Basketboll, SHBA-ja fiton Botërorin
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpartalluar 129-92 Serbinë në finalen e Kampionatit Botëror të Basketbollit që u zhvillua në Spanjë. Në këtë mënyrë amerikanët fitojnë Botërorin për herë të dytë radhazi dhe për herë të pestë në histori.

Kryevepra e Menezit, goli i vitit
Kryevepra e Menezit, goli i vitit
Sezoni i ri futbollistik sapo ka nisur dhe do te shenohen shume gola te bukur deri ne fund te tij, por veshtire se do te realizohet nje gol me i bukur se ai qe u pa ne ndeshjen Parma-Milan.

Riberi rikthehet me gol Riberi rikthehet me gol
Java e tretë në Bundesligë nuk solli ndonjë suprizë pasi dy skuadrat e mëdha, Bajerni dhe Borusia Dortmund, fituan dhe vazhdojnë të udhëheqin kampionatin gjerman.

Bundesliga, Werder ndal kryesuesit Bundesliga, Werder ndal kryesuesit
Java e trete e Bundesliga-s gjermane ka nisur me një barazim me plot 6 gola. Kryesuesit e Bayer Leverkusen edhe pse luajtën në fushën e tyre nuk arritën të merrnin fitoren e tretë radhazi përball Werder Bremen, pasi ndeshja u mbyll 3-3.

Gabimi trashanik i Diego Lopezit
Gabimi trashanik i Diego Lopezit
Diego Lopez beri nje gabim shume te rende ne ndeshjen Parma-Milan. Portieri i kuqezinjve, pas debutimit te shkelqyer ne Serine A para dy javesh ndaj Lazios, ishte protagonist negativ ne ndeshjen e dyte te kampionatit.

US Open, Williams triumfon pr her t gjasht US Open, Williams triumfon pr her t gjasht
Serena Williams, numri 1 i tenisit për femra, ka fituar për herë të tretë radhazi dhe për herë të gjashtë në karrierë turneun US Open pasi ka mundur në finale danezen Caroline Wozniacki me rezultatin 6-3 dhe 6-3.

Kombtarja prgatitet pr Portugalin Kombtarja prgatitet pr Portugalin
Kombëtarja shqiptare po vazhdon e qetë dhe pa ndonjë shqetësim dëmtimi përgatitjet për ndeshjen me Portugalinë, e para për kualifikueset e “Euro 2016”.

Ibrahimovic, rekordmeni suedez Ibrahimovic, rekordmeni suedez
Zlatan Ibrahimovic është bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me kombëtaren e Suedisë.

US Open, Federer n gjysmfinale US Open, Federer n gjysmfinale
Roger Federer është kualifikuar për në gjysmëfinalet e US Open pas një ndeshjeje ndaj francezit Gael Monfils që zgjati 3 orë e 19 minuta dhe që përfundoi me sete 3-2 (4-6, 3-6, 6-4, 7-5 dhe 6-2).

Pezullohen 3 lojtarë te Man.City Pezullohen 3 lojtarë te Man.City
Federata e Futbollit Anglez konfirmoi dënimet e shumëfishta për 3 lojtarë të Manchester City-t, që mund të cenojnë përgatitjet e ekipit të Pep Guardiola-s për ndeshjet e ardhshme në Premier League. Trioja me influencë e “Sitizens”, Sergio Aguero, Fernandinho dhe Nicolas Otamendi do të vuajnë respektivisht 4, 3 dhe 1 ndeshje pezullim.

Seedorf dhe Eriksson, “rokadë” VIP në pankinat kineze Seedorf dhe Eriksson, “rokadë” VIP në pankinat kineze
Pas vetëm 5 muajsh në pankinën e Shenzhen FC, Clarence Seedorf ka marrë një tjetër notë ngelëse në karrierën e tij si trajner. Holandezi që u largua nga Milan për shkak të rezultateve negative para dy vjetësh, nuk do ta vazhdojë kontratën me klubin e divizionit të dytë kinez pasi drejtuesit e kryqëzuan prej dështimit në objektiva.

Dueli i familjes Xhaka, Taulant-Granit, luhet raundi 3 Dueli i familjes Xhaka, Taulant-Granit, luhet raundi 3
Për herë të tretë brenda një viti, familja Xhaka do të shohë se si dy djemtë e familjes do të jenë kundërshtarë në fushën e futbollit. Të emigruar në Zvicër nga Kosova dhe të ndarë për tifozllëkun për mesfushorët që përfaqësojnë ekipe dhe kombëtare të ndryshme, tashmë anëtarët e Xhakave do të kenë fokusin në një stadium të vetëm mbrëmjen e së martës.

F1, Çmimi i Madh i Francës rikthehet pas 10 vitesh F1, Çmimi i Madh i Francës rikthehet pas 10 vitesh
Çmimi i Madh i Francës do të rikthehet në vitin 2018 në Formula 1 pas 10 vitesh mungesë, bëjnë të ditur organizatorët.

CAS-i i Lozanës lë në fuqi dënimin e Blatterit CAS-i i Lozanës lë në fuqi dënimin e Blatterit
Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS), me seli në Lozanë të Zvicrës, refuzoi apelimin e bërë nga Sepp Blatter, duke lënë në fuqi dënimin me 6 vite pezullim nga të gjitha aktivitetet.

Superiorja, me dy përballje luksi: Partizani-Kukësi, Flamurtari-Tirana Superiorja, me dy përballje luksi: Partizani-Kukësi, Flamurtari-Tirana
Java e 14 e Kategorisë Superiore do të mbyllet me dy përballjet e forta të mbrëmjes së të martës, Partizani-Kukësi dhe Flamurtari-Tirana.

Çfarë goli! Argjentinasi shënon fluturimthi nga mesfusha e tij (Video) Çfarë goli! Argjentinasi shënon fluturimthi nga mesfusha e tij (Video)
Një gol spektakolar është shënuar në kampionatin kilian të futbollit. Alejandro Camargo, lojtar i Universidad Concepcion, shënoi fluturimthi nga mesi i fushës në ndeshjen kundër O’Higgins.

Lewandowski, 15 milionë euro në sezon me kontratën e re Lewandowski, 15 milionë euro në sezon me kontratën e re
Robert Lewandowski ka arritur marrëveshjen me Bayernin e Mynihut për rinovimin e kontratës dhe zyrtarizimi do të bëhet shumë shpejt.

NFL, ndalet New York Giants; fiton Kansas NFL, ndalet New York Giants; fiton Kansas
New York Giants ndalet nga Pittsburg në javën e 13 të National Football League. Skuadra e Steelers arriti të fitojë këtë përballje me rezultatin 24-14, duke bërë që Giants të frenohen në kuotën e 6 fitoreve radhazi. Për New York, Eli Manning nuk ishte në ditën e tij më të mirë, ndërkohë që në krahun tjetër Rothlisberger, Bell e Brawn i dhanë mundësi Pittsburgh të dominojnë takimin.

NBA, shkëlqen Westbrook në fitoren e pestë radhazi të OKC NBA, shkëlqen Westbrook në fitoren e pestë radhazi të OKC
Oklahoma City vijon serinë e rezultateve pozitive në NBA. Skuadra e Thunder këtë radhë mposhti New Orleans Pelicans me rezultatin 101-92, duke e çuar në 5 numrin e fitoreve radhazi.

Partizani-Kukësi do të luhet me tifozë Partizani-Kukësi do të luhet me tifozë
Partizani do ta luajë në praninë e tifozëve ndeshjen e radhës në kampionat, supersfidën ndaj Kukësit. Takimi që do të zhvillohet të martën në “Elbasan Arena” do të luhet me tifozë pasi klubi i kuq ka shlyer gjysmën e dënimit të dhënë nga Komisioni i Disiplinës për zhvillimin e katër ndeshjeve pa tifozë, duke paguar gjobën.

Eugert Zhupa, fluturim mbi 2 rrota Eugert Zhupa, fluturim mbi 2 rrota
Skandiano është një qytezë e vogël në verilindje të Italisë, por këtu ka shumë që betohen nën emrin e një shqiptari. Çiklizmi për këtë zonë të Emilia Romanjas është një fe e vërtetë dhe beniamini i qytezës është hiç më pak por sportisti Eugert Zhupa.

Fellaini çon “djajtë” në ferr, Everton barazon në fund Fellaini çon “djajtë” në ferr, Everton barazon në fund
Më pak se pesë minuta nga mbyllja e ndeshjes së 100 e tij me Manchester United, Marouane Fellaini bën një ndërhyrje të parregullt ndaj Idrissa Gueye brenda zonës duke i dhënë shansin Leighton Baines të mund De Gean nga pika e bardhë e penalltisë.

Roma fiton derbin me Lazion, tensionet nuk mungojnë Roma fiton derbin me Lazion, tensionet nuk mungojnë
Në një ndeshje të tensionuar ku nuk munguan as zënkat, Roma arriti të triumfojë 2-0 përballë Lazios në derbin e kryeqytetit italian. Për verdhezinjtë menduam mesfushorët Strootman dhe Nainggolan.

Skënderbeu “ngec” te barazimet, 0-0 me Vllazninë Skënderbeu “ngec” te barazimet, 0-0 me Vllazninë
Ka përfunduar në barazim 0-0 përballja në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër mes Vllaznisë dhe Skënderbeut kryesues, e vlefshme për javën e 14-të të Superligës.

Liverpool e bën dramë, mposhtet “in extremis” Liverpool e bën dramë, mposhtet “in extremis”
Çfarë drame në “Vitality Stadium”, aty ku Bournemouth fitoi 4-3 ndaj Liverpool. Djemtë e Klopp ishin duke udhëhequr 3-1 deri në minutën e 75, por në të 93-n ishin në disavantazh prej një goli.

Seria A, Milani vuan ndaj Krotones; Lapadula përmbys rezultatin në fund Seria A, Milani vuan ndaj Krotones; Lapadula përmbys rezultatin në fund
Milani ka marrë me shumë vështirësi 3 pikët ndaj Krotones. Në ndeshjen e luajtur në “San Siro”, kuqezinjtë e panë veten në disavantazh në minutën e 26, pas një kundërsulmi të finalizuar nga Falçineli.

Fabregas-Fernandinho, agresiviteti që pritet të çojë në pezullim Fabregas-Fernandinho, agresiviteti që pritet të çojë në pezullim
Nervozizmi i tepruar në fushën e lojës duket se do t’iu kushtojë dy prej lojtarëve më të mirë të Chelseat dhe Manchester Cityt, pas përplasjes që ata patën në sfidën e zhvilluar të shtunën, në një sfidë të drejtpërdrejtë për titullin.

Francë, tifozët e Metzit godasin portierin e rrëzuar të Lyonit. Ndeshja u pezullua Francë, tifozët e Metzit godasin portierin e rrëzuar të Lyonit. Ndeshja u pezullua
Një episod i dënueshëm, që nuk do të kalojë pa u analizuar nga Disiplina e Federatës franceze të Futbollit, u regjistrua në stadiumin “Saint-Symphorien”.

Pas fitores me Atalantën, Allegri: Mjaft me kritikat ndaj Juves Pas fitores me Atalantën, Allegri: Mjaft me kritikat ndaj Juves
Suksesi i merituar kundër Atalantës e ka detyruar trajnerin Masimiliano Allegri t’i kujtojë ekipit se rëndësi kanë vetëm pikët dhe loja, e jo kritikat shpeshherë të padrejta ndaj kampionëve të Italisë.

Ish-trajneri i Interit akuzon: Askush nuk ka fuqi te zikaltrit Ish-trajneri i Interit akuzon: Askush nuk ka fuqi te zikaltrit
Trajneri holandez, Frank De Boer u cilësua si njeriu që do të shpëtonte sezonin aktual të Interit, kur zbarkoi para pak muajsh, por u largua pa lënë shenjë, nga një skuadër që vuan ende një mijë e një probleme.

Angli, Chelsea kërkon ndjesë publike për skandalin seksual Angli, Chelsea kërkon ndjesë publike për skandalin seksual
Skuadra angleze e futbollit Chelsea u detyrua të dilte publikisht për t’i kërkuar falje ish-sulmuesit Gary Johnson, për abuzimet seksuale që ai vuajti në ekipet e moshave të “bluve”, në një skandal që po merr përmasa të mëdha në ishull.

Messi nuk ka më peshë në “Klasike”: 6 ndeshje pa shënuar Messi nuk ka më peshë në “Klasike”: 6 ndeshje pa shënuar
Leo Messi nuk ishte në lartësinë e duhur në “Klasiken” e radhës, që përfundoi me rezultatin 1-1. Nuk ndihmoi shokët e skuadrës dhe nuk përfitoi kur doli përballë Keylor Navas. Që kur kaloi Di Stefanon si golashënuesi më i mirë i historisë së “Klasikes”, argjentinasi ka mbetur “thatë”.

Destinacioni i fundit; Mijëra tifozë homazhe lojtarëve të Chapecoense Destinacioni i fundit; Mijëra tifozë homazhe lojtarëve të Chapecoense
Trupat e pajetë të viktimave të aksidentit ajror në Kolumbi që u mori jetën 71 personave kanë mbërritur në qytetin e tyre ku është zhvilluar edhe një homazh masiv në stadium.

Leipzig nuk ndalet, mund edhe Schalke 04 Leipzig nuk ndalet, mund edhe Schalke 04
Ekipi që një sezon më parë luante në Bundesligën e dytë jo vetëm që nuk ka pësuar humbje, por njëkohësisht i shkaktoi disfatën e parë “Bluve Mbretërorë” pas 12 ndeshjeve pa humbje në të gjitha kompeticionet.

FSHF shtyn ndeshjet e Tiranës e Partizanit FSHF shtyn ndeshjet e Tiranës e Partizanit
Dy supersfidat që do të mbyllin javën e 14-të të Kategorisë Superiore, Partizani-Kukësi dhe Flamurtari-Tirana do të luhen të martën në orën 17:00.

Montepellier befason PSG, e mund 3-0 Montepellier befason PSG, e mund 3-0
PSG u ndal pas pesë fitoreve radhazi në ligen e parë franceze duke pësuar një humbje surprizë 3-0 nga Montepellier.

Bundesliga, fiton Dortmund, ndalet Leverkusen Bundesliga, fiton Dortmund, ndalet Leverkusen
Borussia Dortmund regjistroi një fitore të lehtë ndaj Borusia Mynchengladbach në ndeshjen e javës së 13 të Bundesligës.

“El Clasico”, Sergio Ramos befason Barcelonën, barazon në të 90’ “El Clasico”, Sergio Ramos befason Barcelonën, barazon në të 90’
E ndërsa dukej se Barcelona do të dilte fituese nga “Camp Nou” duke mposhtur rivalët e përjetshëm, mbrojtësi i Real Madrid ka barazuar shifrat në minutën e 90’.

Chelsea thyen Manchester City, shkëputet në krye Chelsea thyen Manchester City, shkëputet në krye
Antonio Conte fiton betejën me Pep Guardiolën. Chelsea iu imponua Manchester Cityt në “Emirates Stadium” teksa fitoi përballjen për kreun me rezultatin 1-3 duke forcuar pozitat në krye të klasifikimit të Premier League.

Boshllëku “Rosberg”, Mercedes mendon Fernando Alonson Boshllëku “Rosberg”, Mercedes mendon Fernando Alonson
Deklarata befasuese e Nico Rosberg për tërheqjen përfundimtare nga garat e Formula 1 do të sjellë një lëvizje në merkaton e këtij Botërori. Mercedes tashmë ka filluar të mendojë për pasuesin e  kampionit të sapo shpallur të botës dhe janë përcaktuar disa kandidatë.

“El Clasico” edhe në rrjetet sociale “El Clasico” edhe në rrjetet sociale
Barcelona dhe Reali i Madridit janë skuadrat e futbollit që kanë më shumë ndjekës në rrjetet sociale. Ky është përfundimi i arritur nga një studim i SocialScene që është bazuar tek tyë dhënat e Facebook, Twitter e Instagram.

Bolt e Ayana, më të mirët e Atletikës Bolt e Ayana, më të mirët e Atletikës
Usain Bolt dhe Almaz Ayana janë shpallur atletët më të mirë për vitin 2016 nga Federata Ndërkombëtare e Atlertikës gjatë një ceremonie të zhvilluar në Monaco. Bolt, për të cilin kjo është hera e 6 që shpallet atleti i vitit, shkroi emrin në historinë e Lojërave Olimpike pasi në Rio fitoi 3 medalje të arta në 100,200 dhe stafetën 4x100 m, sukses të cilin arriti të për të tretën herë radhazi.

“El Clasico”, Reali për shkëputjen, Barca për kthesën “El Clasico”, Reali për shkëputjen, Barca për kthesën
Sa u takon madrilenëve, nisur edhe nga “El Clasico” e parë që Zidane drejtoi si trajner, më të rrezikshmit për katalanasit shikohen Ronaldo dhe Benzema.

Euroleague, Barcelona rikthehet tek fitorja Euroleague, Barcelona rikthehet tek fitorja
Barcelona ritkthehet te fitotrja në Euroleague në basketboll për meshkuj. skuadra katalanase dominoi në Palau Blaugrana ndaj Panathinaikos me rezultatin 72-57. për Barcelonën vendimtare ishin perioda e dytë dhe e tretë, kur katalanasit siguruar diferencën e mjaftueshme për të arkivuar fitoren.

Football Leaks trondit futbollin botëror Football Leaks trondit futbollin botëror
Football Leaks. Kështu quhet skandali më i fundit që ka tronditur futbollin botëror. Miliona dokumente me të dhëna të fshehta, zbulojnë anën e errët të sportit më popullor, ku të përfshirë janë emrat më të mëdhenj, nga klubet, te yjet e futbollit e për të vazhduar me trajnerët dhe menaxherët.

Bundesliga, Bayern mposht Mainz Bundesliga, Bayern mposht Mainz
Bayern fitoi 3-1 në transfertën ndaj Mainz falë dygolëshit të Lewandowski dhe një tjetër të Robben. Skuadra e Ancelottit tashmë merr vendin e parë dhe pret ndeshjen e Leipzig.

Napolit i mjaftojnë 5 minuta për të mposhtur Interin, zëvendësohet Hysaj Napolit i mjaftojnë 5 minuta për të mposhtur Interin, zëvendësohet Hysaj
Napolit i kanë mjaftuar vetëm 5 minuta për të hedhur hapat drejt një 3-pikëshi të sigurtë në “San Paolo” kundër Interit, mbrëmjen e kësaj të premtej.

Hamilton: Rosberg nuk më befasoi Hamilton: Rosberg nuk më befasoi
Lewis Hamilton deklaroi se nuk ishte aspak i befasuar nga vendimi i Nico Rosberg për t’u tërhequr nga Formula 1, por shtoi se do t’i mungojë rivaliteti i ashpër në Mercedes.

Gjyqtari i “Clasicos” ka histori me... Realin Gjyqtari i “Clasicos” ka histori me... Realin
Carlos Clos Gomez do të jetë “bilbili” i sfidës ndërmjet Barcelonës dhe Realit. Për të rrëzuar çdo teori konspirative, ai nuk ka asnjë lidhje me ndonjë drejtues të skuadrës madrilene, por ka qenë i përfshirë në disa nga ndeshjet më interesante të Los Blancos.

Flamurtari prezanton…autobusin e ri Flamurtari prezanton…autobusin e ri
Lojtarët dhe stafi i Flamurtarit do të kenë një motiv ‘më komod’ për të marrë rezultate pozitive në fushën e blertë.

Enrique: Le të jemi edhe -100 pikë, rëndësi ka që luajmë në shtëpi Enrique: Le të jemi edhe -100 pikë, rëndësi ka që luajmë në shtëpi
Të luash “El Clasicon” në shtëpi është një gjë shumë e rëndësishme për trajnerin e Barcelonës, Luis Enrique, të cilit nuk i intereson hendeku që është krijuar mes madrilenëve që kryesojnë kampionatin dhe skuadrës e tij.

Zidane ndez “El Clasicon”: I mundëm kur ishim dobët, tani... Zidane ndez “El Clasicon”: I mundëm kur ishim dobët, tani...
Pasi drejtoi skuadrën në stërvitjen e fundit në Valdebebas përpara “El Clasicos” së të shtunës, Zinedin Zidane iu drejtua gazetarëve për diskutuar për sfidën që mban të mbërthyer miliona tifozë.

Guardiola dhe Conte, elozhe përpara “betejës” Guardiola dhe Conte, elozhe përpara “betejës”
Pep Guardiola dhe Antonio Conte do të përballen mes vete ne ndeshjen kryesore të kësaj jave në kampionatin anglez. City i vendit të tretë pret liderët e Chelsea që po kalojnë në një formë të jashtëzakonshme.

“FIFA The Best 2016”, finalistë janë Ronaldo, Griezmann, Messi “FIFA The Best 2016”, finalistë janë Ronaldo, Griezmann, Messi
Finalistët e çmimit të "Futbollistit më të mirë" të FIFA vijnë nga kampionati spanjoll. Do të jenë Cristiano Ronaldo, Antoine Griezmann dhe Lionel Messi ata që do të diskutojnë finalen për këtë trofe, ceremonia e të cilit do të zhvillohet në 9 janar në Zvicër.

Kampioni Rosberg tërhiqet nga Formula 1 Kampioni Rosberg tërhiqet nga Formula 1
Fundjavën e kaluar, ai zyrtarizoi titullin e parë në Formula 1, ndërsa këtë të premte Nico Rosberg ka bërë të ditur se tërhiqet përfundimisht nga Formula 1.

Përfundon në barazim pa gola derbi Tirana-Partizani Përfundon në barazim pa gola derbi Tirana-Partizani
Ka përfunduar pa gola derbi i zhvilluar në dy ditë mes Tiranës dhe Partizanit. 27 minutat e mbetura nuk patën raste për shënim nga skuadrat, ndërsa për t’u përmendur mbetet vetëm kartoni i kuq i marrë nga kapiteni i Tiranës, Erando Karabeci, i cili u ndëshkua për dy ndërhyrje të gabuara.

Apelimi i Sep Blatter, CAS merr vendimin të hënën Apelimi i Sep Blatter, CAS merr vendimin të hënën
Ish-presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter do të duhet të presë ditën e hënë për të mësuar nëse Gjykata e Arbitrazhit Sportiv do të pranojë apelin e tij për përjashtimin 6-vjeçar nga aktivitetet. Është vetë CAS-i që e ka bërë të ditur këtë nëpërmjet një komunikate për median.

Ndryshimet në Champions, mund të modifikohen ose anulohen Ndryshimet në Champions, mund të modifikohen ose anulohen
UEFA duket se do të bëjë prapakthehu në lidhje me ndryshimet në formatin e Champions League. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja spanjolle “Marca”, javën e ardhshme qeveria e futbollit Europian do të diskutojë për të modifikuar këtë format dhe nuk përjashtohet mundësua që të anulojë këto ndryshime që hynin në fuqi nga sezoni 2018/2019.

Franca, në kalendarin e Formulës 1 për vitin 2018 Franca, në kalendarin e Formulës 1 për vitin 2018
Në Francë kërkohet rikthimi i Botërorit të Formulës 1 pas 10 vitesh. Në vendin transalpin tashmë po përpilohet plani për këtë çështje dhe ideja është që gara të përfshihet në kalendarin e vitit 2018, në pistën “Paul Ricard”.

Hysaj në dyshim ndaj Interit Hysaj në dyshim ndaj Interit
Interi dhe Napoli do të masin forcat mbrëmjen e sotme në “San Paolo” në një takim mjaft delikat për vazhdimin më tej në Serie A për të dyja skuadrat.

Ndërprerja e derbit; Demi kërkon fitore në tavolinë, Braçe fajëson FSHF Ndërprerja e derbit; Demi kërkon fitore në tavolinë, Braçe fajëson FSHF
Ndërprerja e ndeshjes për shkak të problemit në linjën e energjisë elektrike, është një rast i paprecedent në kampionatin shqiptar.

Tirana-Partizani, kronika e një derbi të mbetur përgjysmë Tirana-Partizani, kronika e një derbi të mbetur përgjysmë
Për të parë një fitues në derbin mes Tiranës dhe Partizanit duhet pritur ende. Stadiumi “Selman Stërmasi” u pushtua nga errësira e plotë për shkak të një problemi me energjinë elektrike duke detyruar vëzhguesit e Federatës Shqiptare të Futbollit të marrin vendimin për ta shtyrë këtë sfidë për ditën e premte në orën 14:00 ku gjithçka do të nisë nga minuta e 63, kur edhe ndodhi defekti teknik.

Ikin dritat, ndërpritet derbi. Minutat e mbetura të Tirana-Partizani luhen të premten Ikin dritat, ndërpritet derbi. Minutat e mbetura të Tirana-Partizani luhen të premten
Derbi i Tiranës, mes skuadrës bardheblu dhe “të kuqve” të Partizanit është ndërprerë në minutën e 63-të për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike në stadium. Që prej asaj minute, lojtarët kanë qëndruar për rreth 20 minuta në dhomat e zhveshjes, në pritje të rikthimit të dritave, gjë që nuk ndodhi.

Chapecoense, drejtori i klubit: Do ta rindërtojmë ekipin, edhe më të fortë Chapecoense, drejtori i klubit: Do ta rindërtojmë ekipin, edhe më të fortë
Chapecoense do të rindërtohet nga e para, bëri të ditur drejtori i klubit, pasi shumica e lojtarëve dhe stafit drejtues humbën jetën në një aksident ajror të ndodhur të hënën.

Tirana-Partizani, formacionet zyrtare Tirana-Partizani, formacionet zyrtare
Gjithçka gati për sfidën kryesore të javës së 13 të Kategorisë Superiore. Luhet derbi i kryeqytetit dhe të dy trajnerët, Mirel Josa i Tiranës dhe Sulejman Starova i Partizanit tashmë kanë vendosur për lojtarët që do të nisin si titullarë.

Tragjedia e Chapecoenses përmes karikaturave Tragjedia e Chapecoenses përmes karikaturave
Tragjedia e Chapecoenses ka prekur të gjithë. Shumë skuadra futbolli kanë nderuar futbollistët brazilianë që humbën jetën duke mbajtur nga një minutë heshtje, ndërsa nuk kanë munguar edhe karikaturat.

FIFA zgjedh skuadrën e vitit, 55 kandidatë, dominon La Liga FIFA zgjedh skuadrën e vitit, 55 kandidatë, dominon La Liga
Federata Ndërkombëtare e Futbollit zbulon emrat e 55 futbollistëve kandidatë për të qenë pjesë e skuadrës më të mirë të vitit. Ajo që të bie në sy në këtë listë është dominimi i kampionatit spanjoll ku Reali i Madridit dhe Barcelona janë ato që kanë më shumë përfaqësues në këtë listë të FIFA.

Policia merr në dorëzim derbin e kryeqytetit - FOTO Policia merr në dorëzim derbin e kryeqytetit - FOTO
Në prag të derbit të radhës mes Tiranës dhe Partizanit, forcat e policisë janë future në ambientet e stadiumit “Selman Stërmasi”, duke kryer kontrolle të imtësishme.

NBA, Howard bëhet qesharak në rolin e organizatorit (Video) NBA, Howard bëhet qesharak në rolin e organizatorit (Video)
Dwight Howard, qendra e Atlanta Hawks në NBA, tregoi se nuk është aspak i aftë për të pasuar topin.

“Çmenduria” e Manchester United, 200 milionë euro për Neymar “Çmenduria” e Manchester United, 200 milionë euro për Neymar
Neymar rinovoi kontratën me Barcelonën deri në vitin 2021. Megjithatë, spekulimet për të ardhmen e tij vazhdojnë. Ajo që flet këtë radhë për brazilianin është “Daily Record”, që cila publikon një artikull ku theksohet se Manchester United është gati të bëjë çmenduri për të sjellë në “Old Trafford” sulmuesin e përfaqësueses braziliane.

NBA, San Antonio,11 fitore jashtë fushe NBA, San Antonio,11 fitore jashtë fushe
San Antonio ruan pathyeshmërinë në ndeshjet jashtë parketit të tij. Skuadra e drejtuar nga Gregg Popovich fitoi derbin teksan me Dallas 94-87, duke shënuar suksesin e 11 në po kaq ndeshje në transfertë, duke u bërë e treta skuadër në historinë e NBA që e arrin diçka të tillë.

Gareth Bale i pafat, zgjatet koha e riaftësimit Gareth Bale i pafat, zgjatet koha e riaftësimit
Reali i Madridit do të ndjejë mungesën e Gareth Bale deri në muajin prill. Sulmuesi uellsian qe u dëmtua në kavilje në ndeshjen me Sporting Lisbonë duke iu nënshtruar edhe një operacioni, fillimisht u mendua se do të qëndronte jashtë fushave të lojës për 2-3 muaj. Por nga ekzaminimet e fundit mjekësore rezulton se koha e riaftësimit të tij zgjatet në 4 muaj.

Afron “El Clasico”, ja sekretet e Ronaldos dhe Messit Afron “El Clasico”, ja sekretet e Ronaldos dhe Messit
Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi këtë të shtunë do të vihen sërish përballë njëri-tjetrit në “El Clasico”-n që Reali i Madridit dhe Barcelona do të luajnë në “Camp Nou”.

Duhet të ishte dita e ndeshjes Duhet të ishte dita e ndeshjes
Mijëra persona mbushën stadiumin “Atanasio Girardot” të Medelinit në Kolumbi për t’i bërë homazh Chapecoenses, skuadrës braziliane që humbi shumicën e lojtarëve dhe stafin e saj në një aksident ajror të ndodhur të hënën.

Gol me roveshatë në minutën e 95... nga portieri (Video) Gol me roveshatë në minutën e 95... nga portieri (Video)
Në kampionatin e Afrikës së Jugut ka ndodhur diçka e rrallë. Një portier ka shënuar një gol me roveshatë në minutën e 95 të ndeshjes.

PSG bën detyrën, Lyon shkatërron 6-0 Nantën PSG bën detyrën, Lyon shkatërron 6-0 Nantën
PSG nuk e humbi ritmin e kryesuesve në Ligën e parë franceze pasi bëri detyrën në shtëpi përballë Angers duke fituar me rezultatin 2-0.

Kupa e Ligës, United në gjysmëfinale, eliminohet Arsenali Kupa e Ligës, United në gjysmëfinale, eliminohet Arsenali
Manchester United më në fund rikthehet të fitorja. Ky lajm është po aq i rëndësishëm sa edhe futja në lojë e mesfushorit gjerman Bastian Schëeinsteiger që u prit me ovacione nga tifozët në “Old Trafford”.

Kupa e Mbretit, të rinjtë nderojnë trajnerin Zidane Kupa e Mbretit, të rinjtë nderojnë trajnerin Zidane
Fitorja 7-1 në ndeshjen e parë, i dha mundësinë trajnerit të Realit, Zinedine Zidane, që të bënte rotacion në ndeshjen kthyese ndaj Leonesas e vlefshme për Kupën e Mbretit.

Manaj rikthehet në Kupë, eliminohet Pescara Manaj rikthehet në Kupë, eliminohet Pescara
Duket se kanë marrë fund polemikat mes trajnerit Massimo Oddo dhe sulmuesit shqiptar Rey Manaj. I pari aktivizoi këtë të dytin në sfidën e Kupës së Italisë që Pescara e humbi 3-0 në transfertë ndaj Atalantës.

Flamurtari trondit Teutën, Vllaznia “ia fik dritat” Korabit Flamurtari trondit Teutën, Vllaznia “ia fik dritat” Korabit
Teuta pëson disfatën e radhës, kësaj here përballë një kundërshtari direkt në luftën për mbijetesë. Flamurtari fiton 2-1 në Durrës duke i bërë një surprizë të hidhur ish-trajnerit Gugash Magani.

Demi: Tirana më e fortë... Demi: Tirana më e fortë...
Presidenti i Partizanit, Gamend Demi, thotë se rivalët e Tiranës hyjnë në këtë derbi më të fortë. Sipas tij, skuadra e Mirel Josës ka ndryshuar në aspektin pozitiv, ndërsa shton se Partizani mbetet i njëjti ai i dy viteve të fundit, një skuadër pretendente.

Tirana-Partizani, në derbi luhet për fitore Tirana-Partizani, në derbi luhet për fitore
Java e 13 e kampionatit kombëtar të futbollit është e përqendruar në derbin e madh të kryeqytetit, i cili do të luhet të enjten mes Tiranës dhe Partizanit, dy skuadrave që numërojnë plot 80 trofe në futbollin shqiptar.

Flamurtari fiton në Durrës, Vllaznia mposht Korabin Flamurtari fiton në Durrës, Vllaznia mposht Korabin
Teuta pësoi disfatën e radhës, kësaj here përballë një kundërshtari direkt në luftën për mbijetesë.

De Biasi: Juve mund të fitojë Championsin De Biasi: Juve mund të fitojë Championsin
Në intervistën e tij ekskluzive për edicionin italian të “Goal.com”, trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni de Biasi, foli edhe për mundësitë e kampionëve italianë të Juves në Europë, futbollin italian në përgjithësi dhe ish-skuadrën e tij, Torino.

De Biasi: Izraeli? Humbje që djeg. Shohim përpara me besim De Biasi: Izraeli? Humbje që djeg. Shohim përpara me besim
Gianni de Biasi rikthehet të flasë për kombëtaren. Në një intervistë ekskluzive për edicionin italian të “Goal.com”, italiani tregon për punën e madhe që është bërë që nga momenti kur ka mbërritur në Shqipëri e deri në pikën kulmore, atë të kualifikimit në Europian si dhe rezultat e fundit në kualifikueset e Botërorit.

Hap fals i Skënderbeut, Kukësi rimerr kreun Hap fals i Skënderbeut, Kukësi rimerr kreun
Skënderbeu nuk arriti më shumë se një barazim pa gola përballë Luftëtarit. Në sfidën e luajtur në Gjirokastër kishte pak raste shënimi, me miqtë që pretenduan edhe për një penallti që nuk u dha nga gjyqtari.

Anglia emëron Southgate si trajner për 4 vitet e ardhshme Anglia emëron Southgate si trajner për 4 vitet e ardhshme
Gareth Southgate është emëruar në postin e trajnerit të kombëtares së Anglisë në futboll, me një kontratë 4-vjeçare. 46-vjeçari Southgate dha dorëheqjen nga roli i tij i mëparshëm si trajner i 21-vjeçarëve të Anglisë në shtator, menjëherë pas largimit të Sam Allardyce nga “3 luanët”, i cili qëndroi vetëm 67 ditë në këtë detyrë.

Rreth 700 policë për derbin e Tiranës. Masat, me kosto mbi 800 mijë lekë Rreth 700 policë për derbin e Tiranës. Masat, me kosto mbi 800 mijë lekë
Në prag të derbit të radhës mes Tiranës dhe Partizanit, ku përveç spektaklit nuk kanë munguar as incidentet, policia e kryeqytetit bën apel për vetëpërmbajtje të tifozërive respektive. Rreth 700 forca policore do të jenë në gatishmëri, ndërsa nën vëzhgim do të jenë tifozët e “listave të zeza”.

Derbi Tirana-Partizani, shitje rekord biletash Derbi Tirana-Partizani, shitje rekord biletash
Java e 13 e kampionatit kombëtar të futbollit është e përqendruar në derbin e madh të kryeqytetit, i cili do të luhet të enjten mes Tiranës dhe Partizanit, dy skuadrave që numërojnë plot 80 trofe në futbollin shqiptar.

Tragjedia Chapecoense, tifozët e kalojnë natën në stadium Tragjedia Chapecoense, tifozët e kalojnë natën në stadium
Tifozë të shumtë dhe familjarë të lojtarëve të Chapecoense që humbën jetën një ditë më parë në aksidentin e tmerrshëm ajror, kaluan natën në stadiumin e ekipit duke kryer homazhe e nderime.

Shifra krize te Juventusi, Higuain nuk godet më në portë! Shifra krize te Juventusi, Higuain nuk godet më në portë!
Goli i vetëm i Gonzalo Higuain në 7 ndeshjet e fundit të serisë A daton më shumë se një muaj më parë, saktësisht në 29 tetor kundër Napolit dhe kjo, por jo vetëm, ka sjellë një minikrizë te bomberi argjentinas dhe reparti ofensiv i Juventus.

Zidane qetëson tifozët: Jo konspiracion për “El Clasico” Zidane qetëson tifozët: Jo konspiracion për “El Clasico”
Tifozët e Realit të Madridit që evokonin zëra konspirativë për arbitrimin në “El Clasico”, duhet të qëndrojnë të qetë pasi xhaketat e zeza nuk do të ndikojnë në betejën më të bukur të futbollit spanjoll, e ndoshta botërore. Trajneri i skuadrës galaktike Zinedine Zidan ka shmangur hamendësimet se arbitri Karlos Klos Gomez favorizon dukshëm Barcelonën me vendimet e tij.

Thellohet skandali seksual ne futbollin anglez Thellohet skandali seksual ne futbollin anglez
Skandali me abuzimin e futbollistëve të vegjël në Angli po konsiderohet si kriza më e madhe në historinë e këtij sporti në vendin ku lindi ky sport, sipas shefit të Federatës Angleze të Fubollit (FA), Greg Clarke. Në një shenjë se kjo krizë po thellohet, më shumë se 20 ish-futbollistë anglezë kanë ngritur akuza për abuzime seksuale dhe një numër hetimesh janë duke u ndërmarrë nga policia.

Chapecoense, portieri Follman humbet njërën këmbë Chapecoense, portieri Follman humbet njërën këmbë
Një nga 6 të mbijetuarit e aksidentit të avionit ku po udhëtonte ekipi brazilian i futbollit Chapecoense, portieri Jackson Follman, ka humbur njërën nga këmbët.

Solidariteti ndaj Chapecoense, futbollistë falas dhe jo rënie nga kategoria Solidariteti ndaj Chapecoense, futbollistë falas dhe jo rënie nga kategoria
Jo vetëm kërkesa për t’i akorduar Kupën e Amerikës Latine skuadrës së Chapekoenses si solidaritet për tragjedinë ajrore që goditi ekipin e futbollit brazilian, por gjithashtu ndihma ekopnomike dhe sportive. Pas aksidentit që provokoi 76 viktima dhe që tronditi botën e futbollit, sprinti për solidaritet nuk është ndalur, nga Amerika e Jugut në të gjithë globin.

PSG, Emeri: Po mësohemi të luajmë pa Ibrën PSG, Emeri: Po mësohemi të luajmë pa Ibrën
Nëse nuk do të arrijë të fitojë titullin në kampionatin francez, për Paris Sën Zhermenin dhe trajnerin Unai Emeri ky do të konsiderohet një sezon i dështuar. Kampionët e Francës po vuajnë për të vendosur supremacinë në ligën transalpine pavarësisht kualiteteve, diçka të cilën numri 1 i pankinës ia faturon pjesërisht boshllëkut të lënë nga Zlatan Ibrahimoviç.

Debuton Ajeti, eliminon Canin e Ujkanin nga Kupa e Italisë Debuton Ajeti, eliminon Canin e Ujkanin nga Kupa e Italisë
Arlind Ajeti ka eliminuar shokun e sulmuesin Edgar Canin dhe Samir Ujkanin nga Kupa e Italisë. Sfida mes Torinos dhe Pisës, që ishte edhe një derbi shqiptarësh, përfundoi me rezultatin 4-0, me të gjithë golat që u shënuan pas përfundimit të kohës së rregullt.

Trofetë e basketbollit, fitojnë Flamurtari dhe Tirana Trofetë e basketbollit, fitojnë Flamurtari dhe Tirana
Kupa e Shqipërisë në basketbollin e femrave shkoi për Flamurtarin. Sportistet vlonjate ishin lehtësisht superiore  ndaj Goga Basket në finale e cila u mbyll  79-72 në pallatin e sportit “Ramazan Njala” të Durrësit. Bregdetaret kishin iniciativën që në periodën e parë kur morën epërsinë për të mos e lëshuar më, pavarësisht ngulmimit të rivalëve.

Chapecoense, përralla e “hirushes” që përfundoi në tragjedi Chapecoense, përralla e “hirushes” që përfundoi në tragjedi
Ngritja e pabesueshme e ekipit brazilian të futbollit Chapecoense pati një fund tragjik, pas aksidentit ajror në Kolumbi që i kushtoi jetën pjesës më të madhe të skuadrës.

Tragjeditë në sport, nga Torino 1949 te Chapecoense Tragjeditë në sport, nga Torino 1949 te Chapecoense
Aksidenti ajror që thuajse shfarosi skuadrën e Chapecoense për fat të keq nuk është tragjedia e vetme ajrore që trondit botën e sportit. Ka patur në harkun e viteve të kaluara incidente gjithashtu të rënda duke nisur nga 4 Maj 1949.

Cikalleshi rikthehet me gol në Turqi - VIDEO Cikalleshi rikthehet me gol në Turqi - VIDEO
Sulmuesi shqiptar Sokol Cikalleshi po kalon një sezon të vështirë në Turqi me Basaksehir duke qëndruar për shumë ndeshje në stolin e rezervave, por këtë të martë ai u aktivizua si titullar në ndeshjen e kupës ndaj Yeni Amasyaspor dhe ishte vendimtar, duke shënuar golin e vetëm të takimit.

Berisha do të operohet, kthehet në vitin 2017 Berisha do të operohet, kthehet në vitin 2017
Etrit Berisha do të operohet në meniskun e gjurit të djathtë, pas një dëmtimi që pësoi në ndeshjen që Atalanta e tij fitoi ndaj Romës.

Maratona e Akullt, garë në kushte ekstreme Maratona e Akullt, garë në kushte ekstreme
Antarktida priti 50 atletë nga e gjithë bota të cilët garuan në edicionin e 12 të Maratonës së Akullt. Vrapuesit që vinin nga 17 vende të botës u përballën me kushtet më ekstreme të kësaj maratone  teksa garuan në borë e akull në temperaturën -20 gradë celsius.

F1, gara e Italisë qëndron në Monza F1, gara e Italisë qëndron në Monza
Çmimi i Madh i Italisë në Formula 1 qëndron në Monza. Ai që e konfirmoi këtë lajme ishte presidenti i Federatës Italiane Sportive Automobilistike, Angelo Sticchi Damiani i cili bëri të ditur se kontrata e re tashmë është firmosur.

“El Clasico” e “Topit të Artë” “El Clasico” e “Topit të Artë”
Sfida e së shtunës në “Camp Nou” mes Barcelonës dhe Realit të Madridit mund të përkufizohet edhe si “El Clasico” e “Topit të Artë”. Kjo për faktin se skuadra katalanase dhe ajo madrilene janë ato që kryesojnë listën në këtë aspekt pasi futbollistët e tyre e kanë fituar më shumë herë këtë trofe individual aq të lakmuar.

Tragjedia e Chapecoense, mes të mbijetuarve 3 futbollistë Tragjedia e Chapecoense, mes të mbijetuarve 3 futbollistë
Rrëzimi i një avioni të kompanisë charter “Boliviana Lamia” që po udhëtonte drejt aeroportit të “Medellin” në Kolumbi, i kushtoi jetën 76 personave, ndërsa 5 të tjerë kanë mbijetuar.

Studimi në futboll, zbulohet realiteti i hidhur Studimi në futboll, zbulohet realiteti i hidhur
Shoqata e Futbollistëve ka zbuluar një realitet të hidhur përsa i përket botës së futbollit. Nëpërmjet një studimi FIFPro ka bërë të ditur se lojtarët me makina dhe vila luksoze janë thjesht një imazh, dhe se pjesa më e madhe e futbollistëve përfitojnë një pagë shumë të ulët.

Golden State pa frena, triumfon edhe ndaj Atlantës Golden State pa frena, triumfon edhe ndaj Atlantës
Golden State tashmë nuk ndalet më. Skuadra kaliforniane mposhti në ndeshjen e saj të radhës në NBA Atlanta Hawks në “Oracle Arena” me rezultatin 105-100, duke regjistruar suksesin e 12 radhazi për të përforcuar pozitat e saj në krye të Konferencës së Perëndimit.

Inter mposht Fiorentinën 4-2, ndalet Napoli Inter mposht Fiorentinën 4-2, ndalet Napoli
Ndeshja e cila mbylli javën e 14 të Serie A rezervoi plot 6 gola mes Interit dhe Fiorentinës, me bilancin që anoi minimalisht për vendasit në një 90 minutësh emocionues.

S’ka çështje “Manaj” te Peskara, e konfirmon Memushaj S’ka çështje “Manaj” te Peskara, e konfirmon Memushaj
Pas pezullimit për ndeshjen ndaj Romës, Rey Manaj i është rikthyer sërish stërvitjes me Peskarën dhe tashmë duket se nuk përbën më çështje për skuadrën ku bën pjesë.

Kupa, Flamurtari-Goga Basket në finale Kupa, Flamurtari-Goga Basket në finale
Goga Basket dhe Flamurtari janë skuadrat finaliste të Kupës së Shqipërisë në basketboll për femra.

Mercedes mund të dënojë Hamilton Mercedes mund të dënojë Hamilton
Mercedes mund të ndëshkojë Lewis Hamilton për sjelljen e tij në pistë në Çmimin e Madh të Abu Dhabit. Piloti britanik injoroi urdhrat e skuadrës së tij gjatë garës të cilët i kërkuan atij që të rriste shpejtësinë në pistë.

Zhgënjejnë “djajtë”, kurrë kaq keq prej 1989 Zhgënjejnë “djajtë”, kurrë kaq keq prej 1989
Me më shumë se 150 milionë Paund të shpenzuar në merkaton e futbollit, ardhjet e Jose Mourinhos në pankinë e Pogba e Ibrahimovic në fushë, kishin krijuar premisat e një sezoni ekzaltues për United.

Eksportet në futboll, kryesojnë Brazili dhe Franca Eksportet në futboll, kryesojnë Brazili dhe Franca
Brazili dhe Franca janë vendet që eksportojnë më shumë futbollistë se çdo komb tjetër në 31 kampionatet dhe federatat e anëtarësuara në UEFA.

Festa e Rosberg, mungon Hamilton Festa e Rosberg, mungon Hamilton
Nico Rosberg festoi titullin e parë në karrierë bashkë me pilotët e tjerë të Formula 1. Megjithatë, në festën e organizuar nga gjermani, nuk ishte shoku i skuadrës Lewis Hamilton.

Kupa “Pavarësia”, Kukësi fiton edicionin e tetë pasi mposhti Prishtinën Kupa “Pavarësia”, Kukësi fiton edicionin e tetë pasi mposhti Prishtinën
Kukësi është fituesi i edicionit të 8 të Kupës “Pavarësia”, të zhvilluar në “Selman Stërmasi”. Në këtë ngjarje, që u mbajt me rastin e 104-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, morën pjesë 4 skuadra, ku përveç verilindorëve ishin edhe Prishtina, Otranto dhe Shkëndija e Tetovës.

Kroos mund të mbyllë karrierën te Reali Kroos mund të mbyllë karrierën te Reali
Toni Kroos mund të mbyllë karrierën e tij te Reali i Madridit. Kjo është ajo që ka lënë të kuptojë mesfushori gjerman në një intervistë për revistën “Kicker”.

Aleancë Mourinho-Guardiola për oraret e Premier League Aleancë Mourinho-Guardiola për oraret e Premier League
Oraret e ndeshjeve të Premier League kanë formuar një aleancë që nuk është parë asnjëherë deri më sot: atë mes Pep Guardiolës dhe Jose Mourinhos. Tekniku i Manchester City u ankua për kalendarin e kësaj fundjave, pasi ishte skuadra e “Citizens” ajo që hapi këtë javë të kampionatit me ndeshjen ndaj Burnley, vetëm 72 orë pas sfidës me Mönchengladbach në Ligën e Kampioneve.

Lindsey Vonn drejt rekuperimit Lindsey Vonn drejt rekuperimit
Lindsey Vonn po vazhdon me programin e saj të rekuperimit pas frakturës në krahun e djathtë dhe ka dashur të njoftojë fansat e saj për progresin nëpërmjet një fotoje në Instagram, ku vështirë se qendra e vëmendjes është krahu.

F1, Hamilton mohon “truket e pista”, por mund të ndëshkohet F1, Hamilton mohon “truket e pista”, por mund të ndëshkohet
Hamilton ka hedhur poshtë pretendimet se ai ka tentuar të përdorë “truke të pista” gjatë Çmimit të Madh të Abu Dhabit, garës së fundit të sezonit të Formulës 1, në përpjekje për të fituar titullin kampion për pilotë.

Rosberg kampion, Hamilton më i forti; notat e sezonit Rosberg kampion, Hamilton më i forti; notat e sezonit
Formula 1 ka një kampion të ri të botës, nga e diela. I 33-ti në radhën e kampionëve të këtij sporti të magjishëm. Në fakt është një përsëritje e historisë, ashtu si bëri dhe i ati në vitin 1982, Rosber ngjitet në fronin e kampionit të botës. Një sezon nga më të luftuarit i botërore, edhe pse rivalët vinin nga e njëjta skuadër. Le të shikojmë vlerësimet e mediave për pilotët.

NBA, Cleveland Cavaliers vazhdojnë marshimin NBA, Cleveland Cavaliers vazhdojnë marshimin
Cleveland Cavaliers vazhdon marshimin e tij në kampionatin e NBA. Skuadra e Cavaliers këtë radhë mposhti Philadelphia 76ers 112-108, duke regjistruar fitoren e 13 në 15 ndeshje. Kyrie Irving ishte ai që spikati për Cleveland me 39 pikë të shënuara, 19 nga të cilat vetëm në periodën e fuundit, ndërsa LeBron James e mbylli sfidën me “triple double”: 26 pikë, 10 topa në tabelë e 13 asist.

Uruguaj, përleshje mes tifozëve dhe policisë; pezullohet derbi Nacional-Penjarol Uruguaj, përleshje mes tifozëve dhe policisë; pezullohet derbi Nacional-Penjarol
Derbi i Montevideos mes Nacionalit dhe Penjarolit është pezulluar për shkak të përleshjeve mes tifozëve dhe policisë brenda dhe jashtë stadiumit “Centenario”.

“Mou, specialist për të humbur pikë dhe për të gjetur justifikime” “Mou, specialist për të humbur pikë dhe për të gjetur justifikime”
Jose Mourinho është bërë sërish protagonist për keq në shtypin anglez pas barazimit të Manchester United me West Ham (1-1), që i lë “Djajtë e Kuq” 11 pikë pas kryesuesve të Chelsea.

Barcelona mbetet pas, vetëm barazim ndaj Sociedad Barcelona mbetet pas, vetëm barazim ndaj Sociedad
Edhe pse me Lionel Messin në fushën e lojës, Barcelona nuk ka mundur të marrë 3 pikë nga transferta e Sociedadit, duke u ndalur në një barazim 1-1.

Memushaj i shënon Romës, por fitojnë verdhekuqtë Memushaj i shënon Romës, por fitojnë verdhekuqtë
Roma mori një fitore 3-2 ndaj Peskarës në ndeshjen e mbrëmjes në Serie A, ku një nga golat e miqve u shënua nga mesfushori shqiptar Ledian Memushaj.

Të hënën kupa Pavarësia, hidhet shorti Të hënën kupa "Pavarësia", hidhet shorti
Këtë të Hënë në stadiumin Selman Stërmasi në kryeqytet do të zhvillohet edicioni i 8-të i Kupës "Pavarësia". Gjithçka do të startojë në orën 11:00 të paradites, me Federatën Shqiptare të Futbollit që ka përcaktuar edhe shortin për 4 skuadrat pjesëmarrëse.

Manchester United ndalet dhe nga West Ham Manchester United ndalet dhe nga West Ham
Edhe këtë javë në Premier League, Manchester United nuk ka arritur të marrë pikët e plota edhe pse luante në “Old Trafford”, duke u ndalur në një barazim 1-1 me West Ham-in.

Genoa shokon Juventusin Genoa shokon Juventusin
Ishte Milani që vuajti në “Luigi Ferraris” ditë më parë, duke u mposhtur 3-0 nga Genoa, e cila këtë herë ka arritur të mund edhe kampionët e Italisë, Juventusin me rezultat bindës, 3-1.

Kampioni Rosberg: Gara nuk më pëlqeu; Hamilton “përplasje” me Mercedes Kampioni Rosberg: Gara nuk më pëlqeu; Hamilton “përplasje” me Mercedes
Çmimi i Madh i Abu Dabit ishte edhe gara e fundit për këtë sezon të Formula 1. Një garë e cila ishte e përqendruar totalisht mes dy pilotëve të Mercedes.

Nico Rosberg, kampioni i ri i Formulës 1 Nico Rosberg, kampioni i ri i Formulës 1
Duheshin pritur metrat e fundit të garës në Abu Dabi për të zyrtarizuar kampionin e ri të botës dhe në një karvan shpërthyes të 4 makinave që ndaheshin shumë pak me njëra tjetrën, Formula 1 uli siparin e sezonit me titullin në duart e Nico Rosberg. Favoriti i Mercedes ia doli të fitonte betejën psikologjike dhe ruajti diferencën me Lewis Hamilton në një ndalesë që mori përmasa dramatike në xhirot e fundit, ku një gabim mund të kushtonte shumë.

Aksident për Neymar, shkatërron makinën luksoze Aksident për Neymar, shkatërron makinën luksoze
Sulmuesi brazilian i Barcelonës, Neymar është një njeri që i pëlqen shumë shpejtësia dhe këtë e dëshmon flota e tij e pasur e makinave të kushtueshme. Por, një prej mjeteve të futbollistit brazilian, një Ferrari 458 Spider, është dëmtuar në një aksident rrugor këtë të dielë, kur Neymar po i bashkohej skuadrës “blaugrana” për ndeshjen e La Ligës, kundër Real Sociedad.

Hamilton-Rosberg, Wolff shpreson në një garë “fair play” në duelin për titull Hamilton-Rosberg, Wolff shpreson në një garë “fair play” në duelin për titull
Bosi i skuadrës Mercedes, Toto Wolff ka bërë të ditur se pret nga Lewis Hamilton dhe Nico Rosberg të zhvillojnë një betejë “të pastër” për titullin në garën vendimtare të Çmimit të Madh të Abu Dhabit.

Kupa e Konfederatave, hidhet shorti. Gjermania e Portugalia, me sytë nga trofeu Kupa e Konfederatave, hidhet shorti. Gjermania e Portugalia, me sytë nga trofeu
Në Akademinë e Tenisit të qytetit rus Kazan, fokusi këtë radhë ishte në një sport tjetër jo të zakonshëm për këtë vend, pasi pikërisht aty u zbuluan dhe dy grupet e Kupës së Konfederatave në futboll, një “antipastë” e Botërorit të vitit 2018 në Rusi.

La Liga, aty ku futbollistët nuk aktivizohen për shkak të “klauzolës së proshutës” La Liga, aty ku futbollistët nuk aktivizohen për shkak të “klauzolës së proshutës”
Në futbollin spanjoll ka lojtarë me klauzola të veçanta, që nuk mund të luajnë kundër ekipeve që i kanë në pronësi në përballje të mundshme. Në “La Liga”, këtë e quajnë “klauzolën e proshutës”, gjë që po bën jo pak bujë së fundmi, për shkak se shumë futbollistë duan të luajnë por i pengon një pikë në kontratë, që iua mohon fushën e lojës.

Manaj përjashtohet edhe nga Pescara, shkak thyerja e disiplinës Manaj përjashtohet edhe nga Pescara, shkak thyerja e disiplinës
Trajneri i skuadrës së Pescarës, Massimo Oddo u tregua i ashpër me sulmuesin e kombëtares shqiptare të futbollit, Rei Manaj, të cilin e ka dënuar për shkak të motiveve disiplinore, duke e lënë jashtë Serisë A këtë fundjavë.

Risia e Realit: fanela nga shishet e ricikluara (Fotot) Risia e Realit: fanela nga shishet e ricikluara (Fotot)
Në stadiumin “Santiago Bernabeu”, Reali i Madridit mori 3 pikë pas fitores 2-1 ndaj Sporting Gijon, por skuadra “merengue” fitoi edhe zemrat e ambientalistëve me një veprim domethënës. Ekipi i drejtuar nga Zinedine Zidane zbriti në fushë me një fanelë që ishte thuajse transparente, një efekt që u shtua ndjeshëm me reshjet e shiut që goditën kryeqytetin spanjoll.

Empoli-Milan 1-4, vendosin Lapadula e Suso, Juve -4 Empoli-Milan 1-4, vendosin Lapadula e Suso, Juve -4
Edhe pse me mungesat e Carlos Bacca-s e M'Baye Niang në formacion, Milani ka arritur të fitojë në transfertën e Empolit, madje të shënojë edhe 4 gola, ndaj 1 të kundërshtarit.

Kryeministri Rama në “Allianz Arena” me ftesë të Rummenigge Kryeministri Rama në “Allianz Arena” me ftesë të Rummenigge
Bayern Munchen mori një fitore të rëndësishme këtë të shtunë ndaj Leverkusen me rezultatin 2-1, takim në të cilin i pranishëm në shkallët e staiumit ishte edhe Kryeministri Edi Rama.

Chelsea përmbys Tottenhamin dhe rimerr kreun Chelsea përmbys Tottenhamin dhe rimerr kreun
Liverpool nuk ka mundur të qëndrojë gjatë në krye të renditjes së Premier League, pasi Chelsea është ringjitur në vend të parë me fitoren 2-1 ndaj Tottenhamit.

Bayern Munchen fiton ndaj Leverkusen, por vuan Bayern Munchen fiton ndaj Leverkusen, por vuan
Edhe pse me vështirësi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në Bundesligë, duke mposhtur në “Allianz Arena” Leverkusenin 2-1.

Ekuban rikthen Partizanin te fitorja Ekuban rikthen Partizanin te fitorja
Skënderbeu vazhdon të mbajë kryesimin e kampionatit i vetëm pas javës së 12 të Superiores. Kampionët në fuqi kanë mundur 1-0 Laçin në trasnfertë, duke siguruar një fitore të rëndësishme për ecurinë në kampionat.

Liverpool në krye të Premier League, kampionët “harrojnë” të fitojnë Liverpool në krye të Premier League, kampionët “harrojnë” të fitojnë
Liverpool e Manchester City e kanë arritur të fitojnë në ndeshjet e tyre të javës së 13 në Premier League, duke u ngjitur përkohësisht në vendin e parë në kuotë të barabartë pikësh, me nga 30.

Ronaldo i jep një tjetër fitore Realit Ronaldo i jep një tjetër fitore Realit
Vetëm 19 minuta i kanë mjaftuar Realit të Madridit për të mposhtur Gijonin në ndeshjen e javës së 13 në La Liga duke u shkëputur tashmë në 7 pikë nga Barcelona.

Në Egjipt ka të tjera rregulla në futboll! - VIDEO Në Egjipt ka të tjera rregulla në futboll! - VIDEO
Shpesh kemi parë gabime nga arbitrat në ndeshje futbolli, por ajo që ka ndodhur në një ndeshje futbolli të kampionatit egjiptian është me të vërtetë mjaft e çuditshme, duke lënë të kuptohet se atje ka rregulla të tjera për sportin më të bukur në botë.

Bundesliga, Eintracht mposht Dortmundin; 4 sfida në barazim Bundesliga, Eintracht mposht Dortmundin; 4 sfida në barazim
Borusia Dortmurnd frenohet në Bundesligë. Skuadra e Thomas Tuchel u mposht nga Eintrachti i Frankfurtit në fushën e këtij të fundit në një ndeshje ku skuadra vendase i shfrytëzoi mjaft mirë rastet që kishte në dispozicion.

Hidhet shorti i Kupës së Konfederatave, Gjermania në grup me Kilin Hidhet shorti i Kupës së Konfederatave, Gjermania në grup me Kilin
Është hedhur këtë të shtunë në qytetin e Kazanit në Rusi shorti për Kupën e Konfederatave e cila do të organizohet vitin e ardhshëm në këtë shtet.

Kukësi-Tirana, barazim pa gola, Skënderbeu i vetëm në krye Kukësi-Tirana, barazim pa gola, Skënderbeu i vetëm në krye
Një gol i shënuar nga Latifi i ka mjaftuar Skënderbeut për të marrë tre pikët nga transferta e Laçit e për t’u rikthyer i vetëm në krye të klasifikimit të kategorisë Superiore, pasi kryendeshja e kësaj jave Kukësi-Tiranë u mbyll në barazim pa gola.

Hamilton i paarritshëm në Abu Dhabi Hamilton i paarritshëm në Abu Dhabi
Hamilton është në limitet e perfeksionit në testin e fundit për të arritur titullin e katërt botëror. Britaniku realizoi 3 kohë të jashtëzakonshme në të tre sesionet e provave kualifikuese për Çmimin e Madh të Abu Dhabi në pistën Yas Marina.

EuroLeague, fiton CSKA, tjetër disfatë për Barcelonën EuroLeague, fiton CSKA, tjetër disfatë për Barcelonën
CSKA e Moskës vazhdon të bëjë paraqitje të shkëluyera në këtë sezon të EuroLeague. Skuadra ruse në sfidën e radhës mposhti Baskonian me rezultatin 112-84.

Hoeness rimerr Bajernin, zgjidhet sërish President Hoeness rimerr Bajernin, zgjidhet sërish President
Uli Hoeness rikthehet në postin e presidentit të Bayernit të Mynihut pas fitores në zgjedhjet e mbajtura në klubin bavarez. Hoeness kërkoi rimarrjen e kësaj detyre pas lirimit nga burgu në muajin shkurt, ku përmbushi dënimin për evazion fiskal.

Ish-mjekja e Chelseat: Më kërcënuan me vdekje Ish-mjekja e Chelseat: Më kërcënuan me vdekje
Eva Carneiro thyen më në fund heshtjen për median britanike. Ish-mjekja e Chelseat, në një intervistë për Telegraph foli për largimin nga bota e futbollit pas zënkës me trajnerin Mourinho, kur ky ishte trajner i Bluve të Londrës.

Fondi i UEFA-s, Partizani kërkon transparencë me dokumente nga FSHF Fondi i UEFA-s, Partizani kërkon transparencë me dokumente nga FSHF
Pas sqarimit të Federatës Shqiptare të Futbollit në lidhje e Fondin e Solidaritetit të UEFA-s, skuadra e Partizanit reagoi sërish duke kërkuar transparencë me dokumente nga institucioni më i lartë i futbollit në vend.

