San Ferminit, ku atraksioni kryesor është vrapimi me demat, kanë pirë disa gota alkool më shumë seç duhet, duke humbur arsyen.

Mashkull apo femër? (Fotot) Mashkull apo femër? (Fotot)
Stephania Van Cluysen, 21 vjeç, e njohur si “Effie”, është një nga femrat më të bukura në industrinë e modës dhe është e pamundur të besohet që vitin e kaluar, në fakt, ajo ishte mashkull.

Si ju duket kjo 52-vjeçare? (Foto) Si ju duket kjo 52-vjeçare? (Foto)
Mamaja e dy fëmijëve, tashmë të rritur, ka harxhuar mijëra euro për t’u dukur sërish e re dhe jo vetëm kaq, por ajo ka një trup akoma edhe më të mirë se sa kur ishte e re.

Peshkaqenët lindin në akuarium, biologët studiojnë të vegjlit Peshkaqenët lindin në akuarium, biologët studiojnë të vegjlit
Një akuarium në Paris është ndërtuar posaçërisht për të rritur peshkaqenët blacktip, të cilët janë një specie e rrallë grabitqarësh.

Shpenzon 6 muaj për të bërë fustan me qime pubike Shpenzon 6 muaj për të bërë fustan me qime pubike
Gruaja që u bë e famshme për fustanin e saj me 3000 “Skittles”, tani ka bërë një fustan vetëm me qime pubike. Sarah Louise Bryan ka mbledhur qime të njerëzve të tjerë për 6 muaj me radhë për të bërë këtë veshje të çuditshme.

Ja çfarë i bëjnë pijet e gazuara “mikut” tuaj Ja çfarë i bëjnë pijet e gazuara “mikut” tuaj
Një studim shokues ka treguar se meshkujt që konsumojnë shumë pije të gazuara po dëmtojnë organin e tyre gjenital.

Sherr i egër mes 4 femrash të dehura (Video) Sherr i egër mes 4 femrash të dehura (Video)
Me taka të larta, të veshura për rast dhe të dehura, 4 femra në Kazakistan nisën një sherr të egër mes tyre që edhe një grup i madh meshkujsh nuk qenë në gjendje ta ndalonin.

Bëhuni gati! Nis vrapimi i demave në Pamplona Bëhuni gati! Nis vrapimi i demave në Pamplona
Çdo korrik, nga data 6 deri në datën 14, Pamplona organizon festën e vrapimit të demave. Eventi 9-ditor e transformon qytetin e qetë spanjoll në një vend të mbushur me turistë, ashtu siç tregojnë fotot e mëposhtme.

Nënë Tereza, në krah të Krishtit Nënë Tereza, në krah të Krishtit
Një nga pikat më tërheqëse të Rio de Janeiros, statuja gjigante e Krishtit prej 30 metrash lartësi, e cila mbledh çdo vit vizitorë të shumtë në qytetin brazilian, tashmë do të ketë përballë një statujë të Nënë Terezës.

Vjen në jetë pinguini i parë me fekondim artificial Vjen në jetë pinguini i parë me fekondim artificial
Japonia është vendi ku lindi pinguini i parë në botë me fekondim artificial. Ishte një sipërmarrje e vështirë që kërkoi 6 vite studime, por qëllimi i shkencëtarëve për zhvillimin e një teknologjie, që të ndihmojë në mbrojtjen e specieve të rrezikuara u arrit.

I shpëtoi jetën një kafshe të vogël, edhe pse s’e dinte çfarë ishte I shpëtoi jetën një kafshe të vogël, edhe pse s’e dinte çfarë ishte
Nuk kishte as më të voglën ide se çfarë gjallese ishte, por Jeff Longo nuk hezitoi aspak ta shpëtonte kafshën e vogël të cilën e gjeti ndërsa ishte duke ecur një ditë të nxehtë vere në një park në Florida.

Amerikanet seksi, Ditën e Pavarësisë (FOTO) Amerikanet seksi, Ditën e Pavarësisë (FOTO)
Dita e Pavarësisë së SHBA-ve, 4 Korriku është një nga ditët më të shumëpritura për amerikanët.

Penisi i shpëton jetën çiklistit Penisi i shpëton jetën çiklistit
Organi gjenital i ka shpëtuar jetën një çiklisti kroat, pasi u godit nga një rrufe. 41-vjeçari Zoran Jurkovic po dëgjonte muzikë me kufje kur një rrufe e goditi në kokë dhe u tokëzua përmes penisit të tij.

22 plazhet më të preferuar për britanikët 22 plazhet më të preferuar për britanikët
Një raport i ri është publikuar nga Expedia.co.uk për plazhet më të preferuara nga britanikët gjatë kësaj vere.

Ja pse Australia është vendi më i mrekullueshëm në botë Ja pse Australia është vendi më i mrekullueshëm në botë
Pasi të shikoni vendet magjike të Australisë do ju mbeten përgjithmonë në mendje.

Foto që do ju “shkrijnë” zemrën Foto që do ju “shkrijnë” zemrën
Keni parë ndonjë fotografi dhe të kuptoni se ajo tregon historinë e jetës së dikujt?

“Zuckerbergu” shqiptar në Itali “Zuckerbergu” shqiptar në Itali
Në moshën 16-vjeçare u arratis nga Shqipëria. Si shumë të tjerë edhe ai kërkonte një jetë më të mirë, larg varfërisë.

Vajza që sfidoi fatin Vajza që sfidoi fatin
Fati është një tjetër gjë dhe pasioni e këmbëngulja për ta sfiduar atë kur është i keq, është gjë tjetër. Një vajzë nga Elbasani ia ka dalë të mundë atë që jeta i ofroi. Edhe pse e verbër, ajo arriti të studiojë dhe të diplomohet për pjano.

S’ka rëndësi ç’mendon bota! S’ka rëndësi ç’mendon bota!
Shpesh hezitojmë të realizojmë atë që duam pasi mendojmë se mund të dukemi keq në sytë e të tjerëve, por personat në fotot e mëposhtme as që duan t’ia dinë se çfarë mendon bota për veprimet e tyre, mjafton që për ta të jetë veprimi i duhur.

Ja çfarë nuk dinit për agjërimin gjatë Ramazanit Ja çfarë nuk dinit për agjërimin gjatë Ramazanit
Muaji i shenjtë i Ramazanit është në mbyllje, e agjërimi për një periudhë kaq të gjatë kohe përbën padyshim një sakrificë të madhe. Megjithatë, ai ka edhe përfitime të jashtëzakonshme, që nisin nga ato fizike e deri tek ato mendore e shpirtërore.

Kur magjia shkon keq (Video) Kur magjia shkon keq (Video)
Një moderatore e emisionit të mëngjesit e ka pësuar keq gjatë një truku magjie. Marzena Rogalska, e emisionit polak “Pyetje për mëngjes“, u bë pjesë e trukut të një magjistari në studio, por gjërat nuk shkuan siç pritej.

Njihuni me fëmijët e Donald Trump (Foto) Njihuni me fëmijët e Donald Trump (Foto)
Donald Trump ka qenë në vëmendje të mediave shumë më para se të shpallte kandidaturën për President i SHBA-ve, por rreth familjes së tij është diskutuar shumë pak.

Bunk'art, destinacion turistik Bunk'art, destinacion turistik
Që prej 3 muajsh Tirana ka një destinacion turistik të përhershëm. I ndërtuar në fund të viteve ‘70, me një sipërfaqe rreth 2.700 m2, i ndarë në 106 dhoma, Bunk’art mirëpret 150 vizitorë në ditë, vendas e të huaj.

Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë Singapor, plaken kuzhinierët tradicionalë
Kultura e ushqimit në Singapor përballet me kohë të vështira pasi tregtarët e vjetër shëtitës po i afrohen moshës se pensionit, ndërsa brezi i ri pak e preferon këtë punë.

National Geographic zgjedh fotot më të mira të vitit National Geographic zgjedh fotot më të mira të vitit
National Geographic Travel ka bërë një vlerësim të fotove më të mira të vitit, ku vendi i parë është fituar nga fotoja e realizuar nga Anthony Lau.

Edhe personazhet e animuar kanë sozitë e tyre njerëz Edhe personazhet e animuar kanë sozitë e tyre njerëz
Kush vogëlushe nuk ka ëndërruar që të bëhet si princeshat e Disney? Borëbardha, Hirushja e shumë personazhe të tjerë.

Veshjet më të mira të Lady Diana Veshjet më të mira të Lady Diana
Lady Diana, përveçse shpirtit humanitar, u bë e njohur edhe për stilet e saj të veçanta të veshjes.

19-vjeçarja foto provokuese pa lejen e babait, ja si reagon ai 19-vjeçarja foto provokuese pa lejen e babait, ja si reagon ai
I pakënaqur me vendimin e vajzës së tij për të postuar foto provokuese në rrjetet sociale, Chris "Burr" Martin nga Uashingtoni, vendosi se ishte momenti për t’i dhënë një mësim të mirë asaj.

Islanda, fituese e Miss Euro 2016 Islanda, fituese e Miss Euro 2016
Islanda është fenomeni i këtij evropiani dhe jo vetëm në fushën e lojës apo në shkallët e stadiumit. Duket sikur oguri i mirë për vendin e mbi 100 vullkaneve ka ardhur nga një tjetër skenë, ajo e konkursit të bukurisë Miss Euro 2016 të zhvilluar në Europa Park në një nga parqet më të mëdhenj dhe më spektakolarë të Kontinentit të Vjetër.

Autopiloti i Teslës, autoritetet amerikane nisin hetimet Autopiloti i Teslës, autoritetet amerikane nisin hetimet
Autoritetet amerikane kanë nisur hetimet për vdekjen e parë që mund të jetë shkaktuar nga teknologjia automatike për drejtimin e mjeteve. Drejtuesi i një makine Tesla humbi jetën në Florida në maj, pasi u përplas me një kamion. Në qendër të vëmendjes është opsioni i autopilotit në makinat Tesla, i cili ndërron korsitë automatikisht dhe reagon ndaj trafikut.

Vrima e Ozonit po mbyllet Vrima e Ozonit po mbyllet
Shkencëtarët thonë se kanë gjetur provat e para të qarta se famëkeqja “vrima e ozonit” mbi Antarktidë po mbyllet. Teknikisht nuk bëhet fjalë për një vrimë në kuptimin klasik, por për një hollim të shtresës së ozonit, e cila, sipas ekspertëve, tashmë po shërohet.

7 cilësi që meshkujt preferojnë tek femrat 7 cilësi që meshkujt preferojnë tek femrat
Shkencëtarët (kryesisht meshkujt), kanë bërë qindra  kërkime se çfarë pëlqen një femër tek një mashkull. Por ka shumë më pak kërkime se çfarë një mashkull gjen tërheqëse tek një femër.

Situata të sikletshme për njerëz të gjatë Situata të sikletshme për njerëz të gjatë
Duke qenë më të gjatë se mesatarja mund të shkaktohen mjaft probleme në jetë për disa persona.

Kapet me një të martuar, zhvishet lakuriq në mes të qytetit Kapet me një të martuar, zhvishet lakuriq në mes të qytetit
Romanca me një burrë të martuar ka përfunduar në mënyrën me të keqe të mundshme për një grua të re në Rusi.

Evoluimi i veshjeve intime të femrave në 100 vitet e fundit Evoluimi i veshjeve intime të femrave në 100 vitet e fundit
Prej fillimit të shekullit XX, veshjet intime të femrave kanë pësuar shumë ndryshime revolucionare.

Vala gjigante në Kinë Vala gjigante në Kinë
Foto spektakolare me dron janë kapur pas hapjes së portave të një dige në Xiaolangdi në provincën Henan në Kinë ku krijohet një valë gjigante, si pasojë e daljes së ujit me presion.

Rihapet biblioteka e universitetit më të vjetër në botë, themeluar nga një grua Rihapet biblioteka e universitetit më të vjetër në botë, themeluar nga një grua
Biblioteka e universitetit më të vjetër në botë restaurohet dhe hapet për publikun, 1157 vjet pasi u themelua nga një grua.

15 foto që provojnë se mjekra ndryshon gjithçka 15 foto që provojnë se mjekra ndryshon gjithçka
Është mahnitëse të mendosh se shtimi i një tipari të fytyrës së një njeriu mund të ndryshojë tërësisht pamjen e tij. Kjo veçori është natyrisht, një mjekër.

Nëndetëse që udhëton me shpejtësinë e zërit Nëndetëse që udhëton me shpejtësinë e zërit
Njerëzimit ka arritur që të kape dhe tejkalojë shpejtësinë e zërit në një mjedis me dendësinë e ajrit dhe ambiciet janë që kjo shpejtësi të kapet edhe në një mjedis me dendësi më të madhe, siç është uji.

Seks në këmbanën e kishës Seks në këmbanën e kishës
Në epokën e kamerave dhe droneve kujdesi duhet të jetë maksimal dhe hormonet duhet të kontrollohen, sidomos kur bëhet fjalë për një vend të shenjtë, siç është Kisha.

Përfitimet shëruese dhe zbukuruese të xhenxhefilit Përfitimet shëruese dhe zbukuruese të xhenxhefilit
Xhenxhefili mund të mos jetë gjëja e parë që të vjen ndër mend kur mendoni për ushqime që ju përmirësojnë shëndetin dhe jo vetëm.

Muri i Mark Zuckerberg Muri i Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg është vendosur në qendër të kritikave për ndërtimin e një muri 2 metra të lartë përgjatë pronës së tij në Hauai.

10-vjeçari më i shëndoshë në botë 10-vjeçari më i shëndoshë në botë
Djaloshi më i shëndoshë në botë, që peshon 192 kilogramë është vendosur nën një dietë të rreptë nga mjekët, që tremben për jetën e tij.

Dëshironi punë? Ja një qytet që “lutet” për të rekrutuar punëtorë Dëshironi punë? Ja një qytet që “lutet” për të rekrutuar punëtorë
Një qytet i vogël i quajtur Kaitangata në South Island të Zelandës së Re ka një problem relativisht unik në botën e sotme: ofron shumë vende strehimi dhe mundësi punësimi, por ka shumë pak njerëz për to.

Çfarë fshihet në këto imazhe? Çfarë fshihet në këto imazhe?
Ne gjithmonë mbështetemi te aftësitë tona vizuale dhe ato të dëgjimit.Por çfarë duhet të bëjmë ne kur ato na ngatërrojnë herë pas here?

Fuqia e gjeneve është e mrekullueshme Fuqia e gjeneve është e mrekullueshme
Përputhja gjenetike është diçka e mahnitshme. Ndonjëherë, kur t’i shikon një anëtar tjetër të familjes, duket se natyra ka bërë një funksion “Copy-Paste”.

SIDA dhe tuberkulozi mund të mposhten, por... SIDA dhe tuberkulozi mund të mposhten, por...
SIDA, tuberkulozi dhe malaria janë epidemi që mund të shërohen, por më parë duhet të kalojnë një pengesë: rezistencën ndaj ilaçeve, që vë në rrezik miliona jetë.

Asketët Asketët
Shumë i aplikuar stili i lindjes së largët është sidomos në arredimin e brendshëm. I përhapur që prej viteve 90, sot po gjen terren edhe më shumë.

Gruaja e xhindosur zhvesh dhe rreh dashnoren e burrit (VIDEO) Gruaja e xhindosur zhvesh dhe rreh dashnoren e burrit (VIDEO)
Pamje tronditëse janë filmuar në provincën Anhui të Kinës lindore, ku një grua ka rrahur me ndihmën e disa mikeshave të saj dashnoren e burrit në mes të rrugës.

Sërish Tarzani, legjenda në një tjetër prodhim kinematografik Sërish Tarzani, legjenda në një tjetër prodhim kinematografik
Dy aktore të rinj e të talentuar te Hollivudit, Alexander Skarsgard dhe Margot Robbie kanë rimishëruar në ekranin e madh Tarzanin dhe dashurinë e jetës së tij.

Kjo po që është e frikshme! Kjo po që është e frikshme!
Të rrëshqasësh mbi xham në një lartësi mbi 300 metra është një aventurë fantastike, por në anën tjetër edhe mjaft e frikshme.

Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini (Foto) "Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini" (Foto)
Në kuadër të situatës së keqe ekonomike që Bjellorusia po kalon, presidenti i saj Aleksandër Lukashenko mendoi me të drejtë se populli duhet nxitur që të përpiqet më shumë për të kaluar vështirësitë.

Nuk është ashtu siç duket Nuk është ashtu siç duket
Një pozicion jo i duhur i kamerës apo shkrepja në momentin e gabuar të aparatit mund të kthejë një foto të pafajshme në diçka që duket krejt tjetër.

Një këmishë e spërkatur me gjakun e John Lennon në ankand Një këmishë e spërkatur me gjakun e John Lennon në ankand
Një këmishë e spërkatur me gjakun e yllit të ndjerë të Beatles, John Lennon është shitur në një ankand me një vlerë prej 31.000 paundësh.

E besoni që është 50? E besoni që është 50?
Asnjë rrudhë, trup super të tonifikuar! Një 50-vjeçare kineze është vënë në qendër të vëmendjes në rrjetet sociale dhe për këtë ka një arsye.

Aksident i frikshëm në Rusi, kamionit i shpërthen goma (VIDEO) Aksident i frikshëm në Rusi, kamionit i shpërthen goma (VIDEO)
Kemi parë shpesh aksidente të frikshme nga rrugët e Rusisë, ku shpesh faji është i drejtuesve të makinave, por së fundi është postuar në “Youtube” një aksident i tmerrshëm, i cili ka ndodhur pas shpërthimit të gomës së parë të një kamioni.

Ja çfarë mbetet nga “Festivali i Baltës” Ja çfarë mbetet nga “Festivali i Baltës”
Më shumë se 1,800 persona janë angazhuar për pastrimin e 4 km katror tokë nga ku mbushën rreth 500.000 thasë mbeturina.

Parajsa mbi tokë Parajsa mbi tokë
Ditët e nxehta kanë ardhur tashmë dhe të shumtë janë ata që kanë planifikuar pushimet me kohë...dhe vendet e bukura në planetin tonë nuk mungojnë.

Shkodra, e banuar që para 5 mijë vjetësh Shkodra, e banuar që para 5 mijë vjetësh
Një grup prej 15 arkeologësh shqiptarë e polakë, pas gërmimeve të kryera në qytetin e Shkodrës për afro 10 vite kanë zbuluar fakte të reja për këtë qytet.

Çudia lituaneze, paradë bukurie...jo me femra Çudia lituaneze, paradë bukurie...jo me femra
Ka parada bukurie nga më të ndryshmet, por në një fshat të Lituanisë, protagonistët e tyre nuk janë vajzat që bien më shumë në sy. Gara në Ramygala, shtëpi e 1.558 banorëve, është për dhinë më të bukur nga të gjitha.

Jeta me një kukull seksi (Foto) Jeta me një kukull seksi (Foto)
Një fotograf koreano-jugor ka postuar në Instagram disa foto që tregojnë përditshmërinë e tij me të dashurën. Por, në këto foto ka diçka të çuditshme: e dashura nuk është njeri, por kukull.

Yamaha synon të ndryshojë qarkullimin nëpër qytet Yamaha synon të ndryshojë qarkullimin nëpër qytet
Kompanitë e automobilave janë në konkurrencë me njëra tjetrën duke nxjerrë pothuajse çdo vit modele  të reja makinash, por Yamaha synon që të jetë i pakonkurrueshëm me modelet e reja.

A do e donit edhe ju një të tillë? A do e donit edhe ju një të tillë?
Ëndrra e shumë prej nesh kur kemi qenë fëmijë ka qenë të mbanim një këlysh në shtëpi, për disa kjo u bë realitet, për disa të tjerë jo.

Foto të mrekullueshme dasmash Foto të mrekullueshme dasmash
Martesa është një nga ngjarjet më të rëndësishme të njeriut dhe fotot e dasmës zënë një vend shumë të veçantë në zemrën e të martuarve dhe janë një kujtim që mbahet gjatë gjithë jetës.

Pushimet tuaja nuk do jenë kurrë si të tyret Pushimet tuaja nuk do jenë kurrë si të tyret
Si po ia kaloni këto pushime? Me shumë gjasa ju nuk po i kaloni ato në jahte, avionë privatë apo duke derdhur pafund shampanjë, por “Fëmijët e pasur" të Instagramit po e bëjnë këtë.

Ura prej xhami në Kinë Ura prej xhami në Kinë
Kush është më i guximshmi, le ta provojë! Pjesëtarë të stafit, por edhe vullnetarë kanë qenë ata, që kanë testuar sigurinë e urës prej xhami në Kinë, përpara se ajo të hapej për publikun.

Keni makinë? Jeni 2 kg më të shëndoshë sesa ai që nuk ka Keni makinë? Jeni 2 kg më të shëndoshë sesa ai që nuk ka
Lajm i keq për të gjithë ata që përdorin makinën.

Stilolapsi dhe blloku i shënimeve lënë pas lap topin Stilolapsi dhe blloku i shënimeve lënë pas lap topin
Të marrësh shënime me dorë, duke përdorur letër dhe stilolaps të ndihmon të kujtosh më mirë informacionet në një moment të dytë.

