Lot dhe dhimbje për të rënët e 21 janarit/ Familjarë, të afërm e miq mbushin rrugët e kryeqytetit

21/01/2020 12:14

Familjarë, miq, të afërm dhe figura të politikës kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit në nderim të të rënëve të 21 janarit.

Nisi si një marshim i qetë, por përfundoi me katër viktima.

Gjithçka nisi rreth orës 14:00 , kur protestuesit përshkuan rrugën në këmbë nga sheshi “Skënderbej” deri para objektit të Kryeministrisë, pasi policia kishte ndërmarrë masat që të mos lejonte asnjë autobus të vazhdonte më tej.

Turma nisi me thirrje kundër kryeministrit të atëhershëm Sali Berisha, ndërkohë që vetëm pak minuta më vonë, filloi hedhja e gurëve dhe sendeve të forta në drejtim të forcave të rendit. Situata u tensionua pasi protestuesit tentuan të hyjnë në oborrin e kryeministrisë, ndërsa policia mbronte ambientin e brendshëm.

Për një moment nisën të dëgjoheshin të shtëna armësh brenda territorit të kryeministrisë, dhe këto të shtëna lanë të vdekur Hekuran Dedën, Ziver Veizin, Faik Myrtajn dhe Aleks Nikajn.

FOTO GALERI
1/13

Top Channel