Zikaltrit në Europë, sezon për t'u harruar Zikaltrit në Europë, sezon për t'u harruar
Europa League filloi dhe përfundoi shumë keq per Interin. Pavarësisht ndryshimeve në pankinë te skuadra zikaltër gjërat mbeten ne vend dhe tani Interi e sheh veten të eliminuar nga ky kompetizion në një sezon që përkufizohet si më i dobëti i kësaj skuadre.

Kukësi-Tirana, lufta në krye të renditjes së Superligës Kukësi-Tirana, lufta në krye të renditjes së Superligës
Java e 12-të e Superligës udhëhiqet nga ndeshja më e rëndësishme mes Kukësit kryesues dhe Tiranës që e ndjek nga vendi i tretë me 3 pikë më pak. Një përballje që ka një impenjim deri diku të ndryshëm pasi të dyja skuadrat konsiderohen si rivale të drejtpërdrejta për objektivin e përbashkët që kanë për titullin kampion të këtij sezoni.

Leipzig, ëndrra vazhdon! Mposhtin edhe Freiburgun e Abrashit Leipzig, ëndrra vazhdon! Mposhtin edhe Freiburgun e Abrashit
Leipzig vazhdon të kryesojë në kampionatin gjerman. Pas fitores 4-1 në transfertën ndaj Freiburg, “demat” thellojnë hendekun me Bayernin e vendit të dytë në 6 pikë.

Përdhunime në futboll, zgjerohet skandali seksual në Angli Përdhunime në futboll, zgjerohet skandali seksual në Angli
Skandali seksual i abuzimeve në futbollin britanik ka marrë përmasa të tjera pas zbulimit të disa rasteve të reja të dhunë seksuale. Katër ish-futbollistë dolën publikisht në një intervistë prekëse në rrjetin BBC, për të treguar makthin që ata kishin përjetuar dhe ngacmimet kur ishin fëmijë, nga një trajner i moshave.

Vllaznia fiton në Vlorë pas 9 vjetësh Vllaznia fiton në Vlorë pas 9 vjetësh
Flamurtari i probleme të shumta është mposhtur këtë të premte në shtëpi nga Vllaznia, në ndeshjen hapëse të javës së 12 të Superiores.

De Biasi: Ndaj Italisë një sfide e veçantë, por do bëjmë më të mirën De Biasi: Ndaj Italisë një sfide e veçantë, por do bëjmë më të mirën
Trajneri i Shqipërisë, Gianni De Biasi, nga Potenza në Itali ku u nderua me çmimin “Alfredo Mancinelli”, përsëriti edhe një herë se ndaj Italisë do të jetë një ndeshje e veçantë, sidomos për të. Megjithatë, ai thotë se do të bëjë më të mirën për të marrë një rezultat sa më pozitiv.

Shitja e Elbasanit, në krizë. Ende asnjë pagesë nga kompania britanike Shitja e Elbasanit, në krizë. Ende asnjë pagesë nga kompania britanike
Blerja e klubit të Elbasanit nga një kompani angleze duket se ka mbetur në vend dhe po i drejtohet një krize serioze.

Fondi i Solidaritetit, FSHF, sqarime për Partizanin Fondi i Solidaritetit, FSHF, sqarime për Partizanin
Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sërish publikisht për të dhënë detaje mbi Fondin e Solidaritetit për ekipet, në veçanti për Partizanin që shfaqi hapur pakënaqësi për këtë çështje.

Kombëtarja, Italia do të na presë në Palermo Kombëtarja, Italia do të na presë në Palermo
Italia do ta presë Shqipërinë në “Renzo Barbera” të Palermos, në mbrëmjen e 24 marsit, në ndeshjen e radhës eliminatore për Kupën e Botës.

F1, Në Abu Dhabi Hamilton gjithnjë i pari F1, Në Abu Dhabi Hamilton gjithnjë i pari
Lewis Hamilton kërkon të provojë deri në fund për të fituar një tjetër titull kampion, edhe pse nuk kanë shumë vlerë kohët në xhirot e shpejta, por shkurtimi i diferencës së pikëve në fund të garës së Abu Dhabi, që do të zhvillohet të dielën.

Gara e fundit në F1, kombinacione pa fund për titullin Gara e fundit në F1, kombinacione pa fund për titullin
Gara e fundit e Botërorit të Formula 1 do të mbahet në Abu Dhabi ku pritet të përcaktohet se cili do të jetë kampioni i botës për këtë vit, Nico Rosberg apo Lewis Hamilton.

Agjentët e futbollistëve, 1 miliard euro fitime nga transferimet Agjentët e futbollistëve, 1 miliard euro fitime nga transferimet
Agjentët e lojtarëve po rezultojnë si padronët e vërtetë të botës së futbollit dhe kjo duket nga shifrat marramendëse që ata përfitojnë nga lëvizjet në merkato të klientëve të tyre.

United në merkato, Mourinho: Ja plani për përforcime United në merkato, Mourinho: Ja plani për përforcime
Ndërsa në të gjithë botën kanë rënë ethet e "Black Friday", në Angli po spekulohet shumë me planet e Jose Mourinhos për merkaton e muajit janar.

Basketboll, madrilenët një tjetër fitore në Euroleague Basketboll, madrilenët një tjetër fitore në Euroleague
Reali i Madridit regjistroi një tjetër fitore në Euroleague. Skuadra madrilene mundi në sfidën e javës së 9 të këtij evenimenti Unics Kazan me rezultatin 89-75 në një ndeshje të cilën ajo e kontrolloi pothuajse gjatë gjithë kohës.

F1, Pirelli: Në 2017 goma që favorizojnë parakalimet F1, Pirelli: Në 2017 goma që favorizojnë parakalimet
Pirelli kërkon të japë kontributin e tij për ta bërë Botërorin e Formula 1 më spektakolar. Kompania italiane e furnizimit me goma të skuadrave të këtij botërori bëri të ditur se ato të 2017 do të jenë më rezistente për të favorizuar parakalimet.

Messi shpjegon arsyet e ndryshimit të “look”-ut Messi shpjegon arsyet e ndryshimit të “look”-ut
Leo Messi ka shpjeguar për herë të parë arsyen e ndryshimit të pamjes së tij të jashtme. Në prezantimin e këpucëve të tij të reja “Red Limit Messi 16”, argjentinasi zbuloi pse është bërë bjond pas humbjes së finales së Kupës së Amerikës.

Rosberg dhe Hamilton, 12 pikë dhe titulli F1 në ankand Rosberg dhe Hamilton, 12 pikë dhe titulli F1 në ankand
Me fundjavën spektakolare të Abu Dabit do të mbyllet edhe një sezon plot të papritura në garat e Formula 1, që ka rezervuar pikërisht ndalesën e fundit të kampionatit për pilotin e ri që do të marrë titullin.

Në këmbë për himnin kuqezi dhe... “Nëntorin e III” Në këmbë për himnin kuqezi dhe... “Nëntorin e III”
Emocione të mëdha në sfidën e Ligës Ballkanike në basketboll ndërmjet Trepçës dhe Tiranës. Shkallët e palestrës së sportit “Minatori” në Mitrovicë ishin të tejmbushura, ndërsa edhe këtë radhë vëmendje të veçantë mori koreografia e tifozëve vendas.

Europa League, fitojnë United dhe Roma Europa League, fitojnë United dhe Roma
Manchester United bëri një hap më pranë kualifikimit në fazën tjetër të Europa Ligës, pasi mundi 3-0 holandezët e Feyenoord në “Old Trafford”, një kundërshtar direkt që tani është prapa “djajve” në renditje. Rooney zhbllokoi shifrat pas një asisti të Ibrahimovic ndërsa holandezët u ndëshkuan më pas nga Juan Mata, dhe autogoli i Jones.

Liga Ballkanike, Tirana fiton në Mitrovicë Liga Ballkanike, Tirana fiton në Mitrovicë
Ekipi kryeqytetas i meshkujve në basketboll ka dalë triumfues në ndeshjen e radhës së Ligën Ballkanike duke fituar me rezultatin 68-74 ndaj Trepçës.

Interi zhgënjen sërish, i fundit në Grupin K Interi zhgënjen sërish, i fundit në Grupin K
Interi ka zhgënjyer sërish në përballjen e dytë ndaj izraelitëve të Hapoel Beer Sheva, ndeshje në të cilën zikaltrit shpresonin të merrnin 3 pikë, për të pasur akoma shpresa për kualifikim, duke mos ruajtur avantazhin e dyfishtë të krijuar në pjesën e parë.

Flamurtari shpëton nga zbritja, tjetër afat nga Disiplina Flamurtari shpëton nga zbritja, tjetër afat nga Disiplina
Në mbledhjen e fundit të mbajtur, Komisioni i Disiplinës në Federatën Shqiptare të Futbollit ka shpëtuar të paktën përkohësisht Flamurtarin nga rënia në një kategori inferiore.

Të mbrojmë lumin nëpërmjet sportit, organizohet Kampionati Kombëtar i Rafting Të mbrojmë lumin nëpërmjet sportit, organizohet Kampionati Kombëtar i Rafting
Kampionati Kombëtar i Rafting organizuar në qytetin e Beratit ka mbledhur qindra të rinj në brigjet e Osumit, ku nëpërmjet sportit synohet të promovohet lumi si vlerë e zonës dhe natyra në përgjithësi.

Rikthehet Europa League, Man. Utd pret Feyenoord-in, Interit i duhet mrekulli Rikthehet Europa League, Man. Utd pret Feyenoord-in, Interit i duhet mrekulli
Luhen sot ndeshjet e raundit të parafundit të fazës së grupeve të Europa League. Deri tani e kanë siguruar kualifikimin për në 1/16 e finaleve të këtij aktiviteti, Ajax, Shalke, Shakhtar dhe Zenit, tashmë pritet të zgjidhen edhe enigmat e tjera.

Gara e fundit e Jenson Button në Formulën 1 Gara e fundit e Jenson Button në Formulën 1
Jenson Button konfirmon largimin nga Botërori i Formulës 1 pas Çmimit të Madh të Abu Dabit, që do të zhvillohet këtë fundjavë. Piloti i McLaren-it e bëri të ditur këtë lajm gjatë konferencës së zakonshme për shtyp që mbahet përpara çdo gare.

Steven Gerrard tërhiqet nga futbolli në moshën 36-vjeçare Steven Gerrard tërhiqet nga futbolli në moshën 36-vjeçare
Ish-kapiteni i Liverpulit dhe Anglisë, Steven Gerrard është tërhequr nga futbolli i luajtur në moshën 36-vjeçare. Mesfushori anglez, i cili u transferua në SHBA te Los Angeles Galaxy në vitin 2015, ka vendosur të varë këpucët në gozhdë pas 19 vitesh karrierë.

NBA, Golden State nuk ndalet më NBA, Golden State nuk ndalet më
Golden State vazhdon fluturimin në këtë sezon të NBA. Skuadra e Warriors regjistroi fitoren e 9 radhazi teksa shkatërroi totalisht Los Angeles Lakers në derbin kalifornian me rezultatin 149-106.

Rinovime të Chelsea, radha e Costa-s e Courtois Rinovime të Chelsea, radha e Costa-s e Courtois
Chelsea po përgatitet për rinovimin me 2 prej futbollistët më të rëndësishëm të saj dhe bëhet fjalë për sulmuesin Diego Costa dhe portierin Thibaut Courtois.

Moviola në fushë mund të përdoret në Botërorin 2018 Moviola në fushë mund të përdoret në Botërorin 2018
Moviola në fushë mund të përdoret në Botërorin e vitit 2018. Ai që e konfirmoi këtë ishte Presidenti i FIFA, Gianni Infantinos gjatë Samitit Ekzekutiv për Futbollin të zhvilluar në Paris ku morën pjesë presidentët dhe sekretarët e Përgjithshëm të Federatave, anëtare të FIFA.

Dëmtohet Bale, humbet Klasiken Dëmtohet Bale, humbet Klasiken
Reali i Madridit humbet shërbimin e Gareth Bale për sfidën e 3 dhjetorit ndaj Barcelonës në “Camp Nou”. Sulmuesi uellsian u dëmtua në kavilje gjatë ndeshjes me Sportingun e Lisbonës dhe nuk do të luajë më për pjesën e mbetur të vitit 2016.

Çuna, ja ku është porta! - VIDEO Çuna, ja ku është porta! - VIDEO
Shpesh kemi parë koreografi dhe mënyra nga më të ndryshmet në tribunat e stadiumeve nga tifozët në përkrahje të ekipit të tyre të zemrës.

Ja si është një ndeshje kalçetoje kur lojtarët janë tapë (Video) Ja si është një ndeshje kalçetoje kur lojtarët janë tapë (Video)
Në Norvegji, përpara se të mblidhen për kalçeto, çunat pinë verë, birrë ose vodka për t’u përgatitur sa më mirë për sfidën. Në mënyrë që bëmat e tyre të dehura në fushën e lojës të shikohen nga të gjithë, ata nuk harrojnë që t’i xhirojnë.

Driblimi spektakolar i Carrascos - VIDEO Driblimi spektakolar i Carrascos - VIDEO
Atletico Madrid transferoi një vit më parë nga Monaco belgun Yannick Ferreira Carrasco, i cili me talentin e tij është shndërruar menjëherë në një prej lojtarëve më të mirë të skuadrës së Simeone-s.

Champions, Arsenal-PSG të barabartë. Mbyllen llogaritë në Grupin C Champions, Arsenal-PSG të barabartë. Mbyllen llogaritë në Grupin C
Edhe pse ka mbetur edhe një ndeshje për t’u luajtur, në grupin C janë mbyllur llogaritë Barcelona në krye, Manchester City i dyti, Borussia në vend të tretë dhe Celtic në vend të fundit do të jetë renditja përfundimtare e këtij grupi.

Femrat e koshit, humbje të thellë; Shqipëri-Britani 55-97 Femrat e koshit, humbje të thellë; Shqipëri-Britani 55-97
Kombëtarja shqiptare e basketbollit të femrave nuk ia doli që t’i shkëputet vendit të fundit në renditjen e grupit C, as me përballjen e gjashtë dhe të fundit të eliminatoreve.

Kosova “debuton” me 4 arbitra në FIFA Kosova “debuton” me 4 arbitra në FIFA
Një tjetër lajm pozitiv për futbollin kosovar që po ndërkombëtarizohet me hapa të shpejtë. Njohja zyrtare nga UEFA dhe FIFA dhe më pas debutimi i përfaqësueses së Kosovës në eliminatoret e botërorit, pasohet nga një tjetër vendim i rëndësishëm.

FIFA mbledh Komitetin Ekzekutiv, diskutohet botërori me 40 ekipe FIFA mbledh Komitetin Ekzekutiv, diskutohet botërori me 40 ekipe
Qeveria e futbollit botëror zhvilloi mbledhjen e parë të Komitetit Ekzekutiv në Paris, si pjesë të një platforme për të diskutuar reformat e fundit dhe inovacionin në këtë sport.

Neymar pas hekurave?! Prokuroria kërkon 2 vjet burg Neymar pas hekurave?! Prokuroria kërkon 2 vjet burg
Saga e transferimit të shumëdiskutueshëm të sulmuesit brazilian Neymar te Barcelona pasurohet me një tjetër kapitull të ri kontrovers.

Milanezët mes dëmtimeve, mungojnë Medel dhe Carlos Bacca Milanezët mes dëmtimeve, mungojnë Medel dhe Carlos Bacca
Skuadrat milaneze të futbollit italian do të përballen me të paktën dy mungesa të rëndësishme në ndeshjet e ardhshme, edhe pse diferenca e kohës që do të jenë të padisponueshëm, varion për të dy ekipet.

F1 ul siparin në Abu Dhabi; 10 kuriozitetet e garës në Yas Marina F1 ul siparin në Abu Dhabi; 10 kuriozitetet e garës në Yas Marina
Këtë fundjavë në Abu Dhabi do të mbahet gara e fundit e Botërorit të Formula 1 për këtë vit ku do të përcaktohet edhe kampioni i botës për pilotë ku lufta është mes Nico Rosberg dhe Lewis Hamilton. Ja 10 kuriozitetet e këtij Çmimi të Madh dhe pistës Yas Marina.

Frika për trazira, alarm përpara Man. Utd-Feyenoord Frika për trazira, alarm përpara Man. Utd-Feyenoord
Sfida mes Manchester United dhe Feyenoord-it në Europa League ka vënë në alarm punonjësit e sigurisë në “Old Trafford”, te të cilët është shfaqur frika e trazirave nga tifozët holandeze. Sipas asaj që publikohet në median angleze, një pjesë e mire e tyre kanë siguruar bileta që i vendosin ata mes tifozëve vendas.

Fondi i Solidaritetit, klubet në borxh ndaj FSHF-së Fondi i Solidaritetit, klubet në borxh ndaj FSHF-së
Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur të tregojë edhe publikisht se si ka funksionuar shpërndarja e fondit të solidaritetit në këto 15 vitet e fundit, për të cilin shumë klube kanë ngritur pretendimet e tyre.

Uellsi dhe Irlanda e Veriut hetohen për “Lulëkuqen” Uellsi dhe Irlanda e Veriut hetohen për “Lulëkuqen”
FIFA hap hetime për Federatën Uellsiane të Futbollit dhe atë të Irlandës së Veriut. Shkaku është shfaqja e simbolit të Lulëkuqes gjatë ndeshjeve për eliminatoret e Botërorit 2018, kundër Serbisë dhe Azerbajxhanit.

Doni të dini se si është tani vendi ku ndodhej stadiumi “Qemal Stafa”? Doni të dini se si është tani vendi ku ndodhej stadiumi “Qemal Stafa”?
Prej muaj ka përfunduar prishja totale e stadiumit “Qemal Stafa”, ndërsa aktualisht është duke u punuar me ritme të shpejta për ndërtimin aty të stadiumit të ri kombëtar. Tashmë thuajse nuk ka mbetur asgjë nga stadiumi legjendar, i cili ka pritur shumë ndeshje të kombëtares sonë, si dhe nga kampionati shqiptar.

NBA, Lakers mposhtin Oklahomën në sekondat e fundit NBA, Lakers mposhtin Oklahomën në sekondat e fundit
Oklahoma City Thunder duket se është në vështirësi në këtë sezon. Skuadra e Thunder u mposht në “Staples Center” nga Los Angeles Lakers 111-109 dhe tashmë e ka bilancin 8 fitore e 7 humbje, po aq sa edhe skuadra kaliforniane.

Bruce Arena rikthehet si trajner i SHBA-së Bruce Arena rikthehet si trajner i SHBA-së
Federata Amerikane e Futbollit nuk shpenzoi shumë kohë për të gjetur zëvendësuesin e Jurgen Klinsmann në pankinën e skuadrës përfaqësuese të SHBA-së.

Ibra, nderim dhe statujë në Suedi Ibra, nderim dhe statujë në Suedi
E provoi çfarë emocionesh sjell një statujë kur ishte prezent në ceremoninë e muzeut “Grevin” në Paris, por këtë herë Zllatan Ibrahimovic është akoma më entuziast për nderimet që po bën Suedia.

Champions League; Juve, Real e Leverkusen sigurojnë kualifikimin Champions League; Juve, Real e Leverkusen sigurojnë kualifikimin
Reali i Madridit, Juventus dhe Bajer Leverkusen siguruan kalimin për në raundin tjetër të Champions League, pavarësisht se nuk patën një mbrëmje të thjeshtë.

Flamurtari nuk bie nga kategoria, marrëveshje në limitet kohore Flamurtari nuk bie nga kategoria, marrëveshje në limitet kohore
Një ditë përpara skadimit të afatit 12-ditor, i cili do të zbriste Flamurtarin një kategori më poshtë për mospagim të detyrimeve ndaj 3 lojtarëve, Veliu, Sakaj dhe Arbri, klubi ka arritur një marrëveshje me këta futbollistë, për të cilët Disiplina e penalizoi klubin vlonjat me 6 pikë të hequra në klasifikim.

Policia ndalon lojtarin e PSG-së që të luajë ndaj Arsenalit Policia ndalon lojtarin e PSG-së që të luajë ndaj Arsenalit
Serge Aurier nuk do të mund të luajë ndeshjen e Champions League kundër Arsenalit, ditën e mërkurë. Mbrojtësi i PSG nuk lejohet nga policia angleze që të hyjë në Britaninë e Madhe, pasi ka precedentë penalë.

Sulmuesi më i “paaftë” në botë, një serb?! - VIDEO Sulmuesi më i “paaftë” në botë, një serb?! - VIDEO
Shumë futbollistë, madje edhe emra të mëdhenj në botën e futbollit kanë gabuar para portës, e ndonjëherë në mënyrë spektakolare, por askush nuk ia kalon sulmuesit serb Milan Djuricic që ka gabuar centimetra larg portës.

Dhuna në basketboll; Disiplina dorë të hekurt ndaj Vllaznisë e Tiranës Dhuna në basketboll; Disiplina dorë të hekurt ndaj Vllaznisë e Tiranës
Tre ditë pas dhunës në parketin e pallatit të sportit në Shkodër në ndeshjen Vllaznia-Tirana, Komisioni i Disiplinës, pranë Federatës së Basketbollit, ka marrë vendime të forta ne lidhje me këtë rast.

F1, Zak Brown është shefi i ri i McLaren-it F1, Zak Brown është shefi i ri i McLaren-it
Zak Brown është shefi i ri i McLaren-it. Skuadra britanike e Formulës 1 e ka bërë të ditur këtë lajm nëpërmjet një komunikate për shtyp në faqen e saj të internetit. Zak Brown do të zëvendësojë në këtë detyrë Ron Dennis, i cili u largua nga kjo skuderi pas 35 vitesh.

Buxheti i ulur për sportet, Ylli debaton me ministren Nikolla Buxheti i ulur për sportet, Ylli debaton me ministren Nikolla
Në ditët e fundit të diskutimeve të projektbuxhetit për vitin 2017, të gjithë sektorët, përfshirë edhe sportin, po përpiqen maksimalisht të përfitojnë sa më shumë. Krahasuar me një vit më parë, parashikimi për projektbuxhein e vitit të ardhshëm ka një rënie me 4 herë, gjë që nuk ka kaluar pa debate.

Ish-futbollisti britanik tregon tmerrin: Trajneri më përdhunonte Ish-futbollisti britanik tregon tmerrin: Trajneri më përdhunonte
Opinioni sportiv dhe ai publik në Britani është trondiur nga intervista dhënë në BBC e një ish-futbollisti anglez, i cili ka deklaruar se ka qenë përdhunuar për vite me radhë nga ish-trajneri i tij, që kur nisi karrierën si futbollist me grupmoshat. 43-vjeçari Andy Woodward ka zbuluar publikisht se si trajneri i tij pedofil, Barry Bennell, i dënuar tashmë për raste të ngjashme abuzimi me fëmijë, e ka përdhunuar atë për 4 vite rrjesht.

Singapori e Malajzia i thonë lamtumirë Formula 1 Singapori e Malajzia i thonë lamtumirë Formula 1
Malajzia nuk do të presë më një garë të Formula 1 duke nisur që nga viti 2018. Drejtuesit e cirkuitit kanë vendosur të mos e rinovojnë kontratën aktuale me FIA që skadon pikërisht pas 2 vitesh. Sipas tyre, shitjet e biletave dhe audienca ka pësuar një rënie të ndjeshme që si pasojë ka sjellë edhe reduktimin e të ardhurave.

Bayern drejt Rostovit me 5 mungesa Bayern drejt Rostovit me 5 mungesa
Bayern Munchen është larguar për në drejtim të Rostovit ndaj të cilit do të luajë ndeshjen e radhës në Champions League. Skuadra kampione e Gjermanisë nuk do të ketë në dispozicion në këtë përballje 5 futbollistë, megjithatë kjo duket se nuk e shqetëson shumë trajnerin Ancelotti duke qenë se skuadra e tij tashmë e ka siguruar kualifikimin për në raundin tjetër të këtij kompeticioni.

Përleshje mes tifozëve të Juventusit dhe Sevillas Përleshje mes tifozëve të Juventusit dhe Sevillas
Sfida mes Sevilla-s dhe Juventusit nis në mënyrën më të shëmtuar të mundshme. Në mbrëmjen e së hënës tifozët e të dy skuadrave u përfshinë në një përleshje mes tyre, incidente që shkaktuan edhe plagosjen e disa tifozëvë, një prej të cilëve në gjendje të rëndë.

Kupa “Pavarësia” në Tiranë, skuadrat që marrin pjesë Kupa “Pavarësia” në Tiranë, skuadrat që marrin pjesë
Kupa “Pavarësia” do të zhvillohet në Tiranë të hënën e ardhshme, një aktivitet i përvitshëm ky mbarëkombëtar që organizohet nga Federata Shqiptare e Futbollit.

SHBA shkarkon Jurgen Klinsman SHBA shkarkon Jurgen Klinsman
Dy humbjet e fundit në ndeshjet e vlefshme për kualifikueset e botërorit "Rusi 2018", i kanë kushtuar stolin e trajnerit të SHBA-ve, gjermanit Jurgen Klinsman.

Higuain humb Champions-in Higuain humb Champions-in
Juventus fluturoi drejt qytetit të bukur të Sevilla-s pa bomberin kryesor të saj Gonzalo Higuain. Në vigjiljen e sfidës në Champions League, “Zonja e Vjetër” e sheh tashmë veten në një emergjencë në repartin ofensiv, duke detyruar trajnerin Allegri të mendojë skema të reja kundër formacionit andaluzian në Europë.

De Biasi kundër Dukës? Trajneri: Policia ok, ne jo. Vuajmë sindromën e Europianit De Biasi kundër Dukës? Trajneri: Policia ok, ne jo. Vuajmë sindromën e Europianit
Pas një periudhe qetësie pas humbjes me Izraelin, trajneri i përfaqësueses Gianni De Biasi në një intervistë për Top Channel analizon një nga disfatat më të dhimbshme ndoshta që nga periudha kur drejton kombëtaren tonë. Por kjo nuk është më përfaqësuesja e Europianit të Francës dhe kësaj gjëje De Biasi thotë se i trembej më parë.

Bie besimi te Bayern, Ancelotti në fokus të kritikave Bie besimi te Bayern, Ancelotti në fokus të kritikave
Gjermania e futbollit është zgjuar këtë fillim jave me diskutimin për humbjen e Bayern Munchen, kampion në fuqi i Bundesliga-s, por jo më aq i preferuar për të rimarrë Maistershalen. Kush mendonte se formacioni bavarez do të shpallej kampion në muajin maj, ndoshta ka ndryshuar mendje dhe këtë e reflekton dhe një sondazh i fundit i gazetës “Bild”.

Ngjitja e (pa) mundur e Interit, 7 ekipe para në Serie A Ngjitja e (pa) mundur e Interit, 7 ekipe para në Serie A
Me 8 pikë larg zonës së Champions League, 7 skuadra përpara në renditjen e serisë A dhe 5 ndeshje nga kjo javë deri në Krishtlindje, që të gjitha vendimtare. Ngjitja e Interit në klasifikim për të shkuar në objektivin parasezonal duket një mision thuajse i pamundur pavarësisht besimit të trajnerit Stefano pioli, që mori në duar çelsat e ekipit me besimin se do t’ia dalë.

Goli më i bukur i vitit, FIFA zgjedh 10 “perla” në futboll Goli më i bukur i vitit, FIFA zgjedh 10 “perla” në futboll
Qeveria e futbollit botëror ka zbuluar edhe 10 perlat më të bukura të para në fushat e lojës për vitin 2016, nga të cilat do të dalë edhe çmimi prestigjioz “Pushkash”. Gola të emrave më të njohur si braziliani Neymar, uellsiani Hal Robson Kanu apo Lionel Messi do të luftojnë për golin më spektakolar të shënuar nga tetori 2015 deri në tetorin që lamë pas.

Spektakël në Drone Champions League (VIDEO) Spektakël në Drone Champions League (VIDEO)
Rumania u bë ndalesa e fundit e Ligës së Kampioneve të Dronëve. Gara u zhvillua në Salina Turda, ku rivaliteti mes pjesëmarrësve ishte shumë i madh gjë që vërtetohet nga manovrat parakaluese të kryera prej tyre.

De Biasi: Nuk është faji i policisë për humbjen me Izraelin De Biasi: Nuk është faji i policisë për humbjen me Izraelin
Larg fokusit të medias për më shumë se një javë dhe me një arsyetim më të ftohtë, trajneri i ekipit kombëtar Gianni De Biasi për herë të parë bën analizën e humbjes me Izraelin.

100 mln euro nga Anglia, që Messi të mos rinovojë 100 mln euro nga Anglia, që Messi të mos rinovojë
Rinovimi i Lionel Messit me Barcelonën vijon të monitorohet me vëmendje nga klubet britanike. Sipas asaj që publikohet në të përditshmen 'El Mundo', në drejtim të argjentinasit ka ardhur një propozim nga një prej skuadrave të Premier League, për të mos rinovuar kontratën me katalanasit që skadon në vitin 2018.

Berlusconi: Mund të qëndroj nëse më lejojnë të ndërhyj në merkato Berlusconi: Mund të qëndroj nëse më lejojnë të ndërhyj në merkato
Milani do të kalojë zyrtartisht në pronësi të investitorëve kinezë në muajin dhjetor. Ai që e konfirmoi këtë ishte vetë presidenti i klubit kuqezi, Silvio Berlusconi.

Formula 1, tani garat me pushim në mes Formula 1, tani garat me pushim në mes
Bernie Ecclestone e ka të vështirë të ndalojë së menduari për Botërorin e Formula 1, edhe pse nuk do të jetë më në krye të tij.

NBA, Chicago Bulls mposht Los Angeles Lakers NBA, Chicago Bulls mposht Los Angeles Lakers
Chicago Bulls dhuroi spektakël në Kaliforni teksa mposhti në ndeshjen e radhës Los Angeles Lakers. Në “Staples Center”, skuadra nga Ilinoisi iu imponua vendasve, duke i mposhtur me rezultatin 118-110. Për Bulls, Jimmy Butler ishte në një ditë të shkëlqyer dhe e udhëhoqi skuadrën e tij drejt fitores së 9 sezonale. Për Los Angeles Lakers, Lou Williams shënoi 25 pikë, por që nuk mjaftuan për të mposhtur Chicagon.

Murray triumfon në ATP Tour Finals, konfirmohet numri 1 në botë Murray triumfon në ATP Tour Finals, konfirmohet numri 1 në botë
Andy Murray triumfon në ATP Tour Finals dhe e mbyll vitin 2016 si numri 1 i botës. Në “O2 Arena” të Londrës, tenisti britanik theu Novak Djokovic 2-0 për të siguruar suksesin e tij të parë në këtë aktivitet, ku pjesëmarrës janë 8 tenistët më të mirë të botës.

Koke fyen Cristianon. Ja si përgjigjet portugezi Koke fyen Cristianon. Ja si përgjigjet portugezi
Koke Resurrección dhe Cristano Ronaldo patën një “përplasje” gjatë derbit të së shtunës mes Atletico Madrid dhe Real Madrid.

Montella: Interi festoi për barazimin. Kjo tregon shumë... Montella: Interi festoi për barazimin. Kjo tregon shumë...
Trajneri i Milanit, Vincenzo Montella nuk është i lumtur për barazimin 2-2 në derbin kundër Interit dhe deklaroi se kuqezinjtë do e kishin merituar fitoren, por nuk duhet të mërziten, pasi në fushë treguan se kanë shpirt skuadre dhe se klasifikimi është i mirë.

A do ta mbajë fjalën ylli i Milanit, a do të bëjë 44 km në këmbë?! A do ta mbajë fjalën ylli i Milanit, a do të bëjë 44 km në këmbë?!
Derbi i Madoninës, padyshim që ofron një sfidë dhe emocion të veçantë për lojtarët e të dy ekipeve të Milanos, Interit dhe Milanit. Për t’i dhënë edhe më tepër emocion këtij derbi, shpesh lojtarët e dy ekipeve bëjnë premtime të çmendura, por më i çmenduri duket se është i mesfushorit me tipare sulmuese të Milanit, Suso.

Perisiç i prish festën Milanit në derbin spektakolar Perisiç i prish festën Milanit në derbin spektakolar
Ndërsa ndeshja po shkonte drejt fitores së sigurtë të kuqezinjve me fitoren e ngushtë 2-1, Perisiç ka bërë mrekullinë për zikaltrit duke barazuar shifrat në 2-2.

Skënderbeu del në krye, Partizani barazon në Shkodër Skënderbeu del në krye, Partizani barazon në Shkodër
Skënderbeu u shkëput i vetëm në krye të kategorisë Superiore, pas fitores së vuajtur 1-0 ndaj Korabit që distancon Korçarët në pritje të ndeshjes së Kukësit të hënën.

Pastore dëmtohet sërish Pastore dëmtohet sërish
Nuk kanë fund problemet fizike këtë sezon për Javier Pastoren. I rikthyer në fushë pas një mungese 2-mujore, fantazisti argjentinas ndalet sërish nga dëmtimet.

Ronaldo hipotekon “Topin e katërt të Artë” Ronaldo hipotekon “Topin e katërt të Artë”
Me tregolëshin e së shtunës mbrëma, Cristiano Ronaldo mori një tjetër top për t’ia shtuar koleksionit të tij, por kësaj radhe, topi është artë, të cilin e meriton pas një viti fantastik në karrierën e tij.

City përgatit 230 milionë euro për Leo Messin City përgatit 230 milionë euro për Leo Messin
Manchester City po përgatit një shumë prej 230 milionë eurosh për të marrë shërbimet e Leo Messit vitin e ardhshëm.

Juve, shumë e fortë për Peskarën Juve, shumë e fortë për Peskarën
Juventusi ka shkatërruar Peskarën me rezultatin 3-0 në fushën e tyre, në javën e 13-të të Serisë A. Ka qenë gjithçka e lehtë për skuadrën e Allegrit që hap serinë e golave në pjesën e parë.

Madridi është i Realit, Ronaldo fundos Atleticon Madridi është i Realit, Ronaldo "fundos" Atleticon
Reali i Madridit thellon avantazhin në krye të Primera Division pas javës së 12-të pasi fitoi derbin me Alteticon me rezultatin e thellë 3-0 në “Vicente Calderon” falë tripletës së Cristiano Ronaldos.

Basketboll, grushte në ndeshjen Vllaznia-Tirana Basketboll, grushte në ndeshjen Vllaznia-Tirana
Trajneri i skuadrës së basketbollit Vllaznia, Bledar Gjeçaj, dhe basketbollisti i Tiranës, Erkand Karaj, kanë pasur një përplasje që ka degjeneruar në grushte. Incidenti ndodhi në sfidën e Superligës, Vllaznia-Tiranë, që u luajt në Shkodër.

Fitore dramatike e Tottenham, mposht 3-2 West Ham Fitore dramatike e Tottenham, mposht 3-2 West Ham
Dygolëshi i Harry Kane i siguroi Tottenham një fitore dramatike 3-2 ndaj West Ham dhe mbetet skuadra e vetme pa humbje në kampionatin anglez dhe në pesë kampionatet më të forta europiane.

Bayern në tapet, Dortmund fiton “klasiken” e Bundesligës Bayern në tapet, Dortmund fiton “klasiken” e Bundesligës
Dortmund i shkaktoi disfatën e parë Bayern në kampionat. “Klasikja” e Bundesligës që u luajt në “Signal Iduna Park” përfundoi me fitoren 1-0 të vendasve duke rihapur kampionatin gjerman.

Shkëlqen Hysaj, Napoli i rikthehet fitoreve në kampionat Shkëlqen Hysaj, Napoli i rikthehet fitoreve në kampionat
Elseid Hysaj po rikthehet në formën e tij më të mirë dhe këtë e dëshmoi edhe në ndeshjen që Napoli e fitoi 2-1 në transfertën ndaj Udineses. Mbrojtësi shqiptar u bë protagonsit edhe në rastin e golit të dytë.

Di Maria e Jese i dhurojnë fitoren PSG-së Di Maria e Jese i dhurojnë fitoren PSG-së
Paris Saint-Germain fitoi pastër 2-0 me Nantes duke ruajtur hapin e Monacos në krye të klasifikimit në Ligën e Parë franceze. Për skuadrën e Unai Emery nuk ishte një fitore e thjeshtë, pasi deri në minutën e fundit të takimit “Kanarinat” ishin në lojë për të marrë një pikë.

TKZ-FSHF ulen në tryezë, por pa rezultat TKZ-FSHF ulen në tryezë, por pa rezultat
Tifozët Kuq e Zi dhe zyrtarë të Federatës Shqiptare të Futbollit kanë zhvilluar një takim në Prishtinë, me kërkesë të këtyre të fundit. Arsyeja është vendimi i grupimit më të madh që mbështet kombëtaren për bojkotimin e sfidave të kuqezinjve në Shqipëri.

Kameni ndal Barcelonën Kameni ndal Barcelonën
Barcelona nuk arriti të fitojë në shtëpi ndaj Malagës. Katalanasit lëshuan një mundësi të mirë për të marrë kreun dhe për të pritur të qetë derbin e Madridit që luhet të shtunën në mbrëmje.

Guardiola i falet dygolëshit të Toure, ngec Liverpool Guardiola i falet dygolëshit të Toure, ngec Liverpool
Pep Guardiola duket se ka marrë vendimin më të mirë kur vendosi të rikthente në formacion mesfushorin rebel Yaya Toure. Pas përplasjeve publike mes tyre, Toure luajti ndeshjen e parë si titullar me Guardiolën dhe realizoi dopietë në sfidën që City e fitoi 2-1 ndaj Crystal Palace.

Bundesliga, Schalke nuk di për humbje, fiton edhe Koln Bundesliga, Schalke nuk di për humbje, fiton edhe Koln
Schalke vijon me rezultate të jashtëzakonshme. Skuadra e Weinzierl fitoi 1-0 në transfertën ndaj Wolfsburg duke u ngjitur në disa pozicione në klasifikim.

Formacioni ideal, UEFA cakton më të mirët në vite Formacioni ideal, UEFA cakton më të mirët në vite
Në pritje të hapjes së votimeve për skuadrën e vitit, UEFA përcaktoi formacionin më të mirë në vite me futbollistët që janë përfshirë më shumë herë në ekipin e vitit.

Fondi i Solidaritetit, Partizani kërcënon FSHF-n: Lekët ose ju padisim! Fondi i Solidaritetit, Partizani kërcënon FSHF-n: Lekët ose ju padisim!
Fondi i Solidaritetit i UEFA-s po kthehet në një “mollë sherri” mes Federatës Shqiptare të Futbollit dhe disa prej skuadrave të cilat duhet të përfitojnë nga ndihma financiare e institucionit më të lartë të futbollit europian.

Derbi në “San Siro”, Milan “pasurohet” nga biletat Derbi në “San Siro”, Milan “pasurohet” nga biletat
Milani buzëqesh në prag të derbit me Interin në “San Siro”. Kuqezinjtë kanë vendosur një rekord për sa u përket të ardhurave nga shitjet e biletave.

Giroud i mohon fitoren United Giroud i mohon fitoren United
Nuk ka fitues në përballjen mes Manchester United dhe Arsenalit. Në “Old Trafford” skuadrat e lanë fushën e lojës me barazimin 1-1 në një ndeshje ku skuadra e Jose Mourinhos meritonte diçka më shumë.

Rikthehet Superliga Rikthehet Superliga
Pas pushimeve për shkak të ndeshjeve të përfaqësueseve, rikthehet këtë fundjavë kampionati shqiptarë në javën e 11-të të tij. Ndeshjet e kupës në mesjavë kanë shtuar tensionet tek Partizani i cili u eliminua nga Beslidhja, për këtë arsye të kuqt kryeqytetas mbeten në heshtje për shtyp.

Xabi Alonso, mendon të vijojë karrierën e trajnerit Xabi Alonso, mendon të vijojë karrierën e trajnerit
Xabi Alonso po mendon seriozisht të nisë karrierën e trajnerit, pasi të jetë tërhequr nga futbolli i luajtur. Mesfushori i bayernit të Mynihut e ka konfrimuar këtë në një intervistë për FAZ, ku tha se e kishte diskutuar këtë mundësi edhe me Guardiolën, Ancelottin, Benitez dhe Mourinhon.

Sturridge mund të transferohet te Milan Sturridge mund të transferohet te Milan
Emri i Daniel Sturridge lidhet sërish me atë të Milanit. Sipas Sky Sports,  klubi kuqezi po monitoron me vëmendje situatën e sulmuesit te Liverpool dhe e ka shndëruar në objektivin e tij në merkaton e kësaj vere. Gjithnjë sipas Sky Sports, Milani e konsideron Sturridge si zëvendësuesin ideal të Carlos Bacca, në rast se kolumbiani vendos të largohet nga skuadra italiane.

Dybala pranë rinovimit me Juventusin Dybala pranë rinovimit me Juventusin
Paulo Dybala është shumë pranë rinovomit të kontratës me Juventusin. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja torineze 'TuttoSport', sulmuesi argjentinas i ka refuzuar ofertat e ardhura në drejtim të tij nga klube të Premier League angleze, pasi preferon qëndrimin te kampionët e Italisë.

Reus për të zevendësuar Sanchez Reus për të zevendësuar Sanchez
Arsene Wenger e ka vendosur: do të tentojë të sjellë në Emirates Stadium, Marko Reus në rast se Sanchez vendos të largohet nga Arsenali. Sulmuesit kilian i skandon kontrata me ‘Topcinjtë’ e Londrës në vitin 2018 dhe paga e tij është 130 mijë Paund në javë.

Spanja me sytë nga derbi i Madridit Spanja me sytë nga derbi i Madridit
Derbi mes Atletico Madrid dhe Real Madrid është një prej sfidave të mëdha të kësaj jave në futbollin evropian. Në ndeshjen që do të luhet në Vicente Calderon, opsioni i vetëm për të dyja skuadrat është fitorja. Atletico Madrid, vjen në këtë përballje pas dy disfatave radhazi jashtë fushe, me Sevillan dhe Real Sociedad dhe tashmë diferenca me Realin e Madridit është 6 pikë.

ATP Tour Finals, Murray nuk ndalet ATP Tour Finals, Murray nuk ndalet
Andy Murray dhe Kei Nishikori janë gjysmëfinalistët e dytë të ATP Tour finals. Tenisti britanik fitoi edhe ndeshjen e fundit në grupin 'John McEnroe' ndaj Stanislav Wawrinka me rezultatin 2-0. Ishte një përballje ku numri 1 i botës iu imponua mjaft mirë zviceranit, duke i fituar të dy setet me rezultatin 6-4;6-2.

“El Clasico”, Real shkatërron Barcelonën….në basketboll “El Clasico”, Real shkatërron Barcelonën….në basketboll
Ndërsa futbolli pret 3 dhjetorin për të parë El Clasico, mes Barcelonës e Realit të Madridit në Camp Nou, në basketboll është përcaktuar një skuadër fituese. Skuadra madrilene shkatërroi katalanasit në Palau Blaugrana në sfidën e javës së 8-të të Euroleague, me rezultatin 102-63.

Sot klasikja e Bundesligës Sot klasikja e Bundesligës
Bayerni i Mynihut zhvilloi përgatitjet e fundit për sfidën e përkufizuar si “Klasikja e Bundesligës” me Borusia Dortmund në Signal Iduna Park. Skuadra bavareze për momentin e sheh veten në vendin e dytë pas suprizës Leipzig që fitoi me përmbysje ndaj Bajer Leverkusen.

Leipzig si Leicester? Surpriza në krye të Bundesligës Leipzig si Leicester? Surpriza në krye të Bundesligës
Është ende herët për folur për një surprizë alla-Leicester, por kjo nuk pengon tifozët e Red Bull Leipzig dhe mediat sportive që të gjejnë ngjashmëri mes skuadrës angleze që habiti sezonin e kaluar dhe modestëve gjermanë që po kryesojnë këtë sezon Bundesligën.

De Biasi: Isha një hap larg kombëtares italiane, dikush e bllokoi De Biasi: Isha një hap larg kombëtares italiane, dikush e bllokoi
Aktualisht është duke kaluar momentin më të vështirë me Kombëtaren e Shqipërisë, por pasi dërgoi kuqezinjtë në Kampionatin Europian dhe paraqitjes pozitive në Francë, për Gianni de Biasin u fol shumë se mund të ulej në stolin e Kombëtares italiane.

Me 3 në mbrojtje dhe... dy trofe! Me 3 në mbrojtje dhe... dy trofe!
Antonio Conte dhe Eden Hazard janë vlerësuar për ecurinë pozitive të skuadrës së Chelseat, duke u shpallur respektivisht, trajneri më i mirë dhe lojtari më i mirë i muajit tetor.

ATP Tour Finals, Djokovic e Raonic në gjysmëfinale ATP Tour Finals, Djokovic e Raonic në gjysmëfinale
Novak Djokovic dhe Mios Raonic janë dy gjysmëfinalistët e parë të ATP Tour Finals që po zhvillohet në Londër. kampioni në fuqi i këtij turneu, Djokovic mundi në ndeshjen e tij të fundit në Grupin “Ivan Lendl”, David Goffin me rezultatin 2-0.

NBA, fitojnë Houston dhe Chicago NBA, fitojnë Houston dhe Chicago
Houston Rockets i falet të zakonshmit James Harden për të siguruar fitoren ndaj Portland. Në “Toyota Center”, skuadra teksane e mbylli ndeshjen me rezultatin 126-109 ku Harden shkëlqeu në parket me 26 pikë, 14 asiste dhe 12 topa në tabelë.

“Eksod” në MLS, largohet edhe Robbie Keane “Eksod” në MLS, largohet edhe Robbie Keane
Major League Soccer po përballet me një periudhë largimesh. Pas Frank Lampard dhe Steven Gerrard, ai që vendosi t'i thotë lamtumirën kampionatit amerikan të futbollit është Robbie Keane i cili është në përfundim të kontratës së tij me Los Angeles Galaxy.

Zihet me Southgate, Rooney rrezikon kombëtaren Zihet me Southgate, Rooney rrezikon kombëtaren
Wayne Rooney nuk gjen paqe. Pas fotove të publikuara nga “The Sun”, ku ai shfaqej në gjendje të dehur gjatë një ceremonie martese, sulmuesi është përfshirë në një zënkë me trajnerin e përfaqësueses angleze, Gareth Southgate.

Bayern i ofron rinovim 2-vjeçar francezit Ribery Bayern i ofron rinovim 2-vjeçar francezit Ribery
Franck Ribery mund të qëndrojë edhe 2 vjet të tjerë te Bayern Munchen. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja franceze “L'Equipe”, sipas së cilës, klubi bavarez i ka ofruar sulmuesit francez një kontratë të re edhe për 2 sezone të tjerë, pavarësisht faktit se ai tashmë është në moshën 33-vjeçare.

Spektakli i futbollit evropian gjatë fundjavës Spektakli i futbollit evropian gjatë fundjavës
Kjo fundjavë futbollistike do të jetë vërtet shumë e zjarrtë. Kalendari në kampionatet më të rëndësishme evropiane ka rezervuar ndeshje vërtet madhështore.

Milan kërkon nga Interi malazezin Jovetic Milan kërkon nga Interi malazezin Jovetic
Derbi i Madoninws mes Interit dhe Milanit duket se do të luhet edhe në merkato. Përveç interesit për Badelj, mes dy klubeve milaneze është vënë edhe emri i Stevan Jovetic. Futbollisti malazez pëlqehet shumë nga Montella, i cili ka punuar me të edhe gjatë kohës që ka qenë trajner i Fiorentinës.

Premier League, 700 milionë $ për të drejtat televizive në Kinë Premier League, 700 milionë $ për të drejtat televizive në Kinë
Premier League ka arritur një marrëveshje të rëndësishme për të drejtat televizive në Kinë. Sipas BBC, këto të drejta për transmetimin e kampionatit anglez janë siguruar nga televizioni PPTV, që ka nënshkruar një kontratë 3-vjeçare për një vlerë prej 700 milionë dollarësh.

KOKSH kundër FSHF-së për Gjykatën Sportive? KOKSH kundër FSHF-së për Gjykatën Sportive?
Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) është formalisht pjesë e Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH), por fakti që është federata e sportit më popullor, aktualisht më të suksesshëm dhe me më shumë para’, ka bërë që ajo ta shohë me indiferentizëm çatinë olimpike. Ka ardhur koha që kjo të ndryshojë, të paktën kështu kanë lënë të kuptojnë krerët e KOKSH-it.

Disiplina shpëton Flamurtarin Disiplina "shpëton" Flamurtarin
Mbledhja e Komisionit të Disiplinës që ishte programuar për ditën e sotme (e enjte) e ku pritej të merrej një tjetër vendim i rëndë për skuadrën e Flamurtarit, nuk u mbajt për mungesë kuorumi.

Pista e Interlagosit, Ecclestone merr ftesë për blerjen Pista e Interlagosit, Ecclestone merr ftesë për blerjen
Bernie Ecclestone i propozohet të blejë pistën e Interlagosit. Ishte vetë kryebashkiaku i Sao Paulos, Joao Doria që e ka bërë një propozim të tillë me synimin për të shpëtuar Çmimin e Madh të Brazilit në Botërorin e Formula 1.

Ideja e “Liberty Media” për një garë të F1 në Las Vegas Ideja e “Liberty Media” për një garë të F1 në Las Vegas
Zhvillimi i një gare të Formula 1 në Las Vegas në të ardhmen është kthyer në një prioritet për “Liberty Media” që është kompania që ka marrë në zotërim këtë kampionat.

Përplasja FSHF-TKZ, Agolli: Uroj që tifozët të kthehen Përplasja FSHF-TKZ, Agolli: Uroj që tifozët të kthehen
Debatin post-Izrael e vazhdon kapiteni i kombëtares, Ansi Agolli. Humbja në fushë dhe masa e sigurisë ngjallën një pakënaqësi të madhe në mesin e tifozëve, duke i detyruar këta të fundit të marrin edhe vendimin ekstrem, bojkotimin e ndeshjeve si vendas të kombëtares.

Ronaldo-Messi, sfida e radhës në Globe Soccer Awards Ronaldo-Messi, sfida e radhës në Globe Soccer Awards
Cristiano Ronaldo e Lionel Messi do të garojnë mes tyre për një tjetër çmim individual, Globe Soccer Awards. Ylli i Realit të Madridit dhe ai i Barcelonës janë 2 prej kandidaturave për futbollistin më të mirë në ceremoninë që do të zhvillohet në 27 dhjetor në Dubai.

Derbi i Madridit, si kanë ndryshuar Atletico e Reali Derbi i Madridit, si kanë ndryshuar Atletico e Reali
Kjo fundjavë futbollistike ka rezervuar derbin mes Atletico e Real Madrid që do të luhet në “Vicente Calderon”. Këto skuadra do të përballen me njëra-tjetrën për herë të parë pas finales së Ligës së Kampioneve në Milano ku triumfoi skuadra e “Los Blancos” me 11 metërsha.

Euroleague, Cska e Moskës pëson humbjen e parë Euroleague, Cska e Moskës pëson humbjen e parë
CSKA e Moskës pëson humbjen e parë në këtë sezon të Euroleague. Skuadra kampione e Europës në basketboll për meshkuj u dorëzua përballë skuadrës turke Darusafaka e cila e fitoi këtë sfide me rezultatin 91-83.

Premier League, kalendari i Vitit të Ri favorizon Chelsean Premier League, kalendari i Vitit të Ri favorizon Chelsean
Babagjyshi i Vitit të Ri i bën dhuratën e parë trajnerit të Chelseat, Antonio Conte. Blutë e Londrës janë skuadra më e favorizuar në atë që njihet si kalendari i Vitit të Ri në kampionatin anglez, ose ndryshe periudha më e ngarkuar për skuadrat.

Murray nuk gabon, “luftë” në distancë me Djokovic Murray nuk gabon, “luftë” në distancë me Djokovic
Lufta në distancë për vendin e parë në klasifikimin e ATP vazhdon mes tenistit skocez dhe atij serb. Andy Murray ashtu si Novak Djokovic në grupin B regjistroi fitoren e tij të dytë në grupin A të Atp World Tour Finals, Andy pasi mposhti me përmbysje Kei Nishikorin.

Real, dëmtohet Morata; humbet derbin dhe Klasiken Real, dëmtohet Morata; humbet derbin dhe Klasiken
Reali i Madridit ka njoftuar se sulmuesi Alvaro Morata është dëmtuar në miqësoren Spanjë-Angli dhe do të humbasë derbin e fundjavës ndaj Atletico Madrid dhe Klasiken ndaj Barcelonës (3 dhjetor), pasi do të qëndrojë rreth një muaj jashtë fushave.

Rumenige: Bundesliga rrezikon të humbasë shkëlqimin Rumenige: Bundesliga rrezikon të humbasë shkëlqimin
Kampionati spanjoll i futbollit vazhdon të tërheqë miliona në aksione, sponsorizime dhe të drejt televizive duke krijuar së bashku me Premier Ligën, një hendek të madh me rivalët kontinentalë.

Olimpiada në Los Anxhelos, Trump nuk cenon kandidaturën Olimpiada në Los Anxhelos, Trump nuk cenon kandidaturën
Los Anxhelos do të vazhdojë të mbështesë fuqimisht kandidaturën e qytetit për të organizuar Lojërat Olimpike në vitin 2024, pavarësisht shqetësimeve të atyre që lobuan, se situata e re politike mund ta cenojë planin.

Apeli i FSHF për TKZ: Kombëtarja ka nevojë për ju Apeli i FSHF për TKZ: Kombëtarja ka nevojë për ju
Federata Shqiptare e Futbollit iu drejtua me një letër të hapur “Tifozëve Kuq e Zi” pas vendimit të këtyre të fundit për të bojkotuar ndeshjet si vendas të kombëtares shqiptare. FSHF thotë se e ka pritur me shqetësim vendimin e tifozëve, pasi do të thotë humbjen e një aleati të rëndësishëm e të pazëvendësueshëm dhe “lojtarin e 12” të kombëtares.

Milan, Romagnoli është në dyshim për derbin Milan, Romagnoli është në dyshim për derbin
Alessio Romagnoli ka pësuar një dëmtim në ndeshjen miqësore që Italia luajti ndaj Gjermanisë dhe është në dyshim për derbin Milan-Inter, që do të zhvillohet mbrëmjen e së dielës.

ATP Tour Finals, fitore për Djokovic e Thiem ATP Tour Finals, fitore për Djokovic e Thiem
Novak Djokovic shënon një tjetër fitore në ATP Tour Finals që po zhvillohet në Londër. Numri 2 i botës, në ndeshjen e dytë të Grupit “Ivan Lendl” mposhti Milos Raonic me rezultatin 2-0.

NBA, Cleveland mposht edhe Toronton NBA, Cleveland mposht edhe Toronton
Cleveland Cavaliers nuk e ngadalëson aspak vrullin e tij në këtë sezon të NBA. Skuadra nga Ohajo regjistroi fitoren e tretë radhazi, teksa mposhti Toronto Raptors me rezultatin 121-117.

Man. United e do Hysajn që në janar, gati të paguajë 30 mln euro Man. United e do Hysajn që në janar, gati të paguajë 30 mln euro
U transferua nga Empoli te Napoli për vetëm 5 milionë euro, por tashmë Manchester United duket se është i gatshëm të derdh në arkat e klubit të drejtuar nga Aurelio de Laurentiis plotë 30 milionë euro.

Partizani eliminohet nga Kupa e Shqipërisë, Tirana-Kukësi në çerekfinale Partizani eliminohet nga Kupa e Shqipërisë, Tirana-Kukësi në çerekfinale
Raundi i dytë i kupës së Shqipërisë në futboll është mbyll me një suprizë të madhe. Beslidhja nga Kategoria e Parë ka eliminuar Partizanin, duke siguruar një arritje historike.

Lojtarët e Argjentinës bojkotojnë mediat Lojtarët e Argjentinës bojkotojnë mediat
Lionel Messi u bë lideri i Argjentinës jo vetëm në fitoren ndaj Kolumbisë, por edhe në konferencën për shtyp pas përfundimit të ndeshjes.

Rishfaqet Messi, Argjentina mposht Kolumbinë 3-0 Rishfaqet Messi, Argjentina mposht Kolumbinë 3-0
Argjentina rikthehet më në fund te fitoret në fazën kualifikuese të Botërorit 2018. Skuadra bardhekaltër fitoi ndaj Kolumbisë në ndeshjen e saj të radhës me rezultatin e pastër 3-0 kjo falë edhe paraqitjes së shkëlqyer që bëri kapiteni i saj Lionel Messi.

De Biasi: Synojmë vendin e tretë, për ne është i rëndësishëm De Biasi: Synojmë vendin e tretë, për ne është i rëndësishëm
Pasi kaluan 3 ditë nga disfata ndaj Izraelit, trajneri De Biasi ka pranuar befasinë e asaj disfate, teksa foli në një prononcim të tijin gjatë emisionit të pragndeshjes Itali-Gjermani në “RaiSport”.

“Koreja e Veriut me lojtarë më të mirë se Messi” “Koreja e Veriut me lojtarë më të mirë se Messi”
Programi bërthamor nuk është i vetmi aktivitet në Korenë e Veriut. Vendi më i izoluar në botë thotë se është në një fazë të avancuar të planit për të ndërtuar një skuadër të suksesshme futbolli me lojtarë deri të nivelit të…Lionel Messit.

Miqësoret e luksit: Angli-Spanjë dhe Itali-Gjermani, e mbyllin barazim Miqësoret e luksit: Angli-Spanjë dhe Itali-Gjermani, e mbyllin barazim
Në ditën kur Federata zyrtarizoi konfirmimin e Gareth Southgate në pankinën e Anglisë, Spanja u ka prishur në të 96’ festën ishullorëve, duke barazuar në rezultatin 2-2 në miqësoren e luksit në stadiumin e Uemblit.

Kapiten lind, nuk bëhesh Kapiten lind, nuk bëhesh
Maximiliano Pariente është një fëmijë, por flet si një i rritur. 13-vjeçari është dëshmi se kapiten lind, nuk bëhesh. Si një lider i vërtetë i skuadrës së tij Newell, mban fjalimin para sfidës derbi ndaj rivalëve të qytetit.

Van Basten punon në FIFA: Futboll i ndershëm dhe i bukur Van Basten punon në FIFA: Futboll i ndershëm dhe i bukur
Lindi në Utreht me emrin Marcel Van Basten por ia ndryshuan shpejt në Marko, dhe me me këtë në vitet që pasuan, u kthye në një ikonë të futbollit të bukur dhe pasionant.  Bomberi legjendar i Ajaksit dhe Milanit, që koleksionon jo pak por 2018 gola me këto klube ikonë të futbollit europian, tashmë ka një rol të ri në pasionin e vjetër.

Serie A, muaj ekzaltues. 3 derbi dhe 7 përplasje direkte Serie A, muaj ekzaltues. 3 derbi dhe 7 përplasje direkte
Në fundin e ndeshjeve të kombëtareve, kampionatet kryesore europiane do t’i rikthehen betejave të zakonshme. Në Serinë A po përgatiten për një muaj me futboll ekzaltues që nis nga e shtuna deri në vigjiljen e Krishtlindjeve, e që do të dhurojë jo pak por  3 ndeshje derbi dhe 7 përplasje direkte mes ekipeve me të njëjtat objektiva.

“Tifozët Kuq e Zi” bojkotojnë kombëtaren “Tifozët Kuq e Zi” bojkotojnë kombëtaren
Humbja e fundit kundër Izraelit ka sjellë krisje serioze tek mbështetësit e kombëtares së futbollit, jo aq për rezultatin sesa për organizimin e këtij takimi. Grupimi më i njohur dhe më efikas i seleksionit kombëtar, “Tifozët Kuq e Zi” kanë zgjedhur një mënyrë ekstreme për të protestuar ndaj asaj që ata e quajnë sjellje terrorizuese të policisë në jo vetëm një rast.

Ulet 3.5 herë buxheti për sportin. Ankohen federatat Ulet 3.5 herë buxheti për sportin. Ankohen federatat
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka qenë i pranishëm në debatin e zhvilluar në Komisionin Parlamentar, “Për edukimin dhe mjetet e informimit publik”, në lidhje me ndryshimet në Ligjin për Sportit.

“Dab”-i i Pogbasë shndërrohet në problem... matematike “Dab”-i i Pogbasë shndërrohet në problem... matematike
Festimi i famshëm i Paul Pogba, i njohur ndryshe si “dab”, është shndërruar në një problem matematikor. Në të vërtetë, një profesor i shkathët i matematikës në Francë e ka nxjerrë si pyetje provimi për teoremën e Pitagorës.

Pas 35 vitesh, Ron Dennis do të lërë McLaren-in Pas 35 vitesh, Ron Dennis do të lërë McLaren-in
Fundi i një epoke. Sipas BBC, Ron Dennis do të shkëputet nga McLaren. Britaniku, i cili nisi punë në Woking në vitin 1980 dhe mori kontrollin e plotë në vitin 1981, do të lërë punën e tij në fund të këtij viti dhe do të zëvendësohet nga Zak Brown.

Absurdi tek Flamurtari, kontrata garantohet nga federata spanjolle Absurdi tek Flamurtari, kontrata garantohet nga federata spanjolle
Thellohet skandali i çështjes Flamurtari mes administratorit aktual dhe ish-kryetarit të bashkisë dhe Presidentit Shpëtim Gjika. Një ditë pas akuzave të bëra për kontrata paralele dhe të parregullta, nga administratori aktual Idrizi, Top Channel ka mundur të sigurojë edhe kontratën që Presidenti Gjika në vitin 2013-të ka firmosur në atë periudhë me trajnerin Gjoka.

Starti i Serisë A, Tavecchio: Bisedime për një akord Starti i Serisë A, Tavecchio: Bisedime për një akord
Apelit të Giampiero Ventura-s për afrimin e datës së startit të sezonit të ri të Serisë A, iu përgjigj presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Carlo Tavecchio, i cili vendosi të ndërmarrë rolin e ndërmjetësit mes Federatës dhe klubeve të kampionatit italian.

Arsenal dhe Ozil, pranë rinovimit të kontratës Arsenal dhe Ozil, pranë rinovimit të kontratës
Mesut Ozil do të vazhdojë të jetë pjesë e Arsenalit. Sipas asaj që publikohet në median britanike, mesfushori gjerman është shumë pranë rinovimit të kontratës me “topçinjtë” e Londrës për t’i dhënë fund zërave të merkatos rreth tij.

Derbi i “Madonnina”-s, Icardi-t i mungon goli ndaj Milanit Derbi i “Madonnina”-s, Icardi-t i mungon goli ndaj Milanit
Shënimi i njw goli ndaj Milanit në derbin e “Madonnina”-s do të jetë sfida e madhe e Mauro Icardit. Skuadra kuqezi është e vetmja në Serinë A, të cilët sulmuesi argjentinas nuk ka mundur dot t’i shënojë asnjëherë duke u kthyer në një tabu që zgjat që nga momenti që ai mbërriti në Itali.

Suarez shënon nga porta në portë, ishte portier (VIDEO) Suarez shënon nga porta në portë, ishte portier (VIDEO)
Kemi parë të realizojë gola nga pozicione të ndryshme, por këtë herë Luis Suarez është bërë protagonist i një goli fantastik të shënuar nga porta në portë kur ai ishte portier.

ATP Tour Finals, fitore për Murray dhe Nishikorin ATP Tour Finals, fitore për Murray dhe Nishikorin
Andy Murray e nisi në mënyrën më të mirë të mundshme rrugëtimin e tij në ATP Tour Finals në Londër. Tenisti britanik që tashmë është numri 1 i botës mundi në ndeshjen e tij të parë në Grupin “John McEnroe”, Marin Cilic me rezultatin 2-0.

Hamilton nis “luftën” e fjalëve Hamilton nis “luftën” e fjalëve
Kushtoi thuajse 1 miliard euro, ka një kapacitet prej 50 mijë spektatorësh dhe është dizenjuar nga arkitekti i famshëm Herman Tilke. Cirkuiti i Jas Marinës është kthyer në enigmën e fundit për titullin e Formula 1, me garën e Abu Dabit që do të vendosë dhe kampionin e ri.

3 ditë me Superioren, futbolli nis në Korçë... pa tifozë 3 ditë me Superioren, futbolli nis në Korçë... pa tifozë
Federata shqiptare e futbollit ka ravijëzuar kalendarin e fundjavës për Kategorinë Superiore, ku bie në sy shpërndarja në 3 ditë e ndeshjeve të futbollit elitar në vendin tonë.

Anglia me probleme, mungon Rooney, kapiten Henderson Anglia me probleme, mungon Rooney, kapiten Henderson
Sulmuesi i kombëtares angleze Wayne Rooney nuk do të jetë në formacion në miqësoren e luksit të martën në mbrëmje kundër Spanjës, edhe pse stafi mjekësor ende nuk e ka përjashtuar nga grumbullimi i ekipit, trajneri i përkohshëm Gareth Southgate me të gjitha gjasat do të lërë pushim futbollistin e Manchester United së bashku me mbrojtësin Bertrand për sfidën që premton spektakël para mijëra shikuesve në impiantin “Wembley” të Londrës.

Usain Bolt “firmos” për Dortmundin Usain Bolt “firmos” për Dortmundin
Kur u mbyllën lojëtar olimpike të Rios, Usain Bolt deklaroi se do të tërhiqej nga atletika, por jo nga sportet e tjera.

Mavraj ngjall polemika: Futën frikë e përçarje te tifozët Mavraj ngjall polemika: Futën frikë e përçarje te tifozët
Si thuajse të gjithë tifozët shqiptarë të futbollit edhe Mërgim Mavraj nuk e përjetoi aspak mirë humbjen e thellë ndaj Izraelit, jo aq për lojën në fushë sesa për klimën dhe sjelljen tonë në një pozicion sipas tij inferior.

Flamurtari, në pikiatë. Nuk paguhen pagat, rrezikon dënimin Flamurtari, në pikiatë. Nuk paguhen pagat, rrezikon dënimin
Përplasja e Flamurtarit me Federatën Shqiptare të Futbollit arriti këtë të hënë në një tjetër pikë kulmore. Afati i lënë për pagesën ndaj ish-trajnerit Ernest Gjoka skadon sot, ndërsa nga skuadra vlonjate askush nuk ka ndërmend të marrë përsipër diçka për këtë çështje.

Gjermania kërkon “falje” te Papa. Mposhti Argjentinën në “Brazil 2014” Gjermania kërkon “falje” te Papa. Mposhti Argjentinën në “Brazil 2014”
Ekipi kombëtar i Gjermanisë është paraqitur përpara Papa Françeskut me një fanellë speciale gjatë një audience brenda Pallatit Apostolik, këtë të hënë, dy vite pasi mposhtën Argjentinën në finalen e Botërorit të Rio de Janeiros në Brazil.

Pique dhe Djokovic sfidohen në... minibasketboll Pique dhe Djokovic sfidohen në... minibasketboll
Gerard Pique dhe Novak Djokovic u bënë protagonistë të një sfide të veçantë në minibasketboll. Kjo përballje u zhvillua në një hotel në Londër, ku mbrojtësi i Barcelonës kaloi fundjavën.

“Marca”: Messi nuk dëshiron të rinovojë me Barcelonën “Marca”: Messi nuk dëshiron të rinovojë me Barcelonën
Çështja e rinovimit të kontratës së Lionel Messit me Barcelonën ka pushtuar një pjesë të medias sportive spanjolle. E përditshmja madrilene “Marca” faqen e saj të parë ia ka dedikuar pikërisht sulmuesit 29-vjeçar, duke publikuar një artikull ku theksohet se Messi në muajin korrik refuzoi zgjatjen e kontratës me klubin katalanas dhe mendoi largimin prej tij.

Ventura: Seria A të nisë në mes të gushtit Ventura: Seria A të nisë në mes të gushtit
Giampiero Ventura ndjek shembullin e Antonio Contes dhe kërkon që sezoni i Serisë A të nisë në mesin e muajit gusht dhe jo në fundin e tij. Tekniku i “axurrëve” e ka bërë këtë apel gjatë konferencës për shtyp në prag të sfidës miqësore që Italia do të luajë ndaj Gjermanisë.

Titulli në F1, ja kombinimet e mundshme Titulli në F1, ja kombinimet e mundshme
Pas përfundimit të një gare të çmendur në Brazil, çështja e titullit botëror për pilotë në Formula 1 do të vendoset në ndalesën e fundit të këtij kampionati, në Abu Dabi.

Argjentinë-Kolumbi, bardhekaltërve u vlen vetëm fitorja Argjentinë-Kolumbi, bardhekaltërve u vlen vetëm fitorja
Përfaqësuesja e Argjentinës ka nisur përgatitjet për sfidën me Kolumbinë për eliminatoret e Botërorit 2018. Pas humbjes 3-0 ndaj Brazilit, për skuadrën nënkampione të botës situata është ndërlikuar ndjeshëm dhe rreziku që ajo të mos jetë në Rusi pas 2 vitesh është i madh.

NFL, Seattle ndal New England Patriots NFL, Seattle ndal New England Patriots
Seattle Seahawks ndal vrullin e New England Patriots në javën e 10 të National Football League. Në “Gillette Stadium” të New England, Seattle iu imponua skuadrës vendase teksa e mposhti 31-24, duke marrë hakun edhe për humbjen në finalen e “Super Bowl” të vitit 2015.

ATP Tour Finals, Djokovic e Raonic e nisin me fitore ATP Tour Finals, Djokovic e Raonic e nisin me fitore
Novak Djokovic dhe Milos Raonic e nisin me fitore ATP Tour Finals, aktivitet që ka mbledhur në Londër 8 tenistët më të mirë të botës. Serbi, tashmë numri 2 i renditjes ATP, arriti të mposhtë në sfidën e tij debutuesin Dominic Thiem, me rezultatin 2-1.

NBA, Cleveland e Golden State regjistrojnë fitoret e teta NBA, Cleveland e Golden State regjistrojnë fitoret e teta
Cleveland Cavaliers vijon me hap të sigurt serinë e fitoreve në NBA. Kampionët në fuqi të ligës më spektakolare të basketbollit në botë mundën Charlotte Hornets me rezultatin 100-93, duke regjistruar suksesin e 8 në 9 ndeshje.

Parulla greke që ngjalli reagimin boshnjak Parulla greke që ngjalli reagimin boshnjak
Reagime të mëdha ka ngjallur një parullë e ngritur për disa minuta, në ndeshjen e futbollit midis Greqisë dhe Bosnjes, në anën e tifozëve grekë në stadiumin “Georgios Karaiskakis” të Pireut, në Athinë.

Belgjika shkatërron Estoninë, fiton Portugalia Belgjika shkatërron Estoninë, fiton Portugalia
Belgjika ka treguar edhe një herë se është një kombëtare e frikshme në futboll, mbrëmjen e së dielës djemtë e drejtuar nga Roberto Martinez kanë shpërbërë Estoninë me rezultatin 8-1.

Zvicra me pikë të plota pas 4 ndeshjesh në Grupin B Zvicra me pikë të plota pas 4 ndeshjesh në Grupin B
Zvicerianët nuk kanë të ndalur në këto ndeshje kualifikuese, duke pasur pikë të plota pas 4 ndeshjesh në Grupin B.

Fiton Holanda, ruan hapin e kryesueseve Fiton Holanda, ruan hapin e kryesueseve
Tulipanët nën drejtimin e teknikut Danny Blind nuk kanë hasur asnjë vështirësi në transfertën ndaj Luksemburgut, duke fituar me rezultatin 1-3.

F1, Hamilton fitues në Brazil, ngushton diferencën me Rosberg F1, Hamilton fitues në Brazil, ngushton diferencën me Rosberg
Luis Hamilton ka dalë triumfues në Çmimin e Madh të Brazilit në një pistë të vështirë për shkak të reshjeve të dendura të shiut, për shkak të të cilave 5 makina e mbyllën garën që në xhirot e para.

Pagat mesatare? Për klube kryeson Cleveland; Për futbollistë Messi-Ronaldo Pagat mesatare? Për klube kryeson Cleveland; Për futbollistë Messi-Ronaldo
Manchester United është skuadra me pagën mesatare më të lartë në botën e futbollit. Sipas një studimi, rezulton se “Djajtë e kuq” u paguajnë mesatarisht 5.7 milionë paund në vit lojtarëve të tyre.

Mourinho kërkon yjet e Atletico Madrid Mourinho kërkon yjet e Atletico Madrid
Manchester United hedh sytë nga Spanja, pikërisht tek Atletico Madrid. Klubi anglez, me kërkesën e trajnerit Jose Mourinho ka nisur të vëshgojë situatën e Carrascos. Këtë sezon, mesfushori belg ka zhvilluar 15 ndeshje me fanellën e Atleticos, duke shënuar 7 gola, e duke bërë që të shtohet interesi i “djajve të kuq” për të.

Bolt dhe...ëndrra vazhdon! Stërvitje me Dortmundin për të kaluar te “djajtë” Bolt dhe...ëndrra vazhdon! Stërvitje me Dortmundin për të kaluar te “djajtë”
Usain Bolt vazhdon të kultivojë ëndrrën e tij për t’u bërë një futbollist profesionist dhe të luajë me Manchester United. Për këtë arsye, njeriu më i shpejtë i botës pritet që t’i bashkohet skuadrës së Borussias së Dortmundit për t’u stërvitur.

NBA, San Antonio “hakmerret” në derbin teksan me Houston NBA, San Antonio “hakmerret” në derbin teksan me Houston
San Antonio ruan pathyeshmërinë në ndeshjet jashtë parketit të tij. Skuadra e “Spurs”-ave fitoi derbin teksan ndaj Houstonit në “Toyota Center”, me rezultatin 106-100, duke marrë hakun për disfatën e pësuar prej “Rockets”-ave një javë më parë.

I treti karton i kuq, Duka kritikon kombëtaren: Nuk luajtën si profesionistë I treti "karton i kuq", Duka kritikon kombëtaren: Nuk luajtën si profesionistë
Asgjë nuk ka shkuar sipas planeve në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Izraelit, të zhvilluar në “Elbasan Arena”. Mes euforisë dhe besimit se kishim diçka më tepër se kundërshtarët, përveç faktit që luanim në fushën tonë, gjithçka u rrëzua siç askush nuk e kishte menduar.

De Biasi: Luajtëm më mirë me një lojtar më pak De Biasi: Luajtëm më mirë me një lojtar më pak
Trajneri De Biasi i ka shmangur komentet ndaj vendimeve të arbitrit kryesor të ndeshjes, megjithëse pranon se ato ishin mjaft të rëndësishme në përcaktimin e rezultatit të këtij takimi, ku Shqipëria u mposht 0-3 nga Izraeli.

Italia dhe Spanja, fitore identike. 4-0 për kryesuesit Italia dhe Spanja, fitore identike. 4-0 për kryesuesit
Si Spanja ashtu dhe Italia e mbajtën me prepotencë kryesimin e përbashkët në grupin G, duke regjistruar fitore identike në eliminatoret për Botërorin.

Memushaj: S’e meritonim këtë rezultat, nuk dua të komentoj vendimet e arbitrit Memushaj: S’e meritonim këtë rezultat, nuk dua të komentoj vendimet e arbitrit
Memushaj foli menjëherë pas takimit ku Shqipëria u mposht 0-3 nga Izraeli në “Elbasan Arena”, duke thënë se kombëtarja jonë nuk e ka merituar aspak këtë rezultat, megjithëse pranon se ekipi e nisi jo mirë ndeshjen.

Izraeli na mund në shtëpi, arbitri ndëshkon rëndë Shqipërinë Izraeli na mund në shtëpi, arbitri ndëshkon rëndë Shqipërinë
Izraeli i ka shkaktuar një humbje të rëndë në “Elbasan Arena” Shqipërisë me rezultatin 0-3, ku arbitri gjerman Aytekin është bërë protagonist absolut i ndeshjes, me akordimin e dy penalltive dhe dy kartonëve të kuq, në dëm të skuadrës sonë përfaqësuese.

Kosova nuk e mban presionin turk, vjen humbja e tretë në grup Kosova nuk e mban presionin turk, vjen humbja e tretë në grup
Kosova ka marrë një tjetër humbje në Eliminatoret e Botërorit Rusi 2016, duke u mundur këtë herë nga Turqia. Kombëtarja e drejtuar nga Fatih Terim vetëm brenda 4 minutash ka shuar ëndrrën e Kosovës për të marrë të paktën një pikë nga kjo transfertë e vështirë, duke shënuar dy gola.

F1, Hamilton deri në frymën e fundit, anglezi niset në “pole” F1, Hamilton deri në frymën e fundit, anglezi niset në “pole”
Arriti “Pole Position”-in e 60 në karrierën spektakolare, por asgjë nuk do të vlejë për Hamilton nëse të dielën në garën e Brazilit ai do të detyrohet të lëshojë fronin e Formula 1 dhe kjo ndaj një piloti brenda “shtëpisë”. Protagonisti i Mercedes regjistroi kohën më të mirë në cirkuitin e Interlagos, por pas krahëve do të ketë Nico Rosberg, gjermani favorit për të fituar titullin.

“Ndizet” Elbasani. Masat e sigurisë nuk zbehin atmosferën “Ndizet” Elbasani. Masat e sigurisë nuk zbehin atmosferën
Kur duhet rreth 1 orë nga nisja e takimit eliminator të Botërorit Rusi 2016, Shqipëri-Izrael, me qindra forca policore janë vendosur rreth ambienteve të stadiumit “Elbasan Arena” dhe si dhe brenda tij.

Euroleague, as Reali s'e ndal CSKA-në e Moskës Euroleague, as Reali s'e ndal CSKA-në e Moskës
As Reali i Madridit nuk arriti dot të ndalë CSKA-nw e Moskës në Euroleague. Skuadra ruse shënoi fitoren e 6 në po kaq ndeshje duke i mposhtur madrilenët me rezultatin 91-90 në një ndeshje vërtet të fortë.

Kupa e Konfederatave, FIFA prezanton topin “Krasava” Kupa e Konfederatave, FIFA prezanton topin “Krasava”
Federata Ndërkombëtare e Futbollit ka prezantuar topin që do të përdoret në Kupën e Konfederatave të vitit 2018 në një ceremoni të zhvilluar në Moskë.

E rrallë! Izraeli stërvitet në katin e 23-të të hotelit E rrallë! Izraeli stërvitet në katin e 23-të të hotelit
Të gjithë kanë mbetur të befasuar me masat e jashtëzakonshme të marra nga policia në prag të ndeshjes me Izraelit, por duket se kjo kombëtare është mësuar tashmë me të tilla situata.

'The King', rekord i ri në NBA me 27 mijë pikë 'The King', rekord i ri në NBA me 27 mijë pikë
Vizita në Shtëpinë e Bardhë u shoqërua me një rekord të NBA për LeBron James. The King shënoi 27 pikë në sfidën mes Cleveland e Washington e fituar nga Cavaliers 105-94 për të arritur në kuotën e 27 mijë pikëve në karrierë. Është një statistikë kjo që e bën James që në moshën 32 vjeçare të bëhet basketbollisti më i ri në historinë e NBA që e arrin këtë kuotë pikësh.

Diego Costa, Chelsea kërkon rinovimin Diego Costa, Chelsea kërkon rinovimin
Chelsea nuk dëshiron të privohet nga Diego Costa. Klubi londinez po mendon t'i ofrojë sulmuesit të përfaqësueses spanjolle një kontratë të re, me synimin për të sprapsur Atletico Madrid që ka tentuar 3 herë të rikthejë Diego Costan në Spanjë.

Hamilton nuk dorëzohet, deri në fund për titullin Hamilton nuk dorëzohet, deri në fund për titullin
Lewis Hamilton paralajmëroi Niko Rosberg se do të shfrytëzojë deri në fund mundësitë e tij për të fituar titullin Botëror në Formula 1.

Sfida ndaj Izraelit, 5 arsye pse fiton Shqipëria Sfida ndaj Izraelit, 5 arsye pse fiton Shqipëria
Kombëtarja shqiptare do të zbresë në fushën e “Elbasan Arenës” për të zhvilluar ndeshjen e radhës të kualifikueseve për Botërorin 2018. Kuqezinjtë do të sfidohen nga Izraeli, një kombëtare që ka objektiva të njëjtë me përfaqësuesen tonë.

Goli i Gashit, më i bukuri i sezonit në MLS Goli i Gashit, më i bukuri i sezonit në MLS
Shkëlzen Gashi kualifikoi ekipin e tij Colorado Rapids në finalen e Konferencës së Perëndimit, por tashmë ai ka rrëmbyer një tjetër trofe personal. Ai ka fituar garën për golin më të bukur të sezonit në ligën amerikane të futbollit, MLS.

Incidentet e tifozëve, UEFA ndëshkon Legian Incidentet e tifozëve, UEFA ndëshkon Legian
UEFA ndëshkon klubin e Legia Varshavë, për incidentet e ndodhura në 18 tetor në Madrid në prag të sfidës me Realin. Komisioni i Disiplinës dhe i Etikës në qeverinë e futbollit europian vendosi të gjobisë me 80 mijë euro klubin polak.

F1, Gutierrez largohet nga Team Hass F1, Gutierrez largohet nga Team Hass
Mbyllet aventura e Esteban Gutierrez me Team Haas. Piloti meksikan e konfirmoi këtë lajm nëpërmjet një mesazhi të postuar në profilin e tij në rrjetin social Twitter ku theksonte se në fund të sezonit do të lërë skuadrën amerikane dhe se shumë shpejt do të bëjë të ditur se çfarë i rezervon e ardhmja.

Tifozët skocezë, dhunë e akte të shëmtuara në Londër Tifozët skocezë, dhunë e akte të shëmtuara në Londër
Dhuna shpërtheu në shkallët e stadiumit “Wembley” të Londrës, aty ku Anglia mposhti 3-0 Skocinë. Fotot tregojnë disa tifozë të cilët sulmojnë njëri-tjetrin, ndërsa njëri është i mbuluar me gjak. Sipas mediave britanike, një tjetër është dërguar në spital.

Anglia fiton derbin britanik me Skocinë, Gjermania e pamëshirshme Anglia fiton derbin britanik me Skocinë, Gjermania e pamëshirshme
Franca, Anglia dhe Gjermania bënë një hap më shumë drejt kualifikimit në Finalet e Botërorit 2018, duke përmirësuar ndjeshëm renditjen dhe pikaverazhin në grupet respektive të Eliminatoreve.

Tashmë De Biasin e acarojnë edhe mizat! - (VIDEO) Tashmë De Biasin e acarojnë edhe mizat! - (VIDEO)
Pas gazetarëve që e ngacmojnë herë pas herë, tashmë De Biasin nuk e lënë rehat as mizat.

Kombëtarja kryen stërvitjen e fundit para Izraelit, shqetëson Roshi dhe Sadiku Kombëtarja kryen stërvitjen e fundit para Izraelit, shqetëson Roshi dhe Sadiku
Pas Izraelit, në fushën e stadiumit “Elbasan Arena” kanë zbritur lojtarët kuqezi, të cilët kanë zhvilluar stërvitjen e fundit para ndeshjes së ditës së nesërme.

Çmimi i Madh i Brazilit, Hamiltoni më i shpejti në të dy sesionet Çmimi i Madh i Brazilit, Hamiltoni më i shpejti në të dy sesionet
Lewis Hamilton ka rezultuar piloti më i shpejtë në të dyja sesionet e provave të lira të së premtes, përpara Çmimit të Madh të Brazilit, e në të dyja la pas me vetëm pak sekonda më shumë rivalin dhe shokun e skuadrës së Mercedesit, Nico Rosberg.

Agolli: Izraeli, i rrezikshëm në sulm. Masat e sigurisë nuk ndikojnë Agolli: Izraeli, i rrezikshëm në sulm. Masat e sigurisë nuk ndikojnë
Së bashku me trajnerin De Biasi, në konferencën për shtyp ishte edhe mbrojtësi Ansi Agolli, i cili tha se Izraelit duhet t’i kushtohet një rëndësi e madhe pasi kanë një skuadër mjaft cilësore. Ndërsa për sa i përket masave të shumta të sigurisë, ai tha se nuk kanë asnjë ndikim te lojtarët.

De Biasi: Luajmë për fitore. “Elbasan Arena” na ka sjellë fat De Biasi: Luajmë për fitore. “Elbasan Arena” na ka sjellë fat
Nëse trajneri i Izraelit do të kishte firmosur për një barazim në ndeshjen e nesërme ndaj Shqipërisë, De Biasi nuk do ta bënte një gjë të tillë.Izraeli stërvitet në sytë e policëve Izraeli stërvitet në sytë e policëve
Menjëherë pas përfundimit të konferencës për shtyp, skuadra e Izraelit ka zbritur në tapetin e “Elbasan Arenës” për të zhvilluar stërvitjen e fundit para ndeshjes së ditës së nesërme me kombëtaren tonë.

Trajneri Izraelit: Synojmë vendin e tretë, do firmosja për barazim Trajneri Izraelit: Synojmë vendin e tretë, do firmosja për barazim
Trajneri i Izraelit, Levy dhe kapiteni i skuadrës, Zahavi dolën në konferencën për shtyp para ndeshjes së ditës së nesërme në “Elbasan Arena” me kombëtaren tonë.

Elbasani në “shtetrrethim” një ditë para ndeshjes Shqipëri-Izrael Elbasani në “shtetrrethim” një ditë para ndeshjes Shqipëri-Izrael
Jemi një ditë para ndeshjes eliminatore të Botërorit Rusi 2016 dhe përfaqësuesja e Izraelit ka udhëtuar për në Elbasan ku pas konferencës për shtyp do të zhvillojë edhe një stërvitje në stadiumin “Elbasan Arena”.

Ndeshja, ambasador izraelit: Masat janë normale Ndeshja, ambasador izraelit: Masat janë normale
Ndeshja mes Shqipërisë dhe Izraelit ka tërhequr më shumë vëmendje për shkak të masave tejet të rrepta të ndërmarra, duke eklipsuar rëndësinë e vetë ndeshjes. Por për ambasadorin e Izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin ata ndihen shumë të sigurtë në Shqipëri.

FSHF: Nuk ka masa të ekzagjeruara sigurie FSHF: Nuk ka masa të ekzagjeruara sigurie
Federata Shqiptare e Futbollit i cilëson si të ekzagjeruara raportimet mediatike për masat e sigurisë së ndeshjes mes Shqipërisë dhe Izraelit.

Në dhjetor starton epoka kineze e Milanit Në dhjetor starton epoka kineze e Milanit
Epoka e një Milani “kinez” do të fillojë brenda 12 dhjetorit, menjëherë pas mbylljes së transferimit të 99,93% të Milanit nga Fininvest te kinezët e drejtuar nga Sino-Europe Sports.

Mungon rinovimi Ozil-Arsenal, United fërkon duart Mungon rinovimi Ozil-Arsenal, United fërkon duart
Mesut Ozil dhe Arsenali nuk kanë rinovuar ende kontratën mes tyre dhe nga kjo situatë do të kërkojë të përfitojë Manchester United.

Obama pret kampionët Cleveland në NBA Obama pret kampionët Cleveland në NBA
Presidenti Barack Obama priti edhe një skuadër tjetër kampione përpara se të dorëzojë zyrtarisht çelësat e Shtëpisë së Bardhë në duart e Donald Trump.

2 mijë forca policore dhe Garda për sigurinë ndaj Izraelit 2 mijë forca policore dhe Garda për sigurinë ndaj Izraelit
Numri i punonjësve të Policisë së Shtetit që janë angazhuar për sigurinë e ndeshjes mes Shqipërisë dhe Izraelit, që luhet ditën e shtunë në Elbasan Arena, është dyfishuar.

Euroleague, Barcelona shkëlqen edhe në basketboll Euroleague, Barcelona shkëlqen edhe në basketboll
Barcelona shënoi një tjetër fitore në Euroleague. Skuadra katalanase mundi në parketin e saj Zalgiris Kaunas 92-86 në një ndeshje vërtet të luftuar. Edhe pse ishte në kryesim për pjesën më të madhe të kohës, Barcelona nuk mundi dot të krijojë shkëputjen që mund t'i jepte qetësinë e duhur për fitoren.

Pulisic, talenti që po mrekullon dy kontinente Pulisic, talenti që po mrekullon dy kontinente
Christian Pulisic, vetëm 18-vjeç, po arrin të tërheqë gjithmonë e më shumë admirues të talentit të tij në fushat e futbollit, duke magjepsur tifozë në dy kontinente dhe duke thyer disa rekorde.

Aguero, “qytetar” i denjë: S’iki nga City Aguero, “qytetar” i denjë: S’iki nga City
Sulmuesi i Manchester City-t, Sergio Aguero, premtoi besnikëri ndaj skuadrës angleze të futbollit duke shmangur mundësinë e largimit dhe të polemikave me trajnerin Pep Guardiola.

Rrëfehet Ibra: Fitoj në Angli dhe lë futbollin Rrëfehet Ibra: Fitoj në Angli dhe lë futbollin
Pas vështirësive në muajin e fundit dhe kritikave të zakonshme që vërshojnë nga tabloidët britanikë, Zlatan Ibrahimovic duket se është rikthyer sulmuesi i aftë për të spostuar ekuilibrat brenda një ndeshjeje.

Brazili, fitore dhe spektakël ndaj Argjentinës Brazili, fitore dhe spektakël ndaj Argjentinës
“Klasikja” e Amerikës Latinë i ka takuar brazilianëve. “Seleçaos” fituan 3-0 ndaj Argjentinës, e cila bëri një paraqitje shumë të dobët, duke iu dorëzuar pa kushte rivalit më të madh të saj.

Neymar vlen 430 mln euro, çmimi vjen nga babai i sulmuesit Neymar vlen 430 mln euro, çmimi vjen nga babai i sulmuesit
Harrojeni sesa kushtuan Bejl dhe Pogba. Nëse ndokush kërkon të blejë Neymar, do të duhet të paguajë 430 milionë Euro. Ai që e dha këtë shifër ishte Neymar Da Silva Senior, babai i futbollistit brazilian të Barcelonës.

Izraeli përjashton mesfushorin Nir Bitton. Nuk iu bind trajnerit Izraeli përjashton mesfushorin Nir Bitton. Nuk iu bind trajnerit
Në vigjiljen e një transferte të sikletshme, si në planin futbollistik, ashtu dhe në planin e sigurisë - të paktën sipas medieve izraelite, - kombëtarja e vendit hebre po përballet edhe me probleme të brendshme.

Izraeli zbret në Tiranë me autobusë bosh Izraeli zbret në Tiranë me autobusë bosh
Përfaqësuesja izraelite ka mbërritur mbrëmjen e së enjtes rreth orës 18:00 në Aeroportin "Nenë Tereza". Gjithcka ka qenë nën masa ekstreme sigurie, rrugët që të çonin drejt aeroprotit kanë qenë të bllokuara tërësisht, ndërkohë që çdo objekt e makinë është kontrolluar paraprakisht edhe në territorin e jashtëm nga qen antiminë.

Kuqezinjtë: Ndaj Izraelit për 3 pikët Kuqezinjtë: Ndaj Izraelit për 3 pikët
Nuk ka më dyshime, objektivi i vetëm për sfidën ndaj Izraelit është 3 pikëshi. Kundërshtari i ditës së shtunës është dhe rivali direkt në objektivin minimal për kombëtaren Shqiptare. Këtë konkluzion e vëren nga fjalët e futbollistëve në daljet e tyre për shtyp.

Mbërrijnë izraelitët, masa të rrepta sigurie Mbërrijnë izraelitët, masa të rrepta sigurie
Rreth 1000 forca policore do të jenë në gatishmëri për mbarëvajtjen e takimit Shqipëri-Izrael, që do të zhvillohet mbrëmjen e së shtunës në 'Elbasan Arena'.

Borxhet, Disiplina ndëshkon Flamurtarin; minus 6 pikë në klasifikim Borxhet, Disiplina ndëshkon Flamurtarin; minus 6 pikë në klasifikim
Me afatin e imponuar nga FSHF-ja për pagesën e borxheve të prapambetura, dënimi i Flamurtarit ishte vetëm një formalitet dhe më e keqja u zyrtarizua shpejt për ekipin e futbollit vlonjat. Skuadrës bregdetare i janë hequr 6 pikë nga renditja e Kategorisë Superiore. Por jo vetëm kaq.

F1, Palmer te Renault, Ocon do të zëvendësoje Hulkenberg F1, Palmer te Renault, Ocon do të zëvendësoje Hulkenberg
Ranault konfirmon Jolyon Palmer edhe për vitin 2017. Pas shumë zërash që qarkullonin për largimin e tij, skuadra franceze vendosi që të konfirmojë britanikun, si shok skuadre i Nico Hulkenberg për vitin e ardhshëm.

“Dhuratë” nga Mourinho, Inter kërkon Darmian me huazim “Dhuratë” nga Mourinho, Inter kërkon Darmian me huazim
Ardhja e Piolit në pankinën e Interit ka ndezur sërish dritat e merkatos. Prioriteti i zikaltërve për muajin janar është një mbrojtës i djathtë. Prej kohësh flitet për Caceres, por uruguajani ka një pagë shumë të lartë dhe për më shumë vjen nga një dëmtim i rëndë, që e ka mbajtur gjatë jashtë fushave.

Schweini duhet te ikë, 11 mln euro për prishjen e kontratës Schweini duhet te ikë, 11 mln euro për prishjen e kontratës
Mes portugezit Mourinho dhe gjermanit Schweinsteiger nuk pati asnjëherë dashuri, madje më shumë mund të thuhet se nuk pati kurrë marrëdhënie. Qëkurse luzitani u bë trajneri i Manchester United, Schweini nuk u mor asnjëherë në konsideratë.

Një italian në Londër, për Verratti-n në garë edhe Chelsea Një italian në Londër, për Verratti-n në garë edhe Chelsea
Chelsea është pretendenti i radhës që kërkon shërbimin e mesfushorit Italian, Marco Verratti. Qëndrimi i mesfushorit në Paris duket i kushtëzuar nga një marrëdhënie aspak e pranueshme me trajnerin Emery. Në këto kushte “Blutë e Londrës” janë gati të turren në ankandin për ta bërë pjesë të skuadrës së tyre.

Lojtari i Izraelit: Siguria në Shqipëri? Asnjë alarm! Lojtari i Izraelit: Siguria në Shqipëri? Asnjë alarm!
Një prej lojtarëve kyç në kombëtaren e Izraelit, mesfushori 27-vjeçar i Beitar Jerusalem, Dan Einbinder ka folurpër ndeshjen e së shtunës ndaj Shqipërisë. I pyetur për çështjen e sigurisë, ai ka thënë se në kampin izraelit janë të përqendruar vetëm te futbolli.

Mou del kundër mjekëve të skuadrës Mou del kundër mjekëve të skuadrës
Jose Mourinho vendos nën akuzë stafin mjekësor të United. Infermieria e “djajve të kuq” është e mbipopulluar gjatë kësaj periudhe dhe “Speciali” duket se është i nervozuar për këtë fakt.

Prapaskena, Rooney refuzoi ofertën nga Kina Prapaskena, Rooney refuzoi ofertën nga Kina
Wayne Rooney refuzoi një ofertë të rëndësishme nga Kina për të qëndruar te Manchester United. Ai që e konfirmoi këtë lajm ishte Presidenti i nderit i klubit kinez Guoan, Luo Ning.

Tërheqja nga futbolli, Lahm s’e përjashton për vitin 2017 Tërheqja nga futbolli, Lahm s’e përjashton për vitin 2017
Phillip Lahm nuk e përjashton mundësinë që të tërhiqet nga futbolli i luajtur në vitin 2017.

Miqësorja e fqinjëve, “paqe” mes Holandës dhe Belgjikës Miqësorja e fqinjëve, “paqe” mes Holandës dhe Belgjikës
Miqësorja mes Holandës dhe Belgjikës që u zhvillua të mërkurën në mbrëmje në Amsterdam përfundoi në barazimin 1-1.

Mungon Cikalleshi, De Biasit i sugjeron Balajn në vend të Sadikut Mungon Cikalleshi, De Biasit i sugjeron Balajn në vend të Sadikut
Kishte shumë kohë që nuk i mungonte një grumbullimi të përfaqësueses një sulmues si Sokol Cikalleshi. Fakti i mosgrumbullimit nuk e ka mërzitur aspak pasi është i vetëdijshëm për mungesën e minutave me klubin, një situatë e krijuar ndoshta nga mosaktivizimi në Europian ka qenë një goditje jo e lehtë.

Atentat ndaj shefit të arbitrave, futbolli grek në kaos Atentat ndaj shefit të arbitrave, futbolli grek në kaos
Greqia ka pezulluar të gjitha ligat kombëtare të futbollit dhe kompeticionet e organizuara nga federata pas një atentati për vrasjen e Giorgios Bikas, shefit të arbitrave në futbollin helen.

Berisha: Synojmë vendin e dytë, Izraeli deciziv Berisha: Synojmë vendin e dytë, Izraeli deciziv
Objektivi kryesor i portierit Etrit Berisha me kombëtaren shqiptare është vendi i dytë në grup dhe kualifikimi për në botëror. Çdo rezultat tjetër për të në këto eliminatore do të cilësohej zhgënjim.

Memushaj: Mendojmë vetëm për Izraelin Memushaj: Mendojmë vetëm për Izraelin
Mesfushori Ledian Memushaj duket totalisht i përqendruar te ndeshja e së shtunës mbrëma e kombëtares sonë ndaj Izraelit.

Ndeshja me Izraelin, nis konvertimi i biletave për në “Elbasan Arena” Ndeshja me Izraelin, nis konvertimi i biletave për në “Elbasan Arena”
Një ditë pas vendimit për spostimin e ndeshjes nga “Loro Boriçi” i qytetit të Shkodrës, për në “Elbasan Arena” të qytetit të Elbasanit, ka filluar edhe procesi i konvertimit ose i kthimit të biletave të shitura deri ditën e martë.

NBA, e shokuar nga Trumpi president NBA, e shokuar nga Trumpi president
Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Amerikës i dha një goditje të madhe botës së NBA-së. Pjesa më e madhe e basketbollistëve, trajnerëve apo edhe drejtuesve të klubeve ishin mbështetës së kandidates demokrate, Hillary Clinton, dhe askush prej tyre nuk e fshehu zhgënjimin për disfatën e saj.

NBA, “kavaljerët” e James mposhten nga Atlanta NBA, “kavaljerët” e James mposhten nga Atlanta
Cleveland Cavaliers pëson humbjen e parë në NBA, pikërisht ditën që Shtetet e Bashkuara zgjodhën presidentin e ri, Donald Trump. Skuadra nga Ohio u mposht nga Atlanta Hawks me rezultatin 106-110.

Kosova ndaj Turqisë, Bognar, arbitri i shqiptarëve! Kosova ndaj Turqisë, Bognar, arbitri i shqiptarëve!
Ndeshja e katërt kualifikuese për Kosovën në Eliminatoret për Botërorin 2018 është ajo ndaj Turqisë në stadiumin e Antalyas këtë fundjavë. Si për ironi të fatit një arbitër që drejtoi muajin e kaluar kombëtaren shqiptare të futbollit caktohet nga UEFA për ekipin tjetër shqiptar jashtë kufijve administrativë.

Tifozët drejt Elbasanit, ja si do të veprohet me biletat Tifozët drejt Elbasanit, ja si do të veprohet me biletat
Duket se edhe FSHF u gjend e papërgatitur përballë zhvendosjes së ndeshjes eliminatore të kombëtares nga Shkodra në Elbasan, me qeverinë e futbollit shqiptar që mund të kishte bërë më shumë për të evituar situatën aktuale me biletat. Por çfarë do të ndodhë me ata tifozë që e kanë prerë tashmë një biletë për në “Loro Boriçi”, por do të detyrohet ta ndjekin ekipin kuqezi në “Elbasan Arena”.

Ndeshja ndaj Izraelit, Veseli dhe Çani, fokusi 3 pikët Ndeshja ndaj Izraelit, Veseli dhe Çani, fokusi 3 pikët
Frederik Veseli shpreson shumë se mbrëmjen e 12 nëntorit do të jetë titullar në eliminatoret për botërorin 2018, por pak rëndësi ka nëse mbrojtësi do të jetë apo jo në fushë. Ndaj Izraelit do të kenë rëndësi vetëm 3 pikët.

Deri në 2022 mos pyesni më! Shqipëria dhe Kosova, vetëm në DIGITALB Deri në 2022 mos pyesni më! Shqipëria dhe Kosova, vetëm në DIGITALB
Nën një çati të vetme, kjo është motoja e UEFA-s, që tashmë ka të drejtën ekskluzive të menaxhimit të kualifikueseve të ekipeve përfaqësuese të kontinentit jo vetëm për Kampionatin Europian, por edhe për Kampionatin Botëror.

F1, Interlagosi, pista ku përcaktohen kampionët F1, Interlagosi, pista ku përcaktohen kampionët
Çmimi i Madh i Brazilit, jo pak herë ka vendosur për titullin kampion bote për pilotët, gjë që pritet të ndodhë edhe këtë radhë.

Courtois mohon largimin:Jam i lumtur te Chelsea Courtois mohon largimin:Jam i lumtur te Chelsea
Thibaut Courtois këmbëngul në qëndrimin e tij se ndihet shumë mirë te Chelsea dhe mohon zërat që flasin për një kalim të mundshëm të tij te Reali i Madridit.

MotoGP, Rossi kërkon të fitojë titullin në vitin 2017 MotoGP, Rossi kërkon të fitojë titullin në vitin 2017
“Do të doja të garoja gjithmonë, por e di që kjo është e pamundur. Kam firmosur një kontratë edhe për 2 vjet me Yamahën dhe ndihem mirë si me skuadrën ashtu edhe me motorin”, ishin këto fjalët e Valentino Rossi gjatë prezantimit të linjës së re të motorëve të Yamahas në Milano ku 9 herë kampioni i botës bëri edhe një bilanc të sezonit aktual.

Kondogbia larg Interit, futbollistin e kërkon edhe Chelsea Kondogbia larg Interit, futbollistin e kërkon edhe Chelsea
E ardhmja e Geoffrey Kondogbia duket se është gjithnjë e më larg interit.

Barcelona gati rinovimin për Suarez Barcelona gati rinovimin për Suarez
Luis Suarez është shumë pranë rinovimit të kontratës me Barcelonën.

Pankina e Anglisë, pritet konfirmimi i Southgate Pankina e Anglisë, pritet konfirmimi i Southgate
Gareth Southgate duket se do të qëndrojë në pankinën e Anglisë. Kjo është ajo që publikohet tek e përditshmja britanike 'The Telegraph', që citon burime pranë Federatës Angleze të Futbollit. Sipas kësaj të përditshmeje, lajmi zyrtar i konfirmimit të Southgate në stolin e ‘Tre luanëve’ do të bëhet pas ndeshjes miqësore që Anglia do të luajë javën e ardhshme me Spanjën.

Siguria zhvendos Shqipëri-Izrael në Elbasan "Siguria" zhvendos Shqipëri-Izrael në Elbasan
Shqipëri- Izrael do të luhet në Elbasan Arena. Ndryshim i papritur i programit për zhvillimin e ndeshjes së kësaj të shtune për kuqezinjtë, që ishte programuar më parë për tu luajtur në Loro Boriçi. Takimi do të zhvendoset në impiantin e Elbasanit për arsye që kanë të bëjnë me sigurinë e ekipit mik.

Juve, më shumë përforcime dhe rinovime Juve, më shumë përforcime dhe rinovime
Juventus ka përcaktuar strategjinë për të mbetur një skuadër kompetitive, si në Itali ashtu edhe në Evropë. Klubi torinez përveçse kërkon të blindojë yjet e tij që kërkohen nga gjysma e Evropës, synon edhe të sjellë në skuadër emra të rinj për t'u përforcuar akoma më shumë.

Katalanasit sulmojnë Ronaldon për Top i Artë Katalanasit sulmojnë Ronaldon për Top i Artë
Përballja planetare Messi-Ronaldo po gëlon më shumë në Spanjë, ku media është përfshirë shumë ethshëm orët e fundit. Avantazhi që ka portugezi, falë fitimit të Champions League dhe kampion i Evropës me Portugalinë, kanë bërë që në orët e fundit shumë prej mediave, veçanërisht ato katanalase të sulmojnë yllin e Realit.

Rusi 2018, afron ‘klasikja’ Brazil-Argjentinë Rusi 2018, afron ‘klasikja’ Brazil-Argjentinë
Raundi i radhës së eliminatoreve të Botërorit 2018 ka rezervuar atë që cilësohet si “Klasikja” e futbollit amerikano latin, sfidën mes Brazilit dhe Argjentinës. Brazili vjen në këtë përballje me moral më të lartë se rivalët argjentinas.

NBA, Stephen Curry vendos rekord të ri NBA, Stephen Curry vendos rekord të ri
Stephen Curry përjetoi një mbrëmje magjike në ndeshjen mes Golden State dhe New Orleans. Basketbollisti i Warriors, shkroi serish emrin e tij në librin e rekordeve të NBA duke shënuar në 13 tentativa nga distanca e 3 pikëve duke lënë pas emra të tillë si Kobe Bryant e Donyell Marshall që ishin ndalur me 12 gjuajtje të sakta për 3 pikë brenda një ndeshjeje.

Stërvitja në Durrës, De Biasi mbledh kombëtaren për ndeshjen me Izraelin Stërvitja në Durrës, De Biasi mbledh kombëtaren për ndeshjen me Izraelin
Kombëtarja nisi në Durrës përgatitjet për ndeshjen e 4-t në eliminatoret e Botërorit rus. Seanca e parë stërvitore për ndeshjen e së shtunës me Izraelin ishte kryesisht pa një ngarkesë të madhe fizike dhe me shumë lojë me top duke qenë se futbollistët kuqezi kanë patur vetëm pak orë më parë impenjime me klubet e tyre.

Federer jashtë “top 10”, për herë të parë pas 14 vjetësh Federer jashtë “top 10”, për herë të parë pas 14 vjetësh
Klasifikimi i ri i tenisit botëror të meshkujve e ka rishkruar një faqe të historisë së sportit emocionues. Për herë të parë pas 14 vjetësh, mbreti Federer i konsideruar si sportisti më i mirë në histori në këtë disiplinë, ka dalë jashtë 10 vendeve të para.

Prapaskenat e një stoli. Pioli te Inter, fitoi mbi rivalët Prapaskenat e një stoli. Pioli te Inter, fitoi mbi rivalët
Audicionet për pankinën e Interit u kthyen gati-gati në një “reality show” me 3 kandidatët kryesorë që u takuan njëherazi me drejtuesit e skuadrës së futbollit italian, e që në fund triumfoi emri i Stefano Piolit. Por edhe pse me të gjitha gjasat do të jetë ai trajneri i ri, rruga nuk ishte e lehtë për tu ulur në një poltronë problematike dhe në situatë aspak të favorshme në Serie A dhe Europa League.

Anglia përballë testit emocional, me Skocinë në Wembley Anglia përballë testit emocional, me Skocinë në Wembley
Kur shorti i botërorit vendosi në një grup eliminator Anglinë dhe Skocinë ishin të dukshme përballjet emocionale respektive. Por këtë fundjavë në stadiumin “Wembley” do të rikthehet sfida klasike mes anëtarëve të një familjeje jo vetëm futbollistike, por edhe historike, një 90 minutësh të cilën vendasit do të kenë të vështirë kontrollin.

Lista e Kosovës për eliminatoret, Bunjaku vuan dëmtimet Lista e Kosovës për eliminatoret, Bunjaku vuan dëmtimet
Trajneri i përfaqësueses kosovare të futbollit Albert bunjaku zyrtarizoi emrat, të cilëve do t’i besojë për ndeshjen eliminatore të botërorit 2018 ndaj Turqisë, një përballje në stadiumin e Antalias që ka dukshëm favoritë vendasit.

UEFA inspekton “Loro Boriçin” para Izraelit UEFA inspekton “Loro Boriçin” para Izraelit
Inspektorë të UEFA-s kanë zbarkuar këtë të hënë në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës për të parë nga afër gjendjen e fushës së impiantit ku do luajë kombëtarja shqiptare me Izraelin.

Mbretërimi i Ronaldos në Madrid deri në 2021 Mbretërimi i Ronaldos në Madrid deri në 2021
Real Madrid nxitoi ta zyrtarizonte fillimihst nëpërmjet rrjeteve sociale, ndërsa paraditen e së hënës i rezervoi një ceremoni në ambjentet e stadiumit Santiago Bernabeu.

Massa gati për ‘sambën’ e fundit Massa gati për ‘sambën’ e fundit
Felippe Massa do të zhvillojë këtë fundjavë garën e fundit në shtëpinë e tij, Brazil, teksa në fund të sezonit do të tërhiqet përfundimisht nga Formula 1.

Thyhet rekordi i Ajaksit të famshëm të viteve ’70, por... Thyhet rekordi i Ajaksit të famshëm të viteve ’70, por...
Më në fund thyhet rekordi 44-vjeçar i Ajaksit të famshëm të viteve ’70, me 26 fitore radhazi. Është skuadra skoceze e East Kilbride, ajo që e arriti një gjë të tillë, pas suksesit 3-1 me BSC Glasgow në Lowland League.

NBA, Dallas siguron fitoren e parë...ndaj Milwaukee NBA, Dallas siguron fitoren e parë...ndaj Milwaukee
Dallas Mavericks regjistron fitoren e parë në këtë sezon të NBA-së. Skuadra teksane mposhti në ndeshjen e saj të gjashtë Milwaukee Bucks, me rezultatin 86-75, falë një loje të shkëlqyer të Harrison Barnes.

Gabigol, kush e ka parë? Gabigol, kush e ka parë?
Interi shpenzoi 30 milionë euro në orën e fundit të merkatos së verës, por askush nuk ja ka parë ende fytyrën. 16 minutat në ndeshjen me Bolonjën ishin të pamjaftueshme për të kuptuar se çfarë di të bëjë braziliani. Bëhet fjalë për Gabriel Barbosën, i ashtëquajturi Gabigol, që vazhdon të jetë një huaj që qëndron në shtëpinë e Interit.

Italia, pas Barzaglit mbetet jashtë edhe Marchisio. 3 debutues Italia, pas Barzaglit mbetet jashtë edhe Marchisio. 3 debutues
Claudio Marchisio nuk do të grumbullohet me Italinë për ndeshjet e radhës me Lihtenshtajnin, për kualifikueset e Botërorit “Rusi 2018”, si dhe miqësoren me Gjermaninë.

Van Persie rrezikoi të humbiste shikimin Van Persie rrezikoi të humbiste shikimin
Robin van Persie ndodhet ndoshta në momentin që nuk do ta dëshironte kurrë. Orë të gjata ankthi dhe shqetësimi për sulmuesin holandez të Fenerbahçes, i cili ka qenë viktimë e një ndërhyrjeje të dhunshme gjatë ndeshjes së kampionatit turk kundër Akhisar Belediyspor.

Shqipëri-Izrael, De Biasi lë jashtë Kaçen dhe Cikalleshin Shqipëri-Izrael, De Biasi lë jashtë Kaçen dhe Cikalleshin
Të dielën e 12 nëntorit, në “Loro Boriçi” të Shkodrës, Shqipëria do të luajë ndeshjen e fundit për këtë vit sa i përket kualifikueseve të Botërorit “Rusi 2018”, ndërsa trajneri Gianni De Biasi ka publikuar edhe listën e lojtarëve të grumbulluar me këtë rast. Një listë që ka disa lëvizje, por disi të pritshme duke parë argumentet e dhëna nga tekniku italian në konferencën për shtyp.

Inter, Icardi shkëlqen. 10 gola në 12 javë, ndryshe nga viti i kaluar Inter, Icardi shkëlqen. 10 gola në 12 javë, ndryshe nga viti i kaluar
Interi i sivjetshëm në Serie A mund të ketë pasur probleme të shumta dhe rezultate jo aq të kënaqshme, gjë që bëri të largohej përpara kohe edhe trajneri holandez De Boer. Por, zikaltrit kanë një lojtar që ua mban shpresat gjallë për një të ardhme edhe më të mirë.

La Liga, Barça triumfon 2-1 ndaj “viktimës” së preferuar La Liga, Barça triumfon 2-1 ndaj “viktimës” së preferuar
Tre pikë tepër të rëndësishme nën firmën e të zakonshmit Messi, si dhe një performancë me dy fytyra që lë ende disa dyshime pas asaj humbjeje të së martës së kaluar në Champions.

Këndohet himni në Mitrovicë, emocione në Trepça-Prishtina -VIDEO Këndohet himni në Mitrovicë, emocione në Trepça-Prishtina -VIDEO
Momente tepër emocionuese kanë pushtuar fillimin e ndeshjes Trepça-Prishtina, e vlefshme për javën e 6-të të Superligës së Kosovës në basketboll.

Gashi “sms” De Biazit, supergol nga 40 metra - VIDEO Gashi “sms” De Biazit, supergol nga 40 metra - VIDEO
Ndërsa na ndajnë më pak se 6 ditë nga përballja me Izraelin, për teknikun italian të kombëtares kuqezi dita e sotme ia ka bërë edhe më të vështirë përzgjedhjen për repartin sulmues.

Interi vuan, por fiton 3-0 ndaj Crotone Interi vuan, por fiton 3-0 ndaj Crotone
Ndërsa vijon kërkimi për emrin e ri të trajnerit, Interi ka fituar me vuajtje ndaj vendit të parafundit në Seria A, duke e zgjidhur ndeshjen vetëm 6 minuta nga fundi.

Kukësi fiton e merr kreun, Tirana e Josës fillon të bindë Kukësi fiton e merr kreun, Tirana e Josës fillon të bindë
Kukësi ka marrë kryesimin e kategorisë Superiore pas fitores 3-1 ndaj Vllaznisë që e vendos me pikë të barabarta me Skënderbeun, por me diferencë më të mirë golash.

Verstapen kërkon ndryshime në F1 Verstapen kërkon ndryshime në F1
Maks Verstapen u ka bërë thirrje drejtuesve të Formula 1 që të shpenzojnë pushimet dimërore për të punuar në përmirësimin e rregullores së kontestueshme të kampionatit, në mënyrë që të shmangen standardet e dyfishta si në garën e Meksikës, sipas pilotit ambicioz.

Izraeli nxjerr listën, Levy do tre pikët ndaj Shqipërisë Izraeli nxjerr listën, Levy do tre pikët ndaj Shqipërisë
Trajneri i kombëtares izraelite të futbollit Elisha Levi zyrtarizoi listën e lojtarëve të cilëve do ti besojë për një sfidë delikate në eliminatoret e botërorit 2018 si përballja e së shtunës kundër Shqipërisë.

Bekim Balaj mposht i vetëm Zenitin Bekim Balaj mposht i vetëm Zenitin
Kur duhen pak ditë nga ndeshja e rëndësishme e eliminatore e Botërorit 2018 ndaj Izraelit, Bekim Balaj ka dhënë sinjale të forta trajnerit Xhani de Biazi që ta konsiderojë titullar.

Liverpuli nuk gabon, merr kreun e Premier Ligës Liverpuli nuk gabon, merr kreun e Premier Ligës
Liverpuli përfitoi maksimalisht nga hapi fals i Manchester City-t një ditë më parë dhe i Arsenalit këtë të dielë, duke marrë i vetëm kryesimin e Premier Ligës.

Pjaniç i jep 3 pikët Juves, Milani merr vendin e dytë Pjaniç i jep 3 pikët Juves, Milani merr vendin e dytë
Juventusi fitoi jo pa vështirësi ndaj Kievos në transfertë, ndërkohë që Milani mori vendin e dytë të klasifikimit dhe pret i qetë rezultatin e Romës në mbrëmje.

Bale bën gjithçka, Real kalon lehtësisht Leganes Bale bën gjithçka, Real kalon lehtësisht Leganes
Dy gola të Gareth Bale dhe një tjetër i Moratas i dhanë fitoren e pastër 3-0 skuadrës së Realit ndaj modestëve të Leganes, që luanin për herë të parë në Bernabeu.

Derbi londinez mbyllet në barazim Derbi londinez mbyllet në barazim
Arsenali dhe Totenhemi ndanë nga një pikë në ndeshjen më të rëndësishme të kësaj jave të Premier Ligës. Derbi i Londrës mbylli 90 minutat në barazim 1-1.

Veseli fiton “derbin” e shqiptarëve Veseli fiton “derbin” e shqiptarëve
Kjo javë e Serisë A vendosi përballë dy njëri-tjetrit dy shqiptarët. Peskara e Memushajt dhe Manajt priti në fushën e saj Empolin e Frederik Veselit. Vendasit regjistruan një tjetër humbje që u thellon krizën.

Të gjithë të çmendur pas Contes Të gjithë të çmendur pas Contes
Pak javë më parë ishte në prag të shkarkimit, aq sa kompanitë e basteve e kuotuan në shifra minimale largimin e tij nga Chelsea.

Ish-futbollisti i kombëtares, Rraklli mohon akuzat për trukime: Jam i pastër Ish-futbollisti i kombëtares, Rraklli mohon akuzat për trukime: Jam i pastër
Pak ditë më parë, në Austri është rikthyer çështja e trukimeve të disa ndeshjeve të sezonit 2010-2011, ku mes personave të përfshirë figuronte edhe emri i ish-futbollistit të përfaqësueses sonë, Altin Rraklli.

Chelsea fantastik, me 5 yje ndaj Evertonit Chelsea fantastik, me 5 "yje" ndaj Evertonit
Chelsea vazhdon të tregojë formën e tij të shkëlqyer në Premier League. Në “Stamford Bridge”, skuadra londineze shkatërroi Everton me rezultatin e thellë 5-0.

Flamurtari ‘me probleme’ mposht Skënderbeun Flamurtari ‘me probleme’ mposht Skënderbeun
Në momentin më të diskutueshëm, skuadra vlonjate e Flamurtarit bën surprizën në fushën e saj duke mundur 2-0 kampionët e Skëndërbeut. Kur përflitet heqja e pikëve për vlonjatët, në fushë ata i janë rikthyer suksesit duke mundur një nga skuadrat më të mira të kampionatit.

Bajerni ngec, Dortmund e Volfsburg gjejnë rrugën e fitores Bajerni ngec, Dortmund e Volfsburg gjejnë rrugën e fitores
Bajerni nuk gjeti rrugën e rrjetës ndaj Hoffenheimit në ndeshjen e luajtur në “Allianz Arena”, megjithatë në fund skuadra e drejtuar nga Ancelotti arriti që të marrë një pikë falë barazimit 1-1.

Luftëtari lufton deri në fund dhe ndal Partizanin Luftëtari lufton deri në fund dhe ndal Partizanin
Partizani humbi një mundësi të artë për të marrë edhe përkohësisht kreun e Kategorisë Superiore. “Të Kuqtë” u ndalën në barazim 1-1 nga Luftëtari në ndeshjen e parë sezonale që këta të fundit luanin në shtëpinë e tyre.

Pagat e vonuara te Flamurtari, Idrizi hedh dyshime për rroga në të zezë Pagat e vonuara te Flamurtari, Idrizi hedh dyshime për rroga në të zezë
Flamurtari është mbërthyer nga një ngërç, i cili ka paralizuar skuadrën si nga ana sportive ashtu edhe nga ajo financiare.

Manchester United në krizë, Mourinho mendon spastrime Manchester United në krizë, Mourinho mendon spastrime
Pas dështimit të radhës Mourinho hidhet në sulm. Sipas mediave britanike, më saktësisht “Telegraph”, portugezi ka hartuar listën e futbollistëve që nuk do të ketë më në skuadër, dalja e të cilëve me shumë gjasa do të bëhet në dy sesionet e ardhshme të merkatos.

Messi, problem për rinovimin me Barçën Messi, problem për rinovimin me Barçën
Për të mbajtur futbollistin më të mirë në planet, ndoshta edhe të të gjitha kohërave, duket se nuk është një mision i lehtë dhe këtë ka filluar ta kuptojë kohët e fundit Barcelona. Edhe pse është një klub me financa të shëndosha, Barcelona duket se ka probleme me rinovimin e kontratës së argjentinasit, skandeca e kësaj aktuale është në vitin 2018.

NBA, La Lakers ndal Golden State NBA, La Lakers ndal Golden State
Ndalet Stephen Curry, ndalet edhe Golden State. Skuadra e Warriors pësoi humbjen e dytë sezonale, këtë radhë nga Los Angeles Lakers në Staples Center me rezultatin 117-97. Ishte një ndeshje ku luftëtarët e vërtetë në parket u shfaqën Randle e Williams me nga 20 pikë secili, ndërkohë që Curry e ndërpret në 157 numrin e ndeshjeve radhazi me të paktën një gjuajtje të saktë për 3 pikë.

Villas Boas në Kinë, trajneri i ri i Shanghai SIPG Villas Boas në Kinë, trajneri i ri i Shanghai SIPG
Andre Villas Boas emigron në Kinë për të drejtuar skuadrën e Shanghai SIPG në kampionatin e vendit aziatik. Trajneri portugez vetëm 1 ditë më parë arriti akordin me drejtuesit e Shanghait për nënshkrimin e një kontrate që e bën atë një prej teknikëve më të paguar në botë me 13.7 milionë dollarë në vit.

Lojtari i vitit i FIFA-s, ja kush janë kandidatët Lojtari i vitit i FIFA-s, ja kush janë kandidatët
Pasi u zbuluan 30 emrat që do të konkurrojnë për “Topin me Artë” që jepet nga “France Futboll” edhe FIFA ka publikuar listën e 23 kandidatëve për cmimin “Futbollisti i FIFA-s 2016”.

Spanja, vetëm dy lojtarë të Barçës ftohen në kombëtare Spanja, vetëm dy lojtarë të Barçës ftohen në kombëtare
Trajneri i kombëtares spanjolle, Julen Lopetegiu, ka publikuar listën me 25 lojtarë për dy sfidat e muajit nëntor, atë ndaj Maqedonisë e vlefshme për kualifikueset e Botërorit 2018 dhe miqësores ndaj Anglisë.

Shaqiri jashtë Zvicrës Shaqiri jashtë Zvicrës
Xherdan Shaqiri është mungesa e madhe dhe më e rëndësishme e kombëtares zvicerane të futbollit për ndeshjet e programuara në datat e lira të FIFA-s në muajin nëntor.

Falimenti zhyt Flamurtarin, 6 pikë më pak se nuk shleu borxhet Falimenti zhyt Flamurtarin, 6 pikë më pak se nuk shleu borxhet
Skuadra e Flamurtarit do të penalizohet me heqje pikësh në Kategorinë Superiore, pasi edhe ultimatumi i dhënë nga FSHF për shlyerjen e borxheve të prapambetura që skadoi këtë të premte, nuk përkoi me pagesat e detyrueshme nga klubi vlonjat.

Sfidat me San Marinon e Italinë, Gjermania lë pushim Mesut Ozil Sfidat me San Marinon e Italinë, Gjermania lë pushim Mesut Ozil
Veprimi i tij mrekulloi botën e futbollit dhe kandidohet me prepotencë për ccmimin e golit më të bukur të vitit, por pavarësisht paraqitjes së fundit në Champions, Mesut Ozil mbetet jashtë kombëtares gjermane.

UEFA, 9 klube shqiptare përfitojnë nga 54 mijë euro UEFA, 9 klube shqiptare përfitojnë nga 54 mijë euro
Lajm i mirë për skuadrat e Superiores. Federata Shqiptare e Futbollit njoftoi se 9 nga 10 klube që ishin pjesë e kampionatit elitar shqiptar sezonin e kaluar do të përfitojnë nga 54 mijë euro, si pjesë e fondit të solidaritetit të UEFA-s.

De Biasi: Izraeli, rivali direkt. Luajmë për vendin e tretë De Biasi: Izraeli, rivali direkt. Luajmë për vendin e tretë
Trajneri Gianni De Biasi është krejtësisht i fokusuar për ndeshjen me Izraelin që kombëtarja shqiptare do të luajë në 12 nëntor. Tekniku italian që mori pjesë në takimin e Shoqatës Europiane të Trajnerëve në një intervistë për median italiane deklaroi se kjo sfidë është më e rëndësishmja për ne.

Aduriz në historinë e E. League, shënoi 5 gola ndaj Genk Aduriz në historinë e E. League, shënoi 5 gola ndaj Genk
Aritz Aduriz vendos një rekord të ri për Europa League. Sulmuesi i Athletic Bilbaos u bë protagonisti i sfidës skuadrës së tij në San Mames me Genk e mbyllur 5-3 për baskët pasi ishte autori i të 5 golave.

Yaya Toure kërkon falje: Dua më të mirën për Man.City Yaya Toure kërkon falje: Dua më të mirën për Man.City
Yaya Toure kërkon të vendosë paqen me Manchester City. Prej kohësh futbollisti nga Bregu i Fildishtë ka qenë në qendër të polemikave të shumta për shkak të përplasjeve mes agjentit të tij Dimitri Seluk dhe trajnerit Guardiola. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, Yaya Toure kërkon falje për gjithçka ka ndodhur këto javë.

Luftëtari-Partizani, gjirokastritët kënaqen me pak Luftëtari-Partizani, gjirokastritët kënaqen me pak
Luftëtari pret Partizanin të shtunën në orën 14:00 në stadiumin “Gjirokastra” që hap dyert për herë të parë gjatë këtij sezoni. Bluzinjtë që konsiderohen surpriza e këtij sezoni e nisën aventurën në Kategorinë Superiore pikërisht ndaj skuadrës kryeqytetase në Elbasan, ku u mundën pas një 11-metërshi në fund të ndeshjes.

NBA, Golden State mund Oklahoma-n NBA, Golden State mund Oklahoma-n
Golden State-Oklahoma ishte supersfida e raundit të radhës në kampionatin e NBA, ku vëmendja më e madhe ishte e përqendruar tek sfida personale mes Kevin Durant dhe Russell Westbrook që deri në fundin e sezonit të kaluar ishin shokë skuadre. Një duel ky që u fitua nga Durant, i cili dha kontributin e tij në fitoren e Golden State ndaj Thunder me rezultatin 122-96.

Zikaltrit “në fije të perit” në Europa League Zikaltrit “në fije të perit” në Europa League
Humbja me Southampton e komplikon ndjeshëm situatën e Interit në Europa League. Për zikaltrit do të duhet një mrekulli për t’u kaluar fazën e grupeve pasi në dy ndeshjet e mbetura, jo gjithçka do të varet prej tyre. Interi është në grupin K që kryesohet nga Sparta e Pragës me 9 pikë e ndjekur nga Southamton me 7 e Hapoel beer Sheva me 4, ndërsa Interi është në fund me 3 pikë në 4 ndeshje.

Zhgënjen sërish Interi, shqiptarët dalin me pikë Zhgënjen sërish Interi, shqiptarët dalin me pikë
Nuk ka paqe për Interin. Skuadra zikaltër regjistron një tjetër humbje, këtë herë në Europa League pasi u mund 2-1 nga Southampton duke u zhytur në fund të Grupit K.

“Supermario” e bën Nisën të pasur, shet 10 fanella në orë “Supermario” e bën Nisën të pasur, shet 10 fanella në orë
Kur Mario Baloteli u transferua në merkaton e verës te skuadra e Nisës, shumëkush nxitoi për ta quajtur një prej dishezave që do ta përndiqnin në rënien e karrierës së tij.

“Djajtë” digjen në “ferrin” turk, romakët “pushtojnë” Vjenën “Djajtë” digjen në “ferrin” turk, romakët “pushtojnë” Vjenën
Nuk ka qetësi për Jose Mourinhon. Skuadra e tij nuk po arrin të fitojë as në Europa League. “Djajtë” u mposhtën në Stamboll nga Fenerbahce me rezultatin 2-1. Gjërat sa vijnë e përkeqësohen për Moun pasi Pogba u dëmtua në pjesën e parë duke lënë fushën.

Trukimet në Austri, shqiptarët nën akuzë Trukimet në Austri, shqiptarët nën akuzë
Në futbollin austriak ka nisur gjithmonë e më shumë të marrë vëmendje e ashtuquajtura “mafia shqiptare e basteve”. Kjo, falë daljes në dritë të fakteve të rënda për manipulimin e rezultateve sportive, në një hetim të Prokurorisë së Klagenfurtit.

Perla e Sow ndaj United (VIDEO) Perla e Sow ndaj United (VIDEO)
Vendimi i trajnerit të Fenerbahces, Advocaat për të lënë në stol Van Persien për sfidën ndaj United dhe të aktivizojë nga minuta e parë sulmuesin tjetër të skuadrës, Moussa Sow, është shpërblyer.

FIFA gjobit me 50 mijë franga zvicerane FSHF-në FIFA gjobit me 50 mijë franga zvicerane FSHF-në
FIFA ka konfirmuar këtë të enjte sanksionet e vendosura ndaj disa federatave të shteteve anëtare për incidentet e ndodhura së fundi në ndeshjet kualifikuese të Botërorit 2018, përfshi këtu edhe akuzat për diskriminim dhe sjellje të pahijshme sportive të spektatorëve, si dhe manifestime fetare.

Disiplina, vendimet për rastet e tjera Disiplina, vendimet për rastet e tjera
Përpos vendimeve për sfidën ndërmjet Partizanit dhe Skënderbeut, Disiplina ka shqyrtuar edhe disa incidente të tjera që kanë ndodhur së fundmi në fushat e blerta për të gjitha kategoritë.

Incidentet në derbi, Disiplina ndëshkon Partizanin dhe Skënderbeun Incidentet në derbi, Disiplina ndëshkon Partizanin dhe Skënderbeun
Disiplina mori vendimet për incidentet në ndeshjen derbi mes Partizanit dhe Skënderbeut.

Wenger: Xhaka më shqetëson, të kontrollojë emocionet Wenger: Xhaka më shqetëson, të kontrollojë emocionet
Arsene Wenger u shfaq i shqetësuar për temperametin impulsiv të Granit Xhakës para derbit të Londrës së veriut ndaj Tottenham që do të luhet të dielën.

Europa League, sytë nga Inter dhe Manchester United Europa League, sytë nga Inter dhe Manchester United
Luhen sot ndeshjet e javës së katërt të fazës së grupeve të Europa League. Vëmendja më e madhe do të jetë tek Interi dhe Manchester United që po përballen me situata krizash.

Mourinho: Ja pse e ktheva Schweinin Mourinho: Ja pse e ktheva Schweinin
Edhe pse 2 muaj më parë ishte në qendër të kritikave sepse e la jashtë skuadre, madje duke e dërguar të stërvitej me ekipin e të rinjve, sot trajnerit Mourinho nuk i vjen aspak ‘turp’ që të bëjë një prapakthehu, e madje dhe ta justifikojë këtë vendim të tij.

Aguero larg Man.City-t! Aguero larg Man.City-t!
Reali i Madridit rishfaq interesin për Sergio Agueron. Sipas asaj që publikohet në median britanike, sulmuesi argjentinas nuk është në momentin e tij më të mirë te Manchester City dhe mund të largohet nga skuadra edhe pse kontrata e tij skadon në vitin 2019.

“Armistice Day”, FIFA ndalon “lulëkuqen”. Anglezë e skocezë e sfidojnë “Armistice Day”, FIFA ndalon “lulëkuqen”. Anglezë e skocezë e sfidojnë
Të premten e ardhshme, kur Anglia të ndeshet me Skocinë për kualifikueset e Kupës së Botës, pikërisht në ditën e kujtimit të të rënëve në Britani, do të mbajnë në fanellat e tyre simbolin e “lulëkuqes”, që britanikët e mbajnë tradicionalisht në shenjë kujtimi më 11 nëntor të çdo viti, kur kujtojnë të rënët në luftërat botërore.

Basketboll, fitojnë Barcelona dhe UNICS Kazan Basketboll, fitojnë Barcelona dhe UNICS Kazan
Barcelona fiton një tjetër ndeshje në Euroleague në basketboll për meshkuj. Skuadra katalanase këtë radhë mposhti Maccabi Tel Aviv në parketin e këtij të fundit me rezultatin 79-69 për ta çuar bilancin e këtij sezoni në 3 fitore dhe 2 humbje.

Atalanta nuk mund të bëjë pa të, kërkon të blejë Berishën Atalanta nuk mund të bëjë pa të, kërkon të blejë Berishën
Etrit Berisha është njeriu i momentit te Atalanta. Falë paraqitjeve fantastike të gardianit kuqezi, i cili i ka vendosur kyçin portës, skuadra bergamaske po fluturon në tabelën e klasfikimit.

Champions, ngecin Juve e Real Champions, ngecin Juve e Real
Lyon arriti të marrë një pikë të rëndësishme ndaj Juventusit në Torino, pasi sfida e katërt e Grupit H në Ligën e Kampionëve përfundoi në barazim 1-1. Higuain u kujdes të kalonë “zonjën” në epërsi vetëm pas 13 minutash lojë kur ishte i saktë nga penalltia, por miqtë barazuan në të 85-n me Tolisson.

Kryevepra e Bale nuk mjafton ndaj Legia-s (VIDEO) "Kryevepra" e Bale nuk mjafton ndaj Legia-s (VIDEO)
Legia e Varshavës dhuroi surprizën e mbrëmjes në Champions League, duke e ndaluar Realin e Madridit në një barazim 3-3.

Dortmund pezullon sulmuesin Aubameyang Dortmund pezullon sulmuesin Aubameyang
Në mënyrë të befasishme, skuadra gjermane e Dortmund ka pezulluar sulmuesin e saj kryesor Pierre-Emerick Aubamenyang. Sipas deklaratës së klubit, lojtari nga Gaboni është pezulluar për “arsye të brendshme”.

Tre shqiptarë në formacionin e javës në Rusi Tre shqiptarë në formacionin e javës në Rusi
Balaj, Roshi dhe Berisha janë tre futbollistët shqiptarë që aktivizohen në Premier Ligën ruse dhe falë paraqitjeve të shkëlqyera në ndeshjet e fundit, ata janë zgjedhur në formacionin e javës.

1 ndeshje pezullim dhe 50 mijë paund gjobë “Specialit” 1 ndeshje pezullim dhe 50 mijë paund gjobë “Specialit”
Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho, nuk do të ketë mundësi të drejtojë skuadrën nga stoli për një ndeshje si dhe duhet të paguajë 50 mijë paund. Ky është vendimi i Disiplinës për dy akuzat ndaj “Specialit”.

Largohet Volkswagen, Rally humbet ekipin pretendent Largohet Volkswagen, Rally humbet ekipin pretendent
Një skuadër prestigjioze dhe me pretendime në thuajse çdo edicion të botërorit të Rally nuk do të jetë më në garat spektakolare të makinave. Kompania Volkswagen ka bërë të ditur tërheqjen e ekipit nga turneu interkontinental i VVRC në fundin e këtij sezoni. Bëhet fjalë për tërheqjen e dytë të një marke gjermane të njohur pas lamtumirës së parakohshme të Audi që do të largohet nga kategoria “endurance”.

Replikat e forta të Dukës me deputetin Braçe Replikat e forta të Dukës me deputetin Braçe
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, ka hyrë në një polemikë shumë të fortë me deputetin socialist, Erion Braçe, njëherazi tifoz futbolli. Polemika që merr zjarr nga futbolli ka edhe nota të forta politike. Ja disa prej replikave që ata kanë shkëmbyer në rjetet sociale.

Superkupa e Italisë, Juve-Milan luhet në Katar Superkupa e Italisë, Juve-Milan luhet në Katar
Superkupa e 29 e Italisë do të luhet në Katarit. Vendimi është marrë ditën e sotme për ta transferuar këtë finale mes Juventusit dhe Milanit në Katar, e cila do të zhvillohet të premten e 23 dhjetorit në stadiumin “Al Sadd - Jassim Bin Hamad”.

Burgu dhe futbolli, Alexis Sanches i fundit në grackë Burgu dhe futbolli, Alexis Sanches i fundit në grackë
Burgu dhe futbolli janë kryqëzuar shpeshherë në të kaluarën e me të gjitha gjasat do të ndërthuren sërish në një valë interesash dhe influence për para. Por nëse qelia ka kërcënuar shpeshherë drejtuesit, duket se rastet e Lionel Messi-t, Javier Mascherano, Adrianos e Samuel Eto' po vendosin në shënjestër edhe yjet në fushë.

E ardhmja e Kosovës, ekipi i FIFA zbarkon në Prishtinë E ardhmja e Kosovës, ekipi i FIFA zbarkon në Prishtinë
Për herë të tretë brenda një viti, qeveria e futbollit botëror ka vendosur në fokus Kosovën me një vizitë në Prishtinë të delegacionit nga institucioni më i lartë i sportit më popullor në planet.

Gashi “Golden boot”, sulmuesi, tjetër arritje në SHBA Gashi “Golden boot”, sulmuesi, tjetër arritje në SHBA
Kush kishte dyshime se Shkëlzen Gashi do të vuante ndryshimin në një kampionat krejt të kundërt me ligat europiane të futbollit është penduar shpejt pasi bomberi i kombëtares shqiptare të futbollit, vazhdon të koleksionojë arritje në MLS. Futbollisti që është lënë në harresë nga trajneri Gianni De Biasi në eliminatoret e fundit të botërorit ka marrë një tjetër çmim nga skuadra amerikane Colorado Rapids.

Abrashi në formacionin e javës në Europë Abrashi në formacionin e javës në Europë
“France Football” ka përfshirë në formacionin e javës të ligave më të forta të kontinentit edhe mesfushorin shqiptar Amir Abrashi.

Messi, sherr me lojtarët e City-t në dhomat e zhveshjes Messi, sherr me lojtarët e City-t në dhomat e zhveshjes
Lionel Messi nuk e ka kapërdirë humbjen e pësuar ndaj Manchester City-t në Angli mbrëmjen e së martës dhe në mediat britanike raportohet për një incident mes argjentinasit dhe lojtarëve vendas në përfundim të ndeshjeve.

Halili: Kthimi i Josës, për të shpëtuar Tiranën Halili: Kthimi i Josës, për të shpëtuar Tiranën
Mirel Josa është prezantuar për të tretën herë në karrierë, si trajner i skuadrës bardheblu të Tiranës. Në një konferencë për shtyp, për herë të parë presidenti Refik Halili, përpara prezantimit të Josës ka folur për largimin e Ilir Dajës, për të cilin ka një tjetër post brenda skuadrës.

Pankina e Interit, shfaqet emri i një tjetër holandezi Pankina e Interit, shfaqet emri i një tjetër holandezi
Pas shkarkimit të Frank De Boer, te Interi po mendohet për pasuesin e tij. Kur u duk se Stefano Pioli ishte trajneri i zgjedhur, gjërat duket se ndryshuan disi në orët e fundit. Pjesa italiane e bordit drejtues të klubit milanez këmbëngul për ish-trajnerin e Lazios, por Suning ka të tjera ide dhe kërkon të fitojë kohë.

Kosovë, Armand Duka vlerësohet me çmimin e “Mirënjohjes” nga MKRS Kosovë, Armand Duka vlerësohet me çmimin e “Mirënjohjes” nga MKRS
Presidenti i Federarës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka është nderuar nga Qeveria e Kosovës. Në një ceremoni të zhvilluar në Prishtinë, ai është vlerësuar me çmimin “Mirënjohja” nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për kontributin e dhënë prej tij në futbollin shqiptar, në mënyrë të veçantë për pranimin e Kosovës në FIFA dhe UEFA.

Perla e Ozil Perla e Ozil
Arsenali fitoi jo pa vështirësi mbrëmjen e së martës ndaj Ludogoretsit në Bullgari. Topçinjtë arritën që në fund të takimit të merrnin tri pikët falë rezultatit 3-2.

ATP Paris, kualifikohen Raonic dhe Berdych ATP Paris, kualifikohen Raonic dhe Berdych
Milos Raonic dhe Tomas Berdych u kualifikuan për në raundin e tretë të Turneut Masters të Parisit. Tenisti kanadez mundi Pablo Carreno Bustan me rezultatin 2-0 për të siguruar vendin në 1/8 e finaleve të turneut francez. Setin e parë Raonic e fitoi me tie break 7-6, ndërsa të dytin e mbylli 6-4.

NBA, Cleveland, fitorja e 4-t radhazi NBA, Cleveland, fitorja e 4-t radhazi
Cleveland vijon serinë e fitoreve në NBA. Skuadra kampionë në fuqi mundi këtë radhë Houston Rockets në Quicken Loans Arena 128-120, duke regjistruar një bilanc me 4 fitore e asnjë humbje, gjë që nuk i ndodhte që në sezonin 2000/2001. James Harden shënoi 41 pikë për Houston por kjo nuk i mjaftoi skuadrës teksane të mposhtë Cavaliers për të cilën spikati Irving me 32 pikë dhe LeBron  James me 19 pikë e 13 topa në tabelë.

Champions, Pep mposht Barçën, Atletico siguron 1/16-at Champions, Pep mposht Barçën, Atletico siguron 1/16-at
Pep Guardiola ka arritur më në fund të mposht ish-skuadrën e tij Barcelona. Lionel Messi me shokë u mundën 3-1 në Angli në sfidën kryesore të Grupit C. Edhe pse katalanasit kaluan të parët në avantazh, “qytetarët” arritën të përmbysin rezultatin.

Daja: Keqardhje për largimin Daja: Keqardhje për largimin
“Me vjen keq për punën e madhe të bërë në këtë periudhë, që në fakt e kam bërë me profesionalizëm. Do të dëshiroja shumë që të isha pjesë e suksesit që do të arrihet, por nuk qe e thënë”. Me këto fjalë dhe mes emocioneve, Ilir Daja ka shprehur keqardhjen e largimit nga skuadra bardheblu, një vendim që për të erdhi si një rrufe në qiell të hapur.

Kategoria e Parë, Lushnja-Bylis mbyllet 2-1 Kategoria e Parë, Lushnja-Bylis mbyllet 2-1
Aksidenti rrugor që përfshiu skuadrën e futbollit të Bylis arriti të shtyjë ndeshjen kundër Lushnjes e cila këtë të martë regjistroi suksesin 2-1 të vendasve.

Sfida Brazil-Argjentinë, rikthehet një shekull rivalitet Sfida Brazil-Argjentinë, rikthehet një shekull rivalitet
Një shekull rivalitet që kalon përmasat e futbollit mes dy kombëtareve që janë të ndalura në 36 fitore secila e që do të rikthejnë këtë muaj një prej betejave epike të sportit më popullor në planet.

F1, Rosberg apo Hamilton. Cili do të triumfojë këtë vit? F1, Rosberg apo Hamilton. Cili do të triumfojë këtë vit?
Dy gara nga fundi i botërorit të Formulës 1, titulli i pilotëve është ende në “ankand”. 19 pikë ndajnë kryesuesin e renditjes Nico Rosberg, nga rivali dhe shoku i skuadrës te Mercedesi, Lewis Hamilton, në një fund shpërthyes të sezonit që askush nuk mund ta parashikojë.

Klose jep lamtumirën, asistent i ri në stolin gjerman Klose jep lamtumirën, asistent i ri në stolin gjerman
Lazio-Fiorentina e 15 Majit të kaluar ishte ndeshja e fundit në karrierën e Miroslav Klose. Ëndërronte të bëhej trajner në federatën gjermane dhe duket se “panzerat” e kanë kënaqur edhe pse me një rol jo primar, duke e vendosur në krah të Joakim Lëv si asistent i kampioneve të botës.

Mourinho, dy akuza brenda një jave nga Federata Mourinho, dy akuza brenda një jave nga Federata
Trajneri portugez i Manchester United, Jose Mourinho është akuzuar për herë të dytë brenda një jave nga Federata e Futbollit në Angli, këtë herë për shkak se ka abuzuar verbalisht me një gjyqtar gjatë një takimi në “Premier League”.

NBA, tërhiqet rekordmeni i 3-pikëshave Ray Allen NBA, tërhiqet rekordmeni i 3-pikëshave Ray Allen
Ray Allen njoftoi këtë të martë tërheqjen nga basketbolli dhe nga kampionati më prestigjioz në botë, NBA, duke i dhënë kështu fund një karriere të pasur me dy tituj kampion, me Bostonin dhe Miamin, si dhe me rekordin e pikëshënuesit më të mirë në histori për 3-pikësha.

Daja shfaqet për herë të fundit në ambientet e klubit bardheblu Daja shfaqet për herë të fundit në ambientet e klubit bardheblu
Ilir Daja nuk do të jetë më trajner i skuadrës së Tiranës. Ditën e sotme ai mori lajmin e shkarkimit nga ana e drejtuesve të klubit, të cilët nuk kanë humbur kohë dhe menjëherë kanë zgjedhur trajneri e ri, i cili është Mirel Josa.

Tirana mbetet pa “Dajë”, në pankinë trajneri Mirel Josa Tirana mbetet pa “Dajë”, në pankinë trajneri Mirel Josa
Ende pa zyrtarizuar largimin e Ilir Dajës nga pankina e bardhebluve, Tirana arriti akordin me trajnerin Mirel Josa, duke e kthyer në një formalitet zëvendësimin në pankinën e bardhebluve.

Capello për Benzema: Është i përkëdheluri i Perez Capello për Benzema: Është i përkëdheluri i Perez
Fabio Capello nuk i ka kursyer kritikat në drejtim të Karim Benzema. Sulmuesi francez është gjithnjë në formacionin bazë të ndeshjeve të Realit të Madridit edhe pse këtë vend ndoshta e meritojnë më shumë lojtarët e tjerë.

Rinovimi me Messi-n, Bartomeu: Bisedimet brenda 2016 Rinovimi me Messi-n, Bartomeu: Bisedimet brenda 2016
Lionel Messi do të firmosë brenda këtij viti kontratën e re me Barcelonën. Kjo është ajo që ka deklaruar presidenti i klubit katalanas, Josep Maria Bartomeu në lidhje rinovimin e argjentinasit, kontrata aktuale e të cilit skadon në vitin 2018.

Zyrtare, De Boer largohet nga Interi Zyrtare, De Boer largohet nga Interi
Tashmë është zyrtare, Frank De Boer lë pankinën e Interit. Klubi zikaltër nëpërmjet një komunikate për shtyp bëri të ditur zgjidhjen e kontratës me trajnerin holandez dhe caktimin e trajnerit të skuadrës së të rinjve, Stefano Vecchi.

Ross Brown do të jetë shefi i ri i Formula 1 Ross Brown do të jetë shefi i ri i Formula 1
Ross Brawn do të jetë pasuesi i Berni Ecclestone në krye të Formula 1. Kjo është ajo që publikohet te e përditshmja gjermane “Bild”, sipas të cilës, Brown e ka nënshkruar kontratën që i jep atij mundësinë për të  marrë në duar frenat e këtij kampionati.

FIFA Football Awards, në votim edhe tifozët FIFA Football Awards, në votim edhe tifozët
FIFA zbulon detajet për trofeun që jo do të japë për futbollistin më të mirë të vitit pas ndarjes me France Football për Topin e Artë. Çmimi që në periudhën 1991-2009 cilësohet FIFA World Player do të ndryshojë emër dhe do të quhet The Best FIFA Football Award. Ceremonia e dorëzimit të këtij trofeu do të organizohet në 9 janar në Zyrih, ndërsa në 2 dhjetor do të përcaktohen emrat e 3 finalistëve.

Duka i përgjigjet Braçes: Nxitës i dhunës Duka i përgjigjet Braçes: Nxitës i dhunës
Menjëherë pas takimit Partizani-Skënderbeu, i cili u përfshi nga dhuna në shkallët e tribunave ku pati përleshje mes tifozëve të kuq dhe forcave të policisë, deputeti Braçe, i cili njihet edhe si një ndër tifozët më të zjarrtë të Partizanit ngriti akuza të rënda duke thënë se sistemi po e vret futbollin në këtë vend.

Shkarkohet De Boer, Pioli në “pole position” për pankinën e Interit Shkarkohet De Boer, Pioli në “pole position” për pankinën e Interit
Frank De Boer nga mëngjesi i së martës nuk do të jetë më trajneri i Interit. Kinezët e Suning kanë vendosur shkarkimin e holandezit, raportojnë mediat italiane.

Kuqezinjtë e Bundesligës, Abrashi dhe Mavraj në “vitrinë” Kuqezinjtë e Bundesligës, Abrashi dhe Mavraj në “vitrinë”
Në prag të një ndeshjeje të rëndësishme kualifikuese si ajo ndaj Izraelit në nëntor, trajneri i kombëtares shqiptare Giani de Biasi vazhdon të marrë sinjale pozitive nga lojtarët e impenjuar në kampionatet europiane.

F1, komisarët dhe rregullat absurde F1, komisarët dhe rregullat absurde
Gara e fundit e Formula 1 që u zhvillua në Meksikë e ndezi edhe më shumë garën për titullin kampion me favoritin Niko Rosberg që tashmë po dridhet nga presoni dhe hendeku i zvogëluar.

Konkurrenca tek Arsenal, “luftë” për një vend në mesfushë Konkurrenca tek Arsenal, “luftë” për një vend në mesfushë
Ka një arsye pse Granit Xhaka po vuan për të gjetur vijueshmërinë në formacionin titullar të Arsenalit, kjo për shkak të alternativave të shumta që ka në skuadrën londineze të futbollit.

Humbja e tretë për kombëtaren e 17-vjeçarëve, na mund edhe Maqedonia Humbja e tretë për kombëtaren e 17-vjeçarëve, na mund edhe Maqedonia
Pretendonim kalimin e grupit, por në fund nuk arritëm të merrnim asnjë pikë, duke u larguar nga kualifikueset e Kampionatit Europian për moshat deri në 17 vjeç me tre humbje.

Tifozeritë e dhunshme, në krye Tirana, Partizani e Skëndërbeu Tifozeritë e dhunshme, në krye Tirana, Partizani e Skëndërbeu
Të dëgjosh korre fyese, të shohësh hedhje sendesh të forta, por edhe skena dhune, në stadiumet tona nuk është e rrallë.

Federata: Policia gaboi. Situata nuk u menaxhua mirë, pati pasoja Federata: Policia gaboi. Situata nuk u menaxhua mirë, pati pasoja
Dhuna e rikthyer në futbollin shqiptar, në ndeshjen më të rëndësishme të javës së nëntë të Superligës mes Partizanit dhe Skëndërbeut, sipas Federatës Shqiptare të Futbollit dhe drejtuesëve të Partizanit ka vetëm një shkaktar, Policinë e Shtetit.

Mourinho rikthen Schweinsteiger nga ferri Mourinho rikthen Schweinsteiger nga ferri
Të jesh pjesë e ‘Djajve të Kuq’ duhet të provosh ferrin dhe ata të dy duket se kanë qenë në ferr: Bastian Schweinsteiger që prej kohës që në Old Trafford mbërriti Mourinho është nxjerrë nga lista e skuadrës së parë dhe vetë Special One, që pas 10 ndeshjeve të para në Premier League me United, ka marrë 13 pikë, më pak se paraardhësit e tij, Moyes dhe Van Gaal.

F1, penalizohet Vettel. Humbet podiumin e siguruar në Meksikë F1, penalizohet Vettel. Humbet podiumin e siguruar në Meksikë
Sebastian Vettel befasohet, teksa sheh që t’i anulohet vendi i tretë i arritur në Çmimin e Madh të Meksikës.

NBA, fitojnë Oklahoma e Golden State. Shkëlqen Westbrook NBA, fitojnë Oklahoma e Golden State. Shkëlqen Westbrook
Largimi i Kevin Durant nga Oklahoma City duket se i ka bërë mirë Russell Westbrook. Ky i fundit ishte protagonisti kryesor për skuadrën e “Thunder”-save, teksa e drejtoi atë drejt fitores së tretë sezonale në NBA.

Milan, 10 pikë vetëm falë pritjeve të portierit Donnarumma Milan, 10 pikë vetëm falë pritjeve të portierit Donnarumma
Minuta e 62-të e ndeshjes Milan-Pescara ishte një drithërimë për tifozët kuqezinj, megjithatë ajo që ndodhi ishte një “déjà-vu”. Gigio Donnarumma “fluturoi” dhe me dorën e stërzgjatur devijoi mbi traversë një gjuajtje të fuqishme me të djathtën të mesfushorit shqiptar Memushaj, duke ruajtur të paprekur avantazhin minimal 1-0 të kuqezinjve.

Inter, De Boer në “ditën e gjykimit”...Pioli, Guidolin apo Blanc? Inter, De Boer në “ditën e gjykimit”...Pioli, Guidolin apo Blanc?
Pesë humbje dhe vetëm 14 pikë në 11 ndeshjet e para të kampionatit të Serie A janë të pamjaftueshme. Fati i Frank De Boer pritet të vendoset pikërisht nga këto shifra. Arritje aspak të kënaqshme për një klub që e kishte përzgjedhur “symbyllurazi” teknikun holandez.

Serie A, Buffon: Juve, zgjohu! Për Championsin nuk mjafton vetëm të fitosh Serie A, Buffon: Juve, zgjohu! Për Championsin nuk mjafton vetëm të fitosh
Veterani i portës së Juventusit, Gigi Buffon, njëkohësisht edhe kapiten i kampionëve të Italisë, ka përsëritur thirrjen ndaj kolegëve të tij për t’u përmirësuar. Pas takimit me Napolin, të cilin Juventusi e fitoi 2-1, gardiani i portës bardhezi thotë se për kundërshtarët duhet pasur respekt, por jo të shfaqen kaq “tolerantë”.

Dhuna në Elbasan, policia: 7 të shoqëruar për incidentet Dhuna në Elbasan, policia: 7 të shoqëruar për incidentet
Një ditë pas ndeshjes më të rëndësishme të javës së 9 dhe të fundit për fazën e parë, mes Partizanit dhe Skënderbeut, të zhvilluar në “Elbasan Arena” të qytetit të Elbasanit, policia e këtij qarku ka dhënë një deklaratë mbi incidentet para dhe gjatë ndeshjes, që detyruan shtyrjen e takimit për mbi 15 minuta.

Interi nuk gjen paqe, mundet nga Sampdoria Interi nuk gjen paqe, mundet nga Sampdoria
Interi nuk po arrin të gjej paqe. Zikaltrit janë mundur sërish, këtë herë 1-0 nga Sampdoria në një ndeshje ku nuk munguan rastet

Partizani-Skënderbeu, dhuna nuk doli nga stadiumi, tifozët ikin qetësisht Partizani-Skënderbeu, dhuna nuk doli nga stadiumi, tifozët ikin qetësisht
Qindra forca policie, përfshirë repartin FNSH kanë ndërhyrë për të qetësuar tifozerinë brenda në stadium dhe për të marrë masa që incidentet të mos vazhdonin edhe jashtë tij.

Hamilton, presion ndaj Rosberg, fiton garën e Meksikës Hamilton, presion ndaj Rosberg, fiton garën e Meksikës
Lewis Hamilton e ndezi edhe më shumë luftën për titullin kampion në Formula 1 pasi në dy gara ka rikuperuar mjaftueshëm pikë për të vendosur nën presion Nico Rosberg, pretendentin kryesor për fronin.

Chelsea, 1 pikë larg kreut Chelsea, 1 pikë larg kreut
Bëhet gjithmonë e më e apasionuar lufta për titullin në kampionatin anglez të futbollit. Chelsea u imponua me meritë 2-0 në fushën e Sauthempton në javën e 10 të Premier Ligës duke ndezur edhe më shumë garën për trofeun më të lakmuar.

Kaos në “Elbasan Arena”, nis dhe mbyllet me dhunë Partizani-Skënderbeu Kaos në “Elbasan Arena”, nis dhe mbyllet me dhunë Partizani-Skënderbeu
Ka degraduar në dhunë ndeshja kryesore e javës së 9 të Superligës mes Skëndërbeut kryesues dhe Partizanit ndjekës.

Balaj e Roshi të papërmbajtshëm në Rusi, sulmuesi shënon 2 herë - VIDEO Balaj e Roshi të papërmbajtshëm në Rusi, sulmuesi shënon 2 herë - VIDEO
Dy shqiptarët e Terek Grozny në Premier Ligën ruse, Besnik Balaj dhe Odise Roshi kanë treguar edhe njëherë se si dyshe janë të papërmbajtshëm, duke qenë elementët kyç në triumfin 1-4 ndaj Ural.

Numrat e Cristianos, kritikët po e quajnë “Penaldo” Numrat e Cristianos, kritikët po e quajnë “Penaldo”
E shtuna ishte një takim special me statistikat për Cristiano Ronaldon, futbollisti portugez i Realit të Madridit që ndaj Alaves festoi finishin e 350 golave në kampionat.

Tirana-Vllaznia pa gola, triumfojnë Teuta dhe Flamurtari Tirana-Vllaznia pa gola, triumfojnë Teuta dhe Flamurtari
E detyruar të emigronte në Laç për shkak të tapetit të ri në stadiumin Selman Stërmasi, Tirana e humbi disi entuziazmin e kryeqytetit duke mos shkuar më shumë se një pikë ndaj Vllaznisë në javën e fundit të fazës së parë.

Fitorja e Juves, 3 pikë e moral i lartë Fitorja e Juves, 3 pikë e moral i lartë
Trajneri i kampionëve të Italisë në futboll nuk e fshehu kënaqësinë e suksesit ndaj një rivali direkt për titullin në Serinë A, me Juventus që u imponua 2-1 ndaj Napolit në Torino.

Përjashtimi numër 13! Mou rrezikon pezullimin Përjashtimi numër 13! Mou rrezikon pezullimin
Jose Mourinho u përjashtua për herë të parë nga një ndeshje si trajneri i Manchester United, por me shumë gjasa do të vuajë një pezullim nga Federata Angleze në një tjetër episod kontrovers të karrierës së tij.

Milani fiton ndaj Peskarës, frenohet Roma Milani fiton ndaj Peskarës, frenohet Roma
Kuqezinjtë e Milanit kanë dalë fitues ndaj Peskarës në një ndeshje në të cilën kanë vuajtur shumë.

Bale rinovon me Realin deri në vitin 2022 Bale rinovon me Realin deri në vitin 2022
Real Madrid po vazhdon politikën e vazhdimësisë dhe ka zyrtarizuar të dielën rinovimin e kontratës së një tjetër lojtari shumë të rëndësishëm në sukseset e fundit të skuadrës. Bëhet fjalë për Gareth Bale, që do të vazhdojë aventurën e tij me kampionët në fuqi të Evropës deri në verën e vitit 2022.

Ibra në krizë, 6 ndeshje pa shënuar Ibra në krizë, 6 ndeshje pa shënuar
Duket se edhe magjitë mbarojnë, madje dhe për një si “Ibrakadabra”. Manchester United është në krizë dhe kjo edhe për shkak të gabimeve të Zlatan Ibrahimovic.

Moto GP, Dovizioso triumfon në Malajzi Moto GP, Dovizioso triumfon në Malajzi
Shi dhe pistë e lagur në pistën e Malajzisë për garën e radhës të Moto GP. Në Sepang vijën e finishit e preu i pari Andrea Dovizioso me Ducatin zyrtar, duke lënë pas Valentino Rossin dhe Jorge Lorenzon, dy pilotët e Yamahas.

Fitore pa shkëlqim për Barcelonën Fitore pa shkëlqim për Barcelonën
Barcelona me vështirësi të mëdha ka rritur të kalojë Granadën e vendit të fundit, të cilën e mundi me rezultatin 1-0 në "Camp Nou".

Higuain ndëshkon ish-skuadrën, i jep fitoren Juves Higuain ndëshkon ish-skuadrën, i jep fitoren Juves
Juventusi fiton përballjen e madhe të javës së 11 me Napolin të cilin e mundi me rezultatin 2-1. Pas një pjese të parë të barabartë 0-0, në fillimin e së dytë Bonuci zhbllokon sfidën, një avantazh që zgjat shumë pak minuta.

Mundje, Tirana shpallet kampione e vitit Mundje, Tirana shpallet kampione e vitit
U zhvillua këtë të shtunë, në sallën kryesore të pallatit të sportit "Asllan Rusi", në Tiranë, Kampionati Kombëtar i Mundjes për të rinj, në stilin e lirë dhe atë greko-romak.

Rekordi i CR7-s, gol ndaj 31 skuadrave të ndryshme në kampionat Rekordi i CR7-s, gol ndaj 31 skuadrave të ndryshme në kampionat
I është dashur mbi 7 vite, por që nga e shtuna, Cristiano Ronaldo ka shënuar të paktën një herë ndaj 31 skuadrave të ndryshme me të cilat është përballur në kampionatin spanjoll.

F1, Hamilton do të niset i pari në Meksikë F1, Hamilton do të niset i pari në Meksikë
Nuk ka asnjë ndryshim nga ç'kemi parë deri më tani sa i përket provave zyrtare të Çmimit të Madh të Meksikës. Lewis Hamilton ka fituar “pole position” dhe pas tij, në vendin e dytë do të jetë shoku i skuadrës Nico Rosberg.

Atletico nuk gabon ndaj Malagës Atletico nuk gabon ndaj Malagës
Ateltico Madrid arrin të kalojë edhe pengesën Malaga, pasi skuadra e Simeones fitoi 4-2 duke mbajtur hapin me Realin kryesues. Carrasco dhe Gameiro realizuan që të dy dopietë duke bërë që skuadra e tyre të shkojë në kuotën e 21 pikëve.

Dortmund harron të fitojë, ja çfarë bëjnë tifozët verdhëzi Dortmund harron të fitojë, ja çfarë bëjnë tifozët verdhëzi
Dortmund harron të fitojë. Skuadra e Tuchel nuk arrin të marrë tre pikë as në derbin ndaj skuadrës së Schalkes, që duket se ka rigjetur formën e mirë pas një starti shumë të dobët në kampionat.

Liverpool nuk përmbahet, “poker” ndaj Crystal Palace Liverpool nuk përmbahet, “poker” ndaj Crystal Palace
Liverpool rikthehet te fitorja. Pas barazimit pa gola javën e kaluar ndaj United, të kuqtë kanë fituar 4-2 në transfertën ndaj Crystal Palace dhe mbajnë hapin me dy skuadrat kryesuese, City e Arsenal, që bashkë udhëheqin me nga 23 pikë.

Red Bull Cliff Diving, Jones e Iffland, kampionë të botës Red Bull Cliff Diving, Jones e Iffland, kampionë të botës
Andy Jones fiton titullin e tij të parë botëror në Red Bull Cliff Diving. Zhytësi amerikan triumfoi në Dubain spektakolar përballë 12 mijë shikuesve që ndoqën hedhjen e tij nën drtiat e prozhektorë.

Ronaldo bën tripletë, Reali mund 4-1 Alaves Ronaldo bën tripletë, Reali mund 4-1 Alaves
Cristiano Ronaldo shkëlqeu në fitoren 4-1 që Real e arriti në transfertën ndaj Deportivo Alaves. Portugezi humbi një 11-metërsh, por realizoi 3 gola të tjerë duke zgjidhur pothuajse i vetëm ndeshjen.

“Djajtë” e bëjnë dramë, Mou s'përmbahet. Guardiola rigjen fitoren “Djajtë” e bëjnë dramë, Mou s'përmbahet. Guardiola rigjen fitoren
Manchesteri ndahet sërish në dy pjesë, ku në njërën festohet, ndërsa në tjetrën ka zhgënjim. Pas fitores në mesjavë në Kupë ndaj “qytetarëve”, u mendua se United u rikthye, por “djajtë” e bëjnë sërish dramë pasi Burnely i ndal në barazim 0-0 në “Old Trafford”.

Bayern fiton sërish me Augsburgun Bayern fiton sërish me Augsburgun
Bayern e mund Augsburgun për të dytën herë në harkun e pak ditëve. Këtë radhë fitorja e bavarezëve u shënua në kampionat pikërisht në fushën e Augsburgut me rezultatin 3-1.

Abrashi rikthehet me gol, shënon ndaj Bremen Abrashi rikthehet me gol, shënon ndaj Bremen
Amir Abrashi ka hedhur mbrapa krahëve problemet fizike dhe është rikthyer në fushë për të ndihmuar skuadrën e tij, Freiburg të realizonte fitoren e parë në transfertë për këtë sezon.

Bogdani: Jam gati të drejtoj Shpresat Bogdani: Jam gati të drejtoj Shpresat
Kombëtarja U21 ende nuk ka trajner. Takimi i disa ditëve më parë mes Presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, dhe stafit të tij teknik të federatës nuk ka nxjerrë asgjë konkrete sa i përket kandidatit për postin e trajnerit të Shpresave që është lënë bosh nga përfundimi i kontratës së Redi Jupit.

Bogdani nën hetim, ish-bomberi: Jam i pastër Bogdani nën hetim, ish-bomberi: Jam i pastër
Prokuroria italiane vazhdon të hetojë mbi shkeljet e ndryshme që janë bërë në futbollin italian. Raporti i fundit i publikuar lidhet me 14 skuadra që kanë shkelur kodin e drejtësisë sportive dhe rregulloren e menaxherëve të futbollit.

Arsenali shkatërron Sunderland Arsenali shkatërron Sunderland
Arsenali konfirmohet si skuadra me sulmin më të mirë në Premier League. “Topçinjtë” e Londrës shkatërruan Sunderlandin në fushën e këtij të fundit me rezultatin 4-1 ku protagonistë u bënë Alexis Sanchez dhe Oliver Giroud.

Superiorja, Kukësi mund Luftëtarin Superiorja, Kukësi mund Luftëtarin
Kukësi mori një fitore të vështirë ndaj Luftëtarit në ndeshjen e javës së 9 të Kategorisë Superiore. Skuadra e drejtuar nga Ernest Gjoka u mjaftua me rezultatin e ngushtë 1-0 për të marrë këto 3 pikë që i japin mundësinë asaj për t'iu bashkuar përkohësisht Partizanit që të dielën do të luajë supersfidën me Skënderbeun në “Elbasan Arena”.

Vettel: Është shpejt për t’u gëzuar Vettel: Është shpejt për t’u gëzuar
Ka nisur mjaft mirë fundjava meksikane për Sebastian Vettel, që pasi u rendit i dyti në sesionin e parë të provave të lira, arriti të vendoste kohën më të mirë në sesionin e dytë, duke lënë pas Hamilton, me vetëm 4 të mijtat. Por gjermani i “kokëkuqes” e di mirë që kjo nuk mjafton.

MotoGP në Malajzi, Dovizioso në “pole position” MotoGP në Malajzi, Dovizioso në “pole position”
Andrea Dovizioso do të jetë ai që do të nisë garën e Malajzisë nga “pole positon” në Botërorin e MotoGP. Piloti italian i Ducatit rezultoi me fat në sesionet e provave kualifikuese që u zhvilluan në pistë të lagur nga reshjet e shiut duke e përshkuar pistën e Sepangut me 2 minuta 12 sekonda e 485 të mijtat, kohë e cila rezistoi deri në fund.

14 klube italiane nën hetim, thyen kodin sportiv 14 klube italiane nën hetim, thyen kodin sportiv
14 klube italiane të futbollit janë vënë nën hetim nga Gjykata Federale për thyerje të Kodit të Drejtësisë Sportive dhe të rregullores për agjentët e futbollistëve.

Juve kërkon De Rossin, lojtari e refuzon Juve kërkon De Rossin, lojtari e refuzon
E ardhmja e Daniele De Rossit është në pikëpyetje. Mesfushori i përfaqësueses italiane është në përfundim të kontratës së tij me Romën, një situatë nga e cila do të kërkojë të përfitojë Juventusi për ta marrë me parametra zero.

Euroleague basket, fitojnë Barcelona, Panathinaikos Euroleague basket, fitojnë Barcelona, Panathinaikos
Pas dy disfatave radhazi, Barcelona arrin të kthehet te fitorja në Euroleague. Skuadra katalanase mundi me shumë vështirësi në parketin e saj skuadrën e Brose 78-74. Ishte një përballje e luftuar në çdo moment ku asnjë prej skuadrave nuk mundi të bënte diferencën e mjaftueshme për të qenë të sigurta drejt fitores që në fund shkoi për Barcelonën ku spikatën Perperoglu me 20 pikë dhe Rice me 19 pikë.

Formula 1 në Meksikë, Vettel fiton provat e lira Formula 1 në Meksikë, Vettel fiton provat e lira
Sebastian Vettel është fituesi i provave të para te lira të Çmimit të Madh të Meksikës në Botërorin e Formula 1. Piloti gjerman i Ferrarit i befasoi të gjithë teksa shënoi kohën më të shpejtë të ditës në përfundim të dy sesioneve të këtyre provave duke i lënë pas Hamilton dhe Rosberg.

Partizani-Skënderbeu në “Elbasan Arena”, policia publikon masat Partizani-Skënderbeu në “Elbasan Arena”, policia publikon masat
Policia e Elbasanit ka publikuar masat e marra për zhvillimin normal të ndeshjes kryesore të kësaj jave në kategorinë Superiore, Partizani-Skënderbeu, e cila do të zhvillohet ditën e diel në orën 17:00 në “Elbasan Arena”.

Sadiku në qendrën mjekësore të Juventusit Sadiku në qendrën mjekësore të Juventusit
Armando Sadiku po bën të pamundurën për t’u rikthyer sa më parë fushën e gjelbër. Sulmuesi i kombëtares shqiptare aktualisht është në fazën e rehabilitimit, pas ndërhyrjes kirurgjikale në meniskun e gjurit dhe prej ditësh ndodhet në Torino.

“Do ta qajmë Messi-n pas 5 vitesh” “Do ta qajmë Messi-n pas 5 vitesh”
Teksa ka folur për lojtarët e tij te Manchester United dhe veçanërisht për minutat e pakta të aktivizimit të Michael Carrick, trajneri Mourinho ka marrë shembull Lionel Messi-n.

Hamilton pret garën, optimizëm për finalen e Formula 1 Hamilton pret garën, optimizëm për finalen e Formula 1
Me vetëdijen se do t’i duhet të fitojë 3 garat e mbetura të sezonit, por duhet të shpresojë edhe se dikush lart atje e ka ende për zemër, Hamilton u shfaq pa presion dhe optimist për ndalesën e radhës së Formula 1.

Serbia na lë jashtë Europianit, mposhtet kombëtarja e 17-vjeçarëve Serbia na lë jashtë Europianit, mposhtet kombëtarja e 17-vjeçarëve
Me dy humbje në po kaq ndeshje, kombëtarja shqiptare e 17-vjeçarëve në futboll i jep një lamtumirë të hershme fazës kualifikuese për europianin. Kuqezinjtë e vegjël dështuan në derbin ndaj Serbisë të cilën e humbën 2-0 dhe kështu ekipi i trajnerit Mustedanagic e sheh veten jashtë turneut.

Provoni shënjestrën me top futbolli! (VIDEO) Provoni shënjestrën me top futbolli! (VIDEO)
Një kompani në Britaninë e Madhe ka krijuar një lojë të re duke kombinuar futbollin me lojën me shigjeta.

Veterani në “La Roja”, Villa kthehet në fokus te Spanja Veterani në “La Roja”, Villa kthehet në fokus te Spanja
Oshilacionet në repartin ofensiv mund të rikthejnë një sulmues veteran në kombëtaren spanjolle të futbollit. David Villa mund të veshë sërish fanelën e “La Roja”-s pasi është në fokusin e trajnerit Hulen Lopetegi, që mund t’i besojë eksperiencës së lojtarit për sfidat e ardhshme kualifikuese të botërorit 2018.

Guardiola: Nuk do të drejtoj kurrë Realin Guardiola: Nuk do të drejtoj kurrë Realin
“Kam për të qenë gjithnjë i Barcelonës dhe nuk kam për të trajnuar asnjëherë Real Madridin. Sigurisht që edhe Realit nuk i interesoj unë”.

Përplasja e kryesuesve, Partizani kërkon tre pikët ndaj Skënderbeut Përplasja e kryesuesve, Partizani kërkon tre pikët ndaj Skënderbeut
Partizani-Skënderbeu është supersfida e javës përmbyllëse të fazës së parë të kategorisë Superiore. Në Elbasan do të përballen dy skuadrat që kryesojnë kampionatin me një diferencë prej 2 pikësh me njëra-tjetrën.

NBA, Wade debuton me fitore me Chicago Bulls NBA, Wade debuton me fitore me Chicago Bulls
Dwayne Wade shkëlqen në debutimin e tij me fanelën e Chicago Bulls. Në “United Center”, skuadra nga Ilinoisi mposhti Boston Celtics me rezultatin 105-99. Wade, për të cilin ky ishte një rikthim në Chicago, u bë protagonisti kryesor për Bulls me 22 pikë të shënuara, 6 topa në tabelë dhe 5 asist.

Inter, të gjithë janë me De Boer Inter, të gjithë janë me De Boer
Inter nuk ka ndërmend që të braktisë e aq më pak të përzërë trajnerin Frank De Boer. Të paktën kështu kanë dhënë të kuptojnë drejtuesit zikaltër pas takimit të aksionerëve.

Higuain ‘ndez’ sfidën Juventus-Napoli Higuain ‘ndez’ sfidën Juventus-Napoli
Juventus-Napoli është kryesfida e kësaj jave në Serinë A, sfidë që jashtë fushës është ndezur që të mërkurën, në përfundim të ndeshjeve të mesjavës të kampionatit italian.

Përplasja Mourinho- Schweinsteiger, United e lë jashtë fotos së sezonit Përplasja Mourinho- Schweinsteiger, United e lë jashtë fotos së sezonit
Marrëdhëniet e Bastian Schweinsteiger me Manchester United pas ardhjes në “pushtet” të trajnerit Jose Mourinho duket se sa vijnë e përkeqësohen gjithnjë e më tepër.

Shqipëri-Izrael luhet në Shkodër Shqipëri-Izrael luhet në Shkodër
Ndeshja mes Shqipërisë dhe Izraelit për eliminatoret e Botërorit të vitit 2018 do të luhet në stadiumin “Loro Boriçi”. Federata Shqiptare e Futbollit, nëpërmjet një komunikate për shtyp, ka konfirmuar zhvillimin e kësaj ndeshjeje në Shkodër, duke shuar dyshimet e ngritura së fundmi.

WADA: Në Rio testet antidoping dështuan WADA: Në Rio testet antidoping dështuan
Agjencia Botërore Antidoping, WADA, ka shokuar botën sportive me raportin e publikuar së fundmi, sipas të cilit gjatë Lojërave Olimpike të Rio de Janeiros pati probleme serioze në testet antidoping.

Tirana-Vllaznia zhvendoset në Laç Tirana-Vllaznia zhvendoset në Laç
Sfida mes Tiranës dhe Vllaznisë këtë fundjavë nuk do të luhet në stadiumin e bardhebluve “Selman Stermasi”, por do të zhvendoset në qytetin e Laçit.

Skuadra suedeze që feston fitoren... vetëm me një tifoz Skuadra suedeze që feston fitoren... vetëm me një tifoz
Sado që një skuadër të luajë jashtë fushe dhe sado e dobët që të jetë, gjithmonë ka një numër tifozësh që e ndjekin nëpër transferta. Por, në Suedi nuk ndodh kështu me skuadrën Gefle IF, që luan në kategorinë e parë.

Toni Kroos i pazëvendësueshëm tek madrilenët Toni Kroos i pazëvendësueshëm tek madrilenët
Toni Kroos është i pazëvendësueshëm për trajnerin e madrilenëve, Zinedin Zidan. Ky i fundit e konsideron mesfushorin gjerman si një element të rëndësishëm të skuadrës së tij, aq sa ai nuk guxoi ta heqë nga formacioni as në ndeshjen e së mërkurës për Kupën e Mbretit ndaj Cultural Leonesa, që luan në kategorinë e tretë spanjolle.

De Boer shpreson: Bashkë mund t’ia dalim De Boer shpreson: Bashkë mund t’ia dalim
Fitorja ndaj Torinos i lejon pak frymëmarrje, trajnerit holandez të Interit pas një periudhe të komplikuar.

“Elbasan Arena” gati për Izraelin, në pritje të “Loro Boriçit” “Elbasan Arena” gati për Izraelin, në pritje të “Loro Boriçit”
Optimizmi i rikuperimit të fushës së stadiumit “Loro Boriçi” brenda afatit për ndeshjen e radhës ndërkombëtare është shuar shumë shpejt.

Verstappen: Me Mercedes, jam më i shpejtë se Hamiltoni Verstappen: Me Mercedes, jam më i shpejtë se Hamiltoni
Max Verstappen tregoi në një intervistë për gazetën “Bild” se ka shumë siguri dhe besim te vetja, duke thënë se nëse do të kishte një makinë Mercedes, do të ishte më i shpejtë sesa Lewis Hamilton, të cilin e konsideron si pilotin më të mirë në Formulën 1, së bashku me Fernando Alonson.

WTA Tour Finals, vjen fitorja e dytë për Kuznetsovën WTA Tour Finals, vjen fitorja e dytë për Kuznetsovën
Svetlana Kuznetsova fitoi një tjetër ndeshje të vështirë në Grupin e Bardhë të WTA Tour Finals. Tenistja ruse këtë radhë mundi Karolina Pliskovën 2-1, pas 2 orësh e 17 minutash lojë, për të siguruar kualifikimin në gjysmëfinalen e këtij aktiviteti.

Dëmtohet Dybala, Argjentina grumbullon Lavezzin Dëmtohet Dybala, Argjentina grumbullon Lavezzin
Ezequiel Lavezzi grumbullohet me përfaqësuesen e Argjentinës për ndeshjen ndaj Brazilit për eliminatoret e Botërorit 2018. Dëmtimi muskular i Paulo Dybalës detyroi trajnerin Bauza që të  zgjedhë një zëvendësues, duke preferuar pikërisht Lavezzin, i cili aktualisht luan në Kinë për skuadrën e Hebei.

Ricciardo pret garën e Meksikës duke festuar Halloween-in Ricciardo pret garën e Meksikës duke festuar Halloween-in
Daniel Ricciardo e pret Çmimin e Madh të Meksikës në Formula 1 duke festuar ditën e Halloween-it. Piloti australian i Red Bullit tashmë ndodhet në kryeqytetin meksikan, ku do të zhvillohet gara e radhës e këtij Botërori, me Ricciardon që preferoi t'u bashkohet shumë personave në këtë festë të përvitshme.

Vettel dhe Raikkonen lënë makinën për trumpetën Vettel dhe Raikkonen lënë makinën për trumpetën
Pas kuzhinës, Sebastian Vettel e Kimi Raikkonen rikthehen të përballen sërish me njëri-tjetrin dhe këtë radhë në atë që është quajtur “gara e trumpetës”.

A është ky goli i vitit? (Video) A është ky goli i vitit? (Video)
Nacho Fernandez, një nga lojtarët që luan më pak te Reali i Madridit, ka shfrytëzuar minutat që i dha Zinedine Zidane për të shënuar një nga golat më spektakolarë që janë parë deri më sot.

Tërmeti në Itali ndërpreu përkohësisht ndeshjen e Serie A Tërmeti në Itali ndërpreu përkohësisht ndeshjen e Serie A
Sërish gjatë orëve të mbrëmjes së të mërkurës, Italia u godit nga një seri tërmetet të fuqishëm, duke shkaktuar panik te qytetarët e zonave kryesisht qendrore.

NBA, Lakers e nisin sezonin me fitore (Video) NBA, Lakers e nisin sezonin me fitore (Video)
Los Angeles Lakers e nis me një fitore epokën “post-Bryant”. Skuadra kaliforniane arriti të mposhtë në “Toyota Center” ekipin e Houston Rockets me rezultatin 120-114. Për teksanët nuk mjaftuan 34 pikët e James Harden për të evituar disfatën, ndërkohë që për Los Angeles Lakers, D'Angelo Russell ishte ai që spikati më shumë me 20 pikë të shënuara.

Cristiano: Kam nevojë për urrejtjen e njerëzve Cristiano: Kam nevojë për urrejtjen e njerëzve
Cristiano Ronaldo dha një intervistë për revistën “Coach Magazine”, ku foli për nevojën që ka për “haters”-at dhe për respektin ndaj Leo Messit.

Guardiola “zhytet” në serinë e rezultateve më negative si trajner Guardiola “zhytet” në serinë e rezultateve më negative si trajner
Pep Guardiola nuk po kalon një moment të mirë te Manchester City. Që nga koha kur ka nisur karrierën si trajner profesionist, spanjolli nuk kishte kaluar kurrë 6 ndeshje radhazi pa asnjë fitore.

Çerekfinalet e Kupës së Ligës, “të mëdhatë” shmangin njëra-tjetrën Çerekfinalet e Kupës së Ligës, “të mëdhatë” shmangin njëra-tjetrën
Pasi mposhtën rivalët e Manchester Cityt në raundin e 16-s, “djajtë” e Manchester United do të presin në skuadrën e West Ham në “Old Trafford” në njërën nga sfidat çerekfinale të Kupës së Ligës.

West Ham-Chelsea, sherr dhe kaos pas ndeshjes, tifozët shkulin stolat West Ham-Chelsea, sherr dhe kaos pas ndeshjes, tifozët shkulin stolat
Fitorja e West Ham ndaj Chelseat mbrëmjen e së mërkurës kaloi në plan të dytë pas dhunës që nisi në përfundim të ndeshjes ku tifozët e të dyja skuadrave filluan të sulmonin njëri-tjetrin.

Kupa e Mbretit, Reali mund 7-1 Leonesas Kupa e Mbretit, Reali mund 7-1 Leonesas
Real Madrid fitoi 7-1 në stranfertën ndaj Cultural Leonesas, ndeshje e vlefshme për Kupën e Mbretit. Dopieta e Alvar Moratës dhe Marco Asensios i bënë më të lehtë punën trajnerit Zidane që i dha më shumë minuta lojtarëve të rinj.

Kupa e Gjermanisë, Bajern mund Augsburgun Kupa e Gjermanisë, Bajern mund Augsburgun
Bajerni i Mynihut mundi Augsburgun në Kupën e Gjermanisë me suksesin 3-1 që  bën bavarezët të vazhdojnë të qetë fushatën e tyre për 3 trofe.

Kupa e Ligës, eliminohet City dhe Chelsea Kupa e Ligës, eliminohet City dhe Chelsea
Manchester United kalon në çerekfinale të Kupës së Ligës pas fitores 1-0 ndaj Cityt në “Old Trafford”. Mourinho i jep fund rezultateve negative, ndërsa Guardiola harron të fitojë prej 6 ndeshjes. “Djajtë” gjithashtu hakmerren edhe për humbjen në kampionat në shtator.

Inter e Juventus rikthehen te fitorja, Berisha ndal shqiptarët e Peskarës Inter e Juventus rikthehen te fitorja, Berisha ndal shqiptarët e Peskarës
Ndeshjet e kësaj mesjave në Serinë A nuk e ndryshuan sërish hierarkinë në renditje me Juventusin që gjithsesi nuk e lëshoi kryesimin.

“Barcelona qesharake”, simulim ne grup dhe vetëm ankesa “Barcelona qesharake”, simulim ne grup dhe vetëm ankesa
Komisioni Disiplinor i Federatës Spanjolle të Futbollit dënoi Valencian e trajnerit Prandelli për objektet e lëshuara nga tifozët në drejtim të lojtarëve “blaugrana”, por më shumë se sanksionet ndaj vendasve, kanë bërë bujë dhe fjalët e zgjedhura për të etiketuar kampionët.

Roshi nuk ka të ndalur, shënon tjetër gol në Rusi Roshi nuk ka të ndalur, shënon tjetër gol në Rusi
Odise Roshi duket se ka rigjetur formën e tij më të mirë në Rusi me skuadrën e Terek Groznit. Lojtari i kombëtares shqiptare shënoi një eurogol në fundjavë, ndërsa ka arritur të realizojë sërish këtë të mërkurë.

Kombëtarja e 17-vjeçarëve mposhtet nga Italia Kombëtarja e 17-vjeçarëve mposhtet nga Italia
Kombëtarja e futbollit për moshat deri në 17 vjeç e nisi me një humbje aventurën e saj në fazën kualifikuese për Europianin. Shqipëria u tregua një rival i denjë për Italinë në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin e Ravenas, por pavarësisht lojës së mirë, nuk mori asnjë pikë ndaj të kaltërve.

Surpriza në Kupën e Shqipërisë, munden Skënderbeu dhe Partizani Surpriza në Kupën e Shqipërisë, munden Skënderbeu dhe Partizani
Janë luajtur sot ndeshjet e para të raundit të dytë të Kupës së Shqipërisë. Kampionët e Skënderbeut kanë befasuar duke u mundur në Fier nga Apolonia me rezultatin 2-1.

Shërohet “Loro Boriçi”, gati për sfidën me Izraelin Shërohet “Loro Boriçi”, gati për sfidën me Izraelin
Stadiumi "Loro Borici" po rikthehet në gjendjen optimale pas problemeve të shfaqura menjëherë pas dy ndeshjeve të fundit të njëpasnjëshme të Kosovës me Kroacinë dhe Shqipërisë me Spanjën.

Hamilton nuk ka ndërmend të dorëzohet Hamilton nuk ka ndërmend të dorëzohet
Diferenca prej 26 pikësh mes dy pilotëve të Merdeces që luftojnë për titullin e kampionit të botës është relativisht shumë e madhe, por Hamilton nuk ka ndërmend që të dorëzohet, kur në garë janë ende edhe 75 pikë.

Rosberg i përqendruar për të fituar garën Rosberg i përqendruar për të fituar garën
Çmimi i Madh i Meksikës do të jetë mundësia e parë e Nico Rosberg për t’u shpallur kampion bote. Me 26 pikë diferencë nga Hamilton, gjermanit do t’i duhet të fitojë dhe shoku i tij i skuadrës të mos marrë pikë, për të fituar titullin. Një hipotezë jo e lehtë, por gjithçka është e mundur.

De Boer i lëkundur, Inter kontakton Blanc De Boer i lëkundur, Inter kontakton Blanc
Ndërsa Frank De Boer po kërkon të shpëtojë pankinën e tij, drejtuesit kinezë të Interit janë duke parë drejt të ardhmes. Nga Franca vijnë sinjale për kontratë me Laurent Blanc, tanimë i papunë, pas shkarkimit në verë nga PSG.

Aubameyang, Dortmund nuk e shet nën 80 mln euro Aubameyang, Dortmund nuk e shet nën 80 mln euro
Aubameyang është një ndër sulmuesit më të preferuar nga klubet e mëdha evropiane dhe Dortmund kërkon të përfitojë sa më shumë nga kjo situatë.

Milani kthehet me këmbë në tokë. Genoa e shkatërron 3-0 Milani kthehet me këmbë në tokë. Genoa e shkatërron 3-0
Ndalet Milani pas fitores së madhe kundër Juventusit vetëm pak ditë më parë. Kuqezinjtë e drejtuar nga Vincenzo Montella, pas 6 ndeshjeve pa humbje, janë shkatërruar 3-0 nga Genoa, në stadiumin “Marassi”.

