Qeveria spanjolle përgatit dekretin për të zhvendosur varrin e diktatorit Franco

12/02/2019 04:46

Qeveria socialiste e Spanjës synon të miratojë një dekret të premten e ardhshme, që do të urdhëronte heqjen e mbetjeve të diktatorit Francisco Franco nga një mauzoleum i madh jashtë Madridit, tha një zyrtar i lartë qeveritar për Reuters të hënën.

Më shumë se 40 vjet pasi ai vdiq, era Franco ende mbetet një subjekt i ndjeshëm në Spanjë. Plani për të lëvizur eshtrat e tij ndan shoqërinë spanjolle dhe partitë politike, dhe është vonuar disa herë gjatë muajve të fundit, ndërsa edhe familja e tij i kundërvihet zhvarrosjes.

Pasi të miratohet urdhri i largimit, qeveria e Kryeministrit Pedro Sanchez do t’i japë familjes së Frankos 15 ditë për të zgjedhur një vend për mbetjet e diktatorit, për t’u rivarrosur, citohen burime për mediat spanjolle.

Gjatë sundimit të Frankos, (1939-1975), dhjetëra mijëra kundërshtarë të tij u vranë dhe u burgosën në një fushatë për të zhdukur mospajtimin ndaj tij. Deri në 500,000 luftëtarë dhe civilë vdiqën në luftën civile të mëparshme.

Duke transformuar vendin e “Luginës së Rënë”, të shënuar nga një kryq 152 metra mbi një mal dhe kritikuar si monumenti i vetëm i mbetur i Evropës, i një udhëheqësi fashist, në një përkujtim të viktimave të luftës brutale civile, është një ambicie e gjatë e Partisë Socialiste.

Premtimi i Sanchez për të hequr mbetjet e Frankos para përfundimit të mandatit të tij ishte një nga disa masat e profilit të lartë që synonin t’u bënin thirrje votuesve të krahut të majtë, së bashku me emërtimin e një kabineti me shumicë femra dhe fillimisht marrjen e më shumë emigrantëve të shpëtuar në Mesdhe.

Plani për të miratuar dekretin vjen pasi rritet spekulimi se Sanchez mund të thërrasë një zgjedhje të parakohëshme nëse qeveria e tij, e cila kontrollon më pak se një të katërtën e vendeve në parlament, nuk arrin të bindë ligjvënësit që të mbështesin buxhetin e saj të mërkurën.

Familja e Frankos ka thënë se nëse mbetjet e tij do të hiqen, ai duhet të rivarroset në katedralen katolike Almudena, në Madridin qendror, ku vajza e tij është varrosur dhe ku familja zotëron një hapësirë varrimi.

Por një raport i qeverisë dhjetorin e kaluar arriti në përfundimin se katedralja ishte e papërshtatshme si një vend varrimi për arsye sigurie. Pasardhësit e Frankos kanë ndërmend të bëjnë apel për çdo vendim për të lëvizur eshtrat e tij, sipas mediave spanjolle.

Top Channel