Karriera e tij është thuajse e gjatë sa mbretërimi i Elisabetës së II; në moshën 78 vjeçare, Placido Domingo është këngëtari rekord i të gjitha rekordeve dhe nuk jep asnjë sinjal që të të bëjë të mendosh se do të dalë në pension.

Në Chorégies d’Orange, festivali më i vjetër i operas në Francë që feston përvjetorin e tij të 150, tenori legjendar spanjoll, u kthye në Baruton dhe performoi në natën e Zarzuelës, duke rikthyer zhanrin operistik spanjoll të teatrit në të cilin ai zhytej kur ishte fëmijë përmes prindërve të tij këngëtarë dhe që vetë ai e ka ndihmuar t’i rezistojë kohës.

Ai që konsiderohet ylli më i madh i gjallë i lirikës, nuk pranoi të flasë për shtypin me qëllim që të ruante zërin para koncertit.

Kur del në skenë, fytyra e tij ndriçon. Në maj, Placido Domingo, që ishte një nga tre tenorët, bashkë me Luciano Pavarotin dhe Hoze karreras, këndoi rolin e tij të 151 në një karrierë 60 vjeçare, një rekord historik ky.

Një muaj më herët, ai festonte performancën e tij të 4 mijtë në skenë.

Top Channel