Dieta vegane ka qenë mjaft e përhapur vitet e fundit dhe bëhet fjalë për një regjim ushqimor ndryshe nga ajo vegjetarianë, që përjashton çdo lloj produkti me origjinë shtazore, përfshi dhe mjaltin dhe vezën.

Dhe pse mund të jetë e vështirë të shkëputesh nga pjatat tradicionale, kombinimi i ushqimeve të propozuara ka pak kalori dhe e pasur me veti që të ndihmojnë të ruash linjat.

Dieta vegane kryesisht përbëhet nga bishtajoret dhe drithërat, frutat e thata dhe farat, fruta dhe perime, alga detare dhe drithëra integrale. Më poshtë keni një shembull që mund ta ndiqni të dietës vegane

E hënë
Mëngjes: Sallatë frutash
Mesvakt: Një grusht fruta të thata
Drekë: falafel dhe humus me perime.
Pasdite: një gotë me qumësht vegjetal, kokosi, bajamesh apo soje, dhe një tost me domate dhe vaj.
Darkë: Picë pa djathtë dhe produkte të tjera shtazore

E martë
Mëngjes: Një gotë qumësht vegjetal, një tostë integrale me pure avokado dhe domate
Mesvakt: Miks i frutave të freskëta
Drekë: Sallatë me kuinoa, asparag dhe luleshtrydhe
Pasdite: Një gotë me qumësht vegjetal dhe një lugë më fara luledielli
Darkë: Brokoli në tigan me kungull dhe tofu

E mërkurë
Mëngjes: lëng portokalli shoqëruar me një dardhë dhe një kivi, një grusht fruta të thata dhe një tostë me salltë jeshile dhe vaj ulliri.
Mesvakt: Një gotë qumësht vegjetal dhe biskotë vegane.
Drekë: krem patatesh dhe preshi, qofte tërshëre dhe domate dhe trumzë.
Pasdite: Një mollë dhe një dorë me arra, 20 gram.
Darkë: Sallatë me qiqra, oriz integral dhe tofu, bukë integrale dhe kos soje.

E enjte
Mëngjes: Një dardhë dhe një pjeshkë, një gotë me qumësht vegjetal dhe një dorë me fruta të thata
Mesvakt: mollë dhe kivi dhe biskota integrale ose vegane.
Drekë: makarona me salcë domate dhe tofu, sallatë me bizele dhe perime
Pasdite: Dy mandarina
Darkë: Perime në tigan, dhe një gotë me qumësht vegjetal

E premte
Mëngjes: Një gotë qumësht vegjetal me biskota vegane prej tërshëre dhe kokosi.
Mesvakt: Sallatë frutash të thata
Drekë: Hamburger me fasule e kërpudha, dhe patate furre
Pasdite: Një gotë qumësht vegjetal me bukë integrale dhe pure avokado e domate
Darkë: Tofu me salcë hudhrash dhe sallatë radhiqesh me majonez vegan.

E shtunë
Mëngjes: Çaj me qumësht tërshëre dhe bukë integrale me marmalatë.
Mesvakt: Një gotë me qumësht vegjetal dhe biskota vegane
Drekë: brusketë me domate dhe speca të kuq të mbushur me oriz.
Pasdite: Dy fruta
Darkë: Omletë vegane me kërpudha.

E diel
Ditë pushimi. Përgatisni një menu të lirë, sigurisht me produkte jo me origjinë shtazore, kuptohet.

Top Channel