Brexit, vijon ironia në rrjetet sociale Brexit, vijon ironia në rrjetet sociale
Referendumi për qëndrimin apo largimin e Britanisë nga BE-ja mbaroi.

Kurrë nuk është vonë për të ndryshuar Kurrë nuk është vonë për të ndryshuar
Thuajse të gjithëve u ka ndodhur që të dalin para pasqyrës e të shikojnë se ai nuk është trupi që ata duan.

“Brexit”, ja ironia në rrjete sociale “Brexit”, ja ironia në rrjete sociale
Britania e Madhe votoi për t’u shkëputur nga Bashkimi Europian, në referendumin historik që u mbajt të enjten. 52% e zgjedhësve kërkuan largimin nga Unioni të cilit ju bashkuan 43 vite më parë, ndërsa 48% ishin pro qëndrimit.

Studimi: Alienët do t’i takojmë pas 1 mijë vitesh Studimi: Alienët do t’i takojmë pas 1 mijë vitesh
Në komunitetin e shkencëtarëve dhe studiuesve të hapësirës, ata që nuk besojnë në ekzistencën e një forme tjetër jetë inteligjente numërohen me gishta.

Ngjashmëria aktor-dublant Ngjashmëria aktor-dublant
Të posedosh talent në aktrim nuk do të thotë që një aktor të hidhet nga një çati apo nga ura pa dëmtuar seriozisht veten.

16 foto të cilat nuk do i besoni se janë të vërteta 16 foto të cilat nuk do i besoni se janë të vërteta
Na ndodh shpesh që në nivel miqsh, por edhe në rrjete të ndryshme sociale të biejmë pre e manipulimeve të fotove. Mund të duket e vështirë për t’u imagjinuar, por truket e photoshop-it ekzistojnë edhe në realitet.

Njihuni me Hulkun iranian Njihuni me Hulkun iranian
Një peshëngritës gjigant është pagëzuar si Hulku iranian në mediat sociale për shkak të përmasave të pazakonta fizike.

Me kafen mund të porositësh edhe...seksin Me kafen mund të porositësh edhe...seksin
Në kuptimin e tyre tradicional, të paktën për ne shqiptarët, kafenetë apo baret janë vende publike ku konsumohet një pije kryesisht me shoqërinë.

Më seksi të mbuluar Më seksi të mbuluar
Mos u përpiqni të dukeni seksi me rrobat e banjës. Stilistët këshillojnë të hiqni dorë nga bikini klasik dhe të përqafoni tendencën. Në plazh më mirë të jeni e mbuluar sesa e zbuluar.

“Love Island”, “reality show” ku dashuria nuk njeh limite “Love Island”, “reality show” ku dashuria nuk njeh limite
Teleshikuesit e “reality show”-t britanik “Love Island” kanë mbetur të habitur mesnatën e së mërkurës, kur një prej çifteve të krijuara brenda shtëpisë ka kryer marrëdhënie seksuale në sy të të gjithë konkurrentëve të tjerë.

Koha për një lojë të rrezikshme! Koha për një lojë të rrezikshme!
Futbolli është sporti më popullor në botë. Si i tillë, shumë persona mjaftohet të kenë një top dhe menjëherë fillojnë luajnë me të.

“Armë” e papritur në një sherr femrash (Video) “Armë” e papritur në një sherr femrash (Video)
Një video e çuditshme ka kapur momentin kur një femër përdori gjoksin e saj si armë gjatë një sherri në rrugë me një femër tjetër. Videoja e xhiruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tregon dy të reja që rrokullisen në tokë të kapura me njëra-tjetrën për flokësh.

Këto maska janë të frikshme! Këto maska janë të frikshme!
Saida Mickeviciute është një artiste nga Lituania, e cila ka aftësi të pabesueshme duke realizuar krijime të frikshme me “make up”.

“Impulsi Solar” përfundon fluturimin mbi Atlantik “Impulsi Solar” përfundon fluturimin mbi Atlantik
Avioni që funksionon vetëm me energji diellore, “Impulsi Solar”, përfundoi me sukses fluturimin përtej Atlantikut, në përpjekjen historike për t’i rënë botës qark. 

Destinacionet më të sigurta për pushimet tuaja Destinacionet më të sigurta për pushimet tuaja
Me terrorizmin që është kthyer në një kërcënim global dhe një shqetësim serioz për pushuesit në vende të ndryshme të botës, siguria gjatë pushimeve është një prioritet.

Fruta e perime me tipare njerëzore, e jo vetëm Fruta e perime me tipare njerëzore, e jo vetëm
Njeriu ka arritur të zbulojë shumë prej sekreteve të padukshme të botës, por mesa duket natyra nuk do të reshtë së surprizuari me mënyrat më krijuese e qesharake.

Partia e “Anonymous” Partia e “Anonymous”
Grupi më i famshëm i piratëve kibernetikë, i njohur si “Anonymous” prezantoi partinë e vet, programi i së cilës bazohet në dy pika të thjeshta; të rrëzojë sistemin aktual dhe të bashkojë njerëzimin rreth flamurit të paqes.

Puthje për të qëndruar në BE Puthje për të qëndruar në BE
Aktivistë pro-Bashkimit Europian pikturuan fytyrat e tyre me ngjyrat e flamujve të BE dhe britanikë, dhe u puthën në një aksion simbolik për të apeluar qëndrimin e Britanisë në bllok, në prag të referendumit kombëtar.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit, “Dea Open Air” Festivali Ndërkombëtar i Filmit, “Dea Open Air”
“Dea Open Air’, Festivali Ndërkombëtar i Filmit ka mbërritur në edicionin e tretë të tij.

“The Telegraph”: Zbuloni rivierën shqiptare “The Telegraph”: Zbuloni rivierën shqiptare
Foto të një bregdeti të mrekullueshëm mesdhetar, plazhe mahnitëse dhe limane që të lënë pa frymë, kështu nis një artikull në gazetën britanike “Telegraph”.

Shpikje pa të cilat nuk do të bëni dot Shpikje pa të cilat nuk do të bëni dot
Sipas studimeve zhvillimi i teknologjisë sjell gjithmonë e më tepër dembelizimin e shoqërisë të cilët bëhen gjithmonë e më tepër të varur nga “zgjidhjet” që ofrohen.

Gruaja që zhduket nga varka, “çmend” rrjetet sociale (Video) Gruaja që zhduket nga varka, “çmend” rrjetet sociale (Video)
Një video në të cilën shfaqet një grua e cila zhduket më pas nga varka me shpejtësi është kthyer brenda pak kohe në një “mollë sherri” mes përdoruesve të rrjeteve sociale.

Performanca në mes të Arktikut Performanca në mes të Arktikut
Pianisti Ludovico Einaudi ka luajtur në piano në një platformë lundruese në mes të Oqeanit Arktik. Ky projekt është pjesë e fushatës “Save Artic”.

Tatuazhet anës gjoksit, trendi i ri Tatuazhet anës gjoksit, trendi i ri
Tatuazhet në anë të gjoksit janë kthyer në trendin më të ri. Edhe pse është një nga pjesët me delikate të trupit shumë të reja kanë vendosur të realizojnë artin delikat në trupin e tyre duke tërhequr vëmendjen.

Performancë e dobët në punë, punonjësit goditen në të pasme Performancë e dobët në punë, punonjësit goditen në të pasme
Zemërim të thellë shkaktoi në Kinë një video që u shfaq në internet dhe që tregon stafin e një banke që ndëshkohet fizikisht për performancë të dobët në punë. Videoja u publikua së pari nga gazeta shtetërore "E përditshmja e popullit" dhe në të duket një person, i cili dyshohet se është manaxheri i bankës, që pyet 8 nëpunës të rreshtuar në podium pse nuk kishin performuar mirë në punë dhe trajnim.

15  vende të mbivlerësuara? 15  vende të mbivlerësuara?
Foto shumëngjyrëshe nga agjencitë e udhëtimeve që na premtojnë se çdo pikë turiste nëpër botë duket si parajsë.

Foto historike që pasqyrojnë shpirtin njerëzor Foto historike që pasqyrojnë shpirtin njerëzor
Njerëzit shpesh e kanë të vështirë të imagjinojnë se si është jeta në vende të tjera. Deri në një masë ne të gjithë jetojmë të ndarë nga bota e jashtme. Por ka disa gjëra që bashkojnë të gjithë njerëzimin.

Modelet e çuditshme të Trump ndër vite Modelet e çuditshme të Trump ndër vite
Zgjedhjet në Amerikë janë në vëmendje të çdo shteti tjetër në botë, e për kandidatët kontrollohet çdo detaj i mundshëm për t’u bërë publik.

Të jetosh në modesti Të jetosh në modesti
“Më pak është më mirë”, thonë ithtarët e “Lëvizjes Minimaliste” në Japoni, e cila ka nisur t’i shtojë shumë radhët e saj, me njerëz që vendosin të heqin dorë nga një pjesë e sendeve në zotërim, për të ndjekur një stil më të thjeshtë jetese.

Nuk është ashtu siç duket Nuk është ashtu siç duket
Njerëzit po përdorin kopertina librash për të krijuar iluzione të çuditshme optike dhe një koleksion me foto të këtyre iluzioneve po bën namin në internet.

Kjo gjyshe është 80-vjeçe, por a duket e tillë? Kjo gjyshe është 80-vjeçe, por a duket e tillë?
E keni menduar ndonjëherë se si do të dukeni ju kur të jeni 80 vjeç? Disa me siguri e kanë menduar veten me një shkop ku të mbështeten, e disa të tjerë të fortë, por sërish me lëkurë të varur.

“Tani jam gati për foton!” “Tani jam gati për foton!”
Të lësh aparatin fotografik vetëm 100 metra larg një tufe luanësh, nuk është gjëja më e zgjuar për t’u bërë. Por, një fotograf e ka bërë dhe e ka pësuar.

Vajzat e modës ‘zbresin’ nga takat këtë verë Vajzat e modës ‘zbresin’ nga takat këtë verë
Nga Gigi Hadid tek Alexa Chung, vajzat e modës këtë verë zbresin nga takat: ka ardhur me sa duket koha e sheshkave e lidhësve, dhe argumenti i atyre që krijojnë trendet është i thjeshtë: joshja nuk ka përse të jetë vetëm vertikale.

Jo vetëm meshkujt, por edhe femrat ruse janë të rrezikshme Jo vetëm meshkujt, por edhe femrat ruse janë të rrezikshme
Kur ka kaluar pak më shumë se një javë nga nisja e Euro 2016, gjithçka duket se ka shkuar në mënyrë të përkryer përveç huliganëve rusë, të cilët u kthyen në një shqetësim serioz për forcat e sigurisë, duke sulmuar disa herë tifozët anglezë.

Elefanti shkatërron momentin intim Elefanti shkatërron momentin intim
Një elefant shkatërroi romancën e vet në përpjekje për t’u çiftëzuar me partneren e tij.

Përmbytje në Angli, por kjo s’i ndalon 2 studentët Përmbytje në Angli, por kjo s’i ndalon 2 studentët
Disa zona në jug të Anglisë janë përmbytur për shkak të reshjeve të dendura të shiut mbrëmjen e kaluar, ku në perëndim të Midland ka qenë situata më kaotike.

Tatuazhet patriotike Tatuazhet patriotike
Atmosfera e Kampionatit Europian ka prekur edhe të apasionuarit pas tatuazheve, të cilët në këtë periudhë preferojnë të ‘gdhendin’ në trupin e tyre simbolet kombëtare. Shqiponja dhe portreti i Skëndërbeut është më i përdoruri.

Seks me…rrugën Seks me…rrugën
Në kuptimin tradicional, në një raport intim kërkohen dy vetë, por një neozelandezi i mjafton vetëm…rruga.

Lufta kundër obezitetit Lufta kundër obezitetit
Filadelfia miratoi një taksë për pijet e ëmbëlsuara me apo pa gaz, pavarësisht fushatës milionere të industrisë së pijeve për ta ndalur këtë masë. Filadelfia bëhet kështu qyteti i parë i madh amerikan që do të implementojë taksën e pijeve të ëmbla, e cila, sipas mbështetësve të saj, do të përmirësojë shëndetin e 1,5 milionë banorëve të qytetit.

Prezervativi i së ardhmes Prezervativi i së ardhmes
Celularët, kompjuterët dhe makinat janë zhvilluar e përmirësuar vazhdimisht këto 30 vitet e fundit, por prezervativët kishin mbetur po njësoj. Jo më!

Ju shijon alkooli, Zonja?! Ju shijon alkooli, Zonja?!
Është një nga ditët më të veçanta në të gjitha kalendarin e garës me kuaj dhe sot ka qenë dita e grave tek “Royal Ascot” në Berkshire të Britanisë.

Çfarë të konsumoni para e pas palestre për të rënë në peshë Çfarë të konsumoni para e pas palestre për të rënë në peshë
Çdo kush e di se kombinimi i një diete të balancuar e të shëndetshme me ushtrimet të rregullta i bën mirë trupit tuaj.

Imagjinata e tyre nuk njeh limit Imagjinata e tyre nuk njeh limit
Adhuruesit e më të mëdhenj të filmave vizatimorë janë fëmijët, por nuk bëjnë përjashtim edhe të rriturit. Ndonëse më rrallë edhe ata përpiqen me çdo kusht që të imitojnë personazhet e tyre të preferuar.

Mbijetesa në izolim Mbijetesa në izolim
Si do të ishte të jetohej për 180 ditë brenda një strukture hermetike? Shkencëtarët kinezë kanë marrë përsipër të kërkojnë përgjigjen e kësaj pyetjeje nëpërmjet testimit të teknologjive për eksplorimin e mundësive të së ardhmes.

Disney hapet në Shangai Disney hapet në Shangai
Me mijëra turistë vërshuan në parkun e parë të Disney në Kinë, që sapo ka çelur dyert në Shangai. I konsideruar si investimi më i madh i kompanisë së famshme jashtë kufijve, parku 5,5 miliardë dollarësh është llogaritur të tërheqë shtresën e mesme, ndërsa me interes për drejtuesit e tij është dhe turizmi i brendshëm në lulëzim i vendit.

Zbulim i veçantë në Irlandë, gjendet gjalpë 2000 vjeçar Zbulim i veçantë në Irlandë, gjendet gjalpë 2000 vjeçar
Fermeri irlandez Jack Conway, ndërsa nxirrte torfë nga moçali Emlah pranë pronës së tij, bëri një zbulim të mahnitshëm, por edhe me erë të rëndë.

10 qytetet më të populluara në 2050-n 10 qytetet më të populluara në 2050-n
Popullsia në botë po rritet me ritme shumë të shpejta. Deri në vitin 2050, pas 34 vitesh, parashikohet që në rruzullin tokësor të jetojnë rreth 10 miliardë njerëz.

Shakaja e burrit, lë gruan pa flokë (Video) Shakaja e burrit, lë gruan pa flokë (Video)
Shakatë që u kanë bërë grave të tyre kanë futur shumë burra në telashe. Por personazhi i videos ndoshta do t’i duhet të flejë në dysheme gjatë gjithë jetës së tij si ndëshkim i asaj se çfarë i ka bërë bashkëshortes.

Për xhelozët e sëmurë edhe një foto bëhet shkak për dhunë Për xhelozët e sëmurë edhe një foto bëhet shkak për dhunë
Një foto e realizuar shumë kohë para se 34-vjeçarja Sokha Nuon të lidhej me John Grima është bërë shkak për që ky i fundit të ushtronte dhunë mbi të dashurën e tij.

Vera forcon kockat Vera forcon kockat
Vera nuk ka efekt vetëm marrje mendsh, madje konsumi i moderuar i saj këshillohet nga mjekët për shumë arsye, të cilave u shtohet edhe një tjetër.

Adoleshentet rrahin bashkëmoshatarin Adoleshentet rrahin bashkëmoshatarin
Një samaritan i mirë përfundoi duke u goditur disa herë me shqelma e grushta nga dy adoleshente pasi vendosi të ndërhyjë kur pa që po i ngacmonin mikun e ngushtë.

Këto universitete të lënë pa fjalë, kanë vetëm vepra! Këto universitete të lënë pa fjalë, kanë vetëm vepra!
Në pamje të parë, universitetet më inovative të Europës duket se nuk kanë asgjë të përbashkët. Disa janë institucione katolike e disa laike, disa janë shtetërore e të tjera private. Njëri është 920-vjeçar, ndërsa një tjetër ka qenë një institucion i pavarur për më pak se një dekadë. Ata janë të shpërndarë anembanë kontinentit, disa nëpër qytete të mëdha, e disa në zona rurale.

Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Japoni Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Japoni
Hoteli më i vjetër në botë është ndërtuar para 1311 vitesh në vitin 705 dhe ndodhet në një fshat të Japonisë.

Ushqimet më të shëndetshme në botë Ushqimet më të shëndetshme në botë
Që të jesh i shëndetshëm një rol mjaft të rëndësishëm luajnë edhe ushqimet që konsumojmë gjatë ditës. Pa shpenzime të mëdha këto ushqime shpesh janë pjesë e tryezës sonë të përditshme.

Obeziteti, sfida e re e planetit Obeziteti, sfida e re e planetit
Kequshqimi ka përfshirë botën i nxitur nga obeziteti dhe uria. Ky është rezultati i raportit për ushqimin global 2016, në të cilin shkruhet se 44% e vendeve të botë po përballen me nivele shumë serioze të kequshqyerjes dhe obezitetit.

Restoranti më i mirë në botë Restoranti më i mirë në botë
“Osteria Francescana” në Itali është zyrtarisht restoranti më i mirë i botës. Me argumentin e gërshetimi perfekt të të resë me pjatat tradicionale, ai është vendosur në krye të listës së sivjetshme të 50 restoranteve numër një të globit.

Masa ndaj garave ilegale në Dubai Masa ndaj garave ilegale në Dubai
Autostrada pa fund mes shkretëtirës, makina luksoze dhe njerëz të pasur, një kombinim padyshim perfekt për dashuruesit e shpejtësisë dhe motorëve të fuqishëm.

Jeta është e “vështirë” edhe në Bahamas! Jeta është e “vështirë” edhe në Bahamas!
Ai është një multimilioner i cili po kalon pushimet në Bahamas, por duket se ndryshe nga sa mendohet edhe pushimet kanë vështirësitë e veta, aq më pak kur shoqërohet nga një bukuroshe brune.

Skulptura që po kthehen në jetë Skulptura që po "kthehen në jetë"
Skulptori italian Peter Demetz u jep jetë skulpturave të tij të drurëve, duke përdorur vetëm një daltë të thjeshtë dhe frymëzim të pafund.

Vende të braktisura që natyra i ka bërë magjepsëse Vende të braktisura që natyra i ka bërë magjepsëse
Ka disa vende në pjesë të ndryshme të botës të cilët janë braktisur prej kohësh nga njeriu, duke e lënë natyrën që të shtrijë “pushtetin” e saj mbi të.

Pica që ju vjen në shtëpi me kuti prej pice Pica që ju vjen në shtëpi me kuti prej pice
“Vinnie’s” është një piceri amerikane që picën që klientët e porosisin nga shtëpia, ua dërgon të mbyllur në një karton prej pice.

Qyteti i Kaubojsëve Qyteti i Kaubojsëve
Një seri fotografish me titull “Kaubojsët e Shekullit XXI” na ka zbuluar një botë që mendonim se ekzistonte vetëm në filma.

Arrini ngjyrën perfekte brenda 1 dite Arrini ngjyrën perfekte brenda 1 dite
Mbase mund t’ju duket e pamundur, por ju mund të arrini të bëni një nxirje perfekte, edhe vetëm brenda një dite. Shpesh, përpara pushimeve të gjata verore, ju kaloni disa orë duke marrë rreze dielli në plazh edhe gjatë fundjavave.

Nuk do ta besoni se ku fshihen këto 18 mace Nuk do ta besoni se ku fshihen këto 18 mace
Macet janë kafshët shtëpiake ndoshta më të përhapurat në botë, e jo më kot, pasi ato janë aq të dashura dhe shpesh shumë qesharake.

Më thuaj muajin e lindjes, të të them sëmundjen që ke Më thuaj muajin e lindjes, të të them sëmundjen që ke
Shkencëtarët kanë zbuluar se 55 sëmundje janë të lidhura ngushtësisht me muajin e lindjes së pacientit.

Si të shpëtoni nga puçrrat vetëm me akull Si të shpëtoni nga puçrrat vetëm me akull
Diçka e thjeshtë si akulli mund të të vijë në ndihmë për të luftuar puçrrat e krijuara në fytyrë. Akulli mund të jetë i dobishëm në kurimin e tyre, por edhe në daljen e puçrrave në të ardhmen.

Vajza që vuri rekord në National Geographic Vajza që vuri rekord në National Geographic
Vajza indigjene që kalon lumin me majmunin e saj të vogël, ka marrë më shumë se 214 mijë pëlqime deri tani në Facebook, në një foto nga Charlie Hamilton James për National Geographic.

Shtohen kërkesat për misrin shumëngjyrësh Shtohen kërkesat për misrin shumëngjyrësh
Misri shumëngjyrësh mori shumë vëmendje nga interneti në vitin 2012 dhe shumë veta e kujtuan sajesë, por kompania që e prodhon në mënyrë natyrale nisi ta shesë dhe kërkesat janë rritur shumë.

