“Unioni doganor ballkanik, ide e mirë por me pengesa”
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka hedhur idenë e krijimit të një unioni doganor në Ballkanin Perëndimor, por ende nuk dihet se çfarë do të thotë kjo.

Greqi, Porti i Selanikut jepet me koncesion Greqi, Porti i Selanikut jepet me koncesion
Duke vazhduar programin e saj të privatizimeve, të diktuar nga huadhënësit e saj, qeveria greke ka mbyllur një marrëveshje të rëndësishme për shitjen e 67% të aksioneve të Portit të Selanikut.

Sekuestrohet kanabis në Greqi, arrestohen 2 shqiptarë dhe 3 grekë Sekuestrohet kanabis në Greqi, arrestohen 2 shqiptarë dhe 3 grekë
Dy shtetas shqiptarë dhe 3 grekë janë arrestuar prej Antidrogës greke në afërsi të Kosturit në Greqinë Veriore.

Analistët: Europa harroi Ballkanin. Dera e mbyllur ndihmon rusët Analistët: Europa harroi Ballkanin. Dera e mbyllur ndihmon rusët
Ballkani perëndimor, sipas Bodo Weber, anëtar i lartë i Këshillit të Politikës së Demokratizimit, nuk ka qenë asnjëherë prioritet i Bashkimit Europian.

Hahn: Bashkimi, i papranueshëm. Deklarata pas takimit me Daçiç Hahn: Bashkimi, i papranueshëm. Deklarata pas takimit me Daçiç
Në krah të ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç, komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të Hashim Thaçit dhe Edi Ramës për një bashkim të mundshëm mes Shqipërisë dhe Kosovës nëse BE neglizhon këto vende.

Greqi, të paktën 16 refugjatë të mbytur. 4 gra, një fëmijë Greqi, të paktën 16 refugjatë të mbytur. 4 gra, një fëmijë
Një varkë me refugjatë, e nisur nga brigjet turke drejt Greqisë, është mbytur pak pas mesnatës së të dielës në zonën detare në veri të ishullit Lesbos.

Maqedoni, Amerika: Sanksione nëse nuk formohet qeveria e re Maqedoni, Amerika: Sanksione nëse nuk formohet qeveria e re
Uashingtoni i lëshon Maqedonisë një tjetër apel të qartë: autoritetet të formojnë pa vonesë qeverinë e re, në të kundërt do të ketë sanksione, ashtu siç është paralajmëruar dhe më parë.

Dëbora bllokon Bosnjen e Serbinë Dëbora bllokon Bosnjen e Serbinë
Bora ka arritur deri në 1 metër në zona të ndryshme të Bosnjes dhe Serbisë, ku janë bllokuar shumë banorë dhe janë shkaktuar probleme në furnizimin me energji elektrike dhe qarkullim.

DASH, thirrje forcave politike në Maqedoni: Formoni qeverinë! DASH, thirrje forcave politike në Maqedoni: Formoni qeverinë!
Departamenti amerikan i Shtetit u bëri thirrje autoriteteve të Maqedonisë të formojnë pa vonesa qeverinë e re.

Shpërthen bomba në qendër të Athinës Shpërthen bomba në qendër të Athinës
Një bombë artizanale ka shpërthyer jashtë një banke në qendër të Athinës.

Deklarata e Ramës sjell reagime nga Serbia Deklarata e Ramës sjell reagime nga Serbia
Deklarata e kryeministrit Edi Rama dhënë për “Politico”, ku theksonte ndër të tjera se Ballkani gjendet mes rrezikut të nacionalizmit, nuk kanë mbetur pa shkaktuar reagime nga politikanë serbë, të cilët kanë vënë më së shumti theksin te “krijimi i mundshëm i Shqipërisë së Madhe”, si një platformë jo e pazakontë mes shqiptarëve.

Maqedoni, fillon izolimi. Carl Bildt refuzon të takojë Ivanovin Maqedoni, fillon izolimi. Carl Bildt refuzon të takojë Ivanovin
Carl Bildt, ish-kryeministër dhe ish-shef diplomacie i Suedisë, është zyrtari më i fundit perëndimor që tregon reagimin e Europës ndaj qëndrimit të presidentit maqedonas, Gjorge Ivanov.

Greqi, rrëzohet helikopteri ushtarak. 4 viktima, një e plagosur Greqi, rrëzohet helikopteri ushtarak. 4 viktima, një e plagosur
Një helikopter i ushtrisë greke është rrëzuar mëngjesin e së mërkurës rreth orës 8, në një zonë malore në Greqinë e veriut, ndërsa në bordin e tij ndodheshin 5 ushtarakë; 3 pjesëtarë të ekuipazhit dhe dy oficerë.

Athinë, arrestohen grekë e shqiptarë, trafikantë droge Athinë, arrestohen grekë e shqiptarë, trafikantë droge
Një avokat në Pire të Athinës, dy vëllezër të një familje biznesmenësh në kryqeytetin grek dhe dy shqiptarë, mjeshtra të trafikimit të drogës me motoskafe të fuqishme që u përkasin kompanive offshore, janë midis 9 të akuzuarve në çështjen e trafikimit të një sasie prej 1.5 ton cannabis sativa që u zbulua dhe u konfiskua në brigjet italiane, më datën 7 prill.

Nishani: Në Maqedoni krizë politike, jo ndëretnike Nishani: Në Maqedoni krizë politike, jo ndëretnike
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka deklaruar se kriza që ka përfshirë Maqedoninë është një krizë politike dhe jo ndëretnike.

Përgjimet maqedonase, antishqiptarizmi i zyrtarëve të VMRO-së Përgjimet maqedonase, antishqiptarizmi i zyrtarëve të VMRO-së
E përditshmja austriake “Der Standard” thotë se, nga zbardhja e një pjese të transkriptimeve nga protokolli i përgjimeve në Maqedoni, ka dalë në dritë një bisedë “audio” e ish-kryeministrit Nikola Gruevski dhe ish-ministrit të Transporteve, Mile Janakievski, mbi zhvendosjen e disa banorëve nga ndërtesa ku parashikohej ngritja e një objekti tjetër.

Senatori McCain, shuplakë Ivanovit. Shmang Maqedoninë në turin ballkanik Senatori McCain, shuplakë Ivanovit. Shmang Maqedoninë në turin ballkanik
Maqedonia është i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor, që nuk është përfshirë në turneun e senatorit amerikan John McCain.

Trump firmos protokollin, përmbyll procedurat e antarësimit të Malit të Zi në NATO Trump firmos protokollin, përmbyll procedurat e antarësimit të Malit të Zi në NATO
Presidenti amerikan Donald Trump firmosi protokollin që përmbyll procedurat e antarësimit të Malit të Zi në NATO.

Greqia dorëzon aeroportet me koncesion për 40 vite Greqia dorëzon aeroportet me koncesion për 40 vite
Prej mëngjesit të së martës, 14 aeroporte të Greqisë i kalojnë përfundimisht konsorciumit “Fraport”, që ka fituar për 40 vite koncesionin për operimin, menaxhimin, zhvillimin dhe mirëmbajtjen e tyre.

“WT”: Destabilizimi i Ballkanit prek të gjithë Europën “WT”: Destabilizimi i Ballkanit prek të gjithë Europën
Stabiliteti i Ballkanit lidhet fort me sigurinë e Europës, por për “Washington Times”, problemet e këtij rajoni mund të kthehen në kërcënim edhe ndaj sigurisë amerikane. I ngjeshur në cepin juglindor të Europës, ai është mijëra kilometra larg bregut lindor të Shteteve të Bashkuara.

DW: Në Maqedoni po krijohen struktura paraushtarake DW: Në Maqedoni po krijohen struktura paraushtarake
Në Maqedoni po krijohen struktura paraushtarake. Raportet në media flasin për një bllok, i cili do të angazhohet në mbrojtjen e vendit me të gjitha mjetet.

Greqi, qeveria përcakton kushtet për xhamitë Greqi, qeveria përcakton kushtet për xhamitë
Shteti grek përcakton kushtet dhe kriteret e funksionimit të xhamive në Greqi. Për herë të parë është publikuar një memo prej 48 faqesh nga Ministria e Kulturës për statusin e objekteve myslimane të kultit.

Maqedonia, Koçijançiç: KE pret zgjedhjen e kryeparlamentarit dhe qeverisë Maqedonia, Koçijançiç: KE pret zgjedhjen e kryeparlamentarit dhe qeverisë
Komisioni Europian pret nga udhëheqësit politikë dhe institucionet në Republikën e Maqedonisë të lejojnë zhvillimin e procesit demokratik në vend, që sipas Brukselit zyrtar përfshin edhe zgjedhjen e kryetarit të ri të Parlamentit dhe më pas qeverisë së re pa vonesa.

Lugina e Preshevës, 4.000 shqiptarë pa shtetësi Lugina e Preshevës, 4.000 shqiptarë pa shtetësi
Politikat serbe që po zbatohen në Luginën e Preshevës, aktualisht kanë lënë rreth 4.000 shqiptarë pa shtetësi, duke u konsideruar tashmë si qytetarë “të askujt”.

Ambasadori amerikan: Serbia, më pranë BE-së Ambasadori amerikan: Serbia, më pranë BE-së
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Serbi, Kyle Scott mendon se vendi ballkanik po afrohet më shumë me Bashkimin Europian sesa me Rusinë.

Sfidat e Vuçiç, presidenti i Serbisë kërkon treg të përbashkët rajonal Sfidat e Vuçiç, presidenti i Serbisë kërkon treg të përbashkët rajonal
Presidenti i ri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të ketë detyrë të mbyllë shumë konflikte të hapura në rajon.

May, mesazh për Vuçiç: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën May, mesazh për Vuçiç: Normalizo marrëdhëniet me Kosovën
Si për ta dëshmuar edhe një herë interesin e Britanisë për Ballkanin, kryeministrja Theresa May përgëzoi Aleksandar Vuçiçin për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të Serbisë, por shtoi se pret nga ai normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Serbi, rrëzohet një avion i shkollës ushtarake Serbi, rrëzohet një avion i shkollës ushtarake
Një avion i shkollës ushtarake serbe i llojit “Super Galeb G4” ka pësuar një aksident pasi ka rënë në afërsi të qytetit Shabac dhe si pasojë dy pilotët kanë gjetur vdekjen.

Grekët, në radhë për pagesën me këste të energjisë elektrike Grekët, në radhë për pagesën me këste të energjisë elektrike
Në radhët e gjata pranë pikave ku kryen pagesat e energjisë elektrike në Greqi, gjen tashmë çdo ditë e më shumë qytetarë që duan të paguajnë me këste për arsye të pamundësisë ekonomike.

Beograd, vijojnë protestat pas fitores së Vuçiçit Beograd, vijojnë protestat pas fitores së Vuçiçit
Për të tretën natë radhazi, rrugët e Beogradit u mbushën plot me njerëz, kryesisht studentë që protestuan kundër fitores së kryeministrit Aleksandar Vuçiç në zgjedhjet presidenciale të së dielës.

Maqedoni, Raportuesi i PE: VMRO dhe Ivanov pengojnë Kuvendin Maqedoni, Raportuesi i PE: VMRO dhe Ivanov pengojnë Kuvendin
Këshilli i BE-së, Komisioni Europian dhe deputetët e Parlamentit Europian janë të gjithë të shqetësuar nga kriza politike në Maqedoni.

BBC rihap seksionin serb, 6 vjet pas mbylljes BBC rihap seksionin serb, 6 vjet pas mbylljes
Në një shenjë që mund të simbolizojë zhvillime të pafavorshme në Ballkan, gjigandi mediatik botëror BBC do të rifillojë transmetimet në serbisht “online”.

Pas kulaçit, kërbaçin. Sanksione Maqedonisë? Pas kulaçit, kërbaçin. Sanksione Maqedonisë?
Apelet e Shteteve të Bashkuara dhe Bllokut Europian vazhdojnë të injorohen nga liderët maqedonas, por nëse politikanët e atjeshëm do të bllokojnë në vazhdimësi krijimin e qeverisë së re, rrezikojnë të përballen me një kthesë radikale të qëndrimit të Ëashingtonit dhe Brukselit.

Serbët, mirë me të gjithë. Vuçiç do BE-në, Rusinë e Kinën Serbët, mirë me të gjithë. Vuçiç do BE-në, Rusinë e Kinën
Serbët kanë treguar mbështetje të fortë ndaj politikave të jashtme të balancuara të Aleksandar Vuçiçit si kryeministër, të cilat kërkojnë nga njëra anë integrimin në Bashkimin Europian, ndërsa thellojnë nga ana tjetër marrëdhëniet miqësore me Rusinë dhe Kinën.

Sanksione ndaj Maqedonisë? Analistët: SHBA-BE, drejt masës ekstreme Sanksione ndaj Maqedonisë? Analistët: SHBA-BE, drejt masës ekstreme
“Pas kulaçit, kërbaçin”. Apelet e Shteteve të Bashkuara dhe bllokut europian vazhdojnë të injorohen nga udhëheqësit maqedonas. Por nëse politikanët e atjeshëm do të bllokojnë në vazhdimësi krijimin e qeverisë së re, rrezikojnë të përballen me një kthesë radikale të qëndrimit të Uashingtonit dhe Brukselit.

Serbi, protesta anonime anti-Vuçiç Serbi, protesta "anonime" anti-Vuçiç
Serbinë e kanë kapluar protesta pa autor, kundër zgjedhjes së Aleksandar Vuçiç president. Mbrëmjen e dytë të këtyre protestave, numri I pjesëmarrësve u shtua dhe ato u organizuan në shumë qytete të Serbisë.

Athinë, pensionistët protestojnë kundër shkurtimeve të radhës Athinë, pensionistët protestojnë kundër shkurtimeve të radhës
Mijëra grekë të moshuar kanë protestuar në Athinë të martën, kundër reduktimeve të mëtejshme të pensioneve, ndërsa Greqia me arka thuajse të zbrazura vazhdon bisedimet me huadhënësit për masa të mëtejshme kursimi dhe reforma aspak popullore në punësim.

Deklarata e Tiranës, Shkupi thërret për sqarim ambasadorin shqiptar Deklarata e Tiranës, Shkupi thërret për sqarim ambasadorin shqiptar
Ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Fatos Reka është thirrur të hënën në Ministrinë e Punëve të Jashtme maqedonase.

Refuzimi i Ivanov, peticion për dorëheqjen e presidentit Refuzimi i Ivanov, peticion për dorëheqjen e presidentit
Këmbëngulja e Gjorgje Ivanov për të mos mandatuar liderin e opozitës Zoran Zaev për krijimin e qeverisë së re në Maqedoni ka shtyrë nismën “Iniciativa Megafon” të kërkojë dorëheqjen e tij.

Serbi, protesta kundër Vuçiç Serbi, protesta kundër Vuçiç
Fitorja e Aleksandar Vuçiç, përveç festës, ka shkaktuar edhe pakënaqësi në Beograd. Shumë të rinj në kryeqytetin serb, por edhe në  Novi Sadi, kanë dalë në rrugë në mbrëmje për të protestuar kundër asaj që e quajnë diktaturë e Vuçiç.

Tusk dështon në Shkup Tusk dështon në Shkup
Kreu i Këshillit Europian, Donald Tusk nuk mundi të bindë presidentin maqedonas Ivanov për të zhbllokuar procesin e krijimit të qeverisë së re në Shkup.

Tusk: Gjeni zgjidhje për krizën; Ivanov nuk ndryshon qëndrim Tusk: Gjeni zgjidhje për krizën; Ivanov nuk ndryshon qëndrim
Kreu i Këshillit Europian, Donald Tusk pret një vendim të arsyeshëm nga presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov, për daljen nga kriza politike, por ky i fundit duket se nuk ndërron qëndrim për mandatimin e Zoran Zaevit për formimin e qeverisë.

Shkup, Tusk pritet të takohet me Ivanovin për krizën politike Shkup, Tusk pritet të takohet me Ivanovin për krizën politike
Kryetari i Këshillit Europian, Donald Tusk mbërrin sot në Shkup për një vizitë të shkurtër disaorëshe, gjatë së cilës do të takohet me presidentin Gjorge Ivanov, ndërsa në axhendën e tij nuk parashikohen takime me përfaqësues të partive politike.

Këshilla e Hahn për Vuçiç: Shfrytëzo me maturi pushtetin Këshilla e Hahn për Vuçiç: Shfrytëzo me maturi pushtetin
Johannes Hahn e uroi Aleksandar Vuçiçin për fitoren në zgjedhjet presidenciale dhe, përmes një mesazhi në “Twitter”, i tregoi se pret bashkëpunim të mirë me të, si “miq dhe partnerë”. Por Komisioneri europian i Zgjerimit i kujtoi se duhet ta shfrytëzojë me maturi pushtetin që po i jepet.

PPE: Ballkani, në BE. Faktorë të huaj po ndërhyjnë PPE: Ballkani, në BE. Faktorë të huaj po ndërhyjnë
Rritja e ndikimit të Moskës dhe Ankarasë në Ballkanin Perëndimor mbetet shqetësim për udhëheqësit e partive politike europiane të qendrës së djathtë, të cilët kanë apeluar për një ripërtëritje të aspiratave të BE-së në rajon.

Profil/ Vuçiç, nga shahu te presidenca Profil/ Vuçiç, nga shahu te presidenca
Aleksandar Vuçiç, e di mirë se çfarë është strategjia. Njeri që di çdo lëvizje, është 47-vjeçari që dikur ishte kampion i kryeqytetit serb si pionier në shah.

Serbi, Vuçiç zgjidhet President Serbi, Vuçiç zgjidhet President
Aleksandar Vuçiç është presidenti i ri i Serbisë. Tre orë pas mbylljes së vendvotimeve, gjithçka ishte e qartë: ish-kryeministri serb do të jetë në Presidencë, pasi ka fituar mbi dy milionë vota.

Fushata tjetër, parodi dhe tallje me kandidatët serbë për president Fushata tjetër, parodi dhe tallje me kandidatët serbë për president
Kandidati favorit Aleksandar Vuçiç kthen librin në bibliotekë pas 35 vitesh. Kështu fillon videoja poblicitare me porosinë se ai gjithmonë e mbanë fjalën.

Vota e serbëve të Kosovës garantohet nga OSBE-ja. Numërimi, në Beograd Vota e serbëve të Kosovës garantohet nga OSBE-ja. Numërimi, në Beograd
Serbët e Kosovës votojnë nën vëzhgimin e OSBE-së. Raportimet janë se çdo vendvotim është hapur pa problem dhe të gjithë ata që kanë shtetësi mund të votojnë.

Presioni i fundit për Ivanov. Tusk, të hënën me “sanksione” në Shkup Presioni i fundit për Ivanov. Tusk, të hënën me “sanksione” në Shkup
Kreu i Këshillit Europian, Donald Tusk zbarkon të hënën në Shkup, e ashtu si zyrtarë të tjerë të lartë të bllokut përpara tij, duket se vjen me porosi të qarta për presidentin Gjorge Ivanov.

Serbia voton. Vuçiç, favorit për President që në raundin e parë Serbia voton. Vuçiç, favorit për President që në raundin e parë
Edhe një palë zgjedhje për të ardhmen e Serbisë. Kryeministri i deritanishëm Aleksandar Vuçiç, me të bijën që në mëngjes në qendrën e votimit. Personazhi kryesor i zgjedhjeve, fitorja e të cilit pritet, tha se Serbia më të rëndësishmen e ka stabilitetin.

Politikani serb: Kosova e pavarur, të themi të vërtetën Politikani serb: Kosova e pavarur, të themi të vërtetën
Nenad Çanak ka hyrë në garën për president të Serbisë vetëm me një qëllim, që tani e tutje të thotë të vërtetën. Kjo, thotë ai, është një gjë e rëndësishme pasi realiteti duhet pranuar dhe një politikë e re është e domosdoshme. Fushatën, Çanak e ka filluar duke folur për pavarësinë e Kosovës.

Vuçiç, fitore të sigurt; asnjë rival serioz përballë Vuçiç, fitore të sigurt; asnjë rival serioz përballë
Në fillim të fushatës, Aleksandar Vuçiç u tha serbëve se Serbia duhet të shkojë vetëm në një drejtim.

Maqedoni, BDI po shqyrton edhe tërheqjen e ministrave Maqedoni, BDI po shqyrton edhe tërheqjen e ministrave
Bashkimi Demokratik për Integrim mbajti mbledhjen e Kryesisë qendrore të partisë, ku u diskutua për krizën politike në Maqedoni.

Serbi, shqiptarët e Preshevës nuk votojnë për presidentin Serbi, shqiptarët e Preshevës nuk votojnë për presidentin
Politikanët shqiptarë në Serbi nuk e shohin të arsyeshme daljen në zgjedhjet presidenciale. Ata kërkuan gjatë fushatës që të negociojnë votën e tyre me kandidatët për president, por në këtë pjesë fushata duket sikur nuk ka ekzistuar.

Serbi, Vuçiç: Vetëm gomerët nuk ndryshojnë Serbi, Vuçiç: Vetëm gomerët nuk ndryshojnë
Njeriu që pritet të jetë presidenti i ardhshëm i Serbisë thotë se i është nënshtruar një transformimi nga nacionalisti i linjës së ashpër, që dikur kishte mbështetur censurën dhe diktatin e Slobodan Milosheviçit, duke kundërshtuar akuzat e opozitës se është një autokrat i uritur për pushtet, me tendenca autoritare.

Britania, pranë Ballkanit. Kërkon rol parësor në rajon Britania, pranë Ballkanit. Kërkon rol parësor në rajon
Vendimin e Senatit amerikan për ratifikimin e protokollit që lejon anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, ekspertë si Richard Weitz, i institutit Hudson në SHBA e konsiderojnë një sinjal të dërguar nga administrata amerikane përmes të cilit tregohet se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë t’i mbeten besnike NATO-s dhe partnerëve europianë.

Vuçiç “hero”, i vjen në ndihmë të riut gjatë një emisioni televiziv Vuçiç “hero”, i vjen në ndihmë të riut gjatë një emisioni televiziv
Aleksandar Vuçiç është kthyer në “heroin” e momentit në Serbi pas ndihmës që i dha një djali në mesin e publikut të një emisioni ku ishte ftuar.

Greqi, refugjati i vë flakën vetes. I ishte refuzuar azili Greqi, refugjati i vë flakën vetes. I ishte refuzuar azili
Pamjet e publikuara orët e fundit në rrjetet sociale, që pasqyrojnë çastin kur një refugjat sirian në ishullin grek të Hios përpiqet t’i vërë zjarrin vetes shkaktojnë shok.

Greqi, emigrantët fitojnë dëmshpërblim pas të shtënave në fermë Greqi, emigrantët fitojnë dëmshpërblim pas të shtënave në fermë
Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka dënuar Greqinë për trajtimin çnjerëzor që iu bë 42 punonjësve në plantacionet e luleshtrydheve në qytezën Manolada, në Pyrgo të Peloponezit, gjatë vitit 2014.

Berlini thirrje Ivanov: Mandato shumicën parlamentare Berlini thirrje Ivanov: Mandato shumicën parlamentare
Berlini i kërkon prerazi Gjorgje Ivanovit t’i dorëzojë menjëherë mandatin shumicës parlamentare dhe t’i japë fund krizës në Maqedoni.

Serbi, një komedian do të jetë rival i Vuçiçit për president Serbi, një komedian do të jetë rival i Vuçiçit për president
Nisi si një shaka, një mënyrë për t’u tallur me klasën e diskredituar politike në zgjedhjet lokale të qytetit serb të Mladenovacit vitin e kaluar, por tani 25-vjeçari që imiton prototipin më të keq të politikanit është kthyer në një prej rivalëve më të denjë të Aleksandar Vuçiç.

Kriza në Maqedoni, rifillon punën Kuvendi. Bllokohet me fjalime Kriza në Maqedoni, rifillon punën Kuvendi. Bllokohet me fjalime
Kuvendi i Maqedonisë është futur në garën e fjalimeve në seancën konstituive, ku pritet të zgjidhet kryetari i ri. Në fillim u duk më e lehtë dhe pati një interesim edhe nga ndërkombëtarët. Tri ditë më vonë seanca vazhdon dhe numri i deputetëve të paraqitur për diskutim vijon të jetë i lartë.

Aleancat e Serbisë, pas Rusisë vjen Kina Aleancat e Serbisë, pas Rusisë vjen Kina
Pas Rusisë, që e konsideron aleat strategjik dhe historik, Serbia ka kthyer sytë edhe nga Kina. Sipas presidentit serb, Tomislav Nikoliç, që po përgatitet të vizitojë Kinën këto ditë, Kina dhe Serbia janë partnerë të fortë.

“Stratfor”: Rusia po përgatit kaos në Ballkan “Stratfor”: Rusia po përgatit kaos në Ballkan
“Rusia po përgatit kaos në Ballkan”, paralajmëron kompania private amerikane e inteligjencës, “Strategic Forecasting”, e cila merret me analizat gjeopolitike dhe parashikime.

SHBA ratifikojnë anëtarësimin e Malit të Zi në NATO SHBA ratifikojnë anëtarësimin e Malit të Zi në NATO
Pas kapërcimit të pengesës proceduriale, që kishte mbajtur peng votimin, Senati amerikan e mbështeti me një shumicë të qartë votash anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, me shpresë se po dërgon në këtë mënyrë mesazhin që Shtetet e Bashkuara do t’i kundërvihen përpjekjeve të Rusisë për të shtuar ndikimin e saj në Europë.

Sulmi ndaj Soros, “Foreign Policy”: Idetë e Kremlinit shkojnë në Capitol Sulmi ndaj Soros, “Foreign Policy”: Idetë e Kremlinit shkojnë në Capitol
 Pretendimet për ndërhyrjen e ambasadorëve amerikanë dhe fondacionit të George Soros ,në punët e brendshme të disa vendeve ballkanike, janë kthyer në një çështje serioze në Capitol Hill.

Shkup, shtyhet sërish seanca e Kuvendit Shkup, shtyhet sërish seanca e Kuvendit
Kuvendi i Maqedonisë ka shtyrë edhe një herë vazhdimin e seancës konstituitive, ku pritej të zgjidhej kryetari i ri i Parlamentit. Pas diskutimeve të gjata në Kuvend kishte paralajmërime se seanca mund të vazhdonte. Por diskutimet e kthyen atë në një rrugë pa fund.

Vuçiç anulon vizitën në Kosovë Vuçiç anulon vizitën në Kosovë
Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç ka anuluar vizitën që do të zhvillonte në Kosovë, në kuadër të fushatës për zgjedhjet presidenciale serbe.

Talat Xhaferi, ushtaraku i të gjithëve Talat Xhaferi, ushtaraku i të gjithëve
Ish-ushtaraku i Armatës Popullore Jugosllave, e më pas asaj maqedonase, deputet dhe një nga drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Talat Xhaferi është njeriu, emri i të cilit është i vetmi në listë për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë.

Zgjedhjet në Serbi, Vuçiç thuajse pa rivalë Zgjedhjet në Serbi, Vuçiç thuajse pa rivalë
Serbët do të votojnë të dielën për presidentin e ri, në ato që shihen si sprovë për popullaritetin e kryeministrit aktual, Aleksandar Vuçiç, i cili mbetet kandidati kryesor.

Greqi, armë në xhaminë pranë kufirit me Turqinë Greqi, armë në xhaminë pranë kufirit me Turqinë
Organet greke të Rendit janë vënë në alarm, pasi kanë zbuluar armë në një xhami në fshatin Iliopetra të Ksanthit, në kufirin me Turqinë. Sipas informacioneve paraprake, armët dhe municionet janë gjetur në shtëpinë e imamit, si dhe në minarenë e xhamisë ku ai shërben.

BESA, kundër BDI-së. S’pranon Xhaferin për kryeparlamentar BESA, kundër BDI-së. S’pranon Xhaferin për kryeparlamentar
Kuvendi i Maqedonisë kërkon zgjidhje për krizën politike pas thellimit të saj në fillim të seancës konstituitive, pasi ajo u kthye në një maratonë fjalimesh politike dhe akuzash për destabilizimin e këtij vendi.

Zgjedhja e kryetarit shqiptar, Kuvendi maqedonas vazhdon punimet Zgjedhja e kryetarit shqiptar, Kuvendi maqedonas vazhdon punimet
Kuvendi i Maqedonisë pritet të rinisë punimet për seancën e konstituimit dhe procedurat për zgjedhjen e kryetarit të ri të Parlamentit maqedonas.

Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO
Ratifikimi i traktatit për pranimin e Malit të Zi në aleancën e NATO-s kapërceu një pengesë procedurale të hënën në Senatin amerikan, i cili mblidhet më vonë gjatë javës për votimin përfundimtar, duke e afruar akoma më shumë vendin ballkanik me anëtarësimin.

VMRO ngre barrikadë në Kuvend VMRO ngre barrikadë në Kuvend
Deputetët e partisë VMRO të Nikolla Gruevskit kanë uzurpuar foltoren e Kuvendit të Maqedonisë për të penguar zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit të Maqedonisë.

Putin pret Vuçiçin: Shqyrtojmë situatën në Ballkan Putin pret Vuçiçin: Shqyrtojmë situatën në Ballkan
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i ka uruar pushtetit aktual në Serbi suksese në zgjedhje.

Maqedoni, dita e Kuvendit Maqedoni, dita e Kuvendit
Kuvendi i Maqedonisë ka nisur seancën konstitutive për zgjedhjen e kryetarit të ri. Kriza politike e Maqedonisë nuk e bën këtë një zgjidhje të lehtë.

Zgjedhjet në Bullgari, triumf i proeuropianëve Zgjedhjet në Bullgari, triumf i proeuropianëve
Politikani veteran Boiko Borisov dhe partia e tij e qendrës së djathtë pro-Bashkimit Europian mposhtën socialistët e orientuar drejt Moskës në zgjedhjet e përgjithshme të vendit.

Maqedoni, pritet zgjedhja e kryetarit të Kuvendit Maqedoni, pritet zgjedhja e kryetarit të Kuvendit
Në Parlamentin maqedonas pritet sot vazhdimi i seancës konstitucionale për zgjedhjen e kryetarit të ri.

Çerek shekulli pas luftës, Bosnja ende zien nga krimet e së shkuarës Çerek shekulli pas luftës, Bosnja ende zien nga krimet e së shkuarës
Bosnja e Hercegovina u fut në luftë 25 vjet më parë, pasi gjithçka ishte ndezur në këtë shtet.

Hahn: BE nuk ka të ardhme pa Ballkanin Hahn: BE nuk ka të ardhme pa Ballkanin
Komisioneri i BE për Zgjerimin, Johannes Hahn ka deklaruar se, integrimi i Ballkanit është i rëndësishëm për vetë Unionin.

Maqedonia rrezikon sanksionet Maqedonia rrezikon sanksionet
Për Maqedoninë fryn erë sanksionesh. Financial Times citon ndërmjetësit e bllokut që janë përfshirë në zgjidhjen e krizës politike të paralajmërojnë liderët maqedonas se rrezikojnë masa të rënda nëse vazhdojnë bllokimin e qeverisë së re dhe nxitjen e konfliktit ndëretnik.

Vuçiç: Serbia nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO Vuçiç: Serbia nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO
Autoritetet serbe, përmes një ceremonie shtetërore përkujtuan 18-vjetorin e nisjes së bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë në grykën e Grdelicës.

Juncker: Shpërbërja e BE-së fut Ballkanin në luftë Juncker: Shpërbërja e BE-së fut Ballkanin në luftë
Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker i ka dërguar një mesazh paralajmërues presidentit amerikan Donald Trump, ku i kërkon që të mos inkurajojë vendet europiane që të kopiojnë nismën “Brexit”.

Kapet në Athinë superfalsifikatori i pasaportave Kapet në Athinë superfalsifikatori i pasaportave
Organet greke të sigurisë kanë shkatërruar një prej organizatave më të mëdha të prodhimit të dokumentave të falsifikuara në vend.

Mali i Zi në Nato, Senati amerikan voton javën e ardhshme Mali i Zi në Nato, Senati amerikan voton javën e ardhshme
Senati i Shteteve të Bashkuara voton javën e ardhshme mbi propozimin që Mali i Zi të bëhet anëtari më i ri i aleancës së NATO-s. Udhëheqësi i shumicës atje, Mitch McConnell njoftoi se votimi procedurial për këtë çështje është caktuar të bëhet më 27 mars.

Maqedoni, akord BDI-LSDM: Talat Xhaferi kryeparlamentar Maqedoni, akord BDI-LSDM: Talat Xhaferi kryeparlamentar
Për herë të parë në Maqedoni, kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar, i cili do të dalë nga radhët e BDI-së. Kështu informoi shefi i kabinetit të kryetarit të BDI-së, Artan Grubi, i cili sqaroi se kjo marrëveshje u arrit të enjten mes partnerëve të ardhshëm të koalicionit qeveritar, LSDM dhe BDI, për formimin e institucioneve të Maqedonisë.

Situata në Maqedoni, Lavrov: “Punë” e Perëndimit Situata në Maqedoni, Lavrov: “Punë” e Perëndimit
Zgjedhja e kryetarit të ri të Parlamentit maqedonas, sipas deputetit të BDI-së Artan Grubi duhet të realizohet brenda ditës së enjte. Grubi, i cituar nga mediet vendase, thotë se partitë LSDM dhe BDI, si dhe koalicionet që i dhanë mbështetjen e tyre e kanë planin e zgjidhjes.

Shkup, kriza drejt zgjidhjes? Shkup, kriza drejt zgjidhjes?
Zgjedhja e kryetarit të ri të Parlamentit maqedonas, sipas deputetit të BDI-së, Artan Grubi, duhet të realizohet brenda ditës së enjte.

Mali i Zi në NATO, Tillerson kërkon anëtarësimin e shpejtë Mali i Zi në NATO, Tillerson kërkon anëtarësimin e shpejtë
Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson kërkon pranimin e shpejtë të Malit të Zi në NATO.

Greqi, zjarri në xhaminë “Bajaziti” shkakton dëme të mëdha Greqi, zjarri në xhaminë “Bajaziti” shkakton dëme të mëdha
Dëme serioze ka shkaktuar një zjarr që ka rënë në orët e para të mëngjesit, në një xhami historike të periudhës osmane të shekullit të XV në Dhidhimotiho të Greqisë verilindore.

Maqedoni, ngrihet Komisioni që do të zgjedhë kryeparlamentarin Maqedoni, ngrihet Komisioni që do të zgjedhë kryeparlamentarin
Përfaqësuesit e grupeve parlamentare në Maqedoni ranë dakord mbi përbërjen e Komisionit për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve, si parakusht për vazhdimin e seancës konstituitive të Parlamentit.

Maqedonia, Hahn: Qeveria, sa më shpejt. Të respektohen shqiptarët Maqedonia, Hahn: Qeveria, sa më shpejt. Të respektohen shqiptarët
“Askush nuk duhet të tundohet që të luajë me zjarrin! Jemi thellësisht të shqetësuar nga tensionet dhe gjuha e urrejtjes në vend. Liria e tubimit dhe e shprehjes janë të drejta themelore në shoqëritë demokratike, por ato vijnë bashkë me përgjegjësitë”.

Sondazhi, grekët janë ksenofobë Sondazhi, grekët janë ksenofobë
Grekët janë në shumicën e tyre ksenofobë, të paktën në këtë përfundim del një sondazh i fundit i kryer nga Qendra Kombëtare e Hulumtimeve Sociale, specialistët e së cilës shprehen të habitur dhe të dëshpëruar për ndjenjat negative të vendasve ndaj emigrantëve.

Hahn: Ivanov të rishikojë urgjentisht pozicionin e tij Hahn: Ivanov të rishikojë urgjentisht pozicionin e tij
Në përfundim të një dite të gjatë, me takime të veçanta me liderët maqedonas dhe ata shqiptarë në Shkup, Komisionari i Zgjerimit, Johanes Hahn kërkoi që  Maqedonia të mos humbë asnjë ditë, pasi është në dëm të saj dhe të proceseve euro-atlantike.

Maqedoni, Ivanov e refuzon. Hahn: Maqedonia humbet çdo ditë Maqedoni, Ivanov e refuzon. Hahn: Maqedonia humbet çdo ditë
Komisioneri europian i Politikave të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johannes Hahn vizitoi Shkupin bashkë me një grup europarlamentarësh, në një përpjekje të re për të ndihmuar daljen nga kriza politike të Maqedonisë, e cila edhe më shumë se 3 muaj pas zgjedhjeve vazhdon të mbetet pa qeveri.

Kriza në Maqedoni, Hahn provon të zgjidhë ngërcin për qeverinë Kriza në Maqedoni, Hahn provon të zgjidhë ngërcin për qeverinë
Komisioneri europian i Politikave të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johannes Hahn udhëton sot drejt Shkupit bashkë me një grup euro parlamentarësh, në një përpjekje të re për të ndihmuar daljen nga kriza politike të Maqedonisë, e cila, më shumë se tre muaj pas zgjedhjeve, ende është pa qeveri.

Greqi, zbulohen 8 pako-bombë të tjera, për zyrtarët evropianë Greqi, zbulohen 8 pako-bombë të tjera, për zyrtarët evropianë
Antiterrori grek ka zbuluar mbrëmjen e së hënës, tetë pako-bombë të reja, gati për tu postuar tek zyrtarë të lartë europianë, dy prej të cilëve thuhet se janë, kreu I Eurogrupit Jeroen Dijsselbloem dhe komisioneri europian për ekonominë Pierre Moscovici.

Serbi, kapet mbi një ton marijuanë. 6 të arrestuar Serbi, kapet mbi një ton marijuanë. 6 të arrestuar
Policia serbe ka sekuestruar mbi një ton marijuanë, si dhe ka arrestuar 6 persona të dyshuar si trafikantë të lëndës narkotike. Mes tyre, 4 rezidentë në Beograd dhe një në Novi Pazar, ndërsa kreu i grupit të organizuar është identifikuar si D.G..

Shkup, Hahn refuzon protestuesit kundërshtarë të platformës Shkup, Hahn refuzon protestuesit kundërshtarë të platformës
Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn nuk do të takohet me përfaqësuesit e Lëvizjes Qytetare për Maqedoninë e Bashkuar, organizatorja e protestave kundër mandatimit të Zoran Zaevit dhe partive shqiptare për krijimin e qeverisë së re.

Negociatori i OKB, Nimetz: Stabiliteti i Maqedonisë, në rrezik Negociatori i OKB, Nimetz: Stabiliteti i Maqedonisë, në rrezik
Ndërmjetësuesi i OKB-së për çështjen e emrit të Maqedonisë, Mattheë Nimetz i shprehu “Radios Maqedonia e Lirë” shqetësimin e tij mbi situatën politike në vend, të cilën zyrtari i Kombeve të Bashkuara e përkufizon si të rrezikshme.

Hemoragjia e bankave, në Greqi reduktohen depozitat Hemoragjia e bankave, në Greqi reduktohen depozitat
Me shqetësim të madh ndjekin zyrtarët e ministrisë së Financave në Greqi, “hemoragjinë” e re në bankat e vendit.

Greqi, problem vjedhja e energjisë elektrike Greqi, problem vjedhja e energjisë elektrike
Korporata Elektroenergjetike greke “DEI” ka shprehur shqetësimin e saj lidhur me shtimin e rasteve të vjedhjes së energjisë elektrike në vend. Sipas korporatës, gjatë vitit 2016 u evidentuan 10.616 raste të vjedhjes së energjisë, e llogaritur kjo në 1.640 gigaWat, ose 3.5% e të gjithë sasisë së prodhuar.

Hahn: BE kërkon Ballkan stabël Hahn: BE kërkon Ballkan stabël
Johanes Hahn e thekson edhe një herë rëndësine e stabilitetit të Ballkanit për Europën. BE-ja ka "një interes tërësisht vetiak" për qëndrueshmërinë e rajonit për shkak të situatës gjeostrategjike dhe Ballkani është Europë”, sqaroi ai në një tjetër intervistë mbi këtë temë për DW.

LSDM, drejt qeverisë. Dorëzohet nisma për mbledhjen e Parlamentit LSDM, drejt qeverisë. Dorëzohet nisma për mbledhjen e Parlamentit
Kryetari në largim i Kuvendit maqedonas, Trajko Veljanoski njoftoi se ka pranuar 67 nënshkrimet e deputetëve të shumicës parlamentare, që kërkonin vazhdimin e seancës konstituitive dhe caktoi takim koordinues të grupeve parlamentare për mesditën e së martës.

Hahn: Ballkani në rrezik Hahn: Ballkani në rrezik
Johannes Hahn paralajmëron se Ballkani vazhdon të jetë një rajon i paqëndrueshëm dhe me potecial relativisht të madh rreziku.

“Hetimi për diplomacinë e SHBA, gjueti shtrigash” “Hetimi për diplomacinë e SHBA, gjueti shtrigash”
Letra e dërguar nga 6 senatorë amerikanë, Sekretarit të Shtetit Rex Tillerson, me kërkesën të hetohet ndërhyrja e administratës së mëparshme në punët e brendshme të disa shteteve të tjera, si Maqedonia dhe Shqipëria, mund të nxisë një “gjueti të vërtetë shtrigash”.

Paralajmërim në Samitin e Sarajevës, Hahn: Mos luani me zjarrin! Paralajmërim në Samitin e Sarajevës, Hahn: Mos luani me zjarrin!
Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn u bëri thirrje vendeve të Ballkanit që të mos luajnë me zjarrin, por të përfitojnë nga ripërtëritja e angazhimit të BE-së ndaj rajonit.

Kush e trazon Ballkanin? “FT”: Ndërhyrje nga Rusia e Turqia Kush e trazon Ballkanin? “FT”: Ndërhyrje nga Rusia e Turqia
Ballkani prodhon më shumë histori sesa Europa mund të konsumojë. “Financial Times” i referohet një shprehjeje të Winston Churchill, në fillim të një materiali dedikuar Ballkanit, ku ndalet kryesisht te përpjekjet e Rusisë dhe Turqisë për të reduktuar ndikimin e BE-së në rajon.

Greqi, 13 tonë hashash nga Shqipëria Greqi, 13 tonë hashash nga Shqipëria
Policia greke ka njoftuar se brenda një viti, në të gjithë vendin ka sekuestruar sasinë rekord prej gati 13 tonë kanabis sativa.

Edhe pakoja-bombë në Paris, sërish nga Greqia Edhe pakoja-bombë në Paris, sërish nga Greqia
Ministri grek i Mbrojtjes së Qytetarit, Nikos Toskas ka informuar deputetin e “Demokracisë së Re”, ish-ministër i Rendit në qeverinë “Samaras”, Vasilis Kikilias, se pakoja-bombë e postuar në zyrat e FMN-së në Paris kishte emrin e tij si dërgues.

Pakon për Financat gjermane e dërguan “celulat e zjarrit” Pakon për Financat gjermane e dërguan “celulat e zjarrit”
Pakoja e dyshimtë që është gjetur mëngjesin e së mërkurës në Ministrisë federale të Financave në Berlin, me marrës vet ministrin gjerman Wolfgang Schauble, ka pasur dërgues sipas adresës së shkruar, zv.kryetarin e “Demokracisë së Re”, Adonis Georgiadis.

Samiti i Sarajevës, përpjekje për të ulur tensionet në Ballkan Samiti i Sarajevës, përpjekje për të ulur tensionet në Ballkan
Samiti i kryeministrave të Ballkanit pritet të jetë një kthesë në marrëdhëniet e trazuara mes fqinjësh.

Maqedoni, Sela: Nëse s’vendos Ivanovi, qeverinë e voton mazhoranca Maqedoni, Sela: Nëse s’vendos Ivanovi, qeverinë e voton mazhoranca
Zgjedhja e kreut të ri të Parlamentit është kthyer në prioritetin e partive përbërëse të shumicës parlamentare në Maqedoni.

Pronat, Beogradi i kundërvihet Prishtinës Pronat, Beogradi i kundërvihet Prishtinës
Serbia do të marrë një vendim që synon t’i kundërvihet një vendimi të Qeverisë së Kosovës, që në kadastër të regjistrojë pronat publike dhe biznese e fabrika të ndërtuara në kohën e ish-Jugosllavisë.

“Tillerson të hetojë ndërhyrjet e Obamës në Shkup” “Tillerson të hetojë ndërhyrjet e Obamës në Shkup”
Gjashtë senatorë amerikanë i kanë kërkuar përmes një letre Sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson, të hetojë ndërhyrjen e diplomatëve të administratës “Obama” në situatën e brendshme politike të Maqedonisë, duke i kërkuar atij të ndalë praktikën e financimit të programeve të OJF-ve të kryesurara nga Fondancioni i Shoqërisë së Hapur të George Sorosit.

Pittella: Të rinisë procesi i aderimit për vendet e Ballkanit Pittella: Të rinisë procesi i aderimit për vendet e Ballkanit
Kreu i grupit socialist në Parlamentin Europian, Gianni Pittella deklaroi se Strasburgu po i ndjek me shqetësim zhvillimet në Ballkan dhe sidomos ato në Maqedoni.

Pasojat e krizës greke rëndojnë edhe mbi fëmijët Pasojat e krizës greke rëndojnë edhe mbi fëmijët
Në Greqinë e gërryer nga kriza ekonomike, një shtëpi për fëmijët e abuzuar po kujdeset tani edhe për fëmijë, prindërit e të cilëve e kanë thuajse të pamundur t’i ushqejnë apo të kujdesen për ta çdo ditë.

FoxNews: A rrezikon përhapjen në gjithë rajonin kriza në Maqedoni? FoxNews: A rrezikon përhapjen në gjithë rajonin kriza në Maqedoni?
Urrejtja është e rrënjosur thellë në Ballkan dhe prova më e mirë për këtë janë ngjarjet më të fundit në Maqedoni. Me këtë fjali nis shkrimi i Profesor Gjovalin Shkurtaj, që ka zënë hapësirë në versionin online të “FoxNews” në Shtetet e Bashkuara.

Maqedonia në krizë, PE shtyn progresraportin Maqedonia në krizë, PE shtyn progresraportin
Parlamenti Europian shtyu sesionin plenar mbi progresraportin e Maqedonisë, të planifikuar të mbahej këtë javë. Arsyeja, përse eurodeputetët vendosën që votimi të mos kryhej tani, është pikërisht kriza e tejzgjatur politike.

Kotzias në SHBA, takon Tillerson për situatën në Ballkan Kotzias në SHBA, takon Tillerson për situatën në Ballkan
Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili po zhvillon një vizitë dyditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i ka shprehur homologut të tij amerikan, Rex Tillerson, këndvështrimin e Athinës për rolin e Greqisë në stabilitetin dhe sigurinë e lëvizjeve gjeostrategjike që po bëhen në rajonin ballkanik.

Rreziku i konfliktit në Maqedoni Rreziku i konfliktit në Maqedoni
Tensionet me politikanët shqiptarë në Maqedoni mund të degjenerojnë në konflikt, paralajmeron “The Economist”. E përjavëshmja prestigjoze britanike analizon interesin e politikanëve perëndimore për Shkupin, deklaratat polemizuese ruse dhe afrimin e luftës së trumpetuar nga gazetat serbe.

Maqedoni, Ivanov nuk tërhiqet nga vendimi i tij Maqedoni, Ivanov nuk tërhiqet nga vendimi i tij
As thirrjet ndërkombëtare dhe as ato të brendshme nuk e kanë detyruar Gjorge Ivanovin të ndryshojë qëndrim.

Zaev, ultimatum Ivanovit: 10 ditë kohë të mandatosh krijimin e qeverisë Zaev, ultimatum Ivanovit: 10 ditë kohë të mandatosh krijimin e qeverisë
Pas prezantimit të programit të tij qeveritar, Zoran Zaev i ka dhënë presidentit Gjorgje Ivanov 10 ditë kohë për ta mandatuar me krijimin e qeverisë së re.

Zaev flet si kryeministër, paraqet programin e qeverisë Zaev flet si kryeministër, paraqet programin e qeverisë
Zoran Zaev nuk pret më. Lideri socialdemokrat prezantoi në Shkup programin e tij qeveritar, duke theksuar se qeveria e re do të angazhohet për anëtarësim në NATO dhe BE dhe se do të vazhdojë maksimalisht përpjekjet për zgjidhjen e krizës.

Ballkani i rrezikuar, liderët e BE: Shqetësim për ndikimet ruse Ballkani i rrezikuar, liderët e BE: Shqetësim për ndikimet ruse
Liderët e Bashkimit Europian kanë shprehur shqetësimin e tyre nga “ndikimet e jashtme”, që po shkaktojnë përçarje në shtetet e Ballkanit Perendimor, duke e lidhur situatën me lëvizjet e fundit të Rusisë dhe aleatëve të saj në rajon për të bllokuar lidhjet e ngushta me Perëndimin.

OSBE-ja i kërkon Ivanovit të lejojë formimin e qeverisë OSBE-ja i kërkon Ivanovit të lejojë formimin e qeverisë
Bisedimet e Gjorgje Ivanov me Lamberto Zannier në Shkup nuk shkuan në kahun që dëshironte Presidenti maqedonas.

Tusk: Dora ruse në Ballkan Tusk: Dora ruse në Ballkan
Edhe pse e ka shtyrë anëtarësimin e vendeve të reja në Bashkimin Europian pas vitit 2020, Presidenti i Komisionit Europian, Juncker ka konfirmuar prespektivën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Janinë, kapen 110 kg kanabis nga Shqipëria, 2 grekë në pranga Janinë, kapen 110 kg kanabis nga Shqipëria, 2 grekë në pranga
Një sasi prej 110 kilogramë lëndë narkotike e llojit kanabis sativa u sekuestrua paraditen e së enjtes nga agjentët e Antidrogës së Janinës.

Maqedoni, Ahmeti: Kriza mund të zgjasë 4 vite Maqedoni, Ahmeti: Kriza mund të zgjasë 4 vite
Kriza në Maqedoni mund të zvarritet me vite të tëra e nuk është çudi që të përdoret nga disa politikanë për të ndezur një konflikt etnik, paralajmëron Ali Ahmeti, i cituar nga agjensia e lajmeve Reuters.

Zaev: Qeverinë e krijoj në Parlament, anashkaloj Ivanov Zaev: Qeverinë e krijoj në Parlament, anashkaloj Ivanov
Lideri socialdemokrat Zoran Zaev ka pohuar për gazetën irlandeze “Irish Times” se mund të kërkojë miratimin e parlamentit për krijimin e qeverisë së re, duke anashkaluar kështu kompetencat e presidentit Gjorgje Ivanov, i cili u kthye në pengesën e zgjidhjes së ngërçit të krijuar në vend me refuzimin për t’i dhënë kreut opozitar mandatin e formimit të ekzekutivit.

Protestojnë fermerët e Kretës Protestojnë fermerët e Kretës
Rreth 2000 fermerë nga Kreta protestuan në qendër të Athinës kundër politikave qeveritare në sektorin e bujqësisë.

SHBA, mesazh Shkupit: Sa më shpejt qeveria e re SHBA, mesazh Shkupit: Sa më shpejt qeveria e re
“SHBA është e interesuar për stabilitetin dhe prosperitetin e shteteve të rajonit”, deklaroi nga Kroacia zv/ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Çështjet Europiane e Euro-aziatike, Hoyt Brian Yee. Gjatë ndalesës së tij zyrtare në Zagreb, mesazhin më të fortë Yee e përcolli për Shkupin.

Tusk: Situatë e brishtë në Ballkan Tusk: Situatë e brishtë në Ballkan
Bashkimi Europian mbetet i angazhuar në Ballkanin perëndimor dhe do t’i qëndrojë zotimeve të tij, thotë Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, në letrën e dërguar anëtarëve si ftesë për mbledhjen e këshillit të enjten.

Kotzias: Shumë shtete e shikojnë BE-në vetëm si sponsor Kotzias: Shumë shtete e shikojnë BE-në vetëm si sponsor
Në një deklaratë për televizionin shtetëror ERT, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka përforcuar shqetësimet që ka shfaqur një ditë më parë shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, kur ka deklaruar se në rajonin e Ballkanit tensionet e rrezikshme historike janë ende të ndezura.

Emigrantët ikin nga Greqia Emigrantët ikin nga Greqia
Vetëm gjatë muajit shkurt, 1687 emigrantë që jetonin në Greqi në mënyrë të jashtëligjshme janë larguar  nga Greqia.

Platforma shqiptare, BDI: U arrit në Shkup Platforma shqiptare, BDI: U arrit në Shkup
Platforma shqiptare nuk është ashtu siç e përshkruan presidenti Gjorgje Ivanov. Ky ka qenë reagimi i BDI-së pas letrës që Ivanov u dërgoi ndërkombëtarëve e ku e cilësoi platformën si “tepër të rrezikshme për sovranitetin dhe unitetin e vendit”.

Raporti për Ballkanin, Mogherini: Mbështetje unanime për mesazhet që përcolla Raporti për Ballkanin, Mogherini: Mbështetje unanime për mesazhet që përcolla
Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini deklaroi në Bruksel se tensionet në rajonin e Ballkanit Perëndimorë janë “skajshmërisht të rrezikshme” dhe se BE-ja duhet të veprojë me përkushtim për të siguruar ardhmërinë europiane të rajonit.

Sulmohet muzeu i Alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir Sulmohet muzeu i Alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir
Aktit vandalist i radhës ndaj muzeut të Alfabetit në Manastir ndodh në mesin e një krize politike me tensione anti-shqiptare në Maqedoni dhe në përvjetorin e 130 të shkollës së parë shqipe.

Kongresmeni amerikan: Rrezik rus për Maqedoninë Kongresmeni amerikan: Rrezik rus për Maqedoninë
Rusia mund të përfitojë nga paqëndrueshmëria politike në Maqedoni për të tentuar rimarrjen e një pjese të territorit të Ballkanit që humbi pas kolapsit të Bashkimit Sovjetik.

Maqedoni, në rrezik edhe zgjedhjet lokale Maqedoni, në rrezik edhe zgjedhjet lokale
Zvarritja e krijimit të qeverisë së re në Maqedoni, pengon veç të tjerash edhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale, të caktuara në maj të këtij viti.

Në Greqi punishte droge për xhihadistët Në Greqi punishte droge për xhihadistët
635.000 pilula captagon, e quajtur ndryshe pilula e xhihadisteve, janë konfiskuar nga autoritetet greke gjatë një operacioni këtë fillim jave.

Kriza politike në Shkup, tensionohet situata e sigurisë Kriza politike në Shkup, tensionohet situata e sigurisë
Presidenti maqedonas, Gjorgje Ivanov vazhdon të pengojë kapërcimin e krizës institucionale, pavarësisht thirrjeve të qarta nga ndërkombtaret për t’i dhënë mandatin liderit opozitar Zoran Zaev, i cili ka siguruar shumicën parlamentare për formimin e qeverisë.

Maqedoni, moskrijimi i qeverisë pengon zgjedhjet lokale Maqedoni, moskrijimi i qeverisë pengon zgjedhjet lokale
Zvarritja e krijimit të qeverisë së re në Maqedoni pengon, veç të tjerash dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale, të caktuara në maj të këtij viti. Në bazë të Kodit Zgjedhor maqedonas, zgjedhjet lokale duhet t’i shpallë kryetari i Parlamentit 70 ditë përpara organizimit të tyre.

Raporti i Mogherini-t pas vizitave në rajon: Rreziku rus në Ballkan Raporti i Mogherini-t pas vizitave në rajon: Rreziku rus në Ballkan
Shefja e BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini raporton sot para ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian për udhëtimin e saj në Ballkanin Perëndimor.

Turi jo i lehtë i Mogherinit, gjen probleme në çdo vend ballkanik Turi jo i lehtë i Mogherinit, gjen probleme në çdo vend ballkanik
Turi i saj ballkanik e çoi Federica Mogherinit në disa vende të rajonit me porosi të përshtatura sipas realitetit dhe problematikave të tyre me akute, por në secilën prej ndalesave të saj kishte dhe një mesazh të përbashkët.

BDI hyn në qeveri. Zëdhënësi: Ky është vullneti i shqiptarëve BDI hyn në qeveri. Zëdhënësi: Ky është vullneti i shqiptarëve
Në mbledhjen e Kryesisë, Bashkimi Demokratik për Integrim  vendosi që të jetë pjesë e Qeverisë së re  të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë edhe pse  presidenti nuk e ka mandatuar kryetarin e saj Zoran Zaev.

Greqi, sekuestrohet droga e militantëve të ISIS Greqi, sekuestrohet droga e militantëve të ISIS
Një sasi prej 650 mijë pilulash amfetaminë “captagon”, siç njihet droga sintetike e ushtarëve të Shtetit Islamik është kapur nga policia greke në një magazinë, në të cilën ndodhej edhe punishtja e prodhimit të pilulave të drogës, në zonën “Nea Peramo” të Athinës.

Mali i Zi, opozitarët kërkojnë ndihmë nga Bannon Mali i Zi, opozitarët kërkojnë ndihmë nga Bannon
Udhëheqësit opozitarë prorusë në Malin e Zi i kanë kërkuar kryestrategut të Shtëpisë së Bardhë ndihmë për të bllokuar përpjekjen për anëtarësim të vendit ballkanik në NATO-s, duke argumentuar se administrata “Obama” ka paraqitur fakte të rreme në lidhje me gatishmërinë e tij për t’iu bashkuar aleancës ushtarake perëndimore.

Pa qeveri në Shkup, PE shtyn rezolutën për Maqedoninë Pa qeveri në Shkup, PE shtyn rezolutën për Maqedoninë
Parlamenti Europian do të shtyjë votën plenare për rezolutën mbi Maqedoninë, nëse ky vend nuk formon qeverinë javën e ardhshme.

“Rusia nuk e bllokon dot integrimin e Ballkanit” “Rusia nuk e bllokon dot integrimin e Ballkanit”
Drejtor i Forumit të Sigurisë në Beograd, Marko Savkoviç analizon zhvillimet më të fundit në Ballkan dhe ndikimin rus. Ai thotë në një intervistë për Top Channel se pavarësisht interesit ekonomik, Moska nuk mund të ndalë dot integrimin europian të vendeve të Ballkanit, si edhe anëtarësimin e Malit të Zi në NATO.

Radikalët, kundër Mogherinit. Protesta në Parlamentin serb Radikalët, kundër Mogherinit. Protesta në Parlamentin serb
Federica Mogherini është ndalur në Ballkan për të ruajtur frymën e paqes. Në Kuvendin e Serbisë çoi mesazhin se, pa Ballkanin, familja europiane nuk është e plotë. Por duartrokitjet e mirëseardhjes u përzien me ato të radikalëve serbë të Vojislav Sheshelit, të cilët nga ulëset e Kuvendit thërrisnin emrin e Rusisë.

Rusia: Mjaft me ndërhyrje në Maqedoni Rusia: Mjaft me ndërhyrje në Maqedoni
Rusia i ka bërë thirrje Perëndimit që të ndalë ndërhyrjen në ato që i quan çështje të brendshme të Maqedonisë.

Maqedonia, përplasje Lindje-Perëndim Maqedonia, përplasje Lindje-Perëndim
Ekspertët ligjorë në Maqedoni mendojnë se presidenti Gjorgje Ivanov i ka kapërcyer kompetencat e tij me refuzimin për t’i dorëzuar liderit social-demokrat Zoran Zaev mandatin e krijimit të qeverisë.

Ahmeti: Ivanov u nxitua. Platforma nuk cënon Maqedoninë Ahmeti: Ivanov u nxitua. Platforma nuk cënon Maqedoninë
Ali Ahmeti kërkon formimin sa më parë të qeverisë së re të Maqedonisë për të shmangur mundësinë që vendi të shkojë në një situatë të ngjashme me atë që po ndodh në Ukrainë.

Pritshmëritë nga vizita e Mogherinit në Beograd Pritshmëritë nga vizita e Mogherinit në Beograd
Serbia ka akuzuar Kosovën për çdo konflikt që është krijuar së fundmi. Argumenti kryesor është fakti se, Kosova nuk ka themeluar Asociacionin pas kundërshtimeve të shumta.

Mogherini: Ivanov, kthe vendimin! Presidenti maqedonas nuk tërhiqet Mogherini: Ivanov, kthe vendimin! Presidenti maqedonas nuk tërhiqet
Shefja e BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, e ndodhur në Maqedoni në një kohë kur kriza politike atje ka njohur limite të reja, ka ftuar presidentin e vendit, Gjeorge Ivanov të reflektojë, të tërheqë vendimin e marrë një ditë më parë dhe të japë mandatin për krijimin e qeverisë së re.

