Apeli liron Fullanin. Golemi mbetet në burg
Në orën 18.10 minuta, ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani la pas ambjentet e paraburgimit, gati tre orë pasi Gjykata e Apelit ndryshoi në favor të tij masën e sigurimit personal nga ‘arrest me burg’ në ‘arrest shtëpiak’. Nga burgu 302, ish-guvernatori u shoqërua drejt banesës së tij në kryeqytet nga policia.

Lushnjë, mbyllen tre shkolla Lushnjë, mbyllen tre shkolla
Tre shkolla në Lushnjë janë urdhëruar të mbyllen nga ana e shërbimit të Higjienës.

Nisi viti i ri shkollor
Nisi viti i ri shkollor
Viti i i ri shkollor duket se nuk ka nisur mbarë për nxënësit e dy klasave të dyta në shkollën \'Emin Duraku\' në kryeqytet.

Arvizu: Fullani të mos politizohet 
Arvizu: Fullani të mos politizohet
Për rreth 60 minuta kryediplomati amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu është takuar me kreun e Kuvendit, Ilir Meta.

Rita Ora “harron” ngjyrat…dhe të brendshmet
Rita Ora “harron” ngjyrat…dhe të brendshmet (FOTO)
Jemi mësuar ta shohim plot ngjyra në daljet e saj publike, por këtë herë Rita Ora befasoi me veshjen e saj në javën e modës në Londër.

Hapet viti shkollor për parauniversitarët
Hapet viti shkollor për parauniversitarët
Kreu i Qeverisë, Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla kanë përzgjedhur shkollen e mesme "Ismail Qemali" për t`i uruar të gjithë nxënësit shqiptarë, për një vit të mbarë shkollor.

Fushë-Krujë, shpërthim në makinën e kreut të Bashkisë
Fushë-Krujë, shpërthim në makinën e kreut të Bashkisë
Automjetit të kryetarit të Bashkisë së Fushë-Krujës i është vendosur eksploziv mbrëmjen e djeshme ndërsa ndodhej në një lokal dasmash në fshatin Larushk të Fushë-Krujës.

Shpërthim në kryeqytet
Shpërthim në kryeqytet
Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur mbrëmjen e së dielës zonën pranë sheshit “Shtraus” në kryeqytet, e njohur ndryshe si “Xhamlliku”.

Romët në Bashkimin Europian
Romët në Bashkimin Europian
Një artikull i gazetës “New York Times” i ka kushtuar vëmendje kumunitetit rom në Bashkimin Europian, kryesisht në Shqipëri.

Vizita e Papes dhe lengata e nje kryeqyteti
Vizita e Papes dhe lengata e nje kryeqyteti
Skënder Minxhozi - Papa Françesku do të zbresë në sheshin e rinovuar “Nënë Tereza” më 21 shtator, në një meshë të shenjtë, e cila pritet të jetë momenti kulmor i së parës vizitë që Ati i Shenjtë bën në Europë dhe Ballkan. Mjafton kjo simbolikë, për të kuptuar peshën dhe rëndësinë e këtij udhëtimi papnor në tokën shqiptare.

Per nje drejtesi pa vonesa Per nje drejtesi pa vonesa
Gjykata e Korçës ka nisur zbatimin e projektit “Drejtësi pa Vonesa”. I pranishëm në ceremoni, ambasadori amerikan Aleksander Arvizu ka shprehur shqetësimin për shkallën e lartë të vonesës që ka drejtësia sot, ndërsa ka theksuar se zhvillimi i sistemit gjyqësor është vonuar si pasojë e papërgjegjshmërisë.

Fushata e bamirsis s pornostareve japonez Fushata e bamirsis s pornostareve japonez (FOTO)
12 aktore japoneze të filmave për të rritur u bënë pjesë e një fushate bamirësie për të mbledhur fonde kundër sëmundjes AIDS.

Fiks Fare: Detaje nga hetimet për trafik organesh nga shtetasi rus Fiks Fare: Detaje nga hetimet për trafik organesh nga shtetasi rus
Drejtësia shqiptare ka filluar një hetim për trafik organesh. Nën hetim është një shtetas rus, i cili bashkë me disa shqiptarë, kanë hapur me letra një firmë. Objekti i kësaj firme është turizmi mjekësor, që ka të bëjë me transplantimin e organeve, prenotimin e fluturimeve dhe asistenca personale për pacientët në vendin ku do të bëhet trajtimi mjekësor.

Ambasada e SHBA: Shmangni protestën kundër mbetjeve. Organizohet nga opozita Ambasada e SHBA: Shmangni protestën kundër mbetjeve. Organizohet nga opozita
Në njoftimin rutinë për shtetasit amerikanë që ndodhen në Shqipëri, sa herë që bëhet ndonjë thirrje për miting partiak apo protestë, siç është edhe ajo e së shtunës kundër ligjit të importit të mbetjeve, Ambasada amerikane në Tiranë kërkon vigjilencë dhe shmangien e tubimeve.

Anëtarësimi i detyruar i biznesit, votohet në parlament, Dhoma Amerikane kundër Anëtarësimi i detyruar i biznesit, votohet në parlament, Dhoma Amerikane kundër
Dhoma Amerikane e Tregtisë shprehet e shqetësuar me vendimin  djeshëm të Parlamentit, i cili duke ndryshuar ligjin për dhomat e tregtisë rikthen anëtarësimin e detyrueshëm të gjithë biznesit në këtë institucion.

Rrëzohen kandidatët e “Strasburgut” të qeverisë shqiptare Rrëzohen kandidatët e “Strasburgut” të qeverisë shqiptare
Këshilli i Europës ka rrëzuar tre kandidaturat e qeveria shqiptare për gjyqtarë në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut.

Kume: Të krijohet “krimi zgjedhor”. Hetim nga SPAK-u Kume: Të krijohet “krimi zgjedhor”. Hetim nga SPAK-u
Politika nuk ka më kohë për të shkuar në zgjedhjet e 2017-s me një Kod të ri Zgjedhor. Eksperti në fushën e së drejtës dhe ish-kryetar i KQZ-së, Kristaq Kume është kritik për punën e komisionit të kësaj reforme, që sot është në limitet e kohës.

Meta: Referendumi politizon. Për mbetjet, të zbatohet ligji për kontrollin Meta: Referendumi politizon. Për mbetjet, të zbatohet ligji për kontrollin
Ilir Meta e mbrojti miratimin e ligjit për importin e mbetjeve, duke lënë të kuptohet se nuk do të mbështesë kërkesën e 30 deputetëve të opozitës për referendum.

TAP pranon kërkesat e Shqipërisë. Ian Bradshaw: Përfitime shtesë si Greqia TAP pranon kërkesat e Shqipërisë. Ian Bradshaw: Përfitime shtesë si Greqia
Qeveria shqiptare po arrin drejt finalizimit të ndryshimit të kontratës me gazsjellësin Transadriatik (TAP). Në ditën kur projekti arriti në fazën e shtrimit të tubave, drejtori menaxherial i të gjithë projektit foli për Top Channel dhe konfirmoi se, ndryshimi i kontratës me qeverinë shqiptare po shkon drejt përfundimit.

PD-PS i kthehen konsensusit. SPAK votohet javën e ardhshme PD-PS i kthehen konsensusit. SPAK votohet javën e ardhshme
Sherri për mbetjet nuk pengon palët politike të miratojnë me konsensus ligjin e ri për SPAK, Njësinë Antikorrupsion. Partia Demokratike u kthye në Komisionin parlamentar të reformës dhe deklaroi votën e saj pro ligjit javën e ardhshme.

Rama: Pas qytetit, do ndërtojmë qendrat e fshatrave Rama: Pas qytetit, do ndërtojmë qendrat e fshatrave
Në kuadër të programit të bujqësisë, Kryeministri Edi Rama zhvilloi pasditen e sotme një takim me fermerët e fshatit Strumë në Roskovec, nga ku u shpreh se qeveria ka arritur financimin për 60 projekte.

Kina tronditet nga vrasja masive Kina tronditet nga vrasja masive
Ai kishte vrarë prindërit e tij pas një grindjeje për paràtë, por për të mbuluar krimin në sytë e fqinjëve ka zgjedhur të “heqë qafe” edhe 17 prej tyre.

Itali, shkojnë si turistë e më pas hiqen si të mitur të braktisur Itali, shkojnë si turistë e më pas hiqen si të mitur të braktisur
Adoleshentë shqiptarë të moshës 14-17 vjeçare hyjnë si turistë në Itali, e pasi kalojnë 3 muaj, trokasin në dyert e institucioneve italiane duke deklaruar se janë të braktisur.

Basha përsërit ndjesën: Kemi reflektuar për gabimet e qeverisjes 8-vjeçare Basha përsërit ndjesën: Kemi reflektuar për gabimet e qeverisjes 8-vjeçare
Akademinë politike të të rinjve demokratë, Lulzim Basha e shndërroi në një takim shpjegues se Partia Demokratike në opozitë ka reflektuar për gabimet e qeverisjes 8-vjeçare. Ai mori shkas nga ligji për importin e mbetjeve, për ta treguar si model të ndryshimit të një partie në opozitë, për t’u bërë e besueshme te qytetarët.

Blushi ikën nga PS. Letra për socialistët, pas debatit për mbetjet Blushi ikën nga PS. Letra për socialistët, pas debatit për mbetjet
Ben Blushi vendosi të ndahet edhe zyrtarisht nga Partia Socialiste, pjesë e së cilës ishte prej gati 20 vitesh. Dhe këtë e bëri me një letër publike, nëpërmjet së cilës zbulon pikën që derdhi gotën: Shkelja e premtimit elektoral dhe lejimi i importit të mbetjeve nga kryeministri Rama.

3 ton drogë në Mat, policia: Gjetëm edhe një kamionçinë, po verifikohet 3 ton drogë në Mat, policia: Gjetëm edhe një kamionçinë, po verifikohet
Në vijim të operacionit anti-kanabis në rrotull të Matit, policia gjeti dhe sekuestroi edhe një kamionçinë që dyshohet të jetë përdorur për transportimin e hashashit.

Meta përshëndet konsensusin për SPAK Meta përshëndet konsensusin për SPAK
Socialistët dhe demokratët e arritën një marrëveshje për një nga ligjet e reformës në drejtësi. Ai është ligji për  SPAK, njësinë antikorrupsion. Është ky konsensus që arriti të rikthejë në Komisionin e Reformës Partinë Demokratike.

Durrës, simboli mitologjik i diellit bëhet i vizitueshëm Durrës, simboli mitologjik i diellit bëhet i vizitueshëm
Një destinacion i ri arkeologjik i shtohet qytetit antik të Durrësit, duke zgjeruar numrin e objekteve të vizitueshme që dëshmojnë historinë dhe kulturën e lashtë të tij.

Gjyqi i rrëmbyesve, kërkohet njoftimi i të shpallurit në kërkim Gjyqi i rrëmbyesve, kërkohet njoftimi i të shpallurit në kërkim
Viktor Islami është i vetmi i arrestuar për rrëmbimin dhe zhdukjen e 37-vjeçarit Ridvan Lamaj për fatin e të cilit prej më shumë se një viti nuk dihet asgjë.

Skema e ndihmës ekonomike, Klosi: Menaxhimi me një sistem të ri dixhital Skema e ndihmës ekonomike, Klosi: Menaxhimi me një sistem të ri dixhital
Skema e re ndihmës ekonomike do të menaxhohet përmes një sistemi dixhital që përmes 52 indikatorëve vlerëson nevojën e çdo aplikuesi. Ministri i Mirëqenies Sociale, Bledi Klosi shpjegoi dy shtyllat kryesore.

Borxhi i bizneseve 1 mld euro, pjesa më e madhe ndaj Tatimeve Borxhi i bizneseve 1 mld euro, pjesa më e madhe ndaj Tatimeve
Borxhi tatimor i krijuar në vite, që bizneset kanë ndaj shtetit ka kapur shifrën 137 miliardë lekë, ose  1 miliardë euro. Këto janë detyrime të njohura, por të papaguara që bizneset kanë në tatime dhe dogana.

Zona e lirë ekonomike, rihapet gara për Spitallën Zona e lirë ekonomike, rihapet gara për Spitallën
Ministria e Ekonomisë ka rihapur garën për Zonën e Teknologjise dhe Zhvillimit Ekonomik, në Spitallë të Durrësit.

Dita e fundit e raundit të dytë për maturantët Dita e fundit e raundit të dytë për maturantët
Sot është dita e fundit që maturantët mund të aplikojnë pranë Agjencisë Kombëtare të Provimeve për 10 programe të shkollave të larta në raundin e dytë.

Nisja e punimeve të TAP, Basha: Investim i huaj i nisur nga PD-ja Nisja e punimeve të TAP, Basha: Investim i huaj i nisur nga PD-ja
“Pasi ka dështuar të sjellë edhe një investitor të vetëm në Shqipëri dhe ka përzënë shumë prej atyre që ishin, me taksat, me korrupsionin dhe lidhjet me krimin, Edi Rama ka nisur të shëtisë çdo javë sa tek TAP-i sa tek Hidrocentrali i Devollit, që njerëzve t’u duken shumë. Por, ato janë të njëjtat, të vetmet investime të huaja, të nisura e të kontraktuara nga qeveria e Partisë Demokratike”.

Tirana dhe Shkupi firmosin marrëveshje binjakëzimi Tirana dhe Shkupi firmosin marrëveshje binjakëzimi
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti në një takim homologun e tij të Shkupit, Koce Trajanovski. Dy krerët e bashkive diskutuan mbi sfidat e zhvillimit dhe të mirëqeverisjes me të cilat përballen sot Bashkia e Tiranës dhe ajo e Shkupit.

Denoncimi i “Fiks Fare”, AKU shkarkon dy inspektorët Denoncimi i “Fiks Fare”, AKU shkarkon dy inspektorët
Pas transmetimit në “Fiks Fare” ku merrnin para për të mos gjobitur shkarkohen nga puna dy inspektorë të Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Basha, thirrje për protestë Basha, thirrje për protestë
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mori pjesë në Aktivin e Degës Nr.5, në kuadër të turit kombetar për dëgjimin dhe bashkëbisedim me strukturat e Partisë Demokratike. Basha thekoi se Edi Rama e ka zhytur vendin në papunësi, varfëri dhe mjerim.

TAP nis shtrimin e tubave. Rama e Gjiknuri: Po negociohen përfitimet TAP nis shtrimin e tubave. Rama e Gjiknuri: Po negociohen përfitimet
Në ceremoninë simbolike, zyrtarë të lartë të vendit dhe të projektit “TAP” renditën dobitë ekonomike të përfshirjes së Shipërisë në këtë korridor gazi. 160 milionë euro në vit do t’i shtohen Prodhimit të Brendshëm Bruto të Shqipërisë me nisjen e punës së këtij gazsjellësi, ndërsa deri tani janë punësuar 1.700 vetë, 90% e të cilëve shqiptarë.

Korçë, kërcënon me jetë një italian; arrestohet 25-vjeçari Korçë, kërcënon me jetë një italian; arrestohet 25-vjeçari
Një 25-vjeçar nga Korça ka kërcënuar me letra dhe telefonata një shtetas italian, duke përfituar nga fakti se bashkëjetuesja e tij ushtronte aktivitet privat në qytetin juglindor.

Reforma zgjedhore, Balla: Depolitizimi, e ardhmja e KQZ-së Reforma zgjedhore, Balla: Depolitizimi, e ardhmja e KQZ-së
Ndërkohë, bashkëkryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi, Taulant Balla, që zëvendësoi në këtë post dy javë më parë Bashkim Finon, tha se deri në dhjetor do të adresohen pjesa më e madhe e sugjerimeve të OSBE/ODIHR.

Çështja Çame, përgjigjja e Brukselit pas reagimit të ashpër grek: Dialogoni! Çështja Çame, përgjigjja e Brukselit pas reagimit të ashpër grek: Dialogoni!
Komisioni Europian nxit dialogun mes Shqipërisë dhe Greqisë për të diskutuar për çështjet e mbartura mes dy vendeve. Këtë qëndrim e përforcoi zëdhënësja Maja Koçijançiç, në daljen përpara mediave, kur është pyetur nga gazetarët grekë në Bruksel për deklaratat e Komisionerit Hahn, i cili përmendi edhe Çështjen Çame.

IKMT shemb një objekt 3-katësh në Lushnje IKMT shemb një objekt 3-katësh në Lushnje
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT), në kuadër të aksioneve që po ndërmerr në të gjithë vendin për lirimin e hapësirave publike, ka nisur shembjen e një objekti 3-katësh në qytetin e Lushnjës.

Hapja e negociatave, Gjosha: KE të mbajë premtimin Hapja e negociatave, Gjosha: KE të mbajë premtimin
Në përfundim të vizitës në Bruksel, vetëm pak ditë përpara publikimit të progres-raportit për Shqipërinë, ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka siguruar autoritetet se Shqipëria do të bëjë gjithçka që reforma në drejtësi të zbatohet, duke cituar dhe një kërkesë të bërë nga Komisioneri Johanes Hahn pak javë më parë.

Reforma, kryetarja e KQZ: Nuk keni kohë për ndryshime Reforma, kryetarja e KQZ: Nuk keni kohë për ndryshime
Dy ditë më parë, maxhoranca dhe opozita vendosën muajin dhjetor si afatin e fundit për të bërë ndërhyrjet e nevojshme në Kodin Zgjedhor dhe me këto ndryshime, nëse do të miratohen do të shkohet në zgjedhjet e vitit 2017.

Durrës, ndalohet i dënuari me 20 vjet burg në Itali Durrës, ndalohet i dënuari me 20 vjet burg në Itali
Një shtetas shqiptar i dënuar me 20 vjet burg në Itali për vrasje dhe vjedhje në rrethana rënduese është ndaluar nga Policia e Durrësit.

Vlorë, sekuestrohen drogë, armë dhe municione; 2 të arrestuar Vlorë, sekuestrohen drogë, armë dhe municione; 2 të arrestuar
Policia e Vlorës ka sekuestruar 200 kg marijuanë, 2 automatikë dhe 300 fishekë, në një operacion ku u arrestuan edhe dy persona.

Shkodër, i jep policit 500 lekë, arrestohet 25-vjeçari Shkodër, i jep policit 500 lekë, arrestohet 25-vjeçari
Një 25-vjeçar është arrestuar pasi i ka ofruar ryshfet në shumën prej 500 lekësh një efektivi të Policisë Rrugore për të shmangur gjobën.

Zjarr nga bombola në Kombinat, digjet një banesë dhe një restorant Zjarr nga bombola në Kombinat, digjet një banesë dhe një restorant
Një banesë dhe një restorant që ndodheshin në një godinë dykatëshe u përfshinë nga flakët pak para mesnatës në zonën e Kombinatit këtu në Tiranë, por që fatmirësisht nuk pati të lënduar.

Top Story, ligji i importit të mbetjeve Top Story, ligji i importit të mbetjeve
Kuvendi miratoi ligjin e importit të mbetjeve, që Qeveria thotë se është kërkesa e Bashkimit Europian dhe se industria e riciklimit është zhvilluar aq shumë saqë nuk mund të anashkalohet më.

Arrihet pakti për SPAK. Do të votohet me konsensus Arrihet pakti për SPAK. Do të votohet me konsensus
Në datën 6 tetor, mes 6 ligjeve për Reformën në Drejtësi, njëri do të jetë i votuar me konsensus. Ai është ligji për SPAK-un, që rregullon funksionimin e Prokurorisë së posaçme, Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe gjykatave speciale, përgjegjëse për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

TEC-i i Vlorës, gjiganti energjitik i ‘fjetur’ TEC-i i Vlorës, gjiganti energjitik i ‘fjetur’
Kriza energjitike e vitit 2002 e detyroi qeverinë e asaj kohe që t’u drejtohej gjithnjë e më shumë burimeve alternative të energjisë elektrike, për të mos u varur vetëm tek reshjet dhe prurjet e lumenjve.

Diferencimi i mbetjeve, memorandum mes Tiranës e Veronas Diferencimi i mbetjeve, memorandum mes Tiranës e Veronas
Qytetarët e Tiranës do t’i hedhin mbeturinat nëpër kazane në mënyrë të diferencuar plastikat nga letrat apo mbetjet e ngurta. Në rrugët e kryeqytetit do të vendosen kontenjerë të rinj për këtë ku do të hidhen mbeturinat e ndara sipas kategorive.

Kundërvajtje nga varfëria Kundërvajtje nga varfëria
“Edhe këtu tek sahati po ta shkëpusin unë e rilidh. Kudo që ta shkëpusin unë e rilidh sepse marr vesh nga kjo punë. E bëj nga fukarallëku. Pa drita unë nuk ka se çfarë të bëj, më mirë të rri në burg. Drita, ujë të gjitha i kam atje”.

Fallon: Shqipëria, bazë për stërvitje. Trupat tuaja, në “task forcën” e gatishmërisë Fallon: Shqipëria, bazë për stërvitje. Trupat tuaja, në “task forcën” e gatishmërisë
Sekretari britanik i Mbrojtjes, Michael Fallon flet ekskluzivisht për Top Channel, kur thotë se Shqipëria do të kthehet në një bazë për stërvitjet e aleancës. Ndaj ai konfirmon interesin e britanikëve për zonën e Bizës.

Pensionet greke, të moshuarit u drejtohen konsullatave në Shqipëri Pensionet greke, të moshuarit u drejtohen konsullatave në Shqipëri
Një qarkore e Sekretarit të Përgjithshëm të Sigurimeve Shoqërore greke, i hap rrugën personave të moshës së tretë, pjesëtarë të pakicës greke në Shqipëri, të aplikojnë për pensionet nga Instituti grek i Sigurimeve “OGA”.

PD, një të majtë për Kolonjën. Do të mbështeten Agrarët PD, një të majtë për Kolonjën. Do të mbështeten Agrarët
Kolonja është një zonë historikisht e majtë, ku Partia Demokratike nuk ka fituar asnjëherë zgjedhjet. Të paktën jo në Ersekë, zona me përqëndrimin më të madh të votave.

Ekspozohen ikonat e vjedhura Ekspozohen ikonat e vjedhura
Në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore janë prezantuar për publikun 62 objekte ikonografike në ekspozitën e çelur në Muzeun Historik Kombëtar.

Mat, sekuestrohen 3 tonë drogë. Sasia më e madhe e gjetur e paketuar Mat, sekuestrohen 3 tonë drogë. Sasia më e madhe e gjetur e paketuar
Për më shumë se 3 ditë, policia ka kryer një operacion antikanabis në të gjithë rrethin e Matit, duke asgjësuar të paktën 13 mijë rrënjë bimë narkotike, si dhe sekuestruar 3 tonë bimë gjysmë të tharë, gati për t’u paketuar.

Bujqësia, Panariti: Nevojë për profilizimin e prodhimtarisë Bujqësia, Panariti: Nevojë për profilizimin e prodhimtarisë
Këshilli i Investimeve në mbledhjen e tij të radhës drejtuar nga ministrja Milva Ekonomi diskutoi për aksesin në shërbimet financiare në sektorin e bujqësisë. Ministrja Ekonomi tha se bujqësia dhe agro-përpunimi përbën një nga prioritetet e kësaj qeverie.

Greqi, prokurorja në gjyqin e Karelit: E torturuan, por nuk e vranë Greqi, prokurorja në gjyqin e Karelit: E torturuan, por nuk e vranë
Gjyqi i gardianëve të burgut, të akuzuar për vrasjen e të burgosurit shqiptar Ilia Kareli, ndodhet në pikën më kritike, 9 muaj pas fillimit të tij.

Lagunën e Patokut e fitojnë Calët, gjyqi pas konfliktit me të afërmit e deputetit Prenga Lagunën e Patokut e fitojnë Calët, gjyqi pas konfliktit me të afërmit e deputetit Prenga
Gjykata Administrative e Apelit në Tiranë ka lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë duke i dhënë të drejtë familjes Cali për tenderin e shfrytëzimit të Lagunës së Patokut.

Idrizi: I lumtur që na njohu BE, por s’ ka ardhur ende zgjidhja e çështjes ‘çame’ Idrizi: I lumtur që na njohu BE, por s’ ka ardhur ende zgjidhja e çështjes ‘çame’
Në fjalën e tij në seancën e kësaj të enjteje në Kuvend, kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, duke iu referuar zgjedhjeve të fundit për Bashkinë e Dibrës, tha se partia e tij ka elektorat nga e gjithë Shqipëria, njësoj siç kanë edhe partitë e tjera dhe se duhet hequr dorë nga sektarizmat.

Në pranga dy të rinj, falsifikuan karta identiteti për të përfituar kredi Në pranga dy të rinj, falsifikuan karta identiteti për të përfituar kredi
Policia e Tiranës ka vënë në pranga 2 të rinj, të cilët akuzohen se kanë falsifikuar kartat e identitetit për të përfituar kredi.

PD: Qeveria “Rama”, sëmundja epidemike që po shkatërron biznesin dhe Shqipërinë PD: Qeveria “Rama”, sëmundja epidemike që po shkatërron biznesin dhe Shqipërinë
Partia Demokratike, me anë të Kryetares së Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, Albana Vokshi, ka akuzuar edhe një herë qeverinë “Rama” se po mashtron publikun shqiptar, madje edhe institucionet ndërkombëtare.

Aksident në Rrugën e Kombit, 5 të plagosur Aksident në Rrugën e Kombit, 5 të plagosur
Dy makina u përplasën kokë më kokë mes tyre, duke shënuar 5 të plagosur, nga të cilët tre në gjendje më të rëndë dhe që u dërguan për mjekim të specializuar në Spitalin e Traumës në Tiranë.

Depozitat, sigurim edhe biznesi. Udhëzimi i Bankës Qendrore: Deri në 2.5 mln lekë Depozitat, sigurim edhe biznesi. Udhëzimi i Bankës Qendrore: Deri në 2.5 mln lekë
Nga 1 janari i vitit të ardhshëm skema e sigurimit të depozitave do të përfshijë edhe kursimet e biznesit. Banka e Shqipërisë ka miratuar dy udhëzime të posaçme, të cilat përcaktojnë se ashtu si individët edhe kursimet e biznesit në banka do të garantohen nga shteti deri në masën 2.5 milionë lekë ose mbi 18 mijë euro.

Policia aksione në Tiranë, Lezhë dhe Korçë, kapen drogë dhe armë Policia aksione në Tiranë, Lezhë dhe Korçë, kapen drogë dhe armë
3 ditë pas denoncimit në media të parcelave me kanabis në malësitë e Tiranës dhe akuzave të Partisë Demokratike, policia e kryeqytetit njoftoi se ka asgjësuar 2200 bimë që ishin kultivuar përballë fshatit Qafë-Mollë.

Kodheli: NATO, bazë në Bizë. Rrit edhe sigurinë e Shqipërisë e rajonit Kodheli: NATO, bazë në Bizë. Rrit edhe sigurinë e Shqipërisë e rajonit
Duke shoqëruar Sekretarin Britanik të Mbrojtjes, Michael Fallon, në stërvitjen e përbashkët “Joint Effort 16”, që po zhvillohet në Shqipëri, ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, njoftoi planin që ka Shqipëria, që mund të ndryshojë përfundimisht zonën e Bizës në Martanesh.

Vdekja e nuses së Alban Hoxhës, Prokuroria kërkon 10 vite burgim për mjekët Vdekja e nuses së Alban Hoxhës, Prokuroria kërkon 10 vite burgim për mjekët
Prokuroria kërkon dënim maksimal për dy mjekë të Maternitetit “Koço Gliozheni”, të akuzuar për mjekim të pakujdesshëm me pasojë vdekjen.

Apeli lë në fuqi dënimin për ish-prokurorin Haxhi Giu Apeli lë në fuqi dënimin për ish-prokurorin Haxhi Giu
Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda la në fuqi vendimin e shkallës së parë që dënoi me 2 vjet e katër muaj burgim ish-prokurorin Haxhi Giu.

Investimi i OSHEE në Durrës, Çela: Në 2017 nuk do ketë probleme në gjithë qarku Investimi i OSHEE në Durrës, Çela: Në 2017 nuk do ketë probleme në gjithë qarku
Brenda vitit 2017 i gjithë rajoni i Durrësit pritet të mos ketë më probleme në furnizimin me energji elektrike. Deklarata u bë nga kreu i OSHEE-së Ardian Çela gjatë inspektimit të përfundimit të investimit prej 1.5 milionë eurosh për ndërtimin e 5 fiderave të rinj në nënstacionin elektrik të Spitallës.

Pas piramidave, Berisha kërkon sërish ndjesë Pas piramidave, Berisha kërkon sërish ndjesë
Pesë vite më parë, njësoj si Edi Rama sot, Sali Berisha udhëhoqi një fushatë intensive në mbrojtje të ligjit që lejonte importin e mbetjeve. Por, pak ditë pas reflektimit të Lulzim Bashës, nuk mungoi edhe një “mea culpa” nga ish-kryeministri.

Rama: Mafia është armiku i betuar i riciklimit të mbetjeve Rama: Mafia është armiku i betuar i riciklimit të mbetjeve
Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në seancën plenare të së enjtes, tha se “mafia është armiku i betuar i riciklimit të mbetjeve”.

Çështja çame, reagon Idrizi: Min. Jashtme greke bën si “i fortë i lagjes” Çështja çame, reagon Idrizi: Min. Jashtme greke bën si “i fortë i lagjes”
Pas deklaratës së Ministrisë së Jashtme të Greqisë, e cila e quan të papranueshme deklaratën e komisionerit Hahn për çështjen çame. Idrizi në profilin e tij në FB shkruan se reagimi i MJ greke ngjan si një përgjigje e të fortit të lagjes që nuk i shkon një vendi anëtar i BE.

Ahmetaj në Kuvend: Ka më shumë punë se dje Ahmetaj në Kuvend: Ka më shumë punë se dje
Forumi ekonomik global publikoi raportin e radhës të konkurrueshmërisë globale për vitin 2016-2017, ku renditja e Shqipërisë në raportin e konkurrueshmërisë globale u përmirësua ne 13 vende krahasuar me vitin e kaluar. Në seancën plenare, ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se, ndryshe nga ç’ thotë opozita, ekonomia po përmirësohet.

Panairi i ëmbëlsirave në Maliq Panairi i ëmbëlsirave në Maliq
Në një atmosferë festive, në qytetin e Maliqit, është çelur për të 9-tin vit radhazi panairi i ëmbëlsirave. Në këtë qytet ka prejardhjen dhe prodhimi i sheqerit ndaj banorët e ruajnë me fanatizëm këtë traditë e bukur, e cila promovon larminë e gatimeve të ëmbla.

Kuvend, Paloka: Referendum për plehrat; Ruçi: Nuk ka kaluar ligj për plehra Kuvend, Paloka: Referendum për plehrat; Ruçi: Nuk ka kaluar ligj për plehra
Partia Demokratike ka bërë kërkesë për referendum në lidhje me importin e mbetjeve në vendin tonë. Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Edi Paloka, deklaroi se kjo kërkesë për referendum duhet të futet në rendin e ditës dhe të votohet në seancën e sotme plenare.

Pogradec, arrestohet kryeplaku i fshatit Potgorie për trafikim të lëndëve narkotike Pogradec, arrestohet kryeplaku i fshatit Potgorie për trafikim të lëndëve narkotike
Kryeplaku i fshatit Potgorie në Pogradec është vënë në pranga nga policia pasi akuzohet për trafikim të lëndëve narkotike.

Ministrja Gjosha takon Hahn, Komisioneri: Rezultatet e reformave, e vetmja rrugë për progres Ministrja Gjosha takon Hahn, Komisioneri: Rezultatet e reformave, e vetmja rrugë për progres
Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, është takuar këtë të enjte me Komisionerin e BE-së për Politikat e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, ku është diskutuar mbi çështjen e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Deklarata e Hahn për çështjen çame, reagon ashpër Athina zyrtare Deklarata e Hahn për çështjen çame, reagon ashpër Athina zyrtare
Vetëm pak orë pas lajmit të publikuar në Top Channel se komisioneri i Zgjerimit të Bashkimit Europian, Johanes Hahn, renditi si çështje të diskutueshme mes Shqipërisë dhe Greqisë, edhe çështjen çame, ka reaguar Athina zyrtare.

Lezhë, sekuestrohen 167 kg kanabis; një i arrestuar Lezhë, sekuestrohen 167 kg kanabis; një i arrestuar
Policia e Lezhës ka arrestuar 40-vjeçarin Marko Tushaj, pasi gjatë një kontrolli në banesën e tij u gjetën 167 kg kanabis.

Aksident pranë Ministrisë së Transportit, autobusi përplas motorin Aksident pranë Ministrisë së Transportit, autobusi përplas motorin
Një aksident automobilistik ka ndodhur paraditen e së enjtes pranë Ministrisë së Transportit, ku një autobus ka përplasur një motor.

Sarandë, arrestohet një nga të dyshuarit e vrasjes së Aleksandër Bardhit Sarandë, arrestohet një nga të dyshuarit e vrasjes së Aleksandër Bardhit
Policia e Sarandës ka arrestuar 30-vjeçarin Eduart Gjonaj, banues në fshatin Shëndëlli, si autor i dyshuar në lidhje me vrasjen e 56-vjeçarit Aleksandër Bardhi, javën e kaluar.

PD: Shqipëria e mbuluar me plehra, Edi Rama kërkon të sjellë edhe plehrat e Europës PD: Shqipëria e mbuluar me plehra, Edi Rama kërkon të sjellë edhe plehrat e Europës
Sekretari i Aksionit Qytetar në Partinë Demokratike, Ervin Salianji, denoncoi nga Gjiri i Lalzit se plehrat kanë pushtuar zonat pranë këtij atraksioni turistik.

Njohja nga BE, Idrizi: Ora e bardhë e Çamërisë Njohja nga BE, Idrizi: Ora e bardhë e Çamërisë
Kërkesën zyrtare të Komisionerit Hahn për të trajtuar çështjen çame në kuadër të axhendës së çështjeve të pazgjidhura mes dy vendeve, Kryetarit të PDIU-së, Shpëtim Idrizi e konsideroi si  ora e bardhë për Çamërinë.

Basha reagon pas videos së shpërndarë nga Rama për kanabisin Basha reagon pas videos së shpërndarë nga Rama për kanabisin
Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat mbrëmjen e së mërkurës, kreu i Partisë Demokratike ka reaguar ndaj një videomesazhhi të shpërndarë më herët nga Kryeministri Edi Rama përmes të cilit publikon ato që ai i quan në përshkrimin e videos si “të pathëna për kultivimin e kanabisit” kur në pushtet ishte opozita e sotme.

Moisiu pro ligjit të mbetjeve: Situata ka ndryshuar Moisiu pro ligjit të mbetjeve: Situata ka ndryshuar
“Unë sigurisht kam qene dhe jam kundër importit të plehrave, por jo kundër disa mbetjeve të specifikuara dhe me kushte të sigurisë”. Ish-Presidenti, Alfred Moisiu ka qenë një nga kundështarët më të fortë të ligjit të mbetjeve që nga koha kur ishte në detyrën më të lartë të shtetit.

“Shimon Peres, mik i shqiptarëve” “Shimon Peres, mik i shqiptarëve”
Për të gjithë izraelitët, Shimon Perez është ati themelues i shtetit modern hebre, i cili gjithë jetën e tij punoi për ndërtimin e vendit dhe për të shtruar një rrugë më të sigurtë për të ardhmen.

Rama në fabrikën e riciklimit: Sistem për diferencim të mbetjeve Rama në fabrikën e riciklimit: Sistem për diferencim të mbetjeve
Për të bërë sa më konkrete përfitimin e ekonomisë nga rivënia në punë me kapacitet të plotë të industrisë së riciklimit, kryeministri Edi Rama ka shkuar vetë në disa prej fabrikave.

Ekskluzive / BE “njeh” Çështjen Çame Ekskluzive / BE “njeh” Çështjen Çame
Paketa e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për adresimin e çështjeve të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka marr bekimin e Komisionit Europian.

Tiranë, digjet një automjet te sheshi “Shqiponja” Tiranë, digjet një automjet te sheshi “Shqiponja”
Një makinë e cila ka qenë e parkuar pranë sheshit “Shqiponja” është përfshirë nga flakët.

Meta pret zv/kryeministrin maqedonas: Zgjidhni ngërçin politik të avancojmë së bashku Meta pret zv/kryeministrin maqedonas: Zgjidhni ngërçin politik të avancojmë së bashku
Kreu i Kuvendit Ilir Meta priti sot zv/kryeministrin e Maqedonisë Festim Halili, i cili shoqërohej prej Ministres së Vetëqeverisjes Lokale znj. Shiret Elezi.

Gushti rrit eksportet, INSTAT: 6.5 përqind më shumë Gushti rrit eksportet, INSTAT: 6.5 përqind më shumë
INSTAT publikoi të dhënat e tregtisë me jashtë për muajin gusht, ku sipas këtyre shifrave, vërehet një trend pozitiv i eksporteve pas rënies së tyre në muajin korrik.

Panairi me 5 mijë vende pune, 45 kompani paraqesin kërkesat për punonjës Panairi me 5 mijë vende pune, 45 kompani paraqesin kërkesat për punonjës
Rreth 5000 është numri i vendeve të punës që ofrohen këtë vit përmes panairit “Puno dhe Studio”.

Spahiu, nga protestat për mbetjet në fushatë për kreun e LSI Spahiu, nga protestat për mbetjet në fushatë për kreun e LSI
Kandidati për kreun e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu ka njoftuar se ditën e diel do të zhvillojë një takim me strukturat e kësaj partie në Qarkun e Dibrës.

Krijohet dhoma e zejtareve, Klosi: Lehtësi dhe përgatitje të punonjësve të kualifikuar Krijohet dhoma e zejtareve, Klosi: Lehtësi dhe përgatitje të punonjësve të kualifikuar
Zejtarët do të kenë tanimë dhomën e tyre dhe duke u regjistruar në të do të mund të evidentohet se cili është më i mirë në zanatin e vet, këpucari apo hidrauliku më i mirë.

Britania kundër ushtrisë së përbashkët europiane Britania kundër ushtrisë së përbashkët europiane
Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili mirëpriti idenë e krijimit të një force ushtarake për Europën, duket se nuk i ka ndryshuar qëndrimin Britanisë së Madhe, e cila vazhdon të jetë kundër kësaj ideje.

Firmoset kërkesa për Kuvendin, PD: Referendum për mbetjet Firmoset kërkesa për Kuvendin, PD: Referendum për mbetjet
Demokratët i kanë mbledhur 28 firmat e deputetëve për të kërkuar së shpejti në Parlament zhvillimin e një referendumi për ndalimin e importit të mbetjeve.

Konkurrueshmëria e ekonomisë, Shqipëria ngjitet 13 vende në renditjen globale Konkurrueshmëria e ekonomisë, Shqipëria ngjitet 13 vende në renditjen globale
Renditja e Shqipërisë në raportin e konkurrueshmërisë globale u përmirësua ne 13 vende krahasuar me vitin e kaluar. Forumi ekonomik global publikoi raportin e radhës të konkurrueshmërisë globale për vitin 2016-2017. Raporti, e rendit Shqipërinë të 80-ën në 138 vende të marra në studim. Ky është vlerësimi më i mirë në 5 vjet, ndërsa një vit më parë Shqipëria klasifikohej e 93-ta.

Digjet një banesë në Korçë, lëndohet 57 vjeçari Digjet një banesë në Korçë, lëndohet 57 vjeçari
Një person është dëmtuar si pasojë e përfshirjes së banesës së tij nga flakët. Armando Ferko 57 vjeç, banor në lagjen 16 të qytetit të Korçës është dëmtuar rëndë si pasojë e djegieve të marra gjatë kohës që banesa e tij u përfshi nga flakët.

Siguria e parave në banka, raportojnë Tahiri e Sejko. Forcohen masat mbrojtëse Siguria e parave në banka, raportojnë Tahiri e Sejko. Forcohen masat mbrojtëse
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, dhe ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, raportuan në një mbledhje me dyer të mbyllura në Komisionin e Ekonomisë, në lidhje me masat që duhen marrë për rritjen e sigurisë fizike të bankave dhe transportit të vlerave monetare.

Fatura e drejtësisë, 1.8 mld lekë shtesë për reformën Fatura e drejtësisë, 1.8 mld lekë shtesë për reformën
Reforma në drejtësi nuk është vetëm çështje politike dhe ligjore. Ajo ka edhe një faturë financiare me të cilën shoqërohet. Pikërisht këtë faturë miratoi Qeveria në mbledhjen e saj këtë të mërkurë.

Kërcënimi, kërkohet seancë dëgjimore me Llallën Kërcënimi, kërkohet seancë dëgjimore me Llallën
Kërcënimi me mesazhe anonime i Kryeprokurorit Adriatik Llalla ka shkuar përtej shqetësimit të autoriteteve shtetërore që përgjigjen për sigurinë e tij dhe të familjes se Prokurorit të Përgjithshëm.

Rama: Në universitet, më të mirët. Raundi i dytë, çlirim Rama: Në universitet, më të mirët. Raundi i dytë, çlirim
Nga Divjaka, edhe një herë Kryeministri Rama ka qetësuar mijëra të rinj që janë ende në fazën e dytë të pranimeve në universitet, teksa theksoi se askush nuk do të mbetet pa shkollë të lartë. Por ajo të cilën Edi Rama u kujdes të saktësojë është fakti se ky sistem është për më të mirët.

PD: Pamjet me drogë nga helikopterët e Mimit hedhin poshtë deklaratat e Ramës PD: Pamjet me drogë nga helikopterët e Mimit hedhin poshtë deklaratat e Ramës
Kreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkeleid Alibeaj, ka deklaruar se “pa dashje, Mimi Kodheli ka hedhur poshtë deklaratat e Edi Ramës se në Shqipëri nuk ka drogë”.

Impianti i mbetjeve në Fier e Elbasan. Bashkitë dhe Mjedisi: Do të përpunojnë vetëm mbetjet e qarkut Impianti i mbetjeve në Fier e Elbasan. Bashkitë dhe Mjedisi: Do të përpunojnë vetëm mbetjet e qarkut
Pas deklaratave të Partisë Demokratike dhe protestës së banorëve kundër ngritjes së impiantit të përpunimit të mbetjeve në Fier, qeveria dhe Bashkia e Fierit sqarojnë se do të asgjësohen vetëm mbetjet urbane që gjeneron ky qark. 

Manjani dhe Gjosha në Bruksel, vlerësohet miratimi i reformës Manjani dhe Gjosha në Bruksel, vlerësohet miratimi i reformës
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha zhvilluan një takim në Bruksel me Grupin e Punës për Ballkanin Perëndimor pranë Komisionit Europian, ku u vlerësua miratimi konsensual i reformës në drejtësi.

Veliaj inspekton rikualifikimin urban të dy blloqe banimi në rrugën “Ali Demi” Veliaj inspekton rikualifikimin urban të dy blloqe banimi në rrugën “Ali Demi”
Dy blloqe banimi në lagjen “Ali Demi” janë përfshirë në projektet e rikualifikimit urban, në të cilin Bashkia e Tiranës po investon për krijimin e hapësirave të reja për banorët.

Korçë, përfshihet nga flakët një banesë Korçë, përfshihet nga flakët një banesë
Një banesë është përfshirë nga flakët në qytetin e Korçës. Banesa ndodhet në rrugën “Rexhep Telhaj”, lagjia nr.16.

Tiranë, ngacmoi seksualisht një të mitur; 2 vite burg iranianit Tiranë, ngacmoi seksualisht një të mitur; 2 vite burg iranianit
Gjykata e Tiranës ka dënuar me 3 vjet burg shtetasin iranian Mousa Jaberibar, i cili u shpall fajtor për veprën penale të ngacmimit seksual ndaj minorenëve.

Arrest me burg për Arnold Kolën, shkaktarin e aksidentit në Kamëz Arrest me burg për Arnold Kolën, shkaktarin e aksidentit në Kamëz
“Unë nuk mbaj asgjë se çfarë ka ndodhur”. Kjo është fjalia e vetme e Arnold Kolës thënë para gjykatës tre ditë pas aksidentit tragjik në të cilin humbi jetën një punonjës policie dhe u plagosën dy të tjerë.

Ide gjeniale, një urë e jashtëzakonshme në Holandë Ide gjeniale, një urë e jashtëzakonshme në Holandë
Në botë ka shumë gjëra të mrekullueshme sa ndonjëherë nuk di kë të veçosh. Por, gjenialiteti njerëzor në këtë urë të ndërtuar në Holandë të lë pa frymë. Në 2002 bota mundi të admironte urën e ujit Veluwemeer, një kryevepër e inxhinierëve me të mirë, që lidh Holandën me Flevoland, një ishull artificial.

Nis reforma zgjedhore. PD-PS, konsensus për afatet. Kërkesa të ndryshme Nis reforma zgjedhore. PD-PS, konsensus për afatet. Kërkesa të ndryshme
Socialistë e demokratë ishin në një mendje kur vendosën dhjetorin, si afatin e fundit për të bërë ndërhyrjet e nevojshme për Kodin Zgjedhor, pasi Kuvendi ka humbur kohë duke menduar vetëm për Reformën në Drejtësi.

Presidenti Nishani i drejtohet Këshillit të Çikagos për Çështjet Globale Presidenti Nishani i drejtohet Këshillit të Çikagos për Çështjet Globale
Presidenti Bujar Nishani i është drejtuar me një fjalim Këshillit të Çikagos për Çështjet Globale. Kreu i shtetit foli për Integrimin euroatlantik dhe evropian të Shqipërisë, bashkëpunimin rajonal dhe kontributin në nivel global për përballimin e sfidave të luftës kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm.

Çuçi: Buxheti i bashkive, në varësi të të ardhurave Çuçi: Buxheti i bashkive, në varësi të të ardhurave
Ministri i Pushtetit Vendor, Bledi Çuçi, bëri me dije se buxheti i bashkive do të jetë në varësi të të ardhurave të përgjithshme të qyteteve të ndryshme.

Vlorë, sekuestrohen 215 kg kanabis Vlorë, sekuestrohen 215 kg kanabis
Policia e Vlorës ka sekuestruar 215 kilogramë kanabis sativa, që po transportohej në një automjet tip BMW X5”.

Kapen 27 klandestinë. Ndalen në Pogradec, ikën nga Selaniku Kapen 27 klandestinë. Ndalen në Pogradec, ikën nga Selaniku
Qarku juglindor mbetet një prej pikave më të nxehta të kalimit klandestin nga shteti grek, ndërsa prezenca e refugjatëve sirianë në fqinjin tonë po u jep mundësi lulëzimi trafikantëve, të cilët përfitojnë nga situata. Tre persona janë arrestuar nga policia pasi po transportonin me mjetet e tyre 27 klandestinë me kombësi siriane, irakene dhe sudaneze, të cilët vinin nga një kamp i qytetit të Selanikut dhe kishin kaluar ilegalisht kufirin e gjelbër drejt tokës shqiptare.

Maratona e Paqes Maratona e Paqes
Një grup vullnetarësh nga shtete të ndryshme të botës janë bashkuar nën emrin Maratona e Paqes, kanë mbërritur në Bashkinë e Pustecit, bashkë me flakën olimpike.

Raporti për zgjedhjet e Dibrës. Vëzhguesit Vendorë: Votimet, me probleme Raporti për zgjedhjet e Dibrës. Vëzhguesit Vendorë: Votimet, me probleme
Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë paraqiti sot konkluzionet për procesin zgjedhor në Dibër.

S’paguan energjinë, e rilidh pas ndërprerjes. Në burg 4 herë S’paguan energjinë, e rilidh pas ndërprerjes. Në burg 4 herë
Për herë të katërt brenda dy viteve, policia ka arrestuar një 60-vjeçar, i cili në pamundësi për të paguar faturën e energjisë elektrike e ka rilidhur atë.

Ligji i “vrasjeve rrugore”, ekspertët: Ja rastet kur penalizohesh Ligji i “vrasjeve rrugore”, ekspertët: Ja rastet kur penalizohesh
Ndryshimet e propozuara nga policia në Kodin Penal, për aksidentet me pasoja të rënda për jetën, janë bazuar në modelin italian. Mitat Tola, një nga hartuesit e draftit “Vrasja rrugore”, që do t’i paraqitet së shpejti Parlamantit për shqyrtim, tregon për Top Channel shkeljet që janë përfshirë në këtë nen.

“Pirati” i rrugëve; Bektash Muka, i iku dy herë policisë “Pirati” i rrugëve; Bektash Muka, i iku dy herë policisë
Bektash Muka që nuk i'u bind policisë pasditen e së shtunës dhe u aksidentua duke përfunduar në oborrin e një banese, e ka përsëritur veprimin edhe para disa muajsh.

Pendesë e Bashës? Analistët janë të ndarë Pendesë e Bashës? Analistët janë të ndarë
Pendesa e Lulzim Bashës për ligjin e mbetjeve ndan analistët. Ata që e besojnë e quajnë një akt qytetar, edhe nëse poshtë fsheh interes politik. Por, të tjerë shprehen mosbesues të sinqeritetit, sa kohë akti i tij është jo kundër Sali Berishës, por kundër çdo vendimi që merr qeveria e Edi Ramës.

Schröder: Optimist për Shqipërinë; Mbështetje planit “Merkel” për Ballkanin Schröder: Optimist për Shqipërinë; Mbështetje planit “Merkel” për Ballkanin
Në përfundim të vizitës së tij në Shqipëri, ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder shprehet optimist për hapat e ndërmarra nga Shqipëria në rrugën drejt Bashkimit Europian.

“Kaubojsi” rrihet në Prizren. Ndocaj përgënjeshtron, por dy persona janë nën arrest “Kaubojsi” rrihet në Prizren. Ndocaj përgënjeshtron, por dy persona janë nën arrest
Deputeti i Partisë Socialiste, Eduart Ndocaj është sulmuar fizikisht në një pikë karburanti në Prizren, nga dy të rinj të cilët janë ndaluar nga policia vendase. Lajmin e ka konfirmuar për Top Channel, zëdhënësi i Policisë së Prizrenit, Hazir Berisha.

Basha: Zgjedhjet dhe stabiliteti janë në rrezik nga droga, krimi dhe korrupsioni Basha: Zgjedhjet dhe stabiliteti janë në rrezik nga droga, krimi dhe korrupsioni
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim zv/Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështjet e Sundimit të Ligjit dhe Trafikut Ndërkombëtar të Narkotikëve, Aleksander Arvizu, i cili shoqërohej nga Ambasadori Donald Lu.

Ekspozitë me foto për fëmijët mbi turizmin në Shqipëri Ekspozitë me foto për fëmijët mbi turizmin në Shqipëri
Përmes një ekspozite me foto mbi temën e turizmit në Shqipëri, Ministria e Zhvillimit Ekonomik synon të promovojë këtë sektor tek fëmijët, për t’i dhënë atyre akses për të shijuar bukuritë natyrore dhe ato të trashëgimisë kulturore të vendit.

“Ligji i Mbetjeve”, Përparim Spahiu në protestë “Ligji i Mbetjeve”, Përparim Spahiu në protestë
Lulzim Basha nuk është i vetmi që reflektoi kundër importit të mbetjeve. Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu, është një tjetër i penduar.

Rusia, inspektim në Shqipëri Rusia, inspektim në Shqipëri
Ushtarakët rusë mbërritën në Shqipëri për të kryer një mision inspektimi armë-kontrolli në territorin tonë.

Kërcënimi terrorist, Llalla me homologun maqedonas për rekrutët e ISIS-it Kërcënimi terrorist, Llalla me homologun maqedonas për rekrutët e ISIS-it
Kryeprokurori i vendit, Adriatik Llalla ka pritur në qytetin e Korçës në një vizitë zyrtare homologun e Maqedonisë.

Denoncimi i “Fiksit”, ndalohen dy inspektorët e Tatimeve që morën ryshfet Denoncimi i “Fiksit”, ndalohen dy inspektorët e Tatimeve që morën ryshfet
Pas denoncimit në emisionin “Fiks Fare”, Policia e Tiranës ka ndaluar dy inspektorët e Tatimeve të cilët u filmuan duke marrë ryshfet nga pronari i një biznesi në Kamëz.

Konkursi për foton më të mirë, fiton natyra e Ersekës Konkursi për foton më të mirë, fiton natyra e Ersekës
Në Ditën Botërore të Turizmit, Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit shpalli fituesit e konkursit të çelur në fillim të sezonit turistik, me qëllim promovimin e imazhit të Shqipërisë.

Divjakë, Rama me fermerët: Paketë financiare për ujitjen dhe kullimin Divjakë, Rama me fermerët: Paketë financiare për ujitjen dhe kullimin
Kryeministri Edi Rama, në një takim me fermerët në Divjakë ka deklaruar se prioritet i qeverisë së tij është lufta kundër varfërisë në fshatra.

Banesat sociale, Bashkia e Tiranës negocion me ndërtuesit Banesat sociale, Bashkia e Tiranës negocion me ndërtuesit
Bashkia e Tiranës do të negociojë me firmat e ndërtimit që për çdo leje ndërtimi që do të japë me planin e ri rregullues, të mund të marrë pa pagesë dy apo tre apartamente për t’i shfrytëzuar më pas si banesa sociale.

Gratë e PD: Më shumë përfaqësim në politikë Gratë e PD: Më shumë përfaqësim në politikë
Më shumë rol dhe fuqi për gruan. Ky është mesazhi i përcjellë në 25-vjetorin e Lidhjes Demokratike të Gruas nga Albana Vokshi, sipas së cilës gratë shqiptare sot kërcënohen kryesisht nga varfëria e kërkesat për azil.

Diplomat në një regjistër, Nikolla: Do listohet çdo universitet Diplomat në një regjistër, Nikolla: Do listohet çdo universitet
Ministria e Arsimit do të krijojë një bazë të dhënash digjitale ku do të grumbullohet i gjithë informacioni i hollësishëm i institucioneve të arsimit të lartë si përsa i përket numrit të studentëve, diplomave që lëshohen për ta, numri i stafit akademik për çdo shkollë të lartë e të tjera.

Efiçenca e energjisë, përgatitet ligji; subvencion për pajisjet elektro-shtëpiake Efiçenca e energjisë, përgatitet ligji; subvencion për pajisjet elektro-shtëpiake
Deri në vitin 2018 Shqipëria synon të ulë me 8% konsumin e energjisë. Ky kursim mund të vijë vetëm nga rritja e performancës energjitike të ndërtesave të reja dhe i atyre që i nënshtrohen rinovimit.

“Mbetjet”, PD: Konçesioni, i caktuar para miratimit të ligjit “Mbetjet”, PD: Konçesioni, i caktuar para miratimit të ligjit
Sekretarja e Marrëdhënieve me Publikun në PD, Grida Duma ka publikuar “arsyet e vërteta” se pse kryeministri Rama riktheu importin e mbetjeve.

BB: Shqipëria po ecën mirë. Rritja ekonomike u forcua, borxhi u ul BB: Shqipëria po ecën mirë. Rritja ekonomike u forcua, borxhi u ul
Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar edhe Banka Botërore ka bërë publike vlerësimet e saj mbi ecurinë e ekonomisë.

Doshi dëshmitar për Frrokun, por mungojnë gjyqtarët Doshi dëshmitar për Frrokun, por mungojnë gjyqtarët
Pas disa kërkesave, më në fund deputeti Tom Doshi u paraqit në Dhomën Penale të Gjykatës së Tiranës në cilësinë e dëshmitarit në procesin ndaj ish-kolegut të tij, Mark Frroku.

Basha nis tur bashkëbisedimi: PD aleancë me qytetarët Basha nis tur bashkëbisedimi: PD aleancë me qytetarët
Humbja e zgjedhjeve në Dibër e ka detyruar kreun e opozitës, Lulzim Bashën, të nisë një tur kombëtar bashkëbisedimi me demokratët. Qëllimi është të përgatisë strukturat për një betejë të ashpër politike, kur mosbesimi i opozitës tek qeveria për organizimin e zgjedhjeve është maksimal.

AKU, kontroll në tregjet e Tiranës; valë gjobash dhe paralajmërime AKU, kontroll në tregjet e Tiranës; valë gjobash dhe paralajmërime
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka kryer këtë të martë inspektime në tre tregjet kryesore të Tiranës, ku janë vendosur një seri masash ndëshkimore, nga gjobat deri në paralajmërimet për bllokim aktiviteti.

Fëmijët në kopshte, Veliaj: Kuota për familjet në nevojë Fëmijët në kopshte, Veliaj: Kuota për familjet në nevojë
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka inspektuar këtë të martë ambjentet e kopshtit “Bob Ndërtuesi”, në njësinë administrative numër 8 të kryeqytetit, tashmë i rikonstruktuar tërësisht.

Nishani, homazhe në Memorialin e 11 Shtatorit Nishani, homazhe në Memorialin e 11 Shtatorit
Presidenti Bujar Nishani, gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara kreu homazhe në Memorialin e Pentagonit, pikërisht në vendin ku vazhdimisht nderohen dhe përkujtohen 184 viktimat e sulmit terrorist të 11 shtatorit 2001 dhe familjet e tyre.

Schroeder: Merrni vendimet e duhura dhe zbatojini Schroeder: Merrni vendimet e duhura dhe zbatojini
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi mëngjesin e kësaj të marte një takim me ish-Kancelarin e Republikës Federale të Gjermanisë, Gerhard Schroeder, i cili po viziton Tiranën.

Forumi shqiptaro-gjerman, Rama: Shqipëri-Serbi, si Gjermania e Franca pas luftës Forumi shqiptaro-gjerman, Rama: Shqipëri-Serbi, si Gjermania e Franca pas luftës
Kryeministri Edi Rama, duke folur në Forumin Ekonomik Shqiptaro-Gjerman, ka deklaruar se marrëdhëniet tregtare e diplomatike mes dy vendeve kanë avancuar ndjeshëm.

Katër të arrestuar për dhunë në familje, mes tyre edhe një turk Katër të arrestuar për dhunë në familje, mes tyre edhe një turk
Katër persona janë vënë në pranga në Fier, Lushnje dhe Krujë pasi dyshohet se kanë ushtruar dhunë ndaj familjarëve të tyre.

Film për reformën në drejtësi Film për reformën në drejtësi
Nga arena e përhershme e debatit politik, këtë të martë Parlamenti u shndërrua për pak orë në një sallë kinemaje, ku sërish në fokus ishte reforma në drejtësi, përcjellë përmes historisë së një të riu nga Sudani i Jugut, që kishte studiuar në Britani e rikthehet në vendin e tij me qëllimin për të vendosur drejtësi.

Shkodër, tentuan grabitjen e banesës, arrestohen dy të rinj Shkodër, tentuan grabitjen e banesës, arrestohen dy të rinj
Dy të rinj janë vënë në pranga nga policia e Shkodrës pas tentativës për të grabitur një banesë në lagjen “Mark Lula”.

SHBA, 20-vjeçari pranon masakrën në qendrën tregtare SHBA, 20-vjeçari pranon masakrën në qendrën tregtare
Prokurorët në shtetin amerikan të Uashingtonit thanë se 20-vjeçari i arrestuar për vrasjet në qendrën tregtare, u rrëfye dhe pranoi përgjegjësinë për krimin.

