Matty Roberts më 27 qershor bëri një thirrje në rrjetet sociale që të pushtojnë  të famshmen dhe misteriozen “Zona 51” në 20 shtator. Ndonëse kjo gjë nisi si një shaka e tij, shkaktoi “stuhi” në internet ku rreth 1.5 milionë njerëz nënshkruan peticionin online për të pushtuar bazën e Forcave Ajrore të SHBA-së, pasi dyshojnë se atje fshihen UFO-t.

Duke parë interesin e frikshëm të njerëzve, Roberts të hënën kontaktoi faqen e lajmeve NPR nën pseudonimin ‘Val’, për të sqaruar se faqja në Facebook ishte vetëm ‘satirike’.

“Unë vetëm mendova se do të ishte një ide qesharake për faqen e memeve,” tha Val përmes Facebook, tha Roberts.

‘Zona 51’ është baza e Forcave Ajrore të SHBA-së, ku testohen avionë të fshehtë që nga vitet 1950. Makinat e famshme të zhvilluara atje përfshijnë aeroplanët spiunë U-2 dhe SR-71 Blackbird dhe Nighthawk F-117A.

Teoricienët e konspiracionit pohojnë se baza ishte përdorur për të hulumtuar një anije kozmike të dyshuar të shkatërruar në Roswll, New Mexico, në vitin 1947.

Roberts tha se shakaja e tij ishte frymëzuar nga intervista e fundit e Joe Rogan me Bob Lazarin, njeriun që pretendon se ka punuar në Zonën 51, duke thënë se atje ndodhen teknologji të jashtëtokësorëve.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel