Protestat në Hong Kong/ Shkopinj dhe spërkatës me piper kundër demonstruesve (foto)

13/08/2019 21:37

Policia u përplas me protestuesit pro-demokracisë në aeroportin e Hong Kongut këtë mbrëmje, duke lëvizur në terminalin ku demonstruesit ndodheshin.

Oficerët e armatosur me spërkatës me piper dhe shkopinj u ndeshën me protestuesit që përdorën karrocat e bagazheve për në hyrjet e barrikadave në terminalin e aeroportit, ndërsa ekspertët ligjorë thonë se Presidenti kinez Xi Jinping mund të jetë duke i hapur rrugën përdorimit të ligjeve antiterroriste për të provuar të shtypë demonstratat.

Midis skenave kaotike policia mori disa njerëz në një furgon policie, ndërsa lidhën një njeri dhe e rrahën pasi e akuzuan se ishte një agjent i fshehtë.

Burri kishte veshur një jelek shtypi, por protestuesit gjetën një kartë identiteti të territorit kinez në gjërat e tij. Situata e tensionuar u zgjidh përfundimisht kur ambulanca arriti për të larguar personin e goditur, i cili ishte një reporter i Global Times.

Ndërkohë media shtetërore e Kinës, i përshkroi protestuesit si ‘mashtrues’.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel