OKB, apel për korridoret humanitare
I dërguari i Kombeve të Bashkuara në Siri, Stefan de Mistura, i bëri thirrje Rusisë të lejojë OKB-në të menaxhojë korridoret humanitare në zonat e rrethuara të qytetit të Alepos.

Siri, sulmohet spitali Siri, sulmohet spitali
Një maternitet në veriperëndim të Sirisë është vënë në shënjestër të një bombardimi që ka shkaktuar viktima të shumta mes pacientëve dhe stafit. Organizata bamirëse britanike “Save the Children” bëri të ditur se sulmi ajror kishte goditur hyrjen e spitalit në provincën rurale të Idlibit.

Alarmi i Kryqit të Kuq për civilët e Alepos Alarmi i Kryqit të Kuq për civilët e Alepos
Njerëzve që janë lejuar të largohen nga zonat e rrethuara të qytetit sirian Alepo u duhet garantuar mbrojtje. Kështu bënë me dije zyrtarë të Kryqit të Kuq, të cilët gjithashtu thanë se duhen lejuar edhe punonjës të organizata humanitare të ndihmojnë civilët dhe mbi të gjitha të sigurohen se familjet që do të vendosin të largohen të mos ndahen.

Al Nusra shkëputet nga Al Kaeda, bëhet “Fronti Pushtues i Sirisë” Al Nusra shkëputet nga Al Kaeda, bëhet “Fronti Pushtues i Sirisë”
Dega më e fuqishme e Al Kaedas që operonte në Siri, njoftoi shkëputjen nga organizata terroriste mëmë dhe vijimin e aktivitetit terrorist më vete.

Siri, Rusia njofton ndërmarrjen e një operacioni humanitar në Aleppo Siri, Rusia njofton ndërmarrjen e një operacioni humanitar në Aleppo
Rusia dhe qeveria siriane do të hapin korridoret humanitare në qytetin e përgjakur sirian të Aleppos, ndërkohë që kanë lënë të hapur edhe një mundësi për luftëtarët e opozitës, të cilët duan të dorëzojnë armët. Këtë ka bërë të ditur ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu gjatë kësaj të enjteje.

Horrori i luftës në Siri, rebelët i presin kokën një fëmije “pro Assadit” Horrori i luftës në Siri, rebelët i presin kokën një fëmije “pro Assadit”
Pesë burra të rritur që tallen me një fëmijë, të cilin më pas e ekzekutojnë me prerje koke. Protagonistët e videos së tmerrit, të hedhur së fundi në internet, nuk janë siç ndodh rëndom në raste të tilla militantët e ISIS-it, por një grup kundërshtarësh të regjimit sirian.

Siria, Kerry pritet nga Putin në Kremlin për operacione të përbashkëta ushtarake Siria, Kerry pritet nga Putin në Kremlin për operacione të përbashkëta ushtarake
I “armatosur” me propozime të reja për një veprim të përbashkët mbi zgjidhjen e krizës së Sirisë, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka zbritur këtë të enjte në Moskë për të zhvilluar bisedime me Presidentin Vladimir Putin, gjë që pritet të zgjasë edhe përgjatë natës.

Turqia bën kthesë 180 gradë: Të përmirësojmë marrëdhëniet me Sirinë Turqia bën kthesë 180 gradë: Të përmirësojmë marrëdhëniet me Sirinë
Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim ka bërë të ditur gjatë kësaj të mërkure se, vendi i tij do të synojë t’i zhvillojë për mirë marrëdhëniet me Sirinë, duke e argumentuar këtë me faktin se Turqia e ka të nevojshme të forcojë marrëdhëniet diplomatike në rajon.

Siri, rebelët nisin ofensivë të re në Aleppon e ndarë Siri, rebelët nisin ofensivë të re në Aleppon e ndarë
Luftëtarët rebelë në Siri kanë nisur një ofensivë të re ndaj rajoneve të kontrolluara prej forcave besnike qeveritare të qytetit të Aleppos, pasi trupat ushtarake u ndërprenë rrugën kryesore të tyre në veriun e qytetit të ndarë.

Rrëzimi i avionit, Turqia i kërkon ndjesë Rusisë Rrëzimi i avionit, Turqia i kërkon ndjesë Rusisë
Vonoi, por nuk harroi! Ndjesa turke për rrëzimin e avionit rus, nëntorin e vitit të kaluar në kufirin turko-sirian ka mbërritur përmes një mesazhi në Kremlin.

SHBA, 51 diplomatë i bëjnë thirrje Obamës për sulme ushtarake ndaj Assadit në Siri SHBA, 51 diplomatë i bëjnë thirrje Obamës për sulme ushtarake ndaj Assadit në Siri
Më shumë se 50 diplomatë të Departamentit të Shtetit kanë nënshkruar një memo të brendshme kritike ndaj politikës së Shteteve të Bashkuara në Siri, duke bërë kështu thirrje për sulme ushtarake kundër qeverisë së Presidentit Bashar al-Assad, në mënyrë që të ndalin shkeljet e vazhdueshme të armëpushimit gjatë luftës civile të vendit.