Mogherini, takim me udhëheqësit politikë të Maqedonisë Mogherini, takim me udhëheqësit politikë të Maqedonisë
Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini po zhvillon një takim të përbashkët me krerët e partive parlamentare në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.

Ahmeti pret Mogherinin: Kriza institucionale, jo krizë ndëretnike Ahmeti pret Mogherinin: Kriza institucionale, jo krizë ndëretnike
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti u takua këtë të enjte me përfaqësuesen e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini.

Mogherini s’shkon në Bosnjë, nuk ulet avioni në Sarajevë Mogherini s’shkon në Bosnjë, nuk ulet avioni në Sarajevë
Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini llogaritet të mbërrijë në Maqedoni më shpejt nga sa ishte planifikuar.

Situata në Maqedoni, faktori shqiptar kërkon ndihmë Situata në Maqedoni, faktori shqiptar kërkon ndihmë
Pas vendimi të Gjorgje Ivanov për të mos i dorëzuar kreut të LSDM-së Zoran Zaev mandatin për krijimin e qeverisë së re, lëvizja Besa i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndihmojë Maqedoninë.

SHBA-BE kundër Ivanov: Të shqetësuar që nuk u mandatua Zaev SHBA-BE kundër Ivanov: Të shqetësuar që nuk u mandatua Zaev
Ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess Baily reagoi ndaj vendimit të Gjorgje Ivanovit për të mos mandatuar Zoran Zaevin për krijimin e qeverisë së re, duke i bërë thirrje të rishikojë lëvizjen e tij.

Kriza politike në Shkup, pritet vizita e Mogherini-t Kriza politike në Shkup, pritet vizita e Mogherini-t
Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për politikë të jashtme, Federicha Mogherini, viziton të enjten Maqedoninë, si pjesë e udhëtimit në Ballkanin Perëndimor.

Reagon Ali Ahmeti: Nuk kemi kërkuar ndarjen e Maqedonisë Reagon Ali Ahmeti: Nuk kemi kërkuar ndarjen e Maqedonisë
Pas refuzimit të Zoran Zaev nga Gjeorge Ivanov, për krijimin e qeverisë, ka reaguar edhe kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti.

Mogherini, kokëçarje në Ballkan Mogherini, kokëçarje në Ballkan
Po punoj që ta shoh secilin prej partnerëve të Ballkanit perëndimor të ecë në rrugën e reformave drejt Bashkimit Europian e për t’u siguruar që procesi është i pakthyeshëm.

Zaev: Ivanov thelloi krizën. Të japë menjëherë mandatin Zaev: Ivanov thelloi krizën. Të japë menjëherë mandatin
Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka reaguar pas vendimit të presidentit Ivanov për të mos i dhënë mandatin për formimin e qeverisë, duke e akuzuar kreun e shtetit për rëndim të situatës politike në Maqedoni.

Ivanov refuzon Zaevin: Pengesë platforma shqiptare Ivanov refuzon Zaevin: Pengesë platforma shqiptare
Kriza paszgjedhore në Maqedoni përshkallëzohet edhe më tej. Presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov, ashtu siç paralajmëruan disa zëra në Shkup dhe jashtë tij, refuzoi t’i japë mandatimin kreut të LSDM-së, Zoran Zaev.

Maqedoni, protesta kundër gjuhës shqipe Maqedoni, protesta kundër gjuhës shqipe
Mijëra vetë kanë protestuar në Shkup për të dytën natë radhazi, kundër marrëveshjes politike që do të siguronte përdorim më të gjerë zyrtar të gjuhës shqipe.

Shpërthim në “Gërdecin” e Serbisë. Një i vdekur, 25 të plagosur Shpërthim në “Gërdecin” e Serbisë. Një i vdekur, 25 të plagosur
Një person ka vdekur, kurse 3 të tjerë konsiderohen të zhdukur, pas dy shpërthimeve që ndodhën në fabrikën e armëve dhe municioneve në Serbinë qendrore, në qytetin e Kragujevcit.

DW: Ballkani po zien sërish DW: Ballkani po zien sërish
Për një kohë të gjatë, thotë “Deutsche Welle”, u duk se Ballkani më në fund i përzuri fantazmat e së shkuarës. Konfliktet u shuan, armiqtë e dikurshëm i dhanë dorën njëri-tjetrit, dialogu filloi të ushtrohej, perspektiva e anëtarësimit në BE jepte shpresë duke e bërë edhe Bashkimin Europian të lumtur.

SHBA mbështet mandatimin e Zaev SHBA mbështet mandatimin e Zaev
Pas lajmit se lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i kishte paraqitur Presidentit Gjorgje Ivanov 67 firmat e nevojshme për të siguruar mandatin qeverisës, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shkup doli me një deklaratë ku kujton domosdoshmërinë e respektimit të proceseve demokratike.

“Ballkani, dhimbja e kokës për Donald Trump” “Ballkani, dhimbja e kokës për Donald Trump”
Një poster i madh është vendosur në një nga rrugët e Mitrovicës së Veriut, ku shkruhet "Serbët janë me ty", e mbi këtë shkrim, fotoja e Donald Trumpit, që vëzhgon kalimtarët.

Mali i Zi pret ftesën e anëtarësimit nga NATO Mali i Zi pret ftesën e anëtarësimit nga NATO
Mali i Zi pret ftesën për t’iu bashkuar NATO-s në samitin e muajit maj, por sidoqoftë disa pengesa mbeten, mes tyre edhe kundërshtia e fortë nga Rusia. Pavarësisht paqartësisë për ratifikimin e marrëveshjes për pranimin e Malit të Zi në Senatin amerikan dhe në tre shtete të tjera anëtare të NATO-s, Podgorica pretendon se Moska është angazhuar dramatikisht për të ndryshuar kursin e shtetit të vogël në Adriatik.

Refuzon Gruevskin, Zaev me 67 mandate në Presidencë. Pritet mandatimi Refuzon Gruevskin, Zaev me 67 mandate në Presidencë. Pritet mandatimi
Udhëheqësi i partisë opozitare LSDM në Maqedoni, Zoran Zaev i parashtroi presidentit Gjorgje Ivanov argumentet e sigurimit të shumicës parlamentare për krijimin e qeverisë, e pas kësaj, gjatë ditëve të ardhshme kreu i shtetit do të duhet të dalë me një vendim.

Gruevski i shtrin dorën “armikut” Zaev: Bashkë kundër shqiptarëve Gruevski i shtrin dorën “armikut” Zaev: Bashkë kundër shqiptarëve
Aq e vështirë ka qenë për t’u pranuar nga Nikola Gruevski, ideja e një qeverie koalicioni mes LSDM-së në opozitë dhe partive shqiptare, sa e ka shtyrë udhëheqësin e VMRO-DPMNE-së t’i shtrijë dorën e bashkëpunimit armikut të vet të madh.

Konflikt i ri Bosnjë-Serbi; Sarajeva, padi në Hagë për krimet e luftës Konflikt i ri Bosnjë-Serbi; Sarajeva, padi në Hagë për krimet e luftës
Sarajeva ka bërë gati padinë kundër Serbisë për rishikim të rolit të saj në luftë. Një pjesë e politikës në Bosnje beson se ka të drejtë, pasi ka fakte të reja. Por serbët e Bosnjës besojnë se kjo është vetëm një urrejtje që rrënon marrëdhëniet.

BE: Ivanov të mandatojë Zaevin; Hahn: Pengesat, të papranueshme BE: Ivanov të mandatojë Zaevin; Hahn: Pengesat, të papranueshme
Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn pret që pas mbledhjes së 67 firmave të nevojshme, presidenti Gjorgje Ivanov të mandatojë udhëheqësin e LSDM-së, Zoran Zaev, për krjimin e qeverisë së re në Maqedoni.

LSDM mandaton Zaevin LSDM mandaton Zaevin
Pasi mori premtimin e BDI-së se do ta mbështesë në Parlament qeverinë e re, LSDM-ja e Zoran Zaev është vënë në lëvizje për ngritjen e kabinetit të ri.

Greqi, tentojnë mashtrimin 50 milionë dollarësh, arrestohen Greqi, tentojnë mashtrimin 50 milionë dollarësh, arrestohen
Një supermashtrim tentuan të kryejnë dy shtetas grekë dhe një shqiptar në një bankë greke.

BDI i jep firmat Zaevit, por Maqedonia ende pa qeveri BDI i jep firmat Zaevit, por Maqedonia ende pa qeveri
Edhe pse u mendua se Maqedonia lëvizi një hap para drejt krijimit të qeverisë, me kreun social demokrat që njoftoi ujdinë me partitë shqiptare, deklaratat që vijnë nga ky vend janë kontradiktore.

Populizmi i djathtë rrezikon Ballkanin në tranzicion Populizmi i djathtë rrezikon Ballkanin në tranzicion
Populizmi politik veçanërisht ai i djathtë, po rrezikon disa demokraci liberale në Evropën Perëndimore, por edhe vendet ballkanike në tranzicion.

BDI voton pro Zaev-it. Akoma nuk ka marrëveshje për koalicionin BDI voton pro Zaev-it. Akoma nuk ka marrëveshje për koalicionin
Bashkimi Demokratik për Integrim, në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, në selinë e saj në Reçicë të Vogël, ka votuar pro mbështetjes së LSDM-së për formimin e qeverisë.

Vrau bashkëshorten greke, nis gjyqi ndaj shqiptarit në Selanik Vrau bashkëshorten greke, nis gjyqi ndaj shqiptarit në Selanik
Filloi në Selanik gjyqi ndaj shtetasit shqiptar James Klodi Lesi, i cili një vit më parë vrau bashkëshorten e tij greke dhe më pas për 18 ditë rrëmbeu një prej djemve të tij të mitur për t’iu fshehur organeve të policisë.

BDI, edhe opozitë, edhe qeveri? BDI, edhe opozitë, edhe qeveri?
Një ditë pasi LSDM-ja e Zoran Zaev deklaroi se në mars do të krijohet qeveria me BDI-në, kjo e fundit ka mbledhur Kryesinë për të diskutuar edhe një mundësi të re.

Mali i Zi, në NATO në fund të majit Mali i Zi, në NATO në fund të majit
Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Srgjan Darmanoviç ka deklaruar se vendi i tij ka marrë garanci se Senati amerikan do ta ratifikojë anëtarësimin e Malit të Zi në NATO.

Zaev: Në mars, qeveri me BDI-në; VMRO: Mbrojmë vullnetin e qytetarëve Zaev: Në mars, qeveri me BDI-në; VMRO: Mbrojmë vullnetin e qytetarëve
VMRO-DPMNE do të bëjë gjithçka për të mbrojtur vullnetin e qytetarëve. Ky ka qenë reagimi i partisë së Nikola Gruevskit, pas njoftimit për një koalicion të mundshëm qeveritar mes LSDM-së dhe BDI-së.

Zaev: Në mars qeveria me BDI. Siguruam firmat e deputetëve Zaev: Në mars qeveria me BDI. Siguruam firmat e deputetëve
Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se janë siguruar tashmë firmat e shumicës së ligjvënësve maqedonas për mandatin qeverisës.

Selanik, pranga priftit që abuzoi me refugjatët e mitur Selanik, pranga priftit që abuzoi me refugjatët e mitur
Organet greke të Rendit në Selanik kanë arrestuar një murg françeskan, shtetas francez, me akuzën se abuzonte seksualisht me refugjatë të mitur.

NATO: Rusia ndërhyn në Ballkan. Nuk qëndrojmë indiferentë NATO: Rusia ndërhyn në Ballkan. Nuk qëndrojmë indiferentë
Ballkani Perëndimor ka për NATO-n një rëndësi strategjike. Përgjegjësi i rajonit në divizionin e aleancës të fokusuar te çështjet politike dhe strategjia e sigurisë, Laurie Walker e pohoi në një intervistë për “Deutsche Welle”-n se, rritja e influencës ruse nuk e ka lënë NATO-n indiferente.

Serbia në BE, Nikoliç: Gjithçka, veç Kosovës Serbia në BE, Nikoliç: Gjithçka, veç Kosovës
Serbët e duan BE-në dhe, nga sa deklaroi presidenti Tomislav Nikoliç, janë gati të përmbushin të gjitha kushtet e aderimit, me përjashtimin e atij më nevralgjikut: njohjes së Kosovës.

Serbi, refugjatët e bllokuar tentojnë sërish kalimin ilegal në Hungari Serbi, refugjatët e bllokuar tentojnë sërish kalimin ilegal në Hungari
Ndërkohë që moti po ngrohet, një numër në rritje refugjatësh, që enden përreth kryeqytetit serb Beograd, thonë se do të ndërmarrin rrezikun e kalimit të paligjshëm në Hungari, përmes kufirit të mbyllur serbo-hungarez.

Zaev në selinë e BDI: Kemi përafruar qëndrimet me Ahmetin Zaev në selinë e BDI: Kemi përafruar qëndrimet me Ahmetin
Kreu I LSDM Zoran Zaev deklaroi mbrëmjen e së martës se është në prag të koalicionit me shqiptarët.

Spiuni rus që desh trazoi Malin e Zi u dëbua nga Polonia Spiuni rus që desh trazoi Malin e Zi u dëbua nga Polonia
Eduard Shirokov, i dyshuar nga autoritetet malazeze se organizatori i tentativës për grusht shtetit tetorin e vitit të kaluar, është dëbuar 3 vjet më parë nga Polonia.

Kroacia përfiton nga lufta siriane Kroacia përfiton nga lufta siriane
Kroacia rriti ndjeshëm shitjen e armëve, kryesisht tek Arabia Saudite, pavarësisht shqetësimeve të organizatave të të drejtave të njeriut se këto armë përfundonin në zona konflikti, siç është Siria.

Vuçiç propozon: Tregti e lirë në Ballkanin Perëndimor Vuçiç propozon: Tregti e lirë në Ballkanin Perëndimor
Gjatë takimit me kancelarin austriak Christian Kern në 17 shkurt, kryeministri serb Aleksandar Vuçiç i është rikthyer idesë së tij të krijimit të një zone të përbashkët të tregtisë së lirë në Ballkanin Perëndimor.

Mali i Zi, akuza Rusisë për komplotin ndaj Djukanoviçit Mali i Zi, akuza Rusisë për komplotin ndaj Djukanoviçit
Prokurori special i Malit të Zi ka akuzuar drejtpërdrejt Rusinë dhe shërbimet sekrete të saj për komplotimin e një puçi që përfshinte edhe planet për të vrarë ish-kryeministrin e vendit ballkanik.

Britania “zbardh” komplotin rus në Mal të Zi Britania “zbardh” komplotin rus në Mal të Zi
“The Sunday Telegraph” e Londrës pretendon se ka zbuluar konspiracionin rus për vrasjen e një udhëheqësi europian, duke iu referuar burimeve zyrtare britanike. Sipas këtyre burimeve, Rusia ka gisht në komplotin e dështuar për të përmbysur qeverinë e Malit të Zi, duke tentuar vrasjen e ish-kryeministrit proeuropian, Milo Gjukanoviç, vitin e kaluar, disa orë përpara zgjedhjeve të përgjithshme në vend.

Srebrenica, Bosnja do të apelojë vendimin e Hagës Srebrenica, Bosnja do të apelojë vendimin e Hagës
Njëri prej presidentëve të Bosnjës, i myslimanëve boshnjakë, tha gjatë kësaj të premteje se Bosnje-Hercegovina do të apelojë vendimin e një gjykate të Kombeve të Bashkuara, që shfajësonte Serbinë nga akuzat për gjenocid, pavarësisht paralajmërimit nga homologët e tij serbë dhe kroatë, se kjo do të provokonte një krizë politike.

Kakavijë, grekët sekuestrojnë 700 kg hashash Kakavijë, grekët sekuestrojnë 700 kg hashash
Një sasi prej afro 700 kilogramë kanabis u sekuestruan gjatë orëve të natës në pikën kufitare të Kakavijës në pjesën greke të kufirit.

Serbi, Vuçiç shpallet kandidat për president Serbi, Vuçiç shpallet kandidat për president
Aleksandar Vuçiç kërkon presidencën serbe. Partia Progresiste Serbe, “SNS” e zgjodhi njëzëri 46-vjeçarin si kandidatin e saj në zgjedhjet presidenciale të prillit.

Maqedoni, kriza politike dëmton edhe turizmin Maqedoni, kriza politike dëmton edhe turizmin
Pasojat e krizës politike në Maqedoni shkojnë përtej ngërçit që ka bllokuar krijimin e ekzekutivit pas zgjedhjeve të dhjetorit, duke e zhytur vendin në një vakum qeveritar.

Maqedoni, LSDM i propozon BDI ligjin e ri për dygjuhësinë Maqedoni, LSDM i propozon BDI ligjin e ri për dygjuhësinë
Në Maqedoninë që nuk po gjen dot ende zgjidhje pas zgjedhjeve të dhjetorit, duket se LSDM-ja e Zoran Zaev, është duke shkuar një hap më përpara në negociatat me BDI-në e Ali Ahmetit.

SHBA uron Serbinë, nuk përmendet anëtarësimi në BE SHBA uron Serbinë, nuk përmendet anëtarësimi në BE
Mesazhi i përvitshëm i Uashingtonit për ditën kombëtare të Serbisë anashkalonte këtë herë përmendjen e dëshirës për anëtarësimin e saj në Bashkimin Europian, gjë që nuk ka munguar më parë në deklarata të ngjashme.

Videoja e Agimit të Artë, Gjermania naziste, atdheu i vërtetë Videoja e Agimit të Artë, Gjermania naziste, atdheu i vërtetë
Pamjet prej gati shtatë minutash nga një video dokument, i janarit të vitit 2005 me titull “Atdheu i vërtetë i Agimit të Artë”, qe ka publikuar gazeta e “Redaktorëve”, kanë tronditur opinion publik në Greqi.

Serbi-Kroaci, acarohen tonet; Daçiç anulon vizitën në Zagreb Serbi-Kroaci, acarohen tonet; Daçiç anulon vizitën në Zagreb
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka anuluar pjesëmarrjen e tij në një takim që  do të zhvillohet më 3 mars në Zagreb, me homologët e vendeve pjesëmarrëse në Procesin e Bashkëpunimit të Europës Jug-lindore.

Athina thyen tabutë, lejohet ndërtimi i një xhamie Athina thyen tabutë, lejohet ndërtimi i një xhamie
Për të parën herë, qeveria greke po thyen akullin dhe po hap rrugën për ndërtimin e një xhamie në Athinë, një projekt shumë i polemizuar ky që është pritur me kundërshti nga shumë grupe, përfshirë edhe partnerë të koalicionit qeveritar.

“Enigma 7 mijë vjeçare” “Enigma 7 mijë vjeçare”
Një statujë 7 mijë vjeçare që ka intriguar arkeologët grekë, është shfaqur në një ekspozitë të rrallë në muzeun Kombëtar të Arkeologjisë në Athinë.

Mali i Zi, kërkohet heqja e imunitetit për dy krerët e opozitës Mali i Zi, kërkohet heqja e imunitetit për dy krerët e opozitës
Prokurori special në Malin e Zi i ka kërkuar Asamblesë Kombëtare t’u heqë imunitetin dy udhëheqësve të lartë të opozitës, të cilët akuzohen se janë përfshirë në një komplot prorus për të rrëzuar qeverinë.

Revolta rumune, protestat nuk qetësohen me largimin e ministrave Revolta rumune, protestat nuk qetësohen me largimin e ministrave
Protestat popullore në Rumani nuk po ndalen. Të dielën në mbrëmje, tubimi në Bukuresht kishte ngjyrat e flamurit kombëtar. Plot 50 mijë vetë u mblodhën në kryeqytetin rumun, me të njëjtën kërkesë të pandryshuar, pavarësisht tërheqjes së dekretit polemizues që lehtësonte penalizimin për korrupsion.

Çaktivizohet bomba që trembi Selanikun Çaktivizohet bomba që trembi Selanikun
Ndodhemi me kamerën e Top Channel në lagjen Kordelio,  në perëndim të Selanikut, shumë pranë një pike karburanti ku para disa ditësh, gjatë punimeve për zgjerimin e depozitës së saj është gjetur një bombë gati 250kg, e pashpërthyer nga Lufta e Dytë Botërore.

Greqi, operacioni për asgjësimin e bombës së L.II.B Greqi, operacioni për asgjësimin e bombës së L.II.B
Të paktën 70 mijë persona janë evakuuar nga qyteti i Selanikut, për shkak të punimeve për asgjësimin e një bombe të Luftës së Dytë Botërore, një ndër më të mëdhatë e gjetura në rajone urbane të Greqisë, ndërkohë që ka shkaktuar edhe një prej evakuimeve më masive të popullsisë.

Hahn: Stabilitet në Maqedoni, ndryshe “shpërthen” gjithë rajoni Hahn: Stabilitet në Maqedoni, ndryshe “shpërthen” gjithë rajoni
Është në interesin e BE-së që në Maqedoni të ketë stabilitet dhe zhvillim të shtetit juridik.

Përgjigjia e Soros: Na sulmojnë ata që dështuan në vendet e tyre Përgjigjia e Soros: Na sulmojnë ata që dështuan në vendet e tyre
Shtimi i sulmeve ndaj organizatave të lidhura me filantropin miliarder amerikan George Soros, ose të paktën të perceptuara si të financuara prej tij, kanë sjellë reagimin e insitutit Open Society Foundations.

Greqia rinis garën e armatimit me Turqinë Greqia rinis garën e armatimit me Turqinë
Ministria greke e Mbrojtjes ka filluar të zbatojë një program që përmban përmirësimin e avionëve luftarakë “F16” që disponon vendi.

Analisti: Qëndrimi amerikan për Ballkanin nuk ndryshon Analisti: Qëndrimi amerikan për Ballkanin nuk ndryshon
Roli i diplomatëve të huaj perëndimorë në rajon ka një traditë dhe fërkime mes politikanëve lokalë dhe ambasadorëve amerikanë ka patur herë pas here.

Greqi, evakuim masiv në Selanik. Pritet asgjësimi i bombës së L.II.B Greqi, evakuim masiv në Selanik. Pritet asgjësimi i bombës së L.II.B
Autoritetet në qytetin verior të Greqisë, Selanik, kanë shpërndarë fletushka dhe postera informuese gjatë së mërkurës, si pjesë e përgatitjeve për të evakuuar rreth 75 mijë persona, në mënyrë që të mund të asgjësojnë një bombë të pashpërthyer afro 227 kg nga Lufta e Dytë Botërore.

BDI kërkon shqipen, Ahmeti: LSDM të ofrojë pakt me shkrim BDI kërkon shqipen, Ahmeti: LSDM të ofrojë pakt me shkrim
Pas takimit me Komisionerin e Zgjerimit, Johannes Hahn, kryetari i BDI-së, Ali Aameti deklaroi se partia e tij nuk do t’ja krijojë Zoran Zaevit mundësinë e marrjes së mandatit nëse nuk ofron një marrëveshje me shkrim për kërkesat e shqiptarëve.

Protestat në Rumani, dorëhiqet ministri i Drejtësisë Protestat në Rumani, dorëhiqet ministri i Drejtësisë
I mposhtur nga opinioni publik, ministri rumun i Drejtësisë Florin Iordache dha dorëheqjen nga posti, duke sqaruar në një konferencë të shkurtër për shtyp se nismat e ndërmarra prej tij ishin krejtësisht legjitime dhe kushtetuese, por për popullin kjo mesa duket nuk mjafton.

Maqedoni, Hahn ndërmjetës i krizës? Takon krerët politikë në Maqedoni Maqedoni, Hahn ndërmjetës i krizës? Takon krerët politikë në Maqedoni
Komisioneri europian për negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn ka kërkuar nga udhëheqësit politikë në Shkup gjetjen e një zgjidhjeje të shpejtë në formimin e qeverisë së re maqedonase.

Fluksi i refugjatëve, marrëveshje për mbylljen e rrugës greke Fluksi i refugjatëve, marrëveshje për mbylljen e rrugës greke
Minsitrat e Brendshëm dhe ata të Mbrojtjes të 15 vendeve ranë dakord këtë të mërkurë në Vjenë për të marrë masa të tjera për të siguruar që rruga tokësore nga Greqia të mbetet e mbyllur për refugjatët që përpiqen të hyjnë në vende të tjera evropiane.

Pse dështuan bisedimet me BDI? Gruevski: Refuzova shqipen Pse dështuan bisedimet me BDI? Gruevski: Refuzova shqipen
VMRO-DPMNE-ja ka bërë të ditur se drejtuesi Nikola Gruevski ka zhvilluar, bashkë me sekretarin për Politikat Ndërkombëtare, Aleksandar Nikolovski, një takim me ambasadoren turke Tulin Erkal Kara, në të cilin është sqaruar se marrëveshja me BDI-në nuk u arrit, jo për shkak të Prokurorisë Publike Speciale, por prej platformës së paraqitur nga pala shqiptare.

Putin përgjigjet ndaj kritikave: S’e kemi braktisur kurrë Ballkanin Putin përgjigjet ndaj kritikave: S’e kemi braktisur kurrë Ballkanin
Raporteve në media mbi një shtim të ndjeshëm të interesit të Moskës në Ballkan, Vladimir Putin i përgjigjet duke u thënë se Rusia, në fakt, nuk është larguar kurrë prej andej.

Bullgaria kërkon akses në Schengen Bullgaria kërkon akses në Schengen
Presidenti bullgar Rumen Radev ka deklaruar se vendi i tij ka nevojë për akses në sistemin informativ të Schengen, për të përforcuar më tej mbrojtjen e kufijve të Bashkimit Europian.

Protestat antikorrupsion, bullgarët solidarizohen më rumunët Protestat antikorrupsion, bullgarët solidarizohen më rumunët
200 vetë u mblodhën përpara ambasadës rumune në Sofje të Bullgarisë, jo për të protestuar, por për të shprehur solidaritetin e tyre me tubimet antiqeveritare në Rumani.

Çaktivizohet bomba 250 kg në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë Çaktivizohet bomba 250 kg në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë
Organet greke të pushtetit lokal në Selanik, në bashkëpunim me policinë dhe forcat e ushtrisë, kanë filluar të marrin masa për zbatimin e një plani evakuimi të 50. 000 banorëve nga tre bashki në pjesën perëndimore të qytetit ditën e diel, për t’u dhënë mundësi specialistëve të çaktivizojnë një bombë të Luftës së Dytë Botërore.

Takimi BDI-LSDM, Arifi: Bisedime konstruktive, vendimi nga kryesia Takimi BDI-LSDM, Arifi: Bisedime konstruktive, vendimi nga kryesia
Pasi Nikolla Gruevski dështoi në krijimin e Qeverisë në Maqedoni dhe pasi Presidenti Ivanov nuk i ka dhënë mandatin LSDM-së, por do t’ja japë atë, partisë e cila arrin të sigurojë numrat për shumicën, BDI-ja dhe LSDM-ja kanë intensifikuar bisedimet orët e fundit.

Komisioneri Hahn, të enjten në Maqedoni Komisioneri Hahn, të enjten në Maqedoni
Komisioneri europian për Politikat e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn pritet të vizitojë Maqedoninë ditën e enjte, sipas disa raportimeve nga Brukseli.

Rumunët s’ndalen me protestat. Kërkohet dorëheqja e qeverisë Rumunët s’ndalen me protestat. Kërkohet dorëheqja e qeverisë
Edhe pas tërheqjes së ligjit të debatueshëm, që dekriminalizon veprimet korruptive të zyrtarëve, rumunët nuk dorëzohen. Plot 500 mijë vetë dolën nëpër rrugë në mbarë vendin, të pakënaqur edhe nga varianti i rishikuar i ligjit, që do të kalohet për miratim në Parlament.

Ali Ahmeti rrëfen “bombën” Ali Ahmeti rrëfen “bombën”
Shqiptarët votuan për një parti që quhej maqedonase deri në zgjedhjet e fundit. Kjo ndryshoi politikën në Maqedoni dhe mundësitë për koalicion, por edhe kriza e gjatë dhe përgjimet prodhuan ngjarje që patën dhe viktima.

Rumani, qeveria dorëzohet para protestave; anulohet dekreti i faljes Rumani, qeveria dorëzohet para protestave; anulohet dekreti i faljes
Qeveria rumune ka vendosur të tërheqë dekretin e jashtëzakonshëm që shfajësonte zyrtarët nga akuzat për korrupsion dhe abuzim me anë të detyrës.

Rusia: Ndikime të huaja po trazojnë Maqedoninë Rusia: Ndikime të huaja po trazojnë Maqedoninë
Duke dhënë një tjetër shenjë të shtimit të interesit të saj në Ballkan, Rusia reagoi përmes ministrisë së saj të Jashtme mbi ambasadorin amerikan në Shkup, Jess Baily.

Ambasadori nuk shkarkohet, refuzohet kërkesa e Kongresmenëve Ambasadori nuk shkarkohet, refuzohet kërkesa e Kongresmenëve
Përmes një deklarate të shkurtër për shtyp, zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Mark Toner, ia dha përgjigjjen letrës së gjashtë kongresmenëve republikanë që kërkonin shkarkimin e ambasadorit të SHBA-së në Shkup nën pretendimin se ka bashkëpunuar me Fondacionin e George Sorosit.

Turqia: Greqia të sillet si fqinj i mirë Turqia: Greqia të sillet si fqinj i mirë
Turqia shpreson ende se tetë ushtarakët e saj të strehuar nga Greqia, do t’u dorëzohen nga Athina “si shenjë e fqinjësisë së mirë”.

Greqi, grabitet familja shqiptare; vritet gruaja Greqi, grabitet familja shqiptare; vritet gruaja
Një grabitje me armë ka ndodhur rreth orës 02:00 të ditës së sotme, në një banesë në lagjen “Peristeri” të Athinës. Sipas informacioneve të para, dy grabitës të armatosur kanë hyrë në banesën e një familjeje shqiptare, në rrugën “Olympu” të kësaj lagjeje dhe kanë tentuar t’i grabisin me dhunë.

Protestat antikorrupsion, dorëhiqet ministri në Rumani Protestat antikorrupsion, dorëhiqet ministri në Rumani
Ministri rumun i Biznesit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Florin Jianu dha dorëheqjen në shenjë proteste ndaj qëndrimit të qeverisë socialdemokrate mbi korrupsionin.

Ivanov takon krerët e partive politike Ivanov takon krerët e partive politike
Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka zhvilluar takime të veçantë këtë të mërkurë me udhëheqësit e partive politike maqedonase dhe shqiptare si përpjekje për të tejkaluar ngërçin në të cilin është futur vendi pas zgjedhjeve të fundit.

Beograd, emigrantët futen në “shtetrrethim” Beograd, emigrantët futen në “shtetrrethim”
Serbia ka shpallur sot një “shtetrrethim” për emigrantët e ndodhur në Qendrën e Refugjatëve në Beograd.

Beograd, avioni i “EasyJet” bën ulje emergjente Beograd, avioni i “EasyJet” bën ulje emergjente
Një avion i kompanisë “EasyJet” me 150 pasagjerë në bord bëri një ulje emergjente për shkaqe teknike në Aeroportin ndërkombëtar “Nikola Tesla” të kryeqytetit serb, Beograd.

Greqi, paketë solidariteti 750 mln euro për të varfërit. Përfitojnë edhe shqiptarët Greqi, paketë solidariteti 750 mln euro për të varfërit. Përfitojnë edhe shqiptarët
Rreth një vit pasi ishte aplikuar si program pilot në 30 bashki të Greqisë, prej datës 1 Shkurt ka filluar aplikimi për Kompensimin Social të Solidaritetit, një masë ndihme për të gjithë qytetarët që jetojnë në kushtet e varfërisë, të cilën mund ta përfitojnë edhe emigrantët shqiptarë.

“Greqia, te dhrahmia”. Reagime pas deklaratës së zëdhënësit të Syrizës “Greqia, te dhrahmia”. Reagime pas deklaratës së zëdhënësit të Syrizës
Reagime të mëdha ka shkaktuar në Greqi deklarata e zëdhënësit të grupit parlamentar të Syrizës, Nikso Ksidhakis, se biseda për rikthimin e dhrahmisë në shpëtimin e Greqisë nuk duhet të jetë tabu.

Rumani, protesta kundër amnistisë për rastet e korrupsionit Rumani, protesta kundër amnistisë për rastet e korrupsionit
Rruga po merr rolin e opozitës në Rumani. Me mijëra protestues të zemëruar kanë mbushur sërish qendrën e Bukureshtit me thirrjet për dorëheqjen e qeverisë, pas zbutjes së kuadrit ligjor për rastet e korrupsionit.

Maqedonia, sytë nga Ivanov. Ende nuk dihet kush do të mandatohet Maqedonia, sytë nga Ivanov. Ende nuk dihet kush do të mandatohet
Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov ka bërë lëvizjen e parë për veprimet e reja, pas “status quo”-së së krijuar në mungesë të një mazhorance që nuk u arrit të formohet.

Maqedoni, Zaev pret mandatin për të formuar qeverinë Maqedoni, Zaev pret mandatin për të formuar qeverinë
Zgjidhja e krizës politike të Maqedonisë është në duart e presidentit George Ivanov. Pas skadimit të afatit ligjor për ish-kryeministrin, Nikolla Gruevski, në mungesë të një përgjigjeje nga fituesit shqiptarë të Bashkimit Demokratik për Integrim, vendimi pritet nga kreu i shtetit.

Maqedoni, AUV: Regjistrohet prania e gripit të shpezëve Maqedoni, AUV: Regjistrohet prania e gripit të shpezëve
Agjencia për Ushqimin dhe Veterinarinë në Maqedoni ka konfirmuar praninë e gripit të shpezëve, të njohur si “AH5H8”, te pulat në fshatin Moroishtë të Strugës.

Maqedoni, BE i kërkon Ivanovit konsulta për “qeveri sa më të gjerë” Maqedoni, BE i kërkon Ivanovit konsulta për “qeveri sa më të gjerë”
Pas dështimit të negociatave për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, BE-ja ka kërkuar nga presidenti Ivanov realizimin e konsultave urgjente me krerët politikë në vend dhe të caktojë një udhëheqës për formimin e “qeverisë sa më të gjerë të mundshme”, sipas asaj që publikon agjencia shtetërore e lajmeve MIA.

Maqedonia ende pa qeveri Maqedonia ende pa qeveri
Mandati i ish-kryeministrit Nikolla Gruevski për të formuar edhe një herë qeverinë ka përfunduar. Pak minuta para përfundimit të afatit ligjor, përgjigja nga Bashkimi Demokratik për Integrim i Ali Ahmetit ka qenë se duhet më shumë kohë për një vendim se cila do të ishte zgjidhja më e mirë: Gruevski apo majtisti Zoran Zaev.

Greqi, mbyllen gazetat “To Vima” dhe “Ta Nea” Greqi, mbyllen gazetat “To Vima” dhe “Ta Nea”
Dy gazetat historike “To Vima” dhe “Ta Nea” të grupit mediatik “DOL” janë detyruar të publikojnë sot numrin e tyre të fundit.

BDI nuk lëviz: Kusht gjuha shqipe BDI nuk lëviz: Kusht gjuha shqipe
Nëntë orë diskutime nuk kanë sjellur përgjigjen se kë do ta mbështesë Bashkimi Demokratik për Integrim për kijimin e qeverisë së re të Maqedonisë.

Koha po mbaron, BDI e pavendosur: Bisedime me çdo parti Koha po mbaron, BDI e pavendosur: Bisedime me çdo parti
Vetëm edhe një ditë ka ngelur nga afati ligjor prej 20 ditësh pas çertifikimit të zgjedhjeve për formimin e maxhorancës në Maqedoni. Partitë shqiptare pritet të vendosin se kush mund të jetë partneri i tyre për koalicionin.

E ardhmja e qeverisë, BDI mbledh kryesinë E ardhmja e qeverisë, BDI mbledh kryesinë
Bashkimi Demokratik për Integrim ka mbledhur këtë të shtunë kryesinë në Tetovë për një vendim final mbi formimin e qeverisë së Maqedonisë.

Kriza në Maqedoni, BDI në dyshim, LSDM pret mandatin Kriza në Maqedoni, BDI në dyshim, LSDM pret mandatin
Në prag të skadimit të afatit për krijimin e qeverisë maqedonase nga partia fituese VMRO-DPMNE, Ali Ahmeti kryetar i partisë më të madhe shqiptare, BDI, intensifikon takimet me kryesinë, për marrjen e vendimit nëse do të hyjnë në qeverinë e re.

Optimizëm për Greqinë, parashikohet suficit në 2018-n Optimizëm për Greqinë, parashikohet suficit në 2018-n
Greqia pret që llogaritë e saj publike, më në formë nga sa pritej në vitin 2016, do të bindin huadhënësit që të firmosin një rishikim të planit të shpëtimit, pa kërkuar masa të tjera kursimi.

Jabllanoviç ikën edhe nga Qeveria serbe Jabllanoviç ikën edhe nga Qeveria serbe
Aleksandar Jabllanoviç duket si njeriu më pa fat në politikën e Ballkanit. Ka qenë ministër në Qeverinë e Kosovës dhe zëvendësministër në Qeverinë e Serbisë. Por, edhe në postin e fundit u detyrua të japë dorëheqjen për shkak të shpërdorimit të makinës zyrtare.

Rumani, burg ish-kryeprokurores dhe ish-zyrtarit të Tatimeve Rumani, burg ish-kryeprokurores dhe ish-zyrtarit të Tatimeve
Ish-kryeprokurorja dhe ish-zyrtari i lartë i Tatimeve janë dënuar me burgim këtë të enjte, pas dyshimeve se kishin pranuar ryshfet nga një biznesmen, i cili kërkonte që një çështje ligjore të zgjidhej në favor të tij.

Greqia refuzon ekstradimin e ushtarëve turq Greqia refuzon ekstradimin e ushtarëve turq
Tetë ushtarët turq që gjetën strehim në Greqi pas grushtit të dështuar të shtetit, në korrik të vitit të kaluar, nuk do t’i dorëzohen Ankarasë.

Nikoliç pas bisedimeve: Prishtina shkeli marrëveshjen Nikoliç pas bisedimeve: Prishtina shkeli marrëveshjen
Për presidentin serb Tomisllav Nikoliç, Prishtina shkeli marrëveshjen për të mos komentuar lidhur me takimin e nivelit të lartë në Bruksel.

Gruevski, tre ditë afat. Ahmeti nuk tërhiqet nga kushtet për shqiptarët Gruevski, tre ditë afat. Ahmeti nuk tërhiqet nga kushtet për shqiptarët
Nikolla Gruevskit i kanë mbetur vetëm 3 ditë kohë për krijimin e qeverisë dhe deri tani, shpresa e tij e vetme duket se është BDI-ja, edhe pse Ali Ahmeti nuk terhiqet nga kerkesat e tij.

Tërmeti 5.5 ballë trondit ishullin e Kretës Tërmeti 5.5 ballë trondit ishullin e Kretës
Një tërmet me magnidutë 5.4 ballë i shkallës Rihter u regjistrua mbrëmjen e së mërkurës në 76 kilometra në det, përballë brigjeve lindore të ishullit të Kretës.

Mbyllën Kakavijën në 2013, u hiqet imuniteti dy deputetëve të Agimit të Artë Mbyllën Kakavijën në 2013, u hiqet imuniteti dy deputetëve të Agimit të Artë
Parlamenti grek u ka hequr imunitetin dy deputetëve të Agimit të Artë, Hristos Papas dhe Konstandinos Barbarusis, që të dy të angazhuar në vitin 2013 në bllokimin e doganës greke në Kakavijë.

Beogradi reagon pas “darkës së pajtimit” Beogradi reagon pas “darkës së pajtimit”
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se ka kërkuar nga shefja për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë në BE, Federica Mogherini, që të kritikojë sjelljet e Prishtinës.

Vuçiç: Nuk kemi pritshmëri nga dialogu me Prishtinën Vuçiç: Nuk kemi pritshmëri nga dialogu me Prishtinën
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se nuk ka pritshëmri të mëdha nga takimi i zyrtarëve të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel.

Ministri grek i Mbrojtjes: Plan për ringjalljen e nacionalizmit shqiptar Ministri grek i Mbrojtjes: Plan për ringjalljen e nacionalizmit shqiptar
Ekziston një plan më i gjerë i ringjalljes së nacionalizmit shqiptar, që sipas ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kamneos u shpreh së fundmi edhe me deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për çamët.

Kotzias-Shqipërisë: Mos luani me nacionalizmin nëse doni BE-në Kotzias-Shqipërisë: Mos luani me nacionalizmin nëse doni BE-në
Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, në një intervistë përballë tre gazetarëve në studion e televizionit shtetëror, është pyetur midis të tjerash edhe për problemet me Shqipërinë.

Afganët e mbetur rrugëve Afganët e mbetur rrugëve
Në lëndinat e bardha jetojnë në shtëpinë e re dy miq, Jan dhe Waheed. Por, ky nuk është Afganistani.Deri në Beograd kanë arritur pas nëntë muajsh udhëtim. Të dy nga një fshat afër kryeqytetit në vendlindje kanë takuar shokë të tjerë në kryeqytetin serb.

Sekuestrohen 5.5 kg heroinë në Athinë, u gjetën në makinën shqiptare Sekuestrohen 5.5 kg heroinë në Athinë, u gjetën në makinën shqiptare
5.5 kilogramë heroinë e pastër u sekuestrua prej anti-drogës greke,në Aleksandrupoli të Greqisë.

Maqedoni, Ahmeti-Zaev në negociata për qeverinë e re Maqedoni, Ahmeti-Zaev në negociata për qeverinë e re
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti është takuar me kreun e LSDM-së, Zoran Zaev. Ky është takimi i parë në nivel udhëheqësish mes Ahmetit dhe Zaevit, pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të mbajtura më 11 dhjetor 2016.

Eurodeputeti Vajgl: Dënoj thirrjet për luftë në Ballkan Eurodeputeti Vajgl: Dënoj thirrjet për luftë në Ballkan
Eurodeputeti Ivo Vajgl i konsideron të dënueshme deklaratat luftëndjellëse në Ballkan e thotë se liderët e rajonit duhet t’i lënë mënjanë të tilla retorika e të fokusohen në procesin e integrimit europian.

Tërhiqet Vuçiç: Problemet do të zgjidhen në paqe Tërhiqet Vuçiç: Problemet do të zgjidhen në paqe
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç, gjatë qëndrimit në Forumin Ekonomik në Davos është takuar me përfaqësues të shteteve të ndryshme dhe shefen e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Treni tjetër… Treni tjetër…
Përveç trenit provokues, një tjetër tren lidh çdo ditë Beogradin  me Prishtinën. Ai niset nga Serbia qendrore dhe mbërrin në Mitrovicën Veriore.

Greqi, aksidentohet për vdekje drejtori i Burgut të Malandrinos Greqi, aksidentohet për vdekje drejtori i Burgut të Malandrinos
Drejtori i Burgut të Malandrinos, ku i burgosuri shqiptar Ilia Kareli u dhunua barbarisht pasi vrau me një thikë artizanale Jorgos Tsironis, një prej rojeve të këtij institucioni penitenciar, ka humbur jetën në një aksident automobilistik.

Mesazhi i Lavrov për shqiptarët Mesazhi i Lavrov për shqiptarët
“Tensionet në Ballkanin Perëndimor po rriten ndjeshëm dhe Bashkimi Europian duhet të ndihmojë në qetësimin e situatës”, deklaroi ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Serbët kundër trenit: Provokues dhe luftënxitës Serbët kundër trenit: Provokues dhe luftënxitës
Vetë politikanë dhe opozitarë serbë e kanë dënuar vendimin e Beogradit zyrtar për të dërguar në Kosovë një tren të mbushur me motive nacionaliste dhe ikona nga manastire ortodokse të Kosovës.

Pas gjuhës bie edhe Prokuroria Pas gjuhës bie edhe Prokuroria
Kur mbeten dhe më pak se dy javë nga përfundimi i afatit Kushtetues për krijimin e qeverisë nga ana e VMRO-DPMNE dhe në horizont deri më tani, nuk është parë asnjë mundësi për gjetjen e një kompromisi, pas kushteve të vendosura nga BDI dhe kundërpërgjigjes së menjëhershme të ardhur nga partia e Gruevskit, duket se orët e fundit kanë sjell zhvillime në Maqedoni.

Greqi, kapet banda e drogës, 3 grekë dhe 2 shqiptarë Greqi, kapet banda e drogës, 3 grekë dhe 2 shqiptarë
Antidroga greke ka shkatërruar një grup të trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Sipas policisë greke, 5 anëtarë janë arrestuar, 3 grekë të moshave 26, 29 dhe 70 vjeç, si dhe 2 shqiptarë 36 dhe 42 vjeç.

Shfajësohet Vuçiç: Nuk kisha dijeni për pamjen e trenit Shfajësohet Vuçiç: Nuk kisha dijeni për pamjen e trenit
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se nuk e kishte idenë sesi dukej treni që do të nisej për në Kosovë.

Janjiç: Kthimi i tezave terroriste për Kosovën dhe një Serbi për paqe Janjiç: Kthimi i tezave terroriste për Kosovën dhe një Serbi për paqe
Një rrugëtim i shkurtër i lokomotivës së konfliktit ka kthyer Kosovën dhe Serbinë në pikat e frontit. Nga treni i dizenjuar me ikonografi e deri tek dyshimet për eksploziv. Porositë nga Beogradi ishin vërejtje për gatishmëri për të provuar forcat sërish.

Treni i provokimit, nis funksionimi i linjës Beograd-Mitrovicë Treni i provokimit, nis funksionimi i linjës Beograd-Mitrovicë
Hekurdhat dhe Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë kanë bërë gati trenin që do të udhëtojë në pjesën veriore të Kosovës. Kjo, për Beogradin, nuk është një provokim.

2 ton drogë drejt Europës, kapet rrjeti serb në Peru 2 ton drogë drejt Europës, kapet rrjeti serb në Peru
Më shumë se dy ton kokainë u gjetën në Peru të fshehura në kuti shpargjesh të paketuara. Ngarkesa kishte për destinacionin Amsterdamin.

Gruevski refuzon shqipen, kushtin e partive shqiptare me në krye BDI Gruevski refuzon shqipen, kushtin e partive shqiptare me në krye BDI
Nikola Gruevski nuk pranon kërkesën e panegociueshme të BDI-së për gjuhën shqipe në të gjithë territorin e Republikes së Maqedonisë dhe zgjatjen e mandatit të Prokurorisë Speciale.

Dënohet hungarezja që pengoi refugjatët Dënohet hungarezja që pengoi refugjatët
Kameramania hungareze që u filmua teksa shkëlmote emigrantët që përpiqeshin t’u shpëtonin policisë në kufirin mes Hungarisë dhe Serbisë, është dënuar me tre vite liri me kusht për sjellje jo të rregullt.

Gazi greko-izraelit, projekt për shfrytëzimin e depozitës gjigante Gazi greko-izraelit, projekt për shfrytëzimin e depozitës gjigante
Vetëm një muaj pas takimit të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, me homologun e tij grek, Alexis Tsipras, për një bashkëpunim në sektorin energjetik dhe shfrytëzimin e depozitave natyrore, kompania greke “Energean Oil & Gas” publikoi një plan të ri energjetik, sipas të cilit planifikon të ndërtojë sistemin e vet të prodhimit të gazit natyror në Mesdheun Lindor.

Refugjatët e bllokuar në Serbi, në kushte ekstreme mes luftës dhe akullit Refugjatët e bllokuar në Serbi, në kushte ekstreme mes luftës dhe akullit
Kanë ardhur deri këtu në rrugën e tyre. Këtu u ka dalë përpara një kufi tjetër. Këta njerëz nuk kanë rrugë tjetër. Ata që janë jashtë kampeve institucionale, ndihmën e kanë të vogël. Në gjurmët e jetës, jetën e jetojnë keq.

Me tenda në -20 gradë, të bllokuar në ishuj edhe nga dimri ekstrem Me tenda në -20 gradë, të bllokuar në ishuj edhe nga dimri ekstrem
Organizatat joqeveritare në Greqi kanë dhënë përsëri alarmin për gjendjen e mijëra refugjatëve në kampet e pritjes, në kushtet e motit më të keq të regjistruar në vend prej vitit 1968.

Temperaturat nën zero, acar në kampet e emigrantëve në Serbi Temperaturat nën zero, acar në kampet e emigrantëve në Serbi
Edhe pse temperaturat në Serbi kanë mbërritur në minus 14 gradë Celsius, emigrantët që i kanë vuajtur më shumë se mjaft të tjerë pasojat e motit ekstrem, sërish preferojnë qëndrimin aty përballë mundësisë së kthimit në Maqedoni.

Maqedoni, Ahmeti njofton nisjen e negociatave me Gruevskin Maqedoni, Ahmeti njofton nisjen e negociatave me Gruevskin
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti deklaroi të mërkurën se do të nisë negociatat me VMRO-DPMNE-në, e mandatuar nga presidenti për krijimin e qeverisë së re të Maqedonisë.

Poposki, protestë Shqipërisë: Tirana e Prishtina, ndërhyrje në punët e brendshme Poposki, protestë Shqipërisë: Tirana e Prishtina, ndërhyrje në punët e brendshme
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në çështjet e brendshme të vendit.

“Kërcënimi terrorist”, Serbia rrit sigurinë nëpër ambasada “Kërcënimi terrorist”, Serbia rrit sigurinë nëpër ambasada
Serbia ka kërkuar ngritjen e nivelit të sigurisë për disa nga ambasadat e saj, pas deklarimeve të shefit të diplomacisë serbe, një ditë më parë se ka informacione të sigurta nga një shërbim perëndimor.

Emigrantët në kushte ekstreme, Greqia dërgon anije ushtarake në Mytilini Emigrantët në kushte ekstreme, Greqia dërgon anije ushtarake në Mytilini
Pas publikimit të pamjeve tronditëse në kampet e ishullit Mytilini, ku qindra emigrantë gjenden në kushte tragjike dhe nën mëshirën e valës së të ftohtit ekstrem, ka reaguar dhe qeveria greke.

Acari, Hungaria e Bullgaria ndalojnë transportin mbi Danub Acari, Hungaria e Bullgaria ndalojnë transportin mbi Danub
Hungaria dhe Bullgaria kanë ndaluar përkohësisht transportin lumor mbi Danub, për shkak të ngrirjes së ujërave të tij nga i ftohti i acartë, me akujt që përbëjnë rrezik të madh për anijet.

Moti i keq, mbyllen shkollat dhe në Athinë Moti i keq, mbyllen shkollat dhe në Athinë
Autoritetet kanë mbyllur shkollat dhe çerdhet në kryeqytetin grek, ndërsa banorëve iu është kërkuar të mos dalin nga shtëpitë në kushtet e një moti tejet të vështirë dhe dëborës që ka zbardhur të gjithë rajonin përreth Athinës.

I ftohti në Europë; në Maqedoni, e marta pushim për të sëmurët I ftohti në Europë; në Maqedoni, e marta pushim për të sëmurët
Temperaturat ekstremisht të ulëta kanë shtyrë Ministrinë maqedonase të Shëndetësisë të rekomandojë që personat me sëmundje kronike dhe gratë shtatëzëna ta bëjnë ditën e martë pushim.

Sulm terrorist në Athinë, qëllohet me kallashnikov roja i selisë së PASOK Sulm terrorist në Athinë, qëllohet me kallashnikov roja i selisë së PASOK
Persona të armatosur qëlluan me kallashnikov kundër një autobusi të policisë jashtë zyrave të partisë opozitare greke PASOK në Athinë.

Gjendet i vdekur diplomati rus në Athinë Gjendet i vdekur diplomati rus në Athinë
Konsulli rus në Athinë është gjetur i vdekur pasditen e së hënës në banesën e tij në kryeqytetin grek.

Gruevski komenton plaftormën shqiptare: Synon të shmangë VMRO-DPMNE Gruevski komenton plaftormën shqiptare: Synon të shmangë VMRO-DPMNE
Nikolla Gruevski mori mandatimin nga Presidenti Gjorge Ivanov për formimin e qeverisë së re. Para se të merrte këtë mandatim, kreu i VMRO-DPMN komentoi në një intervistë për gazetën “Dnevnik” platformën e partive shqiptare për bashkëqeverisje.

Gruevski në dorë të shqiptarëve Gruevski në dorë të shqiptarëve
Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov mandatoi udhëheqësin e VMRO-DPMNE-së për krijimin e qeverisë së re të vendit. Data 9 janar shënonte edhe afatin e fundit, kur kreu i shtetit duhet t’i jepte “dritën jeshile” krijimit të ekzekutivit, partisë që siguroi numrin më të madh të votave në zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit.

Greqi, tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.5 në Patra Greqi, tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.5 në Patra
Një tërmet i fuqishëm me magnitude 4.5 është regjistruar pranë qytetit të Patrës pak para mesditës.

Moti i keq, alarm në kampet e refugjatëve në Greqi Moti i keq, alarm në kampet e refugjatëve në Greqi
Ata që po vuajnë më shumë pasojat e valës së motit të keq që ka përfshirë edhe Greqinë janë mijëra refugjatë në kampet e pritjes në ishujt Lesbos, Hios dhe Samos.

Shqiptarët “trondisin” Shkupin: Platformë shtetformuese e unifikuar Shqiptarët “trondisin” Shkupin: Platformë shtetformuese e unifikuar
Partitë shqiptare, BDI, lëvizja Besa, Aleanca për Shqiptarët dhe PDSH shprehën së bashku me një deklaratë përkushtimin e tyre për realizimin e të drejtave kombëtare në mandatin e ardhshëm qeveritar nëpërmjet mbështetjes së ndërsjellë, në përputhje me frymën e Marrëveshjes së Ohrit dhe Kushtetutën e Maqedonisë.

Shkup, bashkohen shqiptarët. BDI, Aleanca dhe Besa bëhen bashkë Shkup, bashkohen shqiptarët. BDI, Aleanca dhe Besa bëhen bashkë
Ka gjithmonë një herë të parë. Dhe të shtunën në Shkup, për herë të parë të gjitha formacionet politike shqiptare do të dalin me një deklaratë të përbashkët, ku do të radhisin kërkesat e tyre.

Bora bllokon rajonin. Aksident me 17 të plagosur në Serbi Bora bllokon rajonin. Aksident me 17 të plagosur në Serbi
Reshjet e dëborës kanë shkaktuar bllokimin e shumë rrugëve në rajon. Një aksident zinxhir ka ndodhur në autostradën Beograd-Nish, ku në jug të Serbisë janë aksidentuar dhjetëra makina dhe janë lënduar 17 persona.

Prova të reja për dezertorët turq: Komplotuan vrasjen e Erdoganit Prova të reja për dezertorët turq: Komplotuan vrasjen e Erdoganit
Tetë ushtarakët turq, që u arratisën me një helikopter nga Turqia për në Greqi pas grushtit të dështuar të shtetit, kanë pasur lidhje me grupin e komandove që u përpoqën të vrasin presidentin Recep Tayyip Erdogan.

Vuçiç: Franca të ekstradojë Haradinaj, kemi prova inkriminuese Vuçiç: Franca të ekstradojë Haradinaj, kemi prova inkriminuese
Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se prokurorët serbë kanë një sërë provash dhe elementësh inkriminues ndaj Ramush Haradinajt.

Greqi, ndalohet një prej terroristeve më të kërkuara Greqi, ndalohet një prej terroristeve më të kërkuara
Një ndër terroristet më të kërkuara është ndaluar prej policisë greke në Athinë.

Greqia në alarm nga vala e gripit Greqia në alarm nga vala e gripit
Organet greke të shëndetit janë vënë në gatishmëri të lartë pasi presin një valë të madhe të gripit të kësaj stine, që duket se është më i fuqishëm se ai i vititi të kaluar.

Përleshje mes emigrantëve në Athinë Përleshje mes emigrantëve në Athinë
Mbrëmjen e së martës, qindra emigrantë pakistanezë, afganë, irakianë dhe nga vende të ndryshme të Lindjes së Mesme janë përleshur në Athinë.

Grekët “mbyten” nga taksat Grekët “mbyten” nga taksat
Viti 2017 ka sjellë për grekët një “cunam” të ri taksash, pasi qeveria, sipas programit të saj, duhet të paraqesë para kreditorëve të ardhura shtesë prej 2.5 miliardë euro.

Alarm për gripin e shpendëve, mijëra raste në Bullgari e Greqi Alarm për gripin e shpendëve, mijëra raste në Bullgari e Greqi
Organet greke të shëndetit janë vënë në alarm pasi në dy prefektura fqinje të Bullgarisë, në Plovdiv dhe Stara Zagora, organet vendase kanë dhënë urdhër për therrje masive të mijëra shpendëve të cilët janë konstatuar se kanë virusin e gripit H5N8.

Manjati serb kthehet pas 11 vitesh në arrati Manjati serb kthehet pas 11 vitesh në arrati
Bogoljub Karic, manjati i biznesit serb është kthyer nga Rusia pas 11 vitesh ekzil.

Rumani, zhbllokohet kriza. Presidenti emëron kryeministrin e ri Rumani, zhbllokohet kriza. Presidenti emëron kryeministrin e ri
Kriza politike në Rumani duket se është zhbllokuar. Presidenti i vendit, Klaus Iohannis ka emëruar kryeministër 43-vjeçarin Sorin Grindeanu.

Vritet ambasadori grek, policia braziliane e gjen të djegur në një mjet të marrë me qira Vritet ambasadori grek, policia braziliane e gjen të djegur në një mjet të marrë me qira
Policia e Rio de Zhaneiros ka gjetur një trup të pajetë brenda një makine të djegur, e cila ishte marrë me qira nga ambasadori grek në Brazil, Qiriakos Amiridhis.

Aksident në Serbi, humbin jetën 3 emigrantë Aksident në Serbi, humbin jetën 3 emigrantë
Tre emigrantë afganë humbën jetën dhe 11 të tjerë, mes të cilëve gjashtë fëmijë u lënduan në një aksident trafiku në Serbinë e jugut, të enjten, kur një makinë e mbushur me njerëz doli nga rruga dhe goditi një barrierë sigurie.

Zhduket amabsadori i Greqisë në Brazil, dyshime se është rrëmbyer Zhduket amabsadori i Greqisë në Brazil, dyshime se është rrëmbyer
Ambasadori i Greqisë në Brazil, Qiriakos Amoiridhis, është zhdukur që prej tre ditësh dhe deri tani ka qenë i pamundur komunikimi me të.

Greqi, publikohen pasuritë e politikanëve: Michaloliakos, më i pasuri Greqi, publikohen pasuritë e politikanëve: Michaloliakos, më i pasuri
Kreu i “Agimit të Artë”, Nikos Michaloliakos konsiderohet si më i pasuri nga 8 udhëheqësit e partive parlamentare në Greqi, me të ardhura rreth 92.000 euro në vit dhe depozita bankare prej 237.000 eurosh me bashkëshorten e tij deputete.

Ziadin Sela, deputet: Hyj në qeveri me kushte dhe vetëm me Zaevin Ziadin Sela, deputet: Hyj në qeveri me kushte dhe vetëm me Zaevin
Kryetari i Komunës së Strugës, Ziadin Sela, dha dorëheqjen nga posti i tij. Sela e njoftoi dorëheqjen në mbledhjen e Këshillit të Komunës, ku konfirmoi se do të bëhet deputet.

Greqia, kampe refugjatësh në ishujt pranë Turqisë Greqia, kampe refugjatësh në ishujt pranë Turqisë
Greqia ka ndërmend të ndërtojë kampe të reja refugjatësh në ishujt përballë brigjeve të Turqisë.

Tërmet 4,5 ballë në Greqi Tërmet 4,5 ballë në Greqi
Një termet 4.5 ballë i shkallës rihter u shënua në orën 20:31 të së martës në jug të Peloponezit, në zonën Neapoli, pranë qytetit  Monemvasia.

Rumani, refuzohet kandidatura myslimane për kryeministre Rumani, refuzohet kandidatura myslimane për kryeministre
Presidenti i Rumanisë refuzoi këtë të martë të nominonte për kryeministre, një ekonomiste që do të thyente dy tabu në vendin ballkanik: të bëhej e para kryeministre femër, si dhe e para kryeministre myslimane.

Shqiptarët e Kroacisë do të përfaqësohen në Parlament nga një grua Shqiptarët e Kroacisë do të përfaqësohen në Parlament nga një grua
Në afërsi të qytetit bregdetar Rijeka, dy orë nga kryeqyteti kroat është Crikvenica dhe Sellca. Përgjatë tërë Adriatikut kroat, shqiptarët kanë ardhur 50 vite më parë nga vende të ndryshme.

Serbi, 3 të arrestuar për trafikim. Kapen 77 emigrantë të fshehur Serbi, 3 të arrestuar për trafikim. Kapen 77 emigrantë të fshehur
Autoritetet serbe kanë arrestuar 3 persona, si të dyshuar për trafikim të qenieve njerëzore, pasi 77 emigrantë u gjetën të fshehur në disa automjete mallrash. Lajmi njoftohet nga Ministria e Mbrojtjes e Serbisë gjatë kësaj të hëne.

Refugjatët prostituta, adoleshentët në përpjekje për mbijetesë Refugjatët prostituta, adoleshentët në përpjekje për mbijetesë
Prostitucioni dhe droga nuk janë fenomene të reja të natës në rrugët e kryeqytetit grek, por mbyllja e korridorit ballkanik dhe izolimi i mbi 60.000 refugjatëve në Greqi ka bërë që shumë djem të moshave 13 - 16 vjeç, si Xhavidi dhe Muhameti t’u ofrojnë klienteve seks në mënyrë që të mbledhin para për t’u larguar më pas drejt Europës.

Zgjedhjet në Maqedoni, rivotimi në Tearcë nuk ndryshon rezultatin Zgjedhjet në Maqedoni, rivotimi në Tearcë nuk ndryshon rezultatin
Është mbyllur procesi i rivotimi në Tearcë të Tetovës, pas vendimit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoni për përsëritjen e zgjedhjeve në këtë qendër votimi.

Mbytet anija në detin Egje Mbytet anija në detin Egje
Një anije transporti është mbytur në brigjet shkëmbore të ishullit Andros në detin Egje.

Mbytet anija në Egje, shpëton ekuipazhi Mbytet anija në Egje, shpëton ekuipazhi
Një anije transporti është përplasur e më pas është mbytur në brigjet shkëmbore të ishullit Andros në detin Egje.

Grekët, Krishtlindje në varfëri; qytetarët, pesimistë për 2017-n Grekët, Krishtlindje në varfëri; qytetarët, pesimistë për 2017-n
Krishtlindjet vijnë edhe njëherë në Greqi duke i gjetur grekët më të varfër dhe më të pashpresë.

Kroacia i hap rrugë Serbisë për kapitullin 26 me BE-në Kroacia i hap rrugë Serbisë për kapitullin 26 me BE-në
Kroacia pritet të tërheqë rezervimet që kishte në lidhje me hapjen e kapitullit 26, që ka të bëjë me Edukimin dhe Kulturën, në procesin e bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Europian.

Maqedoni, Ahmeti fton partitë shqiptare në takim Maqedoni, Ahmeti fton partitë shqiptare në takim
Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka ftuar udhëheqësit e të gjitha partive të tjera shqiptare në Maqedoni që t’i bashkohen një takimi të përbashkët të organizuar prej tij. Lajmi konfirmohet nga burime të brendshme të kësaj partie, të cilët kanë folur për agjencinë shtetërore të lajmeve “MIA”.

Maqedoni, jep dorëheqjen kreu i PDSH-së, Menduh Thaçi Maqedoni, jep dorëheqjen kreu i PDSH-së, Menduh Thaçi
Kreu i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi ka njoftuar dorëheqjen e parevokueshme nga posti i kryetarit përmes një statusi në rrjetin social “Facebook”, gjatë pasdites së kësaj të enjteje.

Refugjatët në Greqi, agjencitë e ndihmave me akuza të ndërsjellta për shpërdorim fondesh Refugjatët në Greqi, agjencitë e ndihmave me akuza të ndërsjellta për shpërdorim fondesh
Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatët dhe departamenti i ndihmave “Echo” i Bashkimit Europian janë akuzuar nga grupe të tjera ndihmash se kanë keqmenaxhuar fondin disa milionadollarësh i rezervuar për refugjatët më të rrezikuar në Europë, duke lënë me mijëra prej tyre të dremisin në mes të acarit në Greqi.

Greqi, sekuestrohet një sasi rekord cigaresh në portin e Pireut Greqi, sekuestrohet një sasi rekord cigaresh në portin e Pireut
Anti-kontrabanda greke ka sekuestruar një sasi rekord cigaresh në portin e Pireut. Sipas autoriteteve greke, u sekuestruan dy konteinerë me më shumë se 2.000 koli cigare të markave të ndryshme, vlera doganore e të cilave llogaritet në më shumë se 4.2 milionë euro.

Rumania pritet të drejtohet nga një kryeministre myslimane Rumania pritet të drejtohet nga një kryeministre myslimane
Rumania mund të drejtohet për herë të parë nga një kryeministre femër. Liviu Dragnea, kreu i partisë Social Demokratike të Rumanisë, që fitoi zgjedhjet e fundit parlamentare, propozoi këtë të mërkurë emrin e Sevil Shhaideh për postin e kryetares së ekzekutivit.

Maqedoni, Administrativja mbështet ankesën e LSDM-së për Bashkinë Tearce Maqedoni, Administrativja mbështet ankesën e LSDM-së për Bashkinë Tearce
Gjykata e Shkupit ka mbështetur një ankimim të bërë nga koalicioni opozitar i kryesuar nga LSDM-ja kundër vendimit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve të 18 dhjetorit, duke shpallur si të pavlefshëm procesin e votimit në qendrën e votimit në Bashkinë e Tearces, në zonën e gjashtë zgjedhore.

BE, thirrje Maqedonisë: Riktheni besimin te institucionet BE, thirrje Maqedonisë: Riktheni besimin te institucionet
Retorika negative në Maqedoni, e theksuar ndjeshëm pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit, ka shqetësuar Brukselin.

Kaos në Athinë, anarkistët zbresin pasagjerët dhe djegin autobusët Kaos në Athinë, anarkistët zbresin pasagjerët dhe djegin autobusët
Ndërsa gjithë vëmendja ishte tek sulmi terrorist të Berlinit dhe ekzekutimi i ambasadorit rus në Ankara, anarkistët grekë sulmuan në mënyrë të koordinuar mjetet e transportit publik të Athinës.

Maqedoni, deputet edhe një i dënuar për krime kundër shqiptarëve Maqedoni, deputet edhe një i dënuar për krime kundër shqiptarëve
Probleme me kriminelët në Parlament duket se ka edhe Maqedonia, ku rasti është akoma më i rëndë. Në zgjedhjet e fundit parlamentare, nga radhët e partisë së Gruevskit doli deputet edhe një i dënuar për krime lufte kundër shqiptarëve në konfliktin e 2001.

Maqedoni, padi në Administrative për vendimet e KSHZ-së Maqedoni, padi në Administrative për vendimet e KSHZ-së
Afati për depozitimin e padive në Gjykatën Administrative, lidhur me vendimet e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve në Maqedoni mbi ankesat e partive mbi procesin e votimit, skadoi.

Maqedoni, rrëzohen kërkesat e Zaev. Anëtari i BDI abstenon në KSHZ Maqedoni, rrëzohen kërkesat e Zaev. Anëtari i BDI abstenon në KSHZ
Komisioni Shtetëror Zgjedhor (SEC) në Maqedoni nuk e arriti dot shumicën e nevojshme mbrëmjen e së shtunës për të pranuar 16 ankesat për parregullsi në votime, të paraqitura prej LSDM-së dhe Lëvizjes Besa.

Shkup, Gruevski zbret në protestë: Të certifikohet fitorja e VMRO Shkup, Gruevski zbret në protestë: Të certifikohet fitorja e VMRO
Kryetari i partisë VMRO-DPMNE në Maqedoni, Nikolla Gruevski, iu bashkua qindra protestueve para selisë së Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve duke kërkuar konfirmimin e fitores së kësaj partie në zgjedhjet e 11 dhjetorit.

Maqedoni, nën presion Komisioni Zgjedhor ndërpret seancën Maqedoni, nën presion Komisioni Zgjedhor ndërpret seancën
Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni e ndërpreu seancën publike, ku shqyrtoheshin ankesat nga partitë politike “LSDM” dhe “BESA” për votimet e 11 dhjetorit.

“Pa BDI-në nuk ka qeveri” “Pa BDI-në nuk ka qeveri”
Për deputetin shqiptar të LSDM-së, Muhamed Zeqiri, nga zgjedhjet e fundit në Maqedoni ka vetëm një fitues.

Greqia sfidon huadhënësit. Shpërblime pensionistëve Greqia sfidon huadhënësit. Shpërblime pensionistëve
Parlamenti grek sfidoi huadhënësit ndërkombëtarë, që kanë siguruar fondet e shpëtimit për Athinën, dhe votoi shpërblimin ndaj pensionistëve.

Hagë, verdikti ndaj Mladiç mund të kërkojë një vit kohë Hagë, verdikti ndaj Mladiç mund të kërkojë një vit kohë
Gjyqi për krime lufte dhe gjenocid ndaj ish-shefit ushtarak serbo-boshnjak, gjeneralit Ratko Mladiç, u mbyll këtë të enjte, ndërkohë që 3 gjykatës të Kombeve të Bashkuara kanë shtyrë qëllimisht periudhën e diskutimeve për vendimmarrjen, një proces që pritet të marrë afro një vit kohë.

12-vjeçari dogji të pastrehun, nuk ndiqet penalisht në Serbi 12-vjeçari dogji të pastrehun, nuk ndiqet penalisht në Serbi
Djaloshi 12-vjeçar që vrau një të pastrehë në Serbi nuk do të hetohet për shkak të moshës së tij të mitur.

Brukseli, “grusht” Tsipras; ngrin reduktimi i borxhit grek Brukseli, “grusht” Tsipras; ngrin reduktimi i borxhit grek
Si një goditje e rëndë për qeverinë Tsipras konsiderohet reagimi zyrtar i zëdhënësit  të presidentit të Eurogrupit, Michel Reijns, i cili me një postim në Twitter ka pohuar se institucionet europiane si KE, BQE dhe ESM kanë ngrirë përkohësisht masat afatshkurtra për reduktimin e borxhit grek, të cilat ishin aprovuar disa ditë më parë.

Zgjidhje apo krizë, çfarë po ndodh në Maqedoni? Zgjidhje apo krizë, çfarë po ndodh në Maqedoni?
Për të mësuar më shumë mbi situatën në Maqedoni pas zgjedhjeve të së dielës, i ftuar në studion e lajmeve të Top Channel ka qenë ish-ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Shaban Murati.

Ahmeti refuzon Tiranën? BDI e vetme drejt koalicionit Ahmeti refuzon Tiranën? BDI e vetme drejt koalicionit
Për herë të parë Maqedonia është në dorën e shqiptareve. Dy partitë e mëdha janë pothuajse barazim në rezultat dhe asnjëra nuk bën dot pa shqiptarët.

Maqedonia, në duart e shqiptarëve. Ahmeti shtyn takimin në Tiranë Maqedonia, në duart e shqiptarëve. Ahmeti shtyn takimin në Tiranë
Maqedonia është vërtet në udhëkryq pas rezultatit shumë të ngushtë, e që me gjasa do të shkojë në barazim të plotë mes dy partive maqedonase.

Serbia, donacione ruse për avionë ushtarakë. Vuçiç: Rinovojmë pajisjet Serbia, donacione ruse për avionë ushtarakë. Vuçiç: Rinovojmë pajisjet
Serbia do të marrë donacione nga Moska për disa avionë ushtarakë në vlerën prej një milion eurosh, ndërsa Serbia do të japë një pjesë për përshtatjen e tyre për nevojat lokale.

Frontex në kufirin Greqi-Shqipëri? 'Der Spiegel': Agjencia dërgon përforcime Frontex në kufirin Greqi-Shqipëri? 'Der Spiegel': Agjencia dërgon përforcime
Me frikën e prishjes së marrëveshjes me Turqinë, BE do të përforcojë kufijtë grekë ndaj një vale të re refugjatësh.

Lavrov në Beograd, analistët: Rusia mbështetje Serbisë për Kosovën Lavrov në Beograd, analistët: Rusia mbështetje Serbisë për Kosovën
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç foli rusisht kur i uroi mirëseardhjen shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov në zyrat e Ekzekutivit serb e theksoi se bashkëpunimi mes dy vendeve ka qenë përherë i mirë, por në të ardhmen, do të jetë akoma edhe me i suksesshëm.

Shqiptarët vendosin qeverinë. Fitimtarit Gruevski i duhet aleanca Shqiptarët vendosin qeverinë. Fitimtarit Gruevski i duhet aleanca
Shqiptarët, të cilët kanë çelësin e qeverisë së re të Maqedonisë, nuk e dinë ende sesi do të jetë strategjia e tyre dhe çfarë kërkesash do të kenë për partnerët maqedonas.

Rumani, socialdemokratët e Dragneas triumfojnë në zgjedhje Rumani, socialdemokratët e Dragneas triumfojnë në zgjedhje
Partia socialdemokrate në Rumani fitoi lehtësisht zgjedhjet parlamentare, një vit pasi u detyrua të largohej nga pushteti për shkak të një zjarri vdekjeprurës që ra në një klub të Bukureshtit, e që la të vdekur 27 persona.

Greqi, bombë te Ministria e Punës Greqi, bombë te Ministria e Punës
Autoritetet greke kanë kryer një shpërthim të kontrolluar gjatë orëve të para të mëngjesit në godinën e Minsitrisë së Punës, në qendër të Athinës.

Gruevski fiton zgjedhjet, shqiptarët kanë në dorë fatet e qeverisë Gruevski fiton zgjedhjet, shqiptarët kanë në dorë fatet e qeverisë
Shqiptarët e Maqedonisë kanë çelësin e Qeverisë së re të Shkupit. Pavarësisht se rezultatet e tyre krijuan pakënaqësi, pasi një pjesë e votave i shkuan partisë maqedonase të Zoran Zaevit, koalicioni i shumicës nuk mund të formohet pa një ose dy parti shqiptare.

Zgjedhjet në Maqedoni, kryefjala e liderëve: Njohja e rezultatit Zgjedhjet në Maqedoni, kryefjala e liderëve: Njohja e rezultatit
Kryefjala e mesazheve të politikës në Maqedoni ishte njohja e rezultatit dhe ecuria pa probleme e të gjithë procesit. Nga vendlindja e tij Kërçovë, kreu i BDI-së Ali Ahmeti pas votimit bëri thirrje për pranim të rezultatit të zgjedhjeve nga partitë politike.

Greqi, miratohet buxheti optimist i vitit 2017 Greqi, miratohet buxheti "optimist" i vitit 2017
Parlamenti grek ka miratuar me shumicën e votave të deputetëve të mazhorancës, projektbuxhetin për vitin 2017, i konsideruar nga kryeministri Tsipras si buxheti i optimizmit, pasi parashikon një rritje ekonomike prej 2.7%.

Shkup, votojnë shqiptarët. Nis pa probleme procesi në komunën e Çairit Shkup, votojnë shqiptarët. Nis pa probleme procesi në komunën e Çairit
Në shkollën “Adem Jashari”, në Çair të Shkupit, ka nisur rregullisht procesi i votimit, aty ku ndodhen 18 qendra votimi. Llogaritet që 80 për qind e votuesve të jenë shqiptarë.

Zgjedhje të qeta në Maqedoni. Votohet për të dalë nga kriza Zgjedhje të qeta në Maqedoni. Votohet për të dalë nga kriza
Ditë e qetë në Shkup. Zgjedhjet më të rëndësishme në historinë e Maqedonisë, në orët e para nuk kanë zgjuar kryeqytetin e vendit, pavarësisht se votimet konsiderohen si një referendum mes të shkuarës dhe të ardhmes.

Maqedoni, votohet për të nxjerrë vendin nga kriza Maqedoni, votohet për të nxjerrë vendin nga kriza
Sot Maqedonia voton. Mbi 1 milion e 770 mijë persona janë me të drejtë vote, të cilët do të vendosin për Parlamentin e ri në zgjedhjet e jashtëzakonshme, që pritet të zgjidhin krizën politike.

Dueli Gruevski-Zaev, përballja e parë pas skandalit të përgjimeve Dueli Gruevski-Zaev, përballja e parë pas skandalit të përgjimeve
Sipmatizuesit e rinj të kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski kanë vizatuar numrin 1 në sheshin e Shkupit. Ata besojnë në fitore dhe shumë punë.

Ortodoksi shqiptar për deputet, Branko Manolovski kandidat për Parlament Ortodoksi shqiptar për deputet, Branko Manolovski kandidat për Parlament
Branko Manolovski, ka folur shqip gjithmonë. Por, deri nëntë vjeç vetëm shqip. Maqedonishten thotë se e ka nisur me shkollën. Duke qenë shqiptar ortodoks nga të paktët tani në Maqedoni, ka vendosur të hyjë në garë për deputet.

Maqedonia mban të dielën zgjedhjet e parakohshme Maqedonia mban të dielën zgjedhjet e parakohshme
Motoja politike e fushatës është Maqedonia do ta zgjidh krizën politike me votat e qytetarëve. Verifikimi i anës së drejt, megjithatë ka kthyer maqedoninë në një referendum politik. Pretendimet mbi shumë variante të së drejtës ka sjellë ballafaqime të reja dhe thellim të dallimeve politike.

Përleshje me armë në qendër të Athinës, mes policisë dhe trafikantit Përleshje me armë në qendër të Athinës, mes policisë dhe trafikantit
Policia greke është përfshirë në një incident të armatosur në qendër të Athinës. Në përpjekje për të ndaluar një trafikant droge në tregun qendror të qytetit, pak metra larg bashkisë së Athinës, policia ka hasur në rezistencën e tij. I dyshuari një qytetar grek nga Kreta qëlloi me armë në drejtim të policëve, të cilët u kundërpërgjigjën.

“Referendumi” i Shkupit, të dielën. Maqedonas e shqiptarë mbyllin fushatën “Referendumi” i Shkupit, të dielën. Maqedonas e shqiptarë mbyllin fushatën
Pas fundit të një fushate të ashpër, Maqedonia shkon drejt referendumit të së ardhmes. Kjo ide, për t’u ndarë nga protestat dhe bllokada e gjatë, ka qenë simboli i zgjedhjeve në Maqedoni.

Shkup, fushata zgjedhore mbyllet mes sulmeve politike Shkup, fushata zgjedhore mbyllet mes sulmeve politike
Gjuhën e ashpër që i ka karakterizuar për muaj me radhë, udhëheqësit e partive politike në Maqedoni nuk e braktisën as në fund të fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Rikthimi i refugjatëve, “Dublini” nis në mars 2017 për Greqinë Rikthimi i refugjatëve, “Dublini” nis në mars 2017 për Greqinë
KE ka vendosur që nga 15 marsi i 2017-s të fillojë të zbatohet marrëveshja e Dublinit për emigrantët dhe refugjatët në BE. Sipas saj, çdo emigrant që kapet në një shtet europian pa dokumente, i cili ka hyrë nga Greqia, do të rikthehet përsëri në Greqi.

Hahn në Mal të Zi: Vendi të vijojë rrugën e integrimit Hahn në Mal të Zi: Vendi të vijojë rrugën e integrimit
Komisioneri europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Johannes Hahn ka zhvilluar një vizitë në Malin e Zi, ku është takuar me kryeministrin Markoviç.

Kriza e borxheve, grekët sërish në grevë Kriza e borxheve, grekët sërish në grevë
Grekët dolën në grevë të enjten duke protestuar kundër reformave të planifikuar të punësimit dhe masave të tjera shtrënguese të kërkuara nga Bashkimi Europian dhe FMN.

Fyle paralajmëron BE-në për Ballkanin Fyle paralajmëron BE-në për Ballkanin
Nëse Bashkimi Europian distancohet nga Ballkani perëndimor, të tjerë lojtarë gjeopolitikë do të përfitojnë menjëherë nga mundësia për të shtrirë influencën e tyre në këtë rajon.

Gjyqi ndaj Ratko Mlladic, kërkohet dënim i përjetshëm për “kasapin” e Ballkanit Gjyqi ndaj Ratko Mlladic, kërkohet dënim i përjetshëm për “kasapin” e Ballkanit
Prokurorët e Kombeve të Bashkuara kanë kërkuar dënim të përjetshëm për Ratko Mlladiç kriminelin e luftës, të dënuar për genocid dhe të tjera krime kundër njerëzimit.

Greqi, popullariteti i Tsipras dhe qeverisë në rënie të lirë Greqi, popullariteti i Tsipras dhe qeverisë në rënie të lirë
Megjithëse qeveria greke trumbetoi se ariti një marrëveshje pozitive, sipas saj, për lehtësimin e borxhit deri në vitin 2060, sondazhet e fundit tregojnë një rënie të lirë të popullaritetit të saj dhe të kryeministrit Tsipras.

Përvjetori i 8 i vrasjes së adoleshentit, Athina kthehet në arenë përleshjesh Përvjetori i 8 i vrasjes së adoleshentit, Athina kthehet në arenë përleshjesh
Prania e më shumë se 3.000 policëve nuk e ka penguar Athinën të kthehet në arenë përleshjesh, në përvjetorin e 8 të ekzekutimit të adoleshentit Alexis Grigoropoulos, në dhjetorin e 2008-s.

Pasi refuzoi ekstradimin për 3, Athina vendos riatdhesimin e 3 “puçistëve” turq Pasi refuzoi ekstradimin për 3, Athina vendos riatdhesimin e 3 “puçistëve” turq
Gjykata e Apelit në Athinë ka vendosur që 3 prej 8 ushtarakëve turq, të cilët kërkuan azil politik në Greqi pas tentatives së dështuar të grushtit të shtetit në Turqi, të riatdhesohen në vendin e tyre.

Lehtësohet borxhi grek, marrëveshje për të reduktuar 45 mld deri në 2060 Lehtësohet borxhi grek, marrëveshje për të reduktuar 45 mld deri në 2060
Ministrat e Financave të Eurozonës arritën një marrëveshje në Bruksel për masat afatshkurtra që do të lehtësojnë barrën e borxhit të Greqisë, zhvillim që Athina zyrtare e konsideron si një fitore kombëtare.

BE, 80 milionë euro Serbisë BE, 80 milionë euro Serbisë
Komisioneri për Zgjerim, Johanes Hahn ka sjellë nga Brukseli 80 milionë euro për reformën e administratës në Serbi. Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç e ka pritur atë duke lavdëruar bashkëpunimin me BE-në dhe punën që është bërë.

“Grushti i shtetit”, Greqia refuzon të ekstradojë ushtarakët turq “Grushti i shtetit”, Greqia refuzon të ekstradojë ushtarakët turq
Zyrtarë grekë kanë bërë të ditur se një gjykatë vendase ka refuzuar të ekstradojë 3 të parët, mes 8 ushtarakëve turq, të cilët u arratisën nga vendi i tyre dhe u ulën në territorin grek, pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti të 15 korrikut.

Hagë, përgatitjet e fundit të prokurorëve në gjyqin ndaj Ratko Mladiç Hagë, përgatitjet e fundit të prokurorëve në gjyqin ndaj Ratko Mladiç
Gjyqi për krime lufte ndaj ish-komandantit serbo-boshnjak, Ratko Mladiç, ka hyrë në fazën përfundimtare, me prokurorët që kanë nisur hartimin e argumenteve të tyre të fundit në Hagë.

“Exclusive”: Zgjedhjet në shtetin e rrëmujës “Exclusive”: Zgjedhjet në shtetin e rrëmujës
Maqedonia është afër të bëhet një shtet dështimi. Problemet e njëjta ndër vite bllokojnë këtë shtet nga progresi, pavarësisht se ishte vendi i parë kandidat për në Bashkimin Europian. Mbrojtësi i portës së madhe të Perëndimit gjatë krizës së refugjatëve dhe i vetmi vend që shpëtoi pa luftë gjatë rënies së Jugosllavisë.

Turqia i përgjigjet Kamenosit: S’ke kapacitete për të kuptuar Turqia i përgjigjet Kamenosit: S’ke kapacitete për të kuptuar
Deklaratat e ministrit grek të Mbrojtjes bërë nga vija kufitare mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku cilësoi si idiote deklaratat e Presidentit turk Recep Taip Erdogan për rinegocimin e traktatit të Lozanës për kufijtë mes dy vendeve dhe fyese deklaratat e Kryeministrit shqiptar për çështjen çame, kanë marrë përgjigjien e parë nga Ankaraja zyrtare.

Ministri grek kundër Ramës: Çamët, në anën e të humburve Ministri grek kundër Ramës: Çamët, në anën e të humburve
Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, në një deklaratë të bërë nga posta kufitare greke në Molivdhoskepasti, në kufijtë me Shqipërinë, vetëm disa km larg Çarshoves, ka përcjellë një mesazh ndaj Ankarasë dhe Tiranës.

Shpërthim në një “fast food” në Athinë, 6 të plagosur Shpërthim në një “fast food” në Athinë, 6 të plagosur
6 të plagosur dhe një i zhdukur është bilanci i një shpërthimi në një “fast food” në sheshin “Viktoria”, në qendër të Athinës.

Kryetari i Preshevës: Unioni shqiptar, për t’u shërbyer qytetarëve Kryetari i Preshevës: Unioni shqiptar, për t’u shërbyer qytetarëve
Shqipërim Arifi, kryetar i Komunës së Preshevës, shpreh besimin se krijimi i Unionit të Komunave Shqiptare është në interes të qytetarëve në formën e një bashkëpunimi urban dhe jo nacionalist, sikurse pretendohet nga Beogradi.

Hoxhaj kujton krimet e luftës, Daçiç braktis samitin e Vishegradit Hoxhaj kujton krimet e luftës, Daçiç braktis samitin e Vishegradit
Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka braktisur takimin e ministrave të Jashtëm të grupit të Vishegradit ku marrin pjesë edhe disa vende të Ballkanit, pasi ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka folur për krimet në Kosovë dhe rajon, duke cilësuar fajtore Serbinë për gjenocid dhe krime lufte.

Greqi, kapen 70 refugjatë sirianë në një pyll mes ngricës në Selanik Greqi, kapen 70 refugjatë sirianë në një pyll mes ngricës në Selanik
Autoritetet greke kanë zbuluar rreth 70 emigrantë, përfshi fëmijë, në një pyll të mbuluar nga bora në qytetin verior të Selanikut këtë të mërkurë, kjo për shkak se trafikantët duket se u janë rikthyer rrugëve të vjetra të njohura drejt Bashkimit Europian, në vend që të kalojnë përmes Mesdheut nga Turqia.

Refugjatët, seks për mbijetesë në rrugët e Athinës Refugjatët, seks për mbijetesë në rrugët e Athinës
Në zemër të Athinës, ndërsa trotuaret gëlojnë nga kalimtarët, restorantet janë plot me turistë dhe nga metrotë dalin turma të mëdha njerëzish, disa hapa më tej është sheshi “Victoria”, që është kthyer në një botë tronditëse seksi dhe droge.

Unioni i Komunave Shqiptare, Vuçiç: Përrallë fëmijësh. Le të argëtohen! Unioni i Komunave Shqiptare, Vuçiç: Përrallë fëmijësh. Le të argëtohen!
“Lojë për fëmijë të vegjël dhe përrallë joserioze” e ka quajtur kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, Unionin e Komunave Shqiptare që u formua të hënën mes Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës.

Mitsotakis: Mos luani me Greqinë! Tirana po ngre çështje inekzistente Mitsotakis: Mos luani me Greqinë! Tirana po ngre çështje inekzistente
“Shqipëria, me një seri deklaratash dhe aktesh, hap pothuajse të gjitha temat e marrëdhënieve tona dypalëshe, duke shtuar dhe çështjen inekzistente të ashtuquajtur çame”, ka deklaruar kreu i “Demokracisë së Re”, Kyriakos Mitsotakis.

Akte vandale, dhunohet Shtëpia e Alfabetit në Manastir Akte vandale, dhunohet Shtëpia e Alfabetit në Manastir
Shtëpia e Alfabetit në Manastir është vandalizuar pikërisht në Ditën e Alfabetit. Në muret e saj janë shkruar parrulla anti-shqiptare si dhe është vizatuar kryqi i thyer nazist.

Vdes ish-presidenti grek, Kostis Stefanopulos Vdes ish-presidenti grek, Kostis Stefanopulos
Ish-presidenti i Greqisë, Kostis Stefanopulos është ndarë nga jeta mbrëmjen e së dielës në moshën 90-vjeçare. Ai kurohej në gjendje të rëndë prej disa ditësh në një spital të Athinës, me ndërlikime në rrugët e frymëmarrjes.

Vukovari, qyteti i tmerrit; Ushtria serbe 25 vite më parë masakroi kroatët Vukovari, qyteti i tmerrit; Ushtria serbe 25 vite më parë masakroi kroatët
Në vitin 1991, 25 vite më parë, forcat serbe u futën në qytetin e Vukovarit në Kroaci. Arsenali më i fuqishëm ishte përqendruar në këtë fushëbetejë buzë Danubit duke e kthyer në qytetin e tmerrit. Pas këtyre ngjarjeve lufta në Kroaci dhe në tërë ish-Jugosllavinë mori forcë. Kroatët kanë përkujtuar këtë dite. Serbia dhe Kroacia dy vitet e fundit kanë tensionuar marrëdhëniet.

Greqia tronditet sërish nga tërmetet Greqia tronditet sërish nga tërmetet
Një sërë tërmetesh kanë përfshirë sërish veriun e Greqinë e veriut. Tre tërmet janë ndjerë gjatë orëve të para të mëngjesit në shtetin helen.

Greqi, gurë dhe molotov kampit të refugjatëve në ishullin Kios Greqi, gurë dhe molotov kampit të refugjatëve në ishullin Kios
Persona të paidentifikuar kanë sulmuar me gurë, bomba molotov dhe fishekzjarre tendat e një kampi emigrantësh në Souda, në ishullin e Kiosit, duke detyruar rreth 150 persona të largoheshin.

Trazira në Athinë, anarkistët përleshen me policinë Trazira në Athinë, anarkistët përleshen me policinë
Ashtu siç edhe pritej, ka degjeneruar në akte dhune situata në kryeqytetin grek gjatë protestave në përkujtim të 43-vjetorit të protestave studentore.

Serbi, armët zhduken nga depot Serbi, armët zhduken nga depot
Një sasi e madhe armësh dhe municioni janë zhdukur në një nga depot e ushtrisë serbe. Nuk ka konfirmim nëse kjo ka lidhje me incidentet e mëparshme lidhur me atentatet në Podgoricë dhe në Beograd, por atmosfera në Serbi vazhdon të jetë e frikshme, pasi tensionet vazhdojnë. Pas grupit që planifikonte atentat ndaj kryeministrit të Malit të Zi, tensionet u shtuan edhe në Serbi, kur edhe u zbulua makina me armë pranë shtëpisë së Aleksander Vuçiç.

Greqia përkujton 43-vjetorin e revoltës studentore Greqia përkujton 43-vjetorin e revoltës studentore
Greqia kujton sot 43-vjetorin e revoltës studentore të vitit 1973, kur dhjetëra të rinj grekë u vranë dhe u torturuan nga regjimi ushtarak i kolonelëve.

Terrorizmi, Shqipëria dhe Kosova më të ekspozuarat në rajon Terrorizmi, Shqipëria dhe Kosova më të ekspozuarat në rajon
Instituti për Ekonomi dhe Paqe ka renditur 143 shtete të botës sipas shkalles së rrezikut që ato kanë përballë terrorizmit për vitin 2016. Shqipëria është në vendin e 92-të, ndërsa Kosova e 70-ta.

Obama viziton Akropolin, pritet të komentojë çështjen e borxhit grek Obama viziton Akropolin, pritet të komentojë çështjen e borxhit grek
Presidenti amerikan Barack Obama vizitoi një nga simbolet e Antikitetit grek, Akropolin. Duke hequr petkun e një veshjeje zyrtare, si një turist i thjeshtë ai vizitoi monumentin, ku u shoqërua nga një cicerone.

Greqi, vizita e Obamës në syrin e kritikëve Greqi, vizita e Obamës në syrin e kritikëve
Përveç anës politike dhe mesazheve në drejtime të ndryshme, shumë politikanë apo media opozitare e kanë parë me një këndvështrim tjetër vizitën dyditore të Barack Obamës në Athinë, duke kritikuar apo satirizuar protagonistët kryesorë të saj.

Serbi, arrestohen 10 trafikantë. Sekuestrohet sasi rekord armësh Serbi, arrestohen 10 trafikantë. Sekuestrohet sasi rekord armësh
Policia serbe ka arrestuar 10 persona të dyshuar për trafikim armësh, si dhe ka sekuestruar një sasi të madhe armatimesh, përfshi këtu raketahedhëse dhe automatikë.

Athinë, protesta për Obamën. Anarkistët, në rrugë me parulla antiamerikane Athinë, protesta për Obamën. Anarkistët, në rrugë me parulla antiamerikane
Policia ka përdorur gazin lotsjellës gjatë pasdites së të martës, për të shpërndarë turmën e protestuesve që demonstronin vetëm pak kilometra larg rezidencës presidenciale, ku udhëheqësit grekë ishin duke organizuar një banket shtetëror me rastin e vizitës së Presidentit amerikan, Barack Obama.

Të magjepsur nga Putin, fshati serb në Medvegjë merr emrin e presidentit rus Të magjepsur nga Putin, fshati serb në Medvegjë merr emrin e presidentit rus
Tashmë ekziston edhe një fshat i vogël me emrin Putinovo. Banorët e kanë nderuar Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, më shumë për respekt dhe shumë pak për rrugën e paasfaltuar. Ai është kryesisht një fshat pensionistësh, në komunën e Medvegjës.

Obama, tur “qetësimi” në Europë. E nis nga Athina Obama, tur “qetësimi” në Europë. E nis nga Athina
Udhëtimin e fundit në Europë si kryetar i shtetit amerikan, Barack Obama e nisi nga Greqia. “Masat antikrizë, të vetme nuk sjellin dot prosperitet”, ishte mesazhi i shefit të Shtëpisë së Bardhë në takimin me kryeministrin grek, Alexis Tsipras, të përshkruar nga mediet si tejet të përzemërt.

Obama në Athinë: Së bashku për të kaluar sfidat Obama në Athinë: Së bashku për të kaluar sfidat
Shefi i Shtëpisë së Bardhë u takua në Greqi me Presidentin Prokopis Pavlopoulos dhe Kryeministrin Alexis Tsipras, me të cilin u shfaq më pas në një konferencë për shtyp.

Obama mbërrin në Greqi, takime me krerët e shtetit nën masa të larta sigurie Obama mbërrin në Greqi, takime me krerët e shtetit nën masa të larta sigurie
Barack Obama mbërriti në Athinë, në ndalesën e parë të një turneu shtatë-ditor, i fundit si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Bullgari e Moldavi, triumfojnë presidentët prorusë. Dorëhiqet kryeministri Borisov Bullgari e Moldavi, triumfojnë presidentët prorusë. Dorëhiqet kryeministri Borisov
Zgjedhja e ish-gjenerali Rumen Radew, si president i ri i Bullgarisë, kërcënon të sjellë një destabilizim të ri në kufirin e brishtë mes Turqisë dhe Europës së tronditur nga krizat. Kjo, jo vetëm sepse ai është mik i Rusisë, por edhe sepse vendi do të jetë praktikisht pa qeveri në muajt e ardhshëm.

Fotografi që “rriti” Melanian Fotografi që “rriti” Melanian
Melania si 16-vjeçare ishte e ulur në disa shkallë për të pritur një mike të sajën. Në atë kohë, Sllovenia ishte porta e Perëndimit drejt Jugosllavisë komuniste dhe pak shkrepje aparati mund të të ndryshonin jetën.

Në shtëpinë e Melanisë Në shtëpinë e Melanisë
Një kuti postare amerikane në Slloveni. Por posta duket se nuk i intereson shumë familjes Knavas dhe gjithçka duket si një adresë e historisë. Këtu ka lindur dhe jetuar zonja e parë e SHBA-së, Melanija Trump.

Greqia pret Obamën, Athina zyrtare: Vizitë e rëndësishme Greqia pret Obamën, Athina zyrtare: Vizitë e rëndësishme
Pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve në SHBA dhe fitores së Donald Trump, Athina zyrtare e konsideron tepër të rëndësishme vizitën e paracaktuar të Barack Obamës ditën e martë, edhe pse pasardhësi i tij në Shtëpinë e Bardhë i përket kampit kundërshtar të republikanëve.

Greqi, shkatërrohet rrjeti që vidhte energjinë elektrike Greqi, shkatërrohet rrjeti që vidhte energjinë elektrike
Policia Financiare në Greqi ka shkatërruar një rrjet që ndërhynte në matësat e energjisë elektrike dhe vidhte energjinë.

Veriu i Greqisë tronditet nga tërmeti Veriu i Greqisë tronditet nga tërmeti
Një termet me magnitudë 4.4 është regjistruar sot në Greqinë e Veriut. Sipas Qendrës Sizmologjike të Universitetit “Aristoteli” të Selanikut,  epiqendra e tij ka qenë 40 km në veriperëndim të qytetit, pranë Kilkizit.

Sulm me granatë në Ambasadën franceze në Athinë Sulm me granatë në Ambasadën franceze në Athinë
Një granatë ka shpërthyer jashtë Ambasadës franceze në Athinë. Sipas policisë lokale, ngjarja ndodhi rreth orës 05:00 të mëngjesit në kohën që një motorçiklete ndaloi jashtë godinës së ambasadës, që ndodhet në rrugen “Vasileos Sofias”, vetëm pak metra larg Parlamentit grek dhe hodhi një granatë në drejtim të godines së ambasadës.

Prokuroria malazeze akuzon rusët dhe serbët për grushtin e shtetit Prokuroria malazeze akuzon rusët dhe serbët për grushtin e shtetit
Prokuroria malazeze akuzoi nacionalistët serbë dhe rusë për organizimin e një grupi kriminal me qëllim rrëzimin e qeverisë së Milo Gjukanoviç në ditën e zgjedhjeve të përgjithshme të mbajtura më 16 tetor.

Greqi, sërish përleshje në Athinë; anarkistët përplasen me policinë Greqi, sërish përleshje në Athinë; anarkistët përplasen me policinë
Athina është kthyer sërish këtë të hënë në arenë përleshjesh mes anarkistëve dhe forcave të rendit.

“Tifo” ballkanase për zgjedhjet në SHBA. Shqiptarë e serbë, sërish të ndarë “Tifo” ballkanase për zgjedhjet në SHBA. Shqiptarë e serbë, sërish të ndarë
Veljko Laliç, kryeredaktor i së përjavshmes “Nedeljnik”, është i bindur se intervista e realizuar me Donald Trump, kur kandidati republikan kërkoi falje për bombardimet e NATO-s për luftën e Kosovës, është autentike. Ai thotë se Trump e tërhoqi intervistën e cituar në tërë botën pas reagimeve, vetëm 12 orë pas publikimit të saj.

Athina qetëson kreditorët, riformatohet Qeveria Athina qetëson kreditorët, riformatohet Qeveria
Për kundërshtarët e tij politikë, por dhe për shumë analistë, reformatimi i qeverisë greke ishte një përpjekje e fundit e kryeministrit për të shmangur zgjedhjet e parakohshme në vend. Për Aleksis Tsipras,  ai i shërben përshpejtimit të përpjekjeve dhe reformave që vendi të dalë nga kriza,ndaj dhe nuk ka ndryshuar ministrin e Financave. 

Bullgaria zgjedh të dielën presidentin e ri dhe kursin, euroatlantik ose moskovit Bullgaria zgjedh të dielën presidentin e ri dhe kursin, euroatlantik ose moskovit
Bullgarët votojnë të dielën në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, ku dy kandidatët me mundësitë më të mëdha të avancimit janë Tsetska Tsacheva, e qendrës së djathtë me një qëndrim të theksuar pro BE-së dhe NATO-s, si dhe ish-komandanti i Forcave Ajrore, socialisti Rumen Radev, që kërkon marrëdhënie më të mira me Moskën.

Maqedoni, Ahmeti: Të angazhuar për mbarëvajtjen e zgjedhjeve Maqedoni, Ahmeti: Të angazhuar për mbarëvajtjen e zgjedhjeve
Ligjvënës të Parlamentit Evropian po qëndrojnë në Maqedoni, ku janë takuar me drejtues të partive politike dhe me personalitete të tjera të jetës publike.

Greqi, riformatohet kabineti qeveritar i Tsiprasit Greqi, riformatohet kabineti qeveritar i Tsiprasit
Rreth një vit e dy muaj pas fitores së tij të dytë brenda vitit 2015, kryeministri grek Alexis Tsipras kryen riformatimin e parë të kabinetit të tij qeveritar.

Mbështetje nga Rusia, Greqia i dërgon mesazh Erdoganit Mbështetje nga Rusia, Greqia i dërgon mesazh Erdoganit
Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka përdorur konferencën e shtypit me homologun rus Sergei Lavrov për t’u përgjigjur ndaj deklarateve të përsëritura të presidentit turk Erdogan, me anë të të cilave ai kishte kontestuar Traktatin e Lozanës për disa ishuj të Egjeut, por edhe për disa territore të Greqisë kontinentale.

Bullgari, sekuestrohen miliona euro false në një rezervuar Bullgari, sekuestrohen miliona euro false në një rezervuar
Policia në Bullgari ka konfiskuar një shifër prej 13 milionë eurosh kartëmonedhash false, të gjitha me prerje 500 euroshe. Shifra e madhe u gjet e fshehur në rezervuarin Mechka, në afërsi të qytetit Purvomai, në zonën jugore të vendit.

“Vëllazëria Sllave” dhe akuzat për spiunazh “Vëllazëria Sllave” dhe akuzat për spiunazh
Në rrethinat e Beogradit forcat ushtarake serbe, ato ruse dhe bjelloruse nisin të enjten një stërvitje të përbashkët 6-ditore të pagëzuar me emrin “Vëllazëria Sllave”.

Tensionet NATO-Rusi zhvendosen në Ballkan Tensionet NATO-Rusi zhvendosen në Ballkan
NATO pritet të zhvillojë një stërvitje të emergjencës civile në Mal të Zi, ndërkohë që Serbia përgatitet për një stërvitje të përbashkët me 150 parashutistë rusë. Moska, nga ana e saj, kundërshton planin e politikës së jashtme malazeze për të rritur marrëdhëniet me NATO-n dhe BE-në.

Athina kërcënon integrimin në BE: Mos prishni shtëpitë e minoritarëve grekë në Himarë Athina kërcënon integrimin në BE: Mos prishni shtëpitë e minoritarëve grekë në Himarë
Në një deklaratë për shtyp publikuar në faqen e saj zyrtare Ministria e Jashtme greke thekson se ndjek me shqetësim të veçantë ngjarjet që zhvillohen në Himarë ku 19 familje të minoritetit grek janë paralajmëruar se kanë afat vetëm 5 ditë për t’u larguar nga shtëpitë e tyre të cilat do të shemben.

Shmanget atentati ndaj Vuçiç. Zbulohen armë e municione afër banesës së tij Shmanget atentati ndaj Vuçiç. Zbulohen armë e municione afër banesës së tij
Policia serbe ka zbuluar një arsenal armësh në afërsi të shtëpisë së familjes së kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiç. Hetuesit janë duke analizuar sesi ka ndodhur ngjarja.

Dhuna mbërthen Athinën, anarkistët përleshen me policinë për rreth 4 orë Dhuna mbërthen Athinën, anarkistët përleshen me policinë për rreth 4 orë
Përballja e anarkistëve me policinë në rrugët e Athinës tashmë duket se është kthyer në traditë.

Bullgaria refuzon të blejë dokumentat e luftës nga Rusia Bullgaria refuzon të blejë dokumentat e luftës nga Rusia
Gjatë Luftës së Dytë Botërore Bullgaria u rreshtua në krah të nazistëve dhe në fund të saj, ashtu si në shumë vende të tjera të Europës Lindore, hyri ushtria sovjetike, që pas largimit mori me vete dosje të tëra dokumenta, që për historianët vendas vlerësohen si tejet të rëndësishme.

Në Kroaci ka edhe politikanë të tillë Në Kroaci ka edhe politikanë të tillë
Aleanca atlantiko-veriore ka shkelur lirinë, sovranitetin dhe demokracinë kombëtare, në vend që të promovojë paqe dhe stabilitet. Kjo është deklarata e shumëdebatueshme e politikanit kroat, Ivan Pernar, nga koalicioni “Zivi Zid”, i cili ka shkuar edhe më tej, duke e krahasuar bllokun ushtarak me Gjermaninë naziste.

Greqi, gjykata rrëzon ligjin e Tsipras për liçencat televizive Greqi, gjykata rrëzon ligjin e Tsipras për liçencat televizive
Një humbje e rëndë për kryeministrin Tsipras konsiderohet vendimi i Këshillit të Shtetit, Gjykata e Lartë Administrative në Greqi, që e ka votuar me 14 vota pro dhe 11 kundër, duke e nxjerrë antikushtetues ligjin për liçencat e kanaleve televizive kombëtare, duke gjykuar se vetëm Këshilli Kombëtar i Radiotelevizionit ka kompetencë për të qenë rregullator i pavarur i industrisë televizive dhe jo qeveria.

Mali i Zi, dorëhiqet Djukanoviç. Markoviç pritet të emërohet kryeministër Mali i Zi, dorëhiqet Djukanoviç. Markoviç pritet të emërohet kryeministër
Kryeministri Milo Djukanoviç, i cili udhëhoqi Malin e Zi drejt pavarësisë dhe sapo fitoi zgjedhjet e fundit parlamentare, do të dorëhiqet pas thuasje 3 dekadave në pushtet.

Mali i Zi, Djukanoviç: Po hetojmë përfshirjen e Rusisë dhe Serbisë në përpjekjen për atentat Mali i Zi, Djukanoviç: Po hetojmë përfshirjen e Rusisë dhe Serbisë në përpjekjen për atentat
Kryeministri malazez, Milo Djukanoviç ka bërë të ditur se Rusia ka qenë e përfshirë në atentatin e dështuar ndaj tij në ditën e zgjedhjeve parlamentare.

Refugjatët në Serbi, të bllokuar nga mbyllja e kufijve të BE-së Refugjatët në Serbi, të bllokuar nga mbyllja e kufijve të BE-së
Një muaj pasi liderët europianë vendosën forcimin e kontrolleve kufitare në Samitin e Vjenës, Serbia vazhdon të përballet me presionin e madh të refugjatëve.

Atentati ndaj Gjukanoviç, Vuçiç: Në Mal të Zi, shërbimet sekrete të lindjes dhe perëndimit Atentati ndaj Gjukanoviç, Vuçiç: Në Mal të Zi, shërbimet sekrete të lindjes dhe perëndimit
Grupet kriminale nga Serbia kanë ndjekur kryeministrin e Malit të Zi, Millo Gjukanoviç. Kryeministri i Serbisë, Alleksandar Vuçiç, ka thënë se për këtë ka dëshmi dhe organet serbe kanë vënë nën kontroll disa persona dhe 125 mijë euro dhe uniforma.

Droga në Greqi, ja si u shkatërruan dy grupe të trafikut Droga në Greqi, ja si u shkatërruan dy grupe të trafikut
Departamenti i Antidrogës në Greqi, në një konferencë shtypi ka dhënë hollësitë e përfundimit të operacionit të nisur dy ditë më parë, që çoi në shkatërrimin e dy grupeve të trafikut, të cilat përdornin lëndët narkotike nga Shqipëria dhe kishin në përbërjen e tyre shtetas shqiptarë.

Maqedoni, Prokuroria Speciale gjunjëzon shërbimet sekrete Maqedoni, Prokuroria Speciale gjunjëzon shërbimet sekrete
Prokuroria Speciale e ngritur në Maqedoni për të hetuar dyshimet për korrupsion politik në shkallët më të larta të shtetit ka siguruar akses në elementë që mund të përbëjnë prova për përgjime të paautorizuara të urdhëruara nga kryeministri Nikolla Gruevski.

Athinë, përleshje mes policisë dhe anarkistëve Athinë, përleshje mes policisë dhe anarkistëve
Athina është kthyer sërish në arenë përleshjesh mes anarkistëve dhe forcave të rendit. Zona pranë Politeknikumit të Athinës ka qenë arena e përleshjeve të natës së të mërkurës, deri në orët e para të së enjtes.

Greqi, vijojnë kërkimet për fëmijën e zhdukur para 25-vitesh Greqi, vijojnë kërkimet për fëmijën e zhdukur para 25-vitesh
E ëma e Ben Needham-it, Kerry shpërtheu në lot kur detektivët i dorëzuan një objekt të rëndësishëm për të, të zbuluar gjatë kërkimeve intensive në ishullin grek të Kos-it.

Kush është kryeministri malazez Milo Gjukanoviç Kush është kryeministri malazez Milo Gjukanoviç
Milo Gjukanoviç, një ish-basketbollist nga qyteti i Nikshiqit e student turizmi, karrierën e ka nisur në Partinë Komuniste të ish-Jugosllavisë. Ishte vetëm 26 vjeç, kur filloi aktivitetin e një revolucioni në vitin 1989, duke mbështetur atëherë edhe Slobodan Milosheviçin.

Mali i Zi, fiton Gjukanoviç, humbin thellë partitë shqiptare Mali i Zi, fiton Gjukanoviç, humbin thellë partitë shqiptare
Në një kohë kur janë numeruar 94.21% e votave, qendra për monitorimin e zgjedhjeve në Mal të Zi raporton se pavarësisht se asnjë nga listat e partive nuk ka marrë shumicë absolute (mbi 41 mandate nga 80 mandate që ka Parlamenti i Malit të Zi), partia e Milo Gjukanoviçit, e cila ka dalë dhe e vetme në keto zgjedhje, ka arritur të fitojë serish më shumë mandate sesa partitë e tjera, pasi ka siguruar 36 mandate.

Përfundon votimi në Mal të Zi, shqiptarët ende të përçarë Përfundon votimi në Mal të Zi, shqiptarët ende të përçarë
Në Mal të Zi ka përfunduar procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare, ku deri në orët e pasdites pjesëmarrja ishte mbi 50%.

Frikë për sulme të armatosura në Mal të Zi, arrestohen 20 serbë Frikë për sulme të armatosura në Mal të Zi, arrestohen 20 serbë
Policia malazeze ka arrestuar 20 persona, të dyshuar për planifikimin e sulmeve të armatosura gjatë zgjedhjeve parlamentare.

Mali i Zi, votohet për të zgjedhur Perëndimin ose Rusinë Mali i Zi, votohet për të zgjedhur Perëndimin ose Rusinë
Malazezët u janë drejtuar kutive të votimit në zgjedhjet e përgjithshme, që cilësohen si një referendum mes Rusisë dhe Perëndimit.

Zgjedhjet në Malin e Zi, Partia e kryeministrit këtë herë do të jetë e vetme Zgjedhjet në Malin e Zi, Partia e kryeministrit këtë herë do të jetë e vetme
Partitë malazeze kanë zhvilluar tubimet e fundit elektorale përpara zgjedhjeve të dhjeta të përgjithshme të vendit që nga aplikimi i sistemit parlamentar. Ndryshe nga herët e tjera, Partia Demokratike Socialiste në pushtet këtë radhë paraqitet e vetme, pa ndonjë partner koalicioni. Por edhe opozita nga ana tjetër është e përçarë.

Rimëkëmbja e Nishit Rimëkëmbja e Nishit
Nishi ka qenë një nga qendrat më të zhvilluara në ish-Jugosllavi dhe aty lidheshin gjithë nyjet e botës. Banorët nuk e fshehin nostalgjinë, ndërsa sot Nishi etiketohet si jugu i trishtë i Serbisë.

Selanik, nderohet ish-konsulli shqiptar Riza Poda Selanik, nderohet ish-konsulli shqiptar Riza Poda
Kryebashkiaku i Selanikut, Janis Boutaris, në një ceremoni të posaçme i ka akorduar ish-konsullit të përgjithshëm të Shqipërisë në këtë qytet, Riza  Poda, një çmim të veçantë në shenjë mirënjohjeje për kontributin e madh në përforcimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Trump përgënjeshtron serbët: Asnjë intervistë për bombardimet e NATO-s Trump përgënjeshtron serbët: Asnjë intervistë për bombardimet e NATO-s
Fillimisht në mediat serbe e më pas edhe në ato shqiptare, qarkulloi ditën e enjte një lajm, sipas të cilit, Donald Trump, në një intervistë për një revistë në Beograd, i kishte kërkuar ndjesë popullit serb për Kosovën dhe bombardimet e NATO-s.

“Sallata shqiptare” në Nish “Sallata shqiptare” në Nish
Mehana është një nga restorantet më të vjetra të qytetit të Nishit. Një traditë e gjatë e kafeneve me këngë e ushqime. Të ftuarit janë gati për një mbrëmje të këndshme.

Trump u kërkon falje serbëve për Kosovën dhe bombardimet Trump u kërkon falje serbëve për Kosovën dhe bombardimet
Kandidati republikan për president të SHBA-ve, Donald Trump i ka kërkuar falje serbëve për bombardimin e Jugosllavisë në kohën e luftës së Kosovës.

Atentati në Athinë merret përsipër nga “Celulat e Zjarrit” Atentati në Athinë merret përsipër nga “Celulat e Zjarrit”
Organizata terrorriste “Komploti i Celulave të Zjarrit” mori përsipër autorësinë e aktit terrorist të ndodhur në lagjen “Eksarqia” mbrëmjen e së mërkurës.

Greqi, shpërthim në një lagje të Athinës; dyshime për akt terrorist Greqi, shpërthim në një lagje të Athinës; dyshime për akt terrorist
Një bombë ka shpërthyer në lagjien “Eksarqia”, në qendër të Athinës, mbrëmjen e kësaj të mërkure. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22 e 25 minuta, në rrugen “Ypokratus”, numri 112.

Takimi i parë “kuqezi”; Rama, bisedë me shqiptarët e Preshevës Takimi i parë “kuqezi”; Rama, bisedë me shqiptarët e Preshevës
Kryeministri shqiptar, Edi Rama do të sjellë në kryeqytetin serb përfaqësuesit shqiptarë të Luginës së Preshevës.

Greqi, 7 ushtarakëve turq u mohohet e drejta e azilit Greqi, 7 ushtarakëve turq u mohohet e drejta e azilit
Greqia ka refuzuar kërkesat e azilit për 7 nga 8 ushtarakët turq, të cilët u arratisën nga vendi i tyre pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti kundër Presidentit Recep Tayyip Erdogan në korrik.

Lesbos, refugjatë e banorë, të lodhur nga situata e rënduar Lesbos, refugjatë e banorë, të lodhur nga situata e rënduar
Prej muajsh, varkat me emigrantë që zbarkojnë në Lesbos janë të rralla, falë marrëveshjes së Bashkimit Europian me Turqinë. Por, ashtu si pirgjet me jelekë shpëtimi e komardare që kanë mbetur për disa kilometra përgjatë brigjeve, edhe emigrantët vazhdojnë të jenë ende problem i ishullit grek në Egjeun verilindor.

Srebrenica e përçarë, serbët pretendojnë fitoren në zgjedhje Srebrenica e përçarë, serbët pretendojnë fitoren në zgjedhje
Qyteti i gjenocidit sërish është trazuar. Zgjedhjet lokale në Bosnje bën që fitoren ta shpallin serbët, ndërkohë që myslimanët janë në pushtet. Disa parregullësi çuan në rinumërimin e votave dhe zbarkimin e shumë forcave të rëndit në këtë qytet.

Maqedoni, zbulohet varrezë masive në oborrin e shtëpisë së Ahmetit Maqedoni, zbulohet varrezë masive në oborrin e shtëpisë së Ahmetit
Një varrezë masive është gjetur në oborrin e shtëpisë të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti. Lajmi është konfirmuar edhe nga vet politikani shqiptar, i cili kishte njoftuar edhe një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp në Zajaz të Kërçovës.

Kotzias “këshillon” Hahnin: Çamëria, çështje që nuk ekziston Kotzias “këshillon” Hahnin: Çamëria, çështje që nuk ekziston
Deklaratat e Komisionerit të Zgjerimit, Johannes Hahn, lidhur me çështjen e Çamërisë, duket se mbajnë ende të “inatosur” ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias.

Bosnja, mes tensioneve. Sarajeva, e ndarë në dy kantone sipas etnive Bosnja, mes tensioneve. Sarajeva, e ndarë në dy kantone sipas etnive
Mirsa Hurem është shofer prej 30 vitesh, që operon në stacionin e taksive në Sarajevë. Punë nuk ka shumë, por ka besim. Me 3 popuj, kantone e qeverisje, Bosnja është kthyer në një vetëshkatërrim, duke penguar mundësitë e progresit.

Racizëm në ishullin e paqes. Lesbos, mbyllet shkolla për fëmijët sirianë Racizëm në ishullin e paqes. Lesbos, mbyllet shkolla për fëmijët sirianë
Një prej prindërve të fëmijëve të një shkolle fillore në ishullin Lesbos të Greqisë ka marrë një zinxhir me dryn dhe ka mbyllur derën e jashtme të shkollës, duke protestuar për lajmin se prej ditës së hënë në këtë shkollë do të fillojë mësimdhënia edhe për fëmijët e refugjatëve sirianë.

Greqi, vdes gjenerali i juntës. Krahu i djathtë i Papadhopoulos Greqi, vdes gjenerali i juntës. Krahu i djathtë i Papadhopoulos
Stilianos Pattakos, i njohur si një prej figurave kryesore të juntës ushtarake të kolonelëve në Greqi, që erdhi në fuqi me grusht shteti në vitin 1967, ka vdekur në shtëpinë e tij mbrëmjen e së shtunës, një muaj para se të mbushte 104 vjeç.

Të mësosh shqip në Greqi Të mësosh shqip në Greqi
Për Aurela Kondurin çdo fillim tetori është i veçantë. Ai çasti kur dhjetëra fëmijë emigrantësh shqiptarë të shoqëruar nga prindërit e tyre të mbledhur përsëri në një prej ambienteve të Universitetit “Aristotelis” të Selanikut, mezi presin të hyjnë brenda në klasë, është një nga çastet më të bukura për të dhe për kolegët e saj.

Tirana bekon koalicionin e Ulqinit Tirana "bekon" koalicionin e Ulqinit
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati inkurajoi shqiptarët e Malit të Zi të shprehin vullnetin për 3 koalicionet shqiptare: “Me një qëllim”, “Shqiptarë të Vendosur” dhe koalicioni “Lidhja Demokratike Shqiptare”, për të siguruar një përfaqësim më të mirë shqiptarë dhe rritjen e mëtejshme të të zgjedhurve në Parlamentin e ri.

Jeremiç ‘tradhtohet’ edhe nga Rusia, Guterres në krye të OKB-së Jeremiç ‘tradhtohet’ edhe nga Rusia, Guterres në krye të OKB-së
Nuk ka Jeremiç në krye të OKB-së. Ish-ministri i Jashtëm serb duket e ka të humbur garën për postin e Sekretarit të Përgjithshëm, pasi edhe aleatja historike e Serbisë, Rusia ka dalë hapur në mbështetje të kundërshtarit të tij, portugezit Antonio Guterres.

Kotzias: “Çështja çame” nuk diskutohet! Hahn gaboi, e refuzova kërkesën e Bushatit Kotzias: “Çështja çame” nuk diskutohet! Hahn gaboi, e refuzova kërkesën e Bushatit
Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias hedh poshtë faktin që Athina dhe Tirana kanë përfshirë “çështjen çame” në çështjet pezull për t’u zgjidhur midis dy vendeve.

Pasuesi i Ban Ki-moon, Jeremiç favorit. E pengon vetoja amerikane Pasuesi i Ban Ki-moon, Jeremiç favorit. E pengon vetoja amerikane
Shumëkush mendon se në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së duhet të emërohet një personalitet i fuqishëm, mundësisht nga Europa Lindore. Një diplomat modern i studiuar në “Vita Cambridge” dhe “Harvard”, si ish-ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiç, do të ishte mëse i përshtatshëm për postin, po të mos ishte për retorikën nacionaliste të tij dhe mungesën e mbështetjeve nga SHBA-të, siç pohon “Deutsche Welle”.

