BE thirrje Kosovës të anulojë tarifat shtesë ndaj importit të mallrave serbe dhe boshnjake

07/11/2018 23:48

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Kosovës gjatë ditës së sotme, që të revokojë vendimin e saj për të vendosur një taksë shtesë për mallrat e importit që vijnë nga Serbia dhe Bosnja, një masë që ka gjasa të mbajë të ndera marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kosova tha të hënën se po impononte një taksë të importit prej 10 përqind në të gjitha mallrat e prodhuara në Serbi dhe Bosnjë, por jo në markat ndërkombëtare. Kryeministri Ramush Haradinaj tha se masa kishte për qëllim “mbrojtjen e mallrave vendase”.

Bosnja, Kosova dhe Serbia, së bashku me Shqipërinë, Malin e Zi dhe Moldavinë janë pjesë e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA), e krijuar për të ndihmuar shtetet ish-komuniste të harmonizojnë sistemet e tyre ekonomike dhe ligjore me kërkesat e Bashkimit Evropian.

“BE po kërkon sqarime urgjente në lidhje me vendimin e papritur të qeverisë së Kosovës”, tha Maja Kocijançiç, zëdhënëse e shefit të politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini.

“Këto masa janë një shkelje e qartë e detyrimeve të Kosovës sipas CEFTA,” tha ajo. “Ky vendim minon bashkëpunimin rajonal.”

Vendet e Ballkanit kanë përdorur barriera tregtare në të kaluarën mbi mosmarrëveshjet politike dhe Bosnja dhe Serbia kanë ndalur të gjitha importet nga Kosova, kur shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Kjo ndalesë u hoq vetëm në vitin 2011 kur qeveria në Prishtinë paraqiti masat hakmarrëse kundër dy vendeve, që ende refuzojnë ta njohin Kosovën si shtet të pavarur.

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha se bisedimet të enjten me homologun e tij të Kosovës Hashim Thaçi dhe zyrtarët e BE në Bruksel, që synonin normalizimin e lidhjeve, do të ishin shumë të vështira.

Top Channel