Bushati: Integrimi i vështirë për sa kohë nuk ka konsensus Bushati: Integrimi i vështirë për sa kohë nuk ka konsensus
Teksa ka folur në nismën për shkollën verore europiane, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u shpreh se arritja e marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit është e vështirë për sa kohë nuk ka një konsensus në vend mes palëve.

Durrës, arrestohen 2 persona me armë zjarri, fishekë dhe kokainë Durrës, arrestohen 2 persona me armë zjarri, fishekë dhe kokainë
Në zbatimin e një plani masash për të rritur sigurinë, policia e Durrësit ka ushtruar kontrolle të shumta në terren, automjeteve dhe personave për sende të paligjshme.

Lezhë, qëllohet me armë furgoni, vritet një person Lezhë, qëllohet me armë furgoni, vritet një person
Një 26-vjeçar ka humbur jetën mëngjesin e së martës rreth orës 06:15 minuta në rrugën e vjetër për Torovicë, në kufirin ndarës mes Lezhës dhe Shkodrës.

Fleckenstein: Mos pengoni reformat, rrezikoni negociatat Fleckenstein: Mos pengoni reformat, rrezikoni negociatat
Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian beson se dërgimi i ligjeve të reformës në Gjykatën Kushtetuese e vështirëson një vendimmarrje pozitive të Komisionit Europian në fund të tetorit për të rekomanduar nisjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Nishani: Vettingu nuk ishte refuzim. Presidenca u trajtua si zyrë e rëndomtë Nishani: Vettingu nuk ishte refuzim. Presidenca u trajtua si zyrë e rëndomtë
Mosdekretimi i ligjit për Vettingun nga Presidenti i Republikës nuk ishte një refuzim, por mosdakortësi për disa nga nenet e tij. Në një intervistë dhënë Zërit të Amerikës ai deklaroi se në këtë proces zyra e Presidentit është trajtuar si një zyrë e rëndomtë, megjithatë ajo nuk u bë pengesë.

Pagat dhe pensionet, Ahmetaj: Vendim politik, mundësitë financiare ekzistojnë Pagat dhe pensionet, Ahmetaj: Vendim politik, mundësitë financiare ekzistojnë
I ftuar në Top Story këtë të hënë, ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha përballë Sokol Ballës se mundësitë financiare për rritjen e pagave dhe të pensioneve ekzistojnë.

Mbetjet, Ahmetaj në Top Story: Import sipas kapaciteteve. Ligji garanton sigurinë Mbetjet, Ahmetaj në Top Story: Import sipas kapaciteteve. Ligji garanton sigurinë
Të enjten në Parlament pritet të diskutohen 6 ligjet për reformën në drejtësi, por punimet në seancë plenare pritet të shoqërohen me protesta kundër ligjit të mbetjeve. Po përse u anulua ky ligj 3 vite më parë? Përse u rikthye sërish dhe vërtet kanë aq ndryshime ligjet nga njëri-tjetri?

Velipojë, qëllohet me armë furgoni Velipojë, qëllohet me armë furgoni
Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në orët e mbrmjes së të hënës në fshatin Mali Kolaj në Velipojë, ku sipas policisë bëhet e ditur se 3 persona kanë qëlluar me armë në drejtim të një furgoni.

Tatimori, 20 mijë lekë ryshfet për të mos vënë gjobë 200 mijë lekëshe Tatimori, 20 mijë lekë ryshfet për të mos vënë gjobë 200 mijë lekëshe
“Fiks Fare” i është rikthyer mbrëmjen e së hënës korrupsionit në administratën shtetërore, ku denoncoi me zë dhe figurë një inspektor tatimor, i cili ushtron presion ndaj tregtarëve, me qëllim për të përfituar ryshfet.

Ish-kancelari gjerman: Mos u demoralizoni nga Brexit Ish-kancelari gjerman: Mos u demoralizoni nga Brexit
Konferenca “Sfidat ekonomike të migracionit dhe integrimit brenda projektit europian” solli në Tiranë ish-kancelarin gjerman, Gerhard Shrëder, i cili në fjalën e mbajtur në këtë takim u ndal tek sfidat aktuale të Bashkimit Europian.

Lëvizte me 150 km/h, tenton të korruptojë policinë, arrestohet Lëvizte me 150 km/h, tenton të korruptojë policinë, arrestohet
Një 31-vjeçar është vënë në pranga nga policia në Lushnje pasi i ka ofruar ryshfet punonjësit të policisë rrugore pasi u konstatua të lëvizte me 150 km në orë.

Arvizu rikthehet në Tiranë me të tjera ‘grada’ mbi supe Arvizu rikthehet në Tiranë me të tjera ‘grada’ mbi supe
Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Alexander Arvizu është rikthyer në Tiranë, por këtë herë me një detyrë tjetër mbi supe.

Gjyqi për 8 Dhjetorin, PD: Fituam ne Gjyqi për 8 Dhjetorin, PD: Fituam ne
Partia Demokratike thotë se “pretendimi i Erion Veliajt se paska fituar gjyqin me PD në lidhje me protestën e 8 dhjetorit, është një riciklim mbetjesh e mashtrimesh të ulëta”.

Stërvitja ushtarake, mblidhen 1.700 trupa të vendeve të NATO-s Stërvitja ushtarake, mblidhen 1.700 trupa të vendeve të NATO-s
Më shumë se 1.700 trupa të Forcave të Armatosura shqiptare, atyre të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe, Italisë, Kosovës dhe Malit të Zi po zhvillojnë në disa rajone të vendit stërvitjen 10-ditore “Joint Effort”.

Investimet në energji, OSSHEE: 9 mld lekë për përmirësimin e rrjetit Investimet në energji, OSSHEE: 9 mld lekë për përmirësimin e rrjetit
Investimet e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë për vitin 2016 kapin shifrën e 9 miliardë lekëve. Administratori i OSHEE, Ardian Çela thotë se harta e investimeve shtrihet nga veriu në jug, por përqëndrimin më të madh e ka në qytetet kryesore, si dhe zonat strategjike, veçanërisht ato turistike.

Juani në tregjet e këmbimit; monedha kineze, ndikim në ekonominë shqiptare Juani në tregjet e këmbimit; monedha kineze, ndikim në ekonominë shqiptare
Për Arben Malajn, pranimi i juanit si monedhë zyrtare e FMN mund të diktojë që një pjesë e rezervës valutore të Shqipërisë të investohet në këtë monedhë.

Gjykata e Tiranës liron Gjutën: Nuk vërtetohet dhuna ndaj babait Gjykata e Tiranës liron Gjutën: Nuk vërtetohet dhuna ndaj babait
Gjykata e Tiranës vendosi lirimin e menjëhershëm të Vladimir Gjutës, me argumentin se akuza që rëndon ndaj tij, ajo e dhunës në familje, nuk u provua gjatë hetimit paraprak.

Kostoja e aksidenteve, trajtimi deri në 70 mijë lekë në ditë Kostoja e aksidenteve, trajtimi deri në 70 mijë lekë në ditë
Çdo aksident në rrugë, përveç dhimbjes që shkakton tek familjarët ka një kosto financiare për të gjithë shoqërinë. E përkthyer në para, dikush që aksidentohet na kushton nga 30 mijë lekë, nëse është dëmtuar lehtë, deri në 70 mijë lekë në ditë, nëse personi është dëmtuar aq rëndë sa ka nevojë të trajtohet në reanimacion.

Vrasja e policit në aksident, autori i arrestuar në 2015 në gjendje të dehur Vrasja e policit në aksident, autori i arrestuar në 2015 në gjendje të dehur
Ervin Haxhiajt, baba i tre fëmijëve dhe me një karrierë 18-vjeçare në polici iu dha lamtumira e fundit nga familja, kolegët dhe të njohurit. Homazhet e fundit për inspektorin që humbi jetën në detyrë si pasojë e një aksidenti u zhvilluan pak metra larg komisariatit të Kamzës, ku dhe ai shërbeu në vitet e fundit.

Hetimi për Lalzin, Manjani: Do kërkojmë shkarkimin e gjyqtares që ktheu tokën Hetimi për Lalzin, Manjani: Do kërkojmë shkarkimin e gjyqtares që ktheu tokën
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani bëri publike konkluzionet e hetimit procedurial për një vendim të Gjykatës së Durrësit për njohjen e pronësisë të 42 mijë metrave katrorë për familjen Selçuni.

Tahiri: Aksidentet fatale do të konsiderohen vrasje Tahiri: Aksidentet fatale do të konsiderohen vrasje
Në kohën kur shumica e aksidenteve tragjike në Shqipëri ndodhin për shkak të mbishpejtësisë dhe përdorimit të alkoolit, ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri njofton sërish ashpërsimin e Kodit Penal.

PS, në fundjavë mblidhet Asambleja Kombëtare PS, në fundjavë mblidhet Asambleja Kombëtare
Grupi parlamentar i Partisë Socialiste, në mbledhjen e zhvilluar paraditen e kësaj të hëne ka vendosur që të shtunën e ardhshme të mbledhë Asamblenë Kombëtare.

Bashkia fiton gjyqin për protestën, gjykata pranon gjobën për ndotjen e mjedisit Bashkia fiton gjyqin për protestën, gjykata pranon gjobën për ndotjen e mjedisit
Gjykata Administrative vendosi këtë të hënë të pezullojë gjobën e  vendosur nga Bashkia e Tiranës ndaj Partisë Demokratike për protestën e 8 dhjetorit 2015.

Mbetjet, kritika e parë e Bashës: Berisha gaboi! Mbetjet, kritika e parë e Bashës: Berisha gaboi!
Deri të enjten e kaluar, Partia Demokratike nuk kishte marrë një vendim për të votuar kundër lejimit të importit të mbetjeve.

Tiranë, arrestimi pas ndjekjes. Policia publikon pamjet Tiranë, arrestimi pas ndjekjes. Policia publikon pamjet
Policia publikoi këtë të hënë pamjet e arrestimit të një personi, që iu shmang një ditë më parë kontrollit të policisë.

Shkodër, vetëmbytet në Bunë 62-vjeçari Shkodër, vetëmbytet në Bunë 62-vjeçari
Një person është gjetur i mbytur këtë mëngjes në lumin e Bunës, pranë fshatit Zus të Shkodrës. Viktima është identifikuar si shtetasi Nikë Strugaci, 62 vjeç nga Shkodra.

Veliaj në segmentin Lundër-Farkë: Standarde të njëjta qendër-periferi Veliaj në segmentin Lundër-Farkë: Standarde të njëjta qendër-periferi
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi këtë të hënë investimin në segmentin rrugor që lidh zonën e Lundrës me Farkën, ku deklaroi se sfida e bashkisë është që të krijojë një kohezion të plotë mes qendrës dhe periferisë së Tiranës, duke ofruar të njëjtat shërbime dhe standarde.

Dhunë ndaj vëllait për çështje prone, pranga 33-vjeçarit në Pogradec Dhunë ndaj vëllait për çështje prone, pranga 33-vjeçarit në Pogradec
Forcat e policisë në Pogradec kanë arrestuar në orët e fundit një 33-vjeçar, pasi kishte ushtruar dhunë fizike ndaj të vëllait.

Komisioni i arsimit, opozita kërkon praninë e ministres; rrëzohet kërkesa Komisioni i arsimit, opozita kërkon praninë e ministres; rrëzohet kërkesa
Në mbledhjen e komisionit parlamentar të edukimit, opozita, me propozim të deputetit Luçiano Boçi ka kërkuar thirrjen e menjëhershme të ministres së Arsimit për seancë dëgjimore në lidhje me maturantët dhe procesin e pranimit.

“Mbetjet”, Rama me Shoqatën e Ricikluesve: Ligji ynë bën diferencën “Mbetjet”, Rama me Shoqatën e Ricikluesve: Ligji ynë bën diferencën
Kryeministri Edi Rama, në një takim të zhvilluar paraditen e kësaj të hëne me përfaqësues të Shoqatës së Ricikluesve, ka deklaruar se, ligji i ri i miratuar këtë muaj në Parlament nuk është njësoj me atë të anuluar në vitin 2013.

Drogë dhe prostitucion me app, pranga 10 shqiptarëve në Itali Drogë dhe prostitucion me "app", pranga 10 shqiptarëve në Itali
Përmes një aplikacioni të instaluar në celularët e tyre kontrollonin lëvizjet e prostitutave dhe më pas fitimet e grumbulluara investoheshin në prodhimin e marijuanës.

Integrimi në BE, çelet Shkolla verore Europiane Integrimi në BE, çelet Shkolla verore Europiane
Është mbajtur këtë të hënë në ambjentet e Kryesisë së Kuvendit ceremonia për çeljen e Shkollës verore Europiane, e ngritur me nismë të Këshillit Kombëtar të Integrimit.

Basha pas aksidentit të furgonit të policisë: Shthurje totale e sigurisë dhe rendit Basha pas aksidentit të furgonit të policisë: Shthurje totale e sigurisë dhe rendit
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e konsideroi aksidentin e furgonit të policisë ditën e djeshme si “ngjarje jashtë mase tronditëse, ku pas një aksidenti humbi jetën në detyrë polici Ervin Haxhiaj”.

Nishani përuron në Bruklin shtatoren e shenjtores shqiptare Nënë Tereza Nishani përuron në Bruklin shtatoren e shenjtores shqiptare Nënë Tereza
Në ditën e fundit të vizitës së tij zyrtare në Nju Jork, Presidenti Bujar Nishani ishte i ftuar në Kishën e Saint Athanasiusit në Bruklin, ku mori pjesë në meshën e shenjtë, duke falënderuar klerikët dhe veprimtarët shqiptarë që kontribuan në ngritjen e shtatores për nismën e tyre fisnike dhe atdhetare si dhe më pas, në veprimtarinë kulturore të organizuar nga Imzot David Cassato dhe nga Shoqata “Rrënjët Shqiptare”.

Ekonomi: Shqipëria, e gatshme për investimet tuaja Ekonomi: Shqipëria, e gatshme për investimet tuaja
Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, mori pjesë në “Forumin Mbarëkombëtar Ekonomik të Diasporës Shqiptare” në Nju Jork. 

Sherr me truprojat e lokalit dhe të shtëna në ajër, arrestohen dy persona Sherr me truprojat e lokalit dhe të shtëna në ajër, arrestohen dy persona
Policia e Tiranës ka arrestuar dy shtetas, të cilët, pas një sherri me truprojat e një lokali pranë Saukut, kanë shtënë në ajër me armë zjarri mbrëmjen e së dielës.

Tiranë, kapet i dënuari me 18 vjet burg për vrasje Tiranë, kapet i dënuari me 18 vjet burg për vrasje
Policia e Tiranës ka kapur një shtetas në kërkim, i dënuar me 18 vjet burg. Bëhet fjalë për 33-vjeçarin Vladimir Baku, banues në Elbasan.

Aksidentohet një furgon i policisë në Kamëz, vdes një efektiv, plagosen 2 të tjerë Aksidentohet një furgon i policisë në Kamëz, vdes një efektiv, plagosen 2 të tjerë
Një polic mbeti i vdekur dhe dy të tjerë u plagosën pas një aksidenti të rëndë që ndodhi pranë shkollës “Ibrahim Rrugova” në Kamëz në mbrëmje, rreth orës 21:35 minuta të së dielës.

Sarandë, arrestohen dy të dyshuar si autorë të vrasjes së Aleksandër Bardhit Sarandë, arrestohen dy të dyshuar si autorë të vrasjes së Aleksandër Bardhit
Dy persona janë vënë në pranga nga policia në Sarandë të dyshuar si autorë të vrasjes së shtetasit Aleksandër Bardhi, i cili u dërgua i pajetë në spital në orët e vona të së shtunës.

Ndarja nga jeta e Arben Malos, Meta: Ishte një koleg i shkëlqyer Ndarja nga jeta e Arben Malos, Meta: Ishte një koleg i shkëlqyer
Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarjen e parakohshme nga jeta të Kryetarit të Bashkisë së Kolonjës, Arben Malo.

Importi i mbetjeve; Ahmetaj: Së shpejti ligji që garanton kontrollin e publikut Importi i mbetjeve; Ahmetaj: Së shpejti ligji që garanton kontrollin e publikut
Ministri i Financave Arben Ahmetaj, vizitoi një fabrikë riciklimi, e cila sipas pronarit të saj punon me vetëm 20 për qind të kapacitetit për shkak të mungesës së lëndës së parë.

Nuk i bindet urdhrit të policisë, pas ndjekjes automjeti përplaset me një mur Nuk i bindet urdhrit të policisë, pas ndjekjes automjeti përplaset me një mur
Tre persona janë vënë në pranga nga policia e kryeqytetit pasi teksa ishin duke lëvizur me një automjet nuk janë bindur urdhrit të policisë për të ndaluar e më pas janë përplasur me murin rrethues të një banese.

Dy të plagosur me armë zjarri në Lushnje Dy të plagosur me armë zjarri në Lushnje
Dy të rinj kanë mbërritur të plagosur me armë zjarri në orët e pasdites së të dielës në Spitalin e Lushnjes.

Nishani vijon vizitën në Nju Jork, nderohet nga “Albanian Excellence” Nishani vijon vizitën në Nju Jork, nderohet nga “Albanian Excellence”
Vizita e Presidentit Nishani në Shtetet e Bashkuara ka vijuar me një takim të organizuar nga “Albanian Excellence” në Nju Jork.

Lezhë, pranga 47-vjeçarit, kapet me 320 gr kokainë Lezhë, pranga 47-vjeçarit, kapet me 320 gr kokainë
Një 47-vjeçar nga Tirana është arrestuar nga policia e Lezhës nën akuzën e shpërndarjes së lëndëve narkotike.

Laç, përfshihet nga flakët një automjet (VIDEO) Laç, përfshihet nga flakët një automjet (VIDEO)
Një automjet tip “BMW Seria 7” me targa italiane është përfshirë nga flakët ditën e sotme nën një mbikalim në qytetin e Laçit.

“Vendeka”, “vendetta” e Erdogan? Letra e Ankarasë për Qeverinë... “Vendeka”, “vendetta” e Erdogan? Letra e Ankarasë për Qeverinë...
Në një intervistë për Top Channel në muajin gusht, ambasadori turk Hidayet Bayraktar deklaroi se Ankaraja priste nga qeveria shqiptare reagim lidhur me interesat financiare dhe investimet e Fethullah Gulen në Shqipëri.

Paratë e grabitura në Bllok, banka nuk identifikon dot seritë Paratë e grabitura në Bllok, banka nuk identifikon dot seritë
Banka e nivelit të dytë e grabitur gjatë gushtit, i ka kthyer përgjigjje prokurorisë,  e cila po përplaset me mbrojtjen që pretendon se paratë e sekuestruara në banesën e njërit prej të akuzuarve janë të ardhura prej qirave.

Rriten sërish kreditë e këqija, shqetësohet BSH Rriten sërish kreditë e këqija, shqetësohet BSH
Banka e Shqipërisë deklaroi se rreziku i kreditimit në ekonomi u rrit në gjysmën e parë të këtij viti, për shkak të zgjerimit të kredive më probleme.

Nobeli i Letërsisë, Kadare dhe bastet... Nobeli i Letërsisë, Kadare dhe bastet...
Edhe pse ndarja e Nobelit të Letërsisë nuk është afër, të apasionuarit e basteve kanë nisur si përvit të përzgjedhin të preferuarit e tyre, dhe gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare figuron në pesëshen më të lakuar për nga probabiliteti i fitores.

Basha kundër ligjit të mbetjeve: Për interesa korruptive dhe kriminale Basha kundër ligjit të mbetjeve: Për interesa korruptive dhe kriminale
Përmes një postimi në Facebook, Lulzim Basha thotë se “ligji i plehrave është një tjetër provë e qartë se qeveria Rama e ka braktisur përfundimisht interesin publik dhe i shërben vetëm një pakicë që po pasurohet në kurriz të shumicës”.

OSHEE publikon të dhënat: Humbjet në rrjet ranë në 28 përqind OSHEE publikon të dhënat: Humbjet në rrjet ranë në 28 përqind
Operatori i Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka publikuar të dhënat për 8-mujorin e këtij viti, që nga ulja e humbjeve në rrjet, arkëtimet, lidhjet dhe matësat e rinj e deri tek kontratat me klientët.

PD: Droga, alternativa e Ramës për vendin, merr një tjetër jetë PD: Droga, alternativa e Ramës për vendin, merr një tjetër jetë
Partia Demokratike thotë se personi që u gjet i vdekur në Shëndëlli të Sarandës, është vrarë për motive trafiku të drogës.

Veliaj: Do të lirojmë konviktet e zaptuara Veliaj: Do të lirojmë konviktet e zaptuara
Bashkia e Tiranës do të lirojë të gjithe ambientet e konvikteve të zëna nga familjarë për nxënës dhe studentë që vijnë nga rrethet për të studiuar në Tiranë.

Kanosën me armë shtetasen gjermane, pesë në pranga Kanosën me armë shtetasen gjermane, pesë në pranga
Policia e Shkodrës ka arrestuar paraditen e së dielës pesë përsona të cilët kishin kanosur me armë zjarri një shtetase gjermane.

Rruga për në Zvërnec; vetëm 10 kilometra, por tërësisht e dëmtuar Rruga për në Zvërnec; vetëm 10 kilometra, por tërësisht e dëmtuar
Segmenti rrugor prej 10 km, nga zona e Skelës deri në Zvërnec, është totalisht i amortizuar dhe jashtë çdo standardi rrugor.

FRESSH zgjedh drejtuesit e rinj, Rama: Të zgjerojmë forumin tonë FRESSH zgjedh drejtuesit e rinj, Rama: Të zgjerojmë forumin tonë
Forumi Rinor Eurosocialist ka mbërritur në fazën gjysmëfinale, ku mes 20 të rinjve do përzgjidhen 8 më të mirët. Mes batutash, i pranishëm në këtë aktivitet, kryeministri Edi Rama i ftoi të rinjtë që aspirojnë të bëhen pjesë e FRESSH, që të besojnë në politikë nëse duan ta bëjnë më të mirë të ardhmen.

Aksidente me dy viktima në Qerret dhe Kamëz Aksidente me dy viktima në Qerret dhe Kamëz
Aksidentet më të rënda, të regjistruara nga mbrëmja e së shtunës deri paraditen e sotme, janë ato të shënuara në Qerret të Kavajës dhe në aksin Tiranë-Kamëz.

Korçë-Pogradec, një i plagosur rëndë nga aksidenti rrugor Korçë-Pogradec, një i plagosur rëndë nga aksidenti rrugor
Një aksident i rëndë ndodhi në aksin nacional Korçë-Pogradec, si pasojë e të cilit një i ri është plagosur rëndë. Redi Talka, 21 vjeç, ka qenë duke u kthyer nga Pogradeci, ku kishte çuar dajën e tij në një dasmë, kur është aksidentuar në fshatin Sovjan.

Rama: Respekt për punën e mirë të Arben Malos. Edhe Basha shpreh ngushëllimet Rama: Respekt për punën e mirë të Arben Malos. Edhe Basha shpreh ngushëllimet
Kryeministri Edi Rama ka shprehur ngushëllimet për familjen dhe të afërmit e kryebashkiakut të Kolonjës, që u nda nga jeta pas një ataku kardiak.

Hetimet për magazinën në Ishëm, ndalohet transportuesi i punëtorëve të hashashit Hetimet për magazinën në Ishëm, ndalohet transportuesi i punëtorëve të hashashit
Një tjetër person është arrestuar nga Policia e Durrësit lidhur me magazinën e zbuluar në fshatin Ishëm pak ditë më parë, ku u sekuestruan 300 kg kanabis sativa. Blutë e qytetit bregdetar bëjnë të ditur se kanë vënë në pranga 25-vjeçarin Ervis Dama, i cili me furgonin e tij kryente rolin e transportuesit të punëtorëve të kësaj magazine.

Sarandë, gjendet i vdekur 47-vjeçari, dyshohet i qëlluar me armë zjarri Sarandë, gjendet i vdekur 47-vjeçari, dyshohet i qëlluar me armë zjarri
Mesnatën e sotme rreth orës 00:35, në Spitalin e Sarandës është dërguar një trup i pajetë, i cili dyshohet se është vrarë me armë zjarri.

Ndahet nga jeta kryebashkiaku i Kolonjës, shkak ataku kardiak Ndahet nga jeta kryebashkiaku i Kolonjës, shkak ataku kardiak
Kryetari i Bashkisë së Kolonjës, Arben Malo ndërroi jetë në orët e para të mëngjesit të së dielës, në banesën e tij. 46-vjeçari mësohet se ka gjetur vdekjen e menjëhershme si pasojë e një ataku kardiak gjatë natës, ndërsa është transportuar për në morgun e Korçës.

Aksident në Lezhë-Fushë Krujë, pa të lënduar Aksident në Lezhë-Fushë Krujë, pa të lënduar
Një aksident rrugor është regjistruar paraditen e kësaj të diele në superstradën Lezhë-Fushë Krujë, i cili fatmirësisht nuk ka pasur pasoja në jetë njerëzish, por vetëm dëme materiale.

Aksident në aksin Korçë-Pogradec, plagoset rëndë 21-vjeçari Aksident në aksin Korçë-Pogradec, plagoset rëndë 21-vjeçari
Një aksident rrugor ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin nacional Korçë-Pogradec si pasojë e të cilit një i ri është plagosur rëndë.

Vetting-u, hashashi dhe Llalla, në këndvështrimin e Skënder Minxhozit Vetting-u, hashashi dhe Llalla, në këndvështrimin e Skënder Minxhozit
Për të folur më shumë mbi aktualitetin politik e jo vetëm në vend, i ftuar në studion e lajmeve të Top Channel ka qenë analisti Skënder Minxhozi, i cili ka komentuar çështjen e vetting-ut, atë të hashashit dhe kërcënimin ndaj kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Vrasje dhe grabitje të dhunshme, kapet në Kretë i shumëkërkuari shqiptar Vrasje dhe grabitje të dhunshme, kapet në Kretë i shumëkërkuari shqiptar
Policia greke ka arrestuar këtë të shtunë në ishullin e Kretës një shtetas shqiptar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vepra të rënda penale.

Emigrantët, Rama në Vjenë: Përpjekje e përbashkët, ndryshe asgjë Emigrantët, Rama në Vjenë: Përpjekje e përbashkët, ndryshe asgjë
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar nga Vjena se Shqipëria e ka shprehur qartë qëndrimin e saj sa i takon çështjes së emigrantëve.

Rama: Akuzat për mbetjet, shpifje politiko-mediatike Rama: Akuzat për mbetjet, shpifje politiko-mediatike
Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me akuzat e bëra ndaj tij lidhur me ligjin e mbetjeve.

Ndizet derbi i kryeqytetit, Daja: 4 humbjet i rikuperojmë këtë vit, por 9 titujt, si?! Ndizet derbi i kryeqytetit, Daja: 4 humbjet i rikuperojmë këtë vit, por 9 titujt, si?!
Tirana duket e gatshme për derbin e radhës përball Partizanit, edhe psikologjikisht, pavarësisht presionit të shumtë që të kuqtë mundohen të ushtrojnë me statistikat e 10 përballjeve të fundit. Trajneri Ilir Daja në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes nxjerr disa pika referimi se si veç taktikisht ka motivuar edhe psikologjikisht lojtarët e tij.

Sherret e adoleshentëve, policia në alarm, e pakënaqur me psikologët Sherret e adoleshentëve, policia në alarm, e pakënaqur me psikologët
Rastet e plagosjes së gjimnazistëve në sherre, ku janë përdorur armë të ftohta, kanë vënë në alarm Policinë e Tiranës. Ndonëse shkollat e mesme, por dhe ato 9-vjeçare monitorohen nga shërbimet e policisë, uniformat blu kërkojnë bashkëpunimin e stafit pedagogjik dhe punonjësve të sigurisë në këto institucione arsimore.

Fotoja e publikuar nga Tahiri, PD: Opozitës s’mund t’i mbyllet goja me shpifje Fotoja e publikuar nga Tahiri, PD: Opozitës s’mund t’i mbyllet goja me shpifje
Partia Demokratike ka reaguar menjëherë pas publikimit të një fotoje nga ministri i Brendshëm Tahiri, sipas të cilit në fotot është kreu aktual i Partisë Demokratike me të shpallurin në kërkim nga policia për drogën e sekuestruar mbrëmjen e së premtes në Portin e Durrësit.

Fund abuzimit me sahatin, lexim elektronik dhe printim i faturës së energjisë Fund abuzimit me sahatin, lexim elektronik dhe printim i faturës së energjisë
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë prezantoi sistemin e ri të faturimit, i cili mundëson leximin e matësave në mënyrë elektronike dhe printimin në vend të faturës për klientin. Përmes kësaj pajisje mundësonte lidhja online me qendrën duke shmangur leximin manual dhe shkrimi me dorë të të dhënave.

Ja si votohet elektronikisht, pajisja e fjalës së fundit që shmang sherret për vjedhje vote Ja si votohet elektronikisht, pajisja e fjalës së fundit që shmang sherret për vjedhje vote
Votimi elektronik është bërë një togfjalësh që përsëritet rëndom në politikën shqiptare, sidomos në vitin e fundit të qeverisjes. Në veçanti kanë qenë forcat opozitare që e kanë kërkuar votimin elektronik si mënyra e vetme për të shmangur vjedhjet apo devijimet artificiale të votave.

PD nuk tërhiqet, edhe pas deklaratës së Lu, “Vetting”-u në Kushtetuese PD nuk tërhiqet, edhe pas deklaratës së Lu, “Vetting”-u në Kushtetuese
Në Partinë Demokratike është pritur me keqardhje, por pa ndonjë habi deklarata e ambasadorit amerikan se çfarë rrezikonte opozita, nëse e ankimonte ligjin e "Vetting"-ut në kushtetuese.

Tahiri: I kërkuari për trafik, foto me Bashën Tahiri: I kërkuari për trafik, foto me Bashën
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i është përgjigjur me një foto akuzave të Partisë Demokratike për përfshirje në trafikun e hashashit në drejtim të Italisë.

Mariah Carey pa të brendshme Mariah Carey pa të brendshme
Ajo njihet për moskokëçarjen që e karakterizon dhe herë pas here e shohim me foto thuajse të zhveshura dhe kjo është një nga mënyrat e saj për t’ju bërë qejfin fansave.

Peqin, makina përplas për vdekje 10-vjeçarin Peqin, makina përplas për vdekje 10-vjeçarin
Një 10-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik rrugor të ndodhur në afërsi të Peqinit këtë të shtunë.

“Koalicioni i madh” i lekut; Berisha, Angjeli, Blushi... si paraja bashkon rivalët “Koalicioni i madh” i lekut; Berisha, Angjeli, Blushi... si paraja bashkon rivalët
Për qeverinë, viti 2015 ishte viti i rimëkëmbjes ekonomike. Dhe kjo rezulton të jetë e vërtetë për ata që votojnë në Parlament. Pasuria ka krijuar në politikën shqiptare një koalicion të madh, atë të lekut.

PD: Shqipëria e mbytur në kanabis, Europa në alarm, Rama thotë s’ka drogë PD: Shqipëria e mbytur në kanabis, Europa në alarm, Rama thotë s’ka drogë
Partia Demokratike, me anë të Enkelejd Alibeaj, kreu i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë në këtë parti, ka akuzuar edhe një herë qeverinë se e ka kthyer Shqipërinë në një vend të kanabisit.

Nuk ka rrezik nga mbetjet, Koka në fabrikën e riciklimit: Jo import jashtë listës Nuk ka rrezik nga mbetjet, Koka në fabrikën e riciklimit: Jo import jashtë listës
Dy muaj më parë fabrika e riciklimit dhe prodhimit të kartonit u vizitua nga kreu i opozitës, Lulzim Basha, ku premtoi lehtësira fiskale dhe mbështetje për biznesin. Pas miratimit të ligjit të importit të mbetjeve nga e njëjta fabrikë, ministri i Mjedisit Lefter Koka siguroi qytetarët për transparencë dhe kontroll rigoroz në zbatimin e ligjit për të shmangur çdo rrezik të futjes në vend të mbetjeve jashtë listës së miratuar.

Nishani dekoron shqiptarët e Amerikës Nishani dekoron shqiptarët e Amerikës
Gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara në kuadër të punimeve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Presidenti Bujar Nishani u takua edhe me përfaqësues të komunitetit shqiptarë përtej Atlantikut.

Kapen në port 130 kg kanabis, arrestohet një person Kapen në port 130 kg kanabis, arrestohet një person
Policia e Durrësit ka sekuestruar 130 kilogramë lëndë narkotike kanabis sativa të gjetur në një mjet kamion të një kompanie konfeksionesh në Portin e Durrësit.

Bushati takime me Komitetin Amerikano-Hebre në SHBA Bushati takime me Komitetin Amerikano-Hebre në SHBA
Në vijim të qëndrimit të tij në Nju Jork, Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi një takim me drejtues dhe anëtarë të Komitetit Amerikano-Hebre që jeton dhe punon në SHBA.

Kriza e emigrantëve mbledh kryeministrat e Ballkanit në Vjenë Kriza e emigrantëve mbledh kryeministrat e Ballkanit në Vjenë
Nisma e Kancelarit austriak Christian Kern, mblodhi në Vjenë liderët e Ballkanit dhe drejtuesit europianë në një samit të posaçëm të dedikuar çështjes së refugjatëve.

53-vjeçari tenton të vetëdigjet me benzinë, parandalohet nga policia 53-vjeçari tenton të vetëdigjet me benzinë, parandalohet nga policia
Një 53-vjeçar nga Tirana ka tentuar të djegë veten me benzinë pranë Ambasadës Amerikane mëngjesin e së shtunës.

Donald Lu: PD rrezikon me “drejtësinë” Donald Lu: PD rrezikon me “drejtësinë”
Reforma në drejtësi është e pakthyeshme dhe partia Demokratike rrezikon të bëhet partia që shqiptarët të besojnë se është kundër reformës dhe mbron gjyqtarë e prokurorë të korruptuar.

Njihuni me “Moglin” e Rusisë Njihuni me “Moglin” e Rusisë
Mbijetoi i vetëm mes kafshëve të egra dhe për këtë e kanë pagëzuar si “Mogli” i Rusisë. Është kjo historia e 3-vjeçarit Tserin Dopchut, i cili humbi në tajgën siberiane, për t’u gjetur shëndoshë e mirë 3 ditë më vonë.

Rikthim te gjuha shqipe. Në gjimnaze do të bëhet si lëndë e veçantë Rikthim te gjuha shqipe. Në gjimnaze do të bëhet si lëndë e veçantë
Pas 32 vitesh, futet lënda e gjuhës shqipe në shkollat e mesme, si fillim në klasat e dhjeta.

Klos, shmanget vrasja e paralajmëruar; policia ndalon 32-vjeçarin Klos, shmanget vrasja e paralajmëruar; policia ndalon 32-vjeçarin
Policia e Klosit ka parandaluar një vrasje duke ndaluar në kohë personin që e kishte paralajmëruar publikisht atë.

Mungesa e mjekëve në rrethe, Beqaj: Në 2017 nis skema e re Mungesa e mjekëve në rrethe, Beqaj: Në 2017 nis skema e re
Për të zgjidhur mungesën e mjekëve specialistë në rrethe, krijuar nga bllokimi 4-vjeçar i specializimeve në univeristet, Ministria e Shëndetësisë ofron stimulim nëpërmjet shpërblimeve, të cilat nuk do të jenë vetëm 100 mijë lekë shtesë përveç pagës, pasi këtë e kanë pranuar vetëm 10 mjekë.

Debati për mbetjet, ambienti përballë punësimit; pro dhe kundër Debati për mbetjet, ambienti përballë punësimit; pro dhe kundër
Mjedisi apo ekonomia? Përpunimi i mbetjeve punëson në Shqipëri mbi 35 mijë persona, ndërsa investimet kapin 130 milionë euro. Por për ambientalistët, kjo industri është thjesht një rrezik shtesë për ndotjen. Dhe, së pari, duhet të përpunojë mbetjet vendase.

Ahmetaj: Ligji ynë, ndryshe. Ndaluam groposjet dhe djegiet Ahmetaj: Ligji ynë, ndryshe. Ndaluam groposjet dhe djegiet
Ministri i Financave, Arben Ahmetaj thotë se mes ligjit të vjetër për importimin e mbetjeve dhe atij të miratuar një ditë më parë në Parlament ka ndryshime thelbësore që shpjegojnë se pse qeveria vendosi ta rikthejë importin e mbetjeve të riciklueshme.

CEO i “Statkraft”: Tani të hapet tregu, të zbatohet reforma në energji CEO i “Statkraft”: Tani të hapet tregu, të zbatohet reforma në energji
Pas përfundimit në një kohë rekord të hidrocentralit të Banjës, presidenti i kompanisë që ndërtoi veprën më të madhe hidrike në vend pas Komanit, duket se nuk kërkon të humbë kohë.

Pal Selçuni: Kositësi nuk jam unë. S’kam asnjë lidhje me “Omnix” Pal Selçuni: Kositësi nuk jam unë. S’kam asnjë lidhje me “Omnix”
71-vjeçari Pal Seçuni, njeriu të cilit iu vendos epiteti i “kositësit të barit”, e konsideron veten aksidentalisht të kthyer në qendër të vëmendjes, pasi, siç thotë, ai është pronar me tokë të trashëguar nga të parët.

Lu: Qeveritë Rama dhe Berisha, probleme me narkotrafikun Lu: Qeveritë Rama dhe Berisha, probleme me narkotrafikun
Ambasadori amerikan Donald Lu u prononcua për herë të parë në lidhje me debatin që ka mbërthyer politikën në lidhje me kultivimin e hashashit në Shqipëri.

Deklarata e Berishës, KESH: Spekulime. Kontrata sjell të ardhura shtesë Deklarata e Berishës, KESH: Spekulime. Kontrata sjell të ardhura shtesë
Koorporata Elektro-energjitike Shqiptare ka reaguar ndaj deklaratave të ish-kryeministrit Berisha për një aferë korruptive me kontratën për menaxhimin e kaskadës së Drinit, duke i quajtur ato “spekulime”.

Ndryshime në Tatime e Dogana, në krye dy ish-drejtore në Bashkinë e Ramës Ndryshime në Tatime e Dogana, në krye dy ish-drejtore në Bashkinë e Ramës
Dy dorëheqje, të dyja në të njëjtën ditë. Ky është versioni zyrtar i ndryshimeve në majën e dy prej agjencive më të rëndësishme shtetërore, Drejtorisë së Tatimeve dhe asaj të Doganave.

Panariti në serat e dëmtuara nga Fusarioza Panariti në serat e dëmtuara nga Fusarioza
Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti vizitoi këtë të premte një sipërfaqe të mbjellë me tranguj në fshatin Kemishtaj, ku infeksioni i fusariozës disa muaj më parë dëmtoi seriozisht këtë kulturë.

Punimet në sheshin “Skënderbej”, devijon trafiku rrugor Punimet në sheshin “Skënderbej”, devijon trafiku rrugor
Bashkia e Tiranës ka njoftuar pasditen e sotme se nga dita e hënë, më datë 26 shtator, në kuadër të punimeve në sheshin Skënderbej” do të ketë devijime të trafikut në akset përreth.

Nishani në OKB: Njohja e Kosovës, stabilitet për rajonin Nishani në OKB: Njohja e Kosovës, stabilitet për rajonin
Presidenti Bujar Nishani iu drejtua të premten Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke kërkuar njohjen e Kosovës, gjë kjo që do të sjellë forcimin e mëtejshëm të paqes dhe stabilitetit në rajon e jo vetëm.

Prokuroria: Kërcënimet nuk cënojnë punën tonë Prokuroria: Kërcënimet nuk cënojnë punën tonë
Lajmi i publikuar në Top Channel për kërcënimin ndaj Adriatik Llallës, kërcënim ky që e ka detyruar kryeprokurorin që të zhvendosë familjen jashtë Shqipërisë, ka sjellë reagimin e Prokurorisë së Përgjithshme.

Kamera sigurie në rrugë, Tahiri: Do jemi vend më i sigurt Kamera sigurie në rrugë, Tahiri: Do jemi vend më i sigurt
Me miratimin e ligjit për masat shtesë, Shqipëria do të jetë një vend më i sigurt, sipas ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Gjatë inaugurimit të repartit të ri të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Vaqarr të Tiranës, Tahiri foli për një sistem kamerash sigurie që do të instalohen në rrugë.

Rama mbron ligjin e mbetjeve: Zhurmë për përfitime politike Rama mbron ligjin e mbetjeve: Zhurmë për përfitime politike
Kryeministri Rama e cilësoi një zhurmë e orkestruar e atyre që duan të nxjerrin përfitime politike duke trembur njerëzit, reagimet kundër ligjit të ri për mbetjet e riciklueshme.

Gjyqi kundër DIA-s, dëshmitari: CEZ dha emra fiktivë debitorësh Gjyqi kundër DIA-s, dëshmitari: CEZ dha emra fiktivë debitorësh
Dëshmitari i mbrojtur nga shteti Romeo Karaj, vijoi dëshminë në gjyqin ndaj ish-administratorit të DIA-s, Kastriot Ismailaj.

Ekskluzive, kërcënohet Adriatik Llalla. Detyrohet të largojë familjen nga Shqipëria Ekskluzive, kërcënohet Adriatik Llalla. Detyrohet të largojë familjen nga Shqipëria
Kryeprokurori i Republikës Adriatik Llalla është detyruar të largojë fëmijët dhe bashkëshorten shtatzënë nga Shqipëria në një vend aleat, pas kërcënimeve që ka marrë për shkak të hetimit të një dosjeje të fortë kriminale.

Gjiknuri hedh poshtë akuzat e Berishës: Të pavërteta Gjiknuri hedh poshtë akuzat e Berishës: Të pavërteta
Ministri i Energjitikës, Damian Gjiknuri ka reaguar në lidhje me akuzat e bëra nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Berisha: Aferë korruptive me Kaskadën e Drinit Berisha: Aferë korruptive me Kaskadën e Drinit
Në ditën që Qeveria përuronte nisjen e punës në Hidrocentralin e Banjës, ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi ministrin e Energjitikës, Damian Gjiknuri për një aferë korruptive në Kaskadën e Drinit.

Basha: Banja është investim i qeverisë “Berisha” Basha: Banja është investim i qeverisë “Berisha”
Ndërtimi i hidrocentralit të Banjës për kreun e opozitës është vepra që konkretizon vizionin e Partisë Demokratike gjatë qeverisjes së saj 8-vjeçare.

Tiranë, përfundon rikonstruktoni i kopshtit te Bregu i Lumit Tiranë, përfundon rikonstruktoni i kopshtit te Bregu i Lumit
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, dhe deputeti i Partisë Socialiste, Rakip Suli, vizituan ambientet e rikonstruktuara të kopshtit “Pinoku” në zonën e Bregut të Lumit, i cili frekuentohet nga rreth 180 fëmijë, 33 prej të cilëve vijnë nga komuniteti rom dhe egjiptian.

Shqipëria pjesë e Kongresit Botëror të Turizmit Aventurë Shqipëria pjesë e Kongresit Botëror të Turizmit Aventurë
Kongresi Botëror i Turizmit Aventurë këtë vit është mbajtur në Alaska të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kufiri i fundëm i Botës nga 19 deri në 22 Shtator ka pritur rreth 850 delegatë nga 65 shtete, të cilët i janë bashkuar komunitetit të aventurës duke promovuar destinacionet më të mira botërore turistike.

Bushati takon Mogherinin dhe ministrin Steinmeier Bushati takon Mogherinin dhe ministrin Steinmeier
Kreu i diplomacisë shqiptare gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara, ka zhvilluar dy takime të rëndësishme, me përfaqësuesen e lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë,  Federica Mogherini dhe me homologun e tij gjerman Frank-Walter Steinmeier.

HEC-i i Banjës nis nga puna HEC-i i Banjës nis nga puna
Hidrocentrali i Banjës, vepra më e madhe energjitike e ndërtuar në vendin tonë që prej vendosjes në punë të Komanit, tre dekada më parë, nisi sot zyrtarisht punën.

Halle Berry, seksi në moshën 50-vjeçare Halle Berry, seksi në moshën 50-vjeçare
Së fundmi aktorja Halle Berry ka hedhur poshtë aludimet se ajo dhe ish-bashkëshorti i saj janë rikthyer bashkë duke e lënë këtë histori pas krahëve.

Gomone me 812 kg hashash drejt Italisë, dy në pranga Gomone me 812 kg hashash drejt Italisë, dy në pranga
Pas një operacioni të përbashkët të Policisë shqiptare dhe asaj italiane, në orët e para të mëngjesit është goditur një tjetër rast përpjekjeje për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Dy të arrestuar në Fier, akuzohen për rryshfet e mashtrim Dy të arrestuar në Fier, akuzohen për rryshfet e mashtrim
Për të shmangur masën administrative për shkeljen e rregullave të qarkullimit rrugor, i ofron ryshfet punonjësit të policisë rrugore.

57-vjeçari dhunon babain për çështje pronash, arrestohet 57-vjeçari dhunon babain për çështje pronash, arrestohet
Policia e Mallakstrës ka vënë në pranga një 57-vjeçar i cili dyshohet se ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj babait të tij.

Tentoi të kalojë 22 afganë në Kosovës, arrestohet 35 vjeçari Tentoi të kalojë 22 afganë në Kosovës, arrestohet 35 vjeçari
22 shtetas afganë u gjetën nga policia duke u transportuar me një automjet furgon në drejtim të Kosovës.

Meta: Në Shqipëri nuk ka radikalizëm fetar, por politik Meta: Në Shqipëri nuk ka radikalizëm fetar, por politik
Kryeparlamentari Ilir Meta në takimin ndërkombëtar të Komitetit të Monitorimit të PACE-s deklaroi se Shqipëria është shembull për bashkëjetesën shqiptare.

Vdekja në maternitet, Beqaj: Hetim administrativ. Sistemi funksionoi Vdekja në maternitet, Beqaj: Hetim administrativ. Sistemi funksionoi
Pothuajse një javë më parë, Aida Çakja, një nënë 35-vjeçare i drejtohet maternitetit, ku pasi humbet fëmijën humb edhe vetë jetën. Kjo ka nxitur reagimet e opinionit publik. Çfarë nuk funksionoi këtë herë? A funksionoi sistemi? A janë thënë të gjitha të vërtetat dhe kush do ta mbajë përgjegjësinë për këtë rast?

“Mbetjet” marrin 63 vota. Debate në Parlament, protestë jashtë “Mbetjet” marrin 63 vota. Debate në Parlament, protestë jashtë
Me 63 vota pro dhe 27 kundër, ligji për mbetjet kaloi në Parlament pas një seance afërsisht 12-orëshe. Kuvendi ka miratuar edhe amendamentin e deputetit të LSI-së, Petrit Vasili, për monitorim të këtyre mbetjeve në pikat doganore nga shoqëria civile.

Mjeku i “Koço Gliozheni”: 35-vjeçarja mund të ishte shpëtuar Mjeku i “Koço Gliozheni”: 35-vjeçarja mund të ishte shpëtuar
Shefi i Shërbimeve në maternitetin Koço Gliozheni, Orion Gliozheni deklaroi në Top Story se rasti i 35-vjeçares Aida Çakja, që humbi fëmijën dhe më pas edhe vetë jetën thuajse një javë më parë, mund të ishte trajtuar me sukses nëse në këtë spital do të ishin pajisjet e nevojshme.

Tjetër sukses për Duan Tjetër sukses për Duan
Pas lançimit të hitit të saj më të fundit “Blow Your Mind” Dua Lipa sapo ka korrur një sukses të ri në industrinë e muzikës.

Hashashi, Berisha u bën thirrje aleatëve, Rama: Dukesh si Eskobari Hashashi, Berisha u bën thirrje aleatëve, Rama: Dukesh si Eskobari
A është Shqipëria në një gjendje alarmante të shkaktuar nga mbjellja e kanabsit? Panorama që paraqiti Sali Berisha në Parlament ishte ajo e një vendi tërheqës për terroristët.

Tirana po ndryshon, po nuk është akoma parajsë për biçikleta Tirana po ndryshon, po nuk është akoma parajsë për biçikleta
Tirana ndryshon çdo ditë. Egoja e kryetarit të ri duket në trotuaret, ndriçimet, vijat e bardha dhe korsitë e biçikletave, të shtuara dukshëm në rrugët e kryeqytetit. Në Tiranë njerëzit që përdorin biçikleta ama, janë shtuar më shumë sesa rrugët e dedikuara për ta.

Panariti vlerëson “Fiks Fare”, nxit denoncimet ndaj abuzimeve në AKU Panariti vlerëson “Fiks Fare”, nxit denoncimet ndaj abuzimeve në AKU
Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, thotë se javën që vjen do të nisë hapja e tregjeve pa kufizim, ndërsa pas dy javësh nis kompensimi i 470 krerëve që u groposën për shkak të infektimit nga sëmundja e dermatozës nodulare.

Darka e marrëveshjes? Rama flet për 5 orët me Metën dhe thumbon PD-në Darka e marrëveshjes? Rama flet për 5 orët me Metën dhe thumbon PD-në
Deri të enjten në mbrëmje, Edi Rama kishte shmangur me një fjalor të kujdesshëm një parashikim në lidhje me të ardhmen e koalicionit qeveritar.

Ligji i mbetjeve, Rama: Importi i kontrolluar në vetëm 3 pika Ligji i mbetjeve, Rama: Importi i kontrolluar në vetëm 3 pika
Kryeministri Edi Rama radhiti në seancën plenare të së enjtes një sërë arsyesh në mbrojtje të ligjit të importit të mbetjeve.

Aksident i rëndë në Gjadër të Lezhës. Dy viktima, 4 të plagosur Aksident i rëndë në Gjadër të Lezhës. Dy viktima, 4 të plagosur
Një aksident i rëndë u regjistrua rreth orës 17:00 në aksin Lezhë-Shkodër, teksa dy automjete u përplasën me njëri-tjetrin, duke shkaktuar vdekjen e një prej pasagjereve në vend dhe një tjetre në Spitalin e Traumës, si dhe plagosjen e 4 të tjerëve.

Blushi: Mbetjet, ligj i sponsorizuar nga biznesi. Parlamenti, treg ligjesh Blushi: "Mbetjet", ligj i sponsorizuar nga biznesi. Parlamenti, treg ligjesh
Deputeti Ben Blushi, duke marrë fjalën në Parlament ka akuzuar mazhorancën se ka sjellë për të votuar një ligj të sponsorizuar, duke iu referuar atij të mbetjeve.

Të ardhurat poshtë parashikimit, Financat fajësojnë bashkitë Të ardhurat poshtë parashikimit, Financat fajësojnë bashkitë
Për periudhën janar-gusht, qeveria mblodhi 265.7 miliardë lekë të ardhura nga taksat dhe burimet e tjera financiare. Kjo shifër është 7 për qind më e lartë se sa ajo e vitit të kaluar.

Polakët na duan, Shqipëria vendi i nëntë më i vizituar Polakët na duan, Shqipëria vendi i nëntë më i vizituar
Shqipëria është një ndër 10 destinacionet turistike më të pëlqyera për qytetarët polakë. “Shoqata e Operatorëve Turistikë të Polonisë” e rendit në vendin e nëntë në klasifikimin e përvitshëm të shteteve më të vizituara nga polakët, gjatë vitit 2015-2016.

Grupi i vrasjeve me pagesë, rrëfehet Admir Tafili: Si e njoha Kristi Pinen Grupi i vrasjeve me pagesë, rrëfehet Admir Tafili: Si e njoha Kristi Pinen
Admir Tafili vendos të thyejë heshtjen  në seancën e 19 gjyqësore, shumica e të cilave  të shtyra për shkak të avokatëve.

“Omnix”, prokuroria sekuestron pronën tek Gjiri i Lalëzit “Omnix”, prokuroria sekuestron pronën tek Gjiri i Lalëzit
Prokuroria e Durrësit vendosi sekuestro paraprake në një pronë prej 45 mijë metra katrorë truall në zonën e Draçit, që ndodhet në Ishëm, e cila sipas një vendimi të gjykatës i njihej si pronë shtetasit Pal Selçuni.

Tjetër vdekje, dështon pretenca për mjekët e “Koço Gliozheni” Tjetër vdekje, dështon pretenca për mjekët e “Koço Gliozheni”
Ka dështuar në Gjykatën e Tiranës pretenca për dy mjekë të tjerë të maternitetit “Koço Gliozheni”, në gjyq për vdekjen e një pacienteje.

Dita pa makina, Veliaj: Ajri në Tiranë, 15 për qind më i pastër Dita pa makina, Veliaj: Ajri në Tiranë, 15 për qind më i pastër
Në Ditën Ndërkombëtare pa Makina, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i është bashkuar aktivistëve të rrjetit të infomimit të Bashkimit Europian, të cilët janë nisur nga qyteti i Shkodrës duke pedaluar për t’u ndalur në kryeqytet, për të vijuar pedalimin drejt qytetit të Vlorës.

Tiranë, gjendet një person i pajetë në zonën e Linzës Tiranë, gjendet një person i pajetë në zonën e Linzës
Trupi i një 69 vjeçari që dyshohet të jetë vetëvrarë me pistoletë, u gjet paraditen e së enjtes në periferi të kryeqytetit.

FIAA: Dhuna për Lalëzin, e izoluar. Armiqtë, të përbashkët FIAA: Dhuna për Lalëzin, e izoluar. Armiqtë, të përbashkët
Rreth dy javë pas sulmit barbar ndaj biznesmenit amerikano-libanez Fadi Mitri ka reaguar edhe Shoqata e Investitorëve të Huaj të Shqipërisë.

Nishani pritet nga Presidenti amerikan, Barack Obama Nishani pritet nga Presidenti amerikan, Barack Obama
Presidenti Bujar Nishani dhe Zonja e Parë, Odeta Nishani morën pjesë në pritjen e dhënë nga Presidenti Barack Obama dhe Zonja e Parë e SHBA-ve, Michele Obama.

Berisha: Qeveria dëboi biznesmenin libanez; Rama: Sali, e dëboi gjyqtarja jote Berisha: Qeveria dëboi biznesmenin libanez; Rama: Sali, e dëboi gjyqtarja jote
Ish-kryeministri Sali Berisha, në një përgjigje ndaj deputetëve të mazhorancës, ka akuzuar qeverinë e kësaj të fundit për dëbimin e biznesmenëve nga vendi, duke iu referuar rastit të kompanisë libaneze “Omnix”.

Ligji i mbetjeve, Rama: Stimul industrisë së riciklimit; debate në Kuvend Ligji i mbetjeve, Rama: Stimul industrisë së riciklimit; debate në Kuvend
Kryeministri Edi Rama ka mbrojtur ligjin e mbetjeve, të ndryshuar së fundmi nga mazhoranca e tij, duke thënë se ai ofron garanci dhe siguri, ndryshe nga ligji i hartuar nga qeveria parardhëse.

Protestë kundër mbetjeve para Parlamentit, shoqëria civile përplaset me policinë Protestë kundër mbetjeve para Parlamentit, shoqëria civile përplaset me policinë
Ka nisur përpara Parlamentit protesta kundër importit të mbetjeve të riciklueshme. Aktivistët e shoqërisë civile janë përplasur me policinë pasi kanë kërkuar të fusin kazanët e mbeturinave në seancë plenare.

Kurbin, sekuestrohen 35 kg kanabis; një i arrestuar Kurbin, sekuestrohen 35 kg kanabis; një i arrestuar
Në Kurbin janë sekuestruar 35 kg kanabis dhe është arrestuar zotëruesi i tyre.

Durrës, sekuestrohen 300 kg kanabis në një banesë Durrës, sekuestrohen 300 kg kanabis në një banesë
Në Ishëm të Durrësit janë sekuestruar 300 kg kanabis sativa, që ishin sistemuar në një banesë dhe ishin gati për pastrim, tharje dhe magazinim.

Nishani depozitoi në OKB instrumentin e ratifikimit të Marrëveshjes së Parisit për Klimën Nishani depozitoi në OKB instrumentin e ratifikimit të Marrëveshjes së Parisit për Klimën
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, mori pjesë në ceremoninë e Nivelit të Lartë për Hyrjen në Fuqi të Marrëveshjes së Parisit për Klimën.

Sekuestrohen 56 mijë litra solar kontrabandë në Elbasan Sekuestrohen 56 mijë litra solar kontrabandë në Elbasan
Të mërkurën janë sekuestruar në Elbasan rreth 56 mijë litra solar kontrabandë, pas një kontrolli për produktet energjitike, për të cilat paguhet akcizë.

Përmbyset autobusi në aksin Gjirokastër-Tepelenë, 31 të plagosur Përmbyset autobusi në aksin Gjirokastër-Tepelenë, 31 të plagosur
Një aksident i rëndë është shënuar rreth orës 04:40 të mëngjesit në aksin rrugor Gjirokastër-Tepelenë, pranë Ujit të Ftohtë. Autobusi i linjës Athinë-Tiranë, që transportonte 41 pasagjerë, është përplasur fillimisht me faqen e kodrës në krahun e drejtuesit të mjetit dhe më pas është përmbysur në rrugë.

AKU: 7 subjekte me ngarkesë mikrobike mbi normë AKU: 7 subjekte me ngarkesë mikrobike mbi normë
Gazetarët e Fiksit kërkuan të bashkëpunojnë me Drejtorinë Rajonale të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit të Degës Tiranë për marrjen e mostrave dhe kryerjen e analizave për ngarkesën mikrobike që mban kjo akullore e tregtuar në këto kushte.

Fiks Fare, ja si riciklohen akulloret Fiks Fare, ja si riciklohen akulloret
Emisionit Fiks Fare risolli këtë të mërkurë fakte nga mënyra sesi tregtarët e abuzojnë me prodhimin dhe tregtimin e akullores, e cila gjatë sezonit të verës është një nga produktet që konsumohet me shumë.

Paketa “Amsterdam”, Dhoma e Tregtisë: Legalizim hashashit dhe prostitucionit Paketa “Amsterdam”, Dhoma e Tregtisë: Legalizim hashashit dhe prostitucionit
Nga shtëpitë publike deri tek përdorimi i hashashit, “Red Light District” në Amsterdam nuk i lë asnjë hapësirë imagjinatës. Lagjja në të cilën profesioni më i vjetër në botë ushtrohet në mënyrë të ligjshme e ka shndërruar kryeqytetin holandez në një atraksion turistik të jashtëzakonshëm.

Kalvari i një investimi të munguar; ping-pong mes qeverive, projekti nisi në 2008 Kalvari i një investimi të munguar; ping-pong mes qeverive, projekti nisi në 2008
Saga e projektit për ndërtimin e një resorti turistik në Gjirin e Lalëzit ka nisur në korrik të vitit 2008, kur kryeministri i atëhershëm Sali Berisha priti në zyrën e tij përfaqësuesit e grupit “Omnix”.

Dosja “Omnix”, Ministria heton një vendim të Gjykatës së Durrësit Dosja “Omnix”, Ministria heton një vendim të Gjykatës së Durrësit
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka urdhëruar hapjen e një hetimi administrativ për vendimin e Gjykatës së Durrësit që i njohu pronën ku do të ndërtohej resorti turistik i Lalzit një familjeje nga durrësi.

Pranimet në universitete, Nikolla: 75% e kuotave bosh për fazën e dytë Pranimet në universitete, Nikolla: 75% e kuotave bosh për fazën e dytë
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka bërë publike numrin e studentëve të rinj të regjistruar në shkollat e larta në fazën e parë ku vetëm 25% e kuotave janë zënë dhe 75% të tyre mbeten të lira për raundin e dytë.

Libanezi, Meta: Më shumë për sigurinë e bizneseve "Libanezi", Meta: Më shumë për sigurinë e bizneseve
Largimi nga Shqipëria i investitorit të dhunuar libanez, për kryetarin e Kuvendit Ilir Meta është një rast që tregon se duhen bërë përpjekje shumë të mëdha për të krijuar klimë besimi te bizneset për sigurinë fizike dhe juridike. Për këtë arsye, kreu i Kuvendit e konsideroi shumë të rëndësishme zbardhjen e plotë të ngjarjes.

U kapën me 2 kg drogë, mbi 11 vjet burg familjes U kapën me 2 kg drogë, mbi 11 vjet burg familjes
11 vjet e 4 muaj burgim ka dhënë Gjykata e Tiranës ndaj tre anëtarëve të familjes Llani, të cilët u shpallën fajtorë për shpërndarje të lëndëve narkotike.

Reforma zgjedhore, Meta kërkon përshpejtim: Detyrim ndaj te huajve Reforma zgjedhore, Meta kërkon përshpejtim: Detyrim ndaj te huajve
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i rikujtoi klasës politike në vend se reforma zgjedhore duhet të përshpejtohet.

Konferenca kundër ekstremizmit, Shqipëria përfaqësohet nga Bushati Konferenca kundër ekstremizmit, Shqipëria përfaqësohet nga Bushati
Për të dytin vit radhazi, Shqipëria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vatikani, Jordania, Maroku dhe UNESCO, organizuan gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së aktivitetin “Lufta kundër radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm përmes edukimit”.

Tiranë, alarmi i rremë për bombë vë në lëvizje policinë Tiranë, alarmi i rremë për bombë vë në lëvizje policinë
Një alarm për lëndë eksplozivi në një automjet pranë Drejtorisë së Patentave, në Tiranë, ka vënë në lëvizje policinë kryeqytetase.

Siguria e bankave, kërkohet forcimi i kritereve për policitë private Siguria e bankave, kërkohet forcimi i kritereve për policitë private
Ndonëse gjatë 8 muajve të parë të 2016-s rastet e grabitjeve të bankave dhe mjeteve që transportojnë vlera monetare kanë qenë të shumta, niveli i sigurisë në këto institucione vijon të lërë për të dëshiruar.

Makinat pa siguracion, dëmi 1,3 mld lekë Makinat pa siguracion, dëmi 1,3 mld lekë
Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare raportoi në Komisionin e Ekonomisë se 26 % e automjeteve në Shqipëri nuk e paguajnë policën vjetore të sigurimit të detyrueshëm. Gjatë viteve 2014 - 2015  nga aksidentet e shkaktuara  nga këto automjete të pasiguruar është  krijuar një dëm prej 1,3 miliardë lekë, por që nuk është shlyer dhe as është përfituar nga qytetarët e dëmtuar.

Zbuten gjobat për biznesin. Qeveria jep mundësi për vetëkorrigjim Zbuten gjobat për biznesin. Qeveria jep mundësi për vetëkorrigjim
Zbutja e masave ndëshkuese nis nga bizneset që kapen të paregjistruara. Sipas draftit të ri të procedurave tatimore, ndëshkimi për këto biznese nuk do të jetë më mbyllja automatike, por ato do të detyrohen që të regjistrohen.

Komisioni i Helsinkit: KLSH zbulon dëmet, por nuk vepron për dënimin e shkaktarëve Komisioni i Helsinkit: KLSH zbulon dëmet, por nuk vepron për dënimin e shkaktarëve
Kontrolli i Lartë i Shtetit i ka kallëzuar se përmes shpërdorimit të detyrës shkeljes së barazisë në tendera dhe falsifikimit i kanë shkaktuar shtetit dëmin prej më shumë se tre miliardë lekë, e megjithatë nuk ka këmbëngulur deri në fund në pretendimet e veta.

“Çlirohen” 17.780 bursa “Çlirohen” 17.780 bursa
17 780 vende janë në dispozicion të maturanteve për të gjithë programet mësimore që ofrohen në universitetet publike në vend.

“Vetting”-u ankimohet në Kushtetuese nga PD. Dje hyri në fuqi “Vetting”-u ankimohet në Kushtetuese nga PD. Dje hyri në fuqi
Partia Demokratike vendosi ta ankimojë ligjin e “Vetting”-ut në Gjykatën Kushtetuese. Opozita e sheh këtë institucion si mundësinë e fundit për të rrëzuar një ligj, që sipas Partisë Demokratike i jep qeverisë kontrollin politik mbi organet që do të vendosin për pastërtinë e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Kamëz, fëmijët mbeten pa kopsht. S’paguhet qiraja, Mziu akuzon qeverinë Kamëz, fëmijët mbeten pa kopsht. S’paguhet qiraja, Mziu akuzon qeverinë
Në Paskuqan, 130 fëmijë kopshti në “Kodrën e kuqe” e zhvillojnë mësimin në oborr. Prej disa ditësh, fëmijët dhe edukatoret nuk janë lejuar të futen në objektin që ka shërbyer një vit më parë si kopsht. Godina është private dhe pronari i saj ka mbyllur dyert, pasi bashkia nuk ka rilidhur kontratën e re.

Shpresë për ftesë nga BE, raporti në Komisionin e Jashtëm Shpresë për ftesë nga BE, raporti në Komisionin e Jashtëm
Afrimi i datës së publikimit të progres raportit nga Bashkimi Europian, ka bërë që Komision i Jashtëm Parlamentar, të thërras në një dëgjesë përfaqësues të Ministrisë së Jashtme, lidhur me informacionet që ata kanë mbi pritshmërie për këtë raport.

Ambasadorja Vlahutin dhe Sokol Dervishi takohen për transportin dhe ujin Ambasadorja Vlahutin dhe Sokol Dervishi takohen për transportin dhe ujin
Transporti dhe sektorët e ujit ishin temat kryesore të diskutuara nga Shefja e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, Ambasadorja Romana Vlahutin dhe ministri i ri i sapoemëruar i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishi.

Holanda heq pagesat për shqiptarët që u refuzohet azili Holanda heq pagesat për shqiptarët që u refuzohet azili
Shqiptarët, që nuk e fitojnë të drejtën e azilit në Holandë, nuk do të paguhen më me nga 200 euro për të rritur dhe 40 euro për fëmijë, kur të largohen prej andej.

PBDNJ-së dhe e OMONIA denoncojnë ndërtimin e një objekti në Livadh PBDNJ-së dhe e OMONIA denoncojnë ndërtimin e një objekti në Livadh
Dega e PBDNJ-së dhe e OMONIA-s në Himarë kanë reaguar ditën e mërkurë për ndërtimin e një objekti në zonën e Livadhit.

Mbështetja për bujqësinë, Rama në Elbasan: Qeveria do të garantojë kreditë Mbështetja për bujqësinë, Rama në Elbasan: Qeveria do të garantojë kreditë
Turi i kryeministrit për prezantimin e programit për bujqësinë u ndal në Elbasan, ku Edi Rama ftoi fermerët të përfitojnë nga Fondi Kombëtar i Garancisë, duke i nxitur që të hartojnë projekte investimi që mbështeten nga bankat.

Policia kërkon ndihmë për identifikimin e kufomës së gjetur në Kodër Selitë Policia kërkon ndihmë për identifikimin e kufomës së gjetur në Kodër Selitë
Policia e Tiranës ka lëshuar një deklaratë ditën e sotme ku i kërkon qytetarëve për të bërë të mundur identifikimin e një kufome të skeletizuar të gjendur më datë 12 shtator, në Kodër Selitë.

PD: Padrejtësia vazhdon, 20 mijë maturantë të braktisur pas fazës së parë PD: Padrejtësia vazhdon, 20 mijë maturantë të braktisur pas fazës së parë
Kreu i Departamentit të Arsimit në Partinë Demokratike, Luciano Boci deklaroi se “rreth 20 mijë maturantë janë sot edhe një herë të braktisur nga Edi Rama”.

LSI: Reforma të mos ndalet. Vasili: Duhet debat dhe konstruktivitet LSI: Reforma të mos ndalet. Vasili: Duhet debat dhe konstruktivitet
Për Petrit Vasilin dhe LSI-në, 6 ligjet e mbetura të Reformës në Drejtësi duhet të ecin në frymë mirëkuptimi, por jo të shndërrohen në debate artificiale dhe për to nuk ka më kthim pas.

Tony Blair mbyll firmat e tij të konsulencës. Tashmë, aktivitete jofitimprurëse Tony Blair mbyll firmat e tij të konsulencës. Tashmë, aktivitete jofitimprurëse
Ish-kryeministri britanik Tony Blair ka vendosur të mbyllë fimat e tij të konsulencës, të cilat i kanë siguruar miliona të ardhura, ndërsa do të përqëndrohet tani e tutje në punën jofitimprurëse. Në një deklaratë të zyrës së Blairit thuhet se do të mbyllen firmat e tij “Tony Blair Associates” dhe strukturat mbështetëse të biznesit “Firerush” dhe “Windrush”.

Aksion antidrogë në Brescia, goditet grupi i bashkëpunëtorëve të Balilit Aksion antidrogë në Brescia, goditet grupi i bashkëpunëtorëve të Balilit
Pas 5 vite hetimesh dhe arrestimesh në periudha të ndryshme, “Guardia di Finanza” e Brescias, në veri të Italisë, mbylli operacionin ndërkombëtar antidrogë “Ring neë”.

Importi i mbetjeve, LSI: Rol monitorues shoqërisë civile Importi i mbetjeve, LSI: Rol monitorues shoqërisë civile
Lëvizja Socialiste për Integrim ka propozuar një amendament për ligjin e importit të mbetjeve. Në amendament, LSI kërkon shtimin edhe të një pike ku kërkohet t’i jepet mundësi shoqërisë civile të ketë rol në monitorimin e këtij procesi.

Nishani takohet me Ban Ki-moon Nishani takohet me Ban Ki-moon
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në kuadrin e pjesëmarrjes në punimet e Sesionit të 71-të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, zhvilloi takime dypalëshe me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, me Presidentin e Republikës së Polonisë, Andrzej Duda si dhe me Presidenten e Republikës së Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç.

Kërkohet burgim i përjetshëm për të akuzuarit e vrasjes së dyfishtë te “Lulishte 1 Maji” Kërkohet burgim i përjetshëm për të akuzuarit e vrasjes së dyfishtë te “Lulishte 1 Maji”
Prokuroria ka dhënë pretencën për të akuzuarit e vrasjes së dyfishtë të ndodhur një vit më parë te "Lulishte 1 Maji".

“Eskorta”, tentuan të kalojnë 19 afganë në Kosovës, arrestohen 3 persona “Eskorta”, tentuan të kalojnë 19 afganë në Kosovës, arrestohen 3 persona
Tre persona janë arrestuar nga policia e Kukësit nën akuzën për “kalim të paligjshëm të kufijve, në bashkëpunim”, duke tentuar të kalonin në mënyrë të paligjshme drejt Kosovës 19 shtetas afganë.

Gramsh, vrasje për një femër Gramsh, vrasje për një femër
Një 30-vjeçar është vrarë me thikë mbrëmjen e së martës në fshatin Shën Mëri të Gramshit, pas grindjes me një të ri për shkak të një vajze.

Plagosje me armë zjarri në Mirditë Plagosje me armë zjarri në Mirditë
Mëngjesin e sotëm, një shtetas është plagosur me armë zjarri në krah. Ngjarja ka ndodhur në Kanicar të Mirditës. Bëhet fjalë për shtetasin me iniciale N.P., 21 vjeç.

Asgjësohen 7400 rrënjë kanabis në Vlorë Asgjësohen 7400 rrënjë kanabis në Vlorë
Vazhdon aksioni i policisë për asgjësimin e parcelave me kanabis sativa në vend. Rreth 7400 rrënjë bimë narkotike të dyshuara të llojit kanabis sativa janë zbuluar në Vlorë.

Zona ku do të investonte OMNIX, ministri i Drejtësisë urdhëron hetim administrativ Zona ku do të investonte OMNIX, ministri i Drejtësisë urdhëron hetim administrativ
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka urdhëruar hetim administrativ për pronën në Gjirin e Lalëzit ku do të investonte shoqëria OMNIX. Urdhëri parashikon inspektimin e legjitimitetit të vendimeve të Gjykatës së Durrësit.

Durrës, arrestohet i kërkuari ndërkombëtarisht për vrasje Durrës, arrestohet i kërkuari ndërkombëtarisht për vrasje
Policia e Durrësit ka arrestuar një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar, i cili akuzohet për vrasje, vjedhje në rrethana rënduese dhe rrëmbim personi.

Policia e Shtetit, takim me partnerët për luftën ndaj kanabisit Policia e Shtetit, takim me partnerët për luftën ndaj kanabisit
Drejtori i Policisë së Shtetit, Haki Çako, së bashku me Drejtorin e Përgjithshëm për Sigurinë Publike, Altin Qato dhe drejtues të tjerë të policisë, pritën në një takim Oficerët Ndërlidhës Policorë të atashuar në vendin tonë dhe drejtuesit e misioneve që asistojnë Policinë e Shtetit.

Fusnin kanabis për të dënuarit; arrestohen dy gardianë të burgut të Fierit Fusnin kanabis për të dënuarit; arrestohen dy gardianë të burgut të Fierit
Dy punonjës të burgut të Fierit janë arrestuar në flagrancë pasi u kapën duke futur lëndë narkotike për të dënuarit.

Fiks Fare, qumështi shitet me bidonë nga kazanët e plehrave "Fiks Fare", qumështi shitet me bidonë nga kazanët e plehrave
“Fiks Fare” vijoi mbrëmjen e së martës investigimin për sigurinë ushqimore, duke u ndalur tek qumështi, një produkt që konsumohet nga të gjithë, por sidomos nga fëmijët. Pavarësisht se është e ndaluar, në të gjitha tregjet e qytetit të Tiranës, shitet qumësht në shishe plastike nga banorët e fshatrave rreth kryeqytetit. Bidonët, që në shumicën e rasteve janë të deformuar nga përdorimi i shpeshtë, mblidhen nëpër koshat e plehrave dhe u shiten këtyre banorëve për 5 ose 7 lekë.

Tiranë, aksident të Rruga e Dibrës; makina përplas këmbësorin Tiranë, aksident të Rruga e Dibrës; makina përplas këmbësorin
Një person është dërguar në spital në gjendje të rëndë, pasi është aksidentuar nga një makinë në Rrugën e Dibrës.

Miratohen ligjet e “Drejtësisë”. PD-ja braktisi komisionin Miratohen ligjet e “Drejtësisë”. PD-ja braktisi komisionin
Mazhoranca përfundoi e vetme miratimin e ligjit për organet e reja të qeverisjes së sistemit të drejtësisë. Partia Demokratike nuk u kthye në komision, pas largimit të hënën, me arsyetimin se me formulimet e reja në ligj, mazhoranca zhbëri konsensusin për ndryshimet kushtetuese dhe iu rikthye qëllimit të kapjes politike të Këshillave të Lartë në gjyqësor dhe prokurori.

Të vdesësh atje ku lind; Rrëfehet i vëllai i të ndjerës Aida Çajka "Të vdesësh atje ku lind"; Rrëfehet i vëllai i të ndjerës Aida Çajka
Vdekja e nënës shtatzënë dhe foshnjës së saj 41-javëshe në maternitetin “Koço Gliozheni” ka ngritur shumë pikëpyetje edhe për sistemin e urgjencës në Shqipëri. A mund të ishte shmangur kjo tragjedi? A kanë gabuar mjekët? Nëse po kush prej tyre?

71 milionë euro për bujqësinë, qeveria shqiptare dorëzon aplikimin pranë KE-së 71 milionë euro për bujqësinë, qeveria shqiptare dorëzon aplikimin pranë KE-së
Qeveria shqiptare ka dorëzuar sot pranë Komisionit Europian aplikimin për përfitimin e grantit prej 71 milionë eurosh për mbështetjen e bujqësisë dhe zhvillimit rural.

Importi i lëndëve të riciklueshme, kalon projektligji Importi i lëndëve të riciklueshme, kalon projektligji
Komisioni i Veprimtarive Prodhuese miratoi ligjin për lejimin e importit të mbetjeve të riciklueshme në vend, me vota nga të dyja palët, megjithëse disa deputetë të opozitës abstenuan.

OSHEE investon në Tiranë, 7 milionë euro për rrjetin e ri OSHEE investon në Tiranë, 7 milionë euro për rrjetin e ri
OSHEE po investon 7 milionë dollarë për uljen e humbjeve dhe përmirësimin e furnizimit me energji të rreth 120 mijë banorëve në disa prej zonave më problematike të Tiranës si “Misto Mame”, Unaza e Madhe apo ish-Fusha e Aviacionëve.

Denoncimi i “Fiks Fare”, policia ndalon inspektorin e AKU-së Denoncimi i “Fiks Fare”, policia ndalon inspektorin e AKU-së
Policia e Tiranës, bazuar në pamjet filmike të transmetuara në “Fiks Fare”, ka ndaluar inspektorin e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU), 37-vjeçarin Indrit Korbi. Ndalimi i tij u bë për korrupsion pasiv. Gjithashtu, u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e inspektorit Etrit Berisha, 33 vjeç.

46 mijë vende të lira pune në Gjermani. Mund të aplikohet edhe në Tiranë 46 mijë vende të lira pune në Gjermani. Mund të aplikohet edhe në Tiranë
Nëse ke një zanat dhe dëshiron të punosh në Gjermani, mjafton të paraqitesh në zyrat e punës për t’u orientuar me procedurat se si mund të pajisesh me vizë pune, pa pasur nevojë të nisesh si azilkërkues.

Basha: Largimi i Omnix, lajm i keq për vendin, i mirë për krimin Basha: Largimi i Omnix, lajm i keq për vendin, i mirë për krimin
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se “largimi i Omnix Albania është tjetër lajm i keq për vendin tonë”, duke shtuar se “krimi, trafikantët dhe banditët ia dolën ta mbajnë të tyre zhvillimin dhe Shqipërinë”.

Policia përgënjeshtron PD: Nuk është plagosur kreu i ALUIZNI-t Policia përgënjeshtron PD: Nuk është plagosur kreu i ALUIZNI-t
Policia e Durrësit ka reaguar në lidhje me akuzat e Partisë Demokratike, që pretendon se uniformat blu të qytetit bregdetar kanë fshehur plagosjen e kreut të ALUIZNI-t në këtë qytet.

Të gjesh punë në Zyrën e Punës Të gjesh punë në Zyrën e Punës
Fatjona Taku është një nga të rejat e punësuara me ndërmjetësimin e zyrave të punës në Tiranë. Prej muajit shtator, ajo u mëson gjuhën shqipe nxënësve ndërkombëtarë, në një shkollë private.

Digjitalizimi i medias vizive Digjitalizimi i medias vizive
Procesi i digjitalizimit të transmetimeve televizive tokësore ka nisur fazën e parë të tij, e cila parashikon që deri në fund të muajit tetor, qytetarët e Tiranës dhe Durrësit do të mund të shohin një cilësi më të mirë të zërit dhe figurës në kanalet ekzistuese televizive.

LSI mbledh KQZ-në e zgjedhjeve për kryetar LSI mbledh KQZ-në e zgjedhjeve për kryetar
Lëvizja Socialiste për Integrim vijon përgatitjet për organizimin e procesit zgjedhor për kryetar të saj.

Përndjekja e vajzave, policia arreston dy persona; trendi në rritje Përndjekja e vajzave, policia arreston dy persona; trendi në rritje
Shtohen rastet e përndjekjeve të femrave në Tiranë. Vetëm gjatë ditës së hënë policia e kryeqytetit ka vënë në pranga 2 persona të cilët në mënyrë të vazhdueshme kanë ngacmuar 2 vajza, të cilat kanë vendosur t’i denoncojnë pranë uniformave blu.

Mundësia e dytë, mbi 18 mijë vende bosh për maturantët Mundësia e dytë, mbi 18 mijë vende bosh për maturantët
Mbi 18 mijë kuota pranimi duke se do të jenë në dispozicion të maturantëve në raundin e dytë të aplikimit për maturantë që duan të ndjekin shkollat publike në vend dhe që nuk listuan fitues në raundin e parë.

Vetting-u hyn në fuqi! Kalon afati, presidenti flet me heshtje Vetting-u hyn në fuqi! Kalon afati, presidenti flet me heshtje
Afati zyrtari përfundoi të hënën, por duke marrë parasysh dhe faktin se presidenti Nishani udhëtoi të dielën drejt Shteteve të Bashkuara, u duke se gjithçka do shkonte në këtë drejtim.

Dilema e qeverisë me “Bankers”, i hapur opsioni i arbitrazhit Dilema e qeverisë me “Bankers”, i hapur opsioni i arbitrazhit
Burime zyrtare nga Ministria e Energjetikës thonë se ky institucion, së bashku me Avokaturën e Shtetit dhe Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore janë duke shqyrtuar të gjithë dokumentacionin dhe më pas do të dalin në një vendim final nëse do të shkohet apo jo në arbitrazh me “Bankers”.

Biznesmeni arab ikën pasi e dhunuan, Shqipëria humbet 450 mln euro Biznesmeni arab ikën pasi e dhunuan, Shqipëria humbet 450 mln euro
Omnix Albania, kompania që do të investonte 450 milionë euro në Lalëz, deklaroi tërheqjen e menjëhershme nga të gjitha investimet në Shqipëri.

Denoncimi i “Fiks Fare”, pezullohen inspektorët e AKU-së Denoncimi i “Fiks Fare”, pezullohen inspektorët e AKU-së
Pas denoncimit të bërë në emisionin “Fiks Fare”, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka marrë masën pezullim nga detyra për inspektorët e Drejtorisë Rajonale në Tiranë, Etrit Berisha dhe Indrit Korbi. Gjithashtu është ngritur Komisioni Disiplinor për fillimin e procedurave ligjore për largimin nga Shërbimi Civil, për të dy punonjësit.

Komisioni i sigurisë miraton ndryshimet në “ligjin e kamerave” Komisioni i sigurisë miraton ndryshimet në “ligjin e kamerave”
Komisioni i sigurisë kombëtare votoi ndryshimet dhe kaloi për në seancë plenare projektligjin e shumëdebatuar për masat shtësë, i njohur ndryshe si ligji i kamerave, i cili u riktye për rishqyrtim edhe nga presidenti Nishani.

Teknologjia në zgjedhje, Rusmali: Shqipëria s’është gati për votim elektronik Teknologjia në zgjedhje, Rusmali: Shqipëria s’është gati për votim elektronik
Shqipëria nuk është ende gati për votim elektronik. Për të shmangur rreziqet dhe pasigurinë se teknologjia mund të shndërrohet në rrezik për procesin, fillimisht kjo metodë duhet të planifikohet në disa nivele dhe të pilotohet në zona specifike.

“Rimi” shkon në luftë. Deputeti Spahiu futet në garë për kreun e LSI-së “Rimi” shkon në luftë. Deputeti Spahiu futet në garë për kreun e LSI-së
Brenda tre muajve deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu i provoi të treja: kundërshtimin, përjashtimin dhe rehabilitimin. Ai doli kundër qëndrimit zyrtar të partisë për reformën në drejtësi, u përjashtua nga partia dhe u rehabilitua.

Tiranë, sherr mes adoleshentëve, plagoset 15-vjeçari Tiranë, sherr mes adoleshentëve, plagoset 15-vjeçari
Një nxënës i shkollës së mesme “Çajupi” në kryeqytet mbeti i plagosur me mjete prerëse, pas një sherri me një bashkëmoshatarin e tij.

PD: Pazare me legalizimet në Durrës, policia fsheh plagosjen PD: Pazare me legalizimet në Durrës, policia fsheh plagosjen
Partia Demokratike akuzon policinë se ka fshehur plagosjen e drejtorit të ALUIZNI-t për Durrësin, Flamur Gjuzi, që sipas saj është bërë për “pazare legalizimesh”.

Tiranë, zjarri shkrumbon një banesë në rrugën “Mine Peza” Tiranë, zjarri shkrumbon një banesë në rrugën “Mine Peza”
Një banesë në rrugën “Mine Peza” në Tiranë është shkrumbuar paraditen e sotme për shkak të një zjarri që ra nga shpërthimi i një bombole.

Tiranë, përfundojnë punimet tek ish-ATSH; Veliaj falenderon punëtorët Tiranë, përfundojnë punimet tek ish-ATSH; Veliaj falenderon punëtorët
Një tjetër bllok i rikualifikuar banimi, në rrugën “Fadil Rada”, i është shtuar Tiranës. Tetë mijë banorë pranë zonës që njihet si ish-ATSH-ja, tashmë kanë ambiente çlodhëse, lulishte, një kënd lojërash për fëmijët dhe transformim të plotë të infrastrukturës rrugore e nëntokësore.

Grabitja e bankës, Apeli lë në burg Robert Kullën Grabitja e bankës, Apeli lë në burg Robert Kullën
Gjykata e Apelit në Tiranë ka lënë paraditen e sotme në fuqi masën e arrestit me 30 ditë burg për Robert Kullën.

Gënjeu për të shpëtuar djalin, në pranga babai dhe dy 19 vjeçarë Gënjeu për të shpëtuar djalin, në pranga babai dhe dy 19 vjeçarë
Policia arrestoi dy 19-vjeçare, banues në Fier si shkaktarë të aksidentit me pasojë vdekjen e një 68-vjeçari ditën e djeshme në rrugën Plepa-Rrogozhine.

Rruga e Kombit, bizneset protestojnë kundër taksës Rruga e Kombit, bizneset protestojnë kundër taksës
Bizneset në Kukës, Has e Tropojë ka ndërprerë këtë të martë për 1 orë punën në shenjë proteste ndaj taksës së Rrugës së Kombit.

PD: Rama, hipokrizi me të rënët. Kanabizimi, rreziku më i madh për vendin PD: Rama, hipokrizi me të rënët. Kanabizimi, rreziku më i madh për vendin
Sekretari për Aksionin Qytetar në PD, Ervin Salianji e ka quajtur një veprim hipokrit përurimin e murit të kujtesës pranë Ministrisë së Brendshme nga kryeministri Rama.

Vdekja e 35-vjeçares, gjykata liron mjekët; cakton detyrim paraqitje Vdekja e 35-vjeçares, gjykata liron mjekët; cakton detyrim paraqitje
Dhjetëra mjekë dhe infermierë të maternitetit “Koço Gliozheni” kanë pritur për më shumë se dy orë në oborrin e Gjykatës së Tiranës për dhënien e masës së sigurisë ndaj dy kolegëve të tyre.

Falja e borxhit italian, 4 milion euro investime vetëm për bashkitë Falja e borxhit italian, 4 milion euro investime vetëm për bashkitë
Ministria e Financave do i shpërndajë bashkive 4 milionë euro të tjera nga borxhet e falura të qeverisë italiane. Arben Ahmetaj tha se paratë do të financojnë investime lokale.

Programi për bujqësinë, Rama në Gramsh: Epokë e re ndryshimi Programi për bujqësinë, Rama në Gramsh: Epokë e re ndryshimi
Kryeministri Edi Rama është ndalur këtë të martë në Gramsh, në një bashkëbisedim me fermerët në fshatin Mashan, për të prezantuar pikat kryesore të programit për bujqësinë, që në fokus ka familjen fermere, si motorin e zhvillimit të fshatit. Kreu i qeverisë i ka ftuar ata të përfitojnë sa më shumë nga fondet në bujqësi.

Presidenti Nishani diskuton në OKB për refugjatët dhe të drejtën ndërkombëtare Presidenti Nishani diskuton në OKB për refugjatët dhe të drejtën ndërkombëtare
Në kuadrin e aktiviteteve të Samitit të OKB-së për refugjatët dhe migracionin u zhvillua edhe një tryezë e rrumbullakët, “Kontrata Globale për ndarjen e përgjegjësive, për refugjatët dhe respektimin e të drejtës ndërkombëtare”, të cilën e kryesoi Presidenti i Republikës, Bujar Nishani së bashku me zëvendëspresidentin e parë të Komisionit Europian, Komisonerin Frans Timmermans.

UET mbush 10 vjeç UET mbush 10 vjeç
Universitetit Europian të Tiranës shënoi 10 vjetorin e tij. Në një ceremoni ku merrnin pjesë personalitete të arsimit dhe politikes, administratori i UET-së, dhe një ndër themeluesit këtij Universiteti privat Henri Çili kujton hapat e parë të hedhura drejt një modeli tjetër Universiteti.

Gomonia e kapur në Brindisi, Guardia di Finanza: U njoftuam nga pala shqiptare Gomonia e kapur në Brindisi, Guardia di Finanza: U njoftuam nga pala shqiptare
Një gomone 8.5 metra e gjatë, me dy motorë, me 31 pako të mëdha me lëndë narkotike, u gjet e braktisur në orët e para të mëngjesit të së hënës në brigjet e Barit. Policia Kufitare dhe Guardia di Finanza ndoqën gomonen nga Mifoli deri në Brindizi, ndërsa 3 personat që ndodheshin në të mundën të largohen.

Majlinda Bregu në Top Story: Strukturat e PD, kaotike Majlinda Bregu në Top Story: Strukturat e PD, kaotike
3 vjet e gjysmë më parë, kur Partia Demokratike humbi zgjedhjet, dilema e madhe ishte a do të mbijetojë kjo parti pa Sali Berishën. Sot dilemat mbetet dhe pavarësisht asaj çfarë thuhet, në dibër Partia Demokratike humbi. Kjo ka sjellë një shtim të zërave kritikë brenda Partisë Demokratike dhe njëri prej këtyre zërave është Majlinda Bregu.

“Fiks Fare”, inspektorët e AKU-së duan “kafe” që të zhbllokojnë biznesin “Fiks Fare”, inspektorët e AKU-së duan “kafe” që të zhbllokojnë biznesin
Siguria ushqimore ishte sërish në qendër të vëmendjes të emisionit “Fiks Fare” mbrëmjen e së hënës. Gazetarët dhe bashkëpunëtorët e “Fiksit” kanë dokumentuar me zë dhe figurë një tjetër rast korrupsioni, ku inspektorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU) kërkojnë 20 mijë lekë për të zhbllokuar një aktivitet.

Spitalet pa mjekë. Jashtë Tiranës, nuk ka më kardiologë, kirurgë e gjinekologë Spitalet pa mjekë. Jashtë Tiranës, nuk ka më kardiologë, kirurgë e gjinekologë
Në spitalin e Shkodrës, një nga qendrat më të mëdha spitalore, mungojnë 13 mjekë specialistë. Sipas drejtorit Përparim Çela duhen ende dy pediatër, 4 mjekë në sanatorium, tre në urgjencë, një në infektiv dhe një kardialog. Në Gjirokastër nuk ka alergologë, ka nevojë për renimatorë, por edhe ortopedë dhe kirurgë.

Ligji i plehrave kalon në komision, por Vasili kundër Ligji i plehrave kalon në komision, por Vasili kundër
Tre vjet më parë, kur sapo kishte marrë votëbesimin në Parlament si kryeministër, Edi Rama firmosi publikisht ndalimin e importit të mbetjeve. Ky ishte ligji i parë që kryeministri Rama firmosi, si një nga premtimet kryesorë të fushatës së tij elektorale.

Eja, mblidhuni... në Tiranë. Qeveria fton diasporën: Kontribuoni për vendin tuaj Eja, mblidhuni... në Tiranë. Qeveria fton diasporën: Kontribuoni për vendin tuaj
Nga data 18 deri në 20 nëntor, në Tiranë do të organizohet Samiti i Diasporës shqiptare, i cili organizohet nga qeveria dhe ka si qëllim që të mbledhë çdo individ që bën pjesë në Diasporën shqiptare e që ka dëshirë të angazhohet në vendin e origjinës së tij.

Vdekja e të arrestuarit, familjarët: Policia e dhunoi Vdekja e të arrestuarit, familjarët: Policia e dhunoi
Në Grabian të Divjakës është përcjellë në banesën e fundit 53-vjeçarin Fadil Hoxha, i cili humbi jetën në spital pas komplikacioneve në zemër. Familjarët e tij thonë se do bëjnë padi ndaj policisë me akuzën e dhunimit fizik. Fadil Hoxha u ndalua nga policia për vjedhje, por në dhomat e paraburgimit në Lushnje, shfaqi probleme shëndetësore.

Piloti ndryshon mendje. Avokati: Guidi, vetëm turist. Nuk ka status të veçantë Piloti ndryshon mendje. Avokati: Guidi, vetëm turist. Nuk ka status të veçantë
Avokati mbojtes i pilotit Guido Andrea Guidi kërkon që prokuroria të vërtetojë me prova dyshimet se klienti i tij fluturoi drejt Shqipërisë për trafik droge. Avokati i qëndron versionit se Guidi erdhi në Shqipëri për turizëm dhe se gjatë fluturimit avioni pësoi një defekt.

Reshje të dendura shiu në Durrës, përmbyten rrugët Reshje të dendura shiu në Durrës, përmbyten rrugët
Moti i keq me reshje të dendura të shiut i pasdites së të hënës ka shkaktuar probleme të shumta në qytetin e Durrësit.

Hetimet për avionin, Prokuroria në pritje të përgjigjeve nga kompanitë celulare Hetimet për avionin, Prokuroria në pritje të përgjigjeve nga kompanitë celulare
Pesë ditë nga rrëzimi i avionit “Piper” në grykëderdhjen e Ishmit, Prokuroria është ende në pritje të përgjigjeve që duhet t’i dorëzohen nga kompanitë celulare, por edhe nga autoriteti i Aviacionit Civil, për të konfirmuar me prova shkresore deklaratat e pilotit Guido Andrea Guidi.

Pronat, kompanitë e sigurimeve: Të sigurohen detyrimisht me ligj Pronat, kompanitë e sigurimeve: Të sigurohen detyrimisht me ligj
Shqipëria është vendi i fundit në Europë dhe rajon përsa i përket sigurimit të pronave nga përmbytjet, zjarri dhe tërmetet. Për industrinë e sigurimeve, ka ardhur koha që sigurimi i pronave, biznese apo shtëpi të bëhet i detyrueshëm me ligj, siç ishte në mjaft shtete.

Tre të vdekur në rrugë, ditë e errët aksidentesh Tre të vdekur në rrugë, ditë e errët aksidentesh
Tre persona humbën jetën në tri aksidente të ndryshme që ndodhën në Kavajë, Fier dhe Prrenjas. Mëngjesin e së hënës në rrugën nacionale të Kavajës humbi jetën një banor i zonës që po kalonte në mes të rrugës.

PD ikën nga komisioni, opozita braktis diskutimet për ligjin e institucioneve PD ikën nga komisioni, opozita braktis diskutimet për ligjin e institucioneve
Mazhoranca do ta miratojë e vetme ligjin voluminoz prej 198 nenesh për 4 organet e reja dhe më të rëndësishmet e sistemit të drejtësisë. Opozita e braktisi komisionin e reformës pas 3 orë debatesh tek neni 3.

Prezenca e OSBE-së bën thirrje për reformë zgjedhore Prezenca e OSBE-së bën thirrje për reformë zgjedhore
Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar këtë të hënë pas përfundimit të afatit për ankime lidhur me zgjedhjet e 11 shtatorit për kryetarin e bashkisë së Dibrës me anë të kryetarit në detyrë të saj, Robert Wilton.

Tiranë, përfundon rikonstruksioni i kopshteve; Veliaj: Tani shkollat Tiranë, përfundon rikonstruksioni i kopshteve; Veliaj: Tani shkollat
Pas përfundimit të rikonstruksionit të kopshteve, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj thotë se do të vijojë puna për rikonstruksionin e shkollave.

Skandali i kartëmonedhave, Komisioni dëgjon guvernatorin dhe kreun e KLSH Skandali i kartëmonedhave, Komisioni dëgjon guvernatorin dhe kreun e KLSH
Komisioni parlamentar i ekonomisë thirri në një seancë me dyer të mbyllura guvernatorin e Bankës së Shqipërisë dhe kryetarin e Kontrollit të Lartë të Shtetit për të dëshmuar për çështjen e kartëmonedhave të dëmtuara.

Prrenjas, aksident i rëndë me 1 të vdekur e 4 të plagosur Prrenjas, aksident i rëndë me 1 të vdekur e 4 të plagosur
Një aksident i rëndë automobilistik, me pasojë një të vdekur dhe 4 persona të plagosur ka ndodhur këtë pasdite në aksin rrugor Librazhd-Prrenjas.

Qeverisja e drejtësisë, mblidhet komisioni; PD, vërejtje për 11 nene Qeverisja e drejtësisë, mblidhet komisioni; PD, vërejtje për 11 nene
Projektligji për organet e qeverisjes së drejtësisë është ndër më voluminozët e reformës në drjetësi, me 198 nene, por sipas Partisë Demokratike ai është ligji me më shumë shkelje kushtetuese sesa çdo draft që është hartuar deri tani.

Avokati i Shqipërisë: Shkoni në gjyq me “Bankers”, mos i paguani 57 milionë $ Avokati i Shqipërisë: Shkoni në gjyq me “Bankers”, mos i paguani 57 milionë $
Avokati që ka asistuar Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyore në konfliktin me “Bankers” i këshillon qeverisë që të mos pranojë vendimin e ekspertëve për t’i kthyer kompanisë kanadeze 57 milionë dollarë taksa, por ta ankimojë atë në arbitrazh.

Zgjerohen hetimet për mjekët, verifikime edhe në spitalet e tjera Zgjerohen hetimet për mjekët, verifikime edhe në spitalet e tjera
Përveç hetimeve që po kryhen në spitalin “Koço Glozheni”, Prokuroria e Tiranës i ka zgjeruar verifikimet e saj edhe në dy spitalet e tjera ku u transportua e ndjera Aida Çakju.

Kapen 28 kg kanabis në Qafë Thanë, korrierët i shpëtojnë policisë Kapen 28 kg kanabis në Qafë Thanë, korrierët i shpëtojnë policisë
Një sasi droge është kapur në pikën e kalimit kufitar të Qafë Thanës. Mbi 28 kg kanabis u gjet në kufirin e gjelbër.

Droga në Itali, Policia e Shtetit: Aksion i përbashkët me GDF Droga në Itali, Policia e Shtetit: Aksion i përbashkët me GDF
Lidhur me sekuestrimin e sasisë së kanabisit në Brindizi të Italisë, Policia e Shtetit ka deklaruar se ka qenë një operacion i strukturave të saj i koordinuar me autoritetet italiane, kryesisht ato të Guardia di Finanza.

Basha: Lidhjet e Ramës me krimin përdhosin të rënët Basha: Lidhjet e Ramës me krimin përdhosin të rënët
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e ka cilësuar si një farsë përurimin e Murit të Kujtesës në Ministrinë e Brendshme nga kryeministri Rama.

Kavajë, tenton të kalojë superstradën, përplaset për vdekje Kavajë, tenton të kalojë superstradën, përplaset për vdekje
Një person që tentoi të kalojë mes për mes superstradës në Kryeluz të Kavajës është goditur nga një mjet. I aksidentuari ka humbur jetën menjëherë për shkak të goditjes fatale.

Gjosha: Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, e patjetërsueshme Gjosha: Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, e patjetërsueshme
Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, priti Duncan Norman, ambasadorin e ri të  Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë. 

Fier-Vlorë, mjekët protestojnë ndaj arrestimit të kolegëve në Tiranë Fier-Vlorë, mjekët protestojnë ndaj arrestimit të kolegëve në Tiranë
Mjekët e Spitalit Rajonal të Fierit kanë ndërprerë këtë të hënë punën, në shenjë proteste ndaj arrestimit të kolegëve të tyre në Tiranë, për vdekjen e 35-vjeçares Aida Çakju dhe foshnjës së saj.

Droga, Alibeaj: Biznes qeveritar; Tahiri: Mos duhet akuzuar policia italiane? Droga, Alibeaj: Biznes qeveritar; Tahiri: Mos duhet akuzuar policia italiane?
Kreu i Departamentit për Rendin dhe Sigurinë në PD, Enkelejd Alibeaj ka deklaruar këtë të hënë se, problemi i narkotikëve që ka përfshirë Shqipërinë po shkon përtej kufijve të vendit.

Meta, takim me strukturat e LSI: Të nisë debati i brendshëm Meta, takim me strukturat e LSI: Të nisë debati i brendshëm
Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta zhvilloi një takim me strukturat e LSI-së në qytetin e Pogradecit, në kuadër të zgjedhjeve të brendshme që do të zhvillohet më datë 6 nëntor.

Shkodër, “arrest me burg” autorit të vrasjes në Dukagjin Shkodër, “arrest me burg” autorit të vrasjes në Dukagjin
Gjykata e shkallës së parë në Shkodër ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” për 31-vjeçarin Luigj Bludaj, i akuzuar për vrasjen e kushëririt të tij Gjokë Arra 4 ditë më parë në Dukagjin, për një konflikt për çështje prone.

Politikë dhe kanabis, Rama mbron policinë: Mos i hidhini baltë Politikë dhe kanabis, Rama mbron policinë: Mos i hidhini baltë
Në kulmin e debatit politik për kultivimin e kanabisit në vend dhe akuzave të vazhdueshme të opozitës në drejtim të policisë, kryeministri Rama zgjodhi t’i përgjigjej duke cituar një thënie të shkrimtarit të famshem çek Milan Kundera.

Eksploziv automjetit, plagoset miku i Durim Bamit dhe Enver Stafukës Eksploziv automjetit, plagoset miku i Durim Bamit dhe Enver Stafukës
Gentjan Bejtaj, një emër i përmendur në vrasjen e kryekomisar Dritan Lamajt, e më pas për lidhjet e tij me Enver Stafukën dhe Durim Bamin, ishte shënjestra e një atentati me eksploziv mëngjesin e sotëm.

Bushati takohet me diasporën shqiptare në Boston Bushati takohet me diasporën shqiptare në Boston
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i cili gjendet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, zhvilloi gjatë ditës së djeshme një bashkëbisedim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Boston, i organizuar në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillim Ndërkombëtar të Universitetit të Harvardit.

Nishani në OKB me ftesë të Ban Ki-moon Nishani në OKB me ftesë të Ban Ki-moon
Me ftesë të Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Ban Ki-moon dhe Presidentit të Asamblesë së Përgjithshme, Peter Thompson, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, së bashku me Zonjën e Parë, Odeta Nishani, u nis drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, që do të zhvillohet në Nju Jork.

Gomone me 1 ton hashash në Brindizi, ishte nisur nga Mifoli Gomone me 1 ton hashash në Brindizi, ishte nisur nga Mifoli
Në ujrat e Brindizit është gjetur e braktisur një gomone me një ton hashash.

Himarë, sherr mes çiftit shqiptar dhe atij gjerman; dy të shoqëruar Himarë, sherr mes çiftit shqiptar dhe atij gjerman; dy të shoqëruar
Në zonën e plazhit Bunec, në Himarë, mbrëmjen e së dielës ka ndodhur një konflik midis një çifti bashkëshortësh shqiptarë dhe një çifti bashkëshortësh gjermanë.

Radhët e gjata të shqiptarëve edhe nga Bari për në Durrës Radhët e gjata të shqiptarëve edhe nga Bari për në Durrës
Radhët e gjata të kontrollit të pasagjerëve që jemi mësuar t’i shikojmë në pikat kufitare tokësore me Greqinë, shfaqen rëndom edhe në pikat kufitare italiane.

Vdes i ndaluari nga policia, kishte probleme me zemrën, humbi jetën në spital Vdes i ndaluari nga policia, kishte probleme me zemrën, humbi jetën në spital
Një burrë 54-vjeç vdiq sot në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë, pas problemeve me zemrën. Fadil Hoxha ishte ndaluar të shtunën nga Policia e Lushnjës, i akuzuar për vjedhjen e 80 kilogramë ullinj.

Rama: Ja pse dibranët votuan Ramën Rama: Ja pse dibranët votuan Ramën
Kryeministri Edi Rama, përmes një komunikimi tashmë të përjavshëm në rrjetet sociale i është drejtuar qytetarëve me një videomesazh, përmes komenton çështjen më të rëndësishme të javës. Kësaj radhe iu dedikua zgjedhjeve lokale në Dibër.

Paloka: Dibra, overdoza e Edi Ramës Paloka: Dibra, overdoza e Edi Ramës
Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, reagoi pas deklaratës së kryeministrit Rama që listoi arsyet se përse koalicioni i djathtë humbi garën në Diber.

Humbësit as tek privati; Studimet në Universitetet jopublike vetëm nëse fiton Humbësit as tek privati; Studimet në Universitetet jopublike vetëm nëse fiton
Maturantët të cilët nuk do te jene fitues në asnjë nga dhjetë degët për të cilat kane aplikuar nuk duhet të mbajnë shpresë se mund të regjistrohen në Universitete private pasi është kundrejt pagesës.

Zgjedhjet ruse, shqiptarët zgjedhin njëlloj si në Moskë Zgjedhjet ruse, "shqiptarët" zgjedhin njëlloj si në Moskë
Për fatin e Kremlinit është votuar edhe në Tiranë nga shtetas rusë që jetojnë në Shqipëri, por edhe shqiptarë që gëzojnë shtetin e dyfishtë, trashëgim që nga koha e miqësisë së madhe shqiptaro-sovjetike.

Gjendet një tjetër shenjë e skeletit të gjetur në Tiranë, listohen të zhdukurit Gjendet një tjetër shenjë e skeletit të gjetur në Tiranë, listohen të zhdukurit
Gjetja e një kufome të skeletizuar disa ditë më parë në periferi të Tiranës dhe vështirësia e identifikimit, riktheu në vëmendje personat e zhdukur që janë denoncuar si të tillë nga familjarët.

Qeveria, 14 milionë lekë për projekte që rrisin punësimin Qeveria, 14 milionë lekë për projekte që rrisin punësimin
Qeveria shqiptare po mbështet sipërmarrjet e reja në disa sektorë si ato të prodhimit dhe shërbimit, industrisë së lehtë, turizmit apo agro-përpunimit, përmes një fondi prej rreth 14 milionë lekësh.

Pas rripit, “lidhet” celulari. Projekt për gjoba të rënda kundër telefonit në timon Pas rripit, “lidhet” celulari. Projekt për gjoba të rënda kundër telefonit në timon
Një javë nga nisja e aplikimit të tyre, Policia Rrugore ka vendosur mbi 4800 gjoba për mospërdorimin e rripit të sigurimit në mbarë vendin. Por, pas këtyre supergjobave, Policia Rrugore propozon edhe rritjen e masës administrative për përdorimin e celularit gjatë drejtimit të mjetit.

Mjekët mohojnë akuzat. Prokuroria: Lëvizjet nga spitali në spital, të pajustifikuara Mjekët mohojnë akuzat. Prokuroria: Lëvizjet nga spitali në spital, të pajustifikuara
Pas ndalimit nga forcat e Komisariatit nr. 1 në orët e vona të së shtunës, mjekët e arrestuar të maternitetit “Koço Gliozheni” po mbahen në mjediset e Drejtorisë së Policisë së Tiranës. Helidon Klosi dhe Dritan Deçka akuzohen për mjekim të pakujdesshëm në lidhje me rastin e rëndë të vdekjes së 35-vjeçares Aida Çajku dhe foshnjës së saj 9-muajshe, ngjarje tragjike e ndodhur mes mbrëmjes së të enjtes dhe në të gdhirë të ditës së premte.

“Rilindje” edhe në Vaun e Dejës e Pukë; Investime për të frenuar përmbytjet dhe nxitur turizmin malor “Rilindje” edhe në Vaun e Dejës e Pukë; Investime për të frenuar përmbytjet dhe nxitur turizmin malor
Një projekt i financuar nga qeveria do të shmangë përmbytjet e përvitshme në zonën e Vaut të Dejës, përmes ndërtimit të sistemit te kullimit. Kryeministri Rama ishte në Vaun e Dejës, përkrah kryetarit të bashkisë Zef Hila. Ndërsa në Pukë kryeministri premtoi një projekt për rilindjen urbane të qytetit si dhe investime në perspektive për shndërrimin e Pukës në një destinancion turistik malor.

Rama në Veri, Basha: S'është për hallet e njerëzve, por për shfaqje Rama në Veri, Basha: S'është për hallet e njerëzve, por për shfaqje
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas vizitave të kryeministrit Edi Rama në disa prej bashkive veriore të vendit. Sipas tij, tani që ditët e mandatit po i sosin, shefi i qeverisë u nis për Vermosh, Tamarë, Malësi të Madhe, Vaun e Dejës, Pukë etj.

Urdhëri i Mjekëve të Shqipërisë: Jo arrestime pa u provuar fajësia e mjekëve Urdhëri i Mjekëve të Shqipërisë: Jo arrestime pa u provuar fajësia e mjekëve
Pas arrestimit të dy mjekëve të maternitetit “Koço Gliozheni” për rastin e vdekjes së një gruaje 35-vjeçare dhe foshnjes së saj, ka ardhur reagimi i Urdhërit të Mjekëve të Shqipërisë. UMSh ka bërë me dije se është “kategorikisht kundër qendrimeve dhe masave të parakohshme, emocionale dhe ekstreme qëçojnë në arrestimin e mjekëve pa u provuar dhe argumentuar fajësia e tyre”.

Meta viziton një pikë prodhimi mollësh në Korçë Meta viziton një pikë prodhimi mollësh në Korçë
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta vizitoi një pikë prodhimi dhe magazinimi të mollëve në Korçë. Në këtë vizitë shoqërohej nga ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave, Edmond Panariti.

Basha: Selim Muça udhëhoqi myslimanët me vlerat e duhura Basha: Selim Muça udhëhoqi myslimanët me vlerat e duhura
Kryetari i Partisë Demokratike, me anë të një mesazhi ngushëllimi, tha se “ndarja nga jeta e ish-kryetarit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Selim Muça, është një lajm i hidhur për të gjithë”.

Greqia rrit eksportet në Shqipëri Greqia rrit eksportet në Shqipëri
Produktet greke zënë vendin e parë të importeve në Shqipëri. Lajmi është trasmetuar nga agjencia shtetërore greke, e cila i referohet raportit të zyrës së çështjeve financiare dhe tregtare të Ambasadës greke në Tiranë, e në orët në vazhdim ritransmetohet nga shumë portale e media vendase.

Hashashi futet në qeveri. Meta kritika nga Korça, Tahiri përgjigjet nga Tirana Hashashi "futet" në qeveri. Meta kritika nga Korça, Tahiri përgjigjet nga Tirana
Ilir Meta nuk ishte përfshirë direkt deri tani në debatin mes opozitës dhe qeverisë për çështjen e kanabisit. Por, në ditën e parë të fushatës brenda partisë ai nuk i shmangu komentet, të cilat nuk ngjajnë me ato të kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm.

“Kinostudio”, merr fund problemi i ujit të pijshëm “Kinostudio”, merr fund problemi i ujit të pijshëm
Rreth 5.000 banorë në zonën e Kinostudios nuk do të kenë më probleme të furnizimit me ujin e pijshëm, pas ndërhyrjes që Ndërmarrja e Ujësjellës-Kanalizimeve të Tiranës ka bërë në rrjetin e ujësjellësit, duke e ndërruar plotësisht atë për shkak të amortizimit që kishte pësuar ndër vite.

Tiranë, 50-vjeçarja plagoset me thikë; Vajzat: Ishte aksidentale Tiranë, 50-vjeçarja plagoset me thikë; Vajzat: Ishte aksidentale
Një grua 50-vjeçare, banuese në rrugën “Muhamet Deliu”, në zonën e quajtur “Fresku”, është plagosur me thikë në bark.

Krujë, tenton të vrasë me thikë fqinjin; arrestohet 39-vjeçari Krujë, tenton të vrasë me thikë fqinjin; arrestohet 39-vjeçari
Policia e Krujës ka arrestuar një 39-vjeçar, i cili ka tentuar të vrasë me thikë fqinjin e tij mbrëmjen e së shtunës, në fshatin Gramëz.

Përmbytet edhe Bulqiza. Ndërtimi i pedonales ka bllokuar kanalizimet Përmbytet edhe Bulqiza. Ndërtimi i pedonales ka bllokuar kanalizimet
Moti i keq me shi të dendur dhe stuhi të forta ere, gjatë natës së kaluar ka shkaktuar përmbytje në qytetin e Bulqizës. Të paktën 10 biznese, si pasojë e vërshimit të ujit brenda ambienteve të tyre, kanë pësuar dëme të konsiderueshme materiale.

Përmbytje në Durrës. Bllokohen nga uji disa akse rrugore Përmbytje në Durrës. Bllokohen nga uji disa akse rrugore
Stuhia dhe reshjet e shiut që përfshinë mbrëmjen e së shtunës qytetin e Durrësit shkaktuan përmbytje të konsiderueshme në disa nga lagjet dhe rrugët kryesore.

Ilir Meta: Haxhi Selim Muça, shembull i punës, fjalës dhe besimit Ilir Meta: Haxhi Selim Muça, shembull i punës, fjalës dhe besimit
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ngushëlloi familjarët, të afërmit dhe miqtë e Haxhi Selim Muçës, ish-kreut të Komunitetit Mysliman Shqiptar, i cili u nda nga jeta në moshën 80-vjeçare.

Ndarja nga jeta e Muçës, Rama: Udhëheqës i butë, por i vendosur Ndarja nga jeta e Muçës, Rama: Udhëheqës i butë, por i vendosur
Për ndarjen nga jeta të një prej udhëheqësve më të shquar të besimit mysliman në Shqipëri ka reaguar menjëherë përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” edhe kryeministri i vendit, Edi Rama.

Ndahet nga jeta ish-kreu i KMSH-së, Selim Muça Ndahet nga jeta ish-kreu i KMSH-së, Selim Muça
“Të Zotit jemi dhe te Zoti do të kthehemi…”. Me këtë fjali e ka nisur Komuniteti Mysliman Shqiptar njoftimin për ndarjen nga jeta të ish-kreut të këtij komuniteti, Haxhi Selim Muça, i cili mbylli sytë në moshën 80-vjeçare.

Bilanci javor: 11 të arrestuar për vjedhjen e energjisë elektrike Bilanci javor: 11 të arrestuar për vjedhjen e energjisë elektrike
Gjatë kësaj jave, në të gjithë vendin kanë vepruar në terren 70 grupe të përbashkëta Polici-OSHEE, të cilat kanë evidentuar 21 raste të vjedhjes së energjisë elektrike.

Vdekja e gruas shtatzënë, ndalohen dy mjekë Vdekja e gruas shtatzënë, ndalohen dy mjekë
Policia me urdhër të prokurorisë ndaloi mbrëmjen e së shtunës dy mjekët e maternitetit “Koço Gliozheni”, Elidon Klosi dhe Dritan Deçka. Ata ishin nën hetim për mjekim të pakujdesshëm, por hetimi po bëhej në gjendje të lirë.

Konispol, goditet për vdekje një këmbësor në afërsi të fshatit Shkallë Konispol, goditet për vdekje një këmbësor në afërsi të fshatit Shkallë
Një 73-vjeçar është aksidentuar për vdekje mbrëmjen e së shtunës në fshatin Shkallë në Konispol.

Pazari si destinacion turistik Pazari si destinacion turistik
Studentë të Arkitekturës, Dizajnit, Marketingut dhe Inxhinierisë Kimike do të jenë pjesë e projektit për rindërtimin e Pazarit të Ri në sheshin “Avni Rustemi”. Ndërkohë që edhe produktet që do të tregtohen në këtë treg do të kenë një logo specifike të këtij tregu.

Avioni, hetim dhe në Itali. Prokuroria në gjurmë të bashkëpunëtorëve Avioni, hetim dhe në Itali. Prokuroria në gjurmë të bashkëpunëtorëve
Dosja e “avionit të Ishmit” pritet të kthehet një çështje e përbashkët hetimore mes Shqipërisë dhe Italisë. Një burim i tha Top Channel se grupi i hetimit po pret informacion nga pala italiane për aktivitetin e dy shtetasve të përmendur në rrëfimin e tij nga piloti Guido Andrea Guidi.

Konsullata e gabuar; aplikacioni i Ministrisë së Jashtme me informacione të pasakta Konsullata e gabuar; aplikacioni i Ministrisë së Jashtme me informacione të pasakta
“Një nga çështjet me të cilat unë shpesh jam përballur edhe nga njerëz shumë të njohur, të medias, politikës, biznesit në Shqipëri, më çojnë mesazhe dhe më pyesin e kemi nevojë për viza në filan vend dhe aplikacioni që ne prezantojmë sot e ka të gjithë informacionin të integruar”, kishte deklaruar ministri Bushati para pak ditësh.

Tiranë, 5 procese me akuzën e mjekimit të pakujdesshëm Tiranë, 5 procese me akuzën e mjekimit të pakujdesshëm
Në një kohë kur Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet ndaj tre mjekëve të maternitetit “Koço Gliozheni” për vdekjen e nënës dhe foshnjës së palindur, në Gjykatën e Tiranës ende nuk ka përfunduar procesi i gjykimit ndaj dy mjekëve të tjerë të po këtij materniteti.

Shtatzëna vdiq nga shpretka. Versioni i mjekëve për ngjarjen: Ishte traumë Shtatzëna vdiq nga shpretka. Versioni i mjekëve për ngjarjen: Ishte traumë
Humbja e jetës së pacientes 35-vjeçare dhe foshnjës së saj erdhi për shkak të çarjes së shpretkës. Por çfarë e shkaktoi atë të një nënë shatatzënë në muajin e nëntë? Mjekët thonë se mund të ndodhë kryesisht nga ndonjë aksident, përplasje apo rrëzim dhe shumë rrallë mund të ndodhë edhe në mënyrë spontane.

PD, akuza nga Ishmi. Ristani: Jo vetem hashash, por edhe armë me avionë PD, akuza nga Ishmi. Ristani: Jo vetem hashash, por edhe armë me avionë
“Javën e kaluar, kryeministri tha që nuk ka drogë, nuk ka hashash, vazhdimisht po e mohoni. Shkoni pak në Durrës se sapo ra një avion i vogël i ngarkuar me hashash, në Ishëm. Qielli i Shqipërisë në vend që të mbushej me avionë të transportit të qytetarëve, është mbushur me ‘mushkonja’ të transportit të drogës dhe provën e keni tani në Durrës”, deklaroi deputeti Flamur Noka të enjten në Kuvend.

Premier League, City fillon shkëputjen, “poker” ndaj Bournemouth Premier League, City fillon shkëputjen, “poker” ndaj Bournemouth
Manchester City i Pep Guardiolës që tani ka filluar të shkëputet nga rivalët e tjerë në kampionatin anglez. “Qytetarët” arritën fitoren e pestë më po aq ndeshje dhe kësaj radhe “viktimë” ishte Bournemouth.

Rama në Pukë, premton rrugë dhe shumë investime Rama në Pukë, premton rrugë dhe shumë investime
Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës në veri të vendit u ndal për një takim me banorët e Gjegjanit në Pukë, ku shpërndau certifikatat për tokat bujqësore dhe premtoi rrugën që lidh bashkinë me komunitetin.