Beograd, refugjatët e bllokuar marshojnë drejt kufirit me Hungarinë Beograd, refugjatët e bllokuar marshojnë drejt kufirit me Hungarinë
Qindra refugjatë të bllokuar në Serbi po ecin në këmbë nga Beogradi drejt kufirit serb me Hungarinë, në shenjë proteste ndaj mbylljes së tij për emigrantët që kërkojnë të hyjnë në vendet e Bashkimit Europian.

Djali i kryeparlamentarit grek: Më rrëmbyen agjentë amerikanë Djali i kryeparlamentarit grek: Më rrëmbyen agjentë amerikanë
Djali i kryetarit të Parlamentit grek, Nikos Vutsis, ka bërë publik rrëmbimin e tij prej shërbimeve sekrete amerikane pak ditë më parë në Mexico City. 

Selanik, refugjatët përdhunojnë studenten në ambientet e universitetit Selanik, refugjatët përdhunojnë studenten në ambientet e universitetit
Opinioni publik në Selanik është tronditur rëndë pas ngjarjes së fundit që ka ndodhur në ambientet e Universitetit Aristotelis të këtij qyteti.

Debati për ishujt, kryebashkiaku i Ankarasë acaron Athinën zyrtare Debati për ishujt, kryebashkiaku i Ankarasë acaron Athinën zyrtare
Ndonëse nuk është hera e parë, që marrëdhëniet greko-turke kalojnë orë të trazuara, 3 ditët e fundit mund të karakterizohen si të pazakonshme në dy dekadat e fundit, prej incidentit në ishullin Imia, ku vdekja e 3 oficerëve grekë nga rrëzimi i helikopterit të tyre për pak sa nuk u bë shkak, që dy vendet fqinje të gjendeshin në luftë.

Greqi, policia greke poshtëron 5 fëmijë sirianë. “AI” kërkon hetim Greqi, policia greke poshtëron 5 fëmijë sirianë. “AI” kërkon hetim
“Amnesty International” ka kërkuar nga organet greke hetimin e menjëhershëm të një rasti të poshtërimit të 5 fëmijëve refugjatë nga Siria, në rajonin policor të Omonias në Athinë.

Nobeli i Paqes, kandidatë edhe banorët e Lesbosit në Greqi Nobeli i Paqes, kandidatë edhe banorët e Lesbosit në Greqi
Banorët e ishullit grek të Lesbosit, që kanë ndihmuar të shpëtojnë refugjatët në rrugën e tyre të rrezikshme detare nga Turqia në Greqi, janë midis kandidatëve për Çmimin Nobel të Paqes, që do të shpallet në Oslo të premten, më 7 tetor.

Në mbrojtje të Kalasë së Ulqinit Në mbrojtje të Kalasë së Ulqinit
Në qytetin e Ulqinit  është duke u zhvilluar  Simpoziumi Ndërkombëtar Shkencor "Ruatja e Qëndrueshme dhe Historia e Kalasë së Ulqinit”.

Athina, në “luftë” pas deklaratës së Erdoganit. “Greqia na mori ishujt” Athina, në “luftë” pas deklaratës së Erdoganit. “Greqia na mori ishujt”
Kryeministri grek Alexis Tsipras, pas një mbledhjeje urgjente të Këshillit qeveritar për Mbrojtjen dhe Politikën e Jashtme, duke iu përgjigjur presidentit turk Erdogan, ka deklaruar se dyshimi që Ankaraja ka hedhur së fundmi mbi Traktatin e Lozanës, i cili vendosi përfundimisht dhe në mënyrë të qartë marrëdhëniet greko-turke dhe statusin e detit Egje, është i rrezikshëm si për të dy popujt, ashtu edhe për të gjithë rajonin.

30 mijë refugjatë nga Greqia drejt BE-së brenda 2017 30 mijë refugjatë nga Greqia drejt BE-së brenda 2017
Duke vënë në dukje se vetëm brenda muajit shtator janë kryer mbi 1200 transferime refugjatësh, më shumë se në çdo muaj paraardhës, komisioneri Europian për Emigracionin, Dhimitris Avramopoulos ka deklaruar se jo vetëm në Greqi, por edhe në shumë vende të BE-së është shënuar së fundmi një progres në menaxhimin e krizës se refugjatëve.

Greqi, tërmet 5 ballësh në Kalamata. Nuk raportohet për viktima Greqi, tërmet 5 ballësh në Kalamata. Nuk raportohet për viktima
Një lëkundje sizmike e magnitudës 5 ballë u shënua në zonën e Kalamatës, 170 km nga Athina, në orën 10:17 të paradites, sipas orës lokale.

Shkup, qindra vetë protestë para Parlamentit: Të zbardhen krimet qeveritare Shkup, qindra vetë protestë para Parlamentit: Të zbardhen krimet qeveritare
Ashtu siç kishin paralajmëruar organizatorët e të ashtuquajturit “Revolucioni Shumëngjyrësh”, qindra vetë u mblodhën mbrëmjen e së hënës në Shkup përpara selisë së Parlamentit për të protestuar kundër politikave të qevrisë maqedonase.

Greqi, arrestohet militanti francez i Shtetit Islamik Greqi, arrestohet militanti francez i Shtetit Islamik
Një 49-vjeçar francez me origjinë arabe është arrestuar në Selanik dhe do t’u dorëzohet organeve franceze të rendit pasi dyshohet se ka lidhje me militantët e Shtetit Islamik.

Fëmijët e refugjatëve në Greqi, jo në shkollë me të tjerët Fëmijët e refugjatëve në Greqi, jo në shkollë me të tjerët
Këshilli i prindërve në dy shkolla fillore në Aleksandria të Verias, 80 km larg Selanikut, ka vendosur që fëmijët e refugjatëve që ndodhen në një qendër pritjeje pranë kësaj qyteze, të mos pranohen të mësojnë në të njëjtat klasa ku mësojnë edhe fëmijët e tyre, sipas urdhrit të komunikuar nga Ministria greke e Arsimit.

Mali i Zi, vritet me snajper në burg bosi i krimit Mali i Zi, vritet me snajper në burg bosi i krimit
Një bos me emër i krimit në Malin e Zi është vrarë pasi është qëlluar për vdekje nga një snajper në ambjentet e brendshme të një burgu të sigurisë së lartë.

Serbët e Bosnjes fitojnë referendumin kontradiktor Serbët e Bosnjes fitojnë referendumin kontradiktor
Serbët e Bosnjes votuan me shumicë dërrmuese për të mbajtur 9 janarin si ditë pushimi kombëtar, duke sfiduar hapur Gjykatën Kushtetuese të vendit. Ndërsa janë numëruar rreth 80% e votave, raportohet se 99,8% e serbëve të Bosnjes votuan duke mbështetetur ditën e pushimit.

Greqi, dyshohet fundi tragjik i të miturit britanik të zhdukur 25 vite më parë Greqi, dyshohet fundi tragjik i të miturit britanik të zhdukur 25 vite më parë
Me interes të jashtëzakonshëm ndjekin mediat greke dhe të huaja, sidomos ato britanike, zhvillimet e fundit në një prej çështjeve më të bujshme të zhdukjes së fëmijëve të vegjël: atë të britanikut Ben Needham në ishullin Kos të Greqisë.

Bosnje, referendum për “festën kombëtare” të Republikës Srpska Bosnje, referendum për “festën kombëtare” të Republikës Srpska
Serbët e Bosnjes votojnë sot në një referendum, rezultati i të cilit do të përcaktojë nëse 9 janari do të vazhdojë të konsiderohet festë kombëtare, duke sfiduar kështu një vendim të Gjykatës së Lartë të vendit.

Përleshje në Athinë, anarkistët sulmojnë policinë me molotov Përleshje në Athinë, anarkistët sulmojnë policinë me molotov
Athina është kthyer sërish në arenë përleshjesh mes anarkistëve dhe forcave të rendit.

Samiti i Vjenës, BE-Ballkan dakord për zgjidhjen e krizës Samiti i Vjenës, BE-Ballkan dakord për zgjidhjen e krizës
Përfaqësuesit e Bashkimit Europian premtuan se do të gjejnë zgjidhje për të t’i dhënë fund sagës së bllokimit të mijëra refugjatëve që kanë mbetur të bllokuar në Greqi.

FMN, parashikim të zymtë për Greqinë. Papunësia, dyshifrore për mbi 3 dekada FMN, parashikim të zymtë për Greqinë. Papunësia, dyshifrore për mbi 3 dekada
Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi një parashikim të zymtë këtë të premte për Greqinë e varur nga ndihmat e shpëtimit, në të cilin thuhet se institucioni në fjalë pret që papunësia e vendit europian të mbetet në norma dyshifrore për me shumë se 3 dekada.

Amnesty International: Refugjatët do të ikin nga Greqia për 18 vjet Amnesty International: Refugjatët do të ikin nga Greqia për 18 vjet
Në një raport të orëve të fundit, Amnesty International thekson se politika e liderëve europianë për emigracionin ka dështuar, pasi ka ende shtete anëtare të BE-së që nuk kanë marrë asnjë refugjat sipas marrëveshjeve të nënshkruara.

Asambleja e OKB-së, takohen ministrat e rajonit; në fokus siguria Asambleja e OKB-së, takohen ministrat e rajonit; në fokus siguria
Në vijim të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, u zhvillua takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Kartës Adriatikut.

Zgjedhjet lokale në Bosnje, 50 kandidatë të inkriminuar Zgjedhjet lokale në Bosnje, 50 kandidatë të inkriminuar
Teksa fushata për zgjedhjet lokale të 2 tetorit në Bosnje e Hercegovinë ka nisur, fakte shokuese kanë dalë në dritë, të cilat lidhin eksponentë të politikës me ata të krimit të organizuar.

Greqia refuzon kërkesën për azil të ushtarëve turq Greqia refuzon kërkesën për azil të ushtarëve turq
Greqia ka refuzuar kërkesat për azil për 3 nga 8 ushtarakët turq që u larguan nga Turqia drejt Aleksandrupolit me helikopter pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti korrikun e kaluar.

Ballkani, ministrat e Jashtëm takohen në OKB; diskutohen projektet e përbashkëta Ballkani, ministrat e Jashtëm takohen në OKB; diskutohen projektet e përbashkëta
Të pranishëm në punimet e Sesionit të 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ministrat e Jashtëm të vendeve të Ballkanit perëndimor kanë zhvilluar një takim me komisionerin e BE për Zgjerimin, Johannes Hahn.

Rrëzohet në det një helikopter i ushtrisë greke Rrëzohet në det një helikopter i ushtrisë greke
Një helikopter “Apache” i forcave ushtarake greke ka rënë në lindje të Halkidhikisë në Greqi, rreth 150 km larg Selanikut gjatë lojës ushtarake “Sarisa 2016” që ka filluar sot në mëngjes në këtë zonë.

Zjarr i madh në kampin e refugjatëve në Greqi Zjarr i madh në kampin e refugjatëve në Greqi
Rreth 4 mijë emigrante janë evakuuar nga kampi Moria në ishullin grek të Lesbos, pasi një zjarr i madh shkatërroi tendat e tyre dhe strehat ku prej muajsh qëndronin.

Refugjatët, drejt Shqipërisë. Policia greke ndalon 40 persona në autobus Refugjatët, drejt Shqipërisë. Policia greke ndalon 40 persona në autobus
Pas një ngjarjeje që ka ndodhur orët e fundit në Janinë, organet greke të Rendit të alarmuara kanë shprehur shqetësimin e tyre se mund të krijohet një kamp si ai i Idomenit në kufirin greko-shqiptar.

Kriza dhe emigrimi, edhe Greqia drejt plakjes Kriza dhe emigrimi, edhe Greqia drejt plakjes
“Po plakemi dhe nuk po lindim më fëmijë”. Ky është konkluzioni i një studimi të fundit të organizmit “Dianeosis”, që publikohet nga gazeta greke “Kathimerini”, sipas të cilit Greqia do të jetë për disa dekada vendi i moshave të mesme dhe i pleqve.

Media turke “thumbon” grekët. Jehonë vrasjes së këngëtarit, me foton e shqiptarit Media turke “thumbon” grekët. Jehonë vrasjes së këngëtarit, me foton e shqiptarit
Ngjarjeve të dhunshme në rrugët e kryeqytetit grek, Athinë, në përvjetorin e tretë të vrasjes së muzikantit Pavlos Fyssas nga mbështetës të ekstremistëve të djathtë, “Agimi i Artë”, u ka bërë jehonë edhe media shtetërore turke, agjencia “Anadolu”.

Athinë, vrasja e muzikantit nga neonazistët përkujtohet mes protestash të dhunshme Athinë, vrasja e muzikantit nga neonazistët përkujtohet mes protestash të dhunshme
Protesta të dhunshme janë zhvilluar në Athinë, në përvjetorin e tretë të ekzekutimit të muzikantit dhe aktivistit të majtë, Pavlos Fysas, prej një anëtari të organizatës kriminale “Agimi i Artë”.

Sondazhet rrëzojnë kryeministrin Tsipras Sondazhet rrëzojnë kryeministrin Tsipras
Megjithë disa masa lehtësuese që ka deklaruar nga Panairi i Selanikut një javë më parë kryeministri Aleskis Tsipras, dy sondazhet e fundjavës tregojnë se grekët po preferojnë tashmë konservatorët e Demokracisë së Re, vetëm gati një vit pas zgjedhjeve të dyta të 2015-s, që ka fituar lideri i Syrizës me diference të konsiderueshme.

Shqiptarët kërkojnë ullishten që u mori shteti Shqiptarët kërkojnë ullishten që u mori shteti
Valdanosi është një zonë kodrinore bregdetare me një bukuri të rrallë natyrore e mbjellëë me rreth 18 mijë rrënjë ullinj qindravjeçarë që ndodhet  rreth 2 kilometra në dalje të qytetit të Ulqinit në rrugën që e lidh me Tivarin.

Të vjedhësh si i verbër. Greqi, Prokuroria zbulon se ata shikonin Të vjedhësh si i verbër. Greqi, Prokuroria zbulon se ata shikonin
I ashtuquajturi “gjyqi i të verbërve që shihnin”, në ishullin Hios të Greqisë, ka përfunduar me dënimin e dhjetëra personave nga ana e trupit gjykues.

Rumani, një ditë protestë dhe siguracionet ulen me 40 për qind Rumani, një ditë protestë dhe siguracionet ulen me 40 për qind
Drejtuesit rumunë të kamionëve dhe organizmat rregullatore kanë arritur një marrëveshje këtë të enjte për të reduktuar normat e planifikuara të siguracioneve, të cilat sipas shoferëve do të kishin goditur ashpër industrinë e tyre. Për këtë mjaftoi vetëm një ditë protestash kombëtare.

Ballkani, Vuçiç ëndërron një zonë të përbashkët të tregtisë së lirë Ballkani, Vuçiç ëndërron një zonë të përbashkët të tregtisë së lirë
Tensionet mes fqinjëve në rajonin e Ballkanit nuk mungojnë, por kryeministri serb mendon se ato mund të kapërcehen dhe në rajon të krijohet një zonë e përbashkët e tregtisë së lirë.

Bosnje, në Mostar protesta kundër burkës Bosnje, në Mostar protesta kundër burkës
Në pika të ndryshme të qendrës historike të Mostarit, në Bosnje, janë shfaqur këtë të mërkurë parulla kundër mbajtjes së burkës, njëra prej të cilave ishte dhe më radikalja, “F*** off”.

Gjermani-Serbi, shkatërrohet grupi i drogës; 30 në pranga Gjermani-Serbi, shkatërrohet grupi i drogës; 30 në pranga
Një hetim i përbashkët i policive të Gjermanisë dhe Serbisë ka çuar në arrestimin e 30 personave përgjegjës për trafikimin e sasive të drogës me vlerë dhjetëra milionë dollarë.

Ushtarja transeksuale serbe, tashmë me identitet të ri Ushtarja transeksuale serbe, tashmë me identitet të ri
Ka kaluar më shumë se një vit, që kur Helena Vukoviç u shkarkua nga ushtria serbe vetëm sepse ishte transeksuale, por tani ajo zotëron pasaportë, patentë dhe kartë idenditeti si grua, një hap i vogël ky por me rëndësi të madhe, për një shtet konservator sikurse është Serbia.

Greqia, vetting politik; kontroll pronave dhe financave të të zgjedhurve Greqia, vetting politik; kontroll pronave dhe financave të të zgjedhurve
Katër muaj pasi është mbyllur vlerësimi i parë për programin antikrizë, Greqia ka filluar negociatat me kreditorët për fazën e dytë, në mënyrë që të zhbllokohet kësti i radhës prej 2.8 mld euro.

Kroaci, konservatorët fitojnë zgjedhjet. Pritet koalicioni me “Most”-in Kroaci, konservatorët fitojnë zgjedhjet. Pritet koalicioni me “Most”-in
Rezultatet paraprake përmbysën sondazhet paraelektorale, duke vendosur në krye partinë konservatore “HDZ”, pas zgjedhjeve të përgjithshme të së dielës në Kroaci, të dytat brenda më pak se një viti.

Në 20 minuta 4 tërmete në rajon, 5.2 ballë në Shkup Në 20 minuta 4 tërmete në rajon, 5.2 ballë në Shkup
Rajoni i Ballkanit është përfshirë nga një valë tërmetesh gjatë ditës së sotme, ku më i fuqishmi prej tyre ka qenë me epiqendër rreth 7 km në lindje të Shkupit, lëkundjet e të cilit janë ndjerë edhe në Shqipëri dhe Kosovë.

Kroacia voton mes bllokadës politike. Sondazhet: Asnjë fitues i qartë Kroacia voton mes bllokadës politike. Sondazhet: Asnjë fitues i qartë
Kroatët zgjedhin sot qeverinë për të dytën herë brenda më pak se një viti. Sondazhet e opinionit parashikojnë një rezultat tepër të ngushtë e një tjetër koalicion të brishtë, të cilit do t’i mungojë një mandat i qartë për implementimin e reformave të dhimbshme ristrukturuese të kërkuara nga BE-ja.

Panairi i Selanikut, Tsipras: Greqia ka kthyer faqe. Jo më një shtet i dobët Panairi i Selanikut, Tsipras: Greqia ka kthyer faqe. Jo më një shtet i dobët
Duke përuruar Panairin e 81-të Ndërkombëtar të Selanikut, kryeministri grek Alexis Tsipras ka deklaruar se Greqia, nga një vend që ishte gati të braktiste Eurozonën, tashmë ndodhet në fund të rrugës së saj të vështirë dhe po ndryshon imazh, duke u kthyer në një forcë që mund të luajë një rol kryesor në zhvillimet politike të Europës.

Vendet e Europës jugore, Tsipras: Përballje disproporcionale me krizat Vendet e Europës jugore, Tsipras: Përballje disproporcionale me krizat
Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka drejtuar këtë të premte një samit me liderët e shteteve jugore të BE-së, gjatë të cilit ka bërë thirrje për intensifikimin e politikave të zhvillimit ekonomik në këto vende.

Rumani, pranga për favorizim prostitucioni shefit të policisë Rumani, pranga për favorizim prostitucioni shefit të policisë
Autoritetet rumune kanë arrestuar shefin e policisë të qytetit jug-lindor të Mizilit dhe tre anëtarë të një grupi prostitucioni, operacionet e të cilit mbroheshin nga zyrtari i lartë.

Samiti i vendeve mesdhetare të BE-së Samiti i vendeve mesdhetare të BE-së
Ekonomia, siguria dhe emigracioni do të jenë tre prej çështjeve kryesore në axhendën e samitit një ditor të vendeve mesdhetare të BE-së që zhvillohet sot në Athinë, me iniciativën e qeverisë së kryeministrit Alexis Tsipras.

Greqi, nis në Rodos ministeriali për Sigurinë dhe Stabilitetin Greqi, nis në Rodos ministeriali për Sigurinë dhe Stabilitetin
Në ishullin grek të Rodosit fillon sot punimet ministeriali dyditor për Sigurinë dhe Stabilitetin, i organizuar me nismë të Ministrisë së Jashtme greke.

Rrëzimi i avionit në Shkup, viktimat ishin italianë dhe kosovari me dyshtetësi Rrëzimi i avionit në Shkup, viktimat ishin italianë dhe kosovari me dyshtetësi
Tragjedia e avionit të vogël privat “Piper” të nisur nga Treviso drejt Prishtinës, por që humbi nga radarët e Kullës së Kontrollit të Aeroportit të Shkupit, ku do të ndalej për furnizim me karburant, ditën e sotme ka vijuar me të dhëna të reja nga mediet italiane.

Greqi, kapet anëtari i bandës së “Audit të verdhë”. Do të ekstradohet në Itali Greqi, kapet anëtari i bandës së “Audit të verdhë”. Do të ekstradohet në Itali
Autoritetet greke njoftuan se kanë arrestuar shtetasin Vasil Rama, 36 vjeç, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nën akuzën e grabitjes së dhunshme dhe një sërë veprash të rënda penale.

Përmbytje në Greqi, të paktën 4 të vdekur Përmbytje në Greqi, të paktën 4 të vdekur
Moti i keq ka shkaktuar të paktën katër të vdekur dhe dëme të mëdha materiale në 24 orët e fundit në Greqi.

Shkup, 6 viktima nga rrëzimi i avionit. Dy kosovarë e 4 italianë Shkup, 6 viktima nga rrëzimi i avionit. Dy kosovarë e 4 italianë
Një avion i vogël privat, i nisur nga Aeroporti “Canova” i Trevizos në Itali, me 6 persona në bord, është rrëzuar pasditen e së martës në Maqedoni, në zonën e Velesit pranë Shkupit. Nga tragjedia kanë humbur jetën të gjithë udhëtuesit, prej të cilëve 4 ishin italianë, ndërsa dy nga Kosova.

Arrestohen trafikantët e refugjatëve në kufirin greko-shqiptar Arrestohen trafikantët e refugjatëve në kufirin greko-shqiptar
Organet greke të rendit kanë arrestuar dy shtetas grekë pranë kufirit me Shqipërinë teksa po përpiqeshin të kalonin me dy atutomjetet që drejtonin 14 refugjatë sirianë. Trafikantët janë arrestuar në vendin e quajtur Kato Pteria të Kosturit.

Greqi, kapet gomonia me 1 ton hashash Greqi, kapet gomonia me 1 ton hashash
1.2 tonë lëndë narkotike e dyshua si kanabis sativa u bllokua gjatë pasdites të së hënës në brigjet greke në Mesologji të Greqisë kontinentale. Sipas rojës bregdetare greke, lënda narkotike ndodhej në një gomone 10 metra të gjatë me 3 motorë 300 kuaj secili.

Kthimi i refugjatëve në Greqi, Athina replikon me Berlinin Kthimi i refugjatëve në Greqi, Athina replikon me Berlinin
Deklarata e ministrit të Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere në gazetën “Die Welt” se Berlini do të fillojë të kthejë në Greqi refugjatët që ndodhen në Gjermani, siç parashikon Marrëveshja e Dublinit 2, ka ngjallur reagimin e Athinës zyrtare.

Shkup, qindra vizitorë në shtëpinë ku lindi Nënë Tereza Shkup, qindra vizitorë në shtëpinë ku lindi Nënë Tereza
Vendlindja e Nënë Terezës, Shkupi po pret me emocion ditën e diel të shenjtërimit të saj. Shtëpia muze, aty ku Gonxhe Bojaxhiu jetoi deri në moshën 18 vjeçare pret me dyert hapur për të gjithë vizitorët, të cilët kanë qenë të shumtë ditët e fundit.

Maqedoni, miratohet qeveria e tranzicionit para zgjedhjeve të 11 dhjetorit Maqedoni, miratohet qeveria e tranzicionit para zgjedhjeve të 11 dhjetorit
Ligjvënësit maqedonas kanë miratuar formalisht edhe qeverinë teknike që do të udhëheqë vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme të 11 dhjetorit, në atë që shihet si përpjekja e radhës për t’i dhënë fund krizës politike 20-mujore.

Rumani, ministri i Brendshëm dorëhiqet përballë hetimit Rumani, ministri i Brendshëm dorëhiqet përballë hetimit
Ministri i Brendshëm i Rumanisë, Petre Toba dha dorëheqjen pasi disa prokurorë të njësisë anti-korrupsion i kërkuan presidentit aprovimin për hetimin e tij.

Qeveria greke jep 4 licencat për televizionet kombëtare Qeveria greke jep 4 licencat për televizionet kombëtare
Pas një procedure prej më shumë se 66 orësh ka përfunduar tenderi publik i shpallur nga qeveria greke për dhënien e 4 licencave të televizioneve kombëtare përkundrejt një shume surprizë prej 246 milionë euro, që shkon e gjitha në arkat e shtetit.

Rumani, ministri i Brendshëm drejt hetimit. Pritet miratimi i presidentit Rumani, ministri i Brendshëm drejt hetimit. Pritet miratimi i presidentit
Prokurorët rumunë të Antikorrupsionit i kanë kërkuar presidentit të vendit, Klaus Iohannis, të aprovojë një hetim penal kundër ministrit të Brendshëm, për shkak të akuzave se ka favorizuar të dyshuar në një çështje të gjerë përvetësimi dhe shpërdorimi të pushtetit.

Maqedoni, liderët politikë bien dakord për zgjedhjet Maqedoni, liderët politikë bien dakord për zgjedhjet
Liderët e katër partive politike ne Maqedoni, VMRO-DPMNE, BDI, LSDM dhe PDSH kanë rënë dakord që zgjedhjet të mbahen më 11 dhjetor.

Maqedoni, takim mes krerëve politikë. Pritet data e zgjedhjeve Maqedoni, takim mes krerëve politikë. Pritet data e zgjedhjeve
Udhëheqësit e 4 partive maqedonase që kanë nënshkruar Marrëveshjen e Përzhinës, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, pritet të takohen këtë të mërkurë për të vlerësuar nëse janë përmbushur kushtet për zgjedhje të lira dhe demokratike.

Maqedoni, aksion policor ndaj trafikantëve të drogës Maqedoni, aksion policor ndaj trafikantëve të drogës
Një aksion i madh policor është realizuar gjatë natës së kaluar në shumë vendndodhje në Maqedoni.

Turqia kërkon ushtarakët dezertorë. Kotzias-Cavusoglu takohen në Kretë Turqia kërkon ushtarakët dezertorë. Kotzias-Cavusoglu takohen në Kretë
Ndalesa e tij në Greqi, ku u prit nga homologu Nikos Kotzias, ishte edhe vizita e parë e ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, në një vend europian, që prej tentativës së dështuar për grusht shteti në muajin korrik.

Lëkundje tërmeti në Greqi, dridhet Athina dhe disa ishuj Lëkundje tërmeti në Greqi, dridhet Athina dhe disa ishuj
Instituti Gjeodinamik në Athinë ka regjistruar një lëkundje tërmeti në orën 16 e 37 minuta, me orën lokale, me fuqi prej 4.1 ballë të shkallës Rihter.

BE: Borxhi 2010-2015, statistikat nuk gënjyen BE: Borxhi 2010-2015, statistikat nuk gënjyen
Instituti i Statistikave në Greqi nuk i ka manipuluar të dhënat e borxhit publik në periudhen 2010-2015, e pohuar kjo nga Komisionerja Europiane e Punësimit, Marianne Thyssen, e cila i ka dërguar Athines një letër ku i kërkon të hedhë poshtë çdolloj pretendimi të kësaj natyre.

Refugjatët harrohen në Greqi Refugjatët harrohen në Greqi
Greqia i ka kërkuar Bashkimit Europian të përshpejtojë zhvendosjen e emigrantëve dhe refugjatëve drejt vendeve të tjera anëtare, në bazë të një plani të miratuar vitin e kaluar për të lehtësuar presionin mbi shtetet që përballojnë në vijën e parë krizën e emigrantëve.

Greqi, konferencë për sigurinë dhe stabilitetin në Rodos Greqi, konferencë për sigurinë dhe stabilitetin në Rodos
Ministria e Jashtme greke organizon në fillim të muajit shtator në ishullin e Rodosit, Konferencën për Sigurinë dhe Stabilitetin me pjesëmarrjen e 7 vendeve europiane dhe 7 vendeve arabe.

Serbi, gjykata pranon kallëzimin për super bosin e drogës Serbi, gjykata pranon kallëzimin për super bosin e drogës
Një gjykatë serbe ka miratuar kallëzimin ndaj Dragoslav Kosmajaç, një person i cilësuar nga kryeministri Aleksandar Vuçiç si “trafikanti më i madh i drogës në Serbi”.

Malaria në Greqi, zbulohen 65 raste të reja Malaria në Greqi, zbulohen 65 raste të reja
Në 12 qytete të Greqisë është ndaluar donacioni i gjakut për shkak të sëmundjes se malaries.

Marnikollaj, policia greke: Hetim i brendshëm për rrethanat e vdekjes Marnikollaj, policia greke: Hetim i brendshëm për rrethanat e vdekjes
15 ditë nga vdekja e shtetasit shqiptar Pëllumb Marnikollaj ka reaguar policia greke. Në një komunikatë për shtyp, polica lokale thotë se me urdhër të drejtorit të përgjithshëm është urdhëruar një hetim i brendshëm lidhur me rrethanat e vdekjes së emigrantit, ngjarje e ndodhur më datë 03 gusht 2016, hetim ky që do t’i bashkangjitet hetimeve të Prokurorisë së Athinës.

Tender për transportin e refugjatëve, dorëhiqet kreu i policisë bullgare Tender për transportin e refugjatëve, dorëhiqet kreu i policisë bullgare
Shefi i policisë kufitare në Bullgari dhe zëvendësi i tij kanë dhënë dorëheqjen nga postet përkatëse pas të dhënave se policia i kishte siguruar tenderin e transportit të një grupi emigrantësh një kompanie në pronësi të një të dyshuari për trafiqe.

Greqi, motoskafi përplaset me varkën me turistë, 3 të vdekur Greqi, motoskafi përplaset me varkën me turistë, 3 të vdekur
Tre persona kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e përplasjes mes një motoskafi dhe një varkë me turistë në bord.

“EUROPOL”, në kërkim të terroristëve në kampet e refugjatëve në Greqi “EUROPOL”, në kërkim të terroristëve në kampet e refugjatëve në Greqi
Agjencia policore e BE-së, “EUROPOL”, në bashkëpunim me policinë greke do të kryejnë hetime në të gjitha qendrat e pritjes së refugjatëve në Greqi, për persona që ndoshta kanë lidhje me Shtetin Islamik.

Serbi, votëbesohet qeveria e re e Vuçiçit Serbi, votëbesohet qeveria e re e Vuçiçit
Parlamenti i Serbisë ka aprovuar këtë të enjte një qeveri të re populiste të udhëhequr nga kryeministri Alexandar Vuçiç, e cila ka premtuar të ndjekë rrugën e integrimit të vendit ballkanik në Bashkimin Europian, ndërkohë që kërkon të ruajë edhe marrëdhënie të ngushta me Rusinë.

Zhduken dy atashehë nga ambasada turke në Athinë Zhduken dy atashehë nga ambasada turke në Athinë
Dy atashehë të ambasadës turke në Athinë janë zhdukur prej disa ditësh nga kryeqyteti grek, bashkë me familjet e tyre.

Tsipras, huadhënësve europianë: Reduktoni borxhin grek, siç bëtë me Gjermaninë në Londër Tsipras, huadhënësve europianë: Reduktoni borxhin grek, siç bëtë me Gjermaninë në Londër
Kryeministri grek Alexis Tsipras, duke marrë shkas nga përvjetori i 63-të i Marrëveshjes së Londrës midis Gjermanisë dhe huadhënësve të saj, i ka bërë thirrje Europës me një mesazh në faqen e tij personale në “Facebook”, që të qëndrojë në lartësinë e duhur, duke parë drejt së ardhmes dhe duke nënshkruar një marrëveshje sociale, që siguron mirëqenien e popujve të familjes europiane.

Greqi, grabitje banke me sfond terrorist në Athinë Greqi, grabitje banke me sfond terrorist në Athinë
Policia greke po heton grabitjen e një banke pasditen e së martës në Athinë, duke pasur dyshime të forta se bëhet fjalë për persona që kanë lidhje me grupet terroriste greke.

Kroacia: Serbia s’hyn në BE pa u çliruar nga “virusi jugosllav” Kroacia: Serbia s’hyn në BE pa u çliruar nga “virusi jugosllav”
Ministri i Jashtëm kroat, Miro Kovaç ka deklaruar se Serbia nuk mund të futet në Bashkimin Europian pa u çliruar më parë nga “virusi agresiv jugosllav i Serbisë së madhe”.

Viktimat e përmbytjeve, vazhdojnë operacionet e kërkimit në Maqedoni Viktimat e përmbytjeve, vazhdojnë operacionet e kërkimit në Maqedoni
Një 11-vjeçar është viktima e radhës në Maqedoni pas përmbytjeve që i shkaktuan jetën 22 personave. Ndërkohë që vijojnë kërkimet për personat e tjerë që konsiderohen të zhdukur.

Greqi, trafikantët e qenieve njerëzore presin një periudhë fitimprurëse Greqi, trafikantët e qenieve njerëzore presin një periudhë fitimprurëse
Me Turqinë në krizë dhe kufijtë e Europës ende të mbyllur, trafikantët në veri të Greqi presin një verë me përfitime kolosale për ta. Policia greke ka bërë të ditur se trafikantët e qenieve njerëzore po përdorin metoda gjithnjë e më të sofistikuara, për të lëvizur refugjatët e bllokuar në zonat veriore të Greqisë.

Athinë, zjarrvënës sulmojnë zyrat e Kishës greke Athinë, zjarrvënës sulmojnë zyrat e Kishës greke
Një prek zyrave kryesore të Kishës greke në qendër të Athinës është sulmuar nga zjarrvënës, të cilët kanë shkatërruar dy automjete në oborrin e godinës, por pa shkaktuar dëme ndaj vet ndërtesës.

Maqedonia, në zi për 21 viktimat e përmbytjeve. Ende 6 të zhdukur Maqedonia, në zi për 21 viktimat e përmbytjeve. Ende 6 të zhdukur
Maqedonia mban zi për viktimat e stuhisë vdekjeprurëse që goditi kryeqytetin e vendit një natë më parë, duke lënë të paktën 21 persona të vdekur dhe mbi 70 të tjerë të plagosur përreth Shkupit.

Përmbytjet në Maqedoni, Meta: Mbështes çdo iniciativë ndihme të qeverisë Përmbytjet në Maqedoni, Meta: Mbështes çdo iniciativë ndihme të qeverisë
Kreu i Kuvendit,  Ilir Meta ka reaguar për situatën e rëndë të krijuar në Maqedoni pas reshjeve të dendura të shiut, ku deri tani raportohet për 20 persona të cilët kanë humbur jetën.

Përmbytjet në Shkup, 20 të vdekur, dhjetra të zhdukur Përmbytjet në Shkup, 20 të vdekur, dhjetra të zhdukur
Maqedonia po vuan pasojat e rënda të mbrëmjes së të shtunës, ku vendi u përfshi nga shira të dendur. Moti i keq ka shkaktuar viktima dhe dëme të shumta materiale në Shkup, por edhe ne zonat përreth.

Jeremiç, kandidat për Sekretar të OKB Jeremiç, kandidat për Sekretar të OKB
Ish-ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiç është ndër kandidaturat kryesore për të pasuar Ban Ki Mun në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Greqi, avioni bën ulje të detyruar në Aeroportin “Makedonia” të Selanikut Greqi, avioni bën ulje të detyruar në Aeroportin “Makedonia” të Selanikut
Një avion i kompanisë greke “Ellinair” ka kryer ulje të detyrueshme në Aeroportin “Makedonia” të Selanikut, pasditen e së premtes.

Tsipras, propozim për Front të Europës Jugore. “Presion” për masa zbutëse Tsipras, propozim për Front të Europës Jugore. “Presion” për masa zbutëse
Me nismën e kryeministrit Alexis Tsipras, qeveria greke po përgatit zhvillimin e një konference të udhëheqësve të vendeve jugore të BE-së, e cila do të ketë një karakter simbolik dhe thelbësor.

Parlamenti grek miraton ligjin për xhaminë e parë në Athinë Parlamenti grek miraton ligjin për xhaminë e parë në Athinë
Parlamenti grek ka aprovuar me shumicë votash, 206 nga 230 deputetë të pranishëm, një projektligj që do të përshpejtojë ndërtimin e xhamisë së parë zyrtare në Athinë.

Fluksi i refugjatëve, Greqia: BE të ketë “plan B” pas kërcënimit të Turqisë Fluksi i refugjatëve, Greqia: BE të ketë “plan B” pas kërcënimit të Turqisë
Bashkimi Europian duhet të hartojë një plan alternativ për përballimin e emigracionit, pasi Turqia kërcënoi se do ta braktiste akordin për frenimin e fluksit të refugjatëve drejt Europës. Kështu është shprehur ministri grek i Emigracionit për të përditshmen gjermane “Bild”.

Greqi, zbulohet varr i lashtë masiv në Athinë Greqi, zbulohet varr i lashtë masiv në Athinë
Arkeologët grekë kanë zbuluar në nekropolin e Deltës së Faliros, në Athinë, të paktën 80 skelete që janë varrosur me pranga në duar në një varr masiv të Greqisë së Lashtë. Sipas tyre, bëhet fjalë për një mister, pasi nuk kanë qenë njerëz të thjeshtë apo skllevër, por të rinj të ekzekutuar në të njëjtën mënyrë dhe të varrosur me respekt.

Kampi i azilkërkuesve në Greqi, tentativa konvertim feje Kampi i azilkërkuesve në Greqi, tentativa konvertim feje
Të krishterët që punojnë në qendrën më famëkeqe të ndalimit për azilkërkuesit në Greqi, janë përpjekur që të konvertojnë disa prej myslimanëve aty, të cilët janë ndaluar në kuadër të paktit mes Turqisë dhe Bashkimit Europian.

Shtohen dyndjet e refugjatëve nga Turqia drejt Greqisë Shtohen dyndjet e refugjatëve nga Turqia drejt Greqisë
Athina zyrtare ndjek me shqetësim të madh rritjen e fluksit të refugjatëve nga brigjet turke drejt ishujve grekë dy javë pas grushtit të dështuar të shtetit në vendin fqinj.

Refugjatët drejt Shqipërisë, policia greke arreston 3 shqiptarë transportues Refugjatët drejt Shqipërisë, policia greke arreston 3 shqiptarë transportues
Një kamion me 31 emigrantë klandestinë, me destinacion kufirin shqiptar, është ndaluar pasditen e së martës prej policisë greke, në afërsi të Parkut Kombëtar të Prespës në Follorinë, vetëm pak kilometra larg kufirit shqiptar.

Zjarret përfshijnë Greqinë, gjendje e jashtëzakonshme në Hios Zjarret përfshijnë Greqinë, gjendje e jashtëzakonshme në Hios
Organet greke kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në ishullin Hios në Egjeun lindor për shkak të zjarreve që kanë shpërthyer në jug të tij prej mëngjesit të së hënës.

Serbi, 150 emigrantë në grevë urie në kufi me Hungarinë Serbi, 150 emigrantë në grevë urie në kufi me Hungarinë
Rreth 150 emigrantë, shumica nga Afganistani e Pakistani kanë hyrë në grevë urie në një fushë serbe në kufi me Hungarinë me kërkesën që t’iu lejohet kalimi në Bashkimin Europian.

Greqi, shkatërrohet rrjeti ndërkombëtar i basteve të paligjshme Greqi, shkatërrohet rrjeti ndërkombëtar i basteve të paligjshme
Departamenti kundër krimit të organizuar i policisë greke ka shkatërruar një rrjet që organizonte baste të paligjshme në internet, në një operacion që ka filluar prej ditës së enjte.

Parlamenti grek miraton ligjin e ri elektoral Parlamenti grek miraton ligjin e ri elektoral
Parlamenti grek ka aprovuar me shumice votash, 179 nga 281 të pranishëm, ligjin e ri elektoral që sjell në sistemin e votimit, përfaqësimin e thjeshtë proporcional të partive politike.

Greqi, dy muaj burgim me kusht ushtarakëve dezertues Greqi, dy muaj burgim me kusht ushtarakëve dezertues
Një gjykatë greke ka dënuar 8 oficerët ushtarakë të Turqisë, të cilët u larguan nga vendi pas grushtit të dështuar të shtetit, me dy muaj burgim me kusht.

Maqedoni, arrihet marrëveshja për daljen nga kriza Maqedoni, arrihet marrëveshja për daljen nga kriza
Pas një ngërçi politik që zgjaste prej muajsh, partitë politike në Maqedoni u dakorduan mbi një marrëveshje për daljen nga kriza.

Greqi, deklarata e ambasadorit turk shqetëson Athinën Greqi, deklarata e ambasadorit turk shqetëson Athinën
Intervista e ambasadorit turk në Athinë mbrëmjen e së martës në lidhje me dorëzimin apo jo të 8 ushtarakëve turq që janë larguar nga Turqia dhe janë ulur me një helikopter në Aleksandropuli të Greqisë është cilësuar si “kërcënuese” nga një pjesë e mirë e mediave greke.

Ushtarët “puçistë” turq, me motoskafë drejt Greqisë? Ushtarët “puçistë” turq, me motoskafë drejt Greqisë?
Forcat e marinës dhe ato të policisë në ishujt grekë të Egjeut lindor janë vënë në gjendje gatishmëria, pas informacioneve se dy motoskafë turq janë në lëvizje në drejtim të tyre.

Shkup, bastisje të policisë në disa lagje. Disa të arrestuar Shkup, bastisje të policisë në disa lagje. Disa të arrestuar
Një aksion policor është zhvilluar gjatë ditës së djeshme e deri në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkure nga Departamenti për Krimet e Rënda pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme. Gjatë tij janë kryer bastisje në shumë vendndodhje në Veles, Negotinë, Shkup dhe Gjevgjeli.

Burgjet e padukshme të luftës në Serbi dhe varrezat masive me shqiptarë të Kosovës Burgjet e padukshme të luftës në Serbi dhe varrezat masive me shqiptarë të Kosovës
Të gjitha kampet e burgimit të viteve 1990 dhe varret masive në Serbi janë ende të pashënuara, por ndërsa qeveria kërkon mbështetjen e Kroacisë për negociatat e anëtarësimit të saj në BE, ajo është zotuar të ngrejë memorialin e parë.

Evazioni grek, hetim ish-kreut të gjigandit bankar UBS Evazioni grek, hetim ish-kreut të gjigandit bankar UBS
Organet greke të Tatimtaksave, në një operacion të zhvilluar para disa ditësh në kuadër të luftës kundër evazionit fiskal kanë hyrë në shtëpinë e ish-kreut të kolosit financiar UBS, Christos Sklavounis dhe kanë konfiskuar disa disqe elektronike me arkiva, kompjutera dhe shkresa që ndodheshin atje.

Greqia: Ushtarët e helikopterit do të kthehen në Turqi Greqia: Ushtarët e helikopterit do të kthehen në Turqi
Greqia ka deklaruar se do t’i kthejë në Turqi ushtarakët turq që me një helikopter u ulën në qytetin verior të Aleksandropulit këtë të shtunë. Qëndrimin e ka bërë publik zëdhënësja e qeverisë helene, Olga Gerovassilis në një deklarate online.

Helikopteri turk ulet në Greqi me 8 persona në bord Helikopteri turk ulet në Greqi me 8 persona në bord
Një helikopter turk i tipit “Black Hawk” pasi ka hyrë në zonën ajrore të Greqisë ka kërkuar leje për ulje dhe është ulur i shoqëruar nga avionë ushtarakë grekë F-16 në qytetin e Aleksandrupolit në lindje të vendit, pranë kufirit greko-turk.

Shiten hekurudhat greke, italianët i blejnë për vetëm 45 milionë euro Shiten hekurudhat greke, italianët i blejnë për vetëm 45 milionë euro
Privatizimi i ri i qeverisë greke është kompania e hekurudhave shtetërore “Trainose”. Ajo i ka shitur 100% të vlerës së aksioneve të kësaj kompanie kolosit italian të hekurudhave “Ferrovie Dello Stato Italiane S.p.A.” për një vlerë prej 45 mln euro.

Përleshje mes emigrantëve në Athinë, një i vdekur, dy të plagosur Përleshje mes emigrantëve në Athinë, një i vdekur, dy të plagosur
Një person ka gjetur vdekjen dhe dy të tjerë janë plagosur rëndë gjatë një përleshje mes etnive në kampin e refugjatëve në Eliniko, në kryeqytetin grek.

Dëshpërimi i Athinës, stërvit qen për të gjetur para në kufi Dëshpërimi i Athinës, stërvit qen për të gjetur para në kufi
Nëse në bagazhet tuaja ndodhen sasi parash të thata, bëni mirë që të shmangni aeroportet greke. Brenda pak muajsh, në portat hyrëse dhe dalëse të Greqisë, do të vendosen qen të stërvitur enkas për të nuhatur dhe gjetur paratë e fshehura në bagazhe.

Daçiç: Të rishqyrtohet ajo që është bërë në Serbi në vitin 1999 Daçiç: Të rishqyrtohet ajo që është bërë në Serbi në vitin 1999
Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka bërë thirrje për hetimin e përgjegjësisë dhe arsyes së bombardimeve të Republikës Federative të Jugosllavisë, - siç e quante Serbia veten kur ishte ende e bashkuar me Malin e Zi, - në vitin 1999, duke u nisur nga hetimi britanik mbi luftën në Irak.

Greqi, kur nevoja të detyron të gjesh mundësi të reja Greqi, kur nevoja të detyron të gjesh mundësi të reja
Nëse nevoja është nëna e shpikjes, 8 vite recesioni gjunjëzues dhe perspektivash të zymta punësimi, i kanë shtyrë një pjesë të grekëve të reflektojnë, të ndryshojnë profesion e të kërkojnë risitë, në mënyrë që t’u mbijetojnë tallazeve financiare.

Egje, tjetër tragjedi refugjatësh me 4 viktima dhe një të zhdukur Egje, tjetër tragjedi refugjatësh me 4 viktima dhe një të zhdukur
Bilanci i tragjedisë së re në brigjet e Egjeut ka shkuar në 4 të vdekur, ndërsa një tjetër person konsiderohet i zhdukur.

Zbutet kontrolli i kapitaleve në bankat greke Zbutet kontrolli i kapitaleve në bankat greke
Guvernatori i Bankës Greke, Janis Sturnaras ka deklaruar në Parlament zbutjen graduale të masave të kontrollit të kapitaleve të vendosura verën e kaluar, kur Greqia shkoi buzë falimentimit dhe qeveria e kryeministrit Tsipras u detyrua të mbylle bankat për mëse tre jave, pasi grekët tërhoqën për disa muaj më shumë se 45 mld euro.

Nuland në Beograd: Serbia aleate me SHBA, s’ka lidhje miqësia me Rusinë Nuland në Beograd: Serbia aleate me SHBA, s’ka lidhje miqësia me Rusinë
Shtetet e Bashkuara i kuptojnë më së miri lidhjet e forta tradicionale të Serbisë me Rusinë dhe nuk shohin asnjë kontradiktë në ruajtjen e marrëdhënieve të mira të Beogradit si me Moskën, ashtu edhe me Uashingtonin, tha në kryeqytetin serb Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit, Viktoria Nuland, duke dëshmuar kësisoj një tolerancë të ndjeshme qëndrimi.

Nuland, negociatore në Shkup: Të zbatohet marrëveshja e Përzhinës Nuland, negociatore në Shkup: Të zbatohet marrëveshja e Përzhinës
Marrëveshja e 2 qershorit duhet të zbatohet plotësisht dhe palët politike duhet që sa më shpejt të bien dakord për mbajtjen e zgjedhjeve me qëllim daljen nga kriza politike në të cilën ndodhet Maqedonia.

Greqia kundër NATO-s, Tsipras: Të bashkëpunojmë me Putin Greqia kundër NATO-s, Tsipras: Të bashkëpunojmë me Putin
Megjithëse vendet anëtare të NATO-s në samitin e Aleancës në Varshavë kanë deklaruar se është e nevojshme të çohet një mesazh i fuqishëm drejt Moskës në lidhje me qëndrimin e saj ndaj vendeve të Europës lindore, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka thyer këtë vijë të përbashkët duke kërkuar në fjalimin e tij bashkëpunim me Vladimir Putin.

Srebrenica, 21 vite nga gjenocidi më i madh i pasluftës së Dytë Botërore Srebrenica, 21 vite nga gjenocidi më i madh i pasluftës së Dytë Botërore
Plot 21 vite kanë kaluar nga tmerri i 11 korrikut 1995, kur përpara syve të paqeruajtësve të OKB-së, 8.000 burra dhe djem myslimanë do të ekzekutoheshin në Srebrenicë nga forcat serbo-boshnjake, në atë që njihet si masakra më e madhe në Europën e pasluftës së Dytë Botërore.

Varshavë, Maqedonia në NATO pasi të zgjidhë çështjen e emrit Varshavë, Maqedonia në NATO pasi të zgjidhë çështjen e emrit
Vendet anëtare të NATO-s, të mbledhura prej dy ditësh në samitin e Varshavës, nëpërmjet një komunikate përfundimtare kanë përsëritur ftesën që Maqedonia të bëhet anëtare e aleancës atlantiko-veriore sapo të gjendet një zgjidhje për emrin, një çështje e diskutuar gjatë me palën greke.

Athina gdhihet “e shkatërruar” nga protesta e anarkistëve Athina gdhihet “e shkatërruar” nga protesta e anarkistëve
Kryeqyteti grek Athina është gjendur sërish nën aktet e dhunës së afro 200 anarkistëve gjatë orëve të natës mes të shtunës dhe të dielës. Çdo gjë filloj rreth orës 01:30 të mëngjesit, kur një grup anarkistësh dolën nga Politeknikumi i Athinës dhe nisën të hedhin gurë dhe bomba molotov kundër forcave të policisë, që ndodheshin të stacionuara në rrugën “Patision” të kryeqytetit helen.

ISIS, bastisje në Tetovë e Shkup, arrestohen 4 militantë ISIS, bastisje në Tetovë e Shkup, arrestohen 4 militantë
Policia maqedonase ka arrestuar katër persona në Shkup dhe në Tetovë, të dyshuar si pjesëmarrës në konfliktin e armatosur në Siri.

Kumanovë, në pritje të drejtësisë; urrejtja pezull pas vrasjes së 4-vjeçarit Kumanovë, në pritje të drejtësisë; urrejtja pezull pas vrasjes së 4-vjeçarit
Pas ngjarjes që i kushtoi jetën një 4-vjeçari shqiptar, i cili pasoi një konflikt banal, të nisur vetëm për radhën në spital, në Kumanovë kërkohet vetëm drejtësi.

“Ballkan”, goditet grupi i trafikut të drogës; 14 të arrestuar në Shqipëri “Ballkan”, goditet grupi i trafikut të drogës; 14 të arrestuar në Shqipëri
Të paktën 30 persona janë vënë në pranga dhe 23 të tjerë janë shpallur në kërkim pas një operacioni policor ndërkombëtar kundër trafikut të lëndëve narkotike i shtrirë në Shqipëri, Kosovë, Greqi, Maqedoni, Bullgari, Turqi dhe Itali.

Kinezët “mbulojnë” me miliona euro kryeministrin Tsipras Kinezët “mbulojnë” me miliona euro kryeministrin Tsipras
Dhuratën më të mirë në ditën e fundit të vizitës së tij në Kinë, kryeministri grek Aleksis Tsipras e ka marrë në qytetin me portin më të madh vendit, Shangaj.

Rumani, kapen 2 tonë kokainë në operacionin më të madh antidrogë Rumani, kapen 2 tonë kokainë në operacionin më të madh antidrogë
Autoritetet ligjzbatuese në Rumani kanë sekuestruar këtë muaj mbi 2 tonelata kokainë, duke shënuar kështu sasinë më të madhe të kapur ndonjëherë në vend.

Tsipras: “Grexit” e kemi lënë pas; kryeministri grek, marrëveshje në Pekin Tsipras: “Grexit” e kemi lënë pas; kryeministri grek, marrëveshje në Pekin
Kryeministri grek Aleksis Tsipras u takua me presidentin kinez Xi Jinping në vazhdën e vizitës pesëditore në vendin aziatik, të nisur të shtunën me ftesë të homologut Li Keqiang.

Maqedoni, publikohen pamjet e aksidentit me pasojë vdekjen e 4-vjeçarit Maqedoni, publikohen pamjet e aksidentit me pasojë vdekjen e 4-vjeçarit
Mediet në Maqedoni kanë bërë publike pamjet e një aksidenti të qëllimshëm, që i mori jetën një fëmije vetëm 4 vjeç. Vrasja e Almir Aliut në Kumanovë, nga një shtetas maqedonas me kombësi serbe, shkaktoi reagim të ashpër në vendin fqinj.

Vuçiç, në Paris me kërkesë të qartë: Ndërtimin e autostradës me Shqipërinë Vuçiç, në Paris me kërkesë të qartë: Ndërtimin e autostradës me Shqipërinë
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç pritet të kërkojë në Konferencën e Parisit financime për ndërtimin e autostradës nga Beogradi në Merdarë, autostradë që vijon më pas në drejtim të Shqipërisë, pjesë e Rrugës së Kombit.

Greqi, legalizohen 3 xhamitë e para në Athinë Greqi, legalizohen 3 xhamitë e para në Athinë
Qeveria greke ka marrë vendim të legalizojë disa xhami gjysmë të ligjshme në Athinë, për të ndaluar qindra të tjera që funksionojnë në mënyrë ilegale, pa standarde dhe pa kontroll sigurie, duke krijuar probleme si për myslimanët, edhe për ata që jetojnë afër tyre.

Kriza financiare greke, vetëvritet pas falimentit presidenti i “Jet Oil” Kriza financiare greke, vetëvritet pas falimentit presidenti i “Jet Oil”
Shok ka shkaktuar orët e fundit në Greqi vetëvrasja e presidentit të kompanisë “Jet Oil”, Kyriakos Mamidakis, i cili është gjetur i vdekur me një plumb në kokë në shtëpinë e tij. Sipas policisë, pranë trupit të biznesmenit 84-vjeçar është gjetur edhe arma, me të cilën ka vrarë veten.

Serbi, burri hakmerret ndaj gruas, por vret 5 vetë Serbi, burri hakmerret ndaj gruas, por vret 5 vetë
Pesë vetë u qëlluan për vdekje dhe të paktën 20 të tjerë u plagosën nga një person që hapi zjarr në një kafene në verilindje të Serbisë.

Greqi, pranga trafikantëve të refugjatëve; të huaj e grekë i çonin drejt BE-së Greqi, pranga trafikantëve të refugjatëve; të huaj e grekë i çonin drejt BE-së
Forcat e policisë në Selanik kanë arrestuar pesë persona me akuzën e trafikimit të dhjetëra refugjatëve nga Greqia drejt vendeve të Europës qendrore nëpërmjet kufijve shqiptarë.

Maqedoni, Ivanov nuk merr pjesë në Samitin e NATO-s në Varshavë Maqedoni, Ivanov nuk merr pjesë në Samitin e NATO-s në Varshavë
Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov nuk do të marrë pjesë në Samitin e NATO-s në Varshavë, për shkak të injorimit të së drejtës ndërkombëtare, vendimit të Gjykatës ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, aspekteve gjeopolitike dhe sfidave të sigurisë në rajon. Kështu kanë thënë për “AIM” përfaqësuesit e kabinetit të tij.

“Brexit” dhe ndikimi i saj për vendet e Ballkanit Perëndimor “Brexit” dhe ndikimi i saj për vendet e Ballkanit Perëndimor
Vota britanike për largim nga BE-ja do të ketë pasoja të gjera për vendet e Ballkanit Perëndimor në fazat e ndryshme të aderimit, të paktën kështu mendojnë analistë të huaj.

“Shtegu ballkanas”, arrestohen 39 trafikantë emigrantësh “Shtegu ballkanas”, arrestohen 39 trafikantë emigrantësh
Në një aksion të koordinuar të kryer nga Europol në vende të ndryshme të së ashtuquajturit “shtegu ballkanas” janë arrestuar 39 persona të akuzuar për trafik të qënieve njerëzore.

Greqi, falimenton rrjeti i supermarketeve “Marinopulos” Greqi, falimenton rrjeti i supermarketeve “Marinopulos”
Një ndër kompanitë më të mëdha të Ballkanit në shitjet me pakicë ka njoftuar se depozitoi në Gjykatën Administrative të Athinës shpalljen e falimentit.

Brexit tremb turizmin në Greqi, preken edhe shqiptarët Brexit tremb turizmin në Greqi, preken edhe shqiptarët
Pasi britanikët votuan pro largimit nga BE dhe panë monedhën e tyre të zhvlerësohet ndjeshëm në krahasim me euron, operatorët turistikë në Greqi shprehen të shqetësuar për pasojat në këtë sektor, që cilësohet motori lëvizes së ekonomisë greke.

Kretë, përfundon Sinodi i Shenjtë. Mesha e fundit, në gjuhën shqipe Kretë, përfundon Sinodi i Shenjtë. Mesha e fundit, në gjuhën shqipe
Liturgjia Hyjnore në gjuhën shqipe ka qenë mesha e fundit e zhvilluar gjatë punimeve të Sinodit të Madh dhe të Shenjtë në ishullin grek të Kretës, një ngjarje historike e para e këtij lloji për kishat ortodokse të të gjithë botës pas ndarjes së vitit 1054.

Tsipras uron aleatin e tij spanjoll: Fitoni e së bashku të ndryshojmë Europën Tsipras uron aleatin e tij spanjoll: Fitoni e së bashku të ndryshojmë Europën
Kryeministri grek Alexis Tsipras, në fjalimin e tij para Këshillit Qendor të partisë së tij “Syriza”, i ka uruar fat të mbarë në zgjedhjet e sotme ripërsëritëse të Spanjës, kreut të partisë së majtë “Podemos”, Pablos Iglesias, duke kujtuar edhe çastet që ai u ndodh pranë tij në zgjedhjet e shtatorit të kaluar në Greqi.

Efektet e “Brexit” në Greqi Efektet e “Brexit” në Greqi
Greket kane pritur te dyzuar zgjedhjen e britanikeve për të lënë BE, pas 43 vitesh.

Greqi, porti i Pireut i kalon kinezëve të “COSCO” Greqi, porti i Pireut i kalon kinezëve të “COSCO”
Autoriteti i Konkurrencës në Greqi ka aprovuar shitjen e pjesës dërrmuese të aksioneve të portit të Pireut kompanisë kineze “COSCO”.

Serbi-Kroaci, hap drejt përmirësimit të marrëdhënieve dypalëshe Serbi-Kroaci, hap drejt përmirësimit të marrëdhënieve dypalëshe
Kroacia dhe Serbia hodhën një hap të rëndësishëm për të rivendosur stabilitetin mes tyre. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si dhe Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, kanë nënshkruar një deklaratë prej 6 pikash kyçe, të cilat pritet të sjellin përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Juncker viziton Greqinë, BE-ja zbllokon këstin prej 7.6 mld eurosh Juncker viziton Greqinë, BE-ja zbllokon këstin prej 7.6 mld eurosh
Greqia ka marrë më shumë se 7 miliardë euro nga ndihma e shpëtimit të ofruar prej huadhënësve ndërkombëtarë, pas rishikimit të progresit të vendit në implementimin e reformave të kërkuara.

Serbi, 5 të vdekur dhe 23 të plagosur nga aksidenti me autobus Serbi, 5 të vdekur dhe 23 të plagosur nga aksidenti me autobus
Plot 5 persona humbën jetën dhe 23 të tjerë u plagosën në orët e para të së martës, kur një autobus sllovak doli nga rruga dhe u rrëzua në Jug të Serbisë. Siç bëri me dije Ministria e Brendshme në një deklaratë, të gjithë të plagosurit po marrin mjekimet e nevojshme në spitalet e qyteteve Aleksinaç dhe Nish, rreth 200 km në Jug të Beogradit.

Maqedoni, populli në rrugë për zgjedhje të lira Maqedoni, populli në rrugë për zgjedhje të lira
Më shumë se 20.000 vetë dolën në rrugët e Shkupit të hënën për të kërkuar hetimin e çështjeve të korrupsionit dhe zgjedhje të ndershme, për të cilat thonë se nuk do të jenë të mundura nëse listat e votuesve nuk ripërtërihen e të garantohet liria e medias në vend.

