Rama: “Lasgushi” u ul në Rinas, “Noli” fluturon në Nju Jork vitin tjetër

14/09/2018 19:53

Në fjalën e tij në inaugurimin e kompanisë “Air Albania”, Kryeministri Edi Rama zbuloi se avionët me stemën e flamurit shqiptar, do të mbajnë emrat e poetëve tanë të shquar.

Avioni i parë që u ul në Rinas pasditen e së premtes, sipas Ramës, është Lasgushi. Ai theksoi se në fund të vitit të ardhshëm, kjo kompani do të ketë edhe një linjë direkte Tiranë-Nju Jork dhe ky avion do të mbajë emrin e Imzot Nolit.

“Nuk do të jemi vendi me vetëm një aeroport, por të kemi të paktën edhe 3 aeroporte të tjera, të Kukësit, të Vlorës dhe të Sarandës. Shqiponjave tona do t’i vendosim emrat e poetëve tanë. Ky pas meje është “Lasgushi”, pas një muaji tjetri do të jetë “Migjeni”. Ambicia jonë është që deri në fund të vitit të ardhshëm të çojmë nga Tirana në Nju Jork “Imzot Nolin’”, u shpreh Rama.

  Avioni i parë i “Air Albania” ulet në Rinas, Rama: Nisi një epokë e re

FOTO GALERI
1/6

Top Channel