Kampioni në fuqi i botës në Formula 1, Lewis Hamilton arriti të fitojë garën e Monzës, duke u imponuar në një pistë që Ferrari e konsideron të shtëpisë.

Piloti britanik preu finishin i pari në Çmimin e Madh të Italisë, duke fituar 13 pikë më shumë ndaj ndjekësit më të afërt Sebastian Vettel, në një ndalesë që tregoi edhe një herë punën e mirë ekipore të Mercedesit.

Vendimtare në garën e Monzës ishte përplasja e dy pilotëve më të kuotuar për titullin, Hamilton dhe Vettel, të cilët nuk i kursyen ofendimet në radio, ndërsa një rol të madh në triumfin e Mercedesit luajti edhe mbrojtja e Botasit, e konsideruar një punë e pistë, por thelbësore për Mercedesin.

Më poshtë, fotot më të bukura të garës italiane…

FOTO GALERI
1/9

Top Channel