Kupa e Ligës, Liverpool eliminon Tottenham, Arsenal kalon pa probleme Kupa e Ligës, Liverpool eliminon Tottenham, Arsenal kalon pa probleme
Liverpool dhe Arsenal kanë treguar edhe në Kupën e Ligës se aktualisht janë skuadrat më të mira në Angli.

Përplasja për titullin, Partizani-Skënderbeu do të luhet në Elbasan Përplasja për titullin, Partizani-Skënderbeu do të luhet në Elbasan
Sfida kryesore e javës së 9 në Kategorinë Superiore, përplasja e drejtpërdrejtë për titullin mes Partizanit dhe Skënderbeut, do të zhvillohet në “Elbasan Arena”.

“Rusi 2018”, shtrohet fusha e parë e “Zenit Arena” për botërorin “Rusi 2018”, shtrohet fusha e parë e “Zenit Arena” për botërorin
Manovrat inxhinierike vërtet impresionuese të shtrimit të tapetit në “Zenit Arena” të Shën Pjetërburgut, shenjuan edhe shtrimin e parë të fushës për Botërorin e futbollit të vitit 2018. Kur duhen edhe dy vite nga nisja e turneut, që mbledh kombëtaret më të mira të globit, në qytetin rus u deshën pak orë që bari i ri të zinte vend dhe të ishte gati për t’u testuar.

Skuadra më e vjetër e planetit, Sheffield FC aplikon në UNESCO Skuadra më e vjetër e planetit, Sheffield FC aplikon në UNESCO
Sheffield F.C. ka aplikuar zyrtartisht për të qenë nën patronazhin e UNESCO-s, si një trashëgimi botërore e kulturës. Skuadra e parë dhe ajo me historinë më të pasur në futbollin planetar ka celebruar 159-vjetorin e krijimit, ndaj dhe drejtuesit menduan diçka të veçantë për të përjetësuar imazhin dhe emblemën e klubit të vendit ku lindi futbolli.

Magani ikën nga Flamurtari, do drejtojë Teutën Magani ikën nga Flamurtari, do drejtojë Teutën
Pas mëse një jave pritjeje dhe negociatash, marrëveshja mes Flamurtarit dhe trajnerit Gugash Maganit ka përfunduar. Ai nuk do të jetë më trajneri i Flamurtarit, por nga dita e enjte do të prezantohet si trajneri i Teutës.

Pasuesi i Jupit? FSHF shtyn vendimin pas ndeshjes me Izraelin Pasuesi i Jupit? FSHF shtyn vendimin pas ndeshjes me Izraelin
Takimi i parë i Presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka  dhe stafitë të tij teknik të federatës nuk ka nxjerrë asgjë konkrete sa i përket kandidatit për postin e trajnerit të përfaqësueses U21 i lënë bosh nga përfundimi i kontratës së Redi Jupit.

Himalaje, Rozov vendos rekord fluturimi nga 7.700 metra lartësi Himalaje, Rozov vendos rekord fluturimi nga 7.700 metra lartësi
Për 3 vite me radhë, Valery Rozov ëndërrontë të realizonte një fluturim në Himalaje, nga mali Cho Oyu, maja e gjashtë më e lartë në botë.

Ndërron jetë ish-kapiteni i Brazilit, Carlos Alberto Ndërron jetë ish-kapiteni i Brazilit, Carlos Alberto
Ish-kapiteni i kombëtares braziliane të futbollit, Carlos Alberto, ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare, pas një ataku në zemër.

Real Madrid, Zidane heq dorë nga BBC-ja Real Madrid, Zidane heq dorë nga BBC-ja
Zinedine Zidane ka vendosur që të mos grumbullojë BBC-në për ndeshjen që Real Madrid do të luajë të mërkurën për Kupën e Mbretit në Spanjë. Kundër Cultural Leonesa nuk do të jenë as Bale, as Benzema dhe as Cristiano.

“Speciali” Mourinho stërvit nga zyra “Speciali” Mourinho stërvit nga zyra
Ambienti te Manchester United nuk është aspak i mirë dhe Jose Mourinho nuk po e “vë ujin në zjarr” për të kthyer harmoninë te grupi i lojtarëve. Sipas “The Times”, marrëdhënia mes trajnerit portugez dhe futbollistëve të tij është shumë e ftohtë.

Futbolli me robotë, finalja mes Australisë dhe SHBA-ve Futbolli me robotë, finalja mes Australisë dhe SHBA-ve
Australia dhe SHBA janë skuadrat e robotëve që u përballën në finalen e turneut të futbollit “Robocup Challenge” të zhvilluar në Kinë si pjesë e Konferencës Botërore të Robotëve.

FIFA gjobit federatën spanjolle, kontratat me minorenet FIFA gjobit federatën spanjolle, kontratat me minorenet
FIFA ndëshkon Federatën Spanjolle të futbollit për shkak të parregullsive në kontratat me lojtarët nën moshën 18 vjeç të klubeve të Primera Division.

Anglia “kryqëzon” Ibrahimovic, 5 ndeshje pa shënuar Anglia “kryqëzon” Ibrahimovic, 5 ndeshje pa shënuar
Në Angli entuziazmi për ardhjen e Zlatan Ibrahimovic duket se zgjati shumë pak. Ai që u cilësua si blerja më e mirë me parametra zero, për shumë persona po rezulton një dështim i vërtetë.

Gara e Malajzisë në F1, mendohet dalja nga kalendari Gara e Malajzisë në F1, mendohet dalja nga kalendari
Çmimi i Madh i Malajzisë është pjesë e Botërorit të Formula 1 që nga viti 1999. Por së fundmi duket se gjërat kanë ndryshuar disi. Organizatorët e kësaj gare kanë zhvilluar një mbledhje ku është hedhur ideja që kjo pistë të dalë nga kalendari i këtij botërori.  Ai që e konfirmoi këtë ishte pikërisht përgjegjësi i pistës malajaziane, Datuk Ahmad Ruzlan për mediat vendase.

ATP Tour Finals, fitojnë Pliskova e Kuznetsova ATP Tour Finals, fitojnë Pliskova e Kuznetsova
Karolina Pliskova e nisi mjaft mirë WTA Tour Finals që po zhvillohet në Singapor, një aktivitet ky ku marrin pjesë 8 tenistet më të mira të botës. Në ndeshjen e saj të parë në Grupin e Bardhë, Pliskova mundi Muguruza-n me rezultatin 2-1 në një ndeshje maratonës.

Tjetër vlerësim për Gashin në Amerikë, “futbollisti i vitit” te Colorado Tjetër vlerësim për Gashin në Amerikë, “futbollisti i vitit” te Colorado
Shkëlzen Gashi, lojtari i kombëtares shqiptare, ka marrë një tjetër vlerësim nga skuadra e tij në Amerikë Colorado Rapids, duke u vlerësuar nga fansat si futbollisti i vitit te ky ekip.

E mërkura e De Boer, ultimatum për trajnerin e Interit E mërkura e De Boer, ultimatum për trajnerin e Interit
E mërkura është kthyer në një ditë gjykimi për trajnerin e Interit, Frank de Boer që e shikon veten një këmbë jashtë pankinës së zikaltërve, aty ku u ul me sezonin e nisur, por që me shumë gjasa nuk do t’i jepet mundësia ta përfundojë.

Selia e re e FSHF tek Parku i ri Olimpik në Tiranë Selia e re e FSHF tek Parku i ri Olimpik në Tiranë
Në pritje të përfundimit të stadiumit kombëtar në kryeqytet, Federata Shqiptare e Futbollit ka filluar gjithashtu tratativat e selisë së saj të re.

Driton Kuka: Gati t’i dhuroj Shqipërisë një kampione bote nga Kosova Driton Kuka: Gati t’i dhuroj Shqipërisë një kampione bote nga Kosova
Driton Kuka, trajner Kampion Bote në xhudo, bashkë me sportisten Majlinda Kelmendi kanë rrëfyer në emisioni “Pasdite në Top Channel” se nuk pranojnë asnjë ofertë të shteteve të huaja për të garuar në emrin e tyre.

Majlinda Kelmendi: S'kam shkuar kurrë në pub, i jam dedikuar vetëm stërvitjes Majlinda Kelmendi: S'kam shkuar kurrë në pub, i jam dedikuar vetëm stërvitjes
Kampionia e botës xhudo Majlinda Kelmendi e ftuar në emisionin “Pasdite në Top Channel” ka treguar për herë të parë disa detaje për jetën e saj.

Derbi i të rinjve, Tirana-Partizani mbyllet në barazim Derbi i të rinjve, Tirana-Partizani mbyllet në barazim
Derbi është gjithmonë një derbi dhe pak rëndësi ka nëse luhet mes ekipeve të para apo të rinjve. Tirana dhe Partizani u përballën mes tyre në ndeshjen e vlefshme për Kategorinë e Dytë në futbollin shqiptar, një 90 minutësh i cili u mbyll 1-1.

Shkëlzen Gashi, gol dhe vlerësim Shkëlzen Gashi, gol dhe vlerësim
Shkëlzen Gashi nuk u preferua në sfidat e fundit të kombëtares shqiptare për Eliminatoret e Botërorit, por në prag të përballjes ndaj Izraelit në nëntor, i dërgon një tjetër sinjal trajnerit Gianni de Biasi se kërkon të jetë në listën e kuqezinjve.

Fabian Duro mahnit lojtarët e Bajernit të Mynihut (VIDEO) Fabian Duro mahnit lojtarët e Bajernit të Mynihut (VIDEO)
Ata janë yje të futbollit botëror, por një shqiptar i ka bërë të heshtin para një seance stërvitore. Lojtarët e Bajernit të Mynihut kanë mbetur të mahnitur nga aftësitë me topin të shqiptarit Fabian Duro.

Kampionati i NFL, fiton New England, humb Minnesota Kampionati i NFL, fiton New England, humb Minnesota
New England regjistron një tjetër sukses në National Football League. Në javën e 7 të këtij kampionati, skuadra e Patriots iu imponua Pittsburgh Steelers në fushën e kësaj të fundit teksa e mundi 27-16. Ishte sërish Tom Brady ai që shkëlqeu në këtë përballje. Kuotërbeku i famshëm dha pasime prej 222 jardësh në shënimin e 2 Touch Down-ëve.

Inter, besim i përkohshëm për De Boer Inter, besim i përkohshëm për De Boer
Frank De Boer ka marrë një besim të përkohshëm në drejtimin e Interit dhe me shumë gjasa nuk do varet nga rezultati që Interi do të marrë të mërkurën kundër Torinos, por nga objektivat e reja që drejtuesit kinezë do të vendosin të premten, kur do të mblidhet dhe asambleja e ortakëve.

Bundesliga, Bayern mendon rinovimin me Robben-Ribery Bundesliga, Bayern mendon rinovimin me Robben-Ribery
Bayern Munchen po mendon rinovimin e kontratave me Arjen Robben dhe Frank Ribery. Ai që e konfirmon këtë është vet presidenti i klubit bavarez, Karl Heinz Rummenigge, në një intervistë për “FourFour Two”.

F1, Hamilton beson ende te titulli. Rosberg, me sytë nga Meksika F1, Hamilton beson ende te titulli. Rosberg, me sytë nga Meksika
Lewis Hamilton i gëzohet jashtë mase fitores në Austin të Shteteve të Bashkuara, e katërta për të në 5 gara të zhvilluara në këtë pistë. Suksesi i fundjavës e bën britanikun të besojë ende dhe të mos dorëzohet në luftën për titullin botëror për pilotë.

PSG, Thiago Silva mohon zërat për largim: Dua të qëndroj PSG, Thiago Silva mohon zërat për largim: Dua të qëndroj
Thiago Silva vendos të shuajë zërat e merkatos, të krijuara së fundmi për një kalim të mundshëm te Juventusi.

Gerrard, pranë rikthimit te Liverpool...si trajner Gerrard, pranë rikthimit te Liverpool...si trajner
Steven Gerrard do të  largohet nga LA Galaxy në fund të sezonit për t’u kthyer te Liverpool, klubi ku u formua dhe luajti për 17 sezone.

Gabimi i dekadës vjen nga Kina (Video) Gabimi i dekadës vjen nga Kina (Video)
Një gabim trashanik me portën e boshatisur ka ndodhur në një ndeshje në Kinë.

Topi i Artë, njihen 15 kandidatët e parë Topi i Artë, njihen 15 kandidatët e parë
Kandidatët për fitimin e Topit të Artë kanë nisur të njihen mëngjesin e së hënës.

Edhe De Biasi kandidat për pankinën e Interit Edhe De Biasi kandidat për pankinën e Interit
Në listën e emrave që mund të ulen në pankinën e Interit është dhe Gianni De Biasi.

Reali i vetëm në krye, fitore e vështirë kundër Bilbao-s Reali i vetëm në krye, fitore e vështirë kundër Bilbao-s
Reali i Madridit nuk e la ti ikte nga duart shansin për të marrë i vetëm kryesimin e La Liga-s pasi  fitoi ndeshjen në shtëpi ndaj Atletic Bilbao-s 2-1. Formacioni “merenges” e zgjidhi vetëm në fund, ekuacionin ndaj skuadrës baske në një ndeshje me ritëm mesatar që vendasit e nisën mirë por nuk ditën ta administrojnë si duhet.

F1, Hamilton triumfon në Çmimin e Madh të Amerikës F1, Hamilton triumfon në Çmimin e Madh të Amerikës
Lewis Hamilton nuk ka ndërmend të dorëzohet lehtë në luftën për titullin e radhës kampion në Formula 1 dhe këtë britaniku e ka bërë edhe në Çmimin e Madh të Amerikës, duke arritur në finish para të gjithëve, madje i shkëputur nga shoku i skuadrës dhe rivali kryesor, Rosberg.

Polemika mes trajnerëve, Mourinho-Conte-s: Është poshtërim. Italiani: Absurde Polemika mes trajnerëve, Mourinho-Conte-s: Është poshtërim. Italiani: Absurde
Ishte një ditë poshtëruese për Mourinho-n në rikthimin e tij në “Stamford Bridge”. Manchester United u mposht keqazi 4-0 nga Chelsea dhe kjo humbje nuk mund të kapërdihej lehtë nga portugezi.

Kevin-Prince Boateng, supergol ndaj Villarreal (VIDEO) Kevin-Prince Boateng, supergol ndaj Villarreal (VIDEO)
Ju kujtohet Kevin-Prince Boateng? Dikur shkëlqente me Milanin, ndërsa tashmë duket se po rikthehet në ditët e tij më të mira në La Liga me ekipin e Las Palmas.

Conte fiton sfidën me Mourinhon, Chelsea shkatërron United Conte fiton sfidën me Mourinhon, Chelsea shkatërron United
Chelsea i Contes doli fitimtar në supersfidën e kësaj jave të Premier Ligës. Blutë e Londrës shkatërruan 4-0 Manchesterin e Jose Mourinhos.

Shkëndija bën lojën, Vardar shënon golat Shkëndija bën lojën, Vardar shënon golat
Në një atmosferë të jashtëzakonshme të krijuar nga tifozët, Shkëndija nuk ka arritur t’i marrë kreu e renditjes Vardarit në Maqedoni, pasi u mposht nga këta të fundit 0-2 në shtëpi.

Serie A, tjetër humbje për Interin, Napoli rikthehet te fitorja (VIDEO) Serie A, tjetër humbje për Interin, Napoli rikthehet te fitorja (VIDEO)
Atalanta i ka shkaktuar humbjen e tretë radhazi Interit në Serie A, duke e mposhtur këtë të diel me rezultatin 2-1 në “Atleti Azzurri”.

Tirana provon shijen e humbjes Tirana provon shijen e humbjes
Luftëtari i Gjirokastrës i ka dhënë fund serisë së fitoreve të Tiranës. Bardheblutë provuan për herë të parë në këtë kampionat shijen e humbjes në fushën e Peqinit.

Moto GP, Rossi nuk fiton edhe me Marquez të rrëzuar Moto GP, Rossi nuk fiton edhe me Marquez të rrëzuar
Me Marc Marquez të rrëzuar kur po udhëhiqte garën, nuk ishte Valentino Rossi fituesi i Çmimit të Madh të Australisë në Moto GP, por Cal Crutchlow.

Milani mund Juventusin, bardhezinjtë vetëm 2 pikë larg Milani mund Juventusin, bardhezinjtë vetëm 2 pikë larg
Një Milan spektakolar është parë mbrëmjen e së shtunës në San Siro përballë një Juventusi që më tepër mundohej të mbrohej se sa të realizonte aksione që mund ta nxirrnin me pikë nga një ndeshje tepër delikate.

Roshi supergol në Rusi, shënon edhe Balaj - VIDEO Roshi supergol në Rusi, shënon edhe Balaj - VIDEO
Bekim Balaj dhe Odise Roshi po kalojnë një formë të shkëlqyer dhe këtë po e tregojnë javë pas jave me fanellën e Terek Groznit në kampionatin rus të futbollit.

Liverpul fiton e barazohet me Arsenalin Liverpul fiton e barazohet me Arsenalin
Liverpuli i bashkohet Arsenalit në kryesimin e përkohshëm në kampionatin anglez.

Bayern rigjen fitoren, gabojnë Dortmund e Leverkusen Bayern rigjen fitoren, gabojnë Dortmund e Leverkusen
Bayern Munich ka rigjetur fitoren në Bundesligë pas 2 barazimeve radhazi, skuadra e Ancelotit mundi në Allianz Arena Borussia Moenchengladbach 2-0.

Barcelona mund Valencian, merr përkohësisht kreun Barcelona mund Valencian, merr përkohësisht kreun
Barcelona shënoi një fitore dramatike në kampionatin Spanjoll. Në Mestaja skuadra katalanase mposhti Valencian në një ndeshje tej mase të luftuar.

Formula 1, Hamilton në Pole Position, Rosberg niset pas tij Formula 1, Hamilton në Pole Position, Rosberg niset pas tij
Mercedes dominon edhe në provat zyrtare në Çmimin e Madh të Austin të SHBA-ve në Botërorin e Formula 1.

Skënderbeu sërish hap fals, afrohet Partizani Skënderbeu sërish hap fals, afrohet Partizani
Skënderbeu nuk po arrin më të jetë ai i fillimit të kampionatit. Pas humbjes me Tiranën një javë më parë 6 herë kampionët radhazi kanë barazuar 0-0 me Kukësin në fushën e tyre.

De Boer: Po punoj fort për një Inter dominues De Boer: Po punoj fort për një Inter dominues
Me vetëm një pikë të marrë në tre javët e fundit të kampionatit, stoli i Frank de Boer ka filluar të “dridhet”.

Lamtumira për Safet Berishën; Mbrojtësi që nuk kalohej dot Lamtumira për Safet Berishën; Mbrojtësi që nuk kalohej dot
Ka qenë një javë zije kjo për futbollin shqiptar, pas Gëzim Kasmit legjendës së Tiranës edhe Safet Berisha është përcjellë për në banesën e fundit pasi humbi betejën brenda 3 javësh me sëmundjen e rëndë, në Itali.

“Lumë parash” në Angli, 1 mld USD për të drejtat e FA Cup “Lumë parash” në Angli, 1 mld USD për të drejtat e FA Cup
Shprehja “paraja shkon te paraja”, pasqyrohet mjaft mirë në futbollin anglez. Federata e Futbollit të këtij vendi sapo ka nënshkruar një kontratë për të drejtat televizive për FA Cup që  arrin vlerën e 1 miliardë dollarëve.

Kohë rinovimesh “milionere” tek Reali Kohë rinovimesh “milionere” tek Reali
Rinovimet me futbollistët e tij mund t'i kushtojnë jo pak Realit të Madridit. Klubet më të rëndësishme europiane prej kohësh kanë hedhur sytë te disa prej futbollistëve të Los Blancos, gjë që detyroi drejtuesit e klubit “Merenges” të marrin masa dhe të nisin procesin e rinovimeve që do të shoqërohen edhe me rritje të pagave që në total do të kapë shifrën e 31.4 milionë eurove.

MotoGP në Australi, Marquez fiton ‘pole position’ MotoGP në Australi, Marquez fiton ‘pole position’
Marc Marquez edhe pse e arkivoi çështjen e titullit kampion bote në MotoGP, nuk ka ndërmend të lëshojë pe në pjesen e mbetur te sezonit. Piloti 23-vjeçar fitoi pole position në Çmimin e Madh të Australisë, e 65 për të në karrierë duke u dhënë të gjithëve një leksion të mirë.

Basketboll, fiton CSKA, Barcelona provon humbjen Basketboll, fiton CSKA, Barcelona provon humbjen
Barcelona pëson humbjen e parë në këtë sezon të Euroleague në basketboll për meshkuj. Skuadra katalanase u dorëzua në parketin e saj përballë Fenerbahçes teksa humbi me rezultatin 72-73.

Ujku Zabivaka, maskota e Rusia 2018 Ujku Zabivaka, maskota e Rusia 2018
Rusia bëri përzgjedhjen e maskotës së Botërorit të vitit 2018. Ai do të jetë një ujk i quajtur Zabivaka. Mbi 1 milionë persona ishin ata që votuan në këtë proces përzgjedhje, ku përveç maskotës ujk, në garë ishin edhe një tigër e një mace.

F1, Mercedes nuk fal as provat e lira F1, Mercedes nuk fal as provat e lira
Mercedes dominon provat e lira në Çmimin e Madh të Austin në Botërorin e Formula 1.

Wenger kërkon Niang tek Arsenal Wenger kërkon Niang tek Arsenal
Arsene Wenger mendon seriozisht për Mbaye Niang. Trajneri francez është një admirues i sulmuesit të Milanit.

Seria A, ndryshime të së drejtës televizive? Seria A, ndryshime të së drejtës televizive?
Ka disa vite tashmë që Seria A nuk është më ajo e viteve ’90 dhe fillimit të viteve 2000 dhe kriza financiare e nisur në 2008 i dha goditjen e fundit në rënien e lirë që ky kampionat kishte nisur në Europë.

“Top i Artë” rikthehet te “France Football”. Ja çfarë ndryshon “Top i Artë” rikthehet te “France Football”. Ja çfarë ndryshon
Ceremonia e “Topit të Artë” po merr rolin e protagonistit në median sportive. Tashmë, dhënia e këtij trofeu aq shumë të dëshiruar nga futbollistët është kthyer në duart e “France Football”, pas 6 vitesh bashkëpunimi mes revistës transalpine dhe FIFA-s.

Skënderbeu-Kukësi, rivalët “mprehin shpatat” Skënderbeu-Kukësi, rivalët “mprehin shpatat”
Skënderbeu-Kukësi është sfida kyesore e kësaj fundjave në Kategorinë Superiore. Kampionët në fuqi do të kërkojnë që të harrojnë menjëherë humbjen e pësuar ndaj Tiranës, por skuadra e Kukësit do të jetë një provë e vërtetë për ta.

Afron Milan-Juventus,  Bacca titullar, Juve me ndryshime Afron Milan-Juventus,  Bacca titullar, Juve me ndryshime
Pasi u arkivuan kupat europiane në Serinë A është rikthyer fokusi te pikët e çmuara të vlefshme për renditjen që do të ndryshojë këtë fundjavë. Pjata kryesore e menusë futbollistike italiane do të shërbehet të shtunën në orën 20:45, kur në “San Siro” do të përballen Milan dhe Juventus.

Ronaldinho shkëlqen në një sport të ri Ronaldinho shkëlqen në një sport të ri
Ronaldinho vazhdon të japë demonstrime të teknikës së tij të pafundme.

Çiklizëm, Contador dhe “Mafia” Çiklizëm, Contador dhe “Mafia”
Alberto Contador i feston fitoret e tij në çiklizëm duke imituar krismën e një arme, dhe në finish jo më kot e presin banderola me pseudonimin “Pistolero”. Në çiklizëm duhen gjithmonë e më shumë para’ për të bërë skuadra të forta dhe marketingu përmes emrave të veçantë po zbulohet si mënyrë e mirë për të tërhequr vëmendjen, por rastësi si kjo e sportistit spanjoll po rezultojnë me një efekt “boomerang”.

Mourinho kthehet në Londër si “armik” Mourinho kthehet në Londër si “armik”
Trajnerit portugez Jose Mourinho nuk do t’i rezervohet asnjë trajtim special nga tifozët e Chelsea në rikthimin e tij në “Stamford Bridge” për herë të parë pas shkarkimit nga “Blutë” në muajin dhjetor. Ky është rasti i dytë i rikthimit të teknikut luzitan në Londrën perëndimore si kundërshtar, me të parin rast në vitin 2010, kur Interi i tij eliminoi anglezët.

Montezemolo kritikon ashpër Ferrarin Montezemolo kritikon ashpër Ferrarin
Ferrari është një krizë të thellë dhe ai që e ndjen më shumë është padyshim ish-presidenti Montezemolo, i larguar një vit më parë nga drejtimi i skuadrës italiane.

Pogba bën për vete trajnerin Mourinho Pogba bën për vete trajnerin Mourinho
Paul Pogba arriti të paguajë një përqindje të vogël nga shuma rekord e transferimit të tij te Manchester United me dy gola në sfidën e Europa League, ku “Djajtë e Kuq” u imponuan ndaj Fenerbahçes.

Simeone, e ardhmja në Premier League Simeone, e ardhmja në Premier League
Diego Simeone ka një kontratë me madrilenët e Atletico Madrid deri në 2018, por edhe pse është e vështirë mund të ketë një ndarje me të shpejtë me spanjollët. Chelsea përpara se të zgjidhte italianin Conte e provoi, ndërkohë që te Interi kanë kohë që flasin për një rikthim. Madje sa herë që Interi nuk arrin të marrë rezultate pozitive, Cholo shihet si shpëtimtari.

F1, Hamilton: Titulli është ende i mundur F1, Hamilton: Titulli është ende i mundur
Pilotët kryesorë të skuadrave të Formulës 1 u vendosën në një rregull të ngjashëm me startin e garave kur iu përgjigjën pyetjeve të gazetarëve në konferencën për shtyp në Teksas, në prag të garës në cirkuitin amerikan.

Donnarumma: Unë, kapiten i Milanit pas 10 vitesh Donnarumma: Unë, kapiten i Milanit pas 10 vitesh
Gianluigi Donnarumma e ka të qartë të ardhmen e tij. Portieri 17-vjeçar i Milanit ka deklaruar në një intervistë për “La Stampa” se nuk do të ketë probleme për rinovimin e kontratës së tij me kuqezinjtë dhe se e sheh veten kapiten të skuadrës brenda 10 viteve.

Skuadra holandeze nuk grumbullon sulmuesin në E. League, arsyeja...politike Skuadra holandeze nuk grumbullon sulmuesin në E. League, arsyeja...politike
Alireza Jahanbakhsh, sulmuesi iranian i skuadrës holandeze AZ Alkmaar nuk është grumbulluar me ekipin në ndeshjen që këta të fundit luajtën mbrëmjen e së enjtes në Europa League Maccabi Tel Aviv dhe vendimi është marrë për arsye politike.

Europa League, nuk ndalen Schalke 04 dhe Shakthar Europa League, nuk ndalen Schalke 04 dhe Shakthar
Në grupin I, Schalke 04 nuk di të ndalet. Një gol i ukrainasit Konoylpianka në minutën e 11-të u mjaftoi gjermanëve për të mposhtur me rezultatin 0-1 Krasnodarin në transfertë. Me të njëjtat shifra dhe falë një goli të Plea Nice kaloi Salzburgun dhe tashmë ka shanse për tu kualifikuar.

United i pamëshirshëm, ndalet Roma United i pamëshirshëm, ndalet Roma
Manchester United nuk zhgënjeu në sfidat e tyre në grupet e Europa League, me Djajtë e Kuq të United që regjistruan një goleadë të vërtetë në Grupin A duke mundur 4-1 Fenerbahcen falë dhe dy penalltive të shpejta të dhënë nga kryesori, që u shndërruan në gol nga Pogba dhe Martial.

Afrikë, afron Kupa e Kombeve. Shqetësim paneuropian për Gabonin Afrikë, afron Kupa e Kombeve. Shqetësim paneuropian për Gabonin
Do të fillojë në Gabonin, që deri dje ishte në prag të një lufte civile, në mes të Janarit. Por alarmi për Kupën e Kombeve të Afrikës ka nisur të shqetësojë që tani klubet e futbollit europian.

Europa League, Inter e Fiore rikthehen pas një muaji te fitorja Europa League, Inter e Fiore rikthehen pas një muaji te fitorja
Inter është rikthyer te fitorja pas plot një muaji, duke mposhtur 1-0 mes shumë vështirësive anglezët e Southamptonit. Një frymëmarrje edhe për Frank de Boer, i cili duket se po jep shenjat e para të shpëtimit të pankinës.

Suarez merr “këpucën e artë”, 40 gola vjet në La Liga Suarez merr “këpucën e artë”, 40 gola vjet në La Liga
Sulmuesi i Barcelonës, Luis Suarez mori në duar këpucën e dytë të artë në karrierën e tij, si golashënuesi më i mirë i “La Liga”-s për sezonin e kaluar, ku shënoi 40 gola.

Hysaj në stol, Sarri: I lodhur në aspektin psikologjik Hysaj në stol, Sarri: I lodhur në aspektin psikologjik
Maurizio Sarri i befasoi të gjithë mbrëmjen e së mërkurës kur Napoli u ndesh me Besiktas në “San Paolo” duke lënë në stol mbrojtësin shqiptar Elseid Hysaj e në vendin e tij u aktivizua 34-vjeçari Maggio.

Bonucci besnik i Juventusit Bonucci besnik i Juventusit
Juventus është i vendosur që të mbajë futbollistët më të rëndësishëm të saj në Torino. Pas Paulo Dybala-s radha për rinovimin e kontratës i vjen Leonardo Bonucci-t, i cili ishte vënë prej kohësh në shënjestrën e Manchester City-t.

Topi i Artë 2016, Messi sfidon Ronaldon e Griezmann Topi i Artë 2016, Messi sfidon Ronaldon e Griezmann
Gara për Topin e Artë 2016 po bëhet akoma më interesante. Për momentin favoritët kryesorë për të triumfuar janë Cristiano Ronaldo dhe Antoine Griezmann. Portugezi është fitues i Ligës së Kampiomneve dhe evropianit të Francës, ndërsa Griezmann është finalist në këto 2 aktivitete, por në Euro 2016 ai u shpall lojtari më i mirë i turneut.

Problemet me tifozët, Legia bllokon udhëtimet e tyre Problemet me tifozët, Legia bllokon udhëtimet e tyre
Ëndrra evropiane është shndërruar  në një makth për Legia Varshavë. Skuadra polake në këtë edicion të Ligës së Kampioneve ka pësuar 3 humbje me një bilanc 1 gol i shënuar e 13 të pësuar. Kësaj situate negative sportive iu shtohen problemet me tifozët.

'I Am Bolt', dokumentar për ‘Mbretin e atletikës 'I Am Bolt', dokumentar për ‘Mbretin e atletikës
Jeta  dhe karriera e Usain Bolt është përjetësuar në një film dokumentar, i cili do të fillojë të shfaqet në ekranet e kinemasë në  muajin nëntor. Filmi, trajleri i të cilit është prezantuar tashmë, titullohet 'I Am Bolt'.

U21 mbetet pa trajner. Redi Jupit i përfundon kontrata U21 mbetet pa trajner. Redi Jupit i përfundon kontrata
Redi Jupi nuk është më trajneri i përfaqësueses U21. Pavarësisht rezultateve deri diku pozitive dhe pikëve të grumbulluara, më shumë se në sezonet e mëparshme, kjo nuk e ka bindur presidentin e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, për të rinovuar kontratën e Jupit.

Renditja e FIFA-s, kombëtarja zbret në vendin e 47 Renditja e FIFA-s, kombëtarja zbret në vendin e 47
Kombëtarja shqiptare humbi 7 pozicione në renditjen e FIFA-s të muajit tetor. Skuadra kuqezi e sheh tashmë veten në vendin e 47 në këtë klasifikim, në kuotën e 619 pikëve.

Messi dëbon kokëulur Guardiolan nga Camp Nou Messi "dëbon" kokëulur Guardiolan nga Camp Nou
Pep Guardiola doli kokëulur nga stadiumi ku ka dalë me dhjetra herë ballëlartë. Në Camp Nou u vu  përballë trashëgimia që la pas spanjolli me skuadrën që duket se do të jetë ekipi për t’u mundur këtë sezon në Premierligë....dhe spektakli ishte i garantuar.

Borussia Monchengladbach ndërron emrin për tifozët e Celtic! Borussia Monchengladbach ndërron emrin për tifozët e Celtic!
Celtic do të ndeshet mbrëmjen e sotme ndaj Borussia Monchengladbach në takimin e vlefshme për fazën e grupeve të Champions League.

Manchester-Fenerbahce, “djajtë” në kërkim të kryesimit Manchester-Fenerbahce, “djajtë” në kërkim të kryesimit
Rezultatet e para në grupin A e kanë vënë në diskutim kualifikimin e Manchester United në fazën tjetër të Europa Ligës, por një fitore potenciale këtë të enjte kundër Fenerbahces, mund të projektojë “djajtë e kuq” në krye. Pikërisht këtë do të kërkojë trajneri Mourinho në “Old Trafford” ndaj skuadrës turke që ndodhet një pikë më shumë se vendasit në renditje.

Maratonë apo torturë? (VIDEO) Maratonë apo torturë? (VIDEO)
Të përshkosh 254 kilometra në pyjet e Amazonës në kushte të vështira dhe me një lodhje sfilitëse i kalon kufijtë e sportit, e për këtë, ata që përfunduan maratonën e zhvilluar këtë mesjavë në Brazil po konsiderohen spoti më i bukur i atletikës.

Ndeshja Turqi-Kosovë, biletat në treg, gati listat Ndeshja Turqi-Kosovë, biletat në treg, gati listat
Me fokusin kryesor te përfaqësuesja më shumë sesa te kampionati vendas që ofron një nivel të ulët, Kosova ka nisur të mendojë për ndeshjen e radhës Eliminatore në Botërorin 2018. Trajneri Albert Bunjaku ka nisur të bëjë llogaritjet e tij për listën e radhës për sfidën që do të luajë në stadiumin e  Antalias ndaj Turqisë.

Ndahet nga jeta ish kapiteni i Partizanit, Safet Berisha Ndahet nga jeta ish kapiteni i Partizanit, Safet Berisha
Ish kapiteni i Partizanit, Safet Berisha është ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare në Itali pas një sëmundje të rëndë.

Rekord botëror nga një 85-vjeçar! Rekord botëror nga një 85-vjeçar!
Kanadezi Ed Whitlock është në moshën 85 vjeçare, por pavarësisht kësaj ai është i aftë të përfundojë maratonën 42 kilometra e 195 metra, madje të vendosë edhe rekord, natyrisht për kategorinë e tij, atë të moshës nga 85 deri në 90 vjeç.

“Emirates Stadium” i Arsenalit, së shpejti me energji diellore “Emirates Stadium” i Arsenalit, së shpejti me energji diellore
Arsenali po mendon për ndryshime të rëndësishme në “Emirates Stadium”. Klubi londinez ka nisur planin për të kaluar në furnizimin me energji diellore, në të gjitha ambientet e stadiumit të tij.

Përleshja mes tifozëve të Legias dhe policisë në Madrid, arrestime dhe të plagosur Përleshja mes tifozëve të Legias dhe policisë në Madrid, arrestime dhe të plagosur
Prania e tifozëve të Legias së Varshavës nuk është asnjëherë garanci për sigurinë në ndeshje të ndryshme të kompeticioneve europiane.

Lippi rikthehet në Kinë, këtë herë për të drejtuar kombëtaren Lippi rikthehet në Kinë, këtë herë për të drejtuar kombëtaren
Marcello Lippi do të kthehet në Kinë, por jo për të drejtuar sërish Guangzhou Evergrande. Sipas asaj që publikohet tek e përditshmja “Corriere dello Sport”, ish-trajneri i Italisë pritet që shumë shpejt të marrë drejtimin e kombëtares kineze.

Florenzi, gati kontrata “e përjetshme” me Romën Florenzi, gati kontrata “e përjetshme” me Romën
Karriera e Alessandro Florenzit është e përcaktuar mirë. Mesfushori italian do të qëndrojë përjetë te Roma, duke ndjekur shembullin e Francesco Tottit dhe Daniele De Rossit.

E ardhmja e Mancinit, në Francë? Kërkohet nga Marseja E ardhmja e Mancinit, në Francë? Kërkohet nga Marseja
Roberto Mancini nuk kërkohet vetëm në Angli, por edhe në Francë. Sipas asaj që publikohet në median transalpine, trajneri italian është vënë në shënjestrën e Olimpikut të Marsejës, që tashmë ka një pronar të ri, Frank McCourt.

Real e Dortmund s’falin, fitojnë edhe Porto e Leicester Real e Dortmund s’falin, fitojnë edhe Porto e Leicester
Reali i Madridit nuk toleroi aspak pasi në "Santiago Bernabeu" kaloi me rezultatin e thellë 5-1 Legian e Varshavës.

Juventus me 10 lojtarë mposht Lionin në Francë Juventus me 10 lojtarë mposht Lionin në Francë
Juventus ka dalë triumfues në transfertë ndaj francezëve të Lion, edhe pse për më tepër se 35 minuta kanë luajtur me 10 lojtarë.

Flamurtari pa rroga. Jep dorëheqjen edhe trajneri Magani Flamurtari pa rroga. Jep dorëheqjen edhe trajneri Magani
Flamurtarit vetëm emri i ka mbetur dhe historia në këtë periudhë të vështirë rezultatesh dhe vorbulle të një krize e cila pranohet edhe nga drejtuesit e skuadrës vlonjate, një krizë që nuk lidhet thjesht me vendin e parafundit në renditje, pro edhe me pagesat e munguara prej muajit korrik.

“Fenomeni” Ronaldo: Më kanë stërvitur keq “Fenomeni” Ronaldo: Më kanë stërvitur keq
Ish-sulmuesi Ronaldo Nazario da Lima zbuloi detaje të reja nga eksperienca e tij në të kaluarën me Realin e Madridit, ku nuk munguan kritikat ndaj trajnerëve të atëhershëm të formacionit galaktik, e madje dhe kritika të forta ndaj stafeve mjekësore të ekipeve ku ka milituar më parë.

Turi i Francës me itinerar të ri Turi i Francës me itinerar të ri
Organizatorët e Turit të Francës zbuluan një itinerar të veçantë për vitin 2017, me ngjitje të hershme që synojnë të ulin efektin e skuadrave favorite dhe të vlerësojnë çiklistët agresivë.

Ndahet nga jeta Gëzim Kasmi Ndahet nga jeta Gëzim Kasmi
U nda nga jeta në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë, ish-futbollisti i Tiranës dhe i kombëtares shqiptare, Gëzim Kasmi.

Hamilton s'dorëzohet: Do të luftoj në 4 garat e fundit Hamilton s'dorëzohet: Do të luftoj në 4 garat e fundit
Lewis Hamilton nuk ka ndërmend të dorëzohet në luftën për titullin kampion në Formula 1 që do të ishte i katërti për të në karrierë. Tashmë kanë mbetur vetëm 4 gara nga fundi i Botërorit dhe diferenca mes tij dhe Rosberg në krye është 33 pikë me gjermanin që mund ta fitojë titullin e tij të parë edhe me 3 vende të dyta.

Lojërat Olimpike 2020, IOC pranon reduktimin e kostove Lojërat Olimpike 2020, IOC pranon reduktimin e kostove
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka gjetur marrëveshjen me Guvernatorin e Tokios, Yuriko Koike për reduktimin e kostove të Lojërave Olimpike të vitit 2020 që do të mbahen në kryeqytetin japonez.

Gabimet e Buffon, portieri iu përgjigjet kritikave Gabimet e Buffon, portieri iu përgjigjet kritikave
Gianluigi Buffon në ndeshjet me Spanjën dhe Udinese-n tregoi disa pasiguri që është diçka normale për një kampion të moshës 38-vjeçare. E megjithatë kritikat në drejtim të tij nuk kanë munguar, me kapitenin e përfaqësueses italianë që nuk ngurroi t’u kundërpërgjigjej.

Man.Utd me Mourinho-n, më keq se me Van Gaal Man.Utd me Mourinho-n, më keq se me Van Gaal
Manchester United nuk po mund të përmirësohet edhe pse në pankinë është trajneri Jose Mourinho. Barazimi 0-0 në “Anfield” me Liverpoolin edhe pse mund të konsiderohet një rezultat jo i keq, nuk i fsheh problemet e “Djajve të Kuq”.

Man. City tentoi blerjen e yjeve të Barçës Man. City tentoi blerjen e yjeve të Barçës
Pep Guardiola dhe Manchester City ishin gati për të bërë çmenduri për të sjellë në “Ettihad Stadium” një prej 3 sulmuesve të Barcelonez, Messi, Suarez apo Neymar. Kjo prapaskenë e klubit anglez zbulohet nga El Mundo Deportivo sipas të cilit, Manchester City fillimisht provoi të bindë Suarez, më pas Messin e në fund Neymar, por në të tre rastet përgjigja e marrë ishte negative.

Kriza e Interit, Southampton, provimi i zikaltërve Kriza e Interit, Southampton, provimi i zikaltërve
Çështja Icardi e ka vendosur përkohësisht në plan të dytë krizën sportive të Interit. Pas 8 javëve kampionat zikaltrit ndodhen larg vendeve të para në renditje, ndërkohë që në Europa League kanë pësuar 2 humbje duke ngritur jo pak pikëpyetje për vazhdueshmërinë e tyre në këtë kompeticion. Kjo situatë ia ka tronditur jo pak pozitat trajnerit De Boer, të cilit i duhet të gjejë mënyrën për të bërë kthesën e skuadrës së tij në këtë sezon.

Liverpool-Man. United mbyllet në barazim, De Gea shpëton “djajtë” Liverpool-Man. United mbyllet në barazim, De Gea shpëton “djajtë”
Beteja e të kuqve në kampionatin anglez të futbollit nuk ka nxjerrë fitues pasi 90 minutëshi mes Liverpool dhe Manchester United u mbyll në barazim 0-0. Shumë yje në fushë, por asnjë prej tyre nuk arriti të shënonte një gol që do t’i jepte vlerën e duhur një ndeshjeje gjithsesi elektrizuese, e cila mbajti të mbërthyer tifozët në impiantin “Anfield”.

Mandatet dhe Europiani, Ceferin nis reformimin në UEFA Mandatet dhe Europiani, Ceferin nis reformimin në UEFA
Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin ka nisur të aplikojë idetë e tij që e shpallën fitues në Kongresin e qeverisë së futbollit kontinental. Që nga kufizimi i mandateve për kreun e institucionit e deri te rikthimi i formatit të vjetër të Europianit, avokati slloven e ka të qartë sesi duhet të drejtojë organizmin më të lartë të futbollit kontinental.

Trajektorja e jetës së Pogba Trajektorja e jetës së Pogba
Një spot komercial për produktet sportive ka bërë xhiron e botës në internet dhe në rrjetet sociale me protagonist mesfushorin francez Pol Pogba.

Champions në fokus, Cristiano ndjek golin nr. 100 Champions në fokus, Cristiano ndjek golin nr. 100
Ndeshjet e treta në grupet e Champions League karakterizohen nga përballje interesante që nga rekordi potencial i Cristiano Ronaldo-s, rikthimi në shtëpi i Pep Guardiola-s, apo rreziqet e Bayern Munchen. Sfida kryesore e kupës me “veshë të mëdhenj” do të jetë ajo në “Camp Nou” mes dy ekipeve si Barcelona dhe Manchester Citi.

Partizani ngjitet në vend të dytë, Flamurtari shpërbëhet në fund Partizani ngjitet në vend të dytë, Flamurtari shpërbëhet në fund
Dy ndeshje nën drejtimin e Partizanit, dy fitore për Sulejman Starovën. Ky është bilanci i të kuqve të cilët brenda pak ditësh kanë marrë 6 pikë dhe ngjiten në vendin e dytë.

Me Izraelin pa tifozë? UEFA gjobiti dy herë Shqipërinë për sjelljen e tifozëve Me Izraelin pa tifozë? UEFA gjobiti dy herë Shqipërinë për sjelljen e tifozëve
Shqipëria rrezikon seriozisht që ndeshjen e radhës ndaj Izraelit në “Loro Boriçi” ta zhvillojë me dyer të mbyllura.

Kur strategjinë ta marrin nga duart! (VIDEO) Kur strategjinë ta marrin nga duart! (VIDEO)
Kemi parë mënyra nga më të ndryshmet kur trajnerët udhëzojnë lojtarët në fushën e lojës gjatë ndeshjes, por trajneri i Huddersfield doli zbuluar në ndeshjen e fundit ku ekipi i tij u mposht 0-1 nga Sheffield Wednesday.

Guardiola: Premier League? Jo më e mirë se të tjerat Guardiola: Premier League? Jo më e mirë se të tjerat
Premier League nuk është superiore ndaj kampionateve të tjera në Evropë. Kjo është ajo që ka deklaruar trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, i cili kundërshton mendimin e shumë personave që e cilësojnë kampionatin anglez si më të fortin në botë.

Liverpool-Manchester United ose Klopp-Mourinho Liverpool-Manchester United ose Klopp-Mourinho
Sot në mbrëmje luhet ajo që cilësohet si “Klasikja” e Premier League: Liverpool-Manchester United. Një sfidë që brenda saj mbart edhe përballjen mes Jurgen Klopp e Jose Mourinho, të mbiquajtur edhe “Normal One” e “Special One”.

Tifozët e Interit kundër ultrasve, mbështesin Icardin Tifozët e Interit kundër ultrasve, mbështesin Icardin
Në pritje të masave ndëshkuese ndaj sulmuesit Mauro Icardi, shumica e tifozëve të Interit kanë dalë në mbrojtje të kapitenit të tyre.

Williams tërhiqet nga WTA Tour Finals Williams tërhiqet nga WTA Tour Finals
Serena Williams edhe këtë vit do t'i mungojë Turneut të fundvitit në tenis, që do të zhvillohet në Singapor. Është vetë amerikania që e konfirmoi këtë lajm duke deklaruar se në këtë moment ajo po mendon për riaftësimin e saj nga dëmtimi në shpatull.

Tragjedi për atletin Tyson Gay. I vrasin të bijën 15-vjeçare Tragjedi për atletin Tyson Gay. I vrasin të bijën 15-vjeçare
E diela e 16 tetorit ishte një ditë tragjike për Tyson Gay. Vajza adoleshente e atletit të njohur amerikan, Trinity Gay, mbeti e vrarë gjatë një shkëmbimi zjarri në Kentaki.

Interi, masa ndëshkuese për Icardin. Jo më kapiten Interi, masa ndëshkuese për Icardin. Jo më kapiten
Publikimi i autobiografisë i kushton shumë Mauro Icardit. Drejtuesit e Interit duket se nuk e kanë pëlqyer atë që kishte shkruar sulmuesi argjentinas për tifozët e skuadrës dhe do të marrin masa ndëshkuese për të.

Ultrasit e Interit, “vizitë” në shtëpinë e Icardit Ultrasit e Interit, “vizitë” në shtëpinë e Icardit
Pas polemikave, vërshëllimave, ofendimeve, 11-metërshit të humbur dhe disfatës ndaj Cagliarit, kthimi në shtëpi i Mauro Icardit nuk mund të ishte i mirë. Përpara banesës së tij, 40 tifozë zikaltër kanë vendosur një parrullë kërcënuese.

Milani fiton dhe merr vendin e dytë Milani fiton dhe merr vendin e dytë
Milani i Montellës duket sikur po rikthehet atje ku u takon të jenë kuqezinjve, në krye të renditjes së Seria A.

Kualifikimi? De Biasi: Mendojmë për ndeshjen e radhës Kualifikimi? De Biasi: Mendojmë për ndeshjen e radhës
Dy fitore, një ndaj Maqedonisë dhe tjetër me Lihtenshtejnin dhe më pas humbja e pritshme me Spanjën. Me 6 pikë nga 9 të mundshme, Shqipëria është ende në garë për një vend në finalet e Botërorit “Rusi 2018”.

Tirana triumfon ndaj Skënderbeut, llokume dhe dasëm në stadium Tirana triumfon ndaj Skënderbeut, "llokume" dhe dasëm në stadium
Ndeshja e kësaj fundjave për skuadrën e Tiranës ishte një festë e vërtetë si para sfidës ashtu edhe në fundin e saj me suksesin e merituar 2-1 ndaj Skënderbeut.

Shtëpia 2.5 mln paund ku do jetojë Jamie Vardy Shtëpia 2.5 mln paund ku do jetojë Jamie Vardy
Ylli i Leicester, Jamie Vardy, ka blerë një vilë me vlerë 2,5 milionë paund në një fshat të vogël pranë Lincoln, ku jetojnë vetëm 80 banorë.

Etrit Berisha sërish më i miri Etrit Berisha sërish më i miri
Etrit Berisha vijon të tregojë vlerat me ekipin e tij, Atalanta. Falë pritjeve të shumta të bëra nga gardiani i portës kuqezi, Atalanta arriti të marrë një pikë me mjaft vlerë në transfertën e vështirë ndaj Fiorentinës.

Immobile shpëton Lazion në të 97’ Immobile shpëton Lazion në të 97’
Me të riun Strakosha në stol, Lazios i është nevojitur një penallti e ekzekutuar mjaft mirë nga Immobile përtej kohës shtesë për të barazuar ndeshjen.

Interi humbje dramatike ndaj Kaljarit Interi humbje dramatike ndaj Kaljarit
Interi ka dalë kokulur nga San Siro pas humbjes ndaj Kaljarit në një ndeshje të supozuar të lehtë për ta.

Juve, Allegri ndihet i gëzuar pas 7 fitoresh në 8 ndeshje Juve, Allegri ndihet i gëzuar pas 7 fitoresh në 8 ndeshje
Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri rezervoi vetëm fjalë të mira për ekipin e tij, pavarësisht fitores pa shumë shkëlqim 2-1 ndaj Udinezes, që gjithsesi mban “Zonjën e vjetër” me 5 pikë më shumë sesa Roma ndjekëse.

Mafia “fut hundët” në trekëndëshin “Maxi-Icardi-Wanda” Mafia “fut hundët” në trekëndëshin “Maxi-Icardi-Wanda”
Maxi Lopez, Mauro Icardi dhe Wanda Nara janë bërë vitet e fundit protagonistët e një trekëndëshi aspak të lakmueshëm, në një përzierje futbolli dhe tradhtie mes dy shokëve, që tashmë nuk janë më miq. Dy sulmuesit dhe modelja argjentinase, që në fillim u martua me Lopezin e tashmë është në krahët e sulmuesit të Interit, kanë qenë edhe subjekt i mafias.

Moto GP, Marc Marquez shpallet sërish kampion (Fotot) Moto GP, Marc Marquez shpallet sërish kampion (Fotot)
MotoGP ka kurorëzuar kampionin e ri të garave spektakolare me motorë. Në pistën e Motegit në Japoni, Marc Marquez ishte i aftë të shfrytëzonte shansin e parë të vërtetë për të marrë titullin e tretë në karrierë në Moto GP.

Leo Messi, 12 vjet nga debutimi i më të mirit Leo Messi, 12 vjet nga debutimi i më të mirit
Kanë kaluar vetëm 12 vjet nga debutimi i tij, por duket se ai ka një jetë që prodhon vetëm spektakël të një klasi të jashtëzakonshëm. Pikërisht në 16 tetor të vitit 2004, Lionel Messi bëri debutimin e tij me skuadrën e Barcelonës, në derbin me Espanyol, në “Montjuic”.

Juventusi fiton me përmbysje ndaj Udinese-s Juventusi fiton me përmbysje ndaj Udinese-s
Në javën e tetë të Serisë A, Juventusi mund me përmbysje Udinesen me rezultatin 2-1.

Pas 25 pasimesh vjen goli, nuk e shënon Barça Pas 25 pasimesh vjen goli, nuk e shënon Barça
Lojtarët e Blackburn Rovers kanë realizuar një gol spektakolar “alla” Barcelona.

Tirana-Skënderbeu, në “Selman Stërmasi” një tjetër provë e fortë për pretendentët e titullit Tirana-Skënderbeu, në “Selman Stërmasi” një tjetër provë e fortë për pretendentët e titullit
Të dielën në javën e 7 të Superjores, luhet dhe një prej ndeshjeve derbi të vendit, siç është shndërruar vitet e fundit përballja mes Tiranes dhe Skënderbeut.

Vllaznia “pa shtëpi” në Shkodër. Cungu: Gabimet janë njerëzore Vllaznia “pa shtëpi” në Shkodër. Cungu: Gabimet janë njerëzore
Mungesa e “Loro Boriçit” nuk është më një problem me sa duket për skuadrën e Vllaznisë. I shndërruar në arenën e kombëtares, impianti më i madh dhe më modern i vendit vazhdon të privojë skuadrën e qytetit të Shkodrës që të zhvillojë ndeshjen e parë shtëpinë e saj.

I vunë flakën hotelit në Shqipëri, futbollistët gjermanë gjobiten me nga 10 mijë euro I vunë flakën hotelit në Shqipëri, futbollistët gjermanë gjobiten me nga 10 mijë euro
Dy lojtarë të përfaqësueses gjermane deri në 19 vjeç janë shndërruar në një shembull negativ gjatë Eliminatoreve të Kampionatit Europian 2017 që u zhvillua në Shqipëri.

Barcelona mposht 4-0 La Coruna-n, Messi rikthehet me gol Barcelona mposht 4-0 La Coruna-n, Messi rikthehet me gol
Barcelona është rikthyer të fitorja në La Liga, madje dhe me rezultat bindës ndaj Deportivo La Coruna duke e mposhtur 4-0 në “Camp Nou”.

Bayern ‘ngec’ sërish në Bundesligë Bayern ‘ngec’ sërish në Bundesligë
Pas barazimit të javës së kaluar ndaj Koln-it të Margim Mavrajt, edhe këtë të shtunë Bayerni nuk ka arritur të fitorja, duke u ndalur në fushën e Eintracht Frankfurt në një barazim 2-2.

Roma thyen Napolin në “San Paolo” Roma thyen Napolin në “San Paolo”
Roma ka mposhtur Napolin me rezultatin 1-3 në “San Paolo” në kryendeshjen e javës së 8 në Serie A.

Chelsea mposht lehtësisht kampionët e Premier League Chelsea mposht lehtësisht kampionët e Premier League
Chelsea argëton tifozët e tij në “Stamford Bridge”. “Blutë e Londrës” mposhtën kampionët e Anglisë të Leicester me rezultatin e pastër 3-0 dhe tashmë e shohin veten me 16 pikë, po aq sa edhe Liverpool që do të luajë supersfidën me Manchester United në mbrëmjen e së hënës.

Rinovimi, Bale kërkon pagën e Ronaldos Rinovimi, Bale kërkon pagën e Ronaldos
Gareth Bale rrit pretendimet e tij për rinovimin e kontratës me Realin e Madridit. Sipas asaj që publikohet te “The Times”, futbollisti i përfaqësueses uellsiane do t'u kërkojë drejtuesve të skuadrës madrilene një pagë prej 750 mijë Paund në javë, shifër kjo që është e njëjtë nga ajo që përfiton edhe Cristiano Ronaldo në kontratën e tij.

Bolt konfirmon: Tërhiqem në 2017 Bolt konfirmon: Tërhiqem në 2017
Usain Bolt konfirmon tërheqjen e tij nga atletika në vitin 2017. Sprinteri xhamajkan e komunikoi këtë lajm në programin televiziv 'Smile Jamaica' kur theksoi se do t'u thotë lamtumirën përfundimtare garave pas Botërorit të Atletikës të vitit të ardhshëm, që do të mbahet në Londër, 2 muaj pas Mitingut që do të jetë në Xhamajka.

Rossi, pole position në Motegi Rossi, pole position në Motegi
Valentino Rossi është fituesi i provave zyrtare të Çmimit të Madh të Japonisë në Botërorin e MotoGP. Piloti italian i Yamahës arriti të mposhtë në çastet e fundit Marc Marquez duke e përshkuar pistën e Motegit me kohën 1 minutë 43 sekonda e 954 të mijtat, një kohë kjo që është 180 të mijtat më e shpejtë se ajo e Marquez që do të nisë garën nga vendi i dytë.

Tirana, mision fitorja ndaj Skënderbeut Tirana, mision fitorja ndaj Skënderbeut
Tirana do të presë në javën e shtatë të Kategorisë Superore skuadrën e Skënderbeut, në një mision për të harruar rezultatet e dy viteve të fundit, ku në gjashtë ndeshje u kanë marrë korçarëve vetëm një pikë.

Chelsea-Leicester, ja pse futbollistët do të mbajnë shiritat e zinj Chelsea-Leicester, ja pse futbollistët do të mbajnë shiritat e zinj
Chelsea-Leicester do të jetë ndeshja që do të hapë siparin e javës së tetë në kampionatin anglez. Conte dhe Ranieri, dy takticienë italianë, kërkojnë fitoren për të dëshmuar se kriza i përket së shkuarës.

Nice s’ka të ndalur, mund edhe Lyonin Nice s’ka të ndalur, mund edhe Lyonin
Nice po rezulton surpriza e vërtetë e Ligue 1 pasi në javën e 9 arriti një tjetër fitore të rëndësishme me rezultatin 2-0 ndaj Lyonit. Skuadra e Favre bëri gjithçka mirë në “Allianz Riviera” ku shënoi nga një gol në çdo pjesë për të konsoliduar pozitat në krye të klasifikimit.

Dortmundi ndalet në shtëpi nga Hertha Dortmundi ndalet në shtëpi nga Hertha
Hertha Berlin-it është pa më të voglin dyshim surpriza e deritanishme e Bundesliga-s gjermane.

Barça rikuperon Messi-n. Ronaldo...nervoz Barça rikuperon Messi-n. Ronaldo...nervoz
Në vigjiljen e një përballjeje delikate kundër La Coruna-s, Barcelona ka arritur të rikuperojë futbollistin më të vlefshëm të saj për kalendarin e programuar këtë fundjavë në La Liga.

Donis Avdijaj, aksident pa pasoja Donis Avdijaj, aksident pa pasoja
Sulmuesi shqiptar Donis Avdijaj ka pushtuar faqet e para të gazetave gjermane pas një aksidenti me makinë që fatmirësisht ishte pa pasoja të rënda për futbollistin dhe personat e tjerë të përfshirë. Talenti që ka përfaqësuar të gjitha kombëtaret e moshave të Gjermanisë, por ka bërë të ditur se dëshiron të luajë me ngjyrat kuqezi, inatosi skuadrën e tij dhe trajnerin.

Botërori 2026, FIFA përjashton Europën. Shtohen shpresat e SHBA-ve Botërori 2026, FIFA përjashton Europën. Shtohen shpresat e SHBA-ve
Kontinenti i Amerikës së Veriut është kthyer në pretendentin kryesor për të qenë organizator i Botërorit të vitit 2026, i pari që do të jetë me më shumë skuadra, pasi FIFA bllokoi vendet e Europës nga kandidimi këtë të premte.

Itali-Shqipëri, De Biasi preferon stadiumin “Renato Dall'Ara” Itali-Shqipëri, De Biasi preferon stadiumin “Renato Dall'Ara”
Data 24 mars kur Shqipëria do të udhëtojë për në Itali ku do të ndeshet me 4 herë kampionët e botës është larg, por që tani mediat italiane kanë filluar të shkruajnë për këtë sfidë, ku sigurisht De Biasi e bën speciale për ta.

Shuhet Esat Rakiqi, ish-trajner i Vllaznisë Shuhet Esat Rakiqi, ish-trajner i Vllaznisë
Ish-futbollisti dhe ish-trajneri i Vllaznisë, Esat Rakiqi ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare në Shtetet e Bashkuara, ku ishte zhvendosur së fundmi për të qëndruar pranë së bijës së tij që jeton atje.

Bookmakersat të sigurt, Conte shkarkohet nga Chelsea Bookmakersat të sigurt, Conte shkarkohet nga Chelsea
Antonio Conte rrezikon shkarkimin e bujshëm nga Chelsea. Bookmakersat në Britaninë e Madhe janë të bindur për këtë. Shumë kompani bastesh e kanë ulur ndjeshëm kuotën për largimin e trajnerit italian nga pankina e Bluve të Londrës, ndërkohë që Betway dhe Paddy Power e kanë pezulluar vënien e basteve për këtë çështje.

Plani i Suning për ringritjen e Interit Plani i Suning për ringritjen e Interit
Kompania Suning që ka marrë pronësinë e Interit ka vendosur të bëjë investime të rëndësishme në klubin milanez që do të nisin që në merkaton e muajit janar.

100 futbollistët më të mirë të 2016-s, Ronaldo e Messi vijojnë dominimin 100 futbollistët më të mirë të 2016-s, Ronaldo e Messi vijojnë dominimin
Tabloidi britanik "Daily Mail" mori përsipër detyrën për të përcaktuar 100 futbollistët më të mirë të planetit për 2016-ën. Dy vendet e para tashmë  janë përvetësuar nga Cristiano Ronaldo e Lionel Messi, ndërkohë që në klasifikim përfshihen edhe Neymar, Luis Suarez apo Gareth Bale.

Formula 1, Hulkenberg largohet në 2017-ën Formula 1, Hulkenberg largohet në 2017-ën
Tashmë është zyrtare, Nico Hulkenberg largohet nga skuadra e Force Indias në 2017. Është vetë Shefi i Force Indias Vijay Mallya ai që ka bërë të ditur këtë lajm nëpërmjet një komunikate për median.

Basketboll, CSKA e Moskës mposht Gallatasarajin Basketboll, CSKA e Moskës mposht Gallatasarajin
CSKA e Moskës e nis mjaft mirë mbrojtjen e titullit kampion të Evropës në basketboll për meshkuj. Skuadra ruse shënoi fitoren e parë në këtë sezon të ri të Euroleague teksa mposhti Gallatasarajin me rezultatin 109-84.

Iniesta përjetësisht te Barcelona Iniesta përjetësisht te Barcelona
Te Barcelona ka nisur fushata e rinovimeve e sëfundmi i takoi Javier Mascherano dhe Andres Iniestës që të ndërmarrin këtë hap.

