Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka dalë sot në një bashkëbisedim për mediet, ku foli në lidhje me situatën politike. Ai e ka cilësuar situatën në vend si të jashtëzakonshme, duke thënë se Edi Rama ka ardhur në pushtet me votat e vjedhura.

“Votat e zgjedhjeve të 2017,  u diktuan nga krimi i organizuar, nga kërcënimi masiv i votuesve dhe përkrahësve të opozitës, nga Avdylajt në Shijak, tek Shullazët në Tiranë, nga Barajat në Shkodër, tek Habilajt në Vlorë.

Këto rrejte kriminale dy vite me parë, përmes një skeme të mirë-menduar dhe ekzekutuar në terren me urdhër të Edi Ramës, asgjësuan procesin zgjedhor”, tha Basha.

Më tej shefi i selisë blu tha se lidhjet e Edi Ramës me krimin e organizuar janë të hershme dhe se ato kanë nisur në kohën kur ai ka qenë kryetar i Bashkisë së Tiranës.

“Kjo është historia e një njeriu që e lidhi fatin e tij me krimin e organizuar dhe me  vrasësit. Me ata u mësua të diktonte procese elektorale, me ta erdhi në pushtet dhe me ta e për ta ndodhet sot në pushtet.

Mbretëria e Holandës, duke hedhur poshtë propagandën e shpërlarë të Edi Ramës ka cituar në vendimin  Parlamentit, arsyet se pse refuzon hapjen e negociatave të anëtarësimit, për shkak të krimit të organizuar . Vendet e BE kanë një radiografi të qartë të 6 viteve të drejtimit të vendit nga Edi Rama”, argumenton kreu i PD.

Deklarata e Bashës

Këtë bashkëbisedim, po e organizojmë në kushte të jashtëzakonshme, ndërkohë që Shqipëria po shkon drejt situatës së grushtit të shtetit, të organizuar nga mafia e drogës në bashkëpunim me Edi Ramën dhe kupolën e tij tashmë të faktuar të ardhur në pushtet jo përmes votës së qytetarëve por përmes ndihmës së pikërisht narko-mafies.

Në këto kushte kur tashmë nuk ka asnjë iluzion, asnjë pikë dyshimi se zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 u diktuan nga krimi i organizuar, nga paratë e pista të drogës, nga kërcënimi masiv dhe shantazhimi masiv i votuesve dhe përkrahësve të opozitës, nga shitblerja masive e votës, nga rrjetet kriminale të drogës, nga Avdylët, në Shijak, tek Shullazët në Tiranë, nga Bajrat në Shkodër, tek Habiljat, tek Xhafajt në Vlorë, nga Sanxhaktarët dhe Çelët në Elbasan, tek bandat e Çobejve dhe Rragamit në Korçë. Ku anembanë Shqipërisë rrjetet kriminale të vlerësuara si të tilla nga raporti i DASH mbi luftën kundër trafikut të drogës dhe pastrimit të patave të pista këto rrjetet kriminale dy vite më parë përmes një skeme të mirë-menduar, të mirë-planikuar dhe te ekzekutuar në terren me urdhër të Edi Ramës dhe kupolës socialiste asgjësuan procesin politike të vitit 2017.

Ne e denoncuam këtë që prej ditës së parë. Raporti i ministrave teknikë i publikuar në fund të korrikut të vitit 2017 zbuloi qartësisht shkallën masive kriminale të shitblerjes së votës dhe të kërcënimit të votuesve nga rrjetet kriminale. raporti i OSBE/ODIHR-uit e cilësoi shitblerjen e votës problemin prioritar numër një në Shqipëri. Ndërkohë për më shumë se dy vite, Prokuroria e kapur tërësisht  nga Edi Rama fjeti mbi dosjet “339/1”, 2017 dhe “184” 2016.

Me qëllim që të mbronte kriminelët e kapur në flagrancë në përgjime zyrtare të Policisë, Prokurorisë dhe SHISH duke bashkëpunuar me Damian Gjiknurin, Vangjush Dakon, Taulant Ballën, Pjerin Ndreun, Paulin Sterkaj, me një duzinë zyrtarë të lartë të PS, përfshi kreun aktual të Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manjën dhe ish kreun e Komisionit të Sigurisë Xhemal Qefalinë. Kjo shkallë masive dhe sistematike e kërcënimit të votuesve dhe shitblerjes së votës dhe dhunimit të procesit elektoral ishte shkaku i i vetëm për rezultatin paradoksal të 2017-ës dhe për maxhorancës fiktive, në fakt kriminale të Edi Ramës nga e cila buron edhe qeveria e tij ilegjitime.

Top Channel