Tërmet 6.2 i shkallës rihter në ishujt që dikur SHBA i përdorte për baza ushtarake

23/01/2020 17:11

Një tërmet me magnitudë 6.2 ballë është shënuar në ishujt Andreanof, në Alaskë dhe që i përkasin Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në këto ishuj sipas një censusi të para disa viteve ka gjithsej 326 banorë.

Ky ishull në Luftën e Dytë botërore përdorej nga SHBA-të si bazë ushtarake.

Forca e tërmetit ka qenë e barabartë me 1.9 bomba atomike apo me 30089 ton dinamit.

Top Channel