Ribery: Griezmann, jo lojtar i niveleve të larta; Reagon sulmuesi Ribery: Griezmann, jo lojtar i niveleve të larta; Reagon sulmuesi
Mes Franck Ribery dhe Antoine Griezmann kanë shpërthyer polemikat. Përpara pak ditëve futbollisti i Bayern Munich ka sulmuar bashkëkombësin e tij duke deklaruar se Griezmann-it i mungon vazhdimësia dhe se nuk është një lojtar i niveleve më të larta.

Punët që bëjnë futbollistët e San Marinos Punët që bëjnë futbollistët e San Marinos
San Marino ka një nga skuadrat përfaqësuese më të dobëta në futboll. Arsyeja? Shumica e lojtarëve nuk janë futbollistë profesionistë. Është njësoj sikur ju të bashkoheni me djemtë e lagjes dhe të luani kundër Gjermanisë.

Trajneri i U21, Jupi: Misioni u krye! Më shumë talente nga Shqipëria Trajneri i U21, Jupi: Misioni u krye! Më shumë talente nga Shqipëria
Përfaqësuesja kuqezi e U21-shit e ka mbyllur me humbjen 4-0 në Izrael fazën kualifikuese të Europianit të vitit 2017, në vendin e katërt, në kuotën e 12 pikëve. Edhe pse pa një objektiv të përcaktuar për kualifikim, kuqezinjtë e vegjël e filluan me një tjetër formacion dhe e mbyllën me një tjetër këtë fazë kualifikuese.

Rally i Katalonjës, Ogier pa asnjë rival në cirkuit Rally i Katalonjës, Ogier pa asnjë rival në cirkuit
Ka fituar 3 herë radhazi titullin kampion në botërorin e garave spektakolare të Rally, por mund ta çojë këtë numër në 4, me supermacinë që po merr në Katalonjë.

Chelsea mbulohet nga paratë, NIKE jep miliona Chelsea "mbulohet" nga paratë, NIKE jep miliona
Chelsea dhe NIKE po zbulohet si një martesë milionere në futbollin modern. Skuadra londineze që kishte paralajmëruar se do të braktiste sponsorin teknik ADIDAS 6 vjet para fundit të kontratës, është afruar shpejt me konkurrencën dhe kjo falë joshjes përmes milionave.

Anglia 'ngel' në klasë, efikasitet të ulët për të shënuar Anglia 'ngel' në klasë, efikasitet të ulët për të shënuar
Tifozët e Anglisë kanë të drejtë të ankohen për spektaklin e munguar dhe efikasitetin para portës kundërshtarë në diskutimin për kombëtaren e futbollit.

Fitore e pastër në transfertë për Partizanin, Ekuban mund Laçin Fitore e pastër në transfertë për Partizanin, Ekuban mund Laçin
Partizani rikthehet tek fitorja në kampionat dhe këtë e arrin në trasnfertën e vështirë të Laçit me rezultatin 0-2.

Polemika në Francë mes futbollistëve dhe presidentit Hollande Polemika në Francë mes futbollistëve dhe presidentit Hollande
Presidenti François Hollande vihet në qendër të polemikave në Francë. Shkak për këtë është bërë libri i publikuar nga kreu i shtetit transalpin me titullin “Një president nuk duhet të thotë që...”,  ku ai nuk i ka kursyer aspak kritikat ndaj futbollistëve franceze.

Zemra e “artë” e Admir Mehmedit Zemra e “artë” e Admir Mehmedit
Admir Mehmedi nuk e harron të kaluarën e tij. Sulmuesi shqiptaro-maqedonas që luan me përfaqësuesen zvicerane ka treguar se ka edhe një zemër të “artë”.

Boks, Fury dorëzon titujt WBO dhe WBA Boks, Fury dorëzon titujt WBO dhe WBA
Tyson Fury dorëzon titujt e tij në kategoritë WBO dhe WBA për të nisur trajtimin e tij mjekësor. Boksieri britanik, i cili nuk ngjitet në ring që nga 29 nëntori i vitit 2015, ka pranuar se ka përdorur kokainë për të mposhtur depresionin, ndërkohë që sheh t'i pezullohet edhe licenca e boksimit.

Sherr në ndeshjen e paqes, Maradona përplaset me Veron Sherr në ndeshjen e paqes, Maradona përplaset me Veron
Roma u bë arena e një ndeshjeje miqësore e organizuar nga Papa Françesku. E cilësuar si sfida për Paqën, në këtë përballje morën pjesë disa prej emrave më të njohur në historinë e futbollit botëror që ishin ndarë në dy skuadra; Ekipi Blu dhe Ekipi i Bardhë, sfide kjo e përfunduar 4-3 për Blutë. Mes emrave që ishin të pranishëm në ndeshjen për Paqën spikasnin ata të Maradona-s, Ronaldinho-s, Zambrotta-s, Totti-t apo dhe Juan Sebastian Veron.

Basketboll, nis Euroleague Basketboll, nis Euroleague
Sezoni i ri i Euroleague në basketboll për meshkuj nisi me supersfidën mes Realit të Madridit dhe Olympiakos. Skuadra madrilene arriti të përsërisë suksesin e finales së vitit 2015, duke e mposhtur Olympiakosin me rezultatin 83-65, në një ndeshje të cilën spanjollët e dominuan krejtësisht.

Skënderbeu dhe Tirana, fitojnë në limite Skënderbeu dhe Tirana, fitojnë në limite
Mesjavë fitoresh dramatike në kategorinë Superiore me 2 nga 4 ndeshje të luajtura këtë të mërkurë që u vendosën vetëm në limitin e fërshëllimës nga arbitri.

Pogba: Mourinho më kërkon të luaj si Pirlo Pogba: Mourinho më kërkon të luaj si Pirlo
Goli në Holandë duket sikur e ka ulur pak dozën e kritikës në Francë, por gjithsesi Paul Pogba nuk e ka mbaruar ende provën në Manchester, ku për të këtë verë shpenzuan më shumë se 100 milionë për t’ia marrë Juves, si edhe për të bindur trajnerin Mourinho, që beson shumë tek ai dhe një revolucion taktik që ende nuk është parë.

Barry në “Guinness”, 580 ndeshje si titullar në Angli Barry në “Guinness”, 580 ndeshje si titullar në Angli
Gareth Barry e shënon emrin në Librin e Rekordeve Guinness për vitin 2017. Mesfushori i Everton ka luajtur 580 herë si titullar në Premier League duke u kaluar ish futbollistin e përfaqësueses angleze, David James me 571 ndeshje si titullar në këtë kampionat.

Reali “blindon” Kroos Reali “blindon” Kroos
Reali i Madridit nuk ka ndërmend të lejojë Toni Kroos të largohet nga Spanja. Klubi “mereneges” po mendon të blindojë mesfushorin duke i përgatitur një kontratë të re.

“El Clasico” nuk do transmetohet në TV britanike “El Clasico” nuk do transmetohet në TV britanike
“El Clasico” e parë e këtij sezoni Barcelona-Real Madridit në “Camp Nou” do të luhet në pasditen e datës 3 dhjetor. Ai që e konfirmoi këtë lajm është vetë presidenti i La Liga-s, Javuer Tebas nëpërmjet një interviste për mediat spanjolle.

Revolucion te Chelsea, ja plani i Abramovich Revolucion te Chelsea, ja plani i Abramovich
Roman Abramovich nuk është i kënaqur me situatën aktuale të Chelsea-t. Për këtë arsye manjati rus po mendon që të bëjë një revolucion te Blute duke e kthyer vëmendjen tek ekipet zinxhir të klubit londinez. Lajmi bëhet i ditur nga tabloidi britanik “Daily Mail” që ka publikuar edhe planin e padronit të Chelsea-t në lidhje me këtë çështje.

Tenis, Wawrinka kalon në raundin e tretë të Mastersit të Shangait Tenis, Wawrinka kalon në raundin e tretë të Mastersit të Shangait
Në Kinë ka nisur turneu Masters i Shanghait, ku marrin pjesë emrat më të rëndësishëm të tenisit botëror. Novak Djokovic është ndër të parët që ka siguruar kualifikimin për në raundin e tretë, shembull i cili është ndjekur edhe nga Stanislav Wawrinka.

Buffon fiton “Golden Foot 2016” Buffon fiton “Golden Foot 2016”
Gianluigi Buffon është fituesi i çmimit “Golden Foot 2016”. Portieri i Juventusit dhe përfaqësueses italiane arriti të mposhtë ne këtë garë të veçantë emra të rëndësishëm të futbollist botëror si Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney dhe Lionel Messi.

Argjentina zhgënjen përsëri, triumfon Brazili Argjentina zhgënjen përsëri, triumfon Brazili
Brazili fiton një tjetër ndeshje eliminatore të Botërorit 2018 dhe merr kryesimin në Grupin e Amerikës Latine. Skuadra 5 herë kampione e Botës, edhe pse pa Neymar, iu imponua Venezuelës në fushën e kësaj të fundit, teksa e fitoi përballjen me të 2-0.

Kualifikueset, fiton Gjermania, gol “shqiptar” Kualifikueset, fiton Gjermania, gol “shqiptar”
Me 8 gola të shënuar dhe asnjë të pësuar, Gjermania marshon me ritmin e një “panzeri” në kualifikueset për Botërorin 2018. Kampionët në fuqi të planetit nuk zhgënjyen as në provën e tretë në Grupin C, me suksesin e pastër 2-0 ndaj Irlandës së Veriut që mban ekipin e Joakim Lëv me 100% të pikëve.

Superiorja, sezoni i ri nisi me shumë trajnerë të shkarkuar Superiorja, sezoni i ri nisi me shumë trajnerë të shkarkuar
Presidentët e Superiores vazhdojnë të jenë të paqartë se çfarë duan nga lojtarët, trajneri dhe skuadra, duke synuar shpeshherë më tepër sesa janë mundësitë.

“Luftë” me Italinë. De Biazi: Do tentojmë për vendin e dytë “Luftë” me Italinë. De Biazi: Do tentojmë për vendin e dytë
Në një intervistë për mediat italiane, një ditë pas humbjes me Spanjën në Shkodër, Xhani De Biazi ka analizuar edhe një herë këtë ndeshje, duke e konsideruar Spanjën si një skuadër shumë herë më të fortë nga ç'e kishte menduar.

Eliminohet U19, fitore statistike me Gjibraltarin Eliminohet U19, fitore statistike me Gjibraltarin
Kombëtarja shqiptare e futbollit për moshat deri në 19 vjeç i bëri një mbyllje pozitive fazës së parë të eliminatoreve për Europianin 2017, por, edhe pse fitoi 1-0 me Gjibraltarin, nuk evitoi dot eliminimin nga turneu kontinental.

Olimpiada 2024, Roma tërheq kandidaturën për organizim Olimpiada 2024, Roma tërheq kandidaturën për organizim
Italia ka pezulluar aplikimin e Romës për organizimin e Lojërave Olimpike të vitit 2024, e detyruar për shkak të kundërshtimit të vendosur të kryebashkiakes Virginia Raggi.

Reali i Madridit prezanton projektin për rinovimin e stadiumit Reali i Madridit prezanton projektin për rinovimin e stadiumit
Është një nga stadiumet simbol, një ëndërr për shumë persona. Por, në Spanjë po mendojnë ta rinovojnë, ta përmirësojnë dhe ta ristrukturojnë. Po flasim për stadiumin “Santiago Bernabeu”, shtëpinë e Realit të Madridit.

Maldini refuzon Milanin: Nuk janë premisat për një skuadër fituese Maldini refuzon Milanin: Nuk janë premisat për një skuadër fituese
Paolo Maldini thotë jo. Ish-kapiteni i Milanit nuk do të jetë drejtori teknik i klubit pasi kinezët të kenë marrë pronësinë. Lajmërimi erdhi nëpërmjet faqes zyrtare në Facebook të vetë Maldinit.

Kaçe besnik deri në fund: Nuk largohem nga Kombëtarja. Shqipëria mbi të gjitha! Kaçe besnik deri në fund: Nuk largohem nga Kombëtarja. Shqipëria mbi të gjitha!
Ergys Kaçe ka përgënjeshtruar lajmin që ka qarkulluar në disa media, ku thuhej se ai ishte larguar nga Kombëtarja për shkak të mospërputhjeve me trajnerin Gianni De Biasi.

Gati 222 mln euro për Neymar, PSG nuk dorëzohet Gati 222 mln euro për Neymar, PSG nuk dorëzohet
Paris Saint Germain nuk ka ndërmend të heqë dorë nga Neymar. Skuadra kampione e Francës po mendon të bëjë një tjetër tentativë për blerjen e brazilianit në verën e vitit 2017 dhe është gati të shpenzojë shifra marramendëse për t'ia arritur qëllimit.

Merkato në Formula 1, Renault do Hulkenberg për 2017 Merkato në Formula 1, Renault do Hulkenberg për 2017
Renault kërkon të bëjë ndryshime për Botërorin e Formula 1 të vitit 2017. Skuderia franceze po mendon që të ketë në radhët e saj vitin e ardhshëm pilotin gjerman të Force Indias, Nico Hulkenberg. Sipas asaj që publikohet te “Autosport”,  bisedimet mes Renault dhe vetë Hulkenberg kanë nisur dhe shpresohet që shumë shpejt të nënshkruhet kontrata mes tyre që do të jetë 2-vjeçare me opsion për rinovimin e saj edhe për një vit të tretë.

Ndihmat për Haitin, lojtarët e NFL japin kontributin Ndihmat për Haitin, lojtarët e NFL japin kontributin
Skuadra e Washington Redskins në National Footbal League vendosi t’i bashkohet fushatës për të ndihmuar Haitin që ditët e fundit u godit nga uragani “Matthew”, i cili shkaktoi 1000 viktima. Pierre Garcon dhe Ricky Jean Francois tashmë kanë mbërritur në Port Au Prince për të shpërndarë ndihmat mjekësore në kryeqytetin e Haitit.

Witsel te Juventus, “Zonja e vjetër” e do që në janar Witsel te Juventus, “Zonja e vjetër” e do që në janar
E ardhmja e Axel Witsel është te Juventusi. Tashme ajo që pritet të mësohet është se kur do të ndodhë transferimi i mesfushorit belg tek bardhezinjtë. Objektivi i drejtuesve të kampionëve të Italisë dhe trajnerit Allegri është që ta sjellin atë në Torino që në merkaton e muajit janar, pa pritur që ai të mbyllë kontratën me Zenit.

Shaqiri kthim në Itali! Roma i rihap dyert e Serie A Shaqiri kthim në Itali! Roma i rihap dyert e Serie A
Xherdan Shaqiri mund të kthehet në Serinë A. Roma është skuadra që po mendon t'i rihapë futbollistit të përfaqësueses zvicerane dyert e kampionatit italian. Trajneri Luciano Spalleti e konsideron Xherdan Shaqirin si një alternativë më shumë për repartin e sulmit duke parë se në janar nuk do të ketë Mohamed Salah, i cili do të luajë në Kupën e Afrikës, ndërkohë që ka humbur besimin edhe te Iturbe.

Milani, mision në Londër Milani, mision në Londër
Dëmtimi i rëndë i Riccardo Montolivos detyron drejtuesit e rinj të Milanit që të nisin punën për të sjellë ne skuadër një tjetër mesfushor.

Ronaldo, gjithnjë i gatshëm për selfie Ronaldo, gjithnjë i gatshëm për selfie
Cristiano Ronaldo pranoi që të bënte një selfie me një tifoz që hyri në fushë, para se gjyqtari të jepte shenjë për fillimin e pjesës së dytë në sfidën kualifikuese për Botërorin e 2018-s që luzitanët e zhvilluan në Ishujt Faroe.

Kualifikueset, Franca i falet perlës së Pogbasë, fitojnë Portugalia e Belgjika Kualifikueset, Franca i falet perlës së Pogbasë, fitojnë Portugalia e Belgjika
Makthi i eliminimit nga një turne madhor u rikthye sërish në kombëtaren holandeze të futbollit pas humbjes ndaj Francës që gjithsesi lë vend për korrigjime. “Tulipanët” humbën 1-0 në shtëpi ndaj Francës në kualifikueset e Botërorit 2018 duke komplikuar rrugëtimin e tyre drejt fazës finale pasi distancohen me ekipet kryesuese.

Shpresa “vdes” e fundit, 21-vjeçarët mposhten në Izrael Shpresa “vdes” e fundit, 21-vjeçarët mposhten në Izrael
Kombëtarja e futbollit të 21-vjeçarëve i ka dhënë fund fushatës Eliminatore për Europianin e vitit 2017, me një humbje të thellë ndaj Izraelit. Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Redi Jupi vuajtën presionin e vendasve në një ndeshje ku izraelitët dominuan që nga minutat e para duke mos i dhënë asnjë shans ekipit mik.

Fluturimi shkon keq! (VIDEO) Fluturimi shkon keq! (VIDEO)
Veterani i fluturimeve me parashutë Miles Daisher ka mbi supe 20 vjet eksperiencë në hapësirë dhe ka guxuar shpesh të kërcejë nga aeroplani edhe në kushte të këqija atmosferike. Por asnjëherë si këtë radhë, “base jumper” i njohur nuk u terrorizua kur tentoi të hidhej nga një avion “Sesna”, por mbeti i bllokuar në ajër.

Dëmtimet në kombëtare, FIFA, “çek” për pauzat e gjata Dëmtimet në kombëtare, FIFA, “çek” për pauzat e gjata
Virusi i FIFA-s siç është pagëzuar nga ekipet e ndryshme për shkak të mungesave të shumë lojtarëve të njohur të impenjuar në përfaqësueset e FIFA, është rikthyer si temë aktuale edhe në këto ditë eliminatoresh. Jordi Alba, Silesen, Sergi Roberto, Neymar apo Milik do të duhet të qëndrojnë jashtë fushave për kohë të ndryshme por klubet do të paguhen për mungesën e tyre.

Fitorja në Shkodër ka një “çmim”, Ramos mungon 6 javë Fitorja në Shkodër ka një “çmim”, Ramos mungon 6 javë
Fitorja e pastër në stadiumin “Loro Boriçi” ka patur një faturë të kripur për kombëtaren spanjolle dhe për mbrojtësin Sergio Ramos që u detyrua ta dalë ende pa u dëgjuar fërshëllima e trefishtë ndaj Shqipërisë në Shkodër. Futbollisti influencues i “La Roha” dëmtoi gjurin dhe u zëvendësua nga Martinez, por problemet me ligamentet do ta mbajnë jashtë fushave për të paktën 6 javë.

Lenjani operon veshin pas ndërhyrjes me bërryl të Alcantara-s Lenjani operon veshin pas ndërhyrjes me bërryl të Alcantara-s
Nëse arbitri i ndeshjes së mbrëmshme Shqipëri-Spanjë do të tregohej më i vëmendshëm, atëherë Thiago Alcantara mund të ndëshkohej me kartonin e dytë të verdhë që në pjesën e parë pas ndërhyrjes së rëndë ndaj Lenjanit, i cili u largua i gjakosur nga fusha e lojës, madje përfundoi në spital ku ka operuar veshin.

Kampionati i NFL, fiton Minnesota, kthehet Brady Kampionati i NFL, fiton Minnesota, kthehet Brady
Minnesota nuk ndalet në National Football League. Skuadra e Vikings shënoi fitoren e 5 radhazi në këtë kampionat gjë që nuk i ndodhte që nga viti 2009 duke mposhtur Houston 31-13, një rezultat ky që vërteton se Minnesota ishte dominuese ndaj skuadrës kundërshtare gjatë gjithë ndeshjes.

Berisha shpjegon gabimin që na kushtoi ndeshjen ndaj Spanjës Berisha shpjegon gabimin që na kushtoi ndeshjen ndaj Spanjës
Pas përfundimit të ndeshjes mes Shqipërisë dhe Spanjës, ku kuqezinjtë regjistruan humbjen e parë në këto eliminatore, të gjithë njëzëri kanë theksuar atë që u pa në këto 90 minuta: supremacinë e një skuadre si Spanja.

Rooney, në stol ndaj Sllovenisë Rooney, në stol ndaj Sllovenisë
Wayne Rooney ka shumë të ngjarë që ta nisë nga stoli sfidën që Anglia do të luajë ndaj Sllovenisë për eliminatoret e Botërorit 2018. Kapiteni i “Tre Luanëve” duket se ka shfaqur probleme fizike në çastet e fundit, gjë që e detyron trajnerin Gareth Southgate të mos e aktivizojë atë që nga minuta e parë e takimit, për t'i dhënë mundësinë që të punojë për të arritur në 100% të formës.

Largohet Sormani. Sulejman Starova, trajneri i ri i Partizanit Largohet Sormani. Sulejman Starova, trajneri i ri i Partizanit
Adolfo Sormani nuk është më trajneri i Partizanit. Lajmi bëhet i ditur nga klubi kryeqytetas në faqen zyrtare të internetit, ku theksohet se divorci ka ardhur pasi palët kanë rënë dakord për të ndjekur rrugë të ndryshme.

Pique humbet durimin: Tërhiqem nga kombëtarja pas Botërorit Pique humbet durimin: Tërhiqem nga kombëtarja pas Botërorit
Gerard Pique befasoi të gjithë në përfundimin e sfidës mes Shqipërisë dhe Spanjës. Qendërmbrojtësi i “La Roja”-s deklaroi se Botërori i Rusisë në vitin 2018 do të jetë aktiviteti i fundit që do të luajë me fanelën e përfaqësueses spanjolle.

Mediat e huaja: Fitorja me Shqipërinë, e djersitur Mediat e huaja: Fitorja me Shqipërinë, e djersitur
Sfida mes Shqipërisë dhe Spanjës, e fituar nga kjo e fundit 2-0, është pasqyruar gjerësisht në median spanjolle, që pranoi se “La Roja” hasi vështirësi në çarjen e mbrojtjes së kombëtares shqiptare.

Spanja, kundërshtari që të mund. Notat e kuqezinjve Spanja, kundërshtari që të mund. Notat e kuqezinjve
Që Spanja të mund kjo nuk ka diskutim, por mënyra si të mund është tjetër diskutim. Spanja të imponohet me atë lojën torturuese që të shtyn të mendosh që futbolli duhet të ndryshojë e të mos luhet me një top.

De Biasi: Golin e parë e shënuam vetë. Dhuruam ndeshjen De Biasi: Golin e parë e shënuam vetë. Dhuruam ndeshjen
Trajneri i përfaqësueses sonë, Gianni De Biasi, pas ndeshjes u shpreh “i trishtuar” për golin e parë të takimit, ku pas një gabimi me këmbë të portierit Berisha, spanjollët përfituan për të zhbllokuar rezultatin.

Spanja dominon në “Loro Boriçi” dhe fiton falë Berishës Spanja dominon në “Loro Boriçi” dhe fiton falë Berishës
Kombëtarja shqiptare ka humbur me rezultatin 0-2 ndaj spanjollëve të cilët kanë qenë dominues në çdo aspekt të lojës. Diego Costa në të 52’ dhe Nolito vetëm 7 minuta më pas kanë fiksuar edhe rezultatin 0-2.

Shqipëri-Spanjë, ja formacionet zyrtare Shqipëri-Spanjë, ja formacionet zyrtare
Mësohet zyrtarisht formacioni me të cilin Shqipëria do të luajë kundër Spanjës, në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës, në orën 20:45.

Kosova humbet edhe ndaj Ukrainës Kosova humbet edhe ndaj Ukrainës
As ndeshja e tretë në eliminatoret për Botërorin 2018 nuk e shkëputi dot Kosovën nga vendi i fundit në grupin I, pasi 90-minutëshi ndaj Ukrainës regjistroi një humbje ndoshta të pamerituar 3-0.

Shkodra vishet kuqezi përpara Spanjës Shkodra vishet kuqezi përpara Spanjës
Nga kryeqendra e veriut, në kryeqendrën e shqiptarisë. Atmosfera kuqezi mbizotëron në Shkodër, përpara ndeshjes së Kombëtares me Spanjën.

Shqipëri-Spanjë; 1280 policë në Shkodër: Kontrolle të rrepta Shqipëri-Spanjë; 1280 policë në Shkodër: Kontrolle të rrepta
Policia e Shtetit ka marrë një sërë masash për zhvillimin normal të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit ndërmjet ekipeve Shqipëri-Spanjë.

Shqipëri-Spanjë, ja formacionet sipas AS Shqipëri-Spanjë, ja formacionet sipas AS
Ndërsa na ndajnë edhe pak orë nga përballja me 3 herë kampionët e Europës dhe një herë të botës, uebsajti spanjoll sportiv “AS” ka publikuar edhe formacionet e mundshme të dy skuadrave.

Këllezi e Gega fituesit e Maratonës së Tiranës Këllezi e Gega fituesit e Maratonës së Tiranës
E diela ka qenë ndryshe për qytetarët e Tiranës të cilët i janë bashkuar maratonës për ta shndërruar atë në traditë të përvitshme . Të ndarë sipas distancave, maratona ka pasur grupe të ndryshme vrapuesish.

Gjetan Keta nuk ndalet, mundi Vasilj Sarbajev Gjetan Keta nuk ndalet, mundi Vasilj Sarbajev
Mike Gjetan Keta nuk di të ndalet. Boksieri shqiptar fitoi bindshëm duelin e tij përballë boksierit Kazak Vasilj Sarbajev në Mynih të Gjermanisë ku përballja mes tyre ishte kulmi i mbrëmjes së Keta Fight Klub.

F1 në Japoni, triumfon Rosberg. Mercedes shpallet kampion F1 në Japoni, triumfon Rosberg. Mercedes shpallet kampion
Nico Rosberg nuk ndalet më, fitorja e Çmimit të Madh të Japonisë e afron akoma më tepër drejt titullit të parë kampion bote kur kanë mbetur edhe 4 gara nga fundi, ndërkohë që me këtë rezultat Mercedesi u shpall për të tretin vit radhazi kampion bote për konstruktorë.

Eliminatoret e Botërorit, Gjermania fiton pastër ndaj Çekisë; Lewandowski, 3 gola Danimarkës Eliminatoret e Botërorit, Gjermania fiton pastër ndaj Çekisë; Lewandowski, 3 gola Danimarkës
Gjermania nuk e ka pasur aspak të vështirë të fitojë edhe ndeshjen e dytë eliminatore të Botërorit Rusi 2018 ndaj Çekisë.

De Biasi: Shqipëria, “autobus pa rrota” për të ndalur Spanjën De Biasi: Shqipëria, “autobus pa rrota” për të ndalur Spanjën
“Spanja të detyron ta parkosh autobusin, por ne do e vendosim pa rrota për të mos pësuar!” Kështu e mbylli De Biasi konferencën për mediat të mbajtur një ditë para ndeshjes me Spanjën në “Loro Boriçi”, ishte me humor, por flet shumë për lojën e ditës së nesërme.

Sfida Shqipëri-Spanjë, në 1993 u tentua të manipulohej Sfida Shqipëri-Spanjë, në 1993 u tentua të manipulohej
Këtë të diel, në “Loro Boriçi”, Shqipëria dhe Spanja do të luajnë ndeshjen e gjashtë në historinë e sfidave mes tyre. Pesë ndeshjet e para janë zhvilluar në periudhën 1986-1993 dhe të gjitha kanë përfunduar me fitoret e iberikëve.

Trajneri i Spanjës: Shqipëria e fortë, por nuk e kemi frikë Trajneri i Spanjës: Shqipëria e fortë, por nuk e kemi frikë
Julen Lopetegui, trajneri i Spanjës, së bashku me mesfushorin Thiago Alcantara dhe portierin De Gea dolën në konferencën për mediat një ditë para ndeshjes që do të zhvillohet në “Loro Boriçi” ndaj Shqipërisë.

Shevchenko flet për Kosovën: Kundërsulmet, arma e tyre e fortë Shevchenko flet për Kosovën: Kundërsulmet, arma e tyre e fortë
Një ditë para ndeshjes me Kosovën, trajneri i Ukrainës Andriy Shevchenko, ish-sulmuesi i Milanit, doli në konferencë për shtyp, ku u shpreh se e ka analizuar si duhet kombëtaren e Kosovës dhe skuadra që ai drejton është gati për ndeshjen e nesërme.

Kombëtarja e 19-vjeçarëve i shënon dy gola Gjermanisë, por humbet Kombëtarja e 19-vjeçarëve i shënon dy gola Gjermanisë, por humbet
Kombëtarja shqiptare e 19-vjeçarëve pësoi humbjen e dytë  në fazën eliminatore të Europianit të vitit 2017 të kësaj kategorie. Këtë radhë skuadra e drejtuar nga Arjan Bellai u mposht nga Gjermania me rezultatin 3-2.

Testet parasezonale në F1, “Pirelli” i do në Bahrein në 2017 Testet parasezonale në F1, “Pirelli” i do në Bahrein në 2017
“Pirelli” ka kërkuar zhvendosjen e testeve parasezonale për vitin 2017 nga Barcelona në Bahrein, por ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje. Në fakt drejtuesit e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit i kanë propzuar kompanisë italiane të furnizimit me goma të skuadrave të Formula 1 të përpilojë një letër ku të shpjegohet edhe arsyeja pse “Pirelli” e bën një kërkesë të tillë.

Probleme tek Italia, dëmtohet edhe Chiellini Probleme tek Italia, dëmtohet edhe Chiellini
Shtohen problemet për Italinë dhe Gian Piero Venturën. Pas dëmtimit të rëndë të pësuar nga Montolivo në sfidën me Spanjën dhe pas përjashtimit të Pellesë për motive disiplinore,  skuadra e të kaltëerve humbet edhe Giorgio Chiellinin për sfidën me Maqedoninë.

Shqipëri-Spanjë, ja rrugët që do të bllokohen Shqipëri-Spanjë, ja rrugët që do të bllokohen
Policia e Shkodrës ka publikuar planin e masave për ndeshjen kualifikuese të Botërorit 2018 mes Shqipërisë e Spanjës që do të luhet të dielën në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës.

Raikkonen niset i treti: Më suprizoi makina! Raikkonen niset i treti: Më suprizoi makina!
Kimi Raikkonen ishte fantastik në provat kualifikuese të Çmimit të Madh të Japonisë, duke siguruar vendin e tretë në me vetëm 3 të dhjetat më ngadalë se pole position i realizuar nga Rosberg.

Rosberg perfekt, Hamilton mendon për garën Rosberg perfekt, Hamilton mendon për garën
Rosberg do të niset për herë të tetë këtë sezon nga vendi i parë dhe duket se ka qenë edhe pak me fat. Vetëm 13 të mijëtat më ngadalë ishte koha që vendosi shoku i tij skuadrës, që startin duhet ta shikojë pas kurrizit të gjermanit.

De Biasi: Shqipëria, 5% shanse të përfundojë e para në grup De Biasi: Shqipëria, 5% shanse të përfundojë e para në grup
Kombëtarja shqiptare pret këtë të diele në “Loro Boriçi” të Shkodrës, Spanjën në përballjen e radhës për kualifikueset e Botërorit 2018. Kuqezinjtë vijnë në këtë sfidë si kryesuesit e Grupit G me 6 pikë të plota duke i lënë pas iberikët me 2 pikë më pak.

F1 në Japoni, Rosberg do të niset i pari në Çmimin e Madh F1 në Japoni, Rosberg do të niset i pari në Çmimin e Madh
Nico Rosberg ka fituar duelin me shokun e tij të skuadrës Lewis Hamilton dhe do të nisë nga “pole position” Çmimin e Madh të Japonisë, pasi e ndali kronometrin me 15 mijtat më shpejtë se britaniku.

Djali i Raul, talenti në rritje Djali i Raul, talenti në rritje
Jorge Gonzalez Sanz është djali i legjendës së gjallë të Madridit, Raul Gonzalez. Jorge luan me të rinjtë e Fordham Prep në New York dhe ashtu si i ati, mbi shpatullat e tij qëndron numri 7.

Ronaldo shfryn ndaj Andorrës, fitojnë pretendentet Ronaldo shfryn ndaj Andorrës, fitojnë pretendentet
Skuadrat pretendente për kualifikimin në Botërorin e futbollit në 2018 nuk i lanë asgjë rastësisë në sfidat e kësaj të premte duke fituar pikë të rëndësishme që do të vlejnë shumë për renditjen finale.

Misteri uellsian, skuadra nuk di të dalë në foto që nga viti 1958 Misteri uellsian, skuadra nuk di të dalë në foto që nga viti 1958
Uellsi e ka nisur mjaft mirë fushatën e kualifikueseve të Botërorit 2018, por një gjë nuk po arrin ta bëjë si duhet, të dalë mirë në fotot para ndeshjes. Kjo kombëtare ka një histori të pabesueshme për të dalë shëmtuar në foto.

Shqipëri-Spanjë, përballja e parë në... Rinas Shqipëri-Spanjë, përballja e parë në... Rinas
Mbrëmjen e së premtes kanë mbërritur në Tiranë përfaqësuesja jonë dhe ajo e Spanjës, “charterat” e së cilave janë kryqëzuar në Aeroportin “Nënë Tereza”.

Shokuese! Karaxhiç: Droni në Beograd, me ndihmën e Serbisë Shokuese! Karaxhiç: Droni në Beograd, me ndihmën e Serbisë
Tomislav Karaxhiç, dikur kryetar i Shoqatës së Futbollit në Serbi dhe ish-president i Federatës serbe të Futbollit, në një intervistë të dhënë për të përditshmen serbe “Informer” ka bërë një deklaratë shokuese: Droni në ndeshjen Serbi-Shqipëri, luajtur në stadiumin e Partizanit të Beogradit, është lëshuar me ndihmën e Serbisë.

Diego Costa, ndaj Shqipërisë rrezikon stolin Diego Costa, ndaj Shqipërisë rrezikon stolin
Torta surprizë dhe dhuratat për ditëlindje e zbutën disi karakterin shpërthyer të sulmuesit të kombëtares spanjolle Diego Costa, por në vigjiljen e sfidës ndaj Shqipërisë shumëkush vendos bast se ai e ka humbur formacionin.

Gjermania apo Çekia, kampionët e botës presin 3 pikët Gjermania apo Çekia, kampionët e botës presin 3 pikët
Mungesa e vertikalizimeve dhe finishi i dobët para portës kundërshtare e bënë Gjermaninë të dilte herët nga Europiani 2016, por tashmë në një tjetër turne madhor ku është kampione në fuqi e botës, ekipi i Joakim Lëv është në rrugën e duhur për sukses.

Analiza, Ramos e Busquets po “tradhtojnë” Spanjën Analiza, Ramos e Busquets po “tradhtojnë” Spanjën
Spanja nuk arriti më shumë se një pikë në sfidën e së enjtes ndaj Italisë, duke grumbulluar 4 pikë nga dy ndeshje. Kjo skuadër vjen në Shkodër me dy pikë më pak se kombëtarja jonë që aktualisht gjendet në vendin e parë të Grupit G.

Spanja, Nacho Monreal zëvendëson të dëmtuarin Jordi Alba Spanja, Nacho Monreal zëvendëson të dëmtuarin Jordi Alba
Dëmtimi i mbrojtësit Jordi Alba ka vënë në alarm kombëtaren spanjolle. Trajneri Julen Lopetegui vendosi të grumbullojë Nacho Monrealin. Do të jetë mbrojtësi i Arsenalit ai që do të marrë përsipër të luajë në vendin e Albës në krahun e majtë të mbrojtjes në përballjen me kombëtaren shqiptare.

Shqipëria në krye për 70-vjetorin e ndeshjes së parë Shqipëria në krye për 70-vjetorin e ndeshjes së parë
Shqipëria me 6 pikë është e para në grup, e para deri në ndeshjen e ardhshme të së dielës, përballë Spanjës në “Loro Boriçi”.

Man. City në merkato, gati 168 mln euro për 3 lojtarë Man. City në merkato, gati 168 mln euro për 3 lojtarë
Manchester City ka filluar të mendojë për merkaton e transferimeve të vitit 2017. Trajneri Pep Guardiola ka kërkuar  investime të tjera për përforcimin e skuadrës, pavarësisht shpenzimit të 200 milionë eurove në verën e këtij viti. Sipas tabloidit “Daily Mirror”, “citizens” janë gati të shpenzojnë 168 milionë euro për blerjen e 3 futbollistëve.

Pelle nuk luan ndaj Maqedonisë, sillet keq me Venturën Pelle nuk luan ndaj Maqedonisë, sillet keq me Venturën
Gjesti jo i hijshëm në momentin e zëvendësimit në sfidën me Spanjën i ka kushtuar Graziano Pelle-së. Qendërsulmuesi i “të kaltërve” u përjashtua nga skuadra për ndeshjen me Maqedoninë, vendim ky i ndërmarrë nga Federata Italiane e Futbollit që e kaq konsideruar të papranueshme sjelljen e tij.

Ferrari zhgënjyes, Arrivabene bën ‘mea culpa’ Ferrari zhgënjyes, Arrivabene bën ‘mea culpa’
Vetëm një podium në 7 garat e fundit dhe vend i dytë për konstruktorë tanimë i humbur, janë shifrat nga më të dobëtat që Ferrari ka regjistruar në 10 vjeçarin e fundit. 5 gara nga fundi sezonit, shefi i Ferrarit, Maurizio Arrivabene bën ‘mea culpa’, duke sqaruar të gjitha gabimet e bëra.

Karriera e Schumacher, ekspozitë më trofetë e tij Karriera e Schumacher, ekspozitë më trofetë e tij
Gjermania do të nderojë legjendën e Formula 1 nëpërmjet një ekspozite ku do të shfaqen të gjithë trofetë e fituar gjatë karrierës së tij. Lajmi është konfirmuar nga vetë agjentja e Schumacher, Sabine Kehm, e cila bëri të ditur se kjo ekspozitë do të hapet me dëshirën e familjarëve të tij në vitin 2017.

Plani i Toftes! Plani i Toftes!
Një trajner i një skuadre modeste në veri të Norvegjisë i dëshpëruar nga niveli i lojtarëve që ka nën urdhëra, ka bërë një thirrje të dëshpëruar në internet për ndihmë.

Dëmtohet Jordi Alba, humbet sfidën me kombëtaren Dëmtohet Jordi Alba, humbet sfidën me kombëtaren
Jordi Alba nuk do të luajë ndaj Kombëtares shqiptare në mbrëmjen e së dielës. Mbrojtësi spanjoll është kthyer në Barcelonë për t’u riaftësuar nga një dëmtim muskulor të pësuar gjatë ndeshjes me Italinë për kualifikueset e Botërorit 2018.

Arratisje spektakolare, lojtari i Ekuadorit sajon dëmtimin duke mashtruar policinë Arratisje spektakolare, lojtari i Ekuadorit sajon dëmtimin duke mashtruar policinë
Një skenë arratisje në një ndeshje futbolli, aspak e veçantë, por ka ndodhur në takimin e zhvilluar me Ekuadorit dhe Kilit. Enner Valencia, sulmuesi i Evertonit i huazuar te West Ham në Premier League zbriti normalisht në fushë, pavarësisht se ndaj tij kishte një mandat arresti, sepse nuk ka paguar detyrimet ushqimore ndaj ish-bashkëshortes dhe së bijës.

Media europiane: Shqipëria dominon Grupin G Media europiane: Shqipëria dominon Grupin G
Shqipëria mundi Lihtenshtejnin në Vaduz dhe merr e vetme kryesimin në Grupin G me 6 pikë të plota duke lënë pas dy skuadra kampione bote, Spanjën dhe Italinë. Media iberike në këtë pikë është në unison teksa bën paralajmërimin se “La Roja” do ta ketë të vështirë përballjen me kuqezinjtë në mbrëmjen e së dielës.

F1, Rosberg e nis mbarë fundjavën japoneze F1, Rosberg e nis mbarë fundjavën japoneze
Në Japoni janë sërish dy makinat Mercedes ato që bëjnë ligjin. Në sesionin e dytë të provave të lira, Nico Rosberg ka lënë pas Lewis Hamilton me 72 të mijëtat. I vetmi që u është afruar kohëve të këtyre dy pilotëve, është Kimi Raikkonen me Ferrari.

Grupi D, 4 skuadra me nga 4 pikë Grupi D, 4 skuadra me nga 4 pikë
Një situatë e çuditshme është krijuar në Grupin D për eleminatoret e botërorit Rusi 2018, ku vendimi i parë ndahet mes 4 ekipeve të cilat kanë nga 4 pikë, ndërsa dy ekipet e tjera ndajnë fundin e tabelës me 0 pikë.

Grupi I, Islanda përmbys, Turqia barazon me Ukrainën Grupi I, Islanda përmbys, Turqia barazon me Ukrainën
Islanda arriti një fitore dramatike ndaj Finlandës duke prmbysur rezultatin për të arritur Kroacinë në krye të grupit I me nga 4 pikë. Turqia barazoi 2-2 në shtëpi me Ukrainën gjithashtu duke përmbysur rezultatin.

Rivalët; Itali-Spanjë 1-1, Izraeli befason Maqedoninë Rivalët; Itali-Spanjë 1-1, Izraeli befason Maqedoninë
Italia dhe Spanja nuk nxorrën dot një fitues mes tyre duke barazuar 1-1 në Torino, pas një 90 minutëshi të dominuar kryesisht nga La Furia Roja. Izraeli mori fitoren e parë në grup pasi mundi në Shkup, Maqedoninë me rezultatin 2-1.

De Biasi: I kënaqur për fitoren, renditja shihet në fund De Biasi: I kënaqur për fitoren, renditja shihet në fund
Në përfundim të sfidës me Lihtenshtejnin, trajneri i kombëtares Gianni De Biasi u shpreh se është i kënaqur me rezultatin dhe lojën që solli fitoren e dytë radhazi për kuqezinjtë dhe i vendosi ata për herë të parë në krye të grupit pas ndeshjes së dytë në ndonjë eleminatore

Kryesimi, Shqipëria e para Kryesimi, Shqipëria e para
Fitorja e Shqipërisë ndaj  Lihtenshtejnit në transfertë me rezultatin 0-2 dhe goli i Daniele De Rossit në minutën e 82’ në ndeshjen Itali-Spanjë që barazoi shifrat në 1-1 në supersfidën e luajtur në stadiumin e Juventusit favorizuan kuqezinjtë që të marrin për herë të parë në histori kryesimin e grupit në ndonjë eleminatore pas dy ndeshjesh të luajtura.

Shqipëri me autoritet, por mungon bukuria. Notat e kuqezinjve Shqipëri me autoritet, por mungon bukuria. Notat e kuqezinjve
Shqipëria bëri një ndeshje si një skuadër e madhe ndaj modestëve të Lihtenshtejnit, duke marrë 3 pikë të tjera dhe kryesimin në Grupin G eliminator të Botërorit. Një ndeshje e vështirë për të gjetur motivimin e duhur, por edhe një kundërshtar shumë i dendur në rreshtimin mbrojtës.

Në Preshevë, tifozët ishin kuqezi. Bastet në Serbi nuk e favorizonin Kosovën Në Preshevë, tifozët ishin kuqezi. Bastet në Serbi nuk e favorizonin Kosovën
Për Kosovën, koefiçentët e basteve në Serbi ishin të larta, e kompanitë atje nuk besonin në një fitore të Kosovës. Ndeshjen e parë, në pikat serbe të basteve Kosova ishte hequr fare nga skedinat e ditës, duke mos i vendosur koefiçentë.

Kosova nuk u bën ballë kroatëve, mposhtet 6-0 në Shkodër Kosova nuk u bën ballë kroatëve, mposhtet 6-0 në Shkodër
Kosova nuk mundi dot të lërë shenjë në derbin ballkanas ndaj Kroacisë, në një sfidë të luajtur në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës, apo siç konsiderohet “shtëpia” e tyre e dytë.

Fitore dhe të parët! Fitore dhe të parët!
Kombëtarja shqiptare e futbollit përmbushi objektivin e saj me një fitore të pastër 0-2 në fushën e Lihtenshtejnit, që bën kuqezinjtë të jenë me pikët maksimale pas dy ndeshjesh, në Eliminatoret e Botërorit 2018. Në ndeshjen e zhvilluar në “The Rheinpark Stadion”, formacioni i De Biasi-t ishte më i miri në fushë dhe tani është në vendin e parë në grup, para Spanjës dhe Italisë.

“Lojtari” i tre kombëtareve “Lojtari” i tre kombëtareve
Kur e lidhim futbollin me Gjakovën, mendja na shkon te Besnik Hasi apo Lorik Cana, por 25 vjet përpara tyre nga ky qytet doli një yll tjetër, Ardian Kozniku. Pati fatin e mirë dhe të keq të luante me kombëtaren e Kroacisë: të mirë sepse luante në një plejadë të artë, të keq se nuk mundi të përfaqësonte dot Kosovën.

Morina “rihap” dyert për kosovarët. Dyndje drejt Shkodrës për sfidën me Kroacinë Morina “rihap” dyert për kosovarët. Dyndje drejt Shkodrës për sfidën me Kroacinë
Hera e fundit që është parë një eksod kaq i madh i shqiptarëve të Kosovës drejt Shqipërisë ka qenë në vitin e largët 1999. Sigurisht, për arsye krejtësisht të ndryshme nga “eksodi” që kemi parë mesditën e sotme, në vitin 2016. Për herë të parë, përfaqësuesja e Kosovës do të zhvillojë ndeshjen me Kroacinë në “shtëpi”. Në shtëpinë e madhe të të gjithë shqiptarëve, në Shkodër.

Një talent shqiptar tek Juventusi Një talent shqiptar tek Juventusi
Gonzalo Higuain ishte goditja e madhe e Juventusit në merkaton verore, që eklipsoi të gjitha transfertat e tjera në Serinë A. Por nën rrogoz, bardhezinjtë janë treguar mjaft aktivë edhe për të përforcuar sulmin në sektorin e të rinjve.

Kombëtarja e 19-vjeçarëve mposhtet nga Irlanda Kombëtarja e 19-vjeçarëve mposhtet nga Irlanda
Kombëtarja shqiptare e 19 vjeçarëve e ka nisur me humbje aventurën e saj në grupin e katërt të eliminatoreve të Europianit të vitit 2017, që do të zhvillohet në Gjeorgji, duke u mposhtur minimalisht në “Selman Stërmasi” nga bashkëmoshatarët e Irlandës.

Eliminatoret e Botërorit, në prag të dy sfidave shqiptare Eliminatoret e Botërorit, në prag të dy sfidave shqiptare
Shqipëria dhe Kosova do të luajnë mbrëmjen e sotme në orën 20:45 minuta ndeshjet e dyta eliminatore për Botërorin Rusi 2018. Ndërsa kombëtarja e Shqipërisë do të luajë në transfertë ndaj Lihtenshtejnit, në të njëjtin orar në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër, përfaqësuesja e Kosovës do të ndeshet me Kroacinë.

Kosovë-Kroaci, angazhohen 1200 forca policore, në gatishmëri dhe një helikopter Kosovë-Kroaci, angazhohen 1200 forca policore, në gatishmëri dhe një helikopter
Ndërsa kombëtarja e Shqipërisë do të luajë në transfertë ndaj Lihtenshtejnit në orën 20:45 të mbrëmjes, në të njëjtin orar në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër, përfaqësuesja e Kosovës do të ndeshet me Kroacinë.

Kosovë-Kroaci, tifozët kosovarë mësyjnë Shkodrën Kosovë-Kroaci, tifozët kosovarë mësyjnë Shkodrën
Në Shkodër sot luan Kosova kundër Kroacisë. Për të ndjekur këtë ndeshje të ekipit të Kosovës me mijëra tifozë nga qytete të ndryshme të Kosovës janë duke udhëtuar nëpërmjet Rrugës së Kombit për në Shkodër.

Kombëtarja franceze hap dyert për Benzemanë Kombëtarja franceze hap dyert për Benzemanë
Federata Franceze e Futbollit po mendon t'i japë një tjetër mundësi Benzemasë për të luajtur me skuadrën përfaqësuese. Është vetë presidenti i qeverisë së futbollit transalpin, Noel Le Graet, ai që ia ka hapur dyert e Francës sulmuesit të Realit të Madridit nëpërmjet një interviste të dhënë për të përditshmen “L'Equipe”.

Capello: Problemi i Realit? Cristiano Ronaldo Capello: Problemi i Realit? Cristiano Ronaldo
Për Fabio Capellon, Cristiano Ronaldo është problemi kryesor i Realit të Madridit në këtë sezon.

Hamilton pendohet, tani ka besim te Mercedes Hamilton pendohet, tani ka besim te Mercedes
Lewis Hamilton pendohet për deklaratën e fortë të tij të bërë pas përfundimit të Çmimit të Madh të Sepangut të cilin nuk e mbylli për shkak të një problemi në motorin e makinës së tij.

Chelsea ofron 68 mln euro për Bonuccin Chelsea ofron 68 mln euro për Bonuccin
Chelsea nuk heq dorë nga dëshira e tij për të sjellë në “Stamford Bridge”, Leonardo Bonuccin. Klubi londinez është gati të bëjë çmenduri për të bindur drejtuesit e Juventusit për të lejuar largimin e mbrojtësit italian në drejtim të Premier Leagues.

Ligat europiane, kundër ndryshimeve në Champions Ligat europiane, kundër ndryshimeve në Champions
European Professional Football League kundërshton me forcë ndryshimet e pësuara në Ligën e Kampionëve, ndryshime që kanë garantuar pjesëmarrjen e përhershme të 4 skuadrave të para të kampionateve më të rëndësishme të kontinentit të vjetër.

Itali-Spanjë, rikthehet sfida e Euro 2016 Itali-Spanjë, rikthehet sfida e Euro 2016
Spanja dhe Italia rikthehen në përballjen me njëra-tjetrën dhe këtë radhë për kualifikueset e Botërorit 2018, me të dyja skuadrat që janë në Grupin G ku është edhe përfaqësuesja jonë. Si iberikët ashtu edhe të kaltrit  kanë pësuar ndryshime në pankinat përkatëse pasi Lopetegui dhe Ventura kanë marrë vendet e Del Boskes dhe Kontes.

Shkodran Mustafi: Jam shqiptar dhe flas vetëm shqip Shkodran Mustafi: Jam shqiptar dhe flas vetëm shqip
Shkodran Mustafi ndoshta ende nuk e di që ai shihet si Tony Adams i ri tek Arsenali. Mbrojtësi kampion bote mund të shikojë jashtë stadiumit shtatoren e ish-lojtarit për të kuptuar statusin e një legjendari në skuadrën ku luan. Të të thonë Tony Adams i ri në Lodrën e veriut, do të thotë se je duke i bërë gjërat në mënyrën e duhur.

Labinot Kabashi, Iniesta i Kosovës Labinot Kabashi, Iniesta i Kosovës
“Mendoja se po talleshin me mua”. Ky ka qenë reagimi i Labinot Kabashit kur i kanë thënë se është grumbulluar nga përfaqësuesja e Kosovës për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Ukrainës. 16-vjeçari i cili luan për grupmoshat e Barcelonës që kur ishte 10 vjeç tashmë është gati të ndihmojë vendlindjen e tij në rrugën e kualifikimit në Botërorin 2018.

Mavraj: Lihtenshtajni? Vështirë, por marrim 3 pikët Mavraj: Lihtenshtajni? Vështirë, por marrim 3 pikët
Mbrojtësi Mërgim Mavraj shpreson se do të kenë një mbështetje të madhe mbrëmjen e së enjtes në sfidën e dytë kualifikuese, atë ndaj Lihteshtajnit, por edhe pse nuk e nënvlerësojnë kundërshtarin pasi nuk ka më ekipe të vogla, besojnë në marrjen e 3 pikëve.

Dështimi i Hamilton, hetimet pa rezultat Dështimi i Hamilton, hetimet pa rezultat
Skuadra e Mercedes duhet ende të gjejë një shpjegim logjik për problemet që vuajti një prej makinave të saj në garën për Çmimin e Madh të Malajzisë në Formula 1.

Kupa heq 'të vegjlit' e futbollit Kupa heq 'të vegjlit' e futbollit
Kupa e Shqipërisë do të vazhdojë me skuadrat e mbijetuara nga turi i parë, pasi thuajse të gjitha ekipet e vogla u detyruan të eliminohen, me Korabin si përjashtimin e vetëm të një formacioni nga Superiorja që braktis turneun.

Një arbitër hungarez për Lihtenshtajn-Shqipëri Një arbitër hungarez për Lihtenshtajn-Shqipëri
Arbitri hungarez Tamas Bognar do të jetë ai që do të vendosë drejtësinë në sfidën e së enjtes që Shqipëria do të luajë në fushën e Lihtenshtajnit për kualifikueset e Botërorit 2018.

Afron Lihtenshtejni, De Biasi: Do të firmosja për 1-0 Afron Lihtenshtejni, De Biasi: Do të firmosja për 1-0
Do të luhet në Lihtenshtejn por për shkak të interesimit të madh të tifozëve, stadiumi modest i përfaqësueses rivale në Botërorin 2018, do t’i ngjajë një impianti shqiptar.

Sfida me Kroacinë, Bunjaku: Mund t’i befasojmë Sfida me Kroacinë, Bunjaku: Mund t’i befasojmë
Në provën e dytë në grupin kualifikues të Botërorit, Kosova ka një pengesë jo dosido, por Kroacinë pjesëmarrëse në finalet e Euro 2016. Derbi ballkanas që ofron e enjtja e “Loro Boriçit” për ekipin shqipfolës do të jetë i vështirë, por trajneri Albert Bunjaku shpreson se do të lënë shenjë.

Operohet Sadiku, por mendjen e ka tek kombëtarja Operohet Sadiku, por mendjen e ka tek kombëtarja
Armando Sadiku i është nënshtruar operacionit në gju dhe pritet të qëndrojë larg fushave për rreth një muaj. Ka qenë vetë sulmuesi i kombëtares shqiptare që ka njoftuar se gjithçka ka shkuar mirë me ndërhyrjen kirurgjikale duke postuar një foto në llogaritë e tij zyrtare në rrjete sociale.

Pas Xhakave edhe Berishat, Kombëtaret po ndajnë vëllezërit Pas Xhakave edhe Berishat, Kombëtaret po ndajnë vëllezërit
Kur Kosova u pranua në UEFA e më pas edhe në FIFA, për shumë futbollistë shqiptarë të lindur në trojet e saj, dilemat u shtuan.

Firmos Hysaj, me Napolin deri më 2021 Firmos Hysaj, me Napolin deri më 2021
Tashmë është zyrtare, Elseid Hysaj dhe Napoli kanë gjetur gjuhën e përbashkët dhe të dyja palët kanë firmosur kontratën e re.

Ndryshime me Lihtenshtejnin, Llullaku nga minuta e parë Ndryshime me Lihtenshtejnin, Llullaku nga minuta e parë
Përveç 3 pikëve shumë të rëndësishme për eliminatoret, përballja me Lihtenshtejnin do të jetë edhe një test i mirë për kuqezinjtë, në vigjilje të përballjes së të dielës kundër Spanjës në Shkodër. Kështu për transfertën që do të luhet pas 24 orësh trajneri De Biasi ka vendosur të bëjë disa ndryshime në formacionin titullar.

Barça, drejt rinovimit me Suarezin për 16 mln euro në vit Barça, drejt rinovimit me Suarezin për 16 mln euro në vit
Rinovimi i kontratës me Luis Suarez është bërë prioritet i Barcelonës. Klubi katalanas dëshiron që i gjithë ky proces të përfundojë përpara periudhës së Krishtlindjes. Sulmuesi uruguajan, për të cilin kampionët e Spanjës shpenzuan 82 milionë euro, është një prej elementëve më të rëndësishëm të skuadrës së Luis Enriques dhe e ka fituar të drejtën e këtij rinovimi, që pritet të shoqërohet edhe me një rritje page.

Nga sulmues në portier, Morata i habit të gjithë Nga sulmues në portier, Morata i habit të gjithë
Spanja duket se ka një portier të katërt në skuadër. Bëhet fjalë pikërisht për Alvaro Morata-n. Sulmuesi i Realit të Madridit, gjatë një seance stërvitore, i habiti të gjithë në skuadrën përfaqësuese me aftësitë e tij në rolin e gardianit të portës.

Supersfida Itali-Spanjë, Diego Costa shihet si titullar Supersfida Itali-Spanjë, Diego Costa shihet si titullar
Ndërkohë që kombëtarja shqiptare do të përballet me Lihtenshtajnin, skuadra e  Spanjës do të përballet me Italinë. Trajneri Lopetegui ka filluar të mendojë për skemën që do të përdorë në përballjen me “të kaltrit”.

Dybala shuan zërat: Jam pranë rinovimit me Juventusin Dybala shuan zërat: Jam pranë rinovimit me Juventusin
Paulo Dybala shuan zërat që flisnin për një kalim të mundshëm të tij te Barcelona. Futbollisti i Juventusit, i cili është grumbulluar me përfaqësuesen argjentinase për ndeshjet kualifikuese të Botërorit 2018, deklaroi se ajo çfarë thuhet në media për transferimine tij në Spanjë është e pakuptimtë.

Agostinelli, për Di Marzion: Skënderbeu, përgjegjësi e madhe Agostinelli, për Di Marzion: Skënderbeu, përgjegjësi e madhe
Andrea Agostinelli është në sezonin e tij të parë te skuadra e Skënderbeut, me të cilin ka bërë një nisje praktikisht perfekte të kampionatit, me 5 fitore në 5 javët e para. Trajneri italian, në një intervistë për gazetarin Gianluca Di Marzio ka treguar për këtë aventurë të tij të re, pas asaj që ai kaloi me Partizanin.

Kosova luan në Shkodër, në Prishtinë nis rikonstruksioni i stadiumit Kosova luan në Shkodër, në Prishtinë nis rikonstruksioni i stadiumit
Stadiumi “Loro Boriçi” i Shkodrës do të presë më 6 tetor skuadrën përfaqësuese të Kosovës, e cila do të përballet me Kroacinë në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Botërorit të vitit 2018.

Barcelona konfirmon se është në ndjekje të Gelson Martinsit Barcelona konfirmon se është në ndjekje të Gelson Martinsit
Nuk ka dyshim se Gelson Martins do të jetë një nga lojtarët më të kërkuar në merkaton e ardhshme. Paraqitjet e tij në Champions League kanë bërë që të rritet interesimi i klubeve të mëdha europiane për të.

Rashica: Do të ikja në çdo rast Rashica: Do të ikja në çdo rast
Milot Rashica, edhe pse nuk ishte i pari, mban statusin e lojtarit që filloi këtë rrjedhje lojtarësh nga kuqezinjtë për te skuadra përfaqësuese e Kosovës. I konsoliduar tashmë si një talent i futbollit shqiptar, Rashica e ka harruar mesa duket fillimin e tij si lojtar i përfaqësueses kuqezi.

Kosova, “sfidë” Shqipërisë. Bunjaku ironizon De Biasin Kosova, “sfidë” Shqipërisë. Bunjaku ironizon De Biasin
Zyrtarizimi i ndarjes në dy shtete të kombit shqiptar, në atë të Shqipërisë dhe të Kosovës, dalëngadalë po fut në rrjedhën e një normaliteti dhe ndarjen e dy skuadrave përfaqësuese, atë kuqezi dhe verdheblu.

Shqipëria, me “bomber” rezervë të enjten. Mungojnë Sadiku dhe Manaj Shqipëria, me “bomber” rezervë të enjten. Mungojnë Sadiku dhe Manaj
Kombëtarja shqiptare humbet shërbimet e Armando Sadikut dhe Rey Manajt për ndeshjet kualifikuese të Botërorit 2018, ndaj Lihtenshtajnit dhe Spanjës, më 6 dhe 9 tetor.

Disiplina rikthen tifozët e Korabit, paralajmëron Flamurtarin Disiplina rikthen tifozët e Korabit, paralajmëron Flamurtarin
Tifozët dibranë tashmë mund të ndjekin nga afër ndeshjet e skuadrës së tyre. Komisioni i Disiplinës në mbledhjen e radhës pranoi kërkesën e Korabit, duke pezulluar pikën 8 të vendimit nr 16 të dhënë më datë 11.05.2016 nga ky komision. Duke filluar që nga takimi i radhës ndaj Tiranës, Korabi ndeshjet si skuadër pritëse do t’i zhvillojë me tifozë.

Marko Pjaca humbet sfidën ndaj Kosovës Marko Pjaca humbet sfidën ndaj Kosovës
Shtohen kokëdhimbjet për trajnerin e kombëtares kroate, Ante Cacic, përpara sfidave kualifikuese për Kupën e Botës ndaj Kosovës dhe Finlandës.

Milan, nisin bisedimet për rikthimin e Maldinit në organikën e klubit Milan, nisin bisedimet për rikthimin e Maldinit në organikën e klubit
Për krijimin e Milanit të së ardhmes po punohet fort dhe tratativa më e rëndësishme që bie në sy është ajo e rikthimit në organikën e klubit të një legjende si Paolo Maldini. Një përpjekje që ka nisur, por që për momentin duket se është në një të përpjetë të fortë. Kjo për shkak të diferencave mes “kërkesës” dhe “ofertës”, qoftë nga ana e fuqive që do t’i lihen në dorë ish-kapitenit, ashtu dhe nga ana financiare.

Uruguaji, gati për sfidat e radhës Uruguaji, gati për sfidat e radhës
Uruguaji ka nisur përgatitjet për ndeshjen e radhës së eliminatoreve të Botërorit 2018 me Venezuelën që do të luajë në Montevideo në 6 tetor. Skuadra uruguajane vjen në këtë përballje si skuadra kryesuese e zonës së Amerikës Latine të kualifikueseve, ndërsa Venezuela vjen si ekipi i vendit të fundit.

Kohë spastrimesh në Mynih Kohë spastrimesh në Mynih
Të tre ata bashkë koleksionojnë 60 trofe, një numër i madh që ndoshta edhe ekipe me histori disa vjeçare nuk e arrijnë. Por çdo futbollist e ka një datë skandence në kontratën e tij dhe në rastin e Bajernit të Mynihut, koha e spastrimeve po vjen edhe për lojtarët më të spikatur.

Ideja e re e Infantinos: Një Botëror me 48 skuadra Ideja e re e Infantinos: Një Botëror me 48 skuadra
Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino këmbëngul në idenë e tij për rritjen e numrit të skuadrave pjesëmarrëse në kampionatet botërore. Këtë radhë kreu i qeverisë së futbollit botëror po mendon që ta çojë në 48 numrin e ekipeve në fazën finale të një Kupe Bote dhe jo 40 sa ishte ne propozimin e mëparshëm.

