SHBA-të: Turqia të blejë sistemin tonë të mbrojtjes, ndryshe e nxjerrim nga programi F-35

27/03/2019 01:57

Ushtruesi i detyrës së Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Patrick Shanahan tha të martën se ai donte që aleati i NATO-s, Turqia, të qëndronte në programin luftarak F-35, por shtoi se Ankaraja duhej të blinte sistemin e mbrojtjes raketore Patriot.

Në një seancë dëgjimore të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, Shanahan u pyet nëse Shtetet e Bashkuara dëshironin Turqinë në programin F-35.

“Ne absolutisht e duam; Ne kemi nevojë që Turqia të blejë Patriotin”, u përgjigj ai.

Uashingtoni ka kundërshtuar planet e Turqisë për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 të Rusisë, mbi shqetësimet që do të rrezikonin sigurinë e Lockheed Martin Corp të bërë nga F-35.

Në sinjalin më të fortë nga Uashingtoni, se Ankaraja nuk mund të ketë avionë të avancuar dhe S-400, zyrtarët i kanë thënë Reuters se Shtetet e Bashkuara së shpejti mund të ngrijnë përgatitjet për dërgimin e F-35 në Turqi.

Top Channel