Fier, tarifa shtesë në faturën e ujit irriton banorët Fier, tarifa shtesë në faturën e ujit irriton banorët
Një tarifë prej 600 lekësh të reja i është shtuar faturave të abonentëve të ujësjellësit të Fierit, duke i gjetur ata të papërgatitur.

Laç, sulm me armë zjarri; shpëton objektivi, arratisen autorët Laç, sulm me armë zjarri; shpëton objektivi, arratisen autorët
Një person është qëlluar me armë zjarri paraditen e kësaj të shtune në Laç, teksa lëvizte me mjetin e tij në lagjen numër 2 të qytetit.

Rilindja Urbane në Tamarë, kryeministri inspekton punimet Rilindja Urbane në Tamarë, kryeministri inspekton punimet
Kryeministri Rama inspektoi projektet që po realizohen në veri të vendit, në zonën e Tamarës. Përveç rrugës që të çon në këtë zonë është ndërtuar edhe një shëtitore e re përgjate lumit Çem.

I jepet lamtumira 35-vjeçares Aida Çajku dhe foshnjës së saj I jepet lamtumira 35-vjeçares Aida Çajku dhe foshnjës së saj
Nënë e bijë ndërruan jetë në spital njëra pas tjetrës e po kështu veç e veç iu është dhënë lamtumira e fundit. Aida Çajku, 35 vjeçe, nëna e Ornelës dhe Flavios, edhe pse në duart e mjekëve nuk ia doli të sillte në jetë edhe fëmijën e tretë.

Basha: Droga po shkatërron jetën e shoqërisë dhe po rrënon vendin Basha: Droga po shkatërron jetën e shoqërisë dhe po rrënon vendin
Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar këtë të shtunë në Facebook lidhur me vrasjet që kanë në sfond përplasjet për kontrollin e narkotikëve dhe ndikimin e këtij fenomeni në shoqërinë shqiptare.

Kodi i ri Rrugor, mbi 2 mijë masa administrative në 24 orë Kodi i ri Rrugor, mbi 2 mijë masa administrative në 24 orë
Policia rrugore po vijon në shkallë vendi operacionet për konstatimin dhe ndëshkimin e rasteve të shkeljes së rregullave të qarkullimit, tashme në bazë të ligjit të ri.

Krujë, identifikohet një prej grabitësve të karburantit Krujë, identifikohet një prej grabitësve të karburantit
Policia identifikoi një nga autorët e grabitjes me armë të rreth 300 mijë lekëve nga një pikë karburanti në aksin rrugor që lidh aeroportin e Rinasit me Urën e Gjolës.

Tiranë, nis projekti për rehabilitimin e zonës së Doganës Tiranë, nis projekti për rehabilitimin e zonës së Doganës
Bashkia e Tiranës nisi projektin e rikualifikimit urban në zonën e Doganës, në Laprakë. Në këtë zonë banimi prej 34 hektarësh po ndërhyhet në rrugë, trotuare, infrastrukturë elektrike, kanalizime dhe sinjalistikë.

Vdekja e gruas shtatëzënë, nën hetim 3 mjekët e “Koço Gliozheni” Vdekja e gruas shtatëzënë, nën hetim 3 mjekët e “Koço Gliozheni”
Ndaj tre mjekëve dhe një infermiereje ne maternitetin “Koço Gliozheni” në Tiranë, policia hapi çështjen penale të “mjekimit të pakujdesshëm”.

Qafë-Thanë, arrestohet 34-vjeçari me 93 gramë kokainë Qafë-Thanë, arrestohet 34-vjeçari me 93 gramë kokainë
Një person është arrestuar në Qafë-Thanë, pasi iu gjetën 93 gramë kokainë gjatë kontrollit që iu ushtrua nga Policia Kufitare.

Vrau kushëririn në Dukagjin, vetëdorëzohet autori Vrau kushëririn në Dukagjin, vetëdorëzohet autori
Vetëdorëzohet autori i vrasjes së kushëririt të tij, ngjarje kjo e ndodhur dy ditë më parë në fshatin Gjuraj të Dukagjinit.

Shkolla ka filluar, nxënësit ende pa libra Shkolla ka filluar, nxënësit ende pa libra
Të shkosh në shkollë pa libra është njësojë si të shkosh pa armë në luftë. E megjithëse jemi në fund të javës së parë të vitit të ri akademik, ende nxënësit e ciklit të ulët dhe të mesëm nuk janë pajisur me tekstet mësimore.

Turizmi, Shqipëria nis përgatitjet për Panairin e Shtutgartit Turizmi, Shqipëria nis përgatitjet për Panairin e Shtutgartit
Shqipëria për herë të parë është vend partner në Panairin e Shtutgartit, që zhvillohet në datat 14-22 janar 2017.

Fiks Fare: Si riciklohen mishi dhe vaji në fast food-e Fiks Fare: Si riciklohen mishi dhe vaji në fast food-e
Skandali me produktet ushqimore ka qenë tema e “Fiks Fare” edhe në këte mbrëmje, ku u trajtua një tjetër problem, pikërisht riciklimi i mishit dhe mbajtja e vajit të pandryshuar për disa ditë me radhë.

Vdekja e dyfishtë, MSH: Për të ardhur keq që përdoret politikisht Vdekja e dyfishtë, MSH: Për të ardhur keq që përdoret politikisht
Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me rastin tragjik të 35- vjeçares Aida Çajku, shtatzënë në muajin e nëntë, e cila ndërroi jetë sot në mëngjes në maternitetin “Koço Gliozheni” në Tiranë, pas komplikacioneve të rënda shëndetësore.

Rrokaj: Ja pse po kandidoj përballë Ilir Metës Rrokaj: Ja pse po kandidoj përballë Ilir Metës
Profesor Shezai Rrokaj, në një prononcim për mediat ka bërë të ditur arsyet që e kanë çuar drejt kandidimit përballë Ilir Metës për postin e kryetarit të LSI-së.

Si ndryshon prokuroria? Ligji i ri shpërndan pushtetin e kryeprokurorit Si ndryshon prokuroria? Ligji i ri shpërndan pushtetin e kryeprokurorit
Kur ligji për prokurorinë të miratohet në Parlament dhe të marrë fuqi, prokuroria nuk do të jetë më kjo që njohim sot. Aktualisht, prokuroria është një organ i centralizuar, ku prokurori i përgjithshëm është i gjithëpushtetshëm brenda sistemit.

Çfarë e shkaktoi vdekjen e dyfishtë? Mjekët flasin për TCH, akuzojnë kolegët Çfarë e shkaktoi vdekjen e dyfishtë? Mjekët flasin për TCH, akuzojnë kolegët
Çfarë u bë gabim? Çfarë çoi në humbjen e jetës së foshnjës dhe të 35-vjeçares nga Paskuqani, Aida Çajku? Përveç sorollatjes prej afro 5 orë e gjysmë nga njëri spital në tjetrin ende nuk ka një diagnozë të saktë se nga humbi jetën pacientja.

Vrau moshatarin, adoleshenti në gjyq; asnjë shenjë pendese Vrau moshatarin, adoleshenti në gjyq; asnjë shenjë pendese
Gjykata e Korçës ka dhënë këtë të premte masën e sigurisë arrest me burg për 17-vjeçarin Fabjan Muçllari, i cili tre ditë më parë vrau me armë zjarri në qytetin e Pogradecit bashkëmoshatarin e tij, Fabio Hila, pas një konflikti të mëparshëm në rrjetet sociale.

LSI, zgjedhje për kryetarin; Meta konfirmon kandidimin, Rrokaj përballë tij LSI, zgjedhje për kryetarin; Meta konfirmon kandidimin, Rrokaj përballë tij
Lëvizja Socialiste për Integrim, në mbledhjen e kryesisë së saj të zhvilluar këtë të premte, ka vendosur që 6 nëntori të jetë data e mbajtjes së zgjedhjeve për kryetar të partisë.

PD: Shëndetësia e Beqjas dhe Ramës të merr jetën PD: Shëndetësia e Beqjas dhe Ramës të merr jetën
Partia Demokratike është shprehur e tronditur nga humbja e jetës së 35-vjeçares Aida Çajkut dhe foshnjës së saj, "në dyert e shëndetësisë së Edi Ramës dhe Ilir Beqjas".

PD, aksion ligjor në mbështetje të maturantëve PD, aksion ligjor në mbështetje të maturantëve
Kreu i Departamentit të Arsimit në PD, Luçiano Boçi ka deklaruar të premten se opozita do të nisë aksionin ligjor në mbështetje të maturantëve.

Veliaj i jep “Çelësin e Qytetit” këngëtarit Albano Carrisi Veliaj i jep “Çelësin e Qytetit” këngëtarit Albano Carrisi
Këngëtari i njohur italian me shtetësi shqiptare, Albano Carrisi, është nderuar nga Bashkia e Tiranës me Çelësin e Qytetit.

Ulqinakët kërkojnë ullishtat, shteti jugosllav ua mori në 1978 Ulqinakët kërkojnë ullishtat, shteti jugosllav ua mori në 1978
Qytetarët e Ulqinit janë mbledhur në një takim mbrëmjen e së enjtes për të kërkuar kthimin e ullishtave qindravjeçare në Valdanos, një zone bregdetare me bukuri përrallore edhe turistike.

“Vetting”-u drejt heshtjes. Nishani niset për OKB, asnjë lëvizje për ligjin “Vetting”-u drejt heshtjes. Nishani niset për OKB, asnjë lëvizje për ligjin
Edhe pse kanë kaluar 17 ditë nga votimi i “Vetting”-ut në Parlament, Presidenti i Republikës ende nuk është shprehur për dekretimin apo jo të tij. Pak ditë më parë, burime për Top Channel bënë të ditur se pritej që Presidenti të shprehej për këtë ligj deri në datë 16 shtator, por një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur.

Raki Përmeti...me rrush grek Raki Përmeti...me rrush grek
Kultivuesit e rrushit në Përmet gjenden përballë vështirësive të shitjes së prodhimit, gjë që shkaktohet, sipas tyre, edhe nga futja e prodhimit të importit.

Rrëfimi i pilotit: Si më kontaktoi krimi shqiptar. 20 mijë euro për 200 kg Rrëfimi i pilotit: Si më kontaktoi krimi shqiptar. 20 mijë euro për 200 kg
"U ula në tokë dhe në momentin që do të ngrihesha, avioni më doli nga kontrolli". Pas qëndresës fillestare për të mos folur, kështu e ka nisur rrëfimin piloti italian Guidi, i cili gjatë mbrëmjes së kaluar ka folur me emra për njerëzit me të cilët ka negociuar për t’u bërë transportues droge.

Ishmi, 3 dosje hetimore. Italiani Guidi hetohet i lirë, por hetim edhe për nxjerrje sekreti Ishmi, 3 dosje hetimore. Italiani Guidi hetohet i lirë, por hetim edhe për nxjerrje sekreti
Prokuroria e Krimeve të Rënda ka regjistruar hetimet për dyshimet e trafikut ndërkombëtar të drogës të ngelur në tentativë, pas uljes së avionit “Piper” në grykëderdhjen e Ishmit. Por, ndërkohë, piloti italian i ndaluar gjatë ditës se enjte, për momentin zyrtarisht do të hetohet në gjendje të lirë për veprën e kalimit të paligjshëm të kufirit.

Familjarët tregojnë ngjarjen dhe neglizhencën e mjekëve Familjarët tregojnë ngjarjen dhe neglizhencën e mjekëve
Pas padisë në polici, familjarët e Aida Çajkut kanë rrëfyer mes lotëve tragjedinë e të afërmes së tyre. Ata tregojnë sesi ajo u përcoll disa herë nga mjekët, nga materniteti në qendrën spitalore “Nënë Tereza” dhe sërish në maternitet ku e para vdiq foshnja, e më pas nëna shtatzënë.

Ligji për prokurorinë. Diskutimi e miratimi në tërësi Ligji për prokurorinë. Diskutimi e miratimi në tërësi
Komisioni i Posaçëm për reformën në drejtësi u mblodh sot për të diskutuar ligjin për Prokurorinë, i cili u votua në tërësi.

AKU, gjoba dhe bllokime për subjektet që prodhojnë e tregtojnë qofte AKU, gjoba dhe bllokime për subjektet që prodhojnë e tregtojnë qofte
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU), pas skandalit me prodhimin e qofteve të publikuar në emisionin “Fiks Fare”, ka bërë me dije se “prej muajit janar 2016, ka kryer kontrolle tek subjektet që prodhojnë dhe tregtojnë qofte”.

MPB: Pse Noka lajmëroi rrëzimin e avionit, kur Prokuroria kishte nisur hetim? MPB: Pse Noka lajmëroi rrëzimin e avionit, kur Prokuroria kishte nisur hetim?
Ministria e Punëve të Brendshme, në një deklaratë për shtyp, reagoi ndaj akuzave të deputetit demokrat Flamur Noka, i cili sot tha se ministri Saimir Tahiri prishi hetimin e avionit të rrëzuar në Ishëm.

Veliaj: Konferenca e Pezës, përpjekje madhore që vendosi fatin e Shqipërisë Veliaj: Konferenca e Pezës, përpjekje madhore që vendosi fatin e Shqipërisë
Në një ceremoni të organizuar nga Bashkia e Tiranës në fshatin Pezë,  veteranë lufte, përfaqësues të ekzekutivit, deputetë e drejtues të pushtetit vendor përkujtuan 74-vjetorin e Konferencës së Pezës, organizimit më të madh nacionalist e çlirimtar në luftën kundër fashizimit.

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina përmbyset në rrugë Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina përmbyset në rrugë
Një automjet u përmbys pas një aksidenti në hyrje të autostradës Tiranë-Durrës këtë të premte.

Paloka: Policia hedh poshtë genjeshtrat e Ramës në Parlament se në Dibër s’ka drogë Paloka: Policia hedh poshtë genjeshtrat e Ramës në Parlament se në Dibër s’ka drogë
Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka deklaroi se pasi kryeministri Edi Rama mohoi dje të ketë drogë në Dibër, sot policia njoftoi se ka asgjësuar 4780 rrënjë kanabis atje, duke hedhur poshtë, sipas tij, gënjeshtrat e Ramës.

Ministrja Gjosha në Itali: Bashkitë, rol përgjegjës për zhvillimin territorial Ministrja Gjosha në Itali: Bashkitë, rol përgjegjës për zhvillimin territorial
Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha mori pjesë në Konferencën “Alterenergy, model komuniteti” e cila u zhvillua në Bari të Italisë. Të pranishëm në këtë konferencë ishin Michele Emiliano, Guvernator në Rajonin e Pulias dhe Bernardo Notarangelo, Koordinator i Politikave Ndërkombëtare në Rajonin e Pulias.

Çuçi dhe Vlahutin diskutojnë mbi reformën territoriale dhe administrative Çuçi dhe Vlahutin diskutojnë mbi reformën territoriale dhe administrative
Ministri i Shtetit  për Çështjet Vendore, Bledar Çuçi dhe Shefja e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, Romana Vlahutin diskutuan mbi fazën e zbatimit të Reformës Territoriale dhe Administrative dhe Strategjisë së Decentralizimit.

Dëshmia që fundos Ismailajn. Ish-juristi: Marrëveshja CEZ-DIA ishte një mashtrim  Dëshmia që fundos Ismailajn. Ish-juristi: Marrëveshja CEZ-DIA ishte një mashtrim 
Kastriot Ismaliaj bëri gjithçka për të mos lejuar sërish dhënien e dëshmisë nga ish-juristi i kompanisë së tij, Romeo Karaj. Por, gjykatësit nuk u tërhoqën dhe dëshmitari ka folur duke rënduar keq pozitat ligjore të ish-administratorit. Dëshmitari e cilësoi si mashtrim marrëveshjen që në fillim dhe foli për mashtrime të tjera më pas me mbledhjen dhe destinacionin e parave të debitorëve të CEZ-it.

PD: Tahiri, në shërbim të kartelit të drogës. Nxjerr sekretin hetimor, prish hetimin PD: Tahiri, në shërbim të kartelit të drogës. Nxjerr sekretin hetimor, prish hetimin
Partia Demokratike, nëpërmjet deputetit Flamur Noka, ka denoncuar se ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, “u kap mbrëmë në shërbim ndaj kartelit të drogës“. 

Basha: Bujqësia e kanabisit Basha: Bujqësia e kanabisit
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, reagoi pas fjalimit të kryeministrit Edi Rama në Gruemirë të Shkodrës, ku kreu i qeverisë premtoi se programin për bujqësinë do ta përmbushë brenda këtij mandati qeverisës.

Bujqësia, Rama: Brenda mandatit mbyllet programi i vaditjes Bujqësia, Rama: Brenda mandatit mbyllet programi i vaditjes
I rikthyer në Gruemirë të Malësisë së Madhe pas më shumë se një viti, gjatë një takimi me fermerët, kryeministri Edi Rama premtoi se programin për bujqësinë do ta përmbushë brenda këtij mandati qeverisës.

Leskaj në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në Strasburg Leskaj në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në Strasburg
Nënkryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Valentina Leskaj mori pjesë në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, që po zhvillohet këtë javë në Strasburg.

Reforma, Komisioni diskuton ligjin për Prokurorinë Reforma, Komisioni diskuton ligjin për Prokurorinë
Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi është mbledhur sërish sot për të diskutuar ligjin për Prokurorinë. Partia Demokratike është paraqitur me një opinion të vetin ku kundërshton në disa pika projektligjin, që sipas saj bie ndesh me Kushtetutën në disa moment.

Tiranë, 17-vjeçari plagoset pa dashje me armë zjarri Tiranë, 17-vjeçari plagoset pa dashje me armë zjarri
Një adoleshent u vetëplagos aksidentalisht me armë zjarri mesditen e së premtes në kryeqytet. Ruben Memi, 17 vjeç, ishte në një kafene pranë Parlamentit, kur pistoleta që mbante në brez iu shkrep duke e plagosur në këmbë.

Dhunonte bashkëjetuesen dhe dy vajzat, arrestohet 54-vjeçari Dhunonte bashkëjetuesen dhe dy vajzat, arrestohet 54-vjeçari
Policia e Fierit ka vënë në pranga shtetasin Haxhi Sherifaj, 54 vjeç, banues në fshatin Varibop pasi akuzohet se ushtronte dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëjetueses dhe dy vajzave.

Arrestohet hajduti 56 vjeçar në Elbasan Arrestohet hajduti 56 vjeçar në Elbasan
Policia e Elbasanit ka vënë në pranga një 56 vjeçar, i cili dyshohet si autor i 3 vjedhjeve gjatë kohëve të fundit.

Vdes nëna dhe foshnja. Familjarët akuzojnë spitalin Vdes nëna dhe foshnja. Familjarët akuzojnë spitalin
Një grua 35-vjeçare, Aida Çajku, shtatzënë në muajin e nëntë, vdiq sot në mëngjes në maternitetin “Koço Gliozheni” në Tiranë, pas komplikacioneve të rënda shëndetësore dhe një kalvari përcjelljesh nga një spital në tjetrin.

Antikanabisi, asgjësohen 55 mijë rrënjë në të gjithë vendin Antikanabisi, asgjësohen 55 mijë rrënjë në të gjithë vendin
Policia e Shtetit vijon aksionet kundër kultivimit të hashashit në zona të ndryshme të vendit dhe në orët e fundit ka asgjësuar mbi 55 mijë rrënjë të bimës narkotike në disa operacione të ndërmarra në Vlorë, Memaliaj, Dibër dhe Këlcyrë.

Avioni, PD akuzon ministrin Tahiri për dekonspirim të hetimit Avioni, PD akuzon ministrin Tahiri për dekonspirim të hetimit
Partia Demokratike u deklarua në lidhje me hetimet për rrëzimin e avionit në Ishëm. Ata shprehën shqetësimin, për atë që e quajnë dekonspirim të hetimeve nga ana e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Avioni në Ishëm, hetim në gjendje të lirë për pilotin italian Avioni në Ishëm, hetim në gjendje të lirë për pilotin italian
Në mesnatë prokuroria konfirmoi se piloti italian Guido Andrea Guidi do të hetohet në gjendje të lirë. Ai është marrë në pyetje për orë të tëra nga prokurorët e Krimeve të Rënda.

Avioni u ul apo u rrëzua? Avioni u ul apo u rrëzua?
Ulja e një avioni të vogël sportiv Piper në grykëderdhjen e Lumit Ishëm paraditen e së enjtes, riktheu debatin politik të trafikut të lëndëve nga ajri të 2014, kur një avion i ngjashëm ngeci në plazhin e Divjakës.

Top Story, a i vendosi droga zgjedhjet në Dibër? Top Story, a i vendosi droga zgjedhjet në Dibër?
Ulja e një avioni të vogël sportiv Piper në grykëderdhjen e Lumit Ishëm paraditen e së enjtes, riktheu debatin politik të trafikut të lëndëve nga ajri të 2014, kur një avion i ngjashëm ngeci në plazhin e Divjakës.

Aksidenti rrugor, përplaset për vdekje turisti çek Aksidenti rrugor, përplaset për vdekje turisti çek
Një shtetas çek ka mbetur i vdekur mbrëmjen e së enjtes, pas një aksidenti rrugor në aksin Elbasan-Peqin.

Skandali i qofteve: Brumi dhe mishi në dysheme Skandali i qofteve: Brumi dhe mishi në dysheme
"Fiks Fare” vijoi me investigimin më të fundit që ka të bëjë me mënyrën e prodhimit të qofteve në një punishte të Tiranës dhe të Korçës.

Vrasësi që adhuron Stresin Vrasësi që adhuron Stresin
Fabio Hila, i vrarë më 13 shtator në Pogradec, ishte nxënës në një shkollë private në këtë qytet. Vrasësi i tij, Fabian Muçllari, 17 vjeç, nga fshati Vërdovë, kishte një histori me akte dhune.

Drogë, Dibër dhe Gërdec, akuza e kundërakuza në Kuvend Drogë, Dibër dhe Gërdec, akuza e kundërakuza në Kuvend
Debatet për Dibrën u zhvendosën në sallën e Kuvendit, ku opozita akuzoi sërish mazhorancën për blerje të votës më 11 shtator përmes parave nga parcelat e drogës, që nga Lazarati sot janë zhvendosur në Veri.

SPAK drejt konsensusit? Komisioni diskuton amendamentet SPAK drejt konsensusit? Komisioni diskuton amendamentet
Ndërkohë që Parlamenti vlonte me akuza dhe kundërakuza, amerikanët ishin bërë ndërmjetës mes shqiptarëve në Komisionin e Drejtësisë për të arritur një marrëveshje kompromisi për ligjin e Strukturës së Prokurorisë Antikorrupsion.

Reforma Zgjedhore, Balla në vend të Finos Reforma Zgjedhore, Balla në vend të Finos
Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar pasditen e së enjtes edhe zëvendësimin e bashkëkryetarit të Komisionit të Reformës Zgjedhore, Bashkim Fino.

Blushi: Pse votuan “Rilindjen” dibranët? Blushi: Pse votuan “Rilindjen” dibranët?
Gjithnjë kritik ndaj Qeverisë, deputeti socialist Ben Blushi këtë të enjte u ndal tek vota e prodhuar nga zgjedhjet e së dielës për Bashkinë e Dibrës.

Basha: Avioni i rrëzuar, provë e funksionimit të Kartelit të Drogës Basha: Avioni i rrëzuar, provë e funksionimit të Kartelit të Drogës
Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar lidhur me avionin e rrëzuar këtë të enjte në Ishëm, duke deklaruar se, “është prova e re që tregon se Karteli i Drogës punon çdo ditë, pa ndërprerje dhe në të gjitha rrugët”.

Importi i mbetjeve të riciklueshme, ministri i Mjedisit: Kemi mekanizma për t’i kontrolluar Importi i mbetjeve të riciklueshme, ministri i Mjedisit: Kemi mekanizma për t’i kontrolluar
Kur në komisione po diskutohet rikthimi i importit të mbetjeve, ministri i Mjedisit, Lefter Koka mendon se tani shteti shqiptar e ka mekanizmin e duhur për ti kontrolluar.

Reforma në drejtësi, Komisioni diskuton amendamentet e opozitës Reforma në drejtësi, Komisioni diskuton amendamentet e opozitës
Një nga 6 ligjet e rëndësishme që duhet të miratohen deri në fund të shtatorit është ai i organizimit dhe funksionimit të 3 institucioneve që luftojnë krimin e organizuar dhe korrupsionin në nivele të larta.

Berisha: Kanabisi, pronë e qeverisë; Rama: Sali, urime që frymëzove Hollivudin Berisha: Kanabisi, pronë e qeverisë; Rama: Sali, urime që frymëzove Hollivudin
Tension ka shkaktuar në seancë plenare deklarata e kryeministrit Rama, i cili i është përgjigjur parardhësit të tij në këtë detyrë duke i kujtuar Gërdecin dhe pasqyrimin e kësaj ngjarjeje në filmin “War Dogs”.

Takimet e Veliajt në Prishtinë Takimet e Veliajt në Prishtinë
Gjatë vizitës së tij në Prishtinë, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u prit nga emra të njohur të politikës dhe qeverisjes kosovare. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ishte njëri ndër ta, të cilit Veliaj i shprehu dëshirën e bashkëpunimit të mëtejshëm dhe e njohu mbi zhvillimet më të fundit në Tiranë.

Tahiri: Kanabisin e toleroi opozita e sotme. Ne po e luftojmë Tahiri: Kanabisin e toleroi opozita e sotme. Ne po e luftojmë
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i është përgjigjur akuzave të kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule, duke i thënë se, “duhet të informoheshe zyrtarisht para se të këshilloheshe nga portale dhe analistë”, që sipas tij “fryhen me listëpagesat e këtyre këtu (deputetëve të PD)”.

Dule: Tahiri dhe Rama të përgjigjen për fenomenin e narkotikëve Dule: Tahiri dhe Rama të përgjigjen për fenomenin e narkotikëve
Kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule, duke marrë fjalën në Parlament ka shprehur shqetësimin e tij për fenomenin e kultivimit të kanabisit dhe ndikimin e përfolur të tij në zgjedhjet lokale të Dibrës.

Avioni ulet në Ishëm, shoqërohet piloti; Policia: Kishte pësuar defekt Avioni ulet në Ishëm, shoqërohet piloti; Policia: Kishte pësuar defekt
Aeroplani i vogël “Piper”, që u ul mëngjesin e së enjtes në grykëderdhjen e lumit Ishëm, rikthyen hijet e aeroplanëve të drogës në qiellin shqiptar. Fillimisht në Kuvend.

Burgoset ministri i parë, Ksera dënohet me burg për “vjedhje” e “shpërdorim” Burgoset ministri i parë, Ksera dënohet me burg për “vjedhje” e “shpërdorim”
Spiro Ksera është ish-ministri i parë i periudhës post-komuniste të vendit, që shpallet fajtor dhe dënohet me burgim për veprën penale të “vjedhjes” duke shpërdoruar detyrën.

Narkotikët zbresin në Kuvend, Noka dhe Dule akuza qeverisë; reagon Tahiri "Narkotikët" zbresin në Kuvend, Noka dhe Dule akuza qeverisë; reagon Tahiri
Debati për narkotikët dhe ndikimin e përfolur të tyre në zgjedhjet lokale në Dibër ka zbritur në Parlament, në seancën e kësaj të enjteje. I pari që ka prekur këtë temë ka qenë deputeti demokrat Genc Pollo, i cili ka deklaruar se “që nga fitorja e madhe e Lazaratit, është përhapur “gjelbërimi” kanabis kudo në vend, me skema dhe formula të qarta”.

Pollo: Mos të përfundojmë si Meksika Pollo: Mos të përfundojmë si Meksika
Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo, deklaroi në sencën plenare të Kuvendit të Shqipërisë se “që nga fitorja e madhe e Lazaratit, është përhapur “gjelbërimi” kanabis kudo në vend, me skema dhe formula të qarta”.

Qafë Morinë, arrestohet një shtetas për kontrabandë celularësh Qafë Morinë, arrestohet një shtetas për kontrabandë celularësh
Një person është arrestuar në flagrancë në Pikën e Kalimit Kufitar Qaf Morinë pasi ka tentuar të kalojë mallra kontrabandë nga Kosova në drejtim të Shqipërisë.

Ahmetaj: Rritje ekonomike me 2.96% Ahmetaj: Rritje ekonomike me 2.96%
Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, me anë të një postimi në Tëitter, theksoi se ekonomia në tremujorin e parë u rrit me 2.96%, në krahasim me tremujorin e parë të vitit të kaluar.

Vrasje me armë zjarri në Dukagjin; shkak, konflikti për pronën Vrasje me armë zjarri në Dukagjin; shkak, konflikti për pronën
Një person është qëlluar për vdekje me armë zjarri paraditen e sotme në fshatin Gjuraj të Dukagjinit.

Mbi 960 gjoba për rripin në 24 orët e fundit Mbi 960 gjoba për rripin në 24 orët e fundit
Pavarësisht ndryshimeve të fundit për aplikimin e gjobave për mosvendosje të rripit të sigurimit, që shkojnë nga 5 mijë deri në 15 mijë lek të reja, vetëm gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin, policia ka ndëshkuar 966 qytetarë për mosvendosje të rripit të sigurimit.

Kundërshton me dhunë  punonjësit e policisë, arrestohet 31-vjeçari Kundërshton me dhunë  punonjësit e policisë, arrestohet 31-vjeçari
Një 31-vjeçar është arrestuar nga policia në Elbasan, pasi akuzohet se ka kundërshtuar me dhunë  punonjësit e policisë.

Tiranë, arrestohet një nga autorët e dhunimit të biznesmenit nga Libani Tiranë, arrestohet një nga autorët e dhunimit të biznesmenit nga Libani
Policia e Tiranës njoftoi se ka bërë të mundur identifikimin e autorëve që dhunan biznesmenin libanez Faad Mitri dhe ka arrestuar njërin prej tyre, i njohur si Skënder Kraja, 26 vjeç, banues në Durrës.

Fiks Fare: Prodhimi i qofteve, pula dhe derri shiten për gjedhë Fiks Fare: Prodhimi i qofteve, pula dhe derri shiten për gjedhë
Dhjamë derri, pastë pule, stomak pule dhe erëza. Këta janë përbërsit e qofteve që shiten në rrugët dhe tregjet e Tiranës. Tregtarët mashtrojnë me etiketat ku reklamojnë se qoftet kanë përmbajtje me mishi viçi. Vendin e mishit të viçit e kanë zënë stomakët e pulave dhe dhjami i derrit.

Kamerat në publik, përplasje brenda koalicionit për ligjin e ri Kamerat në publik, përplasje brenda koalicionit për ligjin e ri
Pas kthimit për rishqyrtim nga presidenti Nishani të projektligjit për masat shtesë të sigurisë publike, mazhoranca ka rënë dakord për disa ndryshime.

Kafazi që shtyn proceset, Frroku dhe Ismailaj “përfituan” nga instalimi i ri Kafazi që shtyn proceset, Frroku dhe Ismailaj “përfituan” nga instalimi i ri
Projekti për të zëvendësuar hekurat me xhama, prej pak ditësh ka sjellë vështirësi në Gjykatën Penale të Tiranës, në të cilën mjaft procese nuk janë zhvilluar derisa të përfundojë instalimi i sistemit audio.

Dibra iku, po tani? Analistët komentojnë garën, rezultatin dhe... Dibra iku, po tani? Analistët komentojnë garën, rezultatin dhe...
Përtej retorikës për vjedhje apo blerje votash, humbja e thellë e PD në Dibër shton dilemat për modelin e ri të Lulzim Bashës si alternativë e qeverisë. Analistët ndahen në këtë dilemë, por ama thonë se fitorja e Muharrem Ramës është pa dyshim rasti që partitë të reflektojnë në mënyrën sesi përzgjedhin emrat për t’u votuar.

Tiranë, dy makina përfshihen nga flakët; nuk ka të lënduar Tiranë, dy makina përfshihen nga flakët; nuk ka të lënduar
Dy automjete u dogjën tërësisht në rrugën “Tish Daia” në Tiranë.

5 mln lekë ndihmë financiare familjes së efektivit të vrarë 5 mln lekë ndihmë financiare familjes së efektivit të vrarë
Këshilli i Ministrave ka miratuar një vendim për dhënien e një ndihme prej 5 milionë lëkë familjes së efektivit të FNSH, Adrian Halil Kodra, i vrarë në krye të detyrës.

Kushtetuesja rrëzon kërkesën e PD për deputetin Rakip Suli Kushtetuesja rrëzon kërkesën e PD për deputetin Rakip Suli
Gjykata Kushtetuese shqyrtoi këtë të mërkurë çështjen e ligjshmërisë së mandatit të deputetit të PS, Rakip Suli.

Vlorë, gjendet 15-vjeçari “i zhdukur”; kishte shkuar në sallë lojrash Vlorë, gjendet 15-vjeçari “i zhdukur”; kishte shkuar në sallë lojrash
Një 15-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia e Vlorës ditën e djeshme është gjetur këtë të mërkurë pas pothuajse një ditë kërkimesh.

Tiranë-Elbasan, bllokohet aksi rrugor. Rradhë të gjata automjetesh Tiranë-Elbasan, bllokohet aksi rrugor. Rradhë të gjata automjetesh
Një qytetar ka raportuar në redaksinë e Top Channel, përmes rubrikës “Ti Raporton”, situatën e rënduar deri në bllokim të trafikut në aksin kombëtar Tiranë-Elbasan.

Shit-blerja e votës, prokuroria nis hetimet për Dibrën Shit-blerja e votës, prokuroria nis hetimet për Dibrën
Pas denoncimeve në emisionin investigativ “Fiks Fare”, por edhe në media të tjera, Prokuroria e Dibrës nisi hetimet për dyshimet se është blerë vota gjatë garës elektorale për bashkinë e këtij qyteti.

Basha: PD do të këpusë hallkat e krimit me politikën Basha: PD do të këpusë hallkat e krimit me politikën
Kryetari i PD, Lulzim Basha, në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar demokrat ka deklaruar se subjekti i tij politik i ka idetë e qarta përsa i takon së ardhmes.

Reforma, brenda shtatorit. Dy seanca të dedikuara 6 ligjeve Reforma, brenda shtatorit. Dy seanca të dedikuara 6 ligjeve
Mbledhja e Komisionit për Reformën në Drejtësi vendosi me konsensus zhvillimin e dy seancave për miratimin e 6 ligjeve për reformën. Mazhoranca pranoi kërkesen e opozitës për disa ditë kohë dhe ranë dakord që të miratojnë ligjet deri në datën 29 shtator.

Tapitë tani tek ALUIZNI, ndryshon procedura për legalizimin e ndërtimeve pa leje Tapitë tani tek ALUIZNI, ndryshon procedura për legalizimin e ndërtimeve pa leje
Nga e hëna, qytetarëve që legalizojnë banesat nuk do t’u duhet të aplikojnë më pranë Zyrave të Regjistrimit të Pasurive për të marrë certifikatën e pronësisë. Këtë proces do ta kryejnë vetë drejtoritë e ALUZINIT.

Djali i policit të vrarë, në shkollë nën shoqërinë e Tahiri Djali i policit të vrarë, në shkollë nën shoqërinë e Tahiri
Babai i tij humbi jetën në krye të detyrës në një aksion policor para pak ditësh, por jeta vazhdon.

Revoltë kundër Bashës, Selami dhe Bregu: Partia, vetëm humbje Revoltë kundër Bashës, Selami dhe Bregu: Partia, vetëm humbje
Lulzim Basha mbrojti para grupit parlamentar tezën se me zgjedhjet në Dibër Partia Demokratike bëri gjithçka mund të bënte një parti politike përballë një strukture shtetërore që u përdor nga qeveria për të blerë zgjedhjet.

Të vritesh për Noizyn dhe Stresin Të vritesh për Noizyn dhe Stresin
Historitë e konflikteve mes grupeve të hip-hop-it, duket se ecin paralelisht me zhvillimin e kësaj muzike.

Vrasja në Pogradec, për një vajzë. Adoleshentët u grindën në “Facebook” Vrasja në Pogradec, për një vajzë. Adoleshentët u grindën në “Facebook”
Policia e Pogradecit ka bërë me dije se konflikti mes dy adoleshentëve që shkaktoi një viktimë ka pasur si shkak grindjen për një vajzë.

Rripi i Sigurimit, Tahiri: Jo më opsion, por detyrim Rripi i Sigurimit, Tahiri: Jo më opsion, por detyrim
Policia Rrugore vijon kontrollet mbi përdorimin e rripit të sigurimit nga ana e drejtuesve të mjeteve që pas nisjes së aplikimit të gjobave, që me ndryshimet e reja variojnë nga 5 mijë deri në 15 mijë lek të reja.

Babai ka përdhunuar të bijën, analiza e ADN-së konfirmon akuzat e 15-vjeçare Babai ka përdhunuar të bijën, analiza e ADN-së konfirmon akuzat e 15-vjeçare
Fatos Gurakuqi ka përdhunuar seksualisht të bijën minorene 15 vjeçare. Këtë fakt, përveç dëshmive, tashmë e ka konfirmuar edhe ekspertiza e ADN, sipas të cilës kampionë të mbetjeve humane në teshat e vajzës, kanë të njëjtin ndërtim gjenetik me kampionin e pështymës të marrë në sallën e gjyqit të pandehurit Fatos Gurakuqi.

Projektet Tiranë-Prishtinë, Veliaj takon Ahmetin Projektet Tiranë-Prishtinë, Veliaj takon Ahmetin
Tirana dhe Prishtina do të rrisin bashkëpunimin mes tyre për përmirësimin e jetës së qytetarëve të dy kryeqyteteve shqiptare, por edhe për të mundësuar një organizim më të mirë të të gjitha bashkive që drejtohen nga shqiptarët në rajonin e Ballkanit.

Sherefedin Shehu mesazh për dibranët: E di që presioni ndaj jush ka qenë i madh Sherefedin Shehu mesazh për dibranët: E di që presioni ndaj jush ka qenë i madh
Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu u ka dërguar një mesazh votuesve që e mbështetën në zgjedhjet e së dielës.

PS ‘rikthehet’ në Dibër për falenderim, Rama: Arbri nis para zgjedhjeve PS ‘rikthehet’ në Dibër për falenderim, Rama: "Arbri" nis para zgjedhjeve
Partia Socialiste u është rikthyer takimeve me mbështetësit e saj në Dibër, por këtë herë jo për t’u kërkuar votën, por për t’i falenderuar ata për mbështetjen e dhënë ditën e dielë.

Meta takon homologun britanik, vlerësohen marrëdhëniet mes dy vendeve Meta takon homologun britanik, vlerësohen marrëdhëniet mes dy vendeve
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta vijon vizitën e tij zyrtare në Londër, ku këtë të mërkurë u prit nga homologu i tij britanik, John Bercow.

Nxënësit në protestë, kërkojnë transport për në shkollë Nxënësit në protestë, kërkojnë transport për në shkollë
80 nxënës të shkollës "Petro Poga" në fshatin Valare në Gjirokastër, të mbështetur nga prindërit e tyre kanë bojkotuar këtë të mërkurë procesin mësimor.

Pranga 57-vjeçares për shfrytëzim prositucioni Pranga 57-vjeçares për shfrytëzim prositucioni
Policia e Vlorës ka prangosur një 57-vjeçare, ndaj të cilës gjykata ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për shfrytëzim prostitucioni.

Vlorë, asgjësohen 8 mijë rrënjë hashash Vlorë, asgjësohen 8 mijë rrënjë hashash
Policia e Vlorës ka asgjësuar rreth 8 mijë rrënjë bimë narkotike e dyshuar hashashi në zonat e thella të rrethit.

Konferencë ndërkombëtare kundër ekstremizmit të dhunshëm Konferencë ndërkombëtare kundër ekstremizmit të dhunshëm
“Ka mangësi në koordinim dhe vetëm përmes bashkëpunimit mund të garantohet siguria”. Në këtë përfundim arritën ambasadorët Lu e Vlahutin gjatë diskutimeve për ekstremizmin e dhunshëm, ku veç zyrtarëve të lartë, morën pjesë edhe përfaqësues të komuniteteve fetare dhe ekspertë të sigurisë.

Mbi 900 gjoba për rripin në 24 orët e fundit Mbi 900 gjoba për rripin në 24 orët e fundit
Policia Rrugore njofton se po vazhdon me përpikmëri zbatimin e masave të reja administrative që kanë hyrë në fuqi në Kodin Rrugor për shkelësit e rregullave të qarkullimit.

Dukagjin e Vau i Dejës, asgjësohen mbi 10 mijë rrënjë hashash Dukagjin e Vau i Dejës, asgjësohen mbi 10 mijë rrënjë hashash
Policia e Shkodrës ka zgjeruar operacionet kundër kultivimit të bimëve narkotike në zonën e Dukagjinit dhe atë të Vaut të Dejës.

Abuzimi me rrugën Tiranë-Elbasan, KLSH: 2.6 mln dollarë dëm buxhetit Abuzimi me rrugën Tiranë-Elbasan, KLSH: 2.6 mln dollarë dëm buxhetit
Kontrolli i Lartë i Shtetit gjeti një sërë shkeljesh për realizimin e projektit të ndërtimit të rrugës Tirane-Elbasan. Drejtori i njësisë së menaxhimit të këtij projekti u kallëzua penalisht në Prokurorinë e Tiranës, nga KLSH.

Prezantohet aplikacioni E-Konsullata Prezantohet aplikacioni E-Konsullata
Ministria e Jashtme ka prezantuar aplikacionin konsullor E-Konsullata, i cili pritet të krijojë një sërë lehtësirash për qytetarët. Kryeministri Edi Rama listoi një sërë avantazhesh, ku më kryesorja, sipas tij, është ulja e kostove dhe radhëve në sportele.

Dhunë në burgun e Fierit, AP: Prokuroria të hetojë Dhunë në burgun e Fierit, AP: Prokuroria të hetojë
Avokati i Popullit akuzon drejtuesit e Burgut të Fierit për dhunë fizike ndaj një të burgosuri dhe pengim të këtij institucioni për kryerjen e detyrës në mbrojtje të të drejtave të njeriut.

Meta vazhdon takimet në Londër Meta vazhdon takimet në Londër
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, u prit nga Kryetari i Komisionit Parlamentar Britanik të Drejtësisë, Bob Neill në vazhdim të vizitës së tij zyrtare në Londër.

Dibra shkund Tiranën. Reagimit të demokratëve, Rama i përgjigjet...ndryshe Dibra shkund Tiranën. Reagimit të demokratëve, Rama i përgjigjet...ndryshe
Një ndryshim në ligjin për luftën kundër drogës u dha mundësinë demokratëve të denoncojnë në komision, atë që e quajnë kartel të drogës dhe korrupsionit qeveritar. Shembulli i Arben Ristanit ishte Dibra.

Shkolla hapet edhe në burg, të miturit e dënuar mësojnë shkrim e lexim Shkolla hapet edhe në burg, të miturit e dënuar mësojnë shkrim e lexim
Shumica e tyre e ka braktisur herët shkollën dhe e vetmja gjë që kanë marrë prej saj është leximi i emrit.

Ekskluzive, Xhafaj: Ja 6 gabimet e Llallës. Reforma, jo pengesë për Prokurorinë Ekskluzive, Xhafaj: Ja 6 gabimet e Llallës. Reforma, jo pengesë për Prokurorinë
Komisioni i Reformës në Drejtësi do të rinisë punën të mërkurën me synimin, siç shprehet zoti Fatmir Xhafaj, për të përmbyllur procesin e miratimit të 7 ligjeve të paketës së emergjencës brenda muajit shtator. Por, Top Channel ka mësuar se paralelisht me këtë, komisioni i ka kthyer një përgjigje cinike, por të detajuar, kryeprokurorit Adriatik Llalla dhe shqetësimit të tij për bllokimin e punës së prokurorisë, për shkak të Kushtetutës së re. Në dokumentin që disponohet nga Top Channel, Fatmir Xhafa radhit 6 pika, ku, sipas tij, prokuroria i ka shqetësimet e saj, të pabaza.

Dita e parë e supergjobave për rripin: 718 qytetarë të gjobitur Dita e parë e supergjobave për rripin: 718 qytetarë të gjobitur
Prej mëngjesit të ditës së sotme, Policia Rrugore ka filluar zbatimin e nenit 170 të Kodit Rrugor, ku janë përcaktuar masat e reja administrative për mosvendosje të rripit të sigurimit dhe për mungese të pajisjes së fiksimit për fëmijët nën 4 vjeç kur ulen mbrapa si dhe për fëmijët nën 12 vjeç kur ulen para.

Pogradec, vritet me kallashnikov 18-vjeçari për një sherr në Facebook Pogradec, vritet me kallashnikov 18-vjeçari për një sherr në Facebook
Pas një sherri të nisur në Facebook , një 18-vjeçar është vrarë me armë zjarri nga bashkëmoshatari i tij në qytetin e Pogradecit. Ngjarja është regjistruar në një pikë bastesh në rrugën “Rinia”, teksa dy adoleshentët, të cilët ishin grindur një ditë më parë përmes rrjetit social, janë përballur me njëri-tjetrin, ku Fabian Muçllari nga fshati Vërdovë qëlloi me armë automatike në drejtim të Fabio Hilës, duke i shkaktuar atij vdekjen.

Kerry falenderon publikisht Shqipërinë për strehimin e muxhahedinëve Kerry falenderon publikisht Shqipërinë për strehimin e muxhahedinëve
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, në daljen e tij përpara medieve pasditen e së hënës, veç situatës në Siri dhe zhvillimeve në marrëdhëniet me Rusinë, i ka kushtuar një vëmendje të rëndësishme Shqipërisë, duke e falenderuar për kontributin e dhënë për strehimin e anëtarëve të opozitës iraniane.

Kontrolli i inspektorateve, USAID ndërton portalin, por ata nuk e përdorin Kontrolli i inspektorateve, USAID ndërton portalin, por ata nuk e përdorin
USAID ka financuar rreth 500 mijë dollarë për pajisje portabël që u mundësojnë inspektorateve kryerjen e inspektimit online në portalin “E-Inspektimi”.

PD: Rrjet i strukturuar kriminal në çdo qendër votimi në Dibër PD: Rrjet i strukturuar kriminal në çdo qendër votimi në Dibër
Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi ka denoncuar këtë të martë mekanizmin kriminal, që sipas tij ka blerë votat në Dibër, duke cituar këtu raportimet në media.

Burg pa afat nënës tutore, 40-vjeçarja pranon abuzimet ndaj së bijës Burg pa afat nënës tutore, 40-vjeçarja pranon abuzimet ndaj së bijës
E braktisur nga familja dhe me një pamje të përvuajtur ka mbërritur këtë paradite në gjykatën e Fierit nëna e vajzës së mitur, të abuzuar nga partneri i saj.

Gjendet në Arktik anija e zhdukur para 170 vjetësh Gjendet në Arktik anija e zhdukur para 170 vjetësh
Ishte zhdukur që në vitin e largët 1845, në ekspeditën e Franklin, ndërsa anija HMS Terror është gjetur vetëm gjatë këtij muaji.

Vrasja në Belgjikë, dështon seanca ndaj Mark Frrokut Vrasja në Belgjikë, dështon seanca ndaj Mark Frrokut
Problemet me dëgjimin në sallë kanë bërë që të dështojë seanca gjyqësore ndaj ish-deputetit Mark Frroku, ku ishin parashikuar të pyeteshin dëshmitarët e akuzës.

Londër, Meta vijon takimet zyrtare; në fokus reforma në drejtësi Londër, Meta vijon takimet zyrtare; në fokus reforma në drejtësi
Gjatë vizitës së tij zyrtare në Londër, kryetari i Kuvendit Ilir Meta zhvilloi një takim me kreun e Dhomës së Deputetëve të Mbretërisë së Bashkuar, njëkohësisht ministër për Parlamentin, David Lidington.

Nis viti i ri shkollor, shkollat hapin dyert për 392 mijë nxënës Nis viti i ri shkollor, shkollat hapin dyert për 392 mijë nxënës
Ka nisur sot procesi mësimor për 392 mijë nxënës në të gjithë shkollat 9-vjeçare dhe ato të mesme në vend.

Rama takon maturantët: Fitorja juaj, tregues i funksionimit të reformës Rama takon maturantët: Fitorja juaj, tregues i funksionimit të reformës
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me një grup maturantësh që kanë fituar të drejtën për të ndjekur studimet e larta.

Mungon rruga, 300 nxënës bojkotojnë mësimin në Kallm të Vogël Mungon rruga, 300 nxënës bojkotojnë mësimin në Kallm të Vogël
Dita e parë e shkollës është bojkotuar nga 300 nxënës të shkollës 9-vjeçare në fshatin Kallm i Vogël, në Fier. Së bashku me prindërit, fëmijët protestuan për rrugën e pakalueshme.

Falje për borxhet e vjetra në tatime. Ahmetaj: S’përfshihen 4-5 vitet e fundit Falje për borxhet e vjetra në tatime. Ahmetaj: S’përfshihen 4-5 vitet e fundit
Falja e gjobave tatimore që ka në plan të bëjë qeveria për bizneset nuk do të përfshijë ato që janë vendosur vitet e fundit. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se do të bëhet rakordimi me FMN-në për të përcaktuar kriteret.

Itali, goditet grupi italo-shqiptar i drogës, 19 në pranga Itali, goditet grupi italo-shqiptar i drogës, 19 në pranga
Të paktën 19 persona, pjesë e një bande italo-shqiptare të trafikimit të lënëve narkotike, janë vënë në pranga nga policia italiane në një operacion të gjërë të zhvilluar në zonën e Leçes.

Zgjedhjet në Dibër, Peleshi: Fitorja e Ramës, e merituar Zgjedhjet në Dibër, Peleshi: Fitorja e Ramës, e merituar
Zv.kryeministri Niko Peleshi, duke komentuar rezultatin e zgjedhjeve për Bashkinë e Dibrës ka vlerësuar figurën e kandidatit të mazhorancës.

Viti i ri shkollor, Klosi: Të nxisim arsimin profesional Viti i ri shkollor, Klosi: Të nxisim arsimin profesional
Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi ka vizituar shkollën profesionale “S. Bandilli” në Berat.

Festivali i Kabasë; Emra të mëdhenj në skenën e Korçës Festivali i Kabasë; Emra të mëdhenj në skenën e Korçës
Festivali Kaba 2.0 ka sjellë në qytetin e Korçës një atmosferë unike përmes muzikës folklorike të përshtatur në zhanre bashkëkohore.

Dibra mori 4.6 mld lekë në korrik e gusht, Shkodra 750 mln lekë Dibra mori 4.6 mld lekë në korrik e gusht, Shkodra 750 mln lekë
Dy nga bashkitë më të mëdha në veri, Shkodra dhe Dibra, nuk janë trajtuar njësoj nga Qeveria. “Fiks Fare” bëri një vëzhgim të thjeshtë në Agjencinë e Prokurimit Publik. Bashkia e Shkodrës, përgjatë dy muajve, korrik dhe gusht, ka marrë në total rreth 750 milionë lekë të vjetra. Gjithsej, kjo bashki ka hapur tre tendera. Ka marrë nga buxheti i shtetit 638 milionë për rregullimin e bllokut të pallateve në lagjen “Xhabije”. Nga këto, ka përdorur 387 milionë.

Rama: Faleminderit! Detyrim ndaj dibranëve Rama: Faleminderit! Detyrim ndaj dibranëve
Kryeministri Rama, me anë të një postimi në “Facebook”, ka falenderuar zgjedhësit dibranë për besimin e dhënë ndaj kandidatit të ASHE, Muharem Rama, me votën e tyre.

Fiks Fare: Skema e blerjes së votës në Dibër Fiks Fare: Skema e blerjes së votës në Dibër
Fiks Fare i ka kushtuar vëmendje të veçantë zgjedhjeve në Dibër, ku mbrëmjen e së hënës zbuloi skemën e blerjes së votës në këtë bashki. Gazetarët e emisionit investigativ treguan sesi familjarë të kandidatit të Partisë Socialiste, Muharrem Rama, ofronin vende pune në këmbim të votës për qytetarë të ndryshëm në zonat e kësaj bashkie.

Universitetet, Nikolla mbron skemën e re, Duma: Ka dështuar Universitetet, Nikolla mbron skemën e re, Duma: Ka dështuar
Skema e re e pranimit në universitete ngjalli protesta të maturantëve që ishin lënë jashtë studimeve në raundin e parë të saj. Por si funksionon kjo skemë dhe çfarë nuk shkonte me skemën e vjetër?

Meta në Britani: Të punojmë për më tepër bashkëpunim Meta në Britani: Të punojmë për më tepër bashkëpunim
Kreu i Kuvendit Ilir Meta i shoqëruar nga Arta Dade, Kryetare e Komisionit të Jashtëm, nisi sot një vizitë zyrtare parlamentare në Mbretërinë e Bashkuar.

Zgjedhjet në Dibër, Basha: Fitoi karteli i drogës, krimi dhe korrupsioni Zgjedhjet në Dibër, Basha: Fitoi karteli i drogës, krimi dhe korrupsioni
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha doli në një deklaratë për mediat pas përfundimit të procesit të numërimit të votave të 118 kutive të votimit në Dibër, ku fitues u shpall kandidati i ASHE Muharem Rama.

Gjobat lidhin shoferët, sanksionet disiplinojnë drejtuesit e mjeteve Gjobat lidhin shoferët, sanksionet disiplinojnë drejtuesit e mjeteve
Fushata sensibilizuese për përdorimin e rripit të sigurimit duket se ka dhënë efekt. Nga një vëzhgim në rrugët e kryeqytetit vihet re zbatimi në masë i tij, pas rritjes së vlerës së gjobës nga 5 mijë deri në 15 mijë lek të reja.

I frikësuar edhe në qeli. Pas atentatit me snajper, Gazmir Daci: Frikë për familjen I frikësuar edhe në qeli. Pas atentatit me snajper, Gazmir Daci: Frikë për familjen
Pas atentatit të dështuar që u organizua kundër tij nga jashtë burgut të Vaqarrit,  Gazmir Daci është i  vetmi i paraburgosur që megjithëse në qeli, ruhet me masa të posaçme.

Basha, “kurbanin” e tij... Basha, “kurbanin” e tij...
“Le ta fillojmë nga Dibra ndryshimin që do ta çojmë në të gjithë Shqipërinë”, deklaronte Lulzim Basha në mbyllje të fushatës elektorale në Dibër. Ndryshimi i pritur prej Partisë Demokratike jo vetëm nuk nisi me zgjedhjet në Dibër, por rezultati i tyre ishte tronditës për opozitën.

Fiton doktori...i Ramës; E majta rrëmben edhe bastionet e PD Fiton doktori...i Ramës; E majta rrëmben edhe bastionet e PD
Në deklaratën e parë të bërë pas shpalljes fitues në zgjedhjet e së dielës, Muharem Rama u zotua për mbajtjen e të gjitha premtimeve të bëra në fushatën për Bashkinë e Dibrës.

Basha: Krimi njësh me politikën Basha: Krimi njësh me politikën
Lulzim Basha ka reaguar për herë të parë, duke ngritur gishtin e akuzës ndaj asaj që e quajti “aleancë e krimit me politikën” në zgjedhjet lokale në Dibër. Duke folur në homazhet për 18-vjetorin e vrasjes së Azem Hajdarit, kreu i demokratëve tha se PD është në betejë me këtë aleancë.

Edhe pak kuti për të numëruar, Rama drejt fitores Edhe pak kuti për të numëruar, Rama drejt fitores
Procesi i numërimit të votave në Dibër është drejt përfundimit dhe kandidatin e së majtës, Muharem Rama e ndan vetëm zyrtarizimi nga fitorja e zgjedhjeve.

Të dënuar nga ligji, të falur nga Zoti Të dënuar nga ligji, të falur nga Zoti
Zenun Luca u mbyll në burg pa mbushur ende 29 vjeç dhe tashmë që pret të lërë qelitë është 47 vjeç. Ai u shpall fajtor për vrasjen e efektivit Myftar Krashi, e ndodhur në fshatin Arras në vitin 1997, një krim i klasifikuar si hakmarrje.

Greqi, vetëvritet shqiptari në Burgun e Malandrinos Greqi, vetëvritet shqiptari në Burgun e Malandrinos
Një shtetas shqiptar i moshës 49-vjeçare, i cili vuante dënimin me burgim të përjetshëm në Burgun e Malandrinos, ka varur veten.

Strategjia e re, dy qendra rajonale transporti në Elbasan e Milot Strategjia e re, dy qendra rajonale transporti në Elbasan e Milot
Deri në vitin 2020 Shqipëria duhet e investojë 43.3 milionë euro në qendrat e transportit të kombinuar.

Nesër hapen shkollat, 27 mijë nxënës për herë të parë në banga Nesër hapen shkollat, 27 mijë nxënës për herë të parë në banga
Të martën nis procesi mësimor për sistemin parauniversitar. 27 mijë nxënës ulen për herë të parë në bankat e shkollës. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla bashkë me një grup mësuesish kanë përcjellë një mesazh urimi për të gjithë nxënësit, mësuesit dhe edukatoret.

Seks në prani të fëmijës, prokuroria ngre akuzë ndaj babait Seks në prani të fëmijës, prokuroria ngre akuzë ndaj babait
Pas rastit të Fierit, ku njerku abuzonte seksualisht me vajzën minorene të së dashurës, një tjetër rast i ngjashëm po hetohet nga Prokuroria e Elbasanit.

Tradita e myslimanëve, tregtarët: Këtë vit më pak kurbanë Tradita e myslimanëve, tregtarët: Këtë vit më pak kurbanë
Si çdo vit, tradita e do që në ditën e Kurban Bajramit, qytetarët të bëjnë kurban kafshë, mishin e të cilëve e ndajnë.

Meta uron besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit Meta uron besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Meta ka shprehur urimet më të mira për vlerat e kësaj dite, që, siç tha ai, na nxisin për më shumë tolerancë, mirësi dhe solidaritet më të madh me qytetarët në nevojë.

Dibër, policia hyn në KZAZ; largohen personat e paautorizuar Dibër, policia hyn në KZAZ; largohen personat e paautorizuar
Me kërkesë së KZAZ-së që po kryen numërimin e votave për kreun e Bashkisë së Dibrës, policia lokale ka hyrë në ambjentet e brendshme të saj për të verifikuar dokumentacionin e personave të pranishëm.

Veliaj: Të sakrifikojmë diçka për njerëzit në nevojë Veliaj: Të sakrifikojmë diçka për njerëzit në nevojë
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj uroi sot besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Ai i i përcolli urimet fillimisht kreut të Komunitetit Mysliman dhe më pas, nëpërmjet medias, edhe gjithë shqiptarëve.

Shkodër, asgjësohen mbi 11 mijë bimë kanabis në Vaun e Dejës Shkodër, asgjësohen mbi 11 mijë bimë kanabis në Vaun e Dejës
Policia shkatërroi 11.308 rrënjë kanabis sativa të mbjella në 62 parcela në zonën e Vaut të Dejës në Shkodër.

Basha: Gëzuar Kurban Bajramin! Zoti ndihmoftë shqiptarët Basha: Gëzuar Kurban Bajramin! Zoti ndihmoftë shqiptarët
Kryetari i PD, Lulzim Basha u është bashkuar urimeve për festën e Kurban Bajramit.

