Aleancë globale kundër ISIS
Përpjekjet për një angazhim të koordinuar ndërkombëtar kundër rrezikut në rritje të ISIS-it kulmojnë sot në Paris me takimin e ministrave të Jashtëm nga vende të ndryshme të globit, ku do të diskutohen mënyrat e mposhtjes së shtetit islamik.

Merkel: Lufta kundër anti semitizmit, detyrë kombëtare
Merkel: Lufta kundër anti semitizmit, detyrë kombëtare
"Lufta ndaj antisemitizmit është detyrë kombëtare dhe qytetare", tha Angela Merkel në protestën e organizuar përpara portës së Brandenburgut me temë "Kurrë më urrejtje ndaj hebrenjve"; një tubim i mbajtur 75 vjet nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, ku 6 milionë hebrenj u asgjësuan nga nazistët gjermanë.

SHBA, të shtëna në një qendër tregtare. 6 të plagosur, agresori i neutralizuar SHBA, të shtëna në një qendër tregtare. 6 të plagosur, agresori i neutralizuar
Gjashtë persona raportohen të plagosur në gjendje të rëndë, ndërsa një agresor është qëlluar nga policia, pas ngjarjes së radhës me të shtëna armësh në një qendër tregtare të hapur në jugperëndim të Houstonit, në SHBA.

SHBA, sot debati i parë presidencial. Pikat e forta dhe dobësitë e kandidatëve SHBA, sot debati i parë presidencial. Pikat e forta dhe dobësitë e kandidatëve
Debatet presidenciale në Shtetet e Bashkuara, i pari i të cilëve mbahet mbrëmjen e së hënës, do të jenë ndryshe nga çfarë është parë deri tani. Debatet e zgjedhjeve paraprake patën një numër rekord shikuesish e nuk kursyen ofendimet, mburrjen, thirrjet e zhurmshme të publikut, apo talljen e kandidatëve me njëri-tjetrin.

Trump takohet me Netanyahun. Mbështet Izraelin dhe “Jeruzalemin kryeqytet” Trump takohet me Netanyahun. Mbështet Izraelin dhe “Jeruzalemin kryeqytet”
Takimin me Benjamin Netanyahun, në vigjilje të debatit të parë presidencial, Donald Trump e përdori për t’i përcjellë mbështetjen e tij kryeministrit izraelit dhe për t’i vendosur vetes aureolën e një kryetari të vërtetë shteti.

Siri, kamionë me ndihma në 4 qytete të rrethuara nga forcat qeveritare Siri, kamionë me ndihma në 4 qytete të rrethuara nga forcat qeveritare
Për të parën herë në gati 6 muaj, kamionë me ndihma kanë hyrë në 4 qytete të rrethuara të Sirisë. Komiteti ndërkombëtar i Kryqit të Kuq thotë se kamionët mbërritën në Madaya dhe Zabdani, pranë Damaskut, e në Foua dhe Kefraya të provincës së Idlibit, në veriperëndim të vendit.

Dëshmia e të mbijetuarit të fundosjes së anijes së emigrantëve në Egjipt Dëshmia e të mbijetuarit të fundosjes së anijes së emigrantëve në Egjipt
Momente tmerri, siç ishte ai i përmbysjes së një anijeje të mbushur me emigrantë në brigjet e Egjiptit më 21 shtator, lënë gjurmë të cilat nuk fashiten lehtë nga mendja e atyre që i kanë përjetuar.

Britani, rritet ndjeshëm racizmi pas referendumit të “Brexit” Britani, rritet ndjeshëm racizmi pas referendumit të “Brexit”
Pas referendumit të muajit qershor për shkëputjen nga Bashkimi Europian, racizmi në Britani është rritur ndjeshëm. Sulmet ndaj të huajve, sipas të dhënave të Këshillit kombëtar të krerëve të Policisë, u rritën me 58% brenda vetëm një muaji, pasi anglezët i thanë “Jo” qëndrimit në BE.

Japonia, avionë luftarakë përballë “stërvitjes rutinë” të Kinës Japonia, avionë luftarakë përballë “stërvitjes rutinë” të Kinës
Japonia ka ngritur në fluturim avionët e saj luftarakë gjatë së dielës, pasi 8 avionë kinezë u panë të fluturonin mes disa ishujve japonezë.

“Xhungla” në Calais, Hollande: Do ta mbyllim përgjithmonë “Xhungla” në Calais, Hollande: Do ta mbyllim përgjithmonë
Xhungla e Calais (Kalèsë) është kthyer në një gangrenë të tillë për qytetin-port, sa gjatë vizitës së tij atje, Presidenti francez Francois Hollande premtoi me të madhe mbylljen e plotë dhe të përhershme të saj.

Kërcënimi kryesor ndaj ekonomisë globale, ngadalësimi i Kinës Kërcënimi kryesor ndaj ekonomisë globale, ngadalësimi i Kinës
Ish-kryeekonomisti i Fondit Monetar Ndërkombëtar deklaroi për BBC-në se, ngadalësimi i ekonomisë kineze është kërcënimi më i madh ndaj ekonomisë globale. Kenneth Rogoff tha se nuk mund të përjashtohet mundësia e frenimit të fortë të një prej motorëve kryesorë të rritjes ekonomike globale.

Lufta civile në Siri, SHBA: Barbarizëm rus në Aleppo Lufta civile në Siri, SHBA: Barbarizëm rus në Aleppo
Ambasadorja amerikane në OKB akuzoi Rusinë për barbarizëm, për bombardimin e qytetit sirian të Aleppos. Gjatë një mbledhjeje emergjente të Këshillit të Sigurimit, Samantha Power tha se Rusia ka gënjyer haptazi këshillin për sjelljen e saj në Siri.

Kolumbi, pas paktit të paqes nis puna e vështirë Kolumbi, pas paktit të paqes nis puna e vështirë
Presidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos tha se marrëveshja e paqes me rebelët e FARC do të sjellë zhvillim ekonomik dhe do të ndihmojë vendin që të shërojë plagët sociale.

Jordani, Imami ekzekuton shkrimtarin pas postimit të një karikature Jordani, Imami ekzekuton shkrimtarin pas postimit të një karikature
Shkrimtari jordanez Nahed Hattar është qëlluar për vdekje përpara dyerve të gjykatës ku do të zhvillohej procesi kundër tij për fyerje të Islamit. Postimi i një karikaturë në faqen e tij të Facebook i ka kushtuar jetën intelektualit 56-vjeçar, i cili vinte nga minoriteti i krishterë i vendit.

Bombardimi i autokolonës, britaniku Johnson: Rusia mund të ketë kryer krim lufte në Siri Bombardimi i autokolonës, britaniku Johnson: Rusia mund të ketë kryer krim lufte në Siri
Sipas Sekretarit të Jashtëm britanik, Boris Johnson, Rusia mund të ketë kryer krim lufte, nëse qëndron ajo pas sulmit ndaj autokolonës me ndihma të OKB-së në Siri. Johnson i tha BBC-së se duhet pyetur, nëse forcat ruse i kanë shënjestruar civilët qëllimisht.

Merr fund epoka e Che Guevarës Merr fund epoka e Che Guevarës
Marrëveshja e paqes mes qeverisë dhe grupimit rebel më të vjetër në Kolumbi, FARC, i jep fund epokës së ndikimit të Che Guevarës në Amerikën Latine. Sipas “the Guardian”, në një kohë që kanë mbetur vetëm disa grupe të vogla të frymëzuara nga revolucioni kuban, FARC-u ul armët dhe me përfundimin e çmobilizmit, arsenali i tyre do të shkrihet për të ngritur tri monumente që do të pëkujtojnë fundin e një konflikti gjysmëshekullor dhe të dekadave të tëra të rebelimeve të armatosura në rajon.

E dashura e Clintonit mbështet Trumpin. Skandali i parë seksual, kur ishte guvernator E dashura e Clintonit mbështet Trumpin. Skandali i parë seksual, kur ishte guvernator
Ish e dashura e Bill Clintonit, Gennifer Flowers thotë se do të marrë pjesë si e ftuar e Donald Trumpit në debatin televiziv të së hënës mbrëma, mes kandidatit republikan për Shtëpinë e Bardhë dhe rivales së tij demokrate, Hillary Clinton.

Bombardimi i Aleppos, Ban Ki-moon: Ditë e zezë për civilët Bombardimi i Aleppos, Ban Ki-moon: Ditë e zezë për civilët
Shefi i OKB-së, Ban Ki-moon është i tronditur nga përshkallëzimi i frikshëm ushtarak i situatës në qytetin e shkatërruar të Aleppos. Kështu deklaroi zëdhënësi i tij, Stefan Dujariç, i cili shtoi se Ban Ki-moon është i alarmuar nga raportet për sulme ajrore, ku janë përdorur bomba ndezëse dhe bomba antibunker.

Samiti i Vjenës për refugjatët, Hungaria: Kamp kolosal në Libi Samiti i Vjenës për refugjatët, Hungaria: Kamp kolosal në Libi
Bashkimi Europian duhet të krijojë një qytet gjigant refugjatësh në brigjet libiane, për të procesuar azilkërkuesit afrikanë, para se ata të mbërrijnë në Europë. Kështu deklaroi kryeministri hungarez, Viktor Orban, në Samitin e Vjenës, ku morën pjesë udhëheqës europianë dhe ballkanikë.

Xhamitë e terrorizmi, plani për sulm në Këln u zbulua nga shoqata myslimane Xhamitë e terrorizmi, plani për sulm në Këln u zbulua nga shoqata myslimane
Informacioni që çoi në arrestimin e 16-vjeçarit sirian në Këln të Gjermanisë, i cili po planifikonte vendosjen e një bombe në emër të ISIS-it, erdhi nga një shoqatë myslimane.

SHBA, arrestohet autori i vrasjes së 5 personave në qendrën tregtare SHBA, arrestohet autori i vrasjes së 5 personave në qendrën tregtare
I dyshuari i të shtënave fatale në Qendrën Tregtare “Cascade” në Uashington, ka rënë në prangat e policisë. Njeriu, që mori 5 jetë njerëzish me gjestin e tij ekstrem, është identifikuar si Arcan Cetin, 20 vjeç, i lindur në Turqi, por rezident i përhershëm në Shtetet e Bashkuara.

Prapaskenat e “Brexit” nga zyra e ish-kryeministrit Cameron Prapaskenat e “Brexit” nga zyra e ish-kryeministrit Cameron
Një libër i drejtorit të Komunikimeve në zyrën e ish-kryeministrit britanik, David Cameron, dëshmon për prapaskenat në korridoret e politikës britanike dhe në zyrën e kryeministrit gjatë fushatës për referendumin e “Brexit”-it.

“Mos qëlloni!”, klithma e bashkëshortes së viktimës në Sharlot “Mos qëlloni!”, klithma e bashkëshortes së viktimës në Sharlot
Momenti kur policia në Karolinën e Veriut qëlloi një person me ngjyrë u regjistrua në video nga bashkëshortja e viktimës, e cila dëgjohet teksa u lutet oficerëve: “Mos e qëlloni!”.

Francë, Hollande prezanton planet për çmontimin e “Xhunglës” Francë, Hollande prezanton planet për çmontimin e “Xhunglës”
Presidenti francez Francois Hollande ka deklaruar se ka ndërmend të mbyllë kampin e emigrantëve në Kale, i njohur ndryshe si “Xhungla”, dhe të lëvizë 9 mijë refugjatët që ndodhen atje në qendra pritëse në zona të ndryshme të Francës.

Obama përuron muzeun e parë afro-amerikan Obama përuron muzeun e parë afro-amerikan
Barack Obama, presidenti i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara, hapi zyrtarisht dyert e muzeut e parë afro-amerikan, në Uashington.

Siri, katastrofë higjeno-sanitare në Alepo; mungojnë uji dhe dritat Siri, katastrofë higjeno-sanitare në Alepo; mungojnë uji dhe dritat
Situata në Siri vazhdon të degradojë edhe sa u takon kushteve higjeno-sanitare. Rreth 2 milionë banorë të qytetit të Alepos, si në pjesën lindore të kontrolluar nga rebelët ashtu dhe në atë perëndimore të zotëruar nga trupat qeveritare, kanë mbetur sërish pa ujë.

Britani, Corbyn rizgjidhet në krye të Laburistëve Britani, Corbyn rizgjidhet në krye të Laburistëve
Jeremy Corbyn do të vazhdojë të qëndrojë në krye të Partisë Laburiste britanike, pavarësisht përçarjeve të verifikuara muajt e fundit në radhët e saj.

Obama i vë veton ligjit, të mbijetuarve të 11 shtatorit u lejonte të padisnin Arabinë Saudite Obama i vë veton ligjit, të mbijetuarve të 11 shtatorit u lejonte të padisnin Arabinë Saudite
Pavarësisht të gjithë presionit nga kongresi apo familjarët e viktimave të 11 shtatorit, presidenti amerikan Barack Obama ka vendosur veton për miratimin e ligjit që lejon të afërmit e të ndjerëve të padisin Arabinë Saudite.

Tërmeti në Itali, Renzi: 4 mld euro dëme Tërmeti në Itali, Renzi: 4 mld euro dëme
Tërmeti shkatërrues që shkundi Italinë qendrore muajin e kaluar, përpos humbjes së jetëve njerëzore, ka edhe një kosto të lartë financiare, plot 4 miliardë euro, sipas kryeministrit Mateo Renzi.

Në prag të debatit të parë, sondazhet: Clinton me 6 pike para Trump Në prag të debatit të parë, sondazhet: Clinton me 6 pike para Trump
Vetëm pak ditë para debatit të parë që vë përballë Donald Trump dhe Hillary Clinton, kjo e fundit shënon një epërsi me 6 pikë ndaj miliarderit, të paktën kështu tregon sondazhi më i fundit kombëtar.

Rusia: Të shpëtohet plani i paqes në Siri Rusia: Të shpëtohet plani i paqes në Siri
Rusia bëri thirrje që të shpëtohet plani i hartuar mes saj dhe Shteteve të Bashkuara për armëpushimin në Siri.

SHBA, të shtëna me armë në një qendër tregtare, vriten 4 gra SHBA, të shtëna me armë në një qendër tregtare, vriten 4 gra
Një tjetër ngjarje e rëndë ka tronditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Katër gra kanë mbetur të vdekura ndërsa një tjetër person është plagosur pas të shtënave në një qendër tregtare në Burlington të Uashingtonit.

SHBA, Cruz harron ofendimet. Mbështet Trumpin për president SHBA, Cruz harron ofendimet. Mbështet Trumpin për president
Ish-i nominuari republikan për kandidat për president, Ted Cruz, ka ofruar mbështetjen e tij këtë të premte ndaj rivalit të tij brenda partisë, Donald Trump, në garën për Shtëpinë e Bardhë të nëntorit në SHBA.

SHBA, kllounët kthehen në makth në 6 shtete. Mashtrojnë fëmijët SHBA, kllounët kthehen në makth në 6 shtete. Mashtrojnë fëmijët
Ngjan me një subjekt filmi horror, por në SHBA, kllounët janë kthyer në një mankth. Fenomeni shqetësues i personave të maskuar si kllounë, që përpiqen të mashtrojnë fëmijët duke i çuar në pyll, është raportuar në të paktën 6 shtete amerikane.

Siri, mbi 90 civilë të vrarë nga bombardimet ruso-siriane Siri, mbi 90 civilë të vrarë nga bombardimet ruso-siriane
Rreth 90 persona, mes të cilëve shumë fëmijë, kanë mbetur të vrarë në dhjetëra sulme ajrore siriano-ruse mbi Alepo dhe rrethinat e tij.

Itali, aksident tragjik në aksin Torino-Milano. Vdesin prindërit, plagosen 3 të mitur Itali, aksident tragjik në aksin Torino-Milano. Vdesin prindërit, plagosen 3 të mitur
Një aksident i rëndë rrugor është shënuar mbrëmjen e së premtes në autostradën mes Torinos dhe Milanos në Itali, ku një kamion transporti është përplasur me një automjet, me të cilin udhëtonin një familje me origjinë marokene.

Lindja e Mesme, kuarteti nxit përpjekjet për rifillimin e bisedimeve të paqes Lindja e Mesme, kuarteti nxit përpjekjet për rifillimin e bisedimeve të paqes
Kuarteti diplomatik ndërkombëtar për paqen në Lindjen e Mesme ka ripërsëritur këtë të premte thirrjen ndaj Izraelit dhe Palestinës për të ndërmarrë hapat për rinisjen e procesit të ngecur të paqes.

Presidenti i PE-së, Schulz: Britania, e papërgatitur për “Brexit”-in Presidenti i PE-së, Schulz: Britania, e papërgatitur për “Brexit”-in
Presidenti i Parlamentit Europian ka bërë të ditur këtë të premte se, qeveria britanike ka qenë e papërgatitur përpara mundësisë së votës pro “Brexit”-it në referendumin e qershorit, e për këtë arsye tashmë është përfshirë në dilemën se kur duhet të nisin bisedimet për divorcin mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian.

Vatikani ndryshon rregullat e kanonizimit Vatikani ndryshon rregullat e kanonizimit
Vatikani ka njoftuar zyrtarisht këtë të premte se ka ndryshuar rregullat që çojnë drejt kanonizimit të një shenjti. Në procesin e vlerësimit të shërimeve, nëse kualifikohen apo jo si mrekulli, tashmë janë parashikuar edhe masa mbrojtëse kundër abuzimeve të mundshme financiare.

Egjipt, shkon në 108 numri i viktimave nga përmbytja e varkës me emigrantë Egjipt, shkon në 108 numri i viktimave nga përmbytja e varkës me emigrantë
Numri i trupave të pajetë të gjetur pas përmbytjes së një mjeti të papërshtatshëm për lundrim në brigjet egjiptiane ditën e mërkurë ka shkuar në 108, ndërsa pritet të rritet edhe më tej.

Aleppo, ushtria siriane: Pas sulmeve ajrore, edhe ofensivë tokësore Aleppo, ushtria siriane: Pas sulmeve ajrore, edhe ofensivë tokësore
Dita e premte ka vijuar të shënojë sulme të rënda ajrore mbi zonat e Aleppos të kontrolluara nga rebelët, teksa ushtria siriane e mbështetur nga Rusia deklaroi ofensivën e radhës për të rimarrë plotësisht kontrollin e qytetit më të madh sirian. Shpresa për të rikthyer armëpushimin tashmë duket jo e venitur, por e shuar.

Suedi, 3 të akuzuar për trafikimin e refugjatëve nga Italia Suedi, 3 të akuzuar për trafikimin e refugjatëve nga Italia
Suedia ka ngritur akuza ndaj 3 personave, që kanë organizuar trafikimin e 170 emigrantëve përmes minibusëve nga Italia veriore drejt kufijve të Skandinavisë.

Porti, vepër arti Porti, vepër arti
Selia e re e Autoritetit Portual të Anversës në Belgjikë u përurua zyrtarisht të enjten, si një ndërthurje e lidhjeve të qytetit me detin dhe historinë e tregtisë së tij të diamanteve.

Dalai Lama ironizon Trump Dalai Lama ironizon Trump
Flokët e Donald Trump-it ishin sërish subjekt batutash, e këtë herë, njeriu që vuri në lojë pamjen e kandidatit republikan për Shtëpinë e Bardhë ka qenë vetë Dalai Lama. I ftuar në emisionin “Good Morning Britain”, lideri shpirtëror tibetjan bëri shaka sa me flokët e miliarderit, ashtu edhe me gojën e tij dhe mënyrën e të folurit.

Itali, ndalohet filmimi i deputetëve përtacë Itali, ndalohet filmimi i deputetëve përtacë
Autoritetet italiane kanë bërë gati masat të reja censuruese nga gazetarëve që tashmë nuk do ët lejohen të filmojnë deputetët që luajnë lojëra elektronike apo shohin ndeshjet, ndërsa zhvillohen seancat e parlamentit.

SHBA, policja që qëlloi 40-vjeçarin akuzohet për vrasje SHBA, policja që qëlloi 40-vjeçarin akuzohet për vrasje
Oficerja e policisë që hapi zjarr duke lënë të vdekur në vend një afrikano-amerikan të paarmatosur në Tulsa të Oklahomës është akuzuar për vrasje pa paramendim.

Kongresmeni amerikan: Afro-amerikanët urrejnë të bardhët sepse janë të suksesshëm Kongresmeni amerikan: Afro-amerikanët urrejnë të bardhët sepse janë të suksesshëm
Një kongresmen republikan i Karolinës së Veriut, i cili mbulon edhe një pjesë të territorit të Sharlote, atje ku për të tretën natën radhazi u regjistruan protesta të dhunshme të afro-amerikanëve, i ka hedhur benzinë zjarrit.

Koreja e Jugut, forcë speciale ushtarake për rrëzimin e Kim Jong-un Koreja e Jugut, forcë speciale ushtarake për rrëzimin e Kim Jong-un
Koreja e Jugut po planifikon krijimin e një force të posaçme ushtarake, detyra e së cilës do të jetë rrëzimi i Kim Jong-unit nga pushteti.

Akuzat për abuzime, May: Ushtria duhet mbrojtur Akuzat për abuzime, May: Ushtria duhet mbrojtur
Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May tha se duhet bërë çdo përpjekje për të ndaluar abuzimin me sistemin ligjor për të ngritur akuza për sjellje të pahijshme të trupave ushtarake britanike.

Protestat në SHBA, shtetrrethim në Charlotte Protestat në SHBA, shtetrrethim në Charlotte
Policia dhe protestuesit në Charlotte u përballën për natën e tretë rresht mes domonstratave masive, ndërsa familja e Keith Skot, viktimës që u vra nga policia, tha se kishte më shumë peytje se përgjigje pasi pa në mënyrë private videon e vrasjes së tij.

Siri, dështon armëpushimi, ushtria nis ofensivën Siri, dështon armëpushimi, ushtria nis ofensivën
Ushtria siriane lajmëroi se ka nisur një ofensivë të re në qytetin lindor Alepo, ku 250 mijë njerëz jetojnë të rrethuar. Avionët e ushtrisë bombarduan ashpër pozicionet rebele në qytet duke i dhënë fund armëpushimit një javor.

Refugjatët, Trump: Kërcënim edhe për cilësinë e jetës Refugjatët, Trump: Kërcënim edhe për cilësinë e jetës
Donald Trump e përshkroi kërcënimin e paraqitur nga refugjatët sirianë jo vetëm çështje që lidhet me terrorizmin, por edhe me cilësinë e jetesës.

Gjeorgji, politikanët rrihen në studion e emisionit Gjeorgji, politikanët rrihen në studion e emisionit
Afrimi i datës 8 tetor që shënon edhe ditën kur në Gjeorgji do të mbahen zgjedhjet parlamentare, ka ndezur një debat të ashpër politik mes qeverisë edhe opozitës.

Siri, shënohen bombardimet më të rënda mbi Aleppo. Putin e Assad injorojnë Kerryn Siri, shënohen bombardimet më të rënda mbi Aleppo. Putin e Assad injorojnë Kerryn
Avionët luftarakë rusë dhe sirianë kanë ndërmarrë sulmet më të rënda ajrore prej muajsh në rajonet e kontrolluara prej rebelëve në qytetin e Aleppos përgjatë natës, teksa Rusia dhe qeveria siriane kanë neglizhuar thirrjen e Shteteve të Bashkuara për ndalimin e fluturimeve, duke shuar kështu shpresat për një rikthim të armëpushimit të brishtë.

Papa Françesku sulmon gazetarët që nxisin frikë: Edhe thashethemet janë formë “terrorizmi” Papa Françesku sulmon gazetarët që nxisin frikë: Edhe thashethemet janë formë “terrorizmi”
Papa Françesku është shprehur këtë të enjte me nota kritike ndaj gazetarisë së bazuar te thashethemet rozë (gossip), të cilën e ka konsideruar një formë “terrorizmi”, ndërsa mediat që e prezantojnë popullsinë mbi bazën e stereotipeve, apo që nxisin frikën prej emigrantëve thotë se janë duke vepruar në mënyrë destruktive.

Sulmi i autokolonës, shefi i Shtabit të Përgjithshëm amerikan: Përgjegjësi e Rusisë Sulmi i autokolonës, shefi i Shtabit të Përgjithshëm amerikan: Përgjegjësi e Rusisë
Një prej oficerëve më të lartë ushtarakë të Amerikës ka thënë këtë të enjte përpara ligjvënësve se, tashmë nuk ka më asnjë dyshim në mendjen e tij që Rusia është përgjegjësja e sulmeve ajrore të kryera ndaj autokolonës me ndihma humanitare në Aleppo të Sirisë, duke e quajtur atë sulm si një “mizori të papranueshme”.

Egjipt, qindra të vdekur si pasojë e përmbysjes së varkës me emigrantë Egjipt, qindra të vdekur si pasojë e përmbysjes së varkës me emigrantë
Të mbijetuarit e një varke të përmbysur pak larg brigjeve egjiptiane gjatë së mërkurës i kanë thënë BBC-së se me qindra persona mund të jenë mbytur.

6-vjeçari i dërgon letër Obamës, kërkon të ndihmojë Omranin e vogël 6-vjeçari i dërgon letër Obamës, kërkon të ndihmojë Omranin e vogël
Alex, djal i dy prindërve shqiptarë, jeton në Nju Jork dhe është vetëm gjashtë vjeç, por edhe pse kaq i vogël, letra që i ka dërguar presidentit amerikan Barack Obama tregon një fëmijë me zemër të madhe.

Presidenti filipinas për BE-në: Do t’i çoj në djall të gjithë Presidenti filipinas për BE-në: Do t’i çoj në djall të gjithë
Presidenti filipinas Rodrigo Duterte kërkoi që Bashkimi Europian të tregojë respekt ndaj tij si lider, edhe pse më herët i kishte rezervuar bllokut një gjest të turpshëm me gishtin e mesit. I zemëruar nga thirrja e Parlamentit Europian për frenimin e terrorit 11 javor të vrasjes së shpërndarësve dhe trafikantëve të drogës në Filipine, ish-kryebashkiaku i qytetit jugor, Davao sulmoi BE-në.

Paqja në Kolumbi, qeveria dhe rebelët nënshkruajnë marrëveshjen Paqja në Kolumbi, qeveria dhe rebelët nënshkruajnë marrëveshjen
Paqja në letër u vendos, por sa do të arrijë ajo të vihet në jetë vërtetë. Edhe pse e pranuan marrëveshjen që i dha fund 52 vitesh lufte civile në Kolumbi, rebelët e forcave të armatosura revolucionare FARC druhen se qeveria mund të mos e implementojë paktin.

Studimi i ri amerikan, lidhjet mes Al Kaeda-s dhe ISIS Studimi i ri amerikan, lidhjet mes Al Kaeda-s dhe ISIS
Ekzistojnë lidhje të drejtpërdrejta mes Al Kaeda-s dhe celulave të Shtetit Islamik në Europë që kanë organizuar sulmet terroriste të muajve të fundit.

SHBA, dhunë në Sharlot, shpallet gjendja e emergjencës SHBA, dhunë në Sharlot, shpallet gjendja e emergjencës
Guvernatori i Karolinës Veriore shpalli gjendjen e emergjencës ne qytetin e Sharlot për shkak të trazirave mbi vrasjen e një personi me ngjyre nga policia.

Vendet që kanë ngritur mure për emigrantët Vendet që kanë ngritur mure për emigrantët
Franca është bërë vendi i fundit europian që ngre një mur për të ndaluar lëvizjen e emigrantëve dhe refugjatëve. Ky mur i ngritur në kampin e Calais është financuar nga qeveria britanike.

SHBA, vijojnë protesta e dhunshme, vritet edhe një protestues SHBA, vijojnë protesta e dhunshme, vritet edhe një protestues
Një person është që qëlluar për vdekje në natën e dytë të protestave të dhunshëm pasi u shënua një tjetër episod kur policia qëllon për vdekje një person me ngjyrë.

100 vite burg njerkut, mbyti në pishinën e hotelit vajzën 100 vite burg njerkut, mbyti në pishinën e hotelit vajzën
Një burrë i cili është filmuar teksa hedh në mënyrë të përsëritur thjeshtrën e tij në një pishinë, derisa ajo është mbytur, u dënua me 100 vite burg nga një Gjykatë meksikane.

Protestat në Sharlot, shefi i policisë mbron agjentët: Scott i armatosur Protestat në Sharlot, shefi i policisë mbron agjentët: Scott i armatosur
Pas një nate protestash të dhunshme në Sharlot, shefi i policisë u përpoq të hidhte poshtë zërat lidhur me atë çfarë ndodhi me Keith Lamont Scott, babai i 7 fëmijëve i cili u vra nga një polic në parkimin e një kompleksi pallatesh.

Irlandë e Veriut, lideri republikan akuzohet për vrasje Irlandë e Veriut, lideri republikan akuzohet për vrasje
Polemika të shumta kanë shkaktuar në Irlandën e Veriut deklaratat e një ish-militanti të IRA-s, se një nga liderët e partisë republikane, Gerry Adams ka urdhëruar një vrasje në vitin 2005.

Bombat në Nju Jork, FBI kërkon bashkëpunëtorët e Rahamit Bombat në Nju Jork, FBI kërkon bashkëpunëtorët e Rahamit
FBI në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po kërkon 2 persona të cilët mendohet se kanë ndihmuar në procesin e vendosjes së bombave në Nju Jork, të cilat fatmirësisht rezultuan pa pasoja fatale në jetë njerëzish.

Kerry: Të ulim avionët që fluturojnë mbi Siri Kerry: Të ulim avionët që fluturojnë mbi Siri
Shtetet e Bashkuara propozojnë që të gjithë avionët luftarakë të të gjitha palëve të përfshira në konfliktin sirian të ulen në zona të sigurta që të shpëtohet armëpushimi i arritur mes palëve.

Turqi, tentoi të qëllonte me thikë rojen e Ambasadës së Izraelit, plagoset agresori Turqi, tentoi të qëllonte me thikë rojen e Ambasadës së Izraelit, plagoset agresori
Një person që mbante një thikë në dorë është qëlluar me armë zjarri dhe është plagosur nga oficerë të sigurisë jashtë Ambasadës së Izraelit në kryeqytetin turk, Ankara.

Francë, dyshime mbi shëndetin e ish-presidentit Chirac. Ish-ministrja: Ka vdekur Francë, dyshime mbi shëndetin e ish-presidentit Chirac. Ish-ministrja: Ka vdekur
Në Francë është shtuar frika mbi gjendjen shëndetësore të ish-presidentit Jacques Chirac, pas raportimeve të pakonfirmuara për vdekjen e tij në një spital të Parisit, ku është shtruar prej 3 ditësh për shkak të një infeksioni në mushkëri.

SHBA-të tregojnë forcën ndaj Veriut. Avionë bombardues mbi Korenë e Jugut SHBA-të tregojnë forcën ndaj Veriut. Avionë bombardues mbi Korenë e Jugut
Dy avionë bombardues supersonikë të Shteteve të Bashkuara fluturuan mbi Korenë e Jugut, përpara se njëri prej tyre të ulej në një bazë ajrore 40 km larg kryeqytetit Seul.

SHBA, protesta në Charlotte për vrasjen e një personi me ngjyrë SHBA, protesta në Charlotte për vrasjen e një personi me ngjyrë
Protesta masive ka shkaktuar vrasja e një personi me ngjyrë nga policia në Charlotte të Karolinës së Veriut, gjatë të cilave kanë mbetur të plagosur edhe 12 policë.

Akuzat e SHBA-ve, Moska mohon përfshirjen në sulmin ndaj autokolonës së ndihmave Akuzat e SHBA-ve, Moska mohon përfshirjen në sulmin ndaj autokolonës së ndihmave
Moska mohon me forcë përfshirjen e saj, por edhe atë të avionëve sirianë, e pretendon se ndaj kamionëve është hapur zjarr nga toka dhe jo nga ajri.

SHBA, 10 akuza ndaj terroristit afgano-amerikan për shpërthimet në Nju Jork e Nju Xhersi SHBA, 10 akuza ndaj terroristit afgano-amerikan për shpërthimet në Nju Jork e Nju Xhersi
Prokurorët federalë të Shteteve të Bashkuara kanë ngritur tashmë 10 akuza ndaj nënshtetasit amerikan të lindur në Afganistan, i dyshuari kryesor për bombat e vendosura në Nju Jork dhe Nju Xhersi gjatë fundjavës së kaluar, mes të cilave përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë, vendosja e bombave, shkatërrimi i pronës dhe përdorimi i një mjeti shkatërrues, duke e portretizuar atë si një xhihadist që lutej të binte martir dhe që kishte lavdëruar Osama bin Ladenin.

Francë, 8 të arrestuar të tjerë për lidhje me sulmin e Nicës Francë, 8 të arrestuar të tjerë për lidhje me sulmin e Nicës
Policia franceze arrestoi 8 persona, që dyshohet se kishin lidhje me drejtuesin e kamionit Mohamed Lahouaiej Bouhlel, i cili vrau 86 persona në një shëtitore të Nicës.

Sulmi ndaj autokolonës, Amerika fajëson Rusinë. OKB tërheq versionin “sulm ajror” Sulmi ndaj autokolonës, Amerika fajëson Rusinë. OKB tërheq versionin “sulm ajror”
Kombet e Bashkuara duket se u vunë në radhë gjatë së martës, teksa e përshkruan sulmin ndaj autokolonës së ndihmave në Siri si një “sulm ajror”, por u kujdesën të shtonin se ende nuk kanë prova përfundimtare që të vërtetojnë atë çfarë ndodhi në terren. E nëse vërtetohet që ka qenë sulm i qëllimshëm, ai do të përbëjë një krim lufte.

SHBA, i dyshuari i bombave ishte denoncuar nga i ati si “terrorist” SHBA, i dyshuari i bombave ishte denoncuar nga i ati si “terrorist”
Babai i të dyshuarit kryesor për bombat e pashpërthyera të Nju Xhersit, Ahmad Khan Rahami, bëhet e ditur se i ka telefonuar policisë në vitin 2014 për të denoncuar djalin e tij si një “terrorist”. Lajmi bëhet i ditur nga një zyrtar amerikan, që ka njohuri për hetimet, për “BBC”-në.

Fjalimi i fundit në OKB, Obama: Të ndryshojmë kurs, ekstremizmi nuk zhduket shpejt Fjalimi i fundit në OKB, Obama: Të ndryshojmë kurs, ekstremizmi nuk zhduket shpejt
Presidenti Barack Obama pranoi këtë të martë se Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera botërore kanë aftësi të kufizuara për të zgjidhur sfidat më të thella me të cilat përballet sot bota, ndërsa bëri thirrje për një “korrigjim kursi” sa i përket globalizimit, për t’u siguruar që vendet të mos bien prè e një bote më të përçarë.

Rikthehet ferri në Aleppo, OKB ndalon karvanët e ndihmave Rikthehet ferri në Aleppo, OKB ndalon karvanët e ndihmave
Kombet e Bashkuara pezulluan lëvizjen e të gjithë kamionëve të tyre me ndihma në Siri, pas bombardimit të autokolonës në Aleppo, ku mbetën të vrarë 12 civilë.

Fushata në SHBA, Trump rikthen çështjen e sigurisë për debat Fushata në SHBA, Trump rikthen çështjen e sigurisë për debat
Gjashtë ditë përpara debatit të parë kyç mes kandidatëve për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump po përdor incidentet e kohëve të fundit për t’i kthyer në argument, sa i takon dy çështjeve ku ai mendon se qëndrimi i ashpër ofron përparësi: emigracioni dhe terrorizmi.

Bëmë baba, të të ngjaj. Edhe djali i Trumpit kundër refugjatëve Bëmë baba, të të ngjaj. Edhe djali i Trumpit kundër refugjatëve
Mesa duket, në familjen Trump e kanë në gjak ndezjen e debateve. Djali i madh i miliarderit njujorkez shkaktoi një furtunë të vërtetë në mediet sociale, me paralelen e hequr mes refugjatëve sirianë dhe karameleve me shije frutash, “Skittles”.

SHBA, i jepet gabimisht nënshtetësia 860 emigrantëve SHBA, i jepet gabimisht nënshtetësia 860 emigrantëve
Shtetet e Bashkuara, një vend ku procedura të tilla janë tepër të rrepta e verifikimi shumë i kujdesshëm, i kane dhënë gabimisht nënshtetësinë gati 860 emigrantëve për të cilët kishte urdhra të ngrirë deportimi.

Ironia e Jimmy Fallon me sëmundjen e Clinton Ironia e Jimmy Fallon me sëmundjen e Clinton
Në të njëjtin kolltuk ku disa ditë më parë u ul Donald Trump, u ul edhe Hillary Clinton. Kandidatja për presidente në Shtetet e Bashkuara ishte e ftuar në “Tonight Show” me Jimmy Fallon.

Një Kennedy thotë se një Bush do të votojë një Clinton Një Kennedy thotë se një Bush do të votojë një Clinton
Donald Trump merr një goditje nga “të tijët” pikërisht në momentin kur sondazhet tregojnë se po fiton terren ndaj avantazhit të rivales demokrate në zgjedhjet e nëntorit, Hillary Clinton.

Vlerësohet Hollande, çmim për arritjet si lider shteti Vlerësohet Hollande, çmim për arritjet si lider shteti
François Hollande u vlerësua me “World Statesman Award” për arritjet si kryetar shteti. Ceremonia u zhvillua në hotelin e famshëm “Waldorf Astoria” në Nju Jork.

I dyshuari për sulmet, Trump kundër mjekimit të tij I dyshuari për sulmet, Trump kundër mjekimit të tij
Donald Trump është shprehur kundër mjekimit në spitalin e përfaqësimit ligjor të autorit të dyshuar të sulmit në Nju Jork, Ahmad Khan.

Sulmi ndaj autokolonës me ndihma në Siri, Uashingtoni paralajmëron Moskën Sulmi ndaj autokolonës me ndihma në Siri, Uashingtoni paralajmëron Moskën
Qeveria amerikane shprehu zemërimin për sulmin kundër një autokolone me ndihma pranë qytetit sirian të Alepos, që sipas grupeve vëzhguese la të vdekur 12 persona.

Sulmet terroriste; Franca kujton viktimat Sulmet terroriste; Franca kujton viktimat
Një ceremoni përkujtimore për viktimat e sulmeve terroriste u mbajt në Paris, ndërsa Franca vazhdon të jetë në gjendje emergjence.

Analiza e “Politico”: Ja pse fiton Hillary Clinton Analiza e “Politico”: Ja pse fiton Hillary Clinton
Kur kanë ngelur rreth 50 ditë deri në ditën finale të zgjedhjeve presidenciale, Donald Trump është në disavantazh të plotë përballë rivales Hillary Clinton , të paktën kështu thotë një studim i revistës “Politico”. Sipas saj, miliarderi ka një mungesë të theksuar organizimi në fushatë.

Refugjatët, pendohet Merkel Refugjatët, pendohet Merkel
“Nëse do të mundesha, do ta ktheja kohën mbrapa, shumë, shumë vite më parë, për t’u përgatitur më mire”.

Sulmi në Manhatan, policia arreston të dyshuarin Sulmi në Manhatan, policia arreston të dyshuarin
Ahmad Khan Rahami, i dyshuari për sulmet me bomba në Nju Jork dhe Nju Xhersi ra në pranga pas një shkëmbimi zjarri me policinë. Përballja ndodhi në zonën Linden në Nju Xhersi, në afërsi të qytezës Elizabet ku i dyshuari jetonte dhe ku u gjetën pajisje shperthyese të dielën.

OKB, mbahet samiti i parë mbi refugjatët: Koordinim dhe përgjigje më humane OKB, mbahet samiti i parë mbi refugjatët: Koordinim dhe përgjigje më humane
Në kohën kur gjithnjë e më shumë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre që prej Luftës së Dytë Botërore, udhëheqësit dhe ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara pritet të miratojnë një dokument këtë të hënë, që synon të ofrojë një përgjigje më të koordinuar dhe më humane ndaj krizës në fjalë.

SHBA, identifikohet i dyshuari i shpërthimit në Nju Jork SHBA, identifikohet i dyshuari i shpërthimit në Nju Jork
Një shtetas amerikan me origjinë nga Afganistani është i dyshuari i kërkuar nga autoritetet e Nju Jorkut lidhur me shpërthimin që plagosi këtë fundjavë 29 persona.

“Varreza” e klandestinëve. Protestë e rrallë para godinës së Parlamentit në Londër “Varreza” e klandestinëve. Protestë e rrallë para godinës së Parlamentit në Londër
Plot 2.500 jelekë shpëtimi kanë mbushur njërin prej shesheve qendrore të Londrës. Ideja e shndërrimit të zonës përpara “Big Ben”-it dhe dhomave të Parlamentit në një “varrezë” të këtyre jelekëve ishte e aktivistëve, që kërkuan të tërheqin vëmendjen te tragjedia e emigrantëve.

Francë, australianja largohet me forcë nga plazhi. Kishte veshur burkini Francë, australianja largohet me forcë nga plazhi. Kishte veshur burkini
Një grua myslimane, turiste nga Australia, ka rrëfyer sesi është detyruar me forcë të largohet nga një plazh në rivierën franceze, për shkak se mbante veshur një burkini.

Siri, armëpushimi i brishtë. Zhvillohen të parat sulme ajrore mbi Aleppo Siri, armëpushimi i brishtë. Zhvillohen të parat sulme ajrore mbi Aleppo
Katër sulme ajrore kanë goditur pjesë të qytetit sirian të Aleppos, të kontrolluara nga rebelët, në ato që rezultojnë të parat sulme që prej nisjes së armëpushimit të hënën e kaluar.

Berlin, humbje shokuese për Merkelin. Sinjali i dytë për zgjim në dy javë Berlin, humbje shokuese për Merkelin. Sinjali i dytë për zgjim në dy javë
Nga Berlini, partia e Kancelares gjermane Angela Merkel ka marrë një ndëshkim historik në zgjedhjet shtetërore të së dielës, një këmbanë alarmi apo një sinjal për “zgjim”, pas politikës së dyerve të hapura ndaj refugjatëve dhe emigrantëve ilegalë.

Rusi, Putin fiton zgjedhjet, por pjesëmarrja në rënie Rusi, Putin fiton zgjedhjet, por pjesëmarrja në rënie
Me 90 për qind të fletëve të votimit të numëruara, Rusia e Bashkuar, partia e presidentit Vladimir Putin, ka siguruar 54.21 për qind të tyre, duke avancuar shumë më tepër nga sa i jepej në sondazhet e një dite më parë.

SHBA, gjenden 5 bomba në Nju Xhersi; shpërthen një prej tyre SHBA, gjenden 5 bomba në Nju Xhersi; shpërthen një prej tyre
Tjetër alarm në Shtetet e Bashkuara për gjetjen e disa bombave në stacionin hekurudhor Elizabeth, në Nju Xhersi.

Sulmi me thikë në SHBA, ISIS merr përgjegjësinë Sulmi me thikë në SHBA, ISIS merr përgjegjësinë
ISIS mori përgjegjësinë për sulmin e mbrëmjes së të shtunës në Minnesota, ku një person i pajisur me thikë goditi 9 persona në një qendër tregtare, e më pas gjeti vdekjen pasi u qellua me armë zjarri nga një polic.

Merkel rrëzohet edhe në Berlin Merkel rrëzohet edhe në Berlin
Konservatorët e kancelares gjermane Angela Merkel pësuan goditjen e dytë zgjedhore, këtë herë në Berlin. CDU paraqiti në kryeqytetin gjerman performancen më të ulët zgjedhore që nga viti 1990.

SHBA, pritet dënimi i babait vrasës, vrau foshnjën se ndihej xheloz SHBA, pritet dënimi i babait vrasës, vrau foshnjën se ndihej xheloz
Vrasësit në pjesën më të madhe të rasteve gjejnë justifikime dhe pak më rrallë edhe pendohen për krimin që kanë bërë. Por ajo çfarë ka bërë një baba në Baldwinsville në New York të lë pa fjalë.

Spanjë, një e vdekur dhe 15 të plagosur nga shpërthimi në një apartament Spanjë, një e vdekur dhe 15 të plagosur nga shpërthimi në një apartament
Një person dyshohet të ketë vdekur dhe rreth 15 të tjerë të jenë plagosur nga një shpërthim i fuqishëm në një bllok apartamentesh në Barcelonë të Spanjës.

Gjermani, Berlini drejt ndëshkimit të Merkelit. Kryebashkiaku: “AfD”, rilindje e nazizmit Gjermani, Berlini drejt ndëshkimit të Merkelit. Kryebashkiaku: “AfD”, rilindje e nazizmit
Berlinezët u janë drejtuar kutive të votimit që prej orës 8 të mëngjesit, për të zgjedhur anëtarët e Asamblesë së qytetit. Janë plot 2.5 milionë banorë të kryeqytetit gjerman që votojnë këtë të dielë.

Merkel ndryshon sloganin zgjedhor: Dua t’i frymëzoj njerëzit e jo t’i irritoj Merkel ndryshon sloganin zgjedhor: Dua t’i frymëzoj njerëzit e jo t’i irritoj
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka hequr dorë nga slogani i saj i fushatës “Ne mundemi t’ia dalim”. Kjo është motoja që ka ndjekur rrugëtimin politik të kancelares, që mesa duket është tronditur nga hapja e dyerve për refugjatët.

SHBA, 8 të plagosur me armë të ftohta në qendrën tregtare SHBA, 8 të plagosur me armë të ftohta në qendrën tregtare
Të paktën 8 persona u plagosën, pas një sulmi me armë të ftohta në një qendër tregtare në shtetin amerikan të Minnesotës, ku mësohet se agresori u vra nga policia.

Rusi, mbahen zgjedhjet parlamentare. Fushata, pa zërat kritikë kundër Putinit Rusi, mbahen zgjedhjet parlamentare. Fushata, pa zërat kritikë kundër Putinit
Rusët u janë drejtuar kutive të votimit në zgjedhjet parlamentare të vendit, të cilat pritet të dominohen nga mbështetësit e presidentit Vlrimir Putin.

Marrëveshja për “Brexit”, vendet e “Visegradit” kërcënojnë me veto Marrëveshja për “Brexit”, vendet e “Visegradit” kërcënojnë me veto
Një grup vendesh anëtare të BE-së nga Europa Qendrore, të njohura si katërshja e Visegradit, është i gatshëm të përdorë veton kundër çdo marrëveshjeje për “Brexit”-in që do të kufizonte të drejtën e njerëzve për të punuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Sulmoi trupat qeveritare në Siri, Amerika pranon gabimin Sulmoi trupat qeveritare në Siri, Amerika pranon gabimin
Koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të pranoi se, avionët e tij kryen një sulm në lindje të Sirisë, ku sipas Rusisë u vranë të paktën 62 trupa siriane që luftonin kundër Shtetit Islamik.

SHBA, dhjetëra të plagosur nga shpërthimi “i qëllimshëm” në Nju Jork SHBA, dhjetëra të plagosur nga shpërthimi “i qëllimshëm” në Nju Jork
Të paktën 29 persona u plagosën si pasojë e një shpërthimi në një zonë të populluar të Nju Jorkut. Shkaku i shpërthimit në rajonin Chelsea të Nju Jorkut është ende i paqartë, por sipas kryebashkiakut Bill de Blasio bëhet fjalë për një akt me dashje, megjithëse nuk ka ende lidhje të vërtetuara me terrorizmin.

Protesta ne Gjermani, kundërshtohet marrëveshja tregtare me SHBA-të Protesta ne Gjermani, kundërshtohet marrëveshja tregtare me SHBA-të
Me dhjetëra mijëra vetë kanë dalë në rrugët e qyteteve të Gjermanisë për të kundërshtuar marrëveshjen tregtare transatlantike mes BE-se dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Për demonstruesit, TTIP apo Partneriteti i Tregtisë dhe Investimeve do të ul standardet europiane të ushqimeve dhe mbrojtjen e mjedisit, e mund të çojë ndër të tjera edhe drejt shkurtimit të vendeve të punës.

Helmohen burimet në Florida, aksidentalisht derdhen miliona litra ujë radioaktiv Helmohen burimet në Florida, aksidentalisht derdhen miliona litra ujë radioaktiv
Rreth 980 milionë litra ujë i kontaminuar ka rrjedhur në burimin më të madh nëntokësor të ujit të pijshëm në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Clinton tek Jimmy Fallon Clinton tek Jimmy Fallon
Pas shakasë me flokët e Donald Trump, Jimmy Fallon i është kthyer kandidates demokrate në zgjedhjet presidenciale të nëntorit dhe pneumonisë së shumëpërfolur të saj.

Itali, flori dhe sende të çmuara në shtëpinë e rrënuar nga tërmeti Itali, flori dhe sende të çmuara në shtëpinë e rrënuar nga tërmeti
Flori dhe orë të çmuara janë gjetur në gërmadhat e një shtëpie të rrënuar nga tërmeti i muajit gusht në Itali.

Kiev, protestues bastisin ambasadën ruse; hedhin fishekzjarre në oborr Kiev, protestues bastisin ambasadën ruse; hedhin fishekzjarre në oborr
Një grup protestuesish anti-rusë mësynë ambasadën e Moskës në Kiev orët e para të ditës së sotme.

Belgjikë, rasti i parë i “vdekjes së ëmbël” tek një fëmijë Belgjikë, rasti i parë i “vdekjes së ëmbël” tek një fëmijë
Rasti i parë i vdekjes së asistuar është verifikuar në Belgjikë e për rrjedhojë në botë, pasi vendi në fjalë është i vetmi që ka aprovuar ligjin që lejon eutanazinë, në vitin 2014.

SHBA, sulm ndaj policisë; qëllohet 8 herë një agjente SHBA, sulm ndaj policisë; qëllohet 8 herë një agjente
Sërish akte dhune kundër policisë në Shtetet e Bashkuara. Mbrëmjen e djeshme në Filadelfia një oficere e ndodhur në makinën e saj është bërë pre e një atentati.

Trump polemizon sërish: T’u hiqen armët truprojave të Clinton Trump polemizon sërish: T’u hiqen armët truprojave të Clinton
Kandidati republikan për president të SHBA, Donald Trump po përballet me një valë kritikash pasi ka bërë për herë të dytë një deklaratë që sugjeron vrasjen e rivales së tij demokrate, Hillary Clinton.

Mbretëria e Bashkuar mund të nisë Brexit në shkurt 2017 Mbretëria e Bashkuar mund të nisë Brexit në shkurt 2017
Kryeministrja britanike Theresa May ka gjasa të nisë procesin formal të largimit nga Bashkimi Europian në fillim të vitit të ardhshëm.

Armëpushimi në Siri mban, por civilët janë ende në pritje të ndihmave Armëpushimi në Siri mban, por civilët janë ende në pritje të ndihmave
Sirianë që kanë mbetur pa ushqim në Lindje të Aleppos janë ende në pritje të ndihmave humanitare, edhe 3 ditë pas hyrjes në fuqi të armëpushimit të ndërmjetësuar nga SHBA-Rusi.

Franca “rikthehet” në Mesjetë me projektin e kështjellës “Guedelon” Franca “rikthehet” në Mesjetë me projektin e kështjellës “Guedelon”
Ndërtuesit francezë kthehen pas në kohë dhe po ndërtojnë një kështjelle duke u mbështetur vetëm te teknikat e materialet e shekullit të XIII.

Samiti i Bratislavës, Merkel-Hollande në unison: Së bashku dalim nga situata kritike Samiti i Bratislavës, Merkel-Hollande në unison: Së bashku dalim nga situata kritike
Udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë, Hollande e Merkel, kanë bërë të ditur se Bashkimi Europian ka rënë dakord mbi prioritetet për rishëndoshjen e bllokut, pavarësisht “situatës kritike” të krijuar nga vota britanike për shkëputje.

Siri, identifikohen grupet e forcave qeveritare që kanë përdorur gazin klorin Siri, identifikohen grupet e forcave qeveritare që kanë përdorur gazin klorin
Një hetim ndërkombëtar i ndërmarrë nga Kombet e Bashkuara (OKB) dhe Organizata për Parandalimin e Armëve Kimike (OPCW) ka identifikuar dy grupe helikopterësh të Forcave Ajrore siriane, si dhe dy njësi të tjera ushtarake, si përgjegjëset për sulmin e shoqëruar me përdorimin e gazit klorin ndaj civilëve.

E rrahin me shkopa bejsbolli dhe trupin ua hedhin derrave... E rrahin me shkopa bejsbolli dhe trupin ua hedhin derrave...
E rrahën me shkopa bejsbolli derisa e çuan pranë vdekjes dhe më pas, për t'i dhënë fund jetës së tij ua hodhën trupin derrave. Një tufë derrash që ndodheshin në sallë iu vërsulën trupit ende në agoni derisa e shqyen të tërin.

Ciampi, ushtaraku që u bë president i Italisë. Pro integrimit të Shqipërisë në BE Ciampi, ushtaraku që u bë president i Italisë. Pro integrimit të Shqipërisë në BE
Konsiderohej një prej presidentëve më të dashur të Italisë. Carlo Azeglio Ciampi, i lindur në Livorno në vitin 1920, por ai nuk ka drejtuar vetëm shtetin.

Ngrohja klimatike, viti 2016 do të jetë më i nxehti në histori Ngrohja klimatike, viti 2016 do të jetë më i nxehti në histori
Pas një studimi për nivelin e ngrohjes globale, agjencia klimatike e Kombeve të Bashkuara doli në përfundimin se viti 2016 do të vijojë të thyejë rekordin si viti më i nxehtë në histori.

Trump e thotë edhe vet: Obama është lindur në SHBA Trump e thotë edhe vet: Obama është lindur në SHBA
Në fillim zyrtarë të fushatës së tij, e tashmë edhe vet Donald Trump. Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e 8 nëntorit, i cili prej kohësh ka hedhur dyshime mbi shtetësinë e presidentit Barack Obama, këtë të premte tha me gojën e tij se beson që kreu i Shtëpisë së Bardhë është lindur në Shtetet e Bashkuara.

SHBA gjobisin me 14 mld $ Deutsche Bank; bien aksionet e bankës në bursë SHBA gjobisin me 14 mld $ Deutsche Bank; bien aksionet e bankës në bursë
Një “tërmet” ka tronditur këtë të premte aksionet e Deutsche Bank në bursën e Frankfurtit, pas publikimit të lajmit se Departamenti amerikan i Drejtësisë i ka kërkuar të paguajë 14 miliardë dollarë.

BE-në s’e shpëton një samit BE-në s’e shpëton një samit
Situata e Europës është kritike dhe nuk mund të zgjidhet me një samit. Me këtë deklaratë të saj, kancelarja gjermane Angela Merkeli i uli disi pritshmëritë e larta nga takimi i vështirë i Bratisllaves, ku liderët e BE-së synojnë gjetjen e mundësive për të ecur përpara pas votës britanike të shkëputjes nga blloku europian.

Ndahet nga jeta ish-presidenti i Italisë, Carlo Azeglio Ciampi Ndahet nga jeta ish-presidenti i Italisë, Carlo Azeglio Ciampi
Ish presidenti i Italisë, Carlo Azeglio Ciampi, njeriu që i hapi rrugën përdorimit të euros në vend, ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare (në dhjetor mbushte 96 vjeç).

Policia italiane nxjerr edhe 5 trupa të pajetë klandestinësh Policia italiane nxjerr edhe 5 trupa të pajetë klandestinësh
Porti italian i Augustës u kthye në vendin ku shkelën tokën me qindra emigrantë të mbetur në mëshirën e dallgëve pranë brigjeve libiane. Rojet bregdetare italiane nxorrën nga deti edhe 5 trupa të pajetë.

Armëpushimi në Siri, civilët presin ende ndihmat Armëpushimi në Siri, civilët presin ende ndihmat
Sirianë që kanë mbetur pa ushqim në lindje të Alepos janë ende në pritje të ndihmës humanitare edhe tre ditë pas hyrjes në fuqi të armëpushimit.

Pa Britaninë, BE diskuton krizat dhe një ushtri të përbashkët Pa Britaninë, BE diskuton krizat dhe një ushtri të përbashkët
Udhëheqësit e Bashkimit Europian do të mblidhen në Bratislavë pa Britaninë e Madhe për të diskutuar mbi ekonominë, krizën e emigrantëve, sigurinë dhe masat e përballjes me këto probleme.

Trump e pranon: Obama ka lindur në SHBA Trump e pranon: Obama ka lindur në SHBA
Zyrtarë të fushatës së Donald Trump pranuan përmes një komunikate se presidenti amerikan Barack Obama ka lindur në SHBA. Më herët, kandidati republikan ishte një prej liderëve të të ashtuquajturës Lëvizja e Lindjes që vinte në dyshim nënshtetësinë e Obama-s.

Hillary rikthehet, demokratja: Pushimi më ndihmoi të reflektoj Hillary rikthehet, demokratja: Pushimi më ndihmoi të reflektoj
“Koha në shtëpi më ndihmoi për të reflektuar”, kjo ishte fjalia e Hillary Clinton, pasi iu rikthye fushatës me rekomandimin e mjekut se ajo është e aftë për ta përballuar dhe pse jo për të qenë në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Zgjedhjet në SHBA, Trump në avantazh me 6% ndaj Clintonit Zgjedhjet në SHBA, Trump në avantazh me 6% ndaj Clintonit
Donald Trump fiton terren ndaj rivales demokrate Hillary Clintonit dhe shkëputet me gati 6 për qind prej saj, sipas një sondazhi kombëtar të realizuar nga “USC Dornsife” dhe “Los Angeles Times”.

Gjermani, sërish përplasje me azilkërkuesit. Këtë herë në Bautzen Gjermani, sërish përplasje me azilkërkuesit. Këtë herë në Bautzen
Banorë të zonës janë përplasur me disa azilkërkues në qytetin lindor gjerman të Bautzenit, aty ku ndjenjat antiemigracion janë shtuar së tepërmi gjatë vitit të fundit, që prej hapjes së dyerve për refugjatët sirianë nga kancelarja Angela Merkel.

SHBA, qëllohet për vdekje 13-vjeçari. Kishte pistoletë me ajër të kompresuar SHBA, qëllohet për vdekje 13-vjeçari. Kishte pistoletë me ajër të kompresuar
Një oficer policie, që po i përgjigjej një raportimi për një vjedhje me armë, qëlloi për vdekje një adoleshent 13-vjeçar, teksa pa se i riu kishte nxjerrë një armë zjarri nga rripi i mesit, e që më vonë kishte rezultuar të ishte një pistoletë me ajër të kompresuar, e cila dukej “praktikisht identike” me armët që përdoren nga vet policia.

I publikojnë videon erotike, vret veten 31-vjeçarja italiane I publikojnë videon erotike, vret veten 31-vjeçarja italiane
Një 31-vjeçare italiane ka kryer vetëvrasje dy ditë më parë pasi nuk ka duruar ofendimet pasi një video ku ajo ishte filmuar teksa kryente marrëdhënie seksuale ishte publikuar në internet.

Dalai Lama flet në PE: Mos i ndalni “kritikat konstruktive” ndaj Kinës Dalai Lama flet në PE: Mos i ndalni “kritikat konstruktive” ndaj Kinës
Udhëheqësi shpirtëror i Tibetit, Dalai Lama deklaroi këtë të enjte se Bashkimi Europian duhet të bëjë “kritikë konstruktive” ndaj Kinës.

Boshatiset qielli francez. Aviacioni në grevë, pezullohen qindra fluturime Boshatiset qielli francez. Aviacioni në grevë, pezullohen qindra fluturime
Kontrolloret e trafikut ajror në Francë nisën grevën e tyre të 14 këtë vit, duke detyruar anulimin e një numri të madh fluturimesh.

Britania dhe Argjentina, marrëveshje historike për Falklands Britania dhe Argjentina, marrëveshje historike për Falklands
Britania dhe Argjentina duket se kanë gjetur gjuhën e përbashkët për të hequr gjithë kufizimet që kanë të bëjnë me industrinë e naftës dhe gazit, të konfirmuar tashmë në rezerva mjaft të mëdha në ujrat përreth ishujve të debatueshëm Falklands, për të cilat të dyja vendet u përfshinë në konflikt të armatosur dekada më parë.

Centralet bërthamore në Britani, investimi më i ri, 18 mld paund Centralet bërthamore në Britani, investimi më i ri, 18 mld paund
Qeveria britanike i dha dritës jeshile ndërtimit të një centrali bërthamor 18 miliardë paundësh pasi vendosi, siç thotë, disa piketa të rëndësishme për projektet e ardhshme sa i takon sigurisë.

Të liruarit e Guantanamos sërish shfaqen në fushën e betejës Të liruarit e Guantanamos sërish shfaqen në fushën e betejës
Dy persona të tjerë të liruar nga burgu amerikan i Guantanamos i janë bashkuar grupeve militante në gjashtë muajt e parë të 2016-s.

Trump merr leksion nga pastori: Jo politikë në Kishë Trump merr leksion nga pastori: Jo politikë në Kishë
Nuk ka politikë brenda në Kishë. Të paktën, jo në Kishën e Bashkuar Metodiste Bethel në qytetin Flint, në Miçigan. Një leksion që Donald Trump e mori në mënyrën e ashpër, pasi u ndërpre nga pastori i kishës së vogël në këtë qytet amerikan.

Negociatat për Brexit, në fund të vitit të ardhshëm Negociatat për Brexit, në fund të vitit të ardhshëm
Bisedime serioze për Brexit mes Mbretërisë së Bashkuar dhe pjesës tjetër të Bashkimit Evropian, zor se mund të fillojnë para fundit të vitit 2017. Kështu deklaroi ish-Presidenti i Këshillit të Evropës, Herman van Rompuy, duke e cilësuar vendimin britanik për t’u larguar nga unioni si një gjymtim politik.

Mosha e kandidatëve, debati kryesor i fushatës presidenciale në SHBA Mosha e kandidatëve, debati kryesor i fushatës presidenciale në SHBA
Hillari Clinton është e shëndetshme dhe e aftë që të shërbejë si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kështu deklaroi mjekja e saj, Lisa Bardack, pasi ekipi i Clintonit publikoi dosjen e saj mjekësore.

Clinton është mirë! Mjekët: E shëndetshme dhe e aftë për të shërbyer Clinton është mirë! Mjekët: E shëndetshme dhe e aftë për të shërbyer
Mjekët e Hillary Clinton kanë qetësuar opinionin publik duke thënë se ajo është “e shëndetshme dhe e aftë për të shërbyer” si presidente e Shteteve të Bashkuara.

Në prag të “Oktoberfest”, masa të rrepta sigurie në Mynih Në prag të “Oktoberfest”, masa të rrepta sigurie në Mynih
Festa më e famshme e birrës në botë, “Oktoberfest”, këtë vit do të mbahet nën masa të rrepta sigurie. Ndalimi i çantave të shpinës, kontrollet e sigurisë në të gjitha pikat hyrëse dhe ngritja e gardheve, janë vetëm disa prej masave të njoftuara nga organizatorët e festivalit në Mynih.

Aleppo, armëpushimi rikthen shpresën Aleppo, armëpushimi rikthen shpresën
Qielli mbi Aleppo tani është pastruar nga avionët bombardues dhe nuk ka shtëllunga tymi. Qe pas vënies në fuqi të armëpushimit të Sirisë, i dakordësuar nga Rusia dhe SHBA, tashmë edhe fëmijët e Sirisë po shijojnë lirinë e munguar.

Powell: Trump, fatkeqësi kombëtare! Powell: Trump, fatkeqësi kombëtare!
“Një fatkeqësi kombëtare!”. Kështu e quan ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, kandidatin republikan për presidencën Donald Trump në disa e-maile personale, të cilat janë bërë publike së fundmi. Komentet e gjeneralit me 4 yje u zbuluan pas shënjestrimit të llogarisë së tij nga një sulm kibernetik.

Brazil, prokurorët kërkojnë formalizimin e akuzave ndaj ish-presidentit Lula Brazil, prokurorët kërkojnë formalizimin e akuzave ndaj ish-presidentit Lula
Prokurorët federalë në Brazil i kanë kërkuar një gjykatësi që të zyrtarizojë akuzën për korrupsion ndaj ish-presidentit Luiz Inacio Lula da Silva.

Spanjë, aksidentohet autobusi me turistë, 24 të plagosur Spanjë, aksidentohet autobusi me turistë, 24 të plagosur
Të paktën 24 persona kanë mbetur të plagosur, 3 prej të cilëve në gjendje të rëndë, në një aksident rrugor të ndodhur këtë të mërkurë në Barcelonë, ku u përfshi një autobus me 23 turistë në bord.

Trump tërhiqet nga plani për publikimin e ekzaminimeve fizike Trump tërhiqet nga plani për publikimin e ekzaminimeve fizike
Donald Trump nuk do t’i përmbahet planit të tij të shpallur pak ditë më parë për të publikuar rezultatet e ekzaminimeve më të fundit fizike të tij, teksa ndihmësit e fushatës së kandidatit republikan njoftuan këtë të mërkurë se manjati 70-vjeçar do të shfaqet në shfaqjen televizive “Dr. Oz Show”, për të zhvilluar një debat të përgjithshëm mbi shëndetin dhe mirëqenien.

BE, Juncker propozon një seli ushtarake për Europën BE, Juncker propozon një seli ushtarake për Europën
Bashkimi Europian ka nevojë për një seli ushtarake, për të pasur mundësi të punojë drejt një force të përbashkët ushtarake. Kështu është shprehur presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker përpara europarlamentarëve në Strasburg.

Koreja e Veriut feston për testin. Ekspertët: E aftë për 20 bomba bërthamore Koreja e Veriut feston për testin. Ekspertët: E aftë për 20 bomba bërthamore
Testin e saj të pestë bërthamor, Koreja e Veriut e festoi me një tubim gjigant në kryeqytetin Penian. Një video e siguruar nga “Reuters” prej agjencisë zyrtare të lajmeve të vendit komunist “KCNA”, por që nuk është verifikuar dot në mënyrë të pavarur, tregon me mijëra njerëz të mbledhur në sheshin “Kim Il Sung”.

Senatori australian: Të braktisim Kombet e Bashkuara Senatori australian: Të braktisim Kombet e Bashkuara
Një senator i sapozgjedhur përdori fjalimin e tij të parë në Parlament, për t’i bërë thirrje Australisë që të frymëzohet nga “Brexit”-i britanik dhe të braktisë Kombet e Bashkuara.

Britani, deputetët kritikojnë ndërhyrjen në Libi: Shkaktuan rritjen e ISIS Britani, deputetët kritikojnë ndërhyrjen në Libi: Shkaktuan rritjen e ISIS
Një raport parlamentar britanik kritikon ashpër ndërhyrjet e Britanisë dhe Francës, që sollën rrëzimin e udhëheqësit libian Muammar Gaddafi në vitin 2011.

Të gjithë në hall për Clintonin. Gazetat, faqet e para. Qytetarët: E zmadhojnë kot Të gjithë në hall për Clintonin. Gazetat, faqet e para. Qytetarët: E zmadhojnë kot
Titujt e parë të gazetave më të mëdha të Nju Jorkut i referoheshin të gjitha shëndetit të kandidates demokrate në Presidencialet e nëntorit, Hillary Clinton, pas incidentit në ceremoninë përkujtimore të viktimave të 11 shtatorit në Nju Jork.

SHBA, hetime mbi fondacionin e republikanit Trump SHBA, hetime mbi fondacionin e republikanit Trump
Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut ka nisur një hetim mbi fondacionin e kandidatit presidencial Donald Trump për donacione të dyshimta.

Juncker paralajmëron Britaninë: S’ka qasje në tregun e përbashkët pa lëvizjen e lirë Juncker paralajmëron Britaninë: S’ka qasje në tregun e përbashkët pa lëvizjen e lirë
Në atë që konsiderohet si fjalimi i parë i tij mbi gjendjen aktuale në Bashkimin Europian pas votës së papritur të Britanisë së Madhe për daljen nga blloku, presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka paralajmëruar vendin ishullor se, aksesi ndaj tregut të përbashkët europian do të varet tërësisht nga lëvizja e lirë e njerëzve.

Supertajfuni “Meranti” përfshin Tajvanin, kërcënon Kinën Supertajfuni “Meranti” përfshin Tajvanin, kërcënon Kinën
Mijëra njerëz janë evakuuar dhe mijëra shtëpia kanë mbetur pa energji elektrike në Tajvan, pas mbërritjes së supertajfunit “Meranti”, stuhia më e fuqishme e këtij viti.

Vullkani gjigant që kërcënon Japoninë Vullkani gjigant që kërcënon Japoninë
Brenda tre dekadave të ardhshme Japonia rrezikohet seriozisht nga një shpërthim gjigant i vullkanit Sakurajima, i ndodhur vetëm pak kilometra larg Kagoshimas, një qytet me mbi gjysmë milionë banorë.

Obama në krah të Clinton: Është e vërtetë dhe e qëndrueshme Obama në krah të Clinton: Është e vërtetë dhe e qëndrueshme
Në një kohë kur duket qartë se Hillary Clinton ka më shumë nevojë për mbështetje pasi nuk është në gjendje të mirë shëndetësore, nga Filadelfia presidenti Barack Obama kërkoi të binde amerikanët t’i japin mbështetjen e tyre me votë ish-Sekretares së Shtetit.

Moti në Britani, përmbytet Veriu, jugorët në plazh Moti në Britani, përmbytet Veriu, jugorët në plazh
Veriu i Britanisë po përballet me një mot të keq, ndërsa pjesa tjetër e vendit përjetoi atë që u cilësua si dita më e ngrohtë e shtatorit që nga viti 1911. Dy “fytyrat” e motit kanë habitur të gjithë.

ISIS, video me varjen e të burgosurve për ditën e Bajramit ISIS, video me varjen e të burgosurve për ditën e Bajramit
ISIS e ka treguar makabritetin edhe në ditë të shënuar për kalendarin islam si festa e Kurban Bajramit. Grupi i vetëshpallur islamik ka varur të burgosurit e tij me kokë poshtë për ti bërë “kurban”.

Lideri i ri i OKB, Rusia pro kandidates bullgare Lideri i ri i OKB, Rusia pro kandidates bullgare
12 burra e gra, janë pretendente për të pasuar Ban Ki Mun në postin e sekretarit të përgjithshëm të OKB. Nga 4 votimet e kryera deri me tani në Këshillin e Sigurimit ka rezultuar favorit Antonio Guterres nga Portugalia.

Izrael, ish-presidenti Peres shtrohet në spital me ishemi Izrael, ish-presidenti Peres shtrohet në spital me ishemi
Ish-presidenti izraelit, Shimon Peres është shtruar me urgjencë në një spital në periferi të Tel Avivit pasditen e kësaj të marte, pasi vuan nga ishemia, një sëmundje e ngjashme me atakun kardiak, por që ndodh në qelizat e trurit si pasojë e mosfurnizimit me gjak. Lajmi konfirmohet nga zyra e tij.

“Trump Int. Hotel ” pranë Shtëpisë së Bardhë. Vlera, 200 milionë dollarë “Trump Int. Hotel ” pranë Shtëpisë së Bardhë. Vlera, 200 milionë dollarë
Kandidati republikan për president, Donald Trump po gjen çdo mundësi për t’iu afruar sa më shumë Shtëpisë së Bardhë. Miliarderi sapo përuroi një tjetër hotel luksoz të linjës “Trump International”, vetëm 5 blloqe ndërtesash larg shtëpisë presidenciale.

SHBA-Izrael, marrëveshje rekord ndihmash ushtarake SHBA-Izrael, marrëveshje rekord ndihmash ushtarake
Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli kanë arritur marrëveshjen përfundimtare mbi një paketë të re rekord, prej të paktën 38 miliardë dollarësh ndihmash ushtarake, një pakt 10-vjeçar që pritet të nënshkruhet më vonë gjatë kësaj jave. Lajmi bëhet i ditur nga burime të agjencisë “Reuters”.

Hillary po përdor sozi? Hillary po përdor sozi?
Humbja e ndjenjave të Hillary Clinton në ceremoninë përkujtimore të 11 Shtatorit ka prodhuar një zhurmë të madhe fillimisht nëpër rrjetet sociale dhe forumet e teorive konspiracioniste e më pas edhe nëpër mediat në SHBA dhe mbarë botën.

“Brexit”, kryenegociatori i BE-së: Marrëveshje brenda vitit 2019 “Brexit”, kryenegociatori i BE-së: Marrëveshje brenda vitit 2019
Kryenegociatori i Parlamentit Europian për çështjen “Brexit”, Guy Verhofstadt ka bërë të ditur se BE-ja duhet të arrijë një marrëveshje për largimin e Britanisë së Madhe përpara zgjedhjeve të ardhshme europiane në maj apo qershor të vitit 2019.

Incidenti, humb jetën një pjesëtar ekuipazhi i tragetit më të madh në botë Incidenti, humb jetën një pjesëtar ekuipazhi i tragetit më të madh në botë
Një pjesëtar ekuipazhi ka humbur jetën dhe 4 të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti të ndodhur me “Harmony of the Seas”, tragetin më të madh të botës.

Tre militantë të ISIS mes refugjatëve në Gjermani, kishin përgatitur akte terroriste Tre militantë të ISIS mes refugjatëve në Gjermani, kishin përgatitur akte terroriste
Tre refugjatë sirianë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimin se janë dërguar nga Shteti Islamik për të ndërmarrë sulme në vendin që po i strehon.

Luksemburgu kërkon dëbimin e Hungarisë nga BE-ja Luksemburgu kërkon dëbimin e Hungarisë nga BE-ja
Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka sulmuar hapur qeverinë e Viktor Orban, në një intervistë për “Die Welt”, duke u shprehur pro daljes së Hungarisë nga BE.

Armëpushimi në Siri, qetësia mbizotëron në front Armëpushimi në Siri, qetësia mbizotëron në front
Ndalimi i luftimeve në Siri pas armëpushimit që hyri në fuqi të hënën në mbrëmje, duket se po respektohet.

SHBA, Clinton mbajti të fshehtë diagnozën për pneumoni SHBA, Clinton mbajti të fshehtë diagnozën për pneumoni
Kandidatja demokrate për presidente të Shteteve të Bashkuara, Hillary Clinton ia ka mbajtur të fshehtë pjesës dërrmuese të stafit të saj diagnozën për pneumoni, duke ua treguar vetëm familjarëve dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë.

Avionët USA fluturojnë mbi Korenë e Jugut, sinjal Veriut Avionët USA fluturojnë mbi Korenë e Jugut, sinjal Veriut
Shtetet e Bashkuara kanë fluturuar avionin e tyre supersonik “B-1” mbi Korenë e Jugut, për të treguar forcën vetëm pak ditë pasi Korea e Veriut kreu testin e pestë bërthamor.

Bjellorusi, opozita rikthehet pas 20 vjetësh në Parlament Bjellorusi, opozita rikthehet pas 20 vjetësh në Parlament
Pas 20 vjetësh, më në fund, të paktën një kandidat i opozitës ka fituar një vend në Parlamentin e Bjellorusisë. Komisioni Zgjedhor tha se Ana Konopatskaya e Partisë së Bashkuar Civile, fitoi një prej 110 vendeve që janë në diskutim në Dhomën e Ulët.

Grabitet në derë të shtëpisë - VIDEO Grabitet në derë të shtëpisë - VIDEO
Një punonjëse argjendarie është sulmuar dhe grabitur në hyrje të apartamentit të saj në Wallington të Anglisë.

“Charlie Hebdo” përfundon në gjyq, ironizoi me viktimat e tërmetit në Itali “Charlie Hebdo” përfundon në gjyq, ironizoi me viktimat e tërmetit në Itali
Revista satirike “Charlie Hebdo” është vënë sërish në qendër të akuzave, këtë herë pasi ka guxuar që me kopertinën e saj të vendosë në lojë tërmetin që goditi Italine qendrore dhe që shkaktoi rreth 300 viktima.

Siri, paqe për Bajram; hyn në fuqi plani ruso-amerikan Siri, paqe për Bajram; hyn në fuqi plani ruso-amerikan
Pakti i ndërmjetësuar nga Rusia dhe Amerika për armëpushimin në Siri, hyri në fuqi pasditen e së hënës. Marrëveshja u arrit mbrëmjen e së premtes nga Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry dhe ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Gara dhe shëndeti, pas sëmundjes së Clinton, Trump do publikojë raportin mjekësor Gara dhe shëndeti, pas sëmundjes së Clinton, Trump do publikojë raportin mjekësor
Kandidati republikan Donald Trump  do te publikojë shumë shpejtë rezultatet e ekzaminimit të tij të plotë shëndetësor, vetëm një ditë pasi kundërshtarja në garën presidenciale, Clinton u diagnostikua me pneumoni.

Britani, Cameron dorëzon mandatin e deputetit Britani, Cameron dorëzon mandatin e deputetit
Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron pritet të japë dorëheqjen nga posti i deputetit, duke shkaktuar kështu nevojën e mbajtjes së zgjedhjeve të pjesshme në Oxfordshire, për përfaqësuesin e Witneyt.

“Lufta” e Koreve, Jugu përgatitet për skenarin më të keq “Lufta” e Koreve, Jugu përgatitet për skenarin më të keq
Koreja e Jugut po përgatitet për skenarin më të keq të mundshëm lidhur me fqinjin e saj verior. Kështu janë shprehur për “CNN”-in burime pranë Ministrisë së Mbrojtjes në Seul.

Italia, me mision humanitar në Libi. 100 mjekë e infermierë, si dhe 200 ushtarë Italia, me mision humanitar në Libi. 100 mjekë e infermierë, si dhe 200 ushtarë
Italia pritet të ngrejë një spital dhe të dërgojë 300 mjekë, infermierë dhe ushtarë në Libi, me kërkesë të qeverisë së njohur nga Kombet e Bashkuara të Tripolit.

Siri, në mbrëmje pritet të hyjë në fuqi armëpushimi 10-ditor Siri, në mbrëmje pritet të hyjë në fuqi armëpushimi 10-ditor
Me të perënduar dielli këtë të hënë, në Siri pritet të nisë armëpushimi mes palëve ndërluftuese, pas një fundjave të mbushur me sulme ajrore dhe viktima. Gjithsesi, armëpushimi 10-ditor pritet të ndiqet nga sulme ajrore të koordinuara mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë kundër militantëve xhihadistë.

Francë, Valls: Po parandalojmë përditë komplote terroriste Francë, Valls: Po parandalojmë përditë komplote terroriste
Kryeministri francez ka bërë të ditur se shërbimet kombëtare të sigurisë po parandalojnë komplote terroriste dhe po shkatërrojnë rrjetet e militantëve çdo ditë.

Kurban Bajrami, nëpër botë. Në Irak, ISIS e shtyn për të martën festën Kurban Bajrami, nëpër botë. Në Irak, ISIS e shtyn për të martën festën
Gati 1.6 miliardë myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin, që nderon gatishmërinë e Ibrahimit për të flijuar të birin, si vepër e nënshtrimit ndaj urdhrit të Zotit.

Turqia shkarkon të zgjedhurit, emëron administratorë në 24 bashki kurde Turqia shkarkon të zgjedhurit, emëron administratorë në 24 bashki kurde
Turqia emëroi administratorët e rinj në 24 bashki të drejtuara prej kurdëve gjatë së dielës, pasi shkarkoi kryebashkiakët e zgjedhur nga populli për shkak të dyshimeve për lidhje me militantët kurdë, duke shkaktuar kështu protesta në rajonin e saj të trazuar juglindor, në kufi me Sirinë dhe Irakun.

Clinton anulon udhëtimin në Kaliforni, shkak pneumonia Clinton anulon udhëtimin në Kaliforni, shkak pneumonia
Një ditë pasi nuk u ndie mirë dhe u largua më shpejt nga ceremonia e zhvilluar për nder të viktimave të 11 shtatorit 2001 në Nju Jork, kandidatja demokrate për Presidencën amerikane, Hillari Clinton anuloi një udhëtim fushate në Kaliforni.

Koreja e Veriut, së shpejti testin e gjashtë bërthamor Koreja e Veriut, së shpejti testin e gjashtë bërthamor
Zyrtarë të Koresë së Jugut kanë bërë të ditur se Veriu komunist mund të jetë gati të zhvillojë një tjetër test bërthamor në çdo kohë. Koreja e Veriut zhvilloi testin e pestë bërthamor gjatë së premtes, të cilin e konsideroi edhe si më të madhin deri më tani.

SHBA kujton 11 Shtatorin, Obama: Terrori nuk na mposht dot SHBA kujton 11 Shtatorin, Obama: Terrori nuk na mposht dot
Me kalimin e viteve turmat janë zvogëluar, por shumë nga familjarët e 3 mijë viktimave të sulmeve terroriste të 11 Shtatorit 2001, u mblodhën në vendin ku dikur ngrihej Qendra Botërore e Tregtisë për të nderuar kujtimin e njerëzve të dashur që humbën atë ditë të kobshme.

Përkujtimet e 11 Shtatorit, kandidates Clinton i bie të fikët Përkujtimet e 11 Shtatorit, kandidates Clinton i bie të fikët
Hillary Clinton braktisi me shpejtësi ceremoninë përkujtimore të sulmeve tërroriste të 11 Shtatorit në Nju Jork, e mesa duket për probleme shëndetësore. Në një video të publikuar pak orë më pas shfaq momentin kur ajo humbet ndjenjat.

Amerika përkujton viktimat e 11 shtatorit Amerika përkujton viktimat e 11 shtatorit
Me kalimin e viteve turmat janë zvogëluar, por shumë nga familjarët e 3.000 viktimave të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 u mblodhën në vendin ku dikur ngrihej Qendra Botërore e Tregtisë, për të nderuar kujtimin e njerëzve të dashur që humbën atë ditë të kobshme.

“11 Shtatori”, Obama do të udhëheqë heshtjen përkujtuese për viktimat “11 Shtatori”, Obama do të udhëheqë heshtjen përkujtuese për viktimat
Presidenti Barack Obama do t’u bashkohet ceremonive kombëtare në përkujtim të afro 3.000 personave, që humbën jetën gjatë sulmeve të 11 shtatorit të 15 viteve më parë.

Siri, “shi” bombash teksa shtohen shpresat për armëpushim. Të paktën 100 viktima Siri, “shi” bombash teksa shtohen shpresat për armëpushim. Të paktën 100 viktima
Sulmet ajrore në zonat e kontrolluara nga rebelët në Siri u kushtuan jetën të paktën 100 personave, një ditë pasi SHBA dhe Rusia njoftuan planet për arritjen e një armëpushimi.

I quajti mbështetësit e Trumpit tufë të mjerueshmish, Clinton kërkon falje I quajti mbështetësit e Trumpit "tufë të mjerueshmish", Clinton kërkon falje
Kandidatja presidenciale e demokratëve, Hillary Clinton ka kërkuar falje për deklaratën e pamenduar mirë të së premtes, kur i quajti gjysmën e mbështetësve të rivalit të saj, Donald Trump, si njerëz “të mjerueshëm”.

Dita më e shënuar e Haxhit, myslimanët ngjiten në malin Arafat Dita më e shënuar e Haxhit, myslimanët ngjiten në malin Arafat
Pelegrinët myslimanë i janë ngjitur malit Arafat pranë Mekës këtë të dielë, për të shënuar ditën më të rëndësishme të Haxhit. Edhe pse flasin gjuhë të ndryshme, burra, gra e fëmijë nga çdo cep i globit janë të gjithë të bashkuar në lutje, ku nuk kanë munguar edhe përlotjet.

Testimet bërthamore të Veriut, në prag të një lufte të dytë koreane Testimet bërthamore të Veriut, në prag të një lufte të dytë koreane
Koreja e Jugut ruan në sirtarët e saj një plan për “asgjësimin” e kryeqytetit koreano-verior, nëse vendi i izoluar komunist do të shfaqë shenjat e para të ndërmarrjes së një sulmi bërthamor. Një burim ushtarak nga Jugu fqinj ka thënë për agjencinë e lajmeve “Yonhap” se çdo milimetër i Penianit “mund të shkatërrohet tërësisht nga raketat balistike dhe predhat shpërthyese”.

Dita që ndryshoi botën, 15 vite nga sulmet terroriste të 11 shtatorit në SHBA Dita që ndryshoi botën, 15 vite nga sulmet terroriste të 11 shtatorit në SHBA
Sulmet e 11 shtatorit, ashtu si dhe goditja në “Pearl Harbor”, ishin një fitore e madhe taktike për armiqtë e Amerikës. Por ato nuk mundën kurrë të ktheheshin në një fitore të madhe strategjike, përkundrazi.

Francë, “terrori” i bombolave përsëritet në Marsejë Francë, “terrori” i bombolave përsëritet në Marsejë
Policia franceze gjeti pranë një sinagoge në Marsejë një makinë ku fshiheshin disa bombola gazi.

Pelegrinazhi i Haxhit, mbi 1.5 milionë besimtarë nisin ritualin e përvitshëm Pelegrinazhi i Haxhit, mbi 1.5 milionë besimtarë nisin ritualin e përvitshëm
Nën kushte të rrepta sigurie, në Mekë janë mbledhur më shumë se 1.5 milionë besimtarë nga e gjithë bota për të marrë pjesë në pelegrinazhin e Haxhit, një ritual i përvitshëm i kalendarit Islam. Pelegrinazhi shënon një nga 5 shtyllat e Islamit dhe është një nga tubimet fetare më të mëdha në botë.

Peniani teston raketë, Turnbull: Akt provokues Peniani teston raketë, Turnbull: Akt provokues
Shtohen kritikat ndaj Koresë së Veriut për testimin e një rakete balistike, e pesta e ndërmarrë nga shteti komunist. Këtë radhë ai që reagoi ndaj këtij veprimi të Koresë së Veriut ishte kryeminisitri australian Malcolm Turnbull i cili e konsideroi testin si një akt të rrezikshëm dhe provokues.

Konflikti në Siri; SHBA-Rusi arrijnë marrëveshjen e paqes Konflikti në Siri; SHBA-Rusi arrijnë marrëveshjen e paqes
SHBA dhe Rusia kanë arritur një marrëveshje për situatën në Siri duke njoftuar edhe një armëpushim që do të nisë prej mbrëmjes së të hënës.

Qiproja e ndarë etnikisht, tashmë edhe me zona orare të ndryshme Qiproja e ndarë etnikisht, tashmë edhe me zona orare të ndryshme
Qipriotët turq të shkëputur kanë zgjedhur të ndjekin vendimin e Turqisë për të mos i kthyer mbrapsht akrepat e orës me 60 minuta gjatë muajit të ardhshëm, kur t’u vijë fundi muajve me orën diellore.

Testi bërthamor i Koresë dënohet nga Obama. Premton sanksione të reja Testi bërthamor i Koresë dënohet nga Obama. Premton sanksione të reja
Ndër të fundit, por jo më pak i rëndësishmi që iu bashkua zërave që dënuan testin e fundit bërthamor të Koresë së Veriut këtë të premte ishte edhe presidenti amerikan Barack Obama, i cili e quajti atë “një kërcënim të rëndë” ndaj sigurisë rajonale dhe paqes ndërkombëtare, ndërsa shtoi se do të punojë me partnerët e Shteteve të Bashkuara për vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Penianit.

Francë, 3 gratë e arrestuara po planifikonin sulm terrorist. Besnike të ISIS Francë, 3 gratë e arrestuara po planifikonin sulm terrorist. Besnike të ISIS
Autoritetet franceze njoftuan këtë të premte se arrestimi i një gruaje 19-vjeçare, erdhi për shkak se besohet që po planifikonte një sulm terrorist, pas shpalljes së besnikërisë ndaj Shtetit Islamik, bën të ditur agjencia e lajmeve “AFP”.

SHBA, Kongresi në unanimitet: Padi ndaj Arabisë për sulmet e 11 shtatorit SHBA, Kongresi në unanimitet: Padi ndaj Arabisë për sulmet e 11 shtatorit
Dhoma e Përfaqësuesve në Kongresin amerikan ka miratuar këtë të premte një legjislacion, i cili u lejon familjarëve të viktimave të sulmeve terroriste të 11 shtatorit të padisin Arabinë Saudite në gjykatat amerikane, vetëm pak ditë përpara përvjetorit të 15 të ngjarjes që u shoqërua me afro 3.000 viktima. Legjislacioni kaloi unanimisht, një votim që u duartrokit mes brohorimave të shumta.

Përvjetori i 15 i sulmeve të 11 shtatorit, Clinton do të vizitojë “Ground Zero” Përvjetori i 15 i sulmeve të 11 shtatorit, Clinton do të vizitojë “Ground Zero”
Drejtuesit e fushatës së Hillary Clintonit bënë të ditur këtë të premte se, kandidatja demokrate për presidente planifikon të vizitojë “Ground Zero”, për të shënuar 15-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

Turqia “lehtëson” frikën e BE-së për marrëveshjen e emigrantëve Turqia “lehtëson” frikën e BE-së për marrëveshjen e emigrantëve
Ministri i Jashtëm turk ka sugjeruar se marrëveshja historike për të ndalur fluksin e emigrantëve drejt vendeve të Bashkimit Europian mund të shpëtohet, pavarësisht mosmarrëveshjeve për kushtet e liberalizimit të vizave për qytetarët turq që udhëtojnë drejt vendeve të “Schengen”-it.

Edhe gratë paqeruajtëse Edhe gratë paqeruajtëse
Angelina Jolie apeloi për një mënyrë të re veprimi sa i takon paqeruajtjes, e cila të fokusohet tek përfshirja e femrave në misione të tilla. E ftuara e veçantë e samitit të OKB-së në Londër inkurajoi vendet e botës të nënshkruajnë një marrëveshje ku përfshihet zotimit për rritjen e pjesëmarrjes së grave në procesin e ruajtjes së paqes.

Kroacia të dielën në zgjedhje, premtimet tek ulja e taksave Kroacia të dielën në zgjedhje, premtimet tek ulja e taksave
Të dyja partitë e mëdha të Kroacisë premtojnë ulje taksash, ndërsa zotimet e tyre për reforma rrënjësore vijnë me tone të ulura përpara zgjedhjeve të parakohshme të së dielës.

Koreja frikëson botën, test i fuqishëm bërthamor Koreja frikëson botën, test i fuqishëm bërthamor
Koreja e Veriut ka realizuar me sukses testin e saj të pestë bërthamor. Njoftimi erdhi nga agjencia shtetërore e lajmeve, disa orë pasi një aktivitet sizmik u regjistrua pranë qendrës atomike të Pungyer.

U bllokuan në Alpe, merr fund ankthi i turistëve U bllokuan në Alpe, merr fund ankthi i turistëve
Nga një ekskursion i shumë pritur u kthye në një makth, edhe pse me fund të lumtur. Janë të frikësuar e trembur, por turistët e bllokuar në teleferikun e Mont Blanc në Alpet franceze, u shpëtuan të gjithë mëngjesin e së premtes. 33 vetë kaluan një natë të acartë në kabinat e teleferikut, duke qëndruar pezull mbi akullnaja në lartësinë e 3800 metrave.

Spanjë, treni del nga shinat, të paktën dy të vdekur Spanjë, treni del nga shinat, të paktën dy të vdekur
Të paktën dy persona kanë mbetur të vdekur pasi një tren ka dalë nga shinat në Galicia, në veri të Spanjës.

Panik në Alpet franceze, 60 persona të bllokuar në teleferik Panik në Alpet franceze, 60 persona të bllokuar në teleferik
Rreth 60 persona kanë mbetur të bllokuar në teleferik në malin Mont Blanc në alpet franceze.

Francë, theret polici gjatë arrestimit të 3 grave. Njëra plagoset Francë, theret polici gjatë arrestimit të 3 grave. Njëra plagoset
Një efektiv policie është plagosur me thikë në Francë, gjatë një operacioni për të arrestuar 3 gra në lidhje me automjetin e gjetur pak ditë më parë me bombola gazi brenda tij, pranë Katedrales “Notre Dame”.

Turqi, pezullohen mbi 11 mësues në prag të vitit të ri shkollor për lidhje me PKK Turqi, pezullohen mbi 11 mësues në prag të vitit të ri shkollor për lidhje me PKK
Më shumë se 11 mijë mësues në të gjithë Turqinë janë pezulluar për shkak të dyshimeve për lidhje me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), vetëm një javë përpara se të nisë viti i ri shkollor.

SHBA, një i vrarë nga të shtënat në një shkollë të Teksasit SHBA, një i vrarë nga të shtënat në një shkollë të Teksasit
Të paktën një person është vrarë gjatë të shtënave të kësaj të enjteje në një shkollë të mesme në qytetin Alpine në perëndim të Teksasit.

SHBA, Hillary Clinton shpall prioritetin e saj: Kapja e Al-Baghdadit SHBA, Hillary Clinton shpall prioritetin e saj: Kapja e Al-Baghdadit
“Duhet të jetë një prioritet i yni kapja e udhëheqësit të Shtetit Islamik, Al Baghdadi, ashtu siç kemi bërë edhe me Osama Bin Ladenin”. Kështu është shprehur kandidatja demokrate për “Shtëpinë e Bardhë”, Hillary Clinton, duke njoftuar më tej edhe mbajtjen e një takimi “bipartizan” me ekspertë të sigurisë kombëtare.

Fjalimi, Hollande: Demokracia jonë do ta mposhtë barbarizmin Fjalimi, Hollande: Demokracia jonë do ta mposhtë barbarizmin
Presidenti francez, Francois Hollande i ka dalë fuqishëm në mbrojtje luftës së vendit të tij kundër terrorizmit, duke këmbëngulur se Franca do t’i mposhtë armiqtë e saj, sepse demokracia triumfon gjithnjë. Edhe pse pranoi se lufta kundër “terroristëve të Daesh-it” (siç njihet ndryshe Shteti Islamik në gjuhën arabe) do të jetë e gjatë dhe e vështirë, por ata do të përndiqen deri në asgjësim.

Refugjatët sirianë në Turqi, BE-ja lançon programin historik humanitar Refugjatët sirianë në Turqi, BE-ja lançon programin historik humanitar
Bashkimi Europian lançon këtë herë programin humanitar më të madh në historinë e unionit, me një vlerë totale prej 348 milionë eurosh, e që ka të bëjë me një “sistem tërësisht inovativ”, përmes të cilit bëhet transferimi i parave drejtpërdrejt te refugjatët sirianë në Turqi.

Konflikti për Haxhin, pelegrinët dalin në mbrojtje të Arabisë Saudite Konflikti për Haxhin, pelegrinët dalin në mbrojtje të Arabisë Saudite
Pelegrinët e mbërritur në Mekë nga e gjithë bota i kanë hedhur poshtë kritikat e Iranit mbi mënyrën sesi Arabia Saudite e menaxhon Haxhin.

Incident mbi Detin e Zi. Avionët amerikanë e rusë fluturojnë 3 metra larg Incident mbi Detin e Zi. Avionët amerikanë e rusë fluturojnë 3 metra larg
Pentagoni njoftoi se një avion luftarak rus ka fluturuar vetëm 3 metra larg njërit prej avionëve të tij të gjurmimit që ndodhej mbi Detin e Zi. Zyrtarët amerikanë e përshkruan veprimin e SU-27 si joprofesional dhe të rrezikshëm.

Trump vlerëson Putinin: Lider më i mirë se Obama Trump vlerëson Putinin: Lider më i mirë se Obama
Kujdes nga idetë e krisura të Donald Trump-it. Ai njeri është i painformuar dhe sa herë hap gojën, aq më shumë e tregon se nuk mund ta drejtojë këtë vend.

OBSH: Zika anomali edhe në tru OBSH: Zika anomali edhe në tru
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka cilësuar virusin Zika si shkaktarin e anomalive te trurit tek foshnjat, përfshirë këtu edhe mikrocefalinë.

Konflikti për Haxhin; Arabia Saudite s'lejon pelegrinët nga Irani Konflikti për Haxhin; Arabia Saudite s'lejon pelegrinët nga Irani
Konflikti i vjetër ndërmjet Arabisë Saudite dhe Iranit, u reflektua edhe këtë vit në pelegrinazhin vjetor të besimtarëve myslimanë në Mekë. Retorika e hidhur e fjalëve mes dy vendeve vijon të përshkallëzohet përpara pelegrinazhit vjetor të Haxhit.

Qeveria daneze do të blejë të dhënat e “Panama Papers” Qeveria daneze do të blejë të dhënat e “Panama Papers”
Qeveria në Danimarkë do të blejë të dhënat e zotëruara nga firma ligjore që i dha jetë skandalit të njohur si “Panama Papers”. Lajmin e ka bërë të ditur ministri danez i Taksimit, Karsten Lauritzen.

Avokati turk i Popullit: Turqia, tempull i demokracisë Avokati turk i Popullit: Turqia, tempull i demokracisë
Rreth 3 milionë refugjatë sirianë strehohen në Turqi, në kampet e ngritura në kufi me Sirinë dhe jashtë tyre. BE nënshkroi në muajin mars një marrëveshje me shtetin turk, e cila do të sillte përfitime të tjera për Turqinë, por ombudsmani turk thotë se me sa duket, Bashkimi Europian nuk ishte i sinqertë në ofertën e tij.

Meksikë, ministri dorëhiqet për shkak të vizitës së Trump Meksikë, ministri dorëhiqet për shkak të vizitës së Trump
Ministri meksikan i Financave, Luis Videgaray ka dhënë dorëheqjen për shkak të vizitës së Donald Trump javën e kaluar në vendin e tij.

Erdogan: Turqi-SHBA, gati të luftojnë së bashku ISIS Erdogan: Turqi-SHBA, gati të luftojnë së bashku ISIS
Presidenti turk Recep Tayip Erdogan ka deklaruar se Turqia dhe Shtetet e Bashkuara janë gati të dëbojnë Shtetin islamik nga bastioni i tyre në qytetin sirian Raka.

Bruksel, i armatosuri me thikë sulmon dy policë; neutralizohet Bruksel, i armatosuri me thikë sulmon dy policë; neutralizohet
Një person i armatosur me thikë ka sulmuar dy policë në Bruksel, të cilët për fat të mirë ishin të pajisur me jelekë antiplumb, ndaj plagët e marra ishin pa rrezik për jetën.

“Xhungla”, emigrantët plotësojnë “ëndrrën” e Britanisë: Duam të qëndrojmë në Francë “Xhungla”, emigrantët plotësojnë “ëndrrën” e Britanisë: Duam të qëndrojmë në Francë
Gjithmonë e më shumë emigrantë të bllokuar në atë që njihet si “xhungla e Kalèsë” po heqin dorë nga dëshira për të kaluar në Britani, duke zgjedhur të qëndrojnë në Francë.

Paris, arrestohet për terrorizëm. Në makinë iu gjetën 7 bombola gazi Paris, arrestohet për terrorizëm. Në makinë iu gjetën 7 bombola gazi
Policia e Parisit ka arrestuar një person të përfshirë në listën e “mbikëqyrjes” për terrorizëm, pasi automjeti i tij është gjetur panë Katedrales “Notre Dame” me 7 bombola gazi brenda saj.

SHBA, Trump merr mbështetjen e 88 ish-ushtarakëve të lartë SHBA, Trump merr mbështetjen e 88 ish-ushtarakëve të lartë
Plot 88 ish-krerë ushtarakë i kanë dhënë Donald Trumpit mbështetjen e tyre në zgjedhjet e nëntorit përmes një letre të hapur, mes të cilëve janë edhe 4 gjeneralë e 15 oficerë të lartë.

Siri, forcat e Assadit kanë përdorur gaz klorin në Aleppo Siri, forcat e Assadit kanë përdorur gaz klorin në Aleppo
Forcat qeveritare siriane akuzohen se kanë përdorur gaz klorin gjatë sulmit mbi një lagje të qytetit të Aleppos të kontrolluar nga rebelët.

SHBA, shifra alarmante vrasjesh në Chikago SHBA, shifra alarmante vrasjesh në Chikago
2016 është viti më vdekjeprurës për Chikago në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kur autoritetet kanë krahasuar numrin e vdekjeve në disa zona të SHBA-së, ka rezultuar se në Chikago janë regjistruar 500 vrasje në vetëm një vit.

Këshilli i OKB-së dënon testet e Veriut. Kërkohen masa ndëshkuese Këshilli i OKB-së dënon testet e Veriut. Kërkohen masa ndëshkuese
Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe Koreja e Jugut patën një qëndrim të përbashkët kur kërkuan këtë të martë nga Këshilli i Sigurisë së Kombeve të Bashkuara të dënojnë lëshimin e raketave balistike nga ana e Koresë së Veriut, si dhe të ndërmarrë të tjera masa për të detyruar zbatimin e urdhrave të saj për ndaljen e testimeve bërthamore e raketore.

“Oxford” e “Cambridge” hapin dyert edhe për të varfërit “Oxford” e “Cambridge” hapin dyert edhe për të varfërit
Universitetet më të mira britanike, si ai i Oxfordit dhe Cambridge-it, kanë ndryshuar politikën e pranimit të stundentëve. Studentët e vitit të ri akademik nuk vijnë vetëm nga shtresa elitare e shoqërisë, apo nga shkollat e shtrenjta private.

Inkursioni turk ndaj Shtetit Islamik në Siri, shënohen dy viktimat e para Inkursioni turk ndaj Shtetit Islamik në Siri, shënohen dy viktimat e para
Dy ushtarë turq kanë mbetur të vrarë nga përplasjet me militantë të grupit të të ashtuquajturit Shtet Islamik në Siri. Lajmi konfirmohet nga ushtria turke, e cila shton gjithashtu se 5 të tjerë janë plagosur nga një sulm me raketë ndaj tankeve turke.

Aksident ballor në Moskë, vdes shoferi personal i Vladimir Putin Aksident ballor në Moskë, vdes shoferi personal i Vladimir Putin
Në një qendër urbane si Moska aksidentet rrugore nuk janë të rralla, por sa janë mundësitë që në një të tillë të përfshihet shoferi i preferuar i Presidentit rus?

Kina vetëlavdërohet me organizimin e samitit të G20-s Kina vetëlavdërohet me organizimin e samitit të G20-s
Kina është vetëlavdëruar me organizimin e suksesshëm të samitit të G20-s në Hangzhou, duke konsideruar si sukses faktin që konfrontimet e hapura janë shmangur përgjithësisht dhe arritjen e një konsensusi të gjerë mbi gjendjen e brishtë të ekonomisë globale, si dhe nevojën për ndërmarrjen e një sërë politikash për ta përmirësuar atë.

Incidenti diplomatik i Trumpit, Clinton refuzon ftesën e presidentit meksikan Incidenti diplomatik i Trumpit, Clinton refuzon ftesën e presidentit meksikan
Kandidatja demokrate në Presidencialet amerikane, Hillary Clinton deklaroi të hënën se nuk do të pranonte ftesën e presidentit meksikan, Enrique Pena Nieto, për një vizitë në vendin fqinj, pasi rivali i saj Donald Trump krijoi atë që ajo e quajti “një incident diplomatik” gjatë vizitës së tij në Meksikë.

Sondazhet, Trump përmbys demokraten Clinton Sondazhet, Trump përmbys demokraten Clinton
Zgjedhjet e nëntorit nuk janë larg, ndërsa gara mes dy kandidatëve për presidentë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdon të jetë kokë më kokë.

Zonë sigurie në Siri, Erdogan në G20: Një hapësirë për të strehuar refugjatët Zonë sigurie në Siri, Erdogan në G20: Një hapësirë për të strehuar refugjatët
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i nxiti liderët botërore në Samitin e G20-s të krijojnë “një zonë të sigurt” në Siri ku të mos ketë luftime e ku njerëzit që i largohen konfliktit, të mund të sistemohen.

Plani që rrezikon trafikun në zemër të Parisit Plani që rrezikon trafikun në "zemër" të Parisit
Parisi më shumë është i famshëm për bulevardet e gjëra dhe sheshet elegante sesa për rrugët e mbytura nga trafiku.

Merkel nuk tërhiqet, Kancelarja: Duhet të punojmë për të fituar besimin Merkel nuk tërhiqet, Kancelarja: Duhet të punojmë për të fituar besimin
Rezultatet e zgjedhjeve në landin e Meklenburg-Forpomerani-së ishin një shuplakë e rëndë për Angela Merkel-in, por kancelarja duket se nuk ka ndërmend të dorëzohet. Ajo u zotua të punojë shumë e të rifitojë besimin e votuesve.

Fyen presidentin amerikan, Obama anulon takimin me Duterte Fyen presidentin amerikan, Obama anulon takimin me Duterte
Presidenti amerikan Barack Obama ka anuluar një takim me presidentin e Filipineve, Rodrigo Duterte, pasi më herët kishte përdorur fjalë fyese ndaj tij.

CNN: Atentatet e Parisit ishin maja e ajsbergut CNN: Atentatet e Parisit ishin maja e ajsbergut
Rrjeti i sofistikuar i ISIS që organizon sulme në territor të huaj kishte planifikuar që kasaphana e 13 nëntorit 2015 në Paris të ishte me përmasa edhe më të mëdha.

Lëkundjet sizmike nuk ndalen, sërish frikë në Itali Lëkundjet sizmike nuk ndalen, sërish frikë në Itali
Sërish lëkundje tërmeti në qendër të Italisë, raportojnë këtë mëngjes mediat italiane.

Obama-Putin, s’ka marrëveshje për Sirinë Obama-Putin, s’ka marrëveshje për Sirinë
Ajo që do t’i jepte fund luftës në Siri, pikërisht marrëveshja midis SHBA-ve dhe Rusisë, nuk firmoset dot sepse ekzistojnë hendeqe të mëdha besimi mes dy qeverive. Këtë e ka pranuar vetë Presidenti amerikan Obama.

Shikimet vrastare Shikimet vrastare
SHBA-të dhe Rusia nuk kanë rënë dakord për dhënien fund të luftës në Siri, ndërsa foto e një shtrëngimi duarsh mes dy presidentëve, Baracak Obama e Vladimir Putin, po bën xhiron e botës.

“Brexit”, Japonia paralajmëron tërheqjen e bizneseve “Brexit”, Japonia paralajmëron tërheqjen e bizneseve
Qeveria e Japonisë paralajmëroi se “Brexit”-i mund të çojë drejt largimit të bankave japoneze dhe kompanive farmaceutike nga Britania, për t’u vendosur në një tjetër vend të Bashkimit Europian.

Hong Kong, udhëheqësit e protestës kundër Kinës futen në legjislativ Hong Kong, udhëheqësit e protestës kundër Kinës futen në legjislativ
Dy vite pasi dhjetëra mijëra të rinj dolën nëpër rrugët e Hong Kongut, në një protestë të paprecedentë për ndryshim politik, një brez i ri aktivistësh prodemokracisë fituan disa vende në Këshllin Legjislativ të vendit.

Izrael, shembet parkingu në ndërtim e sipër. Frikë për njerëz të bllokuar Izrael, shembet parkingu në ndërtim e sipër. Frikë për njerëz të bllokuar
Shembja e një parkingu automjetesh në ndërtim e sipër në Tel Aviv të Izraelit ka shkaktuar alarm dhe ndërmarrjen e një operacioni të gjerë shpëtimi, pasi ekziston mundësia që shumë njerëz janë bllokuar brenda saj.

Siri, të paktën 40 viktima nga një seri shpërthimesh Siri, të paktën 40 viktima nga një seri shpërthimesh
Katër shpërthime bombash në zona të kontrolluara nga regjimi në Siri, e një tjetër në një qytet të dominuar nga forcat kurde, kanë marrë 40 jetë njerëzish.

“Brexit”, protesta në rrugët e Londrës. Diskutime në Parlament për peticionin “Brexit”, protesta në rrugët e Londrës. Diskutime në Parlament për peticionin
Demonstruesit kundër “Brexit”-it dolën sërish këtë fundjavë në rrugët e Londrës, për të shprehur kundërshtinë e tyre ndaj rezultatit të referendumit të qershorit për shkëputje nga Bashkimi Europian.

Londra ripërjeton zjarrin e vitit 1666. Këtë herë pa tragjedi Londra ripërjeton zjarrin e vitit 1666. Këtë herë pa tragjedi
Kryeqyteti anglez ka përjetuar edhe njëherë zjarrin e madh që përfshiu vendin 350 vite më parë. Rikrijimi i Londrës së shekullit të XVII përmes një maketi gjigant prej druri, e me pas djegia e tij, ka qenë një mënyrë shumë e veçantë për shënimin e përvjetorit të tragjedisë.

Samiti i G20-s, Veriu lëshon 3 raketa me rreze të mesme veprimi Samiti i G20-s, Veriu lëshon 3 raketa me rreze të mesme veprimi
Koreja e Veriut ka lëshuar 3 raketa balistike në brigjet e saj lindore gjatë kësaj të hëne, ndërsa udhëheqësit e G20-s zhvillojnë një samit në qytetin kinez të Hangzhout. Lajmi konfirmohet nga ushtria e Koresë së Jugut.

Gjermani, Merkel pëson disfatën e parë përpara zgjedhjeve të vitit 2017 Gjermani, Merkel pëson disfatën e parë përpara zgjedhjeve të vitit 2017
Partia qeverisëse e Angela Merkelit, CDU ka pësuar një humbje të rëndë në shtetin verilindor të Gjermanisë, Mecklenburg-Western Pomerania, duke u renditur e treta pas një partie antiemigracioni dhe kundër Islamit, pas zgjedhjeve të zhvilluara një ditë më parë atje.

“Xhungla” në Calais, protestë kundër emigrantëve “Xhungla” në Calais, protestë kundër emigrantëve
Mijëra protestues do të bllokojnë rrugët kryesore e do të krijojnë një zinxhir njerëzor në rrugën për në portin e qytetit francez të Calais, për të kërkuar mbylljen e kampit të emigrantëve, i njohur me nofkën “Xhungla”.

G20 mblidhet në Kinë; SHBA e Kina do nënshkruajnë marrëveshjen për klimën G20 mblidhet në Kinë; SHBA e Kina do nënshkruajnë marrëveshjen për klimën
Është hera e parë që Kina i hap dyert samitit të nivelit të lartë të G20 ku liderët botërorë janë mbledhur në një takim  dy ditor në Hangzhou, pjesë e provincës lindore të Zhejiang për të diskutuar sfidat më të mëdha globale. Presidenti kinez Xi Jinping çeli i pari fjalën në samit.

Romeo, qeni gjendet i gjallë 9 ditë pas tërmetit në Itali Romeo, qeni gjendet i gjallë 9 ditë pas tërmetit në Itali
9 ditë pas tërmetit tragjik në Amatrice të Italisë qeni i quajtur Romeo është gjetur i gjallë.

Skandali, deputeti britanik kapet “mat” me dy meshkuj Skandali, deputeti britanik kapet “mat” me dy meshkuj
Deputeti laburist Keith Vaz është vënë në qendër të një skandali mediatik në Britaninë e Madhe pasi gazeta “Mirror” ka publikuar një raport i cili tregon se Vaz ka paguar shërbim eskortë me 2 meshkuj me të cilët u frekuentua në shtëpinë e tij në Londër gjatë një mbrëmje muajin e kaluar.

Hetimet për “puçin”, Erdogan merr mbështetjen e Obamës Hetimet për “puçin”, Erdogan merr mbështetjen e Obamës
Presidenti Rexhep Tajip Erdogan duket se mori mbështetjen e shumë dëshiruar nga homologu Barack Obama për çështjen e grushtit të shtetit.

Refugjatat në Europë, Tusk: Jemi pranë limitit të pranimit Refugjatat në Europë, Tusk: Jemi pranë limitit të pranimit
Europa është shumë pranë limitit të pranimit të refugjatëve. Ky është alarmi i ngritur nga presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, i cili njëherësh i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për të bërë më shumë punë në zhvendosjen e atyre personave që kërkojnë strehim.

G20, Obama: SHBA-Kinë, takim tepër produktiv; Pritje e pazakontë e tij në aeroport G20, Obama: SHBA-Kinë, takim tepër produktiv; Pritje e pazakontë e tij në aeroport
Presidenti amerikan Barack Obama tha gjatë së dielës se bisedimet dypalëshe me homologun e tij kinez, Xi Jinping, kanë qenë “jashtëzakonisht produktive”, teksa udhëheqësit botërorë janë mbledhur për samitin e G20-s që pritet të adresojë rritjen e ngadaltë ekonomike globale dhe spektrin kanosës të politikave të mbrojtjes.

Gjermani, sprova e parë e Merkelit përballë “AfD”-së Gjermani, sprova e parë e Merkelit përballë “AfD”-së
Votuesit e një shteti verilindor të Gjermanisë u janë drejtuar qendrave të votimit në zgjedhjet që cilësohen si një test për politikat e Kancelares Angela Merkel kundrejt emigrantëve dhe refugjatëve.

Brexit, May paralajmëron: Kohë të vështira për Britaninë Brexit, May paralajmëron: Kohë të vështira për Britaninë
Britania duhet të përgatitet për kohë të vështira përpara, pasi të largohet nga Bashkimi Europian. Ky është paralajmërimi i bërë nga vet kryeministrja britanike, Theresa May. Duke folur për intervistën e parë të rëndësishme që prej marrjes së postit, May bëri të ditur se “Brexit” nuk do të jetë thjesht një “lundrim me vela” për Britaninë e Madhe.

Turqia zgjeron sulmin në Siri, mbi 20 tanke të tjerë në operacion Turqia zgjeron sulmin në Siri, mbi 20 tanke të tjerë në operacion
Turqia hapi një front të ri në Siri me dërgimin e disa tankeve të tjera në veri të vendit.

Qeni nxirret i gjallë pas 9 ditësh nga rrënojat e tërmetit Qeni nxirret i gjallë pas 9 ditësh nga rrënojat e tërmetit
Arriti t’i mbijetonte tërmetit katastrofik që goditi Italinë qendrore në 24 gusht dhe priti me durim për 9 ditë që ta gjenin.

Ndotësit më të mëdhenj ratifikojnë klimën Ndotësit më të mëdhenj ratifikojnë klimën
Dy ndotësit më të mëdhenj të globit për nga niveli i emëtimeve të dioksidit të karbonit, Shtetet e Bashkuara dhe Kina, kanë ratifikuar marrëveshjen globale të klimës, të vulosur në muajin dhjetor në Francë e të përshëndetur atëherë si triumf për organizatat e mjedisit që shpeshherë injorohen.

Mesazhet e Clinton, FBI publikon detajet e hetimit Mesazhet e Clinton, FBI publikon detajet e hetimit
FBI publikoi një sërë dokumentesh të lidhura me hetimin e përdorimit të e-mailit personal të Hillary Clintonit gjatë kohës kur shërbente si Sekretare e Shteti. 58 faqet e shënimeve përfshijnë një intervistë të kandidates demokrate në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, si dhe detaje mbi kompjuterin e saj privat në rezidencën e Nju Jorkut.

Nënë Tereza, krenarë edhe në Kalkuta Nënë Tereza, krenarë edhe në Kalkuta
E kanë quajtur shenjtorja e të varfërve, bamirësja e madhe, misionarja që tregoi se dashurinë dhe mirësinë e meritojnë të gjithë njëlloj, por disa e konsiderojnë edhe si “ndërgjegjien e Kalkutës”, qytetit të saj të adoptuar.

Presidenti që vdes dhe ringjallet Presidenti që vdes dhe ringjallet
Drejton Zimbabven prej vitesh, por nuk bën pjesë tek udhëheqësit e preferuar nga vendet Perëndimore, që e kanë kritikuar shpesh për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut.

FBI publikon dokumentet mbi hetimin e Hillary Clinton FBI publikon dokumentet mbi hetimin e Hillary Clinton
FBI-ja ka publikuar një seri dokumentesh në lidhje me hetimin e saj mbi përdorimin e postës private elektronike të Hillary Clinton, gjatë kohës që ajo ishte sekretare e Shtetit.

Kina ratifikon marrëveshjen e Parisit për klimën Kina ratifikon marrëveshjen e Parisit për klimën
Organi më i lartë legjislativ në Kinë ka ratifikuar marrëveshjen globale të klimës të arritur në Paris, ka njoftuar agjencia e lajmeve “Xinhua”.

Itali, sërish lëkundje tërmeti; tronditje në Peruxha Itali, sërish lëkundje tërmeti; tronditje në Peruxha
Një lëkundje sizmike prej 4.3 ballë është regjistruar në orën 3:34 të mëngjesit të sotëm në provincën e Peruxhës, në Itali, me epiqendër të lokalizuar në 11 km thellësi.

Indi, shkarkohet ministri i Grave në Dehli, filmohet duke u puthur me 2 femra (Video) Indi, shkarkohet ministri i Grave në Dehli, filmohet duke u puthur me 2 femra (Video)
Ministri i Mirëqenies për Gratë dhe Fëmijët në Dehli të Indisë është shkarkuar pas publikimit të një videoje, ku ai shfaqet duke u puthur me dy femra.

“Charlie Hebdo”, karikatura të zymta në lidhje me tërmetin në Itali “Charlie Hebdo”, karikatura të zymta në lidhje me tërmetin në Itali
Revista satirike franceze “Charlie Hebdo” është vënë sërish në qendër të vëmendjes, teksa është kritikuar së fundi në mediet sociale për karikaturën e publikuar në lidhje me tërmetin vdekjeprurës në Itali, ku viktimat shfaqen si produkte pastash.

Turqi, lirohen 34,000 të dënuar, për të futur “tradhtarët” Turqi, lirohen 34,000 të dënuar, për të futur “tradhtarët”
Afro 34,000 të dënuar janë liruar nga burgjet turke për të krijuar hapësirë për dhjetëra mijëra persona të akuzuar si pjesëmarrës në Grushtin e Shtetit në Turqi.

Rusi, aktivisti i opozitës arrestohet pas raportit kundër Putin Rusi, aktivisti i opozitës arrestohet pas raportit kundër Putin
Policia ruse ka ndaluar përkohësisht një nga figurat më të njohura të opozitës në vend, Ilya Yashin, pak ditë pasi ai kishte publikuar një raport ku flitej për një korrupsion në shkallë të gjerë të partisë së presidentit Putin, Rusia e Bashkuar.

Filipine, shpërthim në tregun e mbipopulluar. 10 viktima e 60 të plagosur Filipine, shpërthim në tregun e mbipopulluar. 10 viktima e 60 të plagosur
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një treg të tejmbushur me njerëz, të ndodhur në sheshin “Roxas” të qytetit Davao të Filipineve.

Samiti i Bratislavës, ministrat e BE-së: Duhet unitet për marrëdhëniet me Turqinë Samiti i Bratislavës, ministrat e BE-së: Duhet unitet për marrëdhëniet me Turqinë
Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian janë përpjekur këtë të premte të flasin nën një zë në lidhje me Turqinë, mes shqetësimeve mbi të drejtat e njeriut që mund të kërcënojnë edhe një marrëveshje kyçe që synon të mbajë refugjatët nga Lindja e Mesme larg brigjeve europiane.

Danimarkë, banorët shkatërrojnë kioskat e kanabisit Danimarkë, banorët shkatërrojnë kioskat e kanabisit
Banorët e Christiania-s, një zonë periferike në Kopenhagen, filluan të shkatërronin vetë kabinat e krijuara enkas për shitjen e kanabisit për t’i dhënë fund asaj qe po kthehej në folenë e krimit të organizuar.

Turqia konfirmon vdekjen e presidentin uzbek Turqia konfirmon vdekjen e presidentin uzbek
Turqia u dha fund hamendësimeve mbi shëndetin e presidentit uzbek Islam Karimov me deklaratën se ai ka ndërruar jetë, ndërsa nga Qeveria e Uzbekistanit nuk ka ende një konfirmim zyrtar.

Turqia: Nuk i zbusim ligjet antiterror Turqia: Nuk i zbusim ligjet antiterror
Prej disa muajsh, Turqia dhe Bashkimi Evropian kanë mosmarrëveshje lidhur me çështjen e liberalizimit të vizave për shtetasit turq që duan të hyjnë në vendet e unionit.

Florida zhytet në ujë, mbërrin uragani Hermine Florida zhytet në ujë, mbërrin uragani Hermine
Uragani Hermine preku tokën në Floridën veriore, duke u bërë i pari që godet shtetin në 11 vjet. Hermine u përplas dhunshëm në gjirin e Floridës në orët e para të së premtes, si një uragan i kategorisë së parë, duke sjellë me vete një stuhi të fuqishme.

Venezuelë, një milion opozitarë “pushtojnë” Karakasin kundër Maduros Venezuelë, një milion opozitarë “pushtojnë” Karakasin kundër Maduros
Të veshur me të bardha dhe duke thirrur “kjo qeveri do të bjerë”, qindra mijëra mbështetës të opozitës mësynë kryeqytetin venezuelian gjatë së enjtes për të bërë presion regjimit të presidentit Nicolas Maduro.

Tërmet 7.1 ballësh në Zelandën e Re, s'ka panik për tsunam Tërmet 7.1 ballësh në Zelandën e Re, s'ka panik për tsunam
Rezidentëve të një komuniteti të vogël në brigjet lindore të Ishullit Verior të Zelandës së Re u është kërkuar të evakuohen pas një tërmeti të fuqishëm që tronditi vendin, e që epiqendrën e pati në det.

Ankara, Avramopoulos: BE-ja, e gatshme të ndihmojë Turqinë drejt liberalizimit të vizave Ankara, Avramopoulos: BE-ja, e gatshme të ndihmojë Turqinë drejt liberalizimit të vizave
Komisioneri i Bashkimit Europian për Emigracionin ka bërë të ditur gjatë kësaj të enjteje se, Turqia ka bërë progres sa i përket marrëveshjes për të siguruar lëvizjen e lirë të shtetasve turq në hapësirën e zonës “Schengen”, megjithatë Ankaraja ka ende disa kritere për të përmbushur përpara implementimit të saj.

OPEC, Arabia duket e lodhur nga çmimet e ulëta. Do të kërkojë ngrirje të prodhimit? OPEC, Arabia duket e lodhur nga çmimet e ulëta. Do të kërkojë ngrirje të prodhimit?
Dy vite pasi shkaktoi betejën për çmimin e naftës, Arabia Saudite duket mëse e lodhur me nivelet e larta të naftës bruto me çmim të ulët, e për shkak të presioneve buxhetore, frikës nga mungesa e furnizimeve në të ardhmen, tashmë synon të forcojë jo vetëm çmimin, por rrjedhimisht edhe prodhuesin shtetëror “Aramco”.

Spanjë, Rahoi nuk siguron dot mbështetjen për mandatin e dytë Spanjë, Rahoi nuk siguron dot mbështetjen për mandatin e dytë
Mariano Rahoit iu mohua mandati i dytë si kryeministër i Spanjës. Kreu i ekzekutivit spanjoll e humbi përpjekjen parlamentare për të marrë sërish në dorë frerët e Qeverisë.

“Heroi” i Britanisë, medalje burrit që u plagos për të shpëtuar një vajzë “Heroi” i Britanisë, medalje burrit që u plagos për të shpëtuar një vajzë
Thomas Jackson, britaniku i qëlluar me thikë ndërsa u përpoq të shpëtonte bashkëkombësen e tij nga sulmi i beftë i një shtetasi francez, është propozuar për një medalje trimërie, ndërsa mirënjohja e të afërmeve të vajzës që ai pavarësisht të gjithave nuk arriti ta shpëtonte, është e pamatë.

Uragani Lester kërcënon Hauain Uragani Lester kërcënon Hauain
Edhe pse Madeleine humbi nga fuqia e saj ndërsa i afrohej Hauait dhe metereologët e ulën nga kategoria e tretë e stuhive në të dytën, banorët ende nuk do të mund të marrin frymë lirisht.

Trump në Meksikë, protestë në Los Angeles nga bijtë e emigrantëve latinë Trump në Meksikë, protestë në Los Angeles nga bijtë e emigrantëve latinë
Latinët, grupe të rinjsh që votojnë për të parën herë dhe bij emigrantësh të lindur në Amerikë, protestuan në Los Angeles kundër politikave të Donald Trump-it mbi emigracionin e i nxitën kalifornianët të shkojnë të regjistrohen e të votojnë.

Amatrice, në garë me kohën për të ndërtuar segmentin e shkatërruar Amatrice, në garë me kohën për të ndërtuar segmentin e shkatërruar
Ekipet e shpëtimit në Itali janë vënë në garë kundër kohës për të riparuar një rrugë tepër të rëndësishme, e cila mundëson kalimin nga qyteti i L’Aquilato në Amatrice-n e izoluar pas tërmetit prej 6.2 ballësh të 24 gushtit.

Trump: Për murin do të paguajë Meksika Trump: Për murin do të paguajë Meksika
Kandidati republikan për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka këmbëngulur se Meksika do të paguajë të gjithë ndërtimin e një muri në kufi.

SHBA, stuhia tropikale i drejtohet Floridas SHBA, stuhia tropikale i drejtohet Floridas
Pas Luizianës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është radha e Floridës të shpallë emergjencën pas kanosjes se një rreziku të madh nga një stuhi tropikale, që sipas meteorologëve do të sjellë përmbytje fatale dhe erëra tepër të forta.

Brazil, Dilma Rousseff shkarkohet nga detyra. Senati vendos hetimin Brazil, Dilma Rousseff shkarkohet nga detyra. Senati vendos hetimin
Senati i Brazilit ka votuar për të shkarkuar presidenten Dilma Rousseff nga detyra për manipulim të të dhënave të buxhetit.

Francë, sekuestrohen 350 kg kokainë në fabrikën e “Coca-Cola” Francë, sekuestrohen 350 kg kokainë në fabrikën e “Coca-Cola”
Një sasi kokaine me vlerë rreth 50 milionë euro është zbuluar në një impiant të markës së njohur të pijeve “Coca-Cola” në Francë.

Avioni i parë tregtar nga SHBA ulet në Kubë Avioni i parë tregtar nga SHBA ulet në Kubë
Avioni i parë tregtar amerikan ka mbërritur në Kubë, për herë të parë në më shumë se gjysmë shekulli. Avioni i kompanisë “JetBlue” me 150 pasagjerë dhe sekretarin amerikan të Transporteve, Anthony Fox në bord u ul në vendin latin këtë të mërkurë.

Zbulohet një tekst nën obeliskun e Mussolinit Zbulohet një tekst nën obeliskun e Mussolinit
Një tekst i fshehur nën një obelisk në Romës i ka hedhur dritë asaj se, si dëshironte regjimi fashist i Benito Mussolinit të konsiderohej nga brezat e ardhshëm.

Spanja, sërish drejt zgjedhjeve. Socialistët, kundër qeverisë “Rajoy” Spanja, sërish drejt zgjedhjeve. Socialistët, kundër qeverisë “Rajoy”
Socialistët spanjollë do të votojnë kundër qeverisë së kryeministrit Mariano Rajoy, deklaroi në Parlament kreu i partisë Pedro Sanchez, duke lënë kështu të kuptohet se shumë shpejt mund të nisë numërimi së prapthi për zgjedhjet e treta të përgjithshme në vend.

Operacionet në Siri, Turqia reagon ndaj SHBA: Jemi sovranë e legjitimë Operacionet në Siri, Turqia reagon ndaj SHBA: Jemi sovranë e legjitimë
Roli gjithnjë e më i madh i Turqisë në konfliktin sirian, përfshi edhe atë ndaj militantëve të Shtetit Islamik, tërhoqi kritikat e Shteteve të Bashkuara një ditë më parë, por Turqia nuk ka lënë pa iu kundërpërgjigjur Amerikës.

Francë, ish-ministri i Ekonomisë: Nga “ishulli” dua të dal në “det” Francë, ish-ministri i Ekonomisë: Nga “ishulli” dua të dal në “det”
Krenar dhe i trishtuar. Kështu është ndierë ish-ministri francez i Ekonomisë, Emanuel Macron, në momentin që i ka dorëzuar frerët e institucionit që drejtonte ministrit të ri të Financave, Michel Sapin.

Raporti i OKB: Assad përdori armë kimike; Rusia e kundërshton Raporti i OKB: Assad përdori armë kimike; Rusia e kundërshton
Rusia nuk i pranon gjetjet e hetimit të udhëhequr prej Kombeve të Bashkuara, që doli në konkluzionin se qeveria siriane kishte përdorur armë kimike kundër civilëve gjatë një prej sulmeve të forcave besnike të Assadit.

Irlandë, ulje emergjente e avionit. 16 persona përfundojnë në spital Irlandë, ulje emergjente e avionit. 16 persona përfundojnë në spital
Një avion që kishte ndërmarrë një fluturim transatlantik nga Shtetet e Bashkuara për në Britani, ka bërë një ulje emergjence në Aeroportin “Shannon” të Irlandës për shkak të turbulencave në ajër, gjë që ka shkaktuar edhe 16 të plagosur.

Britani, May mbledh kabinetin për të diskutuar mbi “Brexit” Britani, May mbledh kabinetin për të diskutuar mbi “Brexit”
Kryeministrja britanike Theresa May, pas pushimeve verore ka thirrur në një mbledhje kabinetin e saj qeveritar, teksa në qendër të diskutimeve do të jetë pikërisht diskutimi mbi mënyrën sesi Britania e Madhe do t’i përqaset procesit të largimit nga Bashkimi Europian, si dhe përcaktimi i objektivave për negociatat e ardhshme.

Trump, vizitë në “syrin e ciklonit”. Do të takohet me presidentin meksikan Trump, vizitë në “syrin e ciklonit”. Do të takohet me presidentin meksikan
Meksika ka qenë vazhdimisht në shënjestër të tij gjatë fushatës, por Donald Trump edhe një herë dëshmon se është i paparashikueshëm. Manjati i pasurive të patundshme ka vendosur të zhvillojë një vizitë të shkurtër në vendin fqinj, ku do të shtrëngojë duart me presidentin Enrique Pena Nieto.

Siri, vritet në Aleppo zëdhënësi i ISIS-it, al-Adnani Siri, vritet në Aleppo zëdhënësi i ISIS-it, al-Adnani
Media e lidhur me grupin xhihadist të të ashtuquajturit Shtet Islamik ka bërë të ditur këtë të martë se një zëdhënës i tyre ka mbetur i vrarë në Siri.

Francë, deklarata e kryeministrit për Mariannen “topless” shkakton debat Francë, deklarata e kryeministrit për Mariannen “topless” shkakton debat
A do të vishte Marianne, simboli kombëtar i Francës, një burkini? Me këtë pyetje retorike, kryeministri i vendit zgjodhi të shprehte qëndrimin e tij pro ndalimit të veshjes që mbulon trupin në plazh.

E zë gjumi në mbledhje, ekzekutohet me kundërajror E zë gjumi në mbledhje, ekzekutohet me kundërajror
Koreja e veriut e ka kthyer në rrugë vrasjen e atyre që i konsideron si kërcënim për lidershipin e vendit. Armiqtë politikë të Kim Jong Un ekzekutohen, ndoshta për të krijuar edhe frikë tek elita se kush kundërshton qeverinë, do të përfundojë shumë shpejt si ata.

Itali, funeral solemn për 37 viktimat e tërmetit në Amatrice Itali, funeral solemn për 37 viktimat e tërmetit në Amatrice
Nën praninë e krerëve më të lartë të shtetit italian, presidentit Sergio Mattarella, kryeministrit Matteo Renzi dhe presidentëve të dy dhomave të Parlamentit italian, Pietro Grasso e Laura Boldrini, kanë nisur pasditen e kësaj të marte edhe funeralet e viktimave të Amatrices nga tërmeti shkatërrimtar i 24 gushtit, ku ka qenë pjesëmarrëse edhe kryebashkiakja e Romës, Raggi.

Francë, dorëhiqet ministri i Ekonomisë. Macron synon presidencën Francë, dorëhiqet ministri i Ekonomisë. Macron synon presidencën
Ministri francez i Ekonomisë, Emmanuel Macron ka dhënë dorëheqjen nga posti qeveritar, për t’i hapur rrugë përpjekjes së pritshme prej tij për të garuar në zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

“Brexit”, Hollande: Bisedimet duhet të mbyllen brenda vitit 2019 “Brexit”, Hollande: Bisedimet duhet të mbyllen brenda vitit 2019
Bisedimet për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian duhet të përfundojnë brenda vitit 2019. Kështu është shprehur presidenti francez, Francois Hollande.

Terroristi i penduar punon për sigurinë Terroristi i penduar punon për sigurinë
Universiteti George Washington ka punësuar një ish-ekstremist islamik në qendrën e tij të sigurisë kombëtare. Personi në fjalë dikur ishte denoncuar nga Shtetet e Bashkuara si terrorist që kishte lëshuar edhe kërcënime ndaj krijuesve të serialit televiziv  të animuar "South Park" sepse kishin paraqitur Profetin Muhamed të veshur me kostum ariu.

Franca rebelohet ndaj SHBA, kërkon fundin e marrëveshjes për tregtinë e lirë Franca rebelohet ndaj SHBA, kërkon fundin e marrëveshjes për tregtinë e lirë
Franca kërkon fundin e marrëveshjes për tregtinë e lirë me Shtetet e bashkuara të Amerikës. Sekretari i Shtetit për Tregtinë e Jashtme, Matthias Fekl, bëri të ditur se vendi i tij do t’i kërkojë Komisionit Europian në shtator ndërprerjen e bisedimeve për marrëveshjen e tregtisë së lirë.

Sulmohet ambasada kineze në Kirgistan Sulmohet ambasada kineze në Kirgistan
Përplasja e një makine-bombë me kangjellat e ambasadës kineze tronditi mëngjesin e sotëm qetësinë e kryeqytetit të Kirgistanit, Bishkek.

Demat sulmojnë banorët, 9 të plagosur në Peru Demat sulmojnë banorët, 9 të plagosur në Peru
Ishte planifikuar si një ditë argëtimi, por ka rrezikuar të kthehet në një tragjedi. 9 persona mbetën të plagosur gjatë një feste fetare në Peru, pasi demat iu vërsulën turmës së njerëzve.

Godinat e shembura në Itali, hetime për abuzime Godinat e shembura në Itali, hetime për abuzime
Prokurorët italianë kanë nisur hetimet kundër ndërtuesve përgjegjës për rikonstruksionin e atyre godinave që pësuan dëmet më të mëdha gjatë tërmetit katastrofik që shkundi Italinë javën e kaluar.

Operacion gjigant, shpëtohen 6500 emigrantë në Libi Operacion gjigant, shpëtohen 6500 emigrantë në Libi
Të paktën 6500 emigrantë u shpëtuan pranë brigjeve libiane në operacionin më të madh të këtij lloji, siç bëri të ditur Roja Bregdetare Italiane. 40 misionet e koordinuara të shpëtimit u zhvilluan rreth 20 km larg qytetit libian të Sabrathas.

Papa takon Zuckerbergun Papa takon Zuckerbergun
Papa Françesku i cili është aktiv nëpër rrjete sociale, priti në Vatikan krijuesin e Facebook, Mark Zuckerberg, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Priscilla Chan. Çifti udhëtoi drejt Italisë për të vizituar vendin pas goditjes nga tërmeti i rëndë.

Këpucë serbe për Melanie Trump, dhuruesit të pakënaqur me Clinton Këpucë serbe për Melanie Trump, dhuruesit të pakënaqur me Clinton
Dy palë këpucë, një palë të bardha dhe një palë ngjyrë floriri janë dhurata e një kompanie këpucësh serbe për Melanie Trump, bashkëshorten e republikanit që kandidon për “Shtëpinë e Bardhë”.

Dasma kthehet në mort; ISIS merr përgjegjësinë e sulmit në Irak Dasma kthehet në mort; ISIS merr përgjegjësinë e sulmit në Irak
ISIS mori përgjegjësinë për shpërthimin kamikaz në një dasëm në Irak ditën e diel, ku humbën jetën të paktën 15 veta dhe dhjetëra u plagosën.

Turqia thellon ofensivën në Siri, reagojnë Shtetet e Bashkuara Turqia thellon ofensivën në Siri, reagojnë Shtetet e Bashkuara
Shtetet e Bashkuara kanë bërë të ditura këtë të hënë se luftimet mes Turqisë, rebelëve proturq dhe forcave të përbëra nga kurdët në veri të Sirisë janë të “papranueshme” dhe si të tilla duhen ndalur urgjentisht.

Itali, të mbijetuarit e tërmetit do të strehohen në struktura të posaçme Itali, të mbijetuarit e tërmetit do të strehohen në struktura të posaçme
Italia planifikon të ndërtojë shtëpi-çadra të thjeshta prej druri brenda 3 muajve të ardhshëm, ku do të strehohen 2.500 personat e mbetur të pastrehë që prej tërmetit vdekjeprurës të 24 gushtit.

Britani-Francë, pritet marrëveshje e re për emigrantët Britani-Francë, pritet marrëveshje e re për emigrantët
Kontrolli i emigrantëve, që kërkojnë të hyjnë në Britani përmes porteve franceze, ka qenë një problem i madh prej vitesh në marrëdhëniet mes Britanisë dhe Francës, ndërkohë që “Brexit” duket se do e komplikojë edhe më tej këtë çështje.

Gjermani, zhdukja e refugjatëve të mitur pëson rritje Gjermani, zhdukja e refugjatëve të mitur pëson rritje
Zhdukja e refugjatëve në moshë të mitur po bëhet një fenomen shqetësues në Gjermani. Sipas Policisë Federale, rreth 9.000 fëmijë e të rinj të pashoqëruar janë raportuar të zhdukur, dyfishi i shifrës së raportuar në muajin janar.

Sondazhi, gjysma e gjermanëve kundër Merkelit si kancelare pas 2017-s Sondazhi, gjysma e gjermanëve kundër Merkelit si kancelare pas 2017-s
Gjysma e gjermanëve nuk duan që Angela Merkel të shërbejë edhe për një tjetër mandat si kancelare. Ky është përfundimi i një sondazhi të Institutit për Demografi, “Emnid”, të porositur nga gazeta “Bild am Sonntag”.

Kim Jong-un, i adhuruari nga të rinjtë koreano-veriorë në Kongres Kim Jong-un, i adhuruari nga të rinjtë koreano-veriorë në Kongres
Studentët koreano-veriorë e kremtuan me një paradë pishtarësh e një spektakël fishekzjarresh Kongresin e 9 të Ligës Rinore Socialiste të Kim Il, në Penian.

“Zhurmat e forta” shkaktojnë evakuimin e aeroportit të Los Angeles “Zhurmat e forta” shkaktojnë evakuimin e aeroportit të Los Angeles
Policia e Los Angelesit nisi të hetonte mbi disa raporte për të shtëna në aeroportin ndërkombëtar të tij, teksa zyrtarët mbyllën zonat e mbërritjeve dhe nisjeve të terminalit kryesor.

Pasuesi i Ban Ki-moon në OKB, 10 kandidatë në garë. Nga Europa Lindore? Pasuesi i Ban Ki-moon në OKB, 10 kandidatë në garë. Nga Europa Lindore?
Me votë të fshehtë deri në arritjen e konsensusit mbi kandidatin, Këshilli i Sigurimit do të zgjedhë pasardhësin e shefit të OKB-së, Ban Ki-moon, që largohet në fund të këtij viti nga posti, të cilin e mbajti përgjatë dy mandateve 5-vjeçare. Këshilli 15-anëtarësh voton në këtë mënyrë për secilin prej 10 kandidatëve në garë.

Norcia në Itali, qyteza që mundi tërmetin Norcia në Itali, qyteza që mundi tërmetin
Norcia është një qytet i vogël, i ndodhur në zonën qendrore të Italisë së goditur rëndë prej tërmetit 6.2 ballësh të 24 gushtit. Por, ndryshe nga Amatrice apo Accumoli, ku vazhda e shkatërrimeve ishte thuajse e përmasave apokaliptike, ajo nuk ka pësuar veçse humbje të vogla.

Bruksel, 5 të arrestuar për shpërthimin te Laboratori i Kriminalistikës Bruksel, 5 të arrestuar për shpërthimin te Laboratori i Kriminalistikës
Policia belge ka bërë të ditur se ka arrestuar 5 persona në lidhje me shpërthimin e ndodhur mëngjesin e sotëm në Laboratorin e Kriminalistikës në Bruksel, që zyrtarët besojnë se ka pasur për synim shkatërrimin e provave mjekoligjore.

Turqia godet kurdët: Vramë 25 militantë në Jarabalus Turqia godet kurdët: Vramë 25 militantë në Jarabalus
Raportet e vdekjes së parë në radhët e forcave të Ankarasë të përfshira në inkursionin e ditëve të fundit në Siri, janë pasuar nga deklaratat e ushtrisë për vrasjen e 25 militantëve kurdë në afërsi të Jarablusit.

Gjesti i Gabriel, zv.kancelari gjerman: S'jam penduar Gjesti i Gabriel, zv.kancelari gjerman: S'jam penduar
Zëvendëskancelari gjerman, njëkohësisht ministër i Ekonomisë, Sigmar Gabriel, iu përgjigj fare thjeshtë valës së kritikave që vërshuan pasi i tregoi gishtin e mesit një grupi protestuesish të krahut të djathtë në fillim të muajit.

Turqi, bombardohet aeroporti i Dijarbakirit Turqi, bombardohet aeroporti i Dijarbakirit
Raketat e lëshuara, sipas gjasave prej militantëve kurdë, drejt aeroportit të qytetit kryesor të juglindjes së Turqisë, Dijarbakir, kanë detyruar pasagjerë e pjesëtarë të stafit të vrapojnë për të shpëtuar kokën. Megjithatë, raporte për viktima nuk ka, ndërsa ngjarja nuk ka shkaktuar pezullim të fluturimeve.

Trump kundër emigracionit: Do të ndërtoj mur Trump kundër emigracionit: Do të ndërtoj mur
Donald Trump i është rikthyer temës së emigracionit të paligjshëm me deklaratën se do të krijojë një sistem gjurmimi i cili të ndihmojë autoritetet ta vënë situatën nën kontroll. Ai të cilin miliarderi e përkufizoi si “program hyrje-daljesh” do të verifikojë personat që e vazhdojnë qëndrimin e tyre edhe pas përfundimit të vizës.

Muzetë, në ndihmë të Amatriçes Muzetë, në ndihmë të Amatriçes
Fitimet e së dielës nga muzetë shtetërore në mbarë Italinë do të dhurohen për viktimat e tërmetit që rrafshoi pjesë të tëra të qendrës së vendit e mori 291 jetë njerëzish.

“Lajthitja” e guvernatorit amerikan: Njerëzit me ngjyrë janë armiq! “Lajthitja” e guvernatorit amerikan: Njerëzit me ngjyrë janë armiq!
Guvernatori i Meinit në Shtetet e Bashkuara ka tronditur opinionin publik pasi ka deklaruar se njerëzit me ngjyrë janë armiqtë e shtetit të tij dhe lë të kuptohet se ata duhen qëlluar.

Filipine, shefi i policisë thirrje narkomanëve: Vritini trafikantët e drogës Filipine, shefi i policisë thirrje narkomanëve: Vritini trafikantët e drogës
Nuk ndodh shpesh që shefi i policisë t’i bëjë thirrje qytetarëve për të marrë armët dhe për të vrarë, por kjo po ndodh pikërisht në Filipine, ku Ronald Dela Rosa, i cili po udhëheq fushatën kundër kriminalitetit në vend u ka bërë thirrje përdoruesve të lëndëve narkotike për të vrarë trafikantët e drogës.

Turqi, policia lejon oficeret femra të vendosin shaminë Turqi, policia lejon oficeret femra të vendosin shaminë
Turqia ka shfuqizuar masën që u ndalonte grave në polici të mbanin shaminë islamike. Tani oficeret femra do të mund ta veshin atë poshtë kapeleve të tyre, ose beretave, me kushtin e vetëm që ajo të ketë ngjyrën e uniformës.

Letra prekëse e një zjarrfikësi për vogëlushen që humbi jetën Letra prekëse e një zjarrfikësi për vogëlushen që humbi jetën
Një mori arkivolësh u rreshtuan këtë të shtunë në pallatin e sportit të qytetit Arkuata, për t’u bërë homazhe viktimave të tërmetit shkatërrues që goditi të mërkurën Italinë.

Funeral masiv për viktimat e tërmetit Funeral masiv për viktimat e tërmetit
Një funeral masiv është zhvilluar në Itali për rreth 290 personat që mbetën të vrarë nga tërmeti i fuqishëm i së mërkurës.

Francë, krerët e bashkive nën presion për burkinin Francë, krerët e bashkive nën presion për burkinin
Rreth 30 kryetarëve të bashkive në Francë u është bërë thirrje që të zbatojnë vendimin e gjykatës që rrëzonte ndalimin e burkinit në qytetet turistike.

Moskë, zjarr në shtypshkronjë; 17 viktima Moskë, zjarr në shtypshkronjë; 17 viktima
Të paktën 17 emigrantë nga Kirgistani kanë humbur jetën në Moskë pas një zjarri që ra në një shtypshkronjë ku ata punonin.

Bisedimet për Sirinë, s’ka marrëveshje mes Rusisë e SHBA-ve Bisedimet për Sirinë, s’ka marrëveshje mes Rusisë e SHBA-ve
Pas gati 10 orësh bisedime mes Sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry dhe homologut të tij rus Sergey Lavror në Gjenevë, palët dështuan në arritjen e një marrëveshje për Sirinë.

Videoja e re e ISIS, fëmijët vrasin luftëtarë kurdë Videoja e re e ISIS, fëmijët vrasin luftëtarë kurdë
I ashtuquajturi Shteti Islamik publikon një tjetër video shokuese propagandistike, në të cilën shfaqen 5 djem të rinj, përfshirë një britanik, teksa ekzekutojnë disa të burgosur në Siri.

Trump pa asnjë sëmundje. Mjekët: Do të ishte presidenti më i shëndetshëm Trump pa asnjë sëmundje. Mjekët: Do të ishte presidenti më i shëndetshëm
Nëse Donald Trump do të zgjidhet shefi i Shtëpisë së Bardhë, ai do të jetë një nga presidentët që gëzon shëndetin më të plotë. Të paktën këtë thotë ekzaminimi i fundit i bërë nga doktor Harold Bornstein, i cili ndjek shëndetin e Trump për 25 vite me radhë.

E shtuna, zi kombëtare në Itali E shtuna, zi kombëtare në Itali
E shtuna u shpall ditë zije kombëtare në Itali, në homazh të rreth 300 personave që humbën jetën si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që goditi rajonet qendrore. Flamujt në të gjitha godinat publike u ulën në gjysmështizë.

Zika, transmetohet edhe përmes seksit; Rasti i parë zbulohet në SHBA Zika, transmetohet edhe përmes seksit; Rasti i parë zbulohet në SHBA
Në Amerikë është shënuar rasti i parë i transmetimit të zikës, ku personi nuk kishte asnjë simptomë të virusit, por nëpërmjet marrëdhënieve seksuale ka infektuar me Zika edhe partneren e tij.

8-vjeçari kalon vijat e bardha, makina e përplas (Video) 8-vjeçari kalon vijat e bardha, makina e përplas (Video)
Policia ruse po heton një drejtues mjeti i cili ka përplasur me makinë e tij një djalosh, i cili po kalonte rrugën tek vijat e bardha dhe si provë kryesore kanë pamjet e filmuara nga kamera e vendosur në mjetin e tij.

Itali, vijojnë lëkundjet sizmike; viktimat shkojnë rreth 280 Itali, vijojnë lëkundjet sizmike; viktimat shkojnë rreth 280
Nuk ka paqe për zonën qendrore të Italisë pas tërmetit të ditës së martë. Në orët e fundit janë regjistruar mbi 40 lëkundje, më e forta prej të cilave u verifikua sërish në Amatriçe, epiqendra e tronditjes fatale të tre ditëve më parë.

Ushtri të përbashkët europiane, propozimi nga liderët çekë dhe hungarezë "Ushtri të përbashkët europiane", propozimi nga liderët çekë dhe hungarezë
Liderët e Republikës Çeke dhe Hungarisë kanë deklaruar se për të forcuar sigurinë në Bashkimin Europian duhet një ushtri e përbashkët europiane.

Brexit, retorika e politikanëve rriti krimet me sfond racist Brexit, retorika e politikanëve rriti krimet me sfond racist
“Retorika përçarëse dhe anti emigrantë e përdorur nga politikanët e Mbretërisë së Bashkuar gjatë referendumit për Brexit ndihmoi në rritjen e krimeve me sfond racist në javët para dhe pas votimit”.

“Mesjetë” në Kanada, vriten tre persona me shigjeta “Mesjetë” në Kanada, vriten tre persona me shigjeta
Tre persona u vranë në një sulm me hark kryq në Toronto dhe një person u arrestua në lidhje me ngjarjen.

Parandalohet atentati ndaj Merkel në Pragë, arrestohet autori Parandalohet atentati ndaj Merkel në Pragë, arrestohet autori
Policia çeke arriti të parandalojë në kohë një atentat ndaj kancelares Angela Merkel, e cila ditën e mërkurë ndodhej në Pragë në kuadër të një vizite zyrtare.

SHBA, Palin kritikon Trump: Mjaft me qëndrime “e lagu, s’e lagu” SHBA, Palin kritikon Trump: Mjaft me qëndrime “e lagu, s’e lagu”
Ish-guvernatorja e Alaskës, Sarah Palin ka paralajmëruar Donald Trump për një “zhgënjim masiv” nëse ai tërhiqet nga plani i tij për të dëbuar emigrantët e paligjshëm.

Rumani, shkatërrohet rrjeti i prostitucionit; aktiv në 10 qytete të Britanisë Rumani, shkatërrohet rrjeti i prostitucionit; aktiv në 10 qytete të Britanisë
Policia rumune ka bastisur një seri vendbanimesh në kuadër të një operacioni të përbashkët me policinë britanike dhe ka arrestuar 8 persona të dyshuar për drejtim të një rrjeti prostitucioni që vepronte në 10 qytete të Mbretërisë së Bashkuar.

Obama krijon zonën e mbrojtur detare më të madhe në botë Obama krijon zonën e mbrojtur detare më të madhe në botë
Përpara se të mbarojë mandatin presidencial, Barack Obama ka vendosur të krijojë zonën e mbrojtur detare më të madhe në botë.

Francë, gjykata pezullon ndalimin e burkinit Francë, gjykata pezullon ndalimin e burkinit
Në të gjitha bashkitë ku është vendosur masa e ndalimit të burkinit nëpër plazhe, kjo masë nuk do të zbatohet, të paktën deri në një vendim përfundimtar nga gjykata.

Bolivi, rrëmbehet e torturohet deri në vdekje zv.ministri Bolivi, rrëmbehet e torturohet deri në vdekje zv.ministri
I marrë peng dhe i rrahur për vdekje. Ky ka qenë fundi i zv.ministrit të Brendshëm bolivian, Rodolfo Illanes, i cili vdiq në duart e minatorëve grevistë.

Testimet koreano-veriore, Kina kërkon maturi Testimet koreano-veriore, Kina kërkon maturi
Aleatja e Koresë së Veriut, Kina, u kërkoi të gjitha palëve që të frenohen nga çdo veprim që mund të përshkallëzojë tensionet në rajon pas lëshimit të një rakete ballistike nga shteti komunist, e cila fluturoi për rreth 500 km drejt Japonisë.

Franca rrit sigurinë në shkolla; trajnohen edhe fëmijët Franca rrit sigurinë në shkolla; trajnohen edhe fëmijët
Mes masave të reja të marra në Francë, ku sulmet e kanë tronditur fort ndjenjën e sigurisë, është dhe forcimi i mbrojtjes në shkolla. Prania policore do të shtohet ndjeshëm në institucionet e mësimdhënies në mbarë vendin, ndërsa nxënësit vetë do t’u nënshtrohen trajnimeve mbi mënyrën e sjelljes në rast sulmi.

Nicolas Sarkozy publikon në libër platformën për zgjedhjet e vitit 2017 Nicolas Sarkozy publikon në libër platformën për zgjedhjet e vitit 2017
Përpjekjen e tij për të rimarrë edhe një herë në dorë çelësat e Elizesë, Nicolas Sarkozy e nisi me një libër. "Gjithçka për Francën" shpalos në një farë mënyre platformën e ish-presidentit për zgjedhjet e vitit 2017.

Turqi, shpërthim në stacionin e policisë; 8 viktima Turqi, shpërthim në stacionin e policisë; 8 viktima
Një autobombë e shpërthyer në një stacion policie në qytetin Cizre të Turqisë ka shkaktuar vdekjen e 8 policëve dhe plagosjen e 45 të tjerëve.

Itali, shkon në 267 numri i viktimave të tërmetit Itali, shkon në 267 numri i viktimave të tërmetit
Të dhënat e fundit të Departamentit të Mbrotjes Civile flasin për 267 viktima nga tërmetet që tronditën të mërkurën qendrën e Italisë. 207 kanë humbur jetën në Amatriçe, 49 në Arkuata dhe 11 në Akumoli.

Raketat e ‘shokut’ Kim. ‘Gjenerali’ i Koresë së Veriut: Tani mbërrijmë në Amerikë Raketat e ‘shokut’ Kim. ‘Gjenerali’ i Koresë së Veriut: Tani mbërrijmë në Amerikë
Koreja e Veriut vijon të mos ndalet në misionin e saj të testimit të raketave bërthamore, edhe pse është paralajmëruar  disa herë nga ndërkombëtarët se duhet të ndalojë prodhimin e tyre.

Sarkozy kundër burkinit Sarkozy kundër burkinit
Ish-Presidenti francez Nicolas Sarkozy e ka quajtur veshjen e plazhit të grave myslimane si një provokim të hapur si edhe një mbështetje për islamizmin radikal.

Rrëfimi i Marianës, murgeshës shqiptare: Më shpëtoi një engjëll Rrëfimi i Marianës, murgeshës shqiptare: Më shpëtoi një engjëll
Fotografia e saj u bë një nga simbolet e tragjedisë së tërmetit në Itali. Fytyra e saj e gjakosur, ku në duar mban telefonin celular ndërsa në krah ka një trup të pajetë, përcolli pikëllim në mbarë botën. Motër Mariana, shqiptare, rrëfen se një engjëll i shpëtoi jetën e saj në manastirin e Amatrice-s që ishte edhe epiqendra e tërmetit shkatërrues.

Burkini ‘ndez’ debatet në Francë Burkini ‘ndez’ debatet në Francë
Kana ishte e para bashki në Francë që mori vendimin për të ndaluar burkinit në plazhet e veta dhe me shpejtësi nën shembullin e saj, edhe 25 bashki të tjera, kryesisht bregdetare, miratuan të njëjtën gjë.

Hetuesit e OKB: ISIS dhe Asad përdorën armë kimike Hetuesit e OKB: ISIS dhe Asad përdorën armë kimike
Një ekip hetuesish ndërkombëtarë dolën në përfundimin se regjimi i Bashar al Asad dhe Shteti Islamik kryen sulme me armë kimike në Siri gjatë viteve 2014 dhe 2015.

Ofensiva turke, Ankaraja: Kurdët të tërhiqen Ofensiva turke, Ankaraja: Kurdët të tërhiqen
Turqia kërcënoi me ndërhyrje të mëtejshme në veri të Sirisë nëse forcat kurde nuk tërhiqen në lindje të lumit Eufrat brenda një jave.

Roja bregdetare shpëton 6 persona në brigjet britanike Roja bregdetare shpëton 6 persona në brigjet britanike
Gjashtë persona janë gjetur nga rojet bregdetare në një gomone në afërsi të Doverit në Britani.

Ja si u përhapën ‘dallgët’ e tërmetit Ja si u përhapën ‘dallgët’ e tërmetit
Instituti Italian i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë ka përfunduar realizimin e grafikës që tregon me detaje sesi u përhapën ‘dallgët’ e tërmetit që shkaktoi 247 viktima në rajonet qendrore të vendit.

Riçelet Panairi i Librit në Siri Riçelet Panairi i Librit në Siri
Dëshirën e sirianëve për të lexuar nuk e kanë zbehur as bombat. Edhe pse është i përfshirë prej 5 vitesh tashmë në një luftë të përgjakshme civile, vendi arriti të çelte panairin e tij të parë të librit që nga fillimi i krizës.

Kabul, 13 viktima nga sulmi ndaj Universitetit Amerikan Kabul, 13 viktima nga sulmi ndaj Universitetit Amerikan
Sulmi i armatosur ndaj Universitetit Amerikan në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, i ka kushtuar jetën 13 personave, 7 nga të cilët studentë. Dy agresorët u qëlluan për vdekje nga policia gati 10 orë pas shpërthimit që shënoi dhe fillimin e mësymjes së kompleksit universitar.

Farage në mitingun e Trump: Ai mund t’i rrëzojë sondazhet në zgjedhje Farage në mitingun e Trump: Ai mund t’i rrëzojë sondazhet në zgjedhje
Lideri në ikje i partisë nacionaliste britanike UKIP, Nigel Farage u ka bërë thirrje republikanëve amerikanë që t’i vihen punës dhe të mbështesin kandidatin Donald Trump për president.

Kolumbi, arrihet marrëveshja qeveri-FARK; fund konfliktit 50-vjeçar Kolumbi, arrihet marrëveshja qeveri-FARK; fund konfliktit 50-vjeçar
Qeveria kolumbiane dhe rebelët e FARK kanë nënshkruar marrëveshjen historike të paqes, duke i dhënë fund më shumë se 5 dekadave konflikt.

Italia në garë me kohën për të shpëtuar jetë, 247 viktima Italia në garë me kohën për të shpëtuar jetë, 247 viktima
Mijëra persona janë angazhuar në operacionin e kërkim-shpëtimit gjatë natës pas serisë së tërmeteve të mërkurën në Italinë qendrore.

Biden në Turqi, diskutohet për Gylen dhe kurdët Biden në Turqi, diskutohet për Gylen dhe kurdët
Pas vizitës në Letoni ku ofroi mbështetjen e SHBA rajonit baltik dhe NATO-s, zv/presidenti amerikan Joe Bieden zhvilloi vizitën e radhës në Turqi.

Italia në rrezik nga tërmetet; Ndërtesat e vjetra shemben lehtësisht Italia në rrezik nga tërmetet; Ndërtesat e vjetra shemben lehtësisht
Italia konsiderohet si një nga rajonet më të prirura të Europës për tërmete dhe epiqendra e tërmetit 6.2 ballë në zemër të vendit është brenda një grupi të cilësuar si me "rrezik te lartë sizmik"  në qendër të apenineve.

Itali, nxirret e gjallë një 10-vjeçare; të vdekur 3 të mitur të tjerë Itali, nxirret e gjallë një 10-vjeçare; të vdekur 3 të mitur të tjerë
Është nxjerrë e gjallë nga gërmadhat thuajse 17 orë që nga rënia e tërmetit një vajzë 10-vjeçare në Peskara del Tronto të Italisë.

Masat kundër Rusisë, Stoltenberg vizitë në Gjeorgji Masat kundër Rusisë, Stoltenberg vizitë në Gjeorgji
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojë kryeqytetin gjeorgjian Tbilisi në datat 7 dhe 8 shtator.

Historitë prekëse nën gërmadha Historitë prekëse nën gërmadha
Mediat italiane raportojnë se familje të tëra janë shuar nga lëkundjet e tërmetit. Një çift i moshuar ishin të parët që u gjendën të pajetë por të përqafuar me njëri-tjetrin.

Itali, 160 viktimat nga seria e tërmeteve; vijojnë kërkimet nën rrënoja Itali, 160 viktimat nga seria e tërmeteve; vijojnë kërkimet nën rrënoja
Bilanci i viktimave të serisë së tërmeteve që tronditën këtë të mërkurë Italinë është rënduar ndjeshëm, duke shkuar në 160.

Sulm Universitetit Amerikan në Kabul, shpërthime e të shtëna Sulm Universitetit Amerikan në Kabul, shpërthime e të shtëna
Një sulm terrorist është ndërmarrë ndaj Universitetit Amerikan në Kabul të Afganistanit. Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar dhe studentët janë strehuar brenda dhomave të ndërtesës, ku sipas të dhënave të fundit dëgjohen të shtëna armësh zjarri.

Tërmet edhe në Azi, tronditen Mianmari, Tailanda dhe India Tërmet edhe në Azi, tronditen Mianmari, Tailanda dhe India
Një tërmet 6.8 ballësh ka tronditur edhe vendin aziatik të Mianmarit, duke dëmtuar tempujt antikë të qztetit të Baganit dhe duke i marrë jetën të paktën 1 personi.

Në ferrin e tërmetit. Mediat: Kudo ka shkatërrim, njerëz të përgjakur Në ferrin e tërmetit. Mediat: Kudo ka shkatërrim, njerëz të përgjakur
Kur nisi të zbardhë dita, përpara syve të banorëve të tmerruar filloi të shfaqet e plotë vala e shkatërrimeve të tërmetit vrastar që gjunjëzoi rajonet qendrore të Italisë.

Erdogani kërkon Gylenin, Uashingtoni pranon zyrtarisht Erdogani kërkon Gylenin, Uashingtoni pranon zyrtarisht
Në media u fol gjerësisht, por zyrtare është bërë vetëm tani: përmes zëdhënësit Mark Toner, Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se ka marrë nga Ankaraja një kërkesë për ekstradimin e klerikut Fetullah Gylen, vetëm se jo për çështje të lidhura me puçin e dështuar ushtarak, për të cilin e fajëson ish-miku i tij, sot armik i përbetuar, Rexhep Taip Erdoan.

Si ishte dhe si përfundoi pas tërmetit Amatrice Si ishte dhe si përfundoi pas tërmetit Amatrice
Zona më e goditur e tërmetit të fundit të tmerrshëm mëngjesin e ditës së sotme në Itali ishte Amatrice, ku qyteza thuajse nuk ekziston më.

Turqia “marshon” në Siri Turqia “marshon” në Siri
Kufijtë duhen pastruar nga elementët e ISIS-it e me këtë arsyetim Turqia nisi një operacion të gjerë ushtarak në veri të Sirisë. Bombardimi i egër i pozicioneve të militantëve në Jarablus u pasua nga dërgimi i dhjetëra tankeve në terren.

Ora fatale e Italisë, dy tërmetet tragjike në të njëjtën orë Ora fatale e Italisë, dy tërmetet tragjike në të njëjtën orë
Shtatë vjet më parë ishte tërmeti shkatërrues i Aquila-s, i cili e ktheu në një pirg gurësh zonën e saj historike.

Gadishulli korean, rritet tensioni mes fqinjëve Gadishulli korean, rritet tensioni mes fqinjëve
Korea e Veriut lëshoi një raketë balistike nga një nëndetëse përballë bregut të saj lindor, duke tensionuar edhe më shumë situatën në rajon. Raketa KN11 u nis nga ujërat në afërsi të Sinpos dhe fluturoi për rreth 500km para se të binte në detin e Japonisë.

Amatrice, qyteza që nuk ekziston më (FOTO) Amatrice, qyteza që nuk ekziston më (FOTO)
Italia qendrore u godit në orët e parë të mëngjesit të sotëm nga një tërmet i fuqishëm, i cili la pas më shumë se 20 viktima dhe dëme të shumta materiale.

Hakerat rusë sulmojnë “New York Times” Hakerat rusë sulmojnë “New York Times”
Zyra Federale e Hetimeve (FBI) ka nisur një hetim pas dyshimeve se hakera rusë kryen një seri sulmesh kibernetike ndaj gazetës “New York Times”. Zyrtarët amerikanë besojnë se pas sulmeve që kishin në objektiv gazetarë individualë, mund të jetë inteligjenca ruse.

Seri tërmetesh në Itali, flitet për 73 viktima Seri tërmetesh në Itali, flitet për 73 viktima
Katastrofë e vërtetë njerëzore në qendër të Italisë pas tërmetit prej 6,2 ballësh që dërrmoi zonat rurale në afërsi të Peruxhës. Mediat italiane raportojnë për të paktën 73 viktima, ndërsa vazhdojnë operacionet për të gjetur të mbijetuar nën rrënojat e ndërtesave të shumta të shembura.

Melania, eskortë? Bashkëshortja e Trump padit mediat Melania, eskortë? Bashkëshortja e Trump padit mediat
Të gjithë e kanë cilësuar atë thjesht si bashkëshortja bukuroshe e Donald Trump, por Melania dëshmoi se kur i cenohet imazhi ajo reagon madje edhe ashpër.

Joe Biden në vendet balltike, premton mbrojtje përballë Rusisë Joe Biden në vendet balltike, premton mbrojtje përballë Rusisë
Zëvendës presidenti amerikan Joe Biden konfirmoi edhe njëherë partneritetin dhe mbështetjen e SHBA për vendet baltike dhe NATO-s gjatë një vizite zyrtare ne Letoni.

Francë, sulmet terroriste godasin turizmin në Paris Francë, sulmet terroriste godasin turizmin në Paris
Sulmet e militantëve islamikë, por edhe grevat dhe përmbytjet e verifikuara gjatë vitit, kanë sjellë një rënie të ndjeshme të turizmit në Paris.

Filipine, mbi 1.900 të vrarë në operacionet kundër drogës Filipine, mbi 1.900 të vrarë në operacionet kundër drogës
Numri 1 i policisë në Filipine ka deklaruar se mbi 1.900 persona janë vrarë gjatë operacioneve masive kundër drogës në 7 javët e fundit.

Britani, rritet numri i viktimave të trafikut dhe skllavërisë Britani, rritet numri i viktimave të trafikut dhe skllavërisë
Numri i viktimave të trafikimit dhe skllavërisë moderne të ndihmuar nga organizata bamirëse “Ushtria e Shpëtimit” në Angli dhe Uells është rritur gati pesë herë krahasuar me vitin 2012.

Qytetet amerikane, Trump: Më keq se zonat e luftës Qytetet amerikane, Trump: Më keq se zonat e luftës
Donald Trump nuk lexoi fjalimin e përgatitur gjatë mitingut të tij të fundit, por deklaroi se zonat e brendshme të qyteteve amerikane që drejtohen nga demokratët janë më të rrezikshme se vendet si Iraku apo Afganistani.

Nigeri, ushtria vret kreun e Boko Haram Nigeri, ushtria vret kreun e Boko Haram
Ushtria nigeriane lajmëroi në “Twitter” se lideri i organizatës terroriste Boko Haram, Abubakar Shekau, u plagos e më pas ndërroi jetë si pasojë e një sulmi ajror që i kushtoi jetën edhe shumë komandantëve të tjerë të këtij grupi.

Amerikanët, klandestinë pa dashje Amerikanët, klandestinë pa dashje
Më shumë se 1500 amerikanë kaluan ilegalisht kufirin kanadez, por aksidentalisht dhe pa pasur synim që të emigronin në vendin fqinj. Qindra pushues amerikanë po pluskonin mbi ujërat e lumit Shën Kleir me dyshekë me ajër si pjesë e festës tradiconale që zhvillohet në Portin Huron.

Turqia bombardon kurdët dhe ISIS-in në Siri Turqia bombardon kurdët dhe ISIS-in në Siri
Turqia bombardoi ashpër objektiva të Shtetit Islamik në veri të Sirisë, ndërsa raportohet se rebelët sirianë janë gati të nisin një ofensivë kundër këtij grupimi terrorist. Ankaraja përdori pozocionet e saj të artilerisë brenda kufirit turk për të bombarduar Shtetin Islamik, por edhe pozicionet e milicive kurde YPG në qytete kufitare siriane Jarablus dhe Manbij.

Ndalet kamikazi fëmijë në Irak Ndalet kamikazi fëmijë në Irak
Pamje dramatike vijnë nga Iraku ku policia ndaloi një kamikaz 12 apo 13 vjeçar pak çaste para se të hidhej në erë.

Plani për emigracionin? Trump e vë në dyshim Plani për emigracionin? Trump e vë në dyshim
Ndërsa mungojnë vetëm pak muaj nga zgjedhjet presidenciale në SHBA, kandidati republikan Donald Trump bën një tjetër hap prapa se i përket qëndrimeve të tij, duke sinjalizuar se do të heqë dorë nga propozimi për deportimin e 11 miliona njerëzve që po jetojnë ilegalisht në SHBA.

Sulm me hanxhar në një autobus në Bruksel, policia arreston gruan Sulm me hanxhar në një autobus në Bruksel, policia arreston gruan
Belgjika është tronditur sërish nga një incident, i cili u neutralizua shpejt nga forcat e policisë. Një grua u qëllua nga oficerët pasi me një hanxhar në duar goditi 3 persona që ndodheshin në një autobus në periferi të Brukselit.

Sarkozy kërkon rikthimin Sarkozy kërkon rikthimin
Nicolas Sarkozy ka deklaruar se do të kërkojë mbështetjen e partisë së tij për të kandiduar si president ne zgjedhjet vitin e ardhshëm.

Europa pas Brexit, takohen Renzi, Merkel e Hollande Europa pas Brexit, takohen Renzi, Merkel e Hollande
“Shumë mendonin se pas Brexit-it Europa mori fund. Por nuk është kështu...Ne duam të shkruajmë një kapitull më të mirë”.

Sulmi në Turqi, fëmija kamikaz i pajisur me bombë artizanale Sulmi në Turqi, fëmija kamikaz i pajisur me bombë artizanale
Hetimet në Turqi kanë sjellë detaje të reja mbi shpërthimin në një dasmë në krahinën juglindore të Gaziantep mbrëmjen e së shtunës.

Trump hidhet në sulm: Të mbyllet fondacioni i Clinton, burim ryshfeti Trump hidhet në sulm: Të mbyllet fondacioni i Clinton, burim ryshfeti
Këtë javë kandidati republikan për president të SHBA-ve, Donald Trump ka mundësinë për të bindur votuesit se ndryshimi i beftë i sjelljes së tij do të zgjasë.

Gjermania në alarm, qytetarët këshillohen të grumbullojë rezerva ushqimore Gjermania në alarm, qytetarët këshillohen të grumbullojë rezerva ushqimore
Për herë të parë që prej fundit të luftës së ftohtë, populli gjerman do të këshillohet të grumbullojë rezerva ushqimore dhe uji në rastin se do të ketë një sulm apo katastrofë në vend.

Godasin përmbytjet, situatë e rëndë nga Tokio në Teksas Godasin përmbytjet, situatë e rëndë nga Tokio në Teksas
Shira të rrëmbyer u përplasën mbi kryeqytetin japonez me mbërritjen e tajfunit “Mindulle”, që solli përmbytje të mëdha, çoi në pezullimin e shërbimeve hekurudhore dhe detyroi anullimin e qindra fluturimeve.

Ethet zgjedhore në Francë, ish-ministri i Ekonomisë kundër Hollande Ethet zgjedhore në Francë, ish-ministri i Ekonomisë kundër Hollande
Lidershipi i Francois Hollande përfaqëson vite të humbura për Francën, thotë njeriu që shpreson t’ia marrë presidentit jopopullor socialist çelësat e Elizesë majin e 2017-s.

Kreu i grupit xhihadist në Mali, para gjykatës në Hagë për krime ndaj trashëgimisë Kreu i grupit xhihadist në Mali, para gjykatës në Hagë për krime ndaj trashëgimisë
Shkatërrimi i monumenteve të lashta në Mali po trajtohet si krim lufte në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës, ku në bankën e të akuzuarve është ulur lideri xhihadist Ahmad al-Faqi al-Mahdi. Në vitin 2012, grupi militant islamik Ansar Dine ktheu në gërmadha ndërtesa historike e objekte kulti në Timbuktunë e shpallur nga UNESCO-ja si zonë të trashëgimisë botërore.

Shpëtimi i BE-së. Takohen Merkel, Hollande dhe Renzi Shpëtimi i BE-së. Takohen Merkel, Hollande dhe Renzi
Përpjekjet për ruajtjen e projektit të Bashkimit Europian mbledhin sot në ishullin e vogël italian të Ventotenes kancelaren gjermane Angela Merkel, presidentin francez François Hollande dhe kryeministrin italian Matteo Renzi.

Irak, eksploziv poshtë fanelës së Messit, kapet 12-vjeçari Irak, eksploziv poshtë fanelës së Messit, kapet 12-vjeçari
Nuk është vetëm rasti i vogëlushit nga lokaliteti Gazientep i Turqisë, që u kthye në një kamikaz dhe i mori jetën mbi 50 personave.

Rusi, aktivisti anti-Putin kërkon azil në Ukrainë Rusi, aktivisti anti-Putin kërkon azil në Ukrainë
Një aktivist i njohur i opozitës ruse ka kërkaur azil në Ukrainë, kanë bërë të ditur autoritetet e këtij vendi.

Kritikohet për luftën e egër ndaj drogës, Duterte: Largohemi nga OKB Kritikohet për luftën e egër ndaj drogës, Duterte: Largohemi nga OKB
Ai po cilësohet si një nga presidentet që po bën me shumë në luftën kundër  kriminalitetit në Filipine, por aktivistet në mbarë botën thonë se ai ka gjetur rrugën e gabuar.

Miliarderi shpenzon pak; Trump fushatë më të varfër se Clinton Miliarderi shpenzon pak; Trump fushatë më të varfër se Clinton
Të gjithë e cilësojnë si “miliarderi”, por në fakt fushata presidenciale e Donald Trump mbetet shumë mbrapa krahasuar me shpenzimet e kandidates demokrate Hillary Clinton.

Sulmi në Turqi, kamikazi ishte një 12 vjeçar Sulmi në Turqi, kamikazi ishte një 12 vjeçar
Kamikazi që shndërroi një dasëm në Turqi në një ceremoni mortore, mendohet se ishte i moshës nga 12 në 15 vjeç. shpërthimi shkaktoi mbi 50 viktima dhe të paktën 70 te plagosur.

OKB: Armëpushim në Alepo OKB: Armëpushim në Alepo
I dërguari i posaçëm i OKB-së në Siri, Staffan de Mistura ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Alepo. Vetëm ditën e shtunë, aktivistët raportojnë se 33 persona janë vrarë në luftimet në qytetin verior të Sirisë.

Iraku var 36 militantë të ISIS-it për masakrën e Tikritit Iraku var 36 militantë të ISIS-it për masakrën e Tikritit
Kaluan 2 vite dhe qeveria e Irakut mori hak për një nga masakrat më të rënda në Tikrit, ku militantët e ISIS-it ekzekutuan 1700 rekrutë ushtarakë në një ish-bazë amerikane.

Kryebashkiaku i Londrës kundër Corbyn Kryebashkiaku i Londrës kundër Corbyn
Kreybashkiaku i ri i Londrës, Sadiq Kahn i ka kërkuar anëtarëve të partisë së tij Laburiste në opozitë që të mos votojnë për kryetar të ri të partisë udhëheqësin aktual Jeremy Corbyn. Në një shkrim të botuar në gazetën e së djelës “The Observer”, Kahn paralajmëron se Partia Laburiste e opozitës “nuk mund të vazhdojë dot më si deri më tani”, duke kërkuar largimin e Corbyn nga drejtimi i partisë gjatë zgjedhjeve në parti që zhvillohen muajin e ardhshëm.

Turqi, martesa kthehet në masakër; 50 viktima nga shpërthimi i një kamikazi Turqi, martesa kthehet në masakër; 50 viktima nga shpërthimi i një kamikazi
Martesa e dy të rinjve kurdë në qytetin turk të Gaziantepit është kthyer në një masakër. Mbrëmjen e së shtunës, një kamikaz shpërtheu në mes të turmës prej 228 personash, duke vrarë të paktën 50 prej tyre dhe duke plagosur 100 të tjerë.

Irani mund t’i ofrojë Rusisë baza të tjera ajrore Irani mund t’i ofrojë Rusisë baza të tjera ajrore
Ministri iranian i Mbrojtjes, Hossein Deqhan deklaroi të shtunën se Teherani mund t’i lejojë avionët luftarakë rusë që të përdorin më shumë baza ajrore në vend, në luftën kundër terrorizmit në rajon.

Siri, vdes vëllai i vogëlushit Omran Siri, vdes vëllai i vogëlushit Omran
Ali, vëllai 10-vjeçar i vogëlushit të plagosur Omran, fotoja e të cilit bëri xhiron e botës, ka humbur jetën për shkak të plagëve të marra në të njëjtin sulm.

Afganistan, trupat qeveritare i marrin Kunduzin talebanëve Afganistan, trupat qeveritare i marrin Kunduzin talebanëve
Trupat qeveritare afgane kanë rimarrë nën kontroll një rajon të rëndësishëm në provincën veriore të Kunduzit, që ishte në duart e talebanëve.

Vrasja e Bin Laden, 7 mln $ gjobë marinsit që shkroi librin Vrasja e Bin Laden, 7 mln $ gjobë marinsit që shkroi librin
Një ish-komando amerikan, që shkroi një libër për rolin e tij në operacionin ku mbeti i vrarë Osama bin Laden, do t’i paguajë 7 milionë dollarë qeverisë së SHBA për shkelje të marrëveshjes së ruajtjes së sekretit.

Dollarë, doza dhe vdekje. Përse heroina po përmbyt sërish SHBA Dollarë, doza dhe vdekje. Përse heroina po përmbyt sërish SHBA
Legalizimi i marijuanës në Shtetet e Bashkuara ka boshatisur arkat e biznesit tradicional të trafikantëve meksikanë, por ka patur edhe një efekt “bumerang”.

Tenton t’i shpëtojë policisë, rrëzohet dhe vritet me pistoletën e tij Tenton t’i shpëtojë policisë, rrëzohet dhe vritet me pistoletën e tij
Qëlloi katër herë në drejtim të forcave të policisë teksa arratisej, por më pas u pengua dhe mbeti i vrarë nga plumbi i pistoletës së tij.

Tragjedia e radhës në Mesdhe, mbytet varka me refugjatë Tragjedia e radhës në Mesdhe, mbytet varka me refugjatë
304 emigrantë janë shpëtuar në det të hapur teksa varka e tyre u mbyt në ujërat e Mesdheut, por nga tragjedia 6 persona kanë humbur jetën.

Turqia ‘pajtohet’ me Izraelin për 20 mln dollarë Turqia ‘pajtohet’ me Izraelin për 20 mln dollarë
20 milionë dollarë do t’i kushtojë Izraelit rivendosja e paqes dhe marrëdhënieve diplomatike me Turqinë.

Trump-votuesve afro-amerikanë: Çfarë dreqin do të humbni?! Trump-votuesve afro-amerikanë: Çfarë dreqin do të humbni?!
Donald Trump u është drejtuar votuesve afro-amerikanë, teksa gjatë një audience në Michigan tha se sot votuesit me ngjyrë në SHBA jetojnë në varfëri ekstreme. Ai premtoi për ta, atë çka demokratët dështuan t’ja siguronin, ligj për mbrojtjen e tyre dhe mundësi punësimi.

Arrestohet gazetari në Turqi, akuzohet për lidhje me terrorizmin Arrestohet gazetari në Turqi, akuzohet për lidhje me terrorizmin
Një gjykatë në Stamboll urdhëroi arrestimin e gazetarit dhe shkrimtarit të njohur në vend Asli Erdogan pasi akuzohet se ka qenë pjesë e një organizate të armatosur terroriste.

Droni detar i Marinës Amerikane, gjurmon nëndetëset armike Droni detar i Marinës Amerikane, gjurmon nëndetëset armike
Anija e re pa pilot e Pentagonit është projektuar të gjurmojë nëndetëset armike. Ajo quhet ACTUV, peshon 140 tonë, lëviz me 50 kilometra në orë dhe është e gjatë 40 metra.

Putin në Krime, akuza qeverisë ukrainase; Kievi: Rusia do të na pushtojë Putin në Krime, akuza qeverisë ukrainase; Kievi: Rusia do të na pushtojë
Autoritetet ukrainase ngurrojnë ose nuk munden të zbatojnë marrëveshjen e Minskut dhe për këtë arsye të qartë kanë tentuar të destabilizojnë Krimenë më aksione sabotazhi të dështuara.

Francë, klith “Allahu Akbar” dhe plagos një hebre ortodoks Francë, klith “Allahu Akbar” dhe plagos një hebre ortodoks
Një hebre ortodoks është sulmuar me thikë në rrugët e Strazburgut, në lindje të Francës, nga një person që bërtiste “Allahu Akbar”.

Dorëhiqet shefi i fushatës së Trump, akuzohet për lidhje me Rusinë Dorëhiqet shefi i fushatës së Trump, akuzohet për lidhje me Rusinë
Nga keq, gjërat në fushatën e Donald Trump shkojnë akoma më keq. Shefi i fushatës së tij, Paul Manafort ka njoftuar dorëheqjen, vetëm dy muaj pasi e mori këtë detyrë.

Gjermani, ligj kundër ferexhesë Gjermani, ligj kundër ferexhesë
Konservatorët e kancelares gjermane Angela Merkel kanë rënë dakord se grave myslymane në Gjermani duhet t’u ndalohet mbajtja e perçes në ambiente të mëdha publike.

ISIS merr përgjegjësinë e sulmit terrorist në Moskë ISIS merr përgjegjësinë e sulmit terrorist në Moskë
Shteti Islamik mori përsipër përgjegjësinë e një sulmi jashtë stacionit policor të Moskës, ku mbetën të vrarë vetëm 2 militantët, ndërsa 2 policë u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë.

Meksikë, policia ekzekutoi 22 njerëz Meksikë, policia ekzekutoi 22 njerëz
Komisioni Kombëtar Meksikan për të drejtat e njeriut tha se 22 persona u ekzekutuan nga Policia Federale vitin e shkuar gjatë një përballje në një fermë në shtetin Micoakan.

Përmbytjet në Luiziana, katastrofë natyrore në SHBA Përmbytjet në Luiziana, katastrofë natyrore në SHBA
Përmbytjet katastrofike që kanë dërrmuar Luizianën janë tashmë katastrofa më e madhe natyrore në SHBA që prej uraganit Sendi 4 vjet më parë. Sipas Kryqit të Kuq, mijëra njerëz në Luiziana kanë humbur gjithçka dhe kanë nevojë për ndihmë.

Kthesa e beftë e Trump, ndjesë për disa komente të tij Kthesa e beftë e Trump, ndjesë për disa komente të tij
Kandidati republikan Donald Trump, duke habitur të gjithë, arkivoi moton e tij të famshme “mos u zmbraps kurrë”, mos kërko kurrë falje dhe bëri atë që ka refuzuar të bëjë në publik në më shumë se një vit fushatë.

Evropa perëndimore, e pushtuar nga terrorizmi Evropa perëndimore, e pushtuar nga terrorizmi
Viti 2016 deri tani ka shënuar numrin më të lartë të viktimave të terrorizmit në Evropën perëndimore që prej vitit 2004. Sipas BBC, e cila mori pjesë në këtë studim, në 7 muajt e parë të vitit, 143 persona u vranë në Evropë.

Paratë për Iranin, DASH përpiqet t’i justifikojë Paratë për Iranin, DASH përpiqet t’i justifikojë
Departamenti Amerikan i Shtetit tha se pagesa prej 400 milionë dollarësh që iu dha Iranit nuk ishte pagesë për lirimin e të burgosurve amerikanë, por u përdor si levë për këtë çështje. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Xhon Kirbi tha se paratë ishin pjesë e një marrëveshjeje ekonomike, por nuk u lejuan që të nisen derisa të liroheshin amerikanët.

El Chapo mund të transferohet në burgun nga ku u arratis El Chapo mund të transferohet në burgun nga ku u arratis
Një gjykatë ka vendosur kthimin e lordit të drogës, Joaquin Guzman, i njohur botërisht si 'El Chapo', në burgun nga ku ai u arratis në Altiplano.

Atentate policisë turke, Erdogan: Gulen, PKK dhe ISIS veprojnë së bashku Atentate policisë turke, Erdogan: Gulen, PKK dhe ISIS veprojnë së bashku
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka qenë i drejtpërdrejtë kur ka akuzuar klerikun Fethullah Gulen dhe ndjekësit e tij si organizatorët e sulmeve të njëpasnjëshme me bomba në lindje të Turqisë, si dhe PKK-në kurde, por edhe ISIS, duke vendosur shenjën e barazimit mes tyre.

Evakuohet aeroporti i Mançesterit, raportime për një pako të dyshimtë Evakuohet aeroporti i Mançesterit, raportime për një pako të dyshimtë
Qindra pasagjerë janë evakuuar mbrëmjen e së enjtes nga aeroporti i Mançesterit në Angli pas raportive për një pako të dyshimtë.

Probleme me ujin në Zelandën e Re Probleme me ujin në Zelandën e Re
Qeveria e Zelandës së Re nisi një hetim për ndotjen e ujit në veri të vendit, pasi me mijëra njerëz patën probleme shëndetësore si diarre apo të vjella. Ndërsa hetimi ka nisur, ujë me shishe u dërgua në zonat rreth qytetit Havelock në ishullin verior, pasi askush nga banorët nuk ka më besim tek uji i rubinetit.

Turqi, sulme ndaj stacioneve të policisë, 6 të vdekur Turqi, sulme ndaj stacioneve të policisë, 6 të vdekur
Dy sulme me autobombë janë kryer sot në Turqi kundër dy stacioneve të policisë në lindje të vendit, duke shkaktuar në tërësi vdekjen e të paktën 6 personave dhe plagosjen e rreth 220 të tjerëve.

Merkel: Terrorizmin nuk e sollën refugjatët Merkel: Terrorizmin nuk e sollën refugjatët
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mohuar që rritja e fluksit të emigrantëve në Gjermani të ketë shtuar dhe rrezikun e terrorizmit islamik.

Zjarret në Kaliforni, autoritetet nuk mund t’i ndalin Zjarret në Kaliforni, autoritetet nuk mund t’i ndalin
“Zjarri i Apokalipsit” është nofka që banorët e Kalifornisë Jugore i kanë vënë furisë së flakëve që po shkrumbon vendbanimet e tyre, ndërsa autoritetet thonë se situata është e paprecedentë dhe vatra zjarri kaq agresive nuk mbahen mend prej vitesh.

Burgjet siriane, AI: Mijëra viktima nga torturat Burgjet siriane, AI: Mijëra viktima nga torturat
Thuajse 18 000 persona vdiqën në burgjet siriane prej vitit 2011 deri më 2015, si pasojë e rrahjeve dhe torturave. Ky është rezultati i një raporti të Amnesty International, e cila thotë se kreu intervista me 65 të mbijetuar të burgjeve siriane, të cilët përshkruan abuzime tronditëse në burgje dhe qendra ndalimi.

Rrëmbimi i djalit të El Chapo-s, publikohen pamjet Rrëmbimi i djalit të El Chapo-s, publikohen pamjet
Arsyet e rrëmbimit të 16 njerëzve nga një resort turisik në Meksikë nuk janë më mister, pasi autoritetet bënë me dije se mes të rrëmbyerve ishte djali i super trafikantit të drogës, Joaquin “El Chapo” Guzman.

Libi, ISIS humbet terren, rreth 200 militantë të mbetur në Sirte Libi, ISIS humbet terren, rreth 200 militantë të mbetur në Sirte
Në Libi, krahas bombardimeve të Shteteve të Bashkuara, vazhdon beteja tokësore për marrjen e territorit ndaj Shtetit Islamik.

Mesazhi i djalit të Bin Laden: Të rrëzojmë regjimin saudit Mesazhi i djalit të Bin Laden: Të rrëzojmë regjimin saudit
Një mesazh i ri zanor i Hamza bin Laden, i biri i Osama, është publikuar këtë të mërkurë nga rrjeti transmetues i Al Kaedës, As Sahab Media.

Gjermani, rriten masat e sigurisë në prag të Oktoberfest Gjermani, rriten masat e sigurisë në prag të Oktoberfest
Në Mynih të Gjermanisë janë rritur masat e sigurisë për Oktoberfest, siç njihet ndryshe festa e birrës.

Aksident hekurudhor në jug të Francës, dhjetëra të plagosur Aksident hekurudhor në jug të Francës, dhjetëra të plagosur
Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur në jug të Francës, ku të paktën 10 persona kanë mbëtur të plagosur rëndë, ndërsa 50 të tjerë kanë marrë plagë të lehta.

Rusi, hapin zjarr në një komisariat policie, vriten 2 agresorët Rusi, hapin zjarr në një komisariat policie, vriten 2 agresorët
Policia ruse vrau dy persona të armatosur të cilët hapen zjarr në një stacion policor 20 kilometra në lindje të Moskës. Nga përleshja me të dyshuarit, dy policë u plagosen, njëri prej prej të cilëve është në gjendje të rëndë.

Turqia, 38 mijë të burgosur do të lirohen me kusht Turqia, 38 mijë të burgosur do të lirohen me kusht
Turqia ka nënshkruar një dekret, ku sipas tij do të lirohen me kusht 38 mijë të burgosur, një lëvizje e qartë se burgjet janë mbipopulluar pas valës së arrestimeve pas grushtit të shtetit.

Trump ndërron krerët e fushatës së tij Trump ndërron krerët e fushatës së tij
Donald Trump, mesa duket i trembur nga sondazhet që e tregojnë gjithnjë e në humbje, ndryshoi lidershipin e fushatës së tij për herë të dytë në dy muaj.

Australia mbyll kampin e azilkërkuesve Australia mbyll kampin e azilkërkuesve
Australia ra dakord që të mbyllë kampin e azilkërkuesve në Papua Guinenë e Re. Kryeministri i kombit-ishull, Piter Onil tha se ishte takuar me ministrin e Emigracionit Piter Dutton dhe bashkë diskutuan për qendrën.

Zjarr i rrezikshëm në Kaliforni, evakuohen mijëra persona Zjarr i rrezikshëm në Kaliforni, evakuohen mijëra persona
Një zjarr masiv i shtyrë nga erërat e forta dhe temperatura mbi 37 gradë Celsius po dëmton rëndë komunitetet rurale jashtë Los Anxhelesit, duke krijuar tornado zjarri e duke bërë të detyrueshëm evakuimin e më shumë se 80 000 njerëzve.

Vrasja e personit me ngjyrë nga policia, Trump: Ishte e justifikuar Vrasja e personit me ngjyrë nga policia, Trump: Ishte e justifikuar
Kandidati republikan për presidencën e SHBA-së, Donald Trump tha se provat fillestare sugjerojnë se vrasja e një personi me ngjyrë nga policia në Miluoki ishte e justifikuar.

Meksikë, zhduket djali i “El Chapo”-s Meksikë, zhduket djali i “El Chapo”-s
Arsyet e rrëmbimit të 16 njerëzve nga një resort turisik në Meksikë nuk janë më mister, pasi autoritetet bënë me dije se mes të rrëmbyerve ishte djali i super trafikantit të drogës, Joaquin “El Chapo” Guzman.

Siri, Rusia sulmon nga bazat e Iranit Siri, Rusia sulmon nga bazat e Iranit
Avionët rusë kryen misione luftarake mbi Siri nga një bazë iraniane, hera e parë që një fuqi e madhe e bën këtë që prej revolucionit islamik të vitit 1979. Bombardierët rusë u ngritën në fluturim nga baza ajrore Hamedan në perëndim të Iranit dhe goditën objektiva të Shtetit Islamik dhe fronit Al-Nusra në provincat e Alepos, Deir Ezor dhe Idlib.

Gratë e përdhunuara, shifra të frikshme në Afrikën e Jugut Gratë e përdhunuara, shifra të frikshme në Afrikën e Jugut
Një në katër gra që jetojnë në zonat minerare të pasura me platin në Afrikën e Jugut është përdhunuar të paktën një herë në jetën e saj.

Dënohet kleriku i ISIS në Britani, lidhje me 500 xhihadistë Dënohet kleriku i ISIS në Britani, lidhje me 500 xhihadistë
Rekrutuesi më i suksesshëm i xhihadistëve islamikë, një klerik që predikonte urrejtjen rrezikon mbi një dekadë në burg, pasi u shpall fajtor nga një gjykatë britanike, i akuzuar për nxitje të terrorizmit.

SHBA, tornado të fuqishme në Indiana SHBA, tornado të fuqishme në Indiana
Ditët e fundit, në Indiana të Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjen pemë të rrëzuara përtokë, makina të kthyera përmbys, rrugë të mbuluara me ujë apo shtëpi të shkatërruara.

2000 vjet burg për Fetullah Gulen 2000 vjet burg për Fetullah Gulen
Burgim të përjetshëm, pas tij 1900 vite burg dhe 4.8 milionë dollarë gjobë është masa e caktuar nga prokuroria për Fetullah Gulen për akuzën e orkestrimit të grushtit të shtetit në Turqi.

Trump me rival të brendshëm, konservatori McMullin në garë Trump me rival të brendshëm, konservatori McMullin në garë
Kandidati i pavarur për president në SHBA, Evan McMullin, është kualifikuar për raundin zgjedhor në Utah, duke bërë një hap diferencial në garën për Shtëpinë e Bardhë.

Një grua në krye të botës? Një grua në krye të botës?
Ban Ki-moon përfundon mandatin e Sekretarit të Përgjithshëm në muajin janar të 2017 dhe procesi për zgjedhjen e pasardhësit të tij ka nisur. Por nëse do të ishte në dorën e Ban Ki-moon përzgjedhja e personit që do t’i lërë stafetën, atëherë ajo do te ishte një grua.

Jemen, bombardohet spitali i Mjekëve pa Kufij Jemen, bombardohet spitali i Mjekëve pa Kufij
Të paktën 11 persona u vranë si pasojë e një sulmi ajror ndaj një spitali të Mjekëve pa Kufijë në Veri të Jemenit.

Rrëmbime masive në Meksikë Rrëmbime masive në Meksikë
Një bandë e armatosur rrëmbeu një grup njerëzish nga një restorant në qendër të resortit turistik Puerto Vallarta në Meksikë. Sipas policisë meksikane, të rrëmbyerit ishin ulur në një restorant në qendër të qytetit kur u shfaqën rrëmbyesit me dy kamiona dhe i morën me shpejtësi.

Ishujt e kontestuar, tensione mes Japonisë e Kinës Ishujt e kontestuar, tensione mes Japonisë e Kinës
Autoritetet japoneze publikuan pamjet e dhjetëra anijeve kineze, peshkimi dhe ushtarake, që kanë lundruar në ujërat e ishujve për të cilët ekziston një kontradiktë e fortë mes Pekinit dhe Tokios.

Lufta në Alepo, Rusia baza në Iran: Luftojmë bashkë me SHBA Lufta në Alepo, Rusia baza në Iran: Luftojmë bashkë me SHBA
Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë pranë bashkëpunimit në aksione ushtarake kundër militantëve në Alepo. Kështu shkruajnë agjencitë ruse të lajmeve duke cituar ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

Grushti i shtetit, bastisen zyrat e 44 kompanive në Stamboll Grushti i shtetit, bastisen zyrat e 44 kompanive në Stamboll
Policia turke ka bastisur zyrat e 44 kompanive dhe po kërkon arrestimin e 120 drejtuesve të tyre, në kuadër të hetimit mbi grushtin e dështuar të shtetit të muajit të kaluar.

Ekzekutimi i imamit në Nju Jork, një 35-vjeçar nën akuzë Ekzekutimi i imamit në Nju Jork, një 35-vjeçar nën akuzë
Policia amerikane ka akuzuar një person për vrasjen e imamit dhe asistentit të tij të shtunën në Nju Jork. Sipas mediave amerikane, Oscar Morel, 35 vjeç, akuzohet gjithashtu për armëmbajtje pa leje.

Belgjikë, një i armatosur hap zjarr në mes të qytetit Belgjikë, një i armatosur hap zjarr në mes të qytetit
Një person ende i paidentifikuar ka hapur zjarr në qendër të qytetit belg Gand, para se të qëllohej e të vritej nga policia.

Trump: Emigrantët, të gjithë në “skaner”; reagon Clinton Trump: Emigrantët, të gjithë në “skaner”; reagon Clinton
Kandidati republikan për president, Donald Trump ka deklaruar se nëse zgjidhet do të ngrejë një mekanizëm “verifikimi ekstrem” për emigrantët.

Transferohen 15 të burgosur të Guantanamos Transferohen 15 të burgosur të Guantanamos
Të paktën 15 të burgosur në bazën amerikane të Guantanamos, në Kubë, janë transferuar dhe u janë dorëzuar Emirateve të Bashkuara Arabe.

Rrëmbeu 2 dekada më parë foshnjën e sapolindur, dënohet me 10 vjet burg Rrëmbeu 2 dekada më parë foshnjën e sapolindur, dënohet me 10 vjet burg
Një grua në Afrikën e Jugut është shpallur fajtore me 10 vjet burg për rrëmbimin e një foshnjeje të sapolindur, pothuajse 2 dekada pasi mori fshehtas vetëm 3 ditë pas lindjes nga spitali, foshnjën e një gruaje tjetër.

SHBA, Luiziana nën ujë SHBA, Luiziana nën ujë
Të paktën 5 persona humbën jetën dhe mijëra të tjerë u shpëtuan pas përmbytjeve historike që përfshinë shtetin amerikan të Luizianës. Presidenti Barack Obama shpalli gjendjen e katastrofës natyrore dhe kjo do të thotë se në zonat e prekura do të dërgohen fonde federale.

Sulmet në Tajlandë, pasiguria tensionon vendin Sulmet në Tajlandë, pasiguria tensionon vendin
Autoritetet tajlandeze deklaruan se seria e shpërthimeve që i kushtoi jetën katër njerëzve dhe plagosi dhjetëra të tjera në zonat turistike javën e shkuar, u orkestrua nga një person që drejton një rrjet terroristësh. Mësohet se më shumë sulme ishin planifikuar dhe policia ka gjetur disa mjete të tjera shpërthyese në qytete të ndryshme.

Australi, mesazh fetar në kishë i protestuesve të djathtë Australi, mesazh fetar në kishë i protestuesve të djathtë
Protestuesit e djathtë, të veshur më rroba myslimane dhe duke hedhur slogane antiislamikë, shqetësuan meshën në një kishë në bregun lindor të Australisë. Protestuestit ndëprenë meshën në kishën anglikane të Gosfordit, në provicën e Uellsi të Ri Jugor.

Të shtëna gjatë një proteste në SHBA Të shtëna gjatë një proteste në SHBA
Të shtëna armësh janë dëgjuar gjatë protestave të radhës në qytetin amerikan Miluoki, ndërsa demonstruesit dolën në rrugë për natën e dytë rresht. Trazirat nisën të shtunën, pasi 23-vjeçari me ngjyrë Sylville Smith u vra nga policia pas një ndjekjeje.

Shefi i fushatës së Trump, 12 mln $ nga ish-presidenti pro-rus i Ukrainës Shefi i fushatës së Trump, 12 mln $ nga ish-presidenti pro-rus i Ukrainës
Shefi i fushatës elektorale të Donald Trump, Paul Manafort ka marrë në cilësinë e këshilltarit 12.7 milionë dollarë nga partia pro-ruse e ish-presidentit ukrainas Viktor Yanukovych, nga viti 2007 në 2012.

Akuzat ndaj Obamës, Pence: Trump flet seriozisht Akuzat ndaj Obamës, Pence: Trump flet seriozisht
Guvernatori i Indianës, Mike Pence tha se Donald Trump foli seriozisht kur akuzoi presidentin amerikan Barack Obama se është themeluesi i Shtetit Islamik.

Avioni rrëzohet dhe bie në det, shpëton 70-vjeçari Avioni rrëzohet dhe bie në det, shpëton 70-vjeçari
Një aeroplan ka përfunduar në det në një gjatë një spektali, duke bërë që spektatorët e tronditur të hidhen në ujë për të shpëtuar pilotin.

Sulmi tragjik në Zvicër, vdes një nga të plagosurit Sulmi tragjik në Zvicër, vdes një nga të plagosurit
Incidenti tragjik i së shtunës ku një person i armatosur me thikë i vuri zjarrin një treni në Zvicër, shënoi viktimën e parë. Një grua 34-vjeçare nuk i rezistoi dot plagëve të sulmit.

Siri, me dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet në Aleppo Siri, me dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet në Aleppo
Të paktën 51 civilë kanë mbetur të vrarë, si pasojë e bombardimeve të palëve ndërluftuese në qytetin sirian të Aleppos.

Nigeri, “Boko Haram” publikon një video të vajzave të rrëmbyera Nigeri, “Boko Haram” publikon një video të vajzave të rrëmbyera
Grupi islamik nigerian “Boko Haram” publikoi një video, ku shfaqen disa nga vajzat e rrëmbyera dy vite më parë, nga një shkollë në qytetin Chibok.

90-vjetori i Fidel Castros, ish-presidenti shfaqet në publik 90-vjetori i Fidel Castros, ish-presidenti shfaqet në publik
Ish-udhëheqësi kuban, Fidel Castro bëri një dalje të rallë publike për festimet e 90-vjetorit të tij. Ai mori pjesë në një gala në teatrin “Karl Marks”, në Havana, përkrah vëllait të tij, presidentit Raul Castro, dhe aleatit venezuelian, presidentit Nicolas Maduro.

Vritet krimineli në SHBA, shpërthejnë sërish protesta të dhunshme Vritet krimineli në SHBA, shpërthejnë sërish protesta të dhunshme
Nuk ka rëndësi përse policia amerikane hap zjarr, pasi tashmë, episode të tilla shoqërohen gjithnjë nga protesta. Dhuna shpërtheu edhe në qytetin Milwaukee, pasi agjentët e policisë qëlluan dhe vranë një 23-vjeçar të armatosur, pas një ndjekjeje të rrezikshme.

Gjermani, partia antiemigracion: Azilkërkuesit, në ishuj jashtë Europës Gjermani, partia antiemigracion: Azilkërkuesit, në ishuj jashtë Europës
Frauke Petry, udhëheqësja e partisë së djathtë gjermane “Alternativa për Gjermaninë”, bëri thirrje që emigrantëve, të cilëve u refuzohet azili, të dërgohen në ishuj jashtë Europës.

Nju Jork, vritet imami. Besimtarët kërkojnë drejtësi Nju Jork, vritet imami. Besimtarët kërkojnë drejtësi
Një imam dhe ndihmësi i tij u ekzekutuan, ndërsa ecnin përgjatë një rruge në zonën e “Queens”-it në Nju Jork. Policia tha se, vrasësi iu afrua dy viktimave pas shpine dhe i qëlloi që të dy në kokë.

“Brexit”, Britania pritet të qëndrojë në BE deri në 2019-n? “Brexit”, Britania pritet të qëndrojë në BE deri në 2019-n?
Sipas prestigjiozes “The Sunday Times” të Londrës, Britania e Madhe mund të vazhdojë të jetë anëtare e Bashkimit Europian deri në fund të vitit 2019, një vit më vonë sesa parashikohej të ndodhte.

Papa takon ish-prostitutat, mes tyre 4 shqiptare Papa takon ish-prostitutat, mes tyre 4 shqiptare
Papa Françesku ka bërë një vizitë të papritur. Ai ka shkuar në shtëpinë e 20 ish-prostitutave në Romë. Vajzat, të cilat kanë shpëtuar nga rrjetet e trafikimit, jetojnë në një apartament të siguruar nga një qendër katolike në Romë.

Shtetet e Bashkuara rrisin praninë bërthamore në Gjermani Shtetet e Bashkuara rrisin praninë bërthamore në Gjermani
Forcat ajrore gjermane po përgatiten të modifikojnë disa nga avionët e tyre luftarakë “Tornado” në mënyrë që të mbajnë bomba atomike të avancuara.

Zvicër, i armatosur me thikë plagos 6 vetë dhe i vë zjarrin trenit Zvicër, i armatosur me thikë plagos 6 vetë dhe i vë zjarrin trenit
Një person i armatosur i ka vënë zjarrin trenit ku po udhëtonte dhe më pas ka plagosur me thikë 6 persona, nga radhët e pasagjerëve që ndodheshin në bord.

Kapet e dehur në timon, dorëhiqet ministrja suedeze Kapet e dehur në timon, dorëhiqet ministrja suedeze
Ministrja më e re në moshë në historinë e Suedisë, Aida Hadzialiç ka dhënë dorëheqjen nga posti pasi u kap duke drejtuar makinën në gjendje të dehur.

ISIS tërhiqet nga Manbij ISIS tërhiqet nga Manbij
Militantët e ISIS-it kanë humbur kontrollin e qytetit sirian të Manbij. Çlirimi i këtij qyteti nga kthetrat e ISIS-it ishte i vështirë, tha Pentagoni, pasi militantët i përdornin civilët si mburoja për t’i shpëtuar bombardimeve të koalicionit.

Trump: Clinton mund të fitojë me manipulim të zgjedhjeve Trump: Clinton mund të fitojë me manipulim të zgjedhjeve
“E vetmja mënyrë që Hillary Clinton të fitojë zgjedhjet në Pensilvani, është duke mashtruar. Kjo ishte deklarata e Donald Trump gjatë një mitingu elektoral në Altoona.

Kubë, festime për Fidel Castron; mbush 90 vjeç Kubë, festime për Fidel Castron; mbush 90 vjeç
Kuba feston ditën e shtunë 90-vjetorin e politikanit revolucioniar Fidel Castro. Lideri komunist ka shërbyer si kryeministër i vendit ishullor nga viti 1959 deri në vitin 1976 e më pas mori postin e presidentit deri në vitin 2008.

Masat antiterror në Gjermani, kontroll edhe telefonave Masat antiterror në Gjermani, kontroll edhe telefonave
Refugjatët që janë të strehuar në Gjermani, do t’u nënshtrohen një skanimi të vazhdueshëm të të dhënave nga policia , që arrin deri në kontrollin e aparateve celularë apo edhe rrjeteve të tyre sociale.

Vritet kreu i ISIS në Afganistan dhe Pakistan Vritet kreu i ISIS në Afganistan dhe Pakistan
Hafiz Saeed, kreu i ISIS në Afganistan dhe Pakistan, besohet të jetë vrarë nga sulmet me dron nga SHBA gjatë muajit të kaluar.

Britania: Ja kush janë vendet më të rrezikshme në Botë Britania: Ja kush janë vendet më të rrezikshme në Botë
Në vazhdën e bombardimeve të koordinuara në Tajlandë 24 orët e fundit, Ministria e Jashtme britanike ka këshilluar qytetarët e saj në zonat turistike që të tregojnë kujdes dhe të shmangin vendet publike.

Zgjedhjet në SHBA, Clinton publikon tatimin mbi të ardhurat. Presion Trumpit ta “kopjojë” Zgjedhjet në SHBA, Clinton publikon tatimin mbi të ardhurat. Presion Trumpit ta “kopjojë”
Hillary Clinton bëri publik këtë të premte raportin e tatim-taksave mbi të ardhurat e saj, duke ushtruar kështu më shumë presion ndaj rivalit të saj republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump, në mënyrë që edhe ky të bëjë të njëjtën gjë.

Sulmi në Ansbach, Gjermania ishte paralajmëruar për kamikazin sirian Sulmi në Ansbach, Gjermania ishte paralajmëruar për kamikazin sirian
Hetimet për sulmin terrorist në Ansbach të Gjermanisë kanë zbuluar faktin që Gjermania ka qenë e paralajmëruar shumë kohë më parë se shtetasi sirian, i cili hodhi veten në erë gjatë muajit të kaluar, mund të ndërmerrte një përpjekje “spektakolare” vetëvrasëse, nëse autoritetet gjermane përpiqeshin ta deportonin atë.

Rrit rrogat për stafin, furtunë kritikash kryebashkiakut të Nju Jorkut Rrit rrogat për stafin, furtunë kritikash kryebashkiakut të Nju Jorkut
Një furtunë kritikash është përplasur ndaj Bill de Blasio, kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut që ka aprovuar rritjen e rrogave për stafin e tij për një total prej 2 milionë dollarësh.

Shpërthimet në Tajlandë, frika zbraz destinacionet turistike Shpërthimet në Tajlandë, frika zbraz destinacionet turistike
Seria shpërthimeve në mbarë Tajlandën ka shkaktuar pasiguri dhe frikë në qytetet kryesore turistike të këtij vendi, si Hua Hin dhe Phuket.

Rusia dërgon sisteme antiraketore në Krime Rusia dërgon sisteme antiraketore në Krime
Ushtria ruse njoftoi dërgimin e një sistemi të ri ajror të mbrojtjes raketore në gadishullin e Krimesë, në një lëvizje të parashikuar përpara se të ndodhnin tensionet e fundit me Ukrainën. Sistemet antiraketore “Triumph S-400” ishin tipare dalluese për trupat në Krime gjatë muajit të kaluar, njoftoi media ruse.

Raporti, mbi 500 milionë të rinj në botë jetojnë në varfëri Raporti, mbi 500 milionë të rinj në botë jetojnë në varfëri
Sot në botë jetojnë më shumë të rinj se në çdo periudhë tjetër të historisë. Ata janë 1.8 miliardë, të moshave nga 10 deri në 24 vjeç.

Rusi, Putin shkarkon shefin e administratës së Kremlinit. Ivanov, ndër më të besuarit Rusi, Putin shkarkon shefin e administratës së Kremlinit. Ivanov, ndër më të besuarit
Presidenti rus Vladimir Putin ka shkarkuar në mënyrë të papritur shefin e stafit të tij, Sergei Ivanov. Ky i fundit ka qenë pjesë e rrethit të ngushtë dhe më të besueshëm të Putinit për shumë vite. Tashmë, 63-vjeçari është bërë përfaqësues special për mjedisin dhe çështjet e transportit.

Ekstradimi i Gulen, Turqia: Sinjale pozitive nga SHBA Ekstradimi i Gulen, Turqia: Sinjale pozitive nga SHBA
Qeveria e Ankarasë thotë se ka marrë sinjale pozitive lidhur me kërkesën e saj për ekstradimin e klerikut Fetullah Gulen.

Urdhër-arrest për Hakan Sukur, akuzohet për grushtin e shtetit Urdhër-arrest për Hakan Sukur, akuzohet për grushtin e shtetit
Edhe një personazh shumë i dashur për turqit si Hakan Sukur përfundon në hartën e të akuzuarve për grushtin e dështuar të shtetit në vendin që ndahet mes Europës dhe Azisë.

Ekstremisti kanadez po përgatiste sulm terrorist Ekstremisti kanadez po përgatiste sulm terrorist
I dyshuari për terrorizëm, i vrarë nga policia në Kanada, po përgatiste një sulm me një bombë të ndërtuar vetë. Sipas policisë kanadeze, 24-vjeçari Aaron Driver shpërtheu një prej bombave në një taksi, duke plagosur shoferin dhe veten dhe po bëhej gati të shpërthente edhe bombën e dytë.

Letra e republikanëve: Të ndalet Donald Trump Letra e republikanëve: Të ndalet Donald Trump
Më shumë se 70 republikanë i dërguan një letër të hapur Komitetit Kombëtar të partisë duke i kërkuar këtij organizmi që të mos e ndihmojë më fushatën e Donald Trump.

Terror në Tajlandë: 4 viktima dhe dhjetëra të plagosur nga një seri shpërthimesh Terror në Tajlandë: 4 viktima dhe dhjetëra të plagosur nga një seri shpërthimesh
Një seri shpërthimesh kanë tronditur resortet në Tajlandë dhe kanë shkaktuar vdekjen e 4 personave, ndërsa dhjetëra të tjerë janë plagosur.

“Komploti ukrainas”, Rusia njofton “lojëra lufte” në Detin e Zi “Komploti ukrainas”, Rusia njofton “lojëra lufte” në Detin e Zi
Vetëm pak pasi presidenti Vladimir Putin mblodhi këshillin e sigurisë, Marina ruse njoftoi stërvitje ushtarake në Detin e Zi, të konsideruar nga Perëndimi si një “lojë lufte”, një ditë pasi kreu i Kremlinit akuzoi Ukrainën se është përpjekur të provokojë një konflikt mbi Krimenë, gadishull të cilin Moska e akeksoi në vitin 2014 nga vet Ukraina.

Trump sulmon dhe kritikohet: Obama-Clinton, bashkëthemelues të ISIS-it Trump sulmon dhe kritikohet: Obama-Clinton, bashkëthemelues të ISIS-it
Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump e ka quajtur dyshen Obama-Clinton, njëri president i Amerikës dhe tjetra ish-Sekretare e Shtetit, si dy “bashkëthemeluesit” e Shtetit Islamik, duke përshkallëzuar kështu gjuhën e ashpër e duke theksuar për të disatën herë mendimin e tij se ata të dy janë përgjegjës për rritjen e grupit të militantëve xhihadistë.

Ja plani antiterror i Gjermanisë. De Maiziere refuzon ndalimin e burkave Ja plani antiterror i Gjermanisë. De Maiziere refuzon ndalimin e burkave
Shtetasit gjermanë me dykombësi do të humbasin atë të Gjermanisë nëse verifikohet të kenë shkuar të luftojnë në krah të militantëve të grupeve islamike jashtë vendit. Ky është njëri ndër rregullat e fundit të planit të ri të propozimeve antiterror në Gjermani.

Pretendimet ruse, Ukraina vendos në gatishmëri luftarake trupat në lindje Pretendimet ruse, Ukraina vendos në gatishmëri luftarake trupat në lindje
Presidenti ukrainas Petro Poroshenko ka udhëzuar të gjitha njësitë ushtarake pranë Krimesë dhe në rajonin lindor të Donbassit, të jenë në gatishmërinë më maksimale për të luftuar, për shkak të pretendimeve të Rusisë të një dite më parë. Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës duket se po shtohen sërish.

Nënë Tereza “mbërrin” në Rio Nënë Tereza “mbërrin” në Rio
Katedralja Katolike Metropolitane e Rios është simboli i këtij qyteti. I ngritur në stilin modern të arkitektëve të saj të njohur, ajo dominon qendrën e qytetit ku po mbahen lojërat olimpike. Por përveç ekipit tonë olimpik, pikërisht në këtë katedrale, ka tashmë një shenjë të fortë shqiptare.

Rusia ‘kontrollon’ Aleppon Rusia ‘kontrollon’ Aleppon
Aleppo është rrënuar nga luftimet e muajve të fundit dhe Rusia është ndër të parat vende që ka vendosur të marrë në dorë situatën.

Zjarret zhvendosin qindra familje në Marsejë Zjarret zhvendosin qindra familje në Marsejë
Zjarret masive që kanë përfshirë jugun e Francës, kanë plagosur 7 persona ku katër prej tyre janë në gjendje kritike për jetën. Po ashtu zjarri  ka djegur 3300 hektarë tokë.

Siri, OKB nis hetimet për sulmin me “gaz klorin” në Aleppo Siri, OKB nis hetimet për sulmin me “gaz klorin” në Aleppo
Kombet e Bashkuara kanë nisur të hetojnë provat e përdorimit të një gazi toksit në zonat e kontrolluara prej rebelëve në qytetin sirian të Aleppos. Rebelët thonë se sulmi, që raportohet të ketë lënë 4 persona të vdekur dhe shumë të helmuar, është ndërmarrë nga forcat besnike të qeverisë duke specifikuar madje se kanë përdorur gaz klorin.

Alarm në Afganistan, talebanët përparojnë bindshëm Alarm në Afganistan, talebanët përparojnë bindshëm
Talebanët po i afrohen rrezikshëm qytetit Lashkar Gah, kryeqyteti i provincës Helmand pas sukseseve të njëpasnjëshme që kanë shënuar javët e fundit. Pavarësisht shtimit drastik të sulmeve ajrore amerikane, militantët kanë marrë territore vetëm disa kilometra larg qytetit.

Erdogan ultimatum Amerikës: Zgjidhni, ose Gulen, ose neve Erdogan ultimatum Amerikës: Zgjidhni, ose Gulen, ose neve
Presidenti turk Recep Tayip Erdogan duket se ka marrë krahë pas takimit me homologun rus Vladimir Putin, aq sa t’i kërkojë Uashingtonit që të zgjedhin.

Kanada, vritet 24-vjeçari i ISIS, përgatiste atentat në vend publik Kanada, vritet 24-vjeçari i ISIS, përgatiste atentat në vend publik
Policia kanadeze ka vrarë një person të dyshuar për terrorizëm, që sipas autoriteteve po përgatiste një sulm vetëvrasës në një vend publik.

SHBA, zjarr në një ndërtesë në Merilend, 25 të plagosur SHBA, zjarr në një ndërtesë në Merilend, 25 të plagosur
Të paktën 25 persona, përfshirë dy zjarrfikës, kanë mbetur të lënduar si pasojë e një zjarri të madh që ra mbrëmjen e djeshme në një pallat në SHBA.

Mjekët e Alepos i kërkojnë ndihmë Obamës Mjekët e Alepos i kërkojnë ndihmë Obamës
Mjekët e fundit që kanë mbetur në zonat lindore të qytetit Alepo që kontrollohen nga rebelët, i kërkuan presidentit armerikan Barack Obama që të ndihmojë më shumë se 250 000 civilët që jetojnë atje.

Komentet për armë, Trump “alarmon” shërbimin sekret Komentet për armë, Trump “alarmon” shërbimin sekret
Zyrtarë të shërbimeve sekrete amerikane konfirmuan për televizionin CNN se kanë folur me Donald Trump për komentet që ai bëri për amendamentin e dytë.

Kanada, parandalohet sulmi terrorist; Mediat: Terroristi u vra Kanada, parandalohet sulmi terrorist; Mediat: Terroristi u vra
Policia kanadeze ka deklaruar se ka ndërhyrë duke ndaluar një person pas një dyshimi për “kërcënim potencial terrorist”, duke mos dhënë më tepër detaje.

Brazil, sulm me armë ndaj patrullës së policisë Brazil, sulm me armë ndaj patrullës së policisë
Dy efektivë policie janë në rrezik për jetën ndërsa një tjetër ka shpëtuar i paprekur nga plumbat pas një sulmi me armë ndaj një patrulle policie në zonën e quajtur “Favela Del Mare”.

Libi, milicitë pro-qeveritare i marrin ISIS qytetin e Sirtes Libi, milicitë pro-qeveritare i marrin ISIS qytetin e Sirtes
Milicitë libiane të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara deklarojnë se kanë marrë nën kontroll shtabin qendror të Shtetit Islamik në Sirte.

Trump akuzon gazetarët: Deformuan fjalët e mia Trump akuzon gazetarët: Deformuan fjalët e mia
Republikani Donald Trump ka fajësuar mediat se deformuan fjalët e tij lidhur me thirrjen ndaj mbështetësve që të vrisnin rivalen e tij për Shtëpinë e Bardhë, Hillary Clinton.

Rusia akuzon Ukrainën: Operacione sabotimi në Krime Rusia akuzon Ukrainën: Operacione sabotimi në Krime
Autoritetet ruse kanë akuzuar Ukrainën se është përpjekur të kryejë operacione ushtarake në Krime, territori i aneksuar nga Rusia në vitin 2014.

Bruksel, alarme për bombë në aeroportin Zevantem Bruksel, alarme për bombë në aeroportin Zevantem
Dy alarme për bombë kanë vënë në lëvizje autoritetet përgjegjëse për sigurinë në aeroportin Zevantem të Brukselit pasditen e kësaj të mërkure.

Portugali, zjarri përfshin ishullin turistik, të paktën 3 viktima Portugali, zjarri përfshin ishullin turistik, të paktën 3 viktima
Ka shkaktuar të paktën 3 të vdekur zjarri që ra dje në Madeira, në Portugali, e që tashmë kërcënon edhe kryeqendrën e ishullit, Funçal, një qytezë me rreth 120 mijë banorë.

SHBA, sulm ndaj policisë në Arkansas, vriten 2 agjentë SHBA, sulm ndaj policisë në Arkansas, vriten 2 agjentë
Një breshëri plumbash është qëlluar ndaj dy agjentëve të policisë në Shtetet e Bashkuara, në kontenë Sebastian të Arkansasit.

De Maiziere: Gjermania, e rrezikuar nga sulmet terroriste De Maiziere: Gjermania, e rrezikuar nga sulmet terroriste
Ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere ka bërë të ditur se vendi i tij vijon të përballet me një kërcënim të qenësishëm për sulme terroriste.

Francë, dyshime për plane terroriste. Hetohet 16-vjeçarja Francë, dyshime për plane terroriste. Hetohet 16-vjeçarja
Një adoleshente minorene në Francë është vënë nën hetim, pasi akuzohet se ka planifikuar një sulm xhihadist duke përdorur aplikacionin e mesazheve “Telegram”. Lajmi bëhet i ditur nga zyrtarë të drejtësisë franceze, ndërkohë që vajza është e moshës 16-vjeçare.

Brazil, Senati autorizon gjykimin e presidentes së pezulluar Rousseff Brazil, Senati autorizon gjykimin e presidentes së pezulluar Rousseff
Senati i Brazilit miratoi zhvillimin e gjyqit për presidenten e pezulluar të vendit, Dilma Rousseff, e cila akuzohet se ka shkelur ligjin e buxhetit. Pas një seance maratonë, me 59 vota pro dhe 21 kundër, Senati i hapi rrugën gjykimit të Rousseff.

Pas takimit me Erdogan, Putin: Sanksionet ndaj Turqisë hiqen gradualisht Pas takimit me Erdogan, Putin: Sanksionet ndaj Turqisë hiqen gradualisht
Rusia do të heqë gradualisht sanksionet ndaj Turqisë. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin, gjatë konferencës për shtyp me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, ku theksoi se bisedimet mes dy udhëheqësve ishin të rëndësishme dhe konstruktive për marrëdheniet dypalëshe.

Kryebashkiaku i Londrës kërkon shtyrjen e negociatave për “Brexit” Kryebashkiaku i Londrës kërkon shtyrjen e negociatave për “Brexit”
Kryebashkiaku i ri i Londrës, Sadiq Khan ka kërkuar nga qeveria britanike që të mos e evokojë nenin 50 të Traktatit të Lisbonës, për fillimin e negociatave zyrtare mes Londrës dhe Brukselit për daljen zyrarisht të Britanisë nga Bashkimi Europian.

Irak, zjarri në spital u merr jetën 11 foshnjeve të porsalindura Irak, zjarri në spital u merr jetën 11 foshnjeve të porsalindura
Të paktën 11 foshnje të sapolindura kanë mbetur viktima të një zjarri që ka rënë në Spitalin e Bagdadit, sipas asaj që bën të ditur Ministria irakiane e Shëndetësisë.

“Puçi”, ushtaraku i lartë turk kërkon azil në SHBA “Puçi”, ushtaraku i lartë turk kërkon azil në SHBA
Një oficer i lartë ushtarak turk, i cili ndodhej në detyrë në një bazë amerikane të NATO-s, ka kërkuar azil në Shtetet e Bashkuara pasi është thirrur nga qeveria turke në vazhdën e spastrimeve pas grushtit të dështuar të shtetit të muajit të kaluar. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarë amerikanë për agjencinë “Reuters”.

Abuzimi me refugjatët, Australia mohon raportet Abuzimi me refugjatët, Australia mohon raportet
Më shumë se 2000 raporte sekrete të zbuluara nga mediat tregojnë në detaje abuzimin dhe traumën mes fëmijëve dhe femrave në qendrën australiane të ndalimit të emigrantëve, në ishullin e Paqësorit, Nauru. Këto raporte për incidente të ndryshme në kamp, të publikuara nga gazeta britanike “The Guardian”, tregojnë se dhuna dhe lëndimet që refugjatët i shkaktojnë vetes për shkak të gjendjes së rëndë psikologjike, janë të zakonshme.

Habit Donald Trump: Kush ka armë të ndalojë Hillary Clinton Habit Donald Trump: Kush ka armë të ndalojë Hillary Clinton
Republikani Donald Trump sërish shkaktoi zemërim kur me shaka u sugjeroi mbështetësve të tij që të ndalin Hillary Clintonin, madje edhe me arëm.

Britani, May: Negociatat për Brexit, jo para 2017-s Britani, May: Negociatat për Brexit, jo para 2017-s
Britania e Madhe nuk ka ndërmend të aktivizojë nenin 50 të Traktatit të Lisbonës për t’i dhënë jetë nisjes së negociatave për largimin nga BE, pas referendumit të Brexit, para fillimit të vitit të ardhshëm.

Argjentina hap dosjet e diktaturës ushtarake Argjentina hap dosjet e diktaturës ushtarake
Argjentina filloi studimin e dosjeve sekrete të diktaturës ushtarake të viteve 1976-1983 dhe rolin e Shteteve të Bashkuara gjatë saj.

Vritet organizatori i Miss-eve të Meksikës Vritet organizatori i Miss-eve të Meksikës
Drejtori i konkursit të Miss Botës në Meksikë, Hugo Ruben Castellanos, është gjetur i vrarë në qytetin e Culiacanit në verilindje të shtetit të Sinaloas.

ISIS, pranga të dyshuarit në Gjermani; atentat sfidën e hapjes së Bundesligës ISIS, pranga të dyshuarit në Gjermani; atentat sfidën e hapjes së Bundesligës
Një person i dyshuar si terrorist e që mund të jetë një “përfaqësues i lartë i ISIS” është ndaluar nga policia në perëndim të Gjermanisë.

Rreziku nga terrorizmi, forca speciale në Shën Pjetër Rreziku nga terrorizmi, forca speciale në Shën Pjetër
Autoritetet italiane kanë rritur ndjeshëm masat e sigurisë kundër terrorizmit, duke angazhuar edhe forca speciale në pikat kyçe të vendit.

Bullgari, arrestohet i dyshuari xhihadist për lidhje me “Charlie Hebdo”. Info nga e motra Bullgari, arrestohet i dyshuari xhihadist për lidhje me “Charlie Hebdo”. Info nga e motra
Arrestimi në Bullgari i një shtetasi francez, i cili dyshohet të ketë lidhje me sulmin terrorist ndaj gazetës satirike “Charlie Hebdo” në Paris, erdhi pas informacioneve të motrës së tij.

Shën Pjetërburg, Putin i ofron Erdoganit marrëdhënie më të ngushta dypalëshe Shën Pjetërburg, Putin i ofron Erdoganit marrëdhënie më të ngushta dypalëshe
Rusia është gati të rivendosë bashkëpunimin ekonomik, por edhe lidhjet e tjera me Turqinë. Kështu është shprehur presidenti Vladimir Putin në takimin me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, të cilin e priti në një vizitë zyrtare në Shën Pjetërburg.

Siri, UNICEF ngre alarmin: Fëmijët, në rrezik serioz nga mungesa e ujit Siri, UNICEF ngre alarmin: Fëmijët, në rrezik serioz nga mungesa e ujit
Fëmijët e bllokuar në qytetin sirian të Aleppos janë të predispozuar ndaj një “rreziku tepër të madh” të epidemive, nëse nuk do të riparohet në mënyrë të menjëhershme furnizimi me ujë të pijshëm. Alarmi lëshohet nga agjencia e Kombeve të Bashkuara e specializuar për mbrojtjen e fëmijëve.

“Aleanca” kundër Perëndimit, Putin pret Erdogan “Aleanca” kundër Perëndimit, Putin pret Erdogan
“Drejt Rusisë me dashuri”. Kështu duket se u nis Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan drejt Moskës në vizitën e parë që nga rrëzimi i avionit rus vitin e shkuar.  Ai u prit nga Vladimir Putin në Shën Petersburg.

Sulmi në Benghazi, paditet Hillary Clinton Sulmi në Benghazi, paditet Hillary Clinton
Prindërit e dy amerikanëve të vrarë në sulmet terroriste te Bengazit kane paditur kandidaten demokrate për Presidente, Hillary Clinton në Gjykatën Federale, duke thënë se ish-Sekretarja e Shtetit është përgjegjëse  për vdekjen e fëmijëve të tyre.

Siri, forcat speciale britanike në front Siri, forcat speciale britanike në front
Vendet perëndimore i kanë thënë “jo” me forcë dërgimit të trupave tokësore në Siri, por duket se forcat speciale bëjnë përjashtim nga ky rregull. BBC publikoi foto ekskluzive të forcave speciale të ushtrisë britanike që operojnë në terren në Siri.

Vonesat në central, Kina: Dëmtojnë raportet me Anglinë Vonesat në central, Kina: Dëmtojnë raportet me Anglinë
Dështimi në projektin bërthamor Hinkley Point mund të kërcënojë marrëdhëniet e Kinës me Mbretërinë e Bashkuar. Kështu paralajmëroi ambasadori kinez në britani Liu Xiaoming përmes një shkrimi në gazetën “Financial Times”, ku thotë se vonesat në miratimin e ndërtimit të centralit bërthamor i kanë sjellë dy vendet në një kryqëzim historik.

“Deltas” i ikin dritat, mijëra pasagjerë të bllokuar “Deltas” i ikin dritat, mijëra pasagjerë të bllokuar
Mijëra pasagjerë të kompanisë ajrore amerikane “Delta” mbetën në aeroportet e të gjithë botës, pas një ndërprerje elektrike që detyroi kompaninë të pezullonte fluturimet.

Ekspertët republikanë, letër të hapur kundër Donald Trump Ekspertët republikanë, letër të hapur kundër Donald Trump
50 ekspertët republikanë të sigurisë paralajmëruan përmes një letre të hapur se Donald Trump do të ishte presidenti më i papërgjegjshëm në historinë amerikane. Sipas këtij grupi, në të cilin përfshihet ish-drejtori i CIA-s, Michael Hayden, Donald Trump nuk ka karakterin, vlerat dhe eksperiencën për t’u bërë president.

Trump shpalos planin ekonomik mes protestash Trump shpalos planin ekonomik mes protestash
Nën një klimë të tensionuar mes një grupi protestuesish, Donald Trump mbajti fjalimin e tij të parë ekonomik, fokusuar tek taksat e reja. Nga “Klubi Ekonomik i Detroit”, një takim tradicional për kandidatët politikë për të diskutuar vizionin e tyre ekonomikë, republikani tha se është koha për një epokë të re për Amerikën, larg globalizimit.

“Trump”-istët shohin ëndrra: Hillary është e sëmurë “Trump”-istët shohin ëndrra: Hillary është e sëmurë
Kush ka lexuar së paku ndonjë libër historik, e di shumë mirë që Franklin Delano Roosevelt mundi Hitlerin dhe Depresionin e Madh, e madje e ridizenjoi Europën e pasluftës në Yalta nga një karrige me rrota. Në atë kohë nuk kishte televizione dhe shtypi zgjodhi të mos shkelte privatësinë e një presidenti, të fotografuar gjithnjë ulur. Ishin kohë të tjera.

Presidenti turk, të martën në Rusi për bisedime me Putinin Presidenti turk, të martën në Rusi për bisedime me Putinin
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan do të udhëtojë drejt Rusisë gjatë kësaj jave, në udhëtimin që shihet gjerësisht si përpjekje për të riparuar marrëdhëniet e dyzuara që prej rrëzimit të avionit rus nga ata turq në fund të vitit të kaluar, ndërkohë që marrëdhëniet me aleatët tradicionalë si Shtetet e Bashkuara apo Europa po tregojnë tendosje në rritje pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit.

Siri, rebelët që thyen rrethimin në Aleppo bombardohen nga ajri Siri, rebelët që thyen rrethimin në Aleppo bombardohen nga ajri
Luftëtarë rebelë në Aleppo të Sirisë, të cilët pretenduan se kishin arritur disa fitore kundrejt forcave qeveritare, janë bombarduar nga ajri pikërisht nga ushtria besnike e presidentit Assad. Qeveria siriane publikoi video që shfaqin avionët e saj duke bombarduar zonat në Jugperëndim të qytetit.

Tajlandë, ushtria ligjëron pushtetin e saj përmes referendumit Tajlandë, ushtria ligjëron pushtetin e saj përmes referendumit
Tajlandezët miratuan Kushtetutën e re të vendit, duke i dhënë edhe më shumë fuqi ushtrisë. Ishte pikërisht kjo e fundit që e organizoi referendumin për Kushtetutën e re, pasi mori pushtetin përmes një grushti shteti në vitin 2014 dhe pasi shpalli të pavlefshme Kushtetutën e vjetër.

Perandori i Japonisë sugjeron abdikimin, por ligjet s’e lejojnë Perandori i Japonisë sugjeron abdikimin, por ligjet s’e lejojnë
Perandori i Japonisë Akihito deklaroi se mosha e thyer dhe shëndeti në përkeqësim po ia vështirësojnë atij kryerjen e rolit. 82-vjeçari, që është shumë i nderuar në Japoni, i bëri këto komente në fjalimin e tij të dytë televiziv për publikun në histori.

Meksikë, stuhia tropikale shkakton 38 viktima Meksikë, stuhia tropikale shkakton 38 viktima
Rrëshqitjet e dherave dhe përmbytjet e ditëve të fundit e kanë çuar numrin e viktimave në plot 38 të tillë, pasi stuhia tropikale “Earl” goditi rajonet lindore të Meksikës.

Pakistan, shpërthimi në spital shkakton 42 të vrarë. Mes tyre avokatë dhe gazetarë Pakistan, shpërthimi në spital shkakton 42 të vrarë. Mes tyre avokatë dhe gazetarë
Një shpërthim bombe ka lënë të vdekur 42 persona në një spital të qytetit të Quettas në Jugperëndim të Pakistanit. Dhjetëra të tjerë, bën të ditur policia, janë plagosur nga ky sulm, i cili ndodhi në hyrje të departamentit të emergjencave, ku trupi i pajetë i një avokati, të qëlluar për vdekje mëngjesin e së hënës, po sillej.

Turqi, Erdogan kërkon rikthimin e dënimit kapital Turqi, Erdogan kërkon rikthimin e dënimit kapital
Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan deklaroi para një turme masive gjatë një mitingu në Stamboll se do ta miratonte dënimin me vdekje nëse ky mbështetet nga Parlamenti dhe publiku.

“Mbrojtësit” e lopëve, në petkun e shenjtit, shkaktarë të dhunës në Indi “Mbrojtësit” e lopëve, në petkun e shenjtit, shkaktarë të dhunës në Indi
Kryeministri indian Narendra Modi kritikoi njerëzit që shtiren si mbrojtës të lopëve, një kafshë që konsiderohet e shenjtë nga hindutë.

Droga në Filipine, presidenti akuzon 150 zyrtarë të lartë të përfshirë në trafik Droga në Filipine, presidenti akuzon 150 zyrtarë të lartë të përfshirë në trafik
Qëkur presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte mori pushtetin në fund të qershorit, ai ka nisur një luftë të hapur kundër kriminalitetit në vend. Rreth 400 njerëz në Filipine vdesin çdo muaj nga përdorimi i drogës.

Belgjikë, kryeministri anulon pushimet pas sulmit me hanxhar Belgjikë, kryeministri anulon pushimet pas sulmit me hanxhar
Kryeministri belg është duke u takuar këtë të dielë me shërbimet e sigurisë së vendit, menjëherë pas sulmit me hanxhar nga një agresor ndaj dy policeve femra, njëra prej të cilave me plagë të thella në fytyrë.

Iran, ekzekutohet shkencëtari Amiri. U mor peng nga CIA, u rikthye si hero në Teheran Iran, ekzekutohet shkencëtari Amiri. U mor peng nga CIA, u rikthye si hero në Teheran
Një shkencëtar bërthamor iranian, i cili ndodhej i burgosur që prej vitit 2010, është ekzekutuar sipas asaj që bën të ditur familja e tij për “BBC”.

Siri, rebelët thyejnë rrethimin disajavor të forcave qeveritare në Aleppo Siri, rebelët thyejnë rrethimin disajavor të forcave qeveritare në Aleppo
Fraksione të rebelëve në Siri kanë mundur të thyejnë rrethimin disajavor të forcave qeveritare në Aleppo, teksa ky lajm është shoqëruar me skena gëzimi nga sirianë të shumtë në qytetin kritik verior.

Trump bën “paqe” me republikanët, mbështet Paul Ryan dhe John McCain Trump bën “paqe” me republikanët, mbështet Paul Ryan dhe John McCain
Donald Trump më në fund mbështeti kandidaturën e përfaqësuesve republikanë Paul Ryan dhe senatorin John McCain në rizgjedhjen e tyre në postet përkatëse.

Belgjikë, plagosen dy police, autori i qëlloi me hanxhar Belgjikë, plagosen dy police, autori i qëlloi me hanxhar
Dy police femra janë plagosur në jug të Belgjikës pasi një agresor i ka goditur ato me hanxhar. Policet ishin në krye të detyrës, jashtë stacionit policor të Sharleroi-t.

Erdogan shpërblen besnikët e tij Erdogan shpërblen besnikët e tij
Në kohën që ata që i konsideron “armiq, autorë dhe bashkëpunëtorë të grushtit të shtetit”, Rexhep Tayip Erdogan po i izolon çdo ditë edhe më shumë, nga ana tjetër Presidenti ka vendosur të dëmshpërblejë familjarët e viktimave të 15 korrikut.

Zjarr në Francë, humbin jetën 13 persona Zjarr në Francë, humbin jetën 13 persona
Të paktën 13 persona kanë ndërruar jetë dhe 6 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga një zjarr në një lokal në Rouen, në veri të Francës.

Çanta e braktisur shkakton evakuimin e Kullës Eiffel. Rezulton alarm fals Çanta e braktisur shkakton evakuimin e Kullës Eiffel. Rezulton alarm fals
Kulla Eiffel në Paris është evakuuar vetëm pak pas orës 20 të mbrëmjes së të premtes nga të gjithë turistët dhe parizienët e ndodhur atje, pasi shërbimet e sigurisë pikasën një send të ngjashëm me valixhen të braktisur.

Ish-zyrtari i CIA-s: Trump, një agjent i pavullnetshëm i Putinit Ish-zyrtari i CIA-s: Trump, një agjent i pavullnetshëm i Putinit
Një prej ish-zyrtarëve të lartë të CIA-s ka sulmuar këtë të premte Donald Trumpin, duke e cilësuar atë si një rrezik për sigurinë kombëtare, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin e ka kthyer kandidatin republikan për Shtëpinë e Bardhë në një “agjent të pavullnetshëm” të Rusisë.

SHBA, avokatët mbrojtës i frikësohen “rrezikimit” të jetës së Gulenit SHBA, avokatët mbrojtës i frikësohen “rrezikimit” të jetës së Gulenit
Avokatët e klerikut mysliman turk që jeton në SHBA, Fethullah Gulen, kanë denoncuar gjatë kësaj të premteje atë që ata e konsiderojnë si frikë për rrezikimin e jetës së klientit të tyre, pas ngjarjeve të grushtit të dështuar të shtetit, më 15 korrik në Turqi.

“Puçi”, Kerry do të vizitojë Ankaranë mes marrëdhënieve të tensionuara SHBA-Turqi “Puçi”, Kerry do të vizitojë Ankaranë mes marrëdhënieve të tensionuara SHBA-Turqi
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry pritet të mbërrijë në Turqi gjatë muajit gusht, në mes të marrëdhënieve të tensionuara me Uashingtonin për shkak të ekstradimit të mundshëm të klerikut mysliman Gulen, të akuzuar nga Ankaraja si organizatori i tentativës për grusht shteti të muajit të kaluar.

Rio, gjithçka gati për ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Rio, gjithçka gati për ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike
Ritmet samba janë më shumë sesa të kumbueshme në Rio de Janeiro, teksa flaka olimpike është thuajse gati të hyjë në stadiumin e famshëm të futbollit “Maracana”, për të zyrtarizuar edhe fillimin e Lojërave Olimpike të kësaj vere pasditen e kësaj të premteje.

Itali, avioni kalon pistën dhe ulet në rrugë Itali, avioni kalon pistën dhe ulet në rrugë
Një avion transporti mallrash doli nga pista në aeroportin Orial al Serio të Bergamos dhe përfundoi në një autostradë jashtë tij. Aeroporti në rajonin e Lombardisë u mbyll përkohësisht pas incidentit që ndodhi të premten, rreth orës 4 të mëngjesit.

Obama: ISIS është dobësuar, por ende përbën kërcënim Obama: ISIS është dobësuar, por ende përbën kërcënim
Presidenti amerikan Barack Obama tha se janë shënuar suksese në luftën ndaj Shtetit Islamik në Irak dhe Siri, por paralajmëroi se ky grup paraqet ende kërcënim. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se ndërsa xhihadistët po humbasin terren, duket se e kanë kthyer vëmendjen tek sulmet jashtë territoreve të tyre.

Manipulimi i zgjedhjeve, Obama ironizon fjalët e Trump Manipulimi i zgjedhjeve, Obama ironizon fjalët e Trump
Konferenca për shtyp e presidentit amerikan Barack Obama para pushimeve kishte si qëllim nënvizimin e sukseseve ndaj Shtetit Islamik. Por, pavarësisht fjalëve për terrorizmin, Rusinë dhe sfida të tjera gjeopolitike, thelbi i fjalimit ishte mjaft i qartë: të jesh president i SHBA është punë serioze dhe republikani që kërkon vendin e tij nuk është i përshtatshëm për zyrën ovale.

SHBA godet “Cosa Nostra”, arreston 46 anëtarë SHBA godet “Cosa Nostra”, arreston 46 anëtarë
Janë 46 persona të arrestuar nga FBI si anëtarë të grupeve mafioze. Nga sa raportojnë mediat amerikane të arrestuarit janë pjesë e familjeve mafioze Genovese, Gambino, Luchese dhe Bonanno, pjesë e “Cosa Nostra”.

France, rrugët “përmbyten” nga vera France, rrugët “përmbyten” nga vera
Si shenjë proteste ndaj verës së lirë të importuar në Francë, prodhuesit e verës në Sete të Francës, pranë Montpelie, kanë derdhur 50.000 litra verë në rrugë duke krijuar idenë e një përmbytje.

“Dorëzohuni ose vdisni”, në Filipine luftë pa limite ndaj drogës (Kujdes! Pamje të rënda) “Dorëzohuni ose vdisni”, në Filipine luftë pa limite ndaj drogës (Kujdes! Pamje të rënda)
Qindra njerëz janë vrarë dhe trupat e tyre të gjymtuar janë lënë në mes të rrugës prej muajit maj kur Presidenti Rodrigo Duterte fitoi zgjedhjet me premtimin se do të zhdukte drogën brenda 6 muajsh nga shoqëria edhe sikur të ishte i detyruar të vriste dhjetëra mijëra kriminelë.

BE, Juncker refuzon nismën e Austrisë për të ngrirë bisedimet me Turqinë BE, Juncker refuzon nismën e Austrisë për të ngrirë bisedimet me Turqinë
Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka bërë të ditur se ngrirja e bisedimeve për anëtarësim me Turqinë do të ishte kundërproduktive, duke refuzuar kështu një nismë të ndërmarrë nga Austria.

Egjipt, vritet kreu i Shtetit Islamik në Sinai. Vdesin 45 xhihadistë Egjipt, vritet kreu i Shtetit Islamik në Sinai. Vdesin 45 xhihadistë
Ushtria egjiptiane ka njoftuar vrasjen e kreut të degës së të ashtuquajturit Shtet Islamik në gadishullin e Sinait, mes dhjetëra luftëtarëve të tjerë xhihadistë të goditur nga një seri sulmesh ajrore. Bëhet fjalë për Abu Duaa al-Ansari, kreun e grupit “Ansar Beit al-Maqdis” apo siç njihet më gjerë “Provinca e Sinait”. Sulmet ajrore kishin për objektiv vendstrehimet e tyre pranë qytetit El-Arish.

Trump: Republikanët, jo të ndarë. Uniteti, më i fortë se kurrë Trump: Republikanët, jo të ndarë. Uniteti, më i fortë se kurrë
Donald Trump ka hedhur poshtë zërat se gjërat nuk po shkojnë ashtu siç duhet në fushatën e tij. Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, nëpërmjet një statusi në “Tëitter” është shprehur se, uniteti brenda kampit politik është ndoshta edhe më i madh se kurrë më parë.

Britani, normat e interesit ulen në 0.25% Britani, normat e interesit ulen në 0.25%
Norma e interesit në Britaninë e Madhe është shkurtuar me 2.5 pikë përqindjeje, nga 0.5% në 0.25%, ndërsa Banka e Anglisë ka sinjalizuar se ajo mund të ulet edhe më tepër nëse ekonomia përkeqësohet.

Turqia lëshon urdhërarresti për klerikun Gulen Turqia lëshon urdhërarresti për klerikun Gulen
Një gjykatë e Stambollit ka lëshuar një mandatarresti për klerikun mysliman që jeton në SHBA, Fethullah Gulen, për shkak të asaj që autoritetet turke e konsiderojnë si ndikim i tij në tentativën e dështuar të grushtit të shtetit të 15 korrikut.

Sulmi në Londër, policia përjashton terrorizmin Sulmi në Londër, policia përjashton terrorizmin
Sipas Policisë Metropolitane, sulmi i të mërkurës në mbrëmje në qendër të Londrës nuk ka patur motive dhe frymëzim terrorist. Nd.Komisioneri i kësaj policie,  Mark Roëley, deklaron se tashmë rezulton se terrorizmi nuk ka qenë motiv i këtij sulmi, ku  mbeti e vdekur një gua 60-vjeçare me shtetësi amerikane dhe u plagosën pesë shtetas të tjerë.

Lirimi i amerikanëve, SHBA: Nuk e paguam Iranin Lirimi i amerikanëve, SHBA: Nuk e paguam Iranin
Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë akuzat se i pagoi Iranit 400 milionë dollarë në këmbim të lirimit të 5 të burgosurve amerikanë. Këta të fundit u liruan në janar në një shkëmbim me 7 të burgosur iranianë që kishin shkelur sanksionet amerikane, të paktën ky është versioni zyrtar.

Australia mohon abuzimin e azilkërkuesve Australia mohon abuzimin e azilkërkuesve
Qeveria e Australisë mohoi fuqishëm akuzat se injoron me dashje abuzimin e azilkërkuesve. Reagimi i Kanberrës erdhi pas raportit të Amnesty International dhe Human Rights Watch që kritikuan kushtet në një kamp refugjatësh në kombin ishull Nauru.

Rusia: Rebelët po përdorin armë kimike në Alepo Rusia: Rebelët po përdorin armë kimike në Alepo
Ushtria ruse beson se rebelët sirianë përdorën substanca toksike në Alepo, diçka për të cilën Moska ka informuar edhe SHBA-në. Sipas mediave siriane, gazi toksik ishte brenda predhave që rebelët përdorën kundër ushtrisë qeveritare dhe zonave që ajo kontrollon në qytetin e ndarë.

Sulm me thikë në Londër, 1 e vdekur 6 të plagosur Sulm me thikë në Londër, 1 e vdekur 6 të plagosur
Një grua rreth të 60-ave ka gjetur vdekjen dhe gjashtë persona të tjerë janë plagosur gjatë mbrëmjes së të mërkurës në qendër të Londrës. Autori është një person me probleme të rënda të shëndetit mendor, por sulmi po hetohet edhe nga ekspertët e antiterrorit.

“C-Men”, njesia elitë antiterror në rrugët e Londrës “C-Men”, njesia elitë antiterror në rrugët e Londrës
Mes trupave që u shtohen patrullimeve rrugore në Londër, si kundërpërgjigjie ndaj kërcënimeve terroriste, është edhe njësia speciale elitë e Scotland Yard.

Dubai, rrëzohet avioni në zbritje e sipër. Evakuohen rreth 300 udhëtarët Dubai, rrëzohet avioni në zbritje e sipër. Evakuohen rreth 300 udhëtarët
Një avion pasagjerësh i një kompanie fluturimesh nga Emiratet e Bashkuara Arabe, është përplasur teksa ulej në Aeroportin ndërkombëtar të Dubait, ndërkohë që në bordin e tij gjendesh thuajse 300 persona.

Zgjedh gruan zv.presidente, Presidenti i Nikaraguas kërkon mandat familjar Zgjedh gruan zv.presidente, Presidenti i Nikaraguas kërkon mandat familjar
Zgjedhja e kandidatit për zëvendëspresident është një vendim shumë i rëndësishëm për procesin elektoral dhe presidenti i Nikaraguas, Daniel Ortega e ka marrë shumë seriozisht këtë çështje.

Turqi, bastisen edhe zyrat e kërkimeve shkencore. Disa të prangosur Turqi, bastisen edhe zyrat e kërkimeve shkencore. Disa të prangosur
Policia turke ka bastisur zyrat e këshillit kombëtar të kërkimeve shkencore gjatë kësaj të mërkure, sipas asaj që bën të ditur rrjeti televiziv “NTV”, në atë që konsiderohet si spastrimi më i madh i kryer ndonjëherë për shkak të hetimeve mbi tentativën e dështuar të grushtit të shtetit.

Londër, më shumë policë të armatosur nëpër rrugë. Frikë për sulme Londër, më shumë policë të armatosur nëpër rrugë. Frikë për sulme
Në rrugët e Londrës do të shihen më shumë policë të armatosur nga sot e tutje. Kështu kanë paralajmëruar shefi i Policisë Metropolitane, Sir Bernard Hogan-Howe, si dhe kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan.

Trump: Presidenca e Obamës, katastrofike; Sfidë edhe ndaj Ryan e McCain Trump: Presidenca e Obamës, katastrofike; Sfidë edhe ndaj Ryan e McCain
Donald Trump e ka quajtur “katastrofike” periudhën e Barack Obamës në krye të Shtëpisë së Bardhë, vetëm pak pasi presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara ishte shprehur se kandidati republikan është i papërshtatshëm për ta pasuar atë.

Korea e Veriut, raketë në ujrat japoneze Korea e Veriut, raketë në ujrat japoneze
Korea e Veriut testoi një tjetër raketë balistike, e cila fluturoi për rreth 1000 km dhe ra në ujërat japoneze. Autoritetet japoneze dhe koreanojugore që konfirmuan lajmin thanë se raketë u lëshua nga brigjet lindore të Koresë së Veriut.

Siri, rebelët hidhen në sulm në Alepo Siri, rebelët hidhen në sulm në Alepo
Luftimet e ashpra vazhdojnë në rrethinat e qytetit sirian Alepo, ku rebelët janë hedhur në ofensivë në përpjekje për të çarë rrethimin e ushtrisë. Që prej fundjavës, rebelët janë përpjekur që të bashkojnë një territor të rrethuar në lindje me zonat e tyre në perëndim të qytetit.

Turqi, pezullohen edhe “gylenistët” e futbollit Turqi, pezullohen edhe “gylenistët” e futbollit
Federata turke e Futbollit ka bërë të ditur këtë të martë se 94 zyrtarë, përfshirë edhe arbitra, janë pezulluar për shkak të përfshirjes në grushtin e shtetit kundër Presidentit turk Recep Tayyp Erdogan.

SHBA, Obama kritikon ashpër Trumpin: I papërshtatshëm për president SHBA, Obama kritikon ashpër Trumpin: I papërshtatshëm për president
Presidenti amerikan Barack Obama ka lëshuar kritikat ndoshta më të ashpra ndaj kandidatit republikan për president të Shteteve të Bashkuara, teksa është shprehur se ai është i papërshtatshëm për këtë post, si dhe ka ngritur pikëpyetje nëse partia e tij e mbështet ende kandidimin e miliarderit njujorkez.

Italia heton djalin e Erdogan, Presidenti turk përplaset me Renzin Italia heton djalin e Erdogan, Presidenti turk përplaset me Renzin
Hetimi i nisur nga autoritetet në Bolonja kundër djalit të Presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan, që dyshohet nga hetuesit italianë për pastrim parashë, ka ftohur edhe më tej marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Perëndimit.

Francë, myslimanë e hebrenj në ceremoninë mortore të priftit të vrarë Francë, myslimanë e hebrenj në ceremoninë mortore të priftit të vrarë
Me mijëra njerëz ishin mbledhur në Katedralen e Rouenit në Normandi, aty ku u zhvillua funerali i priftit francez, At Jacques Hamel, i vrarë në kishën e tij nga dy terroristë islamikë javën e kaluar. Një ceremoni publike u udhëhoq nga arkipeshkvi i qytetit, ndërkohë që trupi i pajetë i At Hamelit do të prehet në banesën e fundit përmes një ceremonie private.

SHBA, Trumpit i duhet të garojë jo vetëm me Clintonin SHBA, Trumpit i duhet të garojë jo vetëm me Clintonin
Donald Trump vërtet e siguroi nominimin për të qenë kandidati zyrtar i republikanëve në zgjedhjet presidenciale të nëntorit në Shtetet e Bashkuara, por që prej konventës partiake të e deri në ditën e zgjedhjeve ai nuk do të ketë përballë vetëm rivalen e tij demokrate, Hillary Clinton. Për manjatin e pasurive të paluajtshme ekziston edhe një betejë e brendshme për t’u fituar.

Rusi, shpërthen antraksi në Siberi. 8 të infektuar, një viktimë dhe 90 në spital Rusi, shpërthen antraksi në Siberi. 8 të infektuar, një viktimë dhe 90 në spital
Një djalë i vogël ka humbur jetën, ndërsa 90 persona janë duke iu nënshtruar kontrolleve mjekësore në rajonin më verior të Rusisë, Siberi, për shkak të shpërthimit të sëmundjes së antraksit (plasjes). Viktima e parë e kësaj sëmundjeje është shënuar ditën e hënë. Deri më tani janë konfirmuar 8 persona të infektuar me antraks, një sëmundje bakteriale e rrallë por vdekjeprurëse. Besohet që ajo të jetë përhapur nga drerët.

Siri, sulm me gaz klorin në qytetin Saraqeb të provincës së Idlibit Siri, sulm me gaz klorin në qytetin Saraqeb të provincës së Idlibit
Një helikopter ka hedhur disa fuçi të dyshuara se mbanin gaz klorin mbi qytetin verior sirian të Saraqebit, në provincën e Idlibit. Alarmi jepet nga një mjek dhe punonjës të kërkim-shpëtimit. Rreth 30 persona janë prekur nga ky sulm, për të cilin nuk ka ende përgjegjës.

Aleppo sërish shesh beteje, rebelët bombardojnë qytetin që kontrollon qeveria Aleppo sërish shesh beteje, rebelët bombardojnë qytetin që kontrollon qeveria
Të paktën 30 vetë kanë humbur jetën në qytetin sirian të Aleppos, përfshirë këtu gra dhe fëmijë. Bombardimet e fundit u shkaktuan nga forcat rebele në zonat e kontrolluara nga qeveria.

Britani, shteti do të financojë ilaçin që parandalon Sidën Britani, shteti do të financojë ilaçin që parandalon Sidën
Organizatat bamirëse që mbrojnë të infektuarit me HIV kanë fituar një betejë të rëndësishme gjyqësore mbi financimin e medikamentit parandalues të Sidës, pasi sipas tyre, ky lloj ilaçi do të jetë armiku kryesor i virusit vdekjeprurës.

Fushata kundër Maduros, Venezuela kalon fazën e parë Fushata kundër Maduros, Venezuela kalon fazën e parë
Këshilli Kombëtar i Zgjedhjeve në Venezuelë miratoi hapin e parë të fushatës opozitare për të larguar nga detyra presidentin Nicolas Maduro. Sipas këtij këshilli, opozita mundi që të grumbullojë 1% të firmave të votuesve në 24 krahinat e vendit. Kjo lëvizje është etapa e parë e përpjekjes së opozitës për t’i dhënë fund para kohe mandatit të Maduros.

Ligji i ri në Teksas, studentët mund të shkojnë në universitet të armatosur Ligji i ri në Teksas, studentët mund të shkojnë në universitet të armatosur
Një ligj i ri hyri në fuqi në shtetin amerikan të Teksasit që i lejon studentët të mbajnë armë në ambientet universitare, por pa i ekspozuar publikisht. Studentët mbi 21-vjeç që kanë leje arme të fshehur mund t'i mbajnë ato edhe në klasë, sipas ligjit të ri.

Virusi Zika, paralajmërim udhëtimi në Florida Virusi Zika, paralajmërim udhëtimi në Florida
Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve publikoi një paralajmërim të paprecedent udhëtimi duke këshilluar gratë shtatzëna dhe partnerët e tyre që të mos shkojnë në një komunitet të vogël në veri të qendrës së Majamit, ku virusi Zika është aktiv.

Bolivi, ndalohen kamionët me 7 ton kokainë Bolivi, ndalohen kamionët me 7 ton kokainë
Policia boliviane sekuestroi një sasi kolosale prej 7 tonësh kokainë, e cila ishte e destinuar për tregun e Shteteve të Bashkuara. Droga ishte fshehur brenda një ngarkese mineralesh që po transportohej me kamionë në një rrugë të largët malore që të çon në portet e Kilit.

Trump: Clinton është Djalli! Trump: Clinton është Djalli!
Donald Trump ka shtuar dozën e kritikave ndaj rivales së tij demokrate, një ditë pasi një sondazh kombëtar e nxori zonjën Clinton, 9 pikë para. “Hillary Clinton është djalli vetë”, tha Trump, i vënë nën kritika edhe nga republikanët për deklaratat e tij.

Papa: ISIS nuk është islami Papa: ISIS nuk është islami
Edhe Papa Françesku u është bashkuar zërave të udhëheqësve Perëndimorë, të cilët shpesh deklarojnë se ISIS-n nuk ka lidhje me Islamin.

Kinezët shtyjnë blerjen e “Bankers Petroleum Kinezët shtyjnë blerjen e “Bankers Petroleum"
Operacioni financiar për blerjen e kompanisë “Bankers Pertoleum” nga ana e kompanisë kineze “Geo-Jade”, është ngadalësuar nga autoritetet kineze. Sipas një njoftimi zyrtar nga kompania kanadeze, shitja e “Bankers” është shtyrë për në vjeshtë.

Ndotja e ajrit në Rio, alarmante Ndotja e ajrit në Rio, alarmante
Në prag të Lojërave Olimpike, një investigim i “Reuters” ka zbuluar se ajri në Rio de Janeiro është tepër i rëndë dhe ka nivele shumë të larta ndotjeje, me shumë sesa Ministria e Mjedisit ka publikuar para eventit gjigant sportiv.

SHBA ndërhyjnë në Libi, në shënjestër bazat e ISIS-it SHBA ndërhyjnë në Libi, në shënjestër bazat e ISIS-it
Pesë vjet nga sulmet ajrore që i dhanë fund regjimit të Gadafit në Libi, Shtetet e Bashkuara janë rikthyer me bombardime në vendin e Afrikës së Veriut këtë herë me një tjetër objektiv.

Pamjet makabre të rrëzimit të helikopterit, Moska: Ishte në mision humanitar Pamjet makabre të rrëzimit të helikopterit, Moska: Ishte në mision humanitar
Një helikopter rus i tipi Mi-8 u rrëzua nga rebelët në zonën e Idlibit në Siri dhe fati i pesë personave që ndodheshin në bord mbetet ende mister.

Emergjenca në Hong Kong, tajfuni paralizon vendin Emergjenca në Hong Kong, tajfuni paralizon vendin
Hong Kongu po përballet me një nga emergjencat më të mëdha natyrore. Pas ishujve Filipine, tashmë tajfuni “Nida” është drejtuar drejt Hong Kongut, e më pas edhe në drejtim të jugut të Kinës. Të paktën 200 fluturime janë anuluar nga tajfuni, i cili ka shkaktuar erëra me shpejtësi deri në 150 km në orë.

Gulen: Grushti i shtetit, skenar i denjë për Hollivud. S’mund ta akuzoj Erdoganin si inskenues Gulen: Grushti i shtetit, skenar i denjë për Hollivud. S’mund ta akuzoj Erdoganin si inskenues
Fethullah Gulen, kleriku që jeton në ekzil të vetimponuar në Shtetet e Bashkuara, e që akuzohet nga Turqia si truri i përpjekjes së dështuar për grusht shteti, pranon se mbështetësit e tij në vendlindje mund të jenë përfshirë në atë “puç”, por mohon kategorikisht lidhjen e drejtpërdrejtë të tij me ta.

Siri, rrëzohet një helikopter rus. Shpallen të vdekur 5 personat në bord Siri, rrëzohet një helikopter rus. Shpallen të vdekur 5 personat në bord
Një helikopter rus i tipit “Mi-8” është rrëzuar nga një predhë e lëshuar nga territori sirian, pasi kishte dërguar ndihma humanitare në Aleppo. Lajmi konfirmohet nga Ministria ruse e Mbrojtjes përmes një deklarate. Tre personat e ekuipazhit, si dhe dy oficerë ushtarakë nga Qendra ruse e Pajtimit ishin duke u rikthyer në bazë. Të pestë ata janë shpallur të vdekur sipas asaj që bëhet e ditur nga Kremlini.

Anglia, në gatishmëri për sulme terroriste. Xhihadistët kërcënojnë edhe Rusinë Anglia, në gatishmëri për sulme terroriste. Xhihadistët kërcënojnë edhe Rusinë
Komisioneri i Policisë Metropolitane të Londrës paralajmëroi se rreziku i sulmeve terroriste në Mbretërinë e Bashkuar nuk është më “nëse”, por me “kur”.

Britani, ish-agjenti i bursës: Bankat, sërish në konflikt interesi Britani, ish-agjenti i bursës: Bankat, sërish në konflikt interesi
Ish-agjenti londinez i bursës, që i shkaktoi bankës zvicerane “UBS” një humbje prej 1.4 miliardë stërlinash, kërkoi falje për krimin e tij por shtoi se, sektori bankar nuk ka bërë mjaftueshëm për të rifituar besimin e publikut.

Historike në Japoni, Tokio zgjedh të parën guvernatore femër Historike në Japoni, Tokio zgjedh të parën guvernatore femër
Ish-ministrja e Mbrojtjes, Yuriko Koike është zgjedhur guvernatore e Tokios, duke u kthyer në gruan e parë që merr drejtimin e kryeqytetit japonez. Ajo kandidoi si e pavarur dhe mori më shumë se 2.9 milionë vota në zgjedhjet e së dielës, duke mposhtur bindshëm rivalët e saj.

Francë, dy të arrestuar në lidhje me vrasjen e priftit në kishë Francë, dy të arrestuar në lidhje me vrasjen e priftit në kishë
Pasi u vunë formalisht nën hetim, në lidhje me ngjarjen ku mbeti i vrarë një prift në një kishë të Normandisë, dy persona janë arrestuar nën dyshimet për “lidhje terroriste” dhe për tentativa për të udhëtuar drejt Sirisë.

Nëna e ushtarit mysliman të vrarë i kundërpërgjigjet Trumpit Nëna e ushtarit mysliman të vrarë i kundërpërgjigjet Trumpit
Gjatë fjalimit të bashkëshortit të saj në Konventën e demokratëve preferoi të qëndronte e heshtur, nën dhimbjen e thellë që e ka kapluar prej vitesh, që kur djali i saj 27-vjeçar mbeti viktimë e një sulmi me autobombë në vitin 2004 në Irak.

Ishte marrë peng në Brazil, lirohet pa shpërblim vjehrra e bosit të F1 Ishte marrë peng në Brazil, lirohet pa shpërblim vjehrra e bosit të F1
Vjehrra e bosit të Formulës 1, Bernie Ecclestone, e cila ishte marrë peng në Brazil, tashmë është liruar pa pasur nevojë të paguhej ndonjë shpërblim, sipas asaj që bën të ditur policia.

Turqi, kapet grupi prej 11 ushtarësh që do të “rrëmbenin” Erdoganin Turqi, kapet grupi prej 11 ushtarësh që do të “rrëmbenin” Erdoganin
Një grup ushtarësh, të cilët dyshohen se do të përpiqeshin të arrestonin presidentin gjatë tentativës së dështuar për grusht shteti në Turqi, gjatë dy javëve më parë, janë kapur pranë Marmarasë. Recep Tayyip Erdogan ishte me pushime në resortin jugperëndimor të vendit gjatë asaj nate, por mundi të largohej vetëm pak përpara se hoteli ku qëndronte ai të mësyhej nga ata pak ushtarë.

Misteri i MH370, eksperti: U përplas me dashje Misteri i MH370, eksperti: U përplas me dashje
Një prej hetuesve më të njohur në botë të aksidenteve ajrore beson se fluturimi MH370 u përplas me dashje në det. Larry Vance deklaroi për progamin australian “60 minuta” se gërryerja përgjatë një pjese të gjetur të një krahu të avionit flet për një ulje të kontrolluar.

Francë, myslimanët në kishë. Solidaritet pas vrasjes së priftit Francë, myslimanët në kishë. Solidaritet pas vrasjes së priftit
Myslimanët anembanë Francës iu përgjigjën thirrjes për të marrë pjesë në meshat e së dielës në shenjë solidariteti pas vrasjes së priftit 84-vjeçar Jacques Hamel nga dy të rinj të radikalizuar. “Sot, ne të gjithë jemi katolikë të këtij vendi”, tha Anouar Kbibech, kreu i Këshillit Francez për Kultin Mysliman.

Kjo është pamja e plazheve franceze Kjo është pamja e plazheve franceze
Policë të armatosur janë parë duke patrulluar në plazhet franceze, në kuadër të masave të reja që kanë ndërmarrë autoritetet pas sulmeve të fundit terroriste në Francë.

Putin viziton Slloveninë, me mendje te përmirësimi i marrëdhënieve me BE-në Putin viziton Slloveninë, me mendje te përmirësimi i marrëdhënieve me BE-në
Vizita e Vladimir Putinit në Slloveni po shihet si pjesë e fushatës për zbutjen e sanksioneve europiane ndaj Moskës dhe si sinjal i përpjekjeve për të ruajtur një lloj ekuilibri në këtë kohë marrëdhëniesh të akullta mes Moskës dhe Perëndimit.

Lojërat Olimpike, përurohet në kohë metroja e Rio de Janeiros Lojërat Olimpike, përurohet në kohë metroja e Rio de Janeiros
Linja e metrosë së Rio de Janeiros u përurua enkas në kohë për Lojërat Olimpike të javës që vjen. Projekti i fundit infrastrukturor, i vënë në jetë për Olimpiket e gushtit, përbën dhe një prej investimeve më të mëdha sa i takon olimpiadës së trashëguar nga lashtësia. Ceremoninë e përurimit e drejtoi Presidenti i përkohshëm i vendit, Michel Temer.

Tallet me nënën e ushtarit të vrarë, zemërim dhe kritika ndaj Trumpit Tallet me nënën e ushtarit të vrarë, zemërim dhe kritika ndaj Trumpit
Nuk ka shkaktuar thjesht indinjatë këtë herë Donald Trumpi me deklaratat e tij, por zemërim të mirëfilltë. Tallja e kandidatit presidencial me nënën e një ushtari të vrarë mysliman, e cila qëndroi në heshtje kur i shoqi sulmoi Trumpin në një fjalim të tij, nuk është kapërdirë lehtë.

SHBA, të shtëna në Austin të Teksasit. Një e vdekur, 3 të plagosura SHBA, të shtëna në Austin të Teksasit. Një e vdekur, 3 të plagosura
Dy episode dhune në Austin të Teksasit i kanë kushtuar jetën një gruaje të re, ndërsa 3 persona kanë mbetur të plagosur, që të treja femra sipas raporteve në media.

Jeta nën frikën e terrorit, normalitet i ri në Europë Jeta nën frikën e terrorit, normalitet i ri në Europë
Vetëm përgjatë pak ditësh, lule e qirinj për viktimat mbushën një rrugë të Mynihut, qetësia e një qyteti të vogël bavarez u trondit nga bomba e sajuar vet e një kamikazi, si dhe një kishë në Francë u mbyll sepse priftit të saj i prenë fytin.

Trazira në Turqi, ushtria vret 35 kurdë gjatë një sulmi në një bazë ushtarake Trazira në Turqi, ushtria vret 35 kurdë gjatë një sulmi në një bazë ushtarake
Në juglindjen e Turqisë janë rikthyer trazirat. 35 militantë kurdë kanë mbetur të vrare nga forcat turke kur u përpoqën të sulmonin bazën ushtarake në rajonin Cukurca, pranë kufirit me Irakun, e njëjta zonë ku pak orë përpara kësaj ngjarjeje, 8 ushtarë kishin humbur jetën në përplasjet me kurdët.

“Armët”e Papës “Armët”e Papës
Prej 1 gushtit, për herë të parë në histori, Vatikani do të ketë një femër në drejtimin e Zyrës së Shtypit. Paloma Garcia Ovejero, një gazetare spanjolle, së bashku me Greg Burke, do të marrin drejtimin e Zyrës së Shtypit pas daljes në pension të Padre Lombardit, zëdhënësi i deritanishëm të Vatikanit.

Protesta në Australi pas abuzimeve me të rinjtë aborigjenë Protesta në Australi pas abuzimeve me të rinjtë aborigjenë
Qindra vetë kanë dalë në protesta në qytete të ndryshme të Australisë pas akuzave për abuzime me të rinjtë aborigjenë të mbajtur në institucionet e riedukimit.

Francë, ekstradohen dy të dyshuar për sulmet e nëntorit Francë, ekstradohen dy të dyshuar për sulmet e nëntorit
Dy pjesëtarë të dyshuar të celulës së Shtetit Islamik që fajësohet për masakrën e 13 nëntorit në Paris, u ekstraduan në france dhe u akuzuan për terrorizëm.

Paratë, sfida e radhës mes Clinton e Trump Paratë, sfida e radhës mes Clinton e Trump
Një detyrë e rëndësishme për kandidatët Clinton dhe Trump është të bindin donatorët për të kontribuar në financimin e fushatave të tyre.

Armeni, grupi i armatosur mban peng prej 2 javësh rajonin e policisë Armeni, grupi i armatosur mban peng prej 2 javësh rajonin e policisë
Kryeqyteti armen, Jerevan është përfshirë nga kaosi. Policia u përlesh me mbështetësit e një grupi të armatosur, që ka marrë peng disa persona brenda një rajoni policor.

Myslimanët në kishë! Myslimanët në kishë!
Do të ishte një gjë e madhe, sikur vetëm një në dhjetë nga 5 milionë myslimanët që jetojnë në Francë t’i përgjigjej apelit të Këshillit Francez për kultin mysliman e të dielën të shkonte në kishë, do të ishte e jashtëzakonshme.

Clinton sulmohet sërish nga hakerat, heton FBI Clinton sulmohet sërish nga hakerat, heton FBI
Fushata e Hillary Clintonit dhe grupe të tjera demokrate kanë rënë pre e një tjetër sulmi kibernetik pas dy shkeljeve të mëhershme në bazën e të dhënave të Komitetit Kombëtar Demokrat dhe atë të Komitetit të Fushatës.

Belgjikë, aksion antiterror, dy vëllezër në pranga Belgjikë, aksion antiterror, dy vëllezër në pranga
Dy vëllezër të dyshuar se po planifikonin sulme terroriste, janë vënë në pranga gjatë një operacioni antiterrori në Belgjikë.

Erdogani ‘fal’ ofenduesit, përfitojnë 2 mijë vetë Erdogani ‘fal’ ofenduesit, përfitojnë 2 mijë vetë
Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan njoftoi pushimin e të gjitha çështjeve për personat që akuzohen se e kanë ofenduar atë. Erdogan tha se ky vendim i tij u frymëzua nga uniteti që shfaqën qytetarët gjatë dhe pas grushtit të dështuar të shtetit.

OKB, apel për korridoret humanitare OKB, apel për korridoret humanitare
I dërguari i Kombeve të Bashkuara në Siri, Stefan de Mistura, i bëri thirrje Rusisë të lejojë OKB-në të menaxhojë korridoret humanitare në zonat e rrethuara të qytetit të Alepos.

Siri, sulmohet spitali Siri, sulmohet spitali
Një maternitet në veriperëndim të Sirisë është vënë në shënjestër të një bombardimi që ka shkaktuar viktima të shumta mes pacientëve dhe stafit. Organizata bamirëse britanike “Save the Children” bëri të ditur se sulmi ajror kishte goditur hyrjen e spitalit në provincën rurale të Idlibit.

SHBA, virusi Zika alarmon autoritetet SHBA, virusi Zika alarmon autoritetet
Katër persona që vuajnë nga virusi i Zikas në Florida, më shumë gjasa përfaqësojnë rastet e para të infektuara brenda SHBA-ve, sipas autoriteteve shëndetësore në vend.

FBI ngre alarmin: Diasporë terroristësh në BE e SHBA FBI ngre alarmin: Diasporë terroristësh në BE e SHBA
Rreziku për sulme terroriste në Europë dhe SHBA është më i lartë së kurrë. Alarmi ngrihet nga numri një i FBI-së, James Comey, sipas të cilit sukseset e shënuar kundër ISIS-it në Irak dhe Siri rrisin mundësinë e eksportimit të terrorit në Europën Perëndimore dhe Amerike.

Vdekja e priftit në Francë, Valls: Ky është një dështim i drejtësisë Vdekja e priftit në Francë, Valls: Ky është një dështim i drejtësisë
Kryeministri francez Manuel Valls ka bërë të ditur dështimin e sistemit të drejtësisë në vend, sa i përket ngjarjes ku mbeti i vdekur një prift brenda një kishe në Normandi gjatë së martës.

Turqi, Erdogani akuzon gjeneralin amerikan: Po mban anën e komplotuesve Turqi, Erdogani akuzon gjeneralin amerikan: Po mban anën e komplotuesve
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka sulmuar komentet e bëra nga gjenerali më i lartë i Shteteve të Bashkuara, Joseph Votel, mbi tentativën e dështuar për grusht shteti, e madje e akuzon atë se “po mban anën e komplotuesve”.

Kinë, tornado uji pas përplasjes së një tajfuni Kinë, tornado uji pas përplasjes së një tajfuni
Punonjësi i një marketi peshku në Jiagnsu të Kines ka filmuar me telefonin e tij celular, momentin e ngritjes së një trombe ajri mbi sipërfaqen e liqenit Gaoyou.

Melania Trump mbyll web-in. Diskutime nëse ka apo jo diplomë Melania Trump mbyll web-in. Diskutime nëse ka apo jo diplomë
Pas polemikave të shumta që ngjalli, faqja e internetit të Melania Trumpit është hequr, ndërsa bashkëshortja e Donald Trumpit e pranoi se aty kishte disa pasaktësi.

Shefja e OBSH-së do të shkojë në Rio: Rreziku nga “Zika”, më i ulët Shefja e OBSH-së do të shkojë në Rio: Rreziku nga “Zika”, më i ulët
Një javë përpara fillimit të Lojërave Olimpike në Rio de Janeiro të Brazilit, drejtoresha e Përgjithshme e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se rreziku i infektimit nga virusi “Zika” është ulur dhe sot konsiderohet më i menaxhueshëm.

Itali, “Monte dei Paschi” mendon për ofertat e shpëtimit Itali, “Monte dei Paschi” mendon për ofertat e shpëtimit
Italia pret rezultatet e “stress test”- it të bankave të saj nga Autoriteti europian Bankar, që ka marrë në shqyrtim 5 institucionet financiare më të rëndësishme të vendit.

Papa, lutje në Auschwitz. Thirrje të rinjve polakë: Mikpritini refugjatët Papa, lutje në Auschwitz. Thirrje të rinjve polakë: Mikpritini refugjatët
Papa Françesk mbajti një lutje të heshtur në ish-kampin nazist të vdekjes, “Auschwitz”. Kreu i Kishës Katolike eci i vetëm përreth atij që gjatë Luftës së Dytë Botërore do të kthehej në një vend burgosjeje e shfarosjeje të 1.1 milionë vetëve, shumica hebrenj.

Jordania, në “syrin e ciklopit”. Në kufi ka kërcënimin xhihadist Jordania, në “syrin e ciklopit”. Në kufi ka kërcënimin xhihadist
Ndërsa lufta kundër ekstremizmit vazhdon, ekspertë politikë hedhin një vështrim mbi vendet e Lindjes së Mesme që mund të kontribuojnë në një përpjekje të bashkërenduar me Shtetet e Bashkuara, siç është Jordania që ndan kufijtë me dy shtete, ku xhihadistët kanë zaptuar pjesë të mëdha territori: Sirinë dhe Irakun.

Gallatë me Donald Trumpin. Yjet mbështesin Hillary Clintonin Gallatë me Donald Trumpin. Yjet mbështesin Hillary Clintonin
Ish-basketbollisti Kareem Abdul Jabbar ishte ai që shkaktoi më shumë të qeshura në sallë, kur vuri në lojë Donald Trumpin në fjalimin e mbajtur përpara Konventës demokrate në Filadelfia.

Biden “gozhdon” Trump: Kandidati më naiv në histori Biden “gozhdon” Trump: Kandidati më naiv në histori
Figurat qendrore të demokratëve u rreshtuan njëzëri kundër Donald Trump gjatë punimeve të Konventës së Filadelfias, por ai që u tregua më i pamëshirshëm ishte zv.presidenti Joe Biden.

Trump vërshon në Twitter kundër Hillary Clinton Trump vërshon në Twitter kundër Hillary Clinton
Fjalës dhe kritikave të Hillary Clinton në natën kulminante të Konventës së Demokratëve në Filadelfia, Donald Trump iu kundërvu me një stuhi “cicërimash” në rrjetin social Twitter.

Alarmi i Kryqit të Kuq për civilët e Alepos Alarmi i Kryqit të Kuq për civilët e Alepos
Njerëzve që janë lejuar të largohen nga zonat e rrethuara të qytetit sirian Alepo u duhet garantuar mbrojtje. Kështu bënë me dije zyrtarë të Kryqit të Kuq, të cilët gjithashtu thanë se duhen lejuar edhe punonjës të organizata humanitare të ndihmojnë civilët dhe mbi të gjitha të sigurohen se familjet që do të vendosin të largohen të mos ndahen.

Britania frenon planet për centralin bërthamor Britania frenon planet për centralin bërthamor
Planet për të ndërtuar centralin e parë bërthamor britanik pas 20 vitesh pësuan një ndalesë të papritur, pasi qeveria britanike shtyu vendimin final për në vjeshtë.

Afganistan, talebanët fitojnë terren, ushtria e paaftë t’i ndalojë Afganistan, talebanët fitojnë terren, ushtria e paaftë t’i ndalojë
Gjatë 18 muajve të fundit, kohë gjatë së cilës SHBA ngadalësoi tërheqjen nga lufta e saj më e gjatë, talebanët në Afganistan kanë fituar terren.

Clinton: Amerika është në një moment rivlerësimi Clinton: Amerika është në një moment rivlerësimi
Kuvendi i Demokratëve u mbyll mbrëmjen e së premtes në Filadelfia të Pensilvanisë, me fjalimin e kandidates për Presidente Hillary Clinton, pika kulmore e një jave që pati momente befasuese dhe dramatike dhe që tregoi se ndasitë e krijuara nga fushata ende nuk janë zhdukur në Partinë Demokratike.

Alarmi për sulme, ndalohen çantat dhe valixhet në plazhet e Kanës Alarmi për sulme, ndalohen çantat dhe valixhet në plazhet e Kanës
Çantat e mëdha nuk do të jenë më të lejueshme në plazhet e Kanës, mjaft të frekuentuara nga yjet e botës së spektaklit. Pas sulmit në Nicë që i kushtoi jetën 84 personave dhe atij në një kishë të Rouenit ku një prifti ju pre fyti nga dy militantë të ISIS-it, alarmi në Francë është maksimal dhe masat e sigurisë po ashpërsohen në të gjithë vendin.

Pas May, edhe Johnson në Paris: Duam bashkëpunim Pas May, edhe Johnson në Paris: Duam bashkëpunim
Pas Theresa May-t, në Paris mbërriti dhe Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson me në thelb të njëjtin mesazh: bashkëpunimin e Francës dhe Anglisë përballë sfidave të ndryshme, ku përfshihet menaxhimi i kufijve dhe çrrenjosja e Shtetit Islamik.

Komentet për rusët, Trump: Ishin shaka Komentet për rusët, Trump: Ishin shaka
Edhe pse shumë i morën për të vërteta, Donald trump u përpoq të shpjegonte se komentet e tij mbi rusët dhe e-mailet e zhdukura të Hillary Clintoni ishin sarkastike. “Po tallesha, - tha ai për Fox Neës një ditë pasi deklarata e bërë shkaktoi zemërim në mbarë vendin.

Nepal, përmbytjet marrin me dhjetra jetë Nepal, përmbytjet marrin me dhjetra jetë
Me dhjetera vetë kanë humbur jetën në Nepal pas përmbytjeve të befasishme dhe rrëshqitjeve të tokës, të shkaktuara nga shirat e dendura të musonit.

Al Nusra shkëputet nga Al Kaeda, bëhet “Fronti Pushtues i Sirisë” Al Nusra shkëputet nga Al Kaeda, bëhet “Fronti Pushtues i Sirisë”
Dega më e fuqishme e Al Kaedas që operonte në Siri, njoftoi shkëputjen nga organizata terroriste mëmë dhe vijimin e aktivitetit terrorist më vete.

Gjermani, e armatosura mësyn zyrat e punës në Këln. Policia në operacion Gjermani, e armatosura mësyn zyrat e punës në Këln. Policia në operacion
Një person i armatosur raportohet të ketë hyrë në zyrat e punës në Këln të Gjermanisë, duke shkaktuar momente paniku e terrori, ndërkohë që një operacion policor kërkimi është duke u zhvilluar në këto momente.

A do ta trajtonit dot Bill Clintonin si “Zonjë e Parë”? A do ta trajtonit dot Bill Clintonin si “Zonjë e Parë”?
Bill Clinton u bë të martën i pari mashkull që mbështet bashkëshorten e tij në rrugën drejt Shtëpisë së Bardhë, pas nominimit nga një prej forcave kryesore politike në vend.

Merkel nuk heq dorë nga politika e dyerve të hapura ndaj refugjatëve Merkel nuk heq dorë nga politika e dyerve të hapura ndaj refugjatëve
Angela Merkel ndërpreu pushimet për t’u përballur me pyetjet e medieve mbi sulmet e dhunshme që kanë tronditur së fundmi Gjermaninë.

Papa, kritika qeverisë polake: Pranoni të dëshpëruarit që ikin nga lufta e dhuna Papa, kritika qeverisë polake: Pranoni të dëshpëruarit që ikin nga lufta e dhuna
Gjatë ndalesës në Krakov të Polonisë, Papa Françesku u tërhoqi vërejtje udhëheqësve të vendit, e kritikoi politikat e azilit të qeverisë nacional-konservatore të Polonisë.

Myslimanët, homazhe viktimave të Mynihut. Kryebashkiaku: Ta kapërcejmë dhimbjen Myslimanët, homazhe viktimave të Mynihut. Kryebashkiaku: Ta kapërcejmë dhimbjen
Rreth 1.000 myslimanë që jetojnë në Gjermani u kanë bërë homazhet e tyre 9 personave të vrarë në qendrën tregtare “Olympia” të Mynihut, nga plumbat e një të riu iraniano-gjerman, të lindur e të rritur në atë vend.

Avioni malajzian, simulatori i pilotit ka një kurs fluturimi mbi oqeanin Indian Avioni malajzian, simulatori i pilotit ka një kurs fluturimi mbi oqeanin Indian
Autoritetet australiane bënë të diur se të dhënat e zbuluara në një simulator fluturimi, që zotërohej nga kapiteni i fluturimit “MH370” të “Malaysia Airlines”, tregojnë se dikush e përdori pajisjen për të simuluar një kurs fluturimi në jug të oqeanit Indian, vendi ku besohet se u përplas avioni i zhdukur.

Deti i Kinës Jugore, Kina e Rusia planifikojnë stërvitje të përbashkët Deti i Kinës Jugore, Kina e Rusia planifikojnë stërvitje të përbashkët
Ushtria e Kinës ka bërë të ditur gjatë kësaj të enjteje se do të zhvillojë stërvitje të përbashkët me forcat ruse në detin e Kinës Jugore, një njoftim që vjen pas vendimit të kohëve të fundit të Arbitrazhit që refuzonte pretendimet e Pekinit ndaj shumicës së ishujve detarë strategjikë në këto ujëra.

Siri, Rusia njofton ndërmarrjen e një operacioni humanitar në Aleppo Siri, Rusia njofton ndërmarrjen e një operacioni humanitar në Aleppo
Rusia dhe qeveria siriane do të hapin korridoret humanitare në qytetin e përgjakur sirian të Aleppos, ndërkohë që kanë lënë të hapur edhe një mundësi për luftëtarët e opozitës, të cilët duan të dorëzojnë armët. Këtë ka bërë të ditur ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu gjatë kësaj të enjteje.

Turqi, spastrimi “antigylenist” prek të tjera organizata mediatike Turqi, spastrimi “antigylenist” prek të tjera organizata mediatike
Autoritetet turke kanë njoftuar mbylljen e dhjetëra organizatave mediatike, si pjesë e spastrimit të vijueshëm që prej dështimit të përpjekjes për grusht shteti më 15 korrik. Konkretisht, 3 agjenci lajmesh, 16 televizione, 45 gazeta dhe 15 revista janë urdhëruar të mbyllen.

Sulmi në kishën e Francës, identifikohet agresori i dytë Sulmi në kishën e Francës, identifikohet agresori i dytë
Hetuesit francezë kanë identifikuar edhe personin e dytë të përfshirë në vrasjen e një prifti brenda një kishe në Normandi të Francës gjatë së martës. Ai është Abdel Malik Petitjean, 19 vjeç, i po të njëjtës moshë si agresori i parë i identifikuar më herët si Adel Kermiche.

Obama bekon Clintonin: Bashkë drejt fitores! Obama "bekon" Clintonin: Bashkë drejt fitores!
Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, bekoi kandidaten e partisë së tij, Hillary Clinton për Presidente, duke ftuar demokratët që të bashkohen edhe njëherë, ashtu siç kishin vepruar për të dhe të votojnë ish-Sekretaren e Shtetit dhe t’i besojnë saj drejtimin e vendit.

Tim Kaine pranon nominimin: Hillary është gati! Tim Kaine pranon nominimin: Hillary është gati!
Konvendta e demokratëve vijon punimet me ditën e dytë, ndërsa Tim Kaine pranoi kandidimin si Zv.President. Në një fjalim, ai deklaroi se Hillary Clinton është gati për të udhëhequr amerikanët.

Tentoi të vriste Presidentin Reagan, lirohet pas 35 vitesh nga spitali Tentoi të vriste Presidentin Reagan, lirohet pas 35 vitesh nga spitali
John Hinckley Jr, njeriu që u përpoq të vriste ish-Presidentin amerikan, Ronald Reagan, do të lirohet muajin e ardhshëm nga spitali psikiatrik pas 35 viteve të kaluara nën vëzhgimin e mjekëve.

Papa: Jemi në luftë. ISIS publikon videon e vrasësve të priftit në Francë Papa: Jemi në luftë. ISIS publikon videon e vrasësve të priftit në Francë
Papa Françesku paralajmëron se vala e fundit e sulmeve xhihadiste në Europë tregon se bota është në luftë. Megjithatë ai sqaroi se nuk nënkuptonte një luftë fetare, por konflikt për interesa, para e resurse.

Falet Spanja e Portugalia, BE i penalizoi për mosuljen e deficitit buxhetor Falet Spanja e Portugalia, BE i penalizoi për mosuljen e deficitit buxhetor
Komisioni Europian propozoi faljen e gjobave të vendosura Spanjës dhe Portugalisë për mosuljen e deficitit brenda limiteve të BE-së.

Theresa May, në Itali: Dalja nga BE mos cenojë marrëdhëniet tona Theresa May, në Itali: Dalja nga BE mos cenojë marrëdhëniet tona
Pas Angela Merkel-it dhe Francois Hollande-it, vizitat në kryeqytetet europiane shefja e Ekzekutivit britanik, Theresa May i vazhdoi me ndalesën në Romë, ku shtrëngoi duart me homologun Matteo Renzi e ç’është më e rëndësishmja dhe synim kryesor i këtij rrugëtimi, garantoi se dalja e Britanisë nga BE-ja nuk do t’i cenojë marrëdhëniet e saj me vendet e tjera.

SHBA, dita e tretë e Konventës demokrate. Obama, Biden dhe...Kaine SHBA, dita e tretë e Konventës demokrate. Obama, Biden dhe...Kaine
Demokratët do të nisin praktikisht kalimin e pishtarit nga Barack Obama tek ajo, që është tashmë e nominuara zyrtare e partisë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit. Zëvendëspresidenti Joe Biden do të ketë mundësinë të flasë gjithashtu, e Tim Kaine, njeriu i përzgjedhur si kandidat për nënpresident do të ketë mundësinë t’ia prezantojë veten kombit.

Francë, udhëheqësit fetarë kërkojnë më shumë siguri në vendet e kultit Francë, udhëheqësit fetarë kërkojnë më shumë siguri në vendet e kultit
Udhëheqësit fetarë francezë u mblodhën bashkë për të kërkuar më shumë siguri në vendet e kultit, pas vrasjes së priftit 84-vjeçar Jacques Hamel, në famullinë e tij.

Michele, sa thjeshtësi në një Zonjë të Parë Michele, sa thjeshtësi në një Zonjë të Parë
Është një Zonjë e Parë që di të mbajë fjalime prekëse për zemrat e të gjithëve. Që di të godasë aty ku duhet, siç bëri me Donald Trump në fjalën përpara Kuvendit demokrat, ku e përshkroi si një person tallës, të cilit nuk ia vlen t’i përgjigjesh. Por që di gjithashtu të jetë e çlirët, aq sa të këndojë në makinë e të mos druhet t’u tregojë amerikanëve sesa shumë ushtrohet për fizikun që ka.

Siri, tjetër shpërthim kamikaz nga ISIS. Humbin jetën 44 kurdë Siri, tjetër shpërthim kamikaz nga ISIS. Humbin jetën 44 kurdë
Siri, tjetër shpërthim kamikaz nga ISIS. Humbin jetën 44 kurdë

Lojërat Olimpike, Rousseff nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes në Rio Lojërat Olimpike, Rousseff nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes në Rio
Presidentja e pezulluar braziliane, Dilma Rousseff ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike të Rio de Janeiros, për shkak se nuk dëshiron të ketë një pozicion dytësor në stadiumin “Maracana”.

35 vite burg Eskobarit të ditëve tona 35 vite burg Eskobarit të ditëve tona
Një gjykatë në Nju Jork dënoi me 35-vite burg njeriun e njohur si trafikanti më i madh i kokainës në ditët e sotme.

Obama: Putin mund të influencojë në zgjedhje në favor të Trump Obama: Putin mund të influencojë në zgjedhje në favor të Trump
Presidenti amerikan Barack Obama nuk e mohoi të martën mundësinë që homologu i tij rus, Vladimir Putin, të jetë duke u përpjekur të ndikojë në zgjedhjet presidenciale amerikane në favor të kandidatit republikan Donald Trump.

Spastrimet në Turqi, urdhërarreste edhe për 47 gazetarë të “Zaman”-it Spastrimet në Turqi, urdhërarreste edhe për 47 gazetarë të “Zaman”-it
Autoritetet turke kanë lëshuar këtë të mërkurë mandatarreste për 47 ish-drejtues apo gazetarë të njohur të gazetës “Zaman”, të cilët akuzohen si të lidhur me klerikun mysliman që jeton në SHBA, që konsiderohet prej Erdoganit si personi që fshihet pas grushtit të dështuar të shtetit më 15 korrik në Turqi.

Bill Clinton: Hillary duhet të udhëheqë SHBA. “Mikja” më e mirë që njoh Bill Clinton: Hillary duhet të udhëheqë SHBA. “Mikja” më e mirë që njoh
Ish-presidenti demokrat Bill Clinton u ngjit në podiumin e Konventës demokrate në Filadelfia, për të treguar përse bashkëshortja, e njëkohësisht “mikja e tij” më e mirë duhet ta udhëheqë kombin amerikan.

Francë, vrasësi i priftit ishte arrestuar dy herë. Tentoi të shkonte në Siri Francë, vrasësi i priftit ishte arrestuar dy herë. Tentoi të shkonte në Siri
Njëri prej dy personave të dyshuar, si vrasësit e priftit në kishën e Rouenit të martën, ishte nën monitorimin  e policisë, çfarë shpjegon arsyen përse mbante në dorë një byzylyk elektronik.

Hillary Clinton bën historinë, demokratët e nominojnë për Presidente Hillary Clinton bën historinë, demokratët e nominojnë për Presidente
Demokratja Hillary Clinton është bërë gruaja e parë në historinë e SHBA-ve që është nominuar për Presidente nga ndonjë prej partive në këtë vend. Ish-Sekretarja e Shtetit e arriti këtë pasi u numëruan të gjitha votat e delegatëve të 50 shteteve në Konventën e Demokratëve.

Orban mbështet republikanin Donald Trump Orban mbështet republikanin Donald Trump
Donald Trump duket se ka një mbështes të flaktë në Europë dhe ai është kryeministri hungarez, Viktor Orban. Sipas tij, planet e manjatit të pasurive të patundshme për emigracionin dhe politikën e jashtme janë jetësore për Hungarinë, ndërsa ato të rivales së tij demokrate Hillary Clinton i cilësoi si vdekjeprurëse.

Kanali i Panamasë, dyshime për pasiguri në lundrim Kanali i Panamasë, dyshime për pasiguri në lundrim
Një anije kineze mallrash goditi një nga muret e Kanalit të zgjeruar së fundmi të Panamasë, ndërsa rriten shqetësimi se ai nuk ka hapësirë për manovra dhe mund të jetë i rrezikshëm.

Politika e Merkelit mbi refugjatët, nën presion pas sulmit të katërt në një javë Politika e Merkelit mbi refugjatët, nën presion pas sulmit të katërt në një javë
Mbi imazhin rrezatues të Kancelares Angela Merkel në Gjermani kanë rënë shumë hije, veçanërisht gjatë vitit të kaluar për shkak të valës së refugjatëve. Parrulla të tilla si “Merkel duhet të largohet” dëgjohen e lexohen në mbarë vendin, nga përkrahësit e partisë “Alternativa për Gjermaninë” dhe të tjerë kritikë të politikës së dyerve të hapura të Merkelit.

Suedi, plagoset një person pranë një qendre tregtare në Malmo Suedi, plagoset një person pranë një qendre tregtare në Malmo
Policia rrethoi zonën përreth një qendre tregtare në Malmo të Suedisë, ku një burrë u plagos pasditen e sotme.

Qendrat e riedukimit në Australi, dhunë ndaj të miturve Qendrat e riedukimit në Australi, dhunë ndaj të miturve
Kryeministri i Australisë Malcolm Turnbull kërkoi krijimin e një komisioni hetimor mbretëror pasi një program televiziv investigativ shfaqi dhunën që gardianët ushtrojnë ndaj të miturve në qendrat e riedukimit.

ISIS, përgjegjësi i vrasjes së priftit në Francë. Reagon Papa Françesku ISIS, përgjegjësi i vrasjes së priftit në Francë. Reagon Papa Françesku
Pas vrasjes së priftit 84-vjeçar në Rouen të Francës qëndron Shteti Islamik. Pretendimi i grupit xhihadist, i përcjellë më së pari nga gazetat e mëdha vendase, u konfirmua edhe nga Presidenti Francois Hollande.

Udhëtimi historik, avioni diellor bën xhiron e botës Udhëtimi historik, avioni diellor bën xhiron e botës
Avioni “Impulsi diellor” përfundoi xhiron e botës, e para në histori e kryer vetëm me energji diellore.

Francë, ISIS sulmon edhe në kishë. Vritet prifti, ekzekutohen terroristët Francë, ISIS sulmon edhe në kishë. Vritet prifti, ekzekutohen terroristët
Nuk ka qetësi për Francën. Një pengmarrje është episodi më i fundit i dhunshëm që trondit opinionin tashmë të brishtë francez, skenë e së cilës është bërë një kishe pranë Rouenit, në veri të vendit.

Sanders: Clinton duhet të jetë Presidentja e ardhshme e SHBA-ve Sanders: Clinton duhet të jetë Presidentja e ardhshme e SHBA-ve
Bernie Sander iu kërkoi demokratëve që të mbështesin Hillary Clinton drejt Shtëpisë së Bardhë, në një fjalim në konventën e Partisë Demokratike. Në momentin që ai doli në skenë, ovacionet shpërthyen dhe nuk u ndalën pë 3 minuta.

Horror në Japoni, 26-vjeçari vret me thikë 19 persona Horror në Japoni, 26-vjeçari vret me thikë 19 persona
Të paktën 19 persona kanë vdekur pas një sulmi me thikë në një qendër për persona me aftësi të kufizuara në qytetin japonez të Sagamiharas. Mediat lokale raportojnë edhe për 25 persona të tjerë të cilët kanë mbetur të plagosur, 20 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë.

“Ushtarët e burgosur turq po torturohen; po përdhunohen” “Ushtarët e burgosur turq po torturohen; po përdhunohen”
“Amnesty International” ka reaguar me anë të një deklarate mbi trajtimin e ushtarëve të burgosur pas grushtit të shtetit në Turqi.

Tragjedia e Mynihut, kërkohen masa parandaluese Tragjedia e Mynihut, kërkohen masa parandaluese
Pas tragjedisë se Mynihut, në Gjermani shtohen zërat që kërkojnë masa parandaluese. Kultura e dhunës zhvillohet në rastet kur parandalimi nuk ekziston thonë për DW ekspertë si studiuesi i menaxhimit të konflikteve, Andreas Zick.

Gjermani, kamikazi simpatizonte ISIS Gjermani, kamikazi simpatizonte ISIS
Siriani që hodhi veten në erë në Ansbach të Gjermanisë i kishte premtuar besnikëri Shtetit Islamik.

Alarm fals për bombë në Milano, pakoja kishte lodra fëmijësh Alarm fals për bombë në Milano, pakoja kishte lodra fëmijësh
Një alarm për bombë ka mbjellë frikë sot në qytetin italian të Milanos e ka çuar në mbylljen e dy linjave të metrosë, M2 dhe M3.

Iraku tronditet nga një tjetër shpërthim, 17 viktima në Khalis Iraku tronditet nga një tjetër shpërthim, 17 viktima në Khalis
Vetëm pak pas sulmit të së dielës në Bagdad, ku u vranë 20 vetë, 17 persona humbën jetën nga shpërthimi i një autobombe në qytetin qendror të Khalisit.

SHBA, vala përvëluese e të nxehtit shkakton 6 viktima SHBA, vala përvëluese e të nxehtit shkakton 6 viktima
Një valë përvëluese e nxehti është përplasur mbi rajonet qëndrore e lindore të Shteteve të Bashkuara, ku janë shënuar 6 viktima, mes të cilëve dhe një fëmijë 12 vjeç.

Presidencialet në SHBA, Trump kryeson për herë të parë ndaj Clintonit Presidencialet në SHBA, Trump kryeson për herë të parë ndaj Clintonit
Në kohën kur Hillary Clinton pret zyrtarimin e nominimit si kandidate e demokratëve në Presidencialet e nëntorit, sondazhet përmbysen e nxjerrin në krye rivalin e saj republikan, Donald Trump. Sot, 44% e amerikanëve do të votonin për miliarderin njujorkez dhe 39% për Clintonin, thotë CNN.

Alarm për bombë në Ventimiglia të Italisë. Evakuohen tregu, bankat dhe dyqanet Alarm për bombë në Ventimiglia të Italisë. Evakuohen tregu, bankat dhe dyqanet
Tregu i mbuluar i Ventimiglias, komunë në Liguria të provincës Imperia, dy banka dhe disa dyqane të ndodhura aty pranë janë evakuuar pak para mesditës së kësaj të hëne, për shkak të një alarmi për bombë.

Spastrimi në Turqi prek tashmë edhe gazetarët. 42 urdhërarreste Spastrimi në Turqi prek tashmë edhe gazetarët. 42 urdhërarreste
Pas ushtarakëve, pjesëtarëve të drejtësisë dhe arsimtarëve, tashmë u ka ardhur radha gazetarëve. Autoritetet turke kanë lëshuar urdhërarreste për 42 gazetarë, bëjnë të ditur mediet lokale, si pjesë e një hetimi ndaj grushtit të dështuar të shtetit më 15 korrik.

Florida, të shtëna në klubin e natës. Dy të vdekur, 17 të plagosur Florida, të shtëna në klubin e natës. Dy të vdekur, 17 të plagosur
Të paktën dy persona kanë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pas të shtënave në një klub nate në Fort Myers të Floridës perëndimore. Incidenti besohet të ketë ndodhur gjatë një nate festive mes adoleshentësh, ndërkohë që disa prej të pranishmëve ishin jo më shumë se 13 vjeç.

Gjermani, siriani hedh veten në erë në Ansbach. Plagosen 12 persona Gjermani, siriani hedh veten në erë në Ansbach. Plagosen 12 persona
Gjermania është tronditur sërish nga një akt i dhunshëm, teksa një azilkërkues të cilit i ishte refuzuar kërkesa ka hedhur veten në erë duke plagosur edhe 12 persona të tjerë. Bombën, ai e kishte vendosur në një çantë shpine, ndërkohë që kishte dalë pranë vendit ku organizohej një festival në qytetin jugor gjerman të Ansbachut.

Publikimi i “e-mail”-eve, “trazohet” kampi demokrat në SHBA Publikimi i “e-mail”-eve, “trazohet” kampi demokrat në SHBA
Kryetarja e Partisë Demokrate në Shtetet e Bashkuara, Debbie Wasserman Schultz vendosi të japë dorëheqjen pak përpara çeljes së Kuvendit të partisë së saj, ku Hillary Clinton do të marrë zyrtarisht emërimin e kandidates presidenciale në zgjedhjet e nëntorit.

Me mijëra britanikë të bllokuar në kufirin me Francën Me mijëra britanikë të bllokuar në kufirin me Francën
Problemet në kufirin francez, ku kontrollet janë shtuar pas sulmeve të fundit, por ka mungese stafi, u bënë shkas për radhë gjigante automjetesh në Portin e Doverit.

Masakra e Mynihut, edhe një 14 vjeçar nga Presheva mes viktimave Masakra e Mynihut, edhe një 14 vjeçar nga Presheva mes viktimave
Në mesin e viktimave të çmendurisë së Ali Sonboly në Mynih të Gjermanisë, përpos tre të rinjve shqiptarë, sipas agjencisë së lajmeve “Presheva jonë”, është dhe një 14-vjeçar nga Presheva.

Tigri vret gruan (Kujdes, pamje të rënda!) Tigri vret gruan (Kujdes, pamje të rënda!)
Kamerat e sigurisë së parkut më të madh natyror të Kinës, "Badaling Wildlife World", të ndodhur rreth 60 km larg Pekinit kanë regjistruar momentin kur tigrat sulmojnë dy gra që kishin zbritur nga makina, duke vrarë njërën prej tyre.

Sulm me hanxhar në Gjermani, vritet një grua plagosen dy të tjerë Sulm me hanxhar në Gjermani, vritet një grua plagosen dy të tjerë
Një burrë vrau me hanxhar një grua e plagosi dy persona të tjerë në  Reutlingen (Baden-Wuerttemberg) të Gjermanisë.

Bombardime nga ajri, deti dhe nën ujë për të fundosur anijen Bombardime nga ajri, deti dhe nën ujë për të fundosur anijen
Flota amerikane ka zhvilluar një stërvitje të përbashkët me forcat kanadeze, australiane dhe të Koresë së Jugut në det të hapur. Një nga objektivat e kësaj stërvitje ishte edhe shkatërrimi i një anije të vjetër, e cila 3 vite më parë kishte dal jashtë funksioni.

