Pakistani kërkon paqe me Indinë dhe se duhet të përqendrohen në shëndetësi dhe arsim, tha presidenti pakistanez të shtunën, gjatë një paradë për të treguar fuqinë ushtarake, pas një trazire të tensionuar midis fqinjëve të armatosur me armë bërthamore.

Konflikti midis rivalëve shpërtheu muajin e kaluar pas një sulmi kamikaz të pretenduar nga një grup militant me bazë në Pakistan, në pjesën indiane të rajonit të kontestuar dhe të ndarë të Kashmirit, që vrau 40 policë paraushtarakë indianë.

“Ne nuk besojmë në luftë dhe duam të zgjidhim problemet përmes dialogut”, tha Presidenti Arif Alvi në fjalimin e tij në Ditën e Republikës së Pakistanit. “Në vend të luftës duhet të përqendrohemi në arsim dhe shëndetësi””, shtoi ai.

Avionët luftarakë pakistanezë u angazhuan në një luftim me avionë indianë mbi Kashmir, më 27 shkurt, një ditë pas një bastisjeje nga avionët indianë në atë që u tha se ishte një kamp militant në Pakistan.

Në përplasjen e parë të tyre të tillë, që nga lufta e tyre e fundit, në vitin 1971, Pakistani rrëzoi një aeroplan indian dhe e kapi pilotin e tij pasi ai fluturoi mbi Kashmirin e kontrolluar nga Pakistani.

Piloti u lirua më vonë nga Pakistani si një gjest i paqes. Presidenti, i cili kryesisht mban detyra ceremoniale, tha se India e kishte fajësuar Pakistanin për sulmin vetëvrasës pa prova, të cilat ai tha se ishte i papërgjegjshëm.

“Parada e sotme po dërgon mesazhin se ne jemi një popull paqësor, por kurrë nuk do të harrojmë mbrojtjen tonë”, tha Alvi. Parada u ndoq nga Kryeministri malajzian Mahathir Mohamad, i cili u ftua të merrte pjesë si mysafiri kryesor dhe kryeministri pakistanez Imran Khan.

Khan tha në Tëitter se ai kishte marrë një mesazh nga kryeministri indian Narendra Modi me dëshirat e tij më të mira për Ditën e Republikës dhe duke bërë thirrje për paqe dhe bashkëpunim rajonal. “Unë e mirëpres mesazhin e Kryeministrit Modi për popullin tonë”, tha Khan.

“Unë besoj se është koha për të filluar një dialog gjithëpërfshirës me Indinë për të adresuar dhe zgjidhur të gjitha çështjet”, shtoi Khan.

Top Channel