Legalizohen 35 xhami në qarkun e Durrësit Legalizohen 35 xhami në qarkun e Durrësit
Legalizohen 35 xhami dhe objekte të tjera kulti të komunitetit mysliman në qarkun e Durrësit. Ministrja e Zhvillimit Urban, Eglantina Gjermeni; drejtori i ALUIZNI-t Durrës, Flamur Gjuzi dhe kryebashiaku Vangjush Dako i dorëzuan 35 lejet e legalizimit myftiut të qytetit bregdetar, Redi Quku.

Tiranë, gjendet një kufomë e dekompozuar pranë Selitës Tiranë, gjendet një kufomë e dekompozuar pranë Selitës
Skeleti i një personi është gjetur një ditë më parë në Kodër Selitë të kryeqytetit nga një banor i zonës, i cili ka lajmëruar menjëherë policinë e Tiranës.

Tepelenë, pranga 27-vjeçarit me 10 kg kanabis Tepelenë, pranga 27-vjeçarit me 10 kg kanabis
Forcat e policisë në Tepelenë kanë goditur një tjetër rast të trafikimit të lëndëve narkotike.

Dibër, numërohen 104 qendra votimi; Muharem Rama drejt fitores Dibër, numërohen 104 qendra votimi; Muharem Rama drejt fitores
Në Dibër vijon procesi i numërimit të votave. Deri tani janë numëruar 104 qendra votimi nga 118 gjithësej, të cilat i japin avantazh kandidatit socialist.

Persekutimi i një biznesi shqiptar Persekutimi i një biznesi shqiptar
PLUS, operatori i katërt celular në Shqipëri, i krijuar në vitin 2009, prezantoi shërbimet e tij për publikun në vitin 2010, me një investim prej rreth 90 milionë eurosh dhe 310 të punësuar. Është e vetmja shoqëri shqiptare që operon në tregun e telefonisë së lëvizshme, me kapital dhe strukturë aksionere tërësisht vendase, duke kontribuar fuqishëm në bërjen realitet të uljes drastike të kostove të komunikimit. Të gjithë shqiptarët e mbajnë mend se nga sa shumë paguanin për shërbim celular përpara 2010. Krijimi i kësaj shoqërie erdhi pas vendimit politiko-rregullator të marrë nga organet kompetente shqiptare, përfshirë AKEP, për të shtuar numrin e operatorëve të telefonisë së lëvizshme me synim përmirësimin e shërbimit të ofruar konsumatorit kundrejt një tarife të drejtë dhe ndjeshëm më të ulët.

Presidenti u uron besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit Presidenti u uron besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit.

Dibër, Rama në avantazh Dibër, Rama në avantazh
Në Dibër ka vijuar deri në orët e para të mëngjesit numërimi i votave të zgjedhjeve të parakohshme për Bashkinë e Dibrës.

Besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban Bajramin Besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban Bajramin
Pavarësisht reshjeve të shiut, mijëra besimtarë myslimanë u mblodhën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të falur namazin e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe kjo në fenë islame.

Vijon numërimi në Dibër, kandidati socialist në avantazh Vijon numërimi në Dibër, kandidati socialist në avantazh
E ndërsa procesi i numërimit të votave për Kryetarin e të bashkisë Dibër ka nisur rreth orës 23:45, kandidati socialist, Muharem Rama, e shikon veten në avantazh pas 20 kutive të para të numëruara nga 118 kuti që janë në total, duke pasur një diferencë prej 855 votash.

Zgjedhjet në Dibër, Tabaku: Policia presion ndaj qytetarëve, Prokuroria të reagojë Zgjedhjet në Dibër, Tabaku: Policia presion ndaj qytetarëve, Prokuroria të reagojë
Deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku deklaroi se policia ka ushtruar presion ndaj qytetarëve, ndërsa kërkoj edhe reagimin e Prokurorisë rreth rasteve të denoncuara nga PD.

Zgjedhjet në Dibër, Gjylameti: Procesi brenda standardeve Zgjedhjet në Dibër, Gjylameti: Procesi brenda standardeve
Deputetja socialiste Blerina Gjylameti ndërsa përshëndeti dibranët për pjesëmarrjen e lartë në zgjedhjet lokale theksoi se përtej disa incidenteve të lokalizuara, procesi i votimit u zhvillua brenda standardeve duke dëshmuar përgjegjshmëri maksimale.

Meta, vizitë në Londër i ftuar nga Parlamenti britanik Meta, vizitë në Londër i ftuar nga Parlamenti britanik
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka udhëtuar drejt Londrës për një vizitë zyrtare, i ftuar nga Parlamenti britanik.

Përfundon votimi në Dibër, pjesëmarrja 60 % Përfundon votimi në Dibër, pjesëmarrja 60 %
Në orën 19:00 qendrat e votimit në Dibër janë mbyllur dhe nga të dhënat paraprake të siguruara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në zgjedhje kanë marrë pjesë 60 përqind e votuesve. Ndërkohë që rreth orës 23:45 ka nisur edhe numërimi i votave.

PS e PD: Dibranë, dilni e votoni! KQZ: Votuan 43 përqind PS e PD: Dibranë, dilni e votoni! KQZ: Votuan 43 përqind
Palët rivale në zgjedhjet e Dibrës deklarojnë se procesi po vijon normalisht, pavarësisht incidenteve, që i quajnë të izoluara dhe si Partia Socialiste, ashtu edhe ajo Demokratike u bëjnë thirrje dibranëve që të votojnë masivisht.

Falimentimi i 126 bizneseve, Tatimet dorëzojnë listën në Gjykatë Falimentimi i 126 bizneseve, Tatimet dorëzojnë listën në Gjykatë
Tatimet i kanë dorëzuar gjykatës një listë prej 126 biznesesh që duan të mbyllin aktivitetin. Kompanitë që kanë shpallur falimentin ushtrojnë aktivitetin e tyre në të gjithë vendin, ndërkohë që mes tyre spikasin edhe emrat Taci Oil dhe City Park.

Shipska e harruar Shipska e harruar
Fshati Shipskë është pak kilometra larg Voskopojës dhe rruga për të mbërritur deri atje është e vështirë, por duket se të gjithë ata të cilët kanë lidhje me fshatin, nuk arrijnë të shkëputen përfundimisht asnjëherë.

Marrin fund radhët. Shiten librat, por ka mungesa të disa titujve Marrin fund radhët. Shiten librat, por ka mungesa të disa titujve
Ndonëse nuk ka më radhë të nxënësve për të blerë librat për vitin e ri shkollor, dy ditë para se të fillojë procesi mësimor, nxënësit thonë se ka disa mungesa tekstesh kryesisht të gjuhëve të huaja.

Të martën nis shkolla. Nxënësit, në përgatitjet e fundit Të martën nis shkolla. Nxënësit, në përgatitjet e fundit
Na ndajnë vetëm pak ditë nga viti i ri shkollor dhe mes nxënësve ndihen ethet e para. Më të emocionuar duket se janë më të vegjlit.

Nikolla: Të gjithë aplikuesit në shkollë, më shumë kuota se maturantë Nikolla: Të gjithë aplikuesit në shkollë, më shumë kuota se maturantë
Kur ka përfunduar procesi i ankimimit të maturantëve, të cilët nuk u renditën fitues dhe pretendonin se përllogaritjet e pikëve të tyre ishin bërë gabim, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla deklaroi se gjithçka ka qenë transparente, pasi edhe numri i ankimimeve ka qenë i vogël.

PD: Vëzhguesja e PS-së shpërndan para’ në këmbim të votës PD: Vëzhguesja e PS-së shpërndan para’ në këmbim të votës
Partia Demokratike ka bërë të ditur se gruaja e administratorit të Partisë Socialiste, me detyrë vëzhguese, e cila merret me shpërndarjen e ndihmës ekonomike, po shpërndan para’ dhe po ushtron presion ndaj personave që përfitojnë nga ndihma ekonomike në këmbim të votës.

Bllokohet procesi i votimit në Muhur Bllokohet procesi i votimit në Muhur
Është bllokuar procesi i votimit në qendrën nr.1212, në Muhur, pasi anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Shkëlzen Qoku, është konfliktuar me vëzhguesit e komisionerët.

Bushati: 15 vite më parë, akti makabër që tronditi botën Bushati: 15 vite më parë, akti makabër që tronditi botën
Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, me anë të një postimi në Facebook, përkujtoi sulmet terroriste mbi Kullat Binjake të 15 viteve më parë.

Kurban Bajrami, kreu i KMSH-së uron besimtarët Kurban Bajrami, kreu i KMSH-së uron besimtarët
Ditën e hënë, myslimanët shqiptarë dhe ata anembanë botës do të festojnë Kurban Bajramin. Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj tha se, kjo është dita kur ne i shërojmë plagët që i kemi shkaktuar njëri-tjetrit, me buzëqeshje dhe gëzim, me paqe dhe vëllazëri.

PS denoncon fotografimin e votës PS denoncon fotografimin e votës
Shtabi elektoral i kandidatit të koalicionit të majtë denoncon fenomenin e fotografimit të fotës në qendrën e votimit nr.1130, në fshatin Pekë, të njësisë administrative Melan.

Lishan i Epërm, banorët sekuestrojnë një furgon që shpërndante miell Lishan i Epërm, banorët sekuestrojnë një furgon që shpërndante miell
Banorët në fshatin Lishan i Epërm kanë konstatuar një furgon që shpërndante miell në këmbim të votës.

Shtabi i koalicionit të majtë: PD-ja po kërkon të prishë procesin zgjedhor Shtabi i koalicionit të majtë: PD-ja po kërkon të prishë procesin zgjedhor
Shtabi elektoral i kandidatit të koalicionit të majtë Muharem Rama ka falenderuar qytetarët dibranë për pjesëmarrjen e deritanishme në procesin e votimit dhe ka denoncuar, sipas tij, “tentativat e vazhdueshme të Partisë Demokratike për të përbaltur dhe prishur procesin zgjedhor përmes deklarimesh të pavërteta që në thelb synojnë të prishin procesin”.

Shtabi i PD-së: Dibranët nuk tremben, nuk shantazhohen, nuk blihen... Shtabi i PD-së: Dibranët nuk tremben, nuk shantazhohen, nuk blihen...
Zëdhënësja e Shtabit Elektoral të Partisë Demokratike, Irini Shehu, doli me një deklaratë për mediat, duke thënë se “pjesëmarrja në zgjedhje është e kënaqshme”.

Veliaj përuron rikonstruksionin e konviktit të shkollës Hoteleri-Turizëm Veliaj përuron rikonstruksionin e konviktit të shkollës Hoteleri-Turizëm
Konvikti i shkollës profesionale Hoteleri-Turizëm i është kthyer plotësisht nxënësve, pasi Bashkia e Tiranës ka zhvendosur banorët të cilët jetonin në dy katet e sipërme të këtij  konvikti prej 20 vitesh.

PD: Shefi i Krimeve të Rënda në Dibër po shpërndan lekë në këmbim të votave PD: Shefi i Krimeve të Rënda në Dibër po shpërndan lekë në këmbim të votave
Partia Demokratike ka denoncuar shefin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë e Policisë Dibër, Admir Trupja, se po shpërndan lekë në këmbim të votave me një automjet 6-vendësh ngjyrë gri.

LSI: Dhuna ndaj biznesmenit libanez, akt tepër i rëndë LSI: Dhuna ndaj biznesmenit libanez, akt tepër i rëndë
Në emër të LSI-së, Luan Rama ka deklaruar se dhuna ndaj biznesmenit libanez është një akt tepër i rëndë.

PD: Asnjë deputet yni i përfshirë në incidente PD: Asnjë deputet yni i përfshirë në incidente
Partia Demokratike është shprehur nëpërmjet një deklarate për shtyp se, “deputetë të Partisë Socialiste, në sinkron me struktura kriminale të Bert Agës, përpiqen të dezinformojnë opinionin publik për ngjarjen e ndodhur mbrëmë në Maqellarë”. Sipas PD-së, e vërteta është krejt ndryshe dhe asnjë deputet i saj nuk ka qenë i përfshirë në ngjarje.

Dibër, dhunohet vëzhguesi i Partisë Socialiste Dibër, dhunohet vëzhguesi i Partisë Socialiste
Incident në qendrën e votimit nr.1195, në Kander. Dhunohet jashtë qendrës së votimit vëzhguesi i Partisë Socialiste.

Dibër, Basha u kërkon deputetëve të shmangin deklaratat deri në fund të procesit zgjedhor Dibër, Basha u kërkon deputetëve të shmangin deklaratat deri në fund të procesit zgjedhor
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me deputetët e tij, ku i pranishëm është edhe Flamur Noka.

Blerina Gjylameti: Ngjarja me Nokën, kulmimi i incidenteve Blerina Gjylameti: Ngjarja me Nokën, kulmimi i incidenteve
Blerina Gjylameti, koordinatorja e Partisë Socialiste për procesin elektoral, deklaroi se, “ngjarja e sotme me Flamur Nokën ishte kulmimi i incidenteve në Dibër”.

PS denoncon dhunë nga Flamur Noka në Maqellarë PS denoncon dhunë nga Flamur Noka në Maqellarë
Partia Socialiste ka denoncuar një rast dhune në Maqellarë të Dibrës nga ana deputetit të Partisë Demokratike, Flamur Noka. Shtetasi me iniciale D.I., ka deklaruar në polici, se në afërsi të shkollës së mesme Maqellarë është goditur nga Noka, shoferi i tij dhe shtetasi D.S.

Voton Muharem Rama: Procesi të jetë i qetë Voton Muharem Rama: Procesi të jetë i qetë
Kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama, votoi në shkollën “Selim Alliu” dhe e konsideroi ditën e sotme si “shumë të rëndësishme për të ardhmen e Dibrës”.

Reagimi i Dionis Imerajt: PD-ja kërkon të prishë procesin zgjedhor Reagimi i Dionis Imerajt: PD-ja kërkon të prishë procesin zgjedhor
Menjëherë ka reaguar Dionis Imeraj, drejtori i Tatimeve për Dibrën, i akuzuar nga Partia Demokratike si “i ngarkuar me detyrën e sigurimit të fondeve financiare për blerjen e votave në Dibër”.

Shtabi Elektoral i PD-së: Shpërndarje parash dhe mielli te votuesit dibranë Shtabi Elektoral i PD-së: Shpërndarje parash dhe mielli te votuesit dibranë
Shtabi Elektoral i Partisë Demokratike, me anë të një njoftimi për shtyp, ka bërë të ditur se, “ka marrë informacion për shpërndarjen e parave, thasëve me miell si dhe përpjekje për shantazhe ndaj votuesve gjatë natës së mbrëmshme nga disa grupe të strukturuara kriminale të drejtuara nga administratorë, kryepleq dhe drejtorë e zyrtare të administratës publike, nën mbrojtjen e një grupi punonjësish të policisë, të drejtuar nga kryekrimineli Bert Aga”.

Dibër, policia merr në mbrojtje objektet zgjedhore Dibër, policia merr në mbrojtje objektet zgjedhore
Policia e Dibrës ka bërë me dije se, në zbatim të detyrave institucionale që i ngarkon ligji në kuadër të procesit zgjedhor për organet e qeverisjes vendore, po kryen me angazhim maksimal dhe përgjegjësi detyrat e saj.

Dhunimi i biznesmenit, policia: Po hetojmë ngjarjen, 9 të shoqëruar Dhunimi i biznesmenit, policia: Po hetojmë ngjarjen, 9 të shoqëruar
Policia e Tiranës ka reaguar duke deklaruar se, po kryen hetime intensive për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur më herët gjatë ditës në rrugën e Rinasit, ku u dhunua fizikisht biznesmeni libanez dhe shoferi i tij.

Nju Jork, shqiptarja sulmon dy gra me hixhab dhe fëmijët; arrestohet Nju Jork, shqiptarja sulmon dy gra me hixhab dhe fëmijët; arrestohet
Një shtetase shqiptare është vënë në pranga në Nju Jork, pasi sulmoi me forcë 2 gra myslimane të cilat po shëtisnin në rrugët e lagjes Bruklin fëmijët e tyre me karrocë.

Klosi përuron fabrikën e veshjeve në Kavajë, sfidon kritikët Klosi përuron fabrikën e veshjeve në Kavajë, sfidon kritikët
Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi mori pjesë këtë të shtunë në inaugurimin e fabrikës së veshjeve në Kavajë, që mban emrin “Michela Fashion Style”, investim ky i një sipërmarrjeje italiane me vlerë 1 milion euro.

Basha: Dhunimi i biznesmenit libanez, akt mafioz Basha: Dhunimi i biznesmenit libanez, akt mafioz
Kryetari i PD, Lulzim Basha, në një reagim mbrëmjen e sotme e ka cilësuar si “sulm mafioz” dhunimin e biznesmenit libanez në rrugën që të çon drejt aeroportit të Rinasit, në Tiranë.

Shpërndanin drogë në Tiranë, në pranga polici dhe bashkëpunëtori Shpërndanin drogë në Tiranë, në pranga polici dhe bashkëpunëtori
Policia e Tiranës ka ekzekutuar këtë të shtunë operacionin e koduar “Falko”, ku janë arrestuar në flagrancë një efektiv policie dhe bashkëpunëtori i tij, si dhe janë sekuestruar 12.5 kg lënde narkotike e llojit kanabis sativa.

Përplasje automjetesh në aksin Lezhë-Kallmet; humb jetën 49-vjeçari Përplasje automjetesh në aksin Lezhë-Kallmet; humb jetën 49-vjeçari
Një aksident rrugor është verifikuar mbrëmjen e sotme në aksin Lezhë-Kallmet, ku janë përplasur 2 makina dhe për rrjedhojë ka humbur jetën 1 person.

Punimet tek sheshi “Skënderbej”, LSI letër Veliajt: Të zgjidhet problemit i trafikut Punimet tek sheshi “Skënderbej”, LSI letër Veliajt: Të zgjidhet problemit i trafikut
Përfaqësuesit e LSI-së në Këshillin bashkiak të Tiranës u mblodhën këtë të shtunë për të diskutuar lidhur me problematikën e trafikut në sheshin “Skënderbej”, pas punimeve nga ana e Bashkisë.

Bashkitë, 12 mld lekë borxhe; qeveria do të kërkojë shlyerjen Bashkitë, 12 mld lekë borxhe; qeveria do të kërkojë shlyerjen
Qeveria do detyrojë bashkitë që të shlyejnë 100 milionë dollarë borxhe të prapambetura brenda dhjetorit të vitit të ardhshëm.

Në gjyq për patentën; dhjetëra raste çdo javë, por asnjë i padrejtë Në gjyq për patentën; dhjetëra raste çdo javë, por asnjë i padrejtë
Kur policia rrugore ka ndërmarrë fushatën ndërgjegjësuese për respektimin e rregullave të qarkullimit, duke gjobitur drejtues mjetesh që shkelin Kodin Rrugor, shumica e “të ndëshkuarve” i drejtohen Gjykatës Administrative vetëm kur u pezullohet patenta.

Veliaj “bashkiak” i Morinës, i çon ndihma shkollës 9-vjeçare Veliaj “bashkiak” i Morinës, i çon ndihma shkollës 9-vjeçare
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj udhëtoi këtë të shtunë për në Kukës, për të shpërndarë materialet bazë për shkollën “Gani Duraku” që ndodhet në këtë qytet.

Reshjet përmbytin sërish Vlorën; rrëshqitje dheu në Orikum Reshjet përmbytin sërish Vlorën; rrëshqitje dheu në Orikum
Reshjet e orëve të fundit kanë shkaktuar sërish përmbytje në qytetin e Vlorës, duke krijuar një sërë problemesh.

Dibër, KQZ: Përmirësohet situata në qendrat e votimit Dibër, KQZ: Përmirësohet situata në qendrat e votimit
KQZ njoftoi në orën 16:00 të kësaj të shtune se ka pasur një përmirësim të situatës parazgjedhore në Dibër, me vetëm 68 qendra votimi që nuk kianë tërhequr materialet.

Shkodër, meshë falenderimi për shenjtërimin e Nënë Terezës Shkodër, meshë falenderimi për shenjtërimin e Nënë Terezës
Qindra besimtarë katolikë udhëtuan drejt Vaut të Dejës mëngjesin e së shtunës, për të qenë të pranishëm në Meshën e Falenderimit për shenjtërimin e Nënë Terezës, meshë kjo e mbajtur në Katedralen që mban emrin e saj.

“Final Blow”, sekuestrohen 65 kg kanabis; 2 vetë në pranga “Final Blow”, sekuestrohen 65 kg kanabis; 2 vetë në pranga
Forcat e policisë së Lezhës kanë finalizuar këtë të shtunë një operacion antidrogë të koduar “Final Blow”.

Konflikt fizik në rrugën drejt Rinasit, dhunohet biznesmeni libanez Konflikt fizik në rrugën drejt Rinasit, dhunohet biznesmeni libanez
Një biznesmen libanez me inicialet F.M është dhunuar nga dy persona ende të paidentifikuar në një konflikt që ka lindur pas përplasjes së dy mjeteve në rrugën drejt Rinasit.

Tiranë, rrjedhje nga bombola e gazit; zjarr në një apartament Tiranë, rrjedhje nga bombola e gazit; zjarr në një apartament
Një apartament në katin e tretë të një pallati, në zonën e Kopshtit Botanik në kryeqytet, u përfshi nga flakët paraditen e sotme duke vënë në rrezik jetët e banorëve.

Mjeshtri i fundit i gurit Mjeshtri i fundit i gurit
Nivica, një nga qendrat më të rëndësishme mesjetare të bregdetit të poshtëm është e njohur historikisht për mjeshtërit që  gdhendën gurët e qindra banesave të tipit kullë në këtë zone.

U denoncuan nga “Fiksi...”, burg sekserëve të UBT-ës U denoncuan nga “Fiksi...”, burg sekserëve të UBT-ës
I arrestuar pak ditë më parë pas investigimit të emisionit “Fiks Fare”, Besim Nasufi, doli para Gjykatës së Tiranës prej të cilës mori masën e sigurimit personal "arrest me burg", për veprën ushtrim i ndikimit të paligjshëm.

Regjistrimi në universitete, PD: Të anulohet procesi. Nikolla të japë dorëheqjen Regjistrimi në universitete, PD: Të anulohet procesi. Nikolla të japë dorëheqjen
Partia Demokratike ka zhvilluar një takim me maturantët të cilët nuk kanë arritur të fitojnë të drejtën për të studiuar në universitet. Ata thanë se nuk janë njoftuar në kohë lidhur me procedurat.

Shpërndarja e materialeve zgjedhore, KQZ: Partitë pengojnë marrjen në dorëzim Shpërndarja e materialeve zgjedhore, KQZ: Partitë pengojnë marrjen në dorëzim
Një ditë përpara nisjes së procesit zgjedhor në Bashkinë e Dibrës, KZAZ 19, ka nisur shpërndarjen e materielave zgjedhore për të 118 qendrat e votimit të kësaj bashkie.

Vrasja e zyrtarit të OSHEE në Rrëshen, gjendet e djegur makina e autorëve Vrasja e zyrtarit të OSHEE në Rrëshen, gjendet e djegur makina e autorëve
Një ditë pas vrasjes me armë zjarri të zyrtarit të OSHEE në Rrëshen, policia ka gjetur të djegur makinën e cila dyshohet të jetë përdoruar për t’u larguar nga autorët e vrasjes.

Njerku përdhunues, abuzonte seksualisht 12-vjeçaren; arrestohet edhe e ëma Njerku përdhunues, abuzonte seksualisht 12-vjeçaren; arrestohet edhe e ëma
E abuzuar seksualisht për 6 vjet me radhë, një 12 vjeçare nga Fieri ka denoncuar njerkun e saj në polici. Me të marrë deponimin mbi këtë rast të rëndë, policia e Fierit ka vënë në pranga shtetasin Ilmi Hoxhaj 52 vjeç banues në fshatin Mbyet, si dhe nënën e vajzës me të cilën bashkëjetonte, Selvie Yzeiraj 40 vjeçe.

Humb jetën në aksident një 38 vjeçare në aksin Elbasan-Librazhd Humb jetën në aksident një 38 vjeçare në aksin Elbasan-Librazhd
Një aksident i rëndë me pasojë vdekje e një 38 vjeçareja ka ndodhur mëngjesin e ditës së sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd.

FMN: Ekonomia po rimëkëmbet; Nuk ndryshon parashikimi i rritjes për 2016 FMN: Ekonomia po rimëkëmbet; Nuk ndryshon parashikimi i rritjes për 2016
Fondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se ekonomia shqiptare është duke u rimëkëmbur në linjë me parashikimet dhe se financat publike të vendit kanë nisur të përmirësohen.

Itali, sekuestrohen rreth 4 ton marijuanë; në pranga 9 shqiptarë Itali, sekuestrohen rreth 4 ton marijuanë; në pranga 9 shqiptarë
Tre tonelata e 800 kilogramë marijuanë janë sekuestruar nga ushtarakët e Guardia di Finanza të Leçes, në Itali, të cilat kanë vënë në pranga 11 persona, 9 prej të cilëve shqiptarë.

“Fiks Fare”, qeveria hap qesen për Dibrën në prag të zgjedhjeve lokale “Fiks Fare”, qeveria hap "qesen" për Dibrën në prag të zgjedhjeve lokale
“Qesja” e investimeve të qeverisë, e çelur në këtë pragzgjedhje vetëm për Dibrën, përfshin shumë prej objekteve të tenderëve, që lidhen me investime konkrete në arsim, infrastrukturë etj. Pjesë e këtyre kanë qenë edhe premtimet e kandidatit Muharrem Rama në këtë fushatë.

Transporti i nxënësve, kritere për mjetet e përdorura nga shkollat Transporti i nxënësve, kritere për mjetet e përdorura nga shkollat
Në prag të sezonit të ri shkollor, Ministria e Brendshme, ajo e Tranpsorteve dhe ajo e Arsimit kanë përcaktuar kritere të rrepta sa i takon mjeteve që do të kryejnë trasportin e nxënësve.

Fasadat e ministrive Fasadat e ministrive
Rruga që kanë përshkruar fasadat e ministrive është shumë e gjatë. Pjesa më madhe e tyre janë ndërtuar në kohën kur Mbreti Zog tentoi t’i jepte Tiranës një fytyre europiane.

Aeroporti i Kukësit, KLSH zbulon vjedhjen me privatizimin e tokës Aeroporti i Kukësit, KLSH zbulon vjedhjen me privatizimin e tokës
Në procesin e shpronësimeve për tokën e aeroportit të Kukësit, në 4 raste i është shkaktuar dëm shtetit me një vlerë prej 104 mijë eurosh.

Vijnë muxhahedinët e fundit iranianë nga “Kampi i Lirisë” Vijnë muxhahedinët e fundit iranianë nga “Kampi i Lirisë”
"Kampi i Lirisë" në Irak është mbyllur përfundimisht.  Rreth 300 muxhahedinët e fundit që ndodheshin atje, kanë mberritur në Shqipëri mbrëmjen e së premtes.

Klosi në Voskopojë: Vëmendje grupeve të margjinalizuara Klosi në Voskopojë: Vëmendje grupeve të margjinalizuara
Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi është ndalur këtë të premte në Voskopojë, ku ka zhvilluar takimin e radhës me të rinjtë mbi të drejtat dhe integrimin e grupeve të margjinalizuara.

Matura shtetërore, Meta mbledh kryesinë e LSI: Të zgjidhet me dialog Matura shtetërore, Meta mbledh kryesinë e LSI: Të zgjidhet me dialog
Kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka zhvilluar pasditen e sotme një mbledhje për të diskutuar mbi çështjen e maturës shtetërore.

Parandalohet krimi, arrestohet i sëmuri mendor Parandalohet krimi, arrestohet i sëmuri mendor
Një tjetër person me probleme të shëndetit mendor mund të kishte shkaktuar ndonjë ngjarje të rëndë, por fatmirësisht është arrestuar nga policia.

Dervishaj merr detyrën, bën betimin në Presidencë Dervishaj merr detyrën, bën betimin në Presidencë
Ministri i ri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj është betuar këtë të premte para presidentit të Republikës.

PD mbyll fushatën në Peshkopi, Basha: Nga Dibra, Shqipërinë PD mbyll fushatën në Peshkopi, Basha: Nga Dibra, Shqipërinë
Demokratët mbyllën në Dibër një fushatë elektorale, e cila prej të paktën dy javësh ka zhvendosur atje pjesën më të madhe të deputetëve, lidershipit demokrat dhe aleatëve të tyre, të vjetër e të rinj, me synim rikthimin e bashkisë tek Partia Demokratike.

Anketa e forcave të punës, Ahmetaj: Sinjale pozitive për punësimin Anketa e forcave të punës, Ahmetaj: Sinjale pozitive për punësimin
Ministri Ahmetaj ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” për anketën e forcave të punës të publikuar nga INSTAT për tremujorin e dytë 2016, sipas tij, kjo anketë konfirmon rritjen e punësimit dhe uljen e papunësisë edhe gjatë tremujorit të dytë të vitit.

Standardizimi i prodhimeve, nga 2014-ta kanë marrë certifikatat 68 ndërmarrje Standardizimi i prodhimeve, nga 2014-ta kanë marrë certifikatat 68 ndërmarrje
Qeveria Shqiptare ka vënë në mbështetje të biznesit një fond prej 112 milionë lekesh me qëllim zhvillimin e inovacionit dhe marrjen e certifikatave standartizuese ISO.

Masat për vitin e ri shkollor, Prefekti i Tiranës takon krerët e policisë Masat për vitin e ri shkollor, Prefekti i Tiranës takon krerët e policisë
Të martën e ardhshme nis viti i ri akademik. Për këtë arsye, Prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi mblodhi në një takim drejtues të policisë së kryeqytetit të cilëve u kërkoi marrjen e masave për disiplinimin e trafikut në orët e mëngjesit.

Rama reagon për maturantët: Ata që kanë fituar në shumë degë do të lirojnë vendet Rama reagon për maturantët: Ata që kanë fituar në shumë degë do të lirojnë vendet
Nga Peshkopia, Kryeministri Edi Rama i është referuar edhe polemikave për çështjen e maturantëve, duke thënë se alarmi nuk është i justifikuara pasi maturantët që kanë fituar në shumë degë do të hapin vende për të tjerë pas regjistrimit.

Papunësia bie me 1.1%. INSTAT: Papunësia është më e lartë te meshkujt Papunësia bie me 1.1%. INSTAT: Papunësia është më e lartë te meshkujt
Instituti i statistikave njoftoi se papunësia në Shqipëri për moshën nga 15 deri 74 vjeç ka rënë në nivelin 15,5 përqind në tremujorin  e dytë të vitit.

Shitet fusha e gazit në Delvinë Shitet fusha e gazit në Delvinë
Koncesioni i fushës më të madhe gazmbajtëse në vend ka ndryshuar pronar. Kompania amerikane Transatlantic njoftoi se i ka shitur 75 për qind të aksioneve që zotëron në vendburimin e gazit në Delvinë tek një kompani me emrin “Ionian Gas” dhe 25% do i mbaj vetë.

Dëshmitari ndaj DIA-s me eskortë, Kastriot Ismailaj bllokon seancën për dëshminë e juristit Dëshmitari ndaj DIA-s me eskortë, Kastriot Ismailaj bllokon seancën për dëshminë e juristit
Romeo Kara, dëshmitari kryesor në procesin ndaj ish-administratorit të DIA-s. Kastriot Ismailaj, ka ardhur në Gjykatën e Tiranës nën masa të forta sigurie.

Zgjedhjet në Dibër do të monitorohen nga 268 vëzhgues Zgjedhjet në Dibër do të monitorohen nga 268 vëzhgues
Zgjedhjet në Dibër do të monitorohen nga një numër i madh vëzhguesish vendas dhe ndërkombëtarë.

Shullazi dështon sërish, Apeli rrëzon kërkesën për lirim Shullazi dështon sërish, Apeli rrëzon kërkesën për lirim
Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda rrëzoi kërkesën e radhës të Emiljano Shullazit, i cili që prej muajit prill këmbëngul që t’i ndryshohet masa e sigurisë dhe të lirohet.

OSHEE dënon vrasjen e punonjësit në Rrëshen OSHEE dënon vrasjen e punonjësit në Rrëshen
Operator i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur në qytetin e Rrëshenit, ku u ekzekutua Saimir Jaku, 33 vjeç, punonjës i kësaj kompanie.

Veliaj inspekton investimin e ri të UKT për rrjetin para Parlamentit Veliaj inspekton investimin e ri të UKT për rrjetin para Parlamentit
Krahas punimeve në qendrën e Tiranës, bashkia dhe ujësjellësi kanë hapur disa kantiere të tjera me të cilat ka nisur rehabilitimi i një pjese të rrjetit të tubacioneve në qytet, në të cilat shpeshhere janë krijuar probleme për shkak të amortizimit.

Konferenca e Rodosit për Sigurinë dhe Stabilitetin Konferenca e Rodosit për Sigurinë dhe Stabilitetin
Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në Konferencën për Siguri dhe Stabilitet që po zhvillon punimet në Rodos, në datat 8-9 shtator 2016. Në takim morën pjesë ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së, kandidate dhe vendeve arabe.

PS mbyll fushatën në Dibër, Rama: “Arbri”, me ne dhe me Sheron PS mbyll fushatën në Dibër, Rama: “Arbri”, me ne dhe me Sheron
Deputetë e ministra të PS por edhe aleatët e saj në qeverisje, LSI e PDIU, kërkuan përpara dibranëve votën për kandidatin e majtë Muharem Rama.

Basha: Hetim për maturantët Basha: Hetim për maturantët
Kandidati i Partisë Demokratike për kryetar bashkie të Dibrës, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e PD, Lulzim Basha u takuan me maturantë dhe studentë të Dibrës.

Vritet zyrtari i OSHEE, mister shkaqet Vritet zyrtari i OSHEE, mister shkaqet
Saimir Jaku u ekzekutua nga dy persona të maskuar dhe me armë kallashnikov në momentin që ndodhej në ambientet e jashtme të një lokali në qendër të qytetit të Rrëshenit.

Asgjësohen 12 mijë bimë kanabis në Vlorë Asgjësohen 12 mijë bimë kanabis në Vlorë
Policia e Vlorës ka asgjësuar 12 000 bimë kanabis sativa dhe ka arrestuar një nga autorët e kultivimit.

5 vjet nga ekzekutimi i gjykatësit; vrasësit ende mister 5 vjet nga ekzekutimi i gjykatësit; vrasësit ende mister
Në vendin ku pesë vjet me parë ndodhi shpërthimi i telekomanduar që i mori jetën gjyqtarit Skerdilajd Konomi, kolegët dhe familjarët e tij kanë vendosur lule dhe qirinj për të kujtuar humbjen e njeriut të drejtësisë, vrasësit e të cilit nuk janë identifikuar ende.

Tropojë, asgjësohen 514 bimë kanabis; një i arrestuar Tropojë, asgjësohen 514 bimë kanabis; një i arrestuar
Policia e Tropojës ka asgjësuar 514 rrënjë kanabis, ka sekuestruar një armë zjarri dhe ka arrestuar një shtetas. Gjithashtu është proceduar penalisht kryeplaku i fshatit dhe një shtetas tjetër.

Zgjedhjet në Dibër; PS denoncon dhunën. PD: I shkarkuari për korrupsion po blinte vota Zgjedhjet në Dibër; PS denoncon dhunën. PD: I shkarkuari për korrupsion po blinte vota
Është nxehur fushata në Diber vetëm 3 ditë para se atje të votohet për kryetarin e ri të bashkisë. PS denoncoi dhunimin e administratorit të njësisë Tomin nga militantet e PD-së. Nga ana e saj PD as e pohon dhe as e mohon rastin e dhunës, por denoncon atë që e quan shpërndarje të parave për të blere votën, ku sipas opozitës ishte i përfshirë edhe Nuri Meda, i cili sipas PD është shkarkuar për korrupsion.

Me PS në 2017? Meta: Përse jo? Nuk e shoh veten në Presidencë Me PS në 2017? Meta: Përse jo? Nuk e shoh veten në Presidencë
Partia e Ilir Metës mbush 12 vjeç. Po megjithëse e re, ajo duket ndryshe nga dy partitë e mëdha. Nuk ka ideologji të mirëfilltë, por ka forcën të përcaktojë kush ideologji qeveris këtë vend prej vitit 2005-s. Por askush nuk e mohon dot, se pas forcës së LSI-së fshihen edhe ambiciet e forta personale të Ilir Metës. Ndaj, viti 2017 është viti kur forca e partisë së tij mund të përplaset me atë vetë: zgjedhja e Presidentit para zgjedhjeve të përgjithshme.

Gruaja e Besim Nasufit: Burri im është i ndershëm Gruaja e Besim Nasufit: Burri im është i ndershëm
Pas arrestimit të Besim Nasufit, gruaja e tij, Bukurie Nasufi, u shfaq mbrëmë në emisionin “Fiks Fare” duke mbrojtur të shoqin. Ajo tha se "unë i fus duart në zjarr për atë njeri. Nuk ka kërkuar marrëdhënie seksuale".

Kuvendi miraton ndryshimet në buxhet Kuvendi miraton ndryshimet në buxhet
Kuvendi miratoi me 73 vota pro në seancë plenare, aktin normativ të Qeverisë që ndryshon buxhetin e këtij viti.

“Fiks Fare”, nuk është vetëm një sekser në UBT “Fiks Fare”, nuk është vetëm një sekser në UBT
Emisioni investigativ "Fiks Fare" vazhdoi edhe mbrëmjen e së enjtes publikimin e korrupsionit në Universitetin Bujqësor të Tiranës. Tre ditët e para u publikua rasti i sekserit Besim Nasufi, i cili kërkonte para dhe seks me qëllim marrjen e provimeve në këtë universitet. Edhe në këtë puntatë u shfaq një tjetër filmim, ku sërish Besimi thotë se pinte kafe me pedagogët në fakultet, por që kishte frikë edhe se mund ta kapte "Fiksi", pasi para dy ditësh, sipas tij, kishin qenë gazetarët në dy fakultete, në atë "Pyjor" dhe të "Zooteknikës".

Tahiri kthen ligjet e Zogut. Gjoba e burgime për dhunën ndaj kafshëve Tahiri kthen ligjet e Zogut. Gjoba e burgime për dhunën ndaj kafshëve
Batutat e filmit “Koncert në vitin ’36” kanë shkaktuar shumë të qeshura. Ligjet e atëhershme për ndëshkimin e dhunës ndaj kafshëve mund të dukeshin të tepërta, në një Shqipipëri që orvatej mes Lindjes dhe Perëndimit.

OKB: Të zbardhet e shkuara. Gilmore: Kështu shpëton e ardhmja OKB: Të zbardhet e shkuara. Gilmore: Kështu shpëton e ardhmja
Në konferencën dyditore të Avokatëve të Popullit në Tiranë mori pjesë edhe nënkomisionerja e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut. Zonja Kate Gilmore thotë se e shkuara e dhunshme e Shqipërisë duhet të zbardhet dhe i kërkoi qeverisë shqiptare të veprojë me guxim në hapjen e dosjeve të së shkuarës. Gazetarja Lira Burgija e Top Channel bisedoi me të.

Faza e dytë e fituesve nis më 23 shtator, por protestat vazhdojnë Faza e dytë e fituesve nis më 23 shtator, por protestat vazhdojnë
Orges Balla është njëri nga maturantët me mesatare 9.71 dhe ka fituar në shtatë degë, por jo atë që ai preferon.

Arsimi, kritika nga LSI. Nikolla: Sistemi është i mirë Arsimi, kritika nga LSI. Nikolla: Sistemi është i mirë
Ministrja e Arsimit nuk pranoi në Parlament ndonjë defekt të sistemit që përzgjedh maturantët për në Arsimin e Lartë.

Një mundësi e dytë për aplikuesit e lotarisë amerikane Një mundësi e dytë për aplikuesit e lotarisë amerikane
Ambasada Amerikane në Tiranë njoftoi të gjithë të interesuarit dhe aplikuesit për Lotarinë DV-217 se janë shtuar të përzgjedhur të rinj.

Inflacioni, në dy përqind. Rriten çmimet e Arsimit dhe ushqimeve Inflacioni, në dy përqind. Rriten çmimet e Arsimit dhe ushqimeve
Inflacioni u rikthye për herë të parë që nga fundi i vitit të kaluar në fashën e objektivit ligjor të Bankës së Shqipërisë. Instituti i Statistikave raportoi se në gusht, indeksi i çmimeve të konsumit shënoi nivelin 2 përqind, kur për 7 muaj me radhë ka qenë poshtë këtij niveli. 

Skema e pranimit në universitete, Rama: Garanton meritën Skema e pranimit në universitete, Rama: Garanton meritën
Skema e re e pranimeve në universitete ka shkaktuar debate në seancën plenare, ky Kryeministri Edi Rama iu përgjigj akuzave të Jozefina Topallit për këtë çështje.

Rama: Kanabisi po luftohet seriozisht që kur erdhëm ne në pushtet Rama: Kanabisi po luftohet seriozisht që kur erdhëm ne në pushtet
Kryeministri Edi Rama, duke marrë fjalën në seancën plenare të kësaj të enjteje ka akuzuar opozitën se ka bërë një “propagandë të madhe” me çështjen e kultivimit të hashashit.

Studentët nga trojet shqiptare, jo më tarifë për leje qëndrimi në Shqipëri Studentët nga trojet shqiptare, jo më tarifë për leje qëndrimi në Shqipëri
Në prag të hapjes së universiteteve, teksa shumë studentë janë shqiptarë nga jashtë Shqipërisë, Ministria e Brendshme i kujton atyre se nuk do të jenë më të detyruar të paguajnë tarifën për t’u pajisur me leje qëndrimi.

Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë Nikolla mbron sistemin arsimor: Më i miri, garanton transparencë
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbrojtur sistemin e pranimit në institucionet e arsimit të lartë, duke e cilësuar si “sistemin më të mirë që përdoret në të gjitha sistemet e arsimit europian”.

Kuvendi, debat për studentët; replika Berisha-Peleshi Kuvendi, debat për studentët; replika Berisha-Peleshi
Sali Berisha, deputet i Partisë Demokratike, deklaroi në seancën plenare të së enjtes se “pseudoreforma në arsim ka lënë mijëra gjimnazistë jashtë universiteteve”.

Transportet: Kolaudimi s’është monopol; u licencua kompania që plotësoi kriteret Transportet: Kolaudimi s’është monopol; u licencua kompania që plotësoi kriteret
Ministria e Transporteve hedh poshtë akuzat e shoqatës se industrisë ushqimore për kolaudimi e pajisjeve frigoriferike duke deklaruar se shërbimi nuk është monopol.

I ofroi ryshfet policit, arrestohet drejtuesi i automjetit (VIDEO) I ofroi ryshfet policit, arrestohet drejtuesi i automjetit (VIDEO)
Një 47 vjeçar është arrestuar nga policia gjatë ditës së sotme pasi i ka ofruar ryshfet punonjësit të Policisë Rrugore për t’iu shmangur masës administrative.

Vetting-u, PD nuk ka vendim; ligji po studiohet, heshtje dhe në Presidencë Vetting-u, PD nuk ka vendim; ligji po studiohet, heshtje dhe në Presidencë
Për të mos e votuar vetting-un opozita përdori si argument kryesor të vetin antikushtetueshmërinë për disa prej neneve kryesore të këtij ligji.

TI: Drejtësia më e korruptuara. Ndryshoni ligjin e konfliktit të interesit TI: Drejtësia më e korruptuara. Ndryshoni ligjin e konfliktit të interesit
15 institucionet dhe sektorët e marrë në shqyrtim nga “Transparency International” vijojnë t’i lënë dyert hapur korrupsionit. Perfomancën më të dobët e ka Gjyqësori dhe Prokuroria. Raporti thotë se institucionet përgjegjëse për hetimin, ndjekjen penale dhe gjykimin e korrupsionit janë në presion të fortë politik për të vepruar, e kjo trysni e gjen zanafillën që tek kuadri ligjor.

Ahmetaj: Qytetarët po ndjejnë kthimin e ekonomisë në normalitet Ahmetaj: Qytetarët po ndjejnë kthimin e ekonomisë në normalitet
Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, duke marrë fjalën e tij në Parlament ka deklaruar se, “akti normativ vjen në një peizash tejet të përmirësuar ekonomik, me një trajektore tejet pozitive rritëse në tre vjet rradhazi, 2014-2015-2016”.

Shehu: Bashkia, ndërmjetëse mes bizneseve dhe fermerëve Shehu: Bashkia, ndërmjetëse mes bizneseve dhe fermerëve
Kandidati demokrat për Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu, së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua me banorë të fshatrave Poçest, Bellovë, Rapdisht dhe Tomin.

Blushi: Në 3 vjet qeveria varfëroi shqiptarët. Rilindja, frikë nga dija Blushi: Në 3 vjet qeveria varfëroi shqiptarët. Rilindja, frikë nga dija
Deputeti Ben Blushi, duke marrë fjalën në seancën e sotme parlamentare ka akuzuar qeverinë se mashtron opinionin publik me shifrat e saj mbi rritjen ekonomike dhe efektet e saj.

Takimi i Avokatëve të Popullit, miratohet Deklarata për emigracionin Takimi i Avokatëve të Popullit, miratohet Deklarata për emigracionin
Konferenca që për dy ditë mblodhi në Tiranë ombudsmanë nga e gjithë bota u përmbyll me “Deklaratën e Tiranës për Migracionin”, që do të përbëjë zërin e të drejtave të emigrantëve në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Brukseli: Nisni zbatimin e reformës. Është për shqiptarët, jo për BE-në Brukseli: Nisni zbatimin e reformës. Është për shqiptarët, jo për BE-në
Zbatimi i refomës në drejtësi ishte në qendër të bisedimeve të takimit të tetë të Këshillit të Stabilizim Asociimit Shqipëri-BE. Në deklaratën e përbashkët për shtyp, Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme të BE, Federica Mogherini vlerësoi miratimin unanim në korrik të ndryshimeve kushtetuese, si dhe miratimin e fundit të ligjit për verifikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Koka prezanton projektin për lagunën Kune-Vain Koka prezanton projektin për lagunën Kune-Vain
Ministri i Mjedisit, Lefter Koka prezantoi këtë të enjte në Lezhë projektin “Ndërtimi për Rekuperimin e Lagunës Kune-Vain”.

Ekstradohet nga Italia i kërkuari për trafik droge Ekstradohet nga Italia i kërkuari për trafik droge
Agjentët e Interpolit në Milano të Italisë kanë realizuar këtë të enjte ekstradimin drejt Shqipërisë të një shtetasi shqiptar, të akuzuar për trafik droge.

Manjani në Greqi: Standarde të përbashkëta ligjore Manjani në Greqi: Standarde të përbashkëta ligjore
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani po zhvillon një vizitë zyrtare në Athinë, ku është takuar me homologun Nikolaos Paraskevopoulos.

Vlorë, asgjësohen 5.100 bimë narkotike Vlorë, asgjësohen 5.100 bimë narkotike
Policia e Vlorës ka asgjësuar në orët e fundit rreth 5.100 bimë narkotike të llojit kanabis.

Muharem Rama takon të rinjtë dibranë Muharem Rama takon të rinjtë dibranë
Qindra të rinj u mblodhën në një takim në qytetin e Peshkopisë për t’i dhënë mbështetje Muharem Ramës, kandidaturës së koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane” në Bashkinë Dibër.

Makina del nga rruga; vdes pasagjeri Makina del nga rruga; vdes pasagjeri
Në aksin rrugor Levan-Tepelenë, në vendin e quajtur "Kthesa e Buzëmadhit", një mjet, që drejtohej nga shtetasi me iniciale G.M., 25 vjeç, ka dalë nga rruga.

Manovra dhe rrotullime në rrugët e fshatit, 20-vjeçari përplas kalimtarët Manovra dhe rrotullime në rrugët e fshatit, 20-vjeçari përplas kalimtarët
Një aksident automobilistik ka ndodhur mbrëmjen e sotme në rrethin e Lushnjes. Ngjarja është verifikuar në fshatin Kamçisht, ku shtetasi Mentiol Zonja, 20 vjeç, duke drejtuar mjetin e tij tip “Benz” me targë AA 632 BE, ka humbur kontrolin e më pas ka përplasur 2 kalimtarë të cilët ndodheshin në atë moment në rrugë.

Rritja e kredive të këqija, BSH: Zgjidhja e problemit, e vështirë Rritja e kredive të këqija, BSH: Zgjidhja e problemit, e vështirë
Banka e Shqipërisë ka reaguar për herë të parë pas rritjes së fundit të kredive të këqija. Këshilli Mbikëqyrës i kësaj banke deklaroi se rritja e treguesit të kredive me probleme evidenton vështirësitë që ka zgjidhja e tyre, si dhe luhatshmërinë që mund të shfaqë ky tregues në afat të shkurtër.

Sekseri rrit çmimin e provimeve: Nuk më jep “plaçkën”, çmimi rritet! Sekseri rrit çmimin e provimeve: Nuk më jep “plaçkën”, çmimi rritet!
Nga 12 mijë lekë, çmimi i provimit shkon në 17 mijë lekë. Sekseri rrit pagesën për bashkëpuntorin e “Fiks Fare”. Denoncimi me zë dhe figurë i korrupsionit në universitetet shqiptare mund të jetë një komplot i madh ndërkombëtar...

Seks dhe para për provimet, arrestohen të denoncuarit nga Fiks Fare Seks dhe para për provimet, arrestohen të denoncuarit nga Fiks Fare
Policia e Tiranës njoftoi mbrëmjen e së mërkurës së ka prangosur dy persona për skandalin e korrupsionit në Universitetin Bujqësor të Tiranës, i denoncuar nga Fiks Fare që prej të hënës.

“Skënderbej” rëndon trafikun. Bllokohet sheshi, punimet zgjasin 12 muaj “Skënderbej” rëndon trafikun. Bllokohet sheshi, punimet zgjasin 12 muaj
Java ka hyrë e rënduar për trafikun e Tiranës. Të udhëtosh me makinë në kryeqytet, sidomos në ditë me shi, është një “mision i pamundur”. Por duket se tashmë ka edhe një arsye tjetër: nisja e punimeve në sheshin Skëndërbej.

Gjykata Administrative, Qeveria: Ligj i ri; do tërheqim paditë Gjykata Administrative, Qeveria: Ligj i ri; do tërheqim paditë
Ka 16 vjet në kërkim të së drejtës së tij, por ende nuk e ka gjetur. Një 77-vjeçar këmbëngul që shteti t’i japë pensionin e duhur si inxhinier dhe pas gjyqeve civile prej  korrikut  2014 përfundoi në Gjykatën Administrative të Apelit.

“War dogs” sipas Zamirës “War dogs” sipas Zamirës
Djali i Zamira Durdës do ishte sot 14 vjeç, por ai humbi jetën në shpërthimin e Gërdecit më shumë se tetë vjet më parë.

Veliaj inspekton punimet tek sheshi Skëndërbej Veliaj inspekton punimet tek sheshi Skëndërbej
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektoi pasditen e sotme punimet për zbatimin e fazës së parë të ristrukturimit të sheshit Skëndërbej, të cilat nisën mëngjesin e sotëm.

Tepelenë, asgjësohen 27.300 bimë kanabis në Luzat Tepelenë, asgjësohen 27.300 bimë kanabis në Luzat
Forcat e policisë së Tepelenës, në vijim të operacioneve kundër kultivimit të kanabisit kanë asgjësuar këtë të mërkurë 27.300 bimë narkotike.

Migracioni, nesër dita e dytë e konferencës së Ombudsmanit Migracioni, nesër dita e dytë e konferencës së Ombudsmanit
Zhvillohet paraditen e së enjtes në Tiranë dita e dytë e punimeve të konferencës “Sfidat e institucioneve të Ombudsmanit përballë flukseve të përziera migratore”.

Olli: Aferat e Veliaj futën në kaos trafikun në Tiranë Olli: Aferat e Veliaj futën në kaos trafikun në Tiranë
Kryetari i këshilltarëve të Partisë Demokratike në Bashkinë e Tiranës, Leonard Olli reagoi pas “situatës alarmante” të krijuar nga trafiku këtë pasdite në qendër të kryeqytetit.

Reshjet, Shkodra në alarm; Bashkia ndërhyn për pastrimin e kanaleve Reshjet, Shkodra në alarm; Bashkia ndërhyn për pastrimin e kanaleve
Reshjet e shiut dhe stuhia që përfshiu dy ditë më parë qytetin e Shkodrës, ku u desh të ndërpritej dhe ndeshja Shqipëri-Maqedoni, ka risjellë në vëmendje këtë prag vjeshtje përmbytjet që mund të shkaktohen nga reshjet. Për më tepër, kur bëhet fjalë për Shkodrën, qytet i cili  pesë vite më parë kaloi një permbytje masive.

Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme
Kryetari i Partisë Demokratike ka reaguar për skemën e re të pranimit të studentëve nëpër universitete. Lulzim Basha thotë se reforma prodhoi padrejtësi dhe hodhi poshtë mundin e maturantëve.

Ligj i posaçëm për peshkimin Ligj i posaçëm për peshkimin
I gjithë sektori i kultivimit të peshkut në rezervate do të rregullohet me ligj të veçantë. Drafti i përgatitur nga Ministria e Bujqësisë do të përcaktojë hartën me zonat tokësore dhe detare ku do të lejohet ky aktivitet.

Gara për universitetet, të rinjtë në protestë; Top Channel heton problemin Gara për universitetet, të rinjtë në protestë; Top Channel heton problemin
Një grup maturantësh kanë protestuar para Kryeministrisë duke kundërshtuar skemën e re të pranimit të studentëve, pasi ndonëse kanë mesatare të lartë nuk kanë fituar.

Ndryshimet kushtetuese, prokurorët: Ngërç nga mungesa e akteve nënligjore Ndryshimet kushtetuese, prokurorët: Ngërç nga mungesa e akteve nënligjore
Pas Prokurorisë së Përgjithshme, që kërkoi pak ditë më parë ndërhyrje, pasi është bllokuar puna e saj veçanërisht në hetimin e dosjeve në juridiksion fillestar, ka reaguar edhe Unioni i Prokurorëve, që përfaqësojnë të gjithë prokurorët në vend.

Certifikimi i prodhimeve bio, ligj i ri për krijimin e markave të produkteve bujqësore Certifikimi i prodhimeve bio, ligj i ri për krijimin e markave të produkteve bujqësore
Fermat bujqësore që duan të prodhojnë produkte bio do i nënshtrohen kontrollit të shtetit. Qeveria ka dërguar një projektligj në parlament, i cili do të përcaktojë se si do të prodhohen dhe certifikohen produktet biologjike.

Ndryshon fituesi i koncesionit Durrës-Kukës Ndryshon fituesi i koncesionit Durrës-Kukës
Komisioni i Prokurimit Publik ka përmbysur rezultatet e tenderit në koncesionin e mirëmbjatjes së rrugës Durrës-Kukës.

Eddi Murphy, si kurrë më parë në “Mr. Church” Eddi Murphy, si kurrë më parë në “Mr. Church”
Ai është legjendar si komik. Të qeshurave, në filma të tillë si “Beverly Hills Cop”, “Trading Places” dhe “48 Hours” ku interpreton ai, nuk i reziston dot.

KE, seancë për Turqinë. Bushati, bisedime edhe për reformën dhe pronat KE, seancë për Turqinë. Bushati, bisedime edhe për reformën dhe pronat
Zhvillimet në Turqi me tentativën e dështuar të grushtit të shtetit dhe mbështetja ndaj popullit turk dhe autoriteteve të zgjedhura demokratikisht në atë shtet, kanë qenë në fokus të seancës së posaçme të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës.

Presidenti Nishani dekreton ministrin e ri të Transporteve Presidenti Nishani dekreton ministrin e ri të Transporteve
Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar mesditën e së mërkurës, shkarkimin nga posti i Ministrit të Transporteve dhe Infrastrukturës, të Edmond Haxhinastos dhe ka pranuar propozimin e ardhur nga Kryeministri, për të emëruar në këtë post, Sokol Dervishajn.

Marko Bello dhe Gazmend Bizhga i bashkohen PAA-së Marko Bello dhe Gazmend Bizhga i bashkohen PAA-së
Partia Agrare Ambientaliste ka njoftuar se i janë bashkuar Marko Bello në pozicionin e Sekretarit të Marrëdhënieve me Jashtë dhe Gazmend Bizhga në pozicionin e Sekretarit Organizativ.

Kryebashkiaku i Pogradecit ankohet te Presidenti për mungesë mbështetjeje nga qeveria Kryebashkiaku i Pogradecit ankohet te Presidenti për mungesë mbështetjeje nga qeveria
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim kryetarin e Bashkisë së Pogradecit, Eduart Kapri. Gjatë takimit u bisedua rreth situatës dhe jetës së qytetarëve të Bashkisë Pogradec dhe çështjeve me të cilat ndeshet administrata e kësaj Bashkie në përmbushjen e misionit të saj.

Nikolla qetëson maturantët: Nuk janë lista përfundimtare Nikolla qetëson maturantët: Nuk janë lista përfundimtare
Lindita Nikolla, ministrja e Arsimit dhe Sportit qetësoi maturantët gjatë një takimi me ta, duke thënë se lista e parë nuk është ajo përfundimtare e fituesve.

Punimet në sheshin “Skënderbej”, ja si devijon trafiku Punimet në sheshin “Skënderbej”, ja si devijon trafiku
Për shkak të punimeve në sheshin "Skënderbej", në qendër të Tiranës, trafiku ka pësuar devijime të ndjeshme.

Rama: Më të mirët zgjedhin të parët! Procedurat janë transparente Rama: Më të mirët zgjedhin të parët! Procedurat janë transparente
Me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” Kryeministri Edi Rama ka sqaruar edhe një herë maturantët për rregullat që do t’i shpallin ata fitues në një nga degët që do të zgjedhin.

Rama: Ka ardhur koha për të rindërtuar Teatrin Kombëtar Rama: Ka ardhur koha për të rindërtuar Teatrin Kombëtar
Në 60 vjetorin e krijimit të TKOB, kryeministri Rama dhe ministrja e Kulturës prezantuan projektin për rikonstruksionin e tij, i cili parashikon ndryshimin e këtij institucioni pas rreth një viti.

Gara me makina në dalje të Tiranës Gara me makina në dalje të Tiranës
Policia njoftonte se vetëm në 24 orët e fundit janë vendosur 1 350 gjoba ndaj drejtuesve të mjeteve, kryesisht për shkelje të rregullave të qarkullimit. Policia ka shpërndarë ndërkohë edhe videon e ndalimit të një mjeti që ecte në mënyrë të rrezikshme në dalje të Tiranës dhe që pas kontrollit rezultoi se nuk kishte as dokumentacion.

Si do luftohet korrupsioni, Lu: Hetuesit shqiptarë, në makinën e së vërtetës Si do luftohet korrupsioni, Lu: Hetuesit shqiptarë, në makinën e së vërtetës
Shqipëria shikohet si një vend ku politika dhe krimi i organizuar kanë lidhje të fuqishme mes tyre, madje për amerikanët, krahasimi ka dy emra.