Rojet bregdetare italiane, video mbi momentin e shpëtimit të emigrantëve Rojet bregdetare italiane, video mbi momentin e shpëtimit të emigrantëve
Një video e re, e publikuar nga Rojet Bregdetare italiane, tregon momentet e shpëtimit të 3 gomoneve me 375 emigrantë ditën e premte, pranë brigjeve të Siçilisë.

Sulm me 4 viktima në Teksas. Mes tyre një fëmijë dhe agresori Sulm me 4 viktima në Teksas. Mes tyre një fëmijë dhe agresori
Katër persona, mes të cilëve edhe një fëmijë, janë qëlluar për vdekje në një kompleks apartamentesh në Teksas të Shteteve të Bashkuara.

Bagdad, tjetër shpërthim kamikazi. 11 të vdekur e 20 të plagosur Bagdad, tjetër shpërthim kamikazi. 11 të vdekur e 20 të plagosur
Me 11 të vdekur nga shpërthimi i fundit, Shteti Islamik e mban gjallë frikën e akteve terroriste në Bagdad. Shënjestra e kamikazit të ISIS-it ishte një postbllok në veriperëndim të kryeqytetit irakian, në hyrje të lagjes me shumicë shiite “Kadhimiyah”. Tetë prej viktimave ishin civilë dhe 3 të tjerët policë. Plot 20 janë të plagosurit, disa në gjendje kritike për jetën.

Gjermani, thirrje për kontroll mbi armët, Gabriel: S’ishte sulm terrorist Gjermani, thirrje për kontroll mbi armët, Gabriel: S’ishte sulm terrorist
Konfirmimin e faktit, që sulmi në qendrën tregtare të Mynihut nuk kishte sfond terrrorist, zëvendëskancelari gjermane Sigmar Gabriel e bëri me një lloj lehtësimi.

“MH370”, piloti kishte simuluar një udhëtim vetëvrasës “MH370”, piloti kishte simuluar një udhëtim vetëvrasës
A mos vallë ishte vrasje masive e paramenduar? Avioni malajzian me 239 persona në bord, i zhdukur 8 marsin e vitit 2014, fluturoi për 4 orë mbi oqeanin Indian, deri në shterrimin e karburantit - thotë “New York Times”, që hedh dyshime mbi njërin nga pilotët, duke çelur kështu një spirale të re e shqetësuese dyshimesh, mbi fatin e fluturimit të zhdukur “MH370” të “Malaysia Airlines”.

Gjermania vajton viktimat e sulmit vdekjeprurës në Mynih Gjermania vajton viktimat e sulmit vdekjeprurës në Mynih
Me qirinj të ndezur në vendin e ngjarjes dhe lutje për ata që humbën e për të afërmit e tyre, Gjermania vajton 9 viktimat e sulmit fatkeq të së premtes.

Makina merr përpara turistët në Tajlandë (KUJDES, PAMJE TË RËNDA) Makina merr përpara turistët në Tajlandë (KUJDES, PAMJE TË RËNDA)
Pamje të tmerrshme janë publikuar në “Youtube” nga një aksident i rëndë i ndodhur në Bangkok të Tajlandës.

Aksidentohet autobusi me adoleshentë në Francë, 15 të plagosur Aksidentohet autobusi me adoleshentë në Francë, 15 të plagosur
15 persona janë lënduar, dy nga të cilët rëndë pas përplasjes së një autobusi me të rinj britanikë që udhëtonin në lindje të Francës, ndërsa po i drejtohej Italisë.

Frikë në Mynih, njerëzit ende të tronditur nga skenat e dhunës Frikë në Mynih, njerëzit ende të tronditur nga skenat e dhunës
Tronditje, frikë dhe indinjatë; këto janë ndjenjat që mbizotërojnë mes banorëve të Mynihut pas sulmit në qendrën tregtare që shkaktoi 9 të vdekur. Episodi i dhunës ishte vërtet i papritur për qytetin e qetë gjerman.

5 vjet më parë masakra që tronditi Norvegjinë 5 vjet më parë masakra që tronditi Norvegjinë
Anders Behring Breivik, ekstremisti i djathtë 33-vjeçar, 22 korrikun e vitit 2011 tronditi Norvegjinë me dy atentate që vranë 8 persona në qendër të Oslos dhe 69 të tjerë në një kamp veror për të rinjtë laburistë në ishullin Utoja, rreth 30 km në perëndim të kryeqytetit.

Kamikaz në qendër të Kabulit, 50 të vdekur; ISIS pohon autorësinë Kamikaz në qendër të Kabulit, 50 të vdekur; ISIS pohon autorësinë
Disa dhjetëra persona kanë vdekur në një atentat të marrë përsipër nga ISIS dhe i kryer nga një kamikaz gjatë një manifestimi të madh të organizuar këtë të shtunë në Kabul.

Përmbytjet në Kinë, dhjetëra të vrarë e qindra mijëra të evakuuar Përmbytjet në Kinë, dhjetëra të vrarë e qindra mijëra të evakuuar
Përmbytjet në veri dhe në qendër të Kinës u kanë marrë jetën të paktën 87 personave, ndërkohë që shumë të tjerë konsiderohen të humbur.

Turqi, Erdogan zgjat burgimin pa akuzë për zyrtarët e arrestuar Turqi, Erdogan zgjat burgimin pa akuzë për zyrtarët e arrestuar
Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan ka zgjatur periudhën e paraburgimit të të dyshuarve deri në 30 ditë, vendim ky i marrë pas valës së arrestimeve të funksionarëve shtetërorë, të akuzuar për grushtin e shtetit të fundjavës së kaluar.

Atentatori i Mynihut, i fiksuar pas vrasjeve në masë. Policia: Kopjoi Breivik Atentatori i Mynihut, i fiksuar pas vrasjeve në masë. Policia: Kopjoi Breivik
Personi i armatosur që vrau 9 persona në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas masakrave me armë zjarri dhe nuk njihej për lidhje me Shtetin Islamik.

Clinton zgjedh zëvendësin; është një ‘centrist’ Clinton zgjedh zëvendësin; është një ‘centrist’
Hillary Clinton ka përzgjedhur zëvendësin e saj. Ai është Tim Kaine, një senator i qendrës nga Virxhinia.

Gjermani, policia kërkon ndihmën e qytetarëve Gjermani, policia kërkon ndihmën e qytetarëve
Autoritetet gjermane u kanë bërë thirrje qytetarëve që të depozitojnë nëpër stacionet policore çdo video, foto apo regjistrime audio që mund të kenë kapur gjatë sulmeve të një dite më parë në Mynih.

Dëshmitari shqiptar tregon si i shpëtoi sulmit në Mynih Dëshmitari shqiptar tregon si i shpëtoi sulmit në Mynih
Një prej personave të shumtë që ndodheshin në qendrën tregtare në Mynih ku ndodhi ngjarja e tmerrshme, ishte edhe shqiptari nga Kosova Luan Zeqiri, i cili fatmirësisht i ka shpëtuar sulmit.

Meksikë, ekzekutohet para gruas dhe fëmijëve gazetari Meksikë, ekzekutohet para gruas dhe fëmijëve gazetari
Një gazetar meksikan është qëlluar për vdekje në sytë e bashkëshortes dhe dy fëmijëve të tyre, jashtë shtëpisë së tij në një nga shtetet lindore me numrin më të lartë të krimeve.

Obama-Nieto konfirmojnë marrëdhëniet SHBA-Meksikë Obama-Nieto konfirmojnë marrëdhëniet SHBA-Meksikë
Presidenti amerikan Barack Obama dhe ai meksikan, Enrique Pena Nieto riafirmuan këtë të premte rëndësinë e marrëdhënieve SHBA-Meksikë, duke e vënë theksin tek përfitimet nga tregtia dypalëshe dhe miqësia.

“OEZ Munich”, një nga pikat më atraktive për turistët në Mynih “OEZ Munich”, një nga pikat më atraktive për turistët në Mynih
“OEZ Munich” është një nga pikat atraktive që duhet vizituar me patjetër nëse shkohet në Mynih të Gjermanisë. Ajo është qendra më e madhe tregtare në kryeqytetin e Bavarisë, aktualisht mban emrin “Olympia-Einkaufszentrum” dhe është hapur për herë të parë në vitin 1972. Vendndodhja e saj, lagjja “Moosach” e Mynihut.

Terror në Gjermani, të paktën 9 të vdekur nga “sulmi terrorist” në një qendër tregtare Terror në Gjermani, të paktën 9 të vdekur nga “sulmi terrorist” në një qendër tregtare
Të paktën 9 persona kanë mbetur të vrarë dhe disa të tjerë të plagosur, pas asaj që policia gjermane e ka përshkruar si “një sulm të mundshëm terrorist” në qendrën tregtare “Olympia-Einkaufszentrum”, në Mynih të Gjermanisë. Aktualisht policia është në ndjekje të agresorëve, ndërkohë që numri i viktimave është konfirmuar nga Policia e Mynihut.

Dara e fortë e Erdogan, BE: Ajo që po ndodh është e papranueshme "Dara" e fortë e Erdogan, BE: Ajo që po ndodh është e papranueshme
Një ditë pasi Turqia pezulloi përkohësisht zbatimin e Konventës europiane të të Drejtave të Njeriut, shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini i kërkoi Ankarasë të mos përdorë institucionet demokratike për të gërryer të drejtat e njeriut.

Zv.presidentja e KE-së: Britania të mos presë bisedime jozyrtare Zv.presidentja e KE-së: Britania të mos presë bisedime jozyrtare
“Britania të mos presë bisedime jozyrtare me bllokun europian, përpara se të formalizojë qëllimin e saj për largim”, deklaroi zëvendëspresidentja e Komisionit Europian, Kristalina Georgieva, e cila në intervistën dhënë agjencisë së lajmeve “Reuters” sqaroi se, Londrës nuk do t‘i mohohet një marrëveshje e ndershme, e cila as do ta shpërblejë, e as do ta ndëshkojë për shkëputjen.

Kompleksi i Bin Ladenit fut në sherr autoritetet lokale dhe ushtrinë Kompleksi i Bin Ladenit fut në sherr autoritetet lokale dhe ushtrinë
E ardhmja e kompleksit të Osama bin Ladenit në Pakistan është kthyer në “mollë sherri” mes autoriteteve lokale, që në vendin ku jetoi e ku u vra ish-kreu i al-Qaedës duan të ndërtojnë një park lojërash për fëmijë, dhe ushtrisë që kërkon ta përdorë tokën për varrezë.

Sulmi i Nicës, qeveria lokale refuzon policinë për shkatërrimin e pamjeve filmike Sulmi i Nicës, qeveria lokale refuzon policinë për shkatërrimin e pamjeve filmike
Autoritetet lokale të Nicës hodhën poshtë kërkesën e njësisë franceze të Antiterrorit për shkatërrimin e pamjeve filmike të sulmit të javës së kaluar. Argumenti i zyrës së Prokurorisë së Parisit ishte se, kërkesa është bërë me qëllimin të ruhet dinjiteti i viktimave e imazhet e tyre të mos përdoren nga xhihadistët për synime propagandistike.

Brexit godet ekonominë, shifrat në rënien më të fortë që nga kriza e 2009 "Brexit" godet ekonominë, shifrat në rënien më të fortë që nga kriza e 2009
Vendimi i Britanisë për të lënë Bashkimin Europian ka çuar drejt një përkeqësimi dramatik të aktivitetit ekonomik të vendit siç nuk ishte parë më që prej krizës financiare.

Erdogan: Inteligjenca dështoi, ristrukturim Erdogan: Inteligjenca dështoi, ristrukturim
Një javë pas përpjekjes së dështuar të ushtrisë për të marrë pushtetin me dhunë, Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, citon dështime të rënda në radhët e shërbimeve të inteligjencës duke e bërë të qartë se Forcat e Armatosura do të ristrukturoheshin.

May takon Hollande: Më shumë kohë për “Brexit” May takon Hollande: Më shumë kohë për “Brexit”
Edhe pse kërkoi negociata të shpejta për “Brexit”, Presidenti francez François Hollande tha të enjten se Britanisë së Madhe i duhet të përgatitet për shkëputjen nga Unioni. Gjatë takimit me kryeministren Theressa May, kreu i Elizesë e bëri të qartë se nuk do të ketë diskutime para nisjes së negociatave, por ai shtoi se e kuptojnë kërkesën e Londrës për më shumë kohë.

Jerusalemi konservator, pa asnjë incident parada “gay Jerusalemi konservator, pa asnjë incident parada “gay"
Mijëra mbështetës dhe pjesëtarë të komunitetit LGBT në Jerusalem morën pjesë në të ashtuquajturën parada vjetore e krenarisë. Pavarësisht reputacionit konservator të qytetit, marshimi u zhvillua mes një morie tollumbacësh, banerash dhe flamujsh me ngjyrat e ylberit, pa asnjë incident.

Masakra në Nicë, 5 të dyshuarit dalin përpara gjykatës Masakra në Nicë, 5 të dyshuarit dalin përpara gjykatës
5 të dyshuar dolën përpara një gjykate në Francë, nën akuzë për lidhje me sulmin terrorist të Nicës, ku humben jetën 84 persona. 4 burra dhe një grua, nga 22 deri në 40-vjeç, akuzohen se kanë ndihmuar tunizianin Mohamed Lahouaiej-Bouhlel të përgatiste sulmin terrorist. Mes tyre është edhe një çift shqiptarësh.

Trump pranon emërimin, mbyllet kuvendi i republikanëve Trump pranon emërimin, mbyllet kuvendi i republikanëve
Kuvendi i republikanëve u mbyll mbrëmjen e së premtes në Klivlend të Ohajos, me fjalimin e kandidatit për President Donald Trump, pika kulmore e një jave që pati momente befasuese dhe dramatike dhe që tregoi se ndasitë e krijuara nga fushata ende nuk janë zhdukur në Partinë Republikane.

Indi, zhduket avioni ushtarak Indi, zhduket avioni ushtarak
Një avion ushtarak indian me mbi 20 persona në bord është zhdukur mbi Gjirin e Bengalit, njoftojnë Forcat Ajrore indiane.

Masakra e Nicës, autori ka pasur mbështjetje logjistike Masakra e Nicës, autori ka pasur mbështjetje logjistike
Autori i sulmit tronditës të Nicës kishte bashkëpunëtorë, të cilët e kanë ndihmuar të vinte në jetë planin e thurur prej muajsh të tërë.

SHBA, terapisti plagoset në këmbë edhe pse me duart lart SHBA, terapisti plagoset në këmbë edhe pse me duart lart
Është incidenti më i fundit që tregon sesa lehtë e tërheqin këmbëzën policët amerikane. Një video qarkullon në internet prej orësh, ku shihet një person me duart e ngritura lart, duke i lutur efektivët e Policisë së Miamit të mos qëllojnë.

Brazil, dyshohen për akte terroriste gjatë Olimpiadës. Arrestohen 10 vetë Brazil, dyshohen për akte terroriste gjatë Olimpiadës. Arrestohen 10 vetë
Policia federale në Brazil arrestoi 10 pjesëtarë të një grupi, që dyshohej se po përgatiste akte terroriste gjatë Lojërave Olimpike të gushtit.

Gjendja e emergjencës në Turqi, pezullohet Konventa e të Drejtave të Njeriut Gjendja e emergjencës në Turqi, pezullohet Konventa e të Drejtave të Njeriut
Në ditën e parë të hyrjes në fuqi të gjendjes së jashtëzakonshme tremujore, qeveria turke vendosi të pezullojë përkohësisht aplikimin e Konventes së të Drejtave të Njeriut. Neni 15 i traktatit ndërkombëtar të nënshkruar nga 47 shtete e parashikon mundësinë e shfuqizimit të përkohshëm për arsye të sigurisë publike, apo të një kërcënimi ndaj kombit.

Vizita e May në Berlin, mesazhet, tensionet dhe ekstravaganca Vizita e May në Berlin, mesazhet, tensionet dhe ekstravaganca
Ka qenë një vizitë e ngjeshur, ajo e kryeministres së re britanike Theresa May në Berlin. Në fillim pritja me nderime ushtarake, pas kësaj takimi kokë më kokë me Kancelaren Angela Merkel, e para darkës zyrtare, një konferencë e përbashkët shtypi.

Ted Cruz: Nuk do të mbështes Donald Trump Ted Cruz: Nuk do të mbështes Donald Trump
Senatori Ted Cruz refuzoi të mbështesë mbrëmë kandidatin republikan për president, Donald Trump në Kuvendin e Partisë, duke shkaktuar thirrje të zemëruara mes mbështetësve të të nominuarit në zgjedhjet presidenciale, e duke krijuar hapur plasaritje në fasadën e unitetit të partisë që ishte ndërtuar me shumë kujdes në prag të Kuvendit në Klivlend.

Shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Turqi pas grushtit të shtetit Shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Turqi pas grushtit të shtetit
Rexhep Tajip Erdoan shpalli në Turqi gjendjen e jashtëzakonshme për tre muaj pas grushtit të dështuar të shtetit.

Masakra e Nice-s, akuza qeverisë: S’kishte policë Masakra e Nice-s, akuza qeverisë: S’kishte policë
Kishte vetëm një veturë policie, në hyrje të zonës pedonale të Promenade des Anglais në Nice, ku mbërriti kamioni që masakroi turmën e njerëzve që festonin ditën e Bastijes, duke vrarë 84 vetë.

Tjetër deklaratë polemizuese nga Trump: Do të ndryshoj NATO-n Tjetër deklaratë polemizuese nga Trump: Do të ndryshoj NATO-n
Vetëm pak pas zyrtarizmit si i nominuari republikan në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, Donald Trump vjen me një tjetër deklaratë polemizuese.

Vazhdojnë tragjeditë në ujërat e Mesdheut, viktimat e fundit 21 gra Vazhdojnë tragjeditë në ujërat e Mesdheut, viktimat e fundit 21 gra
Tragjeditë e jetëve të humbura në Mesdhe nuk kanë të sosur. Trupat e pajetë të 21 grave e një burri u gjetën në një pellg uji të përzjerë me karburant, në një anije emigrantësh të nisur nga brigjet libiane drejt Europës.

Brexit, May në Berlin: Negociatat e largimit nuk do fillojnë në 2016 Brexit, May në Berlin: Negociatat e largimit nuk do fillojnë në 2016
Theresa May ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar nuk do të nisë negociatat zyrtare për largimin nga BE brenda këtij viti, pas takimit të mbajtur me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Turqi, nën akuzë 99 krerët më të lartë të ushtrisë Turqi, nën akuzë 99 krerët më të lartë të ushtrisë
Autoritetet në Turqi kanë akuzuar zyrtarisht 99 gjeneralë e admiralë në lidhje me tentativën e grushtit të shtetit të fundjavës së kaluar, të cilët përbëjnë thuajse një të tretën e 356 ushtarakëve më të lartë të vendit.

Bruksel, me pallto në 30 gradë celsius; i riu vë në alarm policinë Bruksel, me pallto në 30 gradë celsius; i riu vë në alarm policinë
Policia në Bruksel rrethoi një person me sjellje të çuditshme që mbante veshur një pallto nga e cila dilnin disa tela, në një kohë kur termometri sot në kryeqendrën e Belgjikës shënonte 30 gradë Celsius.

Eksploziv në makinë, vritet gazetari biellorus në Kiev Eksploziv në makinë, vritet gazetari biellorus në Kiev
Gazetari biellorus Pavel Sheremet, raportimet e të cilit kishin sfiduar autoritetet nga Minsku në Moskë dhe Kiev, është vrarë nga shpërthimi i një sasie eksplozivi të vendosur në makinën e tij.

Horrori i luftës në Siri, rebelët i presin kokën një fëmije “pro Assadit” Horrori i luftës në Siri, rebelët i presin kokën një fëmije “pro Assadit”
Pesë burra të rritur që tallen me një fëmijë, të cilin më pas e ekzekutojnë me prerje koke. Protagonistët e videos së tmerrit, të hedhur së fundi në internet, nuk janë siç ndodh rëndom në raste të tilla militantët e ISIS-it, por një grup kundërshtarësh të regjimit sirian.

Viti 2016, më i nxehti në histori Viti 2016, më i nxehti në histori
Gjashtë muajt e parë të vitit 2016 ishin më të nxehtët e regjistruar ndonjëherë, njoftoi NASA të martën, ndërsa shtresa arktike e akullit tani mbulon 40% më pak të sipërfaqes së tokës krahasuar me 30 vite më parë.

“Europol” paralajmëron Europën për sulme terroriste “Europol” paralajmëron Europën për sulme terroriste
Numri i personave të vrarë nga ekstremistët anembanë Europës ka pësuar një rritje drastike gjatë vitit 2015, krahasuar me vitin paraardhës, ndërsa agjencia policore e Bashkimit Europian paralajmëron se grupi xhihadist i “Shtetit Islamik” mund të “ndërmarrë të tjera operacione jashtë vendit”, teksa aleanca ushtarake perëndimore shton presionin në Siri dhe Irak.

Turistët braktisin Turqinë Turistët braktisin Turqinë
Ngjarjet e fundit në Turqi ndodhën në pikun e sezonit veror dhe kjo nuk ka kaluar pa pasoja në turizëm. Mijëra turistë që po kalonin pushimet në Turqi i kanë ndërprerë ato dhe janë kthyer në vendet e tyre.

Konventa republikane, Donald Trump “gjysmëpresident” i SHBA-ve. Reagon Clinton Konventa republikane, Donald Trump “gjysmëpresident” i SHBA-ve. Reagon Clinton
Donald Trump vulosi nominimin republikan për Presidencën amerikane në fundin e një fushate të shenjuar nga polemikat, që përçau spektrin politik të Amerikës.

Francë, gjendje emergjence deri në janar 2017. Valls: Do të ketë sulme të tjera Francë, gjendje emergjence deri në janar 2017. Valls: Do të ketë sulme të tjera
Asambleja Kombëtare e Francës ka miratuar zgjatjen e gjendjes së emergjencës edhe për 6 muaj të tjerë. Lëvizja vjen pas sulmit vdekjeprurës të javës së kaluar në Francë, gjatë të cilit humbën jetën 84 persona dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, kur një terrorist drejtoi kamionin e marrë me qira drejt turmës së njerëzve, mes të cilëve edhe shumë fëmijë, që po festonin Ditën e Bastijës.

Turqi, spastrimi kap shifra alarmante. Mbi 50 mijë të arrestuar, shkarkuar dhe pezulluar Turqi, spastrimi kap shifra alarmante. Mbi 50 mijë të arrestuar, shkarkuar dhe pezulluar
Më shumë se 50 mijë njerëz janë arrestuar, shkarkuar apo pezulluar nga detyra nga ana e qeverisë turke, në vazhdën e spastrimeve pas grushtit të dështuar të shtetit të javës së kaluar. Ndërsa akademikëve u ndalohet të dalin nga vendi.

Britania, e gatshme të heqë dorë nga presidenca e KE-së. May takohet me Merkel e Hollande Britania, e gatshme të heqë dorë nga presidenca e KE-së. May takohet me Merkel e Hollande
Britania e Madhe pritet të heqë dorë nga presidenca 6-mujore e radhës në Këshillin Europian, që parashikohej ta kryesonte në pjesën e dytë të vitit 2017, për shkak të përgatitjeve të saj për t’u larguar nga Bashkimi Europian. Njoftimi i bërë nga “10 Downing Street” vjen edhe në prag të përgatitjeve të Theresa Mayt për t’u takuar me homologen gjermane, Angela Merkel, për herë të parë që pas emërimit të saj si kryeministre e Britanisë.

Babai vret vajzën dhe gruan, nuk duronte divorcin Babai vret vajzën dhe gruan, nuk duronte divorcin
Një 57-vjeçar në Britani ka qëlluar për vdekje ndaj vajzës së tij 19 vjeçe dhe gruas së tij 50 vjeçe, pasi kjo e fundit i kishte thënë se martesës së tyre 26 vjeçare i kishte ardhur fundi.

Francë, qëllohen me thikë gruaja dhe 3 vajzat e saj. Arrestohet agresori Francë, qëllohen me thikë gruaja dhe 3 vajzat e saj. Arrestohet agresori
Një grua dhe 3 vajzat e saj janë qëlluar me thikë nga një 37-vjeçar, në një park pushimi në jug të Francës. Zyrtarët nuk i kanë sqaruar ende arsyet e gjestit ekstrem, por mediet vendase thonë se agresori, i cili e ka sulmuar familjen në kohën që po hante mëngjes, ishte i bezdisur nga fakti që asnjëra prej tyre - sipas tij, - nuk ishte e veshur mjaftueshëm.

Taivan, vizita turistike përfundon në tragjedi. 26 viktima Taivan, vizita turistike përfundon në tragjedi. 26 viktima
Ka përfunduar në tragjedi, vizita turistike e një grupi shtetasish kinezë në Taivan, autobusi i të cilëve u përfshi nga flakët pas përplasjes me një barrierë mbrojtëse në rrugë.

Gjermani, publikohet nga ISIS video e autorit të sulmit në tren Gjermani, publikohet nga ISIS video e autorit të sulmit në tren
ISIS-i publikoi një video të regjistruar nga refugjati afgan, përpara se të ndërmerrte sulmin tronditës në një tren të Gjermanisë, ku adoleshenti i identifikuar prej grupit xhihadist si Muhammad Riyad thotë se do të godasë vendin që i hapi dyert, në shenjë hakmarrjeje ndaj sulmeve ajrore kundër Shtetit Islamik.

Masakra e Nicës, hetimet çojnë në Bari. Ndalohet ndërmjetësi i dy shqiptarëve Masakra e Nicës, hetimet çojnë në Bari. Ndalohet ndërmjetësi i dy shqiptarëve
Hetimet e autoriteteve franceze mbi ngjarjen në Nicë mbërrijnë në duart e shërbimeve sekrete italiane.

Turqi, “fshesa” antigyleniste prek edhe arsimin. Mbi 15 mijë të shkarkuar Turqi, “fshesa” antigyleniste prek edhe arsimin. Mbi 15 mijë të shkarkuar
Dallga e shkarkimeve në Turqi ka vazhduar me pezullimin e 15.200 arsimtarëve të dyshuar për lidhje me klerikun Fetullah Gulen. Bordi i Arsimit të Lartë ka urdhëruar gjithashtu largimin e 1.500 dekanëve, e raportuar kjo nga media shtetërore, që citon burime pranë Ministrisë së Arsimit.

Amsterdami qetëson britanikët: Jeni të mirëpritur, “Brexit” nuk ju cënon Amsterdami qetëson britanikët: Jeni të mirëpritur, “Brexit” nuk ju cënon
Me qindra britanikë u mblodhën në Amsterdam për të dëgjuar sesi kryebashkiaku i qytetit i garantonte edhe njëherë se janë të mirëpritur atje, pavarësisht vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për shkëputje nga blloku europian.

Sulmi i refugjatit afgan në Gjermani, i frymëzuar nga ideologjia ekstremiste Sulmi i refugjatit afgan në Gjermani, i frymëzuar nga ideologjia ekstremiste
Edhe pse për momentin nuk mund të pohohet me siguri radikalizimi i tij, adoleshenti afgan, përgjegjës për episodin që tronditi mbrëmjen e djeshme opinionin publik gjerman duket të ketë qenë i frymëzuar nga ideologjia ekstremiste.

Franca përshkallëzon sulmet ndaj ISIS pas ngjarjes në Nice Franca përshkallëzon sulmet ndaj ISIS pas ngjarjes në Nice
Franca iu përgjigj ngjarjes së Nice-s me përshkallëzimin e sulmeve ajrore ndaj shënjestrave të Shtetit Islamik mbrëmjen e djeshme. Ministri i Mbrojtjes Jean-Yves Le Drian i tha radios “FranceInfo” se goditja e militantëve nuk do të reshtë.

Erdogan: Dënim me vdekje. Ndëshkimin e puçistëve, e kërkon populli Erdogan: Dënim me vdekje. Ndëshkimin e puçistëve, e kërkon populli
As deklaratat e prera të liderëve europianë e as paralajmërimet e Shteteve të Bashkuara që të mos e teprojë me masat e marra pas përpjekjes për grusht shteti nuk e kanë frenuar Rexhep Tajip Erdoganin nga qëllimi i tij.

Bashkëshortja e Trump “kopjoi fjalimin e Michelle” Bashkëshortja e Trump “kopjoi fjalimin e Michelle”
Bashkëshortja e Donald Trump tërhoqi dritat e prozhektorëve mbrëmjen e çeljes së konventës republikane në Ohajo, ku përgjatë një jave do të shtrohen çështje të ndryshme që shqetësojnë amerikanët dhe propozimet për zgjidhjen e tyre sipas këndvështrimit të figurave të rëndësishme të kësaj partie.

Sulm me sëpatë në një tren në Gjermani, vritet 17-vjeçari Sulm me sëpatë në një tren në Gjermani, vritet 17-vjeçari
Katër persona kanë mbetur të plagosur rëndë pas një sulmi nga një me sëpatë në trenin e linjës Wurzburg-Heidingsfeld, raportojnë mediat gjermane.

Diskutimet për “Brexit”, May pritet të takojë Merkel Diskutimet për “Brexit”, May pritet të takojë Merkel
Udhëtimi i parë jashtë vendit për kryeministren e re britanike do të jetë në Gjermani, paskëtaj do të vizitojë Francën.

Atentatori i Nisës, jetë seksuale të shfrenuar Atentatori i Nisës, jetë seksuale të shfrenuar
Atentatori i Nisës, në Francë, nuk ishte një besimtar besnik. Përkundrazi, konsumonte mish derri dhe alkol dhe kishte një jetë seksuale të shfrenuar.

Erdogan mbështet dënimin me vdekje Erdogan mbështet dënimin me vdekje
“Nëse Parlamenti do të votojë rikthimin e dënimit me vdekje, unë do ta miratoj”. Ky ishte mesazhi i presidentit të Turqisë Taip Rexhep Erdogan në një intervistë për televizionin amerikan CNN, e para që prej grushtit të dështuar të shtetit që u krye të premten.

Clinton para Trump, sondazhet në prag të zyrtarizmit të kandidatëve Clinton para Trump, sondazhet në prag të zyrtarizmit të kandidatëve
Pas mbylljes së betejës së nominimit në kampin e partisë së saj, shënjestra e sulmeve të Hillary Clinton tani është rivali republikan, Donald Trump, të cilin nuk e kurseu nga shpotitë e saj gjatë fjalës së mbajtur përpara një organizate latino-amerikane në Uashington D.C.

Grushti i shtetit në Turqi, paqartësi për rrëfimin e gjeneralit Grushti i shtetit në Turqi, paqartësi për rrëfimin e gjeneralit
Tensioni i lartë në Turqi nuk po lehtësohet aspak nga raportet kontradiktore për një ish-komandata të Forcave Ajrore që ka rrëfyer se planifikoi grushtin e shtetit të javës së shkuar.

Djali i kryebashkiakut të Kievit i arrestuar në Spanjë Djali i kryebashkiakut të Kievit i arrestuar në Spanjë
Djali i ish-kryetarit të Bashkisë së Kievit rezulton të jetë arrestuar së fundmi në Spanjë si anëtar i një organizate kriminale të pastrimit të parave.

Video e tmerrshme, tanku i ushtrisë eci mbi makinat në Stamboll Video e tmerrshme, tanku i ushtrisë eci mbi makinat në Stamboll
Një tjetër video është publikuar këtë të hënë nga momentet e tentativës së grushtit të shtetit në Turqi. Pamjet janë marrë mbi një urë në Stamboll, ku makinat kishin mbetur të bllokuara në trafik, ndërsa një tank i ushtrisë kalon mbi to duke i shtypur.

Torturat ndaj ushtarëve “tradhtarë”; të lidhur dhe të rrahur Torturat ndaj ushtarëve “tradhtarë”; të lidhur dhe të rrahur
Të lidhur me duar pas shpine, gjysmë të zhveshur dhe nën torturë. Është kjo gjendja e ushtarëve turq të arrestuar nën akuzën e përfshirjes dhe organizimit të grushtit të shtetit.

Atentat ndaj një zyrtari në Stamboll Atentat ndaj një zyrtari në Stamboll
Një politikan në Turqi, Cemil Candas, nënkryetari i Stambollit, ka mbetur i plagosur rëndë pasi një person u fut me forcë në zyrën e tij dhe ka qëlluar mbi politikanin.

Grushti i shtetit në Turqi, shkarkohen edhe 8 mijë policë Grushti i shtetit në Turqi, shkarkohen edhe 8 mijë policë
Nuk po njeh kufij kundërpërgjigjia e qeverisë turke pas grushtit të dështuar të shtetit, që rezultoi me një bilanc tragjik prej më shumë se 260 të vdekurish dhe e zhyti në kaos vendin anëtar të NATO-s.

Sondazhet, Clinton udhëheq ndaj Trump Sondazhet, Clinton udhëheq ndaj Trump
Në prag të dy kuvendeve ku do të emërohen kandidatët e Partisë Demokrate dhe asaj Republikane për zgjedhjet presidenciale të nëntorit, tre sondazhe të reja të publikuara të dielën, tregojnë se Hillary Clinton ka një avantazh bindes ndaj Donald Trumpit, edhe pse votuesit amerikanë nuk kanë ndonjë simpati të madhe për asnjerin prej dy kandidateve.

Francë, disa minuta heshtjeje në nder të viktimave të Nicës Francë, disa minuta heshtjeje në nder të viktimave të Nicës
Franca ka mbajtur një moment heshtjeje të cilësuar kombëtare, në nder të 84 viktimave të masakrës me kamion nga terroristi Mohamed Lahouiaej Bouhlel në Nice, ndërkohë që me mijëra njerëz kanë vërshuar në shëtitoren pranë bregdetit “Promenade des Anglais”, e cila në ditën e festimeve të Bastijës u kthye në një fushë të përgjakur.

Erdogan, me grusht të hekurt. Alarmohen SHBA e BE: Po ashpërson diktatin e tij politik Erdogan, me grusht të hekurt. Alarmohen SHBA e BE: Po ashpërson diktatin e tij politik
Shkarkimi e ndalimet e befta të gjykatësve e shumë personave të tjerë pas grushtit të dështuar të shtetit tregojnë se qeveria turke e kishte të përgatitur që përpara listën e njerëzve të shënjestruar, deklaroi Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn.

Ekstradimi i Gulen, SHBA kërkon prova, Kerry: Kujdes me deklaratat! Ekstradimi i Gulen, SHBA kërkon prova, Kerry: Kujdes me deklaratat!
Shtetet e Bashkuara i kërkuan Turqisë që të dorëzojë provat që lidhin imamin Fetullah Gulen me grushtin e dështuar të shtetit.

Kazakistan, sulm me disa të vdekur ndaj stacionit të policisë në Almati Kazakistan, sulm me disa të vdekur ndaj stacionit të policisë në Almati
Një person i armatosur ka vrarë 3 policë dhe një qytetar në kryeqendrën tregtare të Kazakistanit, Almati. Lajmi konfirmohet nga zyrtarë të shtetit.

Johnson, në takimin e parë si diplomat: Britania nuk do t’i braktisë miqtë europianë Johnson, në takimin e parë si diplomat: Britania nuk do t’i braktisë miqtë europianë
Edhe pse Britania e Madhe do të largohet nga BE-ja, ajo nuk do të largohet nga Europa dhe nuk do të “braktisë” miqtë e saj. Këtë e ka bërë Sekretari i ri i Jashtëm britanik i ndodhur në Bruksel.

Sulmet në Francë, Sarkozy fajëson qeverinë: Ka dështuar t’i parandalojë Sulmet në Francë, Sarkozy fajëson qeverinë: Ka dështuar t’i parandalojë
Vetëm pak përpara sulmit vdekjeprurës në Nice, ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy kishte kritikuar qeverinë se nuk po bënte gjithçka mundej për të ofruar siguri. Kreu opozitar i qendrës së djathtë bëri thirrje që çdo shtetas i huaj me lidhje me islamizmin radikal të dëbohej nga Franca.

Vrasja e oficerëve, Obama bën thirrje për vetëpërmbajtje dhe unitet Vrasja e oficerëve, Obama bën thirrje për vetëpërmbajtje dhe unitet
Presidenti amerikan, Barack Obama ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje pas vrasjes së 3 oficerëve të policisë në qytetin Baton Rouge të Louisianës. Agresori Gavin Long, një afro-amerikan që kishte shërbyer për 5 vite në forcat e Marinës amerikane, ka mbetur gjithashtu i vdekur.

Arrestohet çifti shqiptar. Zbulohen komunikimet me terroristin e Nicës Arrestohet çifti shqiptar. Zbulohen komunikimet me terroristin e Nicës
Një çift shqiptarësh janë në mesin e 7 personave të arrestuar në kuadër të hetimeve mbi ngjarjen tragjike të Nicës. Mediat e huaja raportojnë se ata kanë shkëmbyer mesazhe me autorin e sulmit tronditës të së enjtes, ndërsa britanikja “Daily Telegraph” shkruan se çifti i ka siguruar Mohamed Lahouaiej-Bouhlel pistoletën automatike të kalibrit 7.65 mm me të cilën ai qëlloi mbi policinë përpara se kjo e fundit të përgjigjej, duke e vrarë në vend.

Vëllai i “Kim”: E vrava se postonte foto provokuese Vëllai i “Kim”: E vrava se postonte foto provokuese
26-vjeçarja Miss Qandeel Baloch e njohur ndryshe si Kim Kardeshian e Pakistanit është vrarë nga i vëllai i tij për një arsye krejt absurde.

Turqi, 6000 të arrestuar. Erdogan: Po pastrojmë vendin nga “virusi” Turqi, 6000 të arrestuar. Erdogan: Po pastrojmë vendin nga “virusi”
Turqia po i përgjigjet me grusht të hekurt tentativës së dështuar të ushtrisë për të marrë pushtetin me dhunë. Mbi 6 mijë persona janë arrestuar dhe siç bën të ditur Presidenti, Rexhep Taip Erdogan, numri pritet të rritet.

Luftëtarët e huaj, lidhja mes xhihadizmit e çmendurisë Luftëtarët e huaj, lidhja mes xhihadizmit e çmendurisë
Çmenduria dhe xhihadizmi ndonjëherë janë të ndërlidhura. Këtë nuk e tregon vetëm historia tragjike e ndodhur së fundmi në Nice, por edhe një analizë e hetueseve të Parisit mbi të ashtuquajturit luftëtarë të huaj francezë. 10% e atyre që janë nisur për në Siri ose Irak, janë skizofrenë.

SHBA, 3 policë qëllohen për vdekje në Luiziana SHBA, 3 policë qëllohen për vdekje në Luiziana
Tre efektive policie janë qëlluar për vdekje në “Baton Rouge” te Luizianës, skena e vrasjes të njeriut me ngjyrë, Alton Sterling, në 5 korrik e cila u kthye ne shkëndijën e valës se re të protestave kundër dhunës ekstreme të forcave të rendit në SHBA.

Armeni, pengje brenda komisariatit të policisë. Kërkohet lirimi i kreut të opozitës Armeni, pengje brenda komisariatit të policisë. Kërkohet lirimi i kreut të opozitës
Një grup personash të armatosur mësynë sot një komisariat policie në kryeqytetin e Armenisë, Jerevan, ku morën peng disa vetë e kërkuan në këmbim lirimin e të burgosurve politikë, përfshirë këtu kreun e opozitës, Jirair Sefilian.

Greqi, “puçistët” turq njihen me akuzat. Dëbimi mund të vonojë Greqi, “puçistët” turq njihen me akuzat. Dëbimi mund të vonojë
Tetë ushtarakët turq, që janë larguar nga Turqia me një helikopter dhe janë ulur në Aeroportin “Dimokritos” të Aleksandrupolit të Greqisë, disa orë pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit në fqinjin përtej Egjeut, janë çuar mesditën e së dielës para prokurorit.

A mund të jetë “grushti” 4-orësh një sajesë e Erdogan? A mund të jetë “grushti” 4-orësh një sajesë e Erdogan?
Një grusht shteti, që nuk zgjati më shumë se 4 orë. Në një vend ku përgjatë 56 viteve ka pasur disa përpjekje të ushtrisë për të marrë pushtetin me gjak, që kanë rezultuar në mijëra vdekje e vorbulla trazirash politike, e ku përgjithsisht Forcat e Armatosura, të cilat e shohin veten si mbrojtëse të demokracisë turke, një filozofi e mbrujtur me idetë sekulariste të themeluesit të Turqisë moderne Qemal Ataturkut, kanë qenë të suksesshme.

Sulmi në Nice, arrestohen edhe dy persona të tjerë Sulmi në Nice, arrestohen edhe dy persona të tjerë
Dy arrestime të reja janë kryer në kuadër të hetimeve mbi ngjarjen tragjike në Nice të Francës. Një prej tyre është ish-e shoqja e Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, dhe tjetri një person i përshkruar si “i njohur i afërt i tij”.

Erdogan, si “Sulejmani i Madhërishëm”. Turqit: Atë s’mund ta rrëzojë ushtria Erdogan, si “Sulejmani i Madhërishëm”. Turqit: Atë s’mund ta rrëzojë ushtria
Erdogan dhe partia e tij “AK” janë kthyer tashmë në eksperte të triumfit në zgjedhje, por angazhimi i tij afatgjatë ndaj demokracisë është rrethuar gjithmonë nga dyshime.

SHBA: Turqia të mos e shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat mbi grushtin e shtetit SHBA: Turqia të mos e shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat mbi grushtin e shtetit
Amerika e hoqi nga fytyra buzëqeshjen diplomatike për t’i kujtuar Turqisë të mos shkelë “vijën e kuqe” me insinuatat publike të përfshirjes së saj në grushtin e shtetit të orkestruar nga ushtria.

Turqi, rëndohet bilanci, 300 të vdekur; mbi 2.800 ushtarakët e arrestuar Turqi, rëndohet bilanci, 300 të vdekur; mbi 2.800 ushtarakët e arrestuar
Është rënduar bilanci i viktimave të dhunës që shkaktoi grushti i dështuar i shtetit në Turqi. Të dhënat e fundit flasin për rreth 300 persona të vdekur.

Gulen: “Grushti”, teatër i Erdogan; Ankaraja i kërkon SHBA ekstradimin Gulen: “Grushti”, teatër i Erdogan; Ankaraja i kërkon SHBA ekstradimin
Imami miliarder turk, Fethullah Gulen ka folur për gazetarët jashtë banesës së tij në Sejlorsburg të Pensilvanisë lidhur me grushtin e fundit të shtetit në Turqi.

Donald Trump dhe bota. Çfarë do ndodhë nëse zgjidhet president? Donald Trump dhe bota. Çfarë do ndodhë nëse zgjidhet president?
Nuk ka shumë kohë që emri i Donald Trump po përflitet gjatë në radhët e politikës, por edhe pse kështu manjati amerikan i pasurive të patundshme ka thyer shumë pritshmëri për shkak se ka një portret të ri kandidati për president.

Sulmi në Nisë, atentatori ishte radikalizuar me shpejtësi Sulmi në Nisë, atentatori ishte radikalizuar me shpejtësi
Atentatori i Nisës nuk kishte rënë në sy vitet e fundit për një aderim tek ideologjia e islamizmit radikal, por duket se ishte radikalizuar shumë shpejt.

Turqi, mbi 2.800 ushtarë të arrestuar për grushtin e shtetit; viktimat rreth 200 Turqi, mbi 2.800 ushtarë të arrestuar për grushtin e shtetit; viktimat rreth 200
Janë 2.893 ushtarakët e arrestuar deri tani nga autoritetet turke, pas dështimit të grushtit të shtetit ndaj presidentit Erdogan.

Rebelimi i ushtrisë, si i ndezi tensionet Erdogan Rebelimi i ushtrisë, si i ndezi tensionet Erdogan
Lajmet për një përpjekje për grusht shteti në Turqi, me ushtarët që morën kontrollin e pikave strategjike në Ankara dhe Stamboll, reflektojnë tensionet në rritje në vendin e udhëhequr nga një president jo popullor.

Grushti dështoi, kohë bilancesh për trazirat në Turqi Grushti dështoi, kohë bilancesh për trazirat në Turqi
Të paktën 190 persona kanë gjetur vdekjen dhe mbi 1 mijë janë plagosur nga trazirat e natës në Turqi. Ndër viktimat janë 41 oficerë policie, 47 civilë, 2 ushtarë dhe 104 persona si pjesë e organizimit të grushit të shtetit.

Momenti kur avioni F-16 fluturon mbi mbështetësit e ushtrisë në Ankara Momenti kur avioni F-16 fluturon mbi mbështetësit e ushtrisë në Ankara
Ushtria tentoi një grusht shteti mbrëmjen e së premtes në Turqi, i cili nuk e realizoi qëllimin, por pasojat ishin të pashmangshme dhe të paktën 190 persona mbetën të vrarë.

Sulmi në Nice, ISIS merr përsipër autorësinë Sulmi në Nice, ISIS merr përsipër autorësinë
ISIS-i ka marrë përgjegjësinë e sulmit terrorist të ndërmarrë në qytetin e Nices, ku gjetën vdekjen 84 persona dhe dhjetra të tjera u plagosën, një pjesë e të cilëve në gjendje kritike për jetën.

Turqia, aleati i komplikuar i Perëndimit Turqia, aleati i komplikuar i Perëndimit
Turqia është një pikë kyçe midis Lindjes dhe Perëndimit. Kështu Ankaraja mbetet një nga aleatet më të rëndësishme të Shteteve të Bashkuara, botës perëndimore dhe qeverive të Lindjes së Mesme.

Sulmi në Nice, ndalohen katër persona Sulmi në Nice, ndalohen katër persona
Autoritetet franceze kanë ndaluar katër persona të dyshuar si të lidhur me autorin e masakrës së ndodhur në Nice, ku 84 persona gjetën vdekjen dhe dhjetra të tjerë u plagosën.

Liderët ndërkombëtarë, mbështesin presidentin turk Liderët ndërkombëtarë, mbështesin presidentin turk
Me tanket e pozicionuara ende në rrugët e Ankarasë dhe Stambollit mëngjesin e së shtunës, liderët ndërkombëtarët dënuan dhunën që përfshiu vendin dhe bënë thirrje për qetësi.

Gulen mohon akuzat: Erdogan, i papërgjegjshëm Gulen mohon akuzat: Erdogan, i papërgjegjshëm
Gishti i Presidentit turk, Recep Taip Erdogan u drejtua nga Fetullah Gulen, ish-aleati i tij i shndërruar tashmë në kundërshtarin kryesor.

Momenti i dorëzimit të ushtarëve në urën e Bosforit Momenti i dorëzimit të ushtarëve në urën e Bosforit
Bllokimi i urave mbi Bosfor ishte ndër veprimet e para të ndërmarra nga organizatorët e grushtit të shtetit.

Dështon grushti i shtetit, nisin arrestimet në radhët e ushtrisë Dështon grushti i shtetit, nisin arrestimet në radhët e ushtrisë
Turqia u zgjua e trazuar nga ngjarjet e natës, ku qeveria dhe Presidenti Erdogan denoncuan një përpjekje për grusht shteti nga fraksione të ushtrisë së vendit. Mbeten ende shumë gjëra për t’u zbardhur mbi rrjedhën e ngjarjeve, por ajo që është e sigurtë, të paktën sipas Ankarasë zyrtare, është se grushti dështoi, por jo pa kosto.

Erdogan: S’do largohem nga Turqia, përgjegjësit do ta paguajnë shtrenjtë Erdogan: S’do largohem nga Turqia, përgjegjësit do ta paguajnë shtrenjtë
Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdgoan, u rikthye në Stamboll në orët e para të së shtunës. Ai u prit nga qindra njerëz në Aeroportin “Ataturk”, ndërsa pak minuta më vonë bëri një deklaratë kur premtoi se të gjithë ata që e kishin organizuar grushtin e shtetit do ta paguanin shtrenjtë.

Turqi, forcat e ushtrisë kanë hyrë në ndërtesën e CNN Turqi, forcat e ushtrisë kanë hyrë në ndërtesën e CNN
Forcat e Ushtrisë, pjesëmarrës në grushtin e shtetit, kanë hyrë në zyrat e televizionin CNN. Programi turk i këtij televizioni ka ndërprerë programet, duke fiksuar kamerën nga tavolina e studios në të cilën nuk ka njeri.

Erdogan mbërrin në Stamboll, shpërthime pranë sheshit “Taksim” Erdogan mbërrin në Stamboll, shpërthime pranë sheshit “Taksim”
Avioni i Presidentit, Rexhep Tajip Erdogan ka zbritur në Stamboll. Lajmi është bërë i ditur nga disa zyrtarët turq, por mediat ndërkombëtare raportojnë se janë dëgjuar të shtëna në sheshin “Taksim”.

Turqi, qytetarët arrestojnë ushtarakët (Video) Turqi, qytetarët arrestojnë ushtarakët (Video)
Situata në Turqi është drejt normalizimit. CNN turk njoftoi se grushti i shtetit dështoi dhe se shihet një zmbrapsje e ushtarëve që janë pjesë e grupit që organizuan grushtin e shtetit.

Dështon grushti i shtetit në Turqi Dështon grushti i shtetit në Turqi
Situata në Turqi është drejt normalizimit. CNN turk njoftoi se grushti i shtetit dështoi dhe se shihet një zmbrapsje e ushtarëve që janë pjesë e grupit që organizuan grushtin e shtetit.

Grushti i shtetit në Turqi; Policia arreston disa prej ushtarëve Grushti i shtetit në Turqi; Policia arreston disa prej ushtarëve
Vijojnë prej orësh tashmë përplasjet e dhunshme mes ushtrisë dhe forcave qeveritare në Turqi. Këta të fundit të mbështetura nga sa kuptohet deri tani edhe nga shumica e qytatarëve

Obama: Mbështesim qeverinë Obama: Mbështesim qeverinë
Shtëpia e Bardhë ka lëshuar një deklaratë për zhvillimet e fundit në Turqi. Përmes saj, Presidenti Barack Obama dhe Sekretari i Shtetit, John Kerry, kanë shprehur mbështetjen për qeverinë.

Tentativat e grushtit të shtetit, të gjitha përplasjet e Ushtrisë me pushtetin në Turqi Tentativat e grushtit të shtetit, të gjitha përplasjet e Ushtrisë me pushtetin në Turqi
Kjo nuk është hera e parë që Turqia përfshihet në kryengritje të brendshme. Grusht shteti i parë në Republikën turke u zhvillua në vitin 1960, gjatë kohës së tensioneve mes qeverisë turke dhe opozitës.

Kaos në Turqi, rrëzohet një helikopter Kaos në Turqi, rrëzohet një helikopter
Turqia është përfshirë nga një kaos i madh prej mbrëmjes të së premtes kur përmes një grushti shteti ushtria tentoi të marrë pushtetin. Në zhvillimet e fundit flitet për zmbrapsje të ushtrisë pas protestave të njerëzve.

Stamboll, qytetarët kundër ushtrisë, tanku shtyp makinën (VIDEO) Stamboll, qytetarët kundër ushtrisë, tanku shtyp makinën (VIDEO)
Lufta për pushtet në Turqi nuk zhvillohet vetëm në Ankara, por edhe në qytete të tjera kryesore si Stambolli. Raportohet se tanket e ushtrisë janë përpjekur që të hyjnë në aeroportin Ataturk.  

Turqit vërshojnë bankomatet dhe pikat e karburantit Turqit vërshojnë bankomatet dhe pikat e karburantit
Situata vazhdon të jetë shumë e tensionuar në Turqi duke shkaktuar panik në mesin e qytetarëve. Këta të fundit kanë vërshuar bankomatet për të tërhequr të gjitha paratë.

Sky News: Erdogan kërkon azil në Gjermani dhe Britani Sky News: Erdogan kërkon azil në Gjermani dhe Britani
Informacioni kontradiktore vijnë nga situata në Turqi, ndërsa në një lidhje telefonike Presidenti turk Erdogan njoftonte se ishte nisur drejt Ankarasë, ka burime të tjera që raportojnë për të kundërtën.

Grushti i shtetit në Turqi, qytetarët mbrojnë aeroportin e Stambollit Grushti i shtetit në Turqi, qytetarët mbrojnë aeroportin e Stambollit
Lufta për pushtet në Turqi nuk zhvillohet vetëm në Ankara, por edhe në qytete të tjera kryesore si Stambolli. Raportohet se tanket e ushtrisë janë përpjekur që të hyjnë në aeroportin Ataturk.  

Erdogan: Unë jam Presidenti, njerëzit të dalin në rrugë Erdogan: Unë jam Presidenti, njerëzit të dalin në rrugë
Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, në një lidhje direkte me ÇN turk, ka thënës e ai vazhdon të jetë në krye të vendit, ndërsa ka ftuar njerëzit që të dalin në rrugë.

Kodheli: Personeli dhe studentët ushtarakë shqiptarë në Turqi janë të sigurtë Kodheli: Personeli dhe studentët ushtarakë shqiptarë në Turqi janë të sigurtë
Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, përmes një postimi në rrjete sociale, deklaroi se i gjithë personeli dhe studentët ushtarakë shqiptarë në Turqi janë shëndoshë e mirë.

MPJ këshillon shqiptarët në Turqi: Mos dilni në rrugë MPJ këshillon shqiptarët në Turqi: Mos dilni në rrugë
Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Twitter” fton qytetarët shqiptarë që ndodhen në shtetin turk që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të informojnë familjet dhe miqtë.

Grusht shteti në Turqi, Ushtria merr nën kontroll pushtetin Grusht shteti në Turqi, Ushtria merr nën kontroll pushtetin
Mbrëmja e së premtes e gjeti Turqinë me xhandarmërinë e zbritur në Ankara dhe Stamboll për të realizuar atë që nuk e kanë çuar dot deri në fund në disa tentativa të mëparshme: grushtin e shtetit. Ushtria thotë se ka marrë në duar kontrollin e plotë të vendit, ndërkohë që urat e Bosforit dhe Sulltanahmet janë mbyllur pas fluturimit të avionëve ushtarakë shumë ulët në të dyja qytetet.

Ndryshon strategjia e sulmeve terroriste, tashmë “përdoren automjetet” Ndryshon strategjia e sulmeve terroriste, tashmë “përdoren automjetet”
Ende nuk është e qartë se dora e kujt fshihet pas atentatit të Nisës, por grupet terroriste më herët kanë deklaruar se sulmet e ardhshme do të kryhen me automjete. ISIS dhe Al Qaeda kanë bërë thirrje publikisht për mbështetësit, që të përdorin automjetet si armë.

Trump zgjedh zëvendësin, guvernatorin e Indianës Pence Trump zgjedh zëvendësin, guvernatorin e Indianës Pence
Donald Trump ka zgjedhur krahun e tij të djathtë në rrugëtimin presidencial dhe ai është Mike Pence. Guvernatori i Indianës pritet të marrë rolin e zëvendëspresidentit, sigurisht nëse manjati i pasurive do të zgjidhet president.

Terrori në Nisë, 50 të plagosur janë në gjendje kritike. Rrezikohet bilanci prej 84 viktimash Terrori në Nisë, 50 të plagosur janë në gjendje kritike. Rrezikohet bilanci prej 84 viktimash
Pas 7 janarit dhe 13 nëntorit Franca po vuan tragjedinë e radhës: atë të 14 korrikut. Por çfarë ishte ai që gjunjëzoi vendin në fund të kremtimit të festës së Bastijes? Një sulm i koordinuar, akt terrorist, apo akt që erdhi si pasojë e çrregullimeve mendore të Mohamed Bouhlel?

Terrori në Nicë, Alfano: Mbrojtja e Italisë në gjendje tensioni! Terrori në Nicë, Alfano: Mbrojtja e Italisë në gjendje tensioni!
“Sistemi ynë i mbrojtjes është në gjendje tensioni. Jo për të shkaktuar ankth, por për të qenë sa më efikasë në rastin fatkeq, që akush nuk mund të përjashtojë, të një ngjarjeje të tillë edhe në vendin tonë”.

Simulimi 3D: Ja si ndodhi sulmi në Nice (VIDEO) Simulimi 3D: Ja si ndodhi sulmi në Nice (VIDEO)
Franca u godit mbrëmjen e së enjtes nga një tjetër sulm terrorist. Të paktën 84 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur pasi një kamion hyri mes turmës së njerëzve në Nice, të cilët ishin grumbulluar për rastin e Ditës së Bastijës.

SHBA, tenton të vrasë çiftin por mbetet i vdekur; Sulmohet sërish klubi i “gay”-ve SHBA, tenton të vrasë çiftin por mbetet i vdekur; Sulmohet sërish klubi i “gay”-ve
Është nisur të vrasë një çift ish-kolegësh, por ka humbur jetën vetë. Ish-punonjësi i pakënaqur i një spitali të “Panaca”-s, në lindje të Nevadës, vdiq në vend nga shpërthimi i bombës që kishte marrë në makinë, ndërsa një bombë e dytë shpërtheu në një shtëpi aty pranë, por pa shkaktuar viktima.

Nisë, masakra që nuk kurseu askënd; fëmijë e të rritur, banorë e turistë Nisë, masakra që nuk kurseu askënd; fëmijë e të rritur, banorë e turistë
Fëmijë e të rritur, banorë të Nisës e turistë, ka nga të gjithë mes viktimave të çmendurisë së një nate më parë. Nga dhjetëra të lënduar, 54 janë të mitur që po marrin trajtim mjekësor në spitalin pediatrik Lenval.

Schulz, kritika Thereza May Schulz, kritika Thereza May
Premtimin se Brukseli do të bashkëpunojë me Britaninë, presidenti i Parlamentit Europian Martin Schulz e shoqëroi me disa komente të ashpra për qeverinë e re të vendit, të cilës i kërkon ta thyejë “rrethin e rrezikshëm vicioz” të vendit përpara se efekti i tij të ndihet dhe në BE.

Alarm për bombë, mbyllet aeroporti në Nice Alarm për bombë, mbyllet aeroporti në Nice
Disa orë nga sulmi që u mori jetën 84 personave dhe la të plagosur dhjetra të tjerë, një pjesë e të cilëve në gjendje të rëndë, autoritetet franceze kanë urdhëruar mbylljen e aeroportit të Nice.

Emergjenca online në Nice, rrjetet sociale ndihmojnë për gjetjen e personave Emergjenca online në Nice, rrjetet sociale ndihmojnë për gjetjen e personave
Në Nice, solidariteti u organizua në rrjetet sociale. Pas natës së tmerrit në Promenade Des Anglais, përpjekjet për të ndihmuar të afërmit e viktimave e apelet për gjetjen e personave të humbur vërshuan në Twitter e Facebook.

Gara presidenciale, Trump zgjedh zëvendësin e tij Gara presidenciale, Trump zgjedh zëvendësin e tij
Republikani Doland Trump ka zgjedhur guvernatorin e Indianës, Mike Pence, si zëvendës presidentin e tij për garën elektorale. Kështu raportojnë mediat amerikan, pasi lajmërimi i pritshëm zyrtar nga fushata e Trump është shtyrë, për shkak të sulmit terrorist në Francë.

Festimi i tepruar, Rusia dënon agjentët e FSB Festimi i tepruar, Rusia dënon agjentët e FSB
Shërbimi rus i sigurisë FSB tha se do të ndëshkojë ashpër një grup agjentësh të rinj që e lanë vetën të filmohen duke festuar në mënyrë luksoze dhe të tepruar diplomimin e tyre.

Njeriu që mbolli vdekjen në Nice, një hajdut e grabitës Njeriu që mbolli vdekjen në Nice, një hajdut e grabitës
Njeriu që mbolli vdekjen në Nice të Francës nuk ishte krejtësisht i panjohur për autoritetet vendase të sigurisë.

Lufta ndaj terrorit në SHBA, Gingrich: Të testohet çdo mysliman Lufta ndaj terrorit në SHBA, Gingrich: Të testohet çdo mysliman
Testimi i myslimanëve në SHBA dhe survejimi i xhamive është propozimi i politikanit amerikan Newt Gingrich për të zbuluar se cilët mes tyre janë ekstremistë.

SHBA kundër Microsoft SHBA kundër Microsoft
Qeveria amerikane nuk mund të detyrojë Microsoftin që t’i japë autoriteteve akses në serverat e kompanisë në vende të tjera.

Solidaritet me Francën, reagimet pas sulmit terrorist në Nisë Solidaritet me Francën, reagimet pas sulmit terrorist në Nisë
Belgjika ishte ndër të parat vende që tregoi solidaritet me Francën, presidenti Barack Obama përcolli ngushëllimet e tij, në nder të viktimave në Nisë ndërtesa e Senatit meksikan u ndriçua me ngjyrat e flamurit francez, ndërsa kryeministri kinez Li Keqiang deklaroi se vendi i tij e dënon me forcë terrorizmin e të gjitha formave dhe shprehu keqardhje për jetët e humbura.