Argjentinë, një grua “pushtohet nga djalli” Argjentinë, një grua “pushtohet nga djalli”
Pasagjerët e një autobusi janë tmerruar ndërsa kanë menduar se ishte fundi i tyre kur një grua filloi të sillej çuditshëm duke lëshuar zëra të çuditshëm e të sillej sikur ishte pushtuar nga djalli.

Restorant nudo, por ka një kriter Restorant nudo, por ka një kriter
Në Tokio muajin e ardhshëm hapet edhe restoranti i parë nudo, ku jo vetëm kamarierët nuk do të kenë asnjë veshje, por edhe klientët. Por ndryshe nga dy restorantet e ngjashme në Londër dhe Melburn, ai ka një kriter shtesë.

Njihuni me çiftin më të shkurtër në botë Njihuni me çiftin më të shkurtër në botë
Ky është çifti më i shkurtër në botë, të cilët pavarësisht kësaj shprehen se gjatësia nuk e kufizon stilin e tyre të jetës.

Lideri injoron fushatën antiduhan Lideri injoron fushatën antiduhan
“Bëj siç them unë dhe jo siç bëj unë”. Duket se kjo shprehje e vjetër i shkon mjaft mirë liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, i cili nuk praktikon ato që predikon qeveria e tij.

Mrekulli! Në Itali njerëzit do të ecin mbi ujë Mrekulli! Në Itali njerëzit do të ecin mbi ujë
Në Itali po u jepet mundësia njerëzve që të ecin mbi ujë falë një instalacioni artistik mbi një liqen. Artisti Christo ka zgjedhur liqenin piktoresk Iseo në veri të Italisë për instalacionin që do të hapet javën e ardhshme.

Momente intime në shkretëtirën australiane Momente intime në shkretëtirën australiane
Shkretëtira e Australisë është një vend i vetmuar, por një kangur dhe një derrkuce duket se e kanë gjetur zgjidhjen.

Nuk është ashtu siç duket Nuk është ashtu siç duket
Një iluzion optik është perceptimi i imazhit i cili ndryshon objektivin nga realiteti dhe shpesh na e bën kokën lëmsh.

Kinezi dhunon gruan dhe e mbyll në bagazh (VIDEO) Kinezi dhunon gruan dhe e mbyll në bagazh (VIDEO)
Në një video amatore është filmuar momenti i tmerrshëm kur një kinez ndërsa tenton që ta mbyllë gruan e tij në bagazhin e makinës e dhunon atë fizikisht.

Foto që provojnë se fëmijët do ju bëjnë gjithmonë të qeshni Foto që provojnë se fëmijët do ju bëjnë gjithmonë të qeshni
Fëmijët bëjnë nga të gjitha llojet e gabimeve, ose thjesht bëjnë gjera që ju bëjnë të qeshni.

Krijuan miliona fansa në 2010-ën, ja çfarë ndodh sot me ta Krijuan miliona fansa në 2010-ën, ja çfarë ndodh sot me ta
Në vitin 2010 miliona shikues përreth botës u fiksuan me një foto familjare të postuar nga Mia McGhee në Facebook. Në të dallohej bashkëshorti i saj Rozonno (Ro) dhe gjashtënjakët e sapoardhur në jetë të çiftit, katër djem dhe dy vajza.

Aeroporti më i madh në botë Aeroporti më i madh në botë
Turqia po ndërton aeroportin e tretë në Stamboll, që do të jetë më i madhi në botë. Ky aeroport do të mbajë emrin e presidentit Rexhep Taiyp Erdogan. Projekti ambicion pason pallatin pompoz presidencial me 1000 dhoma, gjashtë herë më i madh se Shtëpia e Bardhë.

Gruaja që vendosi të mos rruhej më Gruaja që vendosi të mos rruhej më
Për 25 vite me radhë përditshmëria e saj ishte një betejë mes strishave, briskut e kurave intensive për të hequr qimet e shumta që i dilnin në fytyrë.

Tortura e 40-vjeçarit britanik Tortura e 40-vjeçarit britanik
Disa vite më parë dyshohej si autor i një përdhunimi. Në procesin gjyqësor që vijoi u shpall i pafajshëm, por jo pa pasoja.

“Colours of Albania” “Colours of Albania”
Komunikimi tashmë ju përket të gjithëve dhe kanalet moderne janë mediat sociale, si Instagrami dhe Facebook-u. Imazhi është një ndër format më të perceptueshme nga publiku dhe të gjithë të apasionuarit pas fotografisë, mund të jenë pjesë e një konkursi fotografik nën hashtagun #ColoursofAlbania.

Gruaja që i jep gji…të dashurit Gruaja që i jep gji…të dashurit
Një grua amerikane është vënë në shënjestër të rrjeteve sociale pas deklaratës së bërë një javë më parë, ku tha se kishte hequr dorë nga puna për të ushqyer me gji të dashurin e saj 36-vjeçar.

Supervideo e nënës heroinë Supervideo e nënës heroinë
Pamjet filmike të një gruaje në Florida, e cila lufton për të “shkulur” të bijën 13-vjeçare nga duart e një mashkulli që tenton ta rrëmbejë, janë përhapur me shpejtësi në internet.

Vështrime shprehëse të kapura nga gazetarë Vështrime shprehëse të kapura nga gazetarë
Fytyra e njeriut shpreh ndjenja që mund të përcillen vetëm nëse i sheh në imazhe ku fjalët janë të kota.

Minatorët gjetën nën rërë anijen me flori, ja kujt i përkiste Minatorët gjetën nën rërë anijen me flori, ja kujt i përkiste
Minatorët e diamanteve në brigjet e Afrikës kanë gjetur një anije e cila ishte e mbushur me flori dhe monedha me vlerë 9 milionë paund.

Në Britani, protestohet për “lirinë e gjoksit” Në Britani, protestohet për “lirinë e gjoksit”
Qindra njerëz kanë dalë toples në plazhin e Brighton në Angli për të protestuar për “lirinë e gjoksit” në mbështetje të fushatës që kërkon ta bëjë gjoksin më të pranueshëm në shoqëri dhe jo si pjesë intime.

Ky fëmijë po kthehet në gur Ky fëmijë po kthehet në gur
Një 11-vjeçar në Indi vuan nga një lloj sëmundje lëkure që po e shndërron atë në një statujë të gjallë.

Havana, tashmë “qyteti mrekulli” i botës Havana, tashmë “qyteti mrekulli” i botës
Havana duket e destinuar të kthehet në një magnet të fortë për turistët, pas përzgjedhjes si njëri prej “qyteteve mrekulli” të botës, në një sondazh të realizuar “online”.

As kufjet me “bluetooth” nuk duhen lejuar teksa drejton automjetin! As kufjet me “bluetooth” nuk duhen lejuar teksa drejton automjetin!
Përdorimi i telefonave teksa drejton një automjet është një problem thuajse në të gjitha shoqëritë e sotme, por një kërkim i fundit i studiuesve ka dalë në konkluzionin se jo vetëm mbajtja e telefonave në dorë, por edhe përdorimi i kufjeve me “bluetooth” është po aq i rrezikshëm dhe shpërqëndrues.

E rrallë, nëna në vdekje klinike prej 4 muajsh, lind fëmija E rrallë, nëna në vdekje klinike prej 4 muajsh, lind fëmija
Një foshnjë ka lindur në Portugali nga një grua, truri i së cilës ka qenë i pajetë prej 4 muajsh, djali i lindur në një nga spitalet e Lisbonës është 2,35 kg.

A është kjo këngëtare e dashura e re e Princ Harry? A është kjo këngëtare e dashura e re e Princ Harry?
Prince Harry ka qenë singëll prej ndarjes me ish-te dashurën e tij Cressida Bonas, dy vite më parë, por mesa duket më në fund do të kemi një ndryshim.

10 shenjat që ju thonë t’i jepni fund lidhjes 10 shenjat që ju thonë t’i jepni fund lidhjes
Ndoshta edhe ju keni një mik apo të njohur i cili është lidhur me një femër, e cila ju bën me dhimbje koke, ajo është e krisur dhe posesive. Të gjithë mund të shohin se vajza është e dëmshme dhe po e çon në “greminë” mikun tuaj, e ju i thoni vetes se “kjo nuk mund të ndodhë me mua”, por ja që është e mundur.

Meshkujt nuk duhet të postojnë kurrë këto 4 lloje fotosh Meshkujt nuk duhet të postojnë kurrë këto 4 lloje fotosh
Nëse i shikoni rrjetet sociale si një mundësi për të bërë përshtypje sa më të mirë tek njerëzit e tjerë  duhet të tregoheni të kujdesshëm.

Pantera vërsulet frikshëm për…një puthje Pantera vërsulet frikshëm për…një puthje
Çfarë do të bënit ju nëse nga pas do t’u vërsulej rrufeshëm një panterë? Shumica do vraponin t’i largoheshin sa më shumë kafshës së frikshme, por nuk është ky rasti.

Letra e Kennedy del në ankand Letra e Kennedy del në ankand
Një letër e shkruar nga ish-presidenti amerikan John Kennedy për atë që përflitej se ishte e dashura e tij Mary Pinchot Meyer, doli për shitje në ankand.

Qyteti ku mbizotëron kaosi Qyteti ku mbizotëron kaosi
Rrugica të vogla, të gjitha të mbushura me motor që përdoren edhe për transport të objekteve nga më të ndryshme.t Trotuare që nuk përdoren për të ecur këmbësoret por ambiente që dyqanet të reklamojnë produktet e tyre, ndërsa këmbësorët mund të ecin në rrugën e makinave.

Ndahet nga jeta legjenda e MMA Ndahet nga jeta legjenda e MMA
Kimbo Slice, një nga legjendat e MMA (Mixed Martial Arts - Arte të Përziera Marciale) është ndarë nga jeta në moshën 42 vjeçare, ndërsa shkaqet e vdekjes janë ende të paqarta.

Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek... Doni të hani pak? Mos u fokusoni te shija, por tek...
Në një studim të realizuar së fundmi tek 100 studentë, hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se kanë gjetur edhe çelësin e suksesit për t’u ndjerë i ngopur më shpejt.

Dy kriteret për të cilat njerëzit ju gjykojnë në takimin e parë Dy kriteret për të cilat njerëzit ju gjykojnë në takimin e parë
Të gjithë ne bëjmë gjykime të shpejta rreth personave të tjerë brenda pak sekondash. Por çfarë realisht vlerësojmë ne? Një profesor i Harvard, Amy Cuddy, sëbashku me psikologët Susan Fiske dhe Peter Glick studiuan krijimin e përshtypjes së parë për më tepër se 15 vite, dhe ata arritën të zbulonin disa detaje.

Çdo foto mund të kthehet në një kryevepër, ja si Çdo foto mund të kthehet në një kryevepër, ja si
Të realizosh një foto të vlefshme mund të jetë tepër sfiduese, kjo edhe për fotografët më me eksperiencë. Gjithsesi falë progresit teknologjik çdo imazh mund të kthehet në pjesëz arti mahnitëse.

Kryeveprat botërore të risjella nga fëmijë Kryeveprat botërore të risjella nga fëmijë
Ndonjëherë nxënësit lodhen me kurrikulat standarde të shkollave. Ky është edhe shkaku pse mësuesit fusin shpesh edhe aktivitete jo të zakonshme për t’i motivuar ata.

18 gjërat që bëjnë njerëzit e suksesshëm 18 gjërat që bëjnë njerëzit e suksesshëm
Mosha 20 vjeçare është koha e tranzicioneve të mëdha. Zgjedhjet që ju bëni në këtë dekadë kritike për të hedhur themelet e karrierës, marrëdhëniet, shëndetit dhe mirëqenies suaj.

Te ndjekësh gjurmët në rërë të Beyonce dhe Leo DiCaprio Te ndjekësh gjurmët në rërë të Beyonce dhe Leo DiCaprio
Plazhet, dielli dhe mundësia që ju mund të përplaseni me Leonardo DiCaprio-n e ta bëni atë burri tuaj! OK, në mos burrin, të dashurin tuaj gjatë pushimeve.

Foto që më mirë të mbeteshin private Foto që më mirë të mbeteshin private
Koha e teknologjisë na ka bërë pjesë të pandashme tonën shkrepjen e fotove. Të ndodhur në pjesë të ndryshme të botës, tani ndajmë me persona të njohur ose të panjohur, çaste përditshmërie.

Art i jashtëzakonshëm me femra nudo Art i jashtëzakonshëm me femra nudo
Një artist i talentuar ka habitur përdoruesit e rrjeteve sociale me aftësinë e tij për të shndërruar 3 femra nudo në një ujk madhështor.

Të rrisim organe njerëzore brenda embrioneve të derrave Të rrisim organe njerëzore brenda embrioneve të derrave
Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara vijojnë përpjekjet për të rritur organet njerëzore brenda trupit të derrave, duke injektuar qeliza bazë njerëzore në embrionet e derrave, në mënyrë që të prodhojnë embrionë të përzierë të njohur si “chimeras”, apo organizma me inde gjenetikisht të ndryshueshme të formuar nga mutacione të ndryshme.

Humbisni peshë duke konsumuar këtë pije Humbisni peshë duke konsumuar këtë pije
Kjo recetë është e mirë për humbje të shpejtë të peshës, është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur.

11 arsye për të mos i pasur flokët e gjata 11 arsye për të mos i pasur flokët e gjata
Të jemi të sinqertë: Të jesh një vajzë nuk është një gjë e lehtë, veçanërisht kur vjen puna tek flokët.

Erdhi vera, mos i hidhni bluzat e vjetra, ja si t'i transformoni Erdhi vera, mos i hidhni bluzat e vjetra, ja si t'i transformoni
Nëse keni ndonjë bluzë të vjetër dhe mendoni se nuk ju bën më, apo mendoni se është e dalë mode, mos nxitoni ta hidhni.

Krijoni “parajsën” tuaj Krijoni “parajsën” tuaj
Një kopsht duhet të ekzistojë në çdo shtëpi. Ndoshta nuk mund të jetë i madh sa një kopsht mbretëror, por një pjesë “parajse” në ballkonin tuaj duhet të jetë një vend perfekt për të pushuar.

Të mësosh një hit me ritmin e kupave plastike Të mësosh një hit me ritmin e kupave plastike
“Cup Song” është një nismë përmes së cilës njerëz të moshave të ndryshme mësojnë një hit të njohur, përmes 4 apo 5 përsëritjeve duke përdorur kupa plastike për të mbajtur ritmin.

Rusi, sherr se kush e ka më të madh; shoku ia pret shokut Rusi, sherr se kush e ka më të madh; shoku ia pret shokut
Një burrë rus është arrestuar pasi i ka prerë me sëpatë organin gjenital shokut të tij, pas një zënke mbi përmasat. Dy bashkëfshatarët kishin pirë dhe po ziheshin se kush e kishte më të madh kur ndodhi incidenti.

Korçë, turizmi nis me karnavale Korçë, turizmi nis me karnavale
Qyteti i Korçës ka çelur sezonin turistik përmes Festivalit Ndërkombëtar të Karnavaleve.

Jeta në sytë e fëmijëve Jeta në sytë e fëmijëve
Pavarësisht kulturave nga vijnë, apo ku jetojnë, kanë apo jo lodra, fëmijët duan vetëm të argëtohet dhe për ta bërë këtë gjejnë mënyra nga më të ndryshmet.

Njëri i verbër, tjetri pa krahë, shndërrojnë fshatin Njëri i verbër, tjetri pa krahë, shndërrojnë fshatin
Një 55 vjeçar në Kinë lindi me njërin sy të verbër, ndërsa shikimin tek syri tjetër e humbi pas shumë vitesh. Shoku i tij ka humbur të dy krahët që tre vjeç, pasi ra në kontakt me korrentin.

Marketi ushqimor pa punonjës në Suedi Marketi ushqimor pa punonjës në Suedi
Robert Ilijason, një informaticien në një qytezë të vogël në Suedi, ka hapur një dyqan ushqimor ku nuk ka as edhe një njeri të punësuar.

Ide fantastike për apartamente të vegjël Ide fantastike për apartamente të vegjël
Të kesh një apartament të vogël ndoshta nuk është një problem, po mundësitë që t’i të mahnitësh miqtë me dekorime është pak e vështirë.

16 foto që tregojnë bukurinë e kuajve 16 foto që tregojnë bukurinë e kuajve
Përse ne i pëlqejmë kuajt? Ka shumë mënyra për t’ju përgjigjur kësaj pyetje.

Babai i 35 fëmijëve në kërkim të gruas së 4-t: Dua të bëj 100 fëmijë Babai i 35 fëmijëve në kërkim të gruas së 4-t: Dua të bëj 100 fëmijë
Një baba 46-vjeçar ka nisur kërkimet për të gjetur gruan e tij të katërt për të arritur edhe objektivin e tij të jetës, të ketë 100 fëmijë.

Plastika, vrasëse për peshqit Plastika, vrasëse për peshqit
Peshqit i hanë sendet plastike në det, ashtu siç konsumojnë adoleshentët sot ushqimet jo të shëndetshme të “Fast Food”-eve, thonë studiuesit suedezë.

Aventurë në Afrikë, Arnold Schwarzenegger ndiqet nga elefanti Aventurë në Afrikë, Arnold Schwarzenegger ndiqet nga elefanti
Arnold Schwarzenegger pati një shoqërues të veçantë gjatë një safari në Afrikën e Jugut.

Të hapësh derën e të shohësh dy gjarpërinj në tavan Të hapësh derën e të shohësh dy gjarpërinj në tavan
Shtëpi e ëmbla shtëpi! Kjo mund të vlejë kudo dhe kurdo, por jo në rastin e amerikanit Mark Hyatt.

Stepan, ariu i adoptuar Stepan, ariu i adoptuar
23 vite më parë një familje ruse adoptoi një arush 3-mujorsh, të cilin e pagëzoi me emrin Stepan.

Ndryshimet dramatike që ka pësuar Toka në vite Ndryshimet dramatike që ka pësuar Toka në vite
Sigurisht që Toka ka pësuar dhe do të pësojë ndryshime ndër vite, por pa dorën e njeriut sigurisht që do të ishin shumë të ngadalta.

Studiuesit: 8 gjëra që të flini si qengj Studiuesit: "8 gjëra që të flini si qengj"
Gjumi i parehatshëm gjatë natës ul nivelin e përqendrimit në veprimtaritë e ditës, nuk lejon tretjen e kalorive, shton rrezikun për sëmundje dhe përshpejton plakjen.

Temperatura e tokës Temperatura e tokës
Ndryshimin e temperaturës së tokës, Shërbimi Gjeologjik amerikan ka zgjedhur ta paraqesë nëpërmjet një animacioni i cili tregon sesi ka ndikuar rritja e temperaturave atmosferike nga viti 1850 deri në ditët e sotme dhe sesi ajo do të vazhdojë të rritet drejt një pike që shkencëtarët e kanë cilësuar si “rrethin e 6 të ferrit”.

Gjembaçët e vegjël duke pirë gji Gjembaçët e vegjël duke pirë gji
Nga natyra, përveçse gjembaçë, iriqët janë edhe shumë të kujdesshëm që të shmangin rrezikun dhe kontaktet me kafshë të tjera dhe me njeriun.

Substancat më të shtrenjta në botë Substancat më të shtrenjta në botë
Të çmosh peshën tënde me flori nuk është një vlerësim edhe aq i madh, pasi pavarësisht thënieve popullore ka disa substanca të cilat gram për gram kanë një vlerë shumë më të madhe se sa metali i verdhë.

Mënyrat më frymëzuese që njeriu ka respektuar natyrën Mënyrat më frymëzuese që njeriu ka respektuar natyrën
Toka është një vend i mrekullueshëm të cilin ne e quajmë shtëpi. Është detyra jonë që ta trajtojmë natyrën me dashuri dhe respekt dhe të ruajmë bukurinë e saj me sa të mundemi.

Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj
Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vjeçare, që kishte marrëdhënie seksuale me nipin e saj, 42 vjeç, e ka ndihmuar këtë të fundit të përdhunojë vajzën e saj 12 vjeç.

Kapet mësuesja që ngeli shtatzënë me 13-vjeçarin, rrezikon 99 vite burg Kapet mësuesja që ngeli shtatzënë me 13-vjeçarin, rrezikon 99 vite burg
Pasi arratia e saj u bë një lajm global, mësuesja 24-vjeçare, e cila akuzohet se ka kryer marrëdhënie seksuale më nxënësin e saj 13-vjeçar,  është vetëdorëzuar në polici.

Përleshje për një vend parkimi, ndodh edhe në Kanada Përleshje për një vend parkimi, ndodh edhe në Kanada
Përleshjet për një vend parkimi janë të shpeshta dhe ndodhin thuajse në të gjithë botën. Rasti më i fundit vjen në Kanadaja, ku ngjarja ka degjeneruar në përplasje fizike mes dy çifteve.

Darkë në qiell Darkë në qiell
Degustimi i pjatave unike në 50 metra lartësi do të ishte një takim i paharrueshëm për çiftet.

Pamje e rrallë e Plutonit Pamje e rrallë e Plutonit
Një video e publikuar nga NASA, ndërthur imazhet e Plutonit të realizuara nga sonda New Horizons, duke ofruar një pamje të vetme të siperfaqës së trupit qiellor.

Lë shtatzënë të dashurën, 9 muaj më pas merr një letër të çuditshme Lë shtatzënë të dashurën, 9 muaj më pas merr një letër të çuditshme
Jeta na ofron shumë surpriza. Sigurisht ne kemi bërë planet tona dhe shpesh na dalin. Por shumica e njerëzve e dinë se të papriturat janë pjesë e jetës sonë. Dhe nëse jemi duke folur për jetën tonën dashurore, atëherë do të jetë gjithmonë me të papritura.

10 mënyrat më të mira për të dalluar një gënjeshtar 10 mënyrat më të mira për të dalluar një gënjeshtar
Mund të jetë sfiduese t’i thuash diku se po të gënjen. Në shumicën e rasteve, kur t’i ke dyshime rreth ndershmërisë së dikujt, ka mijëra gjëra që të vijnë nëpër mend. Fatmirësisht ka shumë shenja për të kuptuar nëse dikush është duke gënjyer ose jo.

Kur arti aksidental është shumë më i mirë se sa arti aktual Kur arti aksidental është shumë më i mirë se sa arti aktual
Disa artistë kanë kaluar vite para se krijonin kryeveprën e tyre. Por pasi keni rrëzuar aksidentalisht ndonjë kanaçe me bojë në dysheme dhe papritmas ju bëheni krijues i një prej shembujve më të bukur të artit bashkëkohor.

Imunoterapia, vaksina antikancer Imunoterapia, vaksina antikancer
Shkencëtarët kanë hedhur një hap përpara në krijimin e një vaksine universale për të gjithë llojet e kancerit, përfshirë këtu edhe ata që konsiderohen të pashërueshëm me metodat aktuale.

Një “selfie” e paharrueshme Një “selfie” e paharrueshme
Në epokën e rrjeteve sociale dhe aparateve inteligjentë me lidhje në internet, vetëshkrepjet fotografike (selfie) janë ndoshta elementi më i rëndësishëm.

Fëmijë frymëzues Fëmijë frymëzues
Shpesh është e vështirë për prindërit që të thonë se fëmijët e tyre kanë bërë çdo gjë të saktë teksa janë rritur.

Mësuesja në arrati, ngeli shtatzënë me 13-vjeçarin Mësuesja në arrati, ngeli shtatzënë me 13-vjeçarin
Një mësuese në Amerikë është shpallur në kërkim nga policia amerikane pasi ka mbetur shtatzënë nga një nxënës i saj 13-vjeçar.

Të aksidentuar, të përgjumur dhe një vodka pranë tyre Të aksidentuar, të përgjumur dhe një vodka pranë tyre
Përfshirja në një aksident automobilistik është e tmerrshme, por jo për këta dy persona në Rusi.

Diamanti i gjelbër, shitje rekord prej 17 mln dollarë Diamanti i gjelbër, shitje rekord prej 17 mln dollarë
Diamanti më i madh në botë me ngjyrë të gjelbër i quajtur “The Aurora Green” theu rekordin botëror duke u shitur për më shumë se 16.8 milionë në një ankand të “Christies” në Hong Kong.

28 yjet që nuk e keni ditur se janë biseksualë 28 yjet që nuk e keni ditur se janë biseksualë
Mund t’i keni parë shpesh në televizor apo revista, mund të jeni edhe fansa të tyre në rrjetet sociale duke e quajtur si aktorin apo modelen tënde të preferuar, por kurrë nuk i ke ditur preferencat e tyre seksuale.

Momenti shokues kur avioni me pasagjerë goditet nga rrufeja (Video) Momenti shokues kur avioni me pasagjerë goditet nga rrufeja (Video)
Një aeroplan Boeing 737-800 në aeroportin ndërkombëtar “Jieyang Chaoshan” të Kinës është goditur nga rrufeja gjatë një stuhie mbrëmjen e së hënës.

Ça sfide të pastrosh me pandat Ça sfide të pastrosh me pandat
Të pastrosh është gjithnjë një punë e vështirë dhe kur nëpër këmbë ke dy panda, bëhet një sfidë më vete.

Një përbindësh shëtit në fushën e golfit Një përbindësh shëtit në fushën e golfit
Lojtarët në një fushë golfi në Palmetto, Florida, u befasuan kur shumë pranë tyre një aligator gjigant po shëtiste i qetë në fushën me bar.

E kuqe e nxehtë E kuqe e nxehtë
Një fotograf 32-vjeçar nga Londra ka fotografuar dhjetëra femra dhe meshkuj me flokë të kuq për projektin e tij më të ri të quajtur “Red Hot” (E kuqe e nxehtë).

Zhgënjimi nga blerjet online, rasti që bëri xhiron e botës Zhgënjimi nga blerjet online, rasti që bëri xhiron e botës
Jo gjithmonë ajo që reklamohet në faqet e shitjeve në internet është ashtu siç prezantohet dhe jo në pak raste është shumë, shumë herë më keq.

Çanta më e shtrenjtë në botë Çanta më e shtrenjtë në botë
Një “Hermes”, me lëkurë krokodili dhe e mbushur me diamantë, u bë çanta e dorës më e shtrenjtë në botë pas shitjes në ankand në Hong Kong për 300 mijë dollarë.

Ekonomia s’të bën të lumtur Ekonomia s’të bën të lumtur
Instituti “Legatum” me qendër në Londër ka hartuar një raport ku rendit 142 vende të botës me kriter të ashtuquajturin prosperitetin e tyre. Jo vetëm ekonomia është ajo që ndikon në mirëqenien e shteteve, pasi sipas institutit “Legatum ka me shume se kaq.

Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës
Fillimi i kësaj jave sjell një fenomen të rrallë qiellor, planetin e kuq Marsin më afër se asnjëherë me Tokën.

Shtëpia jonë e mrekullueshme Shtëpia jonë e mrekullueshme
Më 27 maj, National Geographic nisi grumbullimin e imazheve më mbresëlënëse nga planeti ynë, imazhe që do të garojnë për çmimet e vitit në kategoritë përkatëse.

Shkencërisht thuajse e pamundur, këta trenjakë thyejnë çdo pritshmëri Shkencërisht thuajse e pamundur, këta trenjakë thyejnë çdo pritshmëri
Mundësia që kjo të ndodhte sipas shkencëtarëve ka qenë 1 në 200 milionë raste.

1-vjeçari që po kalon pubertetin 1-vjeçari që po kalon pubertetin
Periudha e puberteti për meshkujt shtrihet nga 12 deri në 16 vjeç, kur nis rritja e nivelit të testosteronit që shoqërohet më ndryshimet fizike.

Pse dëgjojmë një zë në kokë kur lexojmë Pse dëgjojmë një zë në kokë kur lexojmë
"Ka shumë teori rreth arsyes se pse ne dëgjojmë një zë të brendshëm kur lexojmë, por nuk ka ende një përcaktim të saktë", shprehet Paul King, një neurolog, i cili jep edhe një shpjegim se pse ndodh kjo dukuri.

Sulmi i krokodilit në Australi, “idiotësi njerëzore” Sulmi i krokodilit në Australi, “idiotësi njerëzore”
Një grua dyshohet se ka humbur jetën pasi u sulmua nga një krokodil në parkun kombëtar Daintree në Australi.

Fytyrat e luftës Fytyrat e luftës
Me ISIS-in që kontrollon pjesë të mëdha të Sirisë dhe Irakut, situata në këto vende nuk është aspak e mirë. Këtë gjë e tregojnë edhe fotot e atyre që po e vuajnë këtë luftë: banorëve të këtyre shteteve.

Djali që udhëton gjithmonë me qenin e tij Djali që udhëton gjithmonë me qenin e tij
Sa herë që Kelly Lund shkon me pushime, ai gjithmonë do të marrë me vete edhe qenin e tij të quajtur Loki, i racës Husky.

Kafshë të çuditshme, që sjellin në jetë të vegjël të mrekullueshëm Kafshë të çuditshme, që sjellin në jetë të vegjël të mrekullueshëm
Pothuajse të gjithë i duam këlyshët e vegjël, që na ndriçojnë jetët tona. Por kur vjen te faktori adhurim, vëmendjen e “vjedhin” kotelet dhe qenushët.

Britani, zbulohet makina historike e shkëmbimit të mesazheve Britani, zbulohet makina historike e shkëmbimit të mesazheve
Një makinë historike, e përdorur për shkëmbimin e mesazheve sekrete mes Hitlerit dhe gjeneralëve të tij, është harruar në një hangar në Essex të Britanisë.

Fëmija brenda në kafaz Fëmija brenda në kafaz
Punonjësit e një kopshti zoologjik në qytetin amerikan të Sinsinatit, qëlluan dhe vranë një gorilla pasi një djalë 4-vjeçar hyri në rrethimin e tij. Djali i vogël kapërceu gardhin mbrojtës dhe ra në një kanal rrethues, ku u mbërthye nga gorilla.

Rruga për në shkollë Rruga për në shkollë
Një fshat i izoluar në Kinën jugperëndimore u katapultua me shpejtësi në vëmendjen e mediave vendase dhe të huaja, pasi një gazetar publikoi fotot e udhëtimit tejet të rrezikshëm që nxënësit bëjnë për të shkuar dhe për tu kthyer nga shkolla.

Të gatuash me superfuqi (Video) Të gatuash me superfuqi (Video)
Superheronjtë nuk kanë qenë kurrë kaq të famshëm sa në këto vite, me filma të tyre që shfaqen vit pas viti dhe grumbullojnë qindra milionë dollarë në të gjithë botën.

Bebi i adhurueshëm që nuk gjen dot pirunin që ka në dorë (Video) Bebi i adhurueshëm që nuk gjen dot pirunin që ka në dorë (Video)
Të gjithë kemi momentet tona të hutimit, kur kërkojmë diçka që e kishim në dorë vetëm disa sekonda më parë, por që pasi u ngritëm për të marrë një gotë ujë, nuk e gjejmë dot më ku e kemi lënë.

Mango, koleksion të veçantë për Ramazanin Mango, koleksion të veçantë për Ramazanin
Pas Dolce & Gabbana në fillim të këtij viti, edhe Mango ka vendosur të nxjerrë një linjë veshjesh të dedikuar për femrat myslimane.

10 mënyra për të humbur peshë pa dietë 10 mënyra për të humbur peshë pa dietë
Dietat, njëra më e fortë se tjetra, janë gjithmonë shumë të vështira për t’u mbajtur. Kufizimi i ushqimit, një nevojë jetike, jo vetëm që është i vështirë psikologjikisht, por shpesh herë të merr edhe pjesë nga energjia vitale që duhet për të kryer proceset e punës së përditshme.

Raporti: Ja kush janë 31 shtetet ku jetohet më mirë Raporti: Ja kush janë 31 shtetet ku jetohet më mirë
Çdo vit, Instituti Legatum, me qendër në Londër, publikon treguesit vjetor global te prosperitet, një studim i madh që rendit vendet më të begatë në botë.

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem... Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...
Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje të muskujve.

Këto foto provojnë se bota nuk është edhe aq e keqe Këto foto provojnë se bota nuk është edhe aq e keqe
A ju ka ndodhur që të ndizni TV dhe menjëherë të filloni të ndiheni të shqetësuar dhe të trishtuar nga të gjitha ato konflikte dhe trazira politike përreth globit?

Djali i karatesë, në jetën reale... Djali i karatesë, në jetën reale...
E mbani mend filmin “Djali i karatesë”? Të gjithë mund ta kujtojnë shumë mirë atë prodhim të vitit 1984, që ka shërbyer edhe si model frymëzimi për fëmijë të shumtë anembanë botës, pse jo edhe për rininë shqiptare të pas viteve ’90.

Kopshti më i çuditshëm që keni parë Kopshti më i çuditshëm që keni parë
Fotot e një kopshti të një shtëpie në Axbridge, Somerset në Angli janë bërë virale në internet. Dhe nuk është aspak e vështirë për të kuptuar arsyen.

Prezantohet autobusi fluturues Prezantohet autobusi fluturues
Një transportues gjigant, që kalon në shinat e veta mbi makinat e tjera në rrugë. Pjesërisht tren metroje e pjesërisht autobus, ai që kinezët e quajnë “bus-way” u prezantua në Pekin me ofertën të zhvendosë 1.200 persona njëherazi me kabinat e veta të ngritura mbi trafikun e zakonshëm rrugor.

“Vivid Sidney” “Vivid Sidney”
Sidnej mori një pamje magjike me rastin e festivalit të përvitshëm Vivid, si pjesë e të cilit 90 instalacione dritash e ndriçuan qytetin australian, duke projektuar art shumëngjyrësh në të famshmen Harbour Bridge, në Opera House dhe në atraksione të tjera. Festivali nis zyrtarisht mbrëmjen e 27 majit e do të vazhdojë deri në 18 qershor.

Restoranti ku ushqimi hahet zhveshur Restoranti ku ushqimi hahet zhveshur
Kur dilet për darkë në një restorant luksoz, shumë e kanë të vështirë që të përzgjedhin veshjen që i përshtatet atmosferës, por kjo nuk vlen për një restorant në Australi.

10 gjërat me të çuditshme të gjetura në servise 10 gjërat me të çuditshme të gjetura në servise
Ju ka ndodhur që të dërgoni makinën në ndonjë pikë servisi dhe të harroni të merrni diçka të sikletshme që e kishit me vete?

Delet ushqehen me marihuanë, terrorizojnë fshatin Delet ushqehen me marihuanë, terrorizojnë fshatin
Banorët e fshatit Rhydypandy në jug të Uellsit kanë kaluar në një situatë sa për të qeshur aq edhe ankthi për ta.

Këta meshkuj kuptojnë sa vuajnë femrat Këta meshkuj kuptojnë sa vuajnë femrat
Në ditët e sotme është krejtësisht e pranueshme për meshkujt që të kenë përkujdesje profesionale, qoftë për të hequr mjekrën, apo në disa raste edhe për të vendosur manikyr, apo edhe trajtime të tjera.

Ulje-ngritje me shoqen mbi supe Ulje-ngritje me shoqen mbi supe
Kush tha që trupin në formë mund ta mbash vetëm me palestër? Linjat dhe muskujt aktivë mund të mbahen në çdo kohë, mjafton vullneti.

Studimi, skanimi i trurit ndan “jetën nga vdekja” Studimi, skanimi i trurit ndan “jetën nga vdekja”
Një teknikë standarde e skanimit të trurit po shfaq shenja premtuese duke ndihmuar mjekët të dallojnë mes pacientëve në gjendje vegjetative dhe atyre me shenja të fshehura të ndërgjegjes.

Skifteri merr bluzën e Tottit Skifteri merr bluzën e Tottit
Kur flitet për skuadrat e futbollit, Bes Kallaku dhe Skifteri kanë ndryshime të mëdha.

“Plagët” e rinovuara të betejës së “Somme”-së “Plagët” e rinovuara të betejës së “Somme”-së
Peizazhi dhe terreni mund të jenë “shëruar” dhe rindërtuar, por plagët e betejës së “Somme”-së janë ende të dukshme në rajonin francez, edhe 100 vite pas një prej përplasjeve më të sipërfaqshme dhe pa rezultate të historisë ushtarake.

Rrathët 175.000 vjeçare të neandertalëve çudisin shkencëtarët Rrathët 175.000 vjeçare të neandertalëve çudisin shkencëtarët
Ndryshe nga ç'mendonin shkencëtarët, neandertalët punonin në grup për të ndërtuar simbole që 175.000 vjet më parë... por ç'kuptim kishin këta rrathë?

E tmerrshme, ndërtesa në flakë, banorët hidhen nga kati i pestë E tmerrshme, ndërtesa në flakë, banorët hidhen nga kati i pestë
Një ngjarje dramatike ka ndodhur në qytetin Strunino, pranë Moskës në Rusi. Një banesë u përfshi nga zjarri ndërsa anëtarët e një familje për t’i shpëtuar flakëve u hodhën nga kati i pestë i saj.

Luvri pa piramidë Luvri pa piramidë
Ata që do të vizitojnë Parisin këto ditë do të mund të vënë re mungesën e një prej atraksioneve më të rëndësishme të qytetit, piramidës së Luvrit. Artisti JR, mjaft i lakuar në Francë kohët e fundit, arriti të krijojë një iluzion optik befaues.

Të bësh seks me tubin e kullimit Të bësh seks me tubin e kullimit
Një burrë është kapur në kamera duke bërë seks në mes të rrugës me një tub kullimi. Videoja tregon burrin që i afrohet tubit dhe pa humbur kohë ul pantallonat dhe të mbathurat, para se t’i “futet punës”.

Kjo dyshe do t’ju “çmendë” Kjo dyshe do t’ju “çmendë”
Një nga gjërat më madhështore të rrjeteve sociale është mundësia për të shpërndarë fotot tuaja të mrekullueshme me pjesën tjetër të botës.

14 vepra arti që vështirë t'i dalloni nga realiteti 14 vepra arti që vështirë t'i dalloni nga realiteti
Këta artistë rruge janë krejtësisht të lirë në artin e tyre. E gjithë bota është një tablo e madhe, ku ata mund të shprehin veten e tyre.

Pse disa çifte bëjnë më tepër seks? Pse disa çifte bëjnë më tepër seks?
Në martesë, lumturia e çiftit lidhet me jetën seksuale. Dhe në qoftë se ju doni të dini se sa një çift sapomartuar është duke e shijuar apo sa marrëdhënie seksuale ka? Mjafton të shohim në personalitetet e tyre.

Duel kuzhinash Duel kuzhinash
Kuzhina shqiptare, e ndërthurur mes asaj ballkanike dhe mesdhetare, por në përzierje me atë italiane mund të krijojë një kuzhinë unike botërore. Kjo ndërthurje gastronomike dhe difuzion kulturash ka qenë qëllimi i çeljes së edicionit shqiptar “Gourmeando”, një binjakëzim ndërmjet kuzhinave të dy brigjeve.

Sherri familjar të lë me bark bosh Sherri familjar të lë me bark bosh
Sherri në momentin e gabuar të lë me pjatë bosh. Kështu i ka ndodhur një familjeje luanësh me pesë anëtarë.

Ja ç’ndodh kur një bari mërzitet Ja ç’ndodh kur një bari mërzitet
Bariu është një profesion që nuk shquhet për emocionet që të jep dhe këtë e di mirë edhe një i tillë në Australi.

Njihuni me Frederikun...hamshorin Njihuni me Frederikun...hamshorin
Frederiku i Madh është ai që po çmend rrjetin këto ditë. Bëhet fjalë për një kalë, që bota online ka pagëzuar si kali më i bukur.

Tuneli më i gjatë në botë Tuneli më i gjatë në botë
E detyruar nga terreni malor, Zvicra ka ndërtuar rrjetin më të sofistikuar, por edhe më magjepsës të tuneleve dhe së shpejti do të ketë gati edhe tunelin më të gjatë në botë.

Pitoni i kafshon penisin në banjë 38-vjeçarit Pitoni i kafshon penisin në banjë 38-vjeçarit
Një piton gjigant ishte futur në tubat e tualetit dhe pickoi nga penisi pronarin e banesës Atthaporn Boonmakchuay. Ngjarja e pazakontë ka ndodhur në provincën Chachoengsao të Bangkokut.

SHBA, ankand për monedhat legjendare amerikane SHBA, ankand për monedhat legjendare amerikane
Dy monedha legjendare amerikane, njëra prej të cilave më shumë se 200-vjeçare, pritet të mbledhin së bashku 27 milionë dollarë, kur çekiçi i ankandit të bjerë për to në Nju Jork. E para është një dollar i argjendtë i 1804-tës, që me gjasë do të shitet për 10 milionë dollarë, ndërsa tjetra e 1822-shit e llogaritet të shkojë nga 8 deri në 12 milionë dollarë.

Ja cilët janë shefat ekzekutivë më të paguar të botës Ja cilët janë shefat ekzekutivë më të paguar të botës
Ata janë të superpaguar në cilëndo kompani që drejtojnë, por të qenit në koorporatat më të mëdha të botës i bën ata edhe me përgjegjësi të jashtëzakonshme. Shefat ekzekutivë paguhen kaq shumë vetëm e vetëm që të “pasurojnë” edhe më shumë kompanitë që drejtojnë.

Krokodili i uritur gëlltit edhe breshkën (FOTO) Krokodili i uritur gëlltit edhe breshkën (FOTO)
Kur krokodili është i uritur nuk mendohet dy herë as kur bëhet fjalë për të gëlltitur një breshkë.

Të tërheqësh autobusin me bishtin e flokëve (Video) Të tërheqësh autobusin me bishtin e flokëve (Video)
Një indian i moshuar ka arritur të tërheqë me bishtin e flokëve një autobus me peshë 12 ton.

Të jetosh me prindërit apo më vete? Të jetosh me prindërit apo më vete?
Të jetosh me prindërit, apo i ndarë prej tyre? Kjo është dilema e shoqërisë së ditëve të sotme. Shumë e kanë provuar