Shehu: Buka, uji dhe furnizimi me energji nuk do të mungojë në asnjë familje dibrane Shehu: Buka, uji dhe furnizimi me energji nuk do të mungojë në asnjë familje dibrane
Kandidati për kryebashkiak i Dibrës, Sherefedin Shehu zhvilloi një takim me gratë dibrane. Shehu ka vlerësuar sakrificën e grave dibrane për të përballuar, sipas tij, situatën e rëndë ekonomike dhe papunësinë e lartë në këtë bashki. Punësimi dhe mbështetja e grave sipërmarrëse do të jenë në qendër të punës së Sherefedin Shehut si kryebashkiak i Dibrës.

Zbulohen 3100 rrënjë kanabis në Krujë Zbulohen 3100 rrënjë kanabis në Krujë
Policia e Krujës ka asgjësuar me anë të djegies 3 100 bimë narkotike kanabis sativa.

Britani, rritet numri i fëmijëve shqiptarë që kërkojnë azil Britani, rritet numri i fëmijëve shqiptarë që kërkojnë azil
Ministri britanik i Emigracionit ka konfirmuar se Britania do të ndërtojë një mur të lartë në qytetin francez të Calais (Kalèsë) në kuadër të planeve për të frenuar valën e pandalshme të emigrantëve që kërkojnë të hyjnë në Britani.

Dibër, kandidati Rama takime në Muhur dhe Peshkopi Dibër, kandidati Rama takime në Muhur dhe Peshkopi
Kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama zhvilloi takimet elektorale në fshatin Muhur dhe lagjen “Gjok Doçi”, në qytetin e Peshkopisë. Ai shoqërohej në këto takime nga ish-kryeministri Pandeli Majko, koordinatori socialist për Qarkun e Dibrës, Damian Gjiknuri, deputetët Ulsi Manja, Blerina Gjylameti dhe Olta Xhaçka.

Vlorë, policia asgjëson 6 000 bimë kanabis Vlorë, policia asgjëson 6 000 bimë kanabis
Policia e Vlorës ka gjetur dhe asgjësuar 6 000 bimë kanabis sativa, të mbjella në fshatin Oshtimë dhe Treblovë, të kultivuara në zonat e pyllëzuara të këtyre fshatrave, toka pa pronarë.

Bulqizë, sekuestrohen 10.3 kg kanabis; 5 të arrestuar Bulqizë, sekuestrohen 10.3 kg kanabis; 5 të arrestuar
Në Shupenzë të Bulqizës janë sekuestruar 10.3 kg kanabis sativa dhe janë arrestuar 5 persona, pas një operacioni të policisë të koduar “Vjeshtë 2016”.

Ekstradohet nga Athina i dënuari për vrasje Ekstradohet nga Athina i dënuari për vrasje
Interpol Tirana ka ekstraduar nga Athina një shtetas shqiptar të dënuar me 25 vjet burg për vrasje me paramendim. Bëhet fjalë për Ndok Gjekën, 48 vjeç, lindur në Lezhë.

Vlorë, digjet vagoni i trenit jofunksional. Dyshohet e qëllimshme Vlorë, digjet vagoni i trenit jofunksional. Dyshohet e qëllimshme
Një vagon treni, që ishte jashtë funksionit prej disa vitesh, u përfshi nga flakët. Pasditen e së martës, në stacionin e trenit në Vlorë mori flakë vagoni që ndodhej ende në binarë.

Seks dhe para për provimet Seks dhe para për provimet
Fiks Fare vijoi këtë të martë aty ku e la të hënën, me korrupsionin në universitetet shtetërore shqiptare, ku veç parave, sekserët kërkojnë edhe favore seksuale për të marrë provimet dhe diplomën.

Mat, asgjësohen 3600 bimë kanabis Mat, asgjësohen 3600 bimë kanabis
Në një zonë të pyllëzuar, në vendin e quajtur "Shkalla e Bardhë", Njësia Administrative Baz në Mat, janë gjetur të kultivuara në parcela të hapura rishtas 3600 bimë narkotike.

Fituesit në Universitete, në UT janë 19 mijë Fituesit në Universitete, në UT janë 19 mijë
Në Universitetin e Tiranës nga 90 mijë aplikime janë shpallur fitues 19 mijë studentë të rinj në raundin e parë, ndërkohë që për shkak se maturantët kanë patur të drejtë zgjedhjeje në 10 programe dhe mund të kenë fituar disa, pritet të ketë vende bosh.

Shëndeti mendor, sëmundjet janë normale, por në Shqipëri stigmatizohen Shëndeti mendor, sëmundjet janë normale, por në Shqipëri stigmatizohen
Sëmundjet mendore dhe ata që vuajnë prej tyre stigmatizohen nga shqiptarët, edhe nëse bëhet fjalë për të afërm të tyre. Por në botën e civilizuar shëndeti mendor trajtohet në mënyrë normale, ashtu siç trajtohet edhe një grip. Ndërkohë, stigmatizimi i kësaj kategorie ka sjellë si pasojë izolimin, mbylljen në vetvete dhe më pas veprime të tyre fatale, për veten dhe të tjerët.

Meta, histori mbijetese. Si u rrit LSI-ja dhe përcaktoi se kush qeveris Shqipërinë Meta, histori mbijetese. Si u rrit LSI-ja dhe përcaktoi se kush qeveris Shqipërinë
Në 12 vite, Lëvizja Socialiste për Integrim ka qëndruar 5 vite në opozitë dhe 7 vite në pushtet, por kjo vetëm sa për statistikë. Sepse që prej themelimit, Lëvizja Socialiste për Integrim e shndërroi skenën politike në tripolare, duke i dhënë fund hegjemonisë së dy partive të mëdha.

Dibër, kandidati i majtë, takime në Ushtelenzë dhe Peshkopi Dibër, kandidati i majtë, takime në Ushtelenzë dhe Peshkopi
Kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama zhvilloi takimet elektorale në fshatin Ushtelenzë dhe në lagjen Dobrovë të qytetit të Peshkopisë.

“Fiks Fare”, sekseri i Universitetit Bujqësor kërkon favore seksuale “Fiks Fare”, sekseri i Universitetit Bujqësor kërkon favore seksuale
“Fiks Fare” do të sjellë sonte fakte të reja për korrupsionin në marrjen e provimeve në Universitetin Bujqësor të Kamzës. Sekseri, i denoncuar në emision një natë më parë, përveçse merr para’ në këmbim të një note kaluese, kërkon dhe favore seksuale.

Basha: Nga Dibra nis  bashkimi i madh i shqiptarëve kundër bandës së hajdutëve në pushtet Basha: Nga Dibra nis  bashkimi i madh i shqiptarëve kundër bandës së hajdutëve në pushtet
Kandidati për kryetar bashkie në Dibër, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilluan takim me banorë të fshatrave Kandërr, Kishavec, Vakuf, Borovjan, Deshat. Kandidati Sherefedin Shehu theksoi se për Dibrën është një fyerje e madhe  ardhja e ministrave që s’kanë asnjë lidhje me Dibrën dhe deputetët e saj nuk duken në fushatë.

Ministrja Ekonomi nga Sllovenia: Shtojmë aktivitetet në fushën e turizmit Ministrja Ekonomi nga Sllovenia: Shtojmë aktivitetet në fushën e turizmit
Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, gjatë vizitës së saj në Slloveni, si pjesë e delegacionit zyrtar pjesëmarrës në Forumin Strategjik të Bled, kryesuar nga Kryeministri Edi Rama, është takuar me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik dhe Teknologjisë,  Zdravko Poçivalshek.

Gjosha në Pogradec: LSI-ja rritet çdo ditë Gjosha në Pogradec: LSI-ja rritet çdo ditë
Në kuadër të 12-vjetorit të themelimit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, njëherësh anëtare e Kryesisë së LSI-së, së bashku me të rinjtë e qytetit të Pogradecit mori pjesë në disa aktivitete në shërbim të komunitetit.

Ana e mirë e “Brexit” Ana e mirë e “Brexit”
“Brexit është një alarm zgjimi edhe për Shqipërinë”, thote Nicolas Hayoz, profesor në Universitetin e Friburgut. Është një shenjë për të kuptuar se Europa është aty, e gatshme të presë hyrje të reja, të cilat duhet të jenë të përgatitura për rregullat për anëtarësim.

Debat për shtyrjen e investimeve, Komisioni i Ekonomisë miraton aktin normativ të buxhetit Debat për shtyrjen e investimeve, Komisioni i Ekonomisë miraton aktin normativ të buxhetit
Deputeti Erjon Braçe debatoi në Komisionin e Ekonomisë me ministrin Financave, Arben Ahmetaj në lidhje me reduktimin e investimeve me financim të huaj, të parashikuara në ndryshimet e buxhetit aktual.

Gjykata Administrative e paralizuar. Këshilli i Investimeve: 12 mijë çështje që presin Gjykata Administrative e paralizuar. Këshilli i Investimeve: 12 mijë çështje që presin
Një raport i fundit i Këshillit Kombëtar të Investimeve vëren se sistemi gjyqësor që shqyrton konfliktet tregtare është gati në ngërç total. Raporti konstaton se gjykata administrative, e ndërtuar për të zgjidhur në kohë të shpejtë konfliktet mes shtetit dhe biznesit është thuajse e paralizuar.

Trajtim për të sëmurët. Psikologët kundër izolimit dhe paragjykimit Trajtim për të sëmurët. Psikologët kundër izolimit dhe paragjykimit
Psikologët mendojnë se personat me probleme mendore që jo të gjithë janë të rrezikshëm, para se të izolohen në spitalet psikiatrike apo të paragjykohen, kanë nevojë të trajtohen.

Debati për Europën, Rama në Slloveni: Shqipëria asnjë dyshim për BE Debati për Europën, Rama në Slloveni: Shqipëria asnjë dyshim për BE
Kriza e refugjatëve konsiderohet se e ka vendosur në një udhëkryq bllokun europian për të thelluar bashkëpunimin 50 vjeçar apo për t’iu kthyer politikave të veçanta kombëtare. Shqipëria nuk është e prekur nga kriza e refugjateve dhe as nuk është në rrugën e kalimit të tyre për në Europe dhe për Kryeministrin Edi Rama ngritja e mureve nga disa vende të Bashkimit Europian është e gabuar.

Sadiku: Më shumë iu gëzova golit të Balajt Sadiku: Më shumë iu gëzova golit të Balajt
Armando Sadiku, autori i golit të vetëm të Shqipërisë në kampionatin Europian dhe autor i golit të parë në ndeshjen ndaj Maqedonisë, është shprehur pas takimit në “Loro Boriçi”, se më shumë është gëzuar për golin e dytë të shënuar nga Balaj se për golin e tij.

Korçë, ndërron jetë 23-vjeçari i plagosur në një lokal nate Korçë, ndërron jetë 23-vjeçari i plagosur në një lokal nate
Shtetasi Marsel Osmani, i cili u dhunua barbarisht në një lokal nate në Dishnicë të Korçës rreth një javë më parë, ka ndëruar jetë si pasojë e plagëve të marra.

FA, ndihma për fëmijët italianë të prekur nga tërmeti FA, ndihma për fëmijët italianë të prekur nga tërmeti
Gratë dhe vajzat, ushtarake e civile të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura, kanë ndërmarrë një nismë në ndihmë të fëmijëve të prekur nga tërmeti i para disa ditëve në Itali.

Vdekja e 17-vjeçarit, këshilltarët e PD kallëzojnë Veliajn Vdekja e 17-vjeçarit, këshilltarët e PD kallëzojnë Veliajn
Këshilltarët e PD në Bashkinë e Tiranës kanë bërë këtë të martë një kallëzim penal në prokurori ndaj kryetarit Erion Veliaj.

Përvjetori i LSI-së, Meta 'Presidencial', flet për konsensus e gjithëpërshirje Përvjetori i LSI-së, Meta 'Presidencial', flet për konsensus e gjithëpërshirje
Ilir Meta ishte në shkollën 9-vjeçare të Farkës për 12-vjetorin e partisë që ai drejton që nga themelimi i saj.

Shehu: Të rinjtë ta ndërtojnë të ardhmen në Dibër, jo në mërgim Shehu: Të rinjtë ta ndërtojnë të ardhmen në Dibër, jo në mërgim
Kandidati për kryetar bashkie në Dibër, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndoqën me të rinjtë e Forumit Rinor të PD-së ndeshjen e kombëtares.

Tiranë, grabitet kompania e ndërtimit; autorët largohen me kasafortën Tiranë, grabitet kompania e ndërtimit; autorët largohen me kasafortën
Zyrat e një kompanie ndërtimi në Tiranë janë vjedhur në orët e para të së martës nga persona ende të pa identifikuar.

PD, Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët PD, Duma: Rama dhe Nikolla po zhysin në kaos maturantët
Sekretarja për marrëdhëniet me publikun në PD, Grida Duma ka deklaruar këtë të martë se reforma e qeverisë në arsim, sikurse kishte paralajmëruar opozita, rezultoi e dështuar.

Vlorë, pranga 30-vjeçarit me 77 kg kanabis Vlorë, pranga 30-vjeçarit me 77 kg kanabis
Forcat e policisë së Vlorës kanë finalizuar në orët e fundit operacionin e koduar “Poçeria”, në kuadër të të cilit kanë sekuestruar 77 kg kanabis.

Reliket e Nënë Terezës në basilikatën “San Giovanni” Reliket e Nënë Terezës në basilikatën “San Giovanni”
Reliket e “Nënë Terezën” mbërritën pasditen e së hënës në “Basilica di San Giovanni” in Laterano, ku dy motra të saj, i vendosën ato në krah të altarit.

“Ping pong” gjyqësor me Rinasin, të arrestuarit e kompanisë së sigurisë rikthehen në Krujë “Ping pong” gjyqësor me Rinasin, të arrestuarit e kompanisë së sigurisë rikthehen në Krujë
Prokuroria e Krimeve të Rënda do të hetojë vetëm grabitjen e parave në aeroportin e Rinasit.

Koka, kritika bashkive për problemin e mbetjeve Koka, kritika bashkive për problemin e mbetjeve
Ministri i Mjedisit, Lefter Koka ka kritikuar bashkitë në shkallë vendi në lidhje me problemin e mbetjeve, problem që në Durrës po bëhet gjithnjë e më shqetësues.

Rriten kreditë e këqija, BSH: Në korrik, huatë me probleme, 21,5 përqind Rriten kreditë e këqija, BSH: Në korrik, huatë me probleme, 21,5 përqind
Të dhënat zyrtare e tregojnë se kreditë e këqija u rritën me 1.5 pikë për qind në korrik duke shënuar nivelin më të lartë që prej një viti. Sipas Bankës së Shqipërisë, nga 19.96 për qind e totalit që ishin në qershor, huatë me probleme kërcyen në 21.5 për qind një muaj më pas. Ky është niveli më i lartë i kredive të këqija që nga qershori i vitit të kaluar.

Qosja mbetet në burg: Nuk doja të vrisja policin Qosja mbetet në burg: Nuk doja të vrisja policin
Në seancën ku u vendos “arrest me burg”, David Qosja pohoi me zë të mekur dhe duke lëvizur kokën ndaj qëndrimit të Prokurorisë që e akuzon për vrasjen e efektivit Ardian Kodra dhe rrezikimin e jetës së dy policëve të tjerë.

Tiranë, Urgjenca nuk do të prishet Tiranë, Urgjenca nuk do të prishet
Urgjenca e Tiranës, për të cilën u aludua se do të prishej  dhe në  vend të saj do të ndërtohej  pallat, do të vazhdojë të jetë e tillë, por jo me të njëjtin funksion.

Vijon fushata, Rama: Projekte serioze për fshatrat e Dibrës Vijon fushata, Rama: Projekte serioze për fshatrat e Dibrës
Kandidati i koalicionit të majtë për Dibrën, Muharem Rama vijoi në kuadër të fushatës elektorale bashkëbisedimet me banorët në Pollozhan dhe Sohodoll.

Vlorë, asgjësohen 60 parcela me kanabis Vlorë, asgjësohen 60 parcela me kanabis
Në kuadër të aksioneve kundër kultivimit të bimëve narkotike, gjatë 24 orëve të fundit policia e Vlorës ka asgjësuar 60 parcela me rreth 7.700 rrënjë kanabis sativa.

Shkodër, moti i stuhishëm përmbyti rrugët; probleme në disa zona Shkodër, moti i stuhishëm përmbyti rrugët; probleme në disa zona
Stuhia e shiut me erë të fortë, në formën e një cikloni, që përfshiu mbrëmë qytetin e Shkodrës kur po luhej ndeshja Shqipëri-Maqedoni ka shkaktuar përmbytje në në disa pjesë të qytetit.

Fiks Fare, ja si merren provimet tek Universiteti Bujqësor Fiks Fare, ja si merren provimet tek Universiteti Bujqësor
Fiks Fare u rikthye në ekranin e Top Channel për sezonin e ri dhe tema e hapjes së këtij sezoni ishte një plagë e hershme e arsimit dhe gjithë shoqërisë shqiptare; korrupsioni.

Parlamenti çel sesionin e ri me reformën Parlamenti çel sesionin e ri me reformën
Parlamenti çeli sesionin e ri të punimeve, që sipas kreut te Kuvendit, Ilir Meta pritet që të jetë i përqendruar në miratimin e ligjeve të Reformës në Drejtësi dhe Reformës Zgjedhore.

Fiks Fare rikthehet sonte; ja si merren provimet në universitet shtetëror Fiks Fare rikthehet sonte; ja si merren provimet në universitet shtetëror
Fiks Fare rikthehet këtë të hënë në ekranin e Top Channel dhe tema e hapjes së sezonit të ri të emisionit investigativ është një plagë e hershme e arsimit shqiptar.

Reshjet, emergjencat në gatishmëri Reshjet, emergjencat në gatishmëri
Ministria e Brendshme i kërkoi të hënën prefekturave dhe bashkive të marrin masa parandaluese dhe reaguese në kohë për shirat që priten të bien në datat 5 dhe 6 shtator.

Edhe Hani i Hotit pikë e përbashkët kufitare Edhe Hani i Hotit pikë e përbashkët kufitare
Shqipëria dhe Mali i Zi po bashkëpunojnë që edhe pika doganore e Hanit të Hotit, ashtu si ajo e Muriqanit  të jetë e përbashkët.

Reshjet, Veliaj mbledh shtabin e emergjencave Reshjet, Veliaj mbledh shtabin e emergjencave
Parashikimet nga rrjetet meteorologjike vendase dhe të huaja që paralajmërojnë reshje të dendura shiu në vendin tonë, ka detyruar kreun e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, që të ftojë shtabin e emergjencave për të ndarë detyrat për 24 administratorët dhe për të gjitha ekipet lokale të ndihmës, si dhe marrjen e të gjitha masave për përballimin e problematikave që mund të shfaqen gjatë mbrëmjes së sotme dhe ditës së nesërme.

Siguria rrugore, vazhdon fushata sensibilizuese e policisë në Lezhë Siguria rrugore, vazhdon fushata sensibilizuese e policisë në Lezhë
Ka vazhduar edhe gjatë kësaj të hëne fushata sensibilizuese e Policisë së Shtetit vijon fushatën për vendosjen e rripit të sigurimit.

Rama vizitë në Slloveni, Cerar: Mbështesim Shqipërinë për hapjen e negociatave Rama vizitë në Slloveni, Cerar: Mbështesim Shqipërinë për hapjen e negociatave
Kryeministri Edi Rama foli mesditën e të hënës në Lubjanë për domosdoshmërinë e liberalizimit të vizave të Bashkimit Europian me Kosovën, kur mbrojti Kosovën si një shtet që respekton marrëveshjet me Bashkimin Europian. Dhe këtu ai e kishte fjalën për çështjen e demarkacionit.

Greqi, gjendet gomonia me 1 ton kanabis; vinte nga Shqipëria? Greqi, gjendet gomonia me 1 ton kanabis; vinte nga Shqipëria?
Një gomone me afërsisht një ton lëndë narkotike të llojit kanabis sativa është gjetur këtë të hënë në Mesologji të Greqisë.

Studentët e rinj, sot shpallen fituesit. Nis publikimi i listave Studentët e rinj, sot shpallen fituesit. Nis publikimi i listave
Data 5 shtator ka shënuar shpalljen e fituesve të raundit të parë nëpër universitete. Në Fakultetin Ekonomik, dekani Dhori Kule tha se 1.325 maturantë janë shpallur fitues mes 19 mijë konkurrentëve.

Vjeshta vjen me stuhi, nga nesër reshje të dendura dhe ftohtë Vjeshta vjen me stuhi, nga nesër reshje të dendura dhe ftohtë
Moti i nxehtë dhe me diell do t’ia lërë vendin vranësirave të vjeshtës, ndërsa që prej së martës pjesa më e madhe e vendit tonë do të përfshihet nga reshjet e dendura të shiut.

Bien depozitat në banka, BSH: Sistemi është i shëndoshë Bien depozitat në banka, BSH: Sistemi është i shëndoshë
Për Bankën e Shqipërisë, ulja e depozitave në lekë të individëve nuk përbën shqetësim, pasi është një dukuri afatshkurtër.

Mesha e mirënjohjes, tjetër seancë në Vatikan për Nënë Terezën Mesha e mirënjohjes, tjetër seancë në Vatikan për Nënë Terezën
Edhe pse në numër më të vogël se një ditë më parë, sheshi Shën Pjetër u mbush sërish nga qindra mijëra pelegrinë, të cilët vijuan festimet për shenjtërimin e Nënë Terezës.

Vlerësim i ri për administratën, këtë radhë bazuar në ankesat e qytetarëve Vlerësim i ri për administratën, këtë radhë bazuar në ankesat e qytetarëve
Shqetësimet e qytetarëve në portalin “Stop Korrupsionit” apo kanale të tjera komunikuese me qeverinë do të vënë në testim punonjësit e administratës publike.

128 milionë euro për rrugët, kostoja e mirëmbajtjes deri në vitin 2021 128 milionë euro për rrugët, kostoja e mirëmbajtjes deri në vitin 2021
Shqipëria dhe Banka Botërore do financojnë një projekt prej 128 milionë euro për mirëmbajtjen dhe vendosjen e sinjalistikës së rrugëve në gjithë vendin.

Supergjobat për rripin e sigurimit, sanksionet shtyhen edhe 5 ditë Supergjobat për rripin e sigurimit, sanksionet shtyhen edhe 5 ditë
Do të hyjnë në fuqi më datë 10 shtator gjobat e reja për mosmbajtjen e rripit të sigurimit në makina, që ishin parashikuar të zbatoheshin nga dita e sotme.

Ekspertiza mban peng procesin, gjyqtari akuzon policinë shkencore Ekspertiza mban peng procesin, gjyqtari akuzon policinë shkencore
Përplasjet institucionale mes policisë dhe gjykatës rrezikojnë dështimin e një porcesi penal dhe lirimin e të akuzuarit se ka përdhunuar vajzën e tij. Këtë fakt e ka bërë të ditur gjatë seancës gjyqtari i çështjes Gerd Hoxha.

PS përgënjeshtron lajmin: Asnjë largim drejt PD PS përgënjeshtron lajmin: Asnjë largim drejt PD
Shtabi elektoral i kandidatit të koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, Muharem Rama ka përgënjeshtruar lajmin e bërë publik nga Partia Demokratike për largimin e 200 anëtarëve nga strukturat e Partisë Socialiste.

15-vjetori i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes; Kodheli: Të ecim përpara 15-vjetori i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes; Kodheli: Të ecim përpara
Forcat e Armatosura kanë festuar sot 15-vjetorin e themelimit të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, e cila organizon dhe drejton përgatitjen, arsimimin dhe kualifikimin e vazhdueshëm të oficerëve, nënoficerëve dhe civilëve në Forcat e Armatosura.

Ikën Shehu, Dritan Sejko drejtor i ri i AKU-së Ikën Shehu, Dritan Sejko drejtor i ri i AKU-së
Dritan Sejko është drejtori i ri i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, i cili u prezantua sot në ambjentet e këtij institucioni nga kryeministri Rama dhe ministri i Bujqësisë, Panariti.

Veliaj: Këtë javë përfundojmë 4 kopshtet e mbetura Veliaj: Këtë javë përfundojmë 4 kopshtet e mbetura
Të gjitha kopshtet në Tiranë, si në qendër ashtu edhe në periferi, ofrojnë të njëjtat kushte cilësore për fëmijët e kryeqytetit.

PD: Rama hesht për parcelën pranë Rinasit. I jep 870 mln ndërtuesit të tij PD: Rama hesht për parcelën pranë Rinasit. I jep 870 mln ndërtuesit të tij
Kreut i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë në PD, Enkelejd Alibeaj ka deklaruar këtë të hënë se, “dy ditë nga denoncimi me prova, foto dhe video për 50 mijë rrënjë drogë 2 kilometra larg aeroportit ndërkombëtar të Rinasit, Edi Rama hesht”.

Dibër, 200 socialistë i bashkohen PD; Basha: Të ndajmë qytetin nga bandat Dibër, 200 socialistë i bashkohen PD; Basha: Të ndajmë qytetin nga bandat
Rreth 200 socialistë dibranë kanë vendosur t’i bashkohen sot Partisë Demokratike. Vendimi është bërë i ditur në një takim të organizuar në Pallatin e Kulturës në Peshkopi, ku i ftuar ishte dhe kryetari i PD Lulzim Basha.

Përmendore për të internuarit, Klosi: Qeveria, pranë ish-të përndjekurve Përmendore për të internuarit, Klosi: Qeveria, pranë ish-të përndjekurve
Në hyrje të qytetit të Lushnjes është përuruar këtë të hënë memoriali kombëtar për të internuarit nga regjimi komunist në vitet 1954-1991.

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Urdhri i motrave: Ndihemi të lumtura dhe të bekuara Shenjtërimi i Nënë Terezës, Urdhri i motrave: Ndihemi të lumtura dhe të bekuara
Kthimi i Nënë Terezës në shenjtore gëzoi shumë njerëz, e ndër to edhe motrat e Urdhrit ndërkombëtar “Misionarët e Bamirësisë”.

Fushata për Dibrën, kandidati i PS takim me gra e vajza Fushata për Dibrën, kandidati i PS takim me gra e vajza
Kandidati i koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, Muharem Rama zhvilloi një takim me gra e vajza të qytetit të Peshkopisë.

Tiranë, bie nga kati i nëntë; humb jetën 13-vjeçari Tiranë, bie nga kati i nëntë; humb jetën 13-vjeçari
Një 13-vjeçar humbi jetën dje në Tiranë, pak minuta para mesnatës, për shkak se u rrëzua nga kati i nëntë i një pallati.

Aksident me pasojë vdekjen në Fier Aksident me pasojë vdekjen në Fier
Në orët e para të mëngjesit të sotëm është regjistruar një aksident me pasojë vdekjen e një personi në aksin Fier-Berat, në vendin e quajtur “Kthesa e Patosit”.

Në Kishën ku Gonxhe Bojaxhi u fal murgeshë Në Kishën ku Gonxhe Bojaxhi u fal murgeshë
Kisha e fshatit Letnice të Kosovës është vendi ku Gonxhe Bojaxhiu, 17 vjeçe, dha betimin se do të nisej në rrugën e Zotit. Kufiri me Maqedoninë kishte afër në zonën e Vitisë, ku jetojnë shumë besimtar katolik.

Aksident në aksin Elbasan-Librazhd, përfshihen 3 mjete Aksident në aksin Elbasan-Librazhd, përfshihen 3 mjete
Mbrëmjen e së dielës ka ndodhur një aksident në aksin Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë.

Rrëfimi: Si refuzuan komunistët Nënë Terezën Rrëfimi: Si refuzuan komunistët Nënë Terezën
Nënë Tereza e vizitoi për herë të parë Shqipërinë në vitin 89, ndonëse kishte shprehur dëshirën edhe më parë, por regjimi i atëhershëm e kishte quajtur atë agjente të huaj.

Prokuroria, si u vra polici. Kërkohet burg për David Qosajn Prokuroria, si u vra polici. Kërkohet burg për David Qosajn
Prokuroria ka zbardhur gjithë dinamikën e ngjarjes që nisi mesditën e 2 shtatorit kur policia mori njoftim se David Qosja i armatosur qëllonte me armë. Policia kërkoi ndihmën e FNSH-së e cila me dy autoblinda i është afruar banesës së 27-vjeçarit.

Vëllezërit e shenjtores; Murgjit e urdhrit të nënë terezës kujdesen për të sëmurët në Bushat Vëllezërit e shenjtores; Murgjit e urdhrit të nënë terezës kujdesen për të sëmurët në Bushat
Ceremonia e shenjtërimit të Nënë Terezës është ndjekur nëpërmjet Top Channel, me kureshtje dhe lumturi në një shtëpi në Bushat. Ajo është shtëpia e “Misionarëve të dashunisë, Vëllazënit Konteplativë Nanë Tereza”.

Tentuan të grabisin lokalin, në pranga 2 vëllezër dhe një tjetër Tentuan të grabisin lokalin, në pranga 2 vëllezër dhe një tjetër
Dy vëllezër janë arrestuar nga policia e Lushnjës pasi kanë tentuar që të vjedhin me dhunë një lokal në lagjen "Loni Dhamo".

Java antikanabis, u shkatërruan 120 mijë rrënjë. 140 të arrestuar nga policia Java antikanabis, u shkatërruan 120 mijë rrënjë. 140 të arrestuar nga policia
Rreth 120 mijë rrënjë hashash, të kultivuara në më shumë se 140 parcela, janë asgjësuar nga policia vetëm gjatë 7 ditëve në fundit, në aksionet antikanabis të shtrira në mbarë vendin.

OSHEE kurseu 100 mln euro. Ulja e humbjeve, sa 1% e PBB OSHEE kurseu 100 mln euro. Ulja e humbjeve, sa 1% e PBB
Ulja e humbjeve të energjisë i ka kursyer Operatorit të Shpërndarjes, por edhe buxhetit të shtetit, një faturë që shkon sa 1 për qind e prodhimit kombëtar. Të dhënat bëhen publike nga Enti Rregullator i Energjisë.

Gara në Dibër, Rama dhe Shehu zhvillojnë takime nëpër fshatra Gara në Dibër, Rama dhe Shehu zhvillojnë takime nëpër fshatra
Fushata e zgjedhjeve të pjesshme në Dibër vijon takimet e kandidatëve në zona të ndryshme. Muharrem Rama, kandidati  i Aleancës për Shqipërinë Europiane, është takuar me banorë në Zall Dardhë dhe Reç.

Rruga drejt Shenjtërimit, nga Shkupi në Indi Rruga drejt Shenjtërimit, nga Shkupi në Indi
Ai që sot ngrihet në nivelin e një metropoli, por dikur ishte një qytet i varfërisë së skajshme, është vendi ku një vajzë shtatvogël do të vendosej në moshën e brishtë 19-vjeçare pas largimit nga vendlindja e saj, Shkup.

I shpëtuar nga Nënë Tereza I shpëtuar nga Nënë Tereza
Nënë Tereza u shua nga jeta më 5 shtator të vitit 1997, por vetëm fizikisht. Bota jeton edhe sot me kujtimin e saj. ashtu rrëfen edhe Gautam Lewis, i cili  e përshkruan Nënë Terezën si “shenjtorja që është nena ime”.

Shenjtërimi i Papa Gjon Palit II, Papa që Lumturoi Nënë Terezën Shenjtërimi i Papa Gjon Palit II, Papa që Lumturoi Nënë Terezën
Ishte Papa Gjon Pali ai që Lumturoi Nënë Terezën në vitin 2003, pas mrekullisë së parë të Gonxhe Bojaxhiut, e cila iu përgjigj lutjeve të një gruaje indiane për ta kuruar nga tumori.

Kakavijë, kapen 25 kg hashash. Arrestohen dy shoferët e autobusit Kakavijë, kapen 25 kg hashash. Arrestohen dy shoferët e autobusit
Plot 25 kg hashash u kapën nga Policia Kufitare e Kakavijës, ndërsa në pranga përfunduan dy shoferët e autobusit, në të cilin u konstatua lënda narkotike.

Zërat kundër, CNN publikon raportet nga një këndvështrim tjetër Zërat kundër, CNN publikon raportet nga një këndvështrim tjetër
E gjithë bota tashmë e njeh Nënë Terezën si një shenjt dhe nuk ka asnjë kritik  apo zë jo dashamirës që mund ta ndryshojë këtë fakt.

Exclusive, mrekullia e Nënë Terezës "Exclusive", mrekullia e Nënë Terezës
Rregullat strikte të Vaktikanit kërkojnë që për të arritur deri tek Shenjtërimit duhet të provohen dy mrekulli, mrekulli tashmë të provuara për Nënë Terezën, e cila u Lumturua në vitin 2003, hapi i parë drejt Shenjtërimit.

Lumturimi i Nënë Terezës Lumturimi i Nënë Terezës
Mijëra pelegrinë nga e gjithë bota morën pjesë në 19 tetorin e 2003-it në ceremoninë e lumturimit të Nënë Terezës në Vatikan. 15 mijë prej tyre ishin shqiptarë të ardhur nga e gjithë bota.

“Jemi krijuar për të dashur” “Jemi krijuar për të dashur”
“Ne kemi ardhur në këtë jetë nga dashuria, jemi të ndërtuar nga dashuria dhe jemi krijuar për të dashur”. Shprehje të tilla burojnë vetëm nga shpirti i njerëzve që si udhërrëfyese të jetës kanë dashurinë, ashtu sikurse ishte Nënë Tereza.

Tiranë, përurohet pllakata përkujtimore e Shën Terezës Tiranë, përurohet pllakata përkujtimore e Shën Terezës
Me rastin e ditës së shpalljes së Nënë Terezës shenjtore, Bashkia Tiranë përuroi pllakatën përkujtimore në nder të saj, e vendosur në sheshin që mban të njëjtin emër.

Nënë Tereza, shenjtore. Ceremonia e shenjtë në Vatikan u drejtua nga Papa Françesku Nënë Tereza, shenjtore. Ceremonia e shenjtë në Vatikan u drejtua nga Papa Françesku
Nënë Tereza u shpall Shën Tereza e Kalkutës në një ceremoni madhështore fetare në sheshin “Shën Pjetri” në Vatikan. Ceremonia u drejtua nga Papa Françesku u cili bëri edhe shpalljen e shenjtërimit para dhjetëra mijë pelegrinëve që mbushën sheshin qendror të selisë së shenjtë.

Vizita që nxiti lirinë e fesë Vizita që nxiti lirinë e fesë
Në gusht të vitit 1989 Nënë Tereza pas shumë refuzimesh arriti të rikthehej në Shqipëri. Komunizmi ishte në ditët e fundit të tij dhe pranimi i vizitës ishte një hapje e ndrojtur dhe vizita ishte parë edhe si një shenjë e ndryshimit që po vinte, veçanërisht për lirinë fetare.

Nënë Tereza shpallet shenjtore; Papa paraqet dekretin Nënë Tereza shpallet shenjtore; Papa paraqet dekretin
Shën Tereza e Kalkutës. Kështu do të njihet nga sot e tutje bamirësja e madhe me origjinë shqiptare.

Si bëhesh shenjt? Nga Lumturimi, tek verifikimi i mrekullive Si bëhesh shenjt? Nga Lumturimi, tek verifikimi i mrekullive
Ja kushtoi të gjithë jetën e saj të varfërve në Indi, kreu disa mrekulli dhe në 1979-ën, fitoi edhe një Nobel për paqen. Emri i Nënë Terezës njihet sot në të gjithë botën e Shenjterimi në Vatikan, ka tërhequr vëmendje të jashtëzakonshme.

Mbyten në plazh dy kushërirat Mbyten në plazh dy kushërirat
Dy vajza nga Elbasani, kushërira me njëra-tjetrën, njëra e mitur dhe tjetra adoleshente kanë humbur jetën tragjikisht ditën e shtunë në zonën e njohur si “Shkëmbi i Kavajës” në Durrës.

Edhe pak nga Shenjtërimi i Nënë Terezës; Mesha do të drejtohet nga Papa Françesku Edhe pak nga Shenjtërimi i Nënë Terezës; Mesha do të drejtohet nga Papa Françesku
Vatikani foli dhe këndoi shqip mbrëmjen e së premtes për të nderuar një grua shqiptare që u bë simboli botëror i humanizmit dhe frymëzimi i dashurisë për njerëzit varfër.

Vatikani flet dhe këndon shqip Vatikani flet dhe këndon shqip
Vatikani është shndërruar në qendrën shqiptare kur ka mbledhur yjet më të rëndësishëm të trojeve tona dhe elitën politike në koncertin e madh në “Basilica di San Paolo Fuori le mura”. Në vigjilje të shenjtërimit të Nënës Terezës, njëkohësisht 19-vjetorit të shuarjes së saj.

Tiranë, autobusi humb kontrollin, hyn në oborrin e një banese Tiranë, autobusi humb kontrollin, hyn në oborrin e një banese
Autobusi i linjës Qendër-Tufinë është aksidentuar gjatë orëve të mbrëmjes së të shtunës.

Në stanet e Shebenikut, bashkëjetesa me natyrën, pa energji e telefon Në stanet e Shebenikut, bashkëjetesa me natyrën, pa energji e telefon
Çdo mëngjes ata zgjohen nga këmborët e bagëtive dhe blegërimat e tyre. Stanet ndodhen në lëndinat e thella mes maleve ku çobanët , 6 muaj të çdo viti, bashkëjetojnë për mrekulli me bagëtinë dhe natyrën. Për dikë që jeton në intensitetin e zhurmshëm të qytetit është e pamundur të besojë që këtu jeta është gjithashtu intensive.

Bushati prezanton “reformën”, ministri flet në Ministeralin e BE-së Bushati prezanton “reformën”, ministri flet në Ministeralin e BE-së
Nga Ministeriali i BE-së në Bratislavë, ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati vlerësoi miratimin e reformës në drejtësi. Si një vend kandidat për anëtarësim në BE dhe kur Shqipëria është në pritje të progres-raportit nga Komisioni Europian, ministri Bushati foli për impaktin e kësaj reforme.

Dori do të ishte 58 vjeç Dori do të ishte 58 vjeç
Teodor Keko dje do të kishte mbushur 58 vjeç. Dori, sic e thërrisnin të gjithë ishte i ri për t’u shuar, por jo për të shpalosur fenomenin e rrallë të letërsisë shqipe, sidomos kjo në një nga periudhat më të vështira të tranzicionit në Shqipëri; ajo pas viteve ’90, gjurmë të cilat u pasqyruan në jetën dhe veprën e tij komplekse.

Modernizim vaditjes, Rama: Fermerë, paraqisni projekte për kredi Modernizim vaditjes, Rama: Fermerë, paraqisni projekte për kredi
Bashkëbisedimin me fermerët, kryeministri Rama e vazhdoi me Lushnjen ku dha detaje mbi fondin kombëtar të garancisë. 300 milionë euro do të shkojnë për bujqësinë në 3 vitet e ardhshme, në bashkëpunim me BERZH dhe bankat e nivelit të dytë. 50 milionë janë të gatshme për t’u lëvruar që këtë vit, nëse paraqiten projektet e duhura.

Arrestimi i vrasësit të policit Arrestimi i vrasësit të policit
Pasi i vuri flakën shtëpisë dhe hodhi në një qosh të katit të dyte armën e krimit, David Qosja vrapoi për t’u larguar në arën me misër, ku edhe u kap nga forcat RENEA.

Rritet importi i makinerive, 9 mld lekë më shumë se një vit më parë Rritet importi i makinerive, 9 mld lekë më shumë se një vit më parë
Instituti i Statistikave njoftoi se për 7-mujorin e këtij viti importi i pajisjeve dhe makinerive është rritur krahasuar me  të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke arritur shifrën e 72,3 miliardë lekëve, 9 miliardë lekë më shumë se e njëjta periudhë e një viti më parë, çka tregon një tendencë pozitive drejt rritjes së investimeve.

Polici i vrarë, Dëshmor i Atdheut; mbahen homazhe në Shkodër Polici i vrarë, Dëshmor i Atdheut; mbahen homazhe në Shkodër
Efektivi i FNSH Ardian Kodra, i vrarë në krye të detyrës pasditen e së premtes në Torovicë të Shkodrës, është përcjellë në banesën e fundit. Familjarët, miq, të afërm dhe kolegë i kanë dhënë lamtumirën e fundit 50-vjeçarit.

Kukës, kanalet vaditëse rivihen në punë pas shumë vitesh Kukës, kanalet vaditëse rivihen në punë pas shumë vitesh
Në Kukës, fushat këtë vit ruajnë ende gjelbërimin pasi kanalet ujitëse pas shumë vitesh janë vënë në punë nga Bashkia Kukës. Fermerët janë në pikun e punëve në bujqësi dhe prodhimet duken të mbara.

PD, Alibeaj: Plantacion me 50 mijë rrënjë kanabis 2 km larg Rinasit PD, Alibeaj: Plantacion me 50 mijë rrënjë kanabis 2 km larg Rinasit
Kreu i Departamentit për Rendin dhe Sigurinë në PD, Enkelejd Alibeaj ka deklaruar këtë të shtunë se, “kryeministri Rama e ka nisur Tahirin e tij në ca shfaqje qesharake, me të cilat po talllet i madh e i vogël, nëpër disa kodra ku gjoja bëhet nami ndaj drogës”.

Fier, AKU, aksion në dyqanet e mishit Fier, AKU, aksion në dyqanet e mishit
Nëse pak muaj më parë në dyqanet e mishit në Fier gjeje mish të therrur jashtë thertores, tashmë ky veprim nuk kalon pa u pikasur, falë edhe mbylljes së procesit të matrikullimit.

Ndërtimi i shkollave, Veliaj: Fund mësimit me dy turne Ndërtimi i shkollave, Veliaj: Fund mësimit me dy turne
Bashkia e Tiranës nisi ndërtimin e shkollës së re në zonën e Kombinatit. Shkolla 9-vjeçare “Betim Muço” është godina e dytë që nis të ndërtohet në kuadër të projektit për ndërtimin e 20 shkollave në kryeqytet, të cilat do të zgjidhin përfundimisht problemin e mësimit me dy turne që vijon prej vitesh.

Shehu: Gjiknuri e Ahmetaj të japin llogari për “Skavicën” Shehu: Gjiknuri e Ahmetaj të japin llogari për “Skavicën”
Kandidati i PD për Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu u takua me banorët në Arrëz, Katund i Ri, Hotesh dhe Lishan i Epërm.

PD: Rinia shqiptare, e para në botë për të emigruar PD: Rinia shqiptare, e para në botë për të emigruar
Partia Demokratike ka deklaruar këtë të shtunë se, “pas 3 vitesh qeverisje të Edi Ramës të rinjtë shqiptarë zënë vendin e parë në Europë dhe në botë për dëshirën për të braktisur vendin”.

Elbasan, kapet me kokainë, pranga 21-vjeçarit Elbasan, kapet me kokainë, pranga 21-vjeçarit
Specialistët e sektorit kundër narkotikëve në Drejtorinë e Policisë të Elbasanit kanë vënë në pranga në kushtet e flagrancës shtetasin Klandiment Çekrezi, 21 vjeç.

Të arrestuarit mohojnë grabitjen; betejë provash në gjykatë Të arrestuarit mohojnë grabitjen; betejë provash në gjykatë
Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë me 30 ditë burg për Robert Kullën, djalin e Nehat Kullës i njohur si gjenerali dhe masat arrest me burg për dy miqtë e tij, Roland Liti dhe Alan Babameto, të akuzuar si autorë të vjedhjes se një banke të nivelit të dytë në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet.

Shkodër, kapen 44 koli dhe 622 steka cigaresh kontrabandë Shkodër, kapen 44 koli dhe 622 steka cigaresh kontrabandë
Policia e Shkodrës, pas informacioneve të mbledhura në rrugë operative ka ekzekutuar një operacion blic, duke konfiskuar një sasi të konsiderueshme cigaresh kontrabandë dhe duke arrestuar poseduesin e tyre.

Fushata për Dibrën, Rama në fshatrat Kishavec, Limjan e Kander Fushata për Dibrën, Rama në fshatrat Kishavec, Limjan e Kander
Kandidati i së majtës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama zhvilloi takime elektorale në fshatrat Kishavec, Limjan e Kander, të njësisë administrative Kastriot.

Nishani, mesazh ngushëllimi familjes së efektivit të vrarë Nishani, mesazh ngushëllimi familjes së efektivit të vrarë
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i ka shprehur ngushëllimet e tij familjes së efektivit të policisë të rënë në krye të detyrës, Ardian Kodra.

Aksione në Kukës e Vlorë, asgjësohen 11.700 bimë narkotike Aksione në Kukës e Vlorë, asgjësohen 11.700 bimë narkotike
Agjentë të komisariatit të Kukësit, në kuadër të operacioneve për kontrollin e territorit kanë gjetur rreth 2.700 bimë narkotike.

Divjakë, arrestohet për zjarrvënie 15-vjeçari Divjakë, arrestohet për zjarrvënie 15-vjeçari
Agjentët e krimeve në komisariatin e policisë së Divjakës kanë arrestuar në orët e fundit një 15-vjeçar nën akuzën e zjarrvënies.

Dështon në arritjen e objektivave, pezullohet kreu i policisë së Lezhës Dështon në arritjen e objektivave, pezullohet kreu i policisë së Lezhës
Drejtori i Policisë së Lezhës, Dritan Lena, është pezulluar në datën një shtator nga kreu i Policisë së Shtetit, Haki Cako me motivacionin “shkelje të procedurave standarde në punë”.

Tahiri: Rritje rroge për policët që përballen me krimin në rrugë Tahiri: Rritje rroge për policët që përballen me krimin në rrugë
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka vizituar në mbrëmje në qytetin e Shkodrës, familjen e policit Ardian Kodra. Ai shprehu ngushëllime dhe e konsideroi humbjen e tij një goditje të rëndë për Policinë e Shtetit.

Zjarri, 3 zjarrfikëse hynë në Presidencë. Shkak një shkëndijë elektrike Zjarri, 3 zjarrfikëse hynë në Presidencë. Shkak një shkëndijë elektrike
Një masë elektrike në ambientet e një zyre në godinën e Presidencës në Tiranë, vuri në lëvizje Repartin e Zjarrfikësve të kryeqytetit.

Familja e efektivit të vrarë hap dyert e mortit; reagon nendrejtori Çipa Familja e efektivit të vrarë hap dyert e mortit; reagon nendrejtori Çipa
Në banesën e efektivit të vrarë, Ardian Kodra, janë hapur dyert e mortit, pas marrjes së lajmit për ngjarjen e rëndë në Torovicë. Ai ishte i martuar dhe baba i dy djemve.

Berisha: Rama, ligje për të shkelur Kushtetutën. S’do ta lejojmë Berisha: Rama, ligje për të shkelur Kushtetutën. S’do ta lejojmë
Ish-kryeministri Berisha është takuar në orët e mbrëmjes së sotme me kongresmenin amerikan Eliot Engel, i cili po zhvillon një vizitë në Shqipëri.

Meta, vizitë surprizë në mbledhjen e kryesisë së LRI Meta, vizitë surprizë në mbledhjen e kryesisë së LRI
Kryetari i LSI-së, Ilir Meta ka bërë një vizitë surprizë gjatë mbledhjes së kryesisë së Lëvizjes Rinore për Integrim.

Shenjtërimi i Nënë Terezës Shenjtërimi i Nënë Terezës
Top Channel do të ndjekë “live” shenjtërimin e Nënë Terezës në Vatikan, me një transmetim special nga ora 10 e mëngjesit. Me një studio të zgjeruar me shumë të ftuar, materiale ekskluzive dhe lidhje të drejtpërdrejta nga Roma, Vatikani, Tirana e Prishtina...

Rilindja e ARMO, Rama: Investitorë amerikanë. PD: Aferë klienteliste Rilindja e ARMO, Rama: Investitorë amerikanë. PD: Aferë klienteliste
Nga zemra e zonës naftëmbajtëse të vendit, në Zharrës, kryeministri Edi Rama tha se marrëveshja për kompaninë ARMO ishte një premtim i mbajtur që zgjidh përfundimisht krizën e saj të gjatë.

Koncert në dyert e Vatikanit Koncert në dyert e Vatikanit
Yjet shqiptare do të jenë bashkë në Vatikan, në vigjilje të kanonizimit të Nënë Terezës. Sopranoja Inva Mula do të interpretojë “Ave Maria” të Schubert. “Thais Meditation” i Massenet do të vijë nën tingujt e violinës së Shkëlzen Dolit.

Vrasja e efektivit në Torovicë, Basha: Tronditëse Vrasja e efektivit në Torovicë, Basha: Tronditëse
Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pasditen e sotme për ngjarjen e rëndë në Torovicë të Lezhës, ku u vra në krye të detyrës efektivi i FNSH-së Ardian Kodra, duke e cilësuar këtë ngjarje si tronditëse.

Kallëzimi i KLD-së, prokuroria pushon hetimet ndaj ministrit Tahiri Kallëzimi i KLD-së, prokuroria pushon hetimet ndaj ministrit Tahiri
Prokuroria e Përgjithshme pushoi hetimet ndaj ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, i kallëzuar nga Këshilli i Lartë i Drejtësië për dyshimet se kishte kanosur gjyqtarin e Gjykatës së Tiranës, Arjan Aliaj.

Taksa e Rrugës së kombit, Bashkia Kukës dhe bizneset kundër Taksa e Rrugës së kombit, Bashkia Kukës dhe bizneset kundër
Deputetë të Kukësit, drejtues vendorë dhe përfaqësues të biznesit mblidhen për të kundërshtuar taksën e Rrugës së Kombit ndërkohë që Kryetari i Bashkisë Kukës Bashkim Shehu paralajmëroi kallëzim penal në Prokurori për kontratën e dhënies me koncension të Rrugës së Kombit, si anti-ligjore dhe anti-qytetare.

Pelegrinazhi, rreth 350 shqiptarë në Mekë Pelegrinazhi, rreth 350 shqiptarë në Mekë
Në kuadër të pelegrinazhit të përvitshëm në Mekë, një grup i konsiderueshëm qytetarësh shqiptarë janë drejtuar për në vendin e shenjtë.

Drogë me “drone” në burgun e Larisës, “moda” e re shqiptare Drogë me “drone” në burgun e Larisës, “moda” e re shqiptare
Me një mënyrë të pazakontë, me ndihmën e teknologjisë moderne, disa të dënuar shqiptarë në burgun e Larisës janë përpjekur të fusin në ambientet e burgut lëndë narkotike dhe telefona celularë.

Aktivitete për shenjtërimin e Nënë Terezës Aktivitete për shenjtërimin e Nënë Terezës
Shenjtërimi i Nënë Terezës do të kremtohet me një sërë aktivitetesh në kryeqytet përgjatë fundjaves, aktivitete të organizuara nga Bashkia e Tiranës.

Një kravatë për ditëlindje Një kravatë për ditëlindje
Kryeministri Rama ka vizituar të premten Ministrinë e Arsimit, jo për ministren Nikolla apo për inspektim, por për një suprizë, për një nga punonjësit më të vjetër të saj, Ilir Kaninit.

Turizmi, 34 përqind më shumë të huaj Turizmi, 34 përqind më shumë të huaj
Porti i Durrësit këtë sezon turistik është shndërruar në portën hyrëse për në Shqipëri i një numri të madh vizitorësh të huaj. Në terminalin e pasagjerëve takon turistë të kombësive të ndryshme.

Beqaj: Barnat të sigurtë; është rritur sasia dhe ulur çmimi Beqaj: Barnat të sigurtë; është rritur sasia dhe ulur çmimi
Dy vjet pas ndryshimit të ligjit të barnave ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj flet me siguri se sasia e barnave në treg është rritur me afro 17 përqind, kushtojnë më lirë dhe nuk është prekur cilësia e tyre. Sipas ministrit janë futur 671 barna të reja në treg.

Nga fajtorë në edukatorë, shkelësit e rregullave rrugore mësojnë fëmijët Nga fajtorë në edukatorë, shkelësit e rregullave rrugore mësojnë fëmijët
Alban Rama u arrestua nga policia teksa po drejtonte automjetin në gjendje të dehur. Për këtë akuzë, i riu  u dënua me 60 orë punë në interes të publikut.

Tiranë-Durrës me 3 korsi, projekt për zgjerimin e rrugës Tiranë-Durrës me 3 korsi, projekt për zgjerimin e rrugës
Superstrada Tiranë-Durrës do të zgjerohet dhe shpejtësia e lejuar në të mund të rritet deri në 140 kilometër në orë nëse do të krijohet hapësira ligjore në Kodin Rrugor.

Vjen Dervishaj, ikën Dervishi; ndryshon kreu i AKBN-së Vjen Dervishaj, ikën Dervishi; ndryshon kreu i AKBN-së
Pas Edmond Haxhinastos, një tjetër zyrtar i lartë nga radhët e Lëvizjes Socialiste për Integrim është larguar nga posti.

Skandali i kartmonedhave, hapen hetimet ndaj BSH dhe bankave të dyta Skandali i kartmonedhave, hapen hetimet ndaj BSH dhe bankave të dyta
Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për skandalin me karmonedhat e dëmtuara gjatë viteve 2010-2014, të denoncuar në një raport sekret nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

Ngjarja e Torovicës, vritet speciali. Aksion disa orësh për kapjen e autorit Ngjarja e Torovicës, vritet speciali. Aksion disa orësh për kapjen e autorit
Së bashku me kolegët e tij, efektivi i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë, Ardian Kodra mbërriti në Torovicë me një makinë të blinduar. Ai erdhi për të arrestuar shtetasin David Qosja , por sapo zbriti nga makina u qëllua për vdekje prej Qosjes i cili fshihej në banesë.

Meta takohet me kongresmenin amerikan, Engel: Vlerësoj Shqipërinë për miratimin e reformës Meta takohet me kongresmenin amerikan, Engel: Vlerësoj Shqipërinë për miratimin e reformës
Ilir Meta, kreu i Kuvendit, ka zhvilluar një takim këtë të premte në ambientet e Kryesisë së Kuvendit me kongresmenin amerikan, Eliot Engel i cili shoqërohej nga Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu dhe aktivistit të njohur të diasporës shqiptare në SHBA, Harry Bajraktari.

Drogë dhe armë në Shkodër, 2 të arrestuar Drogë dhe armë në Shkodër, 2 të arrestuar
Dy persona u arrestuan dhe një i tretë është shpallur në kërkim pas aksionit “New start” në Shkodër.

Urdhri i Nënë Terezës që mban gjallë trashëgiminë e saj Urdhri i Nënë Terezës që mban gjallë trashëgiminë e saj
Ai që sot ngrihet në nivelin e një metropoli, por dikur ishte një qytet i varfërisë së skajshme, është vendi ku një vajzë shtatvogël do të vendosej në moshën e brishtë 19-vjeçare pas largimit nga vendlindja e saj, Shkup.

Basha: Largimi i Haxhinastos? Të ikë Rama që të vijë ndryshimi Basha: Largimi i Haxhinastos? Të ikë Rama që të vijë ndryshimi
Lulzim Basha theksoi para mediave se “largimi i Haxhinastos nuk sjell asgjë”, pasi, sipas tij, “përkeqësimi i jetës së shqiptarëve nuk ka shans të ndryshojë”.

Rama me fermerët për ujitjen dhe financimin e bujqësisë Rama me fermerët për ujitjen dhe financimin e bujqësisë
Kryeministri Edi Rama lajmëroi nisjen e një projekti të ri për ujitjen e kullimin e tokave bujqësore me tubacione të mbyllura.  Zona e parë është zgjedhur Myzeqeja.

Ahmetaj, vizitë në rafinerinë e naftës në Ballsh Ahmetaj, vizitë në rafinerinë e naftës në Ballsh
Në kuadër të rifillimit të punës në rafinerinë e naftës në Ballsh, ministri i Financave Arben Ahmetaj u takua me investitorët dhe punëtorët e saj.

Basha: Ryshfeti 40 milion euro,  shkaku i mosfinancimit nga kinezët të Rrugës së Arbrit Basha: Ryshfeti 40 milion euro,  shkaku i mosfinancimit nga kinezët të Rrugës së Arbrit
Kandidati për kryetar i Bashkisë së Dibrës, Sherefedin Shehu së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takuan me banorë të fshatrave Staravec, Shimçan, Pilafe dhe Tomin.

Bashkia e Tiranës nderon misionin e Nënë Terezës Bashkia e Tiranës nderon misionin e Nënë Terezës
Misioni i “Nënë Terezës” në Shqipëri u nderua sot nga Bashkia e Tiranës me titullin “Simbol i Qytetit të Tiranës”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, vizitoi shtëpinë e motrave “Nënë Tereza”, ku edhe u dorëzoi titullin, të cilin e vlerësoi si shenjë mirënjohjeje ndaj humanistes së njohur.

Shukri Xhelili kërkon ndryshim të masës së sigurisë Shukri Xhelili kërkon ndryshim të masës së sigurisë
Avokati i Shukri Xhelilit ka kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë për klientin e tij, për asye shëndetësore.

Asgjësohet rreth 10 mijë bimë narkotike në Durrës e Shkodër Asgjësohet rreth 10 mijë bimë narkotike në Durrës e Shkodër
Operacionet antikanabis kanë vijuar me sekuestrimin e 7 200 bimëve të tjera narkotike në Qarkun e Durrësit dhe arrestimin në flagrancë të një 29-vjeçari të akuzuar për kultivim.

Ministeriali i OSBE, Bushati në takimin “përballja me sfidat e përbashkëta” Ministeriali i OSBE, Bushati në takimin “përballja me sfidat e përbashkëta”
Ministrat e Jashtëm të vendeve të OSBE-së janë takuar në Potsdam të Gjermanisë, ku tema kryesore e diskutimit ishte “Përballja me sfidat e përbashkëta”, duke vënë theksin tek kriza në Ukrainë, lufta kundër terrorizmit dhe radikalizmit dhe krizat migratore.

Dorëhiqet Haxhinasto, Qeveria: Nuk është pjesë e ndryshimeve Dorëhiqet Haxhinasto, Qeveria: Nuk është pjesë e ndryshimeve
Shtatori ka ardhur me “impulse të reja” për Qeverinë. Mëngjesin e së premtes, ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto i ka dorëzuar dorëheqjen fillimisht kryeministrit Edi Rama në Kryeministri dhe më pas ka informuar për këtë vendim kreun e LSI-së, Ilir Meta, në një takim kokë më kokë në kryesinë e Kuvendit, takim që zgjati vetëm 10 minuta.

Dibër, kandidati i majtë zhvillon takime në Arras, Çidhën e Mustafë Dibër, kandidati i majtë zhvillon takime në Arras, Çidhën e Mustafë
Kandidati i koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, Muharem Rama zhvilloi takimet elektorale në njësinë administrative të Arrasit dhe fshatrat Çidhën e Mustafë.

Vlorë, asgjësohen 16 000 bimë kanabis; një në pranga Vlorë, asgjësohen 16 000 bimë kanabis; një në pranga
Policia e Vlorës ka asgjësuar 16 000 bimë kanabis sativa dhe ka arrestuar një nga autorët e kultivimit të këtyre bimëve, ndërsa një person tjetër është shpallur në kërkim.