Kretë, nis sinodi i kishave ortodokse. Mes tyre edhe Kisha Autoqefale e Shqipërisë Kretë, nis sinodi i kishave ortodokse. Mes tyre edhe Kisha Autoqefale e Shqipërisë
Bashkëmeshimi panegjirik në Kishën e Hirshme të Shën Minait, në Iraklio të Kretës, me pjesëmarrjen e të gjithë primatëve ortodoksë, ka shënuar fillimin e Sinodit të Shenjtë dhe të Madh të Kishës Ortodokse, që zhvillohet në Akademinë Ortodokse të Kretës gjatë të gjithë javës së shenjtë të Pentikostisë.

Serbi, 5 vite burgim manjatit për evazion fiskal. 3 vite e gjysmë të birit Serbi, 5 vite burgim manjatit për evazion fiskal. 3 vite e gjysmë të birit
Një prej biznesmenëve më të pasur të Serbisë dhe jo vetëm, por edhe në Ballkan, është dënuar me 5 vite heqje lirie nga një gjykatë serbe i akuzuar për “evazion fiskal”. Vendimi ndaj tij është dhënë këtë të hënë, pas një gjyqi që qeveria e Vuçiç e konsideron si një prej përpjekjeve madhore për të luftuar korrupsionin dhe për t’i hapur kështu dyert anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Europian.

Xi takon Vuçiç, nënshkruhen marrëveshjet për zhvillimin ekonomik Xi takon Vuçiç, nënshkruhen marrëveshjet për zhvillimin ekonomik
Presidenti kinez Xi Jinping u takua me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiç, për t’i dhënë një shtysë bashkëpunimit mes dy vendeve, por edhe atij mes shtetit komunist dhe Europës qendrore e asaj lindore në tërësi.

Tsipras pret Ban Ki Mun me jelek shpëtimi Tsipras pret Ban Ki Mun me jelek shpëtimi
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka ripërsëritur mesazhin se kriza e refugjatëve nuk përballohet me politika ksenofobe. Këtë herë ai zgjodhi që simbolikisht t’i dhurojë një jelek shpëtimi Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun, i cili ndodhet për një vizitë në Athinë.

Kroacia drejt zgjedhjeve të parakohshme, firmoset shkrirja e Parlamentit Kroacia drejt zgjedhjeve të parakohshme, firmoset shkrirja e Parlamentit
Një ditë pasi qeveria nuk i mbijetoi mocionit të mosbesimit, mazhoranca e deputetëve kroatë ka depozituar të premten firmat përmes të cilave kërkohet shkrirja e parlamentit të zgjedhur nëntorin e kaluar dhe mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme më vonë në shtator.

Serbi, presidenti kinez mbërrin në Beograd. Dy vendet pritet të forcojnë lidhjet Serbi, presidenti kinez mbërrin në Beograd. Dy vendet pritet të forcojnë lidhjet
Presidenti kinez Xi Jinping nisi të premten vizitën shtetërore në Beograd, ndërsa Kina po përpiqet të avancojë më tej miqësinë tradicionale me Serbinë, duke forcuar lidhjet ekonomike me vendin ballkanik.

Rumani, gjykata mban “abuzimin zyrtar” vepër penale Rumani, gjykata mban “abuzimin zyrtar” vepër penale
Gjykata Kushtetuese në Rumani ka vendosur unanimisht të mbajë “abuzimin me anë të detyrës” një vepër penale, duke hedhur poshtë përpjekjet e disa zyrtarëve të paditur për të dobësuar fuqinë e ligjit.

Presidenti kinez në Serbi. Nikoliç: Jo thjesht për biznes Presidenti kinez në Serbi. Nikoliç: Jo thjesht për biznes
Presidenti serb Tomislav Nikoliç i ka të larta pritshmëritë nga mbërritja e presidentit kinez Xi Jinping dhe shprehet se e çmon shumë miqësinë me liderin komunist, të cilit ishte ai vetë që ia drejtoi ftesën për vizitë.

Protesta “dorëhiquni”, në shesh kundër qeverisë greke Protesta “dorëhiquni”, në shesh kundër qeverisë greke
Mijëra grekë kanë protestuar tek sheshi para Parlamentit në Athinë si dhe në qendër të Selanikut kundër reformave që ka marrë qeveria, duke i bërë thirrje kryeministrit Tsipras të japë dorëheqjen.

Maqedoni, dorëhiqet ministri i Financave, Stavreski Maqedoni, dorëhiqet ministri i Financave, Stavreski
Zëvendëskryeministri maqedonas, njëkohësisht edhe ministër i Financave, Zoran Stavreski dha sot dorëheqjen për arsye shëndetësore.

Protesta “të nxitura” nga BE-SHBA, Vuçiç anulon vizitat në Bruksel dhe Amerikë Protesta “të nxitura” nga BE-SHBA, Vuçiç anulon vizitat në Bruksel dhe Amerikë
Televizioni shtetëror serb ka njoftuar këtë të hënë se kryeministri që pritet të rimandatohet, Aleksandar Vuçiç ka anuluar vizitat e tij në Bruksel, sikurse edhe bisedimet veçmas me zyrtarë amerikanë, pas raportove në një gazetë proqeveritare se, ambasadorët e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara janë duke nxitur protestat kundër regjimit të tij.

Serbia, mirënjohëse Kinës për mosnjohjen e Kosovës dhe investimet Serbia, mirënjohëse Kinës për mosnjohjen e Kosovës dhe investimet
Serbia e vlerëson lart mbështetjen e palëkundur të Kinës për sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, i tha agjencisë së lajmeve “Reuters” kryetarja e Parlamentit serb, Maja Gojkoviç, përpara vizitës zyrtare të Presidentit kinez, Xi Jinping.

Ramiz Merko akuza politikës: Fajtore për përçarjen e Maqedonisë Ramiz Merko akuza politikës: Fajtore për përçarjen e Maqedonisë
Deputeti maqedonas Ramiz Merko ka hedhur akuza të ashpra ndaj partive shqiptare sa i takon situatës së përçarë të politikës në Maqedoni.

Serbi, Vuçiç përplaset me pushtetin vendor të Beogradit Serbi, Vuçiç përplaset me pushtetin vendor të Beogradit
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka akuzuar krerët e pushtetit vendor të Beogradit, të cilët për “motive të qarta” shkaktuan shkatërrimin e një ndërtese në kryeqytet.

Medvedevi viziton Beogradin, Serbia e pret me helikopterë rusë Medvedevi viziton Beogradin, Serbia e pret me helikopterë rusë
Dy prodhues rusë të helikopterëve do të dërgojnë mjetet e tyre në Serbi më 27 korrik, për të pritur kryeministrin rus, Dmitry Medvedev.

Kotzias: Çamërinë s’ma përmendën. Mbështesim Shqipërinë pa nacionalizëm Kotzias: Çamërinë s’ma përmendën. Mbështesim Shqipërinë pa nacionalizëm
Diplomacia greke ka një bazë të fuqishme dhe nuk ka frikë për të diskutuar çdo çështje, ka deklaruar ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, duke bërë një vlerësim të vizitës së tij dyditore në Shqipëri.

Maqedoni, Ivanov tërheq plotësisht amnistinë ndaj politikanëve nën hetim Maqedoni, Ivanov tërheq plotësisht amnistinë ndaj politikanëve nën hetim
Pas shume kritikash, Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov anuloi të gjitha amnistitë për individët e përfshirë në radhët e politikës në vend.

Greqi-Francë, nënshkruhet harta strategjike e bashkëpunimit Greqi-Francë, nënshkruhet harta strategjike e bashkëpunimit
Greqia dhe Franca kanë nënshkruar një hartë strategjike partneriteti gjatë vizitës dyditore dhe takimeve që ka pasur me liderët politikë të vendit në Athinë kryeministri francez Manuel Valls.

Tërbohet Beogradi, por reagimi vjen nga niveli i dytë i zyrtarëve Tërbohet Beogradi, por reagimi vjen nga niveli i dytë i zyrtarëve
Deklaratat e kryeministrit shqiptar Edi Rama në mbledhjen e përbashkët me Qeverinë e Kosovës kanë nxitur reagimin e ashpër të Serbisë.

Egje, shpëtohen rreth 340 emigrantë në brigjet e Kretës. 9 të vdekur Egje, shpëtohen rreth 340 emigrantë në brigjet e Kretës. 9 të vdekur
Forcat e Marinës detare greke kanë bërë të ditur se kanë shpëtuar të paktën 340 emigrantë, pas fundosjes së një barke me qindra persona, 75 km në Jug të zonës detare të Kretës.

Greqi, zbulohen 26 milionë pilula droge për xhihadistët Greqi, zbulohen 26 milionë pilula droge për xhihadistët
Departamenti grek i Antidrogës dhe Policia e Krimit Financiar, në bashkëpunim me DEA-n amerikane kanë zbuluar një nga ngarkesat më të mëdha të pilulave të drogës me vlerë 13 milionë euro, që kishte destinacion xhihadistët.

Familja e kryeministrit serb, prona me vlerë mbi 1 mln euro Familja e kryeministrit serb, prona me vlerë mbi 1 mln euro
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç dhe familja e tij zotërojnë 7 prona me vlerë mbi 1 milion euro në kryeqytetin serb, Beograd, ndërsa së fundmi shitën një të tetë.

Kusht i kreditorëve, Greqia nis privatizimin e 71 mijë aseteve shtetërore Kusht i kreditorëve, Greqia nis privatizimin e 71 mijë aseteve shtetërore
Greqia ka filluar programin më të madh të privatizimeve që është bërë ndonjëherë në Europë, me të paktën 71 mijë asete të pasurisë së saj shtetërore.

Greqi, kriza ekonomike “zhduk” për skrap bustet e brozta nëpër sheshe Greqi, kriza ekonomike “zhduk” për skrap bustet e brozta nëpër sheshe
Autoritetet policore greke janë vënë në alarm për zbardhjen e vjedhjes së busteve të bronzit nga sheshet e kryeqytetit. Lajmi bëhet publik prej Bashkisë së Athinës, pas vjedhjeve gjatë 24 orëve të fundit të busteve të kryeqytetit helen.

Greqi, incidente me emigrantët e larguar nga Idomeni Greqi, incidente me emigrantët e larguar nga Idomeni
Përleshje të reja të përgjakshme mes refugjatëve të larguar nga Idomeni kanë ndodhur në Greqinë e veriut, pranë kampit “Nea Kavala” në Kilkis. Një grup prej 10 irakianësh sulmuan me gurë, shkopinj dhe objekteve të mprehta disa refugjatë sirianë, duke plagosur 4 prej tyre të cilët tashmë trajtohen në spitalin e Kilkisit.

Refugjatët e Ballkanit, nga vende tranziti në destinacion Refugjatët e Ballkanit, nga vende tranziti në destinacion
Vendet e Ballkanit përballen me sfidën e integrimit të emigrantëve të mbërritur në Europë nga Lindja e Mesme pas shndërrimit të ngadaltë të tyre nga vendet tranziti në shtete të destinacionit final.

Reagime në Greqi për ministrin duhanpirës Reagime në Greqi për ministrin duhanpirës
Komente dhe reagime aspak pozitive shoqërojnë në rrjetet sociale orët e fundit fotografinë e ministrit grek plotësues të Shëndetësisë Pavlos Polakis, i cili pi cigare në sallën e mbledhjeve të ministrisë që ai drejton.

I prenë kokën për 20 mijë euro I prenë kokën për 20 mijë euro
Policia greke ka nxjerrë para disa orësh 3 urdhër-arreste për 3 shtetas shqiptarë që akuzohen për vrasjen makabre të Bledar Terpollarit, në një stan të Thesprotisë, pranë Janinës.

Maqedoni, Ivanov tërheq pjesërisht amnistinë ndaj politikanëve nën hetim Maqedoni, Ivanov tërheq pjesërisht amnistinë ndaj politikanëve nën hetim
Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov mori këtë të premte vendimin për të anuluar amnistimin që u bëri 22 personave, “të cilët janë të gjithë individë aktivë në politikë”.

Putin viziton Greqinë Putin viziton Greqinë
Vizita e presidentit rus Vladimir Putin në Athinë pas dhjetë vitesh dhe marrëveshjet e shumta që pritet të nënshkruajë me homologun e tij grek Pavlopoulos dhe kryeministrin Tsipras, i cili vizitoi vjet dy herë Kremlinin, tregojnë edhe një herë se dy vendet me lidhje të thella historike, kulturore dhe fetare kanë lënë pas një periudhë ftohjeje, duke parë se më shumë se kurrë në këto momente kanë interesa të përbashkëta politike dhe ekonomike.

Marrëveshja e Greqisë, reagime pozitive të politikanëve Marrëveshja e Greqisë, reagime pozitive të politikanëve
Zhvillimet e fundit në samitin e Eurogrupit për Greqinë janë pritur me pozicionime pozitive jo vetëm nga analistët, por edhe nga politikanët, të cilët vlerësojnë se tashmë nuk ka më asnjë dyshim që klima ka ndryshuar dhe se, gradualisht, Greqia ka filluar rrugën e saj për daljen nga kriza.

Tusk përshëndet paktin mes Eurogrupit dhe Greqisë Tusk përshëndet paktin mes Eurogrupit dhe Greqisë
Marrëveshja e Eurogrupit për Greqinë u përshëndet nga Donald Tusk. Presidenti i Këshillit Europian i kishte nxitur prej kohësh ministrat e Financave të bllokut të mos e vononin paketën e shpëtimit për vendin e munduar nga kriza me argumentin se, kjo do të ndihmonte dhe stabilitetin ekonomik global.

Shqetësim në policinë greke për fotot e keqbërësve shqiptarë në Facebook Shqetësim në policinë greke për fotot e keqbërësve shqiptarë në Facebook
Policia greke po ndjek me shqetësim rezultatet e hetimeve të para ndaj një grupi keqbërësish shqiptarë të arrestuar 10 ditë më parë me akuzën për vjedhje dhe një seri plaçkitjesh të përgjakshme në disa shtëpi në Athinë dhe Kallamatë.

Tërmeti 5.6 ballësh trondit Kretën, dëme të lehta materiale Tërmeti 5.6 ballësh trondit Kretën, dëme të lehta materiale
Një tërmet me magnitudë 5.6 të shkallës “Rihter” u shënua në ishullin e Kretës, pak minuta pas orës 11 të kësaj të mërkurë, sipas orës lokale.

Idomeni, vijon evakuimi paqësor i kampit nga emigrantët e refugjatët Idomeni, vijon evakuimi paqësor i kampit nga emigrantët e refugjatët
Drama me shumë akte e refugjatëve në Idomeni po shkon drejt fundit. Evakuimi i kampit të kthyer në sinonim të shpresës e dëshpërimit ka vazhduar paqësisht.

Marrëveshja historike zhbllokon 10.3 mld euro për Greqinë Marrëveshja historike zhbllokon 10.3 mld euro për Greqinë
Pas një raundi maratonë bisedimesh, ministrat e Financave të Eurozonës arritën marrëveshjen që zhbllokon fondet e dorëzanisë për Greqinë e zhytur në vështirësi. Negociatat ishin të vështira, sipas diplomatëve në sallë, e përplasjet nuk munguan. Paketa e re 10.3 miliardë euroshe është pjesë e parave të ndara për Greqinë me qëllimin të shmangte falimentimin.

Vërshojnë rusët në Greqi, rritje 134% e turizmit rus Vërshojnë rusët në Greqi, rritje 134% e turizmit rus
Duket se këtë verë miliona rusë do të zgjedhin Greqinë për të kaluar pushimet te tyre verore. Sipas Ministrisë greke të Turizmit, vetëm në 3 muajt e parë të këtij viti agjencitë ruse kanë bërë prenotime jashtë çdo parashikimi, duke sjellë një rritje prej 134.5% të fluksit turistik, ndërsa ekspertë të turizmit thonë se rritja do të jetë edhe më madhe deri në fund të vitit.

Greqi, filloi evakuimi i kampit të Eidhomenit Greqi, filloi evakuimi i kampit të Eidhomenit
Greqia ka nisur evakuimin e mijëra emigrantëve të bllokuar në kampin provizor të Eidhomenit, në kufirin me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Autobusët e parë me refugjatë janë larguar prej orëve të para të mëngjesit, ndërsa operacioni vazhdon pa probleme.

Greqi, përgatitje për evakuimin e Idomenit Greqi, përgatitje për evakuimin e Idomenit
Qeveria greke duket se kësaj here ka vendosur të operojë duke kryer evakuimin e shumëpërfolur të kampit provizor të Idomenit në kufijtë me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, ku ndodhen ende rreth 9.000 refugjatë.

Greqi, votohet paketa e masave për marrjen e 85 miliardë eurove Greqi, votohet paketa e masave për marrjen e 85 miliardë eurove
Parlamenti grek ka miratuar me shumicë votash, 153 nga 298 të pranishmit në sallë, projektligjin e paketës së madhe të masave dhe reformave, kusht për marrjen e ndihmës financiare prej 85 miliardë euro nga kreditorët.

Gjyqtarët grekë: Jo kthimit të refugjatëve në Turqi Gjyqtarët grekë: Jo kthimit të refugjatëve në Turqi
Gjyqtarët grekë kanë vendosur se azilkërkuesit sirianë nuk duhet të kthehen mbrapsht në Turqi sepse atje nuk janë të sigurt.

Greqi, “thriller” me avionin e pilotëve “të përgjumur” mbi Santorini Greqi, “thriller” me avionin e pilotëve “të përgjumur” mbi Santorini
Një “thriller” me një tjetër avion pasagjerësh, që fluturonte mbi ishullin e Santorinit në Greqi, ka ndodhur të enjten në mbrëmje, pikërisht kur në zonën detare midis Kretës dhe Egjiptit bëheshin kërkime për gjetjen e avionin egjiptjan.

NATO fton Malin e Zi; nënshkruan Kerry, zemërohet Rusia NATO fton Malin e Zi; nënshkruan Kerry, zemërohet Rusia
NATO ftoi zyrtarisht shtetin ballkanas të Malit të Zi, të bëhet anëtari i 29 i aleancës, duke nënshkruar këtë të enjte zgjerimin e 7 në historinë e saj, pavarësisht kundërshtimeve të ashpra të Rusisë. Vendimi është ende subjekt i miratimit formal nga Senati amerikan dhe parlamentet e vendeve të tjera anëtare të NATO-s.

Gjenden pjesët e avionit, “Egypt Air” u rrëzua pranë ujërave greke Gjenden pjesët e avionit, “Egypt Air” u rrëzua pranë ujërave greke
Sipas burimeve pranë shtabit që udhëheq operacionin e kërkimit, siç transmeton edhe televizioni shtetëror “ERT”, 230 milje në Juglindje të Kretës, brenda zonës detare dhe ajrore të Greqisë janë gjetur dy objekte në ngjyrë portokalli, të cilat vlerësohen se janë pjesë të avionit të zhdukur.

Tragjedia me avionin egjiptian, gjenden mbetje pranë ishullit grek Tragjedia me avionin egjiptian, gjenden mbetje pranë ishullit grek
Arsyet e zhdukjes së avionit të “EgyptAir” nga radarët nuk janë zbardhur ende e praktikisht, nuk ka asnjë pohim zyrtar mbi fatin e tij, por në mediat e huaja kanë nisur të përvijohet një skenar i kobshëm.

Ish-presidenti i Malit të Zi pranon akuzat për korrupsion Ish-presidenti i Malit të Zi pranon akuzat për korrupsion
Svetozar Maroviç, që shërbeu si president i shtetit të përbashkët të Serbisë dhe Malit të Zi deri në ndarjen e tyre, ka nënshkruar një marrëveshjeje me prokurorët që e akuzojnë për përfshirje në një seri rastesh korruptive, përmes të cilës ka marrë përsipër përgjegjësinë por edhe lirimin nga burgu.

Athinë, shkatërrohet banda e grabitësve shqiptarë Athinë, shkatërrohet banda e grabitësve shqiptarë
Një bandë grabitësish është shkatërruar nga policia greke në kryeqytetin helen, Athinë. Sipas autoriteteve greke, në pranga kanë rënë 15 shqiptarë të moshave nga 22 në 51 vjeç dhe një shtetas grek, 41. Aksioni u zhvillua paraditen e së mërkurës në lagjet Pagrati, Ilisia, Neos Kozmos dhe Ajos Pandeleimonas të kryeqytetit.

Serbi-Shqipëri, në kërkim të rrugëve të përbashkëta Serbi-Shqipëri, në kërkim të rrugëve të përbashkëta
Shqipëria dhe Serbia kërkojnë modele të një rruge të përbashkët. Qendra të ndryshme dhe projekte të përbashkëta, që janë edhe e vetmja rrugë. Në një konferencë të Lëvizjes Europiane në Serbi, serbët dhe shqiptarët shihen si faktorë qëndrueshmërie në rajon.

Bosnje, manifestime të kundërta në Republikën Serbe; tensione Bosnje, manifestime të kundërta në Republikën Serbe; tensione
Momente tensioni janë verifikuar këtë të shtunë në Banja Lukë, kryeqendra e Republikës Serbe të Bosnjes, për shkak të manifestimit të Aleancës për Ndryshim.

I dërguari i Gjermanisë, në Shkup për zgjidhjen e krizës politike I dërguari i Gjermanisë, në Shkup për zgjidhjen e krizës politike
I dërguari i posaçëm gjerman, Johannes Heindl, ndodhet në Shkup për t’u njohur me gjendjen në Maqedoni dhe për të biseduar me drejtuesit e atjeshëm politikë për krizën që ka përfshirë Maqedoninë.

Greqia “e kënaqur”, Eurogrupi pranë zhbllokimit të kësteve Greqia “e kënaqur”, Eurogrupi pranë zhbllokimit të kësteve
Në Athinë janë kthyer buzëqeshjet pas përfundimit të samitit të Eurogrupit, i cili për herë të parë ka qenë shumë pranë mbylljes së marrëveshjes për vlerësimin e programit të Greqisë dhe zhbllokimit të kësteve të paketës së ndihmës financiare, ndërsa gjithashtu për herë të parë është hapur zyrtarisht një bisedë për lehtësimin e borxhit kolosal të vendit.

Greqi, shkatërrohet grupi europian i trafikantëve të drogës Greqi, shkatërrohet grupi europian i trafikantëve të drogës
Gjatë një operacioni që është në zhvillim e sipër, Departamenti grek i Antidrogës ka shkatërruar një nga grupet më të mëdha të trafikimit të lëndëve narkotike në Europë, pjesë e të cilit janë edhe shtetas shqiptarë.

Greqi, miratohen reformat e pensioneve dhe tatimtaksave Greqi, miratohen reformat e pensioneve dhe tatimtaksave
Pas një seance dyditore tepër të tensionuar, Parlamenti grek ka miratuar me 153 vota pro dhe 143 kundër, nga 296 deputetë të pranishëm në sallë, dy projektligjet e diskutueshme të pensioneve dhe tatimtaksave, që do të sjellin masa me vlerë prej 5.4 miliardësh në këmbim të paketës financiare të ndihmës për vendin, në 3 vitet e ardhshme.

Greqi, protesta mbarëpopullore përpara miratimit të reformave drastike Greqi, protesta mbarëpopullore përpara miratimit të reformave drastike
Një ditë para samitit tepër të rëndësishëm të Eurogupit për Greqinë, Parlamenti grek, i rrethuar me forca të shumta policore si masë paraprake për tubimet e sindikatave të sektorit  shtetëror dhe atij privat, pritet të votojë mbrëmjen e së dielës projektligjet e pensioneve dhe të tatimtaksave, parametrat e të cilave e kanë sjellë koalicionin qeveritar përballë kundërshtimit të opozitës së bashkuar dhe të të gjitha grupeve sociale.

SHBA “ashpërsohet” në Athinë SHBA “ashpërsohet” në Athinë
Shqetësim ka shkaktuar sipas mediave vendase tek Athina zyrtare, ndërrimi i parakohshëm i Ambasadorit Amerikan në kryeqytetin grek. Një vit para se të plotësonte detyrën e tij në Athinë, David D. Pearce largohet, pasi sipas burimeve diplomatike, nuk ka dhënë informacione të plota për zhvillimet politike dhe ekonomike në Greqi dhe i lë vendin Geoffrey R. Pyatt, i cili ka qenë së fundmi ambasador në Ukrainë.

Greqia paralizohet nga greva e sindikatave Greqia paralizohet nga greva e sindikatave
Greqia është paralizuar prej mëngjesit të sotëm nga greva e përgjithshme 48 orëshe e organizuar nga Konfederata e Nëpunësve të Sektorit Shteteror ADEDY dhe e Unionit të Sindikatave të Sektorit Privat GSEE.

Idomeni, konfrontime të tjera refugjatë-polici Idomeni, konfrontime të tjera refugjatë-polici
Duke kërkuar hapjen e kufijve, një grup prej afro 100 refugjatësh, të bllokuar prej disa muajsh në kampin provizor të Idomenit, është konfrontuar me forcat policore greke, pasi ato nuk i kanë lejuar të ngrejnë çadrat pranë gardhit që ndan Greqinë me Maqedoninë, në pjesën ku kalojnë shinat e linjës hekurudhore.

Reformat ekonomike, Greqia paralizohet nga greva 48-orëshe Reformat ekonomike, Greqia paralizohet nga greva 48-orëshe
Qeveria greke ka çuar për miratim në Parlament, të shtunën dhe të dielën, reformat e shumëpërfolura të sistemit të pensioneve dhe të tatimtaksave, e ndodhur përballë presionit të huadhënësve, e duke kërkuar në çdo mënyrë të arrijë nënshkrimin me ta të marrëveshjes për paketën e ndihmës në samitin e Eurogrupit, të ditës së hënë.

Refugjatët në Idomeni, mënyra për të tërhequr vëmendjen Refugjatët në Idomeni, mënyra për të tërhequr vëmendjen
Në përpjekjen për të tërhequr vëmendjen e botës mbi gjendjen e tyre të mjerueshme, refugjatët sirianë në fshatin kufitar të Idomenit në Greqi, kanë improvizuar intervista televizive, me kamera e mikrofonë prej letre apo kartoni.

Ermira Mehmeti: Rrugëtimi im në politikë, Zaev, zgjedhjet e ardhshme... Ermira Mehmeti: Rrugëtimi im në politikë, Zaev, zgjedhjet e ardhshme...
Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti, në një intervistë për Top Channel ka rrëfyer qëndrimin e saj lidhur me çështjet kryesore të situatës politike në Maqedoni, përfshirë këtu përgjimin, rastet “Monstra” e “Kumanova”, zgjedhjet e qershorit dhe bashkëpunimin eventual me VMRO-DPMNE.

Përgjimi telefonik, e vërteta e Ermirës Përgjimi telefonik, e vërteta e Ermirës
Politika shpesh konsiderohet si një xhungël, ku më i forti arrin t’i mbijetojë pushtetit, sulmeve dhe intrigave që mund të thuren në korridoret e dhunshme të saj. Përjashtim nuk bëjnë as femrat. E fundit në listë ishte Ermira Mehmeti, deputete e BDI-së, e cila është një nga dy femrat shqiptare protagoniste në politikën e Maqedonisë.

KiE paralajmëron: Zgjedhjet në Maqedoni do të bojkotohen nga 3 parti KiE paralajmëron: Zgjedhjet në Maqedoni do të bojkotohen nga 3 parti
Tri nga 4 partitë kryesore në Maqedoni e kanë informuar Këshillin e Europës se nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme të 5 qershorit, nëse nuk përmbushen kushtet për zgjedhje demokratike.

Lotët e Ermirës, deputetja: Si më shkatërroi politika jetën Lotët e Ermirës, deputetja: Si më shkatërroi politika jetën
“Më rrënuan vetëm në 5 minuta pas 15 vjetësh luftë në politikë”, rrëfeu Ermira Mehmeti në Tiranë, deputetja e BDI-së, të cilën e përfshinë në një skandal audio përgjimesh një muaj më parë.

Raport negativ i “Freedom House” për mediet në Maqedoni Raport negativ i “Freedom House” për mediet në Maqedoni
Në raportin e fundit të organizatës “Fredoom House” për lirinë e shtypit, Maqedonia renditet në mesin e vendeve ku mediat nuk janë të lira.

Lesbos, trazira në kampin e refugjatëve përgjatë natës Lesbos, trazira në kampin e refugjatëve përgjatë natës
Për disa orë gjatë mbrëmjes së të martës, kampi i pritjes dhe regjistrimit të refugjatëve në Moria të ishullit të Lesbosit ka kaluar tërësisht nën kontrollin e emigrantëve, pas një rebelimi të disa dhjetëra fëmijëve të pashoqëruar të moshave nga 14 deri në 16 vjeç që ndodhen atje.

Marrëveshja me BE-në, Greqia dërgon valën e tretë të emigrantëve drejt Turqisë Marrëveshja me BE-në, Greqia dërgon valën e tretë të emigrantëve drejt Turqisë
Dy tragete kanë lënë brigjet e Greqisë me destinacion Turqinë gjatë mëngjesit të së martës, me 18 emigrantë të paligjshëm në bord, teksa një zëdhënës i qeverisë ka thënë se Athina po bën gjithçka të mundshme për të vijuar kthimin e tyre bazuar mbi marrëveshjen mes BE-së dhe Turqisë, me synimin për të ndalur fluksin masiv të refugjatëve drejt Europës.

Greqi, dëmtohet statuja e “Vorio Epirit” në Athinë Greqi, dëmtohet statuja e “Vorio Epirit” në Athinë
Një statujë kushtuar asaj që në Greqi quhet Vorio Epirit, në jug të Shqipërisë, është shkatërruar nga persona ende të paidentifikuar në qendër të Athinës.

Vijojnë protestat në Maqedoni, nuk ka sinjale për uljen e tensioneve Vijojnë protestat në Maqedoni, nuk ka sinjale për uljen e tensioneve
Lëvizja qytetare “Protestoj” për dy javë me radhë vijon t’i mbush rrugët me qytetarë të pakënaqur nga vendimi i presidentit maqedonas George Ivanov për amnisti.

Shqiptarët humbin 1 deputet, Vuçiç merr mbi 1000 vota në Luginën e Preshevës Shqiptarët humbin 1 deputet, Vuçiç merr mbi 1000 vota në Luginën e Preshevës
Shqiptarët e Luginës së Preshevës do të përfaqësohen në Kuvendin e Serbisë më të paktën një deputet.

Serbi, karikaturisti që vë në lojë politikanët Serbi, karikaturisti që vë në lojë politikanët
Corax është simbol i portretizimit të Serbisë. Politikanët serbë shfaqen në format më absurde, shumica me një lugë të ndryshkur, që simbolizon të shkuarën shoviniste.

Serbia, nën këmbët e Vuçiçit. Por, me drejtim nga BE-ja Serbia, nën këmbët e Vuçiçit. Por, me drejtim nga BE-ja
Aleksandar Vuçiç është politikani që fitoi përqindjen më të madhe të një grupi politik në Serbi, të paktën në 10 vitet e fundit. Rezultatet zyrtare e nxjerrin atë bindshëm fitues, me mbi 48 për qind të votave.

Maqedoni, Ivanov refuzon t’i amnistojë; të burgosurit drejt grevës së urisë Maqedoni, Ivanov refuzon t’i amnistojë; të burgosurit drejt grevës së urisë
Të paktën 100 gra të dënuara me heqje lirie kanë paralajmëruar se do të futen në grevë urie, pasi Presidenti maqedonas George Ivanov refuzoi kërkesën e tyre për amnisti. Në grevë pritet të futen edhe të paktën 2.000 burra të dënuar, nga të gjitha burgjet e vendit.

Sirianët imitojnë shqiptarët, marshim në pyje për të kaluar kufirin Sirianët imitojnë shqiptarët, marshim në pyje për të kaluar kufirin
Bllokimi i zgjatur në kufirin e Greqisë veriore dhe perspektiva e kthimit në Turqi i ka bërë emigrantët atje që t’i rikthehen idesë së kërkimit të shtigjeve të reja për të vazhduar rrugëtimin drejt Europës perëndimore.

Zgjedhjet në Serbi, Vuçiç merr mbi 50% të votave Zgjedhjet në Serbi, Vuçiç merr mbi 50% të votave
Aleksandar Vuçiç po shkon drejt një tjetër mandati si Kryeministër i Serbisë, pasi rezultatet e para të numërimit të votave, e nxjerrin atë bindshëm fitues.

Zgjedhjet në Serbi, pritet fitorja e Vuçiç. Forcohen edhe radikalët Zgjedhjet në Serbi, pritet fitorja e Vuçiç. Forcohen edhe radikalët
Rreth 6.7 milionë votues kanë të drejtë vote në Serbi, të cilët priten të zgjedhin qeverisjen e re të vendit.

Presheva shpreson për një qasje të re të Beogradit ndaj shqiptarëve Presheva shpreson për një qasje të re të Beogradit ndaj shqiptarëve
Shqiptarët e Luginës së Preshevës shpresojnë që këto zgjedhje të sjellin ndryshime për ta dhe që Beogradi të ketë një qasje të re. Por sërish një pjesë e tyre kanë dyshime.

Zgjedhjet në Serbi, një shqiptare në krye të listës Zgjedhjet në Serbi, një shqiptare në krye të listës
Ardita Sinani ështe e vetmja grua bartëse e listës në Serbi. Në zgjedhjet parlamentare dhe lokale janë 21 subjekte politike, por shumica e udhëheqësve janë meshkuj.

SHBA ultimatum Ivanovit: Tërhiq amnistinë për politikanët SHBA ultimatum Ivanovit: Tërhiq amnistinë për politikanët
Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë i kanë kërkuar Presidentit maqedonas, Gjorgje Ivanov, që të tërheqë vendimin e tij për faljen e 56 politikanëve nën hetime.

Zgjedhjet në Serbi; fiton Vuçiç, por në Kuvend rikthehen ultranacionalistët Zgjedhjet në Serbi; fiton Vuçiç, por në Kuvend rikthehen ultranacionalistët
Serbia do të shkojë në zgjedhje për të konfirmuar rrugën e qeverisë së deri tanishme të kryeministrit Aleksandar Vuçiç. Në një fushatë të gjatë dhe pa shumë debate politike por me mitingje të pafundme.

Zgjedhjet në Serbi, LSI: Shqiptarët e Preshevës të dalin në votime Zgjedhjet në Serbi, LSI: Shqiptarët e Preshevës të dalin në votime
Në kuadër të zgjedhjeve të përgjithshme dhe atyre vendore që mbahen të dielën në Serbi, Lëvizja Socialiste për Integrim u ka bërë thirrje shqiptarëve të Preshevës për një pjesëmarrje sa më masive.

Shqiptarët e Shkupit, protestë paqësore para Parlamentit Shqiptarët e Shkupit, protestë paqësore para Parlamentit
Mijëra qytetarë shqiptarë kanë protestuar në mënyrë të qetë para Kuvendit në Shkup për të shprehur pakënaqësinë për pozitën e tyre të vështirë në Maqedoni.

Serbi, sondazhet favorizojnë Vuçiç. Pritet rikonfirmimi i qeverisë Serbi, sondazhet favorizojnë Vuçiç. Pritet rikonfirmimi i qeverisë
Sondazhet e fundit përpara zgjedhjeve të përgjithshme në serbi vendosin në avantazh partinë në pushtet, “SNS”. I cituar nga mediat gjermane, George Vukoviç, i Qendrës për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci (CeSID) në Beograd, thotë se kjo parti mund të marrë rreth gjysmën e votave.

“Vjena”, Gruevski dhe Zaev akuza njëri-tjetrit. BDI kërkon zgjidhje “Vjena”, Gruevski dhe Zaev akuza njëri-tjetrit. BDI kërkon zgjidhje
Partia më e madhe maqedonase, VMRO DPMNE, ka akuzuar LSDM-në opozitare dhe liderin e saj, Zoran Zaev, për thellimin e krizës në vend dhe dështimin e takimit në Vjenë.

Maqedoni, tubime paralele mes përkrahësve të pushtetit dhe të opozitës Maqedoni, tubime paralele mes përkrahësve të pushtetit dhe të opozitës
Mbështetësit e opozitës dhe të pushtetit kanë protestuar paralelisht nëpër rrugët e Shkupit. Mijëra përkrahës të partisë së Nikola Gruevskit u tubuan para Parlamentit, për të mbështetur vendimin për zgjedhjet e parakohshme më 5 qershor.

Shkup, hetim shembjes me dinamit Shkup, hetim shembjes me dinamit
Prokuroria Speciale ka publikuar dosjen e radhës me emrin “TNT”, që ka të bëjë me shembjen e objektit të banimit “Kosmos” në pronësi të ish-deputetit Fiat Canovski.

Thellohet kriza në Maqedoni. Kushtet e Zaevit anulojnë takimin e Vjenës Thellohet kriza në Maqedoni. Kushtet e Zaevit anulojnë takimin e Vjenës
Takimi i Vjenës, i thirrur nga komuniteti ndërkombëtar për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni, nuk do të mbahet.

Refugjatët, takim katërpalësh në Selanik Refugjatët, takim katërpalësh në Selanik
Përpjekjet e Athinës zyrtare për një qasje me fqinjët e saj: Shqipërinë, Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë dhe Bullgarinë në çështjen e madhe të përballimit të krizës së refugjatëve, konsolidohen me samitin e ministrave të Jashtëm dhe të Brendshëm të 4 vendeve që për dy ditë rresht takohen dhe diskutojnë në qytetin e Selanikut.

Zaev: Bojkot “Vjenës” nëse Ivanov s’tërheq vendimet Zaev: Bojkot “Vjenës” nëse Ivanov s’tërheq vendimet
Kryetari i partisë opozitare LSDM, Zoran Zaev nuk do të marrë pjesë në takimin e Vjenës, i thirrur për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni, nëse deri të premten nuk anulohet vendimi i presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e politikanëve dhe nëse nuk shtyhet data e zgjedhjeve që janë caktuar të mbahen më 5 qershor.

Maqedoni, protestat kundër Ivanovit hyjnë në javën e dytë Maqedoni, protestat kundër Ivanovit hyjnë në javën e dytë
Përkeqësimi i situatës në Maqedoni, pas vendimit të Presidentit George Ivanov për amnisti, po shton gjithnjë e më shumë shqetësimin e qytetarëve për ardhmërinë e vendit.

Krerët e partive maqedonase, në Vjenë për të shpëtuar marrëveshjen politike Krerët e partive maqedonase, në Vjenë për të shpëtuar marrëveshjen politike
Në takimin e së premtes, në Vjenë të Austrisë, përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare do të kërkojnë nga udhëheqësit kryesorë në Maqedoni t’i kthehen zbatimit të marrëveshjes së arritur verën e kaluar në Shkup për zgjidhjen e krizës politike.

Dorëheqja e Ivanov, tubime masive në mbarë Maqedoninë Dorëheqja e Ivanov, tubime masive në mbarë Maqedoninë
Zgjerohet harta e protestave në Maqedoni kundër presidentit Gjorgje Ivanov. Të hënën, përveç se në Shkup, protesta janë organizuar edhe në qytete të tjera, si në Manastir, Kumanovë, Shtip, Veles dhe Strumicë.

Kriza politike në Maqedoni, krerët politikë thirren në Vjenë Kriza politike në Maqedoni, krerët politikë thirren në Vjenë
Moszbatimi i marrëveshjes së arritur verën e kaluar mes 4 udhëheqësve politikë në Shkup ka thelluar krizën politike në vend.

Shpend Ahmeti dëshmitar i dhunës në ndeshjen Vardari-Shkëndija Shpend Ahmeti dëshmitar i dhunës në ndeshjen Vardari-Shkëndija
Si dashamirës i futbollit, kryetari i Komunës së Prishtinës ishte i ftuar nderi nga drejtuesit e Shkëndijes në ndeshjen e javës së 27 të kampionatit maqedonas me Vardarin.

Vardari-Shkëndija, thirrje antishqiptare dhe shqelma drejtuesve të ekipit tetovar Vardari-Shkëndija, thirrje antishqiptare dhe shqelma drejtuesve të ekipit tetovar
Drejtuesit e Shkëndijës së Tetovës janë detyruar që të lënë tribunën e stadiumit Filipi II në Shkup pas trazirave që shkaktuan tifozët e Vardarit.

Rinia në Europën Juglindore, dinamike por pa perspektivë Rinia në Europën Juglindore, dinamike por pa perspektivë
Përmes një fushate të titulluar “Të rinj dinamikë, por pa mundësi”, organizata humanitare katolike “Renovabis” po përpiqet të tërheqë vëmendjen te mungesa e perspektivës për rininë në Europën Lindore e Juglindore.

Vuçiç: Situata në Maqedoni, rrezik për stabilitetin në rajon Vuçiç: Situata në Maqedoni, rrezik për stabilitetin në rajon
Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç është shprehur i shqetësuar për situatën në Maqedoni, e cila sipas tij mund të reflektohet në stabilitetin e gjithë rajonit. Vuçiç është shprehur se, një “ukrainizim i Maqedonisë” nuk i duhet askujt.

Mesazhi i Papës dhe Patriarkut: Solidaritet, jo mbyllje kufijsh Mesazhi i Papës dhe Patriarkut: Solidaritet, jo mbyllje kufijsh
I ulur në gjunjë duke u ngashëryer, një refugjat i lutet Papa Franceskut ta bekojë. Ka qenë kjo një prej disa skenave të fuqishme emocionuese që u përcollën nga ishulli grek i Lesbosit gjatë vizitës historike të Papa Franceskut, Patriarkut Ekumenik Bartolomeut dhe Kryepeshkopit të Greqise Jeronimos, në një përpjekje simbolike të fuqishme për ndërgjegjësimin global të liderëve politikë dhe opinionit publik mbi krizën e refugjatëve, për ta trajtuar atë me ndjenjë të thellë humanizmi dhe solidariteti dhe jo duke mbyllur kufijtë dhe duke izoluar njerëzit.

Papa Françesku e Patriarku Bartolomeu vizitojnë Lesbosin Papa Françesku e Patriarku Bartolomeu vizitojnë Lesbosin
Papa Françesku ndodhet në Ishullin Lesbos ku po takon nga afër refugjatët e stacionuar në Greqi për të treguar mbështetjen e tij ndaj eksodit.

Shkup, zgjerohet pakënaqësia ndaj Ivanov; protestat hyjnë në natën e katërt Shkup, zgjerohet pakënaqësia ndaj Ivanov; protestat hyjnë në natën e katërt
Numri i qytetarëve që kërkojnë dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov, pas vendimit të tij për të falur politikanët nën hetim, po rritet çdo ditë.

Maqedoni, Ivanov nuk tërhiqet përkundër kërkesave të 4 partive politike Maqedoni, Ivanov nuk tërhiqet përkundër kërkesave të 4 partive politike
Partitë kryesore politike në Maqedoni, VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe PDSH i kanë dërguar secila veç e veç letër Presidentit George Ivanov, nga i cili kanë kërkuar që të tërheqë vendimin e tij për amnistinë e politikanëve nën hetim.

Maqedoni, zgjedhjet e parakohshme më 5 qershor Maqedoni, zgjedhjet e parakohshme më 5 qershor
Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Trajko Valjanovski, të premten edhe zyrtarisht i ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ai ka firmosur vendimit që zgjedhjet të mbahen më 5 qershor.

Maqedoni, sërish protesta kundër vendimit të Ivanov Maqedoni, sërish protesta kundër vendimit të Ivanov
Pas vendimit të presidentit maqedonas për të amnistuar politikanët që janë nën hetime, në Shkup po shtohen zërat që kërkojnë dorëheqjen e George Ivanovit. Këtë vendim, pasditen e së enjtes e kanë kundërshtuar mijëra qytetarë, që dolën në protesta para godinës së Parlamentit në Shkup dhe selisë së partisë VMRO-DPMNE, që drejtohet nga Nikola Gruevski.

Sërish tensione në Idomeni, refugjatët duan të çajnë kufirin Sërish tensione në Idomeni, refugjatët duan të çajnë kufirin
Tensionet kanë vazhduar në kampin e Idomenit, ndërsa qindra refugjatë të stacionuar kanë goditur me gurë forcat policore në kufirin ndarës me Maqedoninë.

Maqedoni, Janeva: Do të vazhdojmë të hetojmë politikanët e inkriminuar Maqedoni, Janeva: Do të vazhdojmë të hetojmë politikanët e inkriminuar
Pavarësisht vendimit të Presidentit maqedonas, George Ivanov, për t’i falur të gjithë funksionarët që hetohen nga Prokuroria Speciale, ky institucion do të vazhdojë të hetojë politikanët, për të cilët dyshon se kanë kryer vepra penale.

Maqedoni, protesta kundër Ivanov dhe Zaev në Shkup Maqedoni, protesta kundër Ivanov dhe Zaev në Shkup
Mijëra qytetarë kanë protestuar të mërkurën para zyrës së presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov, që ndodhet në qendër të Shkupit, në shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të fundit të tij për të falur të gjithë politikanët e akuzuar për manipulime zgjedhore dhe vepra të tjera penale.

Idomeni, sërish përplasje e gaz lotsjellës ndaj emigrantëve Idomeni, sërish përplasje e gaz lotsjellës ndaj emigrantëve
Policia e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë i është përgjigjur me gaz lotsjellës dhe granata tymuese, përpjekjes së një grupi prej gati 100 emigrantësh, kryesisht nga Afganistani dhe Maroku, për të shembur dhe kapërcyer gardhin që ndan dy vendet fqinj, në kampin provizor të Idomenit, në Greqinë veriore.

Amnistia e Ivanovit për politikanët nën hetim shkakton reagime dhe protesta Amnistia e Ivanovit për politikanët nën hetim shkakton reagime dhe protesta
Vendimi i presidentit maqedonas, George Ivanov, për të amnistuar politikanët që janë nën hetim, ka thelluar edhe më tepër krizën politike. Mijëra qytetarë dolën rrugëve të Shkupit për të protestuar kundër këtij vendimi.

Maqedoni, Presidenti Ivanov amniston politikanët nën hetim Maqedoni, Presidenti Ivanov amniston politikanët nën hetim
Presidenti maqedonas, George Ivanov, përmes një vendimi ka amnistuar të gjithë politikanët e pushtetit dhe opozitës, të cilët janë nën hetime dhe ndiqen penalisht.

“Luftë kastravecash” në Maqedoni, zv.ministrat: (S')kanë nivel të lartë pesticidesh “Luftë kastravecash” në Maqedoni, zv.ministrat: (S')kanë nivel të lartë pesticidesh
Kastravecët e prodhuar në Lushnje të Shqipërisë janë kthyer në objekt lufte politike në Maqedoni. Prodhimet shqiptare u bllokuan në pikën kufitare të Bllatës pak ditë më parë dhe, sipas zëvendësministrit të Bujqësisë në Shkup, Lupço Nikolovski, nga partia LSDM, kastravecët nga Shqipëria përmbajnë substanca helmuese.

Vuçiç: Bosnje Hercegovina, një rrezik rajonal Vuçiç: Bosnje Hercegovina, një rrezik rajonal
Rritjen e atij që e cilëson “ekstremizëm politik” në Ballkan, kryeministri serb Aleksandar Vuçiç e sheh si kërcënim për stabilitetin e Bosnje-Hercegovinës e mbarë rajonit, situatën e të cilit, gjithmonë në këndvështrimin e kreut të ekzekutivit në Beograd, vendimet e fundit gjyqësore e kanë më të paqëndrueshme se ç`ka qënë për vite të tëra.

Athina: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO Athina: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO
Disa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin provizor të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos, në pritjen që i ka bërë kryeministrit portugez Antonio Kosta që viziton Athinën, ka reaguar ashpër ndaj Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, duke i cilësuar veprimet e autoriteteve policore të këtij vendi të pakonceptueshme dhe të papranueshme dhe ka theksuar se me një sjellje të tillë ky shtet nuk ka vend as në BE dhe as në NATO.

Greqi, konfrontime me të plagosur në Idomeni Greqi, konfrontime me të plagosur në Idomeni
Mijëra emigrantë dhe refugjatë janë përpjekur në orët e mesditës së të dielës që të kalojnë me forcë gardhin që ndan kufirin grek me atë të Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë në kampin provizor të Idomenit.

Maqedoni, zgjerohet me 13 parti fronti anti-Gruevski Maqedoni, zgjerohet me 13 parti fronti anti-Gruevski
Fronti i LSDM-së kundër Nikolla Gruevski është zgjeruar me 13 parti të koalicionit opozitar maqedonas, që të shtunën firmosën platformën Për Rikthimin e Demokracisë në vend.

Maqedoni, SHBA e BE: Zgjedhje të besueshme? Ende shumë punë për të bërë Maqedoni, SHBA e BE: Zgjedhje të besueshme? Ende shumë punë për të bërë
Një ditë pas shpërndarjes së Kuvendit të Maqedonisë, ambasadori amerikan në Shkup, Jess Baily, dhe ai i BE-së, Aivo Orav, përmes një deklarate të përbashkët me shkrim kanë ftuar udhëheqësit politikë të zbatojnë të gjitha detyrimet nga marrëveshja për zgjidhjen e krizës politike, si dhe të krijojnë kushtet për zgjedhje të besueshme.

Greqi, aktivistë të huaj pengojnë deportimin e refugjatëve në Turqi Greqi, aktivistë të huaj pengojnë deportimin e refugjatëve në Turqi
Pamjet televizive, që tregojnë një grup aktivistësh të huaj, të cilët janë hedhur në ujë në orët e para të mëngjesit për të penguar transferimin e refugjatëve nga ishulli grek i Mitilinit drejt portit turk të Dikilit, kanë bërë xhiron e të gjitha mediave vendase dhe të huaja.

Maqedoni, Zaev paralajmëron front të gjerë kundër Gruevskit Maqedoni, Zaev paralajmëron front të gjerë kundër Gruevskit
Pas vendimit për të bojkotuar zgjedhjet e 5 qershorit, partia opozitare LSDM paralajmëroi këtë të enjte formimin e një fronti të gjerë për të rikthyer demokracinë dhe lirinë në vend.

Anëtarësimi në BE, Kroacia bllokon Serbinë Anëtarësimi në BE, Kroacia bllokon Serbinë
Kroacia bllokoi bisedimet e anëtarësimit për Serbinë duke vendosur veton në hapjen e kapitullit 23 dhe 24 me Beogradin.

Greqia “paralizohet” nga greva 24-orëshe e sektorit publik Greqia “paralizohet” nga greva 24-orëshe e sektorit publik
Mijëra grekë kanë marshuar në rrugët e Athinës dhe Selanikut, duke protestuar në kuadrin e një greve të re 24-orëshe, të thirrur nga Konfederata e Nëpunësve të Administratës Publike “ADEDY” kundër reformës së pensioneve, që kërkon të miratojë Qeveria e kryeministrit Tsipras.

Maqedoni, shpërndahet Parlamenti. Zaev: Do bojkotojmë zgjedhjet e 5 qershorit Maqedoni, shpërndahet Parlamenti. Zaev: Do bojkotojmë zgjedhjet e 5 qershorit
Parlamenti i Maqedonisë është shpërndarë të mërkurën pak para mesnate, pa miratuar dorëheqjet e 2 ministrave dhe 3 zv.ministrave nga radhët e LSDM-së. Në këtë mënyrë ata do të vijojnë të kryejnë funksionet e tyre në qeverinë teknike e cila ka për detyrë të organizojë zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni.

Maqedoni, ministrat e LSDM japin dorëheqjen. Parlamenti shpërndahet të enjten Maqedoni, ministrat e LSDM japin dorëheqjen. Parlamenti shpërndahet të enjten
Vendimi i miratuar nga deputetët më 23 shkurt për shpërndarjen e Kuvendit të Maqedonisë më 7 prill hyn në fuqi sonte në mesnatë dhe i hap rrugën mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 5 qershor.

Greqi, sekuestrohet sasi rekord ari. Tre të arrestuar Greqi, sekuestrohet sasi rekord ari. Tre të arrestuar
Një sasi rekord prej 33.5 kilogramësh ar është sekuestruar prej autoriteteve doganore greke në pikën kufitare të Kipusit, në kufirin greko-turk.

Maqedoni, kreu i Zgjerimit në KE: Më shumë punë për zgjedhje demokratike Maqedoni, kreu i Zgjerimit në KE: Më shumë punë për zgjedhje demokratike
Kreu i Drejtorisë për Zgjerimin në Komisionin Europian, Kristijan Danielson vlerëson se në Maqedoni ende nuk janë krijuar kushtet për zgjedhje korrekte. Gjatë vizitës në Shkup, ai ka ftuar të gjitha palët dhe institucionet të punojnë bashkërisht, për të mundësuar një proces elektoral të lirë dhe demokratik.

Maqedoni, miratohen emrat e rinj të BDI-së në postet ministrore Maqedoni, miratohen emrat e rinj të BDI-së në postet ministrore
Me votat e deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, Parlamenti maqedonas ka miratuar emërimin e ministrave dhe zëvendësministrave të rinj në Qeverinë e Maqedonisë, të propozuar nga partia shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim.

Refugjatët, Papa Françesku e Patriarku Bartolomeu vizitojnë Lesbosin më 15 prill Refugjatët, Papa Françesku e Patriarku Bartolomeu vizitojnë Lesbosin më 15 prill
Krerët e dy kishave, asaj Katolike Romane dhe asaj Ortodokse, do të vizitojnë të premten e ardhshme ishullin e Lesbosit, në një vizitë historike në Greqi, të ftuar nga kryepeshkopi grek Ieronimos.

“Financial Times”, sulm Tsipras për FMN dhe Wikileaks “Financial Times”, sulm Tsipras për FMN dhe Wikileaks
Me një artikull pa autor, me titull “Greqia duhet të mbajë FMN në tryezë”, “Financial Times” sulmon si asnjëherë tjetër kryeministrin grek Aleksis Tsipras përsa i përket situatës së krijuar pas zbulimeve të bisedave midis përfaqësuesve të FMN-së për Greqinë nga Wikileaks.

“Letrat e Panamasë”, dalin emrat e parë nga Serbia “Letrat e Panamasë”, dalin emrat e parë nga Serbia
Rrjeti për hulumtimin e krimit dhe korrupsionit, KRIK në Serbi publikoi të martën emrat më të njohur nga Serbia që përfshihen tek “Dokumentet e Panamasë”, përkatësisht që kanë shfrytëzuar shërbimet e studios ligjore panameze “Mossack-Fonseca”.

Athina, qasje me Tiranën dhe Romën për krizën e refugjatëve Athina, qasje me Tiranën dhe Romën për krizën e refugjatëve
Duke kritikuar qeverinë Tsipras për pasivitet dhe reagim të vonuar ndaj krizës së refugjatëve, që si rezultat ka krijuar një situatë thuajse jashtë kontrollit në veri të vendit, në kampin e Eidhomenit, gazeta greke “To Vima” bën me dije se Athina zyrtare ka nisur përpjekjet për një qasje të re ndaj fqinjëve të saj, Shqipërisë, ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë dhe Bullgarisë për zgjidhjen e kësaj krize.

Maqedoni, Kuvendi pranon dorëheqjet e ministrave të BDI-së Maqedoni, Kuvendi pranon dorëheqjet e ministrave të BDI-së
Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar zyrtarisht të hënën dorëheqjet e të gjithë ministrave dhe zëvendësministrave nga radhët e BDI-së. Rregullorja e Parlamentit nuk lejon debat për dorëheqjet e ministrave, që konstatohen nga drejtuesi i seancës plenare.

Greqi, refugjatët s'ndalen. Qindra të rinj mbërritën gjatë javës Greqi, refugjatët s'ndalen. Qindra të rinj mbërritën gjatë javës
Çdo ditë e javës që shkoi solli me qindra emigrantë të rinj në brigjet e Greqisë. Shumë prej tyre nuk dinë asgjë mbi marrëveshjen e Bashkimit Europian me Turqinë, që për ta mund të nënkuptojë një qëndrim fare të shkurtër në tokën helene.

Nisi sot kthimi i refugjatëve sirianë nga Greqia drejt Turqisë Nisi sot kthimi i refugjatëve sirianë nga Greqia drejt Turqisë
Prej orëve të para të mëngjesit, nën masa të rrepta sigurie ka filluar në Greqi procesi i kthimit të refugjatëve, në kuadrin e marrëveshjes BE-Turqi, për të cilën ende ka dyshime nëse do të zbatohet siç është parashikuar.

Maqedoni, Ali Ahmeti propozon emrat për ministra të ri të BDI-së Maqedoni, Ali Ahmeti propozon emrat për ministra të ri të BDI-së
Nga radhët e BDI-së, 7 ministra dhe 5 zëvendësministra kanë dorëzuar të premten dorëheqjet e tyre në Qeverinë e Maqedonisë, ndërsa këtë të diel kryetari i kësaj partie, Ali Ahmeti ka propozuar edhe emrat e rinj për ministra që do të përfaqësojnë BDI-në në pushtetin ekzekutiv në Maqedoni.

Greqia, në prag të kaosit. Shkak, protestat e refugjatëve kundër kthimit në Turqi Greqia, në prag të kaosit. Shkak, protestat e refugjatëve kundër kthimit në Turqi
Bllokimi në dy vende i rrugës nacionale pranë Idomenit, nga dhjetëra refugjatë që janë shtrirë në asfalt bashkë me fëmijët e tyre, ka shënuar një prej protestave të fundit, me anë të të cilave emigrantë të dëshpëruar protestojnë për mbylljen e kufijve në veri të Greqisë.

Të hënën nis kthimi mbrapsht i refugjatëve nga Greqia në Turqi Të hënën nis kthimi mbrapsht i refugjatëve nga Greqia në Turqi
Rreth 750 emigrantë do të jenë të parët, që do të dërgohen të hënën nga Greqia për në Turqi, sipas marrëveshjes së risistemimit të vulosur muajin që shkoi mes bllokut europian dhe Ankarasë. Megjithatë, njëri prej dy kampeve turke të pritjes së tyre është ende fushë djerrë.

Wikilieaks zbulon bisedat e zyrtarëve të FMN për Greqinë, shantazh Merkelit Wikilieaks zbulon bisedat e zyrtarëve të FMN për Greqinë, shantazh Merkelit
Pakënaqësi të jashtëzakonshme tek qeveria greke kanë ngjallur kabllogramet konfidenciale të publikuara sot nga Wikileaks, në të cilat zbulohen bisedat e një telekonference të 13 ditëve më parë mes drejtorit te Çështjeve Europiane të FMN-së, Paul Thomsen dhe shefes së misionit në Athinë, Delia Velkouleskou dhe përgjegjësen e ekipit teknik të Fondit, Iva Petrova.

Greqi, parlamenti voton projektligjin e kthimit të refugjatëve Greqi, parlamenti voton projektligjin e kthimit të refugjatëve
Me shumicë votash, Parlamenti grek ka aprovuar projektligjin për refugjatët që parashikon kthimin në Turqi të gjithë atyre që kanë kaluar në ishujt grekë nga brigjet turke pas 20 marsit, sipas marrëveshjes që ka nënshkruar Bashkimi Europian me Turqinë.

Pasanikët po braktisin Greqinë Pasanikët po braktisin Greqinë
Greqia ka humbur vetëm vjet për shkak të krizës ekonomike, por edhe asaj të refugjatëve, 5 përqind të milionerëve të saj, sipas raportit ndërkombëtar të “Millionaire Migration in 2015”.

Shqiptarët të përçarë në Preshevë Shqiptarët të përçarë në Preshevë
Shqiptarët e Luginës së Preshevës do të dalin me tetë parti politike dhe një grup qytetar të pavarur në Medvegjë në zgjedhjet parlamentare në Serbi. Uniteti politik duket një mision i pamundur...

Greqia miraton ligjin që lejon kthimin e emigrantëve në Turqi Greqia miraton ligjin që lejon kthimin e emigrantëve në Turqi
Parlamenti grek ka miratuar në orët e mbrëmjes së të premtes një ligj që do t’i lejojë emigrantët e ardhur në vend të rikthehen në Turqi.

BDI ikën prej përgjimeve: Fabrikim! Institucionet dështuan t’i parandalojnë BDI ikën prej përgjimeve: Fabrikim! Institucionet dështuan t’i parandalojnë
Nga radhët e BDI-së, 7 ministra dhe 5 zëvendësministra kanë dorëzuar të premten dorëheqjet e tyre në Qeverinë e Maqedonisë. Kryeministri i qeverisë teknike Emil Dimitriev ka afat deri të hënën për të konstatuar dorëheqjet e anëtarëve shqiptarë të kabinetit të tij, që përbëhet nga 26 ministra.