FIFA gjobit FSHF-në për sjelljen e tifozëve ndaj Maqedonisë FIFA gjobit FSHF-në për sjelljen e tifozëve ndaj Maqedonisë
FIFA ka vendosur të gjobisë me 50 mijë franga zvicerane Federatën Shqiptare të Futbollit, për sjellje të papërshtatshme të tifozerisë sonë gjatë ndeshjes me Maqedoninë.

CAS redukton dënimin Sharapovës CAS redukton dënimin Sharapovës
Disa e quajnë “Sugarpova” e disa të tjerë bëjnë ironi me përfundimin e pritshëm të dënimit me togfjalëshin që i përngjan emrit të saj, por ndërkohë Maria Sharapova merr më në fund një lajm të mirë pas javësh të tëra përbaltje dhe akuzash për doping.

Dëmtimi i Sadikut e Manajt rikthen Çanin në Kombëtare Dëmtimi i Sadikut e Manajt rikthen Çanin në Kombëtare
Dëmtimi i Armando Sadikut dhe Rej Manajt ka rikthyer në ekipin kombëtar sulmuesin Edgar Çani. Është kjo zgjedhja e fundit që ka bërë trajneri Gianni De Biasi 48 orë përpara takimi të radhës eliminator kundër Lihtenshtejnit dhe atij kundër Spanjës të dielën.

Studimi në futboll, Man.Utd është skuadra më e shtrenjtë Studimi në futboll, Man.Utd është skuadra më e shtrenjtë
Manchester United është skuadra më e kushtueshme në botë. Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga CIES që analizoi shpenzimet e kryera në merkaton e transferimeve të lojtarëve në 5 kampionatet më të rëndësishëm në Europë.

Zidane për Benzema: Dëshiron kthimin te Franca Zidane për Benzema: Dëshiron kthimin te Franca
Karim Benzema e dëshiron shumë kthimin te përfaqësuesja franceze. Kjo është ajo që ka deklaruar trajneri i Realit të Madridit, Zinedine Zidane për bashkëkombësin e tij që është lënë jashtë skuadre edhe për ndeshjet e radhës së eliminatoreve të botërorit 2018 nga trajneri Deschamps.

Kthehet Moratti! Mund të blejë 31% të Interit Kthehet Moratti! Mund të blejë 31% të Interit
Kthimi i Massimo Morattit te Interi po bëhet një projekt konkret. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja italiane “La Repubblica”,  sipas të cilës ish presidenti i klubit zikaltër nisi të mendojë për rikthimin në bordin drejtues të Interit që nga momenti kur grupi “Suning” bleu shumicën e aksioneve nga Erick Thohir.

Sfidat e Spanjës, merret në skuadër Ander Herrera Sfidat e Spanjës, merret në skuadër Ander Herrera
Julen Lopetegui grumbullon një tjetër futbollist në skuadër për ndeshjet që Spanja do të luajë ndaj Italisë dhe Shqipërisë për eliminatoret e Botërorit 2018. Pasi vendosi të marrë nën urdhrat e tij Inigo Martinez për të zëvendësuar Javi Martinez të dëmtuar, Lopetegui thirri edhe Ander Herrera-n, për të marrë vendin e Saul, i  cili duket se pati probleme fizike.

Sadiku s’ia del mbanë, mungon në sfidat e kombëtares Sadiku s’ia del mbanë, mungon në sfidat e kombëtares
Armando Sadiku bën me dhimbje koke trajnerin Gianni De Biasi. Sulmuesi i skuadrës së Zyrihut nuk do të jetë në fushat e lojës në dy ndeshjet eliminatore të Botërorit 2018 që kombëtarja shqiptare do të luajë ndaj Lihtenshtejnit dhe Spanjës në 6 dhe 9 tetor për shkak të problemeve në gju.

Keidi Bare: Kujdes nga Koke, Shqipëria mund të befasojë Spanjën Keidi Bare: Kujdes nga Koke, Shqipëria mund të befasojë Spanjën
Mesfushori i kombëtares U21 dhe Atletico Madrid, Keidi Bare, në një intervistë për “Procesin Sportiv”, tha se Shqipëria do ta ketë shumë të vështirë në përballjen ndaj Spanjës, por në futboll nuk është asgjë e pamundur.

Shqiptari i Federatës Spanjolle: Ju tregoj “furinë e kuqe” Shqiptari i Federatës Spanjolle: Ju tregoj “furinë e kuqe”
Eduard Dervishi prej rreth 20 vitesh drejton sektorin për Marrëdhënie me Jashtë në Federatën Spanjolle të Futbollit dhe, në një lidhje me “Skype” me “Procesin Sportiv”, ai tregoi më shumë për ndryshimet që po ndodhin në kombëtaren spanjolle. Epoka e Del Bosques perëndoi, ndërsa trajneri i ri Julen Lopetegui po kërkon të lejë shenjën e tij e cila duket që nga lista e lojtarëve që ftoi për sfidat ndaj Italisë e Shqipërisë.

F1, një ditë pas: Shkëndija tek Mercedes, keq Ferrari F1, një ditë pas: Shkëndija tek Mercedes, keq Ferrari
Çmimi i Madh i Malajzisë la shumë shenja si në renditjen e Formula 1 ashtu dhe në gjendjen emocionale të pilotëve, Mercedes, Red Bull dhe Ferrari nuk i pëlqyen të gjitha përgjigjet e marra në pistën e Sepang, por edhe pse në koeficent të ndryshëm moral dhe në klasifikim, ato morën disa të dhëna vendimtare para fundit të sezonit, kur duhen tashmë edhe 5 ndalesa.

Rakitic humb sfidën ndaj Kosovës Rakitic humb sfidën ndaj Kosovës
Kanë nisur të shtohen mungesat e rëndësishme në kombëtaren kroate të futbollit në vigjiljen e kualifikueseve për Botërorin 2018. Pas Dejan Lovren dhe mesfushorit influencues Luka Modric, tekniku i seleksionit nga Dalmacia duhet të bëjë llogaritë edhe pa Ivan Rakitic, pasi futbollisti i Barcelonës nuk është rikuperuar nga dëmtimi.

Franca fal SuperMarion Franca fal SuperMarion
Jo të gjithë e kanë kurajon për të pranuar gabimet e tyre por Olivier Thual e bëri këtë në rastin e një vendimi të diskutueshëm. Arbitri i njohur i futbollit francez që përfundoi nën akuzë pas përjashtimit të Mario Balotelit pas dy kartonave të verdhë, bëri një hap pas duke pranuar se kishte gabuar në ndëshkimin e dytë që nxorri sulmuesin e Nisës jashtë lojës.

Botërori me 40 skuadra, Gjermania del kundër Botërori me 40 skuadra, Gjermania del kundër
Formula e re që pritet të aplikohet nga UEFA për fazën finale të Botërorit pritet të jetë një bonus i mirë për ekipe mesatare si Shqipëria që të arrijnë në finishe historike.

“Cicërima” e lamtumirës, Fury var dorezat në gozhdë “Cicërima” e lamtumirës, Fury var dorezat në gozhdë
Tyson Fury i jep lamtumirën boksit dhe këtë e bëri nëpërmjet profilit të tij në rrjetin social Twitter ku nuk munguan as fjalët fyese. “Boksi është gjëja më e trishtë me të cilin jam marrë. Jam më i madhi dhe i tërhequr nga ky sport”, shkroi Fury.

Greqia rrëmben një “kuqezi”, Mario Vrusajn Greqia rrëmben një “kuqezi”, Mario Vrusajn
Eksodi i lojtarëve shqiptarë të ekipeve përfaqësuese të moshave vazhdon, e këtë herë nuk është më Kosova, por Greqia ajo që na rrëmben një tjetër kuqezi.

F1, dyshimeve për sabotazh të Hamiltonit u përgjigjet Lauda F1, dyshimeve për sabotazh të Hamiltonit u përgjigjet Lauda
Lewis Hamilton ishte i humburi i madh në Çmimin e Madh të Malajzisë, në Formula 1. Piloti britanik i Mercedesit nuk e mbylli garën, për shkak të një problemi në motorin e makinës së tij, gjë që shkaktoi një zemërim të madh te 30-vjeçari, i cili arriti deri aty sa të lëshojë akuza për sabotazh te skuderia gjermane.

“Gëzuar për fillimin e mbarë, Ancelotti” “Gëzuar për fillimin e mbarë, Ancelotti”
Në vizitën e tij të parë në një prej festivaleve më të famshme të birrës në botë, trajneri i Bayern Munchen, Carlo Ancelotti pritet ta shndërrojë në një ndikues pozitiv për skuadrën atë që quhet “Oktoberfest”, pavarësisht se humbi pikët e para sezonale gjatë javës së 6 të Bundesligës.

Premier League, viktima e parë është Guidolin Premier League, viktima e parë është Guidolin
Vetëm pak orë nga shkarkimi Di Matteos, një tjetër trajner italian merr valixhet për të lënë Anglinë. Francesco Guidolin nuk do të jetë më në drejtimin e Swansea dhe njoftimi është dhënë nëpërmjet faqes zyrtare të internetit të klubit.

Kamerunasi Song lufton për jetën Kamerunasi Song lufton për jetën
Rigobert Song është duke luftuar për jetën në një spital në kryeqytetin Yaoundé. Ish-mbrojtësi i kombëtares së Kamurenit, i cili luajti në 4 Botërorë, ka pësuar një goditje cerebrale, teksa ndodhej në shtëpinë e tij.

Premier League, Guardiola përgëzon Tottenhamin. Pranon “leksionin” e Pochettinos Premier League, Guardiola përgëzon Tottenhamin. Pranon “leksionin” e Pochettinos
Mauricio Pochettino tregoi edhe njëherë se, di si t’i fitojë përballjet me Pep Guardiolën. Këtë herë, suksesi i radhës së tij ndaj katalanasit u shënua në Premier Leaguen angleze, ku Tottenham mundi në “White Hart Lane”, Manchester Cityn me rezultatin 2-0, me “Citizens” që shënuan disfatën e parë të tyre në këtë sezon.

Aston Villa shkarkon italianin Di Matteo Aston Villa shkarkon italianin Di Matteo
Roberto Di Matteo nuk është më trajner i Aston Villës. Tekniku italian u shkarkua nga detyra pas 124 ditësh në pankinën e kësaj skuadre, për shkak të mungesës së rezultateve në kategorinë e dytë angleze, “Championship”.

F1, Vettel penalizohet me 3 pozicione për Çmimin e Malajzisë F1, Vettel penalizohet me 3 pozicione për Çmimin e Malajzisë
Incidenti me Max Verstappen në startin e garës së Malajzisë i kushton shumë Sebastian Vettelit. Piloti gjerman i Ferrarit do ta nisë Çmimin e Madh të Japonisë, që do të zhvillohet këtë fundjavë, tri pozicione më poshtë nga ai që do të arrijë në provat kualifikuese.

Presidencialet në SHBA, LeBron James mbështet Hillary Clintonin Presidencialet në SHBA, LeBron James mbështet Hillary Clintonin
Ylli i Cleveland Cavaliers, basketbollisti LeBron James ka shprehur mbrëmjen e së dielës mbështetjen e tij ndaj kandidates demokrate në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve, vetëm një ditë përpara se Hillary Clinton të vizitojë vendlindjen e tij, Akron, në shtetin e Ohios, ku do të përqëndrohet kryesisht tek ekonomia.

Roma mund Interin dhe “fluturon” në vendin e tretë Roma mund Interin dhe “fluturon” në vendin e tretë
Përballjen më të rëndësishme të javës së 7 të Serisë A mes Romës dhe Interit e kanë fituar kryeqytetasit me rezultatin 2-1. Zikaltrit nuk po gjejnë paqe dhe kanë regjistruar një tjetër humbje.

Celta Vigo, “macja e zezë” e Barcelonës, fiton 4-3 Celta Vigo, “macja e zezë” e Barcelonës, fiton 4-3
Pas barazimit të Real Madrid të paktë ishin ata që besonin në një hap fals të Barcelonës që do ta pengonte të merrte kreun e La Ligas pas javës së 7 të kampionatit, por ashtu edhe si një vit më parë Celta Vigo ka dalë triumfuese në një ndeshje plot emocione.

Anglia, Southgate fton Lingard e Rashford Anglia, Southgate fton Lingard e Rashford
Trajneri i përkohshëm i Anglisë, Gareth Southgate, ka publikuar listën me 23 futbollistë për sfidat e tetorit dhe në të janë përfshirë edhe dyshja e Manchester United, Jesse Lingard dhe Marcus Rashford.

Humbja ndaj Lazios, shkarkohet Giuseppe Iachini Humbja ndaj Lazios, shkarkohet Giuseppe Iachini
Rezultatet e dobta, me 7 pikë të grumbulluara në 7 javë të Seria A dhe humbja poshtëruese 0-3 ndaj Lazios mbrëmjen e kaluar ua ka bërë më të lehtë vendimin drejtuesve të Udineses shkarkimin e trajnerit Giuseppe Iachini.

Kosova, publikohet lista me 23 futbollistë për sfidat e tetorit Kosova, publikohet lista me 23 futbollistë për sfidat e tetorit
Trajneri i Përfaqësueses se Kosovës Albert Bunjaku ka shpallur listën e futbollistëve që do të ketë në dispozicion për dy ndeshjet kualifikuese për “Rusi 2018”, ndaj Kroacisë me 6 dhe Ukrainës me 9 tetor. Nga futbollistët e ftuar vërehet qartë se ka mungesa, por nuk mungojnë edhe risitë.

Dhuna nuk i ndahet futbollit shqiptar Dhuna nuk i ndahet futbollit shqiptar
Dhuna nuk i ndahet futbollit shqiptar. Tashmë kjo sindromë e pashërueshme e kampionatit ka filluar të përcillet tek moshat. Pamjet e dy futbollistëve të ekipeve të akademisë së Kukësit U17 dhe U19 të cilët kanë zhvilluar sot ndeshjet e radhës në Laç janë të tmerrshme.

Përmbysje dhe ripërmbysje, Milani mund Sasuolon Përmbysje dhe ripërmbysje, Milani mund Sasuolon
Një ndeshje me emocione dhe surpriza ka qenë përballja mes Milanit dhe Sasuolos. Kuqezinjtë kanë dalë triumfuese me rezultatin 4-3 duke rikuperuar brenda 8 minutave dizavantazhin prej dy golash të krijuar në harkun e dy minutave nga Sasuolo.

Arsenal “heq qafe” me dorë Burnelyn Arsenal “heq qafe” me dorë Burnelyn
Arsenal shënon fitoren e pestë radhazi, pasi triumfoi 1-0 në transfertën ndaj Burnleyt. Koscielny realizoi në minutën e 93 një gol të diskutueshëm, pasi nga pamja duket se mbrojtësi e ka prekur topin me dorë para se të përfundonte në rrjetë.

Bundesliga, Schalke merr fitoren e parë Bundesliga, Schalke merr fitoren e parë
Pas 5 humbjesh radhazi, Schalke më ne fund ka gjetur fitoren. Djemtë e Weinzierl mposhtën 4-0 skuadrën e Monchengladbach për të marrë pikët e para në këtë sezon.

Ede dhe Taku i dhurojnë fitoren e parë Tiranës, triumfon edhe Korabi Ede dhe Taku i dhurojnë fitoren e parë Tiranës, triumfon edhe Korabi
Pas katër barazimesh, Tirana më në fund gjen fitoren e parë sezonale. Bardheblutë mposhtën 3-0 Flamurtarin në “Selman Stërmasi”. Ede dhe dopieta e Takut i dhanë skuadrës së Dajës 3 pikë të reja.

Boks, Ardit Boriçi ” shpallet fitues në Shkodër Boks, Ardit Boriçi ” shpallet fitues në Shkodër
Për rreth dy ditë është zhvilluar në Shkodër kampionati kombëtar i boksit për të rinj me pjesëmarrës nga të gjitha klubet e vendit të kësaj grupmoshe.

Reali harron të fitojë, 1-1 me Eibarin Reali harron të fitojë, 1-1 me Eibarin
Real Madrid harron të fitojë. Skuadra e Zinedine Zidane nuk ka mundur të shkojë më shumë se një barazim 1-1 ndaj modestëve të Eibarit në “Santiago Bernabeu”.

Mposhtet City, Pochettino i jep sërish leksion Guardiolës Mposhtet City, Pochettino i jep sërish leksion Guardiolës
Pep Guardiola provon shijen e hidhur të humbjes me Manchester Cityn në ndeshjen e tij të 13 zyrtare me këtë skuadër. Tottenham fitoi 2-0 sfidën ndaj “qytetarëve” duke bërë që skuadra që nuk ak pësuar ende humbje edhe pas 7 javësh në kampionat të jetë ajo vetë.

Berisha triumfon ndaj Hysajt, Napoli 4 pikë larg kreut Berisha triumfon ndaj Hysajt, Napoli 4 pikë larg kreut
Pas 4 javë aktivizimesh me Atalantën, gardiani kuqezi, Etrit Berisha ka mbajtur të paprekur portën dhe falë golit të shënuar nga Andrea Petagna në minutën e 9’ ka dalë triumfues ndaj ekipit Elseid Hysaj, Napolit.

Seria A, Juves i mjaftojnë 5 minuta për të mposhtur Empolin Seria A, Juves i mjaftojnë 5 minuta për të mposhtur Empolin
Juventusit i mjaftuan vetëm 5 minuta në pjesën e dytë për të marrë 3 pikë në transfertën e Empolit. Skuadra e drejtuar nga Allegri fitoi 3-0 dhe tashmë e sheh veten në kuotën e 18 pikëve.

Niang, mes dy zjarreve: Të zgjedhë Francën ku është lindur, apo Senegalin e origjinës Niang, mes dy zjarreve: Të zgjedhë Francën ku është lindur, apo Senegalin e origjinës
Çështja e zgjedhjes së kombëtares është rikthyer sërish në diskutim në futbollin europian, këtë herë me protagonist sulmuesin e Milanit, M'Baye Niang. Lojtari, i cili është lindur në Molan-On-Ivlin në Francë, po konsiderohet nga trajneri Didier Deschamps si një emër që mund të garantojë kualitet në repartin sulmues.

Italia, pa surpriza për ndeshjet e radhës. Lihet jashtë Balotelli Italia, pa surpriza për ndeshjet e radhës. Lihet jashtë Balotelli
Forma e mirë e Mario Balotellit nuk e ka bindur trajnerin e kombëtares italiane të futbollit, që t’i besojë një vend sulmuesit të Nisës në ndeshjet e radhës për kualifikueset e Botërorit 2018.

Dygolëshi i Eros Grezdës, “presion” De Biasit (Video) Dygolëshi i Eros Grezdës, “presion” De Biasit (Video)
Gianni De Biasi ndoshta nuk e priste, që vetëm disa orë pas zyrtarizimit të listës për kualifikueset e Botërorit, një prej emrave të grumbulluar t’i jepte sinjale të qarta në fushë, se ndoshta meriton më shumë.

F1, Hamiltonin e tradhton motori; Red Bulli triumfon në Malajzi F1, Hamiltonin e tradhton motori; Red Bulli triumfon në Malajzi
Daniel Ricciardo është fituesi i Çmimit të Madh të Malajzisë, suksesi i tij i parë sezonal. Pavarësisht nivelit të lartë që treguan të dyja makinat Red Bull në fundjavën malajziane, arritja e kësaj fitoreje erdhi si një dhuratë nga problemet e motorit të Mercedesit të Lewis Hamiltonit.

Gol spektakolar nga Payet në Premier League Gol spektakolar nga Payet në Premier League
West Ham mori vetëm një pikë në ndeshjen e kësaj jave në Premier League në shtëpi ndaj Middlesbrought.

Salihi nuk fal as Vllazninë, Skënderbeu merr fitoren e radhës Salihi nuk fal as Vllazninë, Skënderbeu merr fitoren e radhës
Skënderbeu ka marrë fitoren e pestë në po kaq javë kampionat në Kategorinë Superiore këtë të shtunë, duke mposhtur Vllazninë me rezultatin e pastër 3-0, ku njeriu i ndeshjes ishte shkodrani Hamdi Salihi.

Sukses me përmbysje për Liverpool, fiton edhe Chelsea Sukses me përmbysje për Liverpool, fiton edhe Chelsea
Liverpool regjistroi një fitore jo shume te lehte në javën e 7 të Premier League. Skuadra e “The Reds” mposhti Swansea me përmbysje me rezultatin 2-1 për t’u ngjitur përkohësisht në vendin e dytë në klasifikim me 2 pikë më pak se Manchester City kryesues.

Mavraj ndal Bajernin, Këlni del me 1 pikë nga “Allianz Arena” Mavraj ndal Bajernin, Këlni del me 1 pikë nga “Allianz Arena”
Pas 5 fitoreve radhazi, është Këlni, me të cilin luan edhe mbrojtësi i kombëtares sonë Mavraj, ekipi që ka ndaluar Bajernin e drejtuar nga Acelotti.

Mancini afrohet më shumë me stolin e Anglisë Mancini afrohet më shumë me stolin e Anglisë
Stoli i kombëtares angleze të futbollit është ende bosh, pas dorëheqjes së Allardyce. Ndër emrat që po lakohen më shumë është padyshim edhe ai i ish-trajnerit të Interit, Roberto Mancini. Italiani e njeh shumë mirë futbollin anglez, pasi nga viti 2009 deri në 2013 drejtoi Manchester City, ku fitoi edhe një titull kampion në 2012.

Partizani bie në Kukës, Luftëtari mposht Laçin Partizani bie në Kukës, Luftëtari mposht Laçin
Një gol i të përhershmit Pero Pejic i ka mjaftuar Kukësit në “Zeqir Ymeri” për të mposhtur të kuqtë e Partizanit.

Mourinho pretendon se nuk e njeh skuadrën Mourinho pretendon se nuk e njeh skuadrën
Jose Mourinho pranon se ende nuk e njeh mirë Manchetser United dhe kërkon që të ketë më shumë kohë në dispizicion. Këtë tekniku portugez e ka deklaruar në prrag të sfidës që Manchester United do të luajë ndaj Stoke City në Premier League.

Skandali në Angli, Rednapp: Lojtarët vinin baste Skandali në Angli, Rednapp: Lojtarët vinin baste
Hetimet e Daily Telegraph zbulojnë çdo ditë detaje të reja për skandalin e futbollit anglez. Këtë radhë kjo e përditshme ka publikuar një video të ish-trajnerit të Premier League, Harry Redknapp, që zbulonte se futbollistët e tij vinin baste për rezultatin e një prej ndeshjeve të tyre.

De Biasi lë jashtë Gashin, rikthehet Manaj De Biasi lë jashtë Gashin, rikthehet Manaj
Kombëtarja shqiptare do të zbresë sërish në fushën e lojës në 6 dhe 9 tetor për t'u përballur me Lihtenshtejnin dhe Spanjën për eliminatoret e Rusi 2018. Trajneri i kuqezinjve, Gianni De Biasi zbuloi listën e të grumbulluarve për këto përballje ku spikasin emrat e Latifit dhe Grezdës, të cilët bëhen pjesë e Kombëtares për herë të parë, ndërkohë që u rikthye pas një kohe shumë të gjatë edhe Llullaku.

Tragjedi në boks, vdes Mike Towell Tragjedi në boks, vdes Mike Towell
Një tragjedi e rëndë godeti botën e boksit. Skocezi Mike Towell ndërroi jetë në spital pas plagëve të rënda të marra në një ndeshje të kategorisë së peshës welter kundër Dale Evan, të cilën e humbi mne KO teknik, pas raundit të pestë.

Hamilton do të niset i pari në Malajzi Hamilton do të niset i pari në Malajzi
Lewis Hamilton dominon dhe fiton provat kulaifikuese për Çmimin e Madh të Malajzisë. Një fundjavë që foli e tëra për britanikun, që pas 2 sesioneve të lira, arrititi të vendoste kohët më të shpejta në të treja sesionet kualifikuese.

Si Espanyoli i Pochettinos e mposhti Barçën e Guardiolës Si Espanyoli i Pochettinos e mposhti Barçën e Guardiolës
Karriera si trajner e Mauricio Pochettinos nisi me Espanyolin në vitin 2009, me fitoren e tij të parë që do të vinte shumë shpejtë. Një fitore e mrekullueshme ndaj Barcelonës së Pep Guardiolës në “Camp Nou”. Argjentinasi e spanjolli do të përballen sërish, kësaj radhe në kampionatin anglez në sfidën më të bukur të javës, Tottenham-Manchester City. Por, t’i rikthehemi asaj fitoreje.

Spanja po ndryshon, tashmë s’ka vend për “të paprekshmit” e Del Boqsues Spanja po ndryshon, tashmë s’ka vend për “të paprekshmit” e Del Boqsues
Pasi njoftoi listën e të grumbulluarve vetëm për herë të dytë që kur mori drejtimin e Spanjës, stili dhe preferencat e trajnerit Julen Lopetegui po bëhen edhe me të qarta.

Lojërat Olimpike Tokio 2020, inovacion dhe konflikte Lojërat Olimpike Tokio 2020, inovacion dhe konflikte
Katër vjet duket një distancë e madhe kohore për ata admirues dhe aspirantë të Lojërave Olimpike, por në Tokio nuk mendojnë kështu që në ditën që morën flamurin pas edicionit të kontestueshëm të Rio de Zhaneiros këtë verë. Kryeqendra japoneze impresionoi botën me kandidaturën fituese dhe inovacionin por kanë nisur që tani problemet e para.

Reali rrit ndikimin në kombëtare, nuk ndodhte prej 2001 Reali rrit ndikimin në kombëtare, nuk ndodhte prej 2001
Nëse fushata e kombëtares spanjolle të futbollit nuk do të shkojë sipas parashikimit të paktën ndaj rivalëve që konsiderohen të lehtë si Shqipëria e De Biasi-t, pankina e Julen Lopetegui do të jetë mes të parave që do të ndryshojnë në muajt e fundit të vitit. Trajneri që ka detyrën e vështirë për të ringritur imazhin e cenuar të “La Rohaspas” dështimeve të fundit, të paktën në letër duket se po e ndryshon kursin e paraardhësit Del Boske.

Rrëfehet Batistuta mbi Totti-n, Higuain e të kaluarën Rrëfehet Batistuta mbi Totti-n, Higuain e të kaluarën
Gabriel Omar Batistuta pranoi publikisht dy vjet më parë se një ditë kishte kërkuar t’i prisnin këmbët për shkak të dhimbjeve të forta e të vazhdueshme që i vinin nga gjunjët. Karriera e shkëlqyer e futbollistit argjentinas kishte patur një faturë të rëndë shëndetësore për një prej goleadorëve më të mirë që ka pasur sporti më popullor në planet.

“Panzerat” në eliminatore, në listë Gundogan, Gomez e Mustafi “Panzerat” në eliminatore, në listë Gundogan, Gomez e Mustafi
llkay Gundogan mund të bëjë paraqitjen e parë me kombëtaren gjermane të futbollit pas thuajse një viti mungesë, pasi iu besua një thirrje nga trajneri Joachim Low për ndeshjet eliminatore të botërorit ndaj Çekisë dhe Irlandës së Veriut.

“Shpresat” ngjiten në botëror, De Biasi nis freskimin pas suksesit në Europian “Shpresat” ngjiten në botëror, De Biasi nis freskimin pas suksesit në Europian
Dy ndeshjet e radhës së përfaqësueses shqiptare, Eliminatore të Botërorit 2018-të, ndaj Lihteshtejnit dhe Spanjës, pritet të kenë surpriza sa i përket lojtarëve të grumbulluar.

Ibrahimovic i rekordeve, ka shënuar me 7 klube të ndryshme Ibrahimovic i rekordeve, ka shënuar me 7 klube të ndryshme
Zlatan Ibrahimovic është një prej emrave më të mëdhenj të futbollit europian. Nuk janë vetëm aftësitë teknike që e vërtetojnë këtë, por edhe statistikat janë në anën e sulmuesit tashmë 35 vjeçar.

Vihet paqja, ultrasit e PSG rikthehen në stadium Vihet paqja, ultrasit e PSG rikthehen në stadium
"Parku i Princave" është gati që të presë grupin e tifozerisë Ultras të PSG, i quajtur ndryshe "Collectif ultras Paris" ky grup pritet të jetë në shkallët e stadiumit në sfidën kundër Bordosë , një prezencë që këtij impianti i mungon prej 5 vitesh.

Spanja bën gati më të mirët kundër Italisë dhe Shqipërisë Spanja bën gati më të mirët kundër Italisë dhe Shqipërisë
Jose Maria Callejon dhe Andres Iniesta do të jenë në “Loro Boriçi” më 9 tetor, përballë Shqipërisë. Kështu ka vendosur trajneri i Spanjës, Julen Lopetegui, i cili ka rikthyer në përfaqësuese pas 2 vitesh mungesë futbollistin e Napolit.

Wenger ndryshoi 'topçinjtë', 20 vite tek Arsenali Wenger ndryshoi 'topçinjtë', 20 vite tek Arsenali
Arsene Wenger e ka gdhendur fort emrin e tij në futbollin anglez e sidomos te Arsenali. Trajneri francez ka hyrë në historinë e Premier League si më jetëgjati në një skuadër duke qenë se është në stolin e “Topçinjve” të Londrës prej 20 vitesh.

Tek Interi të njëjtat probleme, të gjithë nën akuzë Tek Interi të njëjtat probleme, të gjithë nën akuzë
Gjithmonë të njëjtat probleme dhe Frank De Boer është sërish në shënjestër të kritikave pas dështimit të dytë radhazi në Europa League. Euforia e zikaltërve pas tre ndeshjeve të mira, përfshirë fitorja ndaj Juves janë sfumuar pas rezultatit të mbrëmjes së kaluar, ku u mundën me rezultatin 3-1 nga Sparta e Pragës.

Obama pret në Shtëpinë e Bardhë kampionët olimpikë Obama pret në Shtëpinë e Bardhë kampionët olimpikë
Presidenti amerikan Barack Obama dhe bashkëshortja e tij Michelle hapën dyert e Shtëpisë së Bardhë për të pritur kampionët Olimpikë dhe Paraolimpikë të këtij viti. Në këtë takim ishin të pranishëm fituesit e 121 medaljeve olimpike dhe 115 medaljeve paraolimpike.

F1, Hamiltoni i përgjigjet Rosbergut në sesionin e dytë F1, Hamiltoni i përgjigjet Rosbergut në sesionin e dytë
Në sesionin e dytë të provave të lira të Çmimit të Madh të Malajzisë, Lewis Hamilton shënon kohën më të mirë, duke iu përgjigjur kështu shokut të tij të skuadrës te Mercedesi, Nico Rosberg, i cili e kishte lënë pas në sesionin e parë.

F1, Kevin Magnussen merr flakë (Foto) F1, Kevin Magnussen merr flakë (Foto)
Sesioni i parë i provave të lira nisi me një incident të frikshëm. Në “pit lane”, makina Renault e Kevin Magnussen mori flakë papritur.

F1, Rosberg “fluturon” në Sepang F1, Rosberg “fluturon” në Sepang
Çmimi i Madh i Malajzisë nis me protagonist pilotin më në formë të momentit: Nico Rosberg.

Europa League, “djajtë” marrin fitoren e parë, bind Roma Europa League, “djajtë” marrin fitoren e parë, bind Roma
Manchester Junajtid ka arritur të marr një fitore të rëndësishme në Europa League, pas humbjes së ndeshjes së parë. Përball Zorias ka qenë Zllatan Ibrahimovic ai që ka vendosur me golin e vetëm të kësaj ndeshjeje që gjithsesi nuk ishte aspak e thjeshtë siç u duk në letër.

Europa League, Balotelli shënon dhe humbet. Triumfon Zyrihu i Sadikut Europa League, Balotelli shënon dhe humbet. Triumfon Zyrihu i Sadikut
Europa iu shemb nën këmbë pikërisht në ditën kur Balotelli kishte “vendosur” ta rifitonte atë. Pavarësisht nga gripi që e shqetëson prej disa ditësh, e që e detyroi të zëvendësohej në pushimin midis pjesëve, Mario Balotelli shënoi golin e tij të parë europian me fanellën e Nisës, i pesti sezonal, me një të djathtë të bukur nga jashtë zonës.

Inter shpërfytyrohet në Europë, mposhtet 3-1 në Pragë Inter shpërfytyrohet në Europë, mposhtet 3-1 në Pragë
Një bamirëse, kështu e kanë quajtur versionin europian të Interit, mediat italiane. Zikaltrit, pas humbjes së pësuar në shtëpi nga Hapoel Beer Sheva, mposhtet edhe në transfertën çeke me Spartën e Pragës, e cila vinte pas humbjeve me Southampton dhe Slavian e Pragës, e me një trajner të ri.

De Biasi “zbërthen” të ardhmen: Dua të respektoj kontratën me Shqipërinë De Biasi “zbërthen” të ardhmen: Dua të respektoj kontratën me Shqipërinë
Në fokus ishte një opinion mbi ekipet italiane pjesëmarrëse në kupat europiane, por kulmi i Gianni De Biasit në karrierë mbetet kombëtarja shqiptare. Tekniku nga Sarmede u pyet në një intervistë për portalin sportiv “Tuttomercatoëeb” edhe për ecurinë te kuqezinjtë, ofertat e përfolura së fundmi dhe kualifikueset e Botërorit.

Avioni i Ronaldos përplaset gjatë uljes në aeroportin e Barcelonës Avioni i Ronaldos përplaset gjatë uljes në aeroportin e Barcelonës
Avioni privat i Cristiano Ronaldos ka pësuar një incident mbrëmjen e së hënës ndërsa ulej në aeroportin e Barcelonës.

Wenger te Anglia! Francezi ka prioritet Arsenalin Wenger te Anglia! Francezi ka prioritet Arsenalin
Arsen Wenger konsiderohet si një prej kandidatëve për të marrë drejtimin e Anglisë në vend të Sam Allardyce. Trajneri francez që drejton Arsenalin prej 20 vitesh  pranoi se i vjen mirë që e drejtuesit e Federatës kanë menduar për të për të qenë në stolin e Tre Luanëve, por shtoi se prioriteti i tij mbetet klubi londinez.

Korrupsioni në Angli, pezullohet zv/trajneri i Barnsley Korrupsioni në Angli, pezullohet zv/trajneri i Barnsley
Skandali i marrjeve të ryshfeteve në Angli ku u përfshi Sam Allardyce ka bërë një tjetër viktimë dhe  bëhet fjalë për Tommy Wright, zëvendëstrajnerin e Barnsley, që është pjesë e Divizionit të Dytë të kampionatit anglez. Drejtuesit e këtij klubi vendosën që ta pezullojnë nga detyra Tommy Wright duke deklaruar se do të ekzaminojnë këtë përfshirje të zëvendëstrajnerit në këtë skandal.

F1, ndryshimet në rregullore për vitin 2017 F1, ndryshimet në rregullore për vitin 2017
Përveç kalendarit provizor të Formulës 1, FIA ka bërë të ditur edhe disa ndryshime në rregulloren e Botërorit të vitit 2017. Këto ndryshime kanë të bëjnë me zgjedhjen e gomave, ndërrimin e pjesëve të motorit apo nisjen e garës në regjimin e makinës së sigurisë.

Formula 1, zbulohet kalendari provizor i vitit 2017 Formula 1, zbulohet kalendari provizor i vitit 2017
Federata Nderkombëtare e Automobilizmit (FIA) zbuloi kalendarin provizor për Botërorin e Formulës 1 të vitit 2017. Për vitin e ardhshëm, ndryshimet janë të pakta dhe është parashikuar në këtë kalendar të jenë plot 21 gara.

Berlusconi mbush 80 vjeç Berlusconi mbush 80 vjeç
Milani feston për presidentin e tij, Silvio Berlusconi, i cili mbush plot 80 vjeç. Një personalitet që ka ditur të ndryshojë historinë e këtij klubi për 30 vjet. Ky përvjetor i Berlusconit vjen ndoshta në momentin më të vështirë të klubit kuqezi, që shumë shpejt do të shkojë në duart e investitorëve të tjerë. Megjithatë, askush nuk e harron atë çfarë bëri Silvio Berlusconi në 30 vitet e qëndrimit të tij një krye të Milanit.

Lorik Cana: Ceremonia e lamtumirës gjatë 2017-ës Lorik Cana: Ceremonia e lamtumirës gjatë 2017-ës
Ikona e kombëtares kuqezi, Lork Cana me anë të një postimi në “Facebook” ka shkruar se një ceremoni lamtumire e tij me Kombëtaren është parashikuar të mbahet gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit të ardhshëm, duke hedhur poshtë zërat se një gjë e tillë do të ndodhte në ndeshjen e 9 tetorit në “Loro Boriçi” ndaj Spanjës.

Tjetër “grusht” Graniti! Taulanti s’e gjen fitoren as në Champions Tjetër “grusht” Graniti! Taulanti s’e gjen fitoren as në Champions
Në Grupin A duelin e vëllezërve Xhaka e fitoi Graniti. Në Londër Arsenali iu fal Theo Walcot-it që realizoi dy herë për të mposhtur me shifrat 2-0 Baselin në ndeshjen e dytë të fazeve të grupeve të Ligës së Kampionëve.

Champions, Atletico mund Bayernin, përmbys Barcelona Champions, Atletico mund Bayernin, përmbys Barcelona
Në “Vicente Calderon” feston Atletico e Madridit. 5 muaj më pas skuadra e Diego Simeones mposhti sërish me rezultatin 1-0 Bayernin e Mynihut duke u ngjitur në krye të grupit D, të UEFA Champions League. Pasi eliminoi Bayernin e Guardiolës nga gjysmëfinalet e Championsit një sezon më parë, El Cholo Simeone fitoi edhe duelin personal ndaj Carlo Ancelottit.

Penalltitë, në 4 javë arbitrat gabuan në 5 raste Penalltitë, në 4 javë arbitrat gabuan në 5 raste
Ndodh thuajse gjithmonë të mbyllet një fazë apo një kampionat mes shumë polemikash presionesh e gabimesh gjyqtarësh, por asnjëherë më parë, në historinë e futbollit shqiptar një kampionat nuk ka filluar me 5 penallti të padhëna apo dhëna gabim, brenda 4 javësh.

Dy surpriza në Kupën e Shqipërisë Dy surpriza në Kupën e Shqipërisë
U luajtën këtë të mërkurë ndeshjet e turit të parë të Kupës së Shqipërisë, një turne i cili si zakonisht në turin e parë, u jep mundësinë lojtarëve të rinj që gjatë kampionatit e kanë më të vështirë aktivizimin.

Januzaj, çfarë tersi! Januzaj, çfarë tersi!
Mesfushorin Adnan Januzaj vazhdon ta përndjekë fati i keq dhe rënia në formë, si për koincidencë në javët që pasuan vendimin e tij për të përfaqësuar Belgjikën në arenën ndërkombëtare.

Nis shitja e biletave për Kosovë-Kroaci, ja ku mund të blihen Nis shitja e biletave për Kosovë-Kroaci, ja ku mund të blihen
Premiera historike në eliminatoret e një turneu madhor kaloi me sukses dhe tashmë në fokusin e përfaqësueses së Kosovës në futboll, është Kroacia.

Thellohet skandali në futbollin anglez, publikohet një tjetër video Thellohet skandali në futbollin anglez, publikohet një tjetër video
Skandali që fundosi ish-trajnerin e kombëtares angleze Sam Allardyce po zgjerohet akoma më shumë. Daily Telegraph ka publikuar një tjetër video ku në qendër të saj është menaxheri italian Pino Pagliara, i cili zbulon informacione që përfshijnë trajnerë dhe ish-trajnerë të skuadrave nga Premier League.

Ish-trajneri i kombëtares italiane në pankinën e Valencias Ish-trajneri i kombëtares italiane në pankinën e Valencias
Valencia duket se e ka bërë zgjedhjen për postin e trajnerit në këtë sezon. Bëhet fjalë për ish-teknikun e përfaqësueses italiane Cesare Prandelli me të cilin duket se drejtuesit e klubit spanjoll kanë zhvilluar edhe një takim.

60 km me motor mbi një gomë (VIDEO) 60 km me motor mbi një gomë (VIDEO)
Dougie Lampkin, 12 herë kampion botë në garat trial u bë protagonist i një arritje vërtet të madhe që e bën atë të shkruajë emrin në historinë e motoçiklizmit. Piloti vendosi një rekord të ri Guinnes për përshkimin e distancës më të gjatë mbi një gomë të motorit.

Allardyce fajëson median për largimin nga kombëtarja e Anglisë Allardyce fajëson median për largimin nga kombëtarja e Anglisë
Sam Allardyce nuk ngurron të cilësojë median si fajtore për largimin e tij nga posti i trajnerit të Përfaqësueses Angleze. Trajneri 51-vjeçar që u përfshi në një skandal të publikuar nga “Telegraph”, pranoi gabimin e bërë prej tij, por shtoi se e ndjen veten të futur në kurth.

Barça këmbëngul, do të tentojë blerjen e Dybala-s Barça këmbëngul, do të tentojë blerjen e Dybala-s
Barcelona nuk heq dorë nga Paulo Dybala. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja “El Mundo Deportivo”, në merkaton e verës së vitit 2017, klubi katalanas do të bëjë një tentativë për t’i rrëmbyer Juventusit talentin argjentinas.

Tevez mendon seriozisht tërheqjen nga futbolli i luajtur Tevez mendon seriozisht tërheqjen nga futbolli i luajtur
Carlos Tevez nuk e përjashton mundësinë që të tërhiqet përfundimisht nga futbolli në fund të këtij viti. Sulmuesi argjentinas i Boca Junior e ka deklaruar këtë në një intervistë për “Fox Sports Radio”.

Nis valsi për pankinën e Anglisë Nis valsi për pankinën e Anglisë
Ka nisur valsi i pankinave për të gjetur një zëvendësues të trajnerit të kombëtares angleze, Sem Allardyce. Këshillat e teknikut të “3 luanëve” për të shmangur pronësitë e treta, pagesa e dyshimtë prej 400 mijë paundësh, ironia për paraardhësin Hodgson e madje edhe gjykime të hidhura për Princin Harry.

Dortmund barazon në fund ndaj Realit; Juventusi shënon 4 në Zagreb Dortmund barazon në fund ndaj Realit; Juventusi shënon 4 në Zagreb
Borussia Dortmund dhe Real Madrid kanë dhënë spektakël e kanë ndarë nga një pikë në ndeshjen e dytë të grupit F, të vlefshme për Ligën e Kampioneve.

Sam Allardyce largohet nga drejtimi i Anglisë Sam Allardyce largohet nga drejtimi i Anglisë
Federata Angleze e Futbollit (FA) ka konfirmuar se Sam Allardyce ka lënë detyrën e trajnerit të kombëtares.

De Biasi ndryshon formacion. Jashtë Gashi, afrohen të rinj De Biasi ndryshon formacion. Jashtë Gashi, afrohen të rinj
Kombëtarja shqiptare pritet të pësojë ndryshime për dy ndeshjet e tetorit, ato përballë Lihtenshtajnit dhe Spanjës.

Sam Allardyce takohet me drejtuesit e FA-së, pritet shkarkimi i tij Sam Allardyce takohet me drejtuesit e FA-së, pritet shkarkimi i tij
Sam Allardyce ndodhet në stadiumin e Uemblit për një takim me krerët e Federatës Angleze të Futbollit, duke u përpjekur të shpëtojë vendin e punës si trajner i përfaqësueses së “Tre Luanëve”.

Pilotët e Mercedes “ulin armët”, festë me tifozët Pilotët e Mercedes “ulin armët”, festë me tifozët
Për pak kohë ata i lanë armët duke iu dedikuar pjesës më të bukur të cirkuitit. Lewis Hamilton dhe Nico Rosberg e shmangën rivalitetin mes tyre që ka marrë përmasa shpërthyese në vitet e fundit në Formula 1, duke festuar me tifozët në Kuala Lumpur, në javën e Çmimit të Madh të Malajzisë.

Totti, futbollisti që ka “ndalur” kohën Totti, futbollisti që ka “ndalur” kohën
Totti është Pele' i Italisë" dhe kur ky krahasim vjen nga vetë ish futbollisti brazilian, është një vlerësim shumë i madh.

Graniti apo Taulanti? Vëllezërit përballen në Champions Graniti apo Taulanti? Vëllezërit përballen në Champions
Në Emirates Stadium ka një idhull të ri që i korrespondon emrit të Granit Xhakës. Milionat e shpenzuar në verë për talentin kosovar po i japin të drejtë trajnerit Arsen Venger në fushën e lojës pasi futbollisti i kombëtares së Zvicrës vërtet nuk e ka fituar vendin titullar ende, por po tregohet vendimtar.

Vettel ka besim për një sukses në Malajzi Vettel ka besim për një sukses në Malajzi
Gara e fundit që një makinë Ferrari ka fituar në Formula 1 ka qenë saktësisht në 20 shtatorin e vitit 2015, në Singapor. Që nga ajo kohë, tek fitorja Ferrari ka qenë afër vetëm me deklarata. E radhës është ajo e Sebastian Vettel, që duket optimist për Çmimin e Madh të Malajzisë, që zhvillohet këtë fundjavë.

Zidane ul gjakrat: Gjithçka mirë me Ronaldon Zidane ul gjakrat: Gjithçka mirë me Ronaldon
Ditët e fundit në media është folur shumë për një grindje mes Cristiano Ronaldos dhe trajnerit Zinedine Zidane pasi ky i fundit e zëvendësoi portugezin në minutën e 72 të sfidës së fundjavës mes Realit të Madridit dhe Las Palmas. Është vetë francezi që vendos të qetësojë gjërat duke theksuar se ai incident tashmë është harruar plotësisht.

Formula 1 në Malajzi, Button në garën e 300 në karrierë Formula 1 në Malajzi, Button në garën e 300 në karrierë
Ndalesa e radhës  së Botërorit të Formula 1 është Çmimi i Madh i Malajzisë. Për Jenson Button, ajo e Sepangut do të jetë gara e tij e 300 në karriere dhe piloti britanik është shprehur se është i përgatitur dhe me dëshirë të madhe për të bërë një paraqitje sa më të mirë. Për Button, kampion bote në Formula 1 në 2009, pista e Sepangut është një klasike e modernizimit ku pilotëve u pëlqen që të garojnë.

Atletico VS. Bayern, sfidë dhe mes Griezmann e Neuer Atletico VS. Bayern, sfidë dhe mes Griezmann e Neuer
Sezoni i ri i Ligës së Kampioneve ka rezervuar sërish sfidën mes Atletico Madrid dhe Bayern Munchen, vetëm se këtë radhë kjo përballje është e vlefshme për fazën e grupeve të këtij aktiviteti. Këtë ndeshje do ta përjetojnë në mënyrë të veçantë Manuel Neuer dhe Antoine Griezmann. Portieri i Bayern-it dhe përfaqësueses gjermane nuk ka kujtime të mira nga sfidat e fundit me sulmuesin francez të Atletico Madrid, i cili ka mundur ta ndëshkojë 3 herë Neuerin.

Man.City sfidon Realin, në garë për yllin e Dortmund Man.City sfidon Realin, në garë për yllin e Dortmund
Pierre Emerick Aubameyang është një prej futbollistëve më të kërkuar nga klubet më të rëndësishme evropiane. Sulmuesi i Borussia Dortmund prej kohësh është vënë në qendër të vëmendjes së Realit të Madridit që e sheh si zëvendësuesin ideal të Benzema.

Napoli blindon Hysajn, 50 mln euro për kartonin e tij Napoli blindon Hysajn, 50 mln euro për kartonin e tij
Elseid Hysaj dhe Napoli lidhen akoma më fort me njëri-tjetrin. Sipas asaj që shkruan Corriere Dello Sport në edicionin online të saj, mbrojtësi i krahut të majtë të Kombëtares shqiptare dhe De Laurentis kanë gjetur gjuhën e përbashkët për kontratën e re.

Trajnerit të Anglisë s’i mjafton rroga, kapet ‘mat’ nga “Telegraph” Trajnerit të Anglisë s’i mjafton rroga, kapet ‘mat’ nga “Telegraph”
Në korrik u emërua trajner i Anglisë, pozicion që shoqërohet me një pagë vjetore prej 5 milionë eurosh, që mesa duket nuk është e mjaftueshme për Sam Allardyce.

Armando Vajushi, 4-6 muaj larg fushave, operohet Armando Vajushi, 4-6 muaj larg fushave, operohet
Armando Vajushi pësoi një dëmtim të rëndë të ligamentit në ndeshjen e fundit me ekipin e tij të Pro Vercelli-t në Serie B.

Berisha pëson gol, por Atalanta fiton në transfertë Berisha pëson gol, por Atalanta fiton në transfertë
Etrit Berisha, portieri i kombëtares sonë ishte titullar edhe në ndeshjen e kësaj të hëne ku Atalanta fitoi në transfertë ndaj Krotones me rezultatin 1-3.

FSHF rikthen Mamurrasin, e përjashtoi për shkak të borxheve FSHF rikthen Mamurrasin, e përjashtoi për shkak të borxheve
Federata Shqiptare e Futbollit ka bërë hapa prapa sa i përket Kategorisë së Parë, duke u rikthyer sërish skuadrën e Mamurrasit që përjashtoi një javë më parë për shkak të mos shlyerjes së detyrimeve financiare.

Inter vuan dëmtimet ndaj Romës, formacioni në dyshim Inter vuan dëmtimet ndaj Romës, formacioni në dyshim
Pikërisht kur dukej se Inter i kishte zgjidhur problemet në mesfushë, lajmet e këqija për tifozët zikaltër vijnë nga infermieria.

Izraeli dhe Palestina, konflikti dëmton edhe...futbollin Izraeli dhe Palestina, konflikti dëmton edhe...futbollin
Në një situatë emergjente ku mortajat fluturojnë thuajse çdo javë në ajër, sporti është gjëja e fundit që mendojnë banorët në Palestinë dhe Izrael, por nga konflikti shumëvjeçar në rajonin e trazuar, po vuan pashmangshmërisht edhe futbolli. Klubet hebre që luajnë në vendbanime izraelite në Bregun Perëndimor, sipas HRVV duhet të mos i zhvillojnë ndeshjet në zona rreziku dhe të marra me forcë.

Kosova ndaj Kroacisë me prurje të reja Kosova ndaj Kroacisë me prurje të reja
Mbetet për t’u parë se çfarë do të rezervojë blloku i trajnerit Albert Bunjaki mesditën e 2 tetorit, por ndërkohë kanë nisur të qarkullojnë edhe emra të rinj për grumbullimin e Kosovës në eliminatoret e botërorit 2018. Përfaqësuesja e futbollit që ka bërë hapa domethënës që në premierën e kualifikueseve me barazimin në Finlandë, do të ketë një test akoma më të vështirë në Shkodër ndaj Kroacisë.

Barça pret gjermanët, më shumë fitore pa Messi-n Barça pret gjermanët, më shumë fitore pa Messi-n
Një dëmtim që do ta mbajë jashtë fushave për pak javë, e ka privuar Barcelonën nga lojtari më i mirë i saj në një ndeshje të rëndësishme si ajo ndaj Borusia Mynshengladbah në Champions. Sulmuesi argjentinas ka një tërheqje muskulore dhe të mërkurën në mbrëmje nuk do të jetë në dispozicion të trajnerit Luis Enrique.

Protesta në Charlotte u zhvendos në stadiumin e NFL Protesta në Charlotte u zhvendos në stadiumin e NFL
Më shumë se 100 persona u mblodhën rreth stadiumit të Charlotte në prag ndeshjes së National Football League mes Carolina dhe Minnesota-s për të vijuar protestën për vrasjen 43-vjeçarit Keith Scott nga policia.

PSG, Aurier dënohet me dy muaj burg. Do të apelojë PSG, Aurier dënohet me dy muaj burg. Do të apelojë
Dy muaj burgim për lojtarin e Paris SG, Serge Aurier. Megjithatë, edhe ky, sikurse dënimi i Messit dhe babait të tij për evazion fiskal, nuk do të përfundojë pas hekurave të qelisë.

Klopp, i përzgjedhuri pas Ancelottit Klopp, i përzgjedhuri pas Ancelottit
Në Gjermani gjithçka është e programuar. Planifikime për një periudhë të gjatë, për të evituar që të gjendesh i papërgatitur. Kështu, sipas një raporti që bën Daily Star, në Bavari problemi është që të zgjedhin se cili do të jetë trajneri i Bayern Munchen pas 2 vjetësh, edhe pse Carlo Ancelotti trajneri actual, ende nuk ka filluar ta ngrohë mirë stolin e skuadrës bavareze.

Europa nën shenjën e futbollit. Situata në kampionatet kryesore Europa nën shenjën e futbollit. Situata në kampionatet kryesore
Futbolli europian la pas një tjetër raund ndeshjesh, ndërsa situata në kampionatet më të rëndësishme të kontinentit të vjetër mbetet interesante.

Kriza e Chelsea, Conte përgatit revolucionin në formacion Kriza e Chelsea, Conte përgatit revolucionin në formacion
Chelsea pësoi një disfatë të rëndë në derbin londinez me Arsenalin, duke konfirmuar se shtatori është një muaj ferri për “blutë” e Londrës. Skuadra e Antonio Contes e ka shënuar suksesin e fundit pikërisht më 27 gusht ndaj Burnleyt. Pas kësaj date, Chelsea ka humbur dy ndeshje dhe ka barazuar një, gjë që ka ndezur sinjalet e alarmit.

Podolski: Schweini, le të shkojmë në SHBA Podolski: Schweini, le të shkojmë në SHBA
Lukas Podolski këshillon Bastian Schweinsteiger-in për një transferim në Major League Soccer, në SHBA. Sulmuesi i Gallatasarajit e ka bërë një propozim të tillë nëpërmjet një interviste të dhënë për të përditshmen gjermane “Bild”.

Fiorentina-Milan 0-0: Ilicic gabon nga pika e bardhë e penalltisë Fiorentina-Milan 0-0: Ilicic gabon nga pika e bardhë e penalltisë
Pavarësisht rasteve të pafundme nga të dyja skuadrat ka përfunduar me rrjeta të paprekura ndeshja më e rëndësishme e javës së 6 të Serisë A, Fiorentina - Milan.

Derbi Partizani-Tirana mbyllet pa gola, shtyllat ndalin të kuqtë Derbi Partizani-Tirana mbyllet pa gola, shtyllat ndalin të kuqtë
Ka përfunduar në barazim pa gola derbi i kryeqytetit, Partizani-Tirana, i cili për herë të parë në historinë e tij është luajtur jashtë Tiranës, në Elbasan. Një ndeshje me ritëm e raste të shumta, e denjë për një derbi, por fatkeqësisht i mungoi goli.

Manaj shpëton Peskarën, tjetër gol në Serie A (VIDEO) Manaj shpëton Peskarën, tjetër gol në Serie A (VIDEO)
Futet në fushën e lojës në minutën e 70, duke zëvendësuar një tjetër shqiptar, Memushajn dhe menjëherë Rey Manaj lë gjurmë duke shënuar një gol me vlerën e 1 pike në transfertë për Peskarën.

Jeta e Bale në rrezik, kushërira e të fejuarës vodhi 1 mln paund nga trafikantët Jeta e Bale në rrezik, kushërira e të fejuarës vodhi 1 mln paund nga trafikantët
Ylli madrilen Gareth Bale po ruhet nga forcat e policisë spanjolle pasi dyshohet se mund të jetë objektiv i sulmit të një bande kriminale të trafikut të lëndëve narkotike, pasi kushërira e të fejuarës së tij është zhdukur bashkë me një valixhe e cila përmban drogë dhe para kesh që kapin vlerat e 1 milion paundëve.

Interi “ngec” në “San Siro” me Bolonjën, Torino mposht Romën Interi “ngec” në “San Siro” me Bolonjën, Torino mposht Romën
Interi nuk ka mundur të shkojë më shumë se një barazim 1-1 ndaj Bolonjës në “San Siro” në javën e 6 të Serie A.

Derbi Partizani-Tirana, policia “blindon” Elbasanin Derbi Partizani-Tirana, policia “blindon” Elbasanin
Me qindra efektivë të policisë kanë blinduar qytetin e Elbasanit në prag të derbit të kryeqytetit Partizani-Tirana, i cili për herë të parë në histori do të luhet jashtë Tiranës, në Elbasan.

Derbi kryeqytetas, në Elbasan nisen me qindra tifozë të të dyja skuadrave Derbi kryeqytetas, në Elbasan nisen me qindra tifozë të të dyja skuadrave
Për herë të parë në historinë e vet, derbi Partizani-Tirana do të luhet jashtë kryeqytetit për shkak të mungesës së stadiumit dhe mungesës së marrëveshjes së dy klubeve për të luajtur në “Selman Stërmasi”.

Shkëlzen Gashi, dygolësh në ndeshjen e Colorados me Vancouverin Shkëlzen Gashi, dygolësh në ndeshjen e Colorados me Vancouverin
Nëse me kombëtaren shqiptare goli i ka munguar që nga ndeshja me Armeninë, e vlefshme për kualifikueset e “Euro 2016”-s, në kampionatin amerikan “Major League Soccer”, Shkëlzen Gashi e ka më të lehtë për të gjetur rrugën e rrjetës.

Van Gaal drejt rikthimit në Bundesligë, në krye të Werder Bremen Van Gaal drejt rikthimit në Bundesligë, në krye të Werder Bremen
Louis Van Gaal është gati të rikthehet në rolin e trajnerit. Holandezi, pas largimit nga Manchester United do të jetë pjesë e Bundesligës, pasi do të marrë drejtimin e Werder Bremenit.

Chelsea e City, në garë për Bonuccin e Juventusit Chelsea e City, në garë për Bonuccin e Juventusit
Leonardo Bonucci vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes së dy klubeve angleze, Manchester City dhe Chelsea. Skuadra e “Citizens” kërkon një zëvendësues për Vincent Kompany, që u dëmtua sërish, ndërkohë që Conte kërkon të pakësojë sa më shumë problemet në repartin e mbrojtjes.

United mposht kampionët e Leicester, Ibra befasohet nga sozia e tij United mposht kampionët e Leicester, Ibra befasohet nga sozia e tij
E shtuna ishte një ditë feste për Manchester United, që rigjeti fitoren në Premier League duke gjunjëzuar kampionët e Leicester me rezultatin 4-1. Por, kjo përballje për “djajtë e kuq” nuk mund të mbyllej pa u shënuar një episod vërtet kurioz.

Raiola: Ibra do të më thyente këmbët, nëse nuk çoja Pogbanë te United Raiola: Ibra do të më thyente këmbët, nëse nuk çoja Pogbanë te United
Kalimi i Paul Pogba te Manchester United nuk është realizuar vetëm me një mal me parà, 105 mln euro, por edhe një presion shumë i fortë. Këtë e ka zbukuar menaxheri Mino Raiola, në një intervistë për të përditshmen holandeze “De Volkskrant”.

Reali barazon me Las Palmasin, Ronaldo nuk e përtyp zëvendësimin Reali barazon me Las Palmasin, Ronaldo nuk e përtyp zëvendësimin
Reali regjistroi barazimin e dytë radhazi, ndërsa duket se kanë filluar edhe qejfmbetjet e para. Të paktën kështu është shfaqur Ronaldo, që në barazimin 2-2 në fushën e Las Palmasit nuk arriti të shënonte, ndaj dhe Zidane e uli në pankinë në minutën e 72-të.

Laçi, mbetet tabu për Kukësin Laçi, mbetet tabu për Kukësin
Asnjë gol dhe nga një pikë për Lacin dhe Kukësin. Përfundoi në barazim pa gola sfida mes kurbinasve dhe verilindorëve e zhvilluar në stadiumin e qytetit të Lacit. Marcelo Troisi ndali në një barazim ish skuadrën e tij por Laci vazhdon të mos gjejë dot golin e parë në këtë kampionat, ndërkohë  që për Kukësin e Ernest Gjokës ky ishte barazimi i tretë në këtë sezon.

Barça dhuron spektakël edhe pa Messin Barça dhuron spektakël edhe pa Messin
Ndeshja e parë pa Messin shkon pa ndonjë keqardhje për Barcelonën që bën manita edhe pa yllin e saj. Skuadra e Luis Enrique fitoi 5-0 në Gijon kundër Sportingut, që ka pësuar tre disfata rrazhazi, me katalanasit që edhe pa shkëlqyer e kontrolluan sic duhej ndeshjen.

Barazim i “varfër” mes Korabit e Vllaznisë Barazim i “varfër” mes Korabit e Vllaznisë
Nuk ka fitues në “Selman Stermasi” pas 90 minutave të ndeshjes Korabi-Vllaznia. Asnjë gol dhe një ndeshje që nuk u ngjit asnjëherë mbi nivelin mesatar, dibranët dhe shkodranët ndajnë nga një pikë që e konfirmon Vllazninë një skuadër të fortë në mbrojtje por pa fuqi në sulm, ndërsa Korabi tregoi limitet dhe konfirmoi faktin se Mërgjyshi nuk ka gjetur ende formulën fituese.

Skënderbeu fiton por nuk shkëlqen Skënderbeu fiton por nuk shkëlqen
Skënderbeu vazhdon marshin në këtë start të sezonit. Edhe pse gjendja fizike e skuadrës nuk është më e mira, të besuarit e Agostinellit shfaqen cinikë, duke marrë sërish maksimumin e pikëve.

Juventus, një autogol për kreun Juventus, një autogol për kreun
Juventus nuk shkëlqen, por në fushën e Palermos realizoi objektivin, duke marrë tri pikët falë një autogoli të lojtarëve zirozë. Me Dybala në stol, që nuk luajti asnjë për minutë në ish-stadiumin e tij, bardhezinjtë vuajtën më tepër nga sa parashikohej në “Renzo Barbera”, megjithatë ruajnë kryesimin e Serisë A.

Bayern Munchen, 3 pikë të vuajtura në Hamburg Bayern Munchen, 3 pikë të vuajtura në Hamburg
Bayern Munchen vazhdon marshimin në Bundesligë ku vazhdon të mbajë kreun edhe pas javës së 5. Me 15 pikë të plota skuadra e Ancelottit arriti të triumfonte edhe në transfertën e Hamburgut ku e zhbllokoi rezultatin vetëm një minutë nga fundi me të zakonshmin Joshua Kimmich.

Conte shikon ferrin, Arsenal mund Chelsea 3-0 Conte shikon ferrin, Arsenal mund Chelsea 3-0
Chelsea ka parë ferrin ne krahun tjetër të Londrës, në Emirates Stadium, perballë Arsenalit. Në fakt ishte një mbrëmje e jashtëzakonshme e topçinjve që shkatërruan në 45 minuta formacionin e drejtuar nga Antonio Conte.

Tërhiqet Kevin Garnett, lamtumirë NBA pas 21 sezonesh Tërhiqet Kevin Garnett, lamtumirë NBA pas 21 sezonesh
Kevin Garnett i thotë mjaft basketbollit. Pas 21 sezonesh në NBA, lojtari i Minnesota Timberwolves deklaroi tërheqjen përfundimtare nga aktivitetet. Garnett u kthye te Minnesota për 8 milionë dollarë me idenë që të luante sezonin e fundit me këtë skuadër, por në fund vendosi që t'i japë lamtumirën basketbollit vetëm  pak ditë përpara nisjes së edicionit të ri të kampionatit të NBA.

Usain Bolt refuzon NFL Usain Bolt refuzon NFL
Njeriu më i shpejtë i planetit, Usain Bolt refuzon National Football League. Shumë skuadra të kampionatit të futbollit amerikan e kërkuan Bolt për të shfrytëzuar në maksimum shpejtësinë e 30 vjeçarit, gjë që është konfirmuar nga vetë atleti xhamajkan. Mësohet se këto skuadra ishin gati të pranonin  çdo lloj shifre që do t’u kërkonte Bolt për të pranuar kalimin në kampionat.

A është e trukuar kjo ndeshje? (VIDEO) A është e trukuar kjo ndeshje? (VIDEO)
Të qeshura e polemika të shumta ka shkaktuar një gol i pësuar nga kombëtarja e 16 vjeçarëve të Koresë së Veriut ndaj moshatarëve të tyre nga Uzbekistani.

Gabigol si Ronaldo, e nis nga Bolonja Gabigol si Ronaldo, e nis nga Bolonja
Paralelizmi mes të dyve nuk ka vend, por për një brazilian tek Interi duket sikur e kanë një pikë takimi në debitim: Gabigol si Ronaldo. Të dielën në “San Siro” mbërrin Bolonja dhe ish-futbollisti i Santos pritet të bëjë debutimin me fanelën zikaltër, si Ronaldo që 19 vjet më parë shënonte të parin gol me Interin, pikërisht përballë Bolonjës.

Fury shtyn sfidën me Klitschkon Fury shtyn sfidën me Klitschkon
Sfida e revanshit mes Tyson Fury dhe Wladimir Klitschko-s shtyhet për të dytën herë. Përballja mes boksierit britanik dhe atij ukrainas fillimisht ishte parashikuar të zhvillohej në muajin korrik, por ajo u shty për në 29 tetor për shkak të një dëmtimi në kavilje të kampionit të botës së peshave të rënda. Së fundmi një problem shëndetësor i shfaqur e detyron Fury ta shtyjë sërish këtë përballje.

Mourinho sulmon Perez: Më deshi te Reali për spastrime Mourinho sulmon Perez: Më deshi te Reali për spastrime
Jose Mourinho ka rezervuar deklarata të hidhura për çdokënd. Në librin e gazetarit të “Daily Mail”, Robert Beasley, “Up Close and Personal”, trajneri portugez ka sulmuar pothuajse të gjithë duke përfshirë këtu edhe presidentin e Realit të Madridit, Florentino Perez.

Dëmtimi i Messi-t, Barça e Argjentina në “luftë” Dëmtimi i Messi-t, Barça e Argjentina në “luftë”
Dëmtimi i Lionel Messi-t u kthye në një mollë sherri mes Barcelonës dhe përfaqësueses argjentinase ditët e fundit.

Freiburgu i Abrashit dorëzohet përballë Dortmundit Freiburgu i Abrashit dorëzohet përballë Dortmundit
Dortmundi ka marrë një fitore 3-1 ndaj Freiburgut në ndeshjen e parë të javës së pestë në Bundesligën gjermane.

Milionerët e PSG munden nga Toulouse Milionerët e PSG munden nga Toulouse
Java e 7 e Ligue 1 nis me një surprizë pasi kampionët në fuqi të Paris Saint Germain regjistruan humbjen e dytë në 7 javët e para.

Frederik Veseli zyrtarisht te Empoli Frederik Veseli zyrtarisht te Empoli
Merr fund pritja për Frederik Veselin. Mbrojtësi shqiptar është teseruar me skuadrën e Empolit në Serie A, duke zgjidhur problemet burokratike që e mbanin të lidhur me Luganon edhe pse kishte gjetur gjuhën e përbashkët me klubin toskan.

Rihapet çështja “Neymar” Rihapet çështja “Neymar”
Gjykata e Lartë e Spanjës rihapi këtë të premte hetimin me akuzën për mashtrim dhe korrupsion për transferimin e Neymar 3 vjet më parë te Barcelona.

Arsene Wenger, trajneri më jetëgjatë në Europë Arsene Wenger, trajneri më jetëgjatë në Europë
Arsene Wenger festoi këtë të enjte vitin e 20 në krye të skuadrës së Arsenalit, duke u shndërruar aktualisht në trajnerin e vetëm në të gjitha ligat europiane që ka qëndruar kaq gjatë në një skuadër. 

Mourinho ironik: Jam trajneri më i keq në histori Mourinho ironik: Jam trajneri më i keq në histori
Jose Mourinho iu kthye polemikave në konferencën për shtyp përpara ndeshjes Mancheter United-Leicester. Kur portugezi u pyet nëse “Dhelprat” mund ta fitonin për të dytin vit radhazi kampionatin anglez, ai lëshoi një nga batutat e tij të zakonshme.

Partizani e Tirana përgatiten për përballjen në Elbasan Partizani e Tirana përgatiten për përballjen në Elbasan
Më pak se 48 orë nga derbi i radhës dhe të dyja kampet mbeten të gatshme për të përballur forcat për herë të parë në këtë sezon 2016/2017 të Kategorisë Superiore.

Dëmtimi i Sadikut, asgjë serioze për sulmuesin Dëmtimi i Sadikut, asgjë serioze për sulmuesin
U detyruar të largohet nga fusha e lojës që në 15 minutat e para në ndeshjen e së enjtes me ekipin e tij të Zyrihut ndaj Servette në Challenge League dhe i shqetësoi të gjithë.

Partizani B tërhiqet nga Kategoria e Parë Partizani B tërhiqet nga Kategoria e Parë
Partizan B tërhiqet nga mundësia e artë që ju dha për të marrë pjesë në kategorinë e parë pas përjashtimit të Mamurrasit.

Botërori, sfidë jo e pamundur. Duka: Cana, i mirëpritur në pankinën e Kombëtares Botërori, sfidë jo e pamundur. Duka: Cana, i mirëpritur në pankinën e Kombëtares
Në pjesën e dytë të intervistës së tij të bujshme për Top Channel, pas skandalit të basteve, presidentit i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka flet se ç’do të ndodhë me futbollin shqiptar pas suksesit unik në Europian.

Shokon Mourinho: Francezit Wenger do t’i thyeja turinjtë Shokon Mourinho: Francezit Wenger do t’i thyeja turinjtë
Jose Mourinho nuk ka patur asnjëherë simpati për kolegun e Arsenal, Arsene Wenger, por duket se kjo shkon më përtej një urrejtje. Të paktën kështu ka zbuluar gazetari Rob Beasley, një person shumë i afërt me trajnerin porguez, në librin e tij “Up Close and Personal” që pritet të dalë pas pak javësh.

Man. City synon mbrojtësin e Juves Man. City synon mbrojtësin e Juves
Leonardo Bonucci ka qenë një nga të preferuarit  Guardiola-s dhe kjo preferencë vijon edhe pas transferimit në Manchester. Në fakt vetë mbrojtësi i Juves ka pohuar se është tentuar gjatë verës, me një ofertë joshëse, që pothuaj e turbulloi, por në fund pranoi të qëndronte në Torino.

300 efektivë dhe FNSH-ja për Partizani-Tirana 300 efektivë dhe FNSH-ja për Partizani-Tirana
Me “Qemal Stafën” të sheshuar tashmë, derbi mes Partizanit dhe Tiranës këtë sezon është zhvendosur në “Elbasan Arena”.

Arlind Ajeti i rikthehet stërvitjes Arlind Ajeti i rikthehet stërvitjes
Më në fund Arlind Ajeti i është rikthyer stërvitjes pas dëmtimit të një muaji më parë që e la jashtë liste edhe të kombëtares sonë në ndeshjen e parë të Eliminatoreve të Botërorit ndaj Maqedonisë ku Shqipëria triumfoi 1-0. Gjithashtu, mbrojtësi kuqezi ende nuk ka debutuar në Serie A me ekipin e  tij të Torinos.

UEFA: 10 skuadrat më të suksesshme në “Champions” UEFA: 10 skuadrat më të suksesshme në “Champions”
Kupa me dy veshë është shndërruar vitet e fundit në trofeun më të lakmuar të klubeve më prestigjoze të Europës. Sot njihen pak a shumë kush janë pretendentët për të, po ndër vite?

Ndëshkimi i teknologjisë; Futbollisti largohet me të kuqe Ndëshkimi i teknologjisë; Futbollisti largohet me të kuqe
Mesfushori i skuadrës holandeze Willem Tilburg, Anouar Kali bëhet futbollisti i parë në Holandë që ndëshkohet nga teknologjia.

Akuzat e kreut të FSHF-së, reagon Braçe: Duka, burimi i dhunës në futboll Akuzat e kreut të FSHF-së, reagon Braçe: Duka, burimi i dhunës në futboll
Pas publikimit të intervistës së presidentit të FSHF-së, Armando Duka, dhënë për Top Channel, ku flet kryesisht mbi dënimin që mori ekipi kampion i Skënderbeut për trukimin e ndeshjeve me një vit përjashtim nga kompeticionet europiane, ka reaguar deputeti socialist Erion Braçe, emri i të cilit u përmend në fund të saj, si një politikan që përpiqet të përbaltë sportin më të bukur e më të dashur në vend.

Gabigol: Refuzova milionat e Kinës për Interin, dua të luaj Gabigol: Refuzova milionat e Kinës për Interin, dua të luaj
Gabriel Barbosa është transferimi më i fundit i Interit. Sulmuesi brazilian i njohur ndryshe si Gabigol, iu bashkua zikaltërve nga skuadra braziliane e Santosit. Ai mund të debutojë në fundjavë ndaj Bolonjës.

Shorti, Mou vs Guardiola zhvendoset në Kupë Shorti, Mou vs Guardiola zhvendoset në Kupë
Jose Mourinho dhe Pep Guardiola do të përballen sërish në raundin e katërt të Kupës së Ligës, pasi “goglat” vunë përballë skuadrat e Manchesterit në sfidën që do të luhet në “Old Trafford”.

Mou: Më kritikuan? Futbolli është plot me Ajnshtajnë Mou: Më kritikuan? Futbolli është plot me Ajnshtajnë
Jose Mourinho kritikoi ata që i quajti “Ajnshtajnët e futbollit”, pasi mendon se e kritikuan padrejtësisht atë dhe skuadrën e Manchester United pas tri disfatave radhazi.

Manchester United, sërish interes për Sergio Ramos Manchester United, sërish interes për Sergio Ramos
Manchester United rishfaq interes për Sergio Ramos. Pas një fillimi me ulje e ngritje të sezonit, trajneri Jose Mourinho e sheh si të domosdoshëm përforcimin në repartin e mbrojtjes në merkaton e muajit janar dhe emri i kapitenit të Realit të Madridit duket se është në krye të listës.

Ronaldo, ‘fenomeni’ 40 vjeçar Ronaldo, ‘fenomeni’ 40 vjeçar
Askush nuk e di se çfarë mund të kenë menduar mamaja Sonia dhe babai Nelio në 22 shtatorin e vitit 1976, ekzaktësisht 40 vjet më parë, kur erdhi në jetë Ronaldo. Natyrisht që çdo prind e përfytyron në mendjen e tij të ardhmen e fëmijëve. Ndoshta kanë menduar ta bëjnë avokat. Ndoshta mjek, si Ronaldo Valente, doktori që asistoi në lindje dhe për ndër të tij mori emrin.

Ekskluzive, Duka: Skënderbeu mbetet kampion; Sulmon Braçen: Politika, larg duart nga futbolli Ekskluzive, Duka: Skënderbeu mbetet kampion; Sulmon Braçen: Politika, larg duart nga futbolli
Një nga ngjarjet më të rënda të historisë së trukimeve të futbollit tonë, të cilën skuadra kampione e Shqipërisë e vuajti me pezullimin për një vit nga aktivitetet ndërkombëtare, vazhdon të dominojë opinionin publik, jo vetëm sportiv.

ISIS të dënon me 80 fshikullime nëse vesh fanela të ekipeve të famshme ISIS të dënon me 80 fshikullime nëse vesh fanela të ekipeve të famshme
Nuk është aspak diçka e panjohur urrejtja që ka Shteti Islamik për futbollin. Shpesh, ky grup terrorist ka ndërmarrë masa ndëshkuese për ata që ndjekin sportin më popullor në botë. Sipas tabloidit britanik “Mirror”, këtë radhë, ISIS ka bërë të ditur se ndalon në mënyrë kategorike që të vishen fanelat e skuadrave përfaqësuese apo klubeve që janë të markave Nike dhe Adidas. Për ata që e thyejnë këtë rregull, dënimi është 80 goditje me kamzhik.

Moto GP, pa ndryshime kalendari i vitit 2017 Moto GP, pa ndryshime kalendari i vitit 2017
Botërorit i MotoGP në vitin 2017 për momentin duket se nuk do të pësojë shumë ndryshime në krahasim me atë të këtij viti. Federata Ndërkombëtare e Motoçiklizmit publikoi kalendarin provizor të këtij kampionati, ku vihet re se nuk ka të reja dhe se do të zhvillohen të njëjtat gara.

Investimet te McLaren, mohohet përfshirja e “Apple” Investimet te McLaren, mohohet përfshirja e “Apple”
“Apple” nuk do të investojë e as nuk do të blejë aksione te McLaren. Janë drejtuesit e skuderisë angleze të Formula 1 që e kanë deklaruar këtë duke hedhur poshtë lajmin e publikuar nga “Financial Times” disa muaj më parë për mundësinë që kompania e famshme amerikane e prodhimit të telefonave celulare të hynte në botën e Formula 1.

Barcelona, 3 javë pa yllin e saj Barcelona, 3 javë pa yllin e saj
Lionel Messi shqetëson sërish Barcelonën. Sulmuesi argjentinas nuk e përfundoi sfidën me Atletico Madrid e mbyllur në barazimin 1-1, për shkak të një dëmtimi muskulor.

Filipe Luis poston foto me plagën e shkaktuar nga Luis Suarez Filipe Luis poston foto me plagën e shkaktuar nga Luis Suarez
Filipe Luis, mbrojtësi i Atletico Madrid, menjëherë pas përfundimit të ndeshjes kundër Barcelonës (1-1), tregoi në Instagram plagën që i shkaktoi në këmbë ndërhyrja e sulmuesit Luis Suarez.

Barcelona nuk përfiton, barazohet nga Atletico Madrid Barcelona nuk përfiton, barazohet nga Atletico Madrid
Barcelona dhe Atletico Madrid barazuan 1-1 në supersfidën e mesjavës në La Liga, të luajtur në Camp Nou. Katalanët nuk përfituan nga gjysmëhapi fals i Realit të Madridit, që u frenua në shtëpi nga Villarreali.

“ReUnited?”, Mou rikthehet tek fitorja. “Të mëdhatë” nuk gabojnë në Kupë “ReUnited?”, Mou rikthehet tek fitorja. “Të mëdhatë” nuk gabojnë në Kupë
Jose Mourinho më në fund do të bëjë disa orë gjumë. “Speciali” duhet të ketë ndjerë një çlirim në minutën e 66 të sfidës Northampton-United, kur topi preku rrjetën pas një gjuajtje nga jashtë zone të Herreras. Deri në atë moment, ndeshja ishte fiksuar në shifrat 1-1 dhe vërshëllimat e tifozëve të pakënaqur të “djajve” mund t’ia bënin jetën të vështirë portugezit.

Juve ‘shfryn’ ndaj Kaljarit, Interi bind me Empolin Juve ‘shfryn’ ndaj Kaljarit, Interi bind me Empolin
Mesjava sportive e Serisë A ka dhuruar gola. Roma e Juventus fituan me nga katër gola ndaj kundërshtarëve të tyre, ndërkohë që Interi mori fitoren e tretë radhazi në një transfertë të vështirë.

Prezantohet logoja e Euro 2020 Prezantohet logoja e Euro 2020
UEFA prezantoi këtë të mërkurë logon zyrtare të Euro 2020 i cili për herë të parë në historinë e saj do të zhvillohet në 13 qytete të kontinentit, ndërsa finalja do të zhvillohen në “Wembley” të Londrës.

Ngec Reali, vetëm barazim me Villarealin Ngec Reali, vetëm barazim me Villarealin
Ndalet Real Madrid. Pas katër fitoresh radhazi, skuadra e Zidane është ndaluar në një barazim 1-1 nga Villareal në “Santiago Bernabeu”. Tifozët madrilenë shpresonin në një tjetër fitore, sidomos pas rikthimit të Ronaldos e Benzemasë, por “nëndetësja e verdhë” doli “kockë e fortë”.

Bajern nuk fal, Shalke konfirmon krizën Bajern nuk fal, Shalke konfirmon krizën
Katër ndeshje, katër fitore, 14 gola të shënuar dhe vetëm një të pësuar. Bajerni nuk toleron surprizat në Bundesligë.

Dopietë e Balotellit, Nice mund Monacon dhe rrëmben kreun Dopietë e Balotellit, Nice mund Monacon dhe rrëmben kreun
Mario Balotelli shënoi golin e tij të katërt në ndeshjen e tij të tretë me skuadrën e Nices. Sulmuesi italian ishte njeriu i ndeshjes në derbin e rivierës franceze, ku Nice fitoi 4-0 ndaj Monacos.

Strakosha “rikthehet” në portë. Thomasi: Jam gati për kombëtaren Strakosha “rikthehet” në portë. Thomasi: Jam gati për kombëtaren
“Është emocion i fortë, i bukur që nuk do e harroj kurrë”. Debutimi në Serie A në “San Siro” përballë Milanit nuk përfundoi në mënyrën më të mirë për portierin e kombëtares shqiptare U21, Thomas Strakosha.

Valencia shkarkon trajnerin, synohet Mancini Valencia shkarkon trajnerin, synohet Mancini
Skuadra spanjolle e Valencias ka shkarkuar trajnerin Pako Ayestaran pasi nuk arriti të marrë asnjë pikë në sezonin e ri në kampionat, duke humbur që të katër ndeshjet e para. Drejtimi i përkohshëm i skuadrës i është besuar Voro Gonzalezit.

“Zonja” me xhepat plot “Zonja” me xhepat plot
Juventus ka publikuar raportin financiar për sezonin 2015-16. Skuadra bardhezi gjatë sezonit në fjalë, falë sponsorëve dhe të ardhurave nga marketingu, ka rritur nga një vit më parë xhiron vjetore, duke gjeneruar në total 387.9 milionë euro.

Morata: Chelsea ofroi 70 mln euro për mua Morata: Chelsea ofroi 70 mln euro për mua
Chelsea ofroi 70 milionë euro për sulmuesin Alvaro Morata. Është vetë futbollisti i Realit të Madridit e përfaqësueses spanjolle që e zbuloi këtë lëvizje të drejtuesve të klubit londinez në një intervistë për gjermanen “Bild”.

Derbi “në ekzil” i kryeqytetit, Partizani “ndez” atmosferën Derbi “në ekzil” i kryeqytetit, Partizani “ndez” atmosferën
Të dielën e 25 shtatorit, në orën 19:00 do të luhet derbi i 146 i kryeqytetit mes Partizanit dhe Tiranës, i pari në histori që do të zhvillohet jashtë kryeqytetit, ketë herë në stadiumin “Elbasan Arena” të qytetit të Elbasanit.

Hidhet shorti i Kategorisë së Parë. Përjashtohet Mamurrasi Hidhet shorti i Kategorisë së Parë. Përjashtohet Mamurrasi
Pas shumë shtyrjesh e vonesash, këtë të mërkurë është hedhur shorti i Kategorisë së Parë të futbollit shqiptar.

Lewandowski, më i paguari në Bundesligë. Fiton mbi 15 mln euro Lewandowski, më i paguari në Bundesligë. Fiton mbi 15 mln euro
Ndërsa sezoni ka nisur me një tjetër lum golash (9 gola mes kampionatit dhe kupave), Robert Lewandowski është duke zgjatur për më tej ‘martesën’ me klubin bavarez të Bayern Munchen.

Zi për kreun e Federatës spanjolle. I vrasin mbesën në Meksikë Zi për kreun e Federatës spanjolle. I vrasin mbesën në Meksikë
Presidenti i Federatës Spanjolle, Angel Maria Villar po përjeton një moment dhimbjeje. Në Toluca të Meksikës u gjet trupi i pajetë i mbesës së tij, 39-vjeçares Maria Villar Galaz, e cila ishte rrëmbyer më 13 shtator.

Blerja e Milanit nga kinezët, “Bloomberg” ngre dyshime Blerja e Milanit nga kinezët, “Bloomberg” ngre dyshime
Blerja e Milanit nga investitorët kineze është vënë nën hijet e dyshimit. Portali i famshëm financiar “Bloomberg'” bëri të ditur se në 25 prill konsorciumi kinez që vepron nëpërmjet fondit SinoEurope për blerjen e Milanit, kishte paraqitur në zyrat e “Fininvenst” një raport financiar fals të bankës “Jiangsu” dhe jo të konfirmuar nga ky institucion.

La Liga, në mbrëmje klasikja e vogël Barça-Atletico. Enrique vlerëson kundërshtarin La Liga, në mbrëmje "klasikja e vogël" Barça-Atletico. Enrique vlerëson kundërshtarin
Kampionati spanjoll rezervon mbrëmjen e kësaj të mërkure një supersfidë, apo “klasiken” e dytë të La Ligës, pas asaj mes “merengues”-ve e “blaugrana”-ve, e konkretisht Barcelona-Atletico Madrid.

“League Cup”, Fabregas bëhet hero në kualifikimin e Chelseat “League Cup”, Fabregas bëhet hero në kualifikimin e Chelseat
Chelsea arriti një kualifikim drithërues në Kupën e Ligës në Angli, pasi mundi Leicesterin 4-2 pas kohëve shtesë. Shpëtimtari i “bluve” të Londrës dhe trajnerit Conte u bë pikërisht Cesc Fabregas, autor i dy golave që vendosën fatin e kësaj sfide.

Joshet De Biasi, Dinamo e Zagrebit kërkon teknikun italian Joshet De Biasi, Dinamo e Zagrebit kërkon teknikun italian
Nuk është hera e parë e me të gjitha gjasat nuk do të jetë e fundit që një skuadër e cila garon në Ligën e Kampioneve, kërkon trajnerin e kombëtares shqiptare Gianni De Biasi. Kuotat e ngritura dukshëm të italo-shqiptarit në tregun e pankinave sidomos pas Europianit 2016, kanë shtyre edhe Dinamon e Zagrebit që të mendojë për teknikun nga Sarmede.

Strakosha rrëfen emocionet në debutimin ndaj Milanit Strakosha rrëfen emocionet në debutimin ndaj Milanit
Prej vitesh është pjesë e skuadrës së Lazio-s, por mbrëmjen e së martës, Thomas Strakosha debutoi në Serie A dhe në një stadium si “San Siro” ndaj Milanit.

Tjetër perlë e Xhakës. Shënon edhe në Kupën e Ligës, Arsenali kalon turin Tjetër perlë e Xhakës. Shënon edhe në Kupën e Ligës, Arsenali kalon turin
Granit Xhaka bëhet sërish protagonist për Arsenalin duke shënuar një tjetër gol nga jashtë zonë.

Dortmundi, në krye përkohësisht Dortmundi, në krye përkohësisht
Borusia e Dortmundit shkatërroi 1-5 Volfsburgun dhe i merr përkohësisht Bajernit të Mynihut kreun e Bundesligës. Goli i shpejtë i Guerreiros i çliroi lojtarët e Dortmundit nga ana psikologjike, por dha efektin e kundërt te kundërshtarët, të cilët lejuan Aubumejangun të dyfishonte në minutën e 16.

Seria A, Strakosha debuton me humbje. Milani mund Lazion 2-0 Seria A, Strakosha debuton me humbje. Milani mund Lazion 2-0
Thomas Strakosha debuton me humbje në Serinë A. Portieri i kombëtares shqiptare U21 bëri një paraqitje shumë të mirë, por nuk arriti të shpëtojë Lazion nga humbja 2-0 ndaj Milanit në “San Siro”.

F1, Alonso: Objektivi për vitin 2017? Titulli kampion F1, Alonso: Objektivi për vitin 2017? Titulli kampion
Fernando Alonso, edhe pse ka 1 vit e gjysmë që nuk ngjitet në podium, mbetet optimist aq sa të thotë se objektivi i tij për sezonin e ardhshëm është që të luftojë për titullin kampion.

Strakosha debuton në Serie A, titullar kundër Milanit Strakosha debuton në Serie A, titullar kundër Milanit
Ndeshja e mesjavës e vlefshme për kampionatin italian “Serie A”, ajo mes Milanit dhe Lacios në “San Siro” ka nisur me një surprizë në formacionin e kryeqytetasve. Në portë, titullar në këtë takim ka zbritur Thomas Strakosha, portieri 21-vjeçar shqiptar, i cili pritet të ndjekë gjurmët e të atit Foto Strakosha.

Seluk paralajmëron Guardiolën: Nëse do luftë, luftë do kesh Seluk paralajmëron Guardiolën: Nëse do luftë, luftë do kesh
Dimitri Seluk deklaroi se trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, është ai që duhet të kërkojë falje dhe jo të presë një të tillë nga klienti i tij, njëkohësisht lojtari, Yaya Toure.

Guardiola “burgos” Yaya Toure Guardiola “burgos” Yaya Toure
Qëndrimi i Yaya Toure te Manchester City po bëhet më shumë se një çështje mediatike. Pasi futbollisti nga Bregu i Fildishtë u la jashtë listës së Champions League dhe me minutat e pakëta të aktivizimit në kampionat, reagoi manaxheri i tij, Dimitri Seluk, i cili kritikoi shumë ashpër vendimin e Guardiolës.

Panik në Venezuele, grabitet autobusi i Truijllanos Panik në Venezuele, grabitet autobusi i Truijllanos
Skuadra venezueliane e futbollit, Trujillanos përjetoi momente tmerri. 6 persona të armatosur bllokuan autobusin e kësaj skuadre duke i grabitur të gjithë futbollistët dhe stafin teknik që ishte në të si dhe duke i kërcënuar se do të hidhnin në erë me granata mjetin me të cilin po udhëtonin.

League Cup, Ranieri, përballë së kaluarës League Cup, Ranieri, përballë së kaluarës
Leicester City do të luajë sot në mbrëmje ndaj Chelseat një ndeshje që është e vlefshme për League Cup. Për trajnerin e kampionëve të Anglisë, Claudio Ranieri kjo përballje merr vlera të veçanta, pasi italiani do të jetë kundër ish-skuadrës së tij dhe ai deklaroi se mezi po e pret këtë sfidë.

Fëmijët e “yjeve” të Barçës, në gjurmët e baballarëve të tyre Fëmijët e “yjeve” të Barçës, në gjurmët e baballarëve të tyre
Fëmijët e Lionel Messi-t, Luis Suarez dhe Gerard Pique kanë hedhur hapat e tyre të parë në drejtim të karrierës së futbollistit.

Conte te Chelsea, tronditen pozitat e trajnerit Conte te Chelsea, tronditen pozitat e trajnerit
Pozitat e Antonio Contes në stolin e Chelsea-t duket se janë tronditur tashmë. Kjo është ajo që theksohet te tabloidi britanik “Daily Star”, sipas të cilit padroni i “Bluve të Londrës”, Roman Abramovich duket se e ka humbur shumë shpejt durimin me ish teknikun e Juventusit dhe përfaqësueses italiane.

Mourinho kërkon Isco-n, Rooney jashtë forme Mourinho kërkon Isco-n, Rooney jashtë forme
Isco vihet në shënjestrën e Jose Mourinhos. Sipas asaj që publikohet të e përditshmja spanjolle AS, trajneri portugez u ka kërkuar drejtuesve të “Djajve të Kuq” që të tentojnë blerjen e futbollistit spanjoll në merkaton e muajit janar. Në këtë sezon, Isco sheh që po luan shumë pak me fanellën e Realit të Madridit, kjo edhe për faktin se Zidane tashmë po beson më shumë te të rinjtë Vasquez dhe Asensio.

“Topi i Artë” 2010 e 2013, gazetarët votuan Sneijder e Ribery “Topi i Artë” 2010 e 2013, gazetarët votuan Sneijder e Ribery
Ceremonia e dorëzimit të “Topit të Artë” do te ndryshojë pas ndarjes mes “France Football” dhe FIFA. Duke nisur nga ky vit do të jenë gazetarët sportivë ata që do të përcaktojnë fituesin e këtij trofeu individual aq i lakmuar nga futbollistët.

Mbyllen lojërat paraolimpike; Pas 4 vitesh në Tokio Mbyllen lojërat paraolimpike; Pas 4 vitesh në Tokio
Nën tinguj e muzikës braziliane dhe madhështinë e stadiumit Maracana i është dhënë fund lojërave paraolimpike Rio 2016.

Suedi, 'AIK' zëvendëson fëmijët me pensionistë Suedi, 'AIK' zëvendëson fëmijët me pensionistë
Në vend të maskotave tradicionale që përfaqësohen nga fëmijët, në Ligën suedeze të futbollit këtë herë në krah të lojtarëve kishte vend për disa njerëz të tjerë specialë.

Hakerat bëjnë “namin” në atletikë Hakerat bëjnë “namin” në atletikë
Ata quhen Fancy Bears dhe në të kaluarën kanë bërë disa goditje kibernetike me profil të ulët që i garantuar disa mijëra dollarë. Por arritja më e madhe e grupimit të piratëve informatikë nga Rusia është padyshim vjedhja e dosjeve që përmbajnë të dhënat e atletëve elitarë të planetit.

Hazard: Conte është i çmendur Hazard: Conte është i çmendur
Eden Hazard është rikthyer për të diskutuar sërish impaktin e trajnerit Antonio Conte tek skuadra e Chelseat. Ylli i bluve të Londrës ka vlerësuar punën e teknikut italian me pesë herë kampionët e Anglisë.

Rosberg apo Hamilton, finalja elektrizuese e sezonit Rosberg apo Hamilton, finalja elektrizuese e sezonit
Një dialog mes pilotëve të Mercedes për sezonin e tretë do të jetë edhe ai që do të vendosë titullin kampion në Formula 1, betejë e nisur nga gara e parë e që vazhdon me ritmet e një skenari thriller në ndalesat anembanë planetit. Mijëra tifozët të botës spektakolare të garave me makina pyesin veten nëse në fron do të rikonfirmohet Hamilton apo britaniku do të detyrohet jo pa polemika ti dorëzojë skeptrin shokut të tij te Mercedes.

Pescara interesohet për Lorik Canën Pescara interesohet për Lorik Canën
Pescara synon të afrojë edhe një tjetër lojtar shqiptar dhe ai është ish-kapiteni i kombëtares kuqezi, Lorik Cana.

Starton java e derbit, të dielën vetëm Partizani-Tirana Starton java e derbit, të dielën vetëm Partizani-Tirana
Ndeshja më e rëndësishme e javës së 4 të kategorisë Superiore do të ketë një vëmendje totale për të gjithë tifozët e interesuar dhe jo më kot do të luhet në një ditë ku nuk ka vend për asnjë përballje tjetër.Garat historike me balona, në Gjermani nis edicioni i 60 Garat historike me balona, në Gjermani nis edicioni i 60
Nisi në gjermani, edicioni i 60 i garës me balona, “Coupe Aeronautique Gordon Bennett”, gara më e vjetër dhe më prestigjioze e kësaj disipline. Në aktivitetin e këtij viti marrin pjesë 48 pilotë nga vende të ndryshme të botës që garojnë më 24 balona.

“San Siro” mbush 90 vjeç “San Siro” mbush 90 vjeç
Në vitin 1971, në disa dyqane disqesh shfaqej “Parabola”, albumi i parë i Roberto Vecchionit. Mes 10 këngëve të tij veçohej njëra: “Luci a San Siro”, një përjetim nostalgjik i rinisë së këngëtarit të viteve ’70, e mbi të gjitha të një stadiumi që konsiderohet nga shumë milanezë si pika e referimit të qytetit.

Kombëtarja e vajzave 19-vjeçare mundi Qipron 2-0 Kombëtarja e vajzave 19-vjeçare mundi Qipron 2-0
Ekipi kombëtar i vajzave U-19 arriti fitoren e parë në Grupin e 4-t eliminator, për Evropianin 2017. Vajzat e reja të drejtuara nga Nevil Dede kanë mundur ekipin e Qipros me rezultatin e pastër 2-0.

Arsenali ka gati 100 milionë euro për Griezmann Arsenali ka gati 100 milionë euro për Griezmann
Lufta e merkatos për Antoine Griezmann është bërë shumë e ashpër, pasi është rritur numri i skuadrave që kërkojnë shërbimin e sulmuesit të Atletico Madrid. Paris Saint Germain, Chelsea dhe Manchester United janë klubet që e kanë shfaqur interesin për francezin, skuadra të cilave tashmë iu është bashkuar edhe Arsenali.

Vëllai duhet në ditë të vështira Vëllai duhet në ditë të vështira
Johnny dhe Alistair Brownlee janë vëllëzër në jetë, por edhe në sport dhe këtë ata e shfaqën edhe gjatë Botërorit të Triatlonit që u zhvillua në Meksikë. Në metrat e fundit të garës, Johny Brownlee, i cili ishte në kryesim, u ndje keq për shkak të motit të nxehtë, duke i humbur energjitë për të përfunduar garën.

“Jo më gola nga goditje këndi” “Jo më gola nga goditje këndi”
Gianluigi Buffon nuk i kurseu kritikat pas disfatës së pësuar në derbin e Italisë ndaj Interit. Portieri i Juventusit e cilësoi si të papranueshëm faktin që skuadra kampione të pësojë gol nga goditjet standarde.

Manchester United, Mourinho dhe hija e Van Gaal Manchester United, Mourinho dhe hija e Van Gaal
Duket se nuk ka fund makthi i tifozëve të Manchester United. E nisën javën e shkuar me shijen e hidhur në derbin me City, vijuan me një grusht të rëndë nga Feyenoord në Europa League dhe për mbyllje erdhi një humbje poshtëruese nga Watford.

“Michael Schumacher nuk ecën. Madje nuk qëndron dot as ulur” “Michael Schumacher nuk ecën. Madje nuk qëndron dot as ulur”
Avokati i Michael Schumacher kanë thënë se ish-kampioni i Formulës 1 nuk është në gjendje të ecë edhe pse kanë kaluar 3 vite nga aksidenti i rëndë me ski që pësoi në alpet franceze.

Rio, mbyllje spektakolare Lojërave Paraolimpike Rio, mbyllje spektakolare Lojërave Paraolimpike
Rio de Zhaneiro i dha fund lëvizjes olimpike me ceremoninë e mbylljes së Lojërave Paraolimpike.

Legia shkarkon Besnik Hasin Legia shkarkon Besnik Hasin
Vetëm tre muaj. Kaq zgjati aventura e Besnik Hasit te Legia Warsawë. Nëpërmjet një komunikate zyrtare, klubi polak njoftoi largimin nga detyra të teknikut shqiptar. Vendimi u argumentua me rezultatet e dobëta të skuadrës me 44-vjeçarin në krye të stoli.

Interi përmbys dhe fiton ndaj Juventus Interi përmbys dhe fiton ndaj Juventus
Inter ka arritur të fitoj 2-1 derbin e Italisë ndaj Juventusit, në takimit e javës së katërt të Serie A, duke përmbysur rezultatin brenda 12 minuta pasi u gjendën në dizavantazh.

Krenaria shqiptare e Rios, sportistja paraolimpike merr medaljen e argjendtë Krenaria shqiptare e Rios, sportistja paraolimpike merr medaljen e argjendtë
Nëse paraqitja e ekipit shqiptar sportiv në Olimpiadën e Rios la për të dëshiruar dhe ishte larg premtimeve e pritshmërive, janë shqiptarët që kanë gjetur hapësirat e vendeve të tjera të përfaqësimit, ata që më së paku na gëzojnë, e më së shumti japin sinjale se mjafton vullneti e dëshira për të bërë diçka të mirë.

Partizani fiton në Niko Dovana, mund 0-2 Teutën Partizani fiton në "Niko Dovana", mund 0-2 Teutën
Partizani ka treguar në “Niko Dovana” të Durrësit se edhe këtë vit është një pretendent i fortë për titullin.

Debutim i hidhur për Berishën, Cagliari thyen Atalantën Debutim i hidhur për Berishën, Cagliari thyen Atalantën
Portieri i kombëtares shqiptare, Etrit Berisha, debutoi me skuadrën e tij të re Atalanta. Në të vërtetë, ishte një debutim i hidhur për gardianin kuqezi, i cili personalisht bëri një paraqitje të mirë pavarësisht se pësoi 3 herë, duke u vlerësuar nga Sportmediaset me notën 7.

Vllaznia shënon dhe fiton, 2-0 ndaj Flamurtarit Vllaznia shënon dhe fiton, 2-0 ndaj Flamurtarit
Pas dy barazimeve me rrjeta të paprekura në kampionat, Vllaznia ka treguar se këtë sezon jo vetëm që ka një mbrojtje të mirë, por edhe reparti i sulmit ka ardhur duke u përmirësuar.

F1, Rosberg fiton në Singapor dhe merr kryesimin F1, Rosberg fiton në Singapor dhe merr kryesimin
Nico Rosberg fiton Ccmimin e Madh të Singaporit mes presionit dhe dyshimeve deri në metrat e fundit përpara kalimit të vijës së finishit. Që në start gara aziatike premtoi për emocione të forta dhe të papriturat që do të ndodhin në 61 xhirot e saj.

Mazzarri mposht “Specialin”. Manchester dhe Mourinho në krizë Mazzarri mposht “Specialin”. Manchester dhe Mourinho në krizë
Një javë e tmerrshme për Manchester United. Pas humbjes në derbin ndaj Manchester City dhe në Europa League ndaj Feyenoord, “Djajtë e Kuq” humbin 3-1 në fushën e Watford në javën e pestë të Premier League.

Inter, prapaskenat e përjashtimit të Brozoviç Inter, prapaskenat e përjashtimit të Brozoviç
Nëse një vit më parë ishte më i miri në fushë, këtë herë Marcelo Brozovic ndeshjen Inter-Juve do ta shikojë nga shtëpia ose maksimumi nga tribunat e stadiumit “San Siro”.

Nuri Seferi humbet duelin për titullin e kampionit të Evropës Nuri Seferi humbet duelin për titullin e kampionit të Evropës
Edhe pse u duk si një lojë fëmijësh përballja 12-raundshe, fitorja nuk i buzëqeshi boksierit shqiptar Nuri Seferi në kategorinë WBO. Me një diferencë të ngushtë pikësh, Firat Arslan u shpall kampion i Evropës në peshën “Cruiser”, në versionin WBO.

Kosova “flirton” me fitoren, por nuk ia del ndaj Bullgarisë Kosova “flirton” me fitoren, por nuk ia del ndaj Bullgarisë
Kosova i mbylli kualifikueset e Europianit të basketbollit me humbje. Bullgaria arriti të fitojë në transfertën e Mitrovicës me rezultat 67-62. Edhe pse për një moment u mendua se Kosova mund të përmbyste rezultatin, bullgarët nuk e lajuan një gjë të tillë.

Amerikani i basketbollit shqiptar Amerikani i basketbollit shqiptar
“Ëndrra amerikane”, mbetet ëndrra jo vetëm e shqiptarëve, por edhe shumë prej europianëve. Një moto që udhëheq fusha të ndryshme të jetës, nga ato ekonomike, kulturore deri tek sportivet. Por në epokën moderne të globalizimit, ndodh që edhe një amerikani t'i plotësohet ëndrra, që në rastin e Rashnoun Broadus është një "ëndërr shqiptare".

Eurobasket 2017, Shqipëria e mbyll me fitore Eurobasket 2017, Shqipëria e mbyll me fitore
Kombëtarja shqiptare e meshkujve në basketboll ka mbyllur kualifikueset e Europianit me fitore ndaj Sllovakisë. Në takimin e luajtur në “Asllan Rusi”, kuqezinjtë fituan 72-65.

Lazio mund Pescarën, Memushaj gabon nga pika e bardhë Lazio mund Pescarën, Memushaj gabon nga pika e bardhë
Lazio ka regjistruar fitoren e dytë në kampionat pasi mposhtui 3-0 skuadrën e Pescarës. Ledian Memushaj u bë protagonist i nje episodi aspak të këndëshëm për skuadrën e tij.

Atletico, “manita” ndaj Gijonit Atletico, “manita” ndaj Gijonit
Pas Barcelonës, fitore shënoi edhe Atletico Madrid që në “Vicente Calderon” mposhti Sporting Gijon me rezultatin 5-0. Të besuarit e Diego Pablo Simeone i dhanë drejtimin e dëshiruar kësaj sfide që në 45 minutat e para kur shënuan edhe 3 golat e parë.

Tirana e Kukësi ndajnë pikët, fiton Skënderbeu Tirana e Kukësi ndajnë pikët, fiton Skënderbeu
Tirana dhe Kukësi ndahen në paqe ne sfidën mes tyre. Në “Selman Stërmasi” kjo përballje e cila u shty për shumë minuta për shkak të rrebeshit të shiut u mbyll në barazimin 2-2.

Xhaka shënon nga 30 metra, fiton Arsenali Xhaka shënon nga 30 metra, fiton Arsenali
Granit Xhaka realizoi një gol spektakolar në fitoren 4-1 të Arsenalit ndaj Hull City.

Bundesliga, Bayern vijon startin perfekt, fiton edhe Dortmund Bundesliga, Bayern vijon startin perfekt, fiton edhe Dortmund
Carlo Ancelotti vijon startin perfekt në kampionatin gjerman. Bayern mposhti 3-1 skuadrën e Ingolstadt për të marrë fitoren e tretë në po aq ndeshje.

Eksperiment e spektakël, Barça fiton ndaj Leganes Eksperiment e spektakël, Barça fiton ndaj Leganes
Në librin e rekordeve të skuadrës së Leganes do të shkruhet se Lionel Messi ishte lojtari i parë që shënoi gol në stadiumin e tyre “Butarque”, kur ata më në fund arritën të garonin në kampionatin elitar spanjoll pas 88 vitesh.

Superiorja, Luftëtari merr 3 pikët e para Superiorja, Luftëtari merr 3 pikët e para
Luftëtari ka regjistruar fitoren e parë në përballjen e dy skuadrave debutuese të këtij sezoni në Superiore. Në “Elbasan Arena”, gjirokastritët mposhtën 1-0 Korabin.

F1 Singapor, Nico Rosberg i pari në provat zyrtare F1 Singapor, Nico Rosberg i pari në provat zyrtare
Nico Rosberg është piloti më i shpejtë i provave zyrtare të Ccmimit të Madh të Singaporit. Në Marina Bay, piloti gjerman i Mercedes arriti të fitopjë “pole position” duke e përshkuar këtë pistë me kohën 1 minutë 42 sekonda e 584 të mijtat, një kohë kjo që të cilën ai e regjistroi që në xhirot e para të sesionit të tretë.

Argjentina me Messi e Higuain ndaj Perusë e Paraguajit Argjentina me Messi e Higuain ndaj Perusë e Paraguajit
Lionel Messi dhe Gonzalo Higuain do të jenë pjesë e skuadrës së Argjentinës për ndeshjet e radhës së eliminatoreve të Botërorit 2018, ndaj Perusë dhe Paraguajit që do të luhen në 6 dhe 11 tetor.

F1 Singapor, Rosberg gjithnjë i pari në prova F1 Singapor, Rosberg gjithnjë i pari në prova
Mercedes nuk i jep hapësirë imagjinatës së kundërshtarëve për ta parë veten në pozicionin e parë për asnjë moment, madje edhe në teste. Kështu ka ngjarë në sesionin e tretë, në pistën Marina Bay, ku po bëhen përgatitjet e fundit për Çmimin e Madh të Singaporit.

“Rusi 2018”, Tite prezanton skuadrën e Brazilit “Rusi 2018”, Tite prezanton skuadrën e Brazilit
Trajneri i Brazilit, Tite bëri të ditur emrat e fubollistëve të grumbulluar për dy ndeshjet e radhës së eliminatoreve të Botërorit 2018, ndaj Bolivisë dhe Venezuelës. Do të jenë pjesë e ekipit për këto dy përballje mbrojtësi Thiago Silva dhe mesfushorët Fernandinho e Oscar.

Sllovaki-Angli, FIFA heton deklaratat e Duricas Sllovaki-Angli, FIFA heton deklaratat e Duricas
FIFA hap hetimet për ndeshjen mes Sllovakisë dhe Anglisë për eliminatoret e Botërorit 2018. Qeveria e futbollit botëror e ndërmori këtë hap pas deklaratës së mbrojtësit sllovak, Jan Durica, i cili tha se rezultati i kësaj ndeshjeje të fituar nga “Tre Luanët”, ishte i fiksuar nga arbitrat.

Inter kishte gati 85 milionë euro për James Rodriguez Inter kishte gati 85 milionë euro për James Rodriguez
Interi tentoi blerjen e James Rodrigues gjatë kësaj vere. Ajo që e publikon këtë lajm është revista amerikane “Sports Illustrated”, e cila thekson se klubi milanez ofroi plot 85 milionë euro për blerjen e futbollistit kolumbian.

Ibra, “djajtë e kuq” mendojnë rinovimin Ibra, “djajtë e kuq” mendojnë rinovimin
Starti shumë i mirë i sezonit i Zlatan Ibrahimovic ka bërë që drejtuesit e Manchester United të mendojnë për zgjatjen e bashkëpunimit me sulmuesin suedez.

Bie Chelsea, në Londër feston Jurgen Klopp Bie Chelsea, në Londër feston Jurgen Klopp
Pas 5 javësh kampionat ka ardhur edhe humbja e parë e Chelseat nën drejtimin e Antonio Contes, pas 3 fitoresh dhe një barazimi.

Bacca shpëton Milanin, fitore me vuajtje ndaj Sampdorias Bacca shpëton Milanin, fitore me vuajtje ndaj Sampdorias
I aktivizuar në minutën 64’ në vend të italianit Gianluca Lapadula, kolumbiani Carlos Bacca është kthyer në heroin e mbrëmjes së sotme për kuqezinjtë.

Shpërthen kreu i KOKSH: S’ishte faji i Luizës. Ja të vërtetat e akuzave Shpërthen kreu i KOKSH: S’ishte faji i Luizës. Ja të vërtetat e akuzave
Me ato që i quajti fakte të shumta në duar, presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Viron Bezhani ka kundërsulmuar, pas akuzave që përfshinë delegacionin shqiptar dhe vet Komitetin Olimpik në Lojërat Olimpike “Rio 2016”.

Fabregas? Conte: Do të qëndrojë te Chelsea Fabregas? Conte: Do të qëndrojë te Chelsea
Cesc Fabregas nuk do të largohet nga Chelsea. Kjo është ajo që ka deklaruar trajneri i Bluve të Londrës duke marrë shkas nga zërat e fundit të merkatos që e shihnin mesfushorin spanjoll në qendër të vëmendjes së disa klubeve të Serisë A.

Wenger vlerëson Xhakën: Përmirësohet çdo ditë tek Arsenal Wenger vlerëson Xhakën: Përmirësohet çdo ditë tek Arsenal
Granit Xhaka do të tregojë shumë shpejt në fushën e lojës sesa vlen, pasi është pikërisht kosovari, pjesa që mungon në mozaikun e bukur të Arsenalit.

Kombëtarja U19 e femrave pëson 20 gola në dy ndeshje Kombëtarja U19 e femrave pëson 20 gola në dy ndeshje
20 gola të pësuar në vetëm dy ndeshje. Ky është një bilanc katastrofik për një skuadër futbolli edhe në një arenë ku Shqipëria nuk krenohet me rezultatet si kategoria e femrave.

Ndryshon “Topi i Artë”;  Shmangen aleancat, voton media Ndryshon “Topi i Artë”;  Shmangen aleancat, voton media
Trofeu më prestigjioz dhe më i lakmuar individual në futboll do të ndryshojë mënyrën e përzgjedhjes së fituesit.

F1 Singapor, Rosberg e Raikkonen ‘fluturojnë’ në prova F1 Singapor, Rosberg e Raikkonen ‘fluturojnë’ në prova
Rosberg është shfaqur më i shpejti në sesonin e dytë të provave të lira, edhe pse Mercedes nuk e ka ritmin e garës në Marina Bay për Çmimin e Madh të Singaporit.

Simeone, “hije e rëndë” mbi De Boer. Tashmë ka “dritën jeshile” nga Atletico Simeone, “hije e rëndë” mbi De Boer. Tashmë ka “dritën jeshile” nga Atletico
Mbi përzgjedhjet e ardhshme në shtëpinë e Interit ka një peshë të madhe edhe “kompromisi” me Atleticon e Madridit.

Aguero mbetet te City, kontrata e re deri në 2020 Aguero mbetet te City, kontrata e re deri në 2020
Lajmi bëhet i ditur nga 'Daily Express' sipas të cilit, sulmuesi argjentinas do të firmosë një kontratë të re deri në vitin 2020, ndërkohë që ajo aktuale i skadon në 2019.

Formula 1, “Liberty” kërkon zëvendësuesin e Ecclestone Formula 1, “Liberty” kërkon zëvendësuesin e Ecclestone
'Liberty Media' po mendon për zëvendësimin e Bernie Ecclestone në postin e Shefit Ekzekutiv të Formula 1, edhe pse 85-vjeçarit i kanë mbetur edhe 3 vjet kontratë.

“CAS” mban pezull dënimin e Realit për kontratat me minorenët “CAS” mban pezull dënimin e Realit për kontratat me minorenët
Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë vendosi të mbajë pezull dënimin ndaj Realit të Madridit, të vendosur nga FIFA, për thyerjen e rregullave për nënshkrimin me futbollistët nën 18 vjeç, dënim që bllokoi edhe merkaton e transferimeve të klubit madrilen.

F1, Singapore, nis me shenjën e Red Bull F1, Singapore, nis me shenjën e Red Bull
Fundjava e Singaporit, në pistën “Marina Bay” ka nisur me shenjën e Red Bull dhe Max Verstappen, që vendosi kohën më të mirë në sesionin e parë të provave të lira.

Inter, De Boer drejt daljes, troket Capello Inter, De Boer drejt daljes, troket Capello
Nisja ka qenë më e keqja e mundshme, por Frank De Boer duket se ka një besim të kufizuar nga shoqëria. Dhe duket se diçka ka ndryshuar në orët e fundit, pasi askujt nuk i ka pëlqyer humbja e fundit me Hapoel Beer Sheva. Në fakt, ajo që përflitet është pikërisht një shkarkim i mundshëm në rast të një humbje tjetër në fundjavë, kundër Juves në “San Siro”. Sipas mediave italiane, ideja e parë që qarkullon është ajo e një qasje me 70 vjeçarin Fabio Capello.

Përforcimet e Barçës, gati 60 mln euro për Marquinhos Përforcimet e Barçës, gati 60 mln euro për Marquinhos
Drejtuesit e Barcelonës vazhdojnë punën për përforcimin e skuadrës. Sipas të përditshmes franceze L'Equipe', kampionët e Spanjës kanë vendosur sërish në shënjestrën e tyre mbrojtësin Marquinhos të Paris Saint Germain që këtë verë pa t’i largohej dhe David Luiz në drejtim të Chelseat.

Dëmtim horror i lojtarit të Dortmund (FOTO) Dëmtim horror i lojtarit të Dortmund (FOTO)
Ekipi i të rinjve të Borussia Dortmund arriti të fitojë ditën e enjte 0-2 ndaj Legia Warsaw, ndeshje e vlefshme për UEFA Youth League, por kjo fitore u zbeh pasi një prej lojtarëve të skuadrës gjermane, Dario Scuderi, pësoi një dëmtim tejet të rëndë në këtë sfidë.

Tifozët duan ‘kokën’ e Mou Tifozët duan ‘kokën’ e Mou
Humbja e dytë radhazi e Manchester United ka zemëruar tifozët e “Djajve të Kuq” që kanë nisur që tani të kërkojnë kokën e Mourinhos.

Zhgënjen Interi, mundet 0-2 nga izraelitët e Hapoel Zhgënjen Interi, mundet 0-2 nga izraelitët e Hapoel
Ecuria e dobët në kampionat ka reflektuar edhe në Europa League, Inter ka zhgënjyer sërish mbrëmjen e sotme duke u mundur me rezultatin 0-2 në San Siro nga izraelitët e Hapoel Beer Sheva.

Sadiku shënon një supergol ndaj Villarrealit në Europa League (Video) Sadiku shënon një supergol ndaj Villarrealit në Europa League (Video)
Sulmuesi i kombëtares shqiptare, i cili aktivizohet në radhët e ekipit zviceran të Zurich, ka shënuar një gol të mrekullueshëm gjatë pjesës së parë të takimit Villarreal-Zurich, që është duke u zhvilluar në këto momente, e vlefshme për raundin e parë të takimeve në grupet e Europa League.

Sensibilizim për ngrohjen globale, “Formula E” zbret në Arktik Sensibilizim për ngrohjen globale, “Formula E” zbret në Arktik
Ngrohja globale përfaqëson një problem madhor për zinxhirin jetësor në planetin Tokë dhe për ekologjistët e ambientalistët, alarmi i ndryshimit të temperaturave tashmë është në fazë kritike.

Tentojnë ta vjedhin, viktima: Kapeni, i ngjan Christiano Ronaldos Tentojnë ta vjedhin, viktima: Kapeni, i ngjan Christiano Ronaldos
Dy hajdutë në Francë janë kapur pak kohë pasi kanë tentuar të realizojnë një vjedhje në Saint-Max.

Real kërkon të blindojë Bale me 500 milionë euro Real kërkon të blindojë Bale me 500 milionë euro
Sipas mediave britanike, klubi madrilen është i gatshëm t’i ofrojë një kontratë të re talentit uellsian ku ai do të përfitonte shifra stratosferike, përafërsisht po aq sa fiton edhe Christiano Ronaldo.

Mustafi: Karrierën e nisa si sulmues, ja si përfundova në mbrojtje Mustafi: Karrierën e nisa si sulmues, ja si përfundova në mbrojtje
Mbrojtësi i Arsenal, Shkodran Mustafi, ka treguar se karrierën e tij si futtbollist te Hamburg e ka nisur si sulmues, por me kalimin e kohës kuptoi se ishte më i përshtatshëm si mbrojtës.

WADA, dalin të dhënat e 25 sportistëve pas sulmit kibernetik WADA, dalin të dhënat e 25 sportistëve pas sulmit kibernetik
Hakerët rusë kanë vazhduar sulmin ndaj Agjencisë Botërore Antidoping duke publikuar të dhënat mjekësore të 25 sportistëve të tjerë nga SHBA, Gjermania, Britania, Çekia, Danimarka, Polonia, Rumania e Rusia.

Shqipëria zbret në vendin e 40 në renditjen e re të FIFA-s Shqipëria zbret në vendin e 40 në renditjen e re të FIFA-s
Kombëtarja shqiptare humbet 3 pozicione në renditjen e re të FIFA. Kuqezinjtë e Gianni De Biasi e shohin veten në vendin e 40 këtë muaj dhe duket se ajo që ka ndikuar shumë në këtë pozicionim është humbja në tavolinë e miqësores me Luksemburgun, ndërkohë që fitorja me Maqedoninë ka bërë që të evitohet rënia e mëtejshme.

“Topi i Artë 2016”, ceremonia e radhës do të zhvillohet në Londër “Topi i Artë 2016”, ceremonia e radhës do të zhvillohet në Londër
Ceremonia e Topit të Artë FIFA për futbollistin më të mirë të vitit pritet të pësojë ndryshime. Sipas medias zvicerane, Federata Ndërkombëtare e Futbollit dëshiron t'i japë një impuls më të madh këtij trofeu pas mbylljes së kontratës së bashkëpunimit me “France Football”.

UEFA, mbledhja e parë me Ceferinin në krye UEFA, mbledhja e parë me Ceferinin në krye
Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s zhvilloi në Athinë mbledhjen e parë nën drejtimin e presidentit Aleksander Ceferin, i zgjedhur ditën e mërkurë në Konferencën e Jashtëzakonshme të këtij institucioni të mbajtur pikërisht në kryeqytetin grek.

Klopp vlerëson Conten në prag të sfidës Chelsea-Liverpool Klopp vlerëson Conten në prag të sfidës Chelsea-Liverpool
Kjo fundjavë e Premier League ka rezervuar supersfidën mes Chelsea dhe Liverpool, që do të luhet në “Stamford Bridge”. Trajneri Jurgen Klopp, i cili arriti të fitojë me “The Reds” në sfidën e zhvilluar ndaj londinezëve në tetorin e vitit të kaluar, theksoi se këtë radhë e pret një përballje akoma më e vështirë.

Europa League, nis sot rrugëtimi për trofeun Europa League, nis sot rrugëtimi për trofeun
Sot nis edicioni i ri i Europa League. Këtë vit mendohet se rivaliteti do të jetë akoma më i madh, pasi në garë janë disa prej klubeve më të rëndësishme në Kontinentin e Vjetër. Por jo vetëm kaq, edhe shpërblimet për skuadrat janë shumë të majme dhe këtu nuk bëhet fjalë vetëm për të drejtën e kualifikimit direkt të fituesit për në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, por edhe për përfitimet financiare.

Simeone përgatit largimin nga Atletico Simeone përgatit largimin nga Atletico
Diego Pablo Simeone dhe Atletico Madrid arritën një akord për reduktimin e kohëzgjatjes së kontratës mes tyre. Trajneri argjentinas kishte nënshkruar një marrëveshje me “Los Colchoneros” për qëndrimin në kryeqytetin spanjoll deri në vitin 2020, por me këtë akord të ri, kontrata e tij do të jetë e gjatë deri në vitin 2018.

Bayern, nis “nxemja” për “Oktoberfest 2016” Bayern, nis “nxemja” për “Oktoberfest 2016”
Bajerni i Mynihut e festoi si duhet suksesin e thellë 5-0 në Champions League kundër Rostov, duke u bërë pjesë e përgatitjeve për festën më të famshme të birrës në Europë.

Lumë parash për Neymar, PSG i ofroi një linjë hotelesh Lumë parash për Neymar, PSG i ofroi një linjë hotelesh
Për të marrë një sulmues nga më të mirët në qarkullim në futbollin e sotëm duhet të derdhësh miliona, por sakrifica që për më tepër shkoi kot nga francezët e PSG, i ka kaluar kufijtë e logjikës.

Basketboll, Ukraina turpëron Kosovën Basketboll, Ukraina turpëron Kosovën
Ekipi përfaqësues i basketbollit të Kosovës është turpëruar nga Ukraina me rezultatin e thellë 100:61 në ndeshjen e pestë të fazës së grupeve të vlefshme për këto eliminatore të EuroBasket2017.

Shqipëria humb me Malin e Zi   Shqipëria humb me Malin e Zi  
Shqipëria ka humbur edhe ndeshjen e pestë të fazës së grupeve përball Malit të Zi në transfertë me rezultatin 94-56. Kjo ishte humbja e pestë në po kaq ndeshje për kuqezinjtë në këtë fazë grupesh të kualifikuese të Europianit 2017.

Reali përmbys në shtesë, Dortmund e Leicester fitojnë bindshëm në transfertë Reali përmbys në shtesë, Dortmund e Leicester fitojnë bindshëm në transfertë
Real Madridi ka shpëtuar në minutat e fundit nga humbja në Bernabeu në ndeshjen e parë të Champions League. Christiano Ronaldo në 89’ dhe Alvaro Morata në të 95’ përmbysën rezultatin e ndeshjes që po kryesohej nga portugezët e Sporting të cilët kaluan në avantazh pak pas nisjes së pjesës së dytë.

Lojërat Olimpike, 4 atletë para-olimpikë vrapojnë më shpejt se kampioni i “Rio 2016” Lojërat Olimpike, 4 atletë para-olimpikë vrapojnë më shpejt se kampioni i “Rio 2016”
Abdellatif Baka ka thyer rekordin botëror dhe olimpik në garën e 1500 metrave T13 duke marrë edhe medaljen e arit në këtë kategori.

Bacca me këmbë në tokë: Luajmë për Europën, Juve-Napoli-Roma më të forta Bacca me "këmbë në tokë": Luajmë për Europën, Juve-Napoli-Roma më të forta
“Jemi në një fazë formimi, me një President të ri dhe me një ide për të arritur një skuadër që të jetë konkurruese në Europë”, ky është qëndrimi i kolumbianit kuqezi, Carlos Bacca, i cili pretendon që të shënojë më tepër se në sezonin e kaluar për të siguruar Europën.

Murinho kërkon fitore, por nuk grumbullon Rooney përballë Feyenoord Murinho kërkon fitore, por nuk grumbullon Rooney përballë Feyenoord
Ndërsa pretendon ta nisë me tre pikë në transfertë sezonin e ri të Europa League, trajneri i “djajve të kuq” ka vendosur të mos grumbullojë në  përballjen ndaj Feyenoord kapitenin Rooney dhe dy lojtarë të tjerë kyç si Mkhitaryan dhe Lingard.

Hetimet për skandalin e futbollit, Prokuroria kërkon raportin e UEFA-s Hetimet për skandalin e futbollit, Prokuroria kërkon raportin e UEFA-s
Për llogari të hetimeve të hapura një ditë më parë, Prokuroria e Tiranës i dërgoi kërkesë Federatës Shqiptare të Futbollit t’i vendosë në dispozicion raportin e UEFA-s të publikuar pak ditë më parë, ku denoncohet trukimi i ndeshjeve të skuadrës së Skënderbeut në këto vitet e fundit.