Diplomatët amerikanë: Të sulmojmë regjimin e Asadit Diplomatët amerikanë: Të sulmojmë regjimin e Asadit
Dhjetëra zyrtarë të Departamentit Amerikan të Shtetit nënshkruan një memorandum të brendshëm kundër politikës amerikanë në Siri dhe gjithashtu duke kërkuar sulme ushtarake ndaj qeverisë së presidentit sirian Bashar al Asad. Sipas tyre, qasja aktuale amerikane ndaj konfliktit në Siri shkon kundër opozitës vendase dhe ndihmon Asadin të qëndrojë në pushtet.

Siri, 2 shpërthime në tempullin shiit të Damaskut; 13 të vrarë Siri, 2 shpërthime në tempullin shiit të Damaskut; 13 të vrarë
Të paktën 8 persona janë vrarë në një sulm të dyfishtë me bombë në një nga periferitë e Damaskut, ku ndodhet dhe tempulli i shenjtë shiit.

Siri, 15 viktima e dhjetëra të plagosur nga bombardimet në Aleppo Siri, 15 viktima e dhjetëra të plagosur nga bombardimet në Aleppo
Të paktën 15 persona raportohen të jenë vrarë dhe dhjetëra të tjerë të jenë plagosur pas një serie sulmesh ajrore mbi zonat e kontrolluara nga rebelët në qytetin sirian të Aleppos. Njëri prej këtyre bombardimeve goditi edhe spitalin “Bayan”, në lagjen lindore të Shaarit, bëjnë të ditur aktivistë dhe grupe monitoruese të luftës civile në Siri.

Siri, trupat qeveritare hyjnë në bastionin e ISIS Siri, trupat qeveritare hyjnë në bastionin e ISIS
Trupat siriane kanë kaluar në provincën e Rakës, duke iu afruar kryeqytetit të së ashtuquajturit Shtet Islamik.

“Ndihmat humanitare në Siri të lëshohen nga ajri” “Ndihmat humanitare në Siri të lëshohen nga ajri”
Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Franca i kërkuan OKB-së që të nisë parashutimin e ndihmave humanitare në zonat e rrethuara të Sirisë. Këto fuqi perëndimore thanë se, pavarësisht angazhimit të mëparshëm, qeveria siriane nuk respektoi 1 Qershorin si afatin final për të shpërndarë ndihma, sipas një plani të miratuar nga fuqitë botërore dhe ato rajonale.

Masakrat ruse në Siri, 23 viktima nga bombardimet natën e kaluar Masakrat ruse në Siri, 23 viktima nga bombardimet natën e kaluar
Videoja amatore e një fëmije, që nxirret nga gërmadhat e shtëpisë së tij të shkatërruar prej një sulmi ajror rus në Idlib, është hedhur në internet me qëllimin të tregojë se me çfarë vështirësish përballen punonjësit e mbrojtjes civile në Siri.

Siri, gati 80 të vdekur nga një seri shpërthimesh në qytetet bregdetare Siri, gati 80 të vdekur nga një seri shpërthimesh në qytetet bregdetare
Gati 80 persona besohen të kenë vdekur pas plot 7 shpërthimesh që kanë shënjestruar disa vendndodhje të qyteteve bregdetare të Jablehut dhe Tartusit, të dyja në provincën e Latakias në Siri, sipas raportimeve më të fundit mediatike ruse. Këto vendndodhje ndodhen shumë pranë bazave ushtarake ruse, konkretisht bazës ajrore Khmeimim si dhe bazës detare në Tartus.

Siri, kryekomandanti amerikan për Lindjen e Mesme kryen vizitë sekrete Siri, kryekomandanti amerikan për Lindjen e Mesme kryen vizitë sekrete
Kryekomandanti ushtarak amerikan për Lindjen e Mesme kreu një vizitë sekrete në Siri të shtunën. Zyrtarë amerikanë thanë se, gjenerali Joseph Votel, kreu i Komandës Qendrore amerikane, qëndroi për rreth 11 orë në Sirinë veriore.

Rusia propozon sulme ajrore me SHBA-të në Siri. Pentagoni refuzon Rusia propozon sulme ajrore me SHBA-të në Siri. Pentagoni refuzon
Rusia i ka propozuar koalicionit të udhëhequr prej Shteteve të Bashkuara, që të ndërmarrin sulme të përbashkëta ajrore ndaj rebelëve sirianë, përfshi grupin e militantëve islamikë të Frontit al-Nusra, të cilët nuk përfshihen në armëpushimin mes forcave qeveritare siriane dhe kryengritësve të opozitës. Lajmi është bërë i ditur nga ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, këtë të premte.