Spanjë, goditet rrjeti ruso-ukrainas i pastrimit të parave Spanjë, goditet rrjeti ruso-ukrainas i pastrimit të parave
Policia spanjolle ka arrestuar në ditët e fundit 11 persona, rusë dhe ukrainas, për pastrimin e mbi 10 milionë eurove përmes blerjes së pronave.

Tensioni racor në SHBA, Obama kërkon unitet Tensioni racor në SHBA, Obama kërkon unitet
Presidenti amerikan Barack Obama i kërkoi policisë dhe komuniteteve me ngjyrë në SHBA që të bashkohen duke eliminuar situatën e krijuar që duket sikur i ka vënë përballë.

Terrori në Francë, pamjet kur kamioni i drejtohet turmës së njerëzve Terrori në Francë, pamjet kur kamioni i drejtohet turmës së njerëzve
Franca u godit mbrëmjen e së enjtes nga një tjetër sulm terrorist. Të paktën 84 persona humbën jetën e dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur pasi një kamion hyri mes turmës së njerëzve në qytetin e Nisës.

Hollande: Mund të jetë sulm terrorist, gjendja e emergjencës deri në tetor Hollande: Mund të jetë sulm terrorist, gjendja e emergjencës deri në tetor
Presidenti francez, Francois Hollande, konfirmoi se 77 persona kanë humbur jetën, përfshirë edhe fëmijë, gjatë sulmit së të enjtes në Nicë. Ai deklaroi se nuk përjashtohet mundësia që ky ka qenë një sulm terrorist, ndërsa njoftoi për zgjatjen e gjendjes se emergjencës në vend edhe për tre muaj të tjerë.

Frikë edhe në Paris, Kulla Eiffel mbulohet nga tymi Frikë edhe në Paris, Kulla Eiffel mbulohet nga tymi
Frika pushtoi sërish Parisin pasi Kulla Eiffel u mbulua nga një tym i zi duke menduar se kryeqyteti francez ishte sërish në shënjestër të ndonjë sulmi terrorist.

Obama dënon sulmin në Nice: Përgjegjësit të vihen para drejtësisë Obama dënon sulmin në Nice: Përgjegjësit të vihen para drejtësisë
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, reagoi pas sulmit në Nice. Ai dënoi ashpër atë që ngjau në orët e vona të së enjtes, duke ngushëlluar familjarët e viktimave dhe duke iu uruar shërim të shpejtë të plagosurve.

Sulmi në Nice, Ministria e Brendshme: S’ka asnjë që po mbahet peng Sulmi në Nice, Ministria e Brendshme: S’ka asnjë që po mbahet peng
Ministria e Brendshme franceze hodhi poshtë disa raportime të disa mediave se disa persona po mbahen peng.

Francois Hollande rikthehet në Paris, pritet takimi me kabinetin qeveritar Francois Hollande rikthehet në Paris, pritet takimi me kabinetin qeveritar
Mesditën e së enjtes, Presidenti Hollande deklaroi se nuk ka më arsye që Franca të zgjasë gjendjen e emergjencës, pasi sipas tij, vendi i ka arritur kënaqshëm objektivat e terrorizmit.

Sulmi në Francë, Trump: Kur do mësojmë nga kjo situatë? Sulmi në Francë, Trump: Kur do mësojmë nga kjo situatë?
Përtej oqeanit erdhi reagimi i parë nga kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump, i cili në një status në “Twitter” shkroi se Franca goditet sërish, por askush nuk po mëson nga këto ngjarje.

Nice, në kamion u gjetën armë dhe granata Nice, në kamion u gjetën armë dhe granata
Kreu i Këshillit të Qarkut, Christian Estrosi, deklaroi se kamioni ishte i mbushur me armë dhe granata, ndërsa drejtuesi kishte shtënë në drejtim të turmës më bulevardin e Nices.

Tmerr dhe terror në Francë. Kamioni hyri mes turmës në Nice, 84 të vdekur Tmerr dhe terror në Francë. Kamioni hyri mes turmës në Nice, 84 të vdekur
Festa kombëtare e Francës u mbyll tragjikisht. Një kamion hyri përmes turmës në qytetin jugor të Nices duke vrarë të paktën 84 vetë dhe duke lënë dhjetëra të plagosur. Incidenti ndodhi në bulevardin buzë detit “Promenade des Anglais”, pikërisht në momentin kur po realizohej një shfaqje me fishekzjarre e organizuar nga bashkia me rastin e Ditës së Bastijës.

Siria, Kerry pritet nga Putin në Kremlin për operacione të përbashkëta ushtarake Siria, Kerry pritet nga Putin në Kremlin për operacione të përbashkëta ushtarake
I “armatosur” me propozime të reja për një veprim të përbashkët mbi zgjidhjen e krizës së Sirisë, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka zbritur këtë të enjte në Moskë për të zhvilluar bisedime me Presidentin Vladimir Putin, gjë që pritet të zgjasë edhe përgjatë natës.

“BoJo, ky karagjoz”, Europa kryqëzon Sekretarin e ri të Jashtëm britanik “BoJo, ky karagjoz”, Europa kryqëzon Sekretarin e ri të Jashtëm britanik
Liberalo-demokratët e përshkruan si “humbje e besimit ndaj Theresa Mayt në vetëm 90 minuta qeverisje”, ndërsa bota e ka cilësuar emërimin e Boris Johnsonit në postin e Sekretarit të Jashtëm britanik si shokun e dytë që vjen nga ishulli pas “Brexit”. Bota e diplomacisë ka reaguar e para, duke uruar “që kjo të jetë thjesht një shaka”.

Dita e Bastijes në Francë, parada ushtarake në “Champs Elysees” Dita e Bastijes në Francë, parada ushtarake në “Champs Elysees”
Për Francën, 14 korriku simbolizon ditën e unitetit të popullit francez, festën e pavarësisë, njëkohësisht e njohur edhe si dita e Bastijes. Këtë vit, vendi festoi përvjetorin e 226 të pavarësisë me një festë që tashmë është kthyer në një traditë.

Britani, May zyrtarizon kabinetin e saj qeveritar. Euroskeptikët, në rolet kyçe Britani, May zyrtarizon kabinetin e saj qeveritar. Euroskeptikët, në rolet kyçe
Kryeministrja e re britanike, Theresa May ka plotësuar të gjithë kabinetin e saj qeveritar këtë të enjte, vetëm një ditë pas ardhjes në detyrë, duke formuar një qeveri që përfshin shumë prej mbështetësve të paraardhësit të saj, David Cameron, sikurse ka vendosur edhe disa prej figurave kyçe antieuropiane në rolet ndërkombëtare.

Francë, Hollande: Gjendja e emergjencës s’mund të zgjasë përjetë. Hiqet më 26 korrik Francë, Hollande: Gjendja e emergjencës s’mund të zgjasë përjetë. Hiqet më 26 korrik
Presidenti francez, François Hollande ka bërë të ditur se do të heqë gjendjen e emergjencës duke nisur prej 26 korrikut. Kjo situatë emergjente ishte vendosur që prej sulmeve të janarit, të marra përsipër prej grupit të Shtetit Islamik, pavarësisht se kreu i Elizesë pranoi duke e theksuar fort madje se kërcënimet vijojnë.

Obama: Të rikthejmë besimin e policisë Obama: Të rikthejmë besimin e policisë
Duhet ndërtuar besimi tek policia, tha presidenti amerikan, Barack Obama në Uashington, pas një takimi me aktivistë, politikanë e oficerë të policisë.

“Tradhtia” e Barrosos, ekspert i “Brexit” për Goldman Sachs “Tradhtia” e Barrosos, ekspert i “Brexit” për Goldman Sachs
Franca i bëri thirrje ish-kreut të Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso që të mos pranojë punën si këshilltar për “Brexit” në bankën amerikane Goldman Sachs. Ministri fancez për Europën, Harlem Desir e cilësoi këtë lëvizje të Barrosos skandaloze dhe tha se ajo ngre dyshime për rregullat e konfliktit të interesit në Evropë.

May: Jo “dëbim” pas “Brexit”, kryeministrja kërkon largim të ngadalshëm May: Jo “dëbim” pas “Brexit”, kryeministrja kërkon largim të ngadalshëm
Mundësinë e një referendumi të dytë Theresa May e shmangu që në fillim, por homologes së saj gjermane Angela Merkel dhe shefit të Elizesë francez, Francois Hollande, kryeministrja e re britanike u tha se vendit i nevojitet kohë për “Brexit”.

Vritet Shishani, një nga liderët e Shtetit Islamik Vritet Shishani, një nga liderët e Shtetit Islamik
Shteti Islamik konfirmoi vdekjen e një prej liderëve të tij kryesorë, pikërisht Oram Shishanit, të cilin SHBA kishte deklaruar që më herët se u vra në muajin mars. Agjensia e lajmeve Amak, e cila ka lidhje me Shtetin Islamik, raportoi se Shishani u vra gjatë luftimeve në qytetin Shirkat, në jug të Mosulit, në Irak.

Rezerva për figurën e Boris Johnson Rezerva për figurën e Boris Johnson
Surpriza më e madhe e emrave të zgjedhur për kabinetin e ri britanik është padyshim Boris Johnson si ministër i Jashtëm. Ky është padyshim një prej posteve më të rëndësishme në qeveri dhe roli i tij do të jetë tejet i ndryshëm, duke qenë se Britania po përgatit jetën e saj jashtë Bashkimit Evropian.

Amnesty akuzon Egjiptin për zhdukjen e qytetarëve Amnesty akuzon Egjiptin për zhdukjen e qytetarëve
Forcat e sigurisë egjiptiane kanë zhdukur me forcë qindra njerëz, të cilët janë torturuar gjatë vitit të shkuar për të shtypur opozitën në vend. Sipas raportit të Amnesty International që bën këto akuza, mes njerëzve të zhdukur pa lënë gjurmë ka studentë, aktivistë politikë dhe protestues, disa prej të cilëve në moshën 14-vjeçare.

Tragjedia e trenave në Puglia, “gabim njerëzor” Tragjedia e trenave në Puglia, “gabim njerëzor”
Linja kryesore e hetimit të aksidentit hekurudhor që i kushtoi jetën 27 personave në Italinë e Jugut është përqendruar mbi gabimin njerëzor. Ai së bashku me sistemin problematik hekurudhor dhe mungesën e koordinimit ndërmjet stacioneve , bëri që të dy trenat të udhëtonin në të njëjtën shinë deri në momentin tragjik të përplasjes.

May nis emërimet, Boris Johnson ministër i Jashtëm May nis emërimet, Boris Johnson ministër i Jashtëm
Kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May nuk ka humbur kohë në formimin e kabinetit të saj, duke emëruar Boris Johnson si ministër të Jashtëm.

Spanjë, vijon ngërçi; socialistët refuzojnë koalicionin me Rajoy Spanjë, vijon ngërçi; socialistët refuzojnë koalicionin me Rajoy
Zhbllokimi i ngërçit politik në Spanjë duket ende larg. Kjo, pasi lideri i Partisë Socialiste përjashtoi përsëri mundësinë për të mbështetur Partinë e Popullit të kryeministrit Mariano Rajoy, e cila u rishpall fituese.

May merr zyrtarisht detyrën, kryeministrja e dytë grua e Britanisë May merr zyrtarisht detyrën, kryeministrja e dytë grua e Britanisë
Theresa May ka marrë zyrtarisht pasditen e sotme detyrën si kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar.

SHBA, gjykatësja e Supremes denigron Trumpin. Ky i kërkon dorëheqjen SHBA, gjykatësja e Supremes denigron Trumpin. Ky i kërkon dorëheqjen
Ajo është 83-vjeçare, gjykatëse nga më të vjetrat liberale e Gjykatës Supreme amerikane, por profesioni nuk e ka penguar të kritikojë kandidatin me të gjitha gjasat për president nga ana e republikanëve, Donald Trump. Dhe jo vetëm një herë, por në disa intervista radhazi.

Kaliforni, dy artistë ndërtojnë “murin” e Trumpit në kufirin SHBA-Meksikë Kaliforni, dy artistë ndërtojnë “murin” e Trumpit në kufirin SHBA-Meksikë
Dy artistë kanë krijuar versionin e tyre të murit, që kandidati republikan Donald Trump propozoi të ndërtohet mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës. Muri i David Gleeson dhe Mary Mihelic ndodhet në “Jacumba Hot Springs” të Kalifornisë, rreth 112 km larg San Diegos.

Itali, vdes në burg kreu i “Cosa Nostra”-s, vrasës i Falcone Itali, vdes në burg kreu i “Cosa Nostra”-s, vrasës i Falcone
Bernardo Provenzano, i njohur edhe me nofkën “Binnu”, një nga drejtuesit më famëkeqë të organizatës mafioze “Cosa Nostra” gjatë viteve ’50 e në vazhdim, është ndarë nga jeta mëngjesin e së mërkurës në Burgun e Milanos, pasi prej kohësh vuante nga një sëmundje e pashërueshme.

Turqia bën kthesë 180 gradë: Të përmirësojmë marrëdhëniet me Sirinë Turqia bën kthesë 180 gradë: Të përmirësojmë marrëdhëniet me Sirinë
Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim ka bërë të ditur gjatë kësaj të mërkure se, vendi i tij do të synojë t’i zhvillojë për mirë marrëdhëniet me Sirinë, duke e argumentuar këtë me faktin se Turqia e ka të nevojshme të forcojë marrëdhëniet diplomatike në rajon.

Britani, në pritje të rokadës kryeministrore mes Cameron dhe May Britani, në pritje të rokadës kryeministrore mes Cameron dhe May
David Cameron doli nga “Downing Street” për herë të fundit si kryeministër gjatë kësaj të mërkure, ndërsa Theresa May është ende në pritje për ta zëvendësuar atë. Cameron është duke u përballur me pyetjet e fundit si kryeministër në Dhomën e Përfaqësuesve, përpara se t’i drejtohet “Buckingham Palace” për t’i dorëzuar dorëheqjen e tij Mbretëreshës Elizabeth.

Kina refuzon Arbitrazhin e Hagës, pretendon zonë të mbrojtjes ajrore mbi ishujt detarë Kina refuzon Arbitrazhin e Hagës, pretendon zonë të mbrojtjes ajrore mbi ishujt detarë
Kina pretendon se ka të drejtën e krijimit të një zone të mbrojtjes ajrore mbi territoret e kërkuara prej saj në detin e Kinës Jugore. Pavarësisht reagimeve të shumta që pasuan vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit të OKB-së, mes të cilave dhe apeli i Australisë drejtuar udhëheqjes kineze që të pranojë përfundimet e organizmit ndërkombëtar, Pekini vazhdon të mbetet i palëkundur në refuzimin e tij.

Britani, si kryeministre May do të duhet të marrë edhe “vendimin e pas vdekjes” Britani, si kryeministre May do të duhet të marrë edhe “vendimin e pas vdekjes”
Pasi të ketë marrë zyrtarisht çelësat e Kryeministrisë, Theresa May do të duhet të marrë vendimin më të rëndësishëm të jetës së saj, që ajo kurrë nuk do të donte ta dëshmonte. Pasi të jetë informuar nga Sekretari i kabinetit, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare dhe Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, kryeministrja e re britanike do të mësojë vendndodhjen sekrete të nëndetëseve të saj me armë bërthamore.

Tragjedia e trenave në Puglia, vijojnë kërkimet për të tjerë trupa Tragjedia e trenave në Puglia, vijojnë kërkimet për të tjerë trupa
Me dhjetëra punonjës të ndihmës vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar në mbetjet e vagonëve të copëtuar nga përplasja ballore e dy trenave të pasagjerëve në jug të Italisë. Plot 27 vetë humbën jetën në aksidentin tragjik, shkaqet e të cilit nuk janë zbardhur ende.

Hulumtimet, IHS: Territori i ISIS-it vijon të tkurret, sikurse financat Hulumtimet, IHS: Territori i ISIS-it vijon të tkurret, sikurse financat
Territori i kontrolluar nga ISIS në Siri e Irak është tkurrur, e pohuar kjo disa herë nga raportet në mediet ndërkombëtare, ndërsa një analizë e re tregon se vetëm në 6 muajt e parë të këtij viti rrudhja ka vazhduar me më shumë se 12%.

OKB: Të ngrihet alarmi për HIV/AIDS OKB: Të ngrihet alarmi për HIV/AIDS
Diskutimi se rreziku nga virusi HIV/AIDS ka përfunduar ishte i parakohshëm. Ky është përfudimi i raportit më të fundit të Kombeve të Bashkuara. Duhet të ngrihet alarmi, tha drejtori ekzekutiv i OKB-së për HIV/AIDS, Michel Sidibe.

Cameron lë detyrën me stil Cameron lë detyrën me stil
Harrojini çmimet muzikore dhe hitet e verës, pasi duket se melodia e vitit vjen nga një burim i papritur, nga vetë kryeministri britanik në largim David Cameron.

Përplasja e dy trenave, Renzi: Do të gjejmë përgjegjësin Përplasja e dy trenave, Renzi: Do të gjejmë përgjegjësin
Kryeministri italian, Matteo Renzi, vizitoi qytetin ku të paktën 25 persona humbën jetën si pasojë e një përplasjeje kokë më kokë të dy trenave mbi të njëjtin binar. Shumë të tjerë janë lënduar, ndërsa disa janë në gjendje të rëndë.

SHBA, Sanders mbështet zyrtarisht Clintonin për presidente: Nevojitet unitet SHBA, Sanders mbështet zyrtarisht Clintonin për presidente: Nevojitet unitet
Ish-kandidati demokrat Bernie Sanders ka dalë zyrtarisht në mbështetje të ish-rivales së saj, Hillary Clinton, për presidente të Shteteve të Bashkuara, edhe pse në një shfaqje të vonuar gjatë kësaj të marte, duke argumentuar vendimin e tij me faktin se “është jetike që demokratët të qëndrojnë të bashkuar, në mënyrë që të mposhtin republikanin Donald Trump në zgjedhjet e 8 nëntorit”.

“Brexit”, peticioni për referendum të dytë do të diskutohet në Parlament “Brexit”, peticioni për referendum të dytë do të diskutohet në Parlament
Një peticion, i cili bën thirrje për një referendum të dytë, do të jetë pikë diskutimi në një nga seancat e ardhshme të Parlamentit britanik. Fushata “online”, e cila u publikua në faqen e qeverisë, shënoi një numër rekord pjesëmarrësish, ku afërsisht 4 milionë njerëz përkrahën idenë e mbajtjes së një referendumi të dytë.

Austria kërkon mënyra për të mos e kthyer shtëpinë e Hitlerit në vend kulti Austria kërkon mënyra për të mos e kthyer shtëpinë e Hitlerit në vend kulti
Qeveria austriake pritet të marrë nën kontrollin e saj shtëpinë ku u lind Adolf Hitler në vitin 1889, në mënyrë që të parandalojë faktin që ajo të bëhet vend pelegrinazhi nga neonazistët. Pronarja aktuale, një grua e moshuar e dalë në pension, ka refuzuar ofertat e përsëritura disa herë për blerjen e shtëpisë në Brunau am Inn, në të kaluarën.

Australi, kur shqiponja ngatërron prenë e saj Australi, kur shqiponja ngatërron prenë e saj
Një shqiponjë Aquila është përpjekur të marrë me vete në fluturim një djalosh të vogël të tmerruar, e për më tepër në një prej zonave më të populluara ku po mbahej një shfaqje e botës së egër në Australi.

Theresa May, profili i kryeministres së ardhshme të Britanisë së Madhe Theresa May, profili i kryeministres së ardhshme të Britanisë së Madhe
Gruaja, që pret në radhë për të marrë në duart e saj frerët e Britanisë, nuk është nënë. Këtë, kundërshtarja e saj e fundit u kujdes ta bënte të qartë në një lëvizje, që në fakt iu kthye kundër. Por kush është saktësisht politikanja konservatore që do të marrë në duar çelësat e “10 Downing Street”?

Itali, përplasen dy trena; 23 të vdekur e 50 të plagosur Itali, përplasen dy trena; 23 të vdekur e 50 të plagosur
Vagonë të tërë të grimcuar, qelqe të thyera dhe gjaku i përhapur ngado. Kjo është skena e ngjarjes së pabesueshme, nëse do të përdorim edhe fjalët e një zjarrfikësi, pas asaj përplasjeje kokë më kokë të dy trenave mbi të njëjtin binar të ndodhur rreth orës 11:30 të kësaj të marte, teksa udhëtonin mes Coratos dhe Andrias.

Pretendimet detare, Haga vendos kundër Kinës Pretendimet detare, Haga vendos kundër Kinës
Gjykata e Hagës vendosi kundër pretendimeve të Kinës për të drejtat territoriale në Detin e Kinës Jugore, një çështje e dërguar në Gjykatën Ndërkombëtare nga Filipinet.

Civilët e armatosur, Dallasi shton debatin për armët Civilët e armatosur, Dallasi shton debatin për armët
Shefi i policisë së Dallasit u bë pjesë e debatit të madhe për të drejtën për të mbajtur armë në Amerikë, në kuadër të sulmit vdekjeprurës ndaj policisë së këtij qyteti që i kushtoi jetën 5 agjentëve.

Dëshpërimi i qeverisë në Venezuelë, vazhdon sekuestrimet Dëshpërimi i qeverisë në Venezuelë, vazhdon sekuestrimet
Qeveria e Venezuelës sekuestroi një fabrikë që zotërohet nga kompania amerikane “Kimberly”, një tjetër veprim që ngre dyshimet për paaftësinë e Ekzekutivit për t’u përballur me krizën në vend.

Kërcënimet për krizë në SHBA, shpëtoi HSBC nga akuzat Kërcënimet për krizë në SHBA, shpëtoi HSBC nga akuzat
Autoritetet amerikane nuk do ta ndjekin penalisht bankën HSBC për pastrim parash në vitin 2012, pasi brenda Departamentit të Drejtësisë kishte shqetësime se kjo do të shkaktonte një krizë globale financiare.

Ekonomia italiane, FMN: Dy dekada me probleme Ekonomia italiane, FMN: Dy dekada me probleme
Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi se Italia përballet me dy dekada rritje ekonomike të dobët.

Dhuna në Sudanin Jugor, apeli i SHBA-ve: Jepini fund Dhuna në Sudanin Jugor, apeli i SHBA-ve: Jepini fund
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkuan që dhuna që shpërtheu në Sudanin Jugor duke lënë të vdekur qindra civilë duhet të ndalojë. Në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë, thuhej se “çdo person që përpiqet të pengojë përfundimin e luftimeve do të mbajë përgjegjësi”.

Vizita e rrallë, kryediplomati egjiptian në Izrael Vizita e rrallë, kryediplomati egjiptian në Izrael
Ministri i Jashtëm i Egjiptit kreu një vizitë të rrallë në Izrael, duke ofruar ndihmën e vendit të tij për të rinisur bisedimet e paqes me palestinezët. Sameh Shukri bëri thirrje për zgjidhen e shumëpërfolur me dy shtete, por tha se kushtet për ta arritur atë po përkeqësohen.

SHBA, sulm me armë pranë një gjykate, raportohet për tre të vdekur SHBA, sulm me armë pranë një gjykate, raportohet për tre të vdekur
Të paktën tre persona raportohet se janë vrarë dhe një tjetër është plagosur nga disa të shtëna në Gjykatën e Berrien County në jugperëndim të Michiganit në SHBA.

“Parisi është një makth” “Parisi është një makth”
Në periudhën e  shkrimtarit Victor Hygo, apo regjisorit Jean Luc Godard të përshkruaje Parisin, gjëja e parë që të shkonte në mendje ishin dritat në mbrëmje në Champs-Elysees, në sfond shtresa  e lartë të shoqërisë teksa debatonte mbi politikën në “Cafe de Flore”; si edhe gratë elegante e të holla të veshura me firmat më të shtrenjta në botë.

“Brexit” si fatkeqësitë natyrore “Brexit” si fatkeqësitë natyrore
Shoku ekonomik dhe përçarja e shkaktuar  nga “Brexit” është krahasuar në të njëjtin nivel me ndikimin e fatkeqësive shkatërrimtare dhe të paparashikuara natyrore, të tilla si tërmeti Tokohu i vitit 2011 në Japoni, që i mori jetën të paktën 16 mijë njerëzve.

Merkel: Refugjatët sollën terroristët Merkel: Refugjatët sollën terroristët
Kancelarja Angela Merkel ka pranuar një nga problematikat më të përfolura të politikës së saj të dyerve të hapura për emigrantët në mitingun e Partisë Kristiandemokrate në Zingst.

Siri, rebelët nisin ofensivë të re në Aleppon e ndarë Siri, rebelët nisin ofensivë të re në Aleppon e ndarë
Luftëtarët rebelë në Siri kanë nisur një ofensivë të re ndaj rajoneve të kontrolluara prej forcave besnike qeveritare të qytetit të Aleppos, pasi trupat ushtarake u ndërprenë rrugën kryesore të tyre në veriun e qytetit të ndarë.

Britani, Theresa May pritet të bëhet kryeministre. Tërhiqet rivalja e fundit Britani, Theresa May pritet të bëhet kryeministre. Tërhiqet rivalja e fundit
Theresa May pritet të emërohet si kryeministrja e re e Britanisë së Madhe, pasi rivalja e saj e vetme në garën për kreun e partisë, ministrja e Energjisë Andrea Leadsom, u tërhoq papritur gjatë kësaj të hëne nga gara për të udhëhequr Partinë Konservatore.

Venezuelë, eksod urie përtej kufirit me Kolumbinë Venezuelë, eksod urie përtej kufirit me Kolumbinë
Nisi javën e kaluar me disa qindra femra, që në mënyrë demonstrative shkelën kufirin e Venezuelës dhe kaluan në Kolumbi për të blerë ushqime dhe medikamente, të cilat mungojnë në vendin e tyre.

Iraku përgatitet për “nënën e betejave”, rimarrjen e Mosulit nga ISIS Iraku përgatitet për “nënën e betejave”, rimarrjen e Mosulit nga ISIS
Pas fitores në Falluxha, duket se ushtria irakiane ka marrë zemër dhe tashmë në objektivin e saj është qyteti i dytë më i madh në vend, Mosuli, aktualisht në duart e militantëve të Shtetit Islamik që prej vitit 2004.

Britani, juristët: Referendumi për “Brexit”, jo detyrues nga ana ligjore Britani, juristët: Referendumi për “Brexit”, jo detyrues nga ana ligjore
Në një letër dërguar kryeministrit David Cameron, më shumë se 1.000 avokatë që punojnë në gjykatat e larta britanike, i sugjerojnë atij se nevojiten akte ligjore përpara se të evokohet “Neni 50” i Traktatit të Lisbonës, që parashikon hapat dhe mënyrën sesi një shtet largohet përfundimisht dhe ligjërisht nga Unioni.

SHBA, vijojnë protestat kundër dhunës së tepruar policore. Ka edhe dëshmi pro policëve SHBA, vijojnë protestat kundër dhunës së tepruar policore. Ka edhe dëshmi pro policëve
Shetamia Taylor ishte duke u larguar nga tubimi kundër dhunës policore në Dallas, kur dëgjoi një të shtënë. Kishte shkuar atje bashkë me 4 djemtë e saj të moshave nga 12 deri në 18 vjeç.

Dislokimi i mbrojtjes raketore, Koreja e Veriut kërcënon me “sulm fizik” Dislokimi i mbrojtjes raketore, Koreja e Veriut kërcënon me “sulm fizik”
Koreja e Veriut ka kërcënuar me një “përgjigje fizike” ndaj shpalljes së marrëveshjes për të dislokuar një sistem të avancuar të mbrojtjes raketore mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut. Sistemi “THAAD” mundet edhe i vetëm të sfidojë kërcënimet nga Peniani.

Vrasjet në Dallas, ish-rezervisti ishte i përgatitur për sulm masiv Vrasjet në Dallas, ish-rezervisti ishte i përgatitur për sulm masiv
Ish-rezervisti që qëlloi për vdekje 5 oficerë policie në Dallas dhe plagosi 7 të tjerë duket se kishte planifikuar një sulm edhe më të gjerë sipas asaj që bën të ditur shefi i policisë së këtij qyteti.

Sudani i Jugut, në luftë. Besnikët e zv.presidentit, me ushtrinë qeveritare Sudani i Jugut, në luftë. Besnikët e zv.presidentit, me ushtrinë qeveritare
Sudani i jugut është sërish në luftë i tha BBC-së zëdhënësi i zv/presidentit të vendit nga ku mbërrijnë raporte se përplasjet e ashpra mes fraksioneve rivale kanë shkaktuar me qindra të vdekur.

Britani, Angela Eagle e sfidon sërish kreun e laburistëve Jeremy Corbin Britani, Angela Eagle e sfidon sërish kreun e laburistëve Jeremy Corbin
Partia Laburiste në opozitë përgatitet për një betejë të ashpër lidershipi, pasi udhëheqësi aktual Jeremy Corbyn refuzon t’u dorëzohet presioneve për largim nga posti. Corbyn e bëri të qartë se nuk do të dorëhiqet pas votës së britanikëve për largimin nga Bashkimi Europian, edhe pse u braktis nga një pjesë e mirë e ekipit të tij politikbërës, të cilët paraqitën edhe një mocion mosbesimi.

Lufta e Irakut, zëvendësi i Blairit: Ishte e paligjshme Lufta e Irakut, zëvendësi i Blairit: Ishte e paligjshme
Ai i John Prescot, ish-zëvendëskryeministër i Britanisë në kohën e fillimit të luftës në Irak, është një reflektim i vonuar, por që mbërrin me një akuzë: pushtimi i forcave amerikane dhe atyre britanike, - thotë sot ish-zëvendësi i Blairit, - ishte “i paligjshëm”.

Spanjë, vritet matadori i parë gjatë këtij shekulli nga demat Spanjë, vritet matadori i parë gjatë këtij shekulli nga demat
Viktor Barrio, 29 vjeç, u bë i pari toreador që vdes këtë shekull në një arenë të Spanjës. Matadorit profesionist, demi i çau kraharorin, ndërsa dyluftimi në qytetin lindor Teruel transmetohej “live” në televizion.

Dallas, rikthehen shqetësimet e sigurisë pas kërcënimeve anonime Dallas, rikthehen shqetësimet e sigurisë pas kërcënimeve anonime
Dy ditë pas vrasjes së 5 efektivëve, shqetësimet e sigurisë u rikthyen në Dallas me kërcënime anonime në qendër të të cilave ishin zyrat qendrore të Policisë. Por pas kontrolleve për një person të dyshuar, në parkingun aty pranë, nuk u gjet askush.

SHBA, 74 të arrestuar në Nju Jork; në Dallas homazhe për policët e vrarë SHBA, 74 të arrestuar në Nju Jork; në Dallas homazhe për policët e vrarë
Jo të gjitha tubimet e shumta në Shtetet e Bashkuara për të protestuar kundër vrasjes së dy të rinjve me ngjyrë nga policia janë mbyllur në mënyrë paqësore.

Obama: Amerika s'është e ndarë. Të gjithë të indinjuar për policët e vrarë Obama: Amerika s'është e ndarë. Të gjithë të indinjuar për policët e vrarë
Presidenti amerikan Barack Obama ka përsëritur apelin mbi nevojën e kontrollit të armëve, pas rasteve të tre ditëve të fundit ku mbetën të vrarë afro-amerikanë dhe disa agjentë policie.

SHBA, vritet një tjetër afro-amerikan; Obama lë para kohe samitin e NATO-s SHBA, vritet një tjetër afro-amerikan; Obama lë para kohe samitin e NATO-s
Policia amerikane ka vrarë një tjetër afro-amerikan të armatosur në Hjuston. Personi është vrarë nga agjentët pasi kishte nxjerrë një pistoletë dhe ua kishte drejtuar atë atyre.

Incident SHBA-Rusi, dy palët dëbojnë diplomatët nga vendi Incident SHBA-Rusi, dy palët dëbojnë diplomatët nga vendi
Rusia ka dëbuar dy diplomatë amerikanë nga Moska, pak pasi Shtëpia e Bardhë kishte njoftuar se kishte urdhëruar dy anëtarë të stafit diplomatik rus të linin Uashingtonin.

Ende protesta masive në SHBA, reagime kundër vrasjeve të policisë Ende protesta masive në SHBA, reagime kundër vrasjeve të policisë
Protesta të mëdha kanë përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbi çështjen aq delikate kundër përdorimit të forcës fatale të policisë ndaj afro-amerikanëve.

Brexit nuk nxit ekstremistët, sondazhet tregojnë rënien e mbështetjes Brexit nuk nxit ekstremistët, sondazhet tregojnë rënien e mbështetjes
Dy javë pas referendumit të Britanisë në BE, Evropa ka sfiduar parashikimet se vota e Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar do të frymëzojë partitë e ekstremit të djathtë në Europë të lulëzojnë.

Samiti i NATO-s, aleanca mbështetje për Afganistanin Samiti i NATO-s, aleanca mbështetje për Afganistanin
Afganistani do të marrë 1 miliardë dollarë ndihmë dhe mbështetje ushtarake nga NATO, e cila do të vazhdojë të qëndrojë në vendin kaotik, por, që sipas sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë përparime në çështje të sigurisë dhe të reformave, por terrorizmi është arsyeja e vërtetë e vazhdimit të asistencës së Aleancës ndaj Kabulit.

SHBA, hutohet piloti, ul avionin në bazën ushtarake SHBA, hutohet piloti, ul avionin në bazën ushtarake
Kujtdo prej nesh mund t’i ketë ndodhur që të ngatërrojë derën ku duhet të hyjë, por është mjaft e rallë, thuasje e pamundur që një pilot të ngatërrojë pistën ku duhet të ulë avionin e tij me pasagjerë.

Tajfun në Tajvan, 3 viktima dhe 142 të plagosur Tajfun në Tajvan, 3 viktima dhe 142 të plagosur
Supertajfuni Nepartak mbërriti në Tajvan duke goditur ashpër ishullin aziatik rreth 15 km larg qytetit Taitung. Tajfuni me reshje të dendura dhe erëra me shpejtësi deri në 240km/h ka shkaktuar deri tani 3 viktima dhe 142 të plagosur, si dhe dëme të shumta materiale.

NATO, sytë nga Afganistani NATO, sytë nga Afganistani
Përfaqësuesit e NATO-s çelën ditën e dytë të bisedimeve të nivelit të lartë në Varshavë, ku rendi i ditës ndryshe nga një ditë më parë është Afganistani.

Londër, “Brexit” rrit dhunën etnike Londër, “Brexit” rrit dhunën etnike
Rreth 3 mijë raste krimesh u raportuan nëpër forcat e ndryshme policore në Britani në gjysmën e dytë të qershorit pas referendumit për “Brexit”. Kjo shifër përbën një rritje prej 42 përqindësh e krahasuar me një vit më parë.

Trump ironizon: Mbase nuk e pranoj presidencën Trump ironizon: Mbase nuk e pranoj presidencën
Donald Trump-it i pëlqen të jetë i paparashikueshëm dhe thotë se kjo është një strategji e mirë në çdo negociatë.

Sulmi në Dallas, kush ishin policët e vrarë Sulmi në Dallas, kush ishin policët e vrarë
Autoritetet amerikane bënë publike emrat e 5 ofircerëve të policisë që ranë në detyrë, të vrarë nga plumbat e rezervistit të ushtrisë Micah Johnson. Ndërsa me mijëra njerëz kanë bërë homazhe për viktimat, mediat shkruajnë se ata ishin një përzierje veteranësh, prindërish, gjyshërish, bashkëshortësh dhe lideresh të komunitetit.

I dyshuari i Dallasit, materiale për bomba në shtëpi I dyshuari i Dallasit, materiale për bomba në shtëpi
Materiale për të ndërtuar bomba, pushkë, municione dhe një ditar lufte u gjetën në shtëpinë e të dyshuarit për vrasjen e policëve në Dallas. 5 oficerë policie u vranë dhe 7 të tjerë u plagosën si pasojë e të shtënave gjatë një proteste të enjten kundër vrasjes së njerëzve me ngjyrë nga policia.

Koreja e Veriut sërish teste me raketa balistike Koreja e Veriut sërish teste me raketa balistike
Koreja e Veriut ka realizuar qëlluar sërish raketa balistike në formë testi nga një nëndetëse. Konfirmimi vjen nga ushtria e Koresë së Jugut.

Polonia dhe vendet baltike sigurojnë mbrojtje gjatë Samitit të NATO-s Polonia dhe vendet baltike sigurojnë mbrojtje gjatë Samitit të NATO-s
Në samitin e NATO-s në Varshavë, përfaqësuesit e aleancës dhe Bashkimit Europian ranë dakord për vendosjen e forcave shumëkombëshe në vendet baltike dhe në Poloni për të penguar çdo agresion të mundshëm rus.

Dallas, ish-rezervisti donte të vriste oficerë të bardhë Dallas, ish-rezervisti donte të vriste oficerë të bardhë
Personi i armatosur, i vrarë gjatë një shkëmbimzjarri me policinë e Dallasit, është shprehur në momentet e fundit të jetës se dëshironte të vriste njerëzit e bardhë, veçanërisht oficerët e policisë, të paktën nga sa bën të ditur shefi rajonal i policisë.

Obama: Britania, sërish kontribuese e rëndësishme e sigurisë europiane Obama: Britania, sërish kontribuese e rëndësishme e sigurisë europiane
Nga Polonia, ku ndodhet për samitin e NATO-s, Barack Obama sqaroi se pret që Britania të vazhdojë të mbetet një kontribuese e rëndësishme e sigurisë europiane, e në të njëjtën kohë shprehu bindjen se ajo do ta pranojë një shkëputje të rregullt nga BE-ja.

Traktati i ri i Varshavës, pakt i rinovuar NATO-BE “kundër” Rusisë Traktati i ri i Varshavës, pakt i rinovuar NATO-BE “kundër” Rusisë
Në Samitin e Varshavës, NATO-ja duket se do të ndjekë një strategji të dyfshtë: demonstrimin e forcës përmes trupave shtesë në lindje dhe njëkohësisht rifillimin e dialogut me Moskën.

Sistem antiraketë në Kore, Kina kundërshton marrëveshjen me SHBA Sistem antiraketë në Kore, Kina kundërshton marrëveshjen me SHBA
Shtetet e Bashkuara dhe Korea e Jugut arritën një marrëveshje mbi dislokimin e një sistemi shumë të diskutuar të mbrojtjes raketore në vazhdën e intensifikimit të kërcënimeve nga Korea e Veriut.

Tajvan, 24 të plagosur nga shpërthimi në një tren Tajvan, 24 të plagosur nga shpërthimi në një tren
Një shpërthim i fortë në një tren pasagjerësh në kryeqytetin e Tajvanit, Tajpei, mbrëmjen e së enjtes shkaktoi të paktën 24 të plagosur.

Racizmi ndez dhunën në SHBA. Vriten nga snajperë 5 policë në Dallas Racizmi ndez dhunën në SHBA. Vriten nga snajperë 5 policë në Dallas
Pesë efektivë policie u qëlluan për vdekje nga snajperë në Dallas të Teksasit, gjatë një proteste kundër vrasjes së njerëzve me ngjyrë prej forcave të rendit në vend. Demonstratën e nxitën vdekjet e Philando Castile në Minnesota dhe Alton Sterling në Louisiana.

Britani, Cameron do të pasohet nga një femër: Theresa May ose Leadsom Britani, Cameron do të pasohet nga një femër: Theresa May ose Leadsom
Theresa May dhe Andrea Leadsom do të duelojnë së bashku për t’u bërë kryetarja e ardhshme e Partisë Konservatore, pasi rivali i tyre Michael Gove është eliminuar nga gara.

Londra, tashmë më e lirë për turistët Londra, tashmë më e lirë për turistët
Gjithmonë keni ëndërruar t’i kaloni pushimet në Londër? Tani është koha të prisni një biletë udhëtimi për atje.

Lista e vendeve të sigurta, BE planifikon të unifikojë klasifikimin Lista e vendeve të sigurta, BE planifikon të unifikojë klasifikimin
Lista e ardhshme e BE-së për vendet e origjinës së sigurtë, që supozohet të ndihmojë vendet anëtare t’i procesojnë disa aplikime më shpejt se të tjerat, duhet të zëvendësojë listat aktuale kombëtare pas një periudhe tranzitore trevjeçare.

Ban Ki-Moon, i shqetësuar nga tensionet në gadishullin korean Ban Ki-Moon, i shqetësuar nga tensionet në gadishullin korean
Tensionet e shtuara në gadishullin korean përbëjnë arsye shqetësimi për Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, i cili i bëri thirrje me këtë rast Koresë së Veriut të frenohet nga provokimet.

Minesota, polici vret një 32-vjeçar me ngjyrë Minesota, polici vret një 32-vjeçar me ngjyrë
Pikërisht në kohën kur në Luizjanë vazhdonin protestat për vrasjen e një 37-vjeçari me ngjyrë nga policia, një tjetër i ri afro-amerikan u qëllua për vdekje nga forcat e rendit në Minesota. E dashura e Philando Castile regjistroi të gjithë ngjarjen dhe i hodhi “online” pamjet ku shihet viktima i mbuluar në gjak dhe efektivi i policisë me armën e drejtuar nga ai. Castile u vra pasi u zgjat të merrte patentën.

Merkel, kritika Rusisë për vendet lindore Merkel, kritika Rusisë për vendet lindore
Kancelarja gjermane Angela Merkel fajëson Rusinë për minimin e sigurisë evropiane me “fjalë e me vepra” dhe premtoi mbështetje për shtetet e Europes Lindore që i tremben synimeve të Kremlinit.

Pasojat e Brexit; Hebrenjtë në Britani, duan pasaportën gjermane Pasojat e Brexit; Hebrenjtë në Britani, duan pasaportën gjermane
Më parë ata nuk e kishin menduar se do të vinte kjo dite, por tani brezat pasardhës të refugjatëve hebrenj të cilët ikën drejt Britanisë së Madhe për të shpëtuar nga persekutimi nazist, tani kërkojnë shtetësinë gjermane pas vendimit të Brexit.

Raporti mbi “Irakun”, Obama: Të mësojmë nga gabimet Raporti mbi “Irakun”, Obama: Të mësojmë nga gabimet
Shtëpia e Bardhë ka reaguar ndaj një raporti britanik i cili kritikoi rolin e qeverisë Blair në luftën në Irak.

SHBA, hetim vrasjes së të riut me ngjyrë në Luiziana SHBA, hetim vrasjes së të riut me ngjyrë në Luiziana
Departamenti amerikan i Drejtësisë ka nisur një hetim mbi respektimin e të drejtave civile lidhur me vrasjen e një personi me ngjyrë nga policia në Luiziana.

Obama njofton planin për Afganistanin: 8.400 ushtarë në 2017 Obama njofton planin për Afganistanin: 8.400 ushtarë në 2017
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama njoftoi këtë të mërkurë se do të mbajë rreth 8.400 ushtarë amerikanë në Afganistan në vitin 2017.

Itali, tregu financiar dhe bankat në “humnerë” pas Brexit Itali, tregu financiar dhe bankat në “humnerë” pas Brexit
Aksionet e Bankës së Italisë u ulën ndjeshëm këtë javë, duke tronditur themelet financiare të ekonomisë së tretë më të madhe të Eurozonës dhe duke kërcënuar prekjen e vendeve të tjera të BE-së.

Francë, 9 vjet burg rekrutuesve të militantëve; përgjegjës edhe për sulme Francë, 9 vjet burg rekrutuesve të militantëve; përgjegjës edhe për sulme
Shtatë persona janë dënuar me burg në Francë për rekrutim dhe stërvitje të anëtarëve të Shtetit Islamik në Siri.

Schulz: Britania, sa më parë jashtë BE-së Schulz: Britania, sa më parë jashtë BE-së
“Shpresoja dhe besoja në një fitore të krahut “Remain” në referendumin britanik dhe rezultati final më ka habitur dhe trishtuar njëkohësisht”.

Lufta e gabuar Bush-Blair, raporti: Londra e dinte që nuk kishte armë kimike Lufta e gabuar Bush-Blair, raporti: Londra e dinte që nuk kishte armë kimike
Në Londër është botuar raporti i shumëpritur për hetimin, mbi arsyet dhe pasojat e angazhimit ushtarak të Britanisë në luftën në Irak përpara 13 vitesh, përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Forcat britanike u dërguan në luftë “përpara se mundësitë paqësore për çarmatimin të ezauroheshin”, thuhet në raportin “Chilcot”.

SHBA, xhekpot prej 454 mln dollarësh SHBA, xhekpot prej 454 mln dollarësh
Xhekpoti i lotarisë “Mega Millions” ka mbërritur në 454 milionë dollarë, duke e bërë këtë njërin prej 10 çmimeve më të mëdha në historinë e Shteteve të Bashkuara. Njerëzit kanë vërshuar të blejnë biletat e “Mega Millions”, me shpresën se fati do t’iu buzëqeshë.

Nën hijen e “Brexit”, NATO do të konsiderojë pengimin e Rusisë Nën hijen e “Brexit”, NATO do të konsiderojë pengimin e Rusisë
Udhëheqësit e vendeve të NATO-s do të mblidhen të premten në Varshavë të Polonisë, për të çimentuar një pengesë të re ndaj asaj që ata e konsiderojnë si një Rusi të inkurajuar, duke u rikthyer në mbrojtjen e stilit të Luftës së Ftohtë, me Uashingtonin që sërish luan rolin e mbrojtësit të Europës.

Afrikë e Jugut, atleti Pistorius dënohet me 6 vite burgim për vrasjen e së dashurës Afrikë e Jugut, atleti Pistorius dënohet me 6 vite burgim për vrasjen e së dashurës
Atleti olimpik nga Afrika e Jugut, Oscar Pistorius është dënuar me 6 vite heqje lirie për vrasjen e së dashurës së tij, Reeva Steenkamp, në vitin 2013.

FBI-ja “shfajësoi” Clintonin. Trump: Ka për të qenë presidente shumë e keqe FBI-ja “shfajësoi” Clintonin. Trump: Ka për të qenë presidente shumë e keqe
I nominuari i supozuar i Partisë Republikane, Donald Trump e akuzoi demokraten Hillari Clinton për fshehtësi e sjellje jo të ligjshme, pak pasi FBI-ja e thirri ish-Sekretaren e Shtetit për pyetje lidhur me çështjen e shumëpërfolur të “e-mail”-eve të klasifikuara dhe përdorimit të serverit privat gjatë kohës që ishte në detyrë.

SHBA, tjetër vrasje e personave me ngjyrë. Protesta dhe indinjatë në Louisiana SHBA, tjetër vrasje e personave me ngjyrë. Protesta dhe indinjatë në Louisiana
Protestat kanë shpërthyer në shtetin amerikan të Louisianës, pasi është publikuar një video ku shfaqen dy oficerë të bardhë policie të ndalojnë dhe të qëllojnë për vdekje një shtetas me ngjyrë.

“Brexit”, paundi shënon një tjetër rekord negativ “Brexit”, paundi shënon një tjetër rekord negativ
Monedha britanike shënoi një tjetër rekord negativ në tregjet aziatike, ndërsa shqetësimet për votimin e Britanisë për shkëputjen nga BE vazhdojnë  të peshojnë në besimin e investitorëve.

Sulmi në Bangladesh, viktima u identifikua si agresor Sulmi në Bangladesh, viktima u identifikua si agresor
Policia e Bangladeshit pranoi se kishte identifikuar gabimisht një person të marrë peng si një prej agresorëve të sulmit vdekjeprurës në një bar-restorant të Dakas, të premten.

Politikania u përdhunua nga emigrantët, gënjeu në polici Politikania u përdhunua nga emigrantët, gënjeu në polici
Një politikane në Gjermani e përdhunuar në Janar të këtij viti, ka pranuar se ka gënjyer në polici pas ngjarjes rreth etnisë së personave që e sulmuan.

Britani, Theresa May mposht rivalët në testin e parë për partinë dhe postin e kryeministres Britani, Theresa May mposht rivalët në testin e parë për partinë dhe postin e kryeministres
Sekretarja e Brendshme britanike, Theresa May ka fituar në mënyrë bindëse raundin e parë të garës së brendshme për t’u bërë udhëheqësja e radhës e konservatorëve, e rrjedhimisht kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar.

Spanjë, moti i nxehtë shkakton alarm. Në Kinë, përmbytjet shkaktojnë viktima Spanjë, moti i nxehtë shkakton alarm. Në Kinë, përmbytjet shkaktojnë viktima
Spanja ka shpallur nivelin e verdhë të alarmit, për shkak të temperaturave të larta që kanë përfshirë pjesën qendrore dhe jugore të vendit. Qendra meteorologjike “Aemet” paralajmëroi se temperaturat në Madrid do të arrijnë të mërkurën në 38 gradë Celcius, ndërsa në vijim të javës ato do të rriten edhe më tepër.

Masakra e Stambollit, shkon në 30 numri i të akuzuarve. Mes tyre 11 të huaj Masakra e Stambollit, shkon në 30 numri i të akuzuarve. Mes tyre 11 të huaj
Turqia ka ngarkuar me akuza penale edhe 17 të dyshuar të tjerë, 11 prej të cilëve të huaj, pas sulmeve terroriste që shkaktuan një masakër të vërtetë në Aeroportin “Ataturk” të Stambollit gjatë muajit të kaluar.

FBI: Ish-sekretarja Clinton, “e pakujdesshme” me “e-mail”-et. Por s’ka vepër penale FBI: Ish-sekretarja Clinton, “e pakujdesshme” me “e-mail”-et. Por s’ka vepër penale
Përmes një deklarate për shtyp, e cila pritet të kumbojë gjerësisht në politikën amerikane, drejtori i Byrosë Federale të Hetimit, James Comey tha se organizmi i drejtuar prej tij nuk do t’u rekomandojë prokurorëve të ngrenë akuza penale ndaj Hillary Clintonit për menaxhimin e informacioneve të klasifikuara dhe të “e-mail”-eve personale të saj.

Juncker kritikon ashpër udhëheqësit e “Brexit”: Braktisën anijen në momente të vështira Juncker kritikon ashpër udhëheqësit e “Brexit”: Braktisën anijen në momente të vështira
Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker akuzoi mbështetësit e “Brexit”-it, Boris Johnson dhe Nigel Farage, se kishin zgjedhur të largoheshin në momentin që gjërat ishin vështirësuar.

Në prag të Olimpiadës, policia e Rio de Janeiros: S’mbrojmë dot askënd Në prag të Olimpiadës, policia e Rio de Janeiros: S’mbrojmë dot askënd
Lojërat Olimpike janë pak javë larg, ndërsa qyteti mikpritës Rio de Janeiro është në krizë. Dhuna ka shënuar rritje, ndërsa oficerët e policisë po përballen me qeverinë, pasi pretendojnë se nuk paguhen prej muajsh.

Austri, caktohet data e përsëritjes së zgjedhjeve presidenciale Austri, caktohet data e përsëritjes së zgjedhjeve presidenciale
Kancelari austriak, Christian Kern ka bërë të ditur se zgjedhjet e reja presidenciale, apo më saktë përsëritja e atyre të fundit, do të mbahen më 2 tetor. Ky mbetet një propozim gjithsesi, pasi data duhet të miratohet nga Parlamenti për t’u zyrtarizuar. E megjithatë kjo mbetet thjesht një formalitet.

Organi më i lartë saudit: Kamikazët dhunuan çdo gjë Organi më i lartë saudit: Kamikazët dhunuan çdo gjë
Organi më i lartë fetar në Arabinë Saudite dënoi ashpër tre sulmet vetëvrasëse të së hënës në mbretëri, përfshirë atë pranë Medinës, vendi i dytë më i shenjtë i Islamit.

Kërcënimi rus, Stoltenberg: Në fokus të Samitit të Varshavës Kërcënimi rus, Stoltenberg: Në fokus të Samitit të Varshavës
Në daljen e fundit për mediat përpara nisjes së punimeve të Samitit të Varshavës, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë publike axhendën se ku do fokusohen diskutimet, si dhe vendimet e rëndësishme që priten të merren, ku pad yshim theksi do të vendoset tek forcim i kufijve në pjesën lindore të Aleancës, përballë kërcënimeve që vijnë nga Rusia.

SHBA feston Ditën e Pavarësisë, spektakël fishekzjarrësh SHBA feston Ditën e Pavarësisë, spektakël fishekzjarrësh
Amerika e kremtoi festen e saj të Pavarësisë me një spektakël madhështor fishekzjarrësh në National Mall të Uashington DC-së.

Hungaria, referendum kundër BE për kuotat e refugjatëve Hungaria, referendum kundër BE për kuotat e refugjatëve
Presidenti hungarez Janos Ader caktoi 2 tetorin si datën e mbajtjes së një referendumi mbi politikat e Bashkimit Europian për sistemimin e emigrantëve brenda Bllokut.

I ftohti ekstrem përfshinë Perunë, dëbora mbulon 15 krahina I ftohti ekstrem përfshinë Perunë, dëbora mbulon 15 krahina
Një valë e menjëhershme të ftohti ekstrem në Andet e Perusë fajësohet për ngordhjen e një numri të madh kafshësh.

Sulmet për fe, qëllohet një mysliman në Hjuston, vrasje dhe në Bangdalesh Sulmet për fe, qëllohet një mysliman në Hjuston, vrasje dhe në Bangdalesh
Pas të shtënave pranë një xhamie në Hjuston, ku u qëllua një mjek një ditë më parë, myslimanët kanë kërkuar forcimin e masave të sigurisë.

Rreziku nga sulmet terroriste, Franca riorganizon Inteligjencën Rreziku nga sulmet terroriste, Franca riorganizon Inteligjencën
Shërbimet franceze të Inteligjencës duhet të riorganizohen pas sulmeve të nëntorit në Paris.

ISIS sulmon edhe në Malajzi, konfirmohet rasti ISIS sulmon edhe në Malajzi, konfirmohet rasti
Policia e Malajzisë ka njoftuar se sulmi që ndodhi në një restorant javën e kaluar, ku mbetën të plagosur 8 persona, është kryer nga militantë të Shtetit Islamik.

Arabi, shpërthim pranë varrit të Muhamedit; tronditet Medina Arabi, shpërthim pranë varrit të Muhamedit; tronditet Medina
Një atentator vetëvrasës është hedhur në erë në qytetin saudit Medina, në afërsi të Xhamisë së Profetit, një nga vendet më të shenjta të Islamit.

Zelandë e Re, kapet vepra e artit me 35 kg kokainë Zelandë e Re, kapet vepra e artit me 35 kg kokainë
Dy trafikantë droge, njëri nga Meksika dhe tjetri nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tentuan të  transportonin kokainë drejt Zelandës së Re në një suvenir, i cili ishte i mbuluar nga diamante. Droga e cila peshonte 35 kilogramë, kishte si destinacion Aucklandin.

Seks, drogë dhe gjobëvënie, skandali përfshin policinë spanjolle Seks, drogë dhe gjobëvënie, skandali përfshin policinë spanjolle
Një skandal ka tronditur policinë spanjolle. Uniformat blu në Palma de Majorka akuzohen për një seri shkeljesh që kanë detyruar Prokurorinë Antikorrupsion të nisë një hetim që ka çuar në qeli 6 agjentë.

Sulmi në Bangladesh, dy të arrestuar; autoritet: S’kanë lidhje me ISIS Sulmi në Bangladesh, dy të arrestuar; autoritet: S’kanë lidhje me ISIS
Dy persona janë arrestuar lidhur me sulmin e disa ditëve më parë në Daka të Bangladeshit, ku humbën jetën 20 persona.

Itali, operacion i gjerë kundër trafikantëve te qenieve njerëzore Itali, operacion i gjerë kundër trafikantëve te qenieve njerëzore
Plot 38 persona janë ndaluar nga policia italiane në qytete të ndryshme, me akuzën e trafikimit të njerëzve, në kuadrin e operacionit që ka marrë emrin “Glauco 3”. Në një parfumeri në Romë është zbuluar baza operative e një rrjeti, që organizonte udhëtime nga vendet e Afrikës Veriore drejt Italisë.

Rrëfimi tronditës i trafikantit: Emigrantëve u shiten organet Rrëfimi tronditës i trafikantit: Emigrantëve u shiten organet
Ndonjëherë emigrantët nuk kanë paratë e as nuk dinë kujt t’i drejtohen për të paguar udhëtimin drejt Europës. Këta persona që nuk mund të paguajnë u dorëzohen autoriteteve egjiptiane, të cilët i vrasin për t’u marrë organet e për t’i shitur për një shumë prej rreth 15 mijë dollarësh.

Arabi, hidhet në erë pranë Konsullatës së SHBA-ve. Nuk shkakton viktima Arabi, hidhet në erë pranë Konsullatës së SHBA-ve. Nuk shkakton viktima
Një person hodhi veten në erë në afërsi të Konsullatës së Shteteve të Bashkuara në qytetin saudit Jeddah (Xhedah), por ndërhyrja e shpejtë e rojeve të sigurisë ka qenë vendimtare në frenimin e një masakre të mundshme.

Sulmi terrorist në Bangladesh, identifikohen 5 nga agresorët Sulmi terrorist në Bangladesh, identifikohen 5 nga agresorët
Autoritetet e Bangladeshit kanë identifikuar 5 nga agresorët, të cilët ndërmorën të premten një prej sulmeve më të rënda terroriste në vend. Siç mësohet, ata ishin të njohur për policinë.

Britani, pas “Brexit” dorëhiqet Farage: Misionin e përmbusha Britani, pas “Brexit” dorëhiqet Farage: Misionin e përmbusha
“Misionin tim e përmbusha, nuk kisha çfarë arrija më shumë nga sa arrita me këtë referendum. Kampi për largim nuk do të kishte fituar kurrë pa UKIP-in”, deklaroi udhëheqësi i Partisë së Pavarësisë së Mbretërisë së Bashkuar, Nigel Farage, e me këto fjalë njoftoi dorëheqjen nga posti i kryetarit të forcës politike antiemigracion.

Rrëzimi i avionit të “EgyptAir”, rikuperohen trupat e viktimave Rrëzimi i avionit të “EgyptAir”, rikuperohen trupat e viktimave
Një anije që po kërkon eshtrat e viktimave të avionit të “EgyptAir”, që u rrëzua në Mesdhe në muajin maj, ka rikuperuar të gjitha trupat e piketuara në det. Anija nga Mauritania “John Lethbridge” po lundron tani drejt Aleksandrisë në Egjipt, ku eshtrat do të analizohen nga prokurorë dhe specialistë të Mjekësisë Ligjore, para se të shkojnë në Kairo për testet e ADN-së.

SHBA, zbulohet “thesari” me prejardhje nga trafiku i drogës. Dy të arrestuar SHBA, zbulohet “thesari” me prejardhje nga trafiku i drogës. Dy të arrestuar
Ajo që nisi si bastisje e thjeshtë e një banese nga policia në Miami, përfundoi me një zbulim spektakolar: autoritetet gjetën miliona dollarë të fshehur pas një muri të papafingos, si dhe dy lloje marijuane të emërtuara “Super Skunk” dhe “Chernobyl”, por edhe një armë zjarri.

Sulmi në Bagdad, shkon në mbi 165 numri i viktimave. Shpallen 3 ditë zie Sulmi në Bagdad, shkon në mbi 165 numri i viktimave. Shpallen 3 ditë zie
Qeveria irakiane shpalli 3 ditë zie kombëtare pas sulmit me bombë në kryeqytetin Bagdat, ku u vranë të paktën 165 persona e u plagosën 225 të tjerë. Një kamion frigorifer i mbushur me eksplozivë u hodh në erë në qarkun e Karradas, ku njerëzit po bënin blerje me rastin e mbylljes së muajit të Ramazanit.

Samiti i Parisit, Hollande pret kryeministrat e rajonit. Diskutohet edhe zgjerimi i BE-së pas “Brexit” Samiti i Parisit, Hollande pret kryeministrat e rajonit. Diskutohet edhe zgjerimi i BE-së pas “Brexit”
Emigracioni, çështjet e sigurisë - përfshirë këtu luftën kundër ekstremizmit, - punësimi, rritja ekonomike dhe bashkëpunimi mes të rinjve, do të jenë çështjet që do të diskutohen në Samitin e Parisit, i cili vjen në kuadër të “Procesit të Berlinit”, një nismë e ndërmarrë 3 vite më parë nga Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Ndahet nga jeta i mbijetuari nobelist i Aushvicit, Elie Wiesel Ndahet nga jeta i mbijetuari nobelist i Aushvicit, Elie Wiesel
I mbijetuari i Holokaustit dhe fituesi i çmimit “Nobel” për Paqen, Elie Wiesel ndërroi jetë në moshën 87-vjeçare. Ai vdiq në SHBA, ku jetoi që prej vitit 1960 duke qenë edhe nënshtetas. Wiesel u bë i famshëm pasi shkroi për përvojën e tij si një adoleshent në kampet naziste të përqëndrimit, ku ai humbi babain, nënën dhe një motër më të re.

Kinë, përfundon ndërtimi i radioteleskopit kolosal Kinë, përfundon ndërtimi i radioteleskopit kolosal
Përfundimi i radioteleskopit më të madh në botë është shoqëruar nga një vëmendje e madhe mediatike në Kinë dhe në botë, ndërsa autoritetet kineze kanë transmetuar drejtpërdrejt në televizione edhe vendosjen e pjesës së fundit të superantenës, që shpresohet se do të diktojë sinjale nga universi.

Francë, rikthehet Sarkozy. Do të kandidojë në Presidencialet 2017 Francë, rikthehet Sarkozy. Do të kandidojë në Presidencialet 2017
Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy konfirmoi se do të kandidojë sërish për postin më të lartë në vend, duke lajmëruar dorëheqjen nga kreu i partisë së tij konservatore, për t’i hapur rrugën përpjekjes presidenciale.

Bangladesh, dy ditë zie kombëtare pas sulmit terrorist me 20 viktima Bangladesh, dy ditë zie kombëtare pas sulmit terrorist me 20 viktima
Autoritetet në Bangladesh shpallën dy ditë zie kombëtare për personat e vrarë gjatë sulmit të militantëve islamikë në një kafene në kryeqytetin Daka. 20 pengje, shumica e të cilëve shtetas të huaj, ishin mes viktimave.

Australi, rezultati i ngushtë i zgjedhjeve thellon krizën Australi, rezultati i ngushtë i zgjedhjeve thellon krizën
Australia nuk do të marrë vesh rezultatin e zgjedhjeve federale edhe për disa ditë, ndërsa vazhdon numërimi i votave për ato vende në Parlament, që duket se do të luftohen deri në votën e fundit.

Bagdad, dhjetëra viktima nga shpërthimet e kryera prej ISIS Bagdad, dhjetëra viktima nga shpërthimet e kryera prej ISIS
Të paktën 83 persona u vranë dhe më shumë se 200 të tjerë u plagosën, si pasojë e dy bombave të fuqishme që shpërthyen në kryeqytetin irakian, Bagdad. Sulmet u kryen nga Shteti Islamik, i cili mori përsipër përgjegjësinë për to përmes një komunikate në internet.

Çelja e Parlamentit në Skoci, Mbretëresha Elizabeth: Mos u nxitoni! Çelja e Parlamentit në Skoci, Mbretëresha Elizabeth: Mos u nxitoni!
Koha dhe vendi i prononcimit të parë të Mbretëreshës së Anglisë pas referendumit, ku u vendos që Britania të dalë nga BE-ja, vështirë se konsiderohen të rastësishme. Duke folur në sesionin hapës të Parlamentit të Skocisë, Mbretëresha Elizabeth theksoi nevojën që udhëheqësit politikë t’i japin kohë vetes për të menduar se cilat do të duhet të jenë hapat e ardhshëm për të përballuar sfidat në botën post-refrendum.

Hillary Clinton merret në pyetje nga FBI Hillary Clinton merret në pyetje nga FBI
Kandidatja amerikane në zgjedhjet presidenciale, Hillary Clinton është marrë në pyetje nga FBI në lidhje me përdorimin e postës elektronike kur ajo ishte sekretare e Shtetit.

Fotot e terroristëve në Daka: Donim të shfarrosnim kryqëzorët Fotot e terroristëve në Daka: Donim të shfarrosnim kryqëzorët
“Donim të vrisnim të huajt e vendeve kryqëzore në Daka”. Është kjo deklarata përmes të cilës ISIS ka marrë përgjegjësinë e sulmit në kryeqytetin e Bangladeshit, që u mori jetën 20 personave.

Gjermania, nënshtetësi britanikëve që jetojnë atje? Gjermania, nënshtetësi britanikëve që jetojnë atje?
Zv.kancelari i Gjermanisë, Sigmar Gabriel mendon se Gjermania duhet t’i ofrojë nënshtesi britanikëve të rinj që jetojnë në këtë vend, një zemërgjerësi kjo e cila i detyrohet mbase edhe faktit që shumë nga votuesit për largim ishin në moshë të mesme e të thyer.

Australi, kryeministri Turnbull beson në formimin e qeverisë Australi, kryeministri Turnbull beson në formimin e qeverisë
Kryeministri australian Malcolm Turnbull ka besimin se mund ta formojë ekzekutivin e ri, por rezultati është tepër i ngushtë për të dalë në përfundime të sakta.

Britani, me mijëra marshojnë në mbështetje të BE-së Britani, me mijëra marshojnë në mbështetje të BE-së
Me mijëra vetë janë mbledhur përpara ndërtesës së Parlamentit në Londër duke krijuar një det njerëzor në ngjyrat e BE-së, blu dhe të artë.

Zgjedhjet federale në Australi Zgjedhjet federale në Australi
Katër milionë zgjedhësve që votuan më herët, u shtohen edhe 10 milionë që pritet të hedhin sot votën e tyre në zgjedhjet federale të Australisë.

ISIS-i terrorizon edhe Bagladeshin: 20 viktima në kryeqytetin Daka ISIS-i terrorizon edhe Bagladeshin: 20 viktima në kryeqytetin Daka
20 civilë të vrarë, 13 të liruar, 6 terroristë të vdekur e një i kapur i gjallë: ky është bilanci tragjik i pengmarrjes që bilanci i pengmarrjes që tronditi kryeqytetin e Bangladeshit, Daka.

Paris, ndalohet përdorimi i makinave të vjetra. Shkak ndotja e ajrit Paris, ndalohet përdorimi i makinave të vjetra. Shkak ndotja e ajrit
Parisi ka ndaluar përdorimin e makinave të vjetra nga rrugët e tij, si masa më e re kundër ndotjes së ajrit. Ky fenomen shqetësues vret 48 mijë njerëz çdo vit në Francë; 400 mijë në Europë dhe rreth 3.7 milionë në mbarë botën.

Juncker: Sllovakia, presidencë me sfida tepër të mëdha të BE-së; Dhe gafa... Juncker: Sllovakia, presidencë me sfida tepër të mëdha të BE-së; Dhe gafa...
Presidenti i Komisionit Europian uroi Sllovakinë për marrjen e Presidencës së radhës së BE-së, kur sfidat e vendit për të menaxhuar një bllok të tillë janë të mëdha pas daljes së Bitanisë. Por në vend që të uronte Sllovakinë, Juncker u ngatërrua.

Venezuela në prag revolte, populli po vuan për ushqim Venezuela në prag revolte, populli po vuan për ushqim
Frigoriferi bosh është kthyer në një gjë të zakontë për popullatën e Venezuelës. Lufta për ushqim është kryefjala e shqetësimeve zë tyre.

Bangladesh, të shtëna me armë dhe pengmarrje në kryeqytetin Dhaka Bangladesh, të shtëna me armë dhe pengmarrje në kryeqytetin Dhaka
Zona diplomatike e Dhakës në Bangladesh është kthyer në një betejë të shtënash me armë zjarri. Sulmues të paidentifikuar hynë në një lokal, që ndodhet në zonën e rrethuar me siguri të lartë.

Izrael-Palestinë, superfuqitë paralajmërojnë për “konflikt të përjetshëm” Izrael-Palestinë, superfuqitë paralajmërojnë për “konflikt të përjetshëm”
Disa prej fuqive më të mëdha botërore kanë dhënë alarmin e një “konflikti dhe pushtimi të përjetshëm” mes izraelitëve dhe palestinezëve, për sa kohë që asnjë prej të dyja palëve nuk ndërmerr veprime pozitive në aspektin e sheshimit të konflikteve të vjetra.

Turqi, analistët: Sulmet, hakmarrje për shkak të politikës së jashtme Turqi, analistët: Sulmet, hakmarrje për shkak të politikës së jashtme
Mund të kenë qenë pikërisht politikat e jashtme turke ato që i hapën derën sulmit terrorist në aeroportin Ataturk të Stambollit dhe atmosfera e tensionuar që ka përfshirë të gjithë Turqinë, më shumë gjasa do të vazhdojë të zgjasë edhe për disa kohë.

Presidencë në kohë të “Brexit”, Sllovakia merr drejtimin e BE Presidencë në kohë të “Brexit”, Sllovakia merr drejtimin e BE
Sllovakia merr në një moment të vështirë Presidencën e radhës së BE-së, kur sfidat e vendit për të menaxhuar një bllok pas daljes nga rreshti të Mbretërisë së Bashkuar, janë të mëdha.

“Brexit”, të moshuarit në Blackpool nuk pendohen “Brexit”, të moshuarit në Blackpool nuk pendohen
Shumë u penduan për votën e hedhur pro shkëputjes nga Bashkimi Europian, por banorët e Blackpoolit në Veriperëndim të Anglisë nuk e kthejnë kokën prapa. Dikur një vend që ofronte shëtitje magjepsëse buzë detit, ai është sot vetëm një hije e rregjur e së shkuarës, i vizituar vetëm nga pushues të moshës së tretë.

Shakaja pa kripë e Trump për meksikanët: Po na sulmojnë! Shakaja pa kripë e Trump për meksikanët: Po na sulmojnë!
Ndalesa e radhës së fushatës së Donald Trumpit ishte në Neë Hampshire, ku i nominuari i supozuar i Partisë Republikane iu rikthye temës prej tij më të dashur, padrejtësisë që ai sheh tek mungesa e ekulibrit në tregtinë amerikane.

Austri, anulohen presidencialet. Gjykata Supreme gjen parregullsi Austri, anulohen presidencialet. Gjykata Supreme gjen parregullsi
Gjykata Kushtetuese në Austri ka vendosur këtë mëngjes se balotazhi për zgjedhjet presidenciale, i fituar më 22 maj nga kandidati i të gjelbërve, Alexander Van der Bellen, do të anulohet për shkak të parregullësive të verifikuara në operacionin e numërimit.

Britani, Theresa May udhëheq garën për lidershipin e Partisë Konservatore Britani, Theresa May udhëheq garën për lidershipin e Partisë Konservatore
Theresa May, ministrja e Brendshme e Britanisë, e cila shpalli kandidaturën për të drejtuar Partinë Konservatore, po shton gjithnjë e më shumë mbështetjen e saj. Dy emrat më të fundit që janë rreshtuar krah saj janë ministri i Mbrojtjes, Michael Fallon dhe ai i Transportit, Patrick McLoughlin.

Ndërtimi i kolonive, Kuarteti: Izraeli duhet t’i ndalojë Ndërtimi i kolonive, Kuarteti: Izraeli duhet t’i ndalojë
Izraeli duhet të ndalë ndërtimin e kolonive, të mos pengojë zhvillimin palestinez dhe të mos përdorë tokën që palestinezët kërkojnë për shtetin e tyre të ardhshëm vetëm për qëllime izraelite.

Korrupsioni në Argjentinë, kontroll pronave të ish-lideres Korrupsioni në Argjentinë, kontroll pronave të ish-lideres
Policia argjentinase kontrolli disa prona që i përkasin familjes së ish-presidentes së vendit Cristina Fernandez de Kirchner.

Turqia sfidon BE-në, nuk ndryshon ligjet antiterror Turqia sfidon BE-në, nuk ndryshon ligjet antiterror
Turqia sfidoi hapur presionin e Bashkimit Evropian për të ndryshuar ligjet e saj antiterror, duke thënë se sulmi terrorist në aeroportin e Stambollit tregon qartë se qëndrimi i ashpër ndaj këtij fenomeni është rruga e duhur.

Qëllon me thikë adoleshenten izraelite në gjumë, vritet nga rojet e sigurisë Qëllon me thikë adoleshenten izraelite në gjumë, vritet nga rojet e sigurisë
Një adoleshente izraelite është therur për vdekje në një prej banesave të ndërtuara për hebrenjtë në Bregun Perëndimor të pushtuar nga izraelitët. Hallel Yaffa Ariel, 13 vjeç dhe me nënshtetësi amerikane, u sulmua teksa flinte në dhomën e saj në Kiryat Arba.

“Brexit”, zhvlerësohen borxhet e BE-së. “S&P” e zbret në “AA” “Brexit”, zhvlerësohen borxhet e BE-së. “S&P” e zbret në “AA”
Agjencia e vlerësimit të borxheve “Standard & Poor’s” ka njoftuar këtë të enjte se ka ulur vlerësimin afatgjatë të borxheve të Bashkimit Europian nga “AA+” në “AA”, e megjithatë ka përmirësuar parashikimet në “qëndrueshëm” nga “negativ”, pasi Mbretëria e Bashkuara votoi në një referendum për t’u larguar nga BE-ja.

Liberia merr “frerët” e sigurisë kombëtare nga OKB pas 13 vitesh Liberia merr “frerët” e sigurisë kombëtare nga OKB pas 13 vitesh
Liberia ka marrë më në fund përgjegjësinë për sigurinë kombëtare të vendit, për herë të parë që prej fundit të luftës civile në vendin afrikanoperëndimor 13 vite më parë. Një lëvizje kjo që sigurisht është mirëpritur nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon.

Rusi, Putin u jep fund sanksioneve turistike e tregtare me Turqinë Rusi, Putin u jep fund sanksioneve turistike e tregtare me Turqinë
Presidenti rus Vladimir Putin ka firmosur dekretin qeveritar dhe ka bërë të ditur se Rusia do të heqë sanksionet ndaj udhëtimeve turistike në Turqi, hap ky që vjen vetëm pak pas bisedimeve të para të zhvilluara prej tij me homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, që prej rrëzimit të një avioni luftarak rus, që shkaktoi një krizë marrëdhëniesh mes dy vendeve.

Rusi-NATO, bisedime pas Samitit të Varshavës për rindërtimin e besimit Rusi-NATO, bisedime pas Samitit të Varshavës për rindërtimin e besimit
Rusia pranoi mbajtjen e bisedimeve me NATO-n pas samitit të aleancës në Varshavë muajin që vjen, teksa të dyja palët do të përpiqen të sheshojnë tensionet ushtarake mes tyre, të përflakura nga kriza e Ukrainës.

Autorët e sulmit në aeroportin e Stambollit, njëri ishte rus Autorët e sulmit në aeroportin e Stambollit, njëri ishte rus
Tre autorët e sulmeve që i morën jetën 42 personave në aeroportin e Stambollit këtë javë ishin nga Rusia, Uzbekistani dhe Kirgistani, bëri të ditur një zyrtar turk.

Britani, Theresa May dhe antishqiptari Gove për kryeministër. Tërhiqet Johnson Britani, Theresa May dhe antishqiptari Gove për kryeministër. Tërhiqet Johnson
Pa u tharë ende boja në letrën e dorëheqjes së kryeministrit Cameron, viktima e parë politike e rezultatit të referendumit për “Brexit”, në Britani ka filluar lufta për zëvendësimin e tij dhe të udhëheqësit të opozitës laburiste, Jeremy Corbyn.

OKB, konferencë për paqen mes izraelitëve dhe palestinezëve OKB, konferencë për paqen mes izraelitëve dhe palestinezëve
Kombet e Bashkuara çelën në Gjenevë të Zvicrës një konferencë ndërkombëtare të fokusuar tek procesi i paqes mes palestinezëve dhe izraelitëve. Eventi 2-ditor ul bashkë në një tryezë negociatorë e akademikë për të parën herë që prej shembjes së përpjekjeve amerikane për një zgjidhje të konfliktit mes dy shteteve në vitin 2014.

Stambolli, ende në panik. Shtohen viktimat Stambolli, ende në panik. Shtohen viktimat
Frika, pasiguria, por edhe sfida ndaj atyre që shkatërrojnë jetë janë ndjenjat që mbizoterojnë pas sulmit të përgjakshëm në aeroportin “Ataturk” të Stambollit.

Afganistan, dy kamikazë vrasin 40 persona Afganistan, dy kamikazë vrasin 40 persona
Dy kamikaze vranë 40 kadetë e civilë në një sulm mbi autobusët me të cilët po udhëtonin te diplomuar rishtazi të policisë afgane në Kabul.

Trafik ndërkombëtar droge, sekuestrohen 11 tonë kokainë Trafik ndërkombëtar droge, sekuestrohen 11 tonë kokainë
11 tonelata kokainë e sekuestruar dhe 144 persona të arrestuar mes Italisë, Kolumbisë dhe vende të tjera latine, në një operacion të përbashkët mes Guardia di Finanza, DEA-s amerikane dhe policisë kolumbiane.

“Ndëshkuesi” president në Filipine, Duterte bën betimin “Ndëshkuesi” president në Filipine, Duterte bën betimin
Rodrigo Duterte bëri betimin si presidenti i ri i Filipineve pas fitores bindëse që siguroi në zgjedhjet e majit.

Siguria kombëtare, CIA: Më shumë sfida pas “Brexit” Siguria kombëtare, CIA: Më shumë sfida pas “Brexit”
Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me sfidën më të vështirë të sigurisë në një brez pasi Bashkimi Europian u zhyt në krizë nga largimi i Britanisë së Madhe.

Moldavi, 9 vjet burg për korrupsion ish-presidentit Filat Moldavi, 9 vjet burg për korrupsion ish-presidentit Filat
Pas 7 muaj në paraburgim, ish-presidenti i Moldavisë, Vlad Filat është dënuar në 9 vjet burg nën akuzën e korrupsionit, lidhur me një çështje 1 miliard dollarëshe që tronditi ekonominë e vendit.

Fushata e Trump mban në tension republikanët Fushata e Trump mban në tension republikanët
Republikanët po përpiqen që të përqafojnë Donld Trump-in, por ky i fundit nuk po ja bën këtë aspak të lehtë.

Sulmi në Turqi, vendi në zi, kërkohen përgjegjësit Sulmi në Turqi, vendi në zi, kërkohen përgjegjësit
Ndërsa Turqia mban zi për 42 viktimat e masakrës në aeroportin e Stambollit, hetuesit po përpiqen të zbulojnë se kush është pas sulmit ndaj një prej aeroporteve më të frekuentuara të Evropës.

Irak, eliminohet karvani i ISIS-it; 250 militantë të vdekur Irak, eliminohet karvani i ISIS-it; 250 militantë të vdekur
Një karvan makinash me militantë të Shtetit Islamik u shkatërrua nga sulme ajrore në afërsi të qytetit irakian të Falluxhas. Autoritetet irakiane thanë se militantët po përpiqeshin t’ia mbathnin ofensivës të forcave irakiane që së fundmi rimorën kontrollin e qytetit.

Obama: Largimi i Britanisë nga BE të jetë me sa më pak pasoja globale Obama: Largimi i Britanisë nga BE të jetë me sa më pak pasoja globale
Presidenti amerikan Barack Obama deklaroi se vota britanike për t’u larguar nga BE-ja ngre shqetësime afatgjata për rritjen ekonomike globale. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se Brexit mund të ngrijë mundësitë e investimit në Britaninë e Madhe apo në të gjithë Evropën.

Rreziku për sulme, ja vendet më të kërcënuara Rreziku për sulme, ja vendet më të kërcënuara
Ekspertët kanë kërkuar një rivlerësim të sigurisë në aeroporte pas sulmeve kamikaze në aeroportin ndërkombëtar të “Ataturkut” në Stamboll.

Rumani, nisma për “adoptimin” e britanikëve Rumani, nisma për “adoptimin” e britanikëve
Britanikët e zhgënjyer nga “Brexit” kanë gjetur një shpatull për t’u ngushëlluar, ajo është Rumania. “Rumunët për ata që duan të qëndrojnë në BE” është fushata e nisur nga “Gandul” një gazetë ditore me bazë në Bukuresht.

Verbëria e Erdoganit, turqit e paguajnë shtrenjtë Verbëria e Erdoganit, turqit e paguajnë shtrenjtë
Autoritetet turke fajësuan të ashtuquajturin Shteti Islamik për sulmin në aeroport dhe është e vërtetë që ngjarja e fundit ngjason shumë me bombardimin e ndodhur gjatë një manifestimi për paqen në Ankara ku mbetën të vrarë të paktën 103 persona, e që u morr përsipër nga ISIS.

Paktet tregtare, Trump: Rinegociim ose largim Paktet tregtare, Trump: Rinegociim ose largim
Kandidati “de facto” për presidencën nga radhët e Partisë Republikane, Donald Trump, deklaroi se do të rinegociojë marrëveshjet tregtare, do të tërhiqet nga to nëse nuk është i kënaqur dhe se do të përdorë fuqinë ekzekutive për të ndrequr debatet tregtare me Kinën, nëse zgjidhet president.

BE i mbyll dyert Mbretërisë, Tusk: S’ka akses në tregun e lirë BE i mbyll dyert Mbretërisë, Tusk: S’ka akses në tregun e lirë
Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk ka deklaruar se 27 vendet e Unionit kanë rënë dakord të mos i lejojnë Mbretërisë së Bashkuar akses në tregun e përbashkët europian, nëse ajo nuk pranon rregullat e BE-së për lëvizjen e lirë të njerëzve.

Rajoy: Nuk do të lejojmë negociata Skoci-BE Rajoy: Nuk do të lejojmë negociata Skoci-BE
Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka deklaruar se do të kundërshtojë çdo përpjekje për zhvillimin e bisedimeve Skoci-BE, për ruajtjen e anëtarësimit të saj në Union pas daljes së Britanisë.

Arrihet paqja Putin-Erdogan, Rusia heq sanksionet ndaj Turqisë Arrihet paqja Putin-Erdogan, Rusia heq sanksionet ndaj Turqisë
Është arritur paqja mes Erdogan dhe Putin. Një telefonatë e kreut të Kremlinit për t’i shprehur ngushëllimet e rusëve për tragjedinë e stambollit ka depërtuar në ofensivën diplomatike të presidentit turk për ripërtëritjen e marrëdhënieve.

Pasojat e terrorizmit, Turqia goditet rëndë në turizëm; humbjet 17 mld $ Pasojat e terrorizmit, Turqia goditet rëndë në turizëm; humbjet 17 mld $
E keqja më e madhe nuk ka mbaruar ende për Turqinë. Kështu thuhet në një analizë të rrjetit informativ Bloomberg, referuar goditjes që ka marrë ekonomia e vendit pas sulmit të së martës.

Juncker: Fajin për Brexit e ka kryeministri Cameron Juncker: Fajin për Brexit e ka kryeministri Cameron
Nuk duroi shumë dhe presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker deklaroi se faji i realizimit të skenarit “Brexit” është i gjithi i kryeministrit aktual britanik David Cameron.

Skocia: Nuk ikim nga BE. Bisedime me Brukselin për të qëndruar Skocia: Nuk ikim nga BE. Bisedime me Brukselin për të qëndruar
Skocia nuk dëshiron të largohet nga Bashkimi Europian, tha në Bruksel ministrja e parë e saj, Nicola Sturgeon. Skocezët votuan në masë kundër largimit nga BE-ja dhe vet Sturgeon është rreshtuar me kohë në radhët e politikanëve më aktivë për qëndrimin në bllokun europian.

Stamboll, publikohen pamjet filmike: Polici hero ndaloi kamikazin e shpëtoi jetë të pafajshme Stamboll, publikohen pamjet filmike: Polici hero ndaloi kamikazin e shpëtoi jetë të pafajshme
Kamerat e sigurisë së Aeroportit “Ataturk” të Stambollit, të sulmuar mbrëmjen e një dite më parë nga 3 persona të armatosur, kanë regjistruar dhe momentin kur një efektiv policie plagosi njërin prej agresorëve, i cili pas kësaj shpërtheu brezin me eksploziv që mbante në trup.

John Kerry: “Brexit” mund të mos zbatohet kurrë. Ekzistojnë mundësitë John Kerry: “Brexit” mund të mos zbatohet kurrë. Ekzistojnë mundësitë
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka hedhur dyshime mbi zbatimin në realitet të një “Brexit”-i, duke shpjeguar se shumica e atyre që bënë fushatë për largimin nuk besojnë vërtet në divorcin e Britanisë nga BE-ja, madje as nuk dinë sesi ta arrijnë këtë gjë.

Sulmi në Stamboll, Qeveria turke: Të dhënat na çojnë te Shteti Islamik Sulmi në Stamboll, Qeveria turke: Të dhënat na çojnë te Shteti Islamik
Për kryeministrin turk, Binali Yildirim, të gjitha të dhënat e para tregojnë se pas episodit tronditës të Stambollit qëndrojnë ekstremistët e Shtetit Islamik.

Terrori në Aeroportin “Ataturk”, rëndohet bilanci: 41 viktima e 239 të plagosur Terrori në Aeroportin “Ataturk”, rëndohet bilanci: 41 viktima e 239 të plagosur
Aeroporti “Ataturk” i Stambollit u rihap disa orë pas masakrës që tronditi mbrëmjen e një dite më parë qytetin më të madh të Turqisë. Sulmi me armë zjarri e bomba u mori jetën 41 personave e plagosi mbi 239 të tjerë.

Brukseli: S’ka privilegje për Londrën. Do të paguajë koston e largimit Brukseli: S’ka privilegje për Londrën. Do të paguajë koston e largimit
Udhëheqësit e Bashkimit Europian do të nisin ditën e dytë të samitit të tyre në Bruksel, këtë herë pa praninë e kryeministrit britanik Cameron, pas votimit të javës së kaluar në Britani për largim nga BE-ja.

Sulmet në Bengazi, akuza për administratën Obama Sulmet në Bengazi, akuza për administratën Obama
Ushtria amerikane dështoi në mbrojtjen e 4 shtetasve amerikanë që u vranë në sulmet kundër Konsullatës së SHBA-ve në qytetin libian të Bengazit, pretendon një raport i Kongresit.

“Brexit”, Brukseli mbyll derën. Schulz: Tone dramatike “Brexit”, Brukseli mbyll derën. Schulz: Tone dramatike
Për presidentin e Parlamentit Europian, takimi i së martës me krerët e unionit kishte tone dramatike pas largimit të Britanisë nga gjiri i Brukselit.

Terrori, tre kamikazë sulmojnë aeroportin “Ataturk”. Së paku 36 viktima Terrori, tre kamikazë sulmojnë aeroportin “Ataturk”. Së paku 36 viktima
Aeroporti “Ataturk” i Stambollit është tronditur nga dy shpërthime të njëpasnjëshme ku sipas mediave shtetërore turke kanë humbur jetën të paktën 36 persona ndërsa kanë mbetur qindra të plagosur. Guvernatori i Stambollit tha se tre kamikazë në bashkëpunim mes tyre kanë kryer sulmin.

Britani, Corbyn refuzon dorëheqjen: Mocioni, asnjë legjitimitet kushtetues Britani, Corbyn refuzon dorëheqjen: Mocioni, asnjë legjitimitet kushtetues
Edhe pse humbi thellë mocionin e mosbesimit ndaj tij, të sjellë për votim nga deputetët laburistë, kreu i opozitës britanike, Jeremy Corbyn refuzon të japë dorëheqjen duke u justifikuar se “vota e mocionit nuk ka asnjë legjitimitet kushtetues”.

Ndjesa e Erdoganit, Kremlini zbeh shpresat për normalizim të shpejtë të marrëdhënieve ruso-turke Ndjesa e Erdoganit, Kremlini zbeh shpresat për normalizim të shpejtë të marrëdhënieve ruso-turke
Kremlini nuk iu është përgjigjur me të njëjtën “monedhë” shpresave të Turqisë për një rikthim të shpejtë të normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve gjatë ditës së martë, vetëm një ditë pasi Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan shprehu keqardhjen e tij për rrëzimin e një avioni luftarak rus gjatë vitit të kaluar.

Britani, kreu i laburistëve humbet mocionin e mosbesimit. Pritet largimi i tij Britani, kreu i laburistëve humbet mocionin e mosbesimit. Pritet largimi i tij
Udhëheqësi i laburistëve britanikë, Jeremy Corbyn nuk pritet të jetë më i tillë pas kësaj të marte, teksa ka humbur mocionin e mosbesimit ndaj tij, i cili është miratuar në shumicë të theksuar nga parlamentarët laburistë me 172 vota pro dhe 40 kundër.

“Brexit” shton racizmin, disa persona tentojnë të zbresin një të ri emigrant “Brexit” shton racizmin, disa persona tentojnë të zbresin një të ri emigrant
Policia britanike konfirmoi incidentin më të fundit me sfond racor në vend, të ndodhur mëngjesin e kësaj të marte në një tramvaj në Manchester. Një i ri ngrihet e nis të ofendojë një djalë, që i kërkoi të mos përdornin gjuhë vulgare, e shumë shpejt rreth tij grumbullohen edhe të tjerë që i kërkojnë personit të zbresë, ndërsa disa nga pasagjerët i kanë dalë në mbrojtje.

Laburistët thirrje për unitet, Corbyn organizon tubim ndërsa i kërkojnë largimin Laburistët thirrje për unitet, Corbyn organizon tubim ndërsa i kërkojnë largimin
Lideri i opozitës britanike, Jeremy Corbyn shfaqet sfidues përballë mocionit të mosbesimit dhe tërheqjes së mbështetjes së pothuajse të gjithë ekipit të tij politik në vazhdën e referendumit dhe triumfit të kampit kundër qëndrimit në BE.

Ndjesa e Erdogan, presidenti tregon letrën drejtuar Rusisë Ndjesa e Erdogan, presidenti tregon letrën drejtuar Rusisë
Pasi shprehu keqardhje për rrëzimin e avionit rus, duke treguar kështu se ishte ai që po tërhiqej në sherrin me Moskën, Rexhep Tajip Erdgoan përcolli bindjen se Ankaraja do t’i normalizojë shumë shpejt marrëdhëniet me Rusinë.

Panik në Londër, evakuohet Katedralja e Shën Palit Panik në Londër, evakuohet Katedralja e Shën Palit
Zona përreth Katedrales së Shën Palit në Londër u evakua në orët e para të mëngjesit dhe rrugët përreth saj u mbyllën për shkak të gjetjes së një pakoje të dyshimte.

PE rezolutë për Britaninë: Aktivizo sa më parë nenin 50 të Lisbonës PE rezolutë për Britaninë: Aktivizo sa më parë nenin 50 të Lisbonës
Parlamenti Europian miratoi me shumicë dërrmuesve rezolutën që i kërkon Britanisë së Madhe që të thërrasë sa më shpejt aktivizimin e nenit 50 të Traktatit të Lisbonës, aktivizim që do t’u hapte menjëherë rrugë procedurave për daljen e vendit nga Bashkimi Europian.

Kaliforni, vijon beteja me flakët Kaliforni, vijon beteja me flakët
Zjarret në Kaliforni nuk janë fashitur ende, madje një vatër e re është shfaqur në jug të vendit, pikërisht në kohën kur zjarrfikësit arritën pas shumë mundimesh të vinin në fre një mur flakësh në rajonet qendrore të këtij shteti.

Cameron në Bruksel, përballet me ata që “braktisi” Cameron në Bruksel, përballet me ata që “braktisi”
David Cameron do të takohet me liderët e Bashkimit Evropian për herë të parë që pas votës britanike për largimin nga unioni. Kryeministri britanik do të diskutojë me ta implikimet e “Brexit”-it dhe rrugën që duhet ndjekur, si një formë parapërgatitjeje për samitin e Bashkimit Evropian në Bruksel.

SHBA, ligji kundër abortit rrëzohet nga Gjykata e Lartë SHBA, ligji kundër abortit rrëzohet nga Gjykata e Lartë
Gjykata e Lartë amerikane rrëzoi një prej ligjeve më të ashpra kundër abortit në Teksas, i cili konsiderohej si jokushtetues nga kundërshtarët e tij pasi kufizon të drejtën e grave për të zgjedhur ndërprerjen e shtatzënisë.

Sondazhet, Clinton udhëheq ndaj Trump Sondazhet, Clinton udhëheq ndaj Trump
Dy sondazhe të ndryshme në SHBA tregojnë se Hillary Clinton kryeson preferencat ndaj Donald Trump, por ndryshimi i shifrave të sondazheve dhe rrjedhimisht i avantazhit të Clinton, ka bërë që shumë të ngrenë vetullat.

Përleshje në Kaliforni, sulmohet mitingu i neonazistëve Përleshje në Kaliforni, sulmohet mitingu i neonazistëve
Të paktën 10 persona u plagosën, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, në përleshjet që shpërthyen mes ekstremistëve të krahut të djathtë dhe protestuesve në Sakramento në Kaliforni.

Pasojat e “Brexit”, ulet çmimi i naftës Pasojat e “Brexit”, ulet çmimi i naftës
Çmimi i naftës ka rënë me 2% si pasojë pasigurisë së tregut dhe votimit të Britanisë për të dalë nga BE.

Rrëzimi i avionit, Turqia i kërkon ndjesë Rusisë Rrëzimi i avionit, Turqia i kërkon ndjesë Rusisë
Vonoi, por nuk harroi! Ndjesa turke për rrëzimin e avionit rus, nëntorin e vitit të kaluar në kufirin turko-sirian ka mbërritur përmes një mesazhi në Kremlin.

Brexit, Gjermania: S’ka negociata jozyrtare. Largimi, në kohën e duhur Brexit, Gjermania: S’ka negociata jozyrtare. Largimi, në kohën e duhur
Gjermania përjashton kategorikisht mundësinë e negociatave jozyrtare me Britaninë përpara fillimit të procesit të shkëputjes. Londrës do t’i lihet mjaftueshëm kohë në dispozicion, por nuk duhet të ketë bllokime, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert.

Gjenocidi në Armeni, Papa këmbëngul ta quajë të tillë Gjenocidi në Armeni, Papa këmbëngul ta quajë të tillë
Thirrjeve për të mos humbur toruan, por për ta rimëkëmbur Bashkimin Europian pas largimit të Britanisë së Madhe iu bashkua dhe Papa Françesku. “Ka diçka që nuk shkon më në atë union të ngjathët, - tha kreu i 1.2 miliardë katolikëve të botës, - por të mos hedhim edhe foshnjën bashkë me ujin që përdorëm për ta larë”.

Britania jashtë BE-së, nisin të shtohen abuzimet racore Britania jashtë BE-së, nisin të shtohen abuzimet racore
Nuk kanë kaluar veçse pak ditë nga referendumi për shkëputjen nga Bashkimi Europian dhe rastet e abuzimeve racore në Britani janë shtuar ndjeshëm.

“Brexit”, londinezët ende të përçarë mbi atë që i pret “Brexit”, londinezët ende të përçarë mbi atë që i pret
Ndasitë mes londinezëve pas referendumit historik të largimit të Britanisë nga Bashkimi Europian janë të dukshme, pas vendimit që thellon krizën politike të vendit e i lë zyrtarët botërore dhe tregjet financiare të zhytur në pështjellim.

Izrael-Turqi, sërish aleatë. Fund ngërçit 6-vjeçar Izrael-Turqi, sërish aleatë. Fund ngërçit 6-vjeçar
Izraeli dhe Turqia kanë normalizuar marrëdhëniet e tyre, duke i dhënë fund një mosmarrëveshjeje 6-vjeçare mbi vrasjen nga ushtarët izraelit të 10 aktivistëve turq në një anije me destinacion Rripin e Gazës.

Papa Françesku: Kisha duhet t’u kërkojë falje homoseksualëve Papa Françesku: Kisha duhet t’u kërkojë falje homoseksualëve
Duke folur për reporterët në bordin e avionit që do ta kthente atë nga Armenia në Romë, Papa Françesku tha gjatë së dielës se të krishterët dhe Kisha Katolike Romane duhet të kërkojë ndjesë ndaj homoseksualëve për mënyrën sesi janë trajtuar, por jo vetëm: duhet të kërkojë falje edhe për mënyrën sesi i ka trajtuar femrat, për mbylljen e një syri mbi punësimin e të miturve dhe për ‘bekimin e kaq shumë armëve’ në të kaluarën.

Spanjë, Rajoy: Tashmë na duhen negociata me të gjitha palët Spanjë, Rajoy: Tashmë na duhen negociata me të gjitha palët
Zgjedhjet e përsëritura parlamentare në Spanjë sërish nuk arritën ta zgjidhin ngërçin e këtyre 6 muajve e të zhbllokojnë situatën. Gjysmë viti negociatash të dështuara detyruan përsëritjen e votimeve të dielën.

Sekretari i Thesarit, Osborne: Britania do ta përballojë tërmetin pas “Brexit” Sekretari i Thesarit, Osborne: Britania do ta përballojë tërmetin pas “Brexit”
Ministri britanik i Financave, George Osborne nuk kishte dalë në publik që prej fitores së kampit pro largimit nga Bashkimi Europian, por në një përpjekje për të qetësuar tregjet, ai deklaroi mëngjesin e kësaj të hëne se gjasat janë që luhatjet të vazhdojnë, megjithatë siguroi se ekonomia e pestë më e madhe e botës do të jetë në gjendje t’i bëjë ballë sfidave të së ardhmes.

Singapor, avioni i nisur drejt Milanos bën ulje emergjente e përfshihet nga flakët Singapor, avioni i nisur drejt Milanos bën ulje emergjente e përfshihet nga flakët
Makthi i shumëkujt që fluturon u kthye në realitet për personat në bordin e një avioni të “Singapore Airlines” të nisur drejt Milanos, i cili u përfshi nga flakët pak pas uljes së emergjencës në Aeroportin e Changit.

Hauai bëhet shteti i parë që ofron listën e zotëruesve të armëve ndaj FBI-së Hauai bëhet shteti i parë që ofron listën e zotëruesve të armëve ndaj FBI-së
Guvernatori i Hauait nënshkroi një projektligj, i cili e shndërron ishullin në të parin shtet amerikan që dorëzon listat emërore të zotëruesve të armëve të zjarrit në një bazë të dhënash të hetuesve federalë, e që do të monitorohen për çdo shkelje të mundshme kudo në vend.

Përballja me “Brexit”, Parisi e Berlini me një mendje Përballja me “Brexit”, Parisi e Berlini me një mendje
Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Fransua Hollande deklaruan se janë plotësisht dakord për mënyrën se si duhen trajtuar pasojat e vendimit britanik për të braktisur Evropën.

Kapet në gjumë kreu i Ndrangheta, Ernesto Fazzalari, kërkohej prej 20 vitesh Kapet në gjumë kreu i Ndrangheta, Ernesto Fazzalari, kërkohej prej 20 vitesh
Njëri prej eksponentëve më të kërkuar të mafias në Itali ka përfunduar në pranga pas një arratie 20-vjeçare. Arrestimi në fakt nuk ishte nga më spektakolaret e mundshëm: Forcat e rendit e gjetën Ernesto Fazzalarin në gjumë në shtratin e tij.

Shpërthim në Madagaskar, 2 të vdekur e 70 të plagosur Shpërthim në Madagaskar, 2 të vdekur e 70 të plagosur
Të paktën dy persona kanë vdekur dhe 70 të tjerë janë plagosur, pasi një granatë shpërtheu në kryeqytetin e Madagaskarit, Antananarivo, gjatë festimeve për ditën e pavarësisë.

Zgjedhjet në Spanjë, të djathtët në vendin e parë, por qeveria nuk formohet Zgjedhjet në Spanjë, të djathtët në vendin e parë, por qeveria nuk formohet
Konservatorët e Partisë së Popullit të kryeministrit Mariano Rajoy kanë fituar më shumë vende në Parlament, por janë të pamjaftueshme për të formuar qeverinë e re spanjolle, sugjerojnë “exit-polle”-t.

Horror në SHBA, mamaja vret vajzat në ditëlindjen e babait Horror në SHBA, mamaja vret vajzat në ditëlindjen e babait
Një ngjarje e rëndë ka tronditur banorët e një komuniteti të vogël në Fulshear të Teksasit në SHBA, ku një grua ka qëlluar për vdekje dy vajzat e saj në sy të bashkëshortit i cili i lutej të mos e bënte.

Skocia, veto ndaj “Brexit”? Kryeministrja Sturgeon: Nuk votojmë largimin nga BE Skocia, veto ndaj “Brexit”? Kryeministrja Sturgeon: Nuk votojmë largimin nga BE
Kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon i tha “BBC”-së se Parlamenti skocez mund të përpiqet të bllokojë daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja. Britanikët votuan 52% në favor të largimit dhe 48% për qëndrim në bllokun europian, por në Skoci panorama ishte ndryshe.

Peticioni në Britani, mbi dy mln persona kërkojnë referendum të dytë Peticioni në Britani, mbi dy mln persona kërkojnë referendum të dytë
Numri i atyre që kërkojnë një referendum të dytë në Britani sa vjen e shtohet, por a mund të ndodhë vërtet një gjë e tillë, dhe nëse po si do të funksiononte?

Turqia kritikon Papën: Fjala “gjenocid”, mentalitet kryqëzatash Turqia kritikon Papën: Fjala “gjenocid”, mentalitet kryqëzatash
Përdorimi i fjalës “gjenocid” nga Papa Françesku në përshkrimin e masakrës së armenëve të vitit 1915, ka shkaktuar reagimin e ashpër të Turqisë, që tha se ky përkufizim i kreut të Kishës Katolike dëshmon “një mentalitet kryqëzatash”.

Falluxha, çlirohet edhe bastioni i fundit i ISIS-it Falluxha, çlirohet edhe bastioni i fundit i ISIS-it
Ushtria irakiane i ka shkulur Shtetit Islamik fortesën e tij të fundit në qytetin e Falluxhës. Kreu i forcave të Antiterrorit, të përfshira në këtë operacion, gjeneral-lejtnant Abdul-Wahad al-Saadi deklaroi se trupat e tij kanë hyrë në lagjen veriperëndimore “Golan”, e vetmja që kishte mbetur nën kontrollin e grupit të dhunshëm islamik.

Kerry viziton Brukselin dhe Londrën, pas daljes së Britanisë nga BE Kerry viziton Brukselin dhe Londrën, pas daljes së Britanisë nga BE
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry do të nxitojë të takohet me drejtuesit më të lartë britanikë në Londër dhe diplomatët e Bashkimit Europian në Bruksel gjatë së hënës, teksa bota përballet me pasojat e votës historike të Britanisë për t’u larguar nga BE-ja.

“Brexit” përçan laburistët, shkarkohet kryediplomati në hije. Mocion kundër Corbyn “Brexit” përçan laburistët, shkarkohet kryediplomati në hije. Mocion kundër Corbyn
Partia Laburiste në opozitë është përfshirë në atë që po konsiderohet si “luftë civile” brenda radhëve të saj, pas shkarkimit gjatë natës të ministrit në hije të Jashtëm, Hilary Benn, i cili ka kritikuar qëndrimin e mbajtur nga udhëheqësi i laburistëve Jeremy Corbyn në fushatën e referendumit për daljen ose jo të Britanisë nga BE-ja.

“Brexit” dhe “Bregret”, shtohen të penduarit për votën e tyre “Brexit” dhe “Bregret”, shtohen të penduarit për votën e tyre
Shumë nga ata që votuan në favor të kampit pro largimit, tani duket se janë penduar. Sipas “Washington Post”, vetëm disa orë pas referendumit, një numër rekord britanikësh ka kërkuar në “Google” informacione se çfarë është BE-ja, ndërsa kërkimet për pyetjen “Çfarë ndodh nëse e lëmë Bashkimin Europian” ishin trefishuar.

Spanja, sërish në votime pas ngërçit politik 6-mujor Spanja, sërish në votime pas ngërçit politik 6-mujor
Spanjollët u janë drejtuar sërish kutive të votimit këtë të dielë, në një ripërsëritje të paprecedentë të zgjedhjeve që synon t’i japë fund ngërçit politik prej 6 muajsh, pas zgjedhjeve të dhjetorit të kaluar që e lanë vendin pa një qeveri.

Përmbytjet në Virxhinia, Obama shpall gjendjen e jashtëzakonshme Përmbytjet në Virxhinia, Obama shpall gjendjen e jashtëzakonshme
Presidenti Barack Obama shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Virxhinian Perëndimore, ku përmbytjet më të mëdha të 100 viteve të fundit morën të paktën 24 jetë njerëzish.

“Brexit”, Soros: BE-ja po shpërbëhet. Ristrukturimi, mundësi shpëtimi “Brexit”, Soros: BE-ja po shpërbëhet. Ristrukturimi, mundësi shpëtimi
Investitori miliarder George Soros ka paralajmëruar se rezultati i referendumit britanik për të dalë nga Bashkimi Europian e bën tashmë shpërbërjen e bllokut “praktikisht të pakthyeshme”. Gjithsesi, ai ka bërë thirrje për ristrukturim të thellë të BE-së, në përpjekje për ta shpëtuar këtë bashkësi shtetesh.

Brexit, Merkel: Jo vrazhdësi me Britaninë; Juncker: Rrezik nga efekti domino Brexit, Merkel: Jo vrazhdësi me Britaninë; Juncker: Rrezik nga efekti domino
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se Bashkimi Europian nuk duhet të tregohet i vrazhdë në negociatat për largimin e Britanisë së Madhe.

Somali, autobombë ndaj hotelit në Mogadishu, viktima e të plagosur Somali, autobombë ndaj hotelit në Mogadishu, viktima e të plagosur
Një sulm i kryer nga grupi xhihadist Al Shabab në një hotel në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, u ka marrë jetën të paktën 5 personave.

“Brexit”, firmat e peticionit mbi 2 milionë; Skocia hedh sytë nga Brukseli “Brexit”, firmat e peticionit mbi 2 milionë; Skocia "hedh sytë" nga Brukseli
Peticioni për të kërkuar një referendum të ri mbi “Brexit” ka kaluar 2 milionë firma të mbledhura, duke kaluar ndjeshëm kuotën prej 100 mijë, e nevojshme që Parlamenti ta marrë në konsideratë.

Themeluesit e BE-së: Presion Britanisë për të dalë sa më shpejt Themeluesit e BE-së: Presion Britanisë për të dalë sa më shpejt
Vendet themeluese të Bashkimit Europian dëshirojnë që Londra të nisë sa më shpejt negociatat për të dalë nga blloku.

Zjarri dhe uji kundër SHBA-ve Zjarri dhe uji kundër SHBA-ve
Dy persona humbën jetën dhe mbi 100 ndërtesa janë djegur nga një zjarr masiv që ka shkrumbuar 3200 hektarë brenda një dite në Kaliforni.

Rrëzimi i avionit, Egjipti s’lexon dot kutitë e zeza Rrëzimi i avionit, Egjipti s’lexon dot kutitë e zeza
Shkaku i rrëzimit të fluturimit 804 të kompanisë “Egypt Air” në Mesdhe vazhdon që të mbetet një mister që duket se nuk është zgjidhur as nga gjetja e kutive te zeza.

Rusi, guvernatori kapet me ‘presh në duar’ Rusi, guvernatori kapet me ‘presh në duar’
Hetuesit rusë arrestuan një guverntaor rajonal, pasi e kapën duke marrë një rryshfet prej 400 mijë eurosh.

Pentagoni heq kufizimet për personelin transeksual Pentagoni heq kufizimet për personelin transeksual
Pentagoni ka vendosur që të heqë çdo kufizim duke lejuar personelin ushtarak transeksual që të shërbejë hapur në forcat e armatosura që prej muajit të ardhshëm.

Pamje të tornados së tmerrshme që u mori jetën 98 personave në Kinë Pamje të tornados së tmerrshme që u mori jetën 98 personave në Kinë
Qyteti Yangcheng në Kinë u godit më 23 qershor nga një tornado më e madhja e kohëve të fundit, ku mbetën të vdekur 98 persona, ndërsa mbi 800 të tjerë mbetën të plagosur.

Pasojat nisin për Britaninë, Moody’s e zhvlerëson Pasojat nisin për Britaninë, Moody’s e zhvlerëson
Tronditja e tregjeve dhe zhvlerësimi i paundit në orët që pasuan votën pro largimit nga BE janë vetëm fillimi i një periudhe pasigurie, që sipas agjencive të vlerësimit të kreditimit, do të zgjasë disa vite për Britaninë e Madhe.

BE-Britani, përplasje edhe për kohën e largimit BE-Britani, përplasje edhe për kohën e largimit
Nuk ka vend për depresion dhe as për panik. Me këtë koment, ministri i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier i parapriu takimit me gjashtë kryediplomatët e vendeve themeluese të BE-së.

Referendumi, një dështim edhe për emrat e mëdhenj që nuk ndikuan sa duhej Referendumi, një dështim edhe për emrat e mëdhenj që nuk ndikuan sa duhej
Referendumi shpalosi ndër të tjerash faktin se, emra të njohur të ekranit në fusha të ndryshme, emra të dashur për publikun, nuk kishin fuqinë e duhur për të kthyer votën nga “kundër” në “pro” qëndrimit në Bashkimin Europian.

Ankth pas “Brexit”, reagime nga përzënia te lufta dhe shkëputje të tjera Ankth pas “Brexit”, reagime nga përzënia te lufta dhe shkëputje të tjera
Marrëdhënia e veçantë mes Londrës dhe shteteve të tjera tani do të kthehet në kufijtë e mbijetesës. Kjo ka qenë kryefjala e fjalimeve të krerëve ndërkombëtarë pas rezultatit të refendumit, por sigurisht ndër të parët që respektoi vendimin e popullit britanik ishte Presidenti Barack Obama.

A është “Brexit” fundi i BE-së? Juncker nuk përgjigjet dhe lë sallën A është “Brexit” fundi i BE-së? Juncker nuk përgjigjet dhe lë sallën
Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker nuk i është përgjigjur pyetjes së një gazetareje në një konferencë për shtyp në Parlamentin Europian.

“Brexit”, Spanja përfiton nga situata: Bashkëqeverisje të Gjibraltarit “Brexit”, Spanja përfiton nga situata: Bashkëqeverisje të Gjibraltarit
Spanja do të tentojë të kërkojë qeverisjen e përbashkët të Gjibraltarit me Britaninë, pas referendumit historik që sheh britanikët të largohen nga Bashkimi Europian, bën të ditur ministri i Jashtëm në detyre, Jose Manuel Garcia-Margallo. Sipas tij, referendumi ndryshoi tërësisht perspektivën mbi të ardhmen e gadishullit.

“Brexit” shkund tregjet financiare, tërmet në Frankfurt e Paris “Brexit” shkund tregjet financiare, tërmet në Frankfurt e Paris
Vota e britanikëve për t’u larguar nga Bashkimi Europian ka tronditur tregjet financiare në të gjithë botën duke injektuar një panik të ngjashëm me atë të falimentimit të “Lehman Brothers” 8 vjet më parë.

Sadiq Khan, mesazh europianëve: Në Londër jeni të mirëpritur Sadiq Khan, mesazh europianëve: Në Londër jeni të mirëpritur
Kryetari i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, pas fitores së “leave” në referendumin për qëndrimin në BE, u ka drejtuar një mesazh europianëve që jetojnë në qytetin e tij.

Papa në Armeni: Gjenocidi i turqve, fillimi i një serie katastrofash Papa në Armeni: Gjenocidi i turqve, fillimi i një serie katastrofash
Papa Françesku i ka përshkruar sërish si “gjenocid” vrasjet masive të armenëve nën regjimin e osmanëve turq gjatë Luftës së Parë Botërore. Këtë përkufizim, ai e ka përdorur gjatë vizitës së bërë në kryeqytetin armen, Jerevan, një deklaratë që Ati i Shenjtë e ka bërë edhe vitin e kaluar, duke shkaktuar irritimin e Turqisë.

Sanders: Votoj Clintonin! Ish-rivali ul armët dhe bashkohet kundër Trumpit Sanders: Votoj Clintonin! Ish-rivali ul armët dhe bashkohet kundër Trumpit
Bernie Sanders deklaroi se do të hedhë votën e tij për rivalen Hillary Clintonin në zgjedhjet presidenciale të nëntorit. Që të dy politikanët luftuan fort për nominimin demokrat, të cilin ishte pikërisht Clintoni që arriti ta siguronte këtë muaj.

‘Divorci’ zgjat me vite, Londra do negociojë disa marrëveshje ‘Divorci’ zgjat me vite, Londra do negociojë disa marrëveshje
Çfarë do të ndodhë tani që Britania vendosi? Dalja de facto e Britanisë do të realizohet brenda një periudhe 2-vjeçare, sikundër parashikon neni 50 i Traktatit të Lisbonës.

Ankthi pas Brexit, reagimet pas referendumit Ankthi pas Brexit, reagimet pas referendumit
Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk qe nga të parët që komentoi Brexit-in duke thënë se përbën një "moment politik shumë serioz, madje dramatik" dhe këmbënguli se është i përkushtuar të ruajë unitetin e 27 vendeve të BE-së.

Britani, peticion për përsëritjen e referendumit Britani, peticion për përsëritjen e referendumit
Mbështetësit e Britanisë së Madhe në Bashkimin Europian refuzojnë të pranojnë rezultatin e referendumit dhe kërkojnë mbajtjen e një tjetër referendumi për këtë çështje.

Johnson përgatitet për kryeministër: Jo izolimit! Jemi pjesë e Europës Johnson përgatitet për kryeministër: Jo izolimit! Jemi pjesë e Europës
Boris Johnson nuk humbet kohë. Pak pasi David Cameron deklaroi dorëheqjen pas rezultatit të referendumit popullor që vendosi daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian, ish-kryebashkiaku i Londrës shpalosi ambicien për t’u bërë kryeministër i vendit.

Tërmeti financiar, bursat në pikiatë pas largimit të Anglisë nga BE Tërmeti financiar, bursat në pikiatë pas largimit të Anglisë nga BE
Europa është në shok pas numërimit të votave në 360 nga 382 zona elektorale, ku kryeson qartazi me fushata “Leave”-me, duke mos lënë vend për shpresë e për dyshime.

Largimi nga BE rrezikon shpërbërjen e Britanisë së Madhe Largimi nga BE rrezikon shpërbërjen e Britanisë së Madhe
Kur skocezët refuzuan pavarësinë nga Britania e Madhe më shumë se tre vjet më parë, një rol të rëndësishëm luajti fakti se pavarësia nga Mbretëria e Bashkuar do të përkthehej edhe në largim nga Bashkimi Europian.

Partitë ekstreme evropiane kërkojnë referendum si Britania Partitë ekstreme evropiane kërkojnë referendum si Britania
Votimi pro shkëputjes nga BE-ja në Britaninë e Madhe ka nxitur partitë e së djathtës ekstreme rreth Europës të kërkojnë mbajtjen e referendumeve edhe vende të tjera anëtare.

Britania jashtë BE-së, Cameron jep dorëheqjen Britania jashtë BE-së, Cameron jep dorëheqjen
Britania e Madhe votoi për t’u shkëputur nga Bashkimi Europian, në referendumin historik që u mbajt të enjten. 52 përqind e zgjedhësve kërkuan largimin nga unioni të cilit ju bashkuan 43 vite më parë, ndërsa 48 përqind ishin pro qëndrimit.

Britania del nga BE Britania del nga BE
Anglia votoi për largimin nga Bashkimi Europian. Në referendumin historik të së enjtes, britanikët i thanë “jo” qëndrimit në BE, duke përmbysur kështu çdo sondazh parazgjedhor që i jepte një epërsi të lehtë kampit pro.

Referendumi në Britani, sondazhi: 52% kanë votuar pro BE-së Referendumi në Britani, sondazhi: 52% kanë votuar pro BE-së
Është përmbyllur procesi i votimit për Referendumin i cili do të përcaktojë nëse Britania e Madhe do të vijojë të jetë ose jo anëtare e Bashkimit Europian.

Kolumbi, nënshkruhet marrëveshja e çarmatosjes së FARC-ut Kolumbi, nënshkruhet marrëveshja e çarmatosjes së FARC-ut
Qeveria kolumbiane dhe guerrilasit e FARC-ut kanë deklaruar se e enjtja ishte dita e fundit e një prej luftërave më të vjetra në botë. Ata i dhanë fund gjakderdhjes me nënshkrimin e një marrëveshjeje pas më shumë se 50 vitesh konflikt.

Alarmi, Franca pranë luftës civile Alarmi, Franca pranë luftës civile
Franca është në luftë kundër terrorizmit sipas presidentit François Hollande, por për shefin e shërbimeve sekrete, Patrick Calvar, Franca është edhe në prag të një lufte civile dhe shtysën përfundimtare mund t'ia japin huliganët, ndoshta nëpërmjet valës së incidenteve që mbollën dhunë e shkatërrim gjatë Europianit.

Referendumi britanik, shqiptarët pro qëndrimit në BE Referendumi britanik, shqiptarët pro qëndrimit në BE
Shqiptarët e Britanisë së Madhe duket se do të votojnë në shumicë pro qëndrimit të vendit ishullor në Bashkimin Europian në votimin e së enjtes, në refendumin historik që jo vetëm përbën vendimin më të madh politik të një gjenerate, por rezultati i tij do të përcaktojë deri diku edhe të ardhmen politike të unionit.

Referendumi i BE-së, fushatat pro e kundër në 90 sekonda Referendumi i BE-së, fushatat pro e kundër në 90 sekonda
“Do të shkoj në Parlament dhe do të propozoj një referendum “in or out” (brenda apo jashtë) që do të mbahet të enjten e 23 qershorit”, kishte deklaruar kryeministri David Cameron në ditët e para të idesë së shkëputjes së Britanisë nga Bashkimi Europian, që në atë kohë kushtëzohej me ndryshimin e një sërë kushtesh e traktatesh të unionit, për t’i ofruar një “status special” britanikëve.

SHBA, Gjykata Supreme “lë në baltë” planin “Obama” për emigracionin SHBA, Gjykata Supreme “lë në baltë” planin “Obama” për emigracionin
Gjykata Supreme në SHBA është e ndarë për planin e Presidentit Barack Obama për të mbrojtur miliona emigrantë pa dokumente që jetojnë ilegalisht në SHBA.

Gjermani, agresori qëllon me armë brenda kinemasë. Vritet nga policia Gjermani, agresori qëllon me armë brenda kinemasë. Vritet nga policia
Një person i armatosur raportohet të ketë shtënë brenda një kompleksi kinemaje në qytezën perëndimore gjermane të Viernheimit, pranë Frankfurtit, përpara se të qëllohet për vdekje nga policia.

Gjermania i ”lutet” britanikëve. Mediat: Mos na lini kështu Gjermania i ”lutet” britanikëve. Mediat: Mos na lini kështu
Shtypi gjerman është në masën më të madh “pro” qëndrimit në BE, e këtë e treguan qartë titujt e gazetave sot, në ditën kur miliona britanikë i drejtohen qendrave të votimit për referendumin historik, i treti i këtij lloji në vend.

Kim Jong-un: Raketat e reja mund të godasin SHBA-të Kim Jong-un: Raketat e reja mund të godasin SHBA-të
Diktatori koreno-verior, Kim Jong-un vlerësoi kapacitetet e Koresë së Veriut për të goditur shënjestra në Paqësor, pasi ushtria e tij testoi me sukses raketat Musudan me rreze të mesme veprimi.

Misioni I BE-së në Mesdhe do të luftojë edhe trafikun e armëve Misioni I BE-së në Mesdhe do të luftojë edhe trafikun e armëve
Misioni i BE-së në Detin Mesdhe "Sophia" mbulon një zonë detare që përfshin bregdetin e Libisë, të Tunizisë e gjtihashtu të jugut të Italisë. Qëllimi i luftanijeve të këtij misioni është të pengojnë ardhjen e emigrantëve të paligjshëm në BE, të shpëtojnë refugjatët, varkat e të cilëve pësojnë avari e të luftojnë bandat kriminale të trafikantëve.

Mbretëria e Bashkuar në referendum, voton Cameron Mbretëria e Bashkuar në referendum, voton Cameron
Mëngjesin e sotëm në Mbretërinë e Bashkuar janë hapur qendrat e votimit për referendumin e qëndrimit ose daljes nga BE-ja, të cilat do të qëndrojnë të hapura deri në orën 22:00.

Kontrolli i armëve, kaos në Kongresin amerikan Kontrolli i armëve, kaos në Kongresin amerikan
Pamje të pazakonta kaosi erdhën të mërkurën nga Dhoma e Ulët e Kongresit amerikan. Një grup demokratësh organizuan një protest brenda sallës kundër refuzimit të republikanëve për të hedhur në votë një rezolutë që parashikon kufizimin e blerjeve të armëve.

Europë, rrjete kriminale shfrytëzojnë fëmijët si skllevër Europë, rrjete kriminale shfrytëzojnë fëmijët si skllevër
Policia holandeze ka dekla