Greqi, incidente të shumta nëpër kampe; Skepticizëm për zbatimin e marrëveshjes BE-Turqi Greqi, incidente të shumta nëpër kampe; Skepticizëm për zbatimin e marrëveshjes BE-Turqi
Vetëm disa ditë para së të hyjë në fuqi edhe praktikisht marrëveshja midis BE-së dhe Turqisë për riatdhesimin e refugjatëve që kanë kaluar nga Turqia në Greqi pas datës 20 mars, gjendja në disa qendra pritjeje apo kampe konsiderohet e tensionuar dhe kaotike.

Athina, mesazh Shkupit për refugjatët: Harrojeni BE-në dhe NATO-n Athina, mesazh Shkupit për refugjatët: Harrojeni BE-në dhe NATO-n
Në kuadrin e një takimi me ministrin e Jashtëm boshnjak në Athinë, Presdienti grek Prokopis Pavlopoulos ka dashur të çojë një mesazh, që është adresuar kryesisht ndaj Shkupit.

Përgjimet larguan BDI-në nga Qeveria Përgjimet larguan BDI-në nga Qeveria
Bashkimi Demokratik për Integrim ka argumentuar vendimin e marrë një ditë më parë për të tërhequr të gjithë ministrat nga qeveria e Maqedonisë, duke renditur mes tyre edhe përgjimet.

BDI braktis qeverinë, zhvillim i papritur në Maqedoni në prag të zgjedhjeve BDI braktis qeverinë, zhvillim i papritur në Maqedoni në prag të zgjedhjeve
Bashkimi Demokratik për Integrim është larguar nga qeveria e Shkupit. Vendimi është marrë në mbledhjen e kryesisë së partisë shqiptare në Maqedoni. Lajmi u bë publik përmes një njoftimi të shkurtër për shtyp, ndërsa nuk jepen detaje për arsyet që çuan partine e Ali Ahmetit në marrjen e këtij vendimi.

Greqi, liberalizohet kanabisi industrial. Priten dhjetëra mln euro në vit Greqi, liberalizohet kanabisi industrial. Priten dhjetëra mln euro në vit
Ministria greke e Bujqësisë, në bashkëpunim me atë të Drejtësisë dhe Ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarit, kanë vendosur lejimin e kultivimit të kanabisit industrial në Greqi. Vendimi u mor pas një maratone konsultimesh mes grupeve të interesit, si dhe parashikon vërshim të të ardhurave në ekonominë greke.

Pas fitimit të pafajësisë, Sheshel: I kthehem fuqishëm politikës Pas fitimit të pafajësisë, Sheshel: I kthehem fuqishëm politikës
Udhëheqësi i radikalëve serbë është i lirë. Pas vendimit të Gjykatës së Hagës për Krime Lufte, ku ai nuk u shpall fajtor edhe pse ishte ideator i politikës së Serbisë së madhe, Sheshel ka thënë se do t’i kthehet politikës fuqishëm.

Zgjedhjet në Maqedoni, 324 vëzhgues të OSBE-ODIHR Zgjedhjet në Maqedoni, 324 vëzhgues të OSBE-ODIHR
Plot 324 vëzhgues dhe 12 ekspertë të OSBE-ODIHR-it do të monitorojnë zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni, që janë caktuar të mbahen më 5 qershor. Monitoruesit e parë, 24 të tillë, do të shpërndahen në të gjithë vendin më 13 prill, kurse 300 të tjetrët do të mbërrijnë në Maqedoni disa ditë para mbajtjes së zgjedhjeve.

Haga liron Vojislav Sheshel nga akuzat për krime lufte Haga liron Vojislav Sheshel nga akuzat për krime lufte
Gjykata e Krimeve të Luftës në Hagë i rrëzoi akuzat e ngritura ndaj ultranacionalistit serb, Vojislav Sheshel, për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, gjatë luftrave të Ballkanit në vitet ’90.

Greqi, përleshje masive mes emigrantëve në Portin e Pireut Greqi, përleshje masive mes emigrantëve në Portin e Pireut
Orët e fundit kanë qenë të tensionuara mes refugjatëve në kampet apo vendgrumbullimet e tyre. Ata kanë ditë që protestojnë për kushtet e këqija në të cilat ndodhen, por edhe për bllokimin e rrugës drejt Perëndimit.

Përgjimet në Maqedoni, hetim drejtorëve të Ministrisë së Brendshme Përgjimet në Maqedoni, hetim drejtorëve të Ministrisë së Brendshme
Prokuroria Speciale ka nisur hetimet ndaj pesë personave për shkatërrimin e paligjshëm një vit më parë të dy sistemeve të përgjimit në pronësi të Ministrisë së Brendshme në Maqedoni.

Greqi, debate Tsipras-Mitsotakis në Parlament për Reformën në Drejtësi Greqi, debate Tsipras-Mitsotakis në Parlament për Reformën në Drejtësi
Me tone të ashpra është zhvilluar, deri në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, debati në Parlamentin grek për reformën në drejtësi dhe korrupsionin politik, ku vendin kryesor e kanë zënë polemikat midis kryeministrit Tsipras dhe kreut të opozitës konservatore, Kyriakos Mitsotakis.

Greqi, video shokuese mes refugjatëve Greqi, video shokuese mes refugjatëve
Pamjet e një videoje që tregon se si shpërndaheshin ushqimet nga një çadër e kampit pranë fshatit Kutsoqero në Larisa, po bëjnë xhiron e mediave greke orët e fundit, duke shkaktuar reagime të mëdha.

Shkup, LSDM: Ligji i ri i medias, kusht për zgjedhjet. BDI: Të përfshijë shqiptarët Shkup, LSDM: Ligji i ri i medias, kusht për zgjedhjet. BDI: Të përfshijë shqiptarët
Partia maqedonase në opozitë, LSDM ka kërkuar këtë të martë ndryshimin e ligjit për mediat, duke dorëzuar në Kuvend edhe një projektligj për reformimin e kësaj sfere, si një kusht i rëndësishëm për zgjedhje demokratike në Maqedoni.

Fletushkat në Idomeni, reagon qeveria greke: Asnjë shteg i ri për refugjatët Fletushkat në Idomeni, reagon qeveria greke: Asnjë shteg i ri për refugjatët
Qeveria greke është hedhur në veprim, pas informacioneve të rreme mbi rrugën ballkanike, dhe ka dërguar përkthyes e po vendos altoparlantë në kufijtë e vendit me Maqedoninë për t’i paralajmëruar refugjatët të mos bien prè e fletushkave apo thashethemeve, të përhapura përmes mediave sociale.

Traktet e shpërndara në Idomeni: Sirianë, ikni në Shqipëri! Traktet e shpërndara në Idomeni: Sirianë, ikni në Shqipëri!
Refugjatët e strehuar në kampin e Idomenit, në mungesë të një zgjidhjeje konkrete nga autoritetet janë kthyer në viktima të thashethemeve, që qarkullojnë në komunitetin e tyre për shkak të mungesës së informacionit.

Maqedoni, nën hetim ish-shefi i shërbimeve sekrete. Shkak, arrestimi i Boshkovskit Maqedoni, nën hetim ish-shefi i shërbimeve sekrete. Shkak, arrestimi i Boshkovskit
Prokuroria Speciale në Maqedoni ka nisur një procedurë hetimore për 7 persona, për shkak të mënyrës së arrestimit të ish-kryetarit të partisë maqedonase “Të Bashkuar për Maqedoninë”, Lube Boshkovski, 5 vite më parë.

Neglizhenca e belgëve nis që me arrestimin e Abdelhamid Abaaoud në Athinë Neglizhenca e belgëve nis që me arrestimin e Abdelhamid Abaaoud në Athinë
Kritikave për punën e dobët të organeve belge të rendit u shtohet edhe fakti, që nuk i dhanë rëndësi të dhënave të dërguara nga Antiterrori grek një vit më parë, për veprimtarinë e terroristit Abdelhamid Abaaud.

Greqi, protestë kundër refugjatëve në Veria. Merr pjesë edhe AA Greqi, protestë kundër refugjatëve në Veria. Merr pjesë edhe AA
Dhjetëra banorë të një fshati pranë Verias kanë protestuar për mbërritjen e një autobusi me refugjatë, që do të strehohen në një kapanon të ushtrisë në këtë zonë.

Maqedoni, policia shton masat në rajonin e Shkupit dhe Kumanovës Maqedoni, policia shton masat në rajonin e Shkupit dhe Kumanovës
Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni ka shtuar masat e sigurisë në rajonin e Shkupit dhe Kumanovës, duke stacionuar forca të shumta policore në fshatrat me popullsi shqiptare, si Haraçina, Nikushtaku, Sllupçani, Vaksinca dhe Llojani.

Dënimi i Karaxhiç, Beogradi zyrtar e quan “drejtësi selektive” Dënimi i Karaxhiç, Beogradi zyrtar e quan “drejtësi selektive”
Qeveria e Serbisë e konsideron të padrejtë aktgjykimin ndaj ish-udhëheqësit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, i dënuar nga Gjykata e Hagës me 40 vite heqje lirie për “gjenocid” dhe “krime ndaj njerëzimit”.

Maqedoni, dënohen 6 prej të akuzuarve të rastit “Celula”. Luftuan në Siri Maqedoni, dënohen 6 prej të akuzuarve të rastit “Celula”. Luftuan në Siri
Gjykata Penale në Shkup ka dënuar 6 nga 11 të akuzuarit në rastin “Celula”. Me 7 vite burg është dënuar imami nga Shkupi, Rexhep Memishi, i cili pranoi akuzën për pjesëmarrje në luftën në Siri dhe për përgatitjen e ushtarëve për këtë konflikt të armatosur.

Greqi, nis evakuimi i kampit të Idomenit, në kufirin me Maqedoninë Greqi, nis evakuimi i kampit të Idomenit, në kufirin me Maqedoninë
Μbërritja e 20 autobusëve pranë fshatit Idomeni, në kufijtë e Greqisë me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, konsiderohet si fillimi i një operacioni për evakuimin e këtij kampi provizor, në të cilin numërohen mbi 12 mijë refugjatë që jetojnë në kushte tepër dramatike, duke u përballur me urinë dhe të ftohtin.

Dënimi i Karaxhiç, banorët e Sarajevës: 40 vite burg janë pak Dënimi i Karaxhiç, banorët e Sarajevës: 40 vite burg janë pak
Për banorët e Saravejës , 40 vjet dënim për Radovan Karaxhiç, janë shumë pak. Babai i një vajzë të vrarë në vitin 1993 , të cilit edhe vajza tjetër iu plagos shumë rëndë nga një granatë dore, thotë se lideri serbo-boshnjak arriti atë çka donte.

Protestë pro Karaxhiç në Beograd; Sheshel mbledh nacionalistët Protestë pro Karaxhiç në Beograd; Sheshel mbledh nacionalistët
Aktgjykimi ndaj ish-liderit politik e ushtarak të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, është pritur me pakënaqësi në Serbi. Fajësia e simbolit të zbatimit të politikës së përgjakshme, konfirmon krimet që janë mohuar për kohë të gjatë.

Maqedoni, gjyqtarët në grevë treditore: Të tërhiqet ligji dhe rritje page Maqedoni, gjyqtarët në grevë treditore: Të tërhiqet ligji dhe rritje page
Nëpunësit e Administratës Gjyqësore në Maqedoni janë futur në një grevë treditore, të pakënaqur me ligjin për shërbimet gjyqësore. Ata i kanë bërë thirrje qeverisë që ta tërheqë këtë ligj, ndërsa kanë kërkuar edhe rritjen e pagave me 5 për qind.

40 vjet burg për Karaxhiç, fajtor për genocid dhe krime kundër njerëzimit 40 vjet burg për Karaxhiç, fajtor për genocid dhe krime kundër njerëzimit
Gjyqtarët në Gjykatën e Hagës kanë dënuar me 40 vjet burg ish-liderin e serbëve të Bosnjes, Radovan Karaxhiç, ndaj të cilit rëndonin akuza të shumëfishta.

Holandë, pritet vendimi për Radovan Karaxhiç Holandë, pritet vendimi për Radovan Karaxhiç
Gjyqi ndaj Radovan Karaxhiç, ish-Presidentit serb të Bosnjës dhe komandantit të ushtrisë serbe të Bosnjës, pritet të mbyllet sot (e enjte) në Gjykatën Kriminale për ish-Jugosllavinë në Hagë.

Maqedoni, gjendje krize deri në fund të vitit prej refugjatëve Maqedoni, gjendje krize deri në fund të vitit prej refugjatëve
Ministria e Mbrojtjes në Shkup vlerëson se, gjendja e krizës në kufirin jugor me Greqinë dhe atë verior me Serbinë duhet të mbetet në fuqi deri në fund të këtij viti.

Maqedoni, PDSH propozon amnisti të përgjithshme Maqedoni, PDSH propozon amnisti të përgjithshme
Për shkak të politizimit të Gjyqësorit në Maqedoni, partia opozitare PDSH propozon amnisti të përgjithshme për qytetarët, që - sipas kësaj partie, - nënkupton drejtësi për shqiptarët e dënuar padrejtësisht nga gjykatat maqedonase dhe shlyerjen e borxheve, që qytetarët kanë ndaj shtetit.

Maqedoni, prokurorja Janeva: Institucionet e vendit, jolegjitime Maqedoni, prokurorja Janeva: Institucionet e vendit, jolegjitime
Për shkak të parregullsive të shumta në ciklet e kaluara zgjedhore, institucionet në Maqedoni nuk janë legjitime. Këto akuza i ka bërë prokuroja speciale, Katica Janeva, e cila tha se zotëron dëshmi se Presidenti, deputetët e Kuvendit dhe anëtarët e Gjykatës Kushtetuese në Shkup janë zgjedhur në mënyrë jolegjitime.

Marrëveshja BE-Turqi, KE dhe Tsipras: Duhet bashkëpunim me Ankaranë Marrëveshja BE-Turqi, KE dhe Tsipras: Duhet bashkëpunim me Ankaranë
Athina zyrtare ka kërkuar ndërhyrjen e koordinatorit special të KE-së, Maarten Fervei, tek Ankaraja, në mënyrë që Turqia të frenojë fluksin e refugjatëve që po rritet në orët e fundit, pavarësisht se prej mesnatës së të dielës ka hyrë në fuqi marrëveshja BE-Turqi.

Maqedoni, Ivanov: Janë mbyllur rrugët drejt BE-së për refugjatët Maqedoni, Ivanov: Janë mbyllur rrugët drejt BE-së për refugjatët
Presidenti maqedonas, George Ivanov bëri të ditur se refugjatëve nga Lindja e Mesme duhet t’u dërgohet porosi e qartë se, për ta, rrugët drejt BE-së janë të mbyllura.

Nuk ndalen refugjatët drejt Greqisë, mbyten 2 foshnje Nuk ndalen refugjatët drejt Greqisë, mbyten 2 foshnje
Megjithëse marrëveshja BE-Turqi ka filluar të zbatohet zyrtarisht prej mëngjesit të kësaj të diele, në ishujt grekë kanë mbërritur prej mesnatës mbi 800 refugjatë, ndërsa dy foshnje 1 dhe 2 vjeç janë mbytur afër ishullit Ro, kur kanë rënë në det nga një gomone, që sillte rreth 40 refugjatë nga brigjet turke.

Preshevë, gjobë imamit të xhamisë, ngriti flamurin shqiptar Preshevë, gjobë imamit të xhamisë, ngriti flamurin shqiptar
Në minaren e xhamisë së fshatit Geraj, më 28 nëntor 2014 është ngritur flamuri shqiptar. Imami i xhamisë, Nexhat Jashari ka marrë një letër nga gjykata në Preshevë. Gjoba është rreth 300 euro për shkelje të ligjit, pasi akuzohet për “përdorim të simboleve të palejuara”. Hoxha i fshatit Geraj, për shkak të moshës, nuk mund të ngjitet sipër në minare.

Maqedoni, KSHZ: Janë 500 mijë votues të dyshimtë në listën zgjedhore Maqedoni, KSHZ: Janë 500 mijë votues të dyshimtë në listën zgjedhore
Komisioni Shtetëror Zgjedhor duhet të kontrollojë në terren të paktën 200 mijë votues të dyshimtë, që ndodhen në listën zgjedhore.

Greqi, lirohet neonazisti që vrau muzikantin Greqi, lirohet neonazisti që vrau muzikantin
Pas 30 muajsh nga arrestimi i tij, Jorgos Roupakias, neonazisti që është akuzuar për vrasjen e muzikantit aktivist antifashist Pavlos Fisas në 18 shtator të vitit 2013, është liruar pasi ka mbaruar afati i paraburgimit të tij.

Idomeni, jetesa duke lypur në mes çadrave Idomeni, jetesa duke lypur në mes çadrave
Idomeni, kampi në kufirin greko-maqedonas që strehon mijëra emigrantë, është për këta njerëz vendi ku nuk jetohet, por ti thjesht ekziston. Shumë prej tyre kanë humbur gjithçka kishin, e tani, duhet të humbasin edhe dinjitetin me pritjen çdo ditë për orë të tëra në radhë dukë lypur praktikisht ushqim.

Përleshen emigrantët, kaos ne Idomeni dhe Pire Përleshen emigrantët, kaos ne Idomeni dhe Pire
Dy konfrontime midis refugjatëve dhe emigrantëve në dy kampet provizore të Idomenit dhe atë të Pireut në orët e fundit ku ka pasur dhe të plagosur, kanë shkaktuar shqetësim tek qeveria greke, ndërsa shumë media vendase në komentet e tyre thonë se ishte çështje kohe të ndodhte diçka e tillë.

Greqi, trafikonin emigrantët, arrestohen 5 persona Greqi, trafikonin emigrantët, arrestohen 5 persona
Pesë persona janë arrestuar në Mesologji të Greqisë,pasi sipas policisë greke akuzohen se kishin ngritur një organizatë të trafikimit të emigrantëve me avion drejt Italisë.

Gjyqi ndaj Karaxhiç, më 24 mars jepet vendimi Gjyqi ndaj Karaxhiç, më 24 mars jepet vendimi
Gjyqi ndaj Radovan Karaxhiç, ish-Presidentit serb të Bosnjës dhe komandantit të ushtrisë serbe të Bosnjës, pritet të mbyllet në Gjykatën Kriminale për ish-Jugosllavinë në Hagë, javën e ardhshme më 24 mars.

Pustec dhe pushtet, 3 mijë votues nga Shqipëria në listat maqedonase Pustec dhe pushtet, 3 mijë votues nga Shqipëria në listat maqedonase
Anëtari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Subhi Jakupi dyshon se, në dy ciklet e kaluara zgjedhore në Maqedoni kanë votuar rreth 3.000 shtetas të Shqipërisë nga Bashkia e Pustecit, ku jetojnë 5.191 banorë, 4.290 prej të cilëve me të drejtë vote.

Jolie në ndihmë të refugjatëve Jolie në ndihmë të refugjatëve
Pranë mijëra refugjatëve që kanë gjetur strehim në portin e Pireut është ndodhur në mesditën e së mërkurës aktorja e famshme e Hollivudit, Angelina Jolie, që është njëkohësisht edhe Ambasadorja e UNHCR-së.

Shkup, gjykata zgjat paraburgimin për ish-anëtarin e UÇK-së Shkup, gjykata zgjat paraburgimin për ish-anëtarin e UÇK-së
Gjykata Themelore në Shkup i ka zgjatur me 30 ditë masën e paraburgimit zyrtarit kosovar Gafurr Dugolli, i cili u arrestua javën e kaluar nga policia maqedonase, në bazë të një urdhërarresti të policisë serbe.

Princi Charles në Serbi, Britania rikthen sytë nga Ballkani? Princi Charles në Serbi, Britania rikthen sytë nga Ballkani?
Princi Charles dhe bashkëshortja e tij kanë nisur turin ballkanik, duke ndaluar fillimisht në Serbi. Në aeroportin e Beogradit, për një vizitë dyditore të nivelit të lartë, princin e ka pritur kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç.

Bie fluksi i refugjatëve, pengesë patrullimi i detit nga NATO Bie fluksi i refugjatëve, pengesë patrullimi i detit nga NATO
Gjatë 24 orëve të fundit, në ishullin e Mitilinit kanë mbërritur vetëm pak barka me refugjatë. Autoritetet thonë se, nëse NATO do të vazhdojë patrullimet, duke penguar fluksin e emigrantëve të mbërrijnë, ato do të vazhdojnë me boshatisjen e ishullit prej më tepër se 5000 emigrantëve që ndodhen aktualisht në Mitilini.

Sirianët  kthehen në  Greqi. Të dëbuarit nga Maqedonia: Jemi dhunuar nga policia Sirianët  kthehen në  Greqi. Të dëbuarit nga Maqedonia: Jemi dhunuar nga policia
Grupi me refugjatë të cilët tentuan të kalonin kufirin për të hyrë ilegalisht në Maqedoni, nëpërmjet  lumit të rrëmbyeshëm, u kapën nga policia maqedonase dhe u kthyen në kampin grek të Idomenit.

Maqedonia dëbon refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin Maqedonia dëbon refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin
Pjesëtarë të ushtrisë dhe policisë maqedonase kanë dëbuar drejt territorit grek, refugjatët që kaluan ilegalisht kufirin me Maqedoninë gjatë ditës së hënë.

Dëshpërimi po vret refugjatët. Marshimi i shpresës u kthye në tragjedi Dëshpërimi po vret refugjatët. Marshimi i shpresës u kthye në tragjedi
Dëshpërimi përballë barrierave dhe kufijve të mbyllur gjatë të gjithë rrugës ballkanike, është ai që i shtyn emigrantët e bllokuar në kufirin greko-maqedonas të ndërmarrin veprime të dëshpëruara, siç ishte kalimi i lumit të Thatë, ku humbën jetën 3 vetë: një 27-vjeçare afgane shtatzënë, motra e saj 17 vjeç dhe një kushëriri i tyre.

Refugjatët “çajnë” bllokadën maqedonase Refugjatët “çajnë” bllokadën maqedonase
Mijëra refugjatëve të bllokuar në kampin e Idomenit në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, u ka sosur durimi dhe kanë nisur përpjekjet e para për të çarë bllokadën kufitare maqedonase.

Serbi, hetime për raketat e gjetura në avionin e pasagjerëve Serbi, hetime për raketat e gjetura në avionin e pasagjerëve
Raketat e gjetura në avionin e linjës Bejrut-Beograd, nga qentë e trajnuar për gjetje eksplozivi në një linjë të rregullt udhëtarësh, kanë qenë pa mbushje dhe ishin duke u kthyer për në Amerikë, ku edhe janë prodhuar.

Mbyllja e kufijve për refugjatët, ministri grek: Shqipëria ksenofobe! Mbyllja e kufijve për refugjatët, ministri grek: Shqipëria ksenofobe!
Në një intervistë për “Financial Times”, ministri grek plotësues i Mbrojtjes, Dimitris Vitsas, duke folur për krizën e refugjatëve që përballon Greqia, ka shfaqur zhgënjimin e tij për disa vende europiane, që nuk kanë pranuar të strehojnë përkohësisht qoftë edhe një numër të vogël prej tyre.

Maqedoni, mbyten 3 refugjatë në lumin e Thatë Maqedoni, mbyten 3 refugjatë në lumin e Thatë
Tri emigrantë kanë humbur jetën rreth orës 3 të mëngjesit të së hënës në qytetin e Gjevgjelisë. Ata kishin hyrë në territorin e Maqedonisë ilegalisht, nga Greqia.

Serbi, raketa në avionin e nisur nga Libani; hetojnë autoritetet Serbi, raketa në avionin e nisur nga Libani; hetojnë autoritetet
Autoritetet serbe po hetojnë mbi raportimet se në një avion pasagjerësh të nisur nga Libani drejt Serbisë u gjet një pako që përmbante dy raketa me koka të mbushura me eksplozivë.

Greqi, prag katastrofe me refugjatët. Në shi e baltë, me sëmundje infektive Greqi, prag katastrofe me refugjatët. Në shi e baltë, me sëmundje infektive
Një javë pas mbylljes totale të kufijve me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, rreth 13 mijë refugjatë, 4.000 prej të cilëve fëmijë, janë zgjuar për të tretën ditë me radhë në mes të shiut, baltës dhe pellgjeve me ujë, që rrethojnë çadrat, si dhe temperaturave të ulëta në kampin pranë fshatit Eidomeni.

Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve në portin e Pireut Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve në portin e Pireut
Në portin e Pireut vazhdojnë të mbërrijnë refugjatë që zbarkojnë në çdo orë në ishujt grekë të Egjeut.

Ivanovi “shpërthen” ndaj BE-së: Ballkani, viktimë e politikës së dështuar për refugjatët Ivanovi “shpërthen” ndaj BE-së: Ballkani, viktimë e politikës së dështuar për refugjatët
Presidenti maqedonas i përshkroi vendet e Ballkanit si viktima të “politikës së dështuar të Gjermanisë dhe Brukselit për refugjatët”.

Operacion antiISIS në Romë, arrestohen 2 shqiptarë nga Maqedonia Operacion antiISIS në Romë, arrestohen 2 shqiptarë nga Maqedonia
Karabinierët e grupit operativ special të Romës kanë nxjerrë dy urdhëra arresti për bashkëpunim në aktivitete terroriste të ISIS. Bëhet fjalë për një 41 vjeçar maqedonas me origjinë shqiptare, Vullnet Maliqi, i cili aktualisht ndodhet në burg dhe një tunizian 29 vjeçar që me sa dihet mund të jetë në Irak.

Refugjatët, Ivanov: Po Paguajmë gabimet e BE-së Refugjatët, Ivanov: Po Paguajmë gabimet e BE-së
Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov deklaroi me zemërim se, vendi i tij po paguan gabimet e Bashkimit Europian përsa i takon fluksit rekord të emigrantëve.

Pjesëmarrja në luftë, 6 anëtarë të “Celulës” pranojnë fajin Pjesëmarrja në luftë, 6 anëtarë të “Celulës” pranojnë fajin
Në seancën e parë gjyqësore për rastin “Celula”, 6 nga 11 të akuzuarit kanë pranuar fajin. Ata akuzohen për nxitjen e shtetasve të Maqedonisë për pjesëmarrje në luftërat në Siri dhe Irak, si dhe për pjesëmarrje të drejtpërdrejtë në këto konflikte të armatosura.

Sherr për bukën e gojës, refugjatët mësyjnë kamionin Sherr për bukën e gojës, refugjatët mësyjnë kamionin
Emigrantët në kampin e Idomenit në kufirin e Greqisë me Maqedoninë, janë përleshur me njëri-tjetrin për ndihmat në ushqime që po shpërndaheshin aty nga një organizatë vullnetarësh.

Zgjedhjet në Serbi, shqiptarët ende të pavendosur. Duhet unitet Zgjedhjet në Serbi, shqiptarët ende të pavendosur. Duhet unitet
Shqiptarët janë të ndarë rreth pjesëmarrjes në zgjedhjet parlamentare të Serbisë. Ata që ishin në Kuvend thonë se, mundësitë janë të vogla, por luftojnë për të drejtat e shqiptarëve. Të përballur me kërkesat e përditshmërisë dhe me tensione politike, partitë ende nuk kanë vendosur.

Maqedoni, ngecin negociatat për reformën në media; kriter kyç për zgjedhjet Maqedoni, ngecin negociatat për reformën në media; kriter kyç për zgjedhjet
Reforma në media është ndër kushtet kryesore për organizimin e zgjedhjeve demokratike në Maqedoni, por partitë politike kanë ndalur prej dy javësh negociatat për këtë temë.

Tsipras-Tusk, “luftë” në Twitter për refugjatët Tsipras-Tusk, “luftë” në Twitter për refugjatët
Rreth 20 ditë pas një takimi të përzëmërt në Athinë dhe deklarata për shtyp në të njëjtën gjatësi vale në lidhje me çështjen e refugjatëve, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka reaguar ashpër ndaj pozicionimit të fundit të presidentit të KE, që ka falenderuar me një postim në Twitter vendet ballkanase që mbyllën kufijtë duke zbatuar një vendim që sipas tij mori aprovimin e 28 shteteve anëtare të BE-së.

Maqedoni, Thaçi, skeptik për zgjedhjet e 5 Qershorit Maqedoni, Thaçi, skeptik për zgjedhjet e 5 Qershorit
Kryetari i partisë opozitare PDSH, Menduh Thaçi, nuk beson se deri më 5 qershor qeveria teknike në Maqedoni mund t’i përmbushë kushtet për zgjedhje demokratike.

Maqedoni, publikimi i listës zgjedhore nxjerr në pah parregullsitë Maqedoni, publikimi i listës zgjedhore nxjerr në pah parregullsitë
Publikimi në internet i listës zgjedhore nga ana e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve ka nxjerrë në pah parregullsi të shumta. Partia opozitare, LSDM ka denoncuar disa raste, ku vetëm në një adresë banimi janë regjistruar deri në 40 votues.

Marrëveshje Greqi-Turqi për emigrantët Marrëveshje Greqi-Turqi për emigrantët
Duke lënë mënjanë, të paktën përkohësisht, kontraditat historike, Athina dhe Ankaraja janë zotuar për një bashkëpunim më të madh për të reduktuar fluksin e madh të refugjatëve, duke rinovuar marrëveshjen për rikthimin e emigrantëve të cilët nuk kanë të drejtë për të marrë azil politik.

Refugjatët, Sllovenia, masa për mbylljen e “rrugës ballkanase” Refugjatët, Sllovenia, masa për mbylljen e “rrugës ballkanase”
Sllovenia ka prezantuar masa të reja kufitare për të reduktuar numrin e emigrantëve në kufi, në kuadër të përpjekjeve për të mbyllur rrugët ballkanase nga Greqia drejt Europës Perëndimore.

Në pritje për rrugën e Shqipërisë, refugjatët nuk hyjnë në Serbi Në pritje për rrugën e Shqipërisë, refugjatët nuk hyjnë në Serbi
Refugjatët arrijnë në Ballkan, por nuk janë më të mirëpritur. Një numër i vogël ka hyrë në Serbi nga Mali i Zi, përmes “rrugës së re ballkanike”, por është një pikëpyetje e madhe për më tutje.

Serbi, përmbytjet shkaktojnë gjendje të jashtëzakonshme në 15 qytete Serbi, përmbytjet shkaktojnë gjendje të jashtëzakonshme në 15 qytete
Vërshimet në Serbi kanë kthyer në një gjendje të jashtëzakonshme 15 qytete. Qindra shtëpi janë përmbytur dhe vlerësimi i dëmeve ende nuk dihet.

Maqedoni, flasin 4 dëshmitarë në gjyqin për “Kumanovën” Maqedoni, flasin 4 dëshmitarë në gjyqin për “Kumanovën”
Në seancën gjyqësore të ditës së martë, për çështjen e “Kumanovës”, kanë dëshmuar 4 dëshmitarët e parë të propozuar nga Prokuroria Publike, dy prej të cilëve banorë të “Lagjes së Trimave”, të cilët në momentin kur filluan luftimet ndodheshin në shtëpitë e tyre.

Rishpërndarja e refugjatëve, diplomatët grekë bisedime me Shqipërinë e Bullgarinë Rishpërndarja e refugjatëve, diplomatët grekë bisedime me Shqipërinë e Bullgarinë
Qeveria greke ka njoftuar se ditën e mërkurë do të fillojë vendosjen e emigrantëve të parë në zonën e Epirit, vetëm pak kilometra nga kufiri me Shqipërinë. Sipas burimeve të Top Channel, vendosja e 2000 emigrantëve të parë do të kryhet në bazë të një plani të organizuar që prej disa ditësh prej Ministrisë së Emigracionit në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes, për shpërndarjen e mëse 70.000 emigrantëve që pritet të bllokohen në Greqi gjatë muajve të ardhshëm.

7 marsi në Maqedoni, arsimi shqip ende me probleme 7 marsi në Maqedoni, arsimi shqip ende me probleme
Krahas aktiviteteve të ndryshme kushtuar Ditës së Mësuesit, Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë në Maqedoni ka kërkuar përmirësimin e kushteve të rënda për nxënësit shqiptarë në vend.

Pavarësisht samitit Turqi-BE, në Greqi zbarkojnë mbi 2.000 emigrantë Pavarësisht samitit Turqi-BE, në Greqi zbarkojnë mbi 2.000 emigrantë
Në ditën kur udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe zyrtarë të lartë të Ankarasë u takuan në Bruksel, për samitin e emergjencës mbi frenimin e fluksit njerëzor nga Turqia drejt Europës, më shumë se 2.000 emigrantë të tjerë zbarkuan në ishujt grekë.

Refugjatët të bllokuar në Preshevë Refugjatët të bllokuar në Preshevë
Myzhda dhe familja e saj janë prej 40 ditësh në rrugëtim ku kanë përshkuar plot mundim rrugën nga Afganistani e deri në Preshevë. Në kufirin e Kroacisë ata janë kthyer mbrapsht.

Protestë antishqiptare në Shkup Protestë antishqiptare në Shkup
Qindra protestues maqedonas kanë protestuar para ministrisë së Brendshme në Shkup dhe kanë kërkuar dorëheqjen e ministrit Oliver Spasovski, të cilin e akuzojnë se nuk ka ndërmarrë asgjë për të mbrojtur bazamentin e kryqit në komunën e Butelit, që u shkatërrua nga zyrtarët e partisë shqiptare BDI.

Greqia paralajmëron Shkupin e Beogradin: Hapni kufijtë! Greqia paralajmëron Shkupin e Beogradin: Hapni kufijtë!
Ministria e Jashtme greke i ka dërguar një notë të ashpër proteste Maqedonisë dhe Serbisë lidhur me qëndrimin e këtyre të fundit në çështjen e emigrantëve dhe mbylljes së kufijve.

Kryqi në Butel, tërhiqen protestuesit e BDI; marrëveshje me VMRO Kryqi në Butel, tërhiqen protestuesit e BDI; marrëveshje me VMRO
Zyrtarët e Bashkimit Demokratik për Integrim mbrëmjen e së premtes kanë ndërprerë protestën kundër ndërtimit të një kryqi në komunën e Butelit.

Greqi, përgatitjet e fundit në prag të samitit BE-Turqi Greqi, përgatitjet e fundit në prag të samitit BE-Turqi
Udhëheqësit e partive politike greke janë takuar për më shumë se 5 orë, në një mbledhje urgjente nën praninë e Presidentit, gjatë së cilës kryeministri Tsipras ka kërkuar të përcaktohet një strategji kombëtare para samitit emergjent Turqi-BE, me temë kryesore krizën e refugjatëve.

Maqedoni, porositë e zyrtarit amerikan për politikanët para zgjedhjeve Maqedoni, porositë e zyrtarit amerikan për politikanët para zgjedhjeve
Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndjekin nga afër zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni, si dhe mbështesin fuqishëm të gjithë faktorët për organizimin e zgjedhjeve korrekte.

Debati për kryqin në Shkup, BDI: Protestë; PDSH: Është lojë Debati për kryqin në Shkup, BDI: Protestë; PDSH: Është lojë
Zyrtarë të lartë të BDI-së kanë ngritur tenda në afërsi të godinës së Komunës së Butelit, në Shkup, dhe po protestojnë kundër vendimit të Këshillit Komunal për ngritjen e një kryqi 56 metra të lartë, në një udhëkryq pranë komunës.

Vuçiç çon Serbinë në zgjedhje, të vendosë populli: Drejt BE-së, apo Rusisë Vuçiç çon Serbinë në zgjedhje, të vendosë populli: Drejt BE-së, apo Rusisë
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç shpalli zgjedhjet e parakohshme. Pas vendimit të vet qeverisë dhe kryeministrit, Aleksandar Vuçiç, Serbia do të konfirmojë edhe një herë zyrtarisht rrugën e saj, më afër BE-së apo Rusisë.

Vizita e diplomatit Yee në Maqedoni, takime me politikanët shqiptarë Vizita e diplomatit Yee në Maqedoni, takime me politikanët shqiptarë
Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee e ka nisur vizitën e tij në Maqedoni me krerët e dy partive shqiptare, Ali Ahmetin nga BDI dhe Menduh Thaçin nga PDSH.

TAP, BE ratifikon marrëveshjen me Greqinë TAP, BE ratifikon marrëveshjen me Greqinë
Komisioni Europian miratoi marrëveshjen me qeverinë greke për gazsjellësin Transadriatik, duke e quajtur atë në linjë me rregullat e BE-së për ndihmën shtetërore.

BE: Nuk e braktisim Greqinë. Tsipras: Refugjatët të merren me avion nga Turqia BE: Nuk e braktisim Greqinë. Tsipras: Refugjatët të merren me avion nga Turqia
BE nuk do ta braktisë Greqinë, ajo është dhe do të mbetet në zonën e “Schengen”-it. Këtë ka deklaruar nga Athina, pas një takimi me kryeministrin grek, presidenti i KE-së Donald Tusk, në kuadrin e një turi ballkanik që përfundon në Turqi, në prag të samitit të rëndësishëm të 7 marsit midis BE-së dhe Turqisë për refugjatët.

Greqi, lulëzon biznesi i falsifikimit të pasaportave Greqi, lulëzon biznesi i falsifikimit të pasaportave
Një pjesë e madhe e refugjatëve në Europë vijnë me dokumenta të falsifikuara dhe Greqia, si një prej portave hyrëse të këtyre njerëzve në Kontinentin e Vjetër, është kthyer në qendër të rëndësishme e falsifikuesve të pasaportave.

Të bllokuar në kufi; Idomeni, fshati grek me 10 mijë refugjatë sirianë Të bllokuar në kufi; Idomeni, fshati grek me 10 mijë refugjatë sirianë
“Ndodhemi në kufirin greko-maqedonas pranë fshtatit Idomeni, ku sipas autoriteteve greke janë përqendruar më shumë se 10 mijë refugjatë të cilët jetojnë në një situatë të jashtëzakonshme prej fillimit të krizës së refugjatëve në Greqi”.

Refugjatët, Maqedonia: Lejojmë të kalojnë vetëm 300 në ditë Refugjatët, Maqedonia: Lejojmë të kalojnë vetëm 300 në ditë
Numri i refugjatëve të bllokuar në fshatin grek Idomeni, pranë kufirit me Maqedoninë, ka shkuar në rreth 10 mijë, ndërsa autoritetet maqedonase lejojnë që kufirin ta kalojnë vetëm 300 refugjatë në ditë.

“Të shpëtojmë Schengen-in”, turi ballkanik i Donald Tusk për refugjatët “Të shpëtojmë Schengen-in”, turi ballkanik i Donald Tusk për refugjatët
Me moton “Kthim në Schengen”, Presidenti i Këshillit të BE-së, Donald Tusk ka nisur turin në kryeqytetet e korridorit ballkanik të kalimit të migrantëve, për gjetjen e konsensusit mbi zgjidhjen europiane.

Athinë, familja shqiptare në ndihmë të 150 refugjatëve Athinë, familja shqiptare në ndihmë të 150 refugjatëve
Rrugët e Athinës dhe veçanërisht porti është mbushur plot me refugjatë, që mbërrijnë çdo ditë nga Turqia. Solidariteti me refugjatet në Greqi është i dukshëm.

Refugjatët, Greqia e Gjermania bojkotojnë takimin e policive kufitare Refugjatët, Greqia e Gjermania bojkotojnë takimin e policive kufitare
Shefat e policive kufitare të disa vendeve të prekura nga rrugëtimi ballkanik i refugjatëve kanë marrë masa për kontrollin e refugjatëve që arrijnë në Europë. Ata duan që të kenë një bazë të përbashkët të dhënash dhe regjistrimi, pas bllokimit të 7.000 refugjatëve në Greqi dhe nga 1.000 respektivisht në Maqedoni e Serbi.

Maqedoni, Ahmeti do të dëshmojë në Prokurori për “Kosmos”-in Maqedoni, Ahmeti do të dëshmojë në Prokurori për “Kosmos”-in
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti është ftuar nga Prokuroria Speciale për të dhënë dëshminë e tij lidhur me rastin “Kosmos”, që ka të bëjë me shembjen e objektit të banimit në pronësi të ish-deputetit Fiat Canovski, nga ana e qeverisë.

Kriza e refugjatëve, Gjermania: Duhet një zgjidhje europiane Kriza e refugjatëve, Gjermania: Duhet një zgjidhje europiane
Përshkallëzimi i situatës së një dite më parë në Idomeni të Greqisë, ku qindra refugjatë u përpoqën të çanin barrierat e të kalonin në territorin maqedonas, solli reagimin e shefit të diplomacisë gjermane, Frank-Walter Steinmeier.

Përleshjet në kufi të refugjatëve me policinë maqedonase, qetësohet situata Përleshjet në kufi të refugjatëve me policinë maqedonase, qetësohet situata
Situata në kufirin greko-maqedonas është qetësuar, pas tensioneve që u paraqitën paraditen e së hënës mes forcave maqedonase të sigurisë dhe refugjatëve.

Maqedoni, refugjatët rrëzojnë gardhin; në Calais nis boshatisja e “Xhunglës” Maqedoni, refugjatët rrëzojnë gardhin; në Calais nis boshatisja e “Xhunglës”
Tensionet e shtuara prej ditësh shpërthyen sot në kufirin e Greqisë me Maqedoninë, ku një grup emigrantësh rrëzoi barrierën e telave me gjemba, ndërsa policia përdori gazin lotsjellës për t’i zmbrapsur.

Merkel: Nuk mund ta lejojmë zhytjen e Greqisë në kaos Merkel: Nuk mund ta lejojmë zhytjen e Greqisë në kaos
Europa nuk mund ta lejojë zhytjen e Greqisë në kaos, paralajmëroi kancelarja gjermane Angela Merkel, në mesin e ndasive të thella të shfaqura mes anëtarëve të bllokut për shkak të krizës së emigrantëve që kërcënon sot vetë ekzistencën e tij.

Itali, arrestohet xhihadisti maqedonas me ndihmë sociale, rekrutonte për ISIS Itali, arrestohet xhihadisti maqedonas me ndihmë sociale, rekrutonte për ISIS
Grupi i operacioneve speciale “Carabinieri” në Itali, ka arrestuar një 37-vjeçar maqedonas të identifikuar si Ajhan Veapi. Ai akuzohet për rekrutim të xhihadistëve.

Protestë e refugjatëve në Greqi, Athina: Presim rritje të fluksit Protestë e refugjatëve në Greqi, Athina: Presim rritje të fluksit
Duke krijuar një zinxhir njerëzor me trupat e tyre, dhjetra refugjatë që ndodhen të bllokuar në kufirin greko-maqedonas, pranë fshatit Idhomeni, protestojnë për refuzimin e qeverisë së Shkupit për të hapur korridorin e vetëm  për ta në këtë moment drejt Europës.

Maqedoni, vetëm 22 refugjatë në 24 orë Maqedoni, vetëm 22 refugjatë në 24 orë
Në 24 orët e kaluara, nga Greqia në territorin e Maqedonisë kanë hyrë vetëm 22 refugjatë. Ministria e Punëve të Brendshme në Shkup ka informuar se 15 prej tyre janë shtetas sirianë, ndërsa 7 të tjerë7 nga Iraku.

Refugjatët në Greqi, Mjekët pa kufij: Pas 5 ditësh nuk ka me vende në qendrat e pritjes Refugjatët në Greqi, Mjekët pa kufij: Pas 5 ditësh nuk ka me vende në qendrat e pritjes
Mbyllja e pjesshme e kufijve nga Maqedonia, Kroacia, Serbia, Sllovenia dhe Austria, të cilat u lejojnë kalimin vetëm sirianëve dhe irakianëve, po e zhyt ne kaos Greqinë.

Itali, shqiptari vret ish gruan dhe vjehrrën, më pas veten Itali, shqiptari vret ish gruan dhe vjehrrën, më pas veten
Një shqiptar në Itali ka vrarë ish bashkëshorten dhe vjehrrën e tij, e më pas veten. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Rovigo ku janë gjetur të pajetë në një apartament Rosica Montana, 31 vjeçe, e ëma e saj, Maria Askarov, 51 vjeçe, dhe shqiptari Rino Begu, 40 vjeç.

Maqedonia mbyll kufirin: Pranojmë refugjatë, po aq sa vendet e tjera ballkanike Maqedonia mbyll kufirin: Pranojmë refugjatë, po aq sa vendet e tjera ballkanike
Ministri i Brendshëm në Maqedoni, Oliver Spasovski vlerëson se, zgjidhje për krizën e refugjatëve nga Lindja e Mesme nuk mund të ketë, pa marrë fund problemet në vendet prej nga vijnë ata.

Qeveria greke vendos bllokimin e zbarkimit në qytete, Athina: Refugjatët në ishuj Qeveria greke vendos bllokimin e zbarkimit në qytete, Athina: Refugjatët në ishuj
Mijëra emigrantë vazhdojnë të qëndrojnë çdo ditë në Greqi në pritje të lejes greke për të vazhduar rrugën drejtë Maqedonisë.

Refugjatët, nën rrezikun e trafikantëve. Mediat greke: 4.000 Euro për të kaluar nga Shqipëria Refugjatët, nën rrezikun e trafikantëve. Mediat greke: 4.000 Euro për të kaluar nga Shqipëria
Mbyllja e kufirit greko-maqedonas, që ka bllokuar mijëra refugjatë në dhjetëra qytete dhe rrugë të Greqisë, ka krijuar terren veprimi për qarqet e trafikantëve të qenieve njerëzore.

BDI, apel deputetëve të kosovës: Ratifikoni marrëveshjen e lëvizjes pa pasaporta BDI, apel deputetëve të kosovës: Ratifikoni marrëveshjen e lëvizjes pa pasaporta
Në kohën kur Kosova po kalon një krizë të rëndë politike, që ka vështirësuar punën e Kuvendit, deputetët shqiptarë të BDI-së në Parlamentin e Maqedonisë kanë ftuar kolegët e tyre në Prishtinë, që të nisin sa më parë procedurat për ratifikimin e marrëveshjes mes dy vendeve për lëvizjen e qytetarëve vetëm me letërnjoftime.

Athina thërret ambasadorin. Përplasje me Vjenën pas samitit për refugjatët Athina thërret ambasadorin. Përplasje me Vjenën pas samitit për refugjatët
Reagimi i Athinës ndaj mbajtjes së samitit të emigracionit në Vjenë nuk u mjaftua vetëm me notën e protestës. Mungesa e saj në takimin, që mblodhi të gjithë vendet e të ashtuquajturës “rrugë ballkanike” e ka shtyrë ekzekutivin grek drejt një mase edhe më të ashpër.

Rruga ballkanike, 9 vende të rajonit pa Greqinë në Vjenë. Athina revoltohet Rruga ballkanike, 9 vende të rajonit pa Greqinë në Vjenë. Athina revoltohet
Austria e mbrojti vendimin e saj për të mbajtur një samit mbi çështjen e refugjatëve me shtetet e Ballkanit Perëndimor, pa ftuar aty Greqinë.

Refugjatët “pushtojnë” Greqinë, pasi Maqedonia mbylli kufirin Refugjatët “pushtojnë” Greqinë, pasi Maqedonia mbylli kufirin
Mbi 20 mijë refugjatë ndodhen në orët e fundit të bllokuar në të gjithë Greqinë, pas mbylljes se kufijve me Maqedoninë ndërsa fluksi i hyrjes nga brigjet turke drejt ishujve grekë vazhdon të jetë i pandalshëm.

Maqedoni, SHBA dhe BE kërkojnë plotësimin e kushteve për zgjedhje të besueshme Maqedoni, SHBA dhe BE kërkojnë plotësimin e kushteve për zgjedhje të besueshme
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Shkup, Jess Baily, si dhe eurodeputetët Richard Howitt, Ivo Vajgel dhe Eduard Kukan, kanë mirëpritur vendimin për shtyrjen e datës së zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni.

Maqedoni, zgjedhjet e reja më 5 qershor Maqedoni, zgjedhjet e reja më 5 qershor
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni do të mbahen më 5 qershor të këtij viti. Vendimi për shtyrjen e datës së votimeve u miratua vetëm me votat e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, kurse deputetët e dy partive opozitare, LSDM dhe PDSH abstenuan.

Maqedonia i shpëton krizës, nuk shpërndahet Parlamenti Maqedonia i shpëton krizës, nuk shpërndahet Parlamenti
Maqedonia duket se i shpëtoi një krize të re që do e çonte vendin në një rrugë edhe më pa krye. Pak para mesnate, kur ishte edhe afati i fundit, me ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve, palët arritën marrëveshjen dhe votuan që Parlamenti aktual të mos shpërndahet.

Maqedonia, në udhëkryq. Shqiptarët, kundër shpërndarjes së Parlamentit Maqedonia, në udhëkryq. Shqiptarët, kundër shpërndarjes së Parlamentit
Deputetët e partive shqiptare, BDI dhe PDSH, kanë ndërmarrë një nismë për të anuluar vendimin për shpërbërjen e Kuvendit ditën e mërkurë, për t’i hapur në këtë mënyrë rrugë shtyrjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, që ishin parashikuar të mbaheshin më 24 prill, pasi faktori ndërkombëtar vlerëson se, nuk ka ende kushte për mbajtjen e tyre në këtë datë.

Maqedoni, dorëhiqen dy ministra. BDI kërkon shtyrjen e shpërbërjes së Parlamentit Maqedoni, dorëhiqen dy ministra. BDI kërkon shtyrjen e shpërbërjes së Parlamentit
Dy ministra dhe 3 zëvendësministra të LSDM-së kanë depozituar në qeveri dorëheqjet nga funksionet e tyre dhe kanë kërkuar që ato të miratohen edhe nga Kuvendi gjatë ditës së martë, nëse mbetet në fuqi vendimi për shpërbërjen e Parlamentit ditën e mërkurë.

PDSH: Mbështesim ndërkombëtarët, s’ka kushte për zgjedhje të lira e demokratike PDSH: Mbështesim ndërkombëtarët, s’ka kushte për zgjedhje të lira e demokratike
Partia Demokratike Shqiptare, e cila është në opozitë në Maqedoni, përmes një komunikate për shtyp të pasdites së të hënës ka bërë të ditur se është në mbështetje të konstatimeve të faktorit ndërkombëtar, sipas të cilave ende nuk janë plotësuar kushtet për zgjedhje të lira dhe demokratike më 24 prill.

Vriten diplomatët serbë, Vuçiç: Do liroheshin, nëse nuk do i sulmonin amerikanët Vriten diplomatët serbë, Vuçiç: Do liroheshin, nëse nuk do i sulmonin amerikanët
Libër zie për dy diplomatët serbë, Sladjana Stankoviç e Jovica Stepiç, të cilët përkundër negociatave disamujore u vranë në Libi. Forcat amerikane kanë bombarduar një vendndodhje, ku ata po mbaheshin peng.

Greqi, shmanget arratisja me helikopter nga burgu Greqi, shmanget arratisja me helikopter nga burgu
Policia greke duket se ka shmangur arratisjen me helikopter të Nikos Maziotis, njëri prej anarkistëve më të mëdhenj të vendit dhe anëtar i grupit terrorist “Lufta Revolucionare”, i cili mbahet në burgun famëkeq të Korridhalosë.

Serbia mbyll kufirin, 600 afganë mbeten në Maqedoni Serbia mbyll kufirin, 600 afganë mbeten në Maqedoni
Rreth 600 emigrantë nga Afganistani, për 4 ditë me radhë janë mbajtur të bllokuar në qendrën tranzitore ‘Tabanocë’, në kufirin verior të Maqedonisë me Serbinë. Ata kanë hyrë në Maqedoni në mënyrë ligjore dhe zotërojnë dokumente të rregullta udhëtimi, megjithatë nuk dihet përse autoritetet serbe e kanë mbyllur kufirin për ta dhe nuk i lejojnë të lëvizin drejt Europës.

Greqi, 5.000 refugjatë në Eidomeni, 4.000 në Pire Greqi, 5.000 refugjatë në Eidomeni, 4.000 në Pire
Në rreth 5.000 vetë përllogaritet numri i refugjatëve që janë grumbulluar në 24 orët e fundit në fshatin grek Eidomeni, në kufirin greko-maqedonas, pasi autoritetet e Maqedonisë kanë mbyllur kufirin për të gjithë refugjatët nga Afganistani, duke ndjekur shembullin e Serbisë që ka vepruar në të njëjtën mënyrë prej ditës së shtunë në mbrëmje.

Maqedoni, zgjedhjet do shtyhen. Ambasadorët e SHBA e BE: S’ka kushte Maqedoni, zgjedhjet do shtyhen. Ambasadorët e SHBA e BE: S’ka kushte
Në Maqedoni nuk janë plotësuar kushtet për organizimin e zgjedhjeve të besueshme dhe demokratike më 24 prill, siç ishte parashikuar me marrëveshjen për zgjidhjen e krizës politike në vend. Ky është vlerësimi i ambasadave të SHBA-së dhe vendeve të BE-së në Shkup.

Lëvizja me letërnjoftime, shqyrtohet marrëveshja nga Parlamenti i Maqedonisë Lëvizja me letërnjoftime, shqyrtohet marrëveshja nga Parlamenti i Maqedonisë
Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Kosovës, për lëvizjen vetëm me letërnjoftime të qytetarëve të këtyre dy vendeve, ka kaluar në Komisionin parlamentar për Politikën e Jashtme dhe pritet që të ratifikohet të hënën nga Kuvendi, në Shkup.

Maqedoni, nuk ka marrëveshje ndërpartiake për reformim të mediave Maqedoni, nuk ka marrëveshje ndërpartiake për reformim të mediave
Ndërmjetësi evropian Piter Vanhoutte ka bërë të ditur se edhe pas rreth 8 orë negociatash gjatë mbrëmjes së të enjtes, partitë politike në Maqedoni nuk kanë arritur marrëveshje për mediat. 

Grevat bllokojnë rrugët, paralizohen shkëmbimet në pikën e kalimit të Kapshticës Grevat bllokojnë rrugët, paralizohen shkëmbimet në pikën e kalimit të Kapshticës
U bë gati një muaj që fermerët grekë mbajnë të bllokuar me traktorët e tyre krejtësisht ose përkohësisht mbi 68 pika nevralgjike të rrugëve ndërkombëtare dhe kombëtare të Greqisë, duke protestuar ndaj projektligjit të ri të sistemit të taksave dhe të pensioneve.

Maqedoni, as Ahmeti nuk e përjashton shtyrjen e zgjedhjeve Maqedoni, as Ahmeti nuk e përjashton shtyrjen e zgjedhjeve
Një ditë para se të publikohet vlerësimi i ndërkombëtarëve, nëse në Maqedoni janë plotësuar kushtet për zgjedhje demokratike, kreu i BDI-së Ali Ahmeti nuk e ka përjashtuar mundësinë për shtyrjen e tyre.

Greqia hedh poshtë “hipokrizinë dhe gënjeshtrat” e BE-së Greqia hedh poshtë “hipokrizinë dhe gënjeshtrat” e BE-së
Ministri grek i Emigracionit ka akuzuar vendet anëtare të BE-së për hipokrizi dhe gënjeshtra lidhur me deklaratat se Greqia nuk është në gjendje të kontrollojë fluksin e emigrantëve nga Turqia.

Maqedoni, gazetarët: Mediet jo të lira, gënjejnë qytetarët Maqedoni, gazetarët: Mediet jo të lira, gënjejnë qytetarët
Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve në Maqedoni, Naser Selmani ka deklaruar se, mediet në Shkup nuk shërbejnë për të informuar qytetarët, por për t’i gënjyer ata dhe për të lavdëruar qeverinë. Sipas tij, pushteti kontrollon pothuajse të gjitha mediet në vend, përmes publiciteteve qeveritare.

Zgjedhjet në Maqedoni, VMRO-DPMNE: Jemi gati; LSDM mendon ndryshe Zgjedhjet në Maqedoni, VMRO-DPMNE: Jemi gati; LSDM mendon ndryshe
Deri në fund të kësaj jave, përfaqësuesit e SHBA-ve dhe ata të BE-së në Shkup pritet të japin vlerësimin e tyre, nëse në Maqedoni janë përmbushur kushtet e nevojshme për zgjedhje demokratike më 24 prill.

Tusk, në Athinë: Pezullimi i Greqisë nga “Schengen” nuk e zgjidh krizën e refugjatëve Tusk, në Athinë: Pezullimi i Greqisë nga “Schengen” nuk e zgjidh krizën e refugjatëve
Disa orë para samitit të lartë të BE-së në Bruksel, me temë qëndrore çështjen e refugjatëve, Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, dhe kryeministri grek, Alexis Tsipras, pas një takimi në Athinë kanë deklaruar se mbyllja e kufijve, siç pretendojnë disa shtete anëtare, përbën rrezik për BE-në.

Tërmet 5.2 ballë në Greqi Tërmet 5.2 ballë në Greqi
Një tërmet me magnitudë 5.2 ballë i shkallës rihter ka goditur në orën 20:55, sipas orës lokale, zonën e Pirgosit në veri-perëndim të Peloponezit.

Maqedoni, ministri i Brendshëm: Arrestimi i Themelkos, “i ligjshëm” Maqedoni, ministri i Brendshëm: Arrestimi i Themelkos, “i ligjshëm”
Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Oliver Spasovski ka hedhur poshtë pretendimet e kryetarit të komunës së Pustecit, Edmond Themelko, sipas të cilit, të premten e kaluar ishte arrestuar në mënyrë të paligjshme nga policia maqedonase, pa urdhër gjykate.

Bosnja dorëzon kërkesën për anëtarësimin në BE Bosnja dorëzon kërkesën për anëtarësimin në BE
Bosnje Hercegovina ka aplikuar zyrtarisht për t’iu bashkuar Bashkimit Evropian, një gur ky kilometrik në përpjekjet e vendit ballkanas për të tejkaluar ndasitë etnike dhe politike.

Greqi, arrestohen 3 britanikë. Futeshin nga Turqia me armë dhe municione Greqi, arrestohen 3 britanikë. Futeshin nga Turqia me armë dhe municione
Në alarm ndodhet policia greke pas zbulimit dhe arrestimit të tre shtetasve britanikë me origjinë nga zonat kurde të Irakut.Mediat greke në fillim hodhën dyshimet se bëhej fjalë për tre xhihadistë, por pas dëshmive të para të tyre, u zbulua se donin të shkonin në Siri dhe të luftonin kundër ISIS-it.

Maqedoni, ambasadori i SHBA-ve takohet me Menduh Thaçin Maqedoni, ambasadori i SHBA-ve takohet me Menduh Thaçin
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, Jess L. Baily, ka pritur këtë të premte në ambientet e ambasadës në Shkup, kreun e Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi.

Emigrantët, BE i jep 3 muaj kohë Greqisë, në të kundërt… Emigrantët, BE i jep 3 muaj kohë Greqisë, në të kundërt…
Greqia ka 3 muaj kohë që të përforcojë kontrollet e kufijve të saj për të zbutu fluksin e emigrantëve që përdorin tokën helene si trampolinë për në vendet e tjera të Bashkimit Europian.

Fillon protesta masive e bujqve në Athinë, tension me policinë Fillon protesta masive e bujqve në Athinë, tension me policinë
Ka filluar me tension protesta e bujqve grekë në Athinë kundër reformës së pensioneve. Qindra bujq të mbërritur nga gjithë vendi rrethuan që në orët e para të mëngjesit Ministrinë e Bujqësisë. Bujqit tentuan të hyjnë brenda godinës, por nuk u lejuan prej forcave të shumta të policisë që ndodhen në zonë.

Greqi, Parlamenti miratoi pr.ligjin për licencat kombëtare televizive Greqi, Parlamenti miratoi pr.ligjin për licencat kombëtare televizive
Pas debateve shumë të ashpra mes deputetëve të shumicës dhe atyre të opozitës, parlamenti grek ka aprovuar me 154 vota pro, 102 kundër dhe 14 abstenime projektligjin e qeverisë që parashikon zhvillimin e një tenderi publik për dhënien e 4 licencave kombëtare për kanale televizive që do të transmetojnë në High Definition.

Athina përshëndet vendimin e NATO-s për patrullimin në Egje Athina përshëndet vendimin e NATO-s për patrullimin në Egje
Athina zyrtare ka pritur me kënaqësi vendimin e Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO) për të dërguar menjëherë forca detare në Egje, për të ndihmuar në ndalimin e aktivitetit të trafikantëve të refugjatëve nga Turqia për në Greqi, si dhe mbikëqyrjes së rrugëve detare të paligjshme, që përdorin këto rrjete.

Beograd, paditet aktivistja serbe. Organizoi një tubim për masakrën e Srebrenicës Beograd, paditet aktivistja serbe. Organizoi një tubim për masakrën e Srebrenicës
Një vit më parë, në një nga sheshet e Beogradit bëhej homazh për mbi 8 mijë myslimanë të vrarë në Bosnje. Aktivistët e rinj për të drejtat e njeriut dhe qytetarët e thjeshtë donin të grumbullonin 7.000 vetë, të cilët të shtriheshin përpara Kuvendit të Serbisë, në mënyrë që të kujtonin viktimat.

“Kumanova”, familjarët e të akuzuarve kërkojnë ndihmë financiare “Kumanova”, familjarët e të akuzuarve kërkojnë ndihmë financiare
Familjarët e të akuzuarve për rastin e “Kumanovës” kërkojnë ndihmë për të mbuluar shpenzimet financiare për avokatët e të burgosurve. Ata kanë hapur një fond dhe kanë ftuar të gjithë shqiptarët, të ndihmojnë ish-ushtarët e UÇK-së që u arrestuan në “Lagjen e Trimave”.

“Kumanova”, njëri prej të akuzuarve: 4 pjesëtarë janë ekzekutuar pas dorëzimit “Kumanova”, njëri prej të akuzuarve: 4 pjesëtarë janë ekzekutuar pas dorëzimit
Katër pjesëtarë të grupit të “Kumanovës”, konkretisht Mirsad Ndrecaj, Beg Rizaj, Valon Kabashi dhe Samid Kastrioti, janë ekzekutuar nga policia maqedonase pasi janë dorëzuar.

Greqi, rrëzohet helikopteri ushtarak; 3 viktima Greqi, rrëzohet helikopteri ushtarak; 3 viktima
Tre oficerë të marinës ushtarake greke kanë humbur jetën pas rrëzimit të një helikopteri të ushtrisë pranë ishullit Lero të Egjeut juglindor.

Emigrantët, Maqedonia u thotë jo kampeve: S’jemi parking Emigrantët, Maqedonia u thotë jo kampeve: S’jemi parking
Maqedonia nuk është e gatshme të ndërtojë kampe për strehimin e refugjatëve në periudhë të afatgjate. Ministri i Jashtëm maqedonas, Nikolla Popovski, tha se autoritetet vendore do të trajtojnë në mënyrë sa më njerëzore refugjatët, mirëpo siç u shpreh ai 'Maqedonia nuk mund të shndërrohet në vend parkimi për emigrantët nga Lindja e Mesme'.

“Kumanova”, mohohen akuzat. Avokati: Rast i montuar, do të zbulojmë emrat “Kumanova”, mohohen akuzat. Avokati: Rast i montuar, do të zbulojmë emrat
Në seancën gjyqësore për rastin e “Kumanovës”, të gjithë të akuzuarit kanë thënë se nuk ndihen fajtorë për veprat penale të “terrorizmit” dhe “pjesëmarrjes në organizatë terroriste”, me të cilat i ngarkon Prokuroria Publike në Shkup.

Maqedoni, nis gjyqi kundër grupit të “Kumanovës”. Blindohet gjykata Maqedoni, nis gjyqi kundër grupit të “Kumanovës”. Blindohet gjykata
Forca të shumta të policisë maqedonase kanë blinduar ndërtesën e Gjykatës Supreme, në Shkup, ku gjatë paradites së të martës ka filluar procesi gjyqësor kundër pjesëtarëve të grupit të “Kumanovës”.

Austria, më pak refugjatë. Vuçiç: Serbia nuk do ta mbyllë kufirin Austria, më pak refugjatë. Vuçiç: Serbia nuk do ta mbyllë kufirin
Shefi i diplomacisë austriake, Sebastian Kurz është duke bërë një tur në shtetet e Ballkanit Perëndimor, ku deri tani ka folur për integrimin e rajonit, por edhe për mundësinë e zvogëlimit të valës së refugjatëve drejt Europës.

Gardh në kufi, Maqedonia vendos 30 km tela me gjemba kundër refugjatëve Gardh në kufi, Maqedonia vendos 30 km tela me gjemba kundër refugjatëve
Maqedonia ka ndërtuar një tjetër gardh në kufirin e saj me Greqinë për të ndalur fluksin e refugjatëve që depërtojnë në vend.

Maqedoni, Avokati i Popullit paralajmëron policinë: Mos keqtrajtoni grupin e “Kumanovës” Maqedoni, Avokati i Popullit paralajmëron policinë: Mos keqtrajtoni grupin e “Kumanovës”
Avokati i Popullit në Maqedoni, Ixhet Mehmeti kërkoi nga pjesëtarët e policisë, që të martën t’i shoqërojnë në mënyrë profesionale anëtarët e grupit të “Kumanovës”, nga burgu për në gjykatë, dhe të mos ushtrojnë dhunë ndaj të arrestuarve, siç kanë bërë gjatë shoqërimit të tyre dy muaj më parë.

Greqi, Bursa e Athinës kap nivelet e viteve ’90 Greqi, Bursa e Athinës kap nivelet e viteve ’90
Bursa greke ka rënë në një prej niveleve më të ulëta të 26 viteve të fundit, indeksi i së cilës ka shkuar në 464,23 pikë. Hera e fundit, kur treguesi kryesor ka regjistruar shifrat më negative, ka qenë më 2 janar 1990, kur vendi kishte monedhë kombëtare dhrahminë.

Refugjatët, BE dërgon ushtri në kufirin greko-maqedonas Refugjatët, BE dërgon ushtri në kufirin greko-maqedonas
Në një përpjekje për të frenuar fluksin e pandalshëm të refugjatëve drejt Europës, BE po planifikon dërgimin e një force ushtarake në kufijtë greko-maqedonas.

Athinë, policia përleshet me anarkistët; sulm zyrave të PASOK Athinë, policia përleshet me anarkistët; sulm zyrave të PASOK
Përleshje të dhunshme mes policisë dhe anarkistëve janë verifikuar pasditen e vonë të kësaj të shtune në Athinë.

Greqi, digjet autobusi i linjës Volos-Tiranë Greqi, digjet autobusi i linjës Volos-Tiranë
Autobusi i një kompanie greke, i linjës Volos-Tiranë, është djegur tërësisht këtë të shtunë. Mjeti është përfshirë nga zjarri në vendin e quajtur Sarandaporu, në aksin Kozanë-Larisa.

Athinë, takim trepalësh Gjermani-Francë-Greqi për refugjatët Athinë, takim trepalësh Gjermani-Francë-Greqi për refugjatët
Ministrat e Brendshëm të Francës dhe Gjermanisë, që kanë vizituar Greqinë, i kanë kërkuar Athinës të përfundojë sa më shpejt ngritjen e pikave të hyrjes, regjistrimit dhe identifikimit të emigrantëve në ishujt grekë, të ashtuquajturat hotspots.

Greqi, edhe policia në protestë; mbi 3.000 kundër reformës së pensioneve Greqi, edhe policia në protestë; mbi 3.000 kundër reformës së pensioneve
Rreth 3 mijë policë protestuan në Athinë kundër reformës së pensioneve, e anunçuar prej qeverisë Tsipras. Kreu i Sindikatës së policisë dhe forcave të sigurisë, Thanasi Papacibas shprehu kundërshtinë e tij për reformën.

Emigracioni, 25 policë sllovakë “zbarkojnë” në kufirin greko-maqedonas Emigracioni, 25 policë sllovakë “zbarkojnë” në kufirin greko-maqedonas
Me kërkesë të autoriteteve të Shkupit, 25 pjesëtarë të policisë sllovake kanë arritur këtë të premte në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë. Menjëherë pas njohjes me terrenin dhe me situatën aktuale me emigrantët, ata kanë filluar nga puna.

Maqedoni, opozita: Gruevski, 20 milionë euro mediave pro-qeveritare Maqedoni, opozita: Gruevski, 20 milionë euro mediave pro-qeveritare
Qeveria e Shkupit nën drejtimin e Nikolla Gruevskit ka shpenzuar të paktën 20 milionë euro brenda tre viteve për propagandë në mediat pro-qeveritare.

Protesta, traktorët “pushtojnë” Selanikun. Sofja kritikon Athinën për doganat Protesta, traktorët “pushtojnë” Selanikun. Sofja kritikon Athinën për doganat
Për herë të dytë brenda 4 ditëve të fundit, mbi 150 traktorë kanë hyrë në qendër të Selanikut, duke bllokuar për orë të tëra disa prej rrugëve kryesore të qytetit dhe duke shkaktuar një kaos të vërtetë në qarkullimin e automjeteve.

Maqedoni, VMRO-DPMNE e kundërshton projekt-ligjin për media të LSDM-së Maqedoni, VMRO-DPMNE e kundërshton projekt-ligjin për media të LSDM-së
Në takimin e së enjtes në mbrëmje, VMRO-DPMNE nuk e ka pranuar projektligjin e LSDM-së për media, duke e vlerësuar atë si antikushtetues dhe në kundërshtim me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Maqedoni, të rinjtë e arsimuar gjithnjë e më larg vendit Maqedoni, të rinjtë e arsimuar gjithnjë e më larg vendit
Mungesa e perspektivës në vend po e shton gjithnjë e më shumë numrin e të rinjve, që largohen nga Maqedonia sapo përfundojnë shkollimin e lartë.

Protesta masive në Athinë e Selanik. Degjenerojnë në akte dhune Protesta masive në Athinë e Selanik. Degjenerojnë në akte dhune
Mijëra grekë kanë dalë nëpër rrugët e Athinës paraditen e së enjtes, në një grevë 24-orëshe të paralajmëruar prej Konfederatës së Sindikatave, për të protestuar ndaj reformës së pensioneve dhe masave drastike, që ka marrë qeveria “Tsipras” në përmbushje të kërkesave të huadhënësve.

Universiteti i Sigurisë në Shkup, përjashtohen shqiptarët Universiteti i Sigurisë në Shkup, përjashtohen shqiptarët
Projektligji i Ministrisë së Arsimit për themelimin e Universitetit për Mbrojte dhe Siguri “Damjan Gruev” në Shkup ka nxitur reagime të ashpra në Kuvend.

Grevë e përgjithshme 24-orëshe në Greqi Grevë e përgjithshme 24-orëshe në Greqi
Për të tretën herë brenda tre muajve të fundit, Greqia paralizohet nga një grevë e re e përgjitshme 24-orëshe, që konsiderohet si greva më e madhe kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet në janar të vitit të kaluar.

Presioni i BE-së, Athina intensifikon punën për refugjatët Presioni i BE-së, Athina intensifikon punën për refugjatët
Pas zotimit të kryeministrit grek Aleksis Tsipras, edhe ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos ka deklaruar se Athina zotohet për të përshpejtuar regjistrimin dhe identifikimin e refugjatëve duke përfunduar krijimin e pesë pikave të hyrjes së tyre në ishujt Samos, Lesbo, Kios, Kos dhe Leros pranë bregdetit turk, si dhe të dy kampeve të pritjes për disa mijëra emigrantë në Greqinë kontinentale.

Kriza e refugjatëve diskutohet në Shkup Kriza e refugjatëve diskutohet në Shkup
Vendet e Ballkanit Perëndimor në mënyrë urgjente pritet të standardizojnë procedurat e regjistrimit të refugjatëve dhe të unifikojnë kriteret për kalimin e tyre nëpër “korridorin ballkanik”.

Maqedoni, autobusi del nga rruga, 26 të plagosur Maqedoni, autobusi del nga rruga, 26 të plagosur
26 udhëtarë janë plagosur, nga të cilët 5 kanë marrë lëndime të rënda, në aksidentin rrugor që ka ndodhur të martën mbrëma në magjistralen Kumanovë-Kriva Pallank, kur një autobus ka dalë nga rruga.

Greqi, fermerët bllokojnë doganat. Paralizohet edhe Kapshtica Greqi, fermerët bllokojnë doganat. Paralizohet edhe Kapshtica
Duke i dhënë një afat pesëditor qeverisë të anulojë projektligjet e pensioneve dhe të tatimtaksave, fermerët grekë kanë përshkallëzuar protestat e tyre dhe kanë mbyllur prej mëngjesit të së mërkurës e për 12 orë me traktorë doganat në Greqinë e Veriut, në kufijtë me Turqinë dhe Bullgarinë, ndërsa në kufirin shqiptar, dogana e Kapshticës vazhdon përsëri të bllokohet dy orë në mesditë dhe dy orë pasdite.

Grevë 24-orëshe e gazetarëve grekë Grevë 24-orëshe e gazetarëve grekë
Për herë të dytë brenda një jave sindikatat e gazetarëve në Greqi kanë shpallur një grevë të përgjithshme 24-orëshe.

Maqedoni, Zaev: VMRO dhe BDI nuk dëshirojnë zgjedhje demokratike Maqedoni, Zaev: VMRO dhe BDI nuk dëshirojnë zgjedhje demokratike
Kryetari i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev deklaroi se, nuk sheh gatishmëri te dy partnerët e koalicionit qeveritar në Shkup, VMRO-DPMNE dhe BDI, për organizimin e zgjedhjeve demokratike.

Grevat bllokojnë 5 mijë refugjatë në kufirin greko-maqedonas Grevat bllokojnë 5 mijë refugjatë në kufirin greko-maqedonas
Në kushte tepër të vështira, kur edhe temperaturat që mbizotërojnë në zonë janë të ulëta, mbi 5.000 refugjatë, midis të cilëve qindra fëmijë të vegjël, janë mbledhur në kufirin greko-maqedonas pranë fshatit Eidomeni, në veri të Greqisë, pasi autoritetet e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, përveç se hapin dhe mbyllin vazhdimisht kufirin, lejojnë të kalojë vetëm një numër i vogël emigrantësh, të cilët deklarojnë në dokumentet e tyre si destinacion Gjermaninë ose Austrinë.

Maqedoni, edhe LSDM-ja pajtohet me metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore Maqedoni, edhe LSDM-ja pajtohet me metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore
Më në fund edhe partia më e madhe opozitare maqedonase, LSDM-ja, është pajtuar me metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore.

Mihael Roth: Maqedonia po e humb kredibilitetin ndërkombëtar Mihael Roth: Maqedonia po e humb kredibilitetin ndërkombëtar
Gjatë vizitës së tij në Maqedoni, sekretari shtetëror në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Mihael Roth ka mbajtur një ligjëratë përpara studentëve të Fakultetit Juridikut në Shkup.

“Nobelistët” që ndihmojnë refugjatët, propozimi grek për banorët e ishujve dhe vullnetarët “Nobelistët” që ndihmojnë refugjatët, propozimi grek për banorët e ishujve dhe vullnetarët
Akademia e Athinës, Fondacioni Grek i Kulturës, Komiteti Olimpik Grek dhe Konferenca e Rektorëve të universiteteve të Greqisë kanë propozuar për çmimin Nobel të Paqes tre figura emblematike të lëvizjes vullnetare në Egje, të cilat përfaqësojnë të gjithë banorët e ishujve grekë dhe vullnetarët e huaj që kanë ndihmuar dhe ndihmojnë qindra mijëra refugjatë të persekutuar.

Dështimi i Kosovës në KiE, Menduh Thaçi: Shqiptarëve iu mungon koordinimi Dështimi i Kosovës në KiE, Menduh Thaçi: Shqiptarëve iu mungon koordinimi
Kryetari i PDSH-së opozitare, Menduh Thaçi vlerëson se, miratimi i rezolutës për Kosovën së bashku me amendamentet e Serbisë në Këshillin e Europës ka ndodhur për shkak të mungesës së koordinimit të mirëfilltë mes politikës shqiptare në rajon.

Athinë, rritet çmimi i biletës së transportit urban; reagon sindikata Athinë, rritet çmimi i biletës së transportit urban; reagon sindikata
Që prej 1 shkurtit, edhe në Athinë është rritur çmimi i biletës së linjave urbane. Lajmi bëhet publik prej Ministrisë së Transporteve, e cila ka vendosur që tarifat e reja të hyjnë në fuqi menjëherë, për të shpëtuar kompaninë shtetërore të linjave urbane “Oasa” prej falimentimit.

Maqedoni, Prokurorja Speciale do të shpjegojë arsyet për largimin e dy prokuroreve Maqedoni, Prokurorja Speciale do të shpjegojë arsyet për largimin e dy prokuroreve
Kryetari i Këshillit për prokurorë publik, Petar Anevski, javën e kaluar pati deklaruar se pranë Këshillit që ai drejton është formuar komision 3-anëtarësh që do të merret me zbardhjen e arsyeve pse Prokurorja Speciale, Katica Janeva përjashtoi nga ekipi i saj dy prokurore.

Greqia aktivizon ushtrinë për refugjatët Greqia aktivizon ushtrinë për refugjatët
Pas paralajmërimeve nga Brukseli për të bërë më shumë në kontrollin e fluksit të emigrantëve dhe disa kërcënimeve nga disa shtete anëtare të BE-së për izolimin nga zona Schengen, qeveria greke kalon në veprime konkrete. Pas një mbledhjeje urgjente të kabinetit, ajo ka vendosur që për çështjen e refugjatëve të aktivizojë edhe ushtrinë.

Reagon Ermira Mehmeti: Ja e vërteta e ikjes sime nga mbledhja e KiE-së Reagon Ermira Mehmeti: Ja e vërteta e ikjes sime nga mbledhja e KiE-së
Deputetja shqiptare nga Maqedonia, Ermira Mehmeti, e cila është vënë përballë akuzave për shkak të mungesës së saj në mbledhjen e Asamblesë së Këshillit të Europës, ku u votua rezoluta për Kosovën së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia, ka reaguar përmes llogarisë së saj në “Facebook”.

Athinë, mitingje të ekstremistëve në 20-vjetorin e incidentit ushtarak me Turqinë Athinë, mitingje të ekstremistëve në 20-vjetorin e incidentit ushtarak me Turqinë
Me gjithë urdhrin e qeverisë për ndalimin e protestave, mbrëmjen e së shtunës, mbi 2.500 përkrahës të partisë “Agimi i Artë”, i ekstremit të djathtë, janë mbledhur jashtë zyrave qendrore të partisë së tyre për të përkujtuar 20-vjetorin e një incidenti ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë.

Greqi, ndalohen dy xhihadistë; në alarm autoritetet Greqi, ndalohen dy xhihadistë; në alarm autoritetet
Autoritetet greke kanë arrestuar dy të dyshuar si anëtarë të shtetit ISIS-it. Lajmi bëhet publik nga media lokale, të cilat njoftojnë për ndalimin e dy të dyshuarve në stacionin e autobusëve në qytetin kufitar me Turqinë, Aleksandrupoli.

BDI: Shtyrja e zgjedhjeve tensionon situatën BDI: Shtyrja e zgjedhjeve tensionon situatën
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti kundërshton shtyrjen e datës së zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni, pasi sipas tij, një gjë e tillë dëmton procesin e anëtarësimit të vendit në NATO dhe bisedimet për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Kosova dështoi për një votë, Mehmeti nuk votoi se i ikte avioni Kosova dështoi për një votë, Mehmeti nuk votoi se i ikte avioni
Deputetja shqiptare nga Maqedonia, Ermira Mehmeti, ende nuk është prononcuar për mediat për mungesën e saj në mbledhjen e Asamblesë së Këshillit të Europës, ku u votua rezoluta për Kosovën së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia.

Greqi, ndalohen grumbullimet dhe protestat në Athinë Greqi, ndalohen grumbullimet dhe protestat në Athinë
Policia greke ka vendosur të ndaloje të gjitha grumbullimet dhe protestat e planifikuara për 24 orët e ardhshme në kryeqytetin e vendit, Athinë.

Athinë, anarkistët sulmojnë shtëpinë e ministrit Athinë, anarkistët sulmojnë shtëpinë e ministrit
Anarkistët grekë kanë sulmuar me bomba molotov banesën e ministrit të Shtetit në qeverinë Tsipras, Alekos Flamburaris.

“Kumanova”, në shkurt paraqiten dëshmitë e para nga Prokuroria “Kumanova”, në shkurt paraqiten dëshmitë e para nga Prokuroria
Prokuroria Publike në Shkup do të nisë muajin e ardhshëm me prezantimin e dëshmive që zotëron, kundër pjesëtarëve të grupit të “Kumanovës”, të cilët i akuzon për organizimin e sulmeve terroriste në Maqedoni.

Një refugjat do të mbajë pishtarin olimpik në Athinë Një refugjat do të mbajë pishtarin olimpik në Athinë
Duke dashur që përmes një iniciative simbolike të sensibilizojë opinionin botëror, pas një vizite në kampin e refugjatëve në Eleona të Athinës, kreu i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka deklaruar se flaka për Lojërat Olimpike 2016 në Rio de Zhaneiro do të kalojë nëpër një kamp refugjatësh në Athinë dhe mbajtësi i pishtarit të saj do të jetë pikërisht një prej tyre.

Maqedoni, protesta kundër mbajtjes së zgjedhjeve më 24 prill Maqedoni, protesta kundër mbajtjes së zgjedhjeve më 24 prill
Maqedonia do të përfshihet në protesta masive nëse nuk shtyhen zgjedhjet e parakohshme, që janë caktuar të mbahen më 24 prill. Këtë paralajmërim e kanë bërë të enjten, para zyrës së Bashkimit Europian në Shkup, drejtuesit e 78 OJQ-ve, duke bërë thirrje që votimet të bojkotohen, nëse nuk ndryshon data e mbajtjes së tyre.

Zgjedhjet në Maqedoni, nis verifikimi i listave të votuesve. Opozita, sërish e pakënaqur Zgjedhjet në Maqedoni, nis verifikimi i listave të votuesve. Opozita, sërish e pakënaqur
Pas vendimit të partive të koalicionit qeverisës për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 24 prill, e sidomos mes shqetësimeve se opozita mund ta bojkotojë këtë proces, 3 ekipe të veçanta në Maqedoni, ku përfshihen edhe ekspertë të IT-së, do të verifikojnë imtësisht të dhënat e zgjedhësve për të përcaktuar saktë kush është gjallë e kush është ende në vend, në mënyrë që të shihet nëse plotësojnë kushtet për të votuar.

Tjetër tragjedi në Egje, rikuperohen trupat e 24 viktimave; 10 fëmijë Tjetër tragjedi në Egje, rikuperohen trupat e 24 viktimave; 10 fëmijë
Trupat e pajetë të të paktën 24 refugjatëve janë rikuperuar, mes të cilëve edhe 10 fëmijë (5 vajza e 5 djem), ndërsa 11 të tjerë rezultojnë të zhdukur në ujërat përreth ishullit grek të Samosit këtë të enjte, pasi varka e tyre është përmbysur gjatë orëve të natës, siç bëjnë të ditur Rojet Bregdetare të shtetit helen.

Greqi, reagime të ashpra për shfaqjen teatrale bazuar në librin e terroristit Sava Ksiros Greqi, reagime të ashpra për shfaqjen teatrale bazuar në librin e terroristit Sava Ksiros
Një shfaqje teatrale e bazuar në librin e terroristit dhe ekzekutorit të organizatës 17 Nëntori, Savas Ksiros, ka krijuar reagime të ashpra në Athinë.

Maqedoni, VMRO dhe LSDM përplasen për Prokurorinë Speciale Maqedoni, VMRO dhe LSDM përplasen për Prokurorinë Speciale
Partia më e madhe maqedonase, VMRO-DPMNE është e pakënaqur nga puna e deritanishme e Prokurorisë Speciale. Ky institucion, që duhet të hetojë skandalin e përgjimeve, sipas partisë së Nikolla Gruevskit funksionon në mënyrë jotransparente.

BE paralajmëron Greqinë mbi kontrollin e kufijve BE paralajmëron Greqinë mbi kontrollin e kufijve
Ekzekutivi i BE-së e akuzon Greqinë se ka neglizhuar seriozisht detyrimet kufitare të zonës së lëvizjes së lirë të “Schengen”-it dhe se mund të bëhet subjekt verifikimi të kufijve nga anëtarë të tjerë të bllokut, nëse dështon t’i zgjidhë problemet brenda harkut kohor të 3 muajve.

Egje, tragjedia e fundit u merr jetën 7 emigrantëve; dy prej tyre fëmijë Egje, tragjedia e fundit u merr jetën 7 emigrantëve; dy prej tyre fëmijë
Shtatë refugjatë, midis tyre dy fëmijë të vegjël, kanë humbur jetën në një tragjedi të re në ujërat detare të Egjeut, që ka ndodhur vetëm 4 km larg kepit Amoglosa në veri të ishullit Kos, ndërsa në zonë mbizotëronin erëra të fuqishme.

Dueli i parë parlamentar Tsipras-Mitsotakis Dueli i parë parlamentar Tsipras-Mitsotakis
Dueli i parë parlamentar midis kryeministrit grek Aleksis Tsipras dhe liderit të ri të Demokracisë së Re, Kiriakos Mitsotakis, ka qenë tepër i ashpër. Në epiqendër të tij ka qenë reforma e pensioneve, që ka shkaktuar protesta gjatë ditëve të fundit nga shumë grupe shoqërore dhe kryesisht nga fermerët që vazhdojnë të bllokojnë për disa orë rrugët kryesore të vendit.

Athina, kundër izolimit nga “Schengen”: S’bëhemi kamp internimi Athina, kundër izolimit nga “Schengen”: S’bëhemi kamp internimi
Athina zyrtare, që ka përgënjeshtruar zërat se në Amsterdam, në takimin e ministrave të Brendshëm dhe atyre të Drejtësisë të BE-së, është shtruar zyrtarisht për diskutim izolimi i Greqisë nga zona “Schengen”, ka reaguar nga ana tjetër për deklaratën e ministrit të Brendshëm belg për krijimin e një kampi për 300 mijë refugjatë në kryeqytetin grek, ose në ishujt e Greqisë.

Bosnjë, arrestimi i Radonçiç do të shkaktojë “tërmet” Bosnjë, arrestimi i Radonçiç do të shkaktojë “tërmet”
Për ekspertët, arrestimi i Fahrudin Radonçiçit, themelues i një partie të koalicionit qeverisës, e njëkohësisht edhe i gazetës “Dnevni avaz”, do të shkaktojë “lëkundje tërmeti” në Bosnjë-Hercegovinë.

Maqedoni, Janeva duhet të japë llogari përpara Këshillit të Prokurorëve Maqedoni, Janeva duhet të japë llogari përpara Këshillit të Prokurorëve
Prokurorja speciale, Katica Janeva duhet të japë sqarime para Këshillit të Prokurorëve Publikë në Maqedoni, për procedurën e ndjekur gjatë pranim-dorëzimit të bisedave të përgjuara telefonike nga kreu i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, më 30 dhjetor të vitit të kaluar.

Maqedoni, kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela Maqedoni, kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela
Kryetari i Komunës së Strugës, Zijadin Sela akuzoi Ministrinë e Punëve të Brendshme, për mosmarrjen e asnjë veprimi lidhur me kërcënimet me jetë, që ai ka marrë vazhdimisht që nga prilli i vitit të kaluar.

Një vit më pas, Syriza ka shitur “shpirtin” për “pushtetin” Një vit më pas, Syriza ka shitur “shpirtin” për “pushtetin”
“Qiriu i tortës së përvjetorit të parë të pushtetit të partisë ‘Syriza’ në Greqi ngjan me dinamitin”, është titulli kuptimplotë i gazetës “Liberation”, që përshkruan me një fjali të vetme gjendjen në të cilën ndodhet Greqia, një vit pas ardhjes në pushtet të radikalëve të majtë. Kemi ende beteja për të luftuar, ka deklaruar kryeministri Tsipras në fjalimin e mbajtur me këtë rast.

Maqedoni, gati themelimi i dy universiteteve të reja në Shkup Maqedoni, gati themelimi i dy universiteteve të reja në Shkup
Brenda një muaji, qeveria e Maqedonisë ka dhënë “dritën jeshile” për themelimin e dy universiteteve në Shkup.

BE-ja, kërkesë që Frontex-i të angazhohet në Maqedoni BE-ja, kërkesë që Frontex-i të angazhohet në Maqedoni
Gazeta gjermane "Bild am Zontag" shkruan se Bashkimi Evropian do të kërkojë nga Agjencia Evropiane Kufitare (Frontex) që ajo të hapë zyrë në Maqedoni, në mënyrë që ta ndihmojë vendin gjatë kontrollit të kufirit jugor me Greqinë.

Maqedoni, Vanhaute: Nuk i komentoj deklaratat e Gruevskit Maqedoni, Vanhaute: Nuk i komentoj deklaratat e Gruevskit
Misioni i BE-së në Shkup, nëpërmjet profilit në rrjetin social "Twitter", u ka bërë thirrje partive politike të respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos për daljen e Maqedonisë nga kriza politike si dhe punën e Prokurores Speciale, Katica Janeva.

Maqedoni, Gruevski: Më 24 prill ne do rikthehemi Maqedoni, Gruevski: Më 24 prill ne do rikthehemi
Ish-kryeministri i Maqedonisë dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski ka thënë se 24 prilli do jetë dita kur populli do ta rikthejë atë në pushtet dhe do të largojë nga pushteti funksionarët të cilët, sipas tij, janë sjellë me forcë në pushtet.

Refugjatët, efekti “domino”: Ballkani, si vendet e BE-së Refugjatët, efekti “domino”: Ballkani, si vendet e BE-së
Fundi i kulturës së mirëseardhjes në Gjermani e Austri do të ketë ndikim dhe në vendet ballkanike, të kthyera në rrugën që i çon refugjatët drejt shteteve të pasura veriore të Europës.

68-vjetori i lindjes së Arbën Xhaferit, Thaçi: Sheshet kryesore të mbajnë emrin e tij 68-vjetori i lindjes së Arbën Xhaferit, Thaçi: Sheshet kryesore të mbajnë emrin e tij
Partia shqiptare në opozitë e Maqedonisë, PDSH ka përkujtuar këtë të diel përvjetorin e 68 të lindjes së Arbën Xhaferit, ish-kreut të kësaj force politike. Kreu aktual i partisë, Menduh Thaçi ka vizituar dhe ka vendosur kurora me lule në varrin e kryetarit të ndjerë, duke përkujtuar kështu veprën e tij.

Maqedoni, PDSH pret fitore ndaj BDI në zgjedhjet e 24 prillit Maqedoni, PDSH pret fitore ndaj BDI në zgjedhjet e 24 prillit
Partia Demokratike Shqiptare pret që në zgjedhjet e parakohshme të 24 prillit të dalë fituese në bllokun politik shqiptar në Maqedoni.

Maqedoni, në fshatin Saraj të Shkupit vendoset shtatorja e Isa Boletinit Maqedoni, në fshatin Saraj të Shkupit vendoset shtatorja e Isa Boletinit
Të shtunën, në fshatin Saraj, në afërsi të Shkupit, është vendosur përmendorja e heroit shqiptar Isa Boletini.  

“Financial Times”: Plan për izolimin indirekt të Greqisë nga Schengen “Financial Times”: Plan për izolimin indirekt të Greqisë nga Schengen
BE-ja dhe Gjermania po hartojnë një plan sipas të cilit do të forcohen kontrollet kufitare midis Greqisë dhe Ish-Republikës Jugosllave të Maqedοnisë, plan që sipas mediave greke përjashton në mënyrë indirekte Greqinë nga zona e Schengenit.

Maqedoni, dyshime se përgjimet ilegale vazhdojnë Maqedoni, dyshime se përgjimet ilegale vazhdojnë
Deputeti maqedonas Pavle Trajanov nga Lidhja Demokratike, që është pjesë e koalicionit qeveritar, dyshon se agjencitë sekrete dhe sistemi i përgjimit ende keqpërdoren nga disa parti politike për të ndjekur kundërshtarët e tyre.

Dy tragjedi të reja detare me 43 të vdekur në Egje Dy tragjedi të reja detare me 43 të vdekur në Egje
Dy tragjedi të reja detare me viktima refugjatë nga Lindja e Mesme dhe Azia kanë ndodhur në orët e para të mëngjesit të së premtes në ujërat e Egjeut.

Protestat në Greqi, mbi 6000 traktorë bllokojnë akset kryesore të vendit Protestat në Greqi, mbi 6000 traktorë bllokojnë akset kryesore të vendit
Mbi 6000 traktorë janë nxjerrë pranë doganave dhe pikave nevralgjike të rrugëve nacionale nga fermerët grekë që kanë filluar protestën e tyre, ashtu siç kishin paralajmëruar pas dështimit të bisedimeve me ministrin grek të Bujqësisë në lidhje me reformën e re të pensioneve dhe sistemin e tatim-taksave.

LSDM: Braktisim qeverinë nëse s’shtyhet data e zgjedhjeve LSDM: Braktisim qeverinë nëse s’shtyhet data e zgjedhjeve
Ministrat dhe zëvendës ministrat e LSDM-së do të heqin dorë nga postet e tyre në qeverinë teknike nëse deri në ditën e shpërndarjes së Kuvendit, më 24 shkurt, nuk shtyhet data e zgjedhjeve.

Mot i ashpër Serbi, temperaturat deri në minus 30 gradë Mot i ashpër Serbi, temperaturat deri në minus 30 gradë
Në Serbi sot është regjistruar dita me temperaturat më të ulëta që nga fillimi i vitit.

Dorëzimi i “bombave”, merret në pyetje prokurorja speciale Dorëzimi i “bombave”, merret në pyetje prokurorja speciale
Këshilli i Prokurorëve Publikë në Maqedoni do të mbajë një seancë te posaçme ku do të diskutohet për profesionalizmin dhe procedurën e ndjekur nga prokurorja speciale, Katica Janeva, gjatë pranim-dorëzimit të bisedave të përgjuara telefonike nga lideri i opozitës, Zoran Zaev.

Maqedoni, ambasadori i BE-së: Ndihemi të kërcënuar Maqedoni, ambasadori i BE-së: Ndihemi të kërcënuar
Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Aivo Orav ka deklaruar se ndërmjetësit ndërkombëtarë në Maqedoni shpesh herë janë të detyruar të rrisin masat e sigurisë për shkak se ndihen të kërcënuar.

Komisioni Evropian kërkon nga Maqedonia që t’i kthehet rrugës euro-atlantike Komisioni Evropian kërkon nga Maqedonia që t’i kthehet rrugës euro-atlantike
Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e KE-së, Maja Koçijançiç i ka kujtuar partive politike maqedonase se zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos ka rëndësi të madhe për kthimin e Maqedonisë drejt rrugës euro-atlantike.

Greqi, vazhdojnë protestat kundër reformës së pensioneve Greqi, vazhdojnë protestat kundër reformës së pensioneve
Mijëra pensionistë grekë kanë mbushur rrugët e Athinës, duke ngritur zërin kundër planeve të qeverisë për reformën e pensioneve, të cilat në pesë vitet e fundit janë reduktuar 11 herë.

Maqedonia me qeveri të re, Dimitriev pason Gruevskin: Zgjedhjet e lira, objektivi ynë Maqedonia me qeveri të re, Dimitriev pason Gruevskin: Zgjedhjet e lira, objektivi ynë
Emil Dimitriev do të drejtojë qeverinë kalimtare në Maqedoni, e cila duhet të organizojë zgjedhjet e parakohshme të 24 prillit. Kuvendi i Maqedonisë, pak para mesnate, miratoi qeverinë e re me votat e 71 deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, kurse 6 deptuetë të PDSH-së dhe 3 të pavarur abstenuan.

Maqedoni, Dimitriev mandatohet kryeministër. Kuvendi shpërndahet më 24 shkurt Maqedoni, Dimitriev mandatohet kryeministër. Kuvendi shpërndahet më 24 shkurt
Menjëherë pas vendimit të partnerëve të koalicionit qeveritar, VMRO-DPMNE dhe BDI, për të mos lejuar shtyrjen e zgjedhjeve të 24 prillit, mbrëmjen e së hënës Parlamenti i Maqedonisë konstatoi dorëheqjen e kryeministrit Nikola Gruevski, 100 ditë para votimeve.

Maqedonia, Hahn thekson: E rëndësishme, që zgjedhjet të jenë me standarde Maqedonia, Hahn thekson: E rëndësishme, që zgjedhjet të jenë me standarde
Me t’u kthyer nga Maqedonia, Komisioneri Johannes Hahn tregoi se në tryezën me 4 forcat politike kryesore vendase, mes të cilave dhe dy partitë shqiptare, ishte përmendur mundësia për shtyrjen e datës së pajtuar për zgjedhjet e parakohshme, nga 24 prilli më 5 qershor.

Presidenti grek, në Berlin për “refugjatët, borxhin dhe kredinë e luftës” Presidenti grek, në Berlin për “refugjatët, borxhin dhe kredinë e luftës”
Në takimin me homologun e tij gjerman, Joachim Gauck, në kuadrin e një vizite zyrtare në Berlin, Presidenti grek Prokopis Pavlopoulos është përqëndruar te kriza e refugjatëve, shqetësim i të gjitha shteteve të BE-së, ndërkohë që ka theksuar se Greqia e sheh Gjermaninë si një vend mik dhe si një forcë që mund të kontribuojë në nje masë të madhe në mbarëvajtjen e Europës.

Maqedoni, Ahmeti: Zgjedhjet do të mbahen më 24 prill Maqedoni, Ahmeti: Zgjedhjet do të mbahen më 24 prill
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni do të mbahen më 24 prill edhe përkundër paralajmërimeve të partisë maqedonase në opozitë, LSDM, se do t’i bojkotojë ato.

Pastrimi i listave, BDI dhe VMRO-DPMNE pajtohen me KSHZ-në Pastrimi i listave, BDI dhe VMRO-DPMNE pajtohen me KSHZ-në
Nëpërmjet një komunikatë për shtyp, partia shqiptare në Maqedoni, BDI ka njoftuar se e pranon metodologjinë e përgatitur nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor për pastrimin e listave zgjedhore.

Serbia në zgjedhje të parakohshme Serbia në zgjedhje të parakohshme
Serbia do të shkojë në zgjedhje të parakohshme vetëm një vit pas zgjedhjeve të fundit.

Thirrja e Ivanov për partitë: Jepini fund krizës politike Thirrja e Ivanov për partitë: Jepini fund krizës politike
Lidhur me situatën në Maqedoni më në fund ka folur edhe Presidenti Gjorge Ivanov, i cili përmes një komunikate, u ka bërë thirrje drejtuesve partiakë që t’i japin fund krizës politike në vend.

Dështimi i negociatave, komplikohet situata politike në Maqedoni Dështimi i negociatave, komplikohet situata politike në Maqedoni
Dështimi i negociatave për datën e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni ka komplikuar edhe më tepër situatën e vështirë politike në këtë vend, ku janë shkelur të gjitha afatet e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike.

Mitsotakis dhe ND kryesojnë që në sondazhin e parë Mitsotakis dhe ND kryesojnë që në sondazhin e parë
Sondazhi i parë i zhvilluar vetëm disa ditë pas zgjedhjes së liderit të ri të konservatorëve ,Kiriakos Mitsotakis duket se ka sjellë ndryshime në preferencat e grekëve që shohin se ende vendi nuk po bën hapat e para për daljen nga kriza ekonomike shumëvjeçare.

Maqedoni, mbi 12 orë bisedime. LSDM: Nuk marrim pjesë në zgjedhjet e prillit Maqedoni, mbi 12 orë bisedime. LSDM: Nuk marrim pjesë në zgjedhjet e prillit
Partia maqedonase LSDM nuk do të merr pjesë në zgjedhjet e 24 prillit, pasi vlerëson se në vend nuk janë përmbushur kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve demokratike.

Maqedoni, VMRO-DPMNE: Gruevski do rikandidojë për kryeministër Maqedoni, VMRO-DPMNE: Gruevski do rikandidojë për kryeministër
Koordinatori i grupit, parlamentari i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski ka konfirmuar për mediat se Komiteti Qendror i VMRO-DPMNE ka mbështetur vendimet e Nikolla Gruevskit në drejtim të mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të 24 prillit, si dhe vendimin që ai në zgjedhjet e ardhshme të jetë kandidat për kryeministër i VMRO-DPMNE-së, si dhe drejtues i fushatës zgjedhore.

Kapet në Turqi anija e Rojës Bregdetare greke Kapet në Turqi anija e Rojës Bregdetare greke
Një anije patrullimi e Rojës Bregdetare greke ka ngecur në cekëtinën e ujrave turke përballë ishullit të Samos gjatë orëve të natës.

Maqedoni, VMRO-DPMNE propozon sekretarin Emill Dimitrev për kryeministër Maqedoni, VMRO-DPMNE propozon sekretarin Emill Dimitrev për kryeministër
Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Emill Dimitriev, është kandidati i kësaj partie për kryeministër në qeverinë kalimtare e cila duhet t’i organizojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni.

Greqi, protesta masive kundër reformës së pensioneve Greqi, protesta masive kundër reformës së pensioneve
Reforma e re e pensioneve, që po përgatit qeveria “Tsipras”, ka bërë që rrugët e Athinës të mbushen me mijëra avokatë, mjekë, inxhinierë dhe të vetëpunësuar në sektorët e shkencave, në të ashtuquajturën nga disa media greke edhe si “protesta masive e kostumeve dhe tajareve”, pasi është hera e parë që këto kategori profesionesh protestojnë në vitet e krizës greke.

Maqedoni, kryeministri Gruevski dorëhiqet të premten Maqedoni, kryeministri Gruevski dorëhiqet të premten
Kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski do të paraqesë gjatë së premtes te kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski, dorëheqjen nga posti aktual.

70 OJQ kërkojnë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni, Hahn kundër 70 OJQ kërkojnë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni, Hahn kundër
Të paktën 70 organizata joqeveritare në Shkup kërkojnë shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 24 prillit.

Maqedoni, Hahn: Mos e shtyni datën e zgjedhjeve Maqedoni, Hahn: Mos e shtyni datën e zgjedhjeve
Eurokomisionari për Zgjerim dhe Fqinjësi, Johannes Hahn ka konfirmuar ardhjen e tij më 15 janar në Shkup si dhe takimet me liderët e katër partive nënshkruese të marrëveshjes së ashtuquajtur të Përzhinos për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Maqedoni, ndotja një nga sfidat kryesore për qeverinë Maqedoni, ndotja një nga sfidat kryesore për qeverinë
Zgjidhja e problemit të ndotjes së lartë të ajrit vazhdon të jetë një sfidë serioze për qeverinë e Maqedonisë, ndonëse ditëve të fundit, kushtet klimatike kanë ndikuar në përmirësimin e situatës alarmante.

Maqedoni, Janeva kërkon zgjidhje ligjore për dëshmitarët e mbrojtur Maqedoni, Janeva kërkon zgjidhje ligjore për dëshmitarët e mbrojtur
Prokurorja Publike Speciale e Maqedonisë, Katica Janeva ka propozuar zgjidhje ligjore për lehtësimin e marrjes në pyetje të dëshmitarëve të mbrojtur.

Kriza politike në Maqedoni, Mehmeti: Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje Kriza politike në Maqedoni, Mehmeti: Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje
Brenda disa ditësh pritet që Maqedonia të ketë kryeministrin dhe qeverinë e re e cila do ta çojë vendin ne zgjedhje të parakohshme të cilat janë parashikuar të mbahen më 24 prill, por ditët e fundit po diskutohet nëse këto zgjedhje duhet të shtyhen.

Maqedoni, një parti shqiptare u ka ofruar para’ të arrestuarve të Grupit të Kumanovës Maqedoni, një parti shqiptare u ka ofruar para’ të arrestuarve të Grupit të Kumanovës
Gazeta e përditshme “Lajm” raporton se një subjekt politik në Maqedoni, u ka ofruar para’ disa pjesëtarëve të arrestuar të Grupit të Kumanovës, me qëllim që ata të japin dëshmi të rreme lidhur me prapavijën e ngjarjeve të Kumanovës dhe të fajësojnë pjesëtarët e vrarë të këtij grupi, si fajtorë kryesorë dhe si bashkëpunëtorë të shërbimeve sekrete.

Maqedoni, Këshilli Opozitar: Bëhu edhe ti opozitë e së keqes Maqedoni, Këshilli Opozitar: Bëhu edhe ti opozitë e së keqes
Teksa afrohet dita e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të parashikuara për më 24 prill të këtij viti, vazhdojnë edhe aktivitetet për forcimin e bllokut opozitar politik të shqiptarëve të Maqedonisë.

Rusia: Gati të armatosim Serbinë Rusia: Gati të armatosim Serbinë
Rusia është gati të pajisë Serbinë me armatime të sofistikuara, ka deklaruar zv.kryeministri rus Dmitry Rogozin gjatë një vizite në Beograd.

Maqedoni, eurodeputetët takohen me udhëheqësit politikë Maqedoni, eurodeputetët takohen me udhëheqësit politikë
Deputetët europianë Richard Howitt, Eduard Kukan dhe Ivo Vajgl kanë biseduar të hënën pasdite në Shkup me drejtuesit e partive politike, rreth zbatimit të marrëveshjes së 2 qershorit.

Maqedoni, një antishqiptar në krye të komisionit antidiskriminim Maqedoni, një antishqiptar në krye të komisionit antidiskriminim
Profesori maqedonas, i njohur për bindjet e tij antishqiptare, Toni Naunovski është zgjedhur anëtar i Komisionit për Mbrojtjen nga Diskriminimi, në Maqedoni. Përbërja e komisionit, ku ai bën pjesë, është mbështetur edhe nga anëtari i BDI-së, në Komisionin parlamentar për Zgjedhjet dhe Emërimet.

Maqedoni, konfirmohet vizita e Johanes Hahnit Maqedoni, konfirmohet vizita e Johanes Hahnit
Maja Koçijançiç, zëdhënëse e Komisionit Evropian, ka konfirmuar vizitën e eurokomisarit Johanes Hahn në Shkup të premten. Sipas saj, Hahn në Shkup do të bisedojë  me të gjitha palët e përfshira në zbatimin e marrëveshjes politike për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Shkup, paralajmërohen protesta më radikale për mbrojtjen e ambientit Shkup, paralajmërohen protesta më radikale për mbrojtjen e ambientit
Kanë mbetur vetëm 4 ditë nga skadimi i afatit që shoqatat ambientaliste maqedonase u dhanë zyrtarëve për të zgjidhur problemin me ndotjen e ajrit, e ndërkohë nuk është përmbushur asnjë nga kërkesat e dala gjatë protestës së 28 dhjetorit para qeverisë.

Mitsotakis, lideri i ri i Demokracisë së Re në Greqi Mitsotakis, lideri i ri i Demokracisë së Re në Greqi
I ka surprizuar të gjithë në raundin e dytë dhe kundër gjithë parashikimeve është bërë kryetari i dhjetë në historinë e Demokracisë së Re. Kiriakos Mitsotakis ka arritur një fitore të pastër për lidershipin e partisë së dytë më të madhe të Greqisë duke siguruar mbi 51,6% të votave ndaj 48,4% që përqendroi rivali i tij Vangjelis Meimarakis.

Maqedoni, Zaev: Zgjedhjet mund të mbahen në shtator Maqedoni, Zaev: Zgjedhjet mund të mbahen në shtator
Dorëheqja e Gruesvit nga posti i kryeministrit dhe mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve parlamentare të parapara për 24 prill të këtij viti, vazhdojnë të jenë tema kryesore në Maqedoni.

Greqi, përcaktohet sot kreu i konservatorëve. Meimarakis kundër Mitsotakis Greqi, përcaktohet sot kreu i konservatorëve. Meimarakis kundër Mitsotakis
Raundi i dytë dhe përfundimtar për zgjedhjen e kreut të konservatorëve grekë ka filluar prej orës 7 të mëngjesit të së dielës, ndërsa rezultatet e para priten 4 deri në 5 orë pas mbylljes së kutive, rreth mesnatës.

Brukseli do të mbikëqyrë marrëveshjen e 2 qershorit Brukseli do të mbikëqyrë marrëveshjen e 2 qershorit
Zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian javën e ardhshme do të inspektojnë zbatimin e deritanishëm të marrëveshjes politike që u arrit verën e kaluar për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

Greqi, çështja “luleshtrydhet e përgjakura” shkon në Strasburg Greqi, çështja “luleshtrydhet e përgjakura” shkon në Strasburg
Këshilli grek për Refugjatët ka njoftuar se, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut pritet që pas datës 20 janar të marrë në konsideratë ankesën e 42 emigrantëve nga Bangladeshi kundër Greqisë, për shkelje të nenit 4 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut.

Letërnjoftimet false, miratohet komisioni anketues në Maqedoni Letërnjoftimet false, miratohet komisioni anketues në Maqedoni
Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar formimin e një komisioni anketues, që do të hetojë skandalin me letërnjoftimet e falsifikuara, por rreth përbërjes së tij janë shfaqur probleme.

Ahmeti në Athinë, pritet nga Kotzias: Dëshirojmë zgjidhje për “emrin” Ahmeti në Athinë, pritet nga Kotzias: Dëshirojmë zgjidhje për “emrin”
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar këtë të premte në Athinë me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias, me të cilin ka biseduar lidhur me marrëdhëniet greko-maqedonase, por edhe për një sërë çështjesh të karakterit rajonal.

Greqi, policia përdor gaz lotsjellës ndaj pensionistëve Greqi, policia përdor gaz lotsjellës ndaj pensionistëve
Policia greke ka dhunuar një grup protestuesish ku midis tyre ndodheshin shumë pensionistë që merrnin pjesë në një miting antiqeveritar në sheshin “Sindagma” në Athinë, mbas tentativës së këtyre të fundit për të arritur në zyrën e kryeministrit, ku një tjetër grup pesionistësh po zhvillonte një protestë.

Zona të lira shëndetësore në Maqedoni Zona të lira shëndetësore në Maqedoni
Ministri i Shëndetësisë, Nikolla Todorov ka deklaruar për mediat se qeveria e Maqedonisë ka miratuar propozim-ligjin për zona të lira shëndetësore dhe se tanimë ai ka hyrë në procedurw kuvendore.

Largimi i Nikolla Gruevskit, ende asnjë emër për pasuesin Largimi i Nikolla Gruevskit, ende asnjë emër për pasuesin
Deri në fund të javës së ardhshme, në Maqedoni pritet të zyrtarizohet qeveria kalimtare që duhet të krijojë kushte demokratike për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 24 prill.

Gruevski: Lindni më shumë fëmijë Gruevski: Lindni më shumë fëmijë
Kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski u ka bërë thirrje qytetarëve maqedonas që të lindin sa më shumë fëmijë.

PDSH: BDI-ja voton kandidatin maqedonas për sekretar të KSHZ-së PDSH: BDI-ja voton kandidatin maqedonas për sekretar të KSHZ-së
Anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor në seancën e së hënës kanë zgjedhur Dobre Jançevin për sekretar të ri të përgjithshëm të këtij komisioni, i cili këtë funksion do e ushtrojë gjatë pesë viteve të ardhshme.

Maqedoni, Gruevski nuk tërhiqet pa marrë garanci për mosshtyrjen e zgjedhjeve Maqedoni, Gruevski nuk tërhiqet pa marrë garanci për mosshtyrjen e zgjedhjeve
Partia e kryeministrit të Maqedonisë Nikolla Gruevski, VMRO-DPMNE dhe partia më e madhe opozitare, LSDM-ja janë duke e pritur të gatshme eurokomisionarin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johannes Hahn, me argumente dhe kundërargumente të ndërsjella, për të dëshmuar se cila nga ato është më fajtore për ngecjen e realizimit të Marrëveshjes së Përzhinos.

Johannes Hahn do të vizitojë Shkupin gjatë janarit Johannes Hahn do të vizitojë Shkupin gjatë janarit
Nga Komisioni Evropian kanë konfirmuar të hënën se eurokomisari për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojë Shkupin gjatë muajit janar, por pa përcaktuar datën e saktë të vizitës së tij.

Maqedoni, pritet dorëheqja e Kryeministrit Nikolla Gruevski Maqedoni, pritet dorëheqja e Kryeministrit Nikolla Gruevski
Sipas Marrëveshjes ndërpartiake së Përzhinos për daljen  e Maqedonisë nga kriza politike, Kryeministri aktual i vendit Gruevski me 15 janar duhet të jep dorëheqje dhe të hapë rrugën për themelimin e qeverisë teknike, e cila do përgatisë zgjedhjet e parakohshme parlamentare të parashikuara për 24 prill.

Sondazhi: 30% e grekëve duan Grexit Sondazhi: 30% e grekëve duan Grexit
Sondazhi i përvitshëm i fillimvitit i kompanisë Kapa Research që ka publikuar gazeta “To Vima” në numrin e fundit shkakton shok. Sipas tij, 30% e grekëve kërkon Grexit, pra rikthim tek monedha kombëtare dhrahmi, ndërsa 50% vlerëson se qeveria e aleancës midis Syrizës dhe Grekëve të Pavarur do të bjerë së shpejti dhe do të krijohet një qeveri teknike.

Vullnetarët në Greqi, me simbol paqeje për situatën e refugjatëve Vullnetarët në Greqi, me simbol paqeje për situatën e refugjatëve
Duke u përpjekur të sjellin një mesazh shprese për 2016-n, pjesëtarë të OJQ-ve dhe banorët e ishullit Lesbos kanë krijuar në një prej kodrave të ishullit simbolin e paqes, me rreth mijëra jelekë shpëtimi, duke i bërë thirrje edhe njëherë BE-së, që të krijojë një kalim të sigurtë për refugjatët dhe emigrantët, të cilët rrezikojnë jetën e tyre duke kaluar nga Turqia në Greqi.

Maqedonasit, për vitin 2015: Ishte vit i rëndë, presim ndryshime Maqedonasit, për vitin 2015: Ishte vit i rëndë, presim ndryshime
Qytetarët e Maqedonisë kanë lënë pas një vit të rëndë. Skandalet që u zbuluan nga përgjimet, luftimet në Kumanovë dhe kriza e thellë politike janë ngjarje, që askush nuk dëshiron të përsëriten.

Maqedonia la pas vitin e aferave, protestave dhe “vulës së Kumanovës Maqedonia la pas vitin e aferave, protestave dhe “vulës së Kumanovës"
Të 25 vitet që nga shpallja e pavarësisë së Maqedonisë bartin në vetëvete vulën e ndonjë ngjarjeje që ka treguar brishtësinë e këtij vendi, si dhe rrotullimin e pafundmë të tij rreth boshtit të pamundësisë që të konsolidohet si shtet me projekt të qartë për të ardhmen.

Grekët, pesimistë për vitin 2016: Të jemi mirë, por nuk presim gjë Grekët, pesimistë për vitin 2016: Të jemi mirë, por nuk presim gjë
Me shpresën se 2016 do të jetë një vit më i mirë se ai që lanë pas, mijëra grekë në kryeqytet kanë pritur natën e ndërrimit të viteve duke shijuar ceremoninë e zhvilluar nga Bashkia e Athinës, me ndriçimin e fishkezjarreve mbi shkëmbin e shenjtë të Akropolit.

Banorë të Pustecit, me letërnjoftime false nga MPB në zgjedhjet maqedonase Banorë të Pustecit, me letërnjoftime false nga MPB në zgjedhjet maqedonase
Ministria e Punëve të Brendshme në Shkup ka zbuluar 424 karta identiteti, që janë falsifikuar nga zyrtarët e policisë dhe janë shfrytëzuar si në zgjedhjet lokale të vitit 2013 edhe në ato parlamentare të vitit 2014.

Maqedoni, televizioni i dedikuar Kuvendit shpërfill gjuhën shqipe Maqedoni, televizioni i dedikuar Kuvendit shpërfill gjuhën shqipe
Kanali i posaçëm televiziv, që transmeton seancat e Kuvendit të Maqedonisë, vazhdon të shpërfillë gjuhën shqipe.

Greqi, “Frontex” dërgon roje kufitare dhe anije nëpër 6 ishuj të Egjeut Greqi, “Frontex” dërgon roje kufitare dhe anije nëpër 6 ishuj të Egjeut
Agjencia europiane për Menaxhimin e Bashkëpunimit Operacional në kufijtë e jashtëm të BE-së, “Frontex”, njoftoi vendosjen e 293 rojeve kufitarë dhe 15 anijeve në ishujt grekë, duke iu përgjigjur një kërkese zyrtare nga Athina.

Maqedoni, Ahmeti pret fitore në zgjedhjet e 2016-s; harron “Kumanovën” Maqedoni, Ahmeti pret fitore në zgjedhjet e 2016-s; harron “Kumanovën”
Pas një viti të mbrapshtë për Maqedoninë, siç e quajti 2015-n kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti pret që viti 2016 të jetë i mbarë për vendin dhe qytetarët.

Ndotja e ajrit në Maqedoni, OJQ-të kërcënojnë qeverinë Ndotja e ajrit në Maqedoni, OJQ-të kërcënojnë qeverinë
Të paktën 20 organizata joqeveritare nga vendbanimet më të ndotura në Maqedoni janë kërcënuar se nga 15 janari do të bllokojnë qytetet më të mëdha të vendit nëse pushteti nuk ndërmerr masa urgjente kundër ndotjes alarmante të ajrit.

Rritje rekord e turizmit në Greqi Rritje rekord e turizmit në Greqi
Pas vitit 2015, që regjistroi një numër rekord turistësh në Greqi me rreth 26 milionë, 4 milionë më shumë se në vitin 2014, viti i ardhshëm pritet që të jetë edhe më i begatë, për sa i përket turizmit, motorit të ekonomisë greke.

Maqedoni, Thaçi: 2015-a, vit i rëndë për shqiptarët; 2016-a vit i shpresës Maqedoni, Thaçi: 2015-a, vit i rëndë për shqiptarët; 2016-a vit i shpresës
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, në konferencën e fundit për vitin 2015 tha se, shqiptarët e Maqedonisë po lënë pas një vit shumë të rëndë.

Maqedoni, Osmani: Vetëm opozita e bashkuar mund të sjellë ndryshimin Maqedoni, Osmani: Vetëm opozita e bashkuar mund të sjellë ndryshimin
Do bashkohen apo jo partitë e vogla opozitare shqiptare në Maqedoni? Kjo është pyetja që mbisundon debatin politik mes shqiptarëve të Maqedonisë. Këtij debati i është bashkëngjitur edhe Rufi Osmani, i cili u rekomandon partive opozitare shqiptare që të bashkëveprojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Maqedoni, Zaev: Si të shkoj në zgjedhje kur kemi më shumë votues sesa banorë Maqedoni, Zaev: Si të shkoj në zgjedhje kur kemi më shumë votues sesa banorë
I akuzuar nga partia e Gruevskit se opozita dëshiron shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka deklaruar se partia e tij nuk u largohet zgjedhjeve të parakohshme të 24 prillit, por kërkon pastrimin e listës zgjedhore në afatin e përcaktuar ligjor si dhe përmbylljen e bisedimeve të grupeve të punës për të gjitha çështjet e tjera të parashikuara me marrëveshjen për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Ivanov pengon emërimin e ambasadorëve shqiptarë Ivanov pengon emërimin e ambasadorëve shqiptarë
Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov është bërë pengesë për emërimin e ambasadorëve të rinj shqiptarë nga Maqedonia.

Valë arrestimesh në Serbi, zyrtarë e ish-zyrtarë në pranga për korrupsion Valë arrestimesh në Serbi, zyrtarë e ish-zyrtarë në pranga për korrupsion
79 persona janë arrestuar në Serbi në kuadër të atij që konsiderohet si një prej aksioneve më të mëdha kundër korrupsionit në vend.

Athinë, 9 kg kokainë nga Hollanda; në pranga 24-vjeçari shqiptar Athinë, 9 kg kokainë nga Hollanda; në pranga 24-vjeçari shqiptar
Një sasi prej 9 kilogramësh lëndë narkotike e llojit kokainë, u sekuestrua prej autoriteteve greke në Portin e Patras gjatë orëve të para të mëngjesit të së shtunës.

Ndotja e ajrit në Maqedoni, Ministria e Ambjentit propozon plan masash Ndotja e ajrit në Maqedoni, Ministria e Ambjentit propozon plan masash
Për shkak të ndotjes së lartë të ajrit dhe paralajmërimeve për përkeqësimin e gjendjes në 10 ditët e ardhshme, Ministria e Ambientit në Shkup i ka propozuar një sërë masash qeverisë dhe qytetarëve për të shmangur rreziqet nga kjo situatë.

Zoran Zaev: Pjesëtarë të grupit të “Kumanovës” kanë kontaktuar me funksionarë të lartë Zoran Zaev: Pjesëtarë të grupit të “Kumanovës” kanë kontaktuar me funksionarë të lartë
Në një intervistë dhënë televizionit “Shenja” në Shkup, kryetari i opozitës maqedonase, Zoran Zaev ka deklaruar se nuk do ia dorëzojë Prokurores Speciale audio-incizimet e bisedave të përgjuara telefonike, përderisa nuk krijohen kushtet e duhura për ruajtjen e tyre.

