Një 44-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike dhe krijim të një organizate kriminale është kapur nga strukturat e Drejtorisë së Policisë së Beratit, në bashkëpunim me zyrën e “INTERPOL” Tiranës, me qëllim ekstradimin e tij drejt fqinjit të përtej Adriatikut.

Gazmir Polovina, i njohur ndryshe edhe si Gazmend Polovina apo Julian Bebri, kërkohej nga drejtësia italiane për dy veprat e mësipërme penale. Ai rezulton të jetë dënuar me 15 vite burg nga Gjykata e Milanos në Itali, që në mars të vitit 2013.

Sipas akuzës, beratasi 44-vjeçar, në bashkëpunim me shtetas të tjerë shqiptarë dhe italianë, të organizuar si grup kriminal kanë qenë të përfshirë në trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike të rënda, kryesisht heroinë dhe kokainë.

Top Channel