Tiranë, arrestohet i kërkuari për prostitucion në Itali Tiranë, arrestohet i kërkuari për prostitucion në Itali
Policia e Tiranës ka arrestuar me qëllim ekstradimi shtetasin e shpallur në kërkim, Shkëlqim Kurpalaj, 41 vjeç.

Kërcënon kryeministrin, hetim 57-vjeçarit Kërcënon kryeministrin, hetim 57-vjeçarit
Një 57-vjeçar është proceduar penalisht nga policia, pasi i ka dërguar kryeministrit Edi Rama letra ku përmbajtja e të cilave përben elementët e veprave penale të nxitjes së urrejtjes ose grindjeve si dhe kanosjes.

Lushnje, 4.3 kg kanabis në banesë; arrestohet 52-vjeçari Lushnje, 4.3 kg kanabis në banesë; arrestohet 52-vjeçari
Një 52-vjeçar, banues në fshatin Bishqethëm të Lushnjes, është arrestuar nga policia pasi në banesë iu gjetën 4.3 kg kanabis.

Tropojë, asgjësohen 2440 rrënjë kanabis Tropojë, asgjësohen 2440 rrënjë kanabis
Policia e Tropojës ka asgjësuar 2440 rrënjë kanabis sativa. Bimët narkotike u gjetën gjatë kontrollit të ushtruar në vendet  e quajtura ”Javorr i Degës”, “Stani i Malotës”, “Stani i Poshtër” dhe “Pribunjë”.

SHBA, vritet biznesmeni shqiptar gjatë një grabitje SHBA, vritet biznesmeni shqiptar gjatë një grabitje
Një biznesmen shqiptaro-amerikan është vrarë me armë zjarri në hyrje të lokalit të tij, në jugperëndim të Detroit SHBA. Ngjarja ka ndodhur në orën 09:30 të mëngjesit me orën lokale në rrugë “South Ethel”.

Berat, zjarr masiv në pyllin pranë “Gurit të Bardhë”. Dyshohet i qëllimshëm Berat, zjarr masiv në pyllin pranë “Gurit të Bardhë”. Dyshohet i qëllimshëm
Një zjarr i fuqishëm përfshiu pasditen e së enjtes pyllin me pisha në lagjen “Guri i Bardhë” në Urën Vajgurore.

Lezhë, kongresmeni Eliot Engel merr titullin qytetar nderi Lezhë, kongresmeni Eliot Engel merr titullin qytetar nderi
"Qytetar Nderi" për kongresmenin Eliot Engel dhe "Mirënjohje e Qytetit" për shqiptaro-Amerikanin Harry Bajraktari ishin dy titujt e akorduar gjatë të enjtes nga Bashkia dhe Këshilli i bashkisë Lezhë.

Gazsjellësi IAP, Tirana e Podgorica fillojnë hartimin e projektit Gazsjellësi IAP, Tirana e Podgorica fillojnë hartimin e projektit
Pas studimit të fizibilitetit, qeveritë e Shqipërisë dhe Malit të Zi kanë sigurar fondin falas prej 2.5 milionë eurosh nga Bashkimi Europian, për hartimit e projektit konkret për gazsjellësin adriatiko-jonian “IAP”. Ky projekt nis si një degëzim i gazjellësit TAP nga Shqipëria deri në Kroaci.

Të pastrehë dhe të papunë, përndjekja që vazhdon Të pastrehë dhe të papunë, përndjekja që vazhdon
Rasti i jetesës në mjerim të një grupi të përndjekurish në Golem dhe denoncuar nga Top Channel ka vënë në lëvizje strukturat qeveritare. Por Top Channel ka zbuluar se raste të tilla ka edhe në Tiranë.

Greqi, pranga shqiptarit, akuzohet për pedofili Greqi, pranga shqiptarit, akuzohet për pedofili
Një 40-vjeçar shqiptar u arrestua në një park të Athinës gjatë përpjekjes për të përdhunuar një vajzë të vogël 11 vjeç.

I gjetën drogë në banesë, “arrest me burg” zyrtarit I gjetën drogë në banesë, “arrest me burg” zyrtarit
Gjykata e Shkalles se Parë në Shkodër  ka dhënë  masën e sigurisë arrest me burg për Tome Markun me detyrë Administrator i Njësisë Administrative  Pult në Bashkinë e Shkodrës.

Asgjësohen 4840 rrënjë kanabis në Skrapar Asgjësohen 4840 rrënjë kanabis në Skrapar
Vijojnë operacionet anti-Cannabis ne Skrapar ku polica ka goditur një tjetër rast te kultivimit të bimëve narkotike dhe ka asgjësuar 4840 rrënjë bimë narkotike.

Ahmetaj: Miratimi i FMN, lajm i mirë për ekonominë Ahmetaj: Miratimi i FMN, lajm i mirë për ekonominë
Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka përshëndetur miratimin e këstit të radhës të kredisë nga ana e Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë.

Vërshimi i lumit Osum, nis puna për argjinaturën mbrojtëse Vërshimi i lumit Osum, nis puna për argjinaturën mbrojtëse
Vërshimi i lumit Osum në bashkinë e Urës Vajgurore çdo vit ka shkaktuar përmbytje në banesa dhe toka bujqësore. Për të shmangur përmbytjet bashkia ka mundësuar që me anë të një fondi akorduar nga buxheti i shtetit të mundësojë nisjen e punimeve për ndërtimin e argjinaturës mbrojtëse.

Vetëvritet brenda aeroportit të Rinasit 23-vjeçari Vetëvritet brenda aeroportit të Rinasit 23-vjeçari
Një i ri i ka dhënë fund jetës në ambientet e brendshme të aeroportit të Rinasit menjëherë sapo ka zbritur nga një fluturim i linjës Mynih-Tiranë.

PS e Dibrës: Kallëzimi i PD, alibi për humbjen PS e Dibrës: Kallëzimi i PD, alibi për humbjen
Shtabi elektoral i Partisë Socialiste në Dibër ka reaguar ndaj deklaratave të Partisë Demokratike, që akuzon një sërë personash si të përfshirë në një grup të strukturuar kriminal, sipas saj me qëllim blerjen dhe kanosjen e votuesve dibranë.

Duncan Norman, ambasadori i ri britanik në Tiranë Duncan Norman, ambasadori i ri britanik në Tiranë
Duncan Norman do të jetë ambasadori i ri i Britanisë së Madhe në Republikën e Shqipërisë, duke zëvendësuar në këtë post Nicholas Cannon.

Korçë, pranga 32-vjeçarit, iu gjet armë pa leje në makinën me dru Korçë, pranga 32-vjeçarit, iu gjet armë pa leje në makinën me dru
Një 32-vjeçar nga Korça është arrestuar pranë fshatit Gjonomadh nën akuzën e armëmbajtjes pa leje.

OSHEE: Brenda 2017-s, 60 milionë euro investime në pikat turistike OSHEE: Brenda 2017-s, 60 milionë euro investime në pikat turistike
Kreu i OSHEE, Adrian Çela, thotë se nga Velipoja në Ksamil janë investuar rreth 10 mln dollarë, ndërsa 10 milionë të tjera janë ende në proces.

Mat, goditet nga rrufeja, ndërron jetë 65-vjeçari Mat, goditet nga rrufeja, ndërron jetë 65-vjeçari
Moti i keq i kësaj pasdite të së enjtes i ka marrë jetën një 65-vjeçari, i cili është goditur nga rrufeja në Mat.

Drogë me “Jet Ski”. Trafikanti i dyshuar kapet afër Lecces Drogë me “Jet Ski”. Trafikanti i dyshuar kapet afër Lecces
Të trafikosh drogë drejt Italisë duke kaluar Adriatikun me “Jet Ski”, apo siç njihen ndryshe motorët e ujit, mund të duket çmenduri, por policia italiane ka zbuluar një tjetër rast të tillë.

PD: Një grup kriminal po blen votat në Dibër PD: Një grup kriminal po blen votat në Dibër
Partia Demokratike thotë se prej 10 ditësh në Dibër po vepron një grup i strukturuar kriminal, që po blen votat dhe kërcënon votuesit dibranë për llogari të kandidatit të maxhorancës, Muharem Rama.

Grabitja te ish-Blloku, Kulla “junior” koka e operacionit Grabitja te ish-Blloku, Kulla “junior” koka e operacionit
Robert Kulla, djali i një prej personazheve më të njohur të botës së krimit në vitet ’90, Nehat Kullës, dyshohet se është organizatori si dhe personi që ka shtyrë dy bashkëpuntorët e tjerë për të realizuar vjedhjen e kasafortës së bankës në zonën e ish-Bllokut.

Faturat e Strasburgut, qeveria, 22 milionë euro për pronarët Faturat e Strasburgut, qeveria, 22 milionë euro për pronarët
Ministria e Financave do të ekzekutojë vendimet e Gjykatës së Strasburgut, e cila detyron qeverinë shqiptare që t’u japë pronarëve që kanë fituar gjyqet kundër Shqipërisë plot 22 milionë euro.

Rishfaqet dermatoza, në Librazhd zbulohet një lopë në thertore Rishfaqet dermatoza, në Librazhd zbulohet një lopë në thertore
Edhe pas rënies së alarmit për dermatozën nodulare dhe lejimin e tregtimit dhe therjes së kafshëve, ende duket se emergjenca nuk ka kaluar.

Vetting-u drejt Presidencës; Zbatimi, gjyqtarët që “dorëzohen” nuk kontrollohen Vetting-u drejt Presidencës; Zbatimi, gjyqtarët që “dorëzohen” nuk kontrollohen
I miratuar gjatë një seance të jashtëzakonshme me 88 vota, ligji i vetting-ut i është përcjellë këtë të enjte presidentit, i cili sipas Kushtetutës ka fuqinë ligjore të shprehet brenda 20 ditëve.

Pas Nishanit, edhe Llalla: Prokuroria nuk vepron dot Pas Nishanit, edhe Llalla: Prokuroria nuk vepron dot
Një muaj pas hyrjes në fuqi të Kushtetutës së re, Prokuroria e Përgjithshme kërkon miratimin e një dispozite kushtetuese tranzitore pasi po i pengohet puna normale duke i shkaktuar ngërç në hetimin e dosjeve të mëdha korruptive, si ajo e gjykatëses Andrea dhe disa politikaneve të lartë.

Turizmi natyror, qeveria bashkëfinancon 5 projekte në disa qytete Turizmi natyror, qeveria bashkëfinancon 5 projekte në disa qytete
Pesë projekte turistike të propozuara nga biznesi, organizata dhe individë do të përfitojnë mbështetje nga buxheti i shtetit deri në 50 % të vlerës së tyre.

FMN miraton këstin e kredisë: Ekonomia po rritet, problem kreditë e këqija FMN miraton këstin e kredisë: Ekonomia po rritet, problem kreditë e këqija
Bordi i drejtorëve të Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi rishikimin e tetë të marrëveshjes me qeverinë, duke i hapur rrugë disbursimit të këstit të radhës prej 35.9 milionë euro.

ARMO rindez rafineritë; një kompani e re, marrëveshje me kreditorët ARMO rindez rafineritë; një kompani e re, marrëveshje me kreditorët
Rafineria e ARMO-s, e bllokuar prej disa muajsh nga bankat si kreditore për shkak të borxheve të mëdha, nga një tetori do të rinisë punën.

Siguria rrugore, fushatë sensibilizuese e policisë në Kakavijë Siguria rrugore, fushatë sensibilizuese e policisë në Kakavijë
Vijon në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavijë dhe akset rrugore të Gjirokastrës fushata sensibilizuese nga Policia e Shtetit për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore si dhe sensibilizimin e drejtuesve të automjeteve për vendosjen e rripit të sigurimit.

Lejet e ndërtimit, regjistrohen aplikimet e para online Lejet e ndërtimit, regjistrohen aplikimet e para online
Sot u demonstruan 2 aplikime elektronike për leje ndërtimi, përmes portalit eAlbania. Nga 1 shtatori, kjo do të jetë e vetmja mënyrë përmes së cilës qytetarët dhe investitorët do të mund të bëjnë kërkesën e tyre për tu pajisur me leje ndërtimi.

Bilanci i energjisë, INSTAT: Rritet prodhimi, ulen humbjet Bilanci i energjisë, INSTAT: Rritet prodhimi, ulen humbjet
Prodhimi vendas i energjisë u rrit me 8.2 për qind në gjashtëmujorin e parë të vitit, falë ecurisë pozitive nga hidrocentralet private. Instituti i Statistikave raportoi se rritja e prodhimit ka bërë të mundur që Shqipëria të kthehet në eksportuese neto e energjisë elektrike.

Basha: Në Dibër, konkurrencë e pandershme. Tenderat i fiton Sadriu Basha: Në Dibër, konkurrencë e pandershme. Tenderat i fiton Sadriu
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke shoqëruar kandidatin për Dibrën, Sherefedin Shehu në fushatë elektorale, akuzoi qeverinë se me arrogancë, gjoba dhe taksa të larta po falimenton bizneset dhe po mbyll mijëra vende pune.

Korçë, qëllohet me armë një 39-vjeçar pas një konflikti Korçë, qëllohet me armë një 39-vjeçar pas një konflikti
Një konflikt mes dy personave në Korçë ka degjeneruar në përdorimin e armëve.

Shkodër, Ademi: Rama kërcënoi në mënyrë skandaloze qytetarët Shkodër, Ademi: Rama kërcënoi në mënyrë skandaloze qytetarët
Një ditë pas debatit që u zhvillua gjatë inagurimit të stadiumit “Loro Boriçi” mes kryeministrit Edi Rama dhe Voltana Ademit, në lidhje me prishjen e ndërtimve përreth stadiumit, ka reaguar kryetarja e Bashkisë së Shkodrës.

Kredi të buta për të pastrehët; Tiranë, zhbllokohet procesi Kredi të buta për të pastrehët; Tiranë, zhbllokohet procesi
Familjet e reja të pastreha, që nuk kanë mundësi të blejnë shtëpi banimi, do të ndihmohen nga bashkia me kredi të buta. Ndërsa njoftoi këtë vendim, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj këkroi lirimin e konvikteve të shkollave që janë zënë nga personat e pastrehë.

PR: Qeveria, 22 milionë euro detyrim ndaj pronarëve PR: Qeveria, 22 milionë euro detyrim ndaj pronarëve
Partia Republikane, përmes kryetarit të degës së saj për Tiranën, Blendi Sulaj ka deklaruar se qeveria është e detyruar të zbatojë vendimet e Gjykatës së Strazburgut për pronarët, pavarësisht ligjit të saj.

Nishani pret Engel: Faleminderit për mbështetjen e SHBA Nishani pret Engel: Faleminderit për mbështetjen e SHBA
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim të veçantë kongresmenin amerikan Eliot Engel, i cili ndodhet në një vizitë pune në Shqipëri.

7- 8 shtator, Tirana, kryeqyteti i të drejtave të njeriut 7- 8 shtator, Tirana, kryeqyteti i të drejtave të njeriut
Për dy ditë me radhë, Tirana do të shndërrohet në kryeqytetin e të drejtave të njeriut. Konferenca organizohet nga Avokati i Popullit Igli Totozani.

Sa jemi e ku jemi? Kritika e Ramës: Shqiptarët nëpër botë pa adresa Sa jemi e ku jemi? Kritika e Ramës: Shqiptarët nëpër botë pa adresa
Qeveria nuk e di sesa shqiptarë jetojnë jashtë vendit dhe as ku ndodhen ata. Këtë fakt e ka deklaruar vetë kryeministri Edi Rama, i cili pranoi se Qeveria dëshiron që shqiptarët të votojnë, por nuk ka asnjë adresë të saktë për vendndodhjen e tyre.

Zgjedhjet në Dibër, koalicioni i majtë zhvillon takim elektoral në Maqellarë Zgjedhjet në Dibër, koalicioni i majtë zhvillon takim elektoral në Maqellarë
Maqellara ishte ndalesa e radhës në fushatën e kandidatit të koalicionit “Aleanca për Shqipërinë Europiane” për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama.

Memaliaj, asgjësohen 13 500 bimë kanabis Memaliaj, asgjësohen 13 500 bimë kanabis
Në Memaliaj janë goditur 3 raste të kultivimit të bimëve narkotike, me 13 500 bimë të asgjësuara nga policia.

Lëkundje tërmeti në Tiranë Lëkundje tërmeti në Tiranë
Lëkundje të lehta tërmeti janë ndjerë në mesnatë në Tiranë dhe në zonat përreth. Sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Europiane tërmeti ka qenë me magnitudë 4.2 ballë.

Rivlerësimi i pasurive, hapet të enjten procesi për pronat e paluajtshme Rivlerësimi i pasurive, hapet të enjten procesi për pronat e paluajtshme
Të enjten hyn në fuqi procedura që lejon këdo që ka pasuri të patundshme të bëjë rivlerësimin e pronës dhe ta regjistrojë atë në hipotekë. Për të mësuar më shumë mbi këtë procedurë, i ftuar në studion e lajmeve të Top Channel ka qenë kryetari i këtij procesi, Ilirjan Muho.

Grabitja e bankës, 3 të arrestuar; mes tyre djali i Nehat Kullës Grabitja e bankës, 3 të arrestuar; mes tyre djali i Nehat Kullës
Policia e Tiranës arrestoi tre grabitës të dyshuar për vjedhjen e filialit të një banke në zonën e ish-Bllokut, njëri prej të cilëve është djali i një prej personazheve më të njohur të botës së krimit në vitet '90, Nehat Kullës.

Fier, qëllon në drejtim të kolegëve, arrestohet efektivi i FNSH-së Fier, qëllon në drejtim të kolegëve, arrestohet efektivi i FNSH-së
Një efektiv i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Fier u arrestua pasditen e sotme nga kolegët e tij për shkak se me armën e shërbimit qëlloi kundër tyre në qendër të qytetit.

Lejet e ndërtimit online, Gjermeni: Përgjigjia brenda 60 ditësh Lejet e ndërtimit online, Gjermeni: Përgjigjia brenda 60 ditësh
Nga data 1 shtator do të ketë vetëm një mënyrë aplikimi për lejet e ndërtimit. Qytetarët apo investitorët do të mund ta bëjnë kërkesën e tyre në mënyrë elektronike, përmes portalit e-Albania, ku aplikuesi plotëson hap pas hapi të dhënat  dhe kontrollon ecurinë e procesit.

“Ndeshje” para ndeshjes, Rama debaton me kryebashkiaken e Shkodrës “Ndeshje” para ndeshjes, Rama debaton me kryebashkiaken e Shkodrës
Këtë mbrëmje në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër luhet ndeshja miqësore Shqipëri-Marok. Kjo ndeshje është inauguruese për stadiumin e Shkodrës, tërësisht i ri, i ndërtuar si një projekt prej 15 milionë eurosh.

Klosi në kampin rinor të FRESSH: 300 mijë vendet e punës, realitet Klosi në kampin rinor të FRESSH: 300 mijë vendet e punës, realitet
Organizimin e kampit veror të të rinjve socialistë të FRESSH në Jalë e ka mbyllur ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi. Fillimisht, ministri Klosi përshëndeti përfshirjen e të rinjve pranë PS.

Zjarr në Gjirokastër, digjen 10 hektarë pisha Zjarr në Gjirokastër, digjen 10 hektarë pisha
Disa qindra drurë pishash të buta në kurorën e parkut natyror të Viroit janë djegur prej një zjarri masiv që ka përfshirë faqen e kodrës.

Durrës, sherr në sallën e basteve, plagoset 50-vjeçari Durrës, sherr në sallën e basteve, plagoset 50-vjeçari
Një përplasje me armë të ftohta është verifikuar pasditen e kësaj të mërkure në një pikë bastesh në qytetin e Durrësit, ku për pasojë ka mbetur i plagosur një 50-vjeçar.

Vriten dy persona me armë zjarri në Korçë Vriten dy persona me armë zjarri në Korçë
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë të mërkurë në një fshat të Korçës, ku mësohet se dy persona kanë mbetur të vrarë me armë zjarri.

Basha: Ekonomia e vendit vazhdon të tkurret e të dobësohet Basha: Ekonomia e vendit vazhdon të tkurret e të dobësohet
Me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook”, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shkruar se shifrat e fundit të Bankës së Shqipërisë, sipas tij, kanë konfirmuar se kreditimi i ekonomisë në korrik 2016 ra 0.3% krahasuar me një vit më parë.

Pranë detit, të palarë. Vazhdon persekutimi i ish-të persekutuarve Pranë detit, të palarë. Vazhdon persekutimi i ish-të persekutuarve
Prane detit, por jo për të pushuar. Vetëm disa metra larg qytetarëve që nxihen në diell dhe freskohen në ujë në plazhin e Golemit, këta familjarë ish-të përndjekur politikë kanë mbetur në diell. Ish-kabinat e pushimit të kohës së komunizmit, që shërbyen si strehë për ta, nuk kanë rezistuar.

PD: Luftohet vetëm droga që s’ka paguar haraçin e Ramës PD: Luftohet vetëm droga që s’ka paguar haraçin e Ramës
Me anë të Sekretares së Marrëdhënieve me Publikun, Grida Duma, Partia Demokratike i ka cilësuar si show aksionet e Policisë së Shtetit kundër kanabisit.

Ahmetaj: “Bankers” nuk e cënon buxhetin. Do të ulim borxhin Ahmetaj: “Bankers” nuk e cënon buxhetin. Do të ulim borxhin
Ministri i Financave, Arben Ahmetaj deklaroi se vendimi i audituesit ndërkombëtar, që i dha të drejtë “Bankers Petroleum”, nuk do të prekë treguesit e buxhetit.

Matësa dixhitalë për energjinë, fillimisht tek abonentët që nuk kanë ende matës Matësa dixhitalë për energjinë, fillimisht tek abonentët që nuk kanë ende matës
Për 4600 abonentë familjarë të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes që nuk realizohet dot matja e  energjisë për shkak të niveleve të ulëta të tensionit do të vendosen matësa dixhitalë. Këta të fundit operojnë edhe në nivele të ulëta tensioni, ndryshe nga matësat aktualë.

Italia na fal 20 milionë euro: Borxhet të shndërrohen në projekte publike Italia na fal 20 milionë euro: Borxhet të shndërrohen në projekte publike
Qeveria italiane do t’i falë Shqipërisë edhe 20 milionë euro të tjera borxhe, të cilat do të përdoren për të financuar investime publike në rajone të ndryshme të vendit.

Në fermat e kanabisit. Organizimi i kultivimit, vaditja, punëtorët, ruajtja... Në fermat e kanabisit. Organizimi i kultivimit, vaditja, punëtorët, ruajtja...
Kultivimi i kanabisit këtë vit ka qenë një sipërmarrje e mirëorganizuar. Top Channel ndoqi nga afër një operacion të forcave speciale në një zonë të thellë përgjatë shtratit të lumit Vjosë, ku u asgjësua një sasi rekord prej 40 mijë bimësh.

Apeli lë në burg Avmetin, i akuzuar për lidhje me ISIS-in Apeli lë në burg Avmetin, i akuzuar për lidhje me ISIS-in
Gjykata e Apelit ka lënë të pandryshuar masën e sigurisë “arrest me burg” për shtetasin maqedonas Imerli Avmeti, i cili akuzohet nga prokuroria maqedonase për pjesëmarrje në grupe paramilitare dhe policore të huaja.

Veliaj: Edhe 5 kopshte për të përmbushur premtimin Veliaj: Edhe 5 kopshte për të përmbushur premtimin
Kanë mbetur edhe 5 kopshte për të realizuar premtimin për rikonstruksionin e 23 kopshteve në kryeqytet gjatë muajve të verës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte në kopshtin "Beni ecën vetë”, në njësinë administrative numër  1, i cili sapo ka përfunduar së rikonstruktuari.

Burg për 73-vjeçarin që vrau gruan në Golem Burg për 73-vjeçarin që vrau gruan në Golem
I braktisur nga të tre fëmijët, por edhe të afërmit, 73-vjeçari Veli Dervishi doli para Gjykatës së Krimeve të Rënda nga e cila mori masën “arrest me burg” për vrasjen e ish-bashkëshortes Shazivare Dervishi, 68 vjeçe.

Pukë, zjarr në Gjegjan; ndërhyn helikopteri i Mbrojtjes Pukë, zjarr në Gjegjan; ndërhyn helikopteri i Mbrojtjes
Flakët kanë përfshirë gjatë ditës së mërkurë një masiv me pisha në pyjet e Gjegjanit të Pukës. Intensiteti i flakëve ka qenë i lartë dhe të favorizuara edhe nga era, çka detyroi Emergjencat Civile të kërkonin ndihmën e helikopterëve të Ministrisë së Mbrojtjes, pasi terreni ishte i vështirë.

Bulqizë, asgjësohen 16 000 bimë kanabis Bulqizë, asgjësohen 16 000 bimë kanabis
Në Bulqizë janë asgjësuar rreth 16 000 rrënjë kanabis sativa të kultivuara në 5 parcela, në një operacion të koduar “Ballenjë e Madhe”.

Euralius: Miratimi i vettingu-t i hap rrugë vlerësimit të gjyqtarëve Euralius: Miratimi i vettingu-t i hap rrugë vlerësimit të gjyqtarëve
Misioni i Euralius ka përshëndetur miratimin e ligjit të vettingut nga Parlamenti shqiptar ditën e mërkurë. Me anë të një deklarate, Euralius thekson se ky ligj është shumë i rëndësishëm për zbatimin e ndryshimeve kushtetuese që kaluan në 22 korrik.

Frankfurt, kaloi pa u kontrolluar. Panik dhe evakuim aeroportit Frankfurt, kaloi pa u kontrolluar. Panik dhe evakuim aeroportit
Policia gjermane evakuoi pjesërisht Aeroportin ndërkombëtar të Frankfurtit, pasi një person shmangu kontrollet e sigurisë, duke ngjallur kështu frikë e duke detyruar të mendohet menjëherë rreziku i një sulmi me bombë.

Shehu: Peshkopia, Sohodolli dhe Maqellara do të kthehen në tri qendra urbane të Dibrës Shehu: Peshkopia, Sohodolli dhe Maqellara do të kthehen në tri qendra urbane të Dibrës
Kandidati për kryebashkiak i Dibrës, Sherefedin Shehu u takua me banorë të Peshkopisë, Sohodollit dhe Maqellarës, të cilat do të kthehen në tri qendra urbane të Dibrës, sipas kandidatit demokrat.

Dibër, kandidati i majtë, takime me fermerë në Melan Dibër, kandidati i majtë, takime me fermerë në Melan
Fushata e kandidatit të koalicionit Aleanca për Shqipërinë Europiane për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama vijoi në fshatin Grevë të njësisë administrative Melan, ku u zhvillua një takim me fermerë të zonës në një plantacion mollësh. Kandidati Rama u ndal tek programi për rritjen e subvencioneve në bujqësi e blegtori, investimet në vaditje e kanalizime, ashtu sikurse edhe për regjistrimin e fermave.

Lezhë, zbardhet atentati në superstradë Lezhë, zbardhet atentati në superstradë
Policia e Lezhës ka zbardhur ngjarjen e mbrëmshme te rreth-rrotullimi i Ishull-Shëngjinit, ku mbetën të plagosur 2 persona. Blutë kanë identifikuar autorët e dyshuar dhe kanë arrestuar njërin prej tyre, ndërsa dy të tjerët janë shpallur në kërkim.

Vlorë, asgjësohen 40 000 rrënjë kanabis; 4 të arrestuar Vlorë, asgjësohen 40 000 rrënjë kanabis; 4 të arrestuar
Në kuadër të operacionit "URA E POÇEMIT", Policia e Vlorës ka asgjësuar rreth 40 000 rrënjë kanabis sativa dhe ka vënë në pranga 4 shtetas si autorët e dyshuar të kultivimit të këtyre bimëve narkotike.

Shkodër, asgjësohen 14 718 rrënjë kanabis Shkodër, asgjësohen 14 718 rrënjë kanabis
Vijon operacioni masiv antikanabis në Shkodër. Në vijim të operacionit të Dukagjinit, shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me DVP Shkodër dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, kanë vazhduar kontrollet në mënyrë të pandërprerë në territorin e njësive administrative Shosh e Shalë.

Ekstradohet nga Greqia i dënuari me 18 vjet burg për vrasje Ekstradohet nga Greqia i dënuari me 18 vjet burg për vrasje
Është ekstraduar nga Interpol Tirana një person i dënuar me 18 vite burg për vrasje me paramendim.

Atentat në superstradën Lezhë-Tiranë, plagoset 35-vjeçari Atentat në superstradën Lezhë-Tiranë, plagoset 35-vjeçari
Një atentat me armë zjarri është verifikuar pasditen e sotme në superstradën Lezhë-Tiranë, ku për pasojë ka mbetur i plagosur një 35-vjeçar.

Vetting-u, SHBA: Mirëpresim miratimin e ligjit, tani rivlerësohen prokurorët e gjykatësit Vetting-u, SHBA: Mirëpresim miratimin e ligjit, tani rivlerësohen prokurorët e gjykatësit
Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka mirëpritur vendimin e Parlamentit të Shqipërisë për të miratuar ligjin e parë për zbatimin e reformës në drejtësi.

Rrjeti i amortizuar në Korçë, 1000 banorë pa ujë Rrjeti i amortizuar në Korçë, 1000 banorë pa ujë
Rreth 1000 banorë të fshatit Qatrom në Korçë prej dy muajsh vuajnë mungesën e ujit të pijshëm, ndërsa problemi i tyre është i trashëguar prej vitesh.

Rama: Të korruptuarit në drejtësi morën një mesazh të qartë Rama: Të korruptuarit në drejtësi morën një mesazh të qartë
“I bie që sot kasta e të korruptuarve dhe të inkriminuarve në drejtësi ka marrë mesazhin e qartë, sikundër shqiptarët kanë marrë një tjetër konfirmim të vullnetit të patundur të kësaj shumice për t'i dhënë këtij vendi drejtësinë e munguar e të mohuar për kaq shumë vite dhe për t'i dhënë fund një historie të turpshme që ka njollosur keq shqipërinë dhe ka demoralizuar qytetarët për vite të tëra: drejtësisë që shitet e blihet si mall”.

Siguracionet, kompanitë: Kemi argumente. Rritja, më e ulët se çdo shërbim tjetër Siguracionet, kompanitë: Kemi argumente. Rritja, më e ulët se çdo shërbim tjetër
Për kompanitë e sigurimeve, shkresa e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare nuk urdhëron anulimin e rritjes së tarifave, por argumentimin e tyre.

AMF: Sigurimet e reja, të pajustifikuara. Të rikthehen tarifat e mëparshme AMF: Sigurimet e reja, të pajustifikuara. Të rikthehen tarifat e mëparshme
Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare u ka dërguar një shkresë kompanive të sigurimit, ku u kërkon të anulojnë rritjen e çmimeve për siguracionin e detyrueshëm të makinave. Në dokumentin zyrtar, rregullatori që mbikëqyr tregun e sigurimeve vëren se, rritja e çmimeve është e paargumentuar dhe e vendosur pa zbatuar rregulloren në fuqi.

Ariu Tomi fiton lirinë Ariu Tomi fiton lirinë
Ariu Tomi, i cili u publikua nga “Daily Mail” se po keqtrajtohej në Shqipëri do të strehohet përkohësisht pranë Kopshtit Zoologjik në Tiranë. Ministria e Mjedisit e ka marrë ariun Tomi në Ulëz, për ta transportuar më vonë drejt Prishtinës, ku ka ambiente të përshtatshme.

Mazhoranca miraton me 88 vota vetting-un; opozita braktis sallën Mazhoranca miraton me 88 vota vetting-un; opozita braktis sallën
Ligji për vetting-un u miratua në seancën e jashtëzakonshme të së martës vetëm me votat e mazhorancës, duke i hapur në këtë mënyrë rrugën krijimit të institucionit që do të merret me pastërtinë e figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve.

PD: Rama, zhvatje qytetarëve me fatura pas zgjedhjeve PD: Rama, zhvatje qytetarëve me fatura pas zgjedhjeve
Partia Demokratike, përmes deputetes Dhurata Çupi ka denoncuar këtë të martë një “mashtrim klasik” të Edi Ramës. Në një deklaratë për mediat, Çupi ka treguar faturën që sipas opozitës kryeministri dërgon për qytetarët para zgjedhjeve.

Rihapet Tuma e Kamenicës Rihapet Tuma e Kamenicës
Pasi ishte lënë larg vëmendjes së investimeve dhe ndërhyrjeve për një kohë të gjatë, Tuma Ilire në Kamenicë të Korçës do të rihapë dyert dhe do të vihet në funksion të plotë të turistëve dhe vizitorëve.

Muzeu i përgjimeve Muzeu i përgjimeve
Pas rehabilitimit të ndërtesës “Muzeu Gjethi”, Ministria e Kulturës zhvilloi paraditen e së martës në Bibliotekën Kombëtare një dëgjesë publike me përfaqësues të shoqatës së të përndjekurve politike dhe të drejtave të njeriut, historian e opinionistë.

Jo më furgonë për pasagjerë, linjat nga njëri qark në tjetrin vetëm me autobusë Jo më furgonë për pasagjerë, linjat nga njëri qark në tjetrin vetëm me autobusë
Asnjë furgon apo automjet 8+1 nuk do të lejohet të transportojë qytetarë nga njëri qark në tjetrin duke nisur nga 1 janari 2017. Në Ministrinë e Transporteve shpjegojnë se transporti i qytetarëve do të bëhet vetëm me autobusë.

Tjetër kënd lojërash në kryeqytet Tjetër kënd lojërash në kryeqytet
Tiranes i shtohet dhe një tjetër kend lojerash për fëmijë në Komunën e Parisit, e cila është ndër zonat më të populluara në kryeqytet.

Ndihma për të papunët, Shqipëria ndër 10 vendet e fundit Ndihma për të papunët, Shqipëria ndër 10 vendet e fundit
Të jesh i papunë është e vështirë kudo, por në Shqipëri mund të jetë edhe më e vështirë.  Një raport i fundit i Organizatës Botërore të Punës e klasifikon Shqipërinë në 10 vendet e fundit të botës për mbrojtjen e të papunëve.

PS mbledh grupin: Do ta votojmë vettingun PS mbledh grupin: Do ta votojmë vettingun
Për të unifikuar qëndrimin e Partisë Socialiste, në orën 13:00 u mblodh edhe Grupi Parlamentar Socialist, i cili diskutoi pikërisht mbi seancën e pasdites në Parlament.

Hashash në mes të pishave në Pukë Hashash në mes të pishave në Pukë
Një tjetër aksion antikanabis po vijojnë në zonën e Pukës. Në njësitë administrative Gjergjan, në territorin e fshatit Rras, policia gjeti 5 parcela me 5700 rrënjë hashash.

Zgjedhjet në Dibër, Gjiknuri e Rama takojnë banorët e Brezhdanit Zgjedhjet në Dibër, Gjiknuri e Rama takojnë banorët e Brezhdanit
Muharem Rama, kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Dibrës, ka vlerësuar mbështetjen e aleatëve të PS në qeveri gjatë fushatës së tij elektorale për garën e shtatorit.

Opozita e pranishme në seancë, por nuk do të votojë vettingun Opozita e pranishme në seancë, por nuk do të votojë vettingun
Ndryshe nga sa ishte menduar, seanca e jashtëzakonshme nuk do të jetë një seancë maratonë pasi demokratët e kanë tashmë një qëndrim zyrtar, nuk do ta bojkotojnë atë por as nuk do të votojnë për ligjin e vettingut në formën e tij aktuale.

Sarandë, turistë ka, por para’ jo Sarandë, turistë ka, por para’ jo
Qyteti i Sarandës ka njohur këtë vit një rritje të numrit të vizitorëve. E veçanta e këtij sezoni ka qenë prania e lartë e turistëve italianë, krahas atyre lindorë, që po vërehen prej disa vitesh. Megjithatë, koha e qëndrimit vijon të mbetet e shkurtër dhe shpenzimet për shërbime, të reduktuara.

Rama: Po negociojmë për Rrugën e Arbrit. PD nuk la asgjë Rama: Po negociojmë për Rrugën e Arbrit. PD nuk la asgjë
Në transmetimin e drejtpërdrejtë përmes rrjeteve sociale, Kryeministri Edi Rama iu përgjigj edhe akuzave të Partisë Demokratike për nisjen e punimeve në bulevardin e Peshkopisë dhe Rrugën e Arbrit.

Rama: Vettingu do të kalojë, me ose pa PD Rama: Vettingu do të kalojë, me ose pa PD
Kryeministri Edi Rama shfrytëzoi shërbimin e transmetimit të drejtpërdrejtë të rrjeteve sociale për t’iu përgjigjur pyetjeve të marra prej qytetarëve.

Dibër, gjendet trupi i pajetë i një fëmije 10-vjeçar Dibër, gjendet trupi i pajetë i një fëmije 10-vjeçar
Trupi i pajetë i një fëmije 10-vjeçar është gjetur në vendin e quajtur “Shenjat e Brezhdanit”, mbi urën e fshatit Muhurr të Dibrës. Dyshohet që fëmija të jetë mbytur në lumin Drin.

Dibër, Shehu: Bashkia, fond të veçantë për t’u paguar energjinë familjeve në varfëri Dibër, Shehu: Bashkia, fond të veçantë për t’u paguar energjinë familjeve në varfëri
Kandidati i Partisë Demokratike për kryebashkiak i Dibrës, Sherefedin Shehu u takua me banorë të fshatrave Rreth-Kale, Vajme?dhej dhe Reç.

Shkodër, sekuestrohen rreth 3 kg kanabis; ndalohet Kryeplaku i fshatit Kir Shkodër, sekuestrohen rreth 3 kg kanabis; ndalohet Kryeplaku i fshatit Kir
Ditën e hënë, në kuadër të plan-operacionit për evidentimin, dokumentimin dhe asgjësimin e bimëve narkotike, në njësinë administrative Pult të Shkodrës është ushtruar kontroll në fshatin Kir, ku janë gjetur disa parcela të kultivuara me kanabis dhe është ndaluar Kryeplaku i fshatit.

Durrës, sekuestrohen 111 kg kanabis në port Durrës, sekuestrohen 111 kg kanabis në port
Goditet nje tjetër rast i trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike në Portin e Durrësit. Sekuestrohen 111 kg kanabis sativa dhe arrestohet në flagrancë transportuesi i lëndës narkotike.

Fier, asgjësohen 1880 bimë kanabis Fier, asgjësohen 1880 bimë kanabis
Policia e Fierit ka njoftuar se ka asgjësuar në zona të ndryshme rreth 1880 bimë narkotike kanabis sativa.

Hiqet kufizimi për mishin, pas vaksinimit sëmundja nuk konsiderohet më rrezik Hiqet kufizimi për mishin, pas vaksinimit sëmundja nuk konsiderohet më rrezik
Ministria e Bujqësisë thotë se pas vaksinimit të një pjese të madhe të kafshëve që rrezikoheshin nga sëmundja e dermatozës nodulare, ka vendosur lehtësimin e mëtejshëm të masave që kufizonin lëvizjen e tyre.

Tregu i telefonisë celulare, “Plus Communication” kontrakton një nga firmat më të mëdha ligjore në botë Tregu i telefonisë celulare, “Plus Communication” kontrakton një nga firmat më të mëdha ligjore në botë
“Plus Communication” do të përfaqësohet nga “K&L Gates”, pasi sipas saj rregullatorët e telefonisë celulare nuk janë duke lejuar zhvillimin e një konkurrence sipas standardeve të BE-së.

Operacion masiv, 200 policë kundër kanabisit në Shkodër Operacion masiv, 200 policë kundër kanabisit në Shkodër
Një operacion masiv antikanabis është duke u organizuar nga policia në qarkun Shkodër, i shtrirë në dy zona, në Pult dhe Koman-Temal.

Rama me të rinjtë e FRESSH, biseda për ekonominë dhe qeverisjen Rama me të rinjtë e FRESSH, biseda për ekonominë dhe qeverisjen
Kryeministri Rama është takuar me të rinjtë e FRESSH-it në çeljen e kampit veror të Partisë Socialiste në Jalë.

PD: Ç’lidhje ka Damian Gjiknuri me Dibrën? PD: Ç’lidhje ka Damian Gjiknuri me Dibrën?
Partia Demokratike është ndalur tek koordinatori i Partisë Socialiste për fushatën e Dibrës. Përmes shefit të shtabit elektoral në zgjedhjet për këtë bashki, opozita sulmoi Damian Gjiknurin.

Tahiri, me gazetarin e “The Economist” në operacionin anti-kanabis, PD: Qesharake Tahiri, me gazetarin e “The Economist” në operacionin anti-kanabis, PD: Qesharake
Pas statusit në “Facebook” të ministrit të Brendshëm, Tahiri, i cili njoftoi se ndoqi nga afër një operacion antikanabis me një gazetar të “The Economist” në zonën e Tragjasit në Vlorë, ka reaguar Partia Demokratike me anë të deputetit të saj Flamur Noka, i cili e cilësoi veprimin e ministrit si qesharak.

Veliaj përuron rikonstruksionin e kopshtit “Harry Potter” në Kombinat Veliaj përuron rikonstruksionin e kopshtit “Harry Potter” në Kombinat
Nisma “Adopto një kopsht” ka realizuar një tjetër projekt. Në lagjen e Kombinatit përfundoi rikonstruksioni i kopshtit “Harry Potter”.

Aksionet anti-kanabis, asgjësohen 13 mijë bimë në Memaliaj Aksionet anti-kanabis, asgjësohen 13 mijë bimë në Memaliaj
Forcat e policisë në jug të vendit, gjatë një operacioni për goditjen e kultivimit të lëndëve narkotike kanë gjetur dhe asgjësuar 7 parcela me rreth 13 mijë bimë kanabis sativa.

Tregtia e jashtme, INSTAT publikon të dhënat për korrik 2016 Tregtia e jashtme, INSTAT publikon të dhënat për korrik 2016
Në një raport të INSTAT-it, thuhet se në muajin korrik 2016, eksportet e mallrave arritën vlerën 22 mld lekë, duke u ulur me 0,6 % në krahasim me korrik 2015 dhe me 0,9 % në krahasim me qershor 2016.

Protestë kundër bashkisë, e mbështetur nga PD Protestë kundër bashkisë, e mbështetur nga PD
Familjarë të Ardit Gjoklajt, 17-vjeçarit që humbi jetën në landfillin e Sharrës, të mbështetur nga përfaqësues të Partisë Demokratike kanë protestuar para Bashkisë së Tiranës, duke kërkuar që drejtësia të zbardhë të vërtetën dhe të ndëshkojë fajtorët.

Helikopterë kundër zjarreve, Emergjencat kërkojnë blerjen e mjeteve Helikopterë kundër zjarreve, Emergjencat kërkojnë blerjen e mjeteve
Zjarret e ditëve të fundit në disa zona pyjore të vendit treguan edhe njëherë vështirësinë që hasin autoritetet për t’i shuar ato. Në këto kushte, në ndimë na erdhi një helikopter privat i kontraktuar nga qeveria.

450 hektarë të djegur, Mjedisi: Në gusht 16 zjarre, të gjithë të qëllimshëm 450 hektarë të djegur, Mjedisi: Në gusht 16 zjarre, të gjithë të qëllimshëm
Muaji gusht ka pasur numrin më të madh të zjarreve të rëna në pyjet dhe kullotatat e vendit. Dëmet janë në evidentim e sipër, ndërkohë që si total gjatë gjithë vitit janë djegur 450 hektarë pyje e kullota.

Kruja e pazbuluar Kruja e pazbuluar
I vendosur në lartësinë 600 metra mbi nivelin e detit, qyteti i Krujës, vetëm 32 km larg nga Tirana, është një qendër e rëndësishme turistike në Shqipëri. Pozita e favorshme gjeografike bën që edhe në muajt e verës të vizitohet nga shumë turistë, kryesisht njëditorë.

Tahiri, me gazetarin e “The Economist” në aksionin anti-kanabis Tahiri, me gazetarin e “The Economist” në aksionin anti-kanabis
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka postuar një status në Facebok, pasi ndoqi një operacion antikanabis me një gazetar të “The Economist” në zonën e Tragjasit në Vlorë, ku u asgjësuan rreth 2.700 bime narkotike.

SHISH, raport për kanabisin; të dhëna për parcelat dhe pronarët SHISH, raport për kanabisin; të dhëna për parcelat dhe pronarët
Prokuroria e Krimeve të Rënda po shqyrton një raport të përcjellë nga Shërbimi Informativ Shtetëror, ku hidhet dritë mbi zonat e mbjella me kanabis sativa në vend.

“Vettingu” nën vettingun e PD, opozita: 7 pikat ku shkelet Kushtetuta “Vettingu” nën vettingun e PD, opozita: 7 pikat ku shkelet Kushtetuta
Një ditë para seancës së të martës, ambasadori amerikan Donald Lu është vënë sërish në lëvizje. Ai vizitoi mesditën e të hënës selinë e PD, në një takim për rreth 60 minuta me kryetarin Basha. Menjëherë më pas u mor vesh se një dokument i ri kishte dalë nga zyrat e opozitës dhe ishte dorëzuar në Parlament.

Policia Rrugore, mbi 5 mijë masa administrative në fundjavë Policia Rrugore, mbi 5 mijë masa administrative në fundjavë
Policia Rrugore ka vijuar në shkallë vendi aksionin për zbatimin e planit të masave me qëllim parandalimin e aksidenteve dhe rritjen e sigurisë.

Shehu: Infrastruktura dhe turizmi, prioritet për zhvillimin Shehu: Infrastruktura dhe turizmi, prioritet për zhvillimin
Kandidati i PD për Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu, i shoqëruar nga deputetët Arben Imami dhe Gent Strazimiri, u takua me banorë të Lurës.

“Bankers” mposht qeverinë; shteti duhet t’i kthejë 37 mln dollarë “Bankers” mposht qeverinë; shteti duhet t’i kthejë 37 mln dollarë
Lajm i keq për buxhetin. Audituesi ndërkombëtar i pajtuar për të zgjidhur konfliktin e taksave mes qeverisë shqiptare dhe “Bankers Petroleum” i ka dhënë të drejtë kompanisë kanadeze.

Tiranë, protestë kundër demarkacionit Kosovë-Mali i Zi Tiranë, protestë kundër demarkacionit Kosovë-Mali i Zi
Vetëm dy ditë përpara miratimit në Kuvendin e Kosovës, protesta kundër demarkacionit me Malin e Zi shtrihet edhe në Tiranë, përpara Ambasadës së Kosovës.

Fier, INUV prish ndërtimet në oborret e shkollave Fier, INUV prish ndërtimet në oborret e shkollave
Inspektoriati Ndërtimor Urbanistik Vendor në Fier, në bashkëpunim me IKMT-në, ka shembur paraditen e sotme një ndërtesë në oborrin e shkollës 9-vjeçare “Andon Xoxa”.

Korçë, plagoset me mjete të forta në kokë 23-vjeçari Korçë, plagoset me mjete të forta në kokë 23-vjeçari
Një person është dërguar në spitalin e Korçës mëngjesin e sotëm, me plagë të rënda në kokë. Autoritetet lokale bëjnë të ditur se bëhet fjalë për një 23-vjeçar me inicialet M.T.

Vlorë, Leli inspekton investimet në zonat rurale Vlorë, Leli inspekton investimet në zonat rurale
Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli ka inspektuar këtë të hënë punimet në infrastrukturë që po kryhen në këtë qark, kryesisht në zonat rurale të tij.

Dibër, kandidati i së majtës takime në Tomin dhe Kamen Dibër, kandidati i së majtës takime në Tomin dhe Kamen
Kandidati i së majtës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama zhvilloi takime elektorale në njësinë administrative të Tominit dhe më pas në lagjen “Kamen” të qytetit të Peshkopisë.

Fushë-Krujë, plagosje me armë zjarri; arrestohet një 22-vjeçar Fushë-Krujë, plagosje me armë zjarri; arrestohet një 22-vjeçar
Policia e Krujës ka arrestuar një 22-vjeçar, banues në fshatin Kameras, të Fushë-Krujës. Arrestimi shtetasit Erald Nika u bë pasi ditën e djeshme, në orët e mbrëmjes, si pasojë një konflikti çasti, ka plagosur me pistoletë shtetasin me iniciale M.K. 18 vjeç.

Tiranë, alarm fals për bombë Tiranë, alarm fals për bombë
Rezultoi në një alarm fals njoftimi që ju bë policisë mbrëmjen e së dielës se një pako e dyshimtë ishte vendosur në zonën e rrethrrotullimit në Sauk në hyrje të Tiranës.

Golem, 73-vjeçari vret me sëpatë bashkëshorten Golem, 73-vjeçari vret me sëpatë bashkëshorten
Një krim i rëndë brenda familjes ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në zonën turistike të Golemit në Kavajë. Ngjarja u regjistrua rreth orës 19:50, tek kompleksi “Murrizi” në Golem, kur 73-vjeçari Veli Dervishi goditi me një armë të ftohtë (sëpatë) dhe i shkaktoi vdekjen bashkëshortes së tij, shtetases Shazivare Dervishi, 68-vjeçe.

Liqeni i zi i mrekullive Liqeni i zi i mrekullive
Në dalje të Gramshit, në një lartësi 1700 metra mbi nivelin e detit, ndodhet Liqeni i Zi. Ky liqen, përveç pamjes së bukur, mbart mbi vete legjendën se bën mrekulli. Çdo ditë këtu ka 200 persona që duke u futur në ujërat e akullta besojnë se do të shërohen.

Menaxhimi i parkimeve të Vlorës. “Tis Park”: Po punojmë për shtrimin e rrugëve Menaxhimi i parkimeve të Vlorës. “Tis Park”: Po punojmë për shtrimin e rrugëve
Parkimi në qytetin e Vlorës menaxhohet nga një kompani e cila fitoi koncesionin me vendim të Këshillit Bashkiak në vitin 2005. Administratori i kompanisë shpjegon se është ngritur një sistem modern që sjell përfitime për banorët dhe që aplikohet me sukses në shumë vende të botës.

Në pritje të Rrugës së Arbrit Në pritje të Rrugës së Arbrit
Fushata në Dibër riktheu edhe një herë vëmendjen tek Rruga e Arbrit, aq sa premtimi kryesor për 11 shtatorin është pikërisht përfundimi i saj. “Unë nuk do të largohem nga zyra e kryeministrit pa bërë Rrugën e Arbrit”, thonte Rama në 23 gusht.

Vlorë, Rama inspekton shëtitoren: Të paduruarit e romuzeve do thonë nuk isha unë Vlorë, Rama inspekton shëtitoren: Të paduruarit e romuzeve do thonë nuk isha unë
Kryeministri Edi Rama inspektoi kantieret e projekteve ne infrastrukture. Janë tre investime strategjike që rregullojnë përfundimisht lëvizjen e mjeteve në qytet dhe drejt Bregut dhe transformojnë vijën bregdetare.

PD: Edi Rama sërish ndan pushtet dhe privilegje me Arben Ndokën PD: Edi Rama sërish ndan pushtet dhe privilegje me Arben Ndokën
Partia Demokratike reagoi pasditen e së dielës pas njoftimit se Arben Ndoka është zgjedhur në krye të Federatës së Mundjes. Sipas kësaj partie, Edi Rama po konfirmon në sytë e mbarë shqiptarëve se krimi, trafiku, prostitucioni janë zgjedhja e tij.

Tiranë, nuk i qëndruan policisë në postbllok, arrestohen me armë Tiranë, nuk i qëndruan policisë në postbllok, arrestohen me armë
Tre persona nga Tirana u ndaluan nga policia të dielën në një aksion që u filmua nga kalimtarët në rrugë në zonën pranë liceut.

Operacioni shqiptaro-italian, kapet gomonia me 300 kg hashash Operacioni shqiptaro-italian, kapet gomonia me 300 kg hashash
Gomonia me gjatësi 5 metra është diktuar nga radarët e patrullave të përbashkëta shqiptaro-italiane duke dalë rreth orës 06:00 të mëngjesit nga grykëderdhja e lumit Vjosë.

“Pastrimi” i kullotave shkrumbon pyje dhe ullishte “Pastrimi” i kullotave shkrumbon pyje dhe ullishte
Mbi 1200 rrënjë ullinj janë djegur në fshatin Dushk të Lushnjes si pasojë e një zjarri që përfshiu disa faqe kodre. Flakët u vunë qëllimisht nga dy të rinj për të pastruar shkurret në pronat e tyre, por situata ka dalë jashtë kontrollit dhe zjarri ka përfshirë ullishtet.

PD: Ja institucionet e bashkitë e Ramës që dhanë 12 miliardë lekë për Sadriun në një vit PD: Ja institucionet e bashkitë e Ramës që dhanë 12 miliardë lekë për Sadriun në një vit
Partia Demokratike, me anë të zëdhënëses Ina Zhupa, tha se, “ka një angazhim total të institucioneve, ministrive e bashkive të Edi Ramës për të dhënë miliona për Sadriun”.

Plagosje me armë zjarri në Lezhë Plagosje me armë zjarri në Lezhë
Policia e Lezhës ka njoftuar se, rreth orës 01.20 të ditës së sotme, në lagjen e spitalit në Lezhë, është plagosur me armë zjarri shtetasi me iniciale A.K., 31 vjeç, i cili është qëlluar gjatë kohës që po lëvizte me mjetin e tij afër banesës. 

PD: Krimi dhe korrupsioni i Veliajt me Sharrën, nesër nis aksioni qytetar PD: Krimi dhe korrupsioni i Veliajt me Sharrën, nesër nis aksioni qytetar
Partia Demokratike, nëpërmjet Sekretarit për Aksionin Qytetar, Ervin Salianji, deklaroi se nesër ne do të nisin një aksion qytetar për të ngritur zërin, për të mos lejuar Erion Veliajn që të mbyllë “krimin e rëndë” në Sharrë.

Krujë, 3 vëllezër plagosin kushëririn; një i ndaluar Krujë, 3 vëllezër plagosin kushëririn; një i ndaluar
Policia e Krujës ka ndaluar 28-vjeçarin Erson Doda, banues në fshatin Bubq, pasi në bashkëpunim me dy vëllezërit e tij, T.D. 44 vjeç dhe M.D. 41 vjeç, për motive të dobëta kanë plagosur rëndë, duke e goditur me sende të forta, kushëririn e tyre, shtetasin B.D., 55 vjeç.

Veliaj: Jo më shkolla me dy turne Veliaj: Jo më shkolla me dy turne
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka ndjekur nga afër punimet për ndërtimin e shkollës “Hoxha Tahsin”, në njësinë bashkiake nr.2 në kryeqytet.

Olta Xhaçka: Në PS debatet shuhen me votë Olta Xhaçka: Në PS debatet shuhen me votë
Në ditën e dytë të Akademisë Verore të FREESH leksionin e ka mbajtur deputetja Olta Xhaçka, si përfaqësuese e Fondacionit Qemal Stafa, bashkëorganizator i kësaj akademie, ku foli për ideologjitë që udhëheqin partitë dhe procesin e politikë-bërjes.

Dibër, kandidati i së majtës; takime në Kalanë e Dodës Dibër, kandidati i së majtës; takime në Kalanë e Dodës
Fushata për zgjedhjet e pjesshme të 11 shtatorit, në Bashkinë e Dibrës është zhvendosur në Kalanë e Dodës, ku kandidati i së majtës takoi zgjedhësit i shoqëruar nga deputeti Sadri Abazi dhe koordinatori socialist për qarkun, Damian Gjiknuri.

Krujë, asgjësohen 6200 rrënjë hashash Krujë, asgjësohen 6200 rrënjë hashash
Policia gjeti 16 parcela të vogla të kultivuara me hashash në zonën e fshatit Shkretë në Krujë. Parcelat ishin fshehur në mes të zonës së pyllëzuar që ishte pastruar nga pemët për të mbjellë lëndën narkotike.

Basha: Rama i do lekët për vete. Krimit i ka dhënë drogën, qytetarëve emigracionin Basha: Rama i do lekët për vete. Krimit i ka dhënë drogën, qytetarëve emigracionin
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua me banorë të fshatit Brezhdan të Dibrës, aty ku theksoi se qeveria nuk e ka mendjen tek hallet e qytetarëve, por si të pasurohet vetë dhe klientët e tij. Këtë, tha Basha, e dëshmon dhe rasti i Sadri Abazit, i cili ka përfituar 4 herë më shumë se gjithë buxheti i bashkisë.

Zjarrfikësit vënë nën kontroll flakët në Shëngjin dhe Mirditë Zjarrfikësit vënë nën kontroll flakët në Shëngjin dhe Mirditë
Situata është përmirësuar totalisht në Shëngjin. Mësohet se nuk ka asnjë vatër zjarri aktive. Edhe gjatë kontrolleve të forcave zjarrfikëse në terren duket se edhe vatrat e fjetura pothuajse nuk ekzistojnë më. Sipërfaqja e djegur është e madhe, ndërsa dëmet do të verifikohen në vazhdimësi.

Dy në pranga, një polic në kërkim për 17.550 rrënjë kanabis në Kolonjë Dy në pranga, një polic në kërkim për 17.550 rrënjë kanabis në Kolonjë
Një efektiv policie është shpallur në kërkim, ndërkohë që dy persona të tjerë janë arrestuar lidhur me kultivimin e 17. 550 bimëve të dyshuara si narkotike në fshatin Qinam-Radovickë të Kolonjës.

Pranga 55-vjeçarit, dhunoi nënën 101 vjeçe  Pranga 55-vjeçarit, dhunoi nënën 101 vjeçe 
Një 55-vjeçar nga Bulqiza është arrestuar të shtunën për dhunë në familje, pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj nënës së tij 101 vjeçare.

Mbërrin në atdhe trupi i pajetë i Erion Toros Mbërrin në atdhe trupi i pajetë i Erion Toros
Ka mbërritur në atdhe trupi i pajetë i emigrantit shqiptar, 34-vjeçarit nga Fieri, Erion Toro, i cili humbi jetën nga tërmeti në Itali.

Itali, zbulohet plantacioni me marijuhanë; në pranga 2 shqiptarë Itali, zbulohet plantacioni me marijuhanë; në pranga 2 shqiptarë
Rreth 200 rrënjë marijuhanë, disa prej të cilave kishin arritur në 2 metra lartësi, u zbuluan nga një helikopter i karabinierëve në Villanova d’Albenga, në veri-perëndim të Italisë.

Pogradec, largohen nga shtëpia 3 vajza; kërkime nga policia Pogradec, largohen nga shtëpia 3 vajza; kërkime nga policia
Agjentë të komisariatit të policisë së Pogradecit kanë nisur kërkimet për tre vajza adoleshente, që rezulton të jenë larguar nga banesa e tyre.

Haxhinasto inspekton punimet ne bypass-in e Fierit Haxhinasto inspekton punimet ne bypass-in e Fierit
Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, gjatë inspektimit të punimeve në bypass-in e Fierit, pikërisht në zonën e Mbrostarit dhe Daullasit tha se punimet këtu duhet të kishin përfunduar në prill të këtij viti.