Maqedoni, tekste shkollore me përmbajtje skandaloze antishqiptare Maqedoni, tekste shkollore me përmbajtje skandaloze antishqiptare
Nuk kanë të ndalur skandalet që kanë të bëjnë me përmbajtjet fyese për popullin shqiptar nëpër tekstet shkollore nga të cilat mësojnë shqiptarët në Maqedoni.

Maqedoni, universiteti “Nënë Tereza” jo vetëm mësime në gjuhën shqipe Maqedoni, universiteti “Nënë Tereza” jo vetëm mësime në gjuhën shqipe
A do të jetë shqipja, gjuhë kryesore në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, apo ky institucion i lartë i dijes do të funksionojë në 3 gjuhë: shqip, maqedonisht dhe anglisht?

Partia Uniteti themelon degën partiake në Dibër Partia Uniteti themelon degën partiake në Dibër
Kanë kaluar disa muaj që kur skenës politike shqiptare në Maqedoni i është bashkëngjitur edhe partia më e re Uniteti, e drejtuar nga Gëzim Ostreni, ish-kuadër i lartë i BDI-së dhe një nga aktorët më emblematikë të UÇK-së që luftoi në Maqedoni.

Tetovë, bredhi i Vitit të Ri me simbolet e grimcave helmuese PM10 Tetovë, bredhi i Vitit të Ri me simbolet e grimcave helmuese PM10
Tetova dhe ndotësi më i madh i ajrit në këtë komunë, Jugohromi, vazhdojnë të jenë kryelajmi në mediat në gjuhën shqipe në Maqedoni.

Eurobarometri për grekët: Populli më i zhgënjyer në BE Eurobarometri për grekët: Populli më i zhgënjyer në BE
Gjendje e keqe ekonomike, pesimizëm për të ardhmen dhe pakënaqësi për jetën janë ato që mendojnë grekët në këto momente, duke i bërë ata popullin më të zhgënjyer në BE, sipas raportit të Eurobarometrit që u publikua orët e fundit.

Maqedoni, PDSH kërkon ligj për dekriminalizimin e politikës Maqedoni, PDSH kërkon ligj për dekriminalizimin e politikës
Deputeti i PDSH-së opozitare, Orhan Ibrahimi, kërkon që urgjentisht të miratohet ligji për dekriminalizimin e politikës në Maqedoni. Ai tha se partia shqiptare në pushtet BDI, drejtohet nga njerëz që dyshohen për skandale të ndryshme, por sipas tij këto raste nuk zbardhen për shkak se edhe pushteti gjyqësor është i mbushur me gjykatës dhe prokurorë të përfshirë në krim.

Maqedoni, Lëvizja Besa: BDI-ja pengon funksionimin e Prokurorisë Speciale Maqedoni, Lëvizja Besa: BDI-ja pengon funksionimin e Prokurorisë Speciale
Lëvizja BESA ka reaguar lidhur me mosmiratimin e para dy ditëve të ligjit për shërbimin e Prokurorisë, ligj të cilin ka kohë që e kërkon Prokuroria Speciale dhe që do i mundësonte kësaj prokurorie të punësojë personelin e duhur ndihmës. 

VMRO-DPMNE: Zaev ka kryer vepër kriminale VMRO-DPMNE: Zaev ka kryer vepër kriminale
Zoran Zaev akuzohet se ka kryer një tjetër krim, për të cilin mund të dëshmojë opinioni i gjerë në Maqedoni, pretendon anëtari i Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, Antonio Miloshoski.

Bosnjë, 11 vetë në pranga. Dyshohen për lidhje me ISIS Bosnjë, 11 vetë në pranga. Dyshohen për lidhje me ISIS
Policia boshnjake ka vënë në pranga 11 persona, të dyshuar për lidhje me Shtetin Islamik dhe ekstremistët e këtij grupi, që luftojnë në Siri dhe Irak.

Greqi, miratohet ligji për bashkëjetesë mes homoseksualëve Greqi, miratohet ligji për bashkëjetesë mes homoseksualëve
Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, Parlamenti grek ka miratuar një projektligj të rëndësishëm, që lejon marrëveshjet e partneritetit civil midis çifteve të të njëjtit seks, një ligj i miratuar edhe nga disa shtete anëtare të BE-së.

13 të mbytur në Egje, midis tyre 7 fëmijë 13 të mbytur në Egje, midis tyre 7 fëmijë
Një tragjedi e re ka ndodhur në ujrat e detit Egje në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, në lindje të ishullit grek Farmakonisi, kur një motobarkë e cila transportonte 29 refugjatë është mbytur për arsye që ende nuk dihen.

Ivanov: Në Kumanovë parandaluam sulme si ato në Paris Ivanov: Në Kumanovë parandaluam sulme si ato në Paris
Presidenti maqedonas, Gjorgje Ivanov i ka krahasuar ngjarjet e Kumanovës me sulmet terroriste në Paris. Në fjalimin e tij të përvitshëm, Ivanov tha se Maqedonia u la e vetme, që të ballafaqohej me ngjarjet e ndodhura më 9 dhe 10 maj në “Lagjen e trimave”, edhe përkundër ndihmës që kishte kërkuar nga vendet e BE-së dhe NATO-s, për kërcënimet e vazhdueshme terroriste.

Maqedoni, Kuvendi voton “kundër” dorëheqjes së ministrit të Shëndetësisë Maqedoni, Kuvendi voton “kundër” dorëheqjes së ministrit të Shëndetësisë
Kuvendi i Republikës së Maqedonisë të hënën mbrëma ka votuar me 56 vota “kundër” dhe 29 “pro” interpelancën për punën e ministrit të Shëndetësisë, Nikolla Todorov të parashtruar nga deputetët e opozitës.

Maqedoni, problemet e shqiptarëve në sektorin publik ende pa zgjidhje Maqedoni, problemet e shqiptarëve në sektorin publik ende pa zgjidhje
Padrejtësitë dhe diskriminimi i të punësuarve shqiptarë në Entin Shtetëror për Statistika duket se nuk do të marrë fund së shpejti.

Shkup, pritet hapja e Universitetit Nënë Tereza, mësim edhe në gjuhën shqipe Shkup, pritet hapja e Universitetit "Nënë Tereza", mësim edhe në gjuhën shqipe
Qeveria e maqedonase ka sjellë vendim për hapjen e një universiteti të ri në Shkup që do të mbajë emrin e Nënë Terezës.

Maqedoni, Këshilli Opozitar: Jo vetëm sallat, duhen mbushur me protestues edhe rrugët Maqedoni, Këshilli Opozitar: Jo vetëm sallat, duhen mbushur me protestues edhe rrugët
Kohë më parë në Shkup u themelua Këshilli Opozitar, në të cilin bëjnë pjesë organizata joqeveritare, personalitete të njohura shqiptare si dhe parti të vogla opozitare.

Greqi, konservatorët votojnë për kreun e ri të tyre Greqi, konservatorët votojnë për kreun e ri të tyre
Prej mëngjesit të së dielës, konservatorët grekë votojnë për udhëheqësin e tyre të ri. Kjo është hera e dytë, që ata shkojnë para kutive të votimeve brenda një muaji, pasi procesi i parë i votimit dështoi për shkak të organizimit të dobët të kompanisë, që kishte marrë përsipër anën teknike të votimit dhe të rezultateve elektronike.

Maqedoni, Enti Statistikor diskriminon shqiptarët Maqedoni, Enti Statistikor diskriminon shqiptarët
Në vend të rritjes, numri i të punësuarve shqiptarë në Entin Shtetëror për Statistika në Maqedoni gjatë këtij viti ka shënuar rënie. Në këtë institucion, me gjithësej 302 të punësuar, këtë vit numri i shqiptarëve është ulur nga 17 në 15%.

Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve. Tsipras dhe Merkel bien dakord në Bruksel Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve. Tsipras dhe Merkel bien dakord në Bruksel
Deri në mesditën e së premtes më shumë se 4000 refugjatë kanë hyrë në Greqi nga brigjet turke, prej të cilëve 3000 vetëm në ishullin e Lesbos, ndërsa në Bruksel përfundonte samiti dyditor i BE-së me temë kryesore çështjen e krizës së refugjatëve.

Protestat kundër ajrit të ndotur, goditet me vezë Komuna e Tetovës Protestat kundër ajrit të ndotur, goditet me vezë Komuna e Tetovës
Protestat kundër ndotjes së ajrit në Tetovë mund të përshkallëzohen nëse pushteti vazhdon të injorojë thirrjet e qytetarëve për zgjidhjen e këtij problemi.

Tetovë, protesta kundër ndotjes së ajrit Tetovë, protesta kundër ndotjes së ajrit
Ashtu siç ishte paralajmëruar, tetovarët edhe të premten do ngrenë zërin kundër ndotjes  së ajrit në qytetin e tyre.

Protesta kundër ndotjes në Tetovë, bllokohen rrugët Protesta kundër ndotjes në Tetovë, bllokohen rrugët
Niveli i lartë i ndotjes së ajrit në Tetovë ka ndezur alarmin tek banorët e këtij qyteti. Mijëra protestues të enjten kanë kërkuar zgjidhjen e problemit me ndotësin kryesor, që llogaritet të jetë kombinati i “Jugohromit” në afërsi të qytetit.

Shkup, gjykata miraton aktakuzën për rastin Kumanovës Shkup, gjykata miraton aktakuzën për rastin Kumanovës
Gjykata Themelore e Shkupit ka miratuar aktakuzën e prokurorisë ndaj 29 të akuzuarave për rastin e Kumanovës.

Fërkime BE-Greqi për refugjatët në prag të samitit Fërkime BE-Greqi për refugjatët në prag të samitit
Kryeministri grek Aleksis Tsipras, disa orë para samitit të lartë të Brukselit për krizën e refugjatëve, ka vizituar qendrën e pritjes dhe regjistrimit të emigrantëve në ishullin Hios dhe u është përgjigjur kritikave të Komisionit Evropian.

Ndotja e ajrit, Komuna e Tetovës vendim për mbylljen e shkollave Ndotja e ajrit, Komuna e Tetovës vendim për mbylljen e shkollave
Për shkak situatës së rëndë të krijuar nga ndotja e lartë e ajrit në Tetovë, kryetarja e komunës Teuta Arifi, të mërkurën ka sjellë vendim për ndërprerjen e procesit mësimor në shkollat fillore dhe ato të mesme të qytetit.

Mali i Zi në NATO, Moska: Ka ndasi të thella, të zhvillohet referendum Mali i Zi në NATO, Moska: Ka ndasi të thella, të zhvillohet referendum
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova ka vërejtur ndarje të thella mes shoqërisë malazeze, pikë së pari e mbi të gjitha sa i përket çështjes së anëtarësimit të vendit në NATO.

Shkup, sërish rrahje ndëretnike mes të rinjve Shkup, sërish rrahje ndëretnike mes të rinjve
Në Maqedoni, duket se kanë rinisur rrahjet masive mes të rinjve maqedonas dhe atyre shqiptarë.

Konkluzionet e BE, vlerësime për Kosovën dhe vendet e Ballkanit Konkluzionet e BE, vlerësime për Kosovën dhe vendet e Ballkanit
Përveç caktimit të vitit 2016 ndaj Komisionit për të vlerësuar mbi mundësinë e nisjes së negociatave me Shqipërinë, konkluzionet e Këshillit theksojnë se “zgjerimi mbetet një politikë kyçe e Bashkimit Europian dhe një investim për paqen, demokracinë, prosperitetin dhe stabilitetin e kontinentit”.

Gjuha shqipe, vetëm e folur?! Gjuha shqipe, vetëm e folur?!
“Një mik i imi më pyeti: Kujt do t’ia dhurosh librin e parë? Me shaka iu përgjigja që librin e parë do t’ia dërgoj me postë Nikola Gruevskit, kryeministrit kryeneç maqedonas, për shkak se ka nevojë të kuptojë dhe të reflektojë se çfarë ka ndodhur me shqiptarët e Maqedonisë. I ka dy përkthyes shumë të mirë, Ali Ahmetin dhe Mehdi Thaçin dhe besoj që ata do ta ndihmojnë ta kuptojë”.

Maqedoni, marrëveshje mes 4 krerëve për Komisionin e Zgjedhjeve Maqedoni, marrëveshje mes 4 krerëve për Komisionin e Zgjedhjeve
Gjatë një takimi që zgjati rreth 3 orë, udhëheqësit e 4 partive kryesore në Shkup arritën të zhbllokojnë bisedimet për përbërjen e plotë të Komisionit Shtetëror Zgjedhor, duke tejkaluar dallimet midis tyre rreth emërimit të 3 ekspertëve të pavarur në këtë institucion.

Ndotja alarmante në Tetovë, kërkohet bojkoti i mësimit Ndotja alarmante në Tetovë, kërkohet bojkoti i mësimit
Ndotja e ajrit në Tetovë ka arritur shifra alarmante. Alarmi përforcohet edhe më tej, pas matjeve të mesnatës së të hënës dhe së martës, kur grimcat “PM10” arritën në 996 mikrogram për metër kub, apo 20 herë më të larta sesa limiti i lejuar.

“Monstra”, Apeli revolton familjarët: Do të hakmerremi! “Monstra”, Apeli revolton familjarët: Do të hakmerremi!
Vendimi i Gjykatës së Apelit në Shkup, që konfirmoi dënimin me burgim të përjetshëm për 6 shqiptarët e dënuar për terrorizëm në rastin “Monstra”, ka shkaktuar revoltë të madhe te familjarët e të dënuarve.

Shkup, Apeli lë në burg shqiptarët e akuzuar për terrorizëm Shkup, Apeli lë në burg shqiptarët e akuzuar për terrorizëm
Gjykata e Apelit në Shkup e ka konfirmuar dënimin me burgim të përjetshëm për gjashtë shqiptarët e dënuar për terrorizëm për vrasjen e pesë maqedonasve në vitin 2012.

Serbia çel kapitujt e parë të bisedimeve të anëtarësimit me BE-në Serbia çel kapitujt e parë të bisedimeve të anëtarësimit me BE-në
Me pëlqimin e 28 vendeve anëtare, Serbia çeli dy kapitujt e parë të bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Europian, siç propozonte prej muajsh Komisioni, edhe pse nuk ishte në nivel të kënaqshëm bashkëpunimi me gjykatën e Hagës, apo zbatimi i marrëveshjeve të arritura në dialogun me Kosovën.

Rezulton i rremë alarmi për bombë në metronë e Athinës Rezulton i rremë alarmi për bombë në metronë e Athinës
Sipas njoftimit të policisë, ka qenë një telefonatë e një personi të pa njohur në një gazetë dhe redaksinë e një radiostacioni, ku thuhej se ishte vendosur bombë në stacionin e metrosë në Monastiraqi, një ndër zonat më të frekuentuara nga mijëra turistë të huaj që vizitojnë Athinën çdo ditë.

Greqia zyrtarizon privatizimin e 14 aeroporteve Greqia zyrtarizon privatizimin e 14 aeroporteve
Qeveria Tsipras ka nënshkruar këtë të hënë privatizimin e parë dhe më të madh të saj, dhënien me konçesion për 40 vjet për operim, menaxhim, zhvillim dhe mirëmbajtje të 14 aeroporteve rajonale të vendit.

Përgjimet, Gruevski dëshmon më dyer të mbyllura Përgjimet, Gruevski dëshmon më dyer të mbyllura
Kryeministri Nikolla Gruevski ka dëshmuar të hënën para Komisionit hetimor parlamentar për skandalin e përgjimeve, por pa praninë e gazetarëve.

Një i vrarë e dy të plagosur në Strugë Një i vrarë e dy të plagosur në Strugë
Në orët e vona të natës ndërmjet të dielës dhe të hënës, në rrugën lokale Oktis-Belic të Strugës, ka ndodhur një përleshje e armatosur dhe si pasojë ka humbur jetën një person, ndërsa dy të tjerë të përfshirë në këtë përleshje kanë marrë plagë nga armë zjarri.

Spasovski: Hetime për zbardhjen e rastit të Kumanovës Spasovski: Hetime për zbardhjen e rastit të Kumanovës
Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Oliver Spasovski, ka deklaruar se janë duke u bërë disa hetime për zbardhjen e plotë të ngjarjes së Kumanovës.

Gruevski: LSDM-ja e di mirë se do i humbë zgjedhjet Gruevski: LSDM-ja e di mirë se do i humbë zgjedhjet
Duke folur për situatën politike në Maqedoni, kryeministri Nikolla Gruevski thotë për mediat se bllokimet e LSDM-së në grupet e punës për zgjedhjen e ekspertëve të cilët do të jenë anëtarë të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve kanë për qëllim shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të parashikuara për 24 prill të vitit 2016.

Maqedoni, opozita: Zgjedhjet varen nga zbatimi i marrëveshjes Maqedoni, opozita: Zgjedhjet varen nga zbatimi i marrëveshjes
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni nuk mund të përmbushin standardet demokratike nëse nuk zbatohen të gjitha pikat e Marrëveshjes së 2 qershorit.

Greqia mirëpret “forcën” e re europiane të ruajtjes së kufijve detarë Greqia mirëpret “forcën” e re europiane të ruajtjes së kufijve detarë
Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka mirëpritur propozimet e bëra fillimisht nga Gjermania dhe Franca, për të krijuar një agjenci të Rojes Bregdetare të Bashkimit Europian, për të patrulluar kufijtë e saj të jashtëm detarë, pas pamundësisë së Greqisë për të frenuar rrjedhën e refugjatëve në detin Egje.

BE, 10 mln euro Maqedonisë për përmbytjet BE, 10 mln euro Maqedonisë për përmbytjet
Bashkimi Europian do t’i akordojë Maqedonisë 10 milionë euro, për të riparuar dëmet e shkaktuara nga përmbytjet, që goditën vendin gjatë këtij viti. Në fazën e parë të projektit do të investohen 3 milionë euro për të riparuar dëmet në infrastrukturë, kurse në fazën e dytë do të merren masa për parandalimin e vërshimeve.

Maqedoni-Serbi, acarohen marrëdhëniet për shkak të Kosovës Maqedoni-Serbi, acarohen marrëdhëniet për shkak të Kosovës
Mediat serbe raportojnë për acarimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Shkupit zyrtar për shkak të një tabele rrugore në të cilën është vënë mbishkrimi “Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë”.

BE: Ndihmë Maqedonisë dhe Serbisë në përballjen e krizës me refugjatët BE: Ndihmë Maqedonisë dhe Serbisë në përballjen e krizës me refugjatët
Nga Komisioni Evropian kanë njoftuar se Serbisë dhe Maqedonisë do t’i lejohet një ndihmë prej 13 milionë eurosh për të përballuar krizën e emigrantëve.

Thaçi kërkon anëtarësimin e PDSH-së në PPE Thaçi kërkon anëtarësimin e PDSH-së në PPE
Zvarritja e zbatimit të marrëveshjes politike të 2 qershorit dhe problemet e shqiptarëve në Maqedoni kanë qenë temat, të cilat kreu i PDSH-së Menduh Thaçi i ka ngritur në Bruksel, edhe gjatë ditës së dytë të vizitës së tij.

Refugjatët, Shkupi kritikon Brukselin për ndihma të pamjaftueshme Refugjatët, Shkupi kritikon Brukselin për ndihma të pamjaftueshme
Maqedonia nuk është e kënaqur nga ndihma që i ka ofruar deri tani Bashkimi Europian, për ballafaqimin me krizën e refugjatëve. Në këtë kuadër, kryetari i Parlamentit në Shkup, Trajko Veljanovski ka kërkuar nga Brukseli më shumë mbështetje financiare, ndërsa nga autoritetet greke më tepër bashkëpunim.

Lëvizja BESA: Maqedonia drejtohet nga një grup hajdutësh Lëvizja BESA: Maqedonia drejtohet nga një grup hajdutësh
Lëvizja Besa ka reaguar të enjten nëpërmjet një komunikate për media lidhur me buxhetin e shtetit dhe mënyrën sesi harxhohen paratë e qytetarëve.

Raufi: Policia ka përdorur dhunë ndaj grupit të Kumanovës Raufi: Policia ka përdorur dhunë ndaj grupit të Kumanovës
Avokati mbrojtës i disa të paraburgosurve, Naser Raufi, i ka konfirmuar lajmet mediatike se policia maqedonase ka përdorur dhunë mbi disa pjesëtarë të grupit të Kumanovës.

Bruksel, Thaçi ankohet para Hahnit: Marrëveshja e Ohrit është shkatërruar Bruksel, Thaçi ankohet para Hahnit: Marrëveshja e Ohrit është shkatërruar
Pas takimit të së hënës me ministrin e Jashtëm maqedonas, Poposki, komisioneri për Fqinjësinë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, priti në Bruksel dhe kreun e PDSH, Menduh Thaçi.

Shqiptarët, personazhe të vitit në Serbi Shqiptarët, personazhe të vitit në Serbi
“Youth for Refugees” në Preshevë, pas një pune të gjatë humanitare për refugjatët nga Siria, është shpallur krahas policisë serbe dhe aktivistëve anti-korrupsion si personazhi i vitit nga misioni i OSBE-së në Serbi.

Greqi-Egjipt-Qipro, marrëveshje për demarkacionin detar Greqi-Egjipt-Qipro, marrëveshje për demarkacionin detar
Greqia, Egjipti dhe Qipro kanë rënë dakord për të përshpejtuar bashkëpunimin në sektorët e energjisë dhe të sigurisë, si dhe të përshpejtojnë bisedimet për demarkacionin e kufijve detarë në Mesdheun lindor, si pjesë e përpjekjeve për ta kthyer rajonin në një qendër të hapur detare të gazit natyror.

Skandali i përgjimeve, Gruevski nuk paraqitet për të dëshmuar Skandali i përgjimeve, Gruevski nuk paraqitet për të dëshmuar
Kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski, nuk është paraqitur të mërkurën në Komisionin Anketues në Parlament për të dëshmuar në lidhje me skandalin e përgjimeve.

Ofendoi gazetaren, shkarkohet ministri serb i Mbrojtjes Ofendoi gazetaren, shkarkohet ministri serb i Mbrojtjes
Një deklaratë e pamenduar para kamerave i ka kushtuar postin në qeveri ministrit të Mbrojtes së Serbisë, Bratisllav Gashiç. Njëri nga njerëzit më të afërt të kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiç, dhe nënkryetar i partisë se tij, Gashiç ka ofenduar një gazetare, e cila ishte ulur në gjunjë gjatë një konference të ministrit në mënyrë që të mos pengonte operatorët të filmonin.

Tragjedi e re në Egje, 11 të vdekur Tragjedi e re në Egje, 11 të vdekur
Një tragjedi e re ka ndodhur në ujrat e Egjeut në orët e para të së mërkurës, pranë ishullit grek Framakonisi. Forcat e Agjencisë së Ruajtjes së Kufijve Europiane (Frontex), që janë lajmëruar se një barkë druri plot me emigrantë është mbytur, kanë shkuar menjëherë në zonën detare dhe kanë filluar një operacion shpëtimi së bashku me dy anije të marinës detare greke.

Bashkëpunimi rajonal për shkëmbimin e informacioneve Bashkëpunimi rajonal për shkëmbimin e informacioneve
Zyrtarët e qeverive nga vendet e rajonit kanë rënë dakord për avancimin e bashkëpunimit në fushën e marrëdhënieve me publikun.

Tsipras kërkon të dëbojë FMN-në nga Greqia Tsipras kërkon të dëbojë FMN-në nga Greqia
Reagime të mëdha brenda dhe jashtë vendit ka ngjallur një deklaratë gjatë një interviste që ka dhënë para disa gazetarëve në televizionin shtetëror ERT kryeministri grek Aleksis Tsipras, sipas të cilit FMN-ja nuk luan tashmë një rol konstruktiv në shpëtimin e Greqisë.

Ballkani, i gatshëm për të luftuar trafikun ilegal të armëve Ballkani, i gatshëm për të luftuar trafikun ilegal të armëve
Qeveritë e Ballkanit Perëndimor po synojnë të krijojnë një rrjet ekspertësh, në ndihmë të luftës kundër tregtisë së paligjshme të armëve nga rajoni, pas shqetësimeve të ngritura nga sulmet terroriste në Paris, për armët që kanë rënë në duart e militantëve islamikë.

Gjyqi i “Kumanovës”, të afërmit kërkojnë hetim ndërkombëtar Gjyqi i “Kumanovës”, të afërmit kërkojnë hetim ndërkombëtar
Familjarët e 29 personave, që akuzohen se kanë sulmuar policinë maqedonase 7 muaj më parë në “Lagjen e Trimave”, druhen se djemtë e tyre do të dënohen padrejtësisht. Ata nuk i besojnë drejtësisë në Maqedoni, për të cilën thonë se kontrollohet nga politika, ndaj dhe kërkojnë hetim ndërkombëtar për rastin e “Kumanovës”.

“Kumanova” në gjyq, të akuzuarit: Jemi të pafajshëm “Kumanova” në gjyq, të akuzuarit: Jemi të pafajshëm
Pjesëtarët e grupit të armatosur që akuzohen se kanë sulmuar policinë maqedonase më 9 dhe 10 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë kanë thënë se ndjehen të pafajshëm dhe kanë kundërshtuar akuzën për terrorizëm.

Rasti “Kumanova”, Shkupi blindohet nga policia Rasti “Kumanova”, Shkupi blindohet nga policia
Shkupi i së hënës i ngjan një qyteti të pushtuar nga forcat policore. Pjesëtarë të policisë maqedonase, të armatosur me armë zjarri dhe të pajisur me mjete mbrojtëse kanë bllokuar të gjitha lagjet qendrore të kryeqytetit dhe hapësirat përreth gjykatës ku pritet të sillen 29 të dyshuarit për rastin e Kumanovës.

Maqedoni, ndotja e ajrit 12 herë mbi normën e lejuar Maqedoni, ndotja e ajrit 12 herë mbi normën e lejuar
Ka kohë që ndotja e ajrit është problem numëri një i shumë vendbanimeve në Maqedoni e ku Tetova është shndërruar në simbol të këtij lloj helmimi të qytetarëve.

Degjeneron në dhunë protesta në Athinë Degjeneron në dhunë protesta në Athinë
Një protestë e paralajmëruar prej grupimeve anarkiste në kujtim të ekzekutimit të 16-vjeçarit Aleksis Grigoropullos 7 vite më parë, ka degjeneruar në akte dhune, të cilat ende vazhdojnë në qendër të Athinës.

Parlamenti grek miraton shkurtimet e mëdha të buxhetit 2016 Parlamenti grek miraton shkurtimet e mëdha të buxhetit 2016
Pas pesë ditësh diskutimesh dhe një seancë të fundit prej dhjetë orësh që përfundoi mëngjesin e së dielës, parlamenti grek miratoi me shumicë votash,153 nga 298 deputetët e pranishëm në sallë, projektbuxhetin e vitit 2016 që paraqet shkurtime të mëdha në shpenzime dhe rritje taksash,masa të imponuara nga kreditorët e Greqisë në këmbim të paketës së ndihmës tre vjeçare prej 86 mld eurosh.

Athinë, goditen disa turistë gjatë natës Athinë, goditen disa turistë gjatë natës
Një grup turistësh portugezë është sulmuar gjatë natës së dytë të përleshjeve të dhunshme në lagjen “Eksarqia” të Athinës.

Greqi, përleshje të dhunshme gjatë natës në Athinë Greqi, përleshje të dhunshme gjatë natës në Athinë
Kryeqyteti grek Athinë është kthyer sërish në arenë përleshjesh midis policisë dhe grupimeve anarkiste të cilat protestuan gjatë mbrëmjes së të premtes kundër vizitës së sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry në Athinë.

Kerry, në Athinë: SHBA iu mbështesin për refugjatët dhe zhvillimin ekonomik Kerry, në Athinë: SHBA iu mbështesin për refugjatët dhe zhvillimin ekonomik
Duke folur në greqisht dhe duke theksuar se “SHBA-të mbështesin Greqinë”, ka përfunduar konferencën e përbashkët me homologun e tij grek, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, që ka zhvilluar një vizitë disaorëshe në kryeqytetin grek, Athinë.

Rëndohet gjendja e refugjatëve, tensione në kufirin greko-maqedonas Rëndohet gjendja e refugjatëve, tensione në kufirin greko-maqedonas
E mjerueshme paraqitet gjendja në kufirin greko-maqedonas, me numrin gjithnjë e në rritje të emigrantëve dhe kushtet e vështira të jetesës.

Kriza e refugjatëve, Popovski kërkon ndihmë nga Brukseli Kriza e refugjatëve, Popovski kërkon ndihmë nga Brukseli
Shkupi kërkon ndihmë nga Brukseli për krizën e refugjatëve.

Refugjatët, Greqia i deporton, Pakistani i rikthen në Athinë Refugjatët, Greqia i deporton, Pakistani i rikthen në Athinë
Pakistani u refuzoi hyrjen 30 emigrantëve të deportuar nga Greqia, me argumentin se identitetet e tyre nuk mund të verifikoheshin.

Beograd, samiti i OSBE-së kalon nën hijen e tensioneve Rusi-Turqi-SHBA Beograd, samiti i OSBE-së kalon nën hijen e tensioneve Rusi-Turqi-SHBA
Samiti i OSBE-së, i organizuar në kryeqytetin serb Beograd, me temë kryesore “luftën kundër terrorizmit”, ka kaluar nën hijen e marrëdhënieve të Rusisë me Turqinë, por edhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tensionet në kufirin greko-maqedonas, një maroken i vdekur Tensionet në kufirin greko-maqedonas, një maroken i vdekur
Një emigrant nga Maroku ka humbur jetën në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, në fshatin Eidomeni, 100 kilometra në veriperëndim të Selanikut.

Gruevski, “dëshmitari” i parë i hetimeve për skandalin e përgjimeve Gruevski, “dëshmitari” i parë i hetimeve për skandalin e përgjimeve
Kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski është dëshmitari i parë, që duhet të dalë përpara Komisionit hetimor në Parlament, për skandalin e përgjimeve.

Përleshje mes emigrantëve në kufirin greko-maqedonas Përleshje mes emigrantëve në kufirin greko-maqedonas
Mediat maqedonase raportojnë se pas tensioneve të së mërkurës, të enjten në mëngjes ka pasur përleshje masive mes emigrantëve të ngujuar në kufirin jugor të Maqedonisë.

Shkup, atentat me armë zjarri; 2 të vrarë dhe një i plagosur rëndë Shkup, atentat me armë zjarri; 2 të vrarë dhe një i plagosur rëndë
Një incident i armatosur ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në fshatin Gërçec në afërsi  të Shkupit, në të cilin dy persona kanë humbur jetën ndërsa një i tretë ka marr plagë të rënda.

Grevë e përgjithshme në Greqi Grevë e përgjithshme në Greqi
Për të dytën herë brenda 20 ditëve Greqia paralizohet nga një grevë e re e përgjitshme 24-orëshe, e dyta kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet, në janar të këtij viti.

Emigrantët, Greqia mohon kërcënimet për dëbim nga Schengen Emigrantët, Greqia mohon kërcënimet për dëbim nga Schengen
Greqia ka pranuar se ndodhet nën presion të fortë sa i takon emigracionit, por ka mohuar me forcë që të ketë pasur një përpjekje zyrtare për ta përjashtuar atë nga zona Schengen.

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin
Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë.

Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s
Autoritetet e Shkupit  nuk e humbin optimizmin për anëtarësimin e vendit në NATO, megjithëse akoma nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin që me vite po mban të bllokuar integrimin e Maqedonisë në Aleancën e Atlantikut të veriut.

BE, ultimatum Greqisë: Drejt Maqedonisë, vetëm refugjatët e luftës BE, ultimatum Greqisë: Drejt Maqedonisë, vetëm refugjatët e luftës
Shtetet anëtare të BE-së i kanë dhënë Greqisë një ultimatum se, nëse deri në samitin e ardhshëm të 17-18 dhjetorit nuk zbaton një sërë masash, për të cilat ka rënë dakord tetorin e kaluar për sa i përket krizës së refugjatëve, atëherë do të pezullohet nga Traktati i Schengenit.

NATO fton Malin e Zi, anëtarësimi brenda një viti NATO fton Malin e Zi, anëtarësimi brenda një viti
NATO-ja ftoi Malin e Zi t’i bashkohet aleancës ushtarake, që do të shënonte kësisoj zgjerimin e saj të parë në 6 vite.

Gjermania do të hapë tregun për punëtorët nga Ballkani Gjermania do të hapë tregun për punëtorët nga Ballkani
Sekretarja e Shtetit në Ministrinë e Punës dhe Çështjeve Sociale të Gjermanisë, Anette Kramme, në një bisedë me “Deutsche Welle” përsëriti edhe një herë atë që zyrtarët e lartë gjermanë nuk kanë ngurruar ta bëjnë të qartë në më shumë se një rast: shqiptarët nuk kanë mundësi për azil politik.

Maqedoni, Thaçi: PDSH nuk ka koalicion me BDI Maqedoni, Thaçi: PDSH nuk ka koalicion me BDI
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi, ka mohuar zërat se mes subjektit të tij dhe BDI-së së drejtuar nga Ali Ahmeti, ekziston një koalicion për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Greqi, sulme kibernetike ndaj 3 bankave; alarmohet qeveria Greqi, sulme kibernetike ndaj 3 bankave; alarmohet qeveria
Grupi më i madh i “hacker”-ave në botë, “Armada Colectiv”, ka kryer një sulm kibernetik prej gati 45 minutash ndaj 3 bankave greke, gjatë së enjtes dhe së premtes së kaluar.

Seanca për llogaridhënien, Gruevski vihet në shënjestrën e deputetëve opozitarë Seanca për llogaridhënien, Gruevski vihet në shënjestrën e deputetëve opozitarë
Deputetët e opozitës e kanë pritur me akuza të rënda kryeministrin maqedonas, Nikola Gruevski, në seancën mujore kushtuar llogaridhënies së qeverisë para të zgjedhurve të popullit.

Shkup, Zaev ende nuk ia ka dorëzuar prokurores përgjimet Shkup, Zaev ende nuk ia ka dorëzuar prokurores përgjimet
Gjatë publikimit të bisedave të përgjuara telefonike, drejtuesi i partisë opozitare maqedonase LSDM-së, Zoran Zaev disa herë me radhë kishte premtuar se pjesët e papublikuara të të ashtuquajturave “bomba” do t’ia dorëzonte prokurores speciale, Katiça Janeva.

Rrëzimi i avionit rus, Tsipras ironizon në Twitter homologun turk Rrëzimi i avionit rus, Tsipras ironizon në Twitter homologun turk
Përmes një shpërthimi të pazakontë në Twitter, kryeministri grek Aleksis Tsipras vuri në loje homologun e tij turk për rrëzimin e avionit rus dhe kujtoi shkeljet e hapësirës ajrore greke nga Turqia.

Të bllokuar në kufirin greko-maqedonas, refugjatët përleshen me policinë Të bllokuar në kufirin greko-maqedonas, refugjatët përleshen me policinë
Përleshjet mes policisë dhe emigrantëve të zemëruar, të cilëve po u ndalohet hyrja në Maqedoni nga Greqia, kanë shkaktuar 40 të plagosur.

28 Nëntori, festojnë shqiptarët e Maqedonisë; PDSH-BDI “shkrijnë akujt” 28 Nëntori, festojnë shqiptarët e Maqedonisë; PDSH-BDI “shkrijnë akujt”
Flamujt kuqezi kanë stolisur rrugët dhe ballkonet nëpër qytetet e banuara me shqiptarë në Maqedoni. 103-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë dhe Dita e Flamurit është shënuar me aktivitete të ndryshme.

Festat kombëtare kujtohen edhe në Athinë Festat kombëtare kujtohen edhe në Athinë
Emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi kanë festuar festat kombëtare në një pritje të organizuar nga ambasada shqiptare në Athinë.

Shkup, konferencë rajonale për integrimin e Ballkanit në BE Shkup, konferencë rajonale për integrimin e Ballkanit në BE
Përfaqësuesit e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor janë takuar të premten në një konferencë rajonale në Shkup, për të diskutuar rreth qasjes së përbashkët drejt reformave të nevojshme në procesin e integrimit në Bashkimin Europian.

Refugjatët, përkeqësohet situata në kufirin greko-maqedonas Refugjatët, përkeqësohet situata në kufirin greko-maqedonas
Qindra marokenë, algjerianë dhe pakistanezë u përpoqën të sulmojnë forcat policore në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, në fshatin Idomeni, 86 km larg Selanikut, duke kërkuar të kalojnë me forcë gardhin me tela me gjemba, që pengon rrugën e tyre drejt vendeve të Europës veriore.

Zoran Zaev: Grupi i Kumanovës, si terroristët e  Parisit Zoran Zaev: Grupi i Kumanovës, si terroristët e  Parisit
Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, dhjetë ditë më parë, gjatë vizitës së tij në Lubjanë me ftesë të Institutit Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Afërt dhe të Ballkanit, kishte mbajtur një ligjëratë me temë "E vërteta për Maqedoninë".

Maqedoni, prokurorja speciale kërkon dosjet e Gruevskit Maqedoni, prokurorja speciale kërkon dosjet e Gruevskit
Prokurorja Speciale, Katica Janeva ka kërkuar nga prokurori publik në Maqedoni, Marko Zvërlevski që t’i dorëzohen  5 dosjet e para, që kanë të bëjnë me bisedat e përgjuara telefonike, një pjesë të të cilave i bëri publike kryetari i partisë opozitare maqedonase, Zoran Zaev.

Shkup, gazetarët në protestë: S’ka reformë pa përfshirjen tonë Shkup, gazetarët në protestë: S’ka reformë pa përfshirjen tonë
Dhjetëra gazetarë kanë protestuar të enjten, në shenjë pakënaqësie nga mos përfshirja e tyre në negociatat, që po zhvillohen mes 4 partive kryesore në vend për reformimin e sferës mediatike. Për kreun e Shoqatës së Gazetarëve, Naser Selmani, është e pakuptimtë që politikanët të vendosin për mediat pa i konsultuar gazetarët.

Biden: Ballkani, i plotë në Bashkimin Europian Biden: Ballkani, i plotë në Bashkimin Europian
Nga Zagrebi i Kroacisë ku ishte ftuar të merrte pjesë në samitin e liderëve të Europës Qendrore e Juglindore, zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden shprehu mbështetje për anëtarësimin e plotë të Ballkanit në Bashkimin Europian.

Preshevë, nxënësit e Bujanocit në protestë; kërkojnë libra shqip Preshevë, nxënësit e Bujanocit në protestë; kërkojnë libra shqip
Studentët dhe nxënësit shqiptarë kanë protestuar të mërkurën në qytetin e Bujanocit, duke kërkuar që të kenë libra në gjuhën shqipe.

Maqedoni, Orav i BE-së kërkon zbatimin e marrëveshjes politike dhe hetimin e “Kumanovës” Maqedoni, Orav i BE-së kërkon zbatimin e marrëveshjes politike dhe hetimin e “Kumanovës”
Ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav ka ftuar edhe një herë autoritetet e Shkupit të zbatojnë në tërësi marrëveshjen e 2 qershorit, për ta nxjerrë vendin nga kriza e thellë dhe për të përshpejtuar procesin integrues.

“Kumanova”, Spasovski: Kërkohet një hetim serioz “Kumanova”, Spasovski: Kërkohet një hetim serioz
Ministri i ri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë, si dhe përfaqësues i partisë opozitare maqedonase LSDM-së, Oliver Spasovski, ka folur për mediat edhe për pozitën e tij në qeverinë e Gruevskit.

Maqedoni, grevë urie e refugjatëve në kufirin jugor Maqedoni, grevë urie e refugjatëve në kufirin jugor
Grevën e së hënës me heshtje, refugjatët në kufirin jugor të Maqedonisë, të martën e kanë vazhduar me një grevë urie.

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Athinës Shpërthim i fuqishëm në qendër të Athinës
Një shpërthim ka tronditur Athinën rreth orës 03:35 minuta të së martës. Shpërthimi ka ndodhur në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sindagma”.

Shkup, partitë maqedonase kundër kërkesave të shqiptarëve Shkup, partitë maqedonase kundër kërkesave të shqiptarëve
Debati publik rreth Strategjisë së Zgjerimit të BE-së i organizuar nga Këshilli Nacional për Eurointegrime pranë Kuvendit, edhe një herë ka nxjerr në pah qëndrimet e ngjashme të partive maqedonase kur janë në pyetje kërkesat e shqiptarëve.

Shkupi rikthen gardhin në kufi, lejohen vetëm 3 mijë refugjatë në ditë Shkupi rikthen gardhin në kufi, lejohen vetëm 3 mijë refugjatë në ditë
Pas sulmeve terroriste të Parisit dhe njoftimeve se, të paktën dy prej agresorëve kishin kaluar përmes Maqedonisë në rrugëtimin e tyre drejt Belgjikës e Francës, Shkupi vendosi forcimin e kontrollit të  refugjatëve, si dhe përcaktimin e një linje të lëvizjeve të tyre drejt destinacionit të radhës, Serbisë.

Vendimi i Shkupit, emigrantët protestojnë në kufi me Greqinë Vendimi i Shkupit, emigrantët protestojnë në kufi me Greqinë
Rreth 1000 persona, të cilët autoritetet maqedonase i kanë cilësuar si emigrantë ekonomikë, kanë organizuar një protestë në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Maqedoni, gjendet trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak Maqedoni, gjendet trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak
Në malet e zonës së Kërçovës është gjetur trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak të Maqedonisë, Goran Sofeski. Policia dhe ekspertët mjeko-ligjorë ende nuk kanë bërë të ditur rrethanat në të cilat ka humbur jetën i ndjeri.

Maqedonia bllokon refugjatët, jashtë kufirit iranianët dhe pakistanezët Maqedonia bllokon refugjatët, jashtë kufirit iranianët dhe pakistanezët
Qindra refugjatë të bllokuar në zonën kufitare mids Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, kanë protestuar për shumë orë gjatë së shtunës, pasi autoritetet e Shkupit, duke zbatuar kufizimet e vendosura edhe nga shumë shtete të tjera të Europës, nuk lejojnë të kalojnë ata refugjatë, që nuk janë posedues të pasaportave nga Siria, Afganistani dhe Iraku.

Thaçi: Të ndëshkojmë me vota BDI-në, nuk bëri asgjë për shqiptarët Thaçi: Të ndëshkojmë me vota BDI-në, nuk bëri asgjë për shqiptarët
Kryetari i PDSH-së opozitare, Menduh Thaçi ka ftuar shqiptarët e Maqedonisë që në zgjedhjet e prillit të vitit të ardhshëm të ndëshkojnë partinë e Ali Ahmetit, BDI, e cila sipas tij, për 13 vite sa ka qenë në pushtet nuk ka arritur të realizojë asnjë të mirë për shqiptarët.

Heqja e taksave për biznesin e vogël “tremb” Greqinë Heqja e taksave për biznesin e vogël “tremb” Greqinë
Lajmi i heqjes së taksave për biznesin e vogël nga Qeveria shqiptare është pasqyruar në dhjetëra media greke dhe është komentuar në mënyrë të veçantë edhe si një rrezik për largimin e bizneseve vendase drejt Shqipërisë.

Sekretari i NATO-s në Beograd: Mbështesim bisedimet Kosovë-Serbi Sekretari i NATO-s në Beograd: Mbështesim bisedimet Kosovë-Serbi
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë vizitës së tij në Serbi ka deklaruar se Aleanca i mbështet bisedimet Kosovë-Serbi dhe se trupat e KFOR-it do të qëndrojnë në Kosovë derisa prania e tyre të vlerësohet e nevojshme.

Emigrantët, Sllovenia e shqetësuar: Fluksi mund të vazhdojë 5 vjet Emigrantët, Sllovenia e shqetësuar: Fluksi mund të vazhdojë 5 vjet
Fluksi i emigrantëve në Slloveni mund të vazhdojë për të paktën 5 vjet, ka deklaruar sekretari i Shtetit për çështjet e brendshme, Bostjan Sefiç.

Maqedonia seleksionon refugjatët Maqedonia seleksionon refugjatët
Rreth 3 mijë emigrantë nga Pakistani, Bangladeshi, Alergjia dhe Irani, kanë mbetur të bllokuar në zonën kufitare midis Greqisë dhe Maqedonisë.

Greqi, dy lëkundje të tjera tërmeti në Lefkada, pa pasoja Greqi, dy lëkundje të tjera tërmeti në Lefkada, pa pasoja
Dy lëkundje të tjera tërmeti kanë goditur ishullin perëndimor të Greqisë, Lefkada, ku në fillim të kësaj jave një lëkundje e magnitudës 6,1 la të vdekura dy gra të moshuara, si dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme.

Greqi, shkatërrohet organizata e trafikimit të emigrantëve Greqi, shkatërrohet organizata e trafikimit të emigrantëve
Shërbimet sekrete greke kanë shkatërruar një organizatë që trafikonte mijëra emigrantë nga brigjet turke në brendësi të kufirit grek. Sipas policisë greke, aksioni për kapjen e organizatës filloi në ishullin e Mytilinit dhe vazhdon ende në Athinë dhe Selanik.

Serbia mbyll kufirin; vetëm refugjatë nga Siria, Iraku e Afganistani Serbia mbyll kufirin; vetëm refugjatë nga Siria, Iraku e Afganistani
Serbia ka mbyllur këtë të enjte kufirin për refugjatët, që nuk janë me origjinë nga Siria, Iraku apo Afganistani. Këto masa kanë ardhur si pasojë e sulmeve në Paris dhe kërcënimeve për mbyllje kufijsh edhe nga vendet e tjera europiane.

Skeptikë për politikën, maqedonasit zgjedhin ekonominë para demokracisë Skeptikë për politikën, maqedonasit zgjedhin ekonominë para demokracisë
Vetëm një e treta e qytetarëve të Maqedonisë besojnë se, marrëveshja e 2 qershorit do të zbatohet në praktikë. Qytetarët maqedonas shprehen pesimistë edhe për punën e Prokurorisë Speciale.

Serbia dhe Maqedonia pengojnë hyrjen e refugjatëve Serbia dhe Maqedonia pengojnë hyrjen e refugjatëve
Melita Sunjiç, zëdhënëse e Agjencisë për Refugjatë të Kombeve të Bashkuara (UNHCR), ka thënë për mediat se autoritetet serbe lejojnë hyrjen në Serbi vetëm për refugjatët afganë, sirianë dhe irakianë.

Bosnje, vriten dy ushtarë; rriten masat e sigurisë në Sarajevë Bosnje, vriten dy ushtarë; rriten masat e sigurisë në Sarajevë
Një person i armatosur vrau të mërkurën dy ushtarë boshnjakë dhe plagosi një tjetër, ndërsa e ktheu armën nga vetja pasi policia rrethoi banesën e tij në periferi të Sarajevës.

“Paqe” greko-turke; kriza e refugjatëve rrit bashkëpunimin “Paqe” greko-turke; kriza e refugjatëve rrit bashkëpunimin
Kryeministri i Turqisë dhe ai i Greqisë kane shpallur masa konkrete për çështjen e emigracionit të paligjshëm me një bashkëpunimin teknik greko-turk. Këto masa u morën në vizitën e parë zyrtarë të Alexis Tsipras në Ankara.

Rreziku nga sulmet terroriste, Maqedonia nuk ndihet e sigurt Rreziku nga sulmet terroriste, Maqedonia nuk ndihet e sigurt
Maqedonia nuk përjashton mundësinë për ngritjen e gardhit me gjemba në kufirin me Greqinë prej nga hyjnë çdo ditë mijëra refugjatë.

Maqedoni, nisin punimet për ngritjen e gardhit me Greqinë Maqedoni, nisin punimet për ngritjen e gardhit me Greqinë
Pas vendimit të Këshillit të Sigurisë së Shtetit në Maqedoni, si masw mbrojtëse nga fluksi i refugjatëve, autoritetet kanë nisur punimet për ngritjen e një rrethoje përgjatë kufirit me Greqinë.

Aleksis Tsipras nis vizitën në Turqi Aleksis Tsipras nis vizitën në Turqi
Me ndeshjen miqësore të futbollit Turqi-Greqi, të cilën e ka ndjekur me kryeministrin turk Ahmet Davutoglu, ka filluar vizita dyditore e kreut të qeverisë greke Aleksis Tsipras në Turqi.

Greqia arrin marrëveshjen me huadhënësit për reformat financiare Greqia arrin marrëveshjen me huadhënësit për reformat financiare
Ministri grek i Financave, Efklidis Tsakalotos ka njoftuar në një konferencë për shtyp, se Athina ka arritur një marrëveshje me huadhënësit e saj për reformat financiare të kërkuara. Kjo marrëveshje i hap rrugën zhbllokimit të këstit të parë të ndihmës prej 2 mld eurosh për sektorin publik dhe 10 mld të tjerave për rikapitalizimin e bankave nga paketa e tretë e ndihmës prej 86 mld për Greqinë.

Rikthehen aktet e dhunës në Athinë Rikthehen aktet e dhunës në Athinë
Ka degjeneruar në akte dhune protesta në kujtim të revoltës studentore që u shkel me tanket e juntës ushtarake të kolonelëve grekë në vitin 1973 në Athine.

Vuçiç viziton kampin e refugjatëve në Preshevë Vuçiç viziton kampin e refugjatëve në Preshevë
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vendosur të vizitojë refugjatët në kampin e Preshevës. Pas paralajmërimeve edhe nga Sllovenia, Kroacia, por edhe Maqedonia, Serbia ka gjasa të bëhet një shtet i rrethuar me mure dhe tela.

Maqedoni-Kosovë, marrëveshje për stimulimin dhe mbrojtjen e investimeve Maqedoni-Kosovë, marrëveshje për stimulimin dhe mbrojtjen e investimeve
Autoritetet e Maqedonisë dhe Kosovës po punojnë për të forcuar mes tyre bashkëpunimin në sferën e ekonomisë. Komisioni Parlamentar për Politikë të Jashtme në Shkup i ka dhënë dritë jeshile ratifikimit të marrëveshjes midis dy vendeve për stimulimin dhe mbrojtjen reciproke të investimeve.

Maqedoni, projektbuxheti për vitin 2016, rritja ekonomike 4 për qind Maqedoni, projektbuxheti për vitin 2016, rritja ekonomike 4 për qind
Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë të martën, ka vazhduar debati lidhur me projektbuxhetin për vitin 2016.

Maqedoni, formohet komisioni anketues për skandalin e përgjimeve Maqedoni, formohet komisioni anketues për skandalin e përgjimeve
Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar vendimin për formimin e komisionit anketues për skandalin e përgjimeve, që duhet të vërtetojë përgjegjësinë politike për përgjimin ilegal dhe përmbajtjen e materialeve të përgjuara.

VOA: Ja shkaqet e ekstremizmit islamik në Ballkan VOA: Ja shkaqet e ekstremizmit islamik në Ballkan
Mes të huajve që shkojnë të luftojnë krah militantëve në Siri, shumë janë nga Ballkani; kryesisht nga Bosnja dhe Kosova, disa nga Serbia e Maqedonia, dhe së fundi dhe nga Shqipëria.

Malazezi “terrorist”, gjermanët e kishin arrestuar me armë Malazezi “terrorist”, gjermanët e kishin arrestuar me armë
Më datë 5 nëntor, një qytetar malazez u kap në Bavari me një arsenal armësh në makinë. Ai që duhet të ishte thjesht kontroll rutinë nxorri në dritë kallashnikovë, pistoleta, granata dore dhe lëndë shpërthyese, të gjitha të fshehura mirë në mjetin e tipit “Golf 5”, të drejtuar nga Vlatko K.

Greqi, shënohet përvjetori i revoltave studentore që rrëzuan juntën ushtarake Greqi, shënohet përvjetori i revoltave studentore që rrëzuan juntën ushtarake
Greqia kujton 42-vjetorin e revoltës studentore, që çoi në rrëzimin e juntës ushtarake të kolonelëve të Papadhopoulos.

Dy gra, viktima të tërmetit 6-ballësh që lëkundi Greqinë Dy gra, viktima të tërmetit 6-ballësh që lëkundi Greqinë
Një tërmet i fuqishëm me intensitet 6.1 të shkallës Rihter ka goditur ishullin grek të Lefkadës, në detin Jon, në orën 9 e 10 të mëngjesit të së martës.

Greqia, jo objekt sulmi. Qeveria: Gabim lidhja e emigrantëve me terrorizmin Greqia, jo objekt sulmi. Qeveria: Gabim lidhja e emigrantëve me terrorizmin
Ministria greke e Rendit ka informacione se Greqia deri tani nuk përbën objekt për një sulm terrorist.

Maqedoni, buxheti i 2016-s pengon funksionimin e AP Maqedoni, buxheti i 2016-s pengon funksionimin e AP
Projektbuxheti për vitin 2016 rrezikon punën e Avokatit të Popullit në Maqedoni. Drejtuesi i këtij institucioni, Ixhet Mehmeti ka thënë se, qeveria ka caktuar buxhetin e zyrës së tij për vitin e ardhshëm pa u konsultuar fare, duke shkurtuar të gjithë zërat buxhetorë që i dedikohen Avokatit të Popullit.

Shkup, hedh fëmijën dhe më pas hidhet edhe vetë nga ballkoni Shkup, hedh fëmijën dhe më pas hidhet edhe vetë nga ballkoni
Një banore e lagjes Hipodrom të Shkupit, mëngjesin e së hënës ka hedhur djalin e saj 6-vjeçar nga kati i katërt i ndërtesës në të cilin jetonin dhe më pas ka tentuar të bëjë vetëvrasje, duke kërcyer edhe vetë nga ballkoni.

Maqedoni, vazhdojnë bisedimet ndërpartiake për mediat Maqedoni, vazhdojnë bisedimet ndërpartiake për mediat
Të hënën kanë vazhduar bisedimet ndërpartiake për realizimin e marrëveshjes për daljen e Maqedonisë nga kriza politike dhe grupet e punës kanë hapur çështjen e mediave.

Njëri nga atentatorët e Parisit, i regjistruar në Preshevë Njëri nga atentatorët e Parisit, i regjistruar në Preshevë
Policia serbe ka konfirmuar se një nga emrat që përmendet si pjesëmarrës në sulmet terroriste në kryeqytetin francez është regjistruar si refugjatë dhe ka këkuar azil në qendrën e Preshevës më 7 tetor.

Maqedoni, tela me gjemba në kufi nëse përkeqësohet gjendja Maqedoni, tela me gjemba në kufi nëse përkeqësohet gjendja
Këshilli i Sigurimit të Republikës së Maqedonisë ka dënuar fuqishëm sulmet terroriste në Paris dhe ka konstatuar se, sa i përket krizës me refugjatët, institucionet përkatëse të vendit do të veprojnë në përputhje me ligjin për menaxhimin e krizave.

Maqedoni, masa për sigurinë. MPB: Nuk rrezikohemi nga sulmet terroriste Maqedoni, masa për sigurinë. MPB: Nuk rrezikohemi nga sulmet terroriste
Pas sulmeve terroriste në Paris, ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonsë, Oliver Spasovski është takuar të shtunën me udhëheqësit më të lartë në dikasterin e tij.

Maqedoni, arsimi në shqip në gjendje alarmante Maqedoni, arsimi në shqip në gjendje alarmante
Analistët në Shkup vlerësojnë se niveli i arsimit shqip në Maqedoni është në gjendje alarmante. Sipas tyre, institucionet arsimore po shkojnë drejt rrënimit ndërsa studentët janë shumë pak kërkues dhe nuk reagojnë sa duhet.

Maqedoni, gjykata kërkon shoqërimin e Zaevit me polici Maqedoni, gjykata kërkon shoqërimin e Zaevit me polici
Gjykatësja Lubinka Beshevska ka paralajmëruar kreun e Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, se do të shoqërohet me polici në gjykatë, nëse nuk paraqitet në seancën e radhës për rastin “Puç”.

Lunaçek: Korrupsioni në Maqedoni mbetet shumë i përhapur Lunaçek: Korrupsioni në Maqedoni mbetet shumë i përhapur
Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek pohon për mediat  se mbështetja për reforma në Maqedoni është duke u venitur dhe se korrupsioni mbetet shumë i përhapur.

Maqedoni, deputeti i BDI: Ndaj shqiptarëve ka procese të montuara gjyqësore Maqedoni, deputeti i BDI: Ndaj shqiptarëve ka procese të montuara gjyqësore
Deputeti nga radhët e partisë shqiptare në pushtet BDI, Rafiz Aliti, e pranon se subjekti të cilit i takon nuk ka fuqi që të mbrojë shqiptarët e Maqedonisë nga rastet e montuara gjyqësore.

Konfrontime me policinë gjatë protestave në Athinë Konfrontime me policinë gjatë protestave në Athinë
Në konfrontime me forcat policore kanë degjeneruar mitingjet e mëdha të protestës në qendër të Athinës, në kuadrin e grevës së përgjithshme 24-orëshe që shpallën sindikatat e sektorit shtetëror dhe atij privat, greva e parë kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Alexis Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet në janar të këtij viti.

Grevë e përgjithshme në Greqi, e para kundër qeverisë Tsipras Grevë e përgjithshme në Greqi, e para kundër qeverisë Tsipras
Greqia është e paralizuar këtë të enjte si pasojë e një greve të përgjithshme, e para kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet në janar të këtij viti.

Progresraporti për Maqedoninë, Ahmeti: Pasqyrë reale; Thaçi: Duhej më i ashpër Progresraporti për Maqedoninë, Ahmeti: Pasqyrë reale; Thaçi: Duhej më i ashpër
Raporti i progresit, që përmban kritika dhe vërejtje të shumta për Maqedoninë, sipas kreut të BDI-së, Ali Ahmeti paraqet një pasqyrë reale për situatën e përgjithshme në vend.

Maqedoni, Kuvendi miraton riformatimin e qeverisë me ministra të LSDM-së Maqedoni, Kuvendi miraton riformatimin e qeverisë me ministra të LSDM-së
Kabinetit të kryeministrit Nikola Gruevski i janë bashkëngjitur edhe zyrtarisht dy ministra nga radhët e partisë më të madhe opozitare, LSDM.

Mijëra refugjatë në kufirin greko-maqedonas; Frontex jep shifra të paprecedenta Mijëra refugjatë në kufirin greko-maqedonas; Frontex jep shifra të paprecedenta
Mijëra refugjatë kanë mbërritur në fshatin Idomeni, në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, 86 km në veri të Selanikut, pasi ka përfunduar greva dyditore e marinarëve grekë dhe më shumë se 18 mijë vetë kanë kaluar kufirin në 48 orët e fundit drejt vendeve të Europës Qendrore dhe Veriore, sipas policisë greke.

Raporti për Maqedoninë, KE rekomandon çeljen e negociatave. Përmendet edhe “Kumanova” Raporti për Maqedoninë, KE rekomandon çeljen e negociatave. Përmendet edhe “Kumanova”
Për të shtatin vit me radhë, Komisioni Europian rekomandoi çeljen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE, por këtë vit rekomandimi është i kushtëzuar me zbatimin e plotë të marrëveshjes së 2 qershorit. Nëse deri në prill të vitit të ardhshëm nuk zbatohen reformat që dalin nga dokumenti për zgjidhjen e krizës, vendi rrezikon të humb rekomandimin.

Maqedoni, deri në 2000 të vdekur në vit për shkak të gabimeve të mjekëve? Maqedoni, deri në 2000 të vdekur në vit për shkak të gabimeve të mjekëve?
Ish-zëvendësministri i Shëndetësisë në Maqedoni, Vladimir Lazareviç, ka publikuar të dhëna tronditëse lidhur me numrin e të vdekurve për shkak të gabimeve mjekësore. Sipas tij, edhe pse nuk ka të dhëna zyrtare, në Maqedoni vdesin 600 deri në 2000 persona për shkak të gabimeve të mjekëve.

Maqedoni, partitë dakord për reformimin e medias Maqedoni, partitë dakord për reformimin e medias
Në takimin e së hënës, grupet e punës të partive politike në Maqedoni kanë arritur një marrëveshje për reformat që duhet të kryhen në sektorin mediatik dhe kanë rënë dakord që ky diskutimet për këtë proces të mbyllen brenda datës 20 të këtij muaji.