Topi: Ndryshoni ligjin zgjedhor; Parlamenti aktual, një monstër për demokracinë
Nga selia e Frymës së Re Demokratike, kreu i kësaj force politike, Bamir Topi solli në vëmendje të publikut prillin e vitit 2008, muaj në të cilin ndryshoi Kushtetuta në bazë të bisedave klandestine, siç i cilësoi ai, në dëm të demokracisë. Ndaj, sipas FRD-së duhet një ligj i ri zgjedhor, ku çdo votë të shkojë aty ku duhet.

PD i dorëzon opinionin Komisionit të Venecias: Ndryshimet kushtetuese po bëhen në fshehtësi PD i dorëzon opinionin Komisionit të Venecias: Ndryshimet kushtetuese po bëhen në fshehtësi
Partia Demokratike i ka dërguar opinionet për reformën në drejtësi Komisionit të Venecias. Dokumenti prej 54 faqesh u është dërguar për dijeni edhe ambasadës së SHBA, asaj të BE dhe OSBE në Tiranë.

?Reforma e universiteteve e rndsishme?. ?Reforma e universiteteve e rndsishme?.
Në profilin në “Twitter” të Ambasadës amerikane në Tiranë, ambasadori Aleksander Arvizu ka dhënë komentet e tij në lidhje me reformën në arsimin e lartë, duke mbështetur nismën e marrë nga qeveria.

Grupi PS, debate pr policin. Grupi PS, debate pr policin.
Ndryshe nga sa pritej në mbledhjen e parë pas seancës së javës së shkuar, Edi Rama nuk i ka kërkuar sqarim individual deputetëve që u larguan nga votimi, por në fjalën përpara grupit të tij parlamentar mësohet se ka qenë i ekuilibruar mes njohjes së të drejtës së pakënaqësive të disa deputetëve dhe mos justifikimit të reagimit të tyre me largim nga votimi.

Top Story, reforma e skems s pensioneve. Top Story, reforma e skems s pensioneve.
Reformimi i skemës së pensioneve është njëra ndër reformat që synon të ndërmarrë qeveria e re. Në këndvështrimin e qeverisë, skema aktuale e pensioneve po shkon drejt falimentit dhe ndërhyrja është e domosdoshme për të shmangur një skenar të tillë. Por si do të llogariten pensionet e reja dhe pensioni social? Cilat janë propozimet e qeverisë? Kush janë zgjidhjet që ofron ajo? A do të rritet mosha e daljes në pension?

Kostoja e lartë e të burgosurve
. Kostoja e lartë e të burgosurve .
Çdo i paraburgosur i kushton shtetit shqiptar 439 euro në muaj dhe kjo faturë është një ndër shkaqet, që masa e sigurisë arrest me burg duhet të përdoret si mjet i fundit.

Vakancat në Gjykatën e Lartë
. Vakancat në Gjykatën e Lartë .
Presidenti Bujar Nishani ka nisur konsultimet me kryetarët e grupeve parlamentare për plotesimin e dy vendeve vakantë në Gjykatën e Lartë.

Përplasja për Qarkun e Fierit
. Përplasja për Qarkun e Fierit .
Ofertës qe kreu i qeverisë propozoi një ditë më parë si zgjidhje për zhbllokimin e situatës në Qarkun Fier, opozita iu përgjigj në Parlament se është antikushtetuese dhe antiligjore.

Fyle letër Berishës dhe Ramës
. Fyle letër Berishës dhe Ramës .
Pas dështimit të përmbylljes së reformave zgjedhore dhe parlamentare para afatit të 24 majit, kur nisi procesi për zgjedhjen e presidentit, Komisioneri për Zgjerim, Stefan Fule i ka drejtuar letrën e radhës konfidenciale Kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të opozitës Edi Rama.

BE: Koha po mbaron. BE: Koha po mbaron.
Në ditën e nisjes së procesit për zgjedhjen e Presidentit dhe përfundimit të afatit të caktuar nga Komisioneri për zgjerim për përfundimin e reformës zgjedhore dhe parlamentare, zëdhënësi i Stefan Fule, i pyetur nga TCH, sqaroi se megjithëse ky afat nuk është përfundimtar, koha po mbaron.

Digjet afati i 24 majit
. Digjet afati i 24 majit .
Megjithë kërkesën e Komisionit Europian për të mbyllur reformën zgjedhore dhe atë parlamentare brenda datës 24 maj, ky afat u dogj pa kompromis.

Dështon Komisioni i Reformës
. Dështon Komisioni i Reformës .
Komisioni Parlamentar i Reformës Zgjedhore dështoi në limitet kohore për të gjetur një konsensus mes demokratëve dhe socialistëve.

Reforma zgjedhore, orët e fundit të komisionit
. Reforma zgjedhore, orët e fundit të komisionit .
Komisioni për reformën zgjedhore ka punuar pasditen e së hënës sikur mes dy palëve të mos kishte asnjë mosmarrëveshje.

Milo e Gjinushi, akuza ODIHR	
. Milo e Gjinushi, akuza ODIHR .
Në emër të partive të vogla të majta e të djathta, Paskal Milo ka shprehur habinë dhe shqetësimin, si është e mundur që ODIHR, del kundra numërimit elektronik duke minuar kështu jo vetëm punën e Komisionit të Reformës Zgjedhore, por edhe procesin e zgjedhjeve në 2013-ën.

ODIHR rrëzon konsensusin PD-PS. ODIHR rrëzon konsensusin PD-PS.
Numërimi elektronik i fletëvë të votimit në zgjedhjet e 2013-ës, e cilësuar si një marrëveshje e rëndësishme nga anëtarët e Komisionit të Reformës Zgjedhore duket se do mbetet veçse një marrëveshje në letër.

Propozimet për formulën e sistemit. Propozimet për formulën e sistemit.
Partitë e vogla i kanë propozuar sot Komisionit të Reformës Zgjedhore katër formula për sistemin e ardhshëm zgjedhor.

Sfidat e gjyqësorit dhe integrimi
. Sfidat e gjyqësorit dhe integrimi .
Më katër maj, pak ditë larg Ditës Kombëtare të Drejtësisë, akademikët e jurisprudencës shqiptare dhe jo vetëm do të mblidhen në një konferencë gjyqësore në të cilën pritet të analizohen problematikat më të mprehta në fushën e drejtësisë.

Numërimi elektronik, palët optimiste
. Numërimi elektronik, palët optimiste .
Komisioni për reformën zgjedhore ka nisur shqyrtimin e një prej paketave më të rëndësishme të Kodit Elektoral, paketës që përcakton me detaje mënyrën sesi do të numërohen votat me sistemin elektronik.

Drejtësia, Sequi: S??ka reformë pa bashkëpunim. Drejtësia, Sequi: S??ka reformë pa bashkëpunim.
Reforma në drejtësi nuk mund të realizohet pa pasur bashkëpunim mes forcave politike. Ambasadori i BE-së, në Shqipëri, Ettore Sequi ka apeluar gjatë një tryeze për reformën në drejtësi, duke kërkuar të gjithë bashkëpunimin e forcave politike.

Privatizimi i trojeve. Privatizimi i trojeve.
Demokratet dhe socialistet u ndanë sërish në Kuvend me votë për ndryshimin e një ligji që u jep të drejtë 13 mijë e 700 personave të privatizojnë truallin ku kanë ngritur me leje ndërtimi objektet para dhe pas vitit 1991, si dhe atyre që kanë privatizuar godina të ish-kooperativave apo ndërmarrje bujqësore.