Në Dibër... për 2017. Miting‎u i opozitës, sërish mesazhi për Tiranën Në Dibër... për 2017. Miting‎u i opozitës, sërish mesazhi për Tiranën
Ashtu si mazhoranca pak ditë më parë, edhe opozita organizoi të premten mitingun e fushatës për zgjedhjet e parakohshme në Bashkinë e Dibrës. Intensiteti dhe prania e lidershipit të djathtë ishte shenjë e përgatitjes së ethshme të Partisë Demokratike për të përdorur një rezultat pozitiv në Dibër, si parathënie e fushatës së zgjedhjeve politike të vitit 2017.

200 milionë dollarë për energjitikën 200 milionë dollarë për energjitikën
Tre kompanitë publike të sistemit energjetik pritet të investojnë këtë vit plot 24.5 miliardë lekë ose mbi 200 milionë dollarë. Enti Rregullator i Energjisë miratoi me një vendim të posaçëm planet e investimeve për KESH, OSHEE dhe OST për gjashtëmujorin e dytë të vitit, që rrisin ndjeshëm investimet e sektorit krahasuar me një vit më parë.

Jeta shqiptare e muxhahedinëve Jeta shqiptare e muxhahedinëve
Të përndjekur nga një regjim gjakatar, siç e cilësojnë ata situatën në Iran, muxhahedinët e mbërritur në Shqipëri shohin një tjetër realitet. Top Channel ishte në Qendrën Kombëtare të Azilkërkuesve në Babrru të kryeqytetit, ku mori kontakt të drejtpërdrejtë me pjesëtarë të këtij komuniteti.

PD: Milionat që Rama i jep Sadriut në një vit, çdo familje dibrane mund të merrte pagesë papunësie PD: Milionat që Rama i jep Sadriut në një vit, çdo familje dibrane mund të merrte pagesë papunësie
“Fatura e korrupsionit të Edi Ramës vetëm me tenderat që i jep Sadri Abazit për një vit është sa pensioni në qytet për 7055 persona, pensioni në fshat për 12 832 persona, sa 4811 paga minimale, është pagesa e papunësisë për 15 453 persona”. Kështu u shpreh të shtunën zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa.

Tiranë, sistemohet blloku tek “Shallvaret” Tiranë, sistemohet blloku tek “Shallvaret”
Blloku i pallateve Shallvare, siç edhe njihet në kryeqytet, ka tanimë një pamje të re. Bizneset kanë liruar hapësirat e zëna ndërmjet pallateve, të cilat janë sistemuar me trotuare dhe ndriçim.

Kandidati i majtë M.Rama, takime në lagjen “Gjok Doçi” në Peshkopi Kandidati i majtë M.Rama, takime në lagjen “Gjok Doçi” në Peshkopi
Banorët e lagjes “Gjok Doçi”, ndër më të mëdhatë në qytetin e Peshkopisë, janë njohur nga afër me platformën elektorale të kandidatit të së majtës, Muharem Rama.

Ekonomi: Plazhi në Spille, model suksesi për t’u ndjekur nga të gjitha bashkitë Ekonomi: Plazhi në Spille, model suksesi për t’u ndjekur nga të gjitha bashkitë
Në një vijë bregdetare prej rreth 4 km, plazhi i Spillesë është transformuar këtë vit nga një hapësirë me ndërtime kaotike në një plazh të sistemuar mirë, që nga infrastruktura e deri tek shërbimet që ofron për pushuesit.

Shehu: Krijimi i kushteve për arsimim dhe mundësive për punësim do të jetë prioritet Shehu: Krijimi i kushteve për arsimim dhe mundësive për punësim do të jetë prioritet
Kandidati për kryetar bashkie në Dibër, Sherefedin Shehu, së bashku me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilluan një takim me të rinjtë në Peshkopi. Krijimi i kushteve për arsimim dhe mundësive për punësim janë prioritet i tij.

Kakavijë, një i arrestuar për kontrabandë cigaresh Kakavijë, një i arrestuar për kontrabandë cigaresh
Një person është arrestuar në flagrancë ditën e sotme pasi është kapur me një sasi të konsiderueshme cigaresh kontrabandë.

Shëngjin, flakët vihen nën kontroll Shëngjin, flakët vihen nën kontroll
Përmirësohet situata e zjarreve në Shëngjin. Gjatë gjithë natës, forcat zjarrfikëse kanë qenë në terren duke punar dhe duke bërë të mundur lokalizimin e flakëve.

Vlorë, asgjësohen 5365 bimë kanabis Vlorë, asgjësohen 5365 bimë kanabis
Policia e Vlorës ka asgjësuar 26 parcela me rreth 5365 rrënjë bimë narkotike të llojit kanabis sativa.

Lufta me flakët në Shëngjin, era krijon vatra të reja Lufta me flakët në Shëngjin, era krijon vatra të reja
Zjarret pranë Shëngjinit vazhduan edhe gjatë mesnatës me gjithë përpjekjet e zjarrfikësve dhe forcave të ushtrisë për t’i shuar.

Zjarri përfshin një zonë me shkurre në Gramsh Zjarri përfshin një zonë me shkurre në Gramsh
Përveç situatës së rënduar nga flakët pranë Shëngjinit, të cilat vazhduan edhe gjatë natës me gjithë përpjekjet e zjarrfikësve dhe forcave të ushtrisë për t’i shuar, zjarri ka përfshirë edhe një zonë me shkurre në Harunas, Gramsh.

Zjarri në Shëngjin, era krijon vatra të reja; flakët pranë Lezhës Zjarri në Shëngjin, era krijon vatra të reja; flakët pranë Lezhës
Flakët që kanë përfshirë Shëngjinin kanë krijuar një brez 4 kilometra të gjatë mbi qytet, deri në zonën e kodrave përballë Velipojës.

Pirateria televizive, bllokohet kompania që vidhte edhe DigitAlb Pirateria televizive, bllokohet kompania që vidhte edhe DigitAlb
Një kompani me bazë në Malmo të Suedisë dyshohet për shpërndarje dhe shitje ilegale në shkallë të gjerë të kanaleve të huaja televizive në Suedi.

Vlorë, përfshihet nga flakët automjeti; shpëtojnë 2 udhëtarët Vlorë, përfshihet nga flakët automjeti; shpëtojnë 2 udhëtarët
Një automjet tip “Toyota”, me targë “AA 662 JZ”, është përfshirë nga flakët pasditen e sotme në qarkun e Vlorës.

Shqipëri-Kinë, marrëveshje për lehtësimin e vizave Shqipëri-Kinë, marrëveshje për lehtësimin e vizave
Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati gjatë takimit në Kinë me homologun e tij Uang Ji siguroi palën kineze se Shqipëria njeh politikën e një Kine të vetme.

Mbytja e dy kushërinjve, procedim administratorit të tokës dhe 2 ish-zyrtarëve Mbytja e dy kushërinjve, procedim administratorit të tokës dhe 2 ish-zyrtarëve
Policia e Korçës ka vijuar hetimet në lidhje me mbytjen e disa ditëve më parë të dy kushërinjve në rezervuarin e fshatit Qatrom.

Në ndihmë të Erjonit, shqiptarët organizohen për kthimin në atdhe Në ndihmë të Erjonit, shqiptarët organizohen për kthimin në atdhe
Ndërsa në zonat e prekura nga tërmeti vazhdojnë operacionet e kërkimit të personave të zhdukur, shqiptarët me banim në Itali kanë filluar të organizohen. Përveç vullnetarëve shqiptarë që po bashkëpunojnë me forcat e mbrojtjes civile në vend, familjet e emigrantëve që kanë mbetur pa strehë patën mbështetjen dhe ndihmën e bashkatdhetarëve.

Tiranë-Elbasan ka një afat; qershorin e 2017-ës Tiranë-Elbasan ka një afat; qershorin e 2017-ës
Rruga Tiranë-Elbasan ka një datë të re përfundimi. Pas tre vitesh vonesë, Autoriteti Rrugor bën të ditur se mosmarrëveshjet me kompaninë ndërtuese “Aktor” janë zgjidhur përfundimisht dhe punimet në segmentin problematik nga Sauku deri tek tuneli kanë rinisur.

Konkurrencë në biznesin e vdekjes Konkurrencë në biznesin e vdekjes
Shërbimet funerale, biznese të mira fitimi në këto kohë kur aksidentet, vrasjet, por dhe vdekjet natyrale janë rritur, kanë ashpërsuar egërsisht konkurrencën ndërmjet tyre.

Arrest me burg për manovratorin dhe përgjegjësin e turnit të Sharrës Arrest me burg për manovratorin dhe përgjegjësin e turnit të Sharrës
Manovratori i firmës 3R, që operon në landfillin e Sharrës, Edmond Kallari dhe shefi i turnit, Dëfrim Hakrama, do të vazhdojnë të hetohen nën masat e sigurisë arrest me burg për vdekjen e 17-vjeçarit, Ardit Gjoklaj në vendgrumbullimin e plehrave.

Dibër, M.Rama: Subvencionim fermave bujqësore, frutore e blegtorisë Dibër, M.Rama: Subvencionim fermave bujqësore, frutore e blegtorisë
Kandidati i së majtës për Bashkinë e Dibrës, Muharrem Rama zhvilloi takimet e tij elektorale në njësinë administrative Sllovë dhe frashtrat Vleshë e Shumbat.

Luftë me flakët në bregdet, vatra zjarri në Shëngjin e Velipojë Luftë me flakët në bregdet, vatra zjarri në Shëngjin e Velipojë
Qyteti i Shëngjinit vazhdon të jetë nën pushtetin  e flakëve dhe tymit. Gjatë natës në të gdhirë e premtja, flakët kanë përparuar drejt malit afër qendrës së qytetit, ndërsa deri në orën 10 të paradites, asnjë ndërhyrje nga ajri nuk kishte nisur.

Tiranë, Apeli lë në burg shefin e sigurisë së bankës që u grabit dy javë më parë Tiranë, Apeli lë në burg shefin e sigurisë së bankës që u grabit dy javë më parë
Gjykata e Apelit në Tiranë ka lënë të pandryshuar masën e sigurisë “arrest me burg” për Florenc Skarrën, ish-shefin e sigurisë së një banke të nivelit të dytë që u grabit dy javë më parë në zonën e ish-Bllokut.

Ambasada autorizon atdhesimin e viktimës së tërmetit Ambasada autorizon atdhesimin e viktimës së tërmetit
Ambasada shqiptarë në Romë njofton se gjatë ditës së premte ka dhënë autorizimin për kthimin në Shqipëri të trupit të të ndjerit, Erjon Toro, që humbi jetën nën rrënojat e banesave që u shembën nga termeti që tronditi qendrën e Italisë.

Rikonstruksioni i kopshteve. Veliaj: Na kanë mbetur edhe 7, gati për pak ditë Rikonstruksioni i kopshteve. Veliaj: Na kanë mbetur edhe 7, gati për pak ditë
Kanë përfunduar 16 kopshte së rikonstruktuari deri më tani kur kanë mbetur edhe pak ditë nga fillimi i sezonit të  ri. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka inauguruar përfundimin e punimeve në një kopsht në Laprakë, i cili frekuentohet nga 120 fëmijë.

Opozita prezanton Shehun, Basha: Rrugën e Arbrit e përfundojmë ne Opozita prezanton Shehun, Basha: Rrugën e Arbrit e përfundojmë ne
Mbarë opozita zbarkoi këtë të premte në Dibër në kuadër të fushatës për bashkinë e këtij qyteti. Në fjalën e tij, Lulzim Basha e cilësoi kandidatin demokrat Sherefedin Shehu si njeriun që nuk e korruptoi kurrë politika, ndërsa lëshoi një sërë akuzash ndaj qeverisë Rama.

Regjistrohen vatra zjarri në Shëngjin e Velipojë Regjistrohen vatra zjarri në Shëngjin e Velipojë
Ende nuk është vënë nën kontroll situata e zjarreve në Shëngjin. Erërat e forta dhe terreni i vështirë po vështirësojnë punën e zjarrfikësve, ndërsa ndërhyrja nga ajri ende nuk ka filluar.

Dërgohen për gjykim 3 persona të akuzuar për vrasjen e trefishtë në bulevardin “Zogu i Parë” Dërgohen për gjykim 3 persona të akuzuar për vrasjen e trefishtë në bulevardin “Zogu i Parë”
Prokuroria për Krime të Rënda ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim tre persona, dy shqiptarë dhe një italian, të akuzuar si të përfshirë në vrasjen e trefishtë ndodhur në bulevardin “Zogu i Parë”, në Tiranë, në 27.05.2015.

Tiranë, arrestohet shtetasi i dyshuar për vendosjen e eksplozivit në autobus Tiranë, arrestohet shtetasi i dyshuar për vendosjen e eksplozivit në autobus
Policia e Tiranës ka bërë të mundur arrestimin e 28-vjeçarit Erion  Duçka, i dyshuar për vendosjen e një sasie eksplozivi në një autobus, në orët e para të ditës së djeshme.

Spanjë, shkatërrohet rrjeti kriminal i shpërndarjes së drogës. Bosi, shqiptar Spanjë, shkatërrohet rrjeti kriminal i shpërndarjes së drogës. Bosi, shqiptar
Një operacion i përbashkët antidrogë ndërmjet Policisë Spanjolle dhe Policisë Shqiptare ka çuar në shkatërrimin e një grupi kriminal të përbërë nga bullgarë dhe shqiptarë, të cilët merreshin me veprimtari kriminale në fushën e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike të forta.

Basha: Dibranët nuk duan lëmoshë, por mundësi për punë me dinjitet Basha: Dibranët nuk duan lëmoshë, por mundësi për punë me dinjitet
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kandidati për kryebashkiak Sherefedin Shehu morën pjesë në aktivitetin “Bujar Kapexhiu - 50 vjet me karikaturën”, organizuar nga Shoqata “Bashkësia Dibrane” në Peshkopi.

Drogë dhe armë në Skrapar, 11 të arrestuar Drogë dhe armë në Skrapar, 11 të arrestuar
Në Skrapar janë arrestuar 11 shtetas dhe janë asgjësuar 14 600 rrënjë kanabis sativa, në kuadër të një operacioni të policisë në fshatin Dobrenjë.

Emigrantët donacione për kthimin e trupit të Erion Toros Emigrantët donacione për kthimin e trupit të Erion Toros
Ndërsa në zonat e prekura nga tërmeti vazhdojnë operacionet e kërkimit të personave të zhdukur, shqiptarët me banim në Itali kanë filluar të organizohen.

Lirohet i akuzuari i Sharrës, opozita akuzon sërish Veliajn Lirohet i akuzuari i Sharrës, opozita akuzon sërish Veliajn
Gjykata e Apelit në Tiranë i ndryshoi masën e sigurisë nga arrest me burg në arrest shtëpie përgjegjësit të firmës 3R në landfillin e Sharrës, Besnik Braha.

Ekskluzive/Ina Rama drejt Strasburgut për gjykatëse Ekskluzive/Ina Rama drejt Strasburgut për gjykatëse
Ish-kryeprokurorja Ina Rama, anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Sokol Berberi dhe juristi Gent Ibrahimi janë përzgjedhur si kandidatë për t’u zgjedhur gjyqtar i Shqipërisë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut për shkak të mbarimit të mandatit të gjyqtarit aktual.

Digjet punishtja e drurit në Fushë-Krujë, dëme të konsiderueshme materiale Digjet punishtja e drurit në Fushë-Krujë, dëme të konsiderueshme materiale
Një punishte druri është përfshirë nga flakë të mëdha gjatë ditës së enjte në Fushë-Krujë.

Mbërrijnë në Shqipëri 155 muxhahedinë nga Iraku Mbërrijnë në Shqipëri 155 muxhahedinë nga Iraku
155 muxhahedinë kanë mbërritur gjatë muajit gusht në Shqipëri. Lajmi bëhet i ditur nga “Fars News Agency”, një media online në Iran, sipas së cilës, ata janë strehuar në vendin tonë sipas marrëveshjes me Amerikën.

FA kontribuojnë në shuarjen e zjarrit në Shëngjin FA kontribuojnë në shuarjen e zjarrit në Shëngjin
Forcat e Armatosura kontribuan në operacionin për shuarjen e zjarrit masiv që përfshiu pasditen e djeshme malin e Shengjinit në Lezhë, nga i cili rrezikoheshin banesa, por dhe cisterna karburanti, të cilat ndodhen afër portit.

Vihet nën kontroll zjarri në Shëngjin Vihet nën kontroll zjarri në Shëngjin
U deshën 24 orë për të vënë nën kontroll dy vatra zjarri në zonën e Shëngjinit. Forcat e Ushtrisë, zjarrfikësit dhe emergjencat civile punuan gjatë gjithë natës dhe me ndihmën e një helikopteri, situata u vu nën kontroll, megjithatë një sipërfaqe e madhe e mbjellë me pemë është djegur dhe flakët iu afruan edhe zonës së banuar.

Arrestohet i dyshuari për zjarrvënien në malin e Shëngjinit Arrestohet i dyshuari për zjarrvënien në malin e Shëngjinit
Policia e Lezhës ka arrestuar në flagrancë këtë të enjte 63-vjeçarin Preng Pergjoni, i cili dyshohet se është  autori i vënies së zjarrit në malin e Shëngjinit.

Atentati i Vaqarrit, Apeli lë në fuqi masën “arrest me burg” për Ergys Kolaverin Atentati i Vaqarrit, Apeli lë në fuqi masën “arrest me burg” për Ergys Kolaverin
Gjykata e Apelit të Krimeve të rënda la të pandryshuar pasditen e së enjtes masën e sigurisë arrest me burg për Ergys Kolaverin.

Saga e Rrugës së Arbrit; 10 vjet nga fillimi, fundi nuk duket Saga e Rrugës së Arbrit; 10 vjet nga fillimi, fundi nuk duket
Më shumë se një dekadë nga fillimi i punimeve të ndërtimit, Rruga e Arbrit ka një pamje të shkretë. “Rruga është shumë e amortizuar, me zor kalojnë makinat dhe kamionët”, thotë një banor.

Bashkia e Tiranës u përgjigjet akuzave të PD Bashkia e Tiranës u përgjigjet akuzave të PD
Bashkia e Tiranës ka reaguar paraditen e së enjtes me një deklaratë për shtyp ku ka denoncuar “sulmet politike” me të cilat, siç thotë ajo, përballet çdo ditë.

Bushati fton kinezët: Ndërtimi i Korridorit Blu do transformojë rajonin Bushati fton kinezët: Ndërtimi i Korridorit Blu do transformojë rajonin
Është çelur në Kinë forumi i bashkëpunimit ekonomik “Shqipëri-Kinë, miqësi e vjetër, partneritete të reja”, ku merrnin pjesë edhe sipërmarrje të mëdha kineze që aktualisht operojnë në tregun shqiptar, apo që kanë shprehur interesin për t’u futur në të.

PD: Rama, 790 milionë lekë Sadri Abazit për shkollën e Maqellarës PD: Rama, 790 milionë lekë Sadri Abazit për shkollën e Maqellarës
Partia Demokratike ka vijuar këtë të enjte akuzat në drejtim të kryeministrit Rama dhe favorizimit që ai i bën, sipas opozitës, biznesmenit Sadri Abazi.

Vdekja e 17-vjeçarit, gjykata liron menaxherin e landfillit të Sharrës Vdekja e 17-vjeçarit, gjykata liron menaxherin e landfillit të Sharrës
Gjykata e Apelit në Tiranë ka ndryshuar masën e sigurisë nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie” për përgjegjësin e firmes “3R”, në landfillin e Sharrës, Besnik Braha.

Rikualifikimi i zonës së Selitës, Veliaj: Do përfitojnë 6 mijë banorë Rikualifikimi i zonës së Selitës, Veliaj: Do përfitojnë 6 mijë banorë
Bashkia e Tiranës ka nisur projektin për rikualifikimin e plotë urban të bllokut të banimit në zonën e Selitës. Kryebashkiaku Erion Veliaj, që inspektoi punimet së bashku me deputetin e zonës Pandeli Majko, tha se nga projekti i ri do të përfitojnë 6 mijë banorë që kishin ngritur shqetësimet e tyre për problemet urbane e që shumë shpejt do të kenë një infrastrukturë të ngjashme me zonat e urbanizuara të Tiranës.

Dibra, Shehu: Rama, punime për interesat e veta dhe të klientëve të tij Dibra, Shehu: Rama, punime për interesat e veta dhe të klientëve të tij
Kandidati i PD për Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu u takua me banorë të Zadh Dardhës. Pas dëgjimit të shqetësimeve të banorëve për mungesë investimesh, Shehu akuzoi kryeministrin Rama duke thënë se, prioritet i tij janë punët që sjellin të ardhura për të dhe miqtë e tij.

Itali, përmirësohet gjendja e shqiptarëve të plagosur Itali, përmirësohet gjendja e shqiptarëve të plagosur
Ambasada shqiptare në Romë, në vijim të ndjekjes së situatës së shtetasve shqiptarë të prekur nga tërmeti shkatërrues në qendër të Italisë, njoftoi gjatë ditës së enjte se shqiptarët e plagosur nga shembjet e banesave paraqesin një gjendje më të mirë shëndetësore, ndërsa për momentin nuk raportohen shtetas të tjerë shqiptarë të prekur nga kjo ngjarje.

Zi në familjen e shqiptarit, të afërmit: Të sillet sa më shpejt trupi Zi në familjen e shqiptarit, të afërmit: Të sillet sa më shpejt trupi
Familja e Erion Toros, shqiptari që mbeti viktimë e tërmetit në Itali, ka hapur dyert e mortit, por pritja duket se do të jetë e gjatë për shkak të procedurave për dërgimin e trupit në atdhe.

Durrës, parandalohet vrasja, arrestohet ekzekutori Durrës, parandalohet vrasja, arrestohet ekzekutori
Agjentët e policisë së Durrësit kanë arritur të parandalojnë një vrasje dhe kanë ndaluar personin që do ta kryente atë.

Kthesa e vdekjes, rruga që mbjell vdekje në Kamëz Kthesa e vdekjes, rruga që mbjell vdekje në Kamëz
Një grua e moshuar u aksidentua për vdekje paraditen e së enjtes në kryeqytet. Ngjarja ndodhi tek Ura e Institutit në zonën e Kamzës, ku 70-vjeçarja u përplas nga një kamion i tonazhit të rëndë teksa po tentonte të kalonte rrugën nga njëri krah në tjetrin.

Dibra, kandidati i PS në Melan: Do rindërtojmë infrastrukturën Dibra, kandidati i PS në Melan: Do rindërtojmë infrastrukturën
Njësia administrative e Melanit dhe fshatrat e tij ishin ndalesa e radhës e kandidatit të së majtës për Bashkinë e Dibrës, Muharrem Rama.

Përplasja, “arrest me burg” vëllezërve Kola; pezullohet efektivi Përplasja, “arrest me burg” vëllezërve Kola; pezullohet efektivi
Gjykata e Lezhës dha këtë të enjte masën e sigurisë për dy vëllezërit që sulmuan policin në Shëngjin fundjavën e kaluar.

Bulevardi i ri, shemben ish-depozitat e çimentos në Tiranë Bulevardi i ri, shemben ish-depozitat e çimentos në Tiranë
Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit realizoi këtë të enjte shembjen me eskploziv të 3 ish-depozitave të çimentos në zonën e njohur si “Treni i Vjetër” në kryeqytet.

Lufta për varrimet, eksploziv autobusit të agjencisë funerale Lufta për varrimet, eksploziv autobusit të agjencisë funerale
Një sasi tritoli shpërtheu orët e para të mëngjesit të kësaj të enjteje në Tiranë. Lënda plasëse iu vendos një autobusi të një agjencie funeralesh në rrugën “Kongresi i Manastirit”, vetëm pak metra larg pediatrisë dhe zyrave qëndrore të Shërbimit Informativ të Shtetit, në kryeqytet.

Aksion në “zonën” e Tahirit; asgjësohen 30 mijë rrënjë Aksion në “zonën” e Tahirit; asgjësohen 30 mijë rrënjë
Policia e Tepelenës ka asgjësuar deri më tani 250 mijë rrënjë hashash të gjetur në 160 parcela të ndryshme në të gjithë zonën.

Tahiri: Policia nuk është e vetme, mbi të baltë dhe akuza të padrejta Tahiri: Policia nuk është e vetme, mbi të baltë dhe akuza të padrejta
Në ditën e dytë të panairit “Ditë e hapur me Policinë" në Sarandë ka marrë pjesë edhe Ministri i Brendshëm, Saimi Tahiri, i cili ka vlerësuar se kjo është fytyra e vërtetë e Policisë së Shtetit, përtej baltës dhe akuzave të përditshme që ka marrë.

Shiu dhe breshëri mbulojnë Tiranën me ujë Shiu dhe breshëri mbulojnë Tiranën me ujë
Një stuhi e fortë përfshiu pasditen e sotme një pjesë të Tiranës, duke shkaktuar përmbytje. Disa nga rrugët kryesore u bënë pothuajse të pakalueshme, ndërsa niveli i lumit Lanë në zonën pranë Pallatit me Shigjeta arriti në nivelin e rrugës.

Identifikohet viktima shqiptare e tërmetit; rëndë një nga të plagosurit Identifikohet viktima shqiptare e tërmetit; rëndë një nga të plagosurit
Ministria e Jashtme e Shqipërisë, në kontakt të ngushtë me Ambasadën Shqiptare në Romë dhe autoritetet italiane kanë siguruar të dhëna të përditësuara mbi shtetasit shqiptarë të prekur nga tërmeti, në radhët e të cilëve është regjistruar një viktimë.

E vërteta e katit pa leje E vërteta e katit pa leje
Prej ditësh opozita sulmon Sadri Abazin, deputetin e Tiranës, por me origjinë nga Dibra lidhur me një kat që po ndërtohet në një pallat dikur në pronësi të tij. Top Channel hetoi mbi vërtetësinë e këtyre akuzave dhe zbuloi se më shumë sesa e vërteta që tregojnë dokumentet, sot ka rëndësi përfshirja e tij në fushatën për kryetar bashkie në Dibër.

Epoka pas Shukriut, ato që nuk tregojnë regjitë Epoka pas Shukriut, ato që nuk tregojnë regjitë
Peshkopia, qyteti i vogël veri-lindor u trondit muaj më parë nga një video-skandal, ku i përfshirë ishte qytetari i parë i saj. Sot, ata janë gati për të votuar për kryetarin e ri,por a do jete vota e tyre ndëshkim për të vjetrin?

Një viktimë shqiptare në Itali, ambasadorja: Jemi pranë familjeve Një viktimë shqiptare në Itali, ambasadorja: Jemi pranë familjeve
Për më shumë të dhëna në lidhje me fatin e komunitetit shqiptar të prekur nga seria e tërmeteve në Itali, në lidhje telefonike me studion qendrore të lajmeve të Top Channel ka qenë ambasadorja shqiptare në Romë, Anila Bitri.

Tërmeti në Itali, Meta letër homologëve Boldrini dhe Grasso Tërmeti në Itali, Meta letër homologëve Boldrini dhe Grasso
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u ka nisur sot telegrame ngushëllimi kryetares së Dhomës së Deputetëve të Italisë, Laura Boldrini dhe kryetarit të Senatit të vendit fqinj, Pietro Grasso, për tragjedinë e shkaktuar nga tërmeti i rëndë.

Korçë, sekuestrohen 18 kg kanabis; pranga 37-vjeçarit Korçë, sekuestrohen 18 kg kanabis; pranga 37-vjeçarit
Agjentët e anti-drogës në Drejtorinë e Policisë së Korçës kanë sekuestruar këtë të mërkurë 18 kg lëndë narkotike kanabis sativa dhe kanë arrestuar poseduesin e saj.

Shehu: Rama varfëroi qytetarët dhe rriti taksat Shehu: Rama varfëroi qytetarët dhe rriti taksat
Kandidati për kryebashkiak të Dibrës, Sherefedin Shehu u takua këtët të mërkurë me banorë të fshatrave Tomin dhe Limjan. Shehu u njoh nga banorët me problematikat e shumta me të cilat përballen ata dhe me indiferencën totale të qeverisë.

Basha: Dhimbje dhe solidaritet me popullin italian Basha: Dhimbje dhe solidaritet me popullin italian
Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar përmes një deklarate lidhur me tërmetet që goditën sot Italinë e që kanë shkaktuar disa dhjetëra të vdekur.

I pushon zemra, vdes në plazh pushuesi polak I pushon zemra, vdes në plazh pushuesi polak
Një turist polak ka humbur jetën teksa pushonte në plazhin e Durrësit.

Protestë kundër TAP për tokën. Kompania: Kemi kompensuar këdo që ka dokumente Protestë kundër TAP për tokën. Kompania: Kemi kompensuar këdo që ka dokumente
Banorët e fshatit Mujalli në Fier bllokuan për disa orë punën e mjeteve të gazsjellësit TAP si shenjë proteste ndaj mungesës së shpronësimeve të sipërfaqes së tokës dhe dëmtimit të kulturave të mbjella në të.

Forcimi i lekut godet eksportet Forcimi i lekut godet eksportet
Forcimi i lekut ndaj euros mund të sjellë uljen e çmimeve për konsumatorët, por ai ka dhe një pasojë negative për ekonominë; godet eksportet. Krahasuar me një vit më parë euro është zhvlerësuar me gati 3 përqind ndaj lekut. Për eksportuesit kjo ka pasoja jo të vogla.

Shenjtëria e një mali Shenjtëria e një mali
Terreni i vështirë nuk ka penguar me mijëra besimtarë bektashinj, por jo vetëm të kryejnë pelegrinazhin e përvitshëm në nder të imamit Abaz Aliu. Në 2400 metër lartësi, shumë qytetarë kanë ngritur çadrat, për të qëndruar disa ditë në këtë vend të shenjtë.

Izraelitët, qendër për eksportin e produkteve bujqësore Izraelitët, qendër për eksportin e produkteve bujqësore
42 mijë m2 tokë shtetërore në zonën e Beratit, nga një sipërfaqe në prag degradimi do të vihet në funksion të ekonomisë me qëllim grumbullimin, përpunimin, paketimin dhe ruajtjen e prodhimeve bujqësore.

Protezat në Spitalin e Traumës, investimi 1mln dollar Protezat në Spitalin e Traumës, investimi 1mln dollar
Pacientët tashmë nuk do të duhet të paguajnë më për proteza ortopedike pasi ato gjenden nga sot në Spitalin e Traumës në Tiranë, një investim i qeverisë me vlerë 1 milion dollar, shërbim i cili do të shtrihet edhe në QSUT dhe në spitalin rajonal të Durrësit.

Mashtrim online biznesmenit, kreu blerje, por paratë u zhdukën Mashtrim online biznesmenit, kreu blerje, por paratë u zhdukën
Një biznesmen në kryeqytet ka rënë pre e një mashtrimi online duke pësuar një dëm ekonomik të konsiderueshëm. Biznesmeni në fjalë, me iniciale I.A, e ka denoncuar rastin në drejtorinë e Policisë së Tiranës, ku ka deklaruar se është mashtruar nga disa persona të panjohur, me një adresë e-maili të rreme.

Kongresmeni amerikan mesazh Metës: Përgëzime për reformën Kongresmeni amerikan mesazh Metës: Përgëzime për reformën
Kryetari i Kuvendi Ilir Meta mori një mesazh për miratimin e Reformës në Drejtësi nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul.

Akuzat e PD, policët nuk bëjnë padi: Nuk ngatërrohemi në debatin politik Akuzat e PD, policët nuk bëjnë padi: Nuk ngatërrohemi në debatin politik
Një ditë pasi Sindikata e Policisë i bëri thirrje efektivëve të uniformave blu të akuzuar për lidhje me krimin, që të ndërmarrin nisma ligjore për pastërtinë e figurës së tyre, Top Channel mori kontakt me disa prej oficerëve dhe zyrtarëve të lartë të përmendur nga opozita.

PD: Rama tjetër tender për Sadriun PD: Rama tjetër tender për Sadriun
Partia Demokratike, nëpërmjet zëdhënëses Ina Zhupa, ka deklaruar se, “duke ndjerë humbjen e thellë të 11 shtatorit, Edi Rama ka vendosur të japë akoma më shumë nga  paratë e shqiptarëve Sadriut, që ai t’i përdorë për të blerë vota”.

MPJ: 5 shqiptarë të plagosur nga tërmetet në Itali MPJ: 5 shqiptarë të plagosur nga tërmetet në Itali
Ministria e Jashtme ka njoftuar se nga tërmeti shkatërrimtar që goditi Italinë kanë mbetur të plagosur 5 shtetas shqiptarë. Personeli i Ambasadës Shqiptare në Romë ka bërë me dije se këta shtetas janë kuruar në spitalin “Gemelli” dhe janë jashtë rrezikut për jetën.

Operacioni “Pisha e Zezë”, asgjësohen 4746 bimë kanabis, 3 në kërkim Operacioni “Pisha e Zezë”, asgjësohen 4746 bimë kanabis, 3 në kërkim
Policia e Pukës në bashkëpunim me atë të Fushë-Arrëzit kanë finalizuar me sukses operacion e koduar “Pisha e Zezë”, duke asgjësuar 4746 bimë kanabis dhe shpallur në kërkim 3 shtetas.

PD: Shefi i krimeve të Mirditës, krahë Arben Ndokës për zgjedhjet në Dibër PD: Shefi i krimeve të Mirditës, krahë Arben Ndokës për zgjedhjet në Dibër
Sekretarit i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani doli në një deklaratë për mediat duke akuzuar edhe një herë Kryeministrin se po mobilizon banditë e kriminelë në fushatën elektorale të Dibrës.

Dibra, M.Rama: Zhvillim infrastrukturës urbane të zonës Dibra, M.Rama: Zhvillim infrastrukturës urbane të zonës
Kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama zhvilloi sot një takim me banorët e zonës së Bulkes, një prej lagjeve më të vjetra të qytetit të Peshkopisë. Rama shoqërohej në këtë takim nga drejtuesit e Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Partisë për Drejtësi, Integrim e Unitet për këtë zonë, të cilët u bënë thirrje mbështetësve të tyre të votojnë në 11 shtator për kandidaturën e Muharem Ramës.

Krujë, asgjësohen 1300 bimë narkotike dhe 5 kg kanabis Krujë, asgjësohen 1300 bimë narkotike dhe 5 kg kanabis
Policia e Krujës ka asgjësuar 1300 bimë narkotike sativa gjatë një operacioni të zhvilluar ditën e djeshme në fshatrat Borizanë dhe Derven.

MPJ: Asnjë shqiptar i lënduar nga tërmetet në Itali MPJ: Asnjë shqiptar i lënduar nga tërmetet në Itali
Ministria e Punëve të Jashtme ka njoftuar me anë të një komunikate për shtyp se, “nga njoftimet e deritanishme nga ambasada jonë në Romë informohemi se deri në këto momente nuk rezulton që të ketë qytetarë shqiptarë të lënduar”.

Aksident në aksin Fier-Patos, makina përplas për vdekje këmbësorin Aksident në aksin Fier-Patos, makina përplas për vdekje këmbësorin
Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e një këmbësori ka ndodhur në aksin Fier-Patos.

Rama: PD refuzoi ligjin e propozuar nga SHBA dhe BE Rama: PD refuzoi ligjin e propozuar nga SHBA dhe BE
Kryeministri Edi Rama, përmes një statusi në Facebook në orët e mbrëmjes ka reaguar lidhur me miratimin e ligjit të vetting-ut.

Më 30 gusht seanca për “Vettingun” Më 30 gusht seanca për “Vettingun”
Konferenca e Kryetarëve u mblodh pasditen e së martës, pas miratimin parimisht në Komision me votat e maxhorancës të ligjit të “vettingut” dhe vendosi që seanca parlamentare të mbahet më datë 30 gusht.

Basha: Koha e Ramës ka mbaruar. Dibranët e braktisën Basha: Koha e Ramës ka mbaruar. Dibranët e braktisën
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pasditen e sotme lidhur me fjalimin e kryeministrit Rama në Dibër.

6 kandidatë për kreun e TKOB; Ministria e Kulturës nis intervistat 6 kandidatë për kreun e TKOB; Ministria e Kulturës nis intervistat
Në konkursin për postin vakant të drejtorit të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baltetit kanë aplikuar 6 kandidatura.

Tiranë, alarm për bombë në redaksinë e “Report TV” Tiranë, alarm për bombë në redaksinë e “Report TV”
Një alarm për bombë në mjediset e “Report TV” ka shkaktuar frikë tek stafi i këtij televizioni. Ka qenë një sms i mbërritur në numrin e redaksisë ku thuhej se në mjediset e godinës që gjendet pranë liqenit artificial kishte lëndë plasëse.

Berat, reshjet përmbytin rrugët Berat, reshjet përmbytin rrugët
Reshjet e shiut kanë përmbytur rrugët e Beratit duke sjellë probleme si për kalimtarët edhe për bizneset. Ndërsa problemi i kanaleve kulluese ende nuk po gjen zgjidhje, mjaftojnë vetëm pak minuta shi që rrugët e qytetit të mbulohen nga uji, i cili këtë herë nuk ka kursyer as pedonalen.

E majta ‘show’ uniteti në Dibër, LSI dhe PDIU me PS E majta ‘show’ uniteti në Dibër, LSI dhe PDIU me PS
Mazhoranca ishte me e bashkuar se ndonjëherë më parë në takimin e prezantimit të kandidatit për Bashkinë e Dibrës, Muharrem Rama. LSI e PDIU mbështetën me forcë kandidatin socialist, por ky unitet ka edhe një kusht për kryeministrin Rama. Kushti është ndërtimi i Rrugës së Arbërit. Deputeti i PDIU, Aqif Rakipi ishte i pari që shtroi pyetjen e drejtpërdrejtë ndaj kryeministrit.

Ndjekje spektakolare në mes të detit, kapet korrieri shqiptar me drogë (video) Ndjekje spektakolare në mes të detit, kapet korrieri shqiptar me drogë (video)
Kishin planifikuar të transportonin rreth 200 kg marijuanë në Itali përmes motorëve të ujit, por gjërat nuk kanë shkuar sipas planeve.

Në Pogradec për një koran Në Pogradec për një koran
Pjesë e fortë e traditës pogradecare është kulinaria dhe një ndër personazhet më tipikë në qytet që e përfaqëson atë është “Babo”.

Miratohet “Vettingu”, pr/ligji  kalon në parim, por pa konsensus Miratohet “Vettingu”, pr/ligji  kalon në parim, por pa konsensus
Pas pesë orësh debate, drafti i vetingut nuk arriti të merrte konsensusin e opozitës. Më herët Partia Demokatike propozoi mbi 47 amendamente për ndryshimin e tij.

Ujësjellësi i Tiranës drejt shitjes, oferta të shumta Ujësjellësi i Tiranës drejt shitjes, oferta të shumta
Ujësjellësi i Tiranës po shkon drejt shitjes. Muajt e fundit janë ofruar disa kompani të huaja mes tyre dhe një kineze për të blerë ujësjellësin e Tiranës, e cila aktualisht është SH.A dhe menaxhohet pjesërisht nga shteti dhe privati.

Misteri i atentatit në Tiranë, lirohen dy të shoqëruarit Misteri i atentatit në Tiranë, lirohen dy të shoqëruarit
Atentati ndaj Nelgret Pates, pasditen e së dielës tek “Rruga e Kavajës” në Tiranë, vishet nga misteri.

Akuzat e PD për policinë, sindikata: Oficerët t’i drejtohen Prokurorisë, heshtja nuk i favorizon Akuzat e PD për policinë, sindikata: Oficerët t’i drejtohen Prokurorisë, heshtja nuk i favorizon
Prej disa ditësh opozita akuzon me emra konkret dhjetëra drejtues të Policisë së Shtetit, për lidhje me trafikantët në kultivimin e kanabisit në vend.

Në zbulim të “Syrit të Ciklopit” Në zbulim të “Syrit të Ciklopit”
Shumë pranë Tiranës, vetëm 4 kilometra nga fshati Kërrabë, fshihet një bukuri e virgjër natyrore, që kohët e fundit po josh vizitorët si një destinacion njëditor turizmi.

Shehu: Rama nis shëtitoren 1 milion euro në prag të zgjedhjeve për të mashtruar dhe vjedhur dibranët Shehu: Rama nis shëtitoren 1 milion euro në prag të zgjedhjeve për të mashtruar dhe vjedhur dibranët
Kandidati për kryebashkiak te Dibrës, Sherefedin Shehu ka vijuar takimet derë me derë ne fshatrat e Dibrës. Shehu u takua me banorë të fshatrave Pekë dhe Pjeqë. Sherefedin Shehu theksoi se Rama nuk mund ta ketë kurrë Dibrën pasi në qeverisjen e tij nuk u bë asnjë investim dhe taksat e dibranëve shkuan për zyra luksi e mirëqenie të qeveritarëve në Tiranë.

Edhe fëmijët “down” në kopësht Edhe fëmijët “down” në kopësht
Bashkia e Tiranës ka nisur pilotimin e një projekti për krijimin e hapësirave në kopshte edhe për fëmijët me aftësi të veçanta. Kopshti numër 31, i cili sapo ka përfunduar së rikonstruktuari, ofron kushte edhe për fëmijët e vegjël të kësaj kategorie.

Fier, kundërshtojnë parkun. Banorët përleshen me policisë Fier, kundërshtojnë parkun. Banorët përleshen me policisë
Projekti i Bashkisë së Fierit që parashikon rehabilitimin e hapësirave pranë xhamisë për të ndërtuar parkun qendror të qytetit është kundërshtuar nga pronarët e pronës, të cilët protestuan duke kërkuar kompesimin me çmimin aktual të tregut.

PD: Tenderët e oligarkëve, Rama i jep Sadriut 200 milionë lekë më shumë se kostoja e punës PD: Tenderët e oligarkëve, Rama i jep Sadriut 200 milionë lekë më shumë se kostoja e punës
Partia Demokratike denoncon favoret, sipas saj, “të Ramës për oligarkun e tij Sadri”.

Mori ryshfet, Policia e Shtetit pezullon inspektorin Mori ryshfet, Policia e Shtetit pezullon inspektorin
Policia ka marrë masën e pezullimit nga detyra për inspektorin Muhamed Toka pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve filmike, ku ai merr para në këmbim të favorizimit të mjeteve për të kaluar pa radhë në doganën e Hanit të Hotit.

PD: Frika nga vota, Rama mbledh trafikantët dhe tutorët në Dibër PD: Frika nga vota, Rama mbledh trafikantët dhe tutorët në Dibër
Partia Demokratike, me anë të një deklarate të Sekretarit të Përgjithshëm, Arben Ristani, ka ngritur edhe një herë akuza ndaj Kryeministrit Rama se “ka thirrur banditë dhe mercenarë me shpresën se atë që nuk e merr dot me votë do ta marrë me dajak e me kërbaç”.

Mblidhet komisioni i reformës. Ligji i “Vetting”-ut, diskutohen 47 amendamente të opozitës Mblidhet komisioni i reformës. Ligji i “Vetting”-ut, diskutohen 47 amendamente të opozitës
Prej orës 10:00 ka nisur në Kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë mbledhja e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi për të diskutuar draftin final të ligjit të “Vetting”-ut, i cili pritet të kalojë në votim në një seancë të jashtëzakonshme, për të cilën do të vendoset sot pasdite në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve që është parashikuar të mbahet në orën 18:00.

Elbasan, arrestohet nusja, dhunoni vjehrrën 68-vjeçare Elbasan, arrestohet nusja, dhunoni vjehrrën 68-vjeçare
Policia e Elbasanit ka bërë të mundur arrestimin e një 39-vjeçareje pasi dyshohet se ka dhunuar vjehrrën e saj.

Kolonjë, asgjësohen 17 550 bimë kanabis Kolonjë, asgjësohen 17 550 bimë kanabis
Pas një operacioni antikanabis në rrethin e Kolonjës, në një masiv pyjor, rreth 2 km mbi fshatin Qinam-Radovickë, në kufi me rrethin e Përmetit,  u gjetën të kultivuara dhe u asgjësuan 17.550 bimë kanabis sativa.

Dibra, Rama: Projekte konkrete për Kastriotin në bujqësi Dibra, Rama: Projekte konkrete për Kastriotin në bujqësi
Në kuadër të fushatës për zgjedhjet lokale në Bashkinë e Dibrës, kandidati i së majtës Muharem Rama u ndal në një takim me banorë të njësisë administrative të Kastriotit. I shoqëruar nga kordinatori i Partisë Socialiste për qarkun, Damian Gjiknuri, kandidati Rama u prit me entuziazëm.

Krujë, kanosin njëri-tjetrin me armë zjarri; 3 të arrestuar Krujë, kanosin njëri-tjetrin me armë zjarri; 3 të arrestuar
Policia e Krujës ka bërë të mundur parandalimin e pasojave të mëtejshme të një ngjarjeje të ndodhur mbrëmjen e djeshme, duke e finalizuar me zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të saj.

Zjarr në gomonen e policisë kufitare në Himarë Zjarr në gomonen e policisë kufitare në Himarë
Një gomone e Portit të Policisë Kufitare në Himarë është përfshirë nga flakët gjatë orëve të mbrëmjes së të hënës.

LRI çel kampingun në Jalë LRI çel kampingun në Jalë
Lëvizja Rinore për Integrim hapi edhe për këtë vit kampingun e Jalës, ku të pranishëm janë rreth 1500 të rinj anëtarë të këtij forumi si dhe përfaqësues nga forumet simotra në Europë dhe rajon.

Të fshehtat e Pogradecit Të fshehtat e Pogradecit
Në bregun e Liqenit të Ohrit panorama nuk le hapësirë për koment. Por ajri ndihet menjëherë që është ndryshe.

Policia vazhdon panairin, Çipa: Akuzat e opozitës? Qytetarët e shohin vetë Policia vazhdon panairin, Çipa: Akuzat e opozitës? Qytetarët e shohin vetë
Prej ditës së dielë Panairi i Policisë nga qyteti i Vlorës është zhvendosur në Himarë për të përfunduar turin ditën e mërkurë në Sarandë.

“Rilindja Urbane”, nisin punimet në Belsh “Rilindja Urbane”, nisin punimet në Belsh
Projektet në kuadër të planit të transformimit të qyteteve në vend, që qeveria e ka pagëzuar me emrin “Rilindja Urbane”, nuk janë të përqendruara vetëm në qytetet e mëdha të vendit.

Kapshticë, grekët shtojnë sportelet, përmirësohet situata Kapshticë, grekët shtojnë sportelet, përmirësohet situata
Një ditë pasi pika e kalimit kufitar të Kapshticës regjistroi radhë të emigrantëve shqiptarë që rikthehen në Greqi pas pushimeve, vijon të jetë i lartë fluksi i lëvizjes së tyre, por duket se pala greke ka shtuar ritmin e punës duke mos i lenë në pritje për orë të tëra.

Shehu: Ne do t’i kthejmë dinjitetin Dibrës Shehu: Ne do t’i kthejmë dinjitetin Dibrës
Kandidati i Partisë Demokratike për kryetar në Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu zhvilloi një bashkëbisedim me banorët në Kastriotit dhe në Brest të Sipërm. Ai u njoh me shqetësimet e banorëve për infrastrukturën, punësimin dhe taksat.

Kundërshtimi ndaj policisë, nën hetim edhe efektivi Kundërshtimi ndaj policisë, nën hetim edhe efektivi
Prokuroria e Lezhës ka nisur hetimet në lidhje me ngjarjen e Shëngjinit, ku dy vëllezër u konfliktuan fizikisht dhe shkëmbyen grushte dhe shqelma me një efektiv të policisë rrugore, në aksin Shëngjin-Lezhë.

Të bësh drejtësi kushton! Fatura e reformës, 40 milionë USD në vit Të bësh drejtësi kushton! Fatura e reformës, 40 milionë USD në vit
Reforma në drejtësi kushton 40 milionë dollarë në vit. Pas entuziazmit legjitim që solli miratimi me konsensus i paketës së ndryshimeve kushtetuese, në Ministrinë e Financave kanë nisur përllogaritjet e para se cila do të jetë fatura e reformës historike për buxhetin.

Reforma në drejtësi, nesër mblidhet komisioni dhe Konferenca e Kryetarëve Reforma në drejtësi, nesër mblidhet komisioni dhe Konferenca e Kryetarëve
E marta bën sërish bashkë anëtarët e Komisionit të posaçëm për reformën në drejtësi, në të njëjtën ditë kur kryetari i Kuvendit ka thirrur mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.

Dhuna ndaj policisë, të tjera raste në Korçë e Shkodër Dhuna ndaj policisë, të tjera raste në Korçë e Shkodër
Një tjetër rast i kundërshtimit me dhunë të punonjësve të policisë është regjistruar në qytetin Korçës.

Beteja për Dibrën, kandidati i PS kërkon votën e të rinjve Beteja për Dibrën, kandidati i PS kërkon votën e të rinjve
Në ambientet e Qendrës së Edukimit dhe Kulturës, kandidati i së majtës për Bashkinë e Dibrës, Muharem Rama zhvilloi sot një takim me të rinjtë e qytetit të Peshkopisë.

Akuzat e PD për policinë, MPB: Vlerësimin real e bëjnë qytetarët Akuzat e PD për policinë, MPB: Vlerësimin real e bëjnë qytetarët
Zv/ministrja e Punëve të Brendshme, Elona Gjebrea, nga Himara ku ndodhet në kuadër të panairit “Ditë e hapur me policinë”, ka deklaruar se, dikasteri i saj është i vendosur në luftën kundër krimit të organizuar, çdo forme të trafiqeve dhe për të siguruar edhe një herë siguri për qytetarët.

Kryeinspektorja e IKMT: PD-së i ka mbetur vetëm balta Kryeinspektorja e IKMT: PD-së i ka mbetur vetëm balta
Kryeinspektorja e IKMT ka reaguar ndaj deklaratës së zëdhënëses së Partisë Demokratike që e cilësonte atë një “kukull” të kryeministrit Rama. Në reagimin e saj, Dallëndyshe Bici ka deklaruar se, PD-së i ka mbetur vetëm balta.

PD: Për pallatin e Abazit, vendim prishjeje. Rama e mbron PD: Për pallatin e Abazit, vendim prishjeje. Rama e mbron
Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa ka vijuar me akuzat ndaj deputetit të PS, Sadri Abazi, për ndërtime pa leje në zonat kryesore të kryeqytetit.

Tiranë, bashkia përfundon rikonstruksionin e kopshtit nr.25 Tiranë, bashkia përfundon rikonstruksionin e kopshtit nr.25
Bashkia e Tiranës ka përfunduar rikonstruksionin e plotë të kopshtit 25 në njësinë numër 5, duke e çuar kështu në 14 numrin total të kopshteve të rikonstruktuara deri tani në të gjithë kryeqytetin.

Të shtënat tek parku, shënjestra i dënuar për prostitucion Të shtënat tek parku, shënjestra i dënuar për prostitucion
Policia ka identifikuar shënjestën e sulmit me armë të ndodhur pasditen e së dielës në zonën e ish-parkut të autobusëve në kryeqytet.

Pelegrinazhi në Tomorr, mijëra njerëz në ceremoninë e shenjtë Pelegrinazhi në Tomorr, mijëra njerëz në ceremoninë e shenjtë
Në festën e Abaz Aliut, përpara shumë pelegrinëve në malin e Tomorrit, kryegjyshi botëror i bektashinjve, Baba Mondi u ndal tek pozitiviteti që duhet ta shoqërojë shoqërinë tonë në këto kohë të vështira.

Sarandë, asgjësohen mbi 3 mijë bimë kanabis; aksion i bluve edhe në Shkodër Sarandë, asgjësohen mbi 3 mijë bimë kanabis; aksion i bluve edhe në Shkodër
Policia e Sarandës ka asgjësuar rreth 3.450 rrënjë bimësh narkotike të llojit kanabis sativa.

Bulqizë, ushtron dhunë në familje, pranga 46-vjeçarit Bulqizë, ushtron dhunë në familje, pranga 46-vjeçarit
Agjentët e krimeve në komisariatin e policisë së Bulqizës kanë vënë në pranga një 46-vjeçar për ushtrim dhune në familje.

Velipojë, 74-vjeçari mbytet në plazhin e Rrjollit Velipojë, 74-vjeçari mbytet në plazhin e Rrjollit
Rreth orës 17:00 të së dielës, një 74-vjeçar ka ndërruar jetë në vendin e plazhin e Rrjollit në Velipojë.

Kundërshtuan me dhunë policin, arrestohet 27-vjeçari, në kërkim i vëllai Kundërshtuan me dhunë policin, arrestohet 27-vjeçari, në kërkim i vëllai
Policia ka arrestuar 27-vjeçarin Blerti Kola dhe po kërkon të vëllain e tij 30 vjeç. Ngjarja ndodhi në Shëngjin dhe është dokumentuar me pamje filmike ku duket se pas një parakalimi në krah të kundër në rruge dy vëllezërit kundërshtojnë policin e qarkullimit e më pas mes tyre nis një përleshje.

Akuzat, IKMT: PD të mos hedh baltë, ja si është e vërteta Akuzat, IKMT: PD të mos hedh baltë, ja si është e vërteta
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka reaguar duke hedhur poshtë akuzat e Partisë Demokratike se një kat pa leje po shtohet në një objekt, i cili sipas PD po realizohet nga deputeti Sadri Abazi.

Zgjedhjet në Dibër, Basha: Rama mori në mbrojtje horrin e arsimit Zgjedhjet në Dibër, Basha: Rama mori në mbrojtje horrin e arsimit
Kreu i Partisë demokratike ka vijuar sërish me akuzat ndaj kreut të arsimit në Dibër se ka shantazhuar mësuesit e kësaj zone për të votuar kandidatin socialist në zgjedhjet e parakohshme në bashkinë e Peshkopisë.

Korçë, sulm me armë të ftohta; pranga agresorit Korçë, sulm me armë të ftohta; pranga agresorit
Policia e Korçës i ka dhënë fund një konflikti fizik që mund të mbyllej me vrasje, duke arrestuar në flagrancë agresorin.

Gushti i virozave; 300 raste në ditë në pediatrinë e Tiranës Gushti i virozave; 300 raste në ditë në pediatrinë e Tiranës
Jini të kujdesshëm, së paku edhe për këto ditë të fundit të gushtit. Thirrja vlen më shumë për të vegjlit, të cilat janë edhe më të prekurit nga virozat e stinës, kryesisht për shkak të luhatjeve të shpeshta të motit.

Të rinjtë e mbytur në Korçë; Përjashtohet vrasja, hetime për gropën e tragjedisë Të rinjtë e mbytur në Korçë; Përjashtohet vrasja, hetime për gropën e tragjedisë
Policia e Korçës ka përjashtuar mundësinë e një vrasjeje, ngjarjen që ndodhi në fshatin Qatrom ditën e premte ku humbën jetën dy kushërinj 19 dhe 18 vjeç.

Të shtëna me armë në kryeqytet, 2 të shoqëruar Të shtëna me armë në kryeqytet, 2 të shoqëruar
Një konflikt mes tre personave ka përfunduar me përdorimin e armëve në Tiranë, ky është përfundimi që kanë arritur blutë e kryeqytetit pas hetimit paraprak të ngjarjes.

Butrinti pret 170 mijë turistë Butrinti pret 170 mijë turistë
Parku Kombëtar i Butrintit, një prej atraksioneve më të rëndësishme turistike në jug të vendit, është duke pritur një fluks masiv vizitorësh shqiptarë dhe të huaj.

Natyra e paprekur e Vilunit Natyra e paprekur e Vilunit
Udhëtimin në plazhin e Velipojës e vazhdojmë nga skaji më verior i saj, në drejtim të jugut. Kjo është rruga që të çon në plazhin e Vilunit.

Fëmija që tmerroi Palasën. Vetëm pas krimit makabër, shteti strehon fëmijën e braktisur Fëmija që tmerroi Palasën. Vetëm pas krimit makabër, shteti strehon fëmijën e braktisur
Krimi makabër i Jorgos Zanit në Palasë duket se ka qenë edhe zgjidhja për jetën e një të mituri, Kiços 9-vjeçar, po nga ky fshat. Ditën e krimit, nga fshati i tronditur mbërritën lajme për zhdukjen e një tjetër fëmije, që shoqërohej me vrasësin e sëmurë. Por, Kiço nuk kishte pësuar gjë. Në fakt, deri ditën e krimit, shqetësimi më i madh për Palasën kishte qenë pikërisht Kiço dhe jo vrasësi i sëmurë.

Dibra, Nikolla: Akuzat e PD-së, vetëm shpifje Dibra, Nikolla: Akuzat e PD-së, vetëm shpifje
Pas akuzës së bërë nga ana e Partisë Demokratike se mësuesve po u bëhet presion në Dibër, ka reaguar menjëherë Ministria e Arsimit, por edhe drejtori i Arsimit në Dibër që akuzohej direkt.

Kapshticë, radhë të gjata dhe vonesa për emigrantët Kapshticë, radhë të gjata dhe vonesa për emigrantët
Pika e kalimit kufitar të Kapshticës sërish ka rregjistruar radhë dhe vonesa për emigrantët shqiptarë, të cilët pasi kanë kaluar pushimet në vend, i rikthehen vendeve të tyre të punës në shtetin grek.

PD: S’ndalet ndërtimi pa leje i oligarkut Sadri. A lidhet favori i Ramës me zgjedhjet në Dibër? PD: S’ndalet ndërtimi pa leje i oligarkut Sadri. A lidhet favori i Ramës me zgjedhjet në Dibër?
Ina Zhupa, zëdhënëse e Partisë Demokratike, u shpreh në një deklaratë për mediat se “edhe pas denoncimit publik, edhe pas denoncimit që kanë bërë banorët e zonës, një kat i tërë me qindra metra katrorë në zemër të Tiranës, vazhdon të ndërtohet pa leje, por me bekimin e Edi Ramës”.

PD: Dhuna ndaj votës, Edi Rama nis kërcënimin e mësuesve në Dibër me njoftim largimi PD: Dhuna ndaj votës, Edi Rama nis kërcënimin e mësuesve në Dibër me njoftim largimi
Partia Demokratike, me anë të një deklarate të deputetit Gent Strazimiri, bëri me dije se “Edi Rama është hedhur në aksion për të kapur, dhunuar e blerë votën e qytetarëve te Dibrës”.

Korçë, përcillen në banesën e fundit dy të rinjtë e mbytur në rezervuar Korçë, përcillen në banesën e fundit dy të rinjtë e mbytur në rezervuar
Janë përcjellë për në banesën e fundit dy të rinjtë Rei dhe Berti Tahirllari, të cilët u gjetën të mbytur në një kënetë afer fshatit Qatrom, në Korçë.

Basha: Sadriun e Ramës, pse nuk e zë ligji? Basha: Sadriun e Ramës, pse nuk e zë ligji?
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka denoncuar “një shkelje brutale të ligjit që po ndodh në mes të Tiranës me lejen e Edi Ramës”.

Kukës, ndalohet një shtetas turk në kërkim për falsifikim dokumentash Kukës, ndalohet një shtetas turk në kërkim për falsifikim dokumentash
Policia Kufitare e Morinës ka ndaluar një shtetas turk të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Bëhet fjalë për Kemal Aydin, lindur dhe banues në Tepecik.

Dibër, Shehu: Vendimi im i parë do të jetë ulja e taksave Dibër